14. dubna 2016, Carolina č. 902

události od 6. do 13. dubna


Z domova

Rakouský prezident navštívil Česko. Pochyboval o dohodě s Tureckem, podpořil kvóty

Zdaleka ne tak velký rozruch jako nedávný pobyt čínského prezidenta vyvolal příjezd rakouské hlavy státu Heinze Fischera. Přesto to nebyla pouze zdvořilostní návštěva k posílení vzájemných vztahů, prezidenti probrali i ožehavé téma migrace. Fischer se do Česka dostavil pravděpodobně naposledy jako prezident, neboť mu končí druhé funkční období, a svému protějšku Miloši Zemanovi doporučil taktéž znovu kandidovat.

Stejně jako v roce 1921, kdy první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk přivítal tehdejšího rakouského prezidenta Michaela Hainische, přijel Fischer v pondělí 11. dubna na nádraží nedaleko Lán vlakem. Právě setkání před 95 lety si prezidenti připomněli jako první, když společně odhalili pamětní desku na počest obou návštěv a uctili Masarykovu památku položením věnce na jeho hrob.

Politické záležitosti probrali Zeman s Fischerem až na zámku v Lánech. Jednou z nich bylo i téma uprchlické krize. Prezidenti se shodli v názorech na nedávnou dohodu Evropské unie s Tureckem. „Velice si vážím stanoviska Heinze Fischera, který o dohodě vyjádřil své pochybnosti,“ řekl Zeman na tiskové konferenci. Jejich postoje se však rozcházely ve věci přerozdělování uprchlíků podle povinných kvót, zatímco rakouský prezident je podpořil, ten český je odmítl. „Když je v Evropě veliký problém, tak by se přece všechny země Evropy měly nějakým způsobem spravedlivě podílet a spolupracovat na řešení tohoto problému,“ řekl Fischer podle serveru Echo24.cz. Zeman na to pro Český rozhlas reagoval slovy: „Stejně všichni chtějí do Německa. Jak říká náš ministr vnitra, nemůžeme je tady přivázat za nohu.“

Druhý den své návštěvy se Fischer setkal s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a také vystoupil na česko-rakouském podnikatelském fóru. Zde otevřeně doporučil Zemanovi, aby se opět ucházel o prezidentský post i do dalšího funkčního období. „Pokud bude mít prezident Zeman dostatečnou podporu veřejnosti a také své ženy, tak by měl podruhé kandidovat,“ citovaly Fischera Eurozpravy.cz.

Fischer ukončil oficiální návštěvu na pražském hlavním nádraží, kde se se Zemanem rozloučil, a stejně jako v pondělí odcestoval vlakem.

Petr Matulík

Projekt přijímání iráckých uprchlíků končí. Neplnil účel, vysvětlil ministr vnitra

„Není možné podporovat projekt, který neplní svůj účel.“ Těmito slovy okomentoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) konec přijímání iráckých uprchlíků Nadačním fondem Generace 21. Kabinet tak rozhodl 7. dubna po nečekaném vývoji předchozích dnů, kdy část běženců vycestovala do Německa a zažádala tam o azyl.

Momentálně je tato skupina běženců předmětem sporu mezi oběma zeměmi. Iráčané totiž v Německu s žádostí neuspěli, české úřady je však zatím odmítají přijmout zpátky kvůli formálním nedostatkům. Německé ministerstvo vnitra dalo najevo, že s postupem protistrany nesouhlasí. „Naše stanovisko je takové, že podle evropského práva má Česko povinnost převzít běžence zpět,“ řekl ČTK mluvčí německého ministerstva vnitra Harald Neymanns.

Pětadvacet iráckých křesťanských uprchlíků, kteří neúspěšně žádali o azyl v Německu, není jediným problémem projektu. Jejich osm krajanů se už vrátilo zpět do rodné země, důvodem má být stesk po domově. Mluvčí Nadačního fondu Generace 21 Martin Frýdl uvedl, že organizace rozhodnutí vlády chápe. Zbylých 64 vybraných uprchlíků tak už do Česka nepřicestuje, ač to bylo ještě letos v plánu. Česko dosud přijalo 89 uprchlíků z Iráku.

O tématu migrace se diskutovalo i v Evropském parlamentu, který v úterý 12. dubna schválil rezoluci, která podporuje trvalé zavedení kvót o přerozdělování uprchlíků či návrh na zavedení jednotného azylového systému v celé EU. Z 21 českých europoslanců pro ni hlasovali jen dva z řad TOP 09.

Jan Hrabě

Stručně z domova: Obžalovaný Konvička, omluva policie a Czechia ekvivalentem pro Česko

* Českobudějovický státní zástupce Josef Richtr podal v pátek 8. dubna žalobu na předsedu Bloku proti islámu Martina Konvičku. Podle jeho názoru výroky na sociálních sítích porušil paragraf 356 trestního zákoníku o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod. „Byly tam výroky vysloveně dehonestující, někdy až vyzývající k určitému násilí nebo demonstrující určitou možnost násilí,“ vysvětlil pro Rozhlas.cz Richtr. Jako trest za nenávistné komentáře na adresu muslimů připadají v úvahu i domácí vězení či veřejně prospěšné práce, maximálně však až tři roky vězení. Konvička se k obžalobě zatím nevyjádřil. 

* Policejní prezident Tomáš Tuhý se v pondělí 11. dubna osobně i písemně omluvil za vstup policistů na akademickou půdu FAMU. Ti prošetřovali vyvěšení tibetských vlajek během návštěvy čínského prezidenta na konci března. Tuhý podle serveru Novinky.cz označil postup za nevhodný a nadbytečný. „Omluvu jsme samozřejmě přijali. Nemělo by se to ale interpretovat jako uzavřený případ,“ citoval iDnes.cz děkana Pavla Jecha. Naopak prezident Miloš Zeman o den později policistům za „zásahy“ při návštěvě čínského prezidenta poděkoval. O nich se bude ještě diskutovat ve Sněmovně na mimořádné schůzi, kterou svolaly opoziční ODS a TOP 09.

* Jednoslovné označení pro Českou republiku Česko se zřejmě dočká oficiálního anglického ekvivalentu. Podle předsedkyně Rady Ústavu pro jazyk český Markéty Pravdové lepší varianty není a slovo Czechia má své historické opodstatnění, sdělila v rozhovoru ve středu 13. dubna v internetové televizi DVTV. Jazykovědec Rudolf Šrámek se domnívá, že absence úředního jednoslovného názvu ztěžuje kontakt se zahraničím. O název se vedl spor, mezi alternativy patří i Czechlands, ke kterému se přiklání například textař Michal Horáček. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že Czechia je variantou, která zemi pomůže, a hodlá ji prezentovat v OSN.

Marek Jiří Potužník

Zdravotníci v Praze bezplatně vyšetřovali riziko onemocnění cukrovkou

Desítky lidí si v úterý 12. dubna nechaly v pražském Ládví změřit svoje rizikové hodnoty cukrovky. Blíží se totiž Světový den monitoringu diabetu, který připadá na čtvrtek. Organizátoři tak chtějí upozornit na dramaticky stoupající počet diagnostikovaných a na potřebu včasné prevence. Podle odhadu odborníků žije v Česku kolem 250 tisíc diabetiků, kteří o svém onemocnění nevědí. Každý rok na cukrovku umírá přes 20 tisíc pacientů.

Akce se letos uskutečnila poprvé, většina organizací, které mají na starosti prevenci cukrovky, se totiž orientuje na listopad, kdy se koná Světový den diabetu. „Rozhodli jsme se propagovat selfmonitoring i při příležitosti tohoto dubnového svátku, aby měli lidé více možností dozvědět se o prevenci než jenom v listopadu,“ říká organizátorka Adéla Vosádková. „Čísla jasně ukazují, že jí není dostatek.“

Přestože naprostá většina úterních vyšetřených byla v důchodovém věku, není cukrovka záležitostí jen starších generací. „Diabetes se bohužel týká i malých dětí a všech věkových skupin. Rozlišujeme ale dva jeho typy. Ten první je vrozený a většinou se odchytí už v dětství. Diabetes druhého typu mají potom spíše starší lidé, protože ho způsobí špatný zdravotní styl,“ vysvětluje Vosádková.

Součástí letošního prvního ročníku byl i rozsáhlý průzkum mezi lidmi se zájmem o prevenci. Účastníci vyplnili dotazník, jehož výsledky by měly být známé v průběhu května. Odborníkům pomůžou s celkovým obrazem, do jaké míry je veřejnost o hrozbě onemocnění diabetem informovaná.

Z akce Veronika Šírová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Čeští a polští ministři se ve Varšavě shodli na migrantech i rozvoji infrastruktury

Členové českého kabinetu v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou se v pátek 8. dubna sešli ve Varšavě s polskými protějšky v rámci mezivládních konzultací. Jednali mimo jiné o rozvoji infrastruktury, investicích a o visegrádské skupině, jejíž předsednictví předá Česko Polsku letos v červenci.

Sobotka proto ocenil polský program, který navazuje na české priority. S premiérkou Beatou Szydlovou se shodl na postoji ke kvótám a přerozdělování migrantů, V4 by podle nich měla návrhy EU odmítnout. „Chci poděkovat panu Sobotkovi, že to velmi jasně řekl,“ citovala ji ČTK.

Za českou stranu se jednání kromě Sobotky zúčastnili ministři zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, průmyslu a obchodu Jan Mládek, vnitra Milan Chovanec, obrany Martin Stropnický, dopravy Dan Ťok, životního prostředí Richard Brabec, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr kultury Daniel Herman.

Společnou prioritou obou zemí je rozvoj energetické a dopravní infrastruktury. Spojení má posílit výstavba dálnice D11, na niž by navazovala polská rychlostní komunikace S3. Ministři diskutovali rovněž o železniční síti, zvláště o trati Ostrava-Katovice-Varšava. Česká vláda nabídla v rámci zlepšení ovzduší v příhraničí zkušenosti s dotacemi při výměně kotlů. Sobotka rovněž upozornil na možné snižování hladiny spodních vod, které hrozí na Frýdlantsku v důsledku rozšiřování polského dolu Turów.

Po jednání navštívila česká delegace Muzeum Varšavského povstání, na velvyslanectví se sešla s krajany a také uctila památku prezidenta Lecha Kaczyńského, od jehož tragické smrti uplynulo právě v neděli šest let. Ministři obou států se setkali už počtvrté. Obdobné styky udržuje česká vláda se Slovenskem a Izraelem.

Andrea Čuhelová

Ekonomika

Lidí bez práce ubývá. V prognózách se však analytici neshodují

Nezaměstnanost v Česku klesla v březnu meziročně o jedno procento na 6,1, což je podle údajů Českého statistického úřadu z 8. dubna nejnižší březnová hodnota za posledních osm let. Naopak volných pracovních míst nabízel Úřad práce od roku 2008 nejvíce. S nástupem sezonních prací by měla nezaměstnanost už tento měsíc klesnout pod hranici 6 %. Česko je tak ze států EU na druhé příčce v míře zaměstnanosti hned za Německem. Nejméně lidí bez práce bylo tradičně v Praze, nejvíce v Ústeckém kraji.

Zaměstnavatelům však s poklesem nezaměstnanosti a zvětšující se nabídkou pracovních míst ubývá vhodných uchazečů. Už začátkem roku až 12 % průmyslových podniků hlásilo nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Volných pracovních pozic se nabízelo prostřednictvím Úřadu práce nejvíce od roku 2008, tedy 117 335.

„Firmy rozšiřují své stávající provozy nebo budují nové. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a rozjíždějí se sezonní práce. V následujících měsících tak nezaměstnanost s velkou pravděpodobností ještě klesne,” uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková pro Českou televizi.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl patrný ve všech 77 regionech. V Praze je podíl lidí bez práce nejmenší (4,1 %), také z důvodu největší nabídky pracovních příležitostí. Nejvyšší podíl nezaměstnaných (9 %) byl v Ústeckém kraji, kde na jedno pracovní místo připadá 14,8 uchazečů. Průměrný věk evidovaných uchazečů byl 41,7 let. Až 32 % z nich tedy bylo starších 50 roků.

Zaměstnanost a počet volných pracovních pozic sice nabývají rekordních čísel od roku 2008, avšak během posledních několika let byl trend klesající nezaměstnanosti citelnější a letos zpomaluje. „Na vrcholu hospodářského cyklu jsme i nyní. Nabídka pracovních míst poroste jen ze sezonních důvodů, ale ne proto, že by se ekonomice lépe dařilo. Nezaměstnanost proto bude na jaře ještě klesat, pokles se zastaví v červnu či červenci. Pak se začne projevovat globální zpomalení ekonomiky a nezaměstnanost začne růst,” citovala ČTK analytičku Next Finance Markétu Šichtařovou.

Marek Cieslar

Kultura

Andělé ve stínu politiky: Cenu mají Koller či Vytisková, ale mluvilo se i o Zemanovi

Po dvou soškách andělů si z letošního udílení cen Akademie populární hudby v pražském Hudebním divadle Karlín odnesli David Koller (nejlepší zpěvák a album), Barbora Poláková (objev a skladba roku) a Kryštof, který zvítězil mezi skupinami a v počtu prodaných alb. Kategorii zpěvaček ovládla Klára Vytisková. Síň slávy rozšířil Michal Pavlíček, bývalý kytarista Pražského výběru nebo Stromboli. Víc než o oceněných se však po sobotě mluvilo o svobodě projevu. Někteří hudebníci totiž v přímém přenosu kritizovali prezidenta Miloše Zemana.

„Mám na srdci pár slov,“ přerušila vystoupení Lenka Dusilová. „Nesouhlasíme s tím, že se prezident naší země ve svém úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimu, který popírá svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor.“

„Souhlasím s Lenkou,“ připojila se Vytisková, když přebírala cenu pro nejlepší zpěvačku. Vůči prezidentovi Miloši Zemanovi se ohradil i Koller. „Byl bych rád, kdyby nás vláda netahala na východ. Ať je to pan Babiš, Klaus nebo soudruh Zeman.“

„Angažovaní umělci. 1948, 1977 a teď 2016. Třeba opět uspořádají seanci v Národním divadle a budou podepisovat prezenční listinu,“ reagoval na Twitteru Jiří Ovčáček, tiskový mluvčí prezidenta. „Proč by měl někdo umělcům určovat, co mají říkat a jaká forma protestu je vhodná?“ namítl Petr Fiala, předseda Občanské demokratické strany. „Srovnávat sobotní projevy s antichartou je nevkusné a zcela mimo realitu a historické souvislosti. Pan Ovčáček by se měl lépe seznámit s historií.“

Diskuse se nevedla jen o obsahu výzvy, ale zda je vůbec správné, aby umělci vyjadřovali názory na podobných akcích. „Kdyby si pronajali vlastní sál, svolali občany i média a sdělili jim konkrétní věci od podpory chovu klokanů po senzační odhalení Zemanovy bigamie, mělo by to fazonu. Ale povykovat během ceremoniálu „nesouhlasím – já taky – a já taky“ zůstane dětinským gestem, o kterém se mluví pouze proto, že na pořádně peprný skandálek se Andělé nezmohli,“ napsala v komentáři v MF Dnes Mirka Spáčilová.

Debaty na sociálních sítích či rozprava v České televizi tak zastínily fakt, že se u příležitosti jubilejního 25. ročníku ankety, která je českou obdobou Grammy, udělovali i Andělé pětadvacetiletí. Také v nich uspěl Koller, respektive jeho kapela Lucie. Zpěvákem čtvrtstoletí se stal Dan Bárta, zpěvačkou Lucie Bílá.

Přehled vítězů Cen Anděl 2015:
Zpěvák – David Koller, zpěvačka – Klara (Klára Vytisková), kapela – Kryštof, skladba – Nafrněná (Barbora Poláková), album – ČeskosLOVEnsko (David Koller), objev – Barbora Poláková, síň slávy – Michal Pavlíček, videoklip – Tragédie u nás na vsi (Aneta Langerová), nejprodávanější album – Srdcebeat (Kryštof)

Marek Hedbávný

Výstava Volkshymne připomíná umělecký étos Rakousko-Uherska

Experimentální prostor NoD v Praze 1 je známý různorodostí pořádaných akcí. V programu lze najít divadelní a taneční představení i audiovizuální projekty nebo umělecké přehlídky. Právě v galerii NoD se v pondělí 11. dubna konala vernisáž výstavy s názvem Volkshymne. Kurátoři tu představují umělce z Česka, Maďarska a Rakouska, také ale chtějí zdůraznit společné historické kořeny těchto tří zemí. Expozice potrvá do 7. května.

Společnou historii připomíná už název – jde o Císařskou hymnu Rakousko-Uherska. Volkshymne – Lidová hymna, jejímž autorem je Josef Haydn, měla tehdy vyzdvihnout sounáležitost zemí habsburské monarchie. Mladí umělci odkazují na hluboce zakořeněné předsudky, například na nekritické zbožňování vladaře nebo byrokratický systém.

V střídmých prostorách galerie naleznou diváci fotografie a konceptuální instalace, pracující s prostorem. Císařská hymna není jen v názvu – lze ji slyšet v různých elektronických proměnách Ondřeje Viceny. Na historizující téma navazují úpravy portrétu císaře Františka Josefa I. Alžběty Kočvarové, další z děl pak vyjadřují třeba podobnosti
fungování monarchie a současných nadnárodních korporací. Umělci také pracují se státními znaky habsburské monarchie nebo s přenosem dat z obrazu reálné krajiny na Google Earth.

Kurátory výstavy pro NoD netypické byli Klára Burianová a Ján Gajdušek. Podle svých slov chtěli znovuobjevit kulturní výměnu mezi Prahou, Vídní a Budapeští, která fungovala v rámci Rakousko-Uherska a umělcům sloužila k hledání inspirace a nových přístupů. „Uměle modelujeme situaci, ve které propojujeme autory těchto tří měst v otevřeném dialogu, ke kterému by jinak velmi pravděpodobně nedošlo,“ dodávají.

Z vernisáže Mahulena Kopecká

V pražských Vršovicích zahájilo provoz Kino Pilotů

Vršovické Kino Pilotů se dočkalo svého obnovení. Od března, kdy otevřelo, se snaží navazovat na tradici původního stejnojmenného biografu z třicátých let. Slavnostně zahájilo provoz 7. dubna premiérou filmu Nikdy nejsme sami, který byl letos uveden na Berlinale. Producentem filmu je Jan Macola, jehož společnost Mimesis je zároveň provozovatelem kina.

Kino nabízí větší sál s kapacitou 80 míst a druhý o dvacet míst menší. „Chceme poskytnout ranní projekce, odpolední i večerní. S jednosálovým kinem by nám provozní důvody znemožnily takový servis… Sálům říkáme interně Luke Skywalker a Han Solo. Aneb Kino Pilotů,“ uvádějí na webu Proti šedi provozovatelé, jejichž záměrem není konkurovat současným artovým kinům.

„Pokud má vznikat v Praze nové kino, nemělo by konkurovat těm, která jsou zavedena. Naopak. Cílem je, aby kino stávající pražskou kino-nabídku rozšiřovalo a doplňovalo,“ píší provozovatelé podle Proti šedi. Českému publiku chtějí představit především zahraniční tvorbu uváděnou na festivalech v Locarnu a San Sebastianu. Zároveň chtějí umožnit návštěvu kina obyvatelům Vršovic a určité části Vinohrad, kde kino kromě multiplexu na Floře schází. Piloti se nacházejí v těsné blízkosti Krymské ulice, která se v nedávné době stala centrem alternativní kultury.

Prvním promítaným filmem byla temná komedie rumunského režiséra Cornelia Porumboia Poklad, kino uvedlo i dokumentární esej Patricia Guzmána Perleťový knoflík a animovaný film Anomalisa Charlieho Kaufmana.

Obnova kina se z většiny financuje ze soukromých zdrojů, zhruba na polovinu technologického vybavení ale získali majitelé grant od Státního fondu kinematografie. Lístky na jednotlivá představení se prodávají po stokorunách na odpolední film, večerní promítání je o desetikorunu dražší.

Honza Kuliš

Sport

EL: Brankář Bičík nejdřív chyboval, pak zářil. Sparta má stále naději na postup

Fotbalisté Sparty sice v Evropské lize poprvé prohráli, ale přesto mají dál šanci na postup mezi nejlepší čtyři týmy. V úvodním čtvrtfinálovém zápase podlehli ve čtvrtek 7. dubna ve Španělsku na Estadio El Madrigal domácímu Villarrealu těsně 1:2, což není před odvetou beznadějný stav. Nejvíc vidět byl letenský brankář David Bičík, který předvedl řadu skvělých zákroků, ale v úvodu chyboval.

Už ve třetí minutě trefil při výkopu presujícího protihráče Bakumbua a míč dopadl až za jeho záda. „Frýdek mi dal malou domů dost prudkou. Měl jsem s ní trošku problém,” popisoval pro Novinky.cz. ,,Trefit soupeře při odkopu, aby z toho byl skoro vlastní gól, to je noční můra všech gólmanů. Stane se tak jednou za život.”

Ihned poté začal vysoký tlak ze strany španělského celku, jehož hlavním strůjcem byl kapitán Soldado. Spartu však během prvního poločasu provázelo veliké štěstí, navíc ve 45. minutě se hlavou trefil Jakub Brabec. Villarreal inkasoval vůbec poprvé v letošním ročníku Evropské ligy na domácím hřišti.

V druhém poločase se tlak Villarrealu ustálil a brankář Bičík musel často zasahovat. Naneštěstí pro pražský tým se v 63. minutě trefil podruhé Bakumbu.

Pro Spartu je to i tak slušná výchozí pozice, protože jí stačí vstřelit jeden gól a neinkasovat, na druhou stranu onen gól vstřelit musí. ,,My si vezeme naději, i když vůbec nevím, kdo bude doma hrát. Vážně nevím,“ reagoval letenský kouč Zdeněk Ščasný na zranění obránce Maria Holka a na tresty za žluté karty pro Brabce a Costu.

Daniel Černý

Plzeň udělala, i díky chybě sudích, další krok k titulu, Slavia v boji o poháry ztrácí

Několik kontroverzních momentů, tři červené karty, skvělé zákroky i brankářské minely přineslo 24. kolo nejvyšší domácí fotbalové soutěže. Vedoucí Plzeň i druhá Sparta svá utkání vyhrály, přestože musely vývoj zápasu otáčet. Ovšem lídrovi při duelu ve Zlíně výrazně pomohli i rozhodčí Michal Paták a případně pomezní Radek Kotík.

Domácí šli do brzkého vedení, když se už v 9. minutě z rychlého protiútoku trefil Tomáš Poznar. Plzeň pak tlačila, ale vyrovnat dlouho nedokázala. To se podařilo až v druhém poločase Milanu Petrželovi, který si však při zpracování pomohl rukou. Rozhodčí Paták gól uznal a po protestech domácích hráčů ukázal druhou žlutou kartu Robertu Matejovovi.

„Viděl jsem po zápase v televizi akci, brance předcházela ruka, Matejov to nevydržel. Tento klíčový okamžik s týmem zatřásl,“ prohlásil pro web Synotliga.cz zlínský trenér Bohumil Párník. Jeho tým v deseti nedokázal klást odpor a v 74. minutě rozhodl o vítězství Ondřej Vaněk, byť jeho střela letěla do středu branky.

Chyboval i letenský brankář David Bičík, a zkomplikoval Spartě cestu k vítězství nad Příbramí. Už ve 3. minutě nezkrotil ránu z třiceti metrů. K obratu zavelel Bořek Dočkal a o výhře rozhodl až pět minut před koncem kapitán domácích David Lafata. Sparta tak na Plzeň dál ztrácí devět bodů, má však zápas k dobru a oba rivaly čeká ještě vzájemné utkání.

Pátá Slavia chtěla doma pokračovat v útoku na pohárová umístění, s Jabloncem však pouze remizovala. Byla sice lepším týmem a třikrát trefila brankovou konstrukci nejlepšího hráče utkání Michala Bárty, gól však nedala. A zatímco zezadu na ni dotírá Brno, které porazilo Bohemians a z posledních pěti zápasů vyhrálo čtyři, čtvrtý Liberec po vítězství nad Olomoucí zvýšil svůj náskok na pět bodů.

Liberec stejně jako Plzeň dohrával v početní výhodě, červenou kartou dostal olomoucký brankář Miloš Buchta. Nedohrál ani teplický obránce Zurab Tsiskaridze, jehož tým podlehl v Jihlavě.

Výsledky 24. kola: Brno - Bohemians 2:1, Jihlava - Teplice 2:1, Liberec - Olomouc 2:1, Ostrava - Slovácko 2:1, Slavia - Jablonec 0:0, Mladá Boleslav - Dukla 2:2, Zlín - Plzeň 1:2, Sparta - Příbram 2:1

Tabulka po 24. kole: 1. Plzeň 62, 2. Sparta 53, 3. Mladá Boleslav 46 4. Liberec 45, 5. Slavia 40, 6. Brno 37, 7. Slovácko 33, 8. Jablonec 31, 9. Dukla 26, 10. Teplice 26, 11. Jihlava 26, 12. Bohemians 25, 13. Zlín 25, 14.  Příbram 24, 15. Olomouc 20, 16. Ostrava 11

Václav Vohlídal

Pech poslal v prodloužení Spartu do finále. O hokejový titul se utká s Libercem

Běžela 13. minuta prodloužení: sparťanský centr Lukáš Pech projel obranným pásmem Plzně a v pádu poslal puk za brankáře Matěje Machovského. Touto trefou určil konečný stav zápasu 3:2, zajistil týmu vítězství v semifinálové sérii 4:2 a tím i účast ve finále play-off extraligy, první po devíti letech. Soupeřem Sparty od čtvrtka 14. dubna bude Liberec.

„Jen jsem se snažil dostat puk na forhend a hned vystřelit. Někdo mě u toho podrazil a viděl jsem, jak puk zapadl do sítě. Jsem rád, že jsme to dokázali a jsme ve finále,“ radoval se v pátek autor vítězné branky.

Domácí zradily přesilovky, Plzeň nevyužila ani jedinou ze tří početních výhod pět na tři. Navíc neuhlídala Michala Barinku, vracejícího se z trestné lavice, který střelou mezi nohama brankáře změnil stav utkání na 2:1 pro Spartu. „Měli jsme minutu přesilovku pět na tři a přišly i šance, které jsme ale bohužel neproměnili,“ mrzelo plzeňského trenéra Michala Straku. Jeho tým sice minutu před koncem při hře bez brankáře ještě srovnal, ale v prodloužení podlehl.

Pro sparťanského kouče Josefa Jandače, který po sezoně odejde trénovat českou reprezentaci, to bude vůbec první finále play-off. Musí se však obejít bez nejproduktivnějšího hráče týmu Lukáše Přibyla, jehož čeká operace kolena. Posledním soupeřem Sparty v boji o titul bude suverén sezony Liberec. „Není to nadpozemský tým, není to o tom, že by objevili Ameriku. Třikrát jsme ho v sezoně porazili, takže se ho před finále nebojíme,“ poznamenal pro iDnes.cz Jandač.

Pokračuje i baráž o extraligu. Slavia utrpěla na ledě mistrů z Litvínova porážku 1:5. Rozhodnuto bylo už po dvanácti minutách hry za stavu 4:0 pro domácí. Extraliga se vzdaluje Jihlavě, která prohrála s Karlovými Vary 2:4 a na postupovou druhou příčku ztrácí po sedmi kolech pět bodů. Tabulka: 1. Litvínov 15 bodů, 2. Karlovy Vary 11, 3. Slavia 10, 4. Jihlava 6.

Filip Fryml

Počasí

Počasí

Během minulého týdne bylo jasně patrné, že jaro je konečně tu. Petřín se bělá květy ovocných stromů a jejich vůně vylákala o volných chvílích obyvatele města ven. Ti, kteří si doma zapomněli svrchníky a deštníky, však udělali chybu, neboť hřející slunko sem tam zastínily nacucané dešťové mraky, aby chodcům připomněly, že je teprve apríl, a ne květen. Krutou daň z jara momentálně platí nejvíce lidé s alergiemi na pyl břízy, topolu, habru a vrby. Ti naopak déšť smývající pyly vždy uvítali. Ostatní, lidé neskolení alergií nebo nachlazením, si v příštích dnech mohou vyrazit ven a užívat si jara, jen nesmějí podcenit nízké ranní teploty.

Marek Cieslar