21. dubna 2016, Carolina č. 903

události od 13. do 20. dubna


Z domova

Altnerovi se stále nedaří zmrazit účty ČSSD, sám čelí exekuci

Obvodní soud pro Prahu 1 již podruhé odmítl návrh bývalého advokáta Zdeňka Altnera na zablokování účtů ČSSD. První žádost podal už v pátek 15. dubna, tehdy byla zamítnuta z důvodu nezaplacení jistiny ve výši 10 tisíc korun. Druhý návrh, podaný toto pondělí, neuspěl z procesních důvodů. Altner o zablokování požádal v reakci na rozhodnutí nejsilnější vládní strany nevyplatit mu soudem pravomocně přiznaných 337 milionů korun.

Altner stranu zastupoval ve sporu o Lidový dům během éry Miloše Zemana. Bývalý advokát vyhrál šestnáctiletý spor s ČSSD na konci března tohoto roku. Bylo rozhodnuto, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu korun. Částka kvůli smluvní pokutě navíc vzrostla o dalších přibližně 318 milionů.

Sociální demokraté však prozatím nemají v úmyslu Altnerovi peníze zaslat a namísto toho jednají s jeho věřiteli. „Nechceme, aby celá částka zmizela kdesi v Panamě nebo jiném daňovém ráji. ČSSD má díky úvěru zajištěny prostředky pro zaplacení celé soudem nařízené částky, ale chce mít jistotu, že v případě, že se svým dovoláním uspěje u Nejvyššího soudu, bude moci na tyto finanční prostředky dosáhnout,“ uvedl minulý týden pro Aktuálně.cz Jiří Chvojka, mediální zástupce právníků ČSSD. Postoj sociálních demokratů se utvrdil, když jejich bývalý advokát udal číslo účtu, na nějž si přeje částku vyplatit, u švýcarské banky.

Altner podle strany dluží přes 20 milionů korun, o které se po opětovné medializaci soudního procesu přihlásili věřitelé. Proto i přes čtvrteční (14. dubna) vypršení lhůty Altnerovi ČSSD stále nic nevyplatila a zároveň se dovolala k Nejvyššímu soudu, kde požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku.

Pavlína Procházková

Freudův Příbor se stal Historickým městem roku 2015

Na Pražském hradě se 19. dubna udílela cena za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V letošním 22. ročníku ji získalo moravské město Příbor, jež je známé především jako rodiště psychoanalytika Sigmunda Freuda. Soutěž o titul Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska společně s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj.

Vyhlášení výsledku soutěže se uskutečnilo u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá na 18. duben. Do užšího výběru letos postoupilo celkem 14 měst: Praha 1, Jindřichův Hradec, Boskovice, Karlovy Vary, Jičín, Frýdlant, Příbor, Šternberk, Letohrad, Klatovy, Kutná Hora, Litoměřice, Brtnice a Luhačovice. Posuzuje se především rychlost a kvalita obnovy kulturních památek a také míra využití poskytnutých dotací od Ministerstva kultury.

Historická část města Příbor je už od roku 1989 městskou památkovou rezervací. Posledních deset let město usilovalo o obnovu piaristického kláštera a revitalizaci přilehlých zahrad, kterou v loňském roce dokončilo. Přes osm milionů korun získal Příbor na státních dotacích, které do revitalizace investoval s dalšími 15 miliony. Z ministerského programu loni čerpal na jiné akce 440 tisíc korun. „Není to jen o památkách, ale i o zvycích a o tom, jak k tomu občané přistupují. Komise, která u nás byla, obdivovala, že obnovujeme tradice a podobné věci,“ řekl při převzetí ceny příborský starosta Bohuslav Majer (ČSSD).

Z Pražského hradu Kristýna Čtvrtlíková

Prahou prošel pochod proti antisemitismu

Několik stovek lidí se v neděli 17. dubna zúčastnilo 13. ročníku akce Kulturou proti antisemitismu, jejíž součástí byl i Pochod dobré vůle. Účastníci se sešli na náměstí Franze Kafky, odkud dorazili před Rudolfinum a tam uctili památku obětí holocaustu. Pochod pokračoval do Valdštejnské zahrady, kde setkání vyvrcholilo kulturním programem. Akci organizovala česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

Účastníci pochodu dorazili přes židovské město k Rudolfinu za zvuků šofarů, hebrejských písní a hesel podporujících stát Izrael. Na Palachově náměstí přečetli studenti z Německa i z Česka jména a životní osudy několika obětí holocaustu a společně se všemi přítomnými uctili jejich památku minutou ticha.

Ve Valdštejnské zahradě program pokračoval shromážděním Všichni jsme lidi. V areálu sídla Senátu vystoupili pamětnice holocaustu Doris Grozdanovičová, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nebo izraelský velvyslanec Gary Koren. Cílem akce je podle ICEJ mobilizace občanů, kterým není lhostejný vzrůstající antisemitismus v Evropě.

Ze shromáždění Tereza Čechová

Iráčtí křesťané se vrátí do Iráku, potvrdil ministr Chovanec

Skupina 16 iráckých uprchlíků, která chtěla opustit Českou republiku a odjet do Německa, požádala o návrat do své vlasti. Informaci potvrdil v úterý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Iráčané byli v rámci programu Nadačního fondu Generace 21 ubytovaní v Brně. Minulý čtvrtek se pokusili odjet do Německa, policie je však ještě před překročením hranic zadržela. Uprchlíci poté znovu požádali o azyl v Česku a následně byli převezeni do uprchlického zařízení v Zastávce u Brna. V úterý ČT přinesla informaci, že se chce celá skupina vrátit zpět do Iráku.

„16 iráckých křesťanů požádalo o návrat do vlasti. O nákladech na cestu budeme jednat s Nadačním fondem Generace 21,“ potvrdil na Twitteru Milan Chovanec. České televizi ministr vnitra řekl, že důvody jejich rozhodnutí nezná. „Oni by teď byli ve standardním azylovém řízení v České republice, čekali by na to, jestli opět získají mezinárodní ochranu. Rozhodli se, že toho nevyužijí a vrátí se domů,“ vysvětlil situaci.

Vláda před dvěma týdny program Nadačního fondu Generace 21 zrušila. Fond plánoval, že do Česka doveze 153 křesťanských uprchlíků z Iráku. Do zastavení své činnosti jich stihl v Praze, Brně, Okrouhlíku u Jihlavy a Soběšovicích ubytovat 89. Více než polovina z nich se však rozhodla ČR opustit. Na začátku dubna odjelo 25 Iráčanů do Německa, většina z nich bude vrácena zpět do ČR. Minulý týden odletěla zpět do Iráku kvůli stesku po rodné vlasti osmičlenná rodina z Brna. Ve skupině 40 uprchlíků, kteří na našem území zůstali, zatím žádný problém nenastal a Generace 21 se o ně nadále stará.

Tereza Kopelentová

Bezpečnost a svoboda jsou dva póly, se kterými musíme pracovat, tvrdí Chertoff

Na CEVRO Institutu se v pondělí 18. dubna uskutečnila veřejná přednáška s názvem Svoboda a bezpečnost v éře džihádu. O svých zkušenostech v boji s terorismem hovořili Michael Chertoff, bývalý americký ministr vnitřní bezpečnosti, který se podílel na vyšetřování napojení útočníků z 11. září na Al-Káidu, a Boaz Ganor, zakladatel a výkonný ředitel ICT (International Institute for Counter Terrorism).

Přednáška se ponejvíce týkala Islámského státu (IS) u nás v současnosti nejobávanější teroristické organizace. Chertoff její konání označil za crowdsourcingový terorismus, schopný zajistit odměny pro zahraniční bojovníky, což z něj dělá organizaci nebezpečnější, než jakou byla Al-Káida. Odhalit potenciální útočníky, jimž v současnosti nahrává migrační krize a kteří mají občanství evropské země, je pro bezpečnostní složky těžší. Akceschopnost IS zvyšují podle něj také příjmy z ropy a atraktivitu pak zase to, že má příběh a dokáže umně využívat sociální média.

K motivaci teroristů Ganor říká, že jde o pouhý proces vypočítávání výnosů a ztrát z různých alternativ, útočníci tedy nejsou šílenci, ale jednají racionálně a s výsledkem svého jednání jsou obvykle spokojeni. „Teroristé mají svůj vlastní způsob hodnocení, racionalita není společná pro všechny bojovníky z různých organizací – jiná je u Hizballáhu a jiná u IS,” dodává. Pachatele útoků pak klasifikuje na vlky samotáře, útočníky z lokální iniciativy a organizované útočníky. Výhoda útoku, jejž iniciuje a vykoná nějaká organizace, spočívá ve vyšší šanci odhalení, následky ale bývají ničivější.

Liberální demokratické hodnoty mohou být podle Ganora leckdy v rozporu s efektivním bojem proti terorismu, za žádnou cenu ale prý nelze dát jednomu přednost. „Bezpečnost a svoboda jsou vždy dva póly, se kterými musíme pracovat, a bohužel si nemůžeme dovolit respektovat jen jeden,” dodává Chertoff.

Efektivně se této hrozbě podle obou dá čelit především propojením databází s trestními rejstříky podezřelých osob a jejich biometrickými údaji. „Přítelem teroristy je mezera mezi jednotlivými státy a jejich databázemi,” komentuje exministr údajný nedostatek v boji proti terorismu v Evropě. Ten se prý projevil i během útoků v Bruselu a Paříži, kdy jednotlivé bezpečnostní složky měly sice důležité informace, nedokázaly spolu ale komunikovat.

K lepšímu sběru informací by měly posloužit také sociální sítě, kam podle Chertoffa útočníci často umisťují určité indície ke svému činu ještě před jeho spácháním. S tím souhlasí i Ganor, z jehož zkušenosti zeď na Facebooku či Twitteru často slouží k ventilování pocitů „vlků samotářů”. Zároveň však vidí i riziko internetu v možnosti snadné radikalizace občanů.

Z přednášky Kryštof Karel

Šedesát pět tisíc dobrovolníků uklízelo Česko

V rámci již 23. ročníku dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se na 1570 místech po celé republice sešli lidé k úklidu černých skládek ve svém okolí. Akce, která letos vznikla spojením aktivit Českého svazu ochránců přírody a Spolku Ekosmák, zbavila dle organizátorů veřejný prostor až 1600 tun odpadu. Obě organizace doposud fungovaly odděleně a obdobné akce pořádaly s půlročním odstupem.

Letošní úklid byl ve srovnání s předešlými největší – byť se nepodařilo překonat pomyslnou metu statisíce účastníků, Miroslav Kubásek ze Spolku Ekosmák označil účast zhruba 65 tisíc lidí za velký úspěch. Až trojnásobně větší oproti dosavadnímu průměru je letos i podíl recyklovatelného odpadu, který dle odhadu organizátorů může činit až třetinu z celkového objemu.

Podle Kubáska je nicméně pro odstranění odpadu z veřejného prostoru zapotřebí především legislativní řešení, které by mohl přinést již chystaný nový zákon o odpadech. V tiskové zprávě organizátoři  upozorňují, že „není v moci podobných akcí vyřešit palčivý a komplikovaný problém černých skládek na území republiky“.

Původní kampaň Clean Up the World (Ukliďme svět) se zrodila v Austrálii z iniciativy jachtaře a cestovatele Iana Kiernana již v roce 1989, kdy se do ní zapojilo na 40 tisíc dobrovolníků. Od té doby se rozšířila do 130 zemí a získala záštitu od Programu OSN pro životní prostředí. V Česku počet účastníků dlouhodobě roste, přičemž většinu tvoří mladiství a studenti.

Jan Kašpárek

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fico hospitalizován. Parlament začal jednat o programu vlády bez něj, zastoupil ho Pellegrini

Minulý čtvrtek hospitalizovali slovenského premiéra Roberta Fica v Národním ústavu srdečních a cévních chorob v Bratislavě. Mluvčí nemocnice Dobroslava Krajačičová řekla, že se o dalším postupu léčby rozhodne až koncem toho týdne. Kvůli zdravotním komplikacím zrušil Fico (Směr- SD) plánovanou návštěvu České republiky. V Praze  měl jednat o rozvoji hospodářské spolupráce, cestovního ruchu a o bezpečnosti, ale také o aktuálním dění v Evropě a ve světě.

V rámci slovensko-českých vztahů vždy směřuje první zahraniční cesta nově zvoleného premiéra či prezidenta do České republiky a naopak. Fico se měl setkat s premiérem Bohuslavem Sobotkou a s prezidentem Milošem Zemanem. Oba politici mu prostřednictvím Twitteru popřáli brzké uzdravení a vyjádřili zájem o setkání po jeho rekonvalescenci.

Od pondělí jedná slovenský parlament o programovém prohlášení nového koaličního kabinetu. Vláda, složená ze stran Směr-sociální demokracie, Slovenská národní strana, Most-Híd a Síť, má ve sněmovně většinu křesel (81 ze 150), proto by neměla mít problém se získáním důvěry. Na schůzi sněmovny však musel premiéra, který měl být podle prvních zpráv v nemocnici pouze tři dny, zastoupit místopředseda vlády Peter Pellegrini (Směr-SD).

Koalice se chce ve svém programu soustředit především na vytvoření až 100 tisíc nových pracovních míst, na snížení daně ze zisku a zrušení povinnosti firem platit státu stanovenou částku na dani z příjmů v případě, že vykážou ztrátu, a na zintenzivnění boje proti korupci. Zejména poslední zmíněný cíl zdůraznil ve svém projevu Pellegrini. „Korupce představuje závažný společenský a ekonomický problém, který ovlivňuje jak kvalitu života občanů, tak i kvalitu hospodářského rozvoje Slovenské republiky. Zužování prostoru pro korupční jednání si bude vyžadovat nejen přijetí dalších legislativních opatření, ale i jejich důsledné uplatňování v praxi,“ uvedl podle serveru ceskenoviny.cz.

Kristýna Macháčková

Ekonomika

Banky v Česku poskytují nejlevnější hypotéky v historii

Úroková sazba v březnu sjednaných hypoték klesla na historické minimum, ukazuje statistika firmy Fincentrum Hypoindex, zveřejněná tuto středu. I v současnosti nabízejí české banky rekordně nízké úroky, v průměru 1,97 %. Nestandardně vysoký je i finanční objem hypoték, sjednaných v prvním čtvrtletí letošního roku, který činí celkem 190,42 mld. korun.

Radikální snížení průměrné úrokové sazby je výsledkem konkurenčního boje bank. Ty se snaží uzavřít co největší množství hypotečních smluv, než vejde v platnost nový zákon, který už prošel vládou a poslanci o něm budou hlasovat na jaře. Norma by měla umožnit předčasné splacení dluhu, navýšeného pouze o účelně vynaložené náklady. Spotřebitelům v prokazatelně těžké životní situaci by poplatky měly odpadnout úplně a celkově by měl zákon přinést podmínky výhodnější pro spotřebitele než pro banky.

Objevují se i varování, že obrovský zájem o levné hypotéky by mohl vést k přetížení bankovních systémů. „Už nyní vidíme, že některé banky jsou na hranici svých procesních kapacit,“ svěřil se se svým znepokojením Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, serveru Aktuálně.cz. Současné úrokové minimum však podle Josefa Rajdla, vedoucího analytika společnosti Fincentrum, beztak nevydrží dlouho.

Prokop Vejda

Kultura

Když nemůžeš, tak přidej. Vychází komiks o Zátopkovi

Na pulty knihkupectví se dostává příběh o české sportovní legendě Emilu Zátopkovi. Dílo s názvem Zátopek ...když nemůžeš, tak přidej! vzniklo na základě nepoužitého scénáře k filmu, jehož autorem je spisovatel Jan Novák. Výtvarník Jaromír Švejdík následně přijal nabídku na vytvoření komiksové knihy, na jejíž finální podobě se podíleli oba autoři.

Publikace se snaží přiblížit život čtyřnásobného olympijského vítěze čtenářům, kteří jeho úspěchy už nezažili, i těm, kteří při čtení budou nostalgicky vzpomínat. Autoři si vybrali ze Zátopkova života, jak vyhrál maraton, který předtím nikdy neběžel, a také to, jak se zastal běžce Stanislava Jungwirtha, kterému komunistická moc chtěla zabránit v účasti na olympijských hrách. „Zátopek řekl, že bez Jungwirtha, jehož otce režim z politických důvodů věznil a středotraťař měl zůstat doma, na olympijské hry do Helsinek 1952 nepoletí. Dva dny stávkoval a kamarádovu účast na olympiádě vydupal,“ uvádí Jan Novák na serveru iDnes.cz.

Komiksový tvůrce Jaromír Švejdík, který je znám pod pseudonymem Jaromír 99 a také svou prací na grafickém románu Alois Nebel, se snažil v díle evokovat dobu 50. let minulého století. Toho docílil tak, že ke kontrastu černé a bílé, který běžně používá, přidal i cihlově rudou. „Zaujaly mne odstíny typické pro propagandistické plakáty těch let,“ říká Švejdík na webu České televize. Pro Jana Nováka znamenal příběh o Zátopkovi debut na poli komiksu, k čemuž ho neplánovaně dovedlo, že se nerealizoval film podle jeho scénáře. „Nic se nedělo, tak mě napadlo, že scénář se dost podobá komiksovému libretu. Filmový scénář a libreto se totiž dají zaměnit, navíc komiks může obsahovat postřehy, zajímavosti či anekdoty, které by se do filmu dát nedaly,“ dodává na iDnes.cz.

Komiks společně připravila nakladatelství Argo a Paseka. Emilu Zátopkovi, který vytvořil celkem třináct světových rekordů, se věnuje i výstava v pražské Art & Event Gallery. K vidění jsou zde velkoformátové komiksové kresby Jaromíra 99 doplněné o jeho předchozí tvorbu. Stejně jako komiksu jí vévodí motto Emila Zátopka Když nemůžeš, tak přidej!

Honza Kuliš

Básníky čekající na zázrak vidělo za první víkend přes 40 tisíc diváků, vedou v návštěvnosti

Šestého pokračování legendární filmové série s názvem Jak básníci čekají na zázrak se diváci dočkali 14. dubna. Scenárista Ladislav Pecháček se po dvanácti letech již tradičně spojil s režisérem Dušanem Kleinem a vytvořili svět básníků, kterým už sice není osmnáct, ale neztratili naději ani elán do života.

Prvotní impulz k natáčení však vyslal producent Miloslav Šmídmajer. Osm let od premiéry páté části nastínil Pecháčkovi základní Kleinův nápad. Režisér totiž „tajně“ přemýšlel o pokračování  –  co kdyby se Štěpán (Pavel Kříž) musel sám starat o dvanáctiletého syna, s občasnou pomocí kamarádů Kendyho (David Matásek) a Karase (Lukáš Vaculík)? Za dva týdny přišel mail: „To není špatný, ten se bude jmenovat Štěpán Junior a bude nadprůměrně inteligentní…“

Jelikož Štěpán nezvládá otcovské povinnosti, jeho okolí se mu snaží najít novou lásku. Občasné návštěvy u Vendulky Utěšitelky (Eva Jeníčková), která nabízí své náručí nešťastným chlapcům od prvního dílu, nestačí. Naštěstí se na scéně objeví nová sousedka, svobodná fotografka Zuzana Rybářová (Linda Rybová).

Poslední Básníky pochopí i diváci nepolíbení starými díly. Na druhé straně skalní fanoušci jistě ocení nespočet narážek na předešlou pentalogii (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život, Konec básníků v Čechách a Jak básníci neztrácejí naději). Tvůrci zachovali původní obsazení, díky kterému si film udržuje osobité kouzlo, i když od prvního dílu uplynulo neuvěřitelných 34 let.

„Dávám do role Štěpána co nejvíc ze sebe a pochopitelně s ní stárnu. Jsem s ní už od svých 19 let a je mi čtyřiapadesát, což je svým způsobem unikátní. I pan režisér říkal, že to ve světové kinematografii nemá obdoby,“ citovala ČTK minulý týden Pavla Kříže (18. dubna mu bylo 55). K osvědčeným tvářím přibyly i nové (Linda Rybová, Filip Antonio), jež přinesly osvěžení a dějové zvraty. Nechybí ani nepostradatelné animace Adolfa Borna a legendární hudba Jaroslava Uhlíře.

Na nejznámějším filmovém serveru csfd.cz se objevily první rozporuplné reakce veřejnosti. Někteří recenzenti hodnotí film velmi pozitivně, našli se ale i jedinci, kteří neváhali označit snímek za odpad. Oblíbení Básníci mají potenciál obsadit čelo žebříčku nejnavštěvovanějších filmů v českých kinech. Během prvního víkendu od distribuce zhlédlo film přes 43 tisíc diváků a zařadilo jej na průběžné první místo, jak uvádí tabulka Unie filmových distributorů.

Tereza Šedivá

Divadlo Sklep slaví 45 let. Dokumentárním filmem a sérií představení

Při příležitosti 45. výročí existence divadla Sklep vznikl dokumentární film Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa. Režisérka Olga Dabrowská se v něm podle svých slov pokusila o „poodhalení tajemství tohoto neobvyklého a jedinečného divadelního spolku“. Film pomocí archivních záběrů mapuje raná léta souboru, který vznikl doslova na hromadě uhlí ve sklepě rodného domu Davida Vávry, jenž s Milanem Šteindlerem divadlo na počátku 70. let zakládal.

Postupně se v něm vystřídalo mnoho herců, ze kterých se později stali významní divadelní i filmoví tvůrci. Většina z nich, jako Tomáš Hanák, Tomáš Vorel, Ondřej Trojan nebo Eva Holubová, také v dokumentu vystupuje v krátkých medailoncích se vzpomínkami na společné zážitky i krize. Zároveň se snaží představit divadelní spolek vnějšímu světu, což je ale prakticky nesplnitelným úkolem. Z jednotlivých záběrů je jasné, že více než hereckým souborem je Sklep rodinou.

Novinářské projekce se ve středu 20. dubna zúčastnili tvůrci dokumentu  i samotní „sklepáci“. Na otázku, proč zrovna Divadlo Sklep, odpověděl producent filmu Ivo Krátký jasně: „Já sám jsem se do tohoto souboru snažil v minulosti neúspěšně dostat. Nakonec jsem si to musel kompenzovat filmem, který o něm pojednává.“

Sklep je bezpochyby jedinečnou entitou. Divadelní teoretik Jan Dvořák poukazuje, že především taneční představení, s neorganizovanou a absurdní choreografií, která Sklep předváděl již v normalizačních dobách, dnes kralují německé divadelní scéně. V nedávné době o sobě herci okolo Šteindlera a Vávry dali vědět výletem do Kábulu, kde inscenovali několik představení pro české vojáky na zahraniční misi.

Dokumentární film o tomto netypickém divadle se natáčel pět let a náklady na něj se vyšplhaly téměř na tři miliony korun. Součástí rozpočtu byla také sbírka na crowdfoundingovém serveru hihit.cz.

K jubileu začíná v pondělí 25. dubna čtyřdenní Festival Divadla Sklep v jeho domovském Divadle Dobeška.

Z projekce filmu Jan Rys

Začaly oslavy Světového dne knihy a autorských práv

Oficiálním představením CD autorského čtení Kniha ti sluší, které pořádá Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), odstartovaly oslavy Světového dne knihy a autorských práv. Ukázky ze své tvorby načetli přední čeští spisovatelé, jako například Michal Viewegh, Bogdan Trojak a Petr Stančík, kteří se rovněž zúčastnili křtu, jenž se konal 18. dubna v knihkupectví Knihy Dobrovský na Václavském náměstí. Oslavy pokračují až do konce týdne.

Základním cílem kampaně Kniha ti sluší je prezentovat knihu jako předmět, jenž patří ke každodennímu modernímu životnímu stylu. „Tím, že má člověk v ruce knihu, že čte, třeba i ve veřejném prostoru, se stává pro své okolí zajímavější,“ komentoval znovu oživený knižní trend předseda SČKN Martin Vopěnka. Křtu se zúčastnili i ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška Přemysl Filip a výkonná ředitelka Nadace Leontinka Barbara Hucková, kteří přiblížili jeho charitativní rozměr.

CD autorského čtení Kniha ti sluší, na jehož tvorbě se podíleli kromě zmíněných spisovatelů Petra Soukupová, Václav Kahuda či Halina Pawlowská, se budou v době od 18. do 23. dubna přikládat ke každé knize, prodané v některém z knihkupectví zapojených do projektu. CD zakoupili knihovníci a výtěžek z akce pomůže zpřístupnit knihy lidem se zrakovým postižením.

Z knihkupectví Knihy Dobrovský Dominika Mňuková

Japonská slavnost Hanami: Pražské Dejvice rozkvetly sakurami

Japonský svátek Hanami, který lze doslova přeložit jako „hledění na květy“, je tradiční oslavou jara v jeho plném rozpuku. Připadá každoročně na březen a duben, tedy na období, ve kterém začínají kvést stromy. V Japonsku se jedná o jednu z nejoblíbenějších slavností, která si získává stále větší pozornost i v evropských zemích. V úterý 19. dubna se připojila i Praha, a to díky Vysoké škole chemicko-technologické, jejíž fakulty sídlí v Dejvicích.

Místní studentský kampus se pyšní malou alejí unikátních sakur neboli japonských třešní, jejichž rozkvetlé světle růžové květy jsou symbolem svátku Hanami. Vzácné dřeviny zde zasadili akademici z katedry instrumentální analýzy VŠCHT už v roce 1979. Hanami se začalo slavit na Ústavu energetiky VŠCHT poté, co se zdejší docent a znalec sakur Luděk Jelínek vrátil v roce 1999 ze svých studií v Japonsku. Škola si tak Hanami připomíná osmnáctým rokem, letos podruhé se však konala akce pro širší veřejnost.

Program zahrnoval ukázku japonského bojového umění, tematické občerstvení a celý den zde zněla stylová živá hudba. „Hanami je především oslava přátelství a setkání, společně relaxujeme pod krásnými rozkvetlými stromy,“ řekla jedna z pravidelných návštěvnic slavnosti.

Ze svátku Hanami Anna Macků

Sport

Plíšková s Hradeckou ovládly čtyřhru a Češky opět míří do finále Fed Cupu

České tenistky se probojovaly do finále Fed Cupu, kterého se zúčastní již potřetí za sebou. Postup za stavu 2:2 vydobyly Karolína Plíšková s Lucií Hradeckou ve čtyřhře, když ve švýcarském Lucernu zvítězily nad světovou deblovou jedničkou Martinou Hingisovou a Viktorií Golubicovou dvakrát 6:2.

Semifinále Fed Cupu v sobotu odstartovala Barbora Strýcová, která si s přehledem poradila s Timeou Bacsinszkou 6:0 a 6:2. Poté ale 129. hráčka světa Golubicová smetla favorizovanou Plíškovou 3:6, 6:4 a 6:4.  České tenistky tak šly do druhého semifinálového dne za stavu 1:1.

Plíšková se sice blýskla a v souboji týmových jedniček zdolala Bacsinszkou 6:4, 6:2, následně ale Golubicová uštědřila porážku Strýcové. Utkání skončilo výsledkem 6:3, 6:7, 1:6. Rozřešit, kdo půjde do finále, tak měla závěrečná čtyřhra. Trenér Petr Pála narychlo sestavil duo Plíšková - Hradecká.

Začátek čtyřhry byl vyrovnaný a na kurtu řádily hlavně Hradecká s Hingisovou. Poté ale Hingisová nečekaně dost kazila. Hned v úvodu druhé sady ztratila servis a Češky se záhy dostaly do vedení 3:1. Po snížení na 2:3 se Švýcarky probudily a při podání Plíškové si vypracovaly dva brejkboly. O vítězství nakonec rozhodla bezchybná hra obou Češek a zejména uvolněná hra specialistky na debl Lucie Hradecké.

Češky jsou vítězky čtyř z posledních pěti ročníků týmové soutěže. Pálovy svěřenkyně se ve finále utkají s Francouzkami, které taktéž až v závěrečném deblu zdolaly Nizozemsko na domácí půdě v Trélazé 3:2. Ty se pokusí získat třetí fedcupový titul po letech 1997 a 2003. Finále se odehraje 12. a 13. listopadu ve Francii.

Adéla Očenášková

Sparta se s EL loučí sympatickým výkonem

Sparťanská cesta pohárovou Evropou končí. Pražané nedokázali navázat na nadějný výsledek 1:2 ze hřiště soupeře a v odvetě padli 2:4. I přes porážku jim ale vyprodaná Letná aplaudovala, nebojácný výkon ocenili po zápase potleskem i fanoušci soupeře. Jde o první porážku Sparty po jedenácti domácích duelech v EL, naposledy podlehla anglické Chelsea před třemi lety.

Trenér Zdeněk Ščasný měl pro čtvrteční utkání velké problémy se složením obrany, ve Španělsku se totiž vykartovali Nhamoinesu Costa s Jakubem Brabcem a Mario Holek si obnovil zranění. Stoperem číslo jedna se tak stal Radoslav Kováč, který po sezoně ukončí kariéru a v týmu je pro případ nouze.

O postupujícím bylo rychle rozhodnuto. V 5. minutě dostal útočník Cédrik Makambu průnikovou přihrávku mezi dva obránce, i přes těsné bránění zakončil a stejně jako v prvním zápase poslal Villarreal brzy do vedení. Sparta v tu chvíli potřebovala vstřelit dva góly, aby se šlo do prodloužení, jenže proti ní stál tým s druhou nejlepší obranou španělské ligy. A navíc velmi produktivní. Vždyť ze dvou střel na bránu v prvním poločase vytěžili Španělé tři góly. Dvě minuty před přestávkou se tvrdou ranou ve vápně prosadil Samu Casillejo a v nastavení prvního poločasu si dal po rohu vlastní gól David Lafata. Sparťané šli do šaten evidentně zdrcení, výsledek příliš neodpovídal obrazu hry.

Jak první poločas skončil, tak druhý začal. Makambu se se štěstím prodral k zakončení a dal Spartě už čtvrtý gól ve dvou zápasech. Villarreal se za dalšími góly hnát nepotřeboval, sparťané by totiž museli vstřelit šest gólů, aby postoupili. To bylo nemyslitelné, hráli tak už jen o uznání. A to si vysloužili. Nenechali se nepříznivým vývojem zlomit a pokračovali v aktivní hře, drželi míč a hlavně se dostávali k nebezpečným střelám.  Dvě z nich, v rozpětí pěti minut, skončily v síti. Nejprve zpoza vápna zamířil k tyči Bořek Dočkal a pak Ladislav Krejčí zužitkoval Julišův přetažený centr. Nálada sparťanů se razantně změnila, hráči i fanoušci si zbytek zápasu užili.

I když porážkou, sparťané se s EL rozloučili se ctí. Ukázali, že předním evropským týmům dokáží zdatně čelit a na evropské scéně v příští sezoně mohou překvapit. Svým putováním si Sparta vydělala přes 180 milionů korun a vyrovnala Liberec, který v roce 2002 došel do čtvrtfinále tehdy ještě Poháru UEFA. Českým maximem tak nadále zůstává semifinále slávistů v roce 1996.

Ondřej Chaloupecký

Liberec v Praze srovnal stav finálové série. Mistři z Litvínova se v extralize udrželi

Hokejisté Liberce zvítězili ve čtvrtém zápase finále play-off na ledě pražské Sparty 4:1. Srovnali tak stav série na 2:2 a vrátili Spartě výsledek z nevydařeného pondělního utkání. Slavia po prohře s Jihlavou ztrácí v baráži na druhé Karlovy Vary již pět bodů. Karlovarské hráče dělí od záchrany a setrvání v extralize už jen jediné vítězství.

Severočechům v úterý 19. dubna chyběli na ledě dva potrestaní hráči - Petr Vampola a Dominik Lakatoš, přesto byli aktivnější a Spartě nepomohly ani Švrčkovo snížení na 1:3, ani následná riskantní hra bez brankáře, během níž přidal liberecký Šimek závěrečnou branku. Lakatoš nepomůže týmu ani v následujícím utkání, za pondělní atakování sparťanského beka Poláška totiž dostal od disciplinární komise dodatečně stopku na dva zápasy.

V 10. kole baráže o umístění v extralize Dukla Jihlava porazila pražskou Slavii 4:1. Ani to jí však už k postupu nepomůže a příští rok si nejvyšší soutěž nezahraje. Slavia si prohrou zhoršila svou pozici pro finále s Karlovými Vary. Aby měla šanci na postup, musela by v pátečním utkání s Litvínovem získat přinejmenším o dva body víc než Vary v Jihlavě.

Litvínov, mistr loňského ročníku, má po nedělním 9. kole baráže setrvání v extralize jisté. V úterním utkání se hokejisté Karlových Varů s litvínovským týmem poprali o tak potřebné body do finálového boje a zvítězili 5:3. Západočeši vedli dvoubrankovým náskokem 3:1 už po první třetině. Ve druhé sice Litvínov přidal dvě branky, stejně tak však Karlovy Vary, které si příznivý stav zápasu dokázaly dobrou obrannou hrou udržet i v poslední dvacetiminutovce.

Martina Růžičková

Počasí

Počasí

Minulý týden se nesl ve znamení deziluze. Šedivá mračna totiž připomínala spíše smutný podzim. A kdyby zůstalo jen u mračen! Hlavně začátkem týdne se z nebe bez ustání snášely studené dešťové kapky, a kazily tak náladu všem kromě zatvrzelých melancholických poetů, kteří „milují déšť, protože v něm přece nejsou vidět slzy“. O víkendu však přece jen občas vysvitlo sluníčko, aby nám dodalo naději a připomnělo, že opravdové jaro snad brzy nastane.

Kristýna Kutnarová