14. října 2016, Carolina č. 906

události od 5. do 12. října


Z domova

ANO vítězí v devíti krajích. Tolik hejtmanů však nezíská

Ve volbách 7. a 8. října zvítězilo hnutí ANO vicepremiéra Andreje Babiše, které tak přebralo primát ČSSD. Nejvíce voličů ztratila KSČM. Svého hejtmana budou mít lidovci i Starostové a nezávislí. Z pravicových stran uspěla jen ODS, TOP 09 propadla.

Volby se konaly ve všech 13 krajích České republiky kromě hlavního města. Účast dosáhla lehce podprůměrných 34,57 %, což je výsledek srovnatelný s krajskými volbami roku 2012. Celorepublikově získalo hnutí ANO 21,05 %. „Jsem s výsledkem velice spokojen. Lidé jsou rozumní, nepodlehli dezinformacím,” okomentoval výsledek předseda Andrej Babiš pro ČT. Ve všech krajích však ANO post hejtmana neobsadí. ČSSD i opozice jim to znemožňují rychlým formováním koalic (viz samostatná zpráva).

Vládní ČSSD se umístila druhá s 15,25 % a prvenství si udržela jen ve dvou krajích – Jihočeském a Vysočině. Přišla mimo jiné i o kraj Jihomoravský, kde byl hejtmanem již od roku 2008 Michal Hašek, na krajské úrovni nejvýraznější tvář sociální demokracie.

Jedno vítězství zaznamenala KDU-ČSL, která celkově získala 6,3 % hlasů. Ve Zlínském kraji zvítězila v čele s exministrem Jiřím Čunkem s 22,97 %. V počtu získaných krajů se tak spolu se STAN řadí za ČSSD.

Starostové v těchto volbách ve většině krajů poprvé kandidovali odděleně od TOP 09 a v Libereckém kraji dokonce zvítězili s 32,35 % hlasů. V celé republice získali STAN 4,01 %. KSČM patří v celé republice 10,55 % hlasů, proti minulým volbám však propadla téměř o 10 % a v žádném kraji nezvítězila.

V porovnání s minulými krajskými volbami pravicové strany přílišný úspěch nezaznamenaly. TOP 09 patrně rozchod se starosty uškodil, celostátně získala jen 3,4 % hlasů. ODS v celorepublikovém měřítku ztratila 26 mandátů. V porovnání s posledními parlamentními volbami ale posílila. Představitelé ODS tak mohli oslavovat.

Hranici volitelnosti tří procent téměř ve všech krajích překročila také koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) a Strana práv občanů (SPO), která se v kampani zaměřila hlavně na boj s nelegální imigrací.

Jan Vojtěchovský a Marek Martinovský

Strany se v některých krajích snaží vyhnout spolupráci s hnutím ANO

Krajské volby letos ovládlo hnutí ANO, které zvítězilo v devíti krajích, přesto bude mít hejtmanů méně. V Královéhradeckém, Plzeňském i Pardubickém kraji přes vítězství zůstane v opozici. „Strany, které se v krajích spojují proti hnutí ANO, se bojí rozkrývání minulosti,“ řekl novinářům předseda hnutí Andrej Babiš. Podle prezidenta Miloše Zemana se jedná o zradu na voličích.

Královéhradecký kraj povede pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09, která vznikla jako první, již v den voleb. Nová koalice má v 45členném zastupitelstvu 24 mandátů.

V Plzeňském kraji se na spolupráci dohodla ČSSD s ODS, Starosty a Koalicí pro Plzeňský kraj. Koalice má v 45členném zastupitelstvu 23 mandátů.

Dalším krajem, ve kterém skončí vítězné hnutí ANO v opozici, je Pardubický kraj. V něm bude vládnout koalice ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj, ODS a Starostů, která má v 45členném zastupitelstvu většinu s 28 mandáty.

Koalici se hnutí ANO podařilo vytvořit v Moravskoslezském kraji, kde se domluvilo s ODS a KDU-ČSL. Tyto strany mají dohromady v 65členném zastupitelstvu 36 hlasů.

Vládnout bude ANO i v Olomouckém kraji v koalici s ČSSD a ODS. V 55členném zastupitelstvu mají 30 hlasů.

V Jihomoravském kraji se vytvořil trojblok ANO, Starostů pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno, ten má v 65členném zastupitelstvu 23 mandátů, na vytvoření koalice ovšem potřebuje minimálně 33 hlasů. Nakonec dal přednost ČSSD před KDU-ČSL.

Partnery stále ještě nenašli lidovci ve Zlínském kraji. Vítězná strana se zatím dohodla pouze se STAN, ale stále jim schází jeden mandát, v úvahu připadá spolupráce s ČSSD, ODS nebo s menšími stranami.

V Jihočeském kraji, jednom ze dvou krajů, ve kterých dokázala ČSSD obhájit vítězství z roku 2012, hledá vítěz nové partnery. Vyloučena není koalice s ANO, bude ovšem muset hledat třetího člena.

Ve Středočeském kraji vše nasvědčuje koalici ANO, ODS, STAN a TOP 09.

V Ústeckém kraji se tvoří dvojkoalice vítězů z ANO a druhých komunistů.

Stále se jedná v Libereckém kraji. Vítězní Starostové pro Liberecký kraj preferují spolupráci s ANO, ČSSD a ODS.

Na Vysočině chce vítězná ČSSD spolupracovat s KSČM a ANO, nic ovšem ještě nebylo vyjednáno.

Koalice zatím není jasná v Karlovarském kraji, ve kterém se do zastupitelstva dostalo osm stran. Hnutí ANO s nimi jedná.

Kryštof Duda

ANO zvítězilo i v prvním kole senátních voleb

Na pozadí očekávaného souboje hnutí ANO a sociální demokracie v krajských volbách se odehrálo první kolo senátních voleb. Stranám vládní koalice se podařilo zajistit si celkem 30 míst z možných 54, ANO získalo 14 a ČSSD i KDU-ČSL po osmi. Pravicová opozice neoslnila, komunisté propadli a volby potvrdily trend úspěšnosti různých koaličních či nezávislých kandidátů. Volební účast okolo 33 % byla nižší než před dvěma lety./p>

Současná vládní koalice potvrdila silné výsledky ze senátních voleb v roce 2014, kdy ČSSD, ANO a KDU-ČSL poslaly do druhého kola celkem 36 svých kandidátů. Letos je to i kvůli slabším výsledkům sociálních demokratů o šest méně, ale i tak vláda opozici poráží. Hnutí ANO volby opanovalo a připsalo si celkem 14 postupů z prvního kola, pro sociální demokracii je naopak osm postupujících spíše zklamáním, zato pro lidovce úspěchem. ČSSD totiž z voleb před šesti lety obhajovala 12 mandátů, KDU-ČSL pouhé dva a hnutí ANO žádného. O většinu v horní komoře parlamentu se vláda v žádném případě bát nemusí.

Pokud jde o opoziční strany, nejlépe dopadla v prvním kole ODS. Získala čtyři místa ve druhém kole, ovšem z voleb v roce 2010 obhajovala senátorů osm. Občanští demokraté také překvapivě zcela propadli v Praze a nebyli schopni nahradit dva ze svých končících senátorů-veteránů, sedících v Senátu od jeho ustavení v roce 1996, neúspěšného prezidentského kandidáta Přemysla Sobotku a Pavla Eyberta. Letošní volby budou nejspíše posledními, ve kterých společně kandidují TOP 09 a Starostové a nezávislí. Do druhého kola společně dostali tři své kandidáty, další tři uspěli již na samostatných kandidátkách STAN. Tradičně se v senátních volbách nedařilo komunistům. Jejich jediným postupujícím se stal bruntálský Ladislav Sekanina. O zbytek postupujících do druhého kola se postarala různá lokální nezávislá hnutí či koalice menších stran.

Tradičním příběhem každých voleb bývá i kandidatura známých tváří, ať už s politickou zkušeností, či nikoliv. Letos se probojovali do druhého kola: legendární žokej Josef Váňa (ANO), olympijský vítěz z Nagana a bývalý poslanec Jiří Šlégr (ČSSD), současný ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) i místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD), jenž byl podle sázkových kanceláří největším favoritem voleb, avšak na Hodonínsku obsadil až druhé místo.

Z těch neúspěšných jsou to antiislamisté Martin Konvička a Petr Hampl (Apači 2017), nekorunovaný král českého politického suterénu Miroslav Sládek (SPR-RSČ), poskytovatel praček chudým lidem a popírač holocaustu Jiří Maria Sieber (Řád národa), bývalý vzpěrač Ota Zaremba (DSSS), tanečník Vlastimil Harapes (ANO), bývalý šéf Sazky Aleš Hušák či saxofonista a dirigent Antonín Felix Slováček za Stranu soukromníků.

Druhé kolo voleb se koná tento pátek a sobotu. Výsledky z prvního kola se mažou a senátorské křeslo získá ten kandidát, který dokáže své voliče lépe mobilizovat pro opětné hlasování.

Jakub Grim

Nedožité osmdesátiny Václava Havla se připomínaly po celé republice i v zahraničí

Ve středu 5. října by se bývalý český prezident Václav Havel dožil osmdesátých narozenin. Jubileum se stalo příležitostí pro uspořádání řady vzpomínkových akcí, koncertů, sešlostí a happeningů, kterých se lidé mohli účastnit jak v České republice, tak v zahraničí.

Největší zájem zaznamenal koncert na Václavském náměstí. Akci s názvem Milí spoluobčané pořádal spolek VH80. Za pomoci crowdfundingu získali organizátoři téměř půl milionu korun.

I přes nepřízeň počasí dorazily na místo stovky lidí. V úvodu promluvil živě biskup Václav Malý a sklidil dlouhý potlesk. Během večera vystoupily kapely Mydy Rabycad, Zrní, Michal Ambrož & Hudba Praha či slovenští Korben Dallas. Organizátoři vyplnili mezery mezi jednotlivými vystoupeními sestřihy z Havlových projevů a vzkazy současných českých osobností, ve kterých na exprezidenta vzpomínaly, ale také v kontextu současného dění nabádaly k nutnosti navázat na myšlenky a hodnoty, jež Václav Havel reprezentoval. Na závěr večera, jímž provázela moderátorka Emma Smetana, vystoupil David Koller s písní Milí spoluobčané. Pro tuto příležitost ji složili Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř.

Souběžně s koncertem na Václavském náměstí se konal vzpomínkový koncert v Rudolfinu. Novosvětskou symfonii v podání České filharmonie si krom vrchních představitelů českého parlamentu přišla poslechnout i vdova po Václavu Havlovi Dagmar.

V Praze se na Havla vzpomínalo také u jeho hrobu na Vinohradském hřbitově, kam lidé nosili svíčky a květiny, dále pak v Balbínově poetické hospodě. Všem těmto akcím předcházelo přejmenování piazzetty Národního divadla na náměstí Václava Havla.

Mimo hlavní město pořádalo brněnské divadlo Husa na provázku festival Málo bylo Havla!, v Ostravě odhalili lavičku Ferdinanda Vaňka a v plzeňské věznici Bory, kde byl Havel za minulého režimu vězněn, pamětní desku.

Významným zahraničním ohlasem bylo, že newyorský starosta vyhlásil 28. září Dnem Václava Havla. Následovala spousta vzpomínkových akcí po celém světě, většinou pod záštitou Knihovny Václava Havla. Jméno bývalého českého prezidenta se objevilo i v některých zahraničních denících. Havlovu osobnost a jeho zásluhy při vstupu ČR do Evropské unie vyzdvihl ve středu při projevu předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Z koncertu na Václavském náměstí Jan Kubelka

Člověk v tísni: O humanitární pomoci ve světě, ale i českém školství

V prostorách bývalé pražské galerie Langhans se 11. října uskutečnilo setkání dárců Klubu přátel Člověka v tísni. Akci zahájil ředitel organizace Šimon Pánek a proslov začal slovy, že se v České republice negativizuje společnost. Pracovníci Člověka v tísni to prý dennodenně pociťují na vlastní kůži, převážně prostřednictvím nenávistných emailů.

Šimon Pánek začínal s humanitární prací již před 25 lety a stále vidí paralely mezi tím, co se na úrovni světové politiky dělo tehdy a co se děje v Sýrii dnes. Geopolitika podle něj funguje na základě politických, surovinových a ekonomických zájmů, které nejsou mocnosti schopny odložit, přestože v Aleppu umírá 200 až 300 lidí denně. Člověk v tísni byl první organizací, která v roce 2012 začala v Aleppu provozovat humanitární pomoc. Ta fungovala do července 2016, kdy byla situace vyhodnocena jako příliš nebezpečná na kontinuální dodávky potravin a léků. Nově se podařilo prosadit misi v Kobani, jejíž koncepcí je „hotovost za práci“.

Pánek považuje za velmi důležitou pomoc na Ukrajině, a to bez ohledu na to, jestli na onom území vládne jedna, nebo druhá strana konfliktu. Humanitární pomoc by podle něho měla být dostupná všem, kdo ji potřebují.

Ředitel Člověka v tísni není spokojený s vývojem českého školství. Nelíbí se mu, že se příliš neučí o novodobé historii, že neexistuje výchova k aktivnímu občanství a k fungování ve světě demokracie. Podle něj se sama společnost musí starat o obraz naší země, jinak bude vývoj spíše negativní. Proslov ukončil malou výtkou k české veřejnosti, prý se na Evropskou unii svádí všechno, místo abychom vinili svoje politiky nebo vlastní nezájem. Investice do mladých lidí a do budoucnosti jsou klíčem k vytvoření aktivnější společnosti.

Následně vystoupil Petr Drbohlav, který 15 let pracuje pro Člověka v tísni jako koordinátor programů v Asii. První část přednášky věnoval dlouhodobým projektům rozvojové spolupráce, konkrétně programu v Afghánistánu, druhou humanitární pomoci při přírodních katastrofách. Drbohlav se osobně v roce 2013 zúčastnil humanitární mise na Filipínách zasažených tajfunem Haiyan. Prvotní pomoc byla podle něho úspěšná, tím však práce Člověka v tísni nekončí. Je potřebné nadále podporovat postižené komunity a pomáhat jim.

Ze setkání Adam Ryšánek

Amnesty International uspořádala debatu o lidskoprávním aktivismu

V prostorách Nové scény Národního divadla se v sobotu 8. října uskutečnila panelová debata na téma Lidskoprávní aktivismus v proměně času pod záštitou Amnesty International. Debaty se zúčastnili aktivisté různých generací – Dana Němcová (bývalá mluvčí Charty 77), Petr Pazdera Payne (organizátor běhů třídou Politických vězňů), Otakar van Gemund (aktivista skupiny Kaputin) a Roman Týc (spoluzakladatel skupiny Ztohoven).

Debata se konala v rámci festivalu Pražské křižovatky u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla. Diskutovalo se například o situaci v komunistickém Československu, Václavu Havlovi v porovnání se současným českým prezidentem Milošem Zemanem, situaci na Krymu nebo (ne)aktivitě dnešních lidí.

Akci zahájil ředitel české pobočky Amnesty International Mark Martin, který tuto organizaci stručně představil, připomněl 25. výročí jejího působení v Česku a několika slovy zavzpomínal na Václava Havla – jednoho z předních aktivistů v komunistickém režimu. Debatou provázela Eva Dobrovolná (AI), na jejíž výzvu se hosté stručně představili a postupně komentovali současné lidskoprávní problémy. Roman Týc mluvil především o skupině Ztohoven: „Nepřinášíme v projektech konkrétní řešení, přinášíme otázku, kterou si musí společnost odpovědět.“ Otakar van Gemund vyzval účastníky k akci slovy „Občanská společnost by se měla zvednout jako celek a koordinovat své aktivity.“ V závěru se zapojili i diváci – mezi dotazy padlo například, jak nepropadnout depresi z nečinnosti nebo zda máme bít na poplach. Hosté byli mile překvapeni, když jim několik diváků vyjádřilo obdiv a podporu v jejich činnosti.

V rámci festivalu Pražské křižovatky se v uplynulém týdnu uskutečnila také řada vernisáží, filmových projekcí a divadelních představení.

Z Nové scény Národního divadla Aneta Krsová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Zemřel bývalý slovenský prezident Kováč

Michal Kováč skonal ve středu 5. října ve věku 86 let. První hlavu slovenského státu hospitalizovali kvůli problémům s dýcháním, následoval týden strávený v umělém spánku. Kováč zastával funkci prezidenta Slovenské republiky od jejího vzniku v roce 1993 až do března 1998.

Kováč zemřel v bratislavské Nemocnici sv. Michala. „Navzdory úsilí lékařů (exprezident) skonal krátce před 20:00 na selhání srdce,“ potvrdil agentuře ČTK mluvčí ministerstva vnitra Petr Lazarov. Během letošního roku se Michal Kováč opakovaně léčil v nemocnici, zejména kvůli komplikacím spojeným s Parkinsonovou chorobou.

Do vrcholné politiky Kováč vstoupil v roce 1989 jako ministr financí slovenské vlády. V této funkci setrval do roku 1991. Mateřská strana HZDS ho v únoru 1993 jmenovala kandidátem na prvního prezidenta samostatného slovenského státu, tento mandát se mu podařilo získat.

Volební období 1993–1998 silně ovlivnily Kováčovy neshody s premiérem Vladimírem Mečiarem. Jejich původně přátelský vztah se změnil poté, co Kováč odmítl jmenovat Mečiarova spojence Ivana Lexu šéfem Slovenské informační služby (SIS).

V roce 1995 byl unesen Michal Kováč mladší, exprezidentův syn. Z akce byla podezřívána SIS, která podle tehdejších informací slovenských médií chtěla přimět hlavu státu k odstoupení. Vyšetření případu nadále brání Mečiarova amnestie z roku 1998.

„Byl prezidentem ve složitém období, kdy se sváděl bezohledný a doslova surový zápas o vnitřní charakter a budoucnost Slovenské republiky. Pan prezident Kováč v tomto zápasu obstál a svým působením pomohl Slovensku nesejít úplně z cesty, která nás potom postupně přivedla do evropské rodiny svobodných národů a států. I jeho zásluhou,“ reagoval současný slovenský prezident Andrej Kiska.

Michal Kováč se z politiky stáhl v roce 1999, o rok později mu jeho nástupce Rudolf Schuster udělil řád Ľudovíta Štúra I. třídy.

Státního pohřbu se 13. října v Bratislavě zúčastní i hlava České republiky Miloš Zeman a bývalý prezident Václav Klaus.

Martina Plesníková

Ekonomika

Nezaměstnanost klesla v Česku na stejnou hodnotu jako před krizí. Je 5,2 %

Úřad práce k 30. září evidoval 378 258 nezaměstnaných, tedy stejně jako v době před krizí. V porovnání se srpnem letošního roku klesla nezaměstnanost o 2,6 %. Meziročně je na trhu práce o 64 975 méně nezaměstnaných. S 5,2 % je Česko druhou evropskou zemí s nejmenší nezaměstnaností.

„Zatímco v září 2014 tvořili lidé, kteří byli bez práce déle než rok, 45,7 % z celkového počtu nezaměstnaných a o rok později 45 %, letos jejich podíl klesl na 40,8 %,“ uvedla pro České noviny generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. „Pracovní trh se dostal na úroveň doby před hospodářskou krizí,“ doplnila.

Počet hlášených pracovních míst pak v září vzrostl o 1,2 % na 140 993. Na jedno pracovní místo tedy připadá 2,7 uchazeče. V evidenci Úřadu práce se nejčastěji objevují absolventi středních škol a učilišť, především ze škol zaměřených na administrativu, obchod, podnikání či gastronomii. Velké šance na získání zaměstnání pak mají absolventi vysokých škol, zejména lékařských a technických oborů. Značný zájem je i o uchazeče vyučené v řemeslných oborech.

Nezaměstnanost klesla v 76 okresech. Nejvíce v Pelhřimově (na 6,3 %) a Chrudimi (6,2 %). Nárůst naopak zaznamenal okres Prostějov (o 0,4 %).

Nejnižší nezaměstnanost hlásí tradičně okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ (oba 1,9 %), Jindřichův Hradec (2,6 %), Benešov a Jičín (2,8 %), Mladá Boleslav, Pelhřimov a Písek (po 3,0 %) a Prachatice (3,1 %). Nejvyšší naopak zaznamenaly okresy Most a Karviná (oba 10,6 %), Ostrava město (9,4 %) či Ústí nad Labem (9,3 %).

Analytici se shodují na pozitivním trendu v nezaměstnanosti z důvodu příznivého vývoje ekonomiky. Vliv mají i konce dovolených, pokračování sezonních prací a dozvuky turistické sezony.

Jakub Vrbický

Kultura

Zločin a trest na Festivalu spisovatelů

Od pátku 7. října se koná už 26. ročník Festivalu spisovatelů Praha, který letos nese podtitul Zločin a trest. Hosty festivalu uvítal v Černínském paláci ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Samotná akce odstartovala v sobotu galavečerem v hlavním sále Valdštejnského paláce. Po úvodním slovu předsedy Senátu Milana Štěcha přišla řada na diskusi nad tématem zločin a trest. Té se zúčastnili spisovatelé Kámel Daúd, Mohamed Metwalli a Chuck Palahniuk.

Nedělní program započal autorským čtením pozvaných spisovatelů. Marie Iljašenko, česká autorka sbírky Osip míří na jih, přednesla například básně Bohové těch míst a Muškáty. Egyptský básník Mohamed Metwalli nejprve hovořil o současné situaci v Egyptě a zaměřil se hlavně na události tzv. arabského jara. Poté spolu s prezidentem Káhirského literárního festivalu Mohamedem El-Baaly diskutovali o vlivu revoluce na literaturu. Alžírský autor Kámel Daúd uvedl svou prvotinu Mersault – přešetření, která nabízí jiný pohled na román Alberta Camuse. Svou tvorbu představil i Jen Lien-kche, čínský prozaik, z jehož díla četl David Prachař.

Vrcholem nedělního večera bylo pro mnohé autorské čtení amerického spisovatele Chucka Palahniuka, autora knihy Klub rváčů. Ten svou přítomností přilákal do Valdštejnského paláce výrazně mladší publikum než předešlí autoři. Pro své čtení si vybral povídku Střeva. Palahniuk na festivalu nejen diskutoval s diváky o svém románu a terapeutické skupině, ale pokřtil i komiks Klub rváčů 2 a zúčastnil se úterního divadelního představení Klubu rváčů, které uvedlo Divadlo v Celetné.

Festival spisovatelů ukončí 18. října galavečer Johna Maxwella Coetzeeho, nositele Nobelovy ceny za literaturu, který se uskuteční v Národní galerii v Praze.

Eliška Hovorková

Píseň písní v obrazech. Židovské muzeum v Praze otevřelo novou výstavu

Šalomounova Píseň písní, biblická kniha o lásce mezi mužem a ženou, inspirovala během staletí mnoho umělců. Její vlivy pronikly do hudby, divadla, literatury či výtvarného umění. Právě této velepísni věnuje Židovské muzeum v Praze výstavu s názvem „Pojď milý můj…“. Veřejnosti je přístupna od 6. října v Galerii Roberta Guttmanna a kromě historického a liturgického významu díla se zaměřuje především na jeho výtvarné ztvárnění.

Konkrétně se soustředí na výzdobu, ilustrace, ale také díla moderních malířů 20. a 21. století, kteří se její poezií inspirovali. Z tvorby českých umělců zaujímají přední místo secesní ilustrace Františka Kupky, kolorované kresby malířky Toyen či zvláště zajímavé dílo Jarmily Mařanové. Ta k Písni písní vytvořila soubor devíti dvoubarevných litografií, založených na kombinaci hebrejských písmen jejího názvu s působivými figurálními a krajinnými motivy Izraele.

Z nejvýznamnějších světových malířů jsou na výstavě zastoupeni secesní grafik Ephraim Moses Lilien, proslulý katalánský surrealistický malíř Salvador Dalí, či Marc Chagall, autor pěti obrazů k Písni písní. Tu interpretuje jako milostný příběh krále Davida, lidu Izraele i svého vlastního života. Speciálně pro tuto expozici vytvořil soubor osmi kvašů na stejné téma také soudobý americký malíř a grafik Mark Podwal.

Výstava čerpá především ze sbírek Židovského muzea v Praze a Památníku národního písemnictví. K vidění bude do 12. března příštího roku

Z vernisáže výstavy Anna Bendová

Be2Can přivezl do Prahy největší poklady filmových festivalů

Filmový festival Be2Can ožil v pražských kinech Lucerna a Evald mezi 6. a 12. říjnem. Letošní třetí ročník si opět kladl za cíl představit divákům nejúspěšnější počiny z největších evropských festivalů, tedy z Benátek, Berlína a Cannes. Be2Can funguje pod záštitou distribuční společnosti Film Europe a představuje nejen vítěze festivalových soutěží, ale uvádí také debuty slibných tvůrců a snímky, které vzbudily zájem kritiky nebo publika.

Zahajující film Toni Erdmann zaujal hned při své premiéře v Cannes a od té doby sbírá jen kladné ohlasy, dokonce byl vybrán, aby reprezentoval Německo v boji o Oscara. Režisérka Maren Ade v něm ukazuje neobvyklý vztah mezi osamělým otcem a jeho dospělou dcerou a umně balancuje na hraně mezi dojemným vztahovým dramatem a absurdní groteskou.

Diváci měli možnost zhlédnout i vítěze letošního ročníku Cannes, film Kena Loache Já, Daniel Blake. Dočkali se satirické kritiky britského sociálního systému a byrokracie, jež ho doprovází. Začátek sice působí pouze jako přímočará propagační agitka s nádechem Kafkovského dilematu, postupně se ale rozvine v dojemné melodrama, které má co nabídnout i těm největším cynikům. Promítaly se též vítězné snímky letošního Berlinale (doku-drama o uprchlících Požár na moři) nebo loňských Benátek (drama s gay tematikou Zdaleka).

Nejvýznamnějším hostem letošního ročníku byl tuniský režisér Mohamed Ben Attia, který do Prahy přijel uvést svůj debut Hedi.Ten získal v Berlíně Stříbrného medvěda za nejlepší herecký výkon nebo cenu za nejlepší debut. Vypráví příběh mladého muže ze současného Tuniska, který se má oženit s ženou, jež mu byla domluvena, ale těsně před svatbou se zamiluje do liberálně smýšlející dívky, což ho donutí pohlédnout na svůj život novýma očima. Hedi je vůbec prvním tuniským filmem uvedeným v českých kinech.

Poslední premiérou byl jeden z nejočekávanějších snímků, novinka britské režisérky Andrey Arnold, American Honey. Lyrický opus, jenž by se až s nadsázkou dal nazvat mileniální verzí Kerouackova románu Na cestě, sleduje skupinku dnešních mladých amerických outsiderů, kteří spolu cestují napříč Spojenými státy a prodávají předplatné časopisů. Pravděpodobně díky své bezprostřednosti a autentičnosti získal film cenu poroty v Cannes a stal se jedním z nejsledovanějších na letošní festivalové scéně.

Be2Can celkem představil 11 premiérových titulů a čtyři filmy v rámci speciálních uvedení. Nechyběla ani oblíbená retrospektiva nabízející tituly z předchozích ročníků a tematická kategorie, letos věnovaná asijské produkci. Festival souběžně s Prahou probíhal v Brně, Olomouci, Ostravě a Zlíně a v dalších 22 městech se chystají Echa, která uvedou to nejzajímavější z programu (více na www.be2can.eu).

Z festivalu Jana Trnková

4+4 dny v pohybu probudily Radniční domy

V sobotu 8. října skončil jedenadvacátý ročník mezinárodního festivalu 4+4 dny v pohybu, který se zaměřuje na současnou uměleckou tvorbu. Festival každoročně oživuje opuštěné budovy v centru Prahy, v minulosti tak obsadil například městský pivovar v Holešovicích nebo kanalizační čistírnu v Bubenči. Tentokrát se na řadu dostaly Radniční domy na Starém městě, kde by v budoucnu vedení města chtělo vytvořit Pražské kreativní centrum sloužící ke vzdělávání a kulturním akcím.

Hlavním tématem festivalu se letos stal nezávislý výzkum subjektivity. Po celou dobu jeho trvání hostily Radniční domy i stejnojmennou výstavu připravenou kurátorkou Pavlínou Morganovou. Představila čtyři desítky současných českých umělců a zahrnovala nejen obrazy a sochy, ale také projekce, videa či grafiky. Vystavená díla kreativně využívala zchátralých prostor a oživila i stěny a stropy jinak opuštěné historické budovy v centru Prahy. Mezi exponáty patřila například série Extrémní krajina Michaely Černické nebo abstraktní plátna Alice Niktinové.

Za zmínku stojí i pásmo videí s názvem Noční vidění za jasného dne komentované kurátorkou Slávou Sobotovičovou. Promítání, zaměřeného především na tvorbu studentů a čerstvých absolventů českých uměleckých vysokých škol, se zúčastnili i samotní autoři a nabídli návštěvníkům pohled na chápání subjektivity prostřednictvím hledáčku kamery.

Mezi další akce pořádané v rámci festivalu patří množství divadelních inscenací, a to jak ze scény domácí, tak zahraniční. Pozvání přijali například nizozemský umělec Julian Hetzel s představením I’m Not Here Says the Void nebo Američan Andrew Schnider, jehož inscenace YOUARENOWHERE získala v roce 2015 divadelní cenu OBIE. Nechyběly ani kreativní workshopy pro děti nebo diskuse s odborníky. Dny v pohybu v sobotu uzavřel večírek v podání DJ Robota.

Gabriela Knížková

Sport

Úvodní tři zápasy kvalifikace Češi nezvládli, na první gól stále čekají

V úterním utkání proti Ázerbájdžánu český tým znovu neskóroval a se dvěma body po třech kolech je jeho šance na postup na mistrovství světa 2018 v Rusku takřka nulová.

Kvalifikaci zahájila česká reprezentace pod vedením Karla Jarolíma už 4. září, kdy na Letné hrála se Severním Irskem a po bezbrankové remíze se musela spokojit s jedním bodem.

Že se první výhry dočká proti Německu, asi věřil jen málokdo, přesto se očekával lepší a vyrovnanější zápas než ten, jaký se hrál v Hamburku 8. října. Český tým potvrdil roli outsidera a na domácí od začátku nestačil.

Ač měli Češi v plánu spoléhat se především na defenzivu, první gól Německa přišel už ve 13. minutě, kdy se trefil Müller. Němci poté hodně zvolnili, ale i tak se v 50. minutě prosadil Kroos. Na české straně měl jedinou šanci v 63. minutě Dočkal, s jeho střelou si však brankář Neuer bez větších problémů poradil. Müller pak v 66. minutě svým druhým gólem upravil výsledek na konečných 3:0 pro Německo.

,,Jednoznačně si uvědomujeme, že do třetice už musíme,“ tvrdil před zápasem s Ázerbájdžánem Krejčí. Aby mohli dál pomýšlet na postup, potřebovali Češi v Ostravě-Vítkovicích bezpodmínečně vyhrát. A soupeře nebylo radno podceňovat – v doposud jediném vzájemném utkání tým Ázerbájdžánu v roce 2009 vyhrál 2:0 a z předchozích dvou kvalifikačních utkání ve skupině získal plných šest bodů.

Češi nastoupili do utkání ve značně obměněné sestavě. Z duelu proti Německu zůstali pouze brankář Vaclík, stoper a kapitán Sivok a záložníci Dočkal s Krejčím.

V první půli měl národní tým herní převahu, žádná ze střel však ázerbájdžánského brankáře Agajeva nezaskočila. V druhém poločase se naopak začal osmělovat i do té doby hlavně bránící soupeř. Tlak Čechů přišel znovu až ke konci zápasu, k vytouženému gólu však nevedl.

Na první český gól v kvalifikaci se tedy po další bezbrankové remíze stále čeká. Skupinu C po včerejší výhře nad Severním Irskem dál vedou suverénní Němci. Další kvalifikační utkání odehrají čeští fotbalisté 8. listopadu v pražské Eden Aréně s Norskem.

Jana Šimková

Velkou pardubickou vyhrál Faltejsek s Charme Lookem, Stromský neustál Taxisův příkop

V tradiční druhou říjnovou neděli se uskutečnil 126. ročník Velké pardubické. Jejím vítězem se stal již počtvrté Jan Faltejsek, tentokrát s devítiletým hnědákem Charme Lookem. Navázal tak na svou trojnásobnou vítěznou šňůru s Orphee des Blins, kterou minulý rok přerušil v sedle Universe of Gracie. Druhé místo pak obsadil nováček Ange Guardian s Janem Kratochvílem a na třetím skončili Zarif s Josefem Bartošem.

Vítězný Faltejsek byl dle sázkových kurzů dlouhou dobu hlavním favoritem závodu, pouhé hodiny před startem ho však z prvního místa sesadil Nikas, pravděpodobně díky úspěchu v předešlém ročníku. Na jeho hřbetu se ale po Taxisově příkopu neudržel žokej Marek Stromský, a Nikas tak závod doběhl sám.

Taxisův příkop nezvládl také Reaper s Jakubem Spáčilem, jezdce později ztratil i Universe of Gracie. Rabbit Well s Josefem Váňou mladším pro změnu ani nevyběhl a zůstal stát na startu. Do cíle tak z 15 doběhlo pouze 11 koní s jezdcem.

Po většinu závodu se v čele střídal Ter Mill s Charme Lookem, který však po Havlově skoku výrazně zrychlil tempo a do cílové rovinky vbíhal s Ange Guardianem v zádech. Kratochvíl ale už rozdíl v posledních metrech smazat nedokázal a hlavní pětimilionovou výhru si tak odnesli Faltejsek s koněm trenérky Martiny Růžičkové.

„Já jsem se v podstatě jenom vezl. Děkuji za skvěle připraveného koně. Bylo to super a moc pěkné svezení,“ komentoval pro Českou televizi průběh závodu Faltejsek.

Letošní ročník byl neobvyklý tím, že se na startu neobjevili žádní zahraniční koně. Již podruhé se také závodu na 6900 m nezúčastnil osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa starší, který by tak ale rád učinil příští rok, ve svých 64 letech.

Z pardubického závodiště Tomáš Zítko

HC Slavia Praha se nedohodla s partnery. Klíčoví hráči opouštějí tým

Hokejová Slavia Praha čelí dalším problémům. Poté, co před dvěma lety sestoupila z nejvyšší soutěže a loni se neúspěšně pokoušela o návrat v baráži, přicházejí pro sešívané tentokrát finanční potíže. Vedení klubu se totiž rozhodlo pro ekonomické úspory, v rámci kterých mělo uvolnit elitní hráče. Kritická situace vyvrcholila při sobotním utkání Slavie s Prostějovem, kdy místo bojkotujícího A-týmu museli nastoupit junioři.

Slavia si v dosavadním průběhu WSM ligy vedla velmi dobře a držela se na druhém místě. V pátek 7. října však předseda představenstva Vladimír Pitter na internetových stránkách Slavie oznámil, že se nepodařilo získat důležité partnery, a vedení tak musí přistoupit k úsporným krokům. V jejich rámci uvolní 12 nejlépe placených hráčů. Hokejisté samotní se však ostře ohradili. Ve svém prohlášení uvedli, že současný stabilizační plán jim nezaručuje ani základní podmínky i přesto, že hráči své závazky plní, a požadovali odstoupení vedení.

Situace eskalovala až do bodu, kdy hráči A-týmu odmítli v sobotu nastoupit k utkání s Jestřáby z Prostějova. Zápas tak museli odehrát junioři Slavie, kteří ještě téhož dne absolvovali utkání vlastní juniorské ligy. Prostějovští Jestřábi tak snadno porazili sešívané mladíky vysoko13:0. V reakci na tuto blamáž předseda Pitter přiznal svůj šok nad chováním hráčů. Sice připustil, že klub některým hráčům dluží, ale podtrhl, že hráči byli o situaci dostatečně informovaní a že v této těžké době se zachovali nekorektně a Slavii poškodili. Pitter dále své činy obhajuje, jsou podle něho v nejlepším zájmu sešívaných a budou mít velmi pozitivní výsledky.

Hokejová Slavia má velmi nejasnou vlastnickou strukturu. Podle serveru Sport.cz je pravděpodobné, že většinový podíl v ní vlastní společnost OIN Gama a.s. zastoupená Richardem Benýškem. Ten přitom před dvěma lety oznamoval konec vlastnictví edenského klubu. Rozmáhá se tedy spekulace, že krize je důsledkem vnitřních rozbrojů mezi Benýškem a právě Pitterem, který v současnosti vystupuje jako majitel Slavie.

Budoucnost jednoho z nejstarších hokejových týmů na našem území tak zůstává velmi napjatá. Už počátkem týdne rozvázalo smlouvu osm klíčových opor Pražanů. Boj o extraligu pro Slavii tedy jistě končí. Jestli vůbec dokončí sezonu ve WSM lize, je otázkou následujících dní, které napoví, zda po odlivu hráčů budou sešívaní schopni doplnit mezery v kádru.

Filip Liška

Počasí

POČASÍ

Letošní, mimořádně dlouhé, babí léto definitivně opustilo svůj úřad, na který s náležitou hrdostí nastoupil podzim. Teploty během minulého týdne spadly na mírně podprůměrných 6-10 °C, ty noční se pohybovaly okolo dvou. Není to ale jenom rtuť teploměru, co nám připomíná, že léto je už minulostí. Tlaková níže, která nyní ovlivňuje počasí v celé střední Evropě, přinesla dešťové srážky i k nám. A deštníky zřejmě neodložíme ani během příštího týdne, který by se měl i nadále nést ve znamení podzimní melancholie.

Milovníci zimní atmosféry se mohou také radovat z první sněhové nadílky, která dorazila do horských oblastí letos o něco dříve než v loňském roce. Bílá peřina pokryla vrcholky českých hor ve středu 5. října, zatímco vloni na sebe tento první příslib zimy nechal čekat zhruba o deset dní déle.

Pavlína Podzimková