27. října 2016, Carolina č. 908

uálosti od 19. do 26. října


Z domova

Hermanův spor s Hradem o vyznamenání. Jeho strýce Bradyho ocení jiní

Jiří Brady, který přežil Terezín a Osvětim a celý život přednáší o holocaustu, nedostane Řád T. G. Masaryka. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se domnívá, že byl jeho strýc ze seznamu vyškrtnut, protože on oficiálně přijal dalajlámu. Hrad však toto tvrzení odmítá. Bradyho jméno prý na seznamu vyznamenaných vůbec nefigurovalo.

Brady prošel koncentračními tábory a podařilo se mu uprchnout z pochodu smrti. Jeho rodiče a sestra však holocaust nepřežili. V roce 1949 emigroval do Kanady, kde v 90. letech uspořádal sbírku na tiskárnu Lidových novin, a tím přispěl k obnovení demokracie v Česku.

Za zásluhy byl nominován na státní vyznamenání. Návrh schválila Poslanecká sněmovna a předala ho prezidentu Miloši Zemanovi. Ten údajně 8. září sdělil ministru Hermanovi při setkání na slovenské ambasádě, že když se sejde s dalajlámou, bude jeho strýc ze seznamu vyškrtnut. Herman to uvedl v Událostech, komentářích ČT a dodal, že prezidentovi velice záleželo na tom, aby schůzku zrušil. Rozhovor se měl uskutečnit před třemi svědky, žádný ho ale nepotvrdil.

Ministr kultury se s tibetským duchovním vůdcem 18. října sešel, stejně jako několik dalších politiků. To vyvolalo reakci nejvyšších státních představitelů, kteří vydali prohlášení, v němž vyjádřili podporu jednotné Číně a prohlásili, že „osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky“.

Na to reagovalo 50 zákonodárců. Ti se druhý den sešli s dalajlámou v Senátu a některé vysoké školy vyvěsily na podporu tibetskou vlajku. Ve stejný den premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kontrasignoval seznam jmenovaných na státní vyznamenání. Podle jeho pozdějších slov na něm jméno Jiřího Bradyho nefigurovalo. Ministru Hermanovi přišla dva dny poté sms, ve které mu Jindřich Forejt, ředitel odboru protokolu kanceláře prezidenta republiky, oznámil, že vyznamenání jeho strýce bylo pro letošní rok odloženo. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček popřel, že by prezident v seznamu škrtal.

V neděli 23. října přiletěl Jiří Brady do Prahy. Novinářům na letišti potvrdil, že mu Hrad 12. října oznámil, že bude vyznamenán Řádem T. G. Masaryka. „Já nemám vůbec pochyby, protože mi pan ředitel kanceláře volal a říkal přesně, kde to bude, v kolik hodin tam máme být, kolik lidí si mohu přivést,“ řekl v rozhovoru pro DVTV a uvedl, že mu zatím oficiálně nikdo nesdělil, že vyznamenání nedostane. Dozvěděl se to prostřednictvím médií.

Ředitel protokolu Forejt oznámil, že nebude do 28. října komentovat jakékoli jméno spojené s procedurou státního vyznamenání, a odmítl potvrdit, zda Bradymu volal či ne.

Spor o udělení vyznamenání vyvolal bojkot hradního ceremoniálu 28. října. Na Hrad se nedostaví politici KDU-ČSL, TOP 09 ani ODS. Někteří uvedli, že se sejdou na alternativní oslavě státního svátku na Staroměstském náměstí, kterou organizuje místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN).

Mluvčí Ovčáček na tiskové konferenci 25. října řekl, že státní vyznamenání není možné vynucovat jakoukoli nátlakovou kampaní a že pan Brady neobdržel žádnou písemnou informaci. „Aby dal najevo, že k neudělení vyznamenání panu Bradymu nemá politické motivy, je pan prezident připraven učinit gesto dobré vůle a zvážit ocenění pana Bradyho při vhodné příležitosti,“ dodal.

O to ovšem Jiří Brady už nestojí. „Ve středu mám dostat klíč od Prahy, olomoucká univerzita mi nabídla, že mě vyznamená. Děje se toho dost. Rozhodně je to větší ocenění,“ řekl v rozhovoru pro iHNed.cz. Uctí ho také Sněmovna na slavnostním zasedání a premiér Sobotka mu udělí medaili Karla Kramáře. Na státní svátek se Brady zúčastní oslavy na Staroměstském náměstí a v pondělí ho ocení i Brno.

Anna Bendová

Česko vyšle zdravotníky do Iráku. Je to naše povinnost, řekl ministr obrany

Poslanecká sněmovna 20. října schválila na návrh výboru pro obranu vyslání týmu zdravotníků do Iráku. Ti by zde měli působit do konce roku 2018 pod velením námořnictva Spojených států amerických v rámci boje proti tzv. Islámskému státu. Jednotku tvoří 17 vojáků a na místo by mohli dorazit v prosinci. Návrh na misi, do níž se najednou zapojí maximálně 30 vojáků, prošel o den dříve i horní komorou parlamentu.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je vyslání zdravotníků ,,naše povinnost a to nejlepší, co můžeme pro obranu a ochranu našich občanů udělat”. Ministr také plánuje, že v roce 2017 vyšle do Iráku tým instruktorů. Jejich úkolem má být výcvik specialistů z řad irácké armády.

Pro schválení návrhu byla zapotřebí kvalifikovaná většina 101 poslance. Všichni přítomní se vyjádřili pro. Poslankyně za ODS Jana Černochová však projevila nespokojenost se změnou původní verze návrhu. Podle jejích slov výbor pro obranu rozhodl také o tom, že s jednotkou zdravotníků vyšle Česká republika i ženisty, o čemž se původní verze návrhu nezmiňovala.

„...Dávat bianco šek do konce roku 2018 nejenom chirurgickému týmu, ale i ženistům, poté, co jsme tam poslali v létě piloty, se mi skutečně nezdá jako moudré. Vadí mi, že se s námi nehraje férová hra, přesto se počítá s naším souhlasem,” ohodnotila Černochová situaci. Zároveň upozornila, že schvalování podobných mandátů ,,balancuje na hraně ústavnosti”. S tím souhlasil i poslanec Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj je třeba vést odbornou debatu o souladu ústavy s vysíláním zahraničních misí.

Ústava ČR k vyslání ozbrojených sil do zahraničí vyžaduje souhlas nadpoloviční většiny všech poslanců a senátorů. Z právního hlediska je důležité jasně určit složení jakýchkoli pomocných sil vyslaných do zahraničí a povahu jejich mise.

Z Poslanecké sněmovny Marek Martinovský

Někdejší rakouský prezident Fischer navštívil Prahu

Prezident Miloš Zeman přijal ve čtvrtek 20. října bývalého rakouského prezidenta Heinze Fischera. O návštěvě, která se uskutečnila v dopoledních hodinách na Pražském hradě, informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček prostřednictvím sociálních sítích jako o setkání dlouholetých přátel. Předmětem debat byla podle Ovčáčka politická situace v ČR a v Rakousku, přípravy blížícího se 100. výročí vzniku ČSR a Rakouska v roce 2018 nebo také chystaná učebnice o společných dějinách obou národů.

Rakouský politik zavítal do České republiky v tomto roce již podruhé. Při své dubnové návštěvě vzbudil pozornost médií, když společně se svou ženou Margit přicestoval do Čech vlakem (viz Carolina č. 902). Zeman i tehdy přijal, v té době ještě úřadujícího, rakouského prezidenta mimořádně vřele. Na zámku v Lánech ho uvítal s vojenskými poctami včetně vystřelení 21 dělových salv za zvuku státních hymen. Společně s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který navštívil Zemanovo letní sídlo na konci března, je Fischer zatím jediný zahraniční politik, kterému se této pocty dostalo.

Fischerovo druhé volební období ve funkci spolkového prezidenta skončilo začátkem července. Od té doby Rakousko na novou hlavu státu čeká. Poté, co ústavní soud označil druhé kolo voleb za neplatné, se této funkce dočasně ujalo tříčlenné předsednictvo rakouského parlamentu. Opakované druhé kolo voleb, ve kterém se rozhodne mezi bývalým předsedou Zelených Alexanderem Van der Bellenem a členem pravicové Svobodné strany Rakouska Norbertem Hoferem, bylo z technických důvodů odloženo. Místo plánovaného 2. října půjdou tedy Rakušané znovu k urnám až 4. prosince.

Pavlína Podzimková

NATO po summitu ve Varšavě. Generál Pavel vystoupil na Univerzitě Karlově

Generál Petr Pavel, předseda vojenského výboru NATO, přednesl ve čtvrtek 20. října na Univerzitě Karlově přednášku na téma NATO po summitu ve Varšavě. Budoucnost Severoatlantické aliance na počátku 21. století. Shrnul v ní hlavní závěry, ke kterým hlavy členských států na 27. summitu došly, a doplnil je o širší souvislosti.

První blok se týkal problémů na východě souvisejících s hrozbou Ruska, druhý problémů na jihu vycházejících z celkové nestability v regionech Afriky a Blízkého východu (tj. islamistický extremismus, terorismus, uprchlická krize).

K prvnímu tématu generál řekl, že se členské státy aliance na summitu shodly na nutnosti pevného postoje k Rusku, ale také snah o vedení konstruktivního dialogu. Zmínil, že země, jichž se ruská hrozba týká nejblíže (tj. Polsko a pobaltské státy), dostaly ujištění o platnosti článku číslo 5. Summit rozhodl, že do zmíněných států vyšle čtyři mnohonárodnostní vojenské prapory. Aliance se zároveň rozhodla, že spustí protiraketovou obranu a také bude věnovat více pozornosti a prostředků do obrany v kybernetické a dezinformační válce.

V souvislosti s výše zmíněnými usneseními generál vysvětlil příčiny narůstající ruské agresivity. Dle jeho slov Rusko počínaje rokem 2008 a anektováním dvou územních částí Gruzie upřednostňuje vojenské projevy moci před těmi ostatními. Toto jednání vychází ze špatné hospodářské situace v zemi, kterou ještě prohloubila ekonomická krize. V zájmu udržení občanské podpory vládě Vladimira Putina tak Rusko cítí potřebu hledat vnějšího nepřítele a směřovat pozornost jinam než na problémy na domácí půdě.

Vysvětlení situace na jihu a vymezení se vůči ní je však podle generála složitější. Aliance zde nečelí jedné krizi, ale celému řetězci krizí, přičemž na svých hranicích s přicházejícími migranty pozoruje pouze jejich příznaky. Jejich příčiny spočívají v nestabilitě regionu, která v krátkodobém horizontu vychází z roku 2010, kdy vypuklo tzv. arabské jaro. Od jeho počátku se na tamní situaci podepisují nejen občanské války, ale také neschopnost nových vlád zajistit svým občanům základní funkce státu. Mimo otevřené vojenské konflikty pak představují v této oblasti problém také hlouběji sahající konflikty vnitřní – například mezi sunnity a šíity, Turky a Kurdy a mezi Palestinou a Izraelem.

Za hlavní výzvu do budoucna, které však NATO čelí již dnes, označil Pavel v závěru své přednášky udržení jednoty aliance. Dle jeho slov právě v jednotě spočívá její největší síla a roztříštění názorů na ruskou či uprchlickou krizi nebo řešení situace na Blízkém východě by ji mohlo výrazně oslabit.

Z Univerzity Karlovy Tomáš Zítko

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Prezident Zeman jednal v Lánech s ministry o zrychlení dopravních staveb

Zrychlení přípravy dopravních projektů, jejich financování či potřeba legislativních změn. To byly hlavní body sobotní schůzky prezidenta Miloše Zemana a jeho expertů s ministry. Do Lán dorazili vicepremiér Andrej Babiš (ministerstvo financí), Dan Ťok (doprava), Richard Brabec (životní prostředí) a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (všichni za ANO).

Prezident Zeman dlouhodobě prosazuje, aby vláda uvolnila více peněz na investice v dopravních projektech. Nízký počet investic by podle něj mohl být velký problém v budoucnu. Ministr financí Andrej Babiš naopak věří, že současná vláda s výstavbou dopravní infrastruktury problémy nemá. Dle jeho slov ministerská delegace přesvědčila prezidenta o dostatku stavebních investic.

„Všichni ministři se s panem prezidentem shodli na tom, že je třeba co nejrychleji odstranit byrokratické překážky,“ uvedl pro ČT mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Mezi konkrétní kroky patří například úpravy stavebního zákona nebo změny v procesu EIA (posuzování vlivu na životní prostředí).

Hlavní cestou k potlačení byrokracie je podle ministra dopravy změna kompetencí jednotlivých ministerstev, která do stavebního řízení mohou zasahovat. Ťok by ho chtěl radikálně zjednodušit. Příprava staveb se tím může zkrátit ze současných 15 let více než o polovinu.

Ministr životního prostředí Brabec se chystá vládě předložit tzv. transpoziční novelu EIA. Podle něj není největším problémem samotné řízení EIA, ale možnost odvolávat se na všech jeho stupních. Schválením a prosazením novely by se mohl urychlit celý proces posuzování vlivu na životní prostředí o jeden až dva měsíce, přičemž nyní to je měsíců šest až sedm.

Zmiňovanou novelu stavebního zákona čeká první čtení. Vládní koalice usiluje, aby ji stihla projednat ještě současná Sněmovna.

Jan Kubelka

Cestovní ruch i sdílenou ekonomiku řešilo Žofínské fórum

Žofínský palác v Praze hostil 24. října již 203. fórum. Tentokrát nazvané Prezentace České republiky doma i v zahraničí: ekonomický pohled, příležitost pro úspěšný byznys, cestovní ruch.

Vystoupili zde například Václav Řehoř, předseda představenstva Českého Aeroholdingu, nebo Jan Závěšický, ředitel Českých center. Akce se měla také zúčastnit ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), kvůli zasedání vlády však v debatě nevystoupila.

„Praha je to, co nás spojuje,“ tak otevřela své vystoupení Nora Dolanská, ředitelka organizace Prague City Tourism. Hovořila především o změně charakteru cestovního ruchu. „Je to dáno tím, že máme daleko víc příležitostí létat po celém světě,“ vysvětlila. Velkou část své řeči věnovala stejně jako Václav Stárek, předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu, problematice šedé ekonomiky, které nejen Praha čelí. „Je třeba si uvědomit, že sdílená ekonomika již dávno sdílenou ekonomikou není. Stala se z ní šedá ekonomika,“ řekl.

Na fóru vystoupili také zástupci organizací, které reprezentují Českou republiku v zahraničí. Představily se Czech Tourism a Česká centra. Svou prezentaci přednesla také náměstkyně pro řízení sekce regionálního rozvoje Ministerstva pro místní rozvoj Karolína Dostálová. Tito řečníci mluvili především o tom, jakou roli jejich organizace hrají. Otázku zdvojení kompetencí neřešili. Naproti tomu zástupce Českého Aeroholdingu Řehoř a předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Stárek hovořili o tom, že je třeba spojit síly.

Žofínská fóra pořádá již od roku 1994 agentura NKL. Probírala se zde například otázka reorganizace armády nebo energetické soběstačnosti Česka. Debat se tradičně účastní významní hosté z řad ministrů a premiérů, ale i prezidentů. Letošním rokem vstoupili organizátoři do druhé stovky těchto setkání.

Z Žofínského paláce Jan Vojtěchovský

Kultura

Karlova kolébka. Začala výstava o obrazu „otce vlasti“ v novověké literatuře

Památník národního písemnictví zahájil 20. října výstavu Karlova kolébka s podtitulem Karlovská výstava stá a čtvrtá aneb Osobnost Karla IV. v české novověké literatuře. Vernisáži předcházel literární pořad, ve kterém studenti Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy četli z úryvků Vita Caroli, autobiografického díla Karla IV. Čtení doplnil hudebním doprovodem Michael Pospíšil.

Na vernisáži přivítal hosty ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben spolu s kurátory Danielem Rejmanem a Milošem Sládkem. Sládek ve svém projevu mimo jiné vysvětlil význam názvu výstavy, která se řadí k nespočtu dalších akcí pořádaných k oslavám 700. výročí narození Karla IV. Karlova kolébka má totiž mnoho významů, ať už se jedná o rodnou zemi nebo proměnu podoby panovníka v literatuře.

Výstava se věnuje vyobrazení Karla IV. v literárních dílech od 16. století až po současnost. Dvojice kurátorů chtěla „vyslovit o Karlu IV., co ještě vysloveno nebylo“ a podívat se na postavu „otce vlasti“ z jiného úhlu. Expozice tak nabízí nahlédnutí do rukopisů, grafik a vzácných tisků, které mapují proměnu panovníka v období od baroka přes národní obrození, romantismus až po 20. století. Exponáty pocházejí ze sbírky Památníku národního písemnictví, součástí výstavy jsou ale i výjimečné staré tisky ze sbírky Strahovské knihovny Královské kanonie premonstrátů na Strahově. Karlova kolébka je v pražském Strahovském klášteře přístupná do 20. listopadu.

Z vernisáže výstavy Eliška Hovorková

Do kin míří český film Pohádky pro Emu

Láska, humor a naděje. Romantická komedie Rudolfa Havlíka diváky láká mimo jiné na hvězdné obsazení v čele s Aňou Geislerovou a Ondřejem Vetchým. Film vznikl v produkci společnosti Fénix Film a na stříbrné plátno ho uvede Falcon 3. listopadu. Novinářům ho tvůrci představili v pondělí.

„Děti jsou možná to jediné, co v dnešním šíleném světě dává smysl, a jsou to právě ony, kdo dokáží člověka změnit a donutit ho k nečekaným rozhodnutím,“ říká režisér a autor scénáře Rudolf Havlík ke svému druhému celovečernímu projektu. Debutoval před dvěma lety snímkem Zejtra napořád.

Pro oba hlavní představitele znamená filmové melodrama změnu v rolích pro ně charakteristických. „Opravdu jsem si přála trochu odlehčit repertoár a tahle nabídka byla skutečně splněným přáním,“ uvedla Geislerová. „Já jako divák někdy prostě chci jen koukat, usmívat se a fandit hlavním hrdinům, ať rozmotají zápletku, zamilují se a jsou šťastný až do smrti… nebo do druhého dílu.“

Hlavní motiv filmu představuje hledání štěstí a lásky. Ústřední postava Petr žije samotářsky v Londýně, když jej překvapí zpráva z Prahy. Dávná přítelkyně, která je po autonehodě v kritickém stavu, ho uvedla jako otce svého dítěte. S nastalou situací se musí vypořádat, protože se stává jedinou šancí pro devítiletou Emu, která by jinak skončila v dětském domově. Rozhodne se pokusit získat děvče do své péče. Pomáhá mu v tom Marie, jež před pracovníky sociální péče předstírá, že je Petrovou snoubenkou. Všichni tři na úřady rozehrávají povedené divadélko. Vždyť o Vánocích se dějí i zázraky… Ve filmu ústředním protagonistům úspěšně sekunduje dětská herečka Ema Švábenská. Dále hrají Vilma Cibulková, Jiří Dvořák, Jana Bernášková či Petr Čtvrtníček. Soundtrack Pohádek pro Emu složil a nazpíval Michal Hrůza, k písni vznikl také zajímavý videoklip-

Z tiskové konference Martina Plesníková

Designblok: v Praze začíná týden plný módy a designu

Pravděpodobně nejucelenější výstava v České republice. Tak by se dal označit Designblok – Prague design and fashion week, který začíná už tento čtvrtek na Holešovickém výstavišti v Praze. Osmnáctý ročník největší přehlídky módy a designu ve střední Evropě se tentokrát nese v duchu sportu a představí rekordní počet vystavovatelů: exponáty pocházejí nejen z dílny současných českých designérů, ale i umělců z dalších dvaceti zemí. Pro návštěvníky je navíc připraven bohatý doprovodný program sestávající z přednášek a módních přehlídek.

Hlavním dějištěm Designbloku jsou tři haly Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Střední hala se promění v Designérii, interaktivní krajinu ozvláštněnou především lustry Slunečnice předního českého designéra Maxima Velčovského. Pravé křídlo paláce má název Superstudio a zaměří se hlavně na bytový design. Lákadlem Superstudia je výstava nového vozu Škoda Kodiaq, který měl premiéru v Paříži. Openstudio zabírající levou část Průmyslového paláce je platformou nejen pro řadu osobností českého designu, ale i pro nové talenty. V prostorách Národního muzea vyroste Art house, který kromě předních domácích umělců představí i jednu z hlavních hvězd letošního ročníku, japonského umělce Arihira Miyakeho.

Kromě výstav se veřejnost může těšit například na program přednášek Reflex stage, na němž se podílel časopis Reflex a který se zaměří na téma vkusu a nevkusu. Nechybí ani množství charitativních akcí, ať už se jedná o fotbalový zápas za účasti Jaromíra Bosáka a Jakuba Koháka nebo módní přehlídku na podporu pacientek s rakovinou prsu. Designblok potrvá do 31. října.

Z tiskové konference Gabriela Knížková

Radio Wave Stimul Festival rozproudil návštěvníky Meetfactory

Radio Wave Stimul Festival přivezl v pondělí do Prahy velká jména současné světové elektroniky – kapely Death Grips a Raime a Dje Grischu Lichtenberga, která dokázala ve vyprodané Meetfactory způsobit radost všem fanouškům tohoto stylu.

Večer odstartoval v Česku neznámý německý DJ Grischa Lichtenberg, jehož minimalistické beaty spojené s popovou hravostí okouzlily návštěvníky, kteří do klubu přišli dostatečně brzo.

Jako další vystoupilo londýnské duo Raime, které přijelo představit své nové album Tooth. Obecenstvu ukázalo, jak to vypadá, když elektroniku ovlivňuje industrial a post-punk, a v tu chvíli již zaplněnému klubu zahrálo songy z alba Tooth, ale i něco z předchozí desky Quarter turns over the living line.

Vrcholem večera ovšem byli kalifornští Death Grips. Ti do Prahy přivezli svou neobvyklou show kombinující nihilistický rap s noise rockem a bavili jí asi tisícovku lidí, kteří se tísnili před pódiem. Frontman kapely MC Ride dokázal svou syrovostí a energií dav rozproudit a při největších hitech kapely způsobovat mezi fanoušky chaos.

Z Meetfactory Kryštof Duda

Novoměstský krajáč zval na podzimní výpravu za bohatstvím našich regionů

Již popáté se na Novoměstské radnici v Praze představili řemeslníci a farmáři ze všech koutů Čech, Moravy a Slezska v rámci akce Novoměstský krajáč. V sobotu 22. října se prodávaly tradiční výrobky z celé republiky nesoucí označení regionální značka. Návštěvníci si mohli produkty nejen prohlédnout a zakoupit, ale také si vyzkoušet výrobu některých.

V Mázhausu Novoměstské radnice se nacházely stánky zaměřené především na potraviny. Lidé ochutnávali například Českokrumlovský karamel od Vaška, slané lázeňské oplatky nebo domácí mošt. Na zahřátí byl připraven bylinkový čaj ze statku Svojetice, horký šípek od Vybíralů či lívance z čokoládovny. Letos poprvé se akce účastnila i Minifarma Pod Kaštany z Hané. „Já jsem rodilá Pražačka, ale manžel má u Hané sad, a když jsme nevěděli, co s ovocem, začali jsme vyrábět marmelády. Na radu kamarádky jsme zkusili i netradiční příchutě – chilli, cibuli, řepu – a dotáhli jsme to až k označení regionální značka,“ sdělila Alexandra Bartů.

Prostory Velkého sálu byly určeny pro ostatní výrobky. Od dřevěných hraček přes skleněné korálky, ručně malované polštářky a keramiku až k látkovým hračkám. „Výrobě textilních hraček se věnuji už hrozně dlouho. Pocházím z Běloruska, ale už 10 let žijeme s manželem v Čechách a já vyrábím panenky, chňapky a tašky z textilu,“ řekla Antanina Liakhnovich. Mezi oblíbené patřil také stánek s voňavými polštářky z Krkonoš. „Některé polštářky plním směsí tří bylinek – levandulí, meduňkou a mateřídouškou. Samotná levandule je totiž hodně aromatická a někdo to nemá moc rád. Navíc každá bylinka má léčivé účinky – meduňka je třeba hodně zklidňující,“ uvedla Zdeňka Killarová.

Novoměstský krajáč se pořádá dvakrát ročně a tradičně ho navštíví okolo dvou tisíc lidí. „Na Krajáč jsem přišla už potřetí a tentokrát jsem s sebou vzala i kamarádku. Hrozně se nám tahle akce líbí, pro lidi žijící ve městě je to fajn rozptýlení. Navíc je tu pro každého něco,“ poznamenala Jana Nejedlá, jedna z návštěvnic. Příští Krajáč se uskuteční na jaře 2017.

Z Novoměstské radnice Andrea Krsová

Sport

Sparta obstála v Izraeli. Plzeň a Liberec zůstávají v Evropské lize bez výhry

Základní skupiny fotbalové Evropské ligy pokračovaly ve čtvrtek 20. října 3. kolem. V jeho rámci sehráli své zápasy také tři čeští zástupci: Sparta Praha, Viktoria Plzeň a Slovan Liberec. Sparta se po vítězství vyhoupla do čela skupiny K. Plzni se nepodařilo prolomit prokletí rumunských soupeřů a stejně jako Liberec, který doposud uhrál jen jednu remízu, figuruje na chvostu své skupiny.

Sparta vycestovala do Izraele k zápasu s tamějším Hapoelem Beer Ševa. Hráči pražského celku jistě měli v paměti senzační výhru nad Interem Milán v minulém kole a chtěli na ni navázat. Dlouho to však tak nevypadalo. Domácí byli aktivnější a mnohdy pomohlo brankáři Tomáši Koubkovi štěstí. Spartě se však povedlo zásluhou střídajícího Matěje Pulkraba využít zaváhání obrany Hapoelu. Stav 1:0 ze 71. minuty už Pražané uhájili, a značně tak posílili vyhlídky na postup ze skupiny.

Naopak fotbalisté Plzně si boj o osmifinále značně zkomplikovali. Prohráli totiž doma s Astrou Giurgiu 1:2 a nezvrátili tak kletbu, která sužuje české kluby v zápasech s těmi rumunskými. Od začátku byla Viktoria na hřišti horším týmem. Defenziva, v které chyběl zraněný kapitán Roman Hubník, vyrobila hned několik hrubek a Astra je dokázala dvakrát zužitkovat. V závěru duelu už pouze korigoval skóre Tomáš Hořava.

Nepovedený start prožil Slovan Liberec proti italské Fiorentině. Před domácím publikem prohrával už od 8., respektive 23. minuty 0:2. Po přestávce dokázal sice snížit zásluhou Petra Ševčíka, ale zvýšená aktivita přinesla chyby v obraně. Italský tým znovu odskočil na dvougólový rozdíl, a zvítězil tak v konečném součtu 3:1. Liberec tedy zůstává i nadále s jediným bodem a jeho naděje na vyřazovací souboje je už pouze teoretická.

Filip Liška

Ochromená Slavia ve šlágru 17. kola první hokejové ligy zaskočila ambiciózní Kladno

Finančními problémy zmítaná Slavia ve šlágru druhé nejvyšší hokejové soutěže překvapila doposud vedoucí Kladno, a zaznamenala tak druhou výhru v řadě. V sobotu v podvečer ve vršovickém Edenu porazil semknutý slávistický tým svého soupeře v poměru 4:2 a posunul se ze šestého na páté místo. Opět nechybělo ani skandování „Pitter ven!“, kterým fanoušci Slavie žádají odstoupení předsedy představenstva Vladimíra Pittera, jehož viní ze současné nepříznivé situace klubu.

Základ úspěchu položil rychlý gól Ronalda Knota již po devíti vteřinách hry, na který navázal v čase 4:52 David Šafránek. Hvězdné trenérské duo hostujícího týmu ve složení Pavel Patera a František Kaberle si vzápětí vybralo pro svůj tým oddechový čas, načež se Kladenští uklidnili a hra se vyrovnala. Ve druhé třetině se kladenskému Ladislavu Zikmundovi podařilo snížit na 1:2, avšak vzápětí vrátil Martin Kadlec Slavii dvougólový náskok. Na začátku třetí třetiny Kladno zásluhou Jiřího Cetkovského opět snížilo a stav 2:3 z jejich pohledu vydržel po téměř celou třetí třetinu, kdy Kladenští slávisty tlačili, avšak domácí držel brankář Dominik Frodl. Definitivně zlomil odpor soupeře gól Antonína Duška do prázdné branky.

Poněkud zvláštní moment nastal při závěrečné děkovačce domácích hokejistů, kterým houfně utíkali příznivci na nedaleký fotbalový stadion, kde krátce po skončení zápasu začínal souboj Slavie se Slováckem. Ti nejvěrnější však zůstali, a oslavili tak senzační výhru a náležitě ocenili bojovnost a týmové pojetí hry svěřenců trenéra Milana Razýma.

Slavia se tak zřejmě alespoň herně vzpamatovala z nedávných turbulencí uvnitř klubu, když přežila sérii tří porážek s celkovým hrozivým skóre 0:19, a na vítězství 3:2 z Havířova navázala výhrou nad ambiciózním Kladnem, které kvůli prohře přenechalo první místo tabulky o skóre Prostějovu. Co se týče finančních problémů, stále trvají. Klub opustilo devět hráčů včetně brankářské jedničky Alexandra Hyláka a útočných opor Michala Dragouna, Henri Tuominena, Tomáše Jiránka či Milana Mikulíka. Místo nich přišli hráči z nižších lig nebo hráči jinde nepotřební. Z Mostu se vrátil sedmatřicetiletý obránce Jan Novák a v aktivní kariéře ve Slavii se rozhodl ještě pokračovat dnes již třiačtyřicetiletý Pavel Kolařík.

Výsledky 17. kola: Ústí nad Labem – Litoměřice 3:4p, Frýdek-Místek – Přerov 2:6, Kadaň – Prostějov 2:5, Most – České Budějovice 3:4, Třebíč – Benátky nad Jizerou 1:2, Jihlava – Havířov 3:2p, Slavia – Kladno 4:2

Tabulka: 1. Prostějov 33, 2. Kladno 33, 3. České Budějovice 32, 4. Jihlava 31, 5. Slavia 29, 6. Přerov 28, 7. Ústí nad Labem 27, 8. Benátky nad Jizerou 27, 9. Litoměřice 24, 10. Třebíč 22, 11. Frýdek-Místek 20, 12. Havířov 16, 13. Kadaň 16, 14. Most 16

Z hokejového stadionu Eden Jakub Grim

Počasí

Počasí

Podzim je již v plném proudu, což s sebou přináší nejen nádherně obarvené listí na stromech, ale také studená rána, zataženou oblohu a časté přeháňky. Poslední záchvěvy teplejšího počasí přinesl začátek tohoto týdne, kdy se k nám dostal příliv teplého vzduchu od Pyrenejského poloostrova. Tento teplý proud vyzdvihl rtuť teploměru více než o deset stupňů, a tak jsme například v jižních Čechách během pondělí mohli naměřit až 16 stupňů Celsia. Bohužel ale nejde o déletrvající úkaz, což dokazují ranní teploty z úterý 25. října. Ty byly na území České republiky velmi rozdílné. Podle informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem bylo nejteplejší ráno ve Vidnavě na Ostravsku (14,2 °C), ale například ve Volarech naměřili jen -0,8 °C. Počasí je v tuto roční dobu typicky nevyzpytatelné a určitě se vyplatí nosit s sebou extra svršek pro každý případ.

Jana Trnková