3. listopadu 2016, Carolina č. 909

události od 26. října do 2. listopadu


Z domova

98. výročí vzniku Československa: Piety v Praze na Vítkově i jinde po republice

Čelní představitelé státu i špičky armády se již tradičně 28. října zúčastnili pietního aktu u Národního památníku na Vítkově. Položili věnce pod jezdeckou sochu Jana Žižky a uctili tak památku všech, kteří se zasloužili o samostatný československý stát. Další vzpomínkové akce se v pátek konaly u soch Tomáše Garrigua Masaryka v Praze i Brně.

Ceremoniál na Vítkově začal v půl jedenácté příchodem prezidenta republiky. Zazněla hymna a po ní Miloš Zeman v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického absolvoval přehlídku nastoupených jednotek ozbrojených sil a poklonil se zástavám. Vojáci následně přinesli historické prapory a zúčastnění uctili památku bojovníků za samostatný stát. Věnce položili prezident Miloš Zeman, předsedové obou komor parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček, premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický, pražská primátorka Adriana Krnáčová a kardinál Dominik Duka. Dále pak zástupci České obce sokolské, Svazu bojovníků za svobodu nebo Sdružení válečných veteránů. Minutu ticha pak věnovali padlým ve válečných konfliktech.

Za slavnostního pochodu vojenských jednotek prolétly nad památníkem stíhačky JAS-39 Gripen následované podzvukovými letouny L-159 ALCA a třemi bojovými vrtulníky Mi-24/35 s dýmovnicemi v národních barvách.

Další událost se v Praze konala u sochy TGM na Hradčanském náměstí, kam dorazili politici, zástupci prezidentské kanceláře a akademici. „Myslím, že bychom měli být všichni hrdí na to, co se podařilo Tomáši Garriguu Masarykovi a jeho kolegům před dávnou dobou, ale neméně bychom měli být hrdí na to, že se nám i po roce 1989 podařilo vybudovat demokracii,“ pronesl předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš.

Slavilo se i v dalších městech. V Brně se sešli zástupci vedení města, kraje i vysokých škol u sochy TGM na Komenského náměstí. „Ačkoliv naše země zažila dva nedemokratické režimy, můžeme se dnes po více jak čtvrtstoletí k prvorepublikovým hodnotám vracet. Svoboda a demokracie však není věcí danou. Není to akt nebo čin. Demokracie je věcí procesu a každá generace by o ni měla bojovat,“ citoval z projevu náměstka primátora Petra Hladíka web www.brno.cz. Státní svátek si lidé připomínali po celé zemi.

Z Vítkova Jakub Moláček

Státní vyznamenání převzali veterán Klemeš, politik Verheugen či ředitel Budvaru

Prezident Miloš Zeman předal u příležitosti 98. výročí vzniku samostatného Československa státní vyznamenání. Ve Vladislavském sále Pražského hradu ocenil v pátek 28. října třicet osobností, z toho devět in memoriam. Mezi vyznamenanými jsou příslušníci zahraničního odboje a československé armády, diplomaté, podnikatelé i umělci.

Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky a za bojovou činnost získal příslušník zahraničního odboje za druhé světové války Jaroslav Klemeš. Dalšími vyznamenanými byli čeští piloti bojující za druhé světové války – Karel Janoušek a Karel Kuttelwascher (oba in memoriam) a Alois Dubec. Řád bílého lva obdrželi rovněž arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka a evropský politik Günter Verheugen, jemuž Zeman v projevu poděkoval německy. Verheugen zastával v roce 2004 funkci eurokomisaře a vedl rozhovory o vstupu Česka do Evropské unie.

Řád T. G. Masaryka udělil prezident in memoriam Valtru Komárkovi za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Označil jej za jednu z klíčových postav polistopadových událostí v roce 1989. „Někdy se říká, že revoluce požírá své děti. Je to ještě horší, revoluce na některé své děti prostě zapomíná,“ zdůraznil Zeman. Dalšími oceněnými byli Hanuš Holzer in memoriam, dlouholetý honorární konzul České republiky ve Švýcarsku, a herec a režisér Jan Kačer. Ten se ovšem osobně ceremoniálu nezúčastnil.

Medaili Za hrdinství dostal Jiří Nesázal, který se postavil střelci, jenž zavraždil v restauraci v Uherském Brodě osm lidí. Stejným vyznamenáním ocenil Zeman in memoriam Josefa Sousedíka, účastníka protinacistického odboje popraveného gestapem. Medaili Za zásluhy získali diplomatka a velvyslankyně na Blízkém východě Eva Filipi, jako jedna ze tří vyznamenaných žen, dále dlouholetý předseda Českého svazu včelařů Josef Mandík či umělci – zpěvák Daniel Hůlka a režisér Juraj Jakubisko.

Dalšími oceněnými byli podnikatelé, kteří obdrželi vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti hospodářské. „Základem našeho hospodářského růstu je práce právě takových úspěšných podnikatelů, nikoliv práce tunelářů,“ pronesl Zeman a vyznamenal Jiřího Bočka, ředitele pivovaru Budějovický Budvar, dále Štěpána Popoviče, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR, či Jaroslava Povšíka, šéfa odborů ve Škoda Auto Mladá Boleslav.

„Společným jmenovatelem dnes vyznamenaných je tradice naší společnosti,“ konstatoval prezident v projevu a zdůraznil význam kořenů české státnosti. Jmenoval tradici legionářů a sokolských hnutí, odboj proti nacismu i tradici křesťanských hodnot. Na konci své řeči citoval Tomáše Baťu: „Neříkej, že to nejde. Řekni, že to neumíš.“ A dodal: „Já bych chtěl poděkovat všem dnes vyznamenaným, že svým životem prokázali, že to umějí.“

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili mimo jiné Zemanův předchůdce Václav Klaus a premiér Bohuslav Sobotka. Kvůli sporu o neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu (viz Carolina 908) se na Hrad nedostavili politici TOP 09, ODS či lidovci. Účast na slavnosti také odmítla Dagmar Havlová a rektoři vysokých škol, protože prezident některé z nich nepozval. Někteří z těch, kteří pozvání odmítli, se zúčastnili shromáždění na Staroměstském náměstí pořádaného místopředsedou Sněmovny Petrem Gazdíkem (STAN).

Kristýna Pružinová

Alternativní oslavy na Staroměstském náměstí: 15 tisíc lidí tleskalo Bradymu

Až patnáct tisíc lidí se 28. října večer zúčastnilo alternativních oslav státního svátku na Staroměstském náměstí v Praze, aby vyjádřili nesouhlas s prezidentem Milošem Zemanem. Z pódia promluvili například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), rektoři největších českých univerzit nebo v posledních dnech ostře sledovaný Jiří Brady. Akci moderoval Michal Horáček.

V půl sedmé zahájil happening jeho iniciátor Petr Gazdík. „Žijeme v době, kdy je dusno. Jako by chyběly pozitivní emoce. Tento večer bude o pozitivních emocích,“ citoval iDnes.cz místopředsedu Sněmovny a šéfa hnutí Starostové a nezávislí.

Bývalý předseda české vlády za dob federace Petr Pithart se v proslovu zamýšlel nad postupně ztracenou národnostní pestrostí Československa. „Právě tehdy začalo Československo nezadržitelně končit,“ prohlásil podle iDnes.cz například o době rozdmýchávání nenávisti vůči menšinám ve 30. a 40. letech 20. století, což posléze propojil se současnými událostmi. Na závěr vyzval zúčastněné k solidaritě a vybídl k následování myšlenek a ideálů Václava Havla nebo dalajlámy.

„Věřím, že politika se dá dělat čestně a slušně, nemusí to být jenom svinstvo,“ pronesl následně ministr kultury Herman v souvislosti s tím, že v současnosti to mnoho úsilí nestojí.

Na pódiu pak vystoupilo i několik starostů a primátorů českých obcí a měst. Ti vesměs vyvraceli tvrzení, že se jedná o čistě pražský happening. Zlínský primátor Miroslav Adámek například ocenil Jiřího Bradyho za pomoc při obnově památky Tomáše Bati, kterou mu Miloš Zeman odmítl poskytnout.

K závěru se ujal slova i Jiří Brady. „Moje zásada je, aby měl člověk štěstí. A já měl to štěstí, že jsem nedostal medaili,“ prohlásil v reakci na to, že ho Hrad údajně odmítl vyznamenat kvůli tomu, že se jeho synovec Daniel Herman sešel oficiálně s dalajlámou, za což sklidil od zúčastněných několikaminutový potlesk.

Na Staroměstské náměstí dorazilo podle policejních odhadů na patnáct tisíc lidí. Někteří z nich drželi transparenty, na nichž kritizovali hlavu státu. Mao Zeman nebo Jsme proti odpornému Zemanovi, stálo na nejvýraznějších z nich.

Ze Staroměstského náměstí Jonáš Verner

V Knihovně Václava Havla se hledal nový prezident

Ve zcela zaplněném sále pražské Knihovny Václava Havla se v pondělí 31. října konala diskuse s názvem Hledá se kandidát/ka, zn. demokrat. Před desítkami posluchačů debatovali hudebník Michael Kocáb, diplomat Petr Kolář, spisovatelka Radka Denemarková a ředitel knihovny Michael Žantovský. Večer moderoval publicista Tomáš Klvaňa. Hosté nastínili svou představu vhodného kandidáta a kritizovali prezidenta Miloše Zemana.

Slova se nejdřív ujal Michael Kocáb, jeden ze zakladatelů tzv. Kroměřížské výzvy, jejímž cílem je vybrat do příštích voleb vhodného kandidáta a „netříštit síly jako při minulých prezidentských volbách,“ jak uvedl. Zmínil dvě jména možných kandidátů: přítomného Petra Koláře a současného europoslance a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Spisovatelka Radka Denemarková prohlásila, že prezident „nemá mít pozici cara, který považuje lidi za manipulovatelné stádo, ani kolečka ve stranické mašinérii.“ Varovala před nárůstem extremismu na politické scéně nejen v Česku, ale třeba i v sousedním Rakousku.

„Člověk, který preferuje bezpečnost před svobodou, si zaslouží být otrokem,“ citoval Aristotela Petr Kolář a kritizoval současného prezidenta, že se podle něj snaží manipulovat občany a vyvolává v nich strach, aby pak mohl vystupovat v roli jejich ochránce.

„Domnívám se, že problém nadcházejících voleb není, kdo bude prezident, ale kdo prezident nebude,“ začal Michael Žantovský kritiku Miloše Zemana. Mluvil o „naprosto nevídaných bezpečnostních opatřeních“, ke kterým mělo dojít během březnové návštěvy čínského prezidenta. Zmínil i další „trapasy“, jak označil například nedávné prohlášení čtyř ústavních činitelů směrem k Číně.

Diskutující se shodli, že se Zeman snaží odvést Česko pryč od Západu směrem k východním autoritářským režimům a staví ekonomické zájmy nad hodnotu svobody a lidských práv, což je v rozporu s kurzem zahraniční politiky nastoupeným po revoluci.

Z debaty Jan Bára

Týden vědy a techniky nabízí 600 akcí a láká na laserové pokusy či elektromobil

Ač má týden sedm dnů, tento se rozrostl na dvojnásobek. „Zrušili jsme relativitu nebo naopak jsme ji potvrdili, a máme Týden vědy a techniky, který trvá 14 dní,“ představil předseda Akademie věd Jiří Drahoš už šestnáctý ročník festivalu. Letos s podtitulem Za hranice známého nabízí na 600 akcí po celé republice, mimo jiné experimenty s lasery, projížďku elektromobilem nebo zkoušku toho, co obnáší život nevidomých. Věnovat se bude i medicíně, depresím či rakovině prsu.

„Jsem velmi rád, že festival stále expanduje do dalších měst a míst, kde se ještě nenacházel. Může tak vědu přiblížit co nejvíce lidem z různých koutů naší republiky,“ upřesnil Drahoš na slavnostním zahájení v pondělí 31. října.

Novinkou letošního roku jsou festivalové trasy. Návštěvník tak může využít předem sestavený program pro specifický obor. Výstava Do kosmu s Krtkem připomíná pětileté výročí od jeho letu do vesmíru. K prohlédnutí jsou fotografie ze života na oběžné dráze a fandové Krtečka si mohou odnést památku z fotokoutku.

Fyzikální ústav Akademie věd chce návštěvníky přesvědčit, že je fyzika zábavná. Program se kromě laserů zaměří i na virtuální realitu. Zájemci si mohou vyzkoušet také náročnost života nevidomých – na interaktivní výstavě Život s bílou holí.

Mezi hlavní partnery patří Univerzita Karlova a její fakulty budou přístupné veřejnosti. „Věřím, že otevření objektů i o víkendech ukáže dětem a žákům základních škol, jak se s tou vědou seznámit. Jak ji začít milovat, jak začít bádat nesmělými pokusy doma,“ poznamenal rektor Tomáš Zima.

Týden vědy a techniky potrvá do 13. listopadu.

Ze slavnostního zahájení Kateřina Horová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Čína zrušila schůzku ministru zemědělství. Návštěvu označila za nevhodnou

Ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka se nezúčastní mezistátního jednání v Číně, kam měl ve čtvrtek 3. listopadu odcestovat. Tamní vláda označila jeho přítomnost za nevhodnou. „Vysvětlení bylo, že je to z důvodů, které obě strany zcela jistě chápou,“ řekl Jurečka v pořadu Interview ČT24.

Ministr zemědělství se měl tento týden setkat se svým protějškem a ministrem pro oblast vodního hospodářství, schůzky byly dlouhé týdny plánované. „Cesta se neuskuteční, protože náš zastupitelský úřad v Pekingu dostal informaci, že oba dva tito ministři ta setkání se mnou ruší,“ dodal Jurečka v České televizi.

Jurečka spojuje zrušení schůzky s událostmi z minulých dnů, v nichž se zastal ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Ten se 18. října oficiálně setkal s dalajlámou, což mu někteří ústavní činitelé vytkli. Podle jejich názoru ohrozil vztahy mezi Českem a Čínou.

Ministerstvo zemědělství přitom v pondělí změnu komentovalo následovně: „Účast ministra byla odložena, jelikož čínská strana nepotvrdila přijetí na úrovni ministrů v dostatečném časovém předstihu. Návštěva Číny se uskuteční v plánovaném termínu, delegaci povede náměstek ministra Aleš Kendík.“

Pavel Tylšar

Ekonomika

Ministerstvo pro místní rozvoj chce podpořit cestovní ruch v regionech

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) představila na tiskové konferenci v úterý 1. listopadu Národní program podpory cestovního ruchu v regionech. Díky němu mohou žadatelé v roce 2017 získat dotace v celkové výši 300 milionů korun. Peníze půjdou na zlepšení infrastruktury a rozvoj marketingových aktivit. Nově je mohou čerpat destinační společnosti – organizace, které koordinují cestovní ruch v rámci větších územních celků než krajů. Žádosti lze podávat od 1. prosince do 6. ledna.

O dotace mohou žádat obce (mimo statutární města a městské části), mikroregiony, provozovatelé turistických center, oblastní destinační společnosti, nevládní neziskové organizace i podnikatelé provozující aktivity v oblasti cestovního ruchu, pokud splní předepsaná kritéria. Mezi ta základní patří realizace během jednoho roku až dvou let a výběrové řízení na dodavatele. Maximální výše dotace je 50 % z vyčíslené ceny projektu.

„Novým programem na podporu cestovního ruchu se snažíme zvýšit konkurenceschopnost destinací a zlepšit socioekonomické přínosy turismu,“ řekla Šlechtová. Dále by měl program zefektivnit spolupráci mezi státem, Ministerstvem pro místní rozvoj a kraji a obcemi. Zkvalitnění infrastruktury by zlepšilo pohyb návštěvníků, ministryně Šlechtová v souvislosti s tím zmínila například nové trasování a využívání slevových karet. Program přispěje i k rozvoji menšího a středního podnikání v regionech a ke zvýšení zaměstnanosti. Na jeho tvorbě se podílela také tripartita a Svaz českých cestovních kanceláří. „Program je společná práce aktérů v oblasti cestovního ruchu,“ potvrdila ministryně.

Podíl cestovního ruchu na celkovém HDP v posledních letech neroste, pohybuje se kolem 2,8 %. Podle údajů z roku 2014 v něm pracuje více než 225 tisíc lidí. Návštěvníků České republiky od roku 2007 stále přibývá. V prvním pololetí tohoto roku přijelo minimálně na jeden den 13,8 milionů turistů ze zahraničí.

Z tiskové konference Pavlína Borská

Vysokorychlostní železnici brání nejen finance, ale i legislativa

Česko se vysokorychlostní železnice nejspíš dočká v letech 2030 až 2050. Alespoň takový byl závěr konference, kterou ve čtvrtek 27. října hostilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Výstavbě podle účastníků brání zejména složitá a zastaralá legislativa a finanční náročnost projektů, u nichž je riziko, že nebudou rentabilní. Setkání se zúčastnili ministr Jan Mládek (ČSSD) a mimo jiné i delegace z Japonska a Jižní Koreje.

„Dálniční síť naráží na svoje kapacitní limity,“ poznamenal v úvodu Mládek. Na nezbytnosti přesunu dopravy ze silnic na železnice se shodli všichni účastníci konference. Nejkomplexnější návrh řešení přednesl ředitel odboru strategie Správa železniční dopravní cesty Radek Čech, který si myslí, že by českým vzorem mělo být Rakousko kvůli podobnému povrchu a hustotě osídlení.

Člen správní rady Asociace financování infrastruktury pro mobilitu Tomáš Munzi kritizoval, že tratě nejsou napojeny na ekonomicky silné Bavorsko. Se složitými zákony a podle něj i s netaktickou výstavbou se potýkají i další státy bývalého východního bloku. „Při současné legislativě by nikdo průmyslovou revoluci v 19. století ani nepovolil,“ dodal.

Zbyněk Hořelica, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury, upozornil, že výstavba bude finančně náročná, a tudíž současný rozpočet fondu na ni nebude stačit. Doufá, že se povede získat na výstavbu soukromého investora. Předseda dopravní sekce Hospodářské komory Emanuel Šíp poukázal na to, jak by měly vypadat doplňkové služby ve vlacích, aby přitáhly zákazníky. Zmínil se například o sortimentu občerstvení nebo o komfortu ve vozech.

Koridory vysokorychlostní železnice se plánují mezi Prahou a Brnem, dále na trase Brno-Ostrava, Praha-Drážďany a Brno-Vídeň. Nejnáročnější bude vybudovat zcela novou železnici mezi Prahou a Brnem, existují dvě varianty, jelikož je nutné dodržet ochranné pásmo kolem vodní nádrže Želivka. Jinde by se místy měly použít současné stopy, technicky nejtěžší projekt bude tunel pod Krušnými horami mezi Ústím nad Labem a Drážďany.

Z konference Jakub Jirků

Stručně z ekonomiky:

Rekordní přebytek rozpočtu, malý zájem o EET

* Proti konci září vzrostl za říjen přebytek státního rozpočtu o 16 miliard korun a celkově dosáhl rekordní úrovně 98 miliard. Ministerstvo financí to odůvodňuje zlepšením ekonomického růstu a efektivnějším vybíráním daní a pojistného na sociální zabezpečení. Zároveň státní výdaje klesly proti loňskému roku o téměř 58 miliard, hlavně z důvodů nižšího čerpání peněz z evropských fondů a nižších veřejných investic. Vláda na rok 2017 schválila rozpočet se schodkem 60 miliard, vzhledem k letošním výsledkům však ekonomové odhadují, že by mohl být i nižší.

* Od úterý 1. listopadu se spustila další fáze zavádění EET. Podnikatelé si nyní na měsíc mohou nezávazně vyzkoušet funkčnost ukládání údajů o tržbách na státní servery. V prvních několika dnech je však zájem o měsíční náskok podle Zbyňka Ševce ze společnosti Septim.cz nulový, podnikatelé si chtějí jen na pár dní vyzkoušet připojení a internetovou komunikaci s databázemi tržeb. Podle Ministerstva financí se jich do pilotního provozu za první den přihlásilo 500. Povinná evidence začíná 1. prosince, přičemž o přihlašovací údaje už si mohou podnikatelé zažádat více než dva měsíce.

Matyáš Křimský

Kultura

Výstava připomíná prezidenta Havla jako politika i jako obyčejného člověka

Všední i nevšední střípky ze života Václava Havla tvoří výstavu u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin. Mozaiku Havlova života poskládali prezidentovi dvorní fotografové Tomki Němec a Bohdan Holomíček spolu s režisérem a kameramanem Petrem Jančárkem. Výstava Havel je k vidění v Centru současného umění Dox od 28. října do 13. února.

První místnosti dominují velkoformátové černobílé fotografie prezidentova oficiálního fotografa Tomkiho Němce z let 1989-1992 a 1997-2003. Prezentují Havla jako váženého státníka, ale také jako lidskou bytost s množstvím ctností i chyb. „Je tam jedna fotografie, která přímo vyje, čím Havel byl. Přestože měl mnoho přátel, byl často sám,“ vyjadřuje se Němec o fotografii, na níž prezidenta dělí od jásajícího davu výška jeho balkónu.

Kontrast tvoří druhá část plná obrazovek, které promítají záběry z Havlova života po odchodu z úřadu v roce 2003 téměř do jeho smrti. Tyto osamělé mikropříběhy jsou Jančárkovou prací a mají mu posloužit coby podklad pro dokument, který by chtěl dokončit ještě před příštími prezidentskými volbami na začátku roku 2018. „Obzvláště v dnešní době potřebují lidé obraz toho, jak by měl vypadat prezident,“ vysvětlil Jančárek 27. října na vernisáži.

Druhé poschodí patří drobným fotkám Bohdana Holomíčka. Přibližují Havlův osobní život i dávno předtím, než se stal hlavou státu. „Já jsem byl jeho rodinným fotografem. Řekl mi, ať přijdu, kdy chci, nebyl jsem žádný oficiální fotograf. Olga mi řekla: Mě můžeš fotit, jak chceš,“ připomněl první prezidentovu manželku.

Jako bonus Holomíček připravil v miniaturním kinosálu promítání fotografií Olgy Havlové. „Projekce s Olgou mě stále dojímá, i když jsem ji viděl tisíckrát,“ poznamenal.

Z vernisáže Clara Zangová

Literární cenu Franze Kafky převzal italský spisovatel Claudio Magris

Šestnáctým držitelem literární ceny Franze Kafky se stal Claudio Magris. Z rukou předsedy Společnosti Franze Kafky Vladimíra Železného převzal bronzovou sošku a od pražské primátorky Adriany Krnáčové obdržel odměnu deset tisíc dolarů. „Jsme přesvědčeni, že je to autor, kterého bychom měli ocenit,” poznamenal Železný v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze, kde se ve čtvrtek 27. října slavnost konala.

Přestože je sedmasedmdesátiletý Magris Ital, zabývá se mimo jiné germanistikou a střední Evropou. Z cest po střední a východní Evropě pochází i jeho nejznámější cestopisná kniha Dunaj z roku 1986. „Dunaj má co dělat s mým zájmem o středoevropskou literaturu. Vznikl ale z toho, když jsme si roku 1982 s přáteli udělali cestu na Slovensko, tedy do někdejšího Československa. Ocitli jsme se za železnou oponou v místech, na něž se v tu chvíli zbytek světa díval jako na jakousi druhořadou, ‚jinou‘ Evropu. A já jsem se ji rozhodl popsat tak, abych to přídavné jméno ‚jiná‘ vymazal,“ popsal Hospodářským novinám spisovatel, překladatel a esejista Magris.

Cena Franze Kafky je jediným mezinárodním literárním oceněním, které se každý rok v říjnu uděluje v České republice. Držitele vybírá mezinárodní porota a získá ji vždy jeden autor bez ohledu na svou národnost. Jedinou podmínkou je, aby alespoň jedna jeho kniha byla přeložena do češtiny. V minulosti ji obdrželi například Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Daniela Hodrová nebo Václav Havel. Účelem je odměnit autora, který oslovuje lidi bez ohledu na jejich původ a národnost, stejně jako Franz Kafka.

Z předávání Štěpán Velek

Kniha líčí život v terezínském ghettu: I viděl Bůh, že je to špatné

„Zkrátka dobře nevíte nic, jako všichni, co sem přijíždějí. Jen počkejte, až tady budete měsíc, dva, to budete mluvit jinak,“ předčítal herec Josef Somr v pražské Maiselově synagoze a na sedmdesát návštěvníků tiše poslouchalo. Úryvky pocházejí z knihy I viděl Bůh, že je to špatné, kterou v roce 1943 napsal v Terezíně Otto Weiss a ilustracemi ji doplnila jeho tehdy třináctiletá dcera Helga. Kniha líčící život v ghettu právě vychází.

Otto Weiss byl bankovním úředníkem židovského původu a během druhé světové války strávil téměř tři roky v Terezíně. Tam s pomocí dcery Helgy sepsal novelu, jejíž rukopis přečkal válku zazděný v terezínských kasárnách.

Kniha přináší osobní výpovědi o pocitech, bolesti a zklamání. S ironií kritizuje poměry v ghettu, kde se žilo ze dne na den na hraně života a smrti. Nacisté pomocí propagandy utajovali pravdu a klamali svět. Navenek se mohlo zdát, že je vše v pořádku, ale uvnitř to bylo špatné, jak podle autora uviděl i sám Bůh.

Křest knihy I viděl Bůh, že je to špatné se konal za přítomnosti Helgy Hoškové-Weissové v úterý 1. listopadu. „Všechno vám můžou vzít, ale to, co máte v sobě, vám nevezmou. V Terezíně bylo spoustu kultury, lidé vytvářeli básně, chodili do sborů a já jsem kreslila pro tatínkovu knížku,“ poznamenala spisovatelka, ilustrátorka a akademická malířka Hošková-Weissová, která přežila několik koncentračních táborů a 11. listopadu oslaví 87 let.

Z prezentace Stanislav Kučera

Sport

Turnaj mistryň: Plíšková skončila ve skupině, Šafářová ve čtyřhře podlehla až ve finále

Tenistce Karolíně Plíškové premiérová účast na Turnaji mistryň nevyšla podle jejích očekávání. Přestože vstup zvládla skvěle, zbylé dva zápasy v bílé skupině prohrála, a musela se tak smířit s třetí, nepostupovou, příčkou. Lucie Šafářová se ve čtyřhře s americkou spoluhráčkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou probojovala až do finále, kde však nestačily na vítězný pár z olympijských her Jelena Vesninová-Jekatěrina Makarovová, Ruskám podlehly 6:7, 3:6.

Čtyřiadvacetiletá Plíšková se do Singapuru kvalifikovala zejména díky letošním titulům v Nottinghamu a Cincinnati a finálové účasti na US Open. Úvodní zápas s Garbiňe Muguruzaovou ze Španělska vyhrála 6:2, 6:7, 7:5. Dále na ni v bílé skupině čekaly Světlana Kuzněcovová a Agnieszka Radwańská. Zápas s Ruskou rozhodl až tie-break ve třetím setu, který česká tenisová jednička prohrála 6:8. Na polskou soupeřku nedokázala ani na sedmý pokus najít účinnou taktiku a podlehla 5:7, 3:6. Ani ve čtyřhře jí štěstí nepřálo, s německou parťačkou Julií Görgesovou se s turnajem rozloučila hned po prvním zápase. Stejný osud čekal i české duo Andrea Hlaváčková-Lucie Hradecká.

„Už jen účast tady je pro mě krok dopředu. Vyhrála jsem při své premiéře tady hned svůj první zápas, což není snadné. Odehrála tři dobré zápasy a předvedla dobrý tenis. Zklamaná odjíždět nebudu,“ citovala ČTK rodačku z Loun. „Tady není snadná soupeřka a myslím, že budu příští rok připravena, pokud se sem dostanu. Udělám všechno, abych mohla přijet znovu.“

Celkovou vítězkou dvouhry se nečekaně stala Slovenka Dominika Cibulková. Ve finálové bitvě proti světové jedničce Angelique Kerberové předvedla tenis té nejvyšší kvality a Němku porazila ve dvou setech 6:3 a 6:4.

Nyní se české tenistky připravují na finále Fed Cupu ve Štrasburku, kde se 12. a 13. listopadu utkají s Francouzkami a pokusí se získat třetí titul v řadě, pátý za šest let.

Jana Brišová

Kometa se vrátila do čela hokejové extraligy, Sparta se střelecky trápí

Kometa Brno opět vede tabulku hokejové extraligy, na pozici lídra se vrátila v pátek 28. října po utkání 16. kola na ledě Mladé Boleslavi. V něm zvítězila 4:2 a formu potvrdila i v neděli doma proti Plzni divokou výhrou 8:5. Góly naopak šetří Sparta, prohrála tři ze čtyř posledních utkání a klesla na sedmé místo v tabulce.

Brno se po předchozím debaklu v Hradci Králové 1:5 rychle oklepalo a uspělo v Mladé Boleslavi, kde na vítězství za tři body dosáhlo poprvé od února 2012. Hosté se na konci druhé třetiny ujali vedení díky dvěma trefám v rozmezí 65 vteřin, a i když Boleslav srovnala, udeřili potřetí a výhru si pojistili gólem do prázdné branky. „Byl to nadprůměrný extraligový zápas, který měl všechno, co měl mít. Pro nás je výsledek dobrý, protože tady v Boleslavi se nevyhrává často,“ hodnotil pro oficiální stránky Komety trenér Martin Pešout.

Nadprůměrný byl i její nedělní domácí zápas proti Plzni, v němž padlo 13 branek. Zářil především útočník hostů Dominik Kubalík, který vstřelil hned čtyři z pěti gólů svého týmu. Ten však lídrovi podlehl 5:8.

To Spartě, která v minulé sezoně dala nejvíce gólů, se střelecky nedaří. V minulém týdnu se proti Liberci prosadila jen jednou a v neděli jí ani dva zásahy na vítězství nestačily. V Třinci prohrála 2:3, ze čtyř posledních utkání vytěžila jen tři body a v tabulce klesla na sedmé místo. „Měli bychom hru zjednodušit, nehrát si s tím tolik na hokejkách. A taky hrát důrazně, jsme strašně měkký v osobních soubojích, jak v útočném, tak i v obranném pásmu,“ uvedl pro klubový web útočník Lukáš Pech. Extraligu čeká desetidenní reprezentační pauza, v níž se národní tým představí na Karjala Cupu.

Výsledky 16. kola: Karlovy Vary – Hradec Králové 0:2, Mladá Boleslav – Brno 2:4, Pardubice – Olomouc 2:1, Třinec – Litvínov 2:3p, Vítkovice – Zlín 2:1p, Plzeň – Chomutov 2:1.

Výsledky 17. kola: Hradec Králové – Vítkovice 2:1, Brno – Plzeň 8:5, Olomouc – Karlovy Vary 3:0, Liberec – Pardubice 4:2, Chomutov – Litvínov 2:4, Zlín – Mladá Boleslav 1:5, Třinec – Sparta 3:2.

Tabulka: 1. Brno 41, 2. Třinec 39, 3. Litvínov 33, 4. Liberec 31, 5. Hradec Králové 29, 6. Mladá Boleslav 28, 7. Sparta 27, 8. Chomutov 26, 9. Olomouc 24, 10. Vítkovice 23, 11. Zlín 20, 12. Plzeň 17, 13. Pardubice 12, 14. Karlovy Vary 10.

Alexandra Tinková

Sparta v prvním utkání nestačila na HV71. V odvetě bude mít co dohánět

Hokejisté Sparty vstoupili do osmifinále Ligy mistrů prohrou se švédským týmem HV71. Hosté se v úterý 1. listopadu opřeli v pražské O2 Areně o kolektivní výkon a bruslením předčili extraligového vicemistra. Zlom přišel ve druhé třetině, kdy hosté odskočili na rozdíl tří branek. Sparta i přes drtivý tlak jen snížila na konečných 2:4. Odveta se hraje za týden.

První třetina nabídla z obou stran spíše opatrnější hokej. Sparta i tak mohla jít do vedení, jenže unikajícího Petra Vránu zastavil jistým zákrokem brankář Pettersson Wentzel. Ve 12. minutě se radovali hosté. Po zmatcích před sparťanskou brankou se k puku dostal obránce Dylan Reese, jehož střelu však vyrazil gólman Filip Novotný jen do Petra Kumstáta, a ten ji nešťastně usměrnil do vlastní sítě.

„Musíme zlepšit pohyb na ledě, ve kterém nás soupeř jednoznačně předčil,“ hodnotil první třetinu Lukáš Klimek. Hned po 29 vteřinách druhé části však hosté zvýšili svůj náskok, když se za obranu Sparty dostal Martin Thörnberg a blafákem překonal Novotného. Tento moment sparťany probudil a po přesilové hře se dočkali první branky, na 1:2 snižoval z dorážky Miroslav Forman. Obrovskou šanci na vyrovnání pak neproměnil Jan Piskáček, naopak mistr světa z roku 2013 Thörnberg z prostoru mezi kruhy přidal svou druhou branku večera. Ve 34. minutě pak zvyšoval už na 4:1 Kevin Stenlund.

Sparťané bojovali, aby získali naději do odvety, a dočkali se v 49. minutě, kdy se po kličce do forhendu krásně trefil Lukáš Pech. Závěrečný drtivý tlak domácích vrcholil při téměř tříminutové power play. Gól však nedali ani v 11 sekund trvající přesilové hře šesti proti třem, a v odvetě ve Švédsku tak budou muset dohánět dvoubrankový rozdíl.

Další čeští zástupci v Lize mistrů svedli souboj proti sobě. Liberec porazil Vítkovice 1:0 po trefě Milana Bartoviče z 57. minuty.

Z pražské O2 Areny Jakub Jonáš

Fotbalová liga v číslech

Výsledky 12. kola: Dukla - Plzeň 0:1, Mladá Boleslav - Zlín 1:2, Jablonec - Slavia 0:0, Sparta - Příbram 4:0, Hradec Králové - Karviná 3:4, Slovácko - Teplice 1:1, Bohemians - Liberec 2:1, Brno - Jihlava 1:1.

Tabulka: 1. Plzeň 29, 2. Mladá Boleslav 26, 3. Slavia 25, 4. Zlín 25, 5. Sparta 22, 6. Karviná 17, 7. Bohemians 17, 8. Teplice 16, 9. Jablonec 14, 10. Dukla Praha 13, 11. Liberec 13, 12. Brno 13, 13. Slovácko 11, 14. Hradec Králové 10, 15. Jihlava 6, 16. Příbram 3.

Redakce

Počasí

POČASÍ

Temný začátek, pochmurný děj a jasný konec – to není charakteristikou nového literárního žánru, ale stručným popisem počasí posledního říjnového týdne. Každý den až do nedělního večera se počasí lineárně opakovalo, včetně teplot, které nepřevyšovaly 13 stupňů Celsia. Severozápadní proudění vzduchu přineslo na naše území hustá mračná. Mlhavá rána vystřídala odpoledne, při nichž vysvitlo sluníčko jen zřídkakdy a zataženou oblohu doprovázelo časté mrholení. Na chladné večery pak navazovaly noci s teplotami pohybujícími se těsně nad bodem mrazu.

Změna počasí přišla spolu se zimním časem o halloweenské noci. Jasná obloha způsobila sice nejchladnější říjnovou noc, pondělí však bylo plné sluníčka. První listopadový den napodobil ten poslední říjnový, jehož teploty se vyšplhaly až k 15 stupňům. Mnoho slunečných dnů si však už letos neužijeme. Meteorologové varují, že se začátkem listopadu přijde i ochlazení, které na horách i v nížinách doprovodí častější sněhové či dešťové přeháňky.

Pavel Tylšar