11. listopadu 2016, Carolina č. 910

události od 2. do 9. listopadu


Z domova

Čeští politici: Trumpova výhra by neměla poškodit vztahy s USA

V amerických prezidentských volbách zvítězil Donald Trump. Přední čeští politici se v reakcích různí, shodují se však, že vztahy s USA by se neměly zhoršit. Velkou radost z Trumpova vítězství měl prezident Miloš Zeman. Srdečně mu blahopřál a pozval ho na návštěvu České republiky.

„Občané USA si demokraticky zvolili změnu. Respektujme to a berme to pragmaticky. Trump na rozdíl od některých předchůdců alespoň ví, kde leží ČR,“ napsal na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj vsadil Trump na agresivní populismus a shromáždil protestní hlasy v rozdělené americké společnosti.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) míní, že Donald Trump přináší do politiky nové pohledy. „Začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství,“ uvedl. Zároveň soudí, že vztah USA k Severoatlantické alianci zůstane neměnný, přestože během kampaně Trump prohlásil, že NATO je již překonané a že by USA neměly poskytovat pomoc zemím, které alianci dostatečně nepřispívají.

Vítězství Donalda Trumpa překvapilo ministra financí Andreje Babiše (ANO), který taktéž připomněl jeho agresivní rétoriku a postoj k migraci. „Američané si řekli volbou Trumpa o změnu. Jsem přesvědčen, že naše vztahy se Spojenými státy zůstanou neměnné. Pevně doufám, že bude Trump respektovat spojenectví v NATO,” dodal a vyjádřil víru v to, že nový prezident dokáže EU pomoci vyřešit migrační krizi ukončením konfliktu na Blízkém východě.

„Z hlediska České republiky a obhajoby našich národních zájmů bude klíčové, jaký důraz bude Trumpova administrativa klást na spolupráci s Evropou a především v rámci NATO, jaká bude ve skutečnosti její politika vůči Rusku a zda se potvrdí protekcionistický kurz v oblasti mezinárodního obchodu,“ uvedl pro ČTK předseda ODS Petr Fiala.

Izolacionismu USA se obává místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN). Podle něj není Trumpova výhra dobrou zprávou pro Evropu ani pro svět.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru napsal, že respektovat demokratickou volbu je samozřejmostí. Doufá ale, že Trump řadu svých předvolebních slibů nesplní.

Podle KSČM není Trumpova výhra překvapením. „Hillary Clintonová byla již v kampani příliš militaristická a to ji připravilo o hlasy promírových aktivistů. Mimo jiné to byla zrada na programových základech demokratů,“ sdělil ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip.

Podle mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka je Trumpovo vítězství ukázkou toho, že je možné porazit média a pseudoelity. „Dokažme i my v roce 2018, že umíme porazit souručenství médií a tzv. elit,“ řekl mluvčí. V roce 2018 se mají v Česku uskutečnit prezidentské volby. Prezident Zeman se ještě nevyjádřil, zda hodlá svůj post obhajovat.

Marek Martinovský

Studenti simulovali americkou předvolební debatu za účasti velvyslance Schapira

Souboj o pozici prezidenta USA již má svého vítěze. Novou hlavou Spojených států se stal republikánský kandidát Donald Trump. Američtí voliči tak rozhodli 8. listopadu. V předvečer voleb uspořádala nezisková organizace Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) v pražském Centru současného umění DOX simulaci předvolební debaty, které se zhostili studenti středních škol.

K hodnocení a diskutování AMO přizvala redaktorku Respektu Silvii Lauder, Annu Shavit z katedry marketingové komunikace a PR FSV UK a Tomáše Klvaňu, hostujícího profesora University of New York in Prague.

Úvodní slovo pronesl Andrew Schapiro, velvyslanec USA v České republice. Vyzdvihl význam volebních debat a duelů, které podle něj mají velký dopad na konečný výsledek. „Skutečnou demokracii pro mě představuje především vůle občanů se na demokracii podílet. Když zde dnes vidím mladé, kteří se zajímají o současné problémy, o to, co se ve světě děje, a kteří k tomu chtějí vystoupit a mluvit, naplňuje mě to optimismem,“ řekl.

Program byl rozdělen do několika bloků. V nich spolu debatovali vždy dva studenti, každý reprezentoval buď postoj demokratické, či republikánské strany. Témata jednotlivých úseků, na která se studenti předem připravili, se týkala americké národní bezpečnosti, geopolitiky, ekonomiky či sociálních problémů. Po studentech k danému tématu promluvili rovněž pozvaní řečníci.

Konec večera přinesl vyhodnocení studentských výkonů. Porota i hlasující hosté se shodli na dvou vítězích, jimiž se stali Kateřina Adámková z pražského Gymnázia Nad Alejí a Hugo Chadima z Riverside School Prague.

Z debaty Jan Kubelka

TOP 09 chce sjednotit pravici, s ODS navrhla dvě mimořádné schůze Sněmovny

Pokud mají v příštích sněmovních volbách hrát významnou roli také pravicové strany, budou se muset spojit do jedné. Ve čtvrtek 3. listopadu to na konferenci o budoucnosti pravicové politiky řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Neučiníme-li nic, s vysokou pravděpodobností po volbách vstoupí některé demokratické subjekty do vlády premiéra Babiše,“ doplnil Kalousek. Tuto dohodu připouští také předseda opoziční ODS Petr Fiala. Naopak Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) je vůči ní skeptický „Těžko si umím představit, že by členové KDU-ČSL hlasovali pro kandidátku s Kalouskem, který v roce 2009 ze strany odešel,“ řekl podle serveru Aktuálně.cz.

V týž den pak představitelé TOP 09 a ODS iniciovali svolání dvou mimořádných schůzí Sněmovny. Podle navrženého programu se má na první řešit zahraniční politika a na druhé situace na dálnici D8 a odložení účinnosti Elektronické evidence tržeb (EET).

„Budeme chtít informaci o tom, jaké jsou priority a cíle české zahraniční politiky,“ řekl předseda ODS Fiala k programu 51. schůze. „Veřejnost je zneklidněna její zmateností. Pod vedením současné vlády ztratila obsah a cíle,“ doplnil. Pro návrh je také vládní strana KDU-ČSL. Schůze by tedy měla mít dostatečnou podporu poslanců, aby se mohla uskutečnit.

Méně jasná je situace okolo konání druhé schůze, na které chce TOP 09 navrhnout poslancům odložení startu EET o dva roky. Debatovat by se také mělo o problémech při dostavbě dálnice D8. Dokončení jejího posledního úseku brání opakované sesuvy půdy, údajně způsobené lomem, který je v blízkosti trasy. „Od ministra dopravy chceme jednoznačně slyšet, jaké byly skutečné náklady na sanaci zavaleného území,“ řekl Kalousek. Především kvůli EET však tuto schůzi nejspíš nepodpoří KDU-ČSL ani jiné vládní strany.

Z poslanecké sněmovny Jan Vojtěchovský

Zastal se řidiče autobusu a čelil přesile. Za statečnost získal Velíškovu cenu

Cenu Michala Velíška za letošní rok obdržel padesátiletý Jan Dryár z Prahy. Jako jeden z cestujících autobusu se zastal řidiče, který se snažil vykázat z vozu tři mladé muže. Ti nastoupili se psem bez náhubku, po opakovaném vyzvání odmítli z autobusu vystoupit a začali řidiči nadávat. V této chvíli zakročil Dryár a řidiče se zastal. Trojice svou agresi ihned nasměrovala vůči němu. Mlátili ho pěstmi, klackem a kopali do celého těla. Útoku přihlížela i jeho desetiletá dcera. Policie posléze tři mladé muže, kteří z místa činu utekli, dopadla a zraněný byl odvezen do nemocnice.

Jan Dryár obdržel při slavnostním vyhlašování 8. listopadu sošku anděla za statečnost. O jeho vítězství rozhodlo online hlasování veřejnosti během prvního listopadového týdne. Z více než stovky nominací, které lidé posílali do začátku října, vybral výbor Ceny Michala Velíška do finále tři lidi, jejichž příběhy odvysílala TV Nova v pořadu Střepiny. „Je mezi námi stále hodně lidí, kteří neváhají riskovat své zdraví a životy, aby někoho zachránili. Někoho, koho vůbec neznají,“ řekl Patrik Nacher, člen zastupitelstva hlavního města Prahy a výboru Ceny Michala Velíška, který ocenění v zastoupení primátorky Adriany Krnáčové předával.

Druhou nominovanou byla Kristýna Kovaříková. Ta na ulici pomohla ženě, kterou její partner fyzicky napadl. Útočníkovi nastříkala do obličeje pepřový sprej. Třetím nominovaným byl Nuriman Kalijev. S kamarádem zasáhl při přepadení a oloupení dívky neznámým recidivistou a pomohl ho dopadnout.

Mezi zachránci byly letos znovu i děti. Výbor se proto rozhodl poděkovat 14 z nich za jejich statečnost a duchapřítomnost. „Když jsem se seznámila s činy, u kterých děti hrály tu nejodvážnější hlavní roli, tak jsem byla velmi dojatá,“ řekla ministryně školství Kateřina Valachová, která děti ocenila pamětními listy.

Cena se uděluje na počest Michala Velíška, střihače TV Nova, kterého v roce 2005 na Karlově náměstí v Praze zastřelil násilník, když se zastával neznámé dívky, kterou muž ohrožoval. Nadace ADRA na jeho památku vytvořila projekt Hrdinové mezi námi, jehož patronkou se stala Velíškova manželka Iva.

Nadace se spolu s TV Nova snaží touto cestou bojovat proti lidské lhostejnosti a veřejně oceňuje ty, kteří neváhají pomoci při záchraně života druhých. Cena je ale určena pouze pro neprofesionály, kteří nemají zachraňování lidského zdraví a života jako součást svého povolání.

Ze slavnostního předávání Anna Bendová

Týden vědy a techniky testuje hranice známého. Mimo jiné i v medicíně

I v těchto dnech pokračuje již šestnáctý ročník festivalu Týden vědy a techniky. Unikátní projekt Akademie věd ČR je v současnosti největší vědeckou přehlídkou v Česku. Akademická pracoviště a dalších padesát spolupracujících institucí připravily program výstav, přednášek, workshopů a dalších doprovodných akcí. Tentokrát s podtitulem Za hranice známého.

Centrem dění je samozřejmě budova AV ČR na pražské Národní třídě. Právě zde je možné zhlédnout celou řadu expozic, které zvou k pokoření hranic dosud poznaného. Odhalují například tajemství vesmíru či zákulisí moderní antropologie.

Od 7. do 9. listopadu se tady uskutečnila výstava nazvaná Medicína v simulacích. Příchozí uvítal hned ve foyer nafukovací model srdce, který vybízel k procházce komorami a síněmi. Na samotné výstavě si návštěvníci mohli otestovat své reflexy i svalovou sílu a výsledky pak porovnat s ostatními. Také si vyzkoušeli slepotu a pohyb se slepeckou holí, nebo naopak pozorovali, jak svět vidí živočichové. Vedle těchto dynamických činností byly připravené také speciální simulace, při kterých zájemci napodobovali precizní lékařské zákroky. Běžný člověk si tak vyzkoušel například laparoskopickou operaci – operaci „klíčovou dírkou“ nebo odebírání krve. Nechyběly ani komentované ukázky, ani tradiční „Anča“ k nácviku resuscitace.

Týden vědy a techniky se prezentuje ještě dny otevřených dveří mnohých odborných institucí a své přednášky v jeho rámci prezentuje 85 vědeckých pracovníků. Festival láká především studenty středních škol, ale těší se také velkému zájmu široké veřejnosti. Koná se ve všech regionech a potrvá do 13. listopadu. Všechny jeho akce jsou zdarma.

Z festivalu Filip Liška

V Praze se protestovalo proti kožešinovým farmám. Poslanci jednají o jejich zákazu

Metropolí prošel 6. listopadu průvod několika set odpůrců chovu kožešinových zvířat. Zákonodárci jednají o novele zákona, která by tuto činnost znemožnila.

Účastníci Velkého pražského průvodu proti kožešinám vyrazili v půl třetí ze Střeleckého ostrova směrem k Staroměstskému a posléze Václavskému náměstí. Za hlasitého doprovodu bubnů provolávali hesla jako: „Lišky nejsou věci, přesto trpí v kleci“. Barevné transparenty a zvířecí kostýmy budily mezi kolemjdoucími velkou pozornost. Policejní doprovod musel na několika místech zastavit dopravu.

Konečnou zastávkou demonstrantů se stalo Václavské náměstí, kde organizátoři ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat připravili podium spolu s petičním stánkem. Na závěr akce vystoupilo několik řečníků z řad aktivistů, politiků a odborníků.

„Již jen pár dní zbývá do zahájení tzv. kožkovací sezony, během níž bude v naší zemi dalších dvacet tisíc zvířat naházeno do plynových komor jenom proto, aby jejich srst mohla ozdobit zimní kabáty. Ve stejné době začne Poslanecká sněmovna diskutovat o tom, zda jde o legitimní byznys, anebo krutý přežitek,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

Přímo či nepřímo platí zákaz chovu kožešinových zvířat v deseti evropských zemích. V Česku by obdobný zásah podle průzkumu CVVM uvítalo 70 % občanů. Pod novelu zákona se podepsalo 50 poslanců napříč politickým spektrem, zakázán by měl být chov výhradně či primárně pro kožešiny.

Podle návrhu by se od roku 2017 nesměly zakládat nové farmy a do konce roku 2018 by svou činnost měla ukončit stávající zařízení: těch je v současnosti v ČR devět. S novelou nesouhlasí provozovatelé farem. „Máme důvody se domnívat, že velká část poslanců podepsaných pod zprávou byla vystavena tlaku a jednostranným nepravdivým informacím ze strany lobbistických aktivit veganských organizací,“ uvedl pro ČTK David Vojtíšek, předseda Základní organizace chovu kožešinových zvířat Českého svazu chovatelů a majitel farmy Norek.

Rozhodnutí bude na parlamentu. „Nechat původně volně žijící zvířata trpět v drátěných klecích jenom proto, abychom si jimi následně mohli ozdobit šatník, mi příliš vyspělé nepřipadá. Proto budu rád, když se i Česká republika zařadí mezi mnohé evropské země, které již tento druh podnikání netolerují,“ řekl poslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Koubek.

Poslanecká sněmovna přijala novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání 9. listopadu v prvním čtení a postoupila ji k posouzení zemědělskému výboru a výboru pro životní prostředí.

Ź protestního pochodu Martina Plesníková

Mladí lékaři diskutovali o nedostatečném vzdělání

Konferenční centrum Univerzity Karlovy se v sobotu 5. listopadu stalo místem setkání studentů a čerstvých absolventů lékařských fakult z celé republiky. Ti zde v rámci Dne mladých lékařů diskutovali o vzdělávání a nedostatku mladých lékařů v ČR.

Svůj názor přišli vyjádřit i někteří čelní představitelé českého zdravotnictví – Tomáš Zima (lékař, rektor Univerzity Karlovy), Štěpán Svačina (předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně), Leoš Heger (bývalý ministr zdravotnictví), Lukáš Velev (ředitel Nemocnice Jihlava) a Zdeněk Mrozek (viceprezident České lékařské komory). Doplnil je předseda spolku Mladí lékaři Jiří Šedo.

Nejdůležitějším bodem panelové diskuse byla novela zákona o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti, která směřuje do třetího čtení v Poslanecké sněmovně. Původním záměrem novely bylo zjednodušení vzdělávání mladých lékařů, její znění by ale mohlo medikům výrazně zkomplikovat postgraduální studium.

Další problém vidí lékaři ve specializačním výcviku z vnitřního lékařství. Může se totiž stát, že lékař se zájmem o určitou specializaci by musel absolvovat tři roky na jiném pracovišti, které má akreditaci na vnitřní lékařství.

Hosté diskutovali také o ubývajícím počtu mladých lékařů v ČR. To je z velké části způsobeno jejich odchodem do zahraničí, kam míří mimo jiné i za lepším vzděláním. Leoš Heger při porovnání systému ČR a USA vyzdvihl kvalitu přípravy amerických lékařů. Ti totiž mohou pozorovat zákroky, které budou později sami provádět. V Čechách se ale stává, že školitelé potvrzují mladým lékařům i výkony, které neprovedli.

Spolek Mladí lékaři se po mnoha úspěšných jednáních s Ministerstvem zdravotnictví znovu snaží prosadit své návrhy. „Je důležité nebát se a nevzdávat se,“ řekl v závěru Zdeněk Mrozek.

Z diskuse Eliška Hovorková

Kyberpsycho 2016: On-line bezpečnost a prevence kyberkriminality

Na magistrátu hl. m. Prahy se 8. listopadu uskutečnil už sedmý ročník konference Kyberpsycho 2016 věnované on-line bezpečnosti. Jejími organizátory jsou hlavní město Praha a Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) s podporou Ministerstva vnitra ČR.

Mezi hlavní témata konference patřily nejen aktuální trendy v kyberbezpečnosti, ale i technologie obrany nebo zkušenosti z policejní praxe. Návštěvníci se mohli seznámit s používáním online nástrojů proti kyberzločinu. Většina témat byla určena podnikatelům a zabezpečování citlivých dat ve firmách. Podle Radka Žitného z České telekomunikační infrastruktury je klíčová práce s managementem, žádný program nemůže krást data bez pokynu.

„Na sociálních sítích se zvyšují rizika, převážně pro děti. Vydírání a vyhrožování násilím se stává běžnou součástí on-line komunikace. Technologie nám nejdřív usnadňovaly práci, dnes už se bez nich neobejdeme. Obchodní úspěch totiž často závisí na kvalitní obraně citlivých dat. Narůstání přináší složitost a složitost přináší rozklad,“ uvedl Petr Říha, který se zabývá analýzou dat týkajících se informační bezpečnosti.

Konference se konala v rámci projektu Hl. m. Praha – Praha bezpečně online 2016: Prevence online kriminality páchané na seniorech a je součástí celoevropské kampaně European Cyber Security Month 2016.

NCBI realizuje několik projektů zaměřených na boj proti šíření ilegálního obsahu online a na zvyšování povědomí o bezpečnějším používání internetu. Podporuje vzdělávání dětí, které si často neuvědomují závažnost svého působení na internetu. Projekt spolufinancuje Evropská komise.

Z konference Adam Ryšánek

Veletrh konopí a léčivých bylin Cannafest již posedmé v Praze

Tradiční akce s mezinárodní účastí se uskuteční od 11. do 13. listopadu na Výstavišti v Praze-Holešovicích. Tento ročník bude největší ve své historii – ve čtyřech halách se představí více než 250 vystavovatelů z 25 zemí.

,,Konopí je vnímáno víc a víc pozitivně a veletrh tak má stále rostoucí tendence,“ říká ředitel festivalu Lukáš Běhal. Kromě výstavní části je lákadlem i do tří dnů rozdělená odborná konference. Mezi přednášejícími bude například Lumír Hanuš z Hebrejské univerzity, který promluví o užití konopí v medicíně. S ním z Izraele přijedou i Yehuda Baruch či Oded Šosejov. Působení konopného oleje na rakovinu mozku se budou věnovat Slovinci Dean Herenda a Božidar Radišič a návštěvníky seznámí se zdokumentovanými případy úspěšné léčby právě tímto způsobem. S přednáškou vystoupí i Američanka Corrie Yelland, jež je již čtyři roky v remisi z rakoviny, a mluvit bude jak o svých zkušenostech, tak o spoustě dalších lidí, jimž během let sama pomohla a poradila.

Během veletrhu by pořadatelé také rádi zavzpomínali na letos zesnulého Howarda Markse, dlouhodobého aktivistu za legalizaci konopí, který na Cannafestu v minulosti pravidelně přednášel.

Chybět nebude bohatý doprovodný program. K poslechu hudby a odpočinku od ruchu festivalu bude sloužit Rolls and Smoking Chill Out Zone před Výstavištěm. Pro rodiče s dětmi je pak přichystán dětský koutek s místem na kojení i přebalování. Zájemci mohou navštívit také fotokoutek, kino, čítárnu nebo tradiční Vapo Lounge, kde si bude každý moci vyzkoušet různé druhy vaporizérů. Po skončení festivalu je pak v pátek i v sobotu připraveno celkem pět afterparty, jež se budou konat ve třech předních pražských klubech.

,,Lidé jsou informovanější, o téma konopí se více zajímají a nebojí se o něm hovořit,“ popisuje Lukáš Běhal, kde vidí největší přínos celé akce.

Z tiskové konference Jana Šimková

Z domova stručně

* Miloš Zeman přijel počtvrté v prezidentské funkci do Moravskoslezského kraje, kde má tradičně vysokou podporu. Od středy 2. do pátku 4. listopadu navštívil Orlovou a setkal se s občany. Zároveň zopakoval, že by těžařská společnost OKD měla vymáhat škody po bývalém majiteli Zdeňku Bakalovi. V Opavě diskutoval se studenty Slezské univerzity, část z nich se rozhodla diskusi bojkotovat, většina ovšem dorazila. Pátek, poslední den návštěvy, strávil prezident ve Frenštátu pod Radhoštěm. Na tiskové konferenci se opět vyjádřil ke společnosti OKD, když řekl: „Domluvil jsem se s vedením OKD, že budou aktivně vystupovat proti Bakalovi a možnému tunelování OKD z jeho strany.“

* Michal Horáček, textař, producent a bývalý spolumajitel sázkové kanceláře Fortuna, se bude v roce 2018 ucházet o post prezidenta republiky. Oznámil to ve čtvrtek 3. listopadu na tiskové konferenci. Volební kampaň hodlá založit na transparentnosti. Rozhodl se, že se obejde bez sponzorů a že si ji zaplatí sám. Kandidaturu již dříve ohlásili i Igor Sládek či Marek Hilšer, podle průzkumu společnosti Median by ovšem největším protivníkem Horáčka měl být Miloš Zeman, který případnou kandidaturu oznámí v březnu.

* Koalice jsou již hotové i v Ústeckém a Karlovarském kraji. Po dlouhém vyjednávání s hnutím ANO se nakonec KSČM rozhodla v Ústeckém kraji utvořit koalici s ČSSD a SPD-SPO vedenou dosavadním hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem z KSČM. V Karlovarském kraji bude vládnout hnutí ANO s ODS, Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, Piráty a SPO. Hejtmankou bude Jana Vildumetzová z ANO. O nových hejtmanech je tedy rozhodnuto ve všech krajích.

Kryštof Duda

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Summit v Rize: Čína investuje do rozvoje Evropy 10 miliard eur

Premiér Bohuslav Sobotka se v Rize setkal s čínským premiérem Li Kche-čchiangem, stejně jako 15 dalších reprezentantů evropských zemí. Hlavními tématy rozhovorů byly otázky hospodářské spolupráce a tvorby nového fondu pro rozvoj střední a východní Evropy. Na diplomatické vztahy mezi Českem a Čínou nedošlo.

„S premiérem Číny Li Kequiangem jsme v Rize mluvili o pokračování oboustr. výhodného strateg. partnerství, rozvoji obchodu, investic a turistiky,” uvedl na svém Twitteru Sobotka.

Čína se s 16 evropskými státy dohodla na vzniku nového fondu pro rozvoj, do nějž státní čínská bankovní společnost vloží 10 miliard eur (270 miliard korun).

V rámci bilaterální spolupráce pak má Čína v Evropě investovat do infrastruktury, vědy či výzkumu. Díky strategické poloze se ČR ocitá v roli potenciálního kandidáta na místo logistického a dopravního uzlu, který spojí Čínu se západní Evropou.

Podle Bohuslava Sobotky není fond pro Česko prioritou. Dle jeho soudu budou prostředky využity pro rozvoj chudších států z regionu, především pak států balkánského poloostrova. „Časem by se však mohl rozrůst a není vyloučeno, že by některé finanční prostředky mohly jít i do ČR,“ citoval server Aktuálně.cz premiéra.

Do fondu budou vkládat finanční prostředky i evropské soukromé subjekty. Peníze ze státního rozpočtu do něho putovat nebudou.

Jakub Vrbický

Ekonomika

České banky rostou více, než se čekalo

Bankovní trh v Česku zažívá úspěšné období. Dokládají to i finanční výsledky první a třetí největší banky v ČR.

Největší banka v Česku, Česká spořitelna, vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 11,9 miliard korun. To znamená meziroční nárůst o 7,1 %. Meziročně se zvýšily vklady i úvěry poskytované klientům. Její mateřská společnost Erste Group vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 1,18 miliardy eur.

Třetí největší český bankovní dům, Komerční banka, vykázal za stejné období čistý zisk 10,7 miliard korun. Meziročně tedy vydělal o 7,7 % více. Nárůst spotřebitelských úvěrů a vkladů je v případě KB také značný. Čistý zisk francouzské Société Génerále ale meziročně klesl.

Jakub Vrbický

Kultura

V Tančícím domě začala výstava děl Jana Kaplického

To nejlepší z tvorby architekta Jana Kaplického, jeho vize, inspirační zdroje nebo momenty z osobního života. To všechno nabízí nově otevřená výstava JKOK Nekonečno Jana Kaplického v pražském Tančícím domě. Expozice vznikla k jeho nedožitým 80. narozeninám (18. 4. 1937–14. 1. 2009). Přístupná veřejnosti bude až do 12. března 2017.

Jan Kaplický, významný architekt, designér a vizionář, se narodil v Praze do rodiny malíře a architekta Josefa Kaplického. Po emigraci roku 1968 strávil většinu svého života ve Velké Británii, kde se podílel na založení architektonického studia Future Systems. Stopy své tvorby zanechal zejména v Londýně, ale i v dalších evropských a amerických městech. V Česku se dostal do povědomí širší veřejnosti diskusí, kterou vyvolal jeho návrh Národní knihovny na Letenské pláni v Praze ve tvaru chobotnice.

Tajemný název výstavy JKOK neskrývá žádnou šifru ani odbornou architektonickou zkratku, ale odkazuje na úsměvnou historku z Kaplického mládí. „Když ve svých 17 letech odcestoval do Ameriky, jediný způsob, jak ubezpečil strachující se rodiče, že je v pořádku, byla den před odjezdem pohlednice se vzkazem OK JK,” vysvětluje jeho dlouholetá kolegyně a kurátorka výstavy Eva Jiřičná. Tato písmena se tedy stala mottem projektu, na jehož realizaci se podílela také architektova manželka Eliška Kaplicky Fuchsová.

Poselstvím expozice ale není jen vzpomínka na Jana Kaplického, je to i snaha dostat do povědomí jeho tvorbu. „Znala jsem Jana Kaplického 50 let. Dávat dohromady takovou výstavu je vždycky emocionální záležitost, ale hlavní důvod, proč se tato výstava koná, je ukázat to jeho nekonečno. To je něco, co odkázal do budoucnosti. Tam se totiž všechno jeho myšlení odehrávalo. V budoucnu. Žil stále jako ve snu,” vzpomněla Jiřičná na tiskové konferenci k zahájení výstavy.

Z výsravy Pavlína Podzimková

Divadlo ABC se vrátilo do zlatých let šedesátých

Pražské divadlo ABC ožilo největšími hity šedesátých let. V neděli 6. listopadu oslavila kapela Golden Big Band Prague své páté narozeniny pod taktovkou Petra Soviče. Popřát a zazpívat jí přišly swingové hvězdy napříč generacemi, jako například Karel Štědrý, Pavlína Filipovská, Linda Florianová, Martin Chodúr, Patricie, Prime Time Voice, Ilona Csáková a Eva Pilarová.

„Vyprodané Divadlo ABC vytvořilo skvělou kulisu a nás to neskutečně bavilo. Ve strhující dvouačtvrthodinové show jsme nechali kus sebe a doufáme, že to bylo znát,“ řekl člen Golden Big Band Prague. V průběhu večera zazněly slavné hity, které spolu se sólisty zpívali i diváci. Sálem se nesly tóny písní Nechte zvony znít, Tak abyste to věděla, Mám malý stan, Je nebezpečné dotýkat se hvězd a mnoha, mnoha dalších. „Písničky z šedesátých let jsou nádherné skladby, ve kterých kromě nápaditých melodií zní hlavně české texty. Právě na ně klademe velký důraz. Čeština se obecně vytrácí a ve spojení se swingovou muzikou je to jedinečná a nenahraditelná kombinace,“ říká k vybranému repertoáru kapelník Petr Sovič.

Součástí koncertu byl také křest nového singlu Gramofon, který spolu se zpěvačkou Patricií napsal Sovič. Pokřtít ho přišla Eva Pilarová, která mu popřála mnoho prodaných kopií.

V řadách Golden Big Bandu Prague, který na české scéně figuruje od jara 2011, se objevují vyhledávaní čeští jazzoví instrumentalisté, například saxofonisté Bharata Rajnošek a Ondřej Klímek, trombonisté Jiří Odcházel, Miroslav Kopta či Josef Pospíšil, trumpetisté Richard Hora či Martin Jůzl a také kytarista Kryštof Tomeček či bubeník Jan Linhart.

Část výtěžku ze vstupného měl získat Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny.

Z koncertu Aneta Krsová

Svět v roce 2036. Nová kniha ekonoma Tomáše Sedláčka a jeho hostů

„Od počátku chtělo lidstvo žít tak, jak budeme žít za dvacet let,“ říká Tomáš Sedláček, přední český ekonom a někdejší poradce prezidenta Václava Havla. Kam se naše společnost za nadcházející téměř čtvrtstoletí posune, se zaměřuje jeho nová kniha 2036 Tomáš Sedláček a hosté: Jak budeme žít za 20 let?, jejíž autogramiáda se ve čtvrtek 3. listopadu uskutečnila v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze.

Kromě Sedláčka se akce zúčastnili také další autoři, kterých má publikace celkem dvacet: každá z těchto osobností se zaměřuje na možnou budoucnost svého vlastního oboru. K diskusnímu panelu v knihkupectví zasedlo pět z nich, mezi nimi například odborník na vzdělávání Bohumil Kartous či módní návrhář Vladimír Staněk.

Mezi diskutéry zaznívaly nejrůznější předpovědi pro rok 2036. Podle Filipa Kůžela, autora knižního příspěvku na téma technologie a šéfredaktora serveru Mobilmania.cz, například postupně vymizí dotykové mobilní telefony. Místo toho vidí budoucnost v jakémsi bezdrátovém rozhraní, které ještě nebylo vynalezeno. Revoluci čeká i poslech hudby, jak naznačuje David Gaydečka, umělecký ředitel festivalu Metronome. „Jednou se budeme bavit ne o tom, co posloucháme, ale jak to posloucháme,“ uvedl. Zároveň zdůraznil, že posluchači budou v hudbě vyžadovat stále silnější zážitky. V módě nejspíš převládne tzv. fast fashion, levné oblečení, které bude mít nepříznivý dopad na životní prostředí. Kvůli obrovskému množství snadno dostupných informací se radikálně promění i vzdělávání a z učitele se stane spíše zprostředkovatel sociálního styku. Informace budou ostatně hrát velkou roli i v medicíně, jak spekuluje neurochirurg Daniel Hořínek: „Pacienti budou mít mnohem větší přístup k informacím, ale i dezinformacím. V budoucnosti bude mnohem věší prostor pro tzv. lékařský bulvár.“ K dalším tématům, kterým se kniha věnuje, patří například gastronomie, film nebo sport.

U příležitosti jejího vydání pořádá nakladatelství 65. pole, které v minulosti publikovalo i Sedláčkův debut Ekonomie dobra a zla, soutěž Hledáme vizionáře. Soutěžící mají možnost popsat svou vlastní vizi budoucnosti: tři nejlepší texty budou v Národním technickém muzeu 15. listopadu uloženy spolu s publikací a znovu objeveny po již několikrát zmiňovaných dvaceti letech. Soutěž končí 10. listopadu, do té doby je možné zasílat své nápady na adresu soutez@svet2036.cz.

Z autogramiády Gabrieĺa Knížková

Rakouské drama Kocour otevřelo queer filmový festival Mezipatra

Hranice volnosti. Tak zní téma letošního, již sedmnáctého, ročníku Mezipater. V týdnu od 3. do 10. listopadu se pražská kina Lucerna a Světozor rozzářila duhovými barvami. „Dát divákům v České republice prostor objevit různorodost genderových a sexuálních identit,” o to se podle vlastních slov snaží festival Mezipatra.

„Volnosti máme zdánlivě až až. Filmy z programu letošních Mezipater ale často poukazují na to, jak sami určujeme její hranice. Vnitřně i v interakci s okolím, vědomě, nevědomě a mnohdy tak, že se vymezujeme vůči ostatním a hledáme příslovečného nepřítele,“ vysvětluje ředitel QFF Pavel Bicek volbu letošního motta.

Například úvodní drama Kocour zkoumá hranice partnerského soužití. Andreas a Stefan působí jako idylický pár. Žijí spolu se svým zbožňovaným nalezencem, kocourem Mojžíšem, v rodinném domku a pečují jeden o druhého. To vše až do chvíle, než jejich životy naruší soukromá tragédie, se kterou se ani jeden nedokáže vypořádat. Snímek Klause Händla měl premiéru na prestižním Berlinale, kde získal Cenu Teddy za nejlepší queer film roku.

Kocour se promítal v soutěžní sekci celovečerních snímků. Ta nabídla divákům mimo jiné také poslední počin věhlasného mladého filmaře z Kanady Xaviera Dolana Je to jen konec světa nebo snímky z festivalu Sundance Lovesong a My ostatní. Podstatnou část programu tradičně tvoří také dokumenty. Mezi nimi jsme mohli letos nalézt portrét úspěšné irské drag aktivistky Panti, Irská královna, nebo se dozvědět něco o nastupujícím fenoménu chemsex (užívání drog při sexu), ohrožujícím gay komunitu. Samostatný blok programu byl vyhrazen přehlídce krátkometrážních filmů a nechyběla ani oblíbená retrospektiva. Hlavním hostem byl kontroverzní filmař Bruce LaBruce, jehož kultovní Hustler White se promítal právě v rámci retrospektivní sekce.

Vítěze soutěžních sekcí vyhlásili na slavnostním zakončení pražské části festivalu 9. listopadu večer (po uzávěrce) ve velkém sále Lucerny. Poté se přehlídka přesune do Brna, kde potrvá od 11. do 18. listopadu.

Z festivaĺu Jana Trnková

Sport

Sparta je v Evropské lize blízko postupu, dalším českým týmům se nedařilo

Fotbalisté Sparty se přiblížili postupu ze základní skupiny Evropské ligy. V zápasech 4. kola ve čtvrtek 3. listopadu navázali na minulý úspěch, i podruhé porazili izrazelskou Beer Ševu a drží se v čele skupiny K. K účasti v jarní fázi jim chybí jediný bod. Plzeň v Rumunsku proti týmu Giurgiu sice neprohrála, ale další remíza ji přidržela na posledním místě skupiny E, byť šanci na postup ještě má. To Liberec je po třetí prohře za sebou prakticky bez naděje.

Druhý zápas Sparty s Hapoelem Beer Ševa skončil ještě lépe než ten předchozí – Sparta o gól navýšila na 2:0. Průběh byl však podobný: hosté byli aktivnější a nebezpečnější, ale udeřili domácí. Při první větší šanci z rohového kopu Daniel Holzer sice ještě přestřelil, ve 23. minutě si však záložník hostů Bitton srazil Dočkalův přímý kop do vlastní sítě. Druhý gól přinesla ve 38. minutě skvělá kombinace z autu, kterou po přesné Dočkalově přihrávce zakončil z malého vápna David Lafata.

Fotbalisté Plzně se sice vyhnuli další prohře, ale remíza 1:1 je pro ně málo. Skóre v Bukurešti, kde se utkání mimořádně hrálo, otevřel v 19. minutě po dorážce Alexandr Stan, ale domácí se z vedení neradovali dlouho. Už šest minut nato hlavičkou vyrovnal Michael Krmenčík po Petrželově centru. Hosté měli do konce ještě dvě šance, ale ani jednou nedokázali využít kvůli precizním zákrokům gólmana Lunga.

Nejhůře dopadl Liberec – ve druhém utkání s italskou Fiorentinou prohrál venku 0:3. První gól padl ve 30. minutě z penalty od faulovaného Ilijče, definitivně hosty srazil Kalinič po Coufalově chybě, navíc zaváhání dvojice Súkenník-Folprecht trestal Cristóforo.

Tomáš Zítko

Vršovické derby přes dva rychlé góly vítěze nenašlo. Fotbalovou ligu dál vede Plzeň

Vyhrocený duel dvou velkých a ve formě hrajících pražských rivalů nabídl sobotní večer 13. kola nejvyšší fotbalové ligy. Souboj o titul bojující Slavie a překvapivě vysoko se držících Bohemians přinesl na stadionu v Edenu dva rychlé góly, tvrdé souboje a slávistické obléhání Viktora Budinského, hájícího branku klokanů.

Svěřenci Miroslava Koubka se tradičně již od začátku zápasu prezentovali aktivním a přímočarým fotbalem, za což je odměnil hned ve čtvrté minutě gól Michala Šmída, jenž dorazil střelu Dominika Maška. Slavia se však nevzdala a vzápětí ve 13. minutě vyrovnala zásluhou kanonýra Milana Škody, který svůj bývalý klub pokořil krásně zpoza velkého vápna. Nejlepším možným způsobem, tedy pátým gólem v sezoně, oslavil svůj 200. zápas za sešívané. V zápase plném jubileí se slavilo také 124. výročí založení fotbalové Slavie i pětapadesáté narozeniny trenéra domácích Jaroslava Šilhavého.

První poločas se nesl v duchu tvrdých soubojů ve středu hřiště a mírné převahy domácích. Po výměně stran se však zápas stal zcela jednostranným. Slávisté obléhali bránu soupeře a hrozili jak střelbou z dálky, tak pohlednými kombinacemi, které však ani jednou nedotáhli do úspěšného konce. Největší šance tak měl v 57. minutě po dalekonosné střele šajtlí do tyče Antonín Barák a stejný hráč poté i v 71. minutě, kdy jeho nebezpečnou ránu na poslední chvíli vyrážel brankář Budinský. V závěru utkání pak sudí Jan Jílek přes četné protesty domácích neodpískal penaltu, když obránce hostů Milan Havel stáhl střídajícího Murise Mešanoviče k zemi. Utkání tak skončilo nerozhodně 1:1.

Z dalších zápasů zaujala první letošní výhra Jihlavy nad ambiciózní Mladou Boleslaví, bezbranková remíza Sparty s trápícím se Libercem a souboj mistrovské Plzně s rovněž utrápeným Jabloncem, který přinesl jednoznačné vítězství Západočechů. Domácí výhra s Brnem také prodlužuje zlínskou pohádku o mimořádně vydařené sezoně. Zlínu se opět podařilo přeskočit Slavii a Mladou Boleslav a posunul se na druhé místo za vedoucí Plzeň.

Výsledky 17. kola: Jihlava – Mladá Boleslav 2:1, Zlín – Brno 2:1, Teplice – Hradec Králové 0:1, Příbram – Dukla 3:1, Slavia – Bohemians 1905 1:1, Liberec – Sparta 0:0, Karviná – Slovácko 0:1, Plzeň – Jablonec 3:1

Tabulka: 1. Plzeň 32, 2. Zlín 28, 3. Slavia 26, 4. Mladá Boleslav 26, 5. Sparta 23, 6. Bohemians 1905 18, 7. Karviná 17, 8. Teplice 16, 9. Liberec 14, 10. Jablonec 14, 11. Slovácko 14, 12. Dukla 13, 13. Brno 13, 14. Hradec 13, 15. Jihlava 9, 16. Příbram 6

Z fotbalového Edenu Jakub Grim

Počasí

Počasí

Zamrzlá okna na autech nejen v horách, ale dokonce i v Praze, to jsou studená rána, jimiž se reprezentuje listopad. Přes den se sice často vyčasí, ale ani tak teploty nepřekročí 7-9 stupňů. A bude hůř. Předpovědi na víkend hlásí i silné noční mrazy kolem -10 a sněžení. Že by Martin po dlouhé době skutečně 11. listopadu provětral svého koně?

Ŕedakce