1. prosince 2016, Carolina č. 913

události od 23. do 30. listopadu


Z domova

Na Staroměstském náměstí se rozzářil vánoční strom, tisíce lidí tleskaly

Snad všechna místa, odkud bylo na pražském Staroměstském náměstí vidět na vánoční strom, se zaplnila. Na první oficiální rozsvícení se v sobotu 27. listopadu v půl šesté večer přišlo podívat asi 12 tisíc návštěvníků. Strom následně zopakoval představení ještě třikrát v hodinových intervalech až do půl deváté. Na náměstí také začaly vánoční trhy, které zaujmou přírodní výzdobou, organizátoři přichystali i bohatý program pro děti.

Tři minuty a osm vteřin zněla náměstím předehra opery Vilém Tell Gioacchina Rossiniho. Nad tlačícím se davem svítily do tmy telefony, kterými se návštěvníci snažili zachytit působivé představení. Ve světelném tanci se postupně rozzářilo 4,5 kilometru světýlek, což přihlížející ocenili potleskem.

Výzdoba stromku i náměstí se nese v duchu českých tradic: obří perníčky, červené mašle, zlatá světýlka a hlavně přírodní materiál. „Máme připraveno trojnásobné množství stromků, až padesát, a tři tuny čerstvého jehličí,“ řekla ČTK Michaela Valentová z firmy S. O. S. Dekorace, která vzhled připravila. Podobně laděné jsou i obchůdky, kde mohou lidé zakoupit svařené víno, medovinu nebo klobásy a nově i zboží vyrobené v Česku.

Letošní strom pochází z Pecky na Královéhradecku. Praze ho věnovala rodina zesnulého majitele lesů Františka Wolfa, který si přál, aby právě jeho strom těšil lidi na Staroměstském náměstí. Smrk ztepilý, vysoký 22 metrů, uspěl na druhý pokus.

Návštěvníci se z něj mohou radovat až do 6. ledna, strom se rozzáří každý den čtyřikrát mezi půl šestou a půl devátou večer. Pořadatelé se stejně jako loni rozhodli vynechat tradiční jediné rozsvícení kvůli bezpečnosti i zájmu návštěvníků.

Ze Staroměstského náměstí Alexandra Tinková

Počet HIV pozitivních dál roste: od ledna jich přibylo 257

V České republice se znovu zvýšil počet nakažených virem HIV, na 100 tisíc obyvatel jich připadá víc než deset. Čísla o výskytu HIV a AIDS představil ve středu 30. listopadu ve Státním zdravotním ústavu vedoucí Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Vratislav Němeček. „Pacient, který je včas diagnostikován a má přístup k léčbě, se může dožít průměrné délky života,“ připomněl vedoucí AIDS centra pražské Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala.

Po deseti měsících roku 2016 je nově nakažených jen o devět méně než za celý předchozí rok. Jednou z hlavních příčin nárůstu je přenos infekce mezi muži, což představuje 72,8 % nových případů. „Jednoznačně dominuje homosexuálně-bisexuální způsob přenosu,“ uvedl Němeček. Nově nakažených mužů je 234 proti 23 nakaženým ženám. Nejčastějším způsobem přenášení zůstává pohlavní styk (91,1 %). Nákaza prostřednictvím injekčního užívání drog se i nadále drží nízko, za uvedenou dobu to jsou 2,3 % nakažených.

„Častou otázkou je, jestli imigranti ohrožují nějakým způsobem českou populaci. Z hlediska přenášení sexuálně přenosných infekcí se dá zcela jistě říci, že ne významně,“ objasnila Hana Zákoucká z oddělní pohlavně přenosných nemocí Státního zdravotního ústavu. Cizinců s dlouhodobým pobytem přibylo 77, pocházejí nejčastěji ze Slovenska a Ukrajiny. Přitom právě Slovensko patří podle Němečka k zemím s nejmenším přírůstkem nově nakažených lidí. Další sousední státy stejně jako Česko zaznamenávají nárůst. „Jednou z mála zemí, kde meziročně dochází k poklesu, je Rakousko,“ dodal Němeček.

Lékaři u HIV pozitivních lidí často diagnostikují i jiné sexuálně přenosné nemoci, kterými se nakazí současně. Přibližně polovina má také syfilis. Zároveň roste počet případů reinfekcí syfilidou. „Letošní rekordman prodělal syfilis dvakrát v průběhu šesti měsíců, což vyžaduje jistě značnou aktivitu, zejména sexuální,“ glosovala Zákoucká.

Výzkum rozpoznal a popsal onemocnění virem HIV před 35 lety. Tehdy lidé po nákaze nepřežívali více než půl roku. Nyní léčba, kterou v Česku hradí zdravotní pojištění, prodlouží život na průměrnou délku. Preventivní vakcína však podle Němečka není na pořadu dne.

Z tiskové konference Kateřina Horová

Kampaň s názvem To je rovnost! upozorňuje na domácí násilí

Každá pátá žena v Česku má zkušenost s domácím násilím. A právě proti němu nebo proti diskriminaci žen v zaměstnání bude bojovat kampaň To je rovnost! Od konce roku se pokusí oslovit případné svědky domácího násilí, její druhá část se zaměří na slaďování práce a rodiny. „Ženy vydělávají v průměru téměř o 22 % méně než muži,“ řekl končící ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD) na tiskové konferenci v pátek 25. listopadu. Právě na něj připadl Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách.

„Nejhorší je, když okolí mlčí. Má cenu vyhledat pomoc,“ prohlásila psycholožka Branislava Vargová-Marvanová z centra pro ženy Rosa. Zdůraznila důležitost komunikace s obětí, a především zajištění bezpečí, s čímž souvisí také respektování jejích přání. „Pokud oběť pomoc nechce, musíme ji respektovat. Pokud razantně zasáhneme, zvýší se riziko.“

Část kampaně věnující se nerovnosti v zaměstnání si klade za cíl zlepšit pozice žen na trhu práce v souvislosti s mateřskou dovolenou. Zareagovat mají zaměstnavatelé, lidé s předsudky týkajícími se mužů na mateřské dovolené i sami partneři. „Vnímáme přechod od tradičního pojetí otcovství k modernímu pojetí,“ uvedla Lada Wichterlová z Gender Studies. Muži však podle ní i nadále vyžadují tradiční dělení prací v domácnosti, pouze v pěti procentech českých rodin se partneři v péči o domácnost střídají.

Kampaň financovanou z norských grantů se pokusí oslovit veřejnost televizními spoty, plakáty, pohlednicemi a odkazy na webových stránkách ministerstva a sociálních sítích. Potrvá do roku 2020.

Z tiskové konference Pavlína Borská

Zoo Praha se těší novým přírůstkům, sloni ani gorila ale nejsou nejvzácnější

Rok 2016 se pražské zoologické zahradě z hlediska odchovů mimořádně vydařil. Hlavními lákadly návštěvníků jsou první, dokonce hned dvě, „stoprocentně pražská slůňata“ a gorilí sameček Ajabu. Přesto ředitel Pavel Bobek mezi nejvzácnější přírůstky z celkových 1191 zařadil mláďata zmije obecné, zejozoba afrického či klokana Hagenova. Podle jeho slov nejsou tyto odchovy třeba tolik atraktivní, ale zato důležité.

Trojské sloní stádo se letos rozrostlo o dvě slůňata, dubnového Maxmiliána a říjnového, zatím bezejmenného, samečka. O jednom ze tří jmen – Rudolf, Hanno a Nandimithra, z nichž každé má určitý historický podtext – teď hlasuje veřejnost.

„U slůňat jsme jejich narození očekávali, v případě gorilího samečka Ajabua to bylo opravdu velké překvapení. Je to možná paradoxní, ale nikdo nečekal, že se narodí,“ zdůraznil Bobek na tiskové konferenci ve čtvrtek 24. listopadu. Čtyřiadvacetiletá samice se tak v zoo postarala o „překvapení roku“. Výčet trojských oblíbenců se zvýšil ještě o mládě hrocha obojživelného, hrabáče kapského a mravenečníka velkého.

Říši plazů rozšířila zmije obecná, která vyžaduje velice specifické a přesné mikroklimatické podmínky, a proto je vylíhnutí pěti mláďat nebývalým úspěchem. Co se týká ptactva, zaujímá pražská zoo prvenství v odchovu zejozoba afrického přirozeným způsobem, totiž v hnízdech, byť za pomoci přikrmování a podpůrných výživových látek.

Chovatelé zaznamenali kromě narozených mláďat i zajímavé příchody. Ke zdejšímu samci chřestýšovci mangšanskému, jednomu z nejvzácnějších hadů světa, přibyl mladý pár a nově se přistěhovala i čtveřice pekari Wágnerových. „Teď sem letí další velmi zajímavá zvířata, troufám si říct, že to možná nakonec bude nejzajímavější příchod roku, bude to něco výjimečného,“ zmínil na závěr ředitel Bobek. Nicméně z pověrčivosti přesnější informace neprozradil.

Z tiskové konference Jana Brišová

Legendární Messner představil v Praze knihu a ocenil lezce Ondru

Legendární horolezec, cestovatel a nyní především spisovatel Reinhold Messner počtvrté navštívil Prahu, kde se jako hlavní host zúčastnil Festivalu alpinismu ve Slovanském domě. Předtím, v pátek 25. listopadu, pokřtil v Paláci knih Luxor svou novou knihu Pád nebes, mluvil o horolezectví a ocenil českého horolezce Adama Ondru.

„Jsem dobrodruhem a autorem vypravěčem,“ popsal sám sebe. Jeden z nejslavnějších horolezců v knize zachycuje první pokusy o dobytí Matterhornu, popisuje přátelství, strach, odpovědnost nebo horolezecké štěstí.

Německy mluvící Ital při křtu také ocenil výkony českého skalního lezce Adama Ondry, který je dvojnásobným mistrem světa v lezení na obtížnost a 22. listopadu vylezl slavnou vícedélkovou cestu Down Wall v masivu El Capitan v Yosemitech. „Adam je nejlepší skalní lezec na světě. Je úspěšný i ve sportovním lezení, a až s ním skončí a bude se věnovat pouze skalám, tak toho dokáže ještě víc,“ nešetřil chválou Messner.

První muž, který zdolal všech 14 osmitisícovek na světě a vystoupal na Mount Everest bez použití kyslíkového přístroje, se při křtu rozmluvil i o momentálním problému na nejvyšší hoře světa: „Mount Everest se začíná přizpůsobovat turismu a chybí zde pravý alpinismus.“

A připomněl, že sám se stále snaží chodit do hor, ale velké expedice už neplánuje. Svým nástupcům vzkazuje jediné: „Přeji jim hlavně, aby to přežili.“

Z Paláce knih Jakub Jonáš

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Stručně ze zahraničí

* Česká humanitární organizace Člověk v tísni přišla o akreditaci pro působení v povstalecké Doněcké lidové republice. Podle prohlášení na oficiálních stránkách ji ztratila v pátek 25. listopadu, separatisté důvod neuvedli. Pracovníci organizace během dvouroční mise pomohli na východě Ukrajiny statisícům potřebných: distribuovali potraviny a hygienické potřeby, pomáhali s obnovou obydlí. „Od začátku našeho působení na Ukrajině pracujeme na obou stranách konfliktu, a to i přesto, že nám to přináší značné problémy,“ uvedl ředitel organizace Šimon Pánek. „Až dosud jsme plnili veškeré požadavky místních úřadů a pravidelně je o naší činnosti informovali. Žádné důvody pro neprodloužení akreditace nám oficiálně nebyly sděleny, úřady ani předtím nevyjádřily výhrady k naší práci,” dodává koordinátor pomoci na Ukrajině Tomáš Kocián.

* Slovenský parlament schválil v úterý 29. listopadu nový zákon, který zakáže vybraným lidem vstup do kasin a heren s výherními automaty. V připravovaném registru vyřazených osob se budou evidovat příjemci sociálních dávek i členové jejich domácností, studenti se sociálním stipendiem a osoby trpící syndromem patologického hráčství. Slovenské soudy mohou také nařídit zablokování webů s hazardními hrami, pokud jejich provozovatel nemá příslušná povolení a neplatí v zemi daně. Slovenské Ministerstvo financí tak reaguje na loňský rekordní vklad Slováků do hazardu, který činil v přepočtu 81 miliard korun.

Stanislav Kučera

Ekonomika

Jsme rozčarovaní, říká šéf Hospodářské komory ke startu EET

K 1. prosinci odstartuje v České republice elektronická evidence tržeb, v této první fázi se týká restaurací a hotelů. „Je všeobecně známo, že jsme od začátku EET podpořili, ale teď jsme rozčarováni,“ prohlásil na tiskové konferenci, která se konala jen den před spuštěním, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. S principem sice souhlasí, ale kritizuje mimo jiné vydání metodiky evidence až k 31. srpnu či další změny na poslední chvíli.

„Na řadu věcí jsme dávno upozorňovali. Naše obecná podpora ale přes veškeré tyto velké výhrady trvá,“ sdělil Dlouhý a dál kritizoval nedostatky v projektu. „Reklamní kampaň sice ukázala, kde bude moci stát investovat ušetřených až 18 miliard, ale nepřipravila podnikatele na to, co všechno budou v rámci EET muset udělat.“

Navíc vláda není jednotná v otázce, zda z evidence vyjmout e-shopy či malé podnikatele s příjmem do 250 tisíc Kč za rok, kteří by platili paušální daň. ČSSD je proti, naopak lidovci úpravy podporují. Ministr financí Andrej Babiš a jeho ANO tak spoléhá na podporu opozice, která odmítá EET jako celek. „Naším partnerem je vláda, která je rozhádaná, a nás to velmi mrzí,“ řekl Dlouhý.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR podle prezidentky Marty Novákové podporuje plošné zavedení EET, je však proti vytváření výjimek. Stát by měl navíc podle Dlouhého rychle zareagovat a výrazným způsobem plošně snížit daně i celkový odvod zatížení práce. „Konkrétní odpověď ohledně sazeb a struktury neumím dát, je to věc diskuse, souvisí to s přípravou rozpočtu, musí k tomu být politická shoda,“ dodal.

Elektronickou evidenci tržeb prosadil jako jeden ze svých stěžejních bodů ministr financí Babiš. Chce tím narovnat podmínky v podnikatelském prostředí a zamezit daňovým únikům. V praxi to znamená, že živnostníci musí odesílat údaje o každé transakci státní správě a každý zákazník by měl při koupi daného produktu dostat účtenku.

Z tiskové konference Štěpán Velek

Pozor na vánoční slevové akce, varuje ministerstvo a spouští novou stránku s radami

Lidé by měli být při nákupech v předvánočním období i mimo něj ostražití. Ministerstvo průmyslu a obchodu a Česká obchodní inspekce varují před nekalými obchodními praktikami. „Ochrana spotřebitele je prioritou Ministerstva průmyslu a obchodu, ekonomika potřebuje spotřebitele, který se nebojí nakupovat,“ pronesl na tiskové konferenci ve čtvrtek 24. listopadu ministr Jan Mládek (ČSSD). Spolu s ředitelem inspekce Mojmírem Bezecným představili pravidla bezpečného nákupu i nového rádce na internetu.

Ministr prezentoval systém ADR (Alternative Dispute Resolution), v němž soud při řešení spotřebitelských sporů nahrazuje jiná instituce. Tou se 1. února tohoto roku stala právě ČOI a ke vzájemné dohodě s obchodníkem pomohla již 537 zákazníkům z 1 188 návrhů. Odborník inspekce také vyrovnává asymetrii znalostí a informací mezi zákazníkem a prodejcem, který může převahy zneužívat.

Bezecný se dále věnoval podvodným slevám, jejichž množství během adventu narůstá. „Zvlášť v předvánočním období si my, jako spotřebitelé, musíme dávat pozor na zlevněné zboží. To musí být označené i cenou před slevou, nápis -80 % nestačí,“ upozornil. V prvním až třetím čtvrtletí tohoto roku potrestala ČOI 43 % obchodníků z 4 177 kontrolovaných pokutou za podvodné slevy, v nadcházejících týdnech svou činnost zintenzivní.

Riziko představují také některé e-shopy: extrémně nízké ceny, nevalné informace o dodavateli či chybějící kontakty jsou podle Bezecného alarmující. Seznam nedůvěryhodných internetových obchodů se nachází na webu ČOI. Pro zvýšení informovanosti, podporu správných návyků při nákupech a jako platforma pro výměnu zkušeností slouží nový facebookový profil Ministerstva průmyslu a obchodu Ochránce spotřebitele. Stránka však nenahrazuje oficiální právní kroky.

Z tiskové konference Clara Zangová

Kultura

Výstava Milý Ježíšku, přeji si... přibližuje vánoční tradice z 19. století

Duch starobylých Vánoc ožívá v Národopisném muzeu v Praze. Jak se slavily v dřívějších dobách, v jakém oblečení usedaly děti ke štědrovečernímu stolu či jaké dárky dostávaly, líčí nově otevřená výstava s názvem Milý Ježíšku, přeji si... Návštěvníkům představí přes 200 exponátů ze sbírek Etnografického oddělení Národního muzea, mezi nimi lidové hračky, kroje z 19. století či starodávné betlémy. Potrvá do 31. ledna 2017.

„Stejně jako dnes, tak i v dobách minulých si děti přály dostat pod stromeček hlavně hračky. A právě těm se tato výstava z velké části věnuje,“ uvedla ve čtvrtek 24. listopadu na zahájení autorka expozice Monika Tauberová. V prostorách Národopisného muzea jsou k vidění dřevěné hračky z 19. století, panenky oblečené v lidových krojích, houpací koně nebo dobové pokojíčky pro panenky. „Nejvíce si vážíme malého dřevěného kolovrátku, který měla urozená dívka z rodu Schwarzenbergů ve své světničce,“ doplnila Tauberová.

Atmosféru 19. století doplňují dětské figuríny oblečené v dobových slavnostních krojích z Čech a Moravy. „Jsou tu i dívčí šatičky, které maminka koupila tehdy své dceři v Paříži,“ poznamenala autorka expozice při první komentované prohlídce. V poslední části upoutají pozornost dětské adventní kalendáře z 20. století nebo starobylé vánoční ozdoby.

„Ještě jsme žádnou výstavu hraček nedělali, tak mi přišla škoda nevyužít obrovských sbírek, kterými Národní muzeum disponuje,“ vysvětlila Tauberová. Etnografové pracovali na projektu od konce minulého roku a během příprav restaurovali všechny exponáty.

Z výstavy Kristýna Pružinová

Anketu Český slavík ovládla tradiční jména, znovu bodoval Ortel

Zpěvačka: Lucie Bílá (podevatenácté). Skupina: Kabát (pojedenácté). Zpěvák: Karel Gott (pojedenačtyřicáté). Ale vítěze ankety populární hudby Český slavík, děkovnou řeč Gottovy dcery Charlotte, která zastoupila otce ležícího v nemocnici se zády, či působivý návrat Mariky Gombitové v sobotu 26. listopadu zastínili stříbrní medailisté. Druhé místo mezi kapelami obhájil Ortel, mezi zpěváky si o jedno místo polepšil frontman Tomáš Ortel.

„Loni bronz, letos stříbro, já se bojím toho příštího roku,“ řekl Ortel na pódiu v pražském Hudebním divadle Karlín. Když přebíral cenu, ozval se z hlediště s potleskem i pískot. Romský hudebník Radek Banga s několika dalšími lidmi na protest odešel ze sálu.

Kritici Ortelu vyčítají, že se v textech vymezuje proti menšinám a využívá strachu z islámu. Jeho lídr navíc vystupoval v kapele Conflict 88, jejíž číslice v názvu jsou zažitou šifrou pro nacistický pozdrav. „Jsem zarmoucen faktem, že tomuto zjevnému propagování nacismu nejen přihlížel celý sál, ale většina dokonce tleskala. Proč?“ napsal Banga na Facebooku.

Objevem roku se stal písničkář Pekař, Slavíky bez hranic vyhrála slovenská skupina No Name. Nejoblíbenější písní posluchačů Rádia Impuls se stala skladba Země vstává, kterou natočil Gott po onkologické léčbě. Hudbu složil Michal David, letos bronzový mezi zpěváky. Bronzová skončila kapela Chinaski a mezi zpěvačkami Ewa Farna, stříbrná byla stejně jako loni Lucie Vondráčková.

Redakce

Kulaté brýle, piano a Krokodýlí rock. Elton John zahrál v Praze

Zatímco někteří diváci ještě hledali svá místa k sezení, světla pražské O2 areny zhasla a syntetizátory první skladby Funeral for a Friend/Love Lies Bleeding uvedly Eltona Johna na pódium. Britský zpěvák usedl rovnou ke klavíru a začal více než dvouhodinovou show, v níž nechyběly hity jako Rocket Man nebo Crocodile Rock. Zazněly i některé novinky z jeho poslední desky.

Sobotní koncert odstartoval přesně na čas v osm hodin večer a bylo sympatické, že na sebe zpěvák nenechal čekat. Pódium a vlastně celá show se nesly spíše v decentnějším duchu, čemuž odpovídaly i saka a kravaty členů jeho kapely. Jen Elton John zvolil jako mírně extravagantnější alternativu černočervený blejzr. Zadní řady měly možnost vidět detaily z pódia na velkoplošných obrazovkách, které ukazovaly populárního interpreta a jeho ruce při hře na klavír nebo třeba bubeníka Nigela Olssona, který bubnoval v bílých rukavicích.

Dramaturgickou kostru koncertu tvořily hlavně zpěvákovy starší hity. Zahrál třeba písně jako Sad Songs nebo Goodbye Yellow Brick Road. Představil i některé písně z nového alba Wonderful Crazy Night. Všechny skladby následovaly těsně za sebou bez jakýchkoliv prostojů. Zhruba ve čtvrtině předvedl Elton John sólovou improvizaci na klavír. Tento nástroj se stal jakýmsi středobodem koncertu, protože nebyla píseň, kterou by odzpíval bez něj.

Na koncert se dostavilo 13 tisíc diváků a v O2 areně nebylo vidět prázdné místo. K radosti publika rozdal zpěvák pod pódiem ke konci vystoupení autogramy. Pak přidal hity jako Candle In The Wind nebo Crocodile Rock.

Elton John zařadil Prahu do Crazy Night Tour, kterou zahájil již 13. ledna. Nyní ho čeká ještě více než 50 koncertů a turné ukončí v červenci příštího roku.

Z koncertu Jakub Moláček

Sněhový jazyk, auto do něj najelo… Gombitová v knize líčí i osudovou nehodu

Jedna z nejvýznamnějších slovenských zpěvaček 80. let Marika Gombitová se po letech vrací zpět z ústraní s autobiografií Úlomky vzpomínek. Tato publikace nabízí fanouškům pohled na její mládí, tragickou autonehodu, která jí změnila život, i na některé věci, o kterých zpěvačka na veřejnosti nikdy nemluvila. „Jsem ráda, že mám v Česku tolik fanoušků. Děkuji vám,“ řekla v pondělí 28. listopadu na autogramiádě v pražském Paláci knih Luxor, který se při této příležitosti zcela zaplnil.

„Ten velký sněhový jazyk před námi jsem viděla naprosto jasně, rychle se blížil. Auto na něj najelo, ztratilo stabilitu, převrátilo se jednou, podruhé, přešlo do kotrmelců a řítilo se do neznáma,“ popisuje držitelka řady cen, mimo jiné dvou Slovenských slavíků, osudovou autonehodu. Její následky ji upoutaly na invalidní vozík a ve 24 letech skoro zničily její slibně rozjetou hudební kariéru. Dále také popisuje, jak se s tímto těžkým úrazem vyrovnala a jaký vlastně byl její život před nehodou i po ní. Autorem knihy je spisovatel Miroslav Graclík, vychází v nakladatelství Ikar.

„Lidská paměť je zvláštní. Občas detailně uchovává úplně maličkosti, jindy vytěsní i zásadní události. V těchto vzpomínkách nepředstavuji své curriculum vitae, ale nabízím vám ty události ze svého života, které jsem si v mysli uchovala a o něž se chci s vámi podělit,“ říká Gombitová v předmluvě. Kniha kromě pohledu do zpěvaččina soukromí nabízí i spoustu fotografií z jejího života nebo například kopii vysvědčení ze základní školy.

U českých i slovenských posluchačů se zpěvačka proslavila mimo jiné hitem Vyznání nebo písničkami s Miroslavem Žbirkou a Jánem Lehotským, s nimiž tvořila skupinu Modus.

Z autogramiády Matyáš Křimský

Česká kina rozezní Beethovenovy koncerty, film vznikal i v Praze

Britský režisér Phil Grabsky uvede na začátku roku 2017 své nového dílo Concerto: Putování s Beethovenem. Neotřelý hudební dokument mapující čtyři roky v koncertním životě špičkového norského klavíristy Leifa Ove Andsnese sleduje velkolepé koncertní turné po 27 zemích na 114 světových pódiích. Andsnes předvádí v Grabského dokumentu detailní interpretaci pěti Beethovenových klavírních koncertů.

Takto velkolepé koncertní turné umožnilo Andsnesovi a spolu s ním i Grabskému nebývale hluboký vhled do života, a především díla Ludwiga van Beethovena. Norského klavíristu přitom k velikánovi klasické hudby přivedla náhoda.

„Byl jsem na turné ubytován na hotelu v Sao Paolu, kde hrála celý týden ve výtahu dokola melodie z jednoho z Beethovenových koncertů. Když jsem z ní ani po dnech poslechu nezačínal šílet, došlo mi, jak geniální to byl skladatel,“ uvádí Andsnese v dokumentu a zdůrazňuje, že k Beethovenovi už od útlého mládí vzhlížel a ve své kariéře dlouho čekal, kdy bude zralý na vlastní interpretaci jeho klavírních koncertů.

K nim se váže i Grabského pojetí Beethovenovy geniality. Mistrovské klavírní opusy pomáhají divákovi skrze Andsnesův virtuózní přednes přiblížit a pochopit skladatelův život od útlého věku zázračného dítěte přes vzlety a pády až po jeho osamělý a tichý konec.

Hudba ze světového turné, které mapuje, se nahrávala ve Smetanově síni pražského Rudolfina. „Nabídka ke spolupráci s Grabským nás tehdy zaujala, projekt však představoval velkou výzvu, například nutnost zdvojit kvůli ruchům každou nahrávku,“ řekl na projekci 24. listopadu Roman Bělor, ředitel festivalu Pražské jaro. Na něm letos Andsnese právě v Rudolfinu uvedl a poskytl projektu Putování s Beethovenem záštitu.

Dokument do českých kin v lednu 2017 uvede společnost Cikánek management. Ta distribuuje ve střední a východní Evropě například přímé přenosy představení z Metropolitní opery v New Yorku, Bolšoj baletu v Moskvě či prohlídky z nejznámějších světových výstav výtvarného umění.

Z projekce Jonáš Verner

Sport

Sparta v Evropské lize postupuje, Liberec vykřesal naději, zato Plzeň končí

Fotbalisté Liberce navzdory špatné formě z posledních zápasů zdolali v Evropské lize suverénně ázerbájdžánský Karabach. Vpodvečer 24. listopadu se odvděčili fanouškům výhrou 3:0 a udrželi si šanci na postup do jarní části. Tam už je Sparta, která si po taktickém výkonu poradila doma s anglickým Southamptonem 1:0. Naopak Plzeň po výprasku v Římě s AS 1:4 naději ztratila.

Podještědskou party řídili ofenzivní záložník Egon Vůch a ruský útočník Nikolaj Komličenko. Vůch se v 11. minutě dostal k centru Lukáše Bartošáka a hlavičkou na zadní tyč nedal brankáři hostů šanci. To domácí gólman Martin Dúbravka nájezd soupeře vychytal. „Lidé si to mohli od nějaké 11. minuty vychutnat až do konce,“ citoval Vůcha klubový web.

V 56. minutě se skvěle uvolnil nigerijský Ubong Ekpai, který při rozsáhlé marodce zažil premiéru v základní sestavě na pravém kraji zálohy. Po jeho centru a následném faulu hostů na Komličenka nařídil rozhodčí Stefan Johannesson penaltu. Sám faulovaný zvýšil prudkou ranou doprostřed na 2:0. O 10 minut později Vůch až příliš snadno přešel přes Afira Dašmedirova a po jeho přihrávce umístil míč do odkryté branky opět Komličenko.

Liberec měl přitom před vzájemným zápasem jediný bod, zatímco jeho soupeř sedm. Ale i přes rozsáhlou marodku a změny v sestavě Slovan uspěl a dál usiluje o postup. V posledním kole musí porazit venku PAOK Soluň a doufat, že Fiorentina přemůže právě Karabach. „Nejedeme tam jen na výlet a hrát o peníze, ale jedeme tam hrát o možný sportovní úspěch,“ prohlásil na tiskové konferenci kouč Jindřich Trpišovský.

Spartu sice také sužovala marodka, ale vzhledem k postavení ve skupině jí k postupu stačila remíza. A nakonec i vyhrála. Gól padl na Letné také v 11. minutě: po standardní situaci rozehrané Bořkem Dočkalem skóroval Nhamoinesu Costa. Sparta díky dobré taktice bez velkých potíží stačila mužstvu, které hraje anglickou Premier League, a náskok 1:0 udržela.

Pohled na její skupinu je překvapivý, vedou ji Letenští s dvanácti body, naopak na posledním místě se krčí slavný Inter Milán, který nasbíral body jen tři. Plzeň pojede do Vídně na Austrii hrát jen o čest a finanční bonus za výhru, protože už postoupit nemůže.

Z Liberce Jakub Jirků

Fotbalová liga v číslech: Půlmistrem se stala Plzeň

Výsledky 15. kola: Plzeň - Brno 2:0, Slavia - Mladá Boleslav 2:1, Zlín - Dukla 0:1, Hradec Králové - Sparta 1:2, Teplice - Jablonec 1:0, Karviná - Bohemians 3:0, Liberec - Slovácko 2:2, Příbram - Jihlava 0:0

Tabulka: 1. Plzeň 36, 2. Slavia 32, 3. Zlín 31, 4. Sparta 29, 5. Mladá Boleslav 27, 6. Teplice 22, 7. Karviná 20, 8. Bohemians 18, 9. Jablonec 17, 10. Dukla 16, 11. Hradec 16, 12. Liberec 15, 13. Slovácko 15, 14. Brno 14, 15. Jihlava 10, 16. Příbram 8

Redakce

Po prohře Brna na Spartě vévodí hokejové extralize Liberec

Hokejová extraliga hlásí nového lídra, úterní dohrávky 18. a 22. kola zamíchaly pořadím na čelních příčkách tabulky. Po třech prohrách Třince v řadě se do tříbodového náskoku mohlo utrhnout Brno, jež přijelo na led Sparty, a také Liberec, který doma hostil Chomutov. Sparta však před zaplněnou O2 arenou obrala brněnskou Kometu o body, a tak situace využil Liberec po výhře nad Chomutovem.

Úřadující mistr zvítězil ve třinácti z posledních čtrnácti zápasů, i když hosté dlouho drželi krok. O výsledku rozhodly až dva góly v prvních pěti minutách třetí třetiny, po nichž se Bílí Tygři mohli radovat jak z vítězství, tak z průběžného prvenství.

Vítěznou šňůru prodloužila na pět utkání v řadě Sparta. Během pěti dnů měli Pražané na programu dvě domácí utkání. První zápas ovlivnila minela jednadvacetiletého obránce litvínovských Martina Kokeše, jenž v poslední minutě namazal puk domácímu kapitánu Jaroslavu Hlinkovi, který otevřel skóre. „Vyčítám si to, neměl jsem nic vymýšlet a radši puk rychle poslat pryč z pásma,“ konstatoval pro Novinky.cz nešťastný hrdina utkání.

Sparta ve třetí třetině přidala ještě dva góly a radovala se z vítězství 3:0. Čistým kontem se blýskl navrátilec do sestavy brankář Tomáš Pöpperle. „Výhra, nula, asi to nebylo špatný,“ poznamenal pro iDnes.cz. Svými zákroky pomohl sparťanům ke třem bodům i v dohrávce 22. kola, v němž deklasovali Kometu Brno 3:2 a po výhře se posunuli na šestou příčku. Ta jim zaručuje přímý postup do play-off. K dobru mají navíc jeden zápas.

Výsledky 24. kola: Třinec - Hradec Králové 3:4P, Liberec - Kometa 4:3P, Chomutov - Mladá Boleslav 2:1, Plzeň - Karlovy Vary 3:1, Pardubice - Vítkovice 3:0, Sparta - Litvínov 3:0, Olomouc - Zlín 3:1.

Výsledky 25. kola: Mladá Boleslav - Třinec 5:4, Kometa Brno - Chomutov 3:0, Plzeň - Pardubice 3:4N, Vítkovice - Olomouc 3:1, Liberec - Litvínov 1:2, Hradec Králové - Zlín 4:1, Karlovy Vary - Sparta 3:4SN.

Dohrávky: Liberec - Chomutov 2:0, Sparta - Brno 3:2.

Tabulka po 25. kole: 1. Liberec 54, 2. Třinec 51, 3. Brno 51, 4. Litvínov 49, 5. Hradec Králové 43, 6. Sparta 42, 7. Chomutov 38, 8. Mladá Boleslav 37, 9. Vítkovice 35, 10. Plzeň 30, 11. Olomouc 28, 12. Pardubice 25, 13. Zlín 24, 14. Karlovy Vary 21.

Pavel Tylšar

Počasí

POČASÍ

Hned zpočátku týdne se republika zahalila do husté mlhy. Teploty se sice pohybovaly okolo 10 stupňů Celsia, nicméně vítr a nikým nevítané srážky s nimi kráčely bok po boku. Bělavý plášť způsoboval dopravní kolony po zbytek týdne, ale hned s pondělním rozedněním nad ním jasně zvítězily třpytivé sluneční paprsky a po mlžném oparu nezbyla ani pára. I přesto, že přes den se rtuť teploměru vyšplhala nad nulu jen s námahou, nebe bez mráčku a jasné sluníčko naskytlo uspěchaným obyvatelům krásná panoramata a rozjasnilo jim pracovní dny.

Jana Brišová