15. prosince 2016, Carolina č. 915

události od 7. do 14. prosince

Milí čtenáři,

s přáním krásných Vánoc a všeho dobrého v novém roce se s Vámi letošním posledním vydáním Caroliny loučí redakce, která připravovala zpravodajství v zimní semestru. V únoru ji vystřídá druhá polovina prvního ročníku bakalářské žurnalistiky.

Redakce


Z domova

Vodní dýmky ano, cigarety už ne. Vláda s protikuřáckým zákonem ve Sněmovně uspěla

Sněmovna schválila úplný zákaz kouření v restauracích, hospodách a barech. Pozměňovací návrh Marka Bendy (ODS), aby hostinští mohli v podnicích zřizovat kuřárny, poslanci tentokrát zamítli. Při hlasování v pátek 9. prosince zákon podpořilo 118 ze 163 přítomných. Návrh našel podporu hlavně ve vládní koalici, proti naopak byli všichni přítomní z ODS. Zákon teď poputuje do Senátu. Pokud projde, vstoupí v platnost 31. května, který Světová zdravotnická organizace vyhlašuje jako Světový den bez tabáku.

Vládní návrh počítá s úplným zákazem kouření ve vnitřních prostorách stravovacích zařízení, ve kterých nadále zůstanou omilostněny jen vodní dýmky a elektronické cigarety, ale ani jim se omezení nevyhnou. Lidé si elektronickou cigaretu budou nejspíš muset odpustit ve školách, nemocnicích, vozech veřejné dopravy nebo třeba na dětských hřištích. Norma naopak nepočítá s omezením kouření na restauračních zahrádkách.

Změny se ale dotknou i prodeje alkoholu, který si zákazníci nebudou moci koupit z automatu a ani na akcích určených převážně dětem. Při sportovních událostech se návštěvníci budou muset spokojit jen s výčepním pivem a vínem. Zákon naopak nezavede povinnost pro hostinské nabízet jeden nealkoholický nápoj za cenu nižší než nejlevnější alkoholický.

Vláda se snažila návrh prosadit již v květnu, ale neuspěla. Koalici rozdělil Bendův pozměňovací návrh o kuřárnách, který tehdy prošel. „Hotovo, protikuřácký zákon v Poslanecké sněmovně schválen! Mám velkou radost, je to důležité vítězství ochrany lidského zdraví nad komerčními zájmy,“ citovaly Novinky.cz premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), který si při hlasování dokonce fotil výsledkovou tabuli. Zákon vzbudil i protichůdné reakce. „Protikuřácký zákon je podle mého názoru naprostý nesmysl. A já ho nebudu vetovat jenom proto, že jsem sám kuřák. A byl bych tedy v konfliktu zájmů,“ uvedl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Jakub Moláček

Tečka za řadou bilančních schůzek, Sobotka se setkal s Babišem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dokončil sérii jednání s členy vlády. V úterý 13. prosince se setkal s místopředsedou kabinetu a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) kvůli rekapitulaci dosavadního fungování jeho úřadu a dalších resortů spadajících pod hnutí ANO. Hlavními tématy bilanční schůzky byly úspěchy Ministerstva financí, ale také problémy a výzvy, jimž musí čelit v příštích měsících. Sobotka zároveň znovu připomněl svoji nespokojenost s ministrem dopravy Danem Ťokem.

„Neshodli jsme se na práci, kterou odvádí ministr dopravy Ťok. Upozornil jsem na rizika a otevřené záležitosti, které se týkají fungování Ministerstva dopravy,“ uvedl předseda vlády. Babiš však svého stranického kolegu odvolat nehodlá, Sobotka ho tedy alespoň požádal o osobní dohlédnutí na dodržení zásadních termínů – především vyhlášení otevřené soutěže na nového provozovatele mýtného systému v první polovině příštího roku.

Premiér ale mnoho věcí i ocenil, zejména konkrétní kroky v boji proti šedé ekonomice. Ty vláda prosadila v podobě zavedení kontrolních hlášení DPH a elektronické evidence tržeb, jejíž první etapa odstartovala na začátku prosince, a také sestavení týmu daňové Kobry z příslušníků Celní správy, Finanční správy a Policie ČR. Předseda vlády rovněž zdůraznil úspěšné nastartování hospodářského růstu a schválení nového loterijního zákona, který se v parlamentu dlouho nedařilo prosadit. Za největší problém označil pomalé čerpání peněz z evropských fondů, jehož zrychlení a zefektivnění před koncem volebního období od Babiše očekává. Ministerstvu financí také uložil, aby předložilo návrh zákona o rozpočtových pravidlech a zákona o řízení a kontrole veřejných financí.

K sérii bilančních jednání se Sobotka uchýlil v listopadu, kdy po chabém výsledku ČSSD v krajských volbách přistoupil k personálním změnám ve vládě. Jelikož však koaliční smlouva umožňuje změny v resortech ANO a KDU-ČSL jen se souhlasem jejich předsedů, obměnily se pouze řady sociální demokracie. Ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera nahradil Jan Chvojka a na místo Svatopluka Němečka na Ministerstvu zdravotnictví nastoupil Miloslav Ludvík.

Z Úřadu vlády Tomáš Zítko

Pacientů s nádory krvetvorby přibylo, peníze na léčbu chybí

Počet pacientů trpících nádory krve se zvýšil za posledních 10 let až o 30 procent. Ročně jich přibývají až čtyři tisíce, prostředků na léčbu však není dostatek. Hrozí tak, že se kvalitní terapie nedostane všem. Přitom za poslední čtvrtstoletí došlo k obrovskému pokroku při léčbě nemocí krvetvorby a lidé s touto diagnózou mohou díky biologickým a tzv. centrovým lékům vést dlouhý a kvalitní život. Za výbor České hematologické společnosti to uvedl na tiskové konferenci 12. prosince její předseda Jaroslav Čermák.

Pro osm vysoce specializovaných hematologických center v Česku je podle přednosty Hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Brně Jiřího Mayera finanční situace v dlouhodobém horizontu neudržitelná. „Náklady na léčbu musí jít za pacientem v plné výši. Nějakým způsobem natahovat na skřipec lékaře, kteří přijdou s pacientem do styku, není možné. Jsme velmi smutní z toho, že onkologie byla minimálně dvakrát finančně podpořena Evropskou unií, ale na hematologii se zatím nedostalo,“ poznamenal.

Účinné biologické léky, cíleně postihující přestavbu genů, jsou přitom mimořádně nákladné. V loňském roce stály brněnské centrum 400 milionů korun, letos to bude zhruba o 100 milionů více, prognózy pro rok 2017 uvádějí až 570 milionů korun. Kvůli platné úhradové vyhlášce tak kliniky prodělávají stovky milionů korun ročně.

Partnerem lékařů se stala Jana Pelouchová, jež 14 let trpí chronickou leukémií. O prostředky na léčbu musela bojovat, a aby pomohla informovat pacienty o legislativě a o tom, jak žádat pojišťovnu o finance, založila před deseti lety spolek Diagnóza leukémie. „Jsme zvyklí vnímat zdravotnictví jako služby all inclusive. Když se do toho má pacient najednou vložit, může ho to zaskočit,“ vysvětlila. Jako podpora slouží také YouTubový kanál Právník radí pacientům.

Z tiskové konference Clara Zangová

Česká hračka a řemeslo ovládly adventní trh na Novoměstské

Historická budova pražské Novoměstské radnice na Karlově náměstí se o víkendu 10. a 11. prosince proměnila v obří hračkářství. Do dvou pater se vměstnala spousta stánků, kde usměvaví prodejci nabízeli zboží. Vzduchem se nesla vůně čokolády a dalších pokrmů, nejmenší návštěvníci propadali nadšení při pohledu na vystavované věci. Tak to vypadalo na ryze tuzemském veletrhu Česká hračka a řemeslo.

Letos nabídl čtyřicítku tradičních i nových výrobců, několik tvůrčích dílen a bohatý doprovodný program. V sobotu zahrál soubor Karromato loutkové představení, na stříbrnou neděli si návštěvníci poslechli adventní vystoupení ZUŠ Ilji Hurníka. Novinkou a jednou z největších atrakcí byla sekce Vánoční jízdy, které vévodilo železniční kolejiště v délce 40 metrů postavené modelářským klubem Slivenec. Jeho mladí členové modely sami vyrábějí a vlaky ovládají pomocí chytrých telefonů a tabletů. Pozornost poutala také prezentace výroby stavebnice Gecco v 3D tiskárně.

„Letos pořádáme už čtvrtý ročník. Většina výrobců provozuje malé rodinné firmy a často vyrábějí hračky, které jim v dětství chyběly. Vzpomínají na své dětství, s čím si rádi hráli a z těchto nápadů čerpají inspiraci pro svou tvorbu. Hodně pracují se dřevem a ukazují mnohdy netušené možnosti, jak se dá materiál využít,“ uvedla spoluorganizátorka veletrhu Sandra Telenská.

Návštěvníci si mohli zakoupit dřevěné hračky, bižuterii, loutková divadla a maňásky, papírové modely, pexesa, ručně malované šperky, modely vlaků, letadel, automobilů nebo výrobky a ozdoby s vánoční tematikou. „V krásných historických prostorách radnice jsme opět našli skvělé podmínky. Od akce si slibujeme, že se návštěvníci a děti dobře pobaví, užijí si pravou předvánoční atmosféru,“ řekla Telenská ještě před začátkem.

Vánoční trh ještě pokračoval na nádvoří Novoměstské radnice v menším provedení pod názvem Česká hračka a světlo sv. Lucie.

Z veletrhu Stanislav Kučera

Největší vánočka či nejmenší bible. Vánoční trhy v Praze představily rekordy

Atmosféru vánočních trhů na pražském Staroměstském náměstí zpestřila ve čtvrtek 8. prosince rekordně-kuriózní show. Muzeum českých rekordů se na chvíli přeneslo z Pelhřimova do hlavního města a zájemcům ukázalo předměty, jež se pojí s Vánocemi. Účinkující představili nejmenší bibli na světě, kterou nelze přečíst pouhým okem, sbírku raritních betlémů z různých materiálů či nejdelší vánočku, s hudebním číslem vystoupila i nerozlučná manželská dvojice.

Z rekordů na Staroměstském náměstí se pomalu stává tradice: v předchozích letech bavily pokusy o překonání rekordů v žonglování a v úniku z pout, loni Agentura Dobrý den připravila tříhodinový program. A návštěvníky zaujala i letos.

Diváci mohli díky audiovizuální projekci obdivovat bibli o rozměrech 5x5 milimetrů i její další neobvyklá provedení. Mezi diváky to obdivně zašumělo, když vystupující ukázali, že může být posvátná kniha nepromokavá, či dokonce vyrobená z lega.

Nebyly by to Vánoce, kdyby vystupující opomenuli betlémy: postupně předvedli třeba ten z kukuřičného šustí, rybí betlém či vyřezaný ze stromu. Vůni trdelníku a svařeného vína doplnila nejdelší vánočka z českobudějovické pekárny dlouhá 818 centimetrů a vážící 61 kilogramů. Pekaři na ni spotřebovali více než 70 kilogramů těsta.

Největší překvapení však vyvolal nejdelší papírový řetěz na vánoční stromek vyrobený v Kadani a měřící 40 metrů. Poklidný večer dokreslilo čtyřtisícím vystoupením kytarové duo Jana a Petr Bierhanzlovi, kteří zároveň převzali certifikát na nejdelší nepřetržitou koncertní šňůru počatou v roce 1975.

Ze Staroměstského náměstí Jakub Jonáš

Hudební výuku na školách má vylepšit i digitální koncertní síň

Hudební výchova by mohla být na školách respektovanějším předmětem. Věří v to Petr Kadlec, vedoucí edukačního oddělení České filharmonie, která chce během čtyř let rozšířit nabídku výukových programů. Zaměří se na žáky i učitele a na novém projektu Hudba do škol bude spolupracovat s více než 900 základními, středními a základními uměleckými školami.

„Projekt kromě učebních materiálů umožní školení pedagogů nebo výjezdy hudebníků a lektorů České filharmonie do vybraných škol ve všech regionech,“ uvedl Kadlec na tiskové konferenci v úterý 13. prosince. První podklady pro vyučující budou k dispozici od začátku školního roku 2017/2018.

V rámci projektu vznikne videogalerie hudebních nástrojů v rukou filharmoniků nebo audiovizuální „bibliotéka“, která bude žáky interaktivně provádět světoznámými symfonickými díly. Česká filharmonie chystá také digitální koncertní síň. „Kromě výukových programů a materiálů budeme školám pouštět i přenosy koncertů,“ popisuje generální ředitel České filharmonie David Mareček. V Rudolfinu navíc vznikne centrum se speciálními edukačními prostory, které budou sloužit jako zázemí pro výukové pořady.

„Chceme posílit i sociální linii edukačních programů a využít síly hudby jako prostředku k překonávání bariér mezi lidmi,“ zdůraznil Mareček. I nadále tak budou pražští filharmonici spolupracovat s projektem Romano Drom, který v létě 2017 pořádá hudební školu pro 60 romských dětí. Ta vyvrcholí několika koncerty dětí s Českou filharmonií.

Z tiskové konference Kristýna Pružinová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fico zůstává předsedou Směru, v projevu se ostře vymezil vůči opozici i médiím

Slovenský premiér Robert Fico zůstává i nadále předsedou sociálnědemokratické strany Směr-SD. Delegáti ho v sobotu 10. prosince zvolili i přes to, že popularita nejsilnější slovenské strany znatelně klesá. „Tato vláda je jedinou hrází proti nenávisti opozice a médiím,“ cituje z jeho projevu server Pravda.sk.

Fico ani oba nově zvolení místopředsedové neměli v hlasování protikandidáta. Místopředsednická křesla pro současného ministra hospodářství Petera Žigu a předsedu Žilinského samosprávného kraje Juraje Blanára uvolnili z vlastní iniciativy Dušan Čaplovič a Pavol Paška. Nepříliš oblíbený exministr školství Čaplovič odchází do důchodu a Paška se z vedení strany postupně stahoval už od roku 2014 kvůli kauze nákupu předraženého zdravotního přístroje pro státem spoluvlastněnou nemocnici. Post místopředsedy obhájil i ministr vnitra Robert Kaliňák, který je nyní na slovenské politické scéně velmi sledovanou osobou kvůli své spojitosti s kontroverzním podnikatelem Ladislavem Bašternákem.

Rok 2017 bude rokem, kdy Fico vyhlásí konec politické korektnosti, a to jak vůči opozici, tak jí ovládaným médiím. „Média jsou vůči nám nekorektní. Budeme ukazovat, kdo jsou jejich vlastníci. Budeme hovořit o jejich lžích,“ cituje dále z Ficova projevu Pravda.sk. Opozici a jejím „soustavným útokům na sociální demokracii“ předseda přičítá také nárůst radikalismu a extremismu.

Fico předsedá již třetí vládě, a je tak nejdéle sloužícím slovenským premiérem. Šéfem Směru se stal při jeho založení v roce 1999. Strana dosáhla vrcholu v roce 2012, kdy ve volbách podruhé zvítězila a se ziskem 44,4 procent hlasů vytvořila jednobarevnou vládu. Volby vyhrála i letos, ale s 28,28 procenta musela vytvořit koaliční kabinet. Průzkumy nyní její preference odhadují na 23,3 procenta.

Jana Brišová

Ekonomika

Češi nestrádají a jsou při chuti, zjistil Český statistický úřad

Spotřeba potravin se v Česku trvale zvyšuje. Konzumace jídla vzrostla v roce 2015 proti předchozímu o 1,6 procenta, nápojů vypili Češi více o 0,4 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, která představil ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Jiří Hrbek. „Věnovali jsme se typickým tuzemským komoditám,“ upřesnil na tiskové konferenci ve čtvrtek 8. prosince.

Česko je velice soběstačné v pěstování pšenice, a tak ji může vyvážet ve stále větším množství. „Naopak pokulhává potravinářský průmysl,“ tvrdí Hrbek. Podle zveřejněných údajů se dováží nejen mouka, ale i chléb. V oblasti produkce masa si Česko dobře vede u hovězího, které sice importuje, ale naopak exportuje živý skot. U konzumace vepřového masa zaznamenal ČSÚ spíše sestupnou tendenci. Naopak v Evropě se zvyšuje chov a prodej drůbeže. Slepic a především kuřat se však v Česku vychová jen 68 % tuzemské poptávky, takže se musejí dovážet. U mléčných výrobků klesá spotřeba i výroba až na máslo, které zlevnilo a prodávalo se ho více.

Pro zeleninu byl rok 2015 nepříznivý kvůli suchému létu, takže záporné odchylky v produkci je třeba brát s rezervou. Zmenšují se ovšem i výnosy z pěstování brambor, mimo jiné proto, že dříve se používaly jako krmivo pro dobytek. Česko se naopak stává silným producentem cukru, vyrábí ho téměř dvojnásobek, než je jeho domácí spotřeba.

Minerální vodu si Češi kupují méně, jelikož ji nahrazují kohoutkovou. Nejstabilnější komoditou je stále pivo, jehož spotřeba po poklesu mezi lety 2005-2010 opět lehce stoupla a vývoz se trvale zvyšuje. Statistický úřad tradičně vydává data z oblasti potravinářství za uplynulý rok na konci roku následujícího. Výsledky za letošek zveřejní v prosinci 2017.

Z tiskové konference Jakub Jirků

Kultura

Oslavy výročí Karla IV. vrcholí: stálá expozice ho připomíná jako stavitele

Na závěr roku, v němž si Česko připomíná 700. výročí narození Karla IV., se otvírá i první stálá expozice. Výstava představuje panovníka především jako ambiciózního stavitele, první etapa se zaměřuje na proměnu Prahy ve významné evropské město. Expozice, která se otevřela 13. prosince v domě U Zlatého prstenu, je z velké části interaktivní a nabízí mimo jiné modely mnoha pražských staveb.

„Chceme prezentovat to, co po Karlu IV. zůstalo dodnes, to, co bychom měli uchovávat a dále rozvíjet,“ prohlásila o den dříve Zuzana Strnadová, ředitelka Muzea hlavního města Prahy, které výstavu připravilo.

Mezi nejdůležitější exponáty patří model Starého a Nového Města pražského. Na něm se pomocí video-mappingu promítá postupná urbanizace města ve 14. století. „Chceme, aby zde nebylo takzvané muzeum klasického kamenného stylu, ale interaktivní muzeum, aby si zde každý našel, co chce vědět,“ řekl radní hlavního města Jan Wolf. Pořadatelé navíc výstavu přizpůsobili i dětem, interaktivní herna se nese v duchu knihy Po stopách Karla IV.

Vedení města na oslavy vyčlenilo téměř 30 milionů korun, dalších 70 milionů přidala vláda. Díky tomu měly vyšší finanční prostředky i některé státní instituce, například Národní technické muzeum. „Myslím si, že Praha se toho velmi dobře zhostila a podpořila více než jednatřicet různorodých akcí,“ poznamenal ředitel odboru památkové péče Jiří Skalický.

„Dům U Zlatého prstenu by se měl ideálně v horizontu čtyř let proměnit v novou instituci, která by hrdě prezentovala veškerá témata týkající se středověké Prahy,“ vysvětlil Bronislav Stratil, autor architektonického řešení výstavy. „Jsem rád, že to, co jsme slíbili zhruba před dvěma lety, se dnes podařilo,“ dodal Wolf.

Z tiskové konference Kateřina Horová

Film Tanečnice o neuvěřitelné vůli zapomenuté osobnosti bude mít premiéru v lednu

Francouzské filmy patří po domácích a amerických k nejnavštěvovanějším a v lednu vstoupí do českých kin další snímek. Tanečnice, která líčí životní příběh hvězdy evropských kabaretů Loïe Fullerové, se už zúčastnila letošní přehlídky v Cannes a na konci listopadu zahájila v Praze 19. ročník Festivalu francouzského filmu. V českých kinech bude mít premiéru 19. ledna.

Snímek Tanečnice vypráví o vůli, vzestupu i pádu dívky z amerických plání, která díky svému odhodlání a tvrdé přípravě vystupovala ve francouzské opeře.

„Vždycky mne filmové umění přitahovalo, ale netroufala jsem si. Ale jednou jsem viděla starou černobílou fotku, na které byla žena se závoji a pod ní nápis Ikona secese. A říkala jsem si, jak to, že o tom nevznikl ještě žádný film? Vzala jsem si to tedy za svou misi. Zároveň jsem vlastně ten film natočila proto, abych připomněla umění té zapomenuté tanečnice,“ uvedla pro server Totalfilm francouzská režisérka a scenáristka Tanečnice Stephanie di Guistová, která se doposud kinematografii nevěnovala.

Neústupnou, silnou, ale i neohrabanou Loïe ztvárnila francouzská herečka a zpěvačka Soko, nadějnou mladší tanečnici Isadoru Duncanovou zahrála dcera Johnnyho Deppa Lily-Rose.

Recenze snímku vyčítají nesrovnalosti mezi životem hlavní postavy a jejím kinematografickým obrazem, ale oceňují zájem Francouzů o zapomenuté osudy a vystihující způsob, jakým přiblížili charakter silné, ale skryté osobnosti minulého století. Pasáže z kabaretu Folie Bergère v Paříži, kde tanečnice poprvé okouzlila obecenstvo, se ve skutečnosti natáčely minulý listopad v pražském secesním Obecním dome.

Z novinářské projekce Pavlína Borská

Chodovská tvrz vystavuje nejvýznamnější díla výtvarníků Lhotáka a Srncové

V Chodovské tvrzi na pražském Jižním Městě se koná od 7. prosince do 8. ledna výstava obrazů malíře, grafika a ilustrátora Kamila Lhotáka, která reflektuje celé jeho životní dílo. Výstavní prostory nabízejí současně možnost zhlédnout obrazy malířky Emmy Srncové.

V Malé galerii Chodovské tvrze je k vidění dílo Kamila Lhotáka (25.7.1912 – 22.9.1990). Za pozornost stojí nejen jeho jednoduché litografie, ale také propracované olejové malby, jako například proslulá Studie k červenému terči s motocyklem či Červenobílý barel. Kamil Lhoták je známý nejen jako malíř, ale také jako spoluzakladatel umělecké Skupiny 42. Spolupracoval i na řadě animovaných filmů, například Vzducholoď a láska, A B C, Závodník, Veselý cirkus či Člověk pod vodou.

Ve Velké galerii návštěvník nalezne také výstavu umělkyně Emmy Srncové, která je známá svým nelehkým životem a komplikovanými rodinnými vztahy. Srncové naivní obrazy jako Sestra, kterou nemám, Návraty či Rodinná zahrádka u moře dle galeristky Chodovské tvrze odrážejí životní zkušenosti malířky, která vyrůstala na přelomu války a nástupu komunistického režimu. „Je mi 74 let, mám 3 děti, 6 vnuků a milující yorkšírku Pupi, a tak doufám, že mne ještě nějakou chvíli nezradí moje zdraví a v klidu si to tady užiju,“ symbolicky uzavírá doprovodnou brožuru Srncová.

Z Chodovské tvrze Jakub Vrbický

Sport

EL: Liberec se s poháry loučí prohrou, Plzeň skvělý obratem. Sparta vyzve Rostov

Jediným českým klubem v jarní fázi Evropské ligy budou fotbalisté Sparty. Liberec totiž ve čtvrtek 8. prosince šanci nevyužil, na stadionu PAOK Soluň prohrál 0:2 a končí. S poháry se rozloučila i Plzeň, proti Austrii Vídeň předvedla skvělý obrat a vyhrála 3:2, bez naděje však byla už od minulého kola. Sparťané, kteří měli naopak postup jistý, sahali po bodech i na hřišti Interu Milán, ale podlehli 1:2.

Liberečtí v bouřlivém prostředí potřebovali zvítězit a zároveň pomoc Fiorentiny proti Karabachu. Té se sice dostalo, ale severočeský tým svou úlohu nezvládl. Do zápasu vstoupil špatně, přežil sice několik šancí soupeře, jenže ve 29. minutě už inkasoval a přibližně po hodině hry podruhé. Domácí tak v přímém souboji o postup vyřadili Liberec z pohárů. „Je to velké zklamání, ale postup by byl nespravedlivý vůči tomu, co jsme ve skupině předvedli,“ řekl České televizi trenér Jindřich Trpišovský.

Letenští sice dostali první gól, sváteční kanonýr Lukáš Mareček však na začátku druhé půle skvělou hlavičkou vyrovnal. Sparťané pak měli dokonce velkou šanci jít do vedení díky pokutovému kopu po faulu na Davida Lafatu, Bořek Dočkal ho neproměnil. Inter Milán strhl zápas na svoji stranu v poslední minutě, když svou druhou branku v zápase vstřelil aktivní Eder. „Penalta mě štve, ale máme být na co pyšní,“ citoval iDnes.cz Bořka Dočkala, se šesti nahrávkami nejlepšího asistenta celé soutěže. Sparta i tak z prvního místa postoupila do jarní fáze Evropské ligy, kde se utká s ruským Rostovem.

Plzeň už na postup šanci neměla, o to překvapivější bylo, co proti Austrii Vídeň s nepříznivým skóre 0:2 udělala, navíc bez vyloučeného Lukáše Hejdy. Na konci poločasu snížil Tomáš Hořava a o další dva góly se ve druhé půli postaral kanonýr Michal Ďuriš. Plzeň tak porazila Austrii 3:2 a ve skupině skončila třetí o bod právě před vídeňským celkem.

Štěpán Velek

Sport stručně:

Čtvrtí florbalisté, třetí Puskarčíková a Pastrňák s Voráčkem září v NHL

*Ani pět vstřelených gólů nepomohlo českým florbalistům k bronzovým medailím na mistrovství světa v Rize. Švýcaři dali o tři branky více, vyhráli 8:5. „Čtvrté místo je neúspěch,“ hodnotil pro iDnes.cz trenér Radim Cepek. Přitom čeští reprezentanti v neděli 10. prosince v zápase o třetí místo během prvních čtyř minut dokonce dvakrát vedli, náskok však dlouho neudrželi a dál jen marně dotahovali ztrátu. A to nebyli daleko od finále. Sobotní semifinále rozhodla branka Finů až sedm vteřin před koncem. „Jsem hrdý na to, co jsme předvedli,“ komentoval Martin Tokoš po prohře 3:4. „Tohle bylo mé nejtěžší semifinále,“ dodala florbalová legenda Mika Kohonen z Finska, které turnaj nakonec ovládlo.

* Česká biatlonistka Eva Puskarčíková vybojovala v sobotu 10. prosince ve slovinské Pokljuce třetí místo a poprvé se v závodech Světového poháru dostala na stupně vítězů. Do stíhacího závodu na 10 km startovala po předchozím sprintu z osmé pozice se ztrátou 40 vteřin na vedoucí Němku Lauru Dahlmeierovou. Při první střelbě jednou minula terč a klesla na 13. místo. Zbytek závodu však střílela neomylně. „Pořád mi to připadá jako sen,“ přiznala po závodě pro iDnes.cz. To Gabriele Koukalové se střelba nepodařila a skončila až 25. Naopak ve štafetě žen nechybovala ani jednou a česká čtveřice obsadila čtvrté místo.

* Teprve dvacetiletý český útočník David Pastrňák je druhým nejlepším střelcem aktuální sezony v zámořské NHL. Rodák z Havířova vstřelil ve 30 odehraných kolech už 18 gólů, v posledních pěti zápasech přidal pět branek a za kanadskou hvězdou Sidneym Crosbym zaostává (ke 14. prosinci) pouze o tři zásahy. Pastrňák táhne Boston z první lajny, kde nastupuje vedle Patrice Bergerona a Brada Marchanda. „Je schopný vytvořit z ničeho něco a obrátit zápas jednou individuální akcí,“ řekli o něm. Boston však i přes výborné výkony českého mladíka poslední čtyři z pěti utkání prohrál.

* Zato Jakub Voráček s Philadelphií vyhrál už devětkrát v řadě. Nejlépe placený Čech v NHL přispěl k výhrám devíti body, a to třemi góly a šesti asistencemi. Ty však nasbíral pouze v posledních čtyřech zápasech a vyhlásili ho první hvězdou ligy za uplynulý týden. „Za něj jsem strašně rád, protože dokázal potvrdit, že na to má poté, co mu začala platit dlouhodobá smlouva s obrovským finančním ohodnocením, a s tím je vždycky spojený velký tlak,“ napsal pro nhl.com bývalý reprezentant a dnes asistent trenéra u národního týmu Václav Prospal.

Pavel Tylšar

Světový biatlon se vrací do Nového Města. Na víkend bylo rychle vyprodáno

Do Nového Města na Moravě se po téměř dvou letech vrací Světový pohár v biatlonu a fanoušci vzali vstupenky útokem. Na víkendová klání 17. a 18. prosince byly všechny tribuny na stadionu i u trati týden dopředu beznadějně vyprodané, poslední lístky zůstávaly jen na čtvrtek a na pátek. Že je vše nachystané a čeští závodníci jsou v dobré pohodě, potvrdili předseda Českého svazu biatlonu Jiří Hamza a šéftrenér Ondřej Rybář.

„Přípravy běží nad očekávání, počasí nám nahrálo. Pro všechny je to až neuvěřitelné. Sníh jsme mohli nastříkat, dneska dovážíme tratě. Stadion vypadá nádherně,“ řekl Hamza na tiskové konferenci v pátek 9. listopadu. Už týden před závody bylo vše připravené. „Chceme ukázat některým lidem, že Nové Město na Moravě je více než oprávněně zařazeno do Světového poháru.“

Fanoušci, kterými budou podle Hamzy z 99 procent Češi, si mohou užít i rozšířené zázemí: třeba nové tribuny u tratí pro čtyři tisíce lidí, přidané stánky s občerstvením nebo doprovodný program. Vysočina Arena se bude otevírat již čtyři hodiny před startem závodů. „Ideální varianta je, že by všichni mohli parkovat do tří kilometrů od stadionu. Čekáme obrovskou návštěvnost, jedeme na doraz, všechno bude velmi vytížené. Je proto nutné, aby diváci přišli včas,“ apeluje na návštěvníky Hamza. Celkem se očekává až 120 tisíc fanoušků.

„Nebývám moc nervózní, ale teď už trochu jsem. Všichni se do Nového Města strašně těší, takže to nás trochu svazuje, ale tentokrát si sportovci jedou užít atmosféru a myslím, že nejsou v pozici, kdy musí někomu něco dokazovat,“ poznamenal šéftrenér Rybář.

Ve čtvrtek a v pátek jsou na programu sprinty, o víkendu pak divácky atraktivní stíhací a hromadný závod. Světový pohár se na Vysočině koná už potřetí a určitě ne naposledy. „Ve vyjednávání jsou tři termíny po olympijském roce 2018,“ řekl Hamza a Rybář dodal: „Ke konání Svěťáku v Novém Městě obrovsky pomohla atmosféra a férovost fanoušků, a byl bych strašně rád, kdyby to tak zůstalo.“

Z tiskové konference Alexandra Tinková

Počasí

POČASÍ

Ke konci týdne se znatelně oteplilo a v sobotu 10. prosince padaly na řadě míst teplotní rekordy. Například ve Vyšším Brodě naměřili až 10,5°C, tedy o půl stupně více než v roce 1979. Nejtepleji bylo v Husinci, 13,8°C ale nepřesáhlo zdejší rekord. V neděli ovšem začala od severozápadu přecházet studená fronta a obloha se zatáhla. Ochlazení doprovázel i silný vítr a občasné srážky, které byly nad 800 metrů sněhové.

Za lyžováním lze vyrazit do několika zimních středisek, nejvíce sněhu mají aktuálně na Monínci a Plešivci, přibližně 70 centimetrů. A i když na horách sníh je, tak na většině míst v Česku bílé Vánoce nebudou. Dlouhodobé předpovědi hlásí teploty nad nulou a minimální srážky až do Nového roku. A jak praví rčení: Je-li prosinec deštivý, mírný a proměnlivý, není se kruté zimy třeba báti.

Alexandra Tinková