2. března 2017, Carolina č. 916

události od 22.února do 1. března


Z domova

Prezident odvolal ministra průmyslu Mládka, funkci bude dočasně zastávat premiér

Prezident Miloš Zeman v úterý odvolal z postu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD. Řízením úřadu současně od 1. března pověřil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Na tiskové konferenci to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

S návrhem na odvolání přišel minulý týden za prezidentem premiér Sobotka. Důvodem byla nespokojenost předsedy vlády s tím, jak Mládek prosazoval novelu zákona, která má zkrotit operátory a přinutit je zlevnit mobilní internet. Sobotka kritizoval i to, že do návrhu telekomunikačního zákona byl doplněn zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů.

Premiér chce řídit úřad ministra průmyslu a obchodu pouze dočasně a nového ministra prezidentovi představí po sjezdu sociální demokracie, který je naplánovaný na 10. března. Kdo by se jím měl stát, zatím není jasné, v médiích se spekuluje například o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi. Prezident Zeman se však nikdy netajil tím, že mu Prouza nevyhovuje, a premiér sám naznačil, že se s hlavou státu nedokázali na kandidátovi shodnout. „Diskutovali jsme o některých konkrétních jménech. Debata nebyla uzavřena. Předpokládám, že se s panem prezidentem sejdu po sjezdu a navrhnu mu konkrétní jméno,“ dodal.

Výměna Jana Mládka je již čtvrtou personální změnou v řadě ministrů sociální demokracie během předsednictví Bohuslava Sobotky. V roce 2015 byl odvolán ministr školství Marcel Chládek, kterého nahradila Kateřina Valachová, vloni v listopadu vystřídal ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera Jan Chvojka a novým ministrem zdravotnictví se po Svatopluku Němečkovi stal Miloslav Ludvík. Celkově se v Sobotkově vládě vystřídalo sedm ministrů, z toho tři za ANO.

Adéla Paruchová

Sněm ANO bez překvapení, Babiš získal ještě víc pravomocí

Žádné velké překvapení nepřinesl o víkendu celostátní sněm hnutí ANO. Staronovým předsedou se podle očekávání stal dosavadní lídr Andrej Babiš, který neměl na post předsedy protikandidáta a hlasovalo pro něj 93 % z 210 přítomných delegátů. Pozice prvního místopředsedy zůstává také beze změny, post obhájil Jaroslav Faltýnek, který zvítězil nad středočeskou hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou.

Hnutí naopak půjde do příštích voleb s novými místopředsedy. Těmi se stali ministr životního prostředí Richard Brabec (171 hlasů) a ministr obrany Martin Stropnický (174). Zbylí dva místopředsedové, Jaroslava Pokorná Jermanová (169) a brněnský primátor Petr Vokřál (173), funkce obhájili. V poli poražených skončili poslanci Ivan Pilný (42) a Radka Maxová (28) a také náměstek ostravského primátora Radim Babinec, jenž obdržel pouhých 19 hlasů.

Do širšího vedení hnutí se pak dostali například karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová, místopředseda Sněmovny Radek Vondráček nebo bývalý místopředseda hnutí Jan Volný. Širší vedení se nově rozšířilo o dvě místa a skládá se nyní ze 14 členů.

Mediální pozornosti využil Andrej Babiš k představení vize hnutí, kterou chce začít prosazovat ideálně po vítězných volbách. Ta je možná překvapivě více pravicová. Chce totiž snižovat daně a zdravotní a sociální odvody. Také odmítá zavedení sektorové daně a hodlá zastavit investiční pobídky.

O postavení vlastního prezidentského kandidáta by podle Babiše mělo hnutí rozhodnout ve vnitrostranickém referendu. Jako o možném kandidátovi se už dříve uvažovalo o Martinu Stropnickém, který také na sněmu obdržel největší počet hlasů. „Je to pro mě jenom nějaká indikace nebo vzkaz. Hnutí ANO ale ještě nerozhodlo, jak tuto volbu bude řešit,“ reagoval Stropnický vyhýbavě na volební výsledek.

Důležitou změnou ve vnitrostranické politice je také úprava stanov, kterou sněm schválil a která posiluje pravomoci předsedy Andreje Babiše. Ten nyní může zasahovat do složení volebních kandidátek hnutí na všech úrovních. Dosud měl tuto pravomoc pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a krajských organizací.

Lídr hnutí také v projevu kritizoval část kolegů. „Nejsem spokojený s tím, jak pracují i někteří členové našeho vedení. Dostatečně se té práci nevěnovali. My potřebujeme změnu,“ prohlásil. V další části projevu se zase omlouval za svou impulzivní povahu a přislíbil, že do budoucna se pokusí tento problém řešit. „Dobře víte, že se snadno rozčílím a pak se nechám unést emocemi. Pokud mi to někdo vyčítá, má pravdu. Slibuju, budu to trénovat.“

Jan Šimek

Otcovská dovolená, zpoplatnění igelitek, vzdělávání sester. To vše projednávali poslanci

Poslanci během právě probíhající 55. schůze schválili zavedení otcovské dovolené a zpoplatnění plastových tašek. Obě novely teď dostanou k posouzení senátoři. Jednalo se i o změně ve vzdělávání zdravotních sester.

Novela zákona by mužům umožnila nastoupit na sedmidenní volno do šesti týdnů po narození potomka. Pokud předtím odváděli nemocenské pojištění, dostávali by 70 % vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Zavedením otcovské dovolené chce vláda docílit větší motivace k zapojení mužů do péče o děti.

I když původní návrh na zavedení otcovské pochází od někdejšího ministra práce Petra Nečase (ODS), staví se proti němu pravicová opozice a koaliční ANO. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury k této sociální dávce není žádný racionální důvod. Jejich pozměňovací návrh však schválen nebyl.

Od příštího roku také zřejmě nebude možné získat v obchodech zdarma plastové tašky. Bezplatné by zůstaly pouze tenké sáčky, které se používají například na pečivo. Od novely si poslanci, podpoření ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), slibují omezení objemu plastového odpadu v návaznosti na předpisy EU. Cenu igelitek návrh přímo nestanovuje, určuje pouze, že musí minimálně odpovídat nákladům na jejich výrobu.

Po několika měsících se poslanci vrátili k novele zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, která by zavedla takzvaný systém 4+1 vzdělávání zdravotních sester. Jde o nový způsob získání kvalifikace všeobecné sestry studiem střední zdravotnické školy v oboru praktická sestra a dále ročním studiem na VOŠ. Návrh prošel druhým čtením, podpořila jej koalice i opozice.

Z Poslanecké sněmovny Kristýna Matějková

Pokračovaly Rozpravy o českých médiích, tentokrát o boji s dezinformacemi

Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy se ve čtvrtek 23. února konaly další z pravidelně pořádaných Rozprav o českých médiích. Nad tématem Boj s dezinformacemi v ČR tentokrát diskutovala pětice hostů: Jan Jirák, mediální teoretik působící na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV a Metropolitní univerzitě Praha, Roman Kučera, garant programového bodu Svoboda projevu a člen Pirátské strany, Ondřej Kundra, redaktor časopisu Respekt, Petr Nutil, šéfredaktor webu Manipulátoři.cz, a Benedikt Vangeli, vedoucí Centra proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra ČR. Diskusi tradičně moderovala ředitelka IKSŽ Alice Němcová Tejkalová.

Přestože slovo dezinformace se v dnešní době používá poměrně často, každý z hostů měl o jeho definici jinou představu. Dle Kučery je dezinformace vše, co není pravda, ale nemusí být šířena úmyslně. Kundra dodal, že je lživá a jejím úkolem je šířit chaos mezi lidmi, čemuž částečně oponoval Jirák, podle něj má dezinformace vytvořit falešný dojem a nemusí být nutně nepravdivá.

Hlavním tématem se stala úloha Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které působí od letošního 1. ledna. Jirák řekl, že rozhodování o tom, který názor je špatný a který správný, může vyústit až v podobné šílenství, jaké nastalo v období mccarthismu v 50. letech v USA. „My se toho neobáváme. Stejně jako každý jiný úřad fungujeme v rámci platné ústavy. Nezpochybnili jsme svobodu slova, naopak se domníváme, že přispíváme ke svobodné debatě tím, že lidem poskytujeme odborný hlas ministerstva, které je odpovědné za vnitřní bezpečnost,“ reagoval Vangeli. Nutil viděl nedostatek v komunikaci s veřejností, k níž Centrum používá pouze Twitter. Kučera ale se vznikem Centra nesouhlasil: „Tohle je soukromá bezpečnostní služba pana Chovance, která má podle mého názoru za úkol zachránit volby sociální demokracii.“

Hosté dále odpověděli i na otázku, zda se může stát ČR nesvobodnou zemí kvůli působení dezinformační kampaně. Kundra souhlasil s možnými riziky, ale dle jeho názoru je vytvářejí i politici. Někteří z nich se snaží zbavit novináře kredibility a odvádějí pozornost od skutečných problémů. Boj proti dezinformacím může působit jako boj proti větrným mlýnům a diskuse vyzněla tak, že před nimi opravdu není úniku. Nicméně například Nutil vidí naději v rozvíjení kritického myšlení a mediální gramotnosti již u dětí ve škole. Záznam debaty je možno zhlédnout na YouTube kanálu IKSŽ FSV UK.

Z Fakulty sociálních věd Tereza Dorňáková

V pražských Holešovicích začala tradiční Matějská pouť

Letošní ročník oblíbené jarní akce odstartoval na holešovickém výstavišti v sobotu 25. února. Návštěvníkům zde bude až do poloviny dubna k dispozici více než sto atrakcí z domova a dalších koutů Evropy. Novinkou je především zrušení vstupného do areálu ve všední dny. Na pouti si na své přijdou jak malí návštěvníci, tak dospělí. Mezi téměř 120 atrakcemi je necelá třetina určena dětem – nechybí autíčka, houpačky, řetízkové a hydraulické kolotoče, vláčky nebo poníci. Pro starší návštěvníky připravil organizátor akce, společnost Kočka, s.r.o., adrenalinové zážitky v podobě horské dráhy Cyklon, strašidelného domu, padesátimetrového řetízkového kolotoče nebo sedmdesátimetrové houpačky Extreem. Pro ty nejodvážnější, kterým by připravená porce adrenalinu nestačila, je k dispozici atrakce představující volný pád z výšky 90 metrů. V lunaparku ale nechybí ani matějská klasika – střelnice, ruské kolo či staročeská lochneska.

Matějské pouti se bude možné zúčastnit do 17. dubna každý všední den kromě pondělí mezi 13:00 a 21:00. O víkendech a svátcích budou brány Výstaviště otevřeny od 10:00 do 22:00, ovšem za poplatek 30 Kč. Výjimku tvoří děti do 120 centimetrů výšky, které platit nemusejí.

I ve 422. ročníku se organizátoři rozhodli uspořádat den pro postižené děti. Ten letošní připadá na 20. března, od 11:00 do 15:00 budou mít děti s handicapem na všechny atrakce vstup volný.

Matějská pouť je jedna z nejslavnějších českých poutí, jejíž tradice sahá až do 16. století. V minulosti byla spojovaná s oslavami svátku svatého Matěje, který připadá na 24. února. Kolotoče až do poloviny minulého století stávaly v Dejvicích, kvůli nedostatku místa však musela být pouť přesunuta. Od roku 1963 se tradičně koná v prostorách Výstaviště Holešovice.

Z Matějské pouti Eva Müllerová

Český herní průmysl stále žije. Další mladé pražské studio to zkouší na Kickstarteru

Čeští herní vývojáři vždy patřili ke světové špičce. Dnes se však zdá, že v začátcích paradoxně pracovali za přívětivějších podmínek než v současné, pro investování nepříznivé a ekonomicky nestabilní, době. Naštěstí se stále najdou odvážlivci, kteří chtějí zachránit více než dvě dekády starou tradici. Mezi ně patří i mladičké československé studio Sornyak Arts, které v pondělí 27. února představilo svůj nový projekt. Blíží se 100. výročí bolševické revoluce – události, která nenávratně změnila životy milionům lidí po celém světě. Přesto existuje jen pomálu filmových adaptací a herní zpracování prakticky žádné. Právě to se Sornyak Arts rozhodli změnit. Jejich připravovaná, značně příběhově založená, tahová strategie začíná v Petrohradě 7. listopadu 1917. Ústřední postavy dvou českých legionářů Pavla a Viléma se při své nebezpečné cestě rozpadajícím se carským Ruskem setkávají nejen s odporem nepřátel, ale též s místními obyvateli, jejichž prostřednictvím lze nahlédnout do sociálních poměrů a každodenního života v revolučním Rusku. Hra hodlá nabídnout hratelnost inspirovanou tahovkou XCOM, ovšem přináší i nové strategické prvky. Například umělá inteligence je nyní o něco inteligentnější a v nevýhodných situacích je ochotná se i vzdát. To vše spojené s tradiční „oldschool“ kreslenou animací a jazykově autentickými dialogy (angličtinu ve hře moc neuslyšíte), tvoří zajímavý a nadějný mix. Ručně kreslené animace budou implementovány do rozhraní Unreal Enginu 4 a objeví se i jako komiksové obrazy během příběhových dialogů.

Herních titulů s historickou tematikou je hodně, většina z nich se ale zaměřuje na maximální zisk, primitivní nascriptovanou hratelnost a často se jedná spíš o tituly, jejichž scénář lze bez problému zařadit do oddělení fantasy literatury. Objeví-li se kvalitní historická simulace, tématem bývá nejčastěji „ohraná“ druhá světová válka. Svítáním na lepší časy by mohla být česká studia. Ta se ovšem u tuzemských investorů setkávají spíš s nepochopením či neochotou, a tak zkoušejí štěstí ve světě. Jedinečnou možnost jim nabízí server Kickstarter, kde mohou prezentovat svůj projekt a vybrat na něj finanční příspěvky od kohokoliv s přístupem na internet a kreditní kartou.

Před třemi lety takto uspěl český herní průmysl s maximálně realistickou středověkou simulací Kingdom Come: Deliverance, přenášející hráče do Zemí Koruny české, roku 1403, dob vlády krále Václava IV. Na projekt z dílny pražských Warhorse Studios Daniela Vávry, scenáristy a režiséra světově úspěšné legendy Mafia: The City of Lost Heaven, se během měsíc trvající kampaně podařilo vybrat přes 37 mil. korun. Československá pětice vývojářů by ráda šla v jejich šlépějích, a proto na Kickstarteru odstartovala projekt s názvem Legion 1917: Rise of the Bolsheviks. Finančně se sice jedná o skromnější návrh, ambice jim však rozhodně nechybí. Hra by měla vyjít letos v listopadu na PC/Windows, Mac a Linux. Očekávaná herní doba je 7-10 hodin, nezapočítává však vedlejší vyprávěcí mise.

Tomáš Šedivý

Krátce z domova: odvolání Košty, zavření Národní galerie a připomenutí únorového převratu

* Po několika týdnech napětí ve vedení Olomouckého kraje zastupitelé v pondělí odvolali hejtmana Otu Koštu (ANO). Zastupitelský klub hnutí ho k rezignaci vyzval již na začátku února, Košta však odstoupit odmítl. Na hejtmanském postu ho vystřídal Ladislav Okleštěk, krajský předseda hnutí. Změně ve vedení nebránili ani koaliční partneři ČSSD a ODS. Koštovo krátké působení v čele kraje provázela kritika z řad zastupitelů, odvolání hejtmana podpořil i předseda hnutí Andrej Babiš, jenž výběr Košty na pozici hejtmana označil za chybu.

* Národní galerie v Praze (NG) v úterý pro návštěvníky znovu zpřístupnila všechny své expozice, uzavřené o víkendu kvůli sporům s bezpečnostní agenturou. Ta v pátek vypověděla smlouvu. V pondělí galerie podepsala nové roční smlouvy a po jejich vypršení vyhlásí řádnou soutěž. Nová ostraha podle ředitele NG Jiřího Fajta navýší výdaje zhruba o deset procent. Ministerstvo kultury pošle do galerie kontrolu, ministr Daniel Herman už ale na tiskové konferenci v souvislosti s náhlým uzavřením NG kritizoval zákon o veřejných zakázkách: „Zdaleka ne vždy nejnižší cena znamená největší kvalitu. Dovedl bych si představit, že by v oblasti významných památek platila specifická pravidla.“

* Přibližně tři desítky lidí si na pražském Staroměstském náměstí připomněly 69. výročí únorového převratu. V pátek večer se tam konalo shromáždění na památku hrdinů boje proti komunismu. Pietní akci uspořádala platforma Bezkomunistů.cz. Na komunistický teror pak poukázali demonstranti v sobotu 25. února. Před sídlo KSČM umístili výtvarnou instalaci Zakrvácené hlavy. Ty symbolizovaly oběti komunistických represí po roce 1948. Na akci krátce vystoupili bývalá poslankyně Hana Marvanová nebo literární historik Martin C. Putna.

Dominik Patzner

„Nejsme Babišova firma, jsme občané,“ hlásaly bannery na Václavském náměstí

Nejen proti ministru financí Andreji Babišovi, ale také proti papalášskému způsobu vládnutí českých politiků demonstrovalo v sobotu 25. února na Václavském náměstí v Praze přes tisíc občanů. Hlavním cílem bylo vyjádření nesouhlasu se zavedením druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET). Ta od středy 1. března zasahuje především maloobchodníky a velkoobchodníky.

Za akcí stály Asociace podnikatelů a manažerů (APM), Okresní hospodářská komora v Jablonci nad Nisou a hnutí Radostné Česko bez EET. Shromáždění navazovalo na předchozí, které proběhlo v prosinci loňského roku, při zavedení první vlny EET. Ta se týkala především restauračních a ubytovacích zařízení.

Protest začal minutou ticha za oběti komunistického režimu. Moderátor Radomil Bábek, předseda APM a hlavní organizátor demonstrace, následně upozornil, že minulost má tendenci se opakovat, a proto je potřeba bránit nejen lidská práva, ale také svobodu podnikání.

Mezi další, kteří v sobotu na Václavském náměstí promluvili, patří například Václav Klaus ml. Ten reagoval na skutečnost, že jsou to právě malí podnikatelé a jejich firmy, kteří zaměstnávají 60 % obyvatel. Nejpozitivnější ohlasy na sociálních sítích sklidila herečka Barbora Štěpánová. Ta tvrdí, že platit daně je samozřejmost, ale neměli by z těchto peněz být placeni další úředníci. Během své řeči se také dostala k Janu Palachovi nebo podepisování Charty. „Nezvolme si jistoty a nedržme hubu a krok,“ vyzývala demonstranty.

Z Václavského náměstí Tomáš Hubka

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

V Súdánu odsouzený misionář se vrátil do Čech

Téměř po patnácti měsících byl omilostněn český humanitární pracovník, který v Súdánu natáčel svědectví o pronásledování křesťanů. Po jeho nedělním návratu má následovat obnovení česko-súdánských vztahů, jež byly po celou dobu procesu přerušeny. Petr Jašek byl v této přísně islámské zemi vloni odsouzen k 24 letům vězení za protistátní činnost. O jeho omilostnění usilovala česká diplomacie v čele s Lubomírem Zaorálkem od počátku minulého roku.

Petr Jašek, kterého v zemi drželi od prosince 2015, se spolu s ministrem Zaorálkem vrátil do Prahy krátce před nedělní půlnocí. Do Súdánu, kde ve vězení strávil přes jeden rok, se vydal kvůli projevům nesnášenlivosti vůči tamním křesťanům, k nimž mělo docházet při střetech mezi vládou a povstalci; byl však záhy zadržen a stíhán.

Jak uvedla organizace Release International, Jašek a další tři lidé měli podle úřadů financovat protivládní hnutí v Dárfúru. Dokumentarista však pouze poskytl peníze na léčbu jednoho ze zraněných účastníků protivládní demonstrace. Jeho uvěznění tak bylo podle české diplomacie zcela neodůvodněné a sám Jašek přirovnal postup tamních orgánů, a především tajné služby, k procesům z padesátých let.

Súdánské úřady obvinily Jaška mimo jiné ze špionáže, vyzvědačství a nezákonného překročení hranic. Misionář prošel pěti súdánskými vězeními a podle svých slov v nich zažil slovní a fyzické útoky spoluvězňů, příslušníků tzv. Islámského státu. „Jako křesťana mě neustále napadali. Jeden z vězňů byl podle ostatních v minulosti i členem osobní stráže Usámy bin Ládina,“ uvedl podle iDnes.cz Jašek.

Omilostněný promluvil o nevyhovujících hygienických podmínkách, o neomezené moci tajné služby, která podle něj celou kauzu výrazně ovlivňovala, a především o nenávisti, a mučeních ze strany spoluvězňů, která ho v cele málem stála život. „Necítím vůči nim zlobu; jsou to svým způsobem ubozí lidé,” citoval Jaška ihned.cz.

Propuštění se považuje za úspěch české diplomacie, a především ministra zahraničních věcí. Jak sám Zaorálek uvedl, součástí finální dohody bude i restart súdánsko-českých vztahů v oblasti ekonomické spolupráce, spolupráce v boji s terorismem i v otázkách migrace.

Zuzana Nevolová

Ekonomika

Druhá vlna EET odstartovala, počet zapojených firem je oproti předpokladu o polovinu nižší

Do elektronické evidence tržeb se 1. března zapojila největší skupina ze všech čtyř vln. Povinnost evidovat tržby pomocí tohoto systému začala platit pro maloobchodní prodejny, supermarkety, večerky, trafiky, květináře, řezníky, bazary, klenotníky, ale i e-shopy.

Výrobci a dodavatelé registračních pokladen se připravovali na nápor 250 tisíc zájemců, což byl oficiální odhad Ministerstva financí, realita však byla jiná. Své přihlašovací údaje do systému si na finančním úřadu vyzvedlo okolo 100 tisíc velko- a maloobchodníků, tedy necelá polovina. Už v únoru přitom bylo jasné, že se plánovaných čísel dosáhnout nepodaří, protože podle šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka odhady počítaly se zapojením všech, kdo v daňových přiznáních uvedli živnost velko- a maloobchod. To ovšem neznamená, že to je jejich skutečnou aktivitou. Žádný nápor registrace na poslední chvíli se nekonal. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová propad dává za vinu tomu, že se někteří podnikatelé rozhodli přestat přijímat hotovost, což je případ především internetových obchodů. Tvůrce zákona Andrej Babiš (ANO) se k ministerskému odhadu zatím nevyjádřil.

Na hrubou mýlku v odhadu si stěžují prodejci e-pokladen a tvrdí, že o výrazně menším počtu mělo ministerstvo informovat dřív. Pro dodavatele pokladen je EET lukrativní byznys. Podnikatelé nezaplatí pouze za pokladnu, ale zavazují se i k pravidelnému měsíčnímu poplatku za zprostředkování odeslání účtenek na server Ministerstva financí. Poplatek se pohybuje v průměrů okolo 500 korun.

Do testovacího provozu EET se zapojila třetina obchodníků, k nimž patřily především velké řetězce. K jejich dosavadní zkušenosti se vyjádřila mluvčí společnosti Globus Petra Hobíková: „Zavedení EET znamená určité zpomalení každé transakce, a to v řádu několika sekund.” Řetězec Albert si na delší čekací lhůtu odezvy systému stěžoval již minulý týden, v nákupní špičce museli prosit zákazníky o trpělivost. Menší prodejny odkládaly zapojení ostrého provozu až na první den, kdy povinnost tržby elektronicky evidovat začala. Náměstkyně Schillerová upozorňuje, že i za případné jednodenní zpoždění hrozí pokuta, horní sazba je až 500 tisíc korun.

Kateřina Vraná

„Nejsme Babišova firma, jsme občané,“ hlásaly bannery na Václavském náměstí

Nejen proti ministru financí Andreji Babišovi, ale také proti papalášskému způsobu vládnutí českých politiků demonstrovalo v sobotu 25. února na Václavském náměstí v Praze přes tisíc občanů. Hlavním cílem bylo vyjádření nesouhlasu se zavedením druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET). Ta od středy 1. března zasahuje především maloobchodníky a velkoobchodníky.

Za akcí stály Asociace podnikatelů a manažerů (APM), Okresní hospodářská komora v Jablonci nad Nisou a hnutí Radostné Česko bez EET. Shromáždění navazovalo na předchozí, které proběhlo v prosinci loňského roku, při zavedení první vlny EET. Ta se týkala především restauračních a ubytovacích zařízení.

Protest začal minutou ticha za oběti komunistického režimu. Moderátor Radomil Bábek, předseda APM a hlavní organizátor demonstrace, následně upozornil, že minulost má tendenci se opakovat, a proto je potřeba bránit nejen lidská práva, ale také svobodu podnikání.

Mezi další, kteří v sobotu na Václavském náměstí promluvili, patří například Václav Klaus ml. Ten reagoval na skutečnost, že jsou to právě malí podnikatelé a jejich firmy, kteří zaměstnávají 60 % obyvatel. Nejpozitivnější ohlasy na sociálních sítích sklidila herečka Barbora Štěpánová. Ta tvrdí, že platit daně je samozřejmost, ale neměli by z těchto peněz být placeni další úředníci. Během své řeči se také dostala k Janu Palachovi nebo podepisování Charty. „Nezvolme si jistoty a nedržme hubu a krok,“ vyzývala demonstranty.

Z Václavského náměstí Tomáš Hubka

Kultura

Hvězdně obsazený Masaryk přichází do kin a dělá si naděje i na Lvy

Začátkem března přijde do českých kin film Juliana Ševčíka Masaryk. Životopisné drama má za sebou již loňskou prosincovou předpremiéru v pražském kině Lucerna, a především exkluzivní premiéru v Berlíně, kde byl součástí hlavního programu v sekci Berlinale Special. Podle tvůrců je to velký úspěch a čest, být součástí tak významného mezinárodního festivalu. Do široké distribuce přichází snímek symbolicky 9. března, k výročí nevyjasněné Masarykovy smrti 10. března 1948.

Hvězdně obsazený film přináší příběh Jana Masaryka v době vrcholu jeho diplomatické kariéry, koncem 30. let 20. století. Panuje napětí mezi nacistickým Německem a Československem, vyjednává se s Francií a Velkou Británií a vše završí Mnichov. Na pozadí těchto významných a dramatických historických událostí snímek odkrývá osobnost československého velvyslance a diplomata, kterého ztvárnil Karel Roden. Vedle něj můžeme na filmovém plátně spatřit Oldřicha Kaisera jako prezidenta Edvarda Beneše, ale také řadu zahraničních herců. Arly Jover ztvárnila novinářku a Masarykovu osudovou lásku Marcii Davenportovou, Němec Hanns Zischler doktora Steina. V rolích vrcholných zahraničních politiků se představili Milton Welsh, Paul Nicholas a Dermot Crowley. Drama zdaleka nepojednává pouze o politice a historii, rozkrývá profil svérázného diplomata a milovníka žen, který se snaží za každou cenu dosáhnout dohody se spojenci. Ovšem Jan Masaryk také často prchá z reality do světa večírků, alkoholu a drog. Musí se vyrovnat s vlastním osudem, s osudem své země.

Snímek získal 14 nominací na letošního Českého lva, ceny vyhlásí tuto sobotu 4. března. Do kin přijde film sice až o pět dní později, ale díky limitované loňské premiéře mohl nominaci získat. Konkurencí Masarykovi budou filmy Anthropoid, Já, Olga Hepnarová, Učitelka a Rodinný film.

Z novinářské projekce Sabina Andree

Stovky masek prošly Žižkovem. Obří kočka a smrt zastavily provoz tramvají

Slyšeli jste v úterý vpodvečer v Praze na Žižkově hlasitou hudbu, křik, smích či jste z oken viděli masy lidí na silnici? Nebojte, nekonala se žádná demonstrace. To jen tradiční karnevalové bytosti prošly už po čtyřiadvacáté žižkovskými ulicemi.

Masopustní veselí patří neodmyslitelně právě k přelomu února a března. Navštívit jste v metropoli mohli hned několik desítek masopustů. Jeden z nich se konal i v Praze 3. Víkendové hody a zábava vyvrcholily v úterý 28. února v 17 hodin, kdy se průvod nejrůznějších masek vydal vstříc své cestě. Začínala na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se sešly stovky lidí, kteří se rozhodli průvod doprovodit, jak v maskách, tak i bez nich.

Masky v podobě obřích zvířat, panáků či chodce na chůdách samozřejmě doprovodil i král masopustu společně s kapelou bubeníků, která určovala směr cesty. Na několik minut se v Táboritské ulici zastavil provoz, a to i tramvajový, aby mohli lidé v kostýmech projít po široké silnici.

Žižkovský masopust přilákal nejen místní, ale i Pražany z jiných městských částí. „Na průvod masopustních masek v Praze 3 chodíme už asi 10 let, i když jsme z Prahy 9. Na Střížkově máme sice taky jeden, ale tenhle se nám líbí mnohem víc. Je velký, barevný a je tu spoustu masek. Letos jsme dokonce vyrobili masky i našim dětem,“ popsala Míša s rodinou. Asi zhruba po hodině se masky zastavily. A to před nasvícenou žižkovskou radnicí na Havlíčkově náměstí. „Přivítejte naši paní starostku. Sláva! Sláva! Sláva,“ volal král masopustu a po něm i davy lidí. „Sláva i vám, děkuji, že jste se zúčastnili našeho průvodu,“ reagovala starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Starostka také předala masopustnímu králi klíč k městu Žižkovu, díky kterému ho mohly masky pro úterní večer ovládnout. „Musíte si pro něj ale přijít ke mně na balkon. Vyhraje ho ten, kdo tu bude jako první,“ vysvětlila Hujová. To už se ale začal seshora radnice spouštět pavoučí muž na laně, aby klíč ukořistil. Poté čekalo na návštěvníky průvodu ještě jedno překvapení, a to jitrnice a jelítka. Ty rozdávali řezníci lidem po stranách průvodu.

Na konci cesty, v parku u fotbalového stadionu žižkovské Viktorky, předvedli umělci na chůdách ohnivou a světelnou show, na kterou děti koukaly s otevřenými ústy.

Ze žižkovského masopustu Michaela Lišková

Sport

Bílí Tygři podruhé v řadě ovládli základní část Tipsport extraligy

Liberec v předposledním kole podlehl Litvínovu 1:2 po samostatných nájezdech a zaznamenal už třetí porážku v řadě, přesto si zajistil zisk Prezidentského poháru pro vítěze základní části. Právě tuto trofej ukořistili Bílí Tygři i v loňském roce při svém tažení za konečným vítězstvím v nejvyšší české hokejové soutěži.

„Letos jsem nebyl v týmu od začátku, ale odehrál jsem asi jen posledních patnáct utkání. Vypadalo to celkem jednoduše, protože jsme měli ještě před pár zápasy devítibodový náskok před druhým týmem, ale sami jsme si to trochu zkomplikovali. Určitě to nebylo tak suverénní jako loni,“ uvedl po utkání 51. kola útočník Jakub Valský, který tak vzpomenul na úspěšnou minulou sezonu. Zatímco v posledním roce zvítězili hokejisté zpod Ještědu se 118 body a působili jako útočná mašina, letos se spoléhají převážně na defenzívu a výborné brankáře. „Tým se od loňska hodně změnil a není tu taková střelecká kvalita. Je tu ale naopak více bojovníků a jak je vidět, funguje to i tak,“ vyjádřil se ke změnám v kádru Valský. Ani on přitom nezačal sezonu s tygrem na prsou a na sever Čech se vrátil ze Slovanu Bratislava až v průběhu ročníku jako vítaná posila.

Bílí Tygři se letos dokázali vyhnout obávané „mistrovské kocovině“ a jako první tým dosáhli na hranici sta bodů a svůj bodový zisk budou moci rozšířit ještě v závěrečném kole. Cíl je přitom podle Valského jasný: „V posledním utkání budeme chtít vyhrát před domácím publikem a užít si pohár. Potom si odpočineme a už se začneme připravovat na play off.“ Právě ve čtvrtfinále vyřazovacích bojů se pak Severočeši utkají s hůře postaveným postupujícím týmem z předkola. A v čem vidí Valský hlavní sílu svého klubu? „Tygr se nikdy nevzdává!“ říká před vrcholem sezony osmadvacetiletý útočník.

Liberec ovšem nebyl jediným týmem z čela tabulky, který v předposledním kole zaváhal. Neuspěl ani druhý Třinec, který prohrál v Mladé Boleslavi, ani třetí Sparta, jež ztratila v Karlových Varech. Právě zaváhání těchto dvou celků určilo i jejich konečné umístění v tabulce. Naopak o obsazení čtvrtého, pátého a šestého místa rozhodnou až úplně poslední duely. Předkolo play off pak mají jisté Chomutov, Vítkovice a Mladá Boleslav. O poslední pozici v této společnosti se utkají Plzeň, Zlín a Olomouc, nejlepší výchozí postavení ale mají Západočeši. Jisté už je rovněž to, že s baráží se budou muset potýkat hokejisté Pardubic. Pravděpodobně je doplní Karlovy Vary.

Výsledky 51. kola: Karlovy Vary – Sparta 3:1, Litvínov – Liberec 2:1SN, Plzeň – Pardubice 5:2, Mladá Boleslav – Třinec 5:1, Vítkovice – Olomouc 0:2, Brno – Chomutov 3:1, Hradec Králové – Zlín 1:3

Tabulka po 51. kole: 1. Liberec 100, 2. Třinec 96, 3. Sparta 93, 4. Litvínov 87, 5. Hradec Králové 86, 6. Brno 83, 7. Chomutov 80, 8. Vítkovice 75, 9. Mladá Boleslav 73, 10. Plzeň 71, 11. Zlín 69, 12. Olomouc 68, 13. Karlovy Vary 48, 14. Pardubice 42

Filip Ardon

Fotbalová liga má po 18. kole nového lídra. Je jím pražská Slavia

Poslední únorový víkend zamíchal pořadím nejvyšší fotbalové soutěže, letos hrané pod názvem ePojištění.cz liga. Slavia v sobotu zdecimovala poslední Příbram, využila remízového klopýtnutí vedoucí Plzně a zaslouženě před ní získala jednobodový náskok. Oba týmy znovu odskočily třetí Spartě, jejíž naděje na titul jsou v ohrožení.

Po letech tápání ve středu tabulky letos Slavia konečně servíruje výsledky hodné svého jména. Během aktuální sezony zatím sešívaní prohráli pouze jednou a toto kolo si ladně pohráli s poslední Příbramí výsledkem 8:1, kterým co do počtu branek málem překonali svůj vlastní rekord z roku 1995. O vítězství se zasadil svým prvním hattrickem v kariéře kamerunský obránce Michael Ngadeu, překvapivá hvězda letošního Afrického poháru národů.

Bodový náskok Slavie v čele tabulky mohl být ještě vyšší, Plzeň totiž z bezbrankového utkání se Zlínem málem odjížděla s nulou. Když se v prvním poločase míč po hlavičce útočníka Moravanů Dame Diopa odrazil od břevna na brankovou čáru, stadion propukl v nadšení. Nakonec se ale smála Plzeň. Rozhodčí ke zděšení zlínských hráčů i fanoušků usoudili, že balon brankovou čáru celým svým objemem nepřešel. Po následném přezkoumání se toto rozhodnutí ukázalo jako správné. I přes neuspokojivý výsledek Plzeň zatím panikařit nemusí, oproti Slavii má kvůli evropským pohárům zápas k dobru.

Nepříliš dobrá atmosféra zavládla v kabině Sparty po nedělním zápase s Jabloncem. Letenskému týmu se zatím sezóna příliš nevede a v posledních týdnech se krize prohlubuje. Nejenže Sparta vypadla z Evropské ligy s průměrným Rostovem, nedaří se jí ani v české nejvyšší soutěži. Zápas se slabými Bohemians se Spartě ještě podařilo se štěstím vyhrát, hráči Jablonce už ovšem milosrdní nebyli a rudé porazili 3:1. Bude zajímavé sledovat, jak se Sparta se situací vypořádá, zvláště poté, co se její nejlepší hráč Bořek Dočkal upsal čínskému Henan Jianye. Trápení může v příštích týdnech zvrátit dlouho očekávaný návrat Tomáše Rosického na trávník.

18. kolo nenabídlo pouze fotbalově zajímavé momenty, ale i momenty lidské. Hrdinou bezbrankového zápasu mezi Bohemians 1905 a Slováckem se stal útočník Jihomoravanů Francis Koné, který pohotově vytáhl zapadlý jazyk brankáři klokanů Berkovcovi. Jeho reakce zachránila gólmana před výraznými zdravotními komplikacemi a značně usnadnila práci lékařům. Berkovce ještě během zápasu odvezli do nemocnice, ze které ho další den ráno propustili. „Jsem rád za okamžitou pomoc a ještě jednou DĚKUJU!!!” prokázal devětadvacetiletý brankář Konému svůj vděk prostřednictvím facebooku.

Výsledky 18. kola: Vysočina Jihlava - Hradec Králové 3:1, Dukla Praha - MFK Karviná 0:0, Zbrojovka Brno - Slovan Liberec 1:0, Bohemians Praha 1905 - Slovácko 0:0, Fastav Zlín - Viktoria Plzeň 0:0, Příbram - Slavia Praha 1:8, Jablonec - Sparta Praha 3:1, Mladá Boleslav - Teplice 1:1

Tabulka po 18. kole: 1. Slavia Praha 41, 2. Viktoria Plzeň 40, 3. Sparta Praha 35, 4. Fastav Zlín 33, 5. FK Mladá Boleslav 30, 6. FK Teplice 24, 7. MFK Karviná 23, 8. FK Jablonec 23, 9. Dukla Praha 20, 10. FC Slovácko 20, 11. Zbrojovka Brno 19, 12. Bohemians Praha 1905 19, 13. Slovan Liberec 16, 14. Vysočina Jihlava 16, 15. FC Hradec Králové 16, 16. FK Příbram 9

Tomáš Klézl

Počasí

Počasí

Únor se rozloučil za deštivého počasí, do prvního březnového rána nás však už přivítalo polojasno. V nadcházejících dnech vystřídá sluneční paprsky oblačnost, kterou budou doprovázet dešťové přeháňky i vítr. Přesto, že nás během březnových týdnů čeká zatažená obloha, celkově s sebou nový měsíc přinese včetně jara i nadprůměrné teploty.

Tento týden se budou pohybovat průměrně okolo deseti stupňů Celsia, v sobotu by měly dosahovat až 15 stupňů, nejnižší teploty by dle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu neměly klesnout pod bod mrazu. Dešťové srážky se mají v průběhu týdne objevovat na celém území republiky, na horách od 500 m pak v podobě sněhu či srážek smíšených.

Tryskové proudění (jet stream) se nad Českem projeví přílivem čerstvého vzduchu ze západu až jihozápadu na východ. Ve čtvrtek se očekávají nárazy větru o rychlosti až 72 km/h. Silnější vítr přináší rizika v podobě tvorby sněhových jazyků v horských oblastech, v nížinách pak můžou komplikovat situaci řidičům prudké nárazy větru v otevřené krajině.

Karolína Jírová