6. dubna 2017, Carolina č. 921

události od 29 března do 5. dubna


Z domova

Na vědu by v roce 2018 mohlo jít z rozpočtu rekordních 36,1 miliardy korun

Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace chce v roce 2018 pracovat opět s navýšeným rozpočtem. Stát by mohl na vědu uvolnit 36,1 miliardy korun, letos to bylo 32,8. Návrh rozpočtu na příští rok a výhled do dalších let schválila RVVI v pátek 31. března a týž den je na tiskové konferenci představil vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Už aktuální rozpočet je historicky nejvyšší a v příštích letech se počítá s dalším růstem. „Rozpočet na vědu bychom chtěli ještě dále navyšovat až na téměř 38,4 miliardy korun v roce 2020,“ řekl Bělobrádek.

Stát se musí připravit na to, že Česká republika nebude mít v následujících letech tolik peněz z evropských fondů, jako tomu bylo doposud. Tento finanční výpadek nebude možné pokrýt pouze ze státních peněz a podle vicepremiéra je důležité, aby podnikatelský sektor více investoval do výzkumu a vývoje.

„Pro nás je zásadní, že jdeme s poměrně střízlivými čísly,“ poznamenal Bělobrádek. Návrh půjde do meziresortního připomínkového řízení a v květnu by se finální verzí měla zabývat vláda. Rada očekává, že vyjednávání s Ministerstvem financí nebude jednoduché.

Z tiskové konference Martin Špaček

Onkolog Žaloudík radí, jak předcházet rakovině: Základem je prevence

Co dělat a co nedělat, abychom se vyvarovali rakoviny – o tom hovořili hosté besedy, která se konala 29. března v Literární kavárně pražského knihkupectví Academia. Pod záštitou nakladatelství Vyšehrad ji vedli ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík a Gabriela Kliková, překladatelka kanadské knihy Jak předcházet rakovině. Publikace, podle níž se jmenovala i diskuse, se zabývá primární prevencí, tedy jak vzniku nádorů předcházet.

„Prevence, podobně jako reforma a jiné věci, se docela zneužívá. Je to trochu zprofanované, jako by se na to nevěřilo. Přitom je to do budoucna jediné rozumné řešení, protože čím časněji nádor zachytíte, tím je celý problém řešitelnější a jednodušší, navíc pro pacienta i levnější,“ podotýká Žaloudík.

Kromě primární prevence existují také prevence sekundární (omezuje rozšiřování nádoru, když už není možné nemoci zabránit), terciární (řeší, jak zabránit návratu rakoviny) a kvartérní (snaha prodloužit a zkvalitnit dobu dožití nevyléčitelného pacienta).

V České republice onemocní rakovinou každý třetí člověk, zemře na ni pak každý čtvrtý. Žádný univerzální superlék zatím neexistuje, očkovat se dá jen proti virům, jež nádorové onemocnění způsobují. Pro oblast střední Evropy je nejtypičtější rakovina tlustého střeva, Češi v četnosti jejího výskytu až donedávna drželi celosvětové prvenství.

„Za poslední léta u nás poklesl výskyt a úmrtnost na rakovinu žaludku na 38 %, ačkoliv se neví, co je důvodem. Může to být tím, že jíme méně konzervovaného jídla, může to být vyšším výskytem antibiotik – s těmi by se to ale jinak nemělo přehánět,“ poznamenává Žaloudík.

Kdo se chce vyhnout rakovině, neměl by konzumovat palmový olej, který organismus těžko tráví, naopak by měl dodržovat pitný režim, což je problém řady Čechů a především seniorů, a hodně se hýbat. Podle Klikové není nutné běhat dlouhé trasy, stačí více chodit, mimo jiné i po schodech. „Pohyb z vás řadu věcí dostává, ať už na úrovni spalování energie či vylučování,“ doplňuje ředitel onkologického ústavu.

Dále je dobré jíst více zeleniny, kořenit kurkumou a neuškodí ani občas vynechat nějaké jídlo, jelikož ho v dnešní době v porovnání s našimi předky máme až příliš. Na škodu není ani pití vína – ovšem nízkoalkoholického a maximálně dvě deci denně. „Než například jihoafrické víno je vhodnější moravské červené,“ doporučuje Žaloudík.

Z besedy Natálie Bartlová

Stanice metra Jinonice se znovu otevřela. Zatím pouze pro média

Už více než čtyři měsíce projíždějí vlaky pražského metra na trase B stanicí Jinonice, aniž by zastavily. Studenti, kteří cestují do nedalekého areálu Karlovy univerzity, a nejen oni tak dočasně využívají náhradních autobusů. V podzemí se totiž nepřetržitě pracuje na rekonstrukci. Dokončení se plánuje na 7. srpna.

„Nyní se nacházíme v druhé fázi,“ přiblížil Jan Blecha, investiční ředitel a místopředseda představenstva Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP), novinářům, kteří ve středu 5. dubna přišli na prohlídku stanice.

Zatímco projíždějící souprava metra jen přibrzdí, dělníci za bezpečnostním hrazením pokračují v práci. Mimo jiné opravují odvodňovací systémy nebo ocelové nosné konstrukce, nové bude i nástupiště. Na něj v dalších krocích nainstalují nové osvětlení, rozhlas, kamerový systém i informační tabule. Eskalátory zůstanou jako dříve.

Jinonice čekaly na opravu už třicet let. „V plánu je co rok opravit dvě stanice,“ dodal Blecha. Následně plánuje DPP opravu stanic Muzeum A, Skalka, Dejvická a Opatov.

Z prohlídky metra Maria Gorbatova

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Zemřel ruský básník, který byl zdrcen nejen ruskými tanky v Praze

„Poezie je jako pták, všechny hranice jsou jí lhostejné,“ napsal ruský básník světového formátu Jevgenij Jevtušenko. V šedesátých letech se stal spolu s Vasilijem Aksjonovem, Andrejem Vozněsenským a Bellou Achmadulinovou symbolem uvolňující se společenské atmosféry v Rusku. Jeho kritické, nonkonformní a hlavně srozumitelné verše si oblíbili čtenáři po celém světě. Zemřel v sobotu 1. dubna ve věku 84 let v americkém městě Tulsa, kde v posledních letech přednášel na Oklahomské univerzitě.

Ve svém díle se Jevtušenko často zastával slabších a utlačovaných. Pro Československo napsal po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 následující verše: „Tanky se valí Prahou / a v krvi rozbřesk raší. / Tanky se valí Pravdou, / nikoli však tou naší… Ať nade mnou jen srdcem / napíšou stroze, naze: Byl ruský básník zdrcen / ruskými tanky v Praze.“ Po smrti bývalého českého prezidenta Václava Havla věnoval Jevtušenko českému národu krátkou báseň oslavující Havlovu touhu po míru a odpor k nenávisti.

Světový věhlas přinesla básníkovi roku 1961 epická báseň Babí Jar. Připomíná v ní často opomíjený masakr židovského obyvatelstva z roku 1941 v rokli Babí Jar nedaleko Kyjeva, který nepřežilo přes 33 tisíc lidí. Počáteční rekviem za oběti masakru následně přechází v ostrou kritiku a odsouzení antisemitismu.

Zesnulý ruský básník Jevgenij Jevtušenko patřil ke generaci, jež změnila ruskou poezii a vrátila do ní lyriku, citovala v sobotu ČTK překladatele a básníka Václava Daňka, který do Československa přivezl Jevtušenkova první díla. Publikum ho prý vnímalo jako rockovou hvězdu, Jevtušenko byl zvyklý na vášnivý potlesk a naplněné sály i stadiony.

Eliška Beránová

Ekonomika

Stávkují řidiči autobusů. Není to rozumné, oponují kritici

Do původně celostátní stávky řidičů linkových autobusů, kterou Odborový svaz dopravy vyhlásil na čtvrtek 6. dubna, se podle informací ze středečního poledne zapojí většina šoférů jen v Jihomoravském, Ústeckém, Olomouckém a Jihočeském kraji. Dožadují se tak zvýšení platů, o něž bojují už od podzimu 2015. Přitom vláda loni v říjnu schválila nařízení, které minimální mzdu zvedlo dokonce rekordně. „Stávku řidičů nepovažuji za rozumnou,” řekl prezident Svaz průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák na tiskové konferenci v pondělí 3. dubna.

Nařízení vlády účinné od 1. ledna letošního roku stanovilo minimální mzdu z původních 71,60 na 98,10 korun za hodinu jízdy a 88,- korun za hodinu čekání. Zavedlo také příplatek za náročné pracovní prostředí. „Jsem přesvědčen, že všichni dopravci, kteří od krajů dostali peníze na zvýšení platů řidičů, je takto využili a mzdy řidičům zvýšili. Jednalo se přitom o největší meziroční navýšení mezd v historii České republiky, pohybovalo se od pěti do devíti tisíc korun navíc k měsíční výplatě,“ vysvětlil Hanák.

Zákon o veřejných zakázkách však zabránil navýšení v Jihomoravském a Ústeckém kraji. Jediným kritériem veřejné soutěže tam totiž byla cena, a kraje tedy mohou dopravcům vyplacené částky zvýšit pouze o inflaci, nikoli na sazbu vyžadovanou nařízením. „Nařízení vlády je velmi nestandardní, vstupuje totiž do vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Kraje řidiče nezaměstnávají, smlouvy mají s dopravci. Přesto se snaží situaci, za kterou nemohou, vyřešit, aby lidé potřebné peníze dostali,“ prohlásila předsedkyně Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Odbory ale nepovažují kroky některých krajů a dopravců za dostatečné. „Cílem nařízení vlády bylo výrazné a významné navýšení mezd řidičů autobusů a Odborový svaz dopravy trvá na skutečné realizaci tohoto cíle,“ uvádějí odbory na svých webových stránkách. „Vždyť je pod naši úroveň jednat stále o tom, zda má mít řidič 98,10, 101 nebo 105 Kč na hodinu hrubého. Musíme se bavit o podstatně jiných částkách!“ Solidaritu s kolegy vyjádří i řidiči v Karlovarském kraji a středních Čechách. Autobusy sice vyjedou, budou však na situaci upozorňovat vlaječkami či letáky.

Z tiskové konference Petra Vávrová

Kultura

Knihou roku je Jezero Bellové, cenu získal i Šindelka za román o uprchlících

Šestnáctý ročník Magnesie Litery ovládla se svým románem Jezero Bianca Bellová, česká spisovatelka britsko-balkánského původu. Kniha z prostředí rybářské vesnice pracuje s motivy těžkého období dospívání a blížící se přírodní katastrofy, noří se přitom do hlubin komplikovaných vztahů.

Porota prestižní literární ocenění vyhlásila v úterý 4. dubna na Nové scéně Národního divadla. „Bianca Bellová zasazuje příběh chlapce Namiho do prostředí připomínajícího vysychající Aralské jezero. Nedělá to však účelově, aby své knize dodala na zajímavosti. Namiho příběh podmínky tohoto neutěšeného, zapomenutého místa ztělesňuje, vyrůstá z toxického bahna vysychajícího jezera, z opuštěných baráků obsazených posledními zoufalci a ruskými vojáky,“ vysvětlila porota.

Kromě Bellové si cenu odnesl i Marek Šindelka. Literu za prózu získal už v roce 2012 za román Zůstaňte s námi, letos za Únavu materiálu, v níž se věnuje tématu uprchlické krize. „Při psaní jsem spoléhal na vlastní zkušenost i imaginaci, ve spojitosti s tím se objevily námitky čtenářů, že nemám právo o něčem takovém vůbec vypovídat. Já ale pevně věřím, že to právo mám, jako každá lidská bytost,“ řekl. „Je to strhující, empatické gesto, v němž se Evropa proměňuje z vysněného ráje v nehostinné, nevraživé místo. Gesto, které nás konfrontuje s naším pohodlím,“ odůvodnila porota.

Cenu za poezii předala tradičně Dagmar Havlová, tentokrát někdejšímu disidentovi, nyní úspěšnému básníkovi a publicistovi Milanu Ohniskovi za melancholickou a citlivou sbírku Světlo v ráně. Porotu zaujalo i pochmurné téma smrti a umírání v románu Průvodce smrtelníka Ondřeje Nezbedy, který se stal letošním objevem roku. Odborníci jeho zvolení vysvětlili tím, že Nezbeda se obešel bez přemíry patosu a celý příběh pojal střízlivě a vyváženě.

Překlad nejlépe zvládla Alice Hyrmanová McElveen, která stvořila českou verzi působivého románu Sary Baumeové Jasno lepo podstín zhyna, jenž poeticky a zároveň syrově vypráví o putování dvou vyděděnců společnosti, osamělého starce a týraného psa, napříč Irskem. Přehled ocenění je na stránkách http://www.magnesia-litera.cz/.

Anna Musilová

Temná Zádušní oběť se potýká s nespravedlností a touhou po pomstě

Mír už trval příliš dlouho a lidé se nemohli dočkat, až budou zabíjet. Zapomněli, že budou i zabíjeni. Tak začíná nové kriminální drama, které odvysílá 9. dubna Česká televize.

Na tvorbě temné detektivky z období první světové války se podíleli scenárista Vladimír Körner (Údolí včel, Adelheid) či kameraman Vladimír Smutný (Vratné lahve, Kolja) pod taktovkou režiséra Jiřího Svobody (Sametoví vrazi, Jan Hus). Klíčovou postavu detektiva ztvárnil Milan Kňažko, který se s tvůrci setkal již při natáčení oceňovaného filmu Zánik samoty Berhof z roku 1983. Dále hrají Eva Josefíková, Ági Kubíková, Tomáš Töpfer nebo Vilma Cibulková.

Na začátku příběhu přijíždí vídeňský detektiv do malého českého města, aby vypátral sériového vraha mladých mužů, jehož způsob zabíjení vede místní k domněnce, že se jedná o vraždy rituální. Snímek se točí okolo tématu nespravedlnosti, touze po pomstě a násilí, které pouze plodí další násilí.

„Říkal jsem si, že je to film, na který mám hezké obsazení, dobrý tým, ale že ten film nikdy nevznikne. Vladimíra Smutného považuji za nejlepšího českého kameramana a jsem moc rád, že se mi ho podařilo přesvědčit natočit také něco pro televizi,“ prohlásil Svoboda na slavnostním promítání ve středu 29. března. „Scénář mě zaujal proto, že je z pera scenáristy, který je proslulý uměleckými díly, na která by si televize běžně netroufla, ale je to přesně látka, která by si takové zpracování zasloužila,“ doplnil Töpfer.

Svoboda si k vyprávění příběhu vybral město Třebíč. Hudbu složil Michael Kocáb a houslový doprovod nahrál Pavel Šporcl. Režisér připravil před dvěma lety televizní film Jan Hus, ve kterém se vydal po stopách českého reformátora církve a kazatele. Po Zádušní oběti chystá snímek o prvním československém ministru financí Aloisi Rašínovi.

Z projekce Tereza Brůžková

Sport

Finální rozhodnutí: Hvězdy z NHL si na olympiádě v Koreji nezahrají

Když se v roce 1998 v Naganu čeští hokejisté radovali ze zisku zlaté olympijské medaile, výraznou měrou k tomuto úspěchu přispěli hráči z NHL. Nejprestižnější hokejová soutěž však na další akci pod pěti kruhy své hráče nepustí. Olympijský turnaj v Pchjongčchangu se tak otevře spíše pro evropské hráče.

Vedení NHL nechce na olympiádě znovu riskovat zranění svých klíčových hráčů. Také se mu nelíbí, že by se soutěž na dlouhých 17 dní přerušila. A to zrovna v době, kdy skončí liga amerického fotbalu, tudíž by televize přišly o své zisky. „Už dříve jsme jasně řekli, že drtivá většina našich klubů je jednoznačně proti přerušení NHL v sezoně 2017/18,“ pronesl šéf soutěže Gary Bettman. Rovněž průzkumy mezi fanoušky došly ke stejnému závěru, 73 procent amerických respondentů je proti přerušení NHL.

Český trenér Josef Jandač byl na nastalou situaci připraven. „Chystáme se spíše na variantu, že olympiáda bude bez hráčů NHL,“ uvedl v lednu na webu ČT. Jandač se dlouhodobě snaží rozšiřovat základnu evropských hráčů a nováčky se nebojí poslat do akce v turnajích Euro Hockey Tour. Žádný z Čechů se zatím nevyjádřil, že by svůj tým chtěl i přes zákaz na olympiádě podpořit. Mnohým z nich se ale situace nezamlouvá. „Hráči chtějí jet, to vám garantuji,“ rozčiloval se Jakub Voráček na isport.cz. Ze zahraničních hráčů se do Koreje chystají například ruská hvězda Alexander Ovečkin nebo švédský útočník Nicklas Bäckström.

Filip Kalčák

Sport stručně: remíza v derby pražských „S“, hokejové semifinále i baráž

* Šlágrem 22. kola nejvyšší fotbalové soutěže bylo derby mezi Slavií a Spartou. Vyprodané tribuny slávistického Edenu sledovaly v neděli 2. dubna bezbrankový průběh dlouhých osmdesát minut, než se z malého vápna prosadil letenský Václav Kadlec. Domácí srovnali v první minutě nastavení díky sporné penaltě, kterou proměnil Milan Škoda. Slávisté se mohli v případě vítězství stěhovat na první příčku, takto zaostávají o bod za Plzní. Ta po domácí remíze 2:2 s Teplicemi propustila hlavního trenéra Romana Pivarníka, mužstvo povede dosavadní asistent Pavel Bečka spolu s Pavlem Horváthem.

* Semifinále mezi Kometou a Hradcem Králové je jako na houpačce. První utkání série na brněnském ledě – za stavu 1:1 na zápasy – Východočeši nezvládli a inkasovali osm branek. Hattrickem se blýskl Ondřej Němec, který se stal druhým zadákem v historii, jemuž se povedlo vstřelit tři góly v utkání play-off. Naopak v pondělí 3. dubna diváci čekali na gól osmdesát minut, ale marně. Rozhodnout musely až samostatné nájezdy. V této dovednostní disciplíně si připsal rozdílovou trefu hradecký Tomáš Knotek, který tak znovu srovnal sérii na 2:2. Ve složité situaci se nacházeli hokejisté Chomutova. V úvodních dvou zápasech v Liberci neuspěli ani jednou, zato v úterním střetnutí na domácím ledě snížili v sérii na 1:2 na zápasy. Dvěma rychlými góly udeřili zhruba deset minut před koncem utkání.

* Po čtyřech odehraných zápasech kraluje baráži o hokejovou extraligu Jihlava. Dukla v úterý 4. dubna otočila utkání na budějovickém ledě a přetlačila Motor 2:1 v prodloužení. Na druhé postupové pozici se s odstupem tří bodů drží Karlovy Vary, které se v souboji dvou týmů s extraligovou příslušností představily na ledě Pardubic. Hosté slavili v prodloužení, na 3:2 upravil šťastným gólem David Gríger. Závod o postupové příčky je stále otevřený, poslední Pardubice dělí od postupu pouhé dva body.

Tomáš Chramosta

Tahákem letošního Prague Open bude Karolína Plíšková, přijede i Wozniacká

Hvězdy ženského tenisu počátkem května rozzáří tenisové kurty v pražské Stromovce. Na zdejší antuce se v prestižním turnaji J&T banka Prague Open představí například světová trojka Karolína Plíšková, Lucie Šafářová či Barbora Strýcová. Ze zahraničních hráček dorazí někdejší královna žebříčku Caroline Wozniacká z Polska, naopak ruská hráčka Maria Šarapovová se v Česku neobjeví.

„S Wozniackou se známe už dlouho, hrála za nás extraligu v Prostějově. Jednání byla snadná a rychlá. Caroline se do Prahy těší,“ potvrdila v úterý 4. dubna na tiskové konferenci Petra Černošková, ředitelka turnaje. Naopak Šarapovová se po návratu na kurty hodlá soustředit na větší turnaje.

Elitní hráčky světového žebříčku se na antukových kurtech Stromovky budou prohánět od 1. do 6. května. Loňský triumf obhajuje Šafářová, na divokou kartu by měla startovat sedmnáctiletá kometa Markéta Vondroušová. Pořadatelé původně počítali s Petrou Kvitovou, ovšem tato možnost pro její zranění padla. Hlavně z tohoto důvodu se nebude navyšovat dotace turnaje, která činí 250 tisíc dolarů.

S loňským ročníkem panovala spokojenost, hladký průběh kazilo jen chladné počasí. Letos lze opět očekávat mnoho diváků. Vstup bude po celý týden volný, jen na finálový den pořadatelé zavádějí regulované vstupné za symbolickou cenu 200, potažmo 100 korun.

„Je to především z bezpečnostních důvodů. Navíc chceme, aby diváci měli rovnou možnost účasti a nezáleželo pouze na tom, kdo dřív přijde,“ podotkla Černošková. Vstupenky jsou v prodeji od 5. dubna v síti Ticketportal.

Ředitelka turnaje nastínila i atraktivní doprovodný program, ve kterém by si například po vzoru zahraničních podniků mohly tenisové hvězdy zahrát s dětmi. Chybět nebude ani autogramiáda. Los turnaje se uskuteční ve Stromovce 29. dubna.

Z tiskové konference Jaroslav Keimar

Počasí

POČASÍ

Kalendářní začátek jara se s tím teplotním setkaly jako na zavolanou a přelom března a dubna byl slunečný, velké deště ani aprílové počasí se (zatím) nekonaly. Hned několikrát padaly rekordy. Například v pátek 31. března naměřili ve Stankově na Domažlicku 24,1 stupně Celsia, čímž překonali maximum z roku 1989. V neděli ve Strážnici na Hodonínsku nahradilo původních 23,3 stupně z roku 1976 nově 24,9, podle meteorologů tam bylo nejtepleji z celé republiky. Následující dny se trochu ochladilo, denní teploty se pohybovaly mezi 11 a 17 stupni.

Natálie Bartlová