20. dubna 2017, Carolina č. 923

události od 12. do 19. dubna


Z domova

Na čtyř a víceleté maturitní obory začaly jednotné přijímací zkoušky

Doteď se někteří mohli v příjímacím řízení na střední školu spolehnout na průměr vysvědčení. Nyní uchazeče bez rozdílu čeká didaktický test z matematiky, českého jazyka a literatury. Nové jednotné přijímací zkoušky zahájila ve středu 12. dubna ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na Střední průmyslové škole v pražské Preslově ulici. Po dvou letech pilotního testování jsou povinné pro uchazeče o všechny maturitní obory s výjimkou uměleckých.

„Samozřejmě přeji zdar všem uchazečům a uchazečkám, přeji si, aby každý našel svou úspěšnou cestu a stali se studenty těch škol, kterých se stát chtějí,“ řekla Valachová.

Jednotnou zkoušku si nejdříve napsali uchazeči o čtyřleté obory, od 18. do 20. dubna budou mít možnost si ji zopakovat a přidají se k nim zájemci o víceletá gymnázia. Přihlášeno je 86 379 dětí. Všechny mají k dispozici dva pokusy na vybraných školách a obě budou přihlížet k lepšímu výsledku. Tři čtvrtiny dětí si podaly přihlášku na dva maturitní obory.

Kolik bodů je zapotřebí pro přijetí, si stanoví každá škola sama. Jednotné přijímačky budou na většině středních škol tvořit 60 procent uchazečova hodnocení, na sportovních pak 40 procent, zbývající kritéria se liší a ministerstvo do nich nezasahuje. Jinou cestou, například na základě průměru ze základní školy, se už uchazeči přijímat nebudou. Uměleckých škol se žádné z opatření netýká, ponechávají si talentové zkoušky, které se konaly v lednu.

Valachová i ředitel průmyslové školy na Smíchově Radko Sáblík věří v úspěch nových přijímaček. Jedinou obavu mají z administrativy. „Musíme přepsat 500 přihlášek na naši školu, to opravdu zabere hodně času,“ poznamenal ředitel.

Z tiskové konference Maria Gorbatova

Chceme vědět, kam jdou naše peníze, apelovali občané na senátory

Desítky občanů apelovaly v úterý 18. dubna na pražském Malostranském náměstí na senátory, aby zachovali zákon o registru smluv v původní podobě. Na žluté brýle z papíru symbolizující odtajnění státních výdajů mohli účastníci happeningu napsat senátorům vzkazy. Novela totiž zavádí plošné výjimky pro státní a městské firmy a podle názoru aktivistů ztrácí původní smysl. Senát o den později plošné výjimky zrušil a vrátil předlohu do Sněmovny.

„Státní peníze jsou penězi nás všech. A my chceme vědět, kam naše peníze jdou. Máme na to podle Listiny základních práv a svobod právo. Jenže pokud informace od úřadů žádáte, často se jich domůžete až za několik let a informace tak dávno ztratí smysl. Registr smluv celou situaci zjednodušuje, protože se z něj dané informace dozvíte ihned,“ řekl zástupce neziskové organizace Otevřená společnost Oldřich Kužílek. Happening pořádalo sdružení Rekonstrukce státu, jehož cílem je prosazení devíti protikorupčních zákonů. Akci podpořili také zástupci České pirátské strany a prezidentský kandidát Michal Horáček.

Zákon o registru smluv schválila Sněmovna v listopadu 2015 jako zásadní opatření přispívající k efektivnějšímu hospodaření s majetkem státu a obcí. Podle výroční zprávy BIS za rok 2015 je to pozitivní krok v boji proti modernímu organizovanému zločinu. Od července 2016 zákon funguje v jednoročním testovacím období bez sankce, že nezveřejněná smlouva je neplatná. Přesto bylo v registru ke dni 18. dubna přes 420 tisíc smluv v celkové hodnotě téměř 2 biliony korun. Díky tomu se zjistilo, že nemocnice účtují pojišťovnám k proplacení částky včetně bonusů, které jim farmaceutické firmy poté vrací zpět, nebo že levné tarify získávají od operátorů některá ministerstva a úřady.

I s uvedenou sankcí měl zákon začít platit od července 2017. Poslanci KDU-ČSL však nejprve navrhli novelu, která má z povinnosti zveřejňovat smlouvy vyjmout státní podnik Budvar. „Za jedno z rizik registru smluv považujeme zásadní omezení podnikání v zahraničí. Naši obchodní partneři bez výjimek nesouhlasí se zveřejněním jakýchkoliv informací o spolupráci a raději takovou smlouvu vůbec neuzavřou. Pivovar tím přijde o trh,“ reagoval pro Aktuálně.cz pověřený ředitel Budějovického Budvaru Petr Žáček.

Poslanci z ČSSD, KSČM a část z ODS a KDU-ČSL 22. února podpořili výjimky i pro Lesy ČR, Českou poštu, dopravní podniky a další státní a městské firmy pro zveřejňování smluv nad 50 tisíc korun. Podle účastníků akce by tak na nákupy z veřejných peněz ve výši stamiliard ročně už nadále nebylo vidět. Poslanci totiž navrhli, aby se z registru vypustila téměř čtvrtina jeho současného obsahu, tedy smlouvy přibližně za 148 miliard korun ročně.

Z Malostranského náměstí Eliška Beranová

Účinnost transplantace kostní dřeně roste, darují ji i příbuzní s poloviční shodou

Od doby, kdy lékaři poprvé vyzkoušeli transplantaci kostní dřeně jako léčebnou metodu, uplynulo už padesát let. Během nich prošla zásadními proměnami a inovacemi, vědci a lékaři mimo jiné objevili i haploidentickou transplantaci. Tu v Česku intenzivně rozvíjejí v Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), kde tak od roku 2014 vyléčili desítky pacientů.

„Dnes přežije až devadesát procent pacientů,“ uvedl ředitel Petr Cetkovský ve středu 19. dubna. V ten den si totiž ÚHKT připomínal pětašedesáté výročí založení. První úspěšně transplantovanou pacientkou byla Dagmar Dicková, v roce 1987 jí kostní dřeň darovala sestra. „Jste tady takoví kouzelníci,“ řekla Dicková, „děkuju vám za život.“ „Když v roce 1990 dostal za rozvinutí transplantace Donnall Thomas Nobelovu cenu, ještě jsme neměli tak příznivé výsledky jako v současnosti. Transplantaci zvládlo asi jen deset procent operovaných,“ uvedl ředitel. Zato dnes se díky velkému pokroku zvyšuje počet vyléčených i jejich věk. Zatímco dříve bylo možné operovat jen lidi kolem dvaceti let, dnes jsou to v průměru padesátníci. A v léčení pomáhá i haploidentická transplantace.

Tu začali v Ústavu provádět v roce 2014 a loni díky ní úspěšně odoperovali 22 lidí. „Tahle metoda umožňuje darovat dřeň příbuzných – rodičů, dětí, sourozenců, kteří nejsou s pacientem stoprocentně shodní. Dřív bylo možné transplantovat, pokud byla shoda stoprocentní. Darování od příbuzných je taky méně nákladné, než pokud se bere dřeň z registru dárců, takže i finanční stránka hraje roli,“ vysvětlil lékař Jan Vydra. „Navíc najít dárce z registru trvá obvykle déle.“

„Díky haploidentické transplantaci je skoro stoprocentní šance, že se pro nemocného najde dárce. Je to záchrana ve chvíli, kdy už chemoterapie nefunguje,“ dodal Cetkovský.

Z tiskové konference Anna Musilová

Celníci se zaměřili na herny. Těm nelegálním hrozí mnohamilionové pokuty

Pracovníci celní správy objevili při dubnových kontrolách 28 nelegálních heren, zabavili přes sto herních automatů a také peníze, které měly sloužit k vyplacení výher. Tak skončila kontrolní akce s názvem Šach, která se kromě vyhledávání nelegálních heren zaměřila i na kontrolu těch povolených.

Během čtyřdenní akce zkontrolovalo 200 celníků 120 heren po celé republice. Ve 101 z nich odhalili porušení zákona. Razie probíhají již o začátku roku a budou i nadále pokračovat. „Kontrola v oblasti hazardních her je pro letošní rok pro celní správu prioritou,“ řekl Petr Müller, vedoucí odboru celní správy, na tiskové konferenci ve čtvrtek 13. dubna. V Praze objevili celníci 16 provozoven bez oprávnění k činnosti, další byly v Písku, Brně, Zákupech, Přešticích, Jesenici u Prahy. „V Teplicích celníci našli nelegální hernu dokonce v blízkosti základní školy,“ uvedla tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Za provozování nelegálních heren budou nejspíše padat pokuty. Podle Müllera jdou všechny případy do správního řízení, ve kterém mohou provozovatelé dostat milionovou sankci, pokud jsou to fyzické osoby, nebo až padesátimilionovou v případě, že hernu spravovala právnická osoba. Legální herny zase často neměly řádně vyvěšený návštěvní řád a herní plán, nebo zde zaměstnávali lidi, kteří nebyli k činnosti zaregistrovaní.

Podle Müllera se při správním řízení také zjišťuje, zda nebyl spáchán trestný čin. „V případě podezření se to předává policejním orgánům,“ doplnil. Přestože mají celníci nové pravomoci, herny nemohou uzavírat. „Není to jako s elektronickou evidencí tržeb, kde při neevidování máme možnost tu provozovnu zavřít,“ přiznal Müller. Nepovolené automaty proto zabavují.

Na nelegální hazard se celníci zaměřili od začátku roku, kdy začal platit nový zákon o hazardních hrách. Ten dává celní správě nově pravomoc herny kontrolovat. Celníci od ledna zabavili již 358 hracích automatů a 1,5 milionu korun.

Aneta Zámečníková

EU není jen Brusel, připomněla eurokomisařka Jourová

Evropská unie není samozřejmost a měli bychom se snažit o její záchranu. I o tom diskutovala eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová (ANO) ve středu 12. dubna na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Přiblížila také plány ve věci ochrany soukromých údajů či dvojí kvality potravin.

Podle Jourové je chyba, že lidé začali považovat unii za normu. „Evropská unie není samozřejmost a normalita. V případě rozpadu nás čekají velice nepěkné vyhlídky. Měli bychom se proto mobilizovat a snažit se o její záchranu. Lidé by si měli uvědomit, že Evropská unie není jen Brusel,“ prohlásila Jourová.

V současné době Jourová projednává zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce, který má mít rozhodovací pravomoc vést vyšetřování. Doposud se šetřením podvodů v rámci EU zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům, tzv. OLAF. Ten však ve věci případu nemůže rozhodovat, může pouze předat členským státům doporučení ke stíhání konkrétních osob. Pro zavedení tohoto úřadu je 16 států, dalších pět se Jourová snaží nyní přesvědčit.

Současně se Evropská komise snaží vypořádat se s ochranou soukromých údajů. „Musíme brát v potaz neustálý vývoj moderních technologií a snažit se příliš neomezovat naše soukromí. Důležitým aspektem jsou také peníze a byznys. Je třeba nechat dostatek prostoru pro inovace a rozvoj, aby mohla být Evropa konkurenceschopná vůči Americe,“ uvedla eurokomisařka.

Jourová také reagovala na dotaz z publika, který se týkal dvojí kvality potravin v EU. „Komplikací je, že daný produkt horší kvality není zdraví škodlivý a ani nemáme normy, které stanovují přesné složení výrobku. Proto jsem navrhla, abychom toto chování výrobců označili za neférové obchodní taktiky na společném evropském trhu,“ poznamenala.

Z diskuse Tereza Brůžková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Česká exportní banka bude podporovat vývoz pšenice na Kubu i pivovarnictví v Africe

Česká exportní banka vyhlásila pro letošní rok „podporu exportu malých a středních agroexportérů a potravinářů“. Naplňuje tím strategický záměr Ministerstva zemědělství, které je jedním ze čtyř akcionářských ministerstev. Banka pomáhá vývozcům zejména obsazovat mezery na rozvojových trzích a mimo Evropskou unii.

Na rozdíl od roku 2015, kdy ČEB skončila dokonce o 141 milionů v minusu, činil v roce 2016 její čistý zisk 418 milionů korun. Rekordní výsledek představoval i počet obchodních případů týkajících se právě malých a středních podniků. Proti předešlému roku vzrostl o 60 procent a tvořil téměř polovinu všech uzavřených smluv. „Loňské výsledky považujeme za velmi uspokojivé, chceme na ně navázat a dále je zlepšit,“ uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš na tiskové konferenci v úterý 18. dubna.

Program vyplývá z Exportní strategie ČR pro období 2012-2020, jejímž cílem je zvýšit podíl vyvážených výrobků s vyšší přidanou hodnotou a probíhá v úzké spolupráci s Ministerstvem zemědělství. „Vidím mnoho malých a středních firem, které mají co nabídnout, mají know-how, ale zatím neexportují nebo pouze do sousedních zemí. Byl bych rád, kdyby se tato iniciativa ČEB dál rozvíjela,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Perspektivním firmám poskytuje poradenské služby, investiční a vývozní úvěry a odkupuje od nich pohledávky. Také spolupracuje s vládními agrodiplomaty a hledá vhodná teritoria k investicím. V současnosti banka podporuje například vývoz pšenice na kubánský trh, rozšíření unikátní technologie pecí na chleba nebo pivovarnické pokusy v Africe. „ČEB se soustředí se zejména na trhy, které komerční sektor vnímá jako příliš rizikové,“ prohlásil Jurečka. „Její úloha je nezastupitelná.“

Z tiskové konference Petra Vávrová

Ekonomika

Nejpřátelštější k podnikatelům i obyvatelům je Pelhřimov

Městy, která mají podnikatelsky nejpřátelštější prostředí a přístup veřejné správy je nejefektivnější pro jejich občany, jsou Pelhřimov, Humpolec a Jihlava. V tomto pořadí se umístily na nejvyšších příčkách soutěže Město pro byznys. Její výsledky organizátoři zveřejnili v Žižkovské televizní věži 19. dubna.

Města z Vysočiny se o cenu ucházela stejně jako v předchozích letech a stejně jako dřív bodovala. „Vysočina je zajímavým regionem z mnoha úhlů pohledu. Z různých výzkumů vychází, že lidé na Vysočině jsou spokojenější než jinde, že se tam méně rozvádějí a mají vyšší porodnost. Z pohledu podnikání Vysočině zřejmě svědčí její poloha. Protíná ji dálnice a má stejně blízko k oběma hlavním centrům naší republiky,“ přiblížila možné důvody pro opakovanou nominaci měst z Vysočiny Gabriela Šamanová, analytička společnosti Datank.

Pořadatelé vycházeli z dat vlastního výzkumu i dat z nezávislých zdrojů. Mezi 34 kritérií patří například spokojenost obyvatel zjišťovaná formou anket nebo vývoj města v čase. Dále se porovnávají města či obce se srovnatelným územím, posuzují se i ekonomické ukazatele: mimo jiné struktura příjmů, dluhy či likvidita. „Úkolem města pro byznys není odkrývat nešvary, ale poukazovat na pozitivní věci,“ přiblížil moderátor akce.

Letošní ročník přinesl i novou kategorii, speciální cenu Energetický starosta roku pro ty, kteří dokázali nejšetrněji hospodařit s energetickými zdroji. Ocenění obdržel Miloš Izák, radní z Moravské Třebové. Ten ušetřil 4,5 milionu korun z rozpočtu města.

Z vyhlášení Natálie Bartlová

Kultura

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí: okolo břízy létaly skořápky

Skořápky létaly všude kolem, jak děti kmitaly rukama. Letošní Velikonoční trhy na pražském Staroměstském náměstí totiž doplnila soutěž v loupání vajec. „Jak mi to šlo? Šlo to, ale měla jsem vyhrát, tamten chlapeček podváděl,“ stěžovala si pětiletá Lucinka. Dospělé zase bavil program na pódiu: během čtyř dnů vystoupilo přes deset folklorních souborů, třeba i ze Švýcarska.

„Pro děti jsme připravili výtvarné dílny, kde si mohou nabarvit kraslice nebo vyrobit jarní dekoraci. Po celý víkend bude vystupovat mnoho folklorních a národopisných souborů, které přiblíží velikonoční zvyky v různých regionech,“ vysvětlila před začátkem trhů organizátorka Libuše Klinková.

Na náměstí se také tančilo a zpívalo, vzduchem se nesla vůně klobás, párků, langošů nebo svařeného vína, zájemci si mohli dopřát i jarní pečené brambory či tradičního českého beránka. Pozornost poutala jarní bříza, kterou zdobily vajíčka a pestrobarevně malované talíře. Doprostřed organizátoři pověsili velký věnec, z něhož vycházely barevné stuhy, které vytvořily symbolickou střechu. I štíty stánků zdobily folklorní motivy z celé republiky.

Návštěvníci mohou až do konce trhů, tedy až do 23. dubna, přispět na nadaci Pražské děti, která pomáhá dětem na onkologii a hematologii ve Fakultní nemocnici Motol.

Ze Staroměstského náměstí Anna Julie Řehořová

Sport

Sport stručně: Kometa mistrem! Jihlava krok od postupu a fotbalová liga

* Brno čekala dlouhá noc. Tamní Kometa v ohlušující atmosféře zvítězila i ve čtvrtém finálovém utkání a sérii ukončila v nejkratší možné době. Obhájce titulu z Liberce vstoupil do souboje dvěma domácími porážkami v domácím prostředí a ani pod Špilberkem se neprosadil. Poslední utkání ve středu 19. dubna Brno ovládlo čtyřmi brankami ve druhé třetině, výhru 5:2 zásahem do prázdné klece pečetil Jakub Krejčík. Zisk Masarykova poháru za rok 2017 znamená pro Moravany již dvanáctý triumf v klubové historii. „Je to úžasný pocit, Brňáci na to čekali tolik let,“ rozplýval se kapitán mistrů Leoš Čermák. Pro přesnost: Kometa na pohár čekala 51 let.

* Dvě kola před koncem baráže o hokejovou extraligu jde Jihlava do trháku. V úterý 18. dubna zvítězila v Českých Budějovicích těsně 3:2 a v čele tabulky si vytvořila pětibodový náskok. V případě zisku alespoň dvou bodů může tým z Vysočiny slavit postup do nejvyšší soutěže už v pátek. Dál je situace vyrovnanější: Karlovy Vary v zápase o přežití zabraly na ledě Pardubic a po výhře 2:1 se bodově dotáhly právě na svého soupeře. Jediný bod na nejhorší týmy z extraligy ztrácejí České Budějovice.

* Vedoucí Plzeň ani druhá Slavia ve 24. kole fotbalové ligy nezaváhaly, a zatímco rozdíl mezi nimi činí pouhý jeden bod, třetí Sparta jich po prohře v Jihlavě ztrácí už dvanáct. Nedaří se ani podzimnímu zázraku ze Zlína. V duelu o páté místo podlehl Teplicím, které se přiblížily pohárovým příčkám. Poslední Příbram přestřílela Karvinou a na nesestupové pozice už ztrácí „pouhé“ čtyři body. Nevýrazná forma by tak nakonec mohla mrzet Hradec Králové, na který se dotáhla předposlední Jihlava.

Jaroslav Keimar

O finále Fed Cupu se porve mladá krev

Český tenisový tým se bude muset v semifinále Fed Cupu obejít bez tradičních opor. Obvyklé stálice jako Petra Kvitová a Lucie Šafářová se z turnaje omluvily. Proti americkým soupeřkám tak dostanou šanci mladé hráčky. Na Floridu odletěla čtveřice Denisa Allertová, Markéta Vondroušová, Kateřina Siniaková a Kristýna Plíšková.

„Udělaly pro český tým strašně moc, o to snáze se jejich omluva přijímá,“ poznamenal ve středu 12. dubna na tiskové konferenci nehrající kapitán Petr Pála. Hráčky se omluvily kvůli zápasovému vytížení a zranění, Kvitová stále nehraje po útoku z konce loňského roku.

Z nového týmu mají fedcupové zkušenosti pouze Allertová a Siniaková. Třetí hráčkou bude teprve sedmnáctiletá Vondroušová, čerstvá vítězka turnaje ve švýcarském Bielu. Čtveřici uzavírá Kristýna Plíšková, sestra světové trojky Karolíny. „Naše šance na vítězství je přibližně 40 ku 60. Nebral bych to jako předem prohraný zápas,“ prohlásil Pála.

Na druhé straně se proti českým hráčkám také nepostaví to nejlepší, co dokáže americký ženský tenis nabídnout. Sestry Serena a Venus Williamsovy ani Madison Keysová se do Fed Cupu nezapojí. Největší respekt budí první deblistka světa a spoluhráčka Šafářové Bethanie Matteková-Sandsová. Vedle ní se na kurtech předvedou Coco Vandewegheová, Lauren Davisová a Shelby Rogersová. Zda na floridské antuce oslaví český tým postup do čtvrtého finále v řadě, bude jisté již po víkendu. Duely jsou na programu 22. a 23. dubna.

Z tiskové konference Filip Kalčák

Florbalové superfinále: Chodov otočil stav utkání a obhájil titul mistra

Pražská O2 aréna hostila v pondělí 17. dubna největší florbalovou událost na českém území. Hráči Chodova si v takticky svázaném utkání poradili s Mladou Boleslaví 3:1, přestože už od sedmé minuty doháněli gólové manko. Pražané se stali teprve třetím mužstvem v historii české nejvyšší soutěže, kterému se povedlo obhájit prvenství z předchozí sezony. Ženský titul zůstal také v Praze, florbalistky Herbadentu si hladce poradily s Vítkovicemi 6:2.

Víc než jedenáct tisíc diváků sledovalo florbal opatrný z obou stran, přesto v první třetině padaly góly. I s trochou štěstí se v sedmé minutě prosadil boleslavský kanonýr Jiří Curney. Tým Chodova odpověděl bleskově, Martin Pražan se neukvapil se střelou přes dva hráče. „Snad ještě v prosinci bych se to snažil narvat z první, v těchto situacích jsem herně vyzrál. Počkal jsem si a našel jsem skulinku mezi nohama,“ popsal chodovský obránce.

Po bezbrankové druhé třetině nastal mimořádný moment – po sporné situaci na brankovišti si rozhodčí poprvé v historii českého florbalu vzali na pomoc videozáznam. Po konzultaci dorážku Patrika Dóži do značně vychýlené brány neuznali. Míčku zabránila v cestě za brankovou čáru závěsná síť. „Rozhodčí nám všechno vysvětlili. Důležité bylo, že nás tato situace nerozhodila,“ řekl na tiskové konferenci chodovský kapitán Tomáš Sýkora.

Byl to právě on, kdo jako lídr mužstva rozhodl o titulu. Necelých šest minut před koncem základní hrací doby se opřel bez přípravy do míčku a poslal jej ke vzdálenější tyči. Když se Boleslavští v závěru odhodlali ke hře bez brankáře, potrestal ztrátu na útočné polovině Dóža. „Kluci to vydřeli, v průběhu se nám zranilo několik hráčů, museli jsme hrát na deset lidí. Patří jim obrovské poděkování,“ chválil trenér David Podhráský.

Středočeši prožívají pochopitelné zklamání. Základní část, v níž finálového soupeře v obou vzájemných zápasech porazili, ovládli s rekordním počtem 63 bodů. Ve vyřazovacích bojích ztratili pouhé dva zápasy, přesto končí bez vysněné trofeje. „Nevyhovuje nám tento typ zápasů, kdy se moc nehraje. Chodov je na tohle zvyklý, a proto taky dneska vyhrál,“ prohlásil boleslavský kapitán Petr Novotný. Superfinále se příští rok přestěhuje do Ostravy.

Ze superfinále Tomáš Chramosta

Počasí

Počasí

Na jarní piknik to tedy nebylo. Čtvrtek 13. dubna propršel a teplota se pohybovala kolem 10°C. Velký pátek a Bílá sobota už přinesly s prvními slunečními paprsky a průměrnou teplotou 14°C o něco lepší zprávy, ovšem ne pro Pražany a severozápadní Čechy, na které stále pršelo. A na Boží hod velikonoční to schytaly i další regiony, jen na Brno a Vysočinu nezbylo. Velikonoční pondělí už lidé přivítali v pršiplášti, a nebylo komu závidět, protože zmokla Morava i Praha. V úterý bylo Česko o pouhých 6°C a sněhových vločkách, s lehkou nadsázkou jsme si mohli zavzpomínat i na stavění sněhuláka.

Maria Gorbatova