27. dubna 2017, Carolina č. 924
události od 19. do 26. dubna
Z domova
Uctění památky holocaustu: Ve 13 městech Česka se veřejně četla jména obětí
V Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad se v pondělí 24. dubna ve dvě hodiny odpoledne uskutečnil dvanáctý ročník vzpomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa. Cílem akce, nad níž převzal záštitu ministr kultury Daniel Herman, bylo přizvat obyvatele Česka bez rozdílu jazyka, náboženství a kultury k aktivnímu uctění památky obětí holocaustu. Kromě Prahy se jména veřejně předčítala ještě v dalších dvanácti městech po České republice, například v Kolíně, Plzni, Brně nebo Olomouci.
Jádrem vzpomínkové události byl maraton čtení jednotlivých jmen mužů, žen a dětí, které nacisté za druhé světové války kvůli židovskému či romskému původu pronásledovali, perzekvovali a vraždili. Čtení se zúčastnila široká veřejnost, nejen pamětníci holocaustu a významné veřejné osobnosti, ale i řada mladých lidí, kterým památka obětí není lhostejná. Zájemci o předčítání na místě obdrželi papír se šesti jmény obětí, s jejich daty narození, úmrtí a místy, kde zahynuli. K tomuto seznamu pak všichni mohli doplnit ještě další jména, například svých příbuzných, kteří byli během druhé světové války rovněž zavražděni.
Den vzpomínání odkazuje na výročí povstání ve varšavském ghettu, které začalo 19. dubna roku 1943 a během něhož bylo deportováno či zabito zhruba 56 tisíc lidí. Neoficiální údaje hovoří až o 70 tisících. Nacisté během druhé světové války zavraždili šest milionů lidí židovského původu.
Ze vzpomínkové akce Adéla Paruchová
Prahou prošel pochod proti antisemitismu
V neděli 23. dubna odpoledne prošly hlavním městem přibližně tři stovky lidí, aby již počtrnácté připomněly temnou minulost holocaustu. Pochod dobré vůle, jak se akce jmenuje, vyšel ze Staroměstského náměstí a odtud zamířil do Valdštejnské zahrady, kde se zájemci mohli zúčastnit doprovodného kulturního programu nazvaného Všichni jsme lidi.
Ze Staroměstského náměstí šli účastnící pochodu ulicemi židovského města směrem na Palachovo náměstí, odkud se vydali do Valdštejnské zahrady. K tamnímu shromáždění, jež odstartovalo za zvuku dechového nástroje šofar, se připojili herec Jan Potměšil nebo izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron, který upozornil na narůstající počet antisemitských útoků v Evropě a Severní Americe.
Vrcholem akce bylo setkání dvou žen – Eveliny Merové (86) a Judith Rosenzweigové (87). Ty společně žily v pokoji v terezínském ghettu a v Praze se po letech sešly. Na motivy jejich osudů v roce 2004 vyšla kniha Děvčata z pokoje 28, jejíž pasáže se pak v zahradě předčítaly. Obě varovaly před zbytečným násilím. „Někdy se nám nářky a hádky zdají malicherné, poznaly jsme, že život je o něčem jiném,“ vyjádřila se Merová.
Událost zorganizovalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) ke dni Jom ha-šoa, tedy vzpomínání na oběti holocaustu. Předseda pražského ICEJ Mojmír Kallus k příběhu děvčat uvedl, že poctivě uznávaly vysoké morální hodnoty, i přesto, že byly mladé.
Z Valdštejnské zahrady Tomáš Hubka a Dominik Patzner
Národní technické muzeum připomnělo 70. výročí první cesty Hanzelky a Zikmunda
Před 70 lety vyrazili Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund na svou první cestu do Afriky s Tatrou 87. V sobotu 22. dubna si výročí připomněli i v Národním technickém muzeu v Praze, jemuž Hanzelka v roce 1959 slavný vůz věnoval. Dodnes je součástí stálé expozice v dopravní hale.
Program započal tematickou pamětní jízdou automobilu Tatra 87, který zamířil do Zlína na festival Neznámá země a dále pokračoval podle cestovatelského deníku Hanzelky a Zikmunda do Marseille. Posádku tvořili Michal Popov, majitel vozu, Petr Horký a Miroslav Náplava, pořadatelé festivalu Neznámá země, který potrvá do 30. dubna.
Návštěvníci muzea mohli kromě původního expedičního vozu zhlédnout také předměty, jež Hanzelka a Zikmund měli na slavné výpravě s sebou. Prohlédnout si mohli Zikmundovu pistoli, mapu, mince z různých afrických zemí, boty od firmy Baťa, v nichž cestovatelé zdolali nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, nebo dobové láhve od Plzeňského Prazdroje, jemuž dělali na cestách reklamu.
Součástí celodenní akce byla i výstava veteránů do roku výroby 1970 a automobilů Tatra bez omezení roku výroby ze soukromých sbírek. Vedle vozidel a předmětů z cest se však návštěvníci mohli dozvědět i něco více o životě samotných cestovatelů. Muzeum promítalo film Století Miroslava Zikmunda z roku 2014, jejž režíroval Petr Horký.
Cestovatelská dvojice Hanzelka a Zikmund se proslavila svou první výpravou, kterou zahájila v roce 1947, kdy se jako mladí absolventi ekonomie rozhodli s Tatrou 87 objet svět. Z pražské Opletalovy ulice se vydali do Afriky, z Kapského Města pokračovali lodí do Argentiny a cestovali po Jižní a Střední Americe. Celkem za 1290 dní projeli 44 zemí, urazili 111 tisíc km (z toho 61 700 km v Tatře 87) a pořídili 10 tisíc fotografií a 11 km filmového materiálu. O své tříleté cestě průběžně informovali v rozhlasových reportážích a posléze o ní napsali několik knih. Později podnikli výpravu do Asie a Oceánie. Hanzelka zemřel v roce 2003, Zikmundovi je 98 let a žije ve Zlíně.
Z Národního technického muzea Tereza Dorňáková
Vnímání a definice práva hlavním tématem Horáčkovy debaty
Právo, právní stát a jeho fungování. To byla hlavní témata debaty s prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem a jeho hosty, která se konala v úterý 25. dubna v Image Theatre na Národní třídě v Praze. Hlavními diskutéry byli právníci Karel Eliáš, hlavní autor nového občanského zákoníku, sociolog Jiří Přibáň a František Korbel, který v minulosti pracoval jako náměstek několika ministrů spravedlnosti. Důraz kladli především na definici práva a právního státu a jeho ideální fungování a porovnání s realitou.
Karel Eliáš například na úvod prohlásil, že normální lidé si pod pojmem právo představí „šibenici a kriminál“, a citoval řeckého filozofa Hérakleita, když řekl, že „lid má bojovat o zákon jako o hradbu“. Zdůraznil také, že nemůžeme přehlížet slabiny právního státu a právo nemůže účinně fungovat bez určité úrovně poctivého jednání mezi lidmi.
Na něj plynule navázal Jiří Přibáň, když pokračoval v historických referencích a zmínil balkánské přísloví: „Pro mé přátele všechno, pro mé nepřátele zákon.“ Dále řekl, že právní stát funguje jen tehdy, když právo chrání slabé a bezbranné. Podle něj je na tom český stát oproti ostatním postkomunistickým středoevropským zemím velmi dobře, ale v právu a mezi politiky se vede bitva o jazyk, v níž v Česku už zvítězila rétorika Marine Le Penové. „Za těch 27 let se v České republice změnilo všechno. A také skoro nic,“ prohlásil mimo jiné.
František Korbel se zase věnoval vnímání práva. „Trochu si říkám, jestli nakonec problémem práva nejsou vlastně právníci,“ reagoval na případ sporu matky se synem, který se týkal opakovaného odkládání platby a následného odvolání se na promlčecí lhůtu. „Problémem je pak právo jako takové, tedy nejenom právníci, ale ta masa, to množství, ta mnohost formálních pravidel,“ poukázal na to, že podle něj je v české legislativě příliš mnoho zbytečně detailních definicí. Vyjádřil se, že on sám je příznivcem spíše obecnější formulace práva a zákonů.
V debatě s publikem padly dotazy ohledně problematické Klausovy amnestie z roku 2013, délky trvání legislativního procesu a pocitu frustrace z české justice u mnoha lidí nebo potenciálních změn pravomocí prezidenta republiky. „Pravomoci měnit nemusíme, musíme změnit prezidenta,“ reagoval na poslední uvedený dotaz Přibáň.
V závěru vystoupil samotný Michal Horáček. Poděkoval hostům, že přijali jeho pozvání a odpověděl na jeden z dotazů publika, jenž se týkal jmenování členů Ústavního soudu ČR. „Doufám, že máte nějaké věštecké schopnosti, protože jmenování členů Ústavního soudu by se týkalo mého případného druhého období,“ odvětil Horáček. Zdůraznil také, že lidé podle něj mají pocit, že právo nefunguje pro všechny stejně.
Z debaty Jan Šimek
Festival Na hlavu se pokoušel bourat předsudky o duševních poruchách
V pražském kině Světozor se od 20. do 23. dubna konal první ročník filmového festivalu Na hlavu. Nabídl spojení projekcí filmů s přednáškami odborníků na duševní zdraví i nemoci. Kultovní snímky jako Amadeus, Trainspotting a mnoho dalších získaly díky přednáškám nový rozměr, a umožnily tak divákům pochopit, co se v hlavách filmových postav skrývá.
Festival zahájil Amadeus, populární film Miloše Formana, který představuje Mozarta jako geniálního blázna. Právě vztah mezi genialitou a duševním vyšinutím objasnil Cyril Höschl ve své úvodní přednášce. V rámci jeho vystoupení se křtila i nová publikace kolektivu autorů Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ ) s názvem Mozek a jeho člověk, mysl a její nemoc. Program nabídl i snímek Ex machina na téma umělé inteligence, k němuž promluvil Filip Španiel. Animovaný film V hlavě odhalil období dospívání mladé dívky a všechny emocionální nástrahy, které na ni čekají.
Právě průběh emocí, jejich projev a jak je umět číst objasnil v přednášce Radvan Bahbouh: „Největší stupeň naslouchání v psychologii je hluboké emoční naslouchání. To nastává tehdy, když se rozhodneme vnímat emoce druhého. Je krásné, že když vidíme někoho, kdo má radost, automaticky to dobíjí energií i nás. Když jsme naopak s někým, kdo je ve špatné náladě, tak nás to činí soucitnými. Myslím, že je ohromné nechat na sebe působit emoce a neměli bychom se jim vyhýbat.” Pozornosti diváků se dočkaly i další snímky jako Pořád jsem to já o Alzheimerově nemoci s přednáškou Pavla Mohra nebo naturální snímek Proti přírodě. Program ukončila přednáška Jiřího Horáčka o závislostech a drogách spojená s promítáním filmu Trainspotting.
V Česku se duševní obtíže týkají až čtvrtiny populace, i přesto mnoho nemocných naráží na neporozumění okolí. „Právě předsudky a stigmatizaci lidí s duševním onemocněním chceme formou festivalu překonávat. V zahraničí už podobné akce běží řadu let. Stigmatizaci totiž lidé s duševní nemocí mnohdy považují za větší problém než samotnou nemoc,“ řekla pro Českou televizi výzkumná pracovnice NÚDZ Miroslava Janoušková.
Z kina Světozor Kateřina Vraná
Chcete nejmohutnější strom na Zemi? Pražské lesy nabízejí tisíc sazenic sekvojovce
Chcete mít na zahradě gigantického mamuta a kronikáře světa v jednom? Díky Lesům hl. m. Prahy můžete. Tato organizace u příležitosti oslav 25. výročí svého vzniku vypěstovala tisícovku nejmohutnějších stromů světa – sekvojovců obrovských. Dva z nich se nacházejí v Kunratickém lese a pamatují konec druhé světové války.
„Na začátku bylo jen miniaturní semínko, které vypadlo z šišky ze stromu na zem, do chladnoucího popela po lesním požáru. Na konci pak vznikl gigantický organismus chráněný tisíciletou kůrou, který jako tichý kronikář světa přihlíží okolo se valícím vlnám času. Sekvojovce obrovské patří mezi nejmohutnější stromy světa a věk těch nejstarších se počítá na tisícovky let,“ popsala mluvčí Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.
Jako symbol výročí 25 let své existence si Lesy vybraly právě tento monumentální strom. Sekvojovec je prapotomkem některého ze sekvojovců obrovských, které vyrostly ve své domovině, a to na západě severoamerického kontinentu. Odtud je jako okrasné dřeviny lidé rozšířili po celém světě. Nejstarší sekvojovec známý jako Generál Sherman v Sequoia National Park v Kalifornii se pyšní věkem 2,5 tisíce let a výškou více než 80 metrů.
V roce 1945 dva stromy vysadil tehdejší lesník i v pražském Kunratickém lese, v blízkosti dnešního dětského hřiště. Ty dosáhly ale zatím jen 60 let a výšky 35 metrů. Ze semínek památných sekvojovců v Kunratickém lese pak vyrostly letošní sazenice. Lesy hl. m. Prahy podnikly k jejich získání dlouhou cestu. Ta začala už v prosinci roku 2014, kdy sběrači získali kolem 120 kilogramů geneticky kvalitních šišek. Ty pak putovaly do Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí, kde dozrávaly a prosychaly. V takzvané luštírně se pak drobná semínka konečně dostala ze šišek ven. Nejen Pražané si tak dnes mohou zasadit vlastního „mamuta“ mezi stromy na svou zahradu.
„Do zeminy je na jaře 2015 zasadili zahradníci v našem ďáblickém zahradnictví, jehož tradice sahá až do dvacátých let minulého století. Po dvou letech zdejší odborné péče ze semínek vyrostly sazenice originálních pražských sekvojovců obrovských, připravené na cestu do pražských zahrad,“ popsala Carolině mluvčí.
Michaela Lišková
Letošní Běh pro zoo přinese ohroženým druhům téměř stotisícovou finanční pomoc
V neděli 23. dubna se uskutečnil už 3. ročník Běhu pro Zoo Praha pořádaný Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy a studentským spolkem Drosophila. Zúčastnit se mohl každý, ti nejmenší startovali přímo v zoologické zahradě, kde měli délku trasy uzpůsobenou svým možnostem. Starší běžci si mohli vybrat mezi pěti a deseti kilometry. Celkem se akce zúčastnilo 543 lidí a díky registraci a běžeckým tričkům se vybralo 94 800 korun.
Výtěžek poputuje na projekt Pomáháme jim přežít. Zoologická zahrada podporuje zvířata nejen jejich odchovem, ale také tím, že pomáhá dané druhy chránit přímo v místě jejich přirozeného výskytu. Příkladem této formy pomoci může být africký projekt Toulavý autobus, který sváží v Kamerunu děti z odlehlých pralesních oblastí do záchranných stanic pro primáty v Limbe a Méfou. Tam se účastní různých vzdělávacích programů a mají možnost (mnohdy poprvé) spatřit gorily jinak než v podobě pokrmu na talíři. Mezi mladé středoafrické obyvatele byly v rámci projektu rozvezeny i desítky tisíc omalovánek a tisíce francouzských pohádkových knih o gorilách, které po večerech četli venkovští učitelé i negramotným dospělým.
Pomáháme jim přežít poskytuje pomoc i dalším ohroženým druhům. Zoo Praha přispívá k záchraně indických gaviálů v oblasti Čambalu, supů mrchožravých na Balkáně a snaží se o vrácení koně převalského do původní mongolské domoviny.
Z Běhu pro zoo Karolína Jírová
Jazz, hardrock nebo elektronika rozezněly prostory pražského metra
Cestující si už pošesté mohli ve vestibulu metra užít řadu hudebních vystoupení, a to díky akci Nalaďte se v metru. Organizace se ujal Dopravní podnik hl. m. Prahy ve spolupráci s Konzervatoří a Vyšší odbornou školou Jaroslava Ježka. Během čtvrtka 20. dubna se ve stanicích metra vystřídalo přes 50 hudebníků, jejichž cílem bylo především zpříjemnit cestujícím den.
Pořadatelé vybrali šest vestibulů, kde je počet lidí pravidelně největší, a to Muzeum, Florenc, Můstek, Hlavní nádraží, Vltavskou a Nádraží Veleslavín. Hudba cestující neobtěžovala, ba naopak chválili iniciativu mladých lidí. „O akci jsem předem nevěděl, ale pravidelně jezdím touto linkou do práce. Když jsem cestou na metro uslyšel ve vestibulu hudbu, okamžitě jsem sundal sluchátka a nehrají vůbec špatně,” zhodnotil posluchač ve stanici Hlavní nádraží.
V metru se celý čtvrtek zpívalo, tančilo, a co víc, pořadatelé dokázali řadu lidí odvést od shonu a každodenního stresu. Přiměli je se na chvíli zastavit a jen se zaposlouchat do tónů hudby. Cílem akce, která se týká i ekologie, je nalákat co nejvíce lidí k cestování metrem a zpříjemnit jim den. „Pražská MHD patří k nejlepším na světě. Chceme, aby jí co nejvíce lidí dalo přednost před jízdou autem. Proto se dělají i takové akce. Živá hudba v metru je určitě lepší než autorádio v zácpě,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas.
Ze stanice Hlavní nádraží Kateřina Vraná
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Ekonomika
Ekonomika stručně: koruna a prognóza růstu
* Česká koruna posílila k euru i dolaru. Po víkendových prezidentských volbách ve Francii, které se prozatím obešly bez většího zvratu, sleduje česká měna pozitivní náladu. Vyplývá to z údajů na webu společnosti Patria. Růstu se těší i pražská burza, a to zejména zásluhou rakouských finančních titulů jako Erste. Do naopak záporných čísel se dostaly akcie likérky Stock, O2 Czech Republic nebo holdingu Unipetrol.
* Podle prognózy zveřejněné Českou bankovní asociací vzroste letos domácí ekonomika o 2,6 %. Pro příští rok pak předpovídá mírný vzestup o 2,7 %. V obou letech ho podpoří zejména spotřeba domácností. Jde o zlepšení oproti minulému roku, kdy růst činil 2,4 %.
Kristýna Matějková
Kultura
Karlovarský festival ocení skladatele Howarda i filmaře Loache, Lavertyho a Vorlíčka
Už za dva měsíce odstartuje 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Jeho hostem bude světově uznávaný hudební skladatel James Newton Howard, který na slavnostním zahájení převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Ocenění se dočkají i režisér Ken Loach a scenárista Paul Laverty, kteří svou tvorbou výrazně ovlivnili britský film. Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za umělecký přínos české kinematografii obdrží scenárista a režisér Václav Vorlíček, uvedl na úterní tiskové konferenci prezident festivalu Jiří Bartoška.
Loach a Laverty tvoří úspěšnou tvůrčí dvojici a mají na kontě už 12 celovečerních a dva krátké filmy. Stali se průkopníky britského sociálně realistického filmu s humanitárním poselstvím. Oba autory pojí ke karlovarskému MFF pouto, především Loache, kterého zde ocenili už dvakrát.
V rámci slavnostního zahajovacího koncertu před hotelem Thermal vystoupí James Newton Howard, autor hudby k titulům jako Pretty Woman, Šestý smysl nebo Batman začíná. Ve světové premiéře bude dirigovat část filmové hudby k pokračování snímku Fantastická zvířata a kde je najít v podání Českého národního symfonického orchestru.
„Letos splatíme dluh historii kinematografie tím, že uvedeme na velkém plátně tvorbu japonského velikána Kendžiho Mizogučiho,“ sdělil novinářům umělecký ředitel festivalu Karel Och. Kolekcí deseti zásadních snímků připomenou organizátoři rozsáhlou tvorbu tohoto respektovaného tvůrce. „Připomínání je důležitou součástí kulturního života,“ poznamenal na tiskové konferenci ministr kultury Daniel Herman.
Součástí programu bude také světová premiéra digitálně restaurovaného oscarového filmu Obchod na korze tvůrčí dvojice Jána Kadára a Elmara Klose. Bude to již pátý titul, který digitálně restauruje iniciativa Nadace české bijáky. Organizátoři připravují také poctu Jiřímu Brdečkovi. Ke stému výročí jeho narození nabídnou film Limonádový Joe a průřez jeho krátkými snímky.
Karlovy Vary budou přehlídku hostit od 30. června do 8. července a jako obvykle se centrem dění stanou hotely Thermal a Pupp. Letos se festival opět protáhne až do neděle 9. června, kdy budou mít diváci při mimořádných projekcích poslední možnost zhlédnout tři letošní tituly, včetně toho vítězného.
Z tiskové konference Sabina Andree
Vetřelec i Příběh lásky: Film Music Prague 2017 se nesl Prahou
V pátek 21. dubna rozezněly pražský Žofín tóny prvního z koncertů mezinárodního festivalu filmové hudby Film Music Prague. Letošní ročník, který až do nedělního podvečera ovládl také sál Fora Karlín, byl v mnoha ohledech světovou premiérou. Událost, jíž se zúčastnili věhlasní skladatelé jako japonský Joe Hisaishi či držitel ceny Grammy a Zlatého Globu Craig Armstrong, nalákala stovky návštěvníků na tři koncerty kultovní filmové hudby.
Už na úvodním vystoupení s názvem The Story of Love (Příběh lásky), které dirigoval Skot Craig Armstrong, zazněly skladatelovy známé a mnohokrát interpretované melodie z filmů Moulin Rouge!, Láska nebeská nebo Velký Gatsby. Diváci si však mohli poslechnout i zcela první koncertní provedení skladeb z nového thrilleru Snowden nebo z historického dramatu Královna Alžběta: Zlatý věk. Jak dříve uvedl ředitel festivalu Nikola Bojčev, událost je zvláštní již tím, že se jí zúčastní samotný autor hudby: „Craig Armstrong přijímá pozvání na festivaly jen výjimečně. Proto je pro nás čest, že do Prahy přijede. Čeští fanoušci mají ojedinělou příležitost potkat tohoto hollywoodského skladatele osobně.“
Sobotní program se nesl v odlišném duchu. Pod taktovkou uznávaného japonského dirigenta Čuheie Iwasakiho se odehrála multimediální hudební show Alien: The Symphony. Návštěvníci byli svědky nekonvenčního vystoupení Filmové filharmonie a sboru, které snoubilo hudbu z kultovní sci-fi ságy o vetřelcích se speciálními efekty a osvětlením, a zhlédli i další světovou koncertní premiéru. Tou byla suita z filmu Prometheus skladatele Harryho Gergsona-Williamse.
Snad největším lákadlem ale zůstal nedělní galavečer The World of Hisaishi ve Foru Karlín, na nějž zavítal proslulý dirigent Joe Hisaishi, autor hudby více než stovky animovaných filmů. Na jeho prvním vystoupení v Česku zazněly v provedení symfonického orchestru a chlapeckého sboru Boni Pueri melodie z filmů Cesta do fantazie nebo Princezna Mononoke animátora Hajaa Mijazakiho. „Je to pro nás velká čest. Joe Hisaiši je fenomén. V Evropě to bude jeho teprve druhý koncert, proto jsme rádi za tuto příležitost,“ citovaly Lidovky.cz před zahájením festivalu ředitele Bojčeva.
Snad i díky Hisaishimu byl tak podle organizátorů letošní ročník jeden z nejvydařenějších, a to i přesto, že Film Music Prague každoročně přiváží do metropole netradiční projekty a hosty. Hvězdou loňského ročníku byl například britský skladatel David Arnold, autor hudby k velkofilmům o Jamesi Bondovi nebo Godzille.
Z festivalu Zuzana Nevolová
Retroreflexe/Epos 257: krása ilegálního umění v nevšedním pohledu na metropoli
Národní galerie v Praze Holešovicích otevřela ve čtvrtek 20. dubna návštěvníkům své dveře, jimiž se táhne silná žlutá čára vodorovného dopravního značení, pokračující napříč galerijními prostory až do středu abstraktní urbanistické výstavy Retroreflexe, kde přechází v zákaz parkování umístěný před budovou. Netradiční dílo a jeho příběh přišel nadšencům po měsíci od zahájení výstavy na revernisáž opět přiblížit sám autor – Epos 257.
Epos 257 je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a jednou z nejvýznamnějších osobností českého street-artu. Veřejnosti se představil zejména rozmístěním balíků sena po pražském centru a ohrazením části Palackého náměstí, kde plot vydržel bez povšimnutí téměř dva měsíce. Hlavní myšlenkou jeho nového projektu je průzkum městského prostředí, jež zde symbolizuje převážně dopravní značení. Jeho odrazové vlastnosti reflektují autorovy toulky krajinou, ta se ale stále dynamicky mění, a Retroreflexe se tak postupně stává obrazem minulosti. Ústřední dílo se však nečekaně nachází mimo galerii, jakkoliv se k němu výstava vztahuje. Mozaikovitá mapa metropole zůstává tam, kam patří – v ulicích města.
V prostoru galerie je přítomna pouze prostřednictvím živého přenosu a četných dokumentací jejího vzniku. Expozice vznikala několik měsíců výměnou značek ve veřejném prostoru hlavního města. Je tak určitou formou konstrukce a rekonstrukce, v jejímž duchu se formuje i zbytek výstavy. Směr šipek na mozaice je určen podle světové strany, na kterou značka původně mířila. „Chtěl jsem tak porušit určitý binární systém směrového značení,“ popisuje autor. Materiál umělec získával za bílého dne, oděn pouze do oranžové reflexní vesty. „Oranžová vesta funguje ve veřejném prostoru jako povolenka k činnosti. Přestože je křiklavě barevná, člověk se v ní paradoxně stává naprosto neviditelným,“ dodává. Vstup na výstavu je zdarma, přesto se vyplatí nepřijít s prázdnou – za jakoukoliv českou bankovku zde návštěvník získá novou, stejné hodnoty. Samotná recepce je totiž dalším uměleckým dílem, symbolizujícím autorem aplikovanou směnu, do jehož vzniku se tak může návštěvník sám zapojit. „Záměrem je vlastně vybrat, přesněji spíš vyprat, co nejvíce peněz,“ vysvětluje s úsměvem Epos 257.
Z Národní galerie Tomáš Šedivý
Zdeněk Svěrák pokřtil svou knihu Tiché šlapací království
Populární herec, scenárista a spisovatel Zdeněk Svěrák pokřtil v pondělí v pražském Paláci knih Luxor na Václavském náměstí svou novou knihu Tiché šlapací království. Původně ji napsal v šedesátých letech jako rozhlasovou pohádku, v době okupace byla ale smazána jako nežádoucí. Příliš totiž připomínala poměry v tehdejším Československu.
Kniha určená pro děti i dospělé vypráví o podivném království, kde je zakázáno mluvit nahlas a vydávat jakékoli hlasité zvuky. O dodržování pořádku se stará pravá ruka krále, donašeč Špicl, kvůli kterému končí spousta nevinných lidí za mřížemi. Kromě poselství knihy přiblížil Svěrák i důvody, které ho k jejímu napsání vedly, mimo jiné sen stát se autorem nedělní rozhlasové pohádky. „Nebyl to malý cíl. Pohádky tehdy z rozhlasu po drátě i bez drátu poslouchal celý národ, děti i dospělí,“ píše Svěrák v předmluvě. Na křtu pak nezapomněl zmínit ani významový přesah příběhu, ve kterém mnozí spatřují spojitost s někdejším režimem. „Když píšu pohádky, myslím i na rodiče,“ řekl.
V závěru se otázky stočily i mimo umění. Řeč byla například o náladě v současné společnosti nebo o blížících se prezidentských volbách. Po skončení akce se v knihkupectví uskutečnila krátká autogramiáda, kde si mohli lidé nechat podepsat nejen novou knihu, ale i libovolné dílo ze Svěrákovy předešlé tvorby.
Pohádka o Tichém šlapacím království se po vymazání v roce 1968 dostala do povědomí publika až po dvaceti letech, kdy se znovu objevila pod názvem Kolo se zlatými ráfky. Je první z edice tří knih, které chce nakladatelství Grada z audiozáznamů Svěrákových pohádek vytvořit. Následovat budou tituly Posel Hydrometeorologického ústavu Akademie věd a To jeli dva ve vlaku.
Ze křtu Eva Müllerová
Sport
Hokejová reprezentace představila posily pro mistrovství světa i nového partnera
Síň slávy českého hokeje v pražské Galerii Harfa hostila v úterý tiskovou konferenci hokejové reprezentace. Na ní představil hlavní trenér Josef Jandač nominaci na poslední přípravný turnaj a spolu s generálním manažerem Martinem Ručinským hovořil i o možných posilách pro světový šampionát. Představil se rovněž nový sponzor Českých hokejových her a speciální akce, které budou zápolení čtyř evropských mužstev doprovázet.
Nejočekávanější částí programu bylo zveřejnění nominace hráčů, kteří se zúčastní Carlson Hockey Games v Českých Budějovicích od 27. do 30. dubna. Figurují v ní nově posily z NHL v podobě brankáře Petra Mrázka, obránců Radka Gudase, Jakuba Kindla a Michala Kempného a útočníka Jakuba Voráčka. Soupisku doplnili mimo jiné také letošní extraligoví finalisté Radim Šimek a Jakub Krejčík. Mužstvo na turnaji poměří síly s Ruskem, Finskem a Švédskem. „Soupiska ještě není uzavřená, snažíme se letos držet si širší kádr,“ prohlásil trenér Jandač s tím, že v neděli okruh hráčů uzavře.
Tým může pro světový šampionát, který se bude konat od 5. května ve Francii a Německu, počítat také s Tomášem Plekancem, jenž se po vyřazení Montrealu z play off NHL připojí k mužstvu v Paříži. „Pleky je Pleky. Všichni víme, jaký má vztah k národnímu mužstvu, jeho přístup je příkladný. Vždycky, když mohl, tak přijel,“ řekl Ručinský, který s hráči ze zámoří jako generální manažer vyjednává. Plekanec, pro něhož to bude už desáté mistrovství světa v kariéře, bude s největší pravděpodobností českým kapitánem na šampionátu. Ve hře je stále přílet Davidů Krejčího a Pastrňáka z Bostonu.
Na tiskové konferenci představili také nového hlavního partnera budějovického turnaje, jímž je česká firma Carlson zabývající se výrobou autokosmetiky, olejů a provozních kapalin pro automobily. Právě po ní se tradiční turnaj letos jmenuje. Vítěz si odnese novou trofej v podobě obrácené koruny ze skla a pozlaceného kovu. Specialitou budou i historické dresy, v nichž odehraje domácí reprezentace první třetinu zápasu proti Švédsku. Vzpomene tak na první mistrovský titul z roku 1947.
Z tiskové konference Filip Ardon
Sport stručně: hokejová baráž, porážka českých tenistek a smrt českého reprezentanta
* V neděli skončila posledním kolem hokejová baráž, a je tak známo, které týmy budou v nadcházející sezoně bojovat o titul v nejvyšší soutěži. Dukla Jihlava si zajistila postup už v předposledním kole, přestože podlehla Karlovým Varům v prodloužení, a do závěrečného střetnutí šla už jen s okleštěnou sestavou. Tu dokázali porazit pardubičtí hokejisté, kteří se tak mohli radovat z udržení mezi elitou. Tipsport extraligu naopak opouští po dvaceti letech Karlovy Vary. Skončily třetí. Poslední místo barážové tabulky obsadily České Budějovice, které ve WSM lize setrvají.
* České tenistky o víkendu statečně vzdorovaly hráčkám USA, finále Fed Cupu si ale nezahrají. Do semifinále vstupovaly ve značně omlazené sestavě poté, co se všechny zkušené hráčky omluvily. Za mořem však podaly velmi dobrý výkon. Po porážce Markéty Vondroušové srovnala stav Kateřina Siniaková a vše bylo otevřené. Druhý hrací den si reprezentantky role vyměnily a za stavu 2:2 musela rozhodnout čtyřhra.
Kristýna Plíšková se Siniakovou však na americkou dvojici nevyzrály a musely se smířit s vyřazením. Američanky, které nastoupily bez hvězdných sester Williamsových, se poperou o vítězství ve Fed Cupu s Běloruskami.
* Fotbalový svět zasáhla v neděli večer smutná zpráva. V Turecku si vzal život jednatřicetiletý český fotbalista František Rajtoral. Podle dostupných informací se bývalý hráč Baníku Ostrava a Viktorie Plzeň oběsil ve svém bytě. Hráč, který získal s Plzní čtyři mistrovské tituly, se už v minulosti léčil s únavovým syndromem a psychickým problémy.
Rajtoralovi, který nastoupil ve čtrnácti utkáních i za českou reprezentaci, vzdali hold fanoušci, bývalí spoluhráči, ale i soupeři. „Byl to veselý kluk. Když pak ale přišlo to období, kdy se uzavřel do sebe, bylo najednou všechno jinak. Nechodil ani na tréninky, jenom do posilovny. Snažili jsme se mu pomoct, ale nešlo to. Prostě se zavřel doma a nekomunikoval. Nevím, jak na tom byl v Turecku, mám obavu, jestli to na něj prostě nebyla příliš velká samota. Je to hrozná tragédie,“ uvedl pro iSport.cz Rajtoralův bývalý spoluhráč Adam Varadi.
Filip Ardon
Slavia znovu vede fotbalovou ligu, Plzeň nezvládla zápas se Spartou
Fakt, že nejvyšší českou fotbalovou soutěž ovládne buď Slavia, nebo Plzeň, je jasný už pár týdnů. Který z těchto dvou týmů to bude, ovšem není jasné ani po 25. kole. Viktorka prohrála klíčové utkání se Spartou, a umožnila tak sešívaným získat dvoubodový náskok v čele tabulky. V jarní části sezony si oba kluby pravidelně vyměňují pořadí a posledních pět kol tak slibuje zajímavou podívanou.
Sparta v domácím prostředí Plzeň téměř k ničemu nepustila a díky gólům Šurala a Karavajeva zaslouženě vyhrála. Do utkání přitom vstupovala z pozice outsidera. Letenští zažívají sezonu plnou rozpačitých výkonů a Západočechy nedokázali zdolat už tři roky. Sparťané si tak po zpackaném zápase s Jihlavou obnovili sebevědomí a drží si třetí místo. V Plzni naopak morálka slábne a její vyhlídky na titul mizí v červenobílé mlze.
Pro Slavii je současný ročník obdobím velkého návratu. Tým z Vršovic projíždí ligou jako buldozer, který nedokázaly zastavit ani obranné valy Uherského Hradiště. Tamní Slovácko předvedlo statečný výkon, sešívaní ale byli opět nelítostní a zvítězili 2:0. Vítězný gól vstřelil kapitán hostů a nejlepší střelec ligy Milan Škoda, jenž zažívá v jedenatřiceti letech vrchol kariéry.
Nejenže má nejvyšší soutěž nového lídra, poprvé od začátku sezony se zamíchalo pořadí i na dně tabulky. Do soboty je naprosto suverénně okupovala Příbram, kterou snad ani nemohl potkat horší vstup do sezony; z prvních dvanácti zápasů jedenáct prohrála. V posledních dvou ale zvítězila a v každém vsítila čtyři góly. Od opuštění sestupového pásma ji tak dělí pouze lepší skóre Hradce Králové. Šestnáctý post patří Jihlavě, která po výhře nad Spartou usnula na vavřínech a nechala se zničit pražskou Duklou.
Výsledky 25. kola: Dukla - Jihlava 4:1, Slovácko - Slavia 0:2, Hradec Králové - Liberec 0:1, Teplice - Karviná 1:0, Brno - Mladá Boleslav 2:3, Bohemians - Zlín 0:2, Jablonec - Příbram 2:4, Sparta - Plzeň 2:0
Tabulka: 1. Slavia 58, 2. Plzeň 56, 3. Sparta 46, 4. Mladá Boleslav 42, 5. Teplice 40, 6. Zlín 38, 7. Jablonec 32, 8. Dukla 30, 9. Liberec 29, 10. Slovácko 29, 11. Karviná 29, 12. Brno 26, 13. Bohemians 25, 14. Hradec Králové 21, 15. Příbram 21, 16. Jihlava 20
Tomáš Klézl
Počasí
Počasí
O Vánocích posláno, minulý týden doručeno. Mimo nízké teploty pohybující se celý týden okolo 5 °C jsme se dočkali i sněhu. Začátkem nového týdne se teploty opět zvedly až na 15 °C, ale předpovědi na příští dny nejsou veselé. Očekávat můžeme zataženou oblohu a přívalový déšť na území téměř celé České republiky.
Bylo nás pět