4. května 2017, Carolina č. 925
události od 26. dubna do 3. května
Upozornění
Dnešním vydáním se se čtenáři Caroliny loučí první ročník studentů bakalářské žurnalistiky, ten nový se představí po prázdninách počátkem října. Pohodové léto (poněkud s předstihem) všem přeje redakce.
Redakce
Z domova
Premiér Sobotka kvůli Babišovi podává demisi, variantou je vláda bez obou
Necelých šest měsíců před termínem podzimních voleb do Sněmovny řeší Česko politickou krizi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že podá demisi. Reagoval tak na situaci kolem ministra financí Andreje Babiše (ANO). „Chci tím uvolnit ruce koaličním stranám k tomu, aby mohly jednat o řešení,“ prohlásil. Prezident Miloš Zeman, na němž teď bude záležet, zatím krok oficiálně nekomentoval. Variantou je vláda bez Sobotky i Babiše.
„Nepokládám za možné, abychom tolerovali obrovský konflikt zájmů, který má ministr financí a místopředseda vlády, situaci, kdy finanční správa, která má provádět kontrolu, jemu samotnému podléhá,“ prohlásil premiér v úterý 2. května na mimořádném brífinku. Pouhé Babišovo odvolání by podle něj bylo řešením. „Ale ministr financí by hrál roli mučedníka a využil by situace k tomu, aby získal body před volbami,“ vysvětlil.
Babišovi vyčetl zejména finanční operace – například nákup korunových dluhopisů, kde podle něj existuje podezření z daňových úniků desítek milionů korun. I Sněmovna předsedovi hnutí ANO uložila, aby do konce dubna finanční záležitosti vysvětlil. Dopis, v němž se ministr obhajoval a transakce se společností Agrofert označil za legální, Sobotkovi nestačil. „Neobsahuje nové skutečnosti, ministr nevyvrátil pochybnosti,“ poznamenal.
Babiše demise zaskočila. „Pan premiér poškozuje práci celé vlády, ministrů, postupně ničil pověst vlády neustálými útoky proti mně. Je to zoufalý krok zoufalého člověka,“ napsal na Facebooku. Lídr třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) považuje demisi za ústavně nejčistší řešení, i když by předčasné volby považoval za nešikovné. Předseda opoziční ODS Petr Fiala označil demisi za projev bezradnosti a alibismu, s čímž souhlasil i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, podle něj není Sobotka schopen nést zodpovědnost.
Politici nyní jednají o budoucím uspořádání. „Variant může být mnoho, preferuji řešení, které zajistí stabilitu, tedy na koaličním půdorysu rekonstruovanou vládu bez Babiše a Sobotky,“ napsal Jurečka na Twitteru. „Můžu říct za KDU-ČSL, že je to varianta k jednání, která by mohla zklidnit celou situaci a umožnila, aby vláda pokračovala bez razantních změn,“ naznačil šéf lidovců Bělobrádek pro Týden.cz. Babiš už v úterý podle ČTK připustil, že novým premiérem by mohl být současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.
Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL vládne v Česku po sněmovních volbách v říjnu 2013. Podle výzkumů by další volby ovládlo ANO, které ve volebních modelech CVVM a STEM dostalo přibližně 30 % hlasů, před druhou ČSSD (16 %) a třetí KSČM (12,5 %).
Petra Vávrová
Byl první máj, politiky čas: v Praze klid, v Brně předčasně rozpustili pochod
V centru Brna se 1. května tradičně střetli příznivci krajní pravice se svými odpůrci. Konflikt vyvrcholil kolem 15. hodiny na Moravském náměstí, když účastníci začali házet petardy a kameny. Později jeden z antifašistů vylezl na policejní vůz a desítky se jich posadily na tramvajové koleje, aby extremistům znemožnily v pochodu pokračovat. Policie zadržela celkem 11 osob z obou názorových proudů, pro nekázeň pořadatelů u hlavního nádraží pochod předčasně rozpustila.
Akce organizované Dělnickou mládeží s podporou Dělnické strany sociální spravedlnosti a Lidové strany Naše Slovensko se zúčastnilo kolem 150 lidí. S přeškrtnutými vlajkami Evropské unie, vlajkami Slovenska, otrokářské americké konfederace a transparenty hlásajícími stop multi-kulti experimentům nebo mládí vpřed zahájili průvod na náměstí Svobody. Na Moravském náměstí pronesl projev Tomáš Vandas, bývalý předseda Dělnické stany, kterou jako jedinou v historii České republiky rozpustil Nejvyšší správní soud z důvodu hlásání neonacistické ideologie. Jeho slova přes bubnování odpůrců téměř nebyla slyšet.
Odpůrci krajně pravicových názorů vytvořili na sociálních sítích událost Kdo si hraje, nehajluje, v níž veřejnost vyzvali k zorganizování zábavné, nenásilné a kreativní aktivity v centru Brna, kterou od extremistů odpoutají pozornost. Na náměstí Svobody se díky nim se sešlo kolem 300 osob – malíři, samba bubeníci, tanečníci, kytaristé, zpěváci, skauti, cyklisté, plyšové žirafy a medvídci nebo lidé rozdávající kávu a sladkosti. Na hodinový stroj, dominantu náměstí, vyvěsili nápis Co je absurdnější než tolerovat netoleranci?, který jim extremisté následně poškodili nožem.
V Praze se politická shromáždění obešla bez větších incidentů. Na holešovickém Výstavišti slavili příznivci KSČM a na Střeleckém ostrově příznivci ČSSD. Hnutí ANO se s voliči setkalo na lodi a na náplavce. Pozadu v agitacích nezůstaly ani pravicové strany – ODS První máj oslavila setkáním na Petříně a Svobodní v Riegerových sadech na Žižkově.
Z Brna Eliška Beranová
OSN zbrojí proti pirátům silnic. Na Moravu se vrátí hodný Passat
Každý rok zemře na českých silnicích přibližně 600 lidí. Zvláště muži do 25 let bývají častou obětí dopravní nehody.Ve většině případů nehodu způsobí nepřiměřená rychlost. Proto se Česká republika letos poprvé připojí k týdnu bezpečnosti silničního provozu, který už popáté vyhlašuje OSN.
„Nabízí se otázka, zdali nejsou auta zbytečně rychlá. Motorkáři si asi nekupují nejvýkonnější stroje, aby s nimi jezdili povolenou rychlostí,“ pronesl dopravní expert Roman Budský 2. května na tiskové konferenci. V současnosti může každý vyráběný automobil bez problému dosáhnout zakázané rychlosti. Například ve Francii již v roce 2006 jezdila pouze auta schopná překročit limit. Od té doby se zákony příliš nezměnily. Nová opatření a kontroly mají proto přispět k bezpečnosti provozu.
Mezi ně patří stavba či úprava silnic zahrnující prvky ke zklidnění dopravy (třeba zpomalovací pásy). Rovněž by se měly upravit rychlostní limity v závislosti na funkci silnice. OSN navrhuje snížení rychlosti tam, kde hrozí čelní náraz. Naopak na dálnicích, kde silnice oddělují svodidla, změny nejsou potřeba.
První přípravy na týden bezpečnosti začaly už minulý měsíc, kdy samotní řidiči označovali rizikové úseky českých silnic. Další projekty startují v příštích dnech. „Po celý měsíc poběží na Moravě kampaň Máme se rádi Aneb mysli jinak. Snažíme se zapojit veřejnost,“ řekl mluvčí BESIP Martin Farář. Kampaň vybízí řidiče k ohleduplnosti a jejich příkladné chování chce odměňovat. K tomu bude sloužit takzvaný hodný Passat, který se již na Moravě objevil. Posádka vozidla bude poslušným řidičům rozdávat finanční odměnu.
Z tiskové konference Filip Kalčák
V kampani bodují billboardy, program není stěžejní, zaznělo v debatě
Neúčast současného prezidenta Miloše Zemana v předvolebních debatách, „údržbářské“ programy politických stran či reálná cena kampaní. O těchto aspektech nadcházejících voleb diskutovali Anna Shavit, Kamil Švec, Jindřich Šídlo a Daniel Prokop ve čtvrtek 27. dubna na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Setkání nazvané Volební horečka v médiích se konalo v rámci pravidelných Rozprav o českých médiích, které pořádá Institut komunikačních studií a žurnalistiky.
Podle Prokopa, sociologa a analytika výzkumné agentury Median, se často přeceňují znalosti a povědomí lidí o politice. „Nad volebními tématy se příliš voličů nezamýšlí. Je důležité zohlednit i to, jaké strany lidé zvažují volit, ne jen jednu hlavní uvedenou stranu, kterou by volili,“ uvedl Prokop.
Shavit, vedoucí katedry marketingové komunikace a PR, zase přirovnává současné plány stran spíše k údržbářským programům, které mají za úkol vše spravit. „Chtějí opravy dálnic a zvýšit platy učitelům. Zdá se mi to spíše údržbářské než vizionářské,“ řekla. Politolog Švec dodává, že ať už budou mít strany programy sebelepší, voliči se podle nich řídit nebudou. „Bude důležitější, koho uvidí voliči na billboardech,“ myslí si Švec.
S volbami souvisí i cena kampaně. „Nezdá se mi, že by strany zvládly udělat kampaň s 90 miliony rozpočtu, obvyklá cena kampaně je 70 až 380 milionů. Už v roce 1992 ODS oznámila, že si na volby půjčila 120 milionů. Dnes je tedy rozpočet 90 milionů optimistickou představou,“ poznamenal politický komentátor Šídlo.
Z publika zazněl dotaz, zda současný prezident zvolil správnou taktiku, když ohlásil, že se předvolebních debat nezúčastní. „Zeman si už nevěří tolik jako před pěti lety, a proto do debat nechce jít. Je možné, že své rozhodnutí změní a nakonec se jich zúčastní,“ řekl Šídlo. Přímá volba prezidenta se uskuteční v lednu 2018, volby do Poslanecké sněmovny čekají Česko letos v říjnu.
Z diskuse Tereza Brůžková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Překvapivé, nečekané, reagují agentury na Sobotkovo oznámení
Přední zahraniční agentury hodnotí krok českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který oznámil demisi vlády, jako překvapivý a nečekaný. Anglofonní AP a Reuters i francouzská AFP s německou DPA vysvětlují situaci jako spor mezi předsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).
Například AFP, z níž cituje ČTK, vidí demisi jako důsledek „konfliktu“ mezi Sobotkou a „vlivným miliardářem Andrejem Babišem podezíraným z fiskálních podvodů“, podle AP demisi vyvolaly Babišovy „nevysvětlené podnikatelské obchody“.
Podle agentury Bloomberg je nestabilita vlád pro Česko charakteristická. Připomíná, že země zažila „vzestup a pád šesti kabinetů v posledních deseti letech“, a současně dodává, že „Sobotkův kabinet byl ve funkci nejdéle za posledních patnáct let“.
Redakce
Ekonomika
Nezaměstnanost podle ČSÚ klesla na 3,4 procenta, je nejnižší v EU
Celková zaměstnanost stoupala po osm měsíců, v březnu Český statistický úřad (ČSÚ) poprvé zaznamenal její pokles. Z únorového maxima se snížila o desetinu na 73,3 %. Naopak nezaměstnanost posunula své minimum na 3,4 %, nezaměstnaných mužů je nejméně v historii, a to 2,5 %. Ženy jsou na 4,5 %. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, která zveřejnil v úterý 2. května.
Přestože celková zaměstnanost za březen poklesla, další čísla vypovídají o opaku. Počet zaměstnaných stoupl o 1 400 lidí. „Míra se v čase mění s tím, jak populace stárne,“ vysvětlil ČTK ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý. Statistiky z Úřadu práce ukazují, že březnová nezaměstnanost dosáhla nejnižších hodnot od roku 2008. Nezaměstnaných bylo 178 700, což je o 37 600 méně než v loňském březnu. Meziročně přibylo 70 000 zaměstnaných osob.
ČSÚ využívá pro stanovení míry nezaměstnanosti jiných metod než Úřad práce České republiky: uvádí počet nezaměstnaných jedinců k pracovní síle, tedy součtu zaměstnaných a nezaměstnaných. Úřad práce vychází z podílu dosažitelných uchazečů o práci ve věku 15-64 let (tj. takových, kteří mohou bezprostředně nastoupit) a obyvatel ve stejném věku. Údaji od Českého statistického úřadu se řídí Evropský statistický úřad a podle něj má Česko nejnižší nezaměstnanost ze zemí Evropské unie.
Maria Gorbatova
Kultura
Bornův Jedinečný svět. Na Kampě jsou k vidění i dosud nevystavená díla
Animovanou tvorbu Adolfa Borna, jako jsou Mach a Šebestová, zná nejspíš každý. Nová výstava v pražském muzeu Kampa se však soustředí i na méně známé dílo loni zesnulého malíře, ilustrátora, grafika, animátora, divadelního výtvarníka a amatérského herce. Klade si za cíl ukázat další disciplíny, kterým se věnoval – litografii, kresby tuší, pastely a akvarely. To vše dohromady tvoří Jedinečný svět, jak se výstava, která začala 29. dubna, jmenuje.
Na začátku představí jeho animovanou práci krátké ukázky. Born byl totiž důležitým autorem kresleného filmu, uznávaným doma i ve světě. Expozice pokračuje ranou kresbou – litografiemi ze 60. let, které se ještě jako celek neprezentovaly, a knižními ilustracemi.
Důležitou součástí jsou příběhy pro děti – Mach a Šebestová. „Když jsem tyhle žáky III. B vymýšlel, naše dcera akorát chodila do třetí třídy. Ač to byla náhoda, její bratranec chodil do jiné školy a také do třetí třídy. Nosil brejličky, proto má Mach brejličky. Byl takovej trošku naducanej, stejně jako Mach. A naše holka vždycky chtěla blond dlouhý vlasy, tak je má Šebestová,“ líčí jeden z mnoha citátů, které pořadatelé do jednotlivých sekcí umístili.
Největší prostor zaujímá kolekce pastelů a akvarelů. Sem se řadí i Bornova poslední práce. „K vrcholům výstavy patří poslední dílo Adolfa Borna, které vzniklo v průběhu soboty 21. května 2016 – pojmenoval je Nezvaní hosté k poslední večeři. Jako by věděl, co bude následovat. Přesto obraz nenese stopy únavy, zaváhaní či nejistých tahů. Nad ránem, už v neděli 22. května, pak Adolf Born navždy odešel. V dějinách umění jen stěží najdeme příklad podobně naplněné existence a uzavřené tvorby,“ upozorňuje kurátor výstavy Petr Volf.
Na tuto sekci navazuje série tušových kreseb z cest, které vtipně zachycují atmosféru jednotlivých míst, například Řecka či Itálie. Výstava se na Kampě koná do 30. července.
Z výstavy Anna Julie Řehořová
Divadlo Na Prádle uvede muzikál, ze kterého si vypůjčil píseň i Elvis
Nenechte nikoho, aby vám říkal, čemu máte věřit. To je podle producenta Boba Boudreauxa hlavní poselství hry Muž z La Manchy (Man of La Mancha), kterou uvede 18. května ve spolupráci s Prague Shakespeare Company v malostranském Divadle Na Prádle.
Muzikál, inspirovaný knihou Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha, měl premiéru na Broadwayi v roce 1965. „Je to hra ve hře, každý herec má dvě role. Počínaje samotným Cervantesem, který během svého pobytu ve vězení inscenuje na svou obhajobu představení, v němž sám vystupuje jako Don Quijote. V průběhu také uslyšíte jedny z nejlepších písní napsaných pro divadlo, které se staly klasickými hity. Nezapomenutelná je Impossible Dream, kterou převzali i Elvis Presley a Frank Sinatra,“ dodává Bourdeaux.
Tuto skladbu budou diváci moci vychutnat v originále, neboť celé představení bude v angličtině, s českými titulky. V hlavních rolích se představí Lane Davies, americký televizní herec, a Jerry Winslet, kteří jsou již skutečnými mistry ve ztvárňování Dona Quichota a jeho věrného sluhy Sancho Panzy. Toto bude jejich již šesté nastudování. „Před tím, než jsme se rozhodli zavítat do Prahy, jsme hráli v Kentucky, Kalifornii nebo třeba New Jersey. Už je to pěkná řádka let, co se Muži z La Manchy věnujeme. Postupem let už začínáme i vypadat jako naše postavy,“ smál se Davies, který inscenaci také režíruje.
Dalšími Američany na jevišti budou například Victoria Hoganová nebo Jared Doreck a Jay DeYonker ze souboru Prague Shakespeare Company. Ten uvádí díla Williama Shakespeara a dalších dramatiků v původní anglické verzi. Známou tvář české publikum nalezne v Anně Fialové. Hru inspirovanou životem autora nejznámějšího rytířského románu budou zájemci moci zhlédnout celkem desetkrát.
Z tiskové konference Aneta Zámečníková
Cesta časem: Výstava v Tančícím domě přenese návštěvníky do první republiky
Pražská Galerie Tančící dům otevřela 3. května expozici 13 komnat První republiky. Výstava přenese návštěvníky díky exponátům z oblasti filmu, módy, motorismu, sportu nebo politiky do meziválečného období. K vidění je například kabriolet Walter, fotografie hvězd stříbrného plátna jako Adina Mandlová a Lída Baarová, modely návrhářky Hany Podolské nebo osobní věci komika Vlasty Buriana.
„Je to výstava plná emocí a příběhů, které přinesli všichni lidé, kteří s námi spolupracovali, sběratelé, kteří nám dobové kousky zapůjčili,“ uvedla jedna z kurátorek Jana Sommerová. Společně s kolegyní Naďou Klempířovou, spisovatelem Petrem Stančíkem, který psal k výstavě veškeré texty, a ředitelem galerie Robertem Vůjtkem pracovali na 13 komnatách více než rok. „Původně jsme připravovali retro a přemýšleli, čím to propojit, a tak nás napadlo tohle téma. Jana Sommerová měla kontakty na sběratele, kteří na výstavu zapůjčili přes 1 500 věcí,“ vysvětlil Vůjtek. „Když takovou výstavu dělá muzeum, je to jednodušší, mají svoje sbírky, zato jednání se sběrateli je někdy trochu náročnější, jsou to dost svérázní lidé,“ dodal Stančík.
Expozice se nachází ve čtyřech patrech. První se věnuje umění všeho druhu – architektuře, literatuře, divadlu i módě. Některé šaty jsou originály ze salonu prvorepublikové královny módy Hany Podolské, pro kterou před deportací do Terezína šila a navrhovala i dodnes žijící pamětnice židovského původu Lisa Miková. Mezi exponáty patří také loutky Spejbla a Hurvínka nebo malby Josefa Čapka. V přízemí je největším lákadlem rodinný kabriolet průkopníka motorismu Josefa Waltera z roku 1932 a korespondence Tomáše Garrigua Masaryka. První suterén zdobí kostýmy z filmů a seriálů jako První republika nebo Hříšní lidé města pražského, které zapůjčila Česká televize.
„První republika byla nejenom doba úžasná, inspirativní, na kterou vzpomínáme s nostalgií a hrdostí, ale byla to i doba, která měla svoje kostlivce ve skříni, a my tady takového kostlivce ve skříni taky máme,“ zve Stančík k návštěvě druhého suterénu, který patří operní pěvkyni Emě Destinnové. Kromě její figuríny zapůjčené muzeem Grévin se vystavuje i originální nábytek z jejího bytu a replika Ivana, kostry, kterou Destinnová brala všude s sebou. Zájemci mohou výstavu 13 komnat První republiky navštívit do 25. října každý den mezi devátou a dvacátou hodinou.
Z výstavy Anna Musilová
Sport
Povedená příprava před MS. Domácí reprezentace ovládla České hokejové hry
Hokejisté ukázali před mistrovstvím světa dobrou formu. V Českých Budějovicích ovládli České hokejové hry, poslední turnaj Evropské hokejové tour. Postupně porazili Finsko (3:2), Švédsko (8:4), až v neděli 30. dubna nestačili na Rusko, kterému podlehli 3:4 po nájezdech. „Jsme rádi, že se nám turnaj doma povedl,“ hodnotil trenér Josef Jandač.
Český tým přitom proti oběma skandinávským soupeřům otáčel skóre. Proti Finsku zvrátil průběh z 0:2 na 3:2, Švédsku pak nastřílel osm branek, což se žádnému jinému výběru v letošním ročníku EHT nepovedlo. Národní tým ztratil body pouze v utkání s Ruskem, do něhož vstupoval proti předchozím duelům ve značně oslabené sestavě, volno dostaly posily ze zámořské NHL Radko Gudas, Jakub Voráček či Michal Kempný. Domácí mužstvo celkem třikrát vedlo, přesto Rusy poprvé v sezoně neporazilo.
Bezprostředně po tomto duelu odtajnil trenér Jandač nominaci sedmadvaceti jmen, mezi nimi šest hokejistů z NHL. Největším tahounem bude trojlístek útočníků z nejslavnější hokejové ligy světa. Zatímco Voráček se připojil k týmu už před turnajem EHT, Tomáš Plekanec a David Pastrňák přiletí až do dějiště mistrovství. Češi v základní skupině B odehrají svá utkání v Paříži, skupina A bude mít zázemí v Kolíně nad Rýnem.
Potvrzenou brankářskou dvojicí se stali Petr Mrázek a Pavel Francouz. „Nechci vyhlašovat, kdo bude jednička, nebo dvojka. Chceme rozložit turnaj do obou brankářů,“ dodal Jandač. Nejistá je účast Davida Krejčího z Bostonu. Útočníka trápí lehké zranění, navíc ještě nedostal povolení od mateřského klubu.
Mistrovství světa začíná v pátek 5. května, národní tým čeká na úvod silná Kanada. Dále se utká s reprezentacemi Běloruska, Finska, Norska, Slovinska, domácí Francie a Švýcarska.
Tomáš Chramosta
Ze sportu stručně: zásah policie, fotbalová liga a biatlonové bilancování
* Policie ve středu 3. května zasahovala na několika místech v Praze kvůli dotacím pro sport. Národní centrála proti organizovanému zločinu provedla razii na ministerstvu školství, pod které sport spadá, dále v sídle fotbalové asociace na Strahově. Mezi zadrženými je i její šéf Miroslav Pelta. Policie zasahovala i v jabloneckém fotbalovém klubu, který Pelta vlastní.
* I když pořadí na prvních příčkách se nemění, situace ve fotbalové lize je po týdnu zase jiná. Stále vede Slavia, ale už jen o skóre před Plzní. A protože má horší vzájemnou bilanci, která na konci soutěže rozhoduje, drží trumfy obhájce titulu. Ten v emotivní atmosféře, kdy se vzpomínalo na zesnulého Františka Rajtorala, porazil v sobotu 29. dubna Duklu 2:0, slávisté o den později zachránili remízu s Jabloncem 1:1 až v 90. minutě. A pokazili si slávu, čínský majitel klubu totiž koupili stadion v Edenu, Slavia už hrála „ve svém“.
* Královnou uplynulé biatlonové sezony se stala Gabriela Koukalová. Ve středu 3. května převzala ocenění za hlasování trenérů i za anketu fanoušků na iDnes.cz. Sedmadvacetiletá Koukalová získala na mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu tři medaile – hned v prvním individuálním závodě zlato a dále stříbro a bronz. V celkovém hodnocení Světového poháru skončila na druhém místě, za sprinty a závody s hromadným startem získala malé křišťálové glóby.
Redakce
Trofej Ligy mistrů byla v Praze. Největší úspěch kariéry, vzpomíná Šmicer
Pódium mezi obchody, tenor a soprán, živý doprovod na hudební nástroje. Nákupním centrem Arkády Pankrác se rozezněla hymna Ligy mistrů. Pózující fotbalisté Vladimír Šmicer a Milan Baroš se usmívali do objektivů fotoaparátů. Tak vypadalo slavnostní představení trofeje pro vítěze Ligy mistrů, kterou do Česka na 48 hodin přivezla společnost PepsiCo, partner soutěže. Fotbaloví fanoušci či jen návštěvníci obchodního centra si mohli na vlastní oči „ušatý“ pohár prohlédnout a vyfotografovat ve dnech 27. a 28. dubna.
Milionářskou soutěž se povedlo vyhrát čtyřem českým fotbalistům – Marku Jankulovskému s AC Milán, Petru Čechovi s londýnskou Chelsea a v památném zápase dvojici Milan Baroš a Vladimír Šmicer z Liverpoolu.
Právě Šmicer se stal hlavním patronem této akce, tomu připravili organizátoři na tiskové konferenci malé překvapení. Pustili mu záběry z finálového zápasu mezi Liverpoolem a AC Milán, kdy anglický klub prohrával 0:3, ale po heroickém výkonu dokázal srovnat a zvítězil po penaltách i díky Šmicerovi, který jeden gól dal a proměnil i vítězný pokutový kop.
„Vzhledem k tomu, že už je to 12 let, tak jsou ty vzpomínky pořád čerstvé. Byl to pro mě největší úspěch kariéry. Jsem moc rád, že mám možnost se s touto trofejí znovu pokochat,“ řekl Šmicer. „Vyhrát Ligu mistrů je sen všech fotbalistů. Jsem strašně rád, že se nám to s Milanem podařilo. Věřím, že v budoucnu nás budou další čeští kluci následovat.“ Šmicer nefiguroval v základní jedenáctce, ale po zranění spoluhráče Harryho Kewella šel na hřiště. „Byl jsem překvapený, ale nebyl čas na nervozitu. Byl to můj poslední zápas za Liverpool, věděl jsem, že nemám co ztratit a hlavně jsem si to chtěl užít,“ dodal bývalý reprezentant.
Při doprovodném programu se lidé mohli setkat nejen s liverpoolskými vítězi, ale také s Markem Kinclem, který hrál Ligu mistrů se Spartou, fotbalovým komentátorem Jaromírem Bosákem nebo dalším vítězem trofeje Markem Jankulovským, kterému se to povedlo s milánským AC v roce 2007.
Z obchodního centra Martin Špaček
Hokejbalové finále v Kladně: amatérský sport v profesionálních podmínkách
Kladenský zimní stadion ožívá. Na kostce běží opakované záběry z utkání, přestávky mezi třetinami vyplňují divácké soutěže či exhibiční utkání nejmenších. Před zápasem halou zní zpívaná hymna a z tribuny se hlasitě ozývají fanoušci. To vše pod dohledem kamer České televize. V Kladně se v květnu ještě hraje hokej? Kdepak, led dočasně ustoupil betonu a zimák hostí finále hokejbalové extraligy.
Od pouliční zábavy na československých sídlištích ušel hokejbal dlouhou cestu. Sport nejpodobnější lednímu hokeji u nás provozuje přes 40 tisíc registrovaných hráčů a stále jich přibývá. Ani extraligoví borci však nejsou profesionálové, byť to tak v Kladně mohlo při úvodním dvojzápase ligového finále vypadat. Kladenští v něm o posledním dubnovém víkendu více než před tisícovkou diváků hostili pražský Kert Park, se kterým si rozdělili po jednom vítězství.
Sobotní utkání lépe zvládli Pražané, kteří se vedení ujali už po půlminutě zásluhou mladíka Fejfara. Domácí sice dokázali vyrovnat, ovšem v prodloužení opět udeřil soupeř. Minutu před jeho koncem zaskočil favorita ostrostřelec Kruček, který tak svůj tým poslal do překvapivého vedení v sérii. „Hrát na takovém stadionu pro mne byl velký zážitek, ten gól je krásný bonus navíc,“ líčil Tomáš Fejfar, člen širšího kádru reprezentace.
Nedělní odveta přinesla atraktivnější hokejbal i nečekaně jednostranný výsledek. Tentokrát již dominoval domácí celek, který se trefami Kohouta, Špačka a Štěpáníka postupně dostal do tříbrankového trháku. Čestným zásahem se sice podařilo stav zkorigovat hostujícímu Kovářovi, jenže pak už opět střílelo Kladno. Trefy Pospíšila, Šrámka a Barnošáka mu vynesly vysoké vítězství 6:1.
„V sobotu jsme k zápasu nepřistoupili vůbec dobře, chybělo tomu snad všechno. V neděli jsme se ale zlepšili, a přestože výkon nebyl perfektní, dokázali jsme to srovnat. Hřiště na zimáku je obrovské, takže zápasy jsou fyzicky náročné. To nám ale nevadí,“ hodnotil víkend kladenský Martin Špaček.
Finále hrané na tři vítězná utkání se tak za vyrovnaného stavu 1:1 příští víkend přesouvá na pražské Lužiny, které by už v neděli mohly poznat nového mistra extraligy.
Z finále Jaroslav Keimar
Počasí
Počasí
Minulý týden bylo 5 °C, tento až 20 °C. Tomu se říká opravdové aprílové počasí. Už snad ale skončí, když začal ten květen. V příštích dnech však můžeme očekávat další ochlazení, a to až na 9 °C. Převážně se ale rtuť teploměru vyšplhá nad desítku. Čekat bychom měli také silné větry, které míří z východu, a slabé deště téměř na celém území.
Anna Julie Řehořová