19. října 2017, Carolina č. 927

události od 11. do 18. října


Z domova

Týden do voleb: Schůze o lithiu i demonstrace proti Zemanovi s Babišem

Česko odpočítává poslední hodiny, než se v pátek 20. a v sobotu 21. října rozhodne o novém složení Poslanecké sněmovny. Čtyři dny před volbami ještě jednali současní zákonodárci a na mimořádné schůzi vyzvali vládu, aby zrušila platnost memoranda o lithiu. O den později se v Praze sešly stovky odpůrců prezidenta Miloše Zemana a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Účastníci demonstrace s názvem Pánové, končíme!, kterou na Hradčanském náměstí v Praze pořádala iniciativa Proč? Proto!, kritizovali prezidentovy výroky o Krymu a reagovali na verdikt slovenského ústavního soudu ve věci údajné Babišovy spolupráce s StB (více o obou tématech v dalších zprávách).

Na prostranství kolem sochy TGM tak čněly transparenty s nápisy: Už bylo dost StB a ostudy nebo Komunistický fízl a kriminálník, které odkazovaly i na vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Další mířily na hlavu státu, motto akce znělo: Česká republika není Zeman.

Program demonstrace odkazoval i na blížící se volební víkend. „Chceme, aby lidé šli k volbám a volili demokratické strany,“ připomněla blogerka Šárka Kružíková z pořádající iniciativy. „Volby se někdy můžou stát i pohřbem demokracie, pokud mnoho lidí volí nerozumně a volí si politiky, kteří demokraty nejsou,“ varoval filozof Václav Němec.

Organizátoři na konec protestu připravili krátkou projekci na zdech Salmovského paláce. Mezi symboly Sovětského svazu s ostnatým drátem problikávala podobizna Andreje Babiše s heslem Estébák premiérem?

Nezávislí aktivisté ze sdružení Proč? Proto! se podíleli i na květnových demonstracích proti prezidentovi a exministru financí. V rámci projektu Kroužkujeme osobnosti se snaží motivovat občany k aktivní volební účasti.

Z demonstrace Dominika Volčková

Do vzdělání je třeba investovat, shodli se politici na Právnické fakultě

O současném stavu českého školství, penězích pro vysoké školy i dalších politických otázkách diskutovali politici v pondělí 16. října. Debatu uspořádala Právnická fakulta ve spolupráci se Spolkem českých právníků Všehrd a zúčastnili se jí členové akademické obce Univerzity Karlovy. Moderoval ji Václav Moravec.

Před početné publikum usedlo v aule devět zástupců politických stran a hnutí: Karel Rais (ANO), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Ivan Gabal (KDU-ČSL), Jiří Nantl (ODS), Jakub Michálek (Piráti), Michal Šmucr (SPD), Petr Gazdík (STAN), Lucie Zachariášová (SZ) a František Vácha (TOP 09). Pořadatelé je vybrali podle zářijového volebního modelu společnosti Median jako uskupení s největším volebním potenciálem. Chyběla jen zástupkyně KSČM Gabriela Hubáčková, která se účastnila mimořádné schůze Poslanecké sněmovny.

Každý z pozvaných měl možnost představit hlavní body programu strany, jednotlivé projevy se týkaly především školství a vzdělání. Účastníci se shodli například na zvyšování platů učitelů či na navyšování financí pro vysoké školy. Do konce volebního období by se hnutí ANO pokusilo zvednout průměrný plat učitelů na 150 procent.

S výjimkou zástupce TOP 09 se všichni vyslovili proti školnému na veřejných vysokých školách. „Škola má studenty emancipovat, ne zadlužovat, ekonomická situace rodiny nesmí mít vliv na vzdělání,“ prohlásila Zachariášová ze Strany zelených. Podle Váchy však TOP 09 není pro uzákonění školného, rozhodnutí by nechala na jednotlivých školách.

Michálek z Pirátů navrhl uveřejnit veškeré studijní materiály pro studenty. Jako zdroj financí pro vysoké školy vidí tři miliardy, které by Česko podle výpočtů strany mohlo získat legalizací a zdaněním konopí. Další peníze by podle něj přinesla i digitalizace státu. U studentů v sále se dočkal výrazné podpory.

Ve druhé části politici odpovídali na otázky z publika. Studenti se ptali na populismus nebo na řešení nízkého zastoupení žen v politice pomocí kvót. Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy, se dotázal, jak si strany představují financování vysokých škol. „Nechci si před vás v budoucnu sednout s něčím, co tady teď slíbím, a pak to tak nebude. Reálné je navýšení o dvě miliardy korun,“ uvedl lídr ČSSD Zaorálek. Ostatní zástupci se shodli na vyšších částkách.

Z diskuze Ilona Hobzová

Pozor na šarlatány, kvalitního psychoterapeuta pomůže rozlišit i asociace

Přední čeští odborníci sdíleli zkušenosti na konferenci České asociace pro psychoterapii (ČAP). V pátek 13. října v pražských Emauzích mluvili o etických otázkách, metodách péče i o profesi psychoterapeuta. V Česku totiž tato poměrně nová profese stále nemá vlastní právní úpravu a pohledy na ni se liší.

V Evropě jsou nejvýraznější dva proudy – medicínský a liberální. Druhý směr prosazuje právě Česká asociace pro psychoterapii a poskytuje ochranu také odborníkům, kteří mají magisterské vzdělání humanitního směru. Psychoterapeutem tedy může být i pedagog nebo sociální pracovník. Na druhé straně stojí Česká psychoterapeutická společnost, která za psychoterapeuty označuje výhradně lékaře, psychiatry a psychology z rezortu zdravotnictví.

„Dle našeho názoru ale není vůbec jasné, proč by měl být lékař čí klinický psycholog lepším psychoterapeutem než například sociální pracovník s kvalitním výcvikem a supervizí,“ uvádí stanovisko ČAP psychoterapeutka a psychiatrička Olga Kunterová. „Velkým problémem jsou dlouhé čekací lhůty a extrémní přesycení zdravotnické sítě.“ Asociace existuje dva roky a momentálně sdružuje 215 psychoterapeutů, za jejichž kvalitu a kompetenci formálně ručí. Psychoterapeut z této organizace prošel hodnocením odborníků a splňuje kritéria pro vykonávání profese, dodržuje etický kodex a dál se vzdělává. Na webových stránkách jsou jednotlivá jména k dohledání. Klient tak nemusí mít strach, že narazí na šamana nebo podvodníka, který si psychoterapeut jenom říká. „Nemáme nic proti šamanům, ale patří to do jiného kontextu, kultury a ne do psychoterapie,“ dodává Jiří Drahota, předseda ČAP. „Neodborník slibující hory doly uškodit může,“ upozorňuje Kunterová.

Právní úprava pro výkon psychoterapie v Česku není úplná a umožňuje ji vykonávat v podstatě každému. Využívají toho i kartářky a absolventi rychlokurzů. Tato nepřehlednost může pro případné klienty představovat riziko. „Snažíme se dojednat s Ministerstvem průmyslu a obchodu nějaký způsob, jak situaci zpřehlednit a profesi psychoterapeuta zlegalizovat. Všechny kroky jsou nyní ve fázi jednání,“ uzavírá Drahota.

Z tiskové konference Aneta Štokrová

Pestrá strava bez zbytečné chemie už čtvrtým rokem bojuje s dětskou obezitou

Na alarmující výskyt dětské obezity reaguje čtvrtý ročník celostátního projektu Pestrá strava bez zbytečné chemie. Letos se do něj zapojilo přes dvě stě škol, poprvé i ze Slovenska. „Jestli se nepokusíme počty snižovat, čeká naše děti velký problém,“ varovala nutriční poradkyně Monika Tělupilová na tiskové konferenci v úterý 17. října. Na ní pořadatelé představili i vybraná vhodná jídla v rámci projektu Zdravá svačina.

Projekt spolupracuje s výživovými poradci a nutričními terapeuty, kteří pomáhají školám ve všech krajích Česka. Tito odborníci organizují ve školách přednášky, besedy pro rodiče i učitele, ale také vedou tzv. Projektové dny – výroba svačin dle doporučených receptů. „Děti v rámci školního vyučování vyrábí ve skupinách různé recepty, kreslí reklamu, píší složení, vymýšlí název a finálně prezentují svoji originální svačinu ostatním,“ poznamenala Tělupilová. Akce se snaží dostat tyto recepty do rodiny, protože tam to vše začíná a končí.

Letos se akce zaměřujeme kromě jiného i na problematiku spotřeby cukru, která s obezitou souvisí. „Děti upozorňujeme na potraviny s nízkým obsahem cukru. Jak zjišťujeme, děti pořád v hojné míře konzumují slazené nápoje,“ vysvětlila zakladatelka projektu Ivana Bednářová. Výživová poradkyně a autorka kuchařek Štěpánka Čápová pomohla vytvořit nové recepty, kterými se mohou školní jídelny inspirovat.

Výkonný ředitel Asociace školních jídelen Karel Jahoda na tiskové konferenci upozornil na projekt Dny světové kuchyně ve školních jídelnách, který přibližuje dětem cizí pokrmy, letos ze Španělska. „Jídelníček se bude skládat ze studené polévky gazpacho, kuřecí paelly a loupaného pomeranče s medovým přelivem,“ dodal Jahoda.

Z tiskové konference Natalie Akkadová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenský ústavní soud zrušil verdikty očišťující Babiše od spolupráce s StB

Ve vrcholícím předvolebním shonu vydal slovenský ústavní soud přelomový verdikt. V případu Andreje Babiše a jeho údajné spolupráce s někdejší československou tajnou policií zrušil dosavadní pravomocná rozhodnutí, podle nichž StB vedla Babiše jako agenta neoprávněně. Ústavní soud tak ve čtvrtek 12. října vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN) a vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě.

Podle ústavního soudu totiž nižší instance chybně vycházely ze svědectví bývalých příslušníků StB, aniž by byli zproštěni mlčenlivosti, současně zpochybnil i věrohodnost těchto svědků. „Tato kauza je velmi citlivá, neboť klíčová svědectví jsou svědectví bývalých příslušníků Státní bezpečnosti, kteří lhali tehdy, když evidovali (agenty), nebo lžou dnes, že není pravda, že to dělali vědomě. Tito příslušníci se v minulosti podíleli na zločineckém režimu. Opírat se o svědectví těchto příslušníků jako klíčových svědků se mi zdá být pochybné,“ prohlásil podle iDnes.cz předseda správní rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Podle soudu navíc žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být Ústav paměti národa, ale Ministerstvo vnitra. „Dobře. Budeme ho žalovat a ten boj opět vyhrajeme, protože jsem spolupráci s StB nikdy nepodepsal a nikdy jsem s StB nespolupracoval,“ reagoval podle Echo24.cz bývalý ministr financí a šéf hnutí ANO, favorit nadcházejících voleb do Sněmovny. I proto označil načasovaní verdiktu za účelové.

„Nestál jsem o to, aby byla minulost předvolebním tématem. Bohužel Andreje Babiše jeho minulost dohání,“ uvedl na twitterovém účtu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. „Rozhodnutí ústavního soudu znamená, že hnutí ANO vede do voleb nejen člověk obviněný z podvodu, ale také právoplatně evidovaný udavač komunistické tajné bezpečnosti,“ přidal se předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v narážce na vyšetřování Čapího hnízda.

Podle archivních dokumentů se stal Babiš takzvaným důvěrníkem StB v roce 1980 a o dva roky později ho ke spolupráci coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík Július Šuman. Ten ale u slovenského okresního soudu tuto informaci popřel a i Babiš, bratislavský rodák, vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Okresní soud mu dal za pravdu už v roce 2014, nyní se případ vrací znovu na začátek.

Kateřina Motyčková

Duševní nemoc versus skřeky z jeskyně. Zemanovy výroky o Krymu měly dohru

Slova českého prezidenta před Parlamentním shromážděním Rady Evropy vyvolala napětí mezi Ukrajinou a Českem. Ukrajinský premiér Volodomyr Hrojsman ve čtvrtek 12. října nepřímo označil Miloše Zemana za psychicky nemocného. „Skřeky z neandrtálské jeskyně,“ reagoval záhy na twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman totiž podle úterních výroků považuje ruskou anexi Krymu za uzavřenou záležitost a následné protiruské sankce za neúčinné. A nadnesl možnost, že by Rusko obsazení Krymu kompenzovalo Ukrajině formou ropy, plynu nebo financí.

„Tato tribuna nebyla vytvořena k výzvám o appeasementu ani k výzvám obchodovat s územím za peníze, ropu nebo plyn,” řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko ze stejného místa.

Ještě dále zašel ukrajinský předseda vlády Volodomyr Hrojsman. „Zdravý člověk toto nikdy neřekne. Hluboce psychicky nemocný možná,“ prohlásil podle agentury Unian v rozhovoru pro televizní kanál 112 Ukrajina. „Sprosté útoky některých ukrajinských politiků na pana prezidenta považuji za skřeky z neandrtálské jeskyně, které nepatří od moderní Evropy,“ opáčil Ovčáček.

Kvůli výrokům českého prezidenta protestovalo hodinu několik desítek lidí před českou ambasádou v Kyjevě. Podle Ireny Valentové z tiskového odboru českého Ministerstva zahraničí protest organizovala ukrajinská nacionalistická strana Národní sbor.

Tomáš Trněný

Čeští archeologové odhalili v Egyptě chrám faraona Ramesse II.

Práce českých archeologů v Egyptě opět pronikla do předních světových médií. The New York Times, The Independent nebo Daily Mail v úterý 16. října informovaly o objevu na předměstí hlavního města Káhiry, kde odhalili chrám egyptského panovníka a příslušníka devatenácté dynastie Ramesse II. V Česku o nálezu informoval zejména server iRozhlas.

Podle vedoucího českého týmu Miroslava Bárty je to jediná stavba abúsírského pohřebiště, která na významného panovníka, vládnoucího přibližně před 3200 lety, upomíná. „Objev zároveň dokazuje pokračování kultu boha Ra, kterého ve starověkém Egyptě uctívali již od páté dynastie,“ dodává Bárta podle britského deníku Daily Mail.

Samotný chrám má rozlohu více než 1500 metrů čtverečních a vystavěn byl mezi lety 1279 a 1213 před naším letopočtem. Skládal se mimo jiné z rozlehlého nádvoří, kamenného dvora či dvou skladišť obětin a chrámového vybavení. Komplexu dominovala vyvýšená kamenná svatyně, v níž archeologové nalezli fragmenty reliéfů, které Bárta označil za velmi cenné pro další zkoumání a interpretaci jednotlivých nálezů.

Objev české egyptologie nepoutal zájem světových médií poprvé. Naposledy se tomu stalo počátkem roku 2015, kdy tým rovněž pod vedením Miroslava Bárty nalezl hrobku do té doby neznámé královny Chentkaus. Jen o necelé dva roky starší nález hrobky faraonova lékaře se dokonce dostal do žebříčku časopisu Heritage Daily.

Eva Kobrlová

Ekonomika

Test dvojí kvality potravin: Pomerančová šťáva s minimem pomerančů, rozdílná mouka

Z 21 testovaných potravin prodávaných řetězci v Česku, Německu, Rakousku, Slovensku a Maďarsku se více než polovina výrazně liší složením. Přitom ovšem zdaleka neplatí, že méně kvalitní výrobek je levnější, vychází ze zprávy pro Ministerstvo zemědělství. Výsledky zveřejnilo na tiskové konferenci ve čtvrtek 12. října.

Tým z Vysoké školy chemicko-technologické se zaměřil na takzvané privátní značky, tedy produkty vyrobené speciálně pro potřeby řetězce, ale také na kojeneckou výživu či krmiva. Porovnal nejen deklarované složení, ale i výživové hodnoty či senzorické vlastnosti. Jen zlomek odlišností se přitom dá vysvětlit rozdílnými požadavky zákazníků na chuť.

Billa Clever kečup prodávaný na českém trhu například obsahuje o 40 % méně rajčat než jeho rakouský ekvivalent, zatímco špagety stejné značky jsou v Česku a na Slovensku k dostání pouze ve verzi z běžné, měkké pšenice. Oba české výrobky přitom v testu chuťových preferencí dopadly výrazně hůře. Šetření také zjistilo, že pomerančová limonáda společnosti Globus pro Česko je třikrát dražší než její kvalitnější německá verze, ačkoliv převážně obsahuje levnější jablečnou šťávu.

„V těchto průzkumech budeme dále pokračovat, budeme je zveřejňovat a ukazovat na ty firmy, které tuto nekalou obchodní praktiku používají,“ uvedl ministr Marian Jurečka a zdůraznil nutnost vzdělávání spotřebitelů. Ministerstvo hodlá pokračovat právě formou osvěty, která má za cíl zvýšit tlak na prodejce. Legislativní změny však zatím neplánuje.

Otázka dvojí kvality potravin v Evropě je v současnosti velmi aktuální, v posledních dnech se i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nechal slyšet, že by se problematika měla řešit formou evropské směrnice.

Z tiskové konference Helena Baštářová

Dopravní podnik testoval nové elektrobusy. Do Prahy se tak trolejbus vrací po 45 letech

Minulost i budoucnost trolejbusové dopravy poznávali cestující a fanoušci cestování v pražské Libni. Před zraky několika desítek lidí se tu uskutečnila testovací jízda elektrobusu s dynamickým dobíjením. Nová trolej v Prosecké ulici zatím měří jen kilometr, vozidlo ale bude jezdit mezi Palmovkou a Letňany.

Akci v neděli 15. října zahájila pražská primátorka Adriana Krnáčová s generálním ředitelem Dopravního podniku Martinem Gillarem, když slavnostně přestřihla pásku. Přesně v 10.16 vyrazil elektrobus číslo 58 s konečnou stanicí Kelerka, což přilákalo novináře i veřejnost. Testování se navíc konalo v den 45. výročí zrušení pražských trolejbusů, při této příležitosti si zájemci mohli prohlédnout historické vozidlo Tatra T400, jehož výroba započala už ve 40. letech. V omezeném množství pak absolvovali krátkou jízdu okolím.

Dopravní podnik chce kvůli ekologii navyšovat počet elektrobusů. První na lince 292 se statickým dobíjením vyjel již v roce 2011, nyní se jejich počet rozšíří i o vozidla s nabíjením, která čerpají energii během jízdy. K napájení slouží tramvajová síť, provoz je tedy plně bezemisní. Podle Gillara jsou náklady srovnatelné s provozem běžných naftových autobusů, realizace se rovněž obešla bez finanční podpory Evropské unie. „Cenu vozidel vyvážíme maximální redukcí smogových situací,” dodala Krnáčová.

První trolejbus vyjel roku 1936 z Hanspaulky do Střešovic, později přibyly další linky, elektrické trakce se rozšířily i do dalších větších měst. Vývoj zastavila pouze válečná léta. Od roku 1955 se kvůli problémům socialistického hospodářství výstavba pražských tratí zastavila a trolejbusovou dopravu nahradily autobusy. Nadobro vozy z Prahy zmizely v roce 1972.

Z testování Markéta Malá

Kultura

Snímek Milada přibližuje také soukromý život Horákové

Nejen atmosféra politických procesů v padesátých letech ožije v novém snímku Milada. Film nesoucí křestní jméno političky a bojovnice za svobodu Horákové přiblíží mimo její názory i osobní život, vztah k manželovi a dceři Janě. „Snažili jsme se o autentický vhled nejen do politického, ale především osobního života,“ uvedl scenárista, režisér a producent snímku David Mrnka. Diváci jeho celovečerní filmový debut mohou zhlédnout od 2. listopadu.

„Ten nápad jsem dostal asi před deseti lety, kdy bylo výročí její smrti,“ líčil Mrnka na tiskové konferenci v úterý 17. října. Nadchl ho natolik, že téměř ihned kontaktoval jedinou dceru Horákových Janu Kánskou, která souhlasila a poskytla mu nejen cenné informace, ale i doposud nezveřejněné materiály: dopisy, rodinné fotografie a paměti svého otce. Snímek tak popisuje především její osobní příběh, který upřednostňuje před tehdejším politickým děním.

Role Milady se zhostila izraelská herečka Ayelet Zurerová, která účinkovala například ve filmu Andělé a démoni, jejího chotě ztvárnil americký herec Robert Gant. Většinu rolí ale obsadili tuzemští herci: Aňa Geislerová, Vladimír Javorský nebo Ivana Chýlková. Velice neobvyklou roli zastal mladičký Daniel Rchichev, který ztvárnil Janu Horákovou ve věku sedmi let.

Horáková žila v letech 1901 až 1950. Byla československou političkou, jež bojovala za svobodu během druhé světové války proti nacistům a později proti komunistům. Ti ji po vykonstruovaném procesu jako jedinou ženu popravili.

Z tiskové konference Karel Trsek

Soubor Divadla Na zábradlí se po roce vrací na domovskou scénu

Přes dvoupodlažní foyer budou nově vcházet návštěvníci pražského Divadla Na zábradlí. Za sebou má totiž víc než rok trvající rekonstrukci, během které se vyměnila sedadla v hledišti a upravily se kavárna, šatna i sociální zařízení. „Rekonstrukce byla nezbytná,“ potvrdil radní Jan Wolf za magistrát coby zřizovatele. Slavnostní otevření se uskuteční 27. října, o den později se začne hrát.

Divadlo přišlo na začátku roku 2015 o původní foyer. Vlastnicky totiž patří do vedlejšího Pachtova paláce a majitel po dvaceti letech neprodloužil nájemní smlouvu. Od té doby diváci museli chodit do divadla přes zateplené provizorní stany.

„Budova v majetku města neprošla v diváckém traktu v posledních desítkách let žádnou výraznější úpravou. Město do rekonstrukce rádo investovalo, zvýší tím kvalitu a hodnotu nemovitosti i pohodlí,“ dodal Wolf na tiskové konferenci ve čtvrtek 12. října.

Vítězný projekt navrhl architekt Marek Tichý, zakladatel ateliéru TaK. Úpravy a stavební práce prováděla firma Subterra pod vedením Jaroslava Hovorky, který se věnuje činnosti v historickém centru. „Mimořádně zajímavou výzvou byla už od počátku příležitost vytvořit prvek moderní architektury na Starém Městě při zachování autenticity domu i divadelní scény,“ popisoval Tichý.

Střídají se tak moderní prvky lesklých ploch s historickými klenbami. Při rekonstrukci se objevily pozůstatky budovy z 16. století, které jsou nyní zrestaurované a doplňují moderní foyer se skleněným schodištěm. Původní hnědou barvu dostaly těžké vchodové dveře.

Přestože v prostorách divadla pokračovaly stavební práce, soubor dál uváděl svůj repertoár. Nejprve ve Švandově divadle na Smíchově a od února 2017 hrál soubor v Divadle Komedie, kde také vytvořil nové inscenace. Hrál také na zájezdech po Česku i v zahraničí. Na první představení se diváci do divadla vrátí 28. října na 99. výročí vzniku samostatného československého státu na hru Velvet Havel.

Z tiskové konference Barbora Navrátilová

České památky navštívily miliony lidí, otevřené budou i během adventu

Zájem o české památky zůstává velký, počet návštěvníků se blíží loňským rekordním číslům. Národní památkový ústav evidoval do září pět milionů zájemců, do konce roku očekává dalšího půl milionu. Žebříček nejnavštěvovanějších památek vedou tradičně Lednice a Český Krumlov. „O něco menší návštěvnost byla na Karlštejně a v Kroměříži, ale výrazně stoupla na Konopišti,“ dodala Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu, na tiskové konferenci v Praze 16. října. Z praktického hlediska jsou ještě důležitější než návštěvnost její výnosy, které zejména díky vstupenkám dosahují 26 milionů korun. „Je to pro nás příležitost vrátit tyto prostředky do obnovy a údržby památek a také odměnit naše zaměstnance,“ doplnila Goryczková. Peníze na konci roku přinesou zejména prohlídky, výstavy a akce, které plynule navážou na hlavní sezonu v podzimním a adventním čase. Mnoho památek se otevře pro návštěvníky i přes vánoční svátky a na Silvestra.

Náměstek generální ředitelky Petr Spejchal na tiskové konferenci představil speciální program pro dobrovolníky, tedy pro ty, kteří se zajímají o kulturní dědictví a chtějí se na něm podílet. Zájemci se mohou na stránkách úřadu přihlásit k úpravě exteriérů, údržbě zahrad nebo na konkrétní projekty, jako je stavba věže Jakobínky na hradě Rožmberk nad Vltavou.

Národní památkový ústav se také každý rok zaměřuje na osudy nejvýznamnějších českých rodů. Letošek se nesl ve znamení Roku renesanční šlechty. Příští sezona se bude věnovat tématu české šlechty ve službách evropské diplomacie.

Z tiskové konference Pavla Karešová

Skupina Hally Belly si splnila sen, vydala první vinylové album

O pohodový večer plný přátelských setkání a nostalgických vzpomínek se v sobotu 14. října v pražském hudebním klubu FreeMasonic postarala undergroundová kapela Hally Belly. Ta si více než po třiceti letech existence konečně splnila sen, pomyslně se navrátila do mladých let a vydala první vinylové album.

Nová deska s názvem Ve ¾ na 9 zahraje pan Padevět obsahuje celkem 13 skladeb a žánrově navazuje na předchozí nahrávky. Kmotrem alba se stal hudebník a pracovník Ministerstva kultury Jiří Dědeček. Po křtu následoval přibližně hodinový koncert, který prokládaly uvolněné přestávky, kdy měli fanoušci možnost s hudebníky se osobně potkat a popovídat si nejen o muzice.

Pražská skupina Hally Belly vznikla v roce 1986 a během jedenatřiceti let se její sestava několikrát proměnila, než se ustálila v současné podobě: zpěvák a kytarista vystupující pod přezdívkou Svědek, bubeník Zbyněk Veselý, baskytarista Jarda „Kestřa“ Kestřánek, kytarista David Pucherna a jako jediná žena saxofonistka Monika Šedová. Uskupení Hally Belly se podle slov svých členů považuje spíše za amatérskou kapelu, která nemá ambice vyprodávat velké stadiony. Naopak chce hrát hudbu jejich srdcím nejbližší. Teď si navíc její členové splnili sen a dočkali se první vinylové desky.

Z koncertu Monika Bílková

Sport

Fotbalová Plzeň vyhrála i na Spartě a má rekord, Slavia se dočkala venku

Plzeňská jízda pokračuje. Lídr první ligy i přes obrovskou bojovnost domácích fotbalistů zvítězil také v Praze na Letné. Po vítězství 1:0 v 10. kole má na kontě plných 30 bodů a rekord. Ten Viktoria sebrala právě Spartě, která na podzim 2011 vyhrála úvodních devět zápasů. Druhá je o osm bodů zpět Slavia, která uspěla v Karviné 2:0.

Ve šlágru kola mezi Spartou a Plzní šlo domácím o všechno, museli ukázat, že stále patří do české špičky. Už od prvních minut bylo vidět obrovské nasazení z obou stran, hrál se velmi atraktivní fotbal se spoustou emocí, sudí Radek Příhoda udělil celkem šest žlutých karet a také musel řešit několik sporných momentů.

Utkání rozhodl plzeňský kapitán Daniel Kolář ve 38. minutě po načechraném centru od Lukáše Hejdy. Sparta sice ve druhém poločase výrazně ovládala tempo zápasu, ale gólu se nedočkala: jeden jí sudí neuznali pro ofsajd. „Měli jsme hodně rohů, střel i šancí, výsledek je nespravedlivý,“ pronesl zklamaně kouč Andrea Stramaccioni pro webové stránky Sparty.

Slavia se v Karviné od počátečního hvizdu tlačila do útoku. Až do 19. minuty držel karvinské nad vodou skvěle chytající Patrik Le Giang, na perfektně umístěnou hlavičku Milana Škody byl ale krátký. Další branku přidali červenobílí v 57. minutě, kdy se trefil nizozemský útočník Mick Van Buren. „Přišlo to včas a výhra je o to lepší, že přišla na půdě těžkého soupeře,“ citoval trenéra Jaroslava Šilhavého oficiální web Slavie. Slávisté poprvé dokázali v letošní sezoně vyhrát na hřišti soupeře.

Páteční předehrávku mezi Bohemians a Baníkem ovlivnily dva góly, které padly z ofsajdu. Nejdříve rozhodčí chybovali při úvodní trefě Baroše, poté zase poškodili hosty. Štěstí se po přestávce přiklonilo k domácím z Vršovic a zvítězili 2:1. Stále pokračuje smolné období Mladé Boleslavi, proti Teplicím uhrála pouhou remízu. Úspěšnou ligovou premiéru prožil na lavičce Brna trenér Pivarník. Zbrojovku dovedl k výhře nad Slováckem.

Výsledy 10. kola: Sparta - Plzeň 0:1, Karviná - Slavia 0:2, Olomouc - Jablonec 0:0, Liberec - Dukla 3:0, Zlín - Jihlava 2:1, Mladá Boleslav - Teplice 2:2, Bohemians - Ostrava 2:1, Brno - Slovácko 2:1

Tabulka: 1. Plzeň 30, 2. Slavia 22, 3. Olomouc 21, 4. Jablonec 17, 5. Liberec 17, 6. Sparta 15, 7. Zlín 14, 8. Teplice 13, 9. Bohemians 13, 10. Dukla 11, 11. Slovácko 8, 12. Karviná 8, 13. Mladá Boleslav 8, 14. Ostrava 7, 15. Brno 7, 16. Jihlava 7

Tadeáš Podolka

Sparta vyhrála potřetí za sebou, nesrazily ji ani dva Vondrkovy góly

Hokejová Sparta se zvedá. Po sérii tří porážek za sebou si připsala tři vítězství, naposledy v neděli 15. října v rámci 13. kola extraligy zdolala Chomutov 3:2. Chomutovští naopak nedokázali překonat herní krizi a prohráli i čtvrtý zápas v řadě. Nepomohly ani dva góly kapitána a nejproduktivnějšího hráče Michala Vondrky.

Domácí rozhodli vyrovnaný zápas sedm minut před koncem třetí třetiny. Šikovně se prokombinovali středním pásmem. Jiří Smejkal přijal od Petra Vrány nahrávku mezi kruhy a i přes těsnou obranu zakončil přesnou bekhendovou ranou mezi betony. „Předchozí dva zápasy se moc nebylo od čeho odrážet, sice jsme udělali body, ale hokejově to moc nebylo dobrý,“ řekl Vrána. „Ale myslím si, že teď jsme to odehráli dobře, hráli jsme obětavě.“

Sparťané dvakrát prohrávali, dvakrát vyrovnali. Na první Vondrkův gól bleskově, po 34 vteřinách, odpověděl Dominik Uher, kterému po vynikající individuální akci předložil kotouč před prázdnou bránu Vrána. Ve druhé třetině nejprve opět zaúřadovala první chomutovská formace a Vondrka vrátil hostům vedení. Alexander Reichenberg ale využil přečíslení tři na dva a ranou k bližší tyči vyrovnal skóre. „Nehráli jsme špatně, drželi jsme minimálně krok a byly pasáže, kdy jsme byli lepší než Sparta,“ řekl Vondrka. Jeho hodnocení mohlo být ještě pozitivnější, kdyby Juraje Valacha v poslední vteřině utkání fantastickým zákrokem nevychytal David Honzík.

12. kolo: Plzeň - Liberec 5:1, Brno - Olomouc 5:0, Pardubice - Třinec 2:1, Sparta - Ml. Boleslav 3:2, Vítkovice - Litvínov 7:3, Jihlava – Hradec Králové 0:2, Chomutov - Zlín 1:4

13.kolo: Zlín - Plzeň 4:5N, Litvínov - Brno 4:3N, Ml. Boleslav - Třinec 2:3, Hradec - Pardubice 6:0, Sparta - Chomutov 3:2, Olomouc - Jihlava 3:0, Liberec - Vítkovice 2:1

14.kolo: Litvínov - Plzeň 2:1P, Třinec - Brno 4:1, Hr. Králové - Liberec 3:1, Ml. Boleslav - Jihlava 3:1, Zlín - Vítkovice 3:7, Olomouc - Chomutov 5:2

Tabulka: 1. Plzeň 30, 2. Brno 30, 3. Třinec 28, 4. Hradec Králové 27, 5. Sparta 23, 6. Vítkovice 21, 7. Mladá Boleslav 21, 8. Chomutov 21, 9. Olomouc 20, 10. Zlín 19, 11. Liberec 15, 12. Pardubice 15, 13. Dukla Jihlava 13, 14. Litvínov 11

Ze stadionu Tomáš Kazda

Předolympijské lapálie lyžařů. Scházely jim peníze, přesto mají medailové cíle

Letní přípravu českých lyžařů a snowboardistů narušily vážné finanční potíže. Pozastavené dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dohnaly svaz k půjčce od jednoho z partnerů. Přesto před olympijskou sezonou věří v úspěchy.

Ač mělo do českého sportu ze statní kasy letos přitéct šest miliard korun, jednotlivé svazy se zatím dočkaly 3,7 miliardy. „Měli jsme finance do půlky července a to jen díky půjčce, kterou nám poskytl jeden z našich partnerů,“ popsal generální sekretář lyžařů Jakub Čeřovský. „Snažili jsme se, aby to elitní závodníci nikterak nepocítili. Proto jsme začali omezovat věci směrem do svazu,“ doplnil na tiskové konferenci ve čtvrtek 12.

V trpkých časech výrazně vypomáhaly s financováním výjezdů na soustředění i resortní kluby Dukly či Olympu. „Musím říct, že já jsem to až tolik nepocítil. A to především díky partnerům a právě Dukle Liberec,“ líčil sdruženář Tomáš Portyk. Právě on patří mezi možné naděje české olympijské výpravy. „Může překvapit, podobně jako skokan Roman Koudelka nebo alpský lyžař Kryštof Krýzl,“ poznamenal prezident svazu Lukáš Sobotka.

Ovšem spoléhat se bude hlavně na ženské reprezentantky. Zlato ve snowboardcrossu obhajuje Eva Samková, freestylistika Šárka Pančochová skončila na předchozích hrách v Soči pátá, úspěch se čeká i od obojživelnice Ester Ledecké, jež střídá snowboard a alpské lyžování. Zimní olympijské hry 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu začnou slavnostním ceremoniálem 9. února. Česko do dějiště podle předpokladů vyšle přibližně 110 sportovců, lyžařů a snowboardistů se do Asie vypraví až 40, což je po národním týmu hokejistů druhá nejpočetnější výprava.

Z tiskové konference David Mrzena

Počasí

Počasí

Do Česka se na chvíli vrátilo léto. Některé meteorologické stanice v sobotu 14. října i v následujících dnech naměřily víc než 25 stupňů Celsia, které ohraničují letní den. Nejtepleji bylo v Javorníku na Jesenicku (25,6 stupně Celsia) a v Českých Budějovicích (25,8).

Redakce