26. října 2017, Carolina č. 928

události od 18. do 25. října


Z domova

Volby 2017: očekávaná výhra ANO a pád tradičních stran

Českou republikou zahýbaly v pátek a v sobotu volby do Poslanecké sněmovny. S velkým náskokem, největším v historii, vyhrálo hnutí ANO (29,64 %), které bylo po dlouhou dobu favoritem. Druhá skončila překvapivě ODS (11,32 %), třetí se umístili Piráti (10,79 %) a jen těsně za nimi SPD (10,64 %). Páté místo patří KSČM (7,76 %) před ČSSD (7,27 %) a pětiprocentní hranici nakonec překročily i KDU-ČSL (5,8 %), TOP 09 (5,31 %) a STAN (5,18 %). Volební účast se od posledních voleb do Sněmovny zvýšila o procento, k urnám letos dorazilo 60,84 % voličů.

Hnutí ANO zvítězilo ve všech 14 krajích a ve všech okresech. To se zatím žádné straně v historii samostatného Česka nepovedlo. Od minulých voleb si hnutí polepšilo téměř o 11 % a v dolní komoře obsadí 78 křesel. ODS, která se ve volbách v roce 2013 propadla kvůli kauze Petra Nečase a Jany Nagyové, získala o devět křesel více než minule, celkově tedy má 25 mandátů. Ostatní tradiční strany si ale pohoršily. Pád zaznamenali například lidovci (KDU-ČSL), kteří přišli o čtyři mandáty, a v nové Sněmovně jim bude patřit pouze deset křesel. TOP 09 se dostalo nejhoršího výsledku v historii strany, celkem přišla o 19 mandátů a pro další čtyři roky bude mít pouze sedm poslanců. Uspěla hlavně díky Praze, kde získala skoro 30 % všech svých hlasů. Největší šok a ztráty zažila sociální demokracie (ČSSD), když se jí nepodařilo překročit ani desetiprocentní hranici a celkově přišla o 35 křesel. Nedokázala přesvědčit voliče a podporu ztratila ve všech krajích. Bude mít pouze 15 poslanců, stejně jako komunisté (KSČM), kteří přišli o 18 mandátů. Pro ně se letošní výsledek stal nejhorším od roku 1989.

Voliči poslali do Poslanecké sněmovny celkem devět stran, což je nejvíce v historii samostatné ČR. Zároveň se z velké části obmění poslanci. Do Sněmovny zamíří 122 nových zákonodárců, což je nejvíce od roku 1996. Podíl na tom mají i nové strany a hnutí, které ve volbách uspěly. Piráti získali 22 míst. Během osmi let své existence měli své zástupce na úrovni komunální politiky, ze Sněmovny zatím nikdo zkušenost nemá. Také Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) bude mít 22 poslanců.

Většina z nich budou úplní nováčci, někteří ale mají zkušenost už z minulého volebního období, kdy působili v hnutí Úsvit. Starostové a nezávislí (STAN) se jako celek dostali do Sněmovny poprvé a budou mít šest poslanců. V minulých letech podporovali TOP 09 a společně kandidovali do Evropského parlamentu. Na začátku letošního roku vytvořili koalici s lidovci, ta se ale v létě rozpadla a obě strany se rozhodly kandidovat samy.

Vítězem voleb v zahraničí se s výrazným náskokem stala TOP 09. Za ní se umístili Piráti, ODS a ANO. Páté místo by obsadila KDU-ČSL, hned po ní STAN a do Sněmovny by se podle zahraničních hlasů dostali i Zelení. Naopak ČSSD by neuspěla, stejně jako SPD.

Jan Dlouhý

Babiš: Jsem připraven bojovat za naše zájmy v Bruselu. Jsme pevnou součástí EU a NATO

Vítězem letošních sněmovních voleb se stalo ANO Andreje Babiše, které s výsledkem 29,64 % získalo v dolní komoře parlamentu 78 mandátů. Po sečtení hlasů mluvili zástupci hnutí zejména o budoucí koalici. Andrej Babiš, který získal nejvíce preferenčních hlasů (48 600), poděkoval všem spoluobčanům za podporu a důvěru: „Vy jste nám dali šanci sestavit vládu pod vedením hnutí ANO, když na nás běží masivní dezinformační kampaň. Budeme rádi, když nás pan prezident pověří sestavením vlády.“

Své voliče ujistil i o budoucím směřování země: „My jsme demokratické hnutí, jsme proevropsky orientováni. Určitě nejsme ohrožení demokracie. Jsem připraven bojovat za naše zájmy v Bruselu. Jsme pevnou součástí Evropské unie, jsme pevnou součástí NATO. Nejsme orientováni na východ,“ řekl na tiskové konferenci po vyhlášení volebních výsledků.

V názoru na koalici se jednotliví zástupci ANO mírně liší. Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek by rád nejprve oslovil dosavadní koaliční partnery, ČSSD a KDU-ČSL. „Umím si představit za sebe koalici ANO a ČSSD. Nikoli ale KDU-ČSL,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Podobný názor má i ministr dopravy Dan Ťok: „Ve vládě bych si přál co nejméně stran. S lidovci se nevládlo jednoduše.“ Spolupráci s SPD vyloučil ministr obrany Martin Stropnický. Podle něj je Okamurova politika politikou nenávisti a spolupráce s SPD je nepřijatelná.

Andrej Babiš si myslí, že počet stran, které se do Sněmovny dostaly, je vysoký. Kontaktoval ale předsedy všech stran a navrhl jim povolební vyjednávání.

Ze štábu ANO David Matoulek

Proevropský liberální proud vyschl. Kalousek i Stropnický rezignují

V Divadle Komedie se odehrávalo v sobotu odpoledne pochmurné představení. Strana zelených zaznamenala více než poloviční propad hlasů oproti volbám z roku 2013 a po úplném sečtení dosáhla na 1,46 %. Ve volebním štábu TOP 09 v tu dobu probíhal nervózní závod o čas. Tradičně poslední nesečtený okres, hlavní město Praha, posouval stranu po desetinách k 5% hranici nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny. Nakonec po zisku 5,31 % hlasů nastala v táboře TOP 09 úleva.

,,Nebyli jsme dostatečně úderní a jednoznační,“ okomentoval situaci po sečtení zhruba 90 % hlasů předseda Zelených Matěj Stropnický a oznámil svou okamžitou rezignaci. Strana nakonec nedosáhla ani na 1,5 % nutných k získání příspěvku na další fungování. ,,Politická práce Zelených nekončí, bude se dále odehrávat na půdě Senátu,“ dodal rozhodně Stropnický a podotkl, že se rýsuje vláda, která by mohla vést zemi z EU, což je v rozporu s hodnotami Strany zelených.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek byl v hodnocení budoucího politického vývoje ČR ještě přímočařejší. „Veřejnost se rozhodla, že strany dvou agentů Státní bezpečnosti a jednoho extremisty mají téměř ústavní většinu v Poslanecké sněmovně,“ řekl a dodal, že o to větší mají povinnost být slyšet v opozici, kterou vidí jako jedinou variantu. V podobném duchu jako Stropnický naznačil, že vítězové povedou zemi směrem na východ, a opět zdůraznil potřebu sjednotit liberální proevropské strany. I z toho důvodu v úterý oznámil, že nebude na listopadovém sjezdu strany znovu kandidovat na post předsedy a zůstane pouze řadovým poslancem. ,,Toto je šance pro nového předsedu TOP 09, který nebude zatížen předsudky, jež vůči mně panují.“

O překvapení se postaral kandidát TOP 09 Dominik Feri, který se díky druhému nejvyššímu počtu preferenčních hlasů ve straně dostal z posledního místa kandidátky, a stane se tak ve svých 21 letech nejmladším poslancem v historii. Zároveň se pražská jednička této strany, Karel Schwarzenberg (79), stane poslancem nejstarším.

Ze štábu Zelených Záviš Dobiašovský

Začíná jednání o Sněmovně, vítězné ANO chce koaliční vládu

Po své první povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech oznámil předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš, že bude do týdne pověřen sestavením nové vlády. Zmínil, že si nepřeje zůstat v menšinové vládě, rád by co nejdříve složil koalici.

Účast na vládě zatím nevyloučil Tomio Okamura (SPD), který členství v exekutivě pokládá za zásadní podmínku pro prosazení svého programu. Účast komunistů si nepřeje samotné hnutí ANO. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) spoluúčast na vládě odmítl v pondělí, sociální demokraté se rovněž vidí spíše v opozici. Předseda ODS Petr Fiala jednání s Babišem odmítl již na tiskové konferenci konající se během sčítání hlasů, které ODS sledovala ve své hlavní kanceláři v Truhlářské ulici v Praze. Podobně se ke spolupráci s hnutím ANO staví i Piráti, TOP 09 a STAN.

Právě s ODS, jejíž předseda jednání s ANO naprosto vylučuje, by Andrej Babiš chtěl vládnout, vidí zde největší programovou shodu. Prezident Zeman by rád zachoval předvolební stav, tedy koalici ANO, ČSSD a KDU-ČSL. S Babišem se již nezávazně setkali Vojtěch Filip (KSČM), Petr Gazdík (STAN), který koalici rovnou odmítl, a Tomio Okamura (SPD). Ten se s vedením ANO shodl hlavně v otázkách zákona o referendu, o vládě se však podle jeho slov ještě nemluvilo. Jednání absolvovali i Piráti, jejich předseda Ivan Bartoš však účast na vládě s Babišem již dříve několikrát odmítl. Pro mnoho stran možnou spolupráci s ANO komplikuje nyní přerušené trestní stíhání jejího předsedy Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo.

Vláda bez hnutí ANO je vzhledem k jeho drtivému vítězství téměř vyloučena, musely by se na ní shodnout strany napříč politickým spektrem.

Zatímco vítězné ANO jedná o koalici, tradiční strany navíc účtují se svými předsedy. Problémům čelí vedení ČSSD, změnou už prošla Strana zelených, která se do Sněmovny nedostala, a na předsedu TOP 09 nebude kandidovat Miroslav Kalousek (viz samostatná zpráva). Z lídrů tradičních stran posílil snad jedině Petr Fiala (ODS), i on však čelí kritice spolustraníka Václava Klause ml. Ten si myslí, že výsledek voleb pro občanské demokraty mohl být ještě lepší. Klaus ml. získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů (22 600), zhruba dvakrát víc než Fiala.

Ze štábu ODS Adam Doksanský

Do Poslanecké sněmovny se letos dostalo víc žen

Ve dvousetčlenné dolní komoře parlamentu zasedne po volbách 44 žen, což je o pět víc než v roce 2013. Největší podíl zvolených žen má vítězné ANO s 25,6 % (20 poslankyň ze 78), naopak nejmenší podíl žen má KDU-ČSL s 10 % (jednu z 10).

V Praze se o poslanecká křesla ucházelo 855 kandidátů, z toho 233 žen, to je 27,3 %. Na prvních třech místech na kandidátkách figurovalo celkem jen osm žen. Nejvíc jich nominovala Cesta odpovědné společnosti, za niž kandidovalo pět žen ze sedmi kandidátů, tedy 71,4 %. Nejméně žen nominovali Realisté, jednu ženu z 36 kandidátů, tedy 2,8 %.

Nejvíce kandidujících žen v Praze bylo ve věku 50-59 let, 13 žen pak ve věku 70-79 let. Nejstarší uchazečce o mandát v letošních volbách na pražské kandidátce bylo 94 let (Blok proti islamizaci - Obrana domova), naopak nejmladší bylo 21 let (Rozumní).

V hlavním městě bylo z 233 kandidátek zvoleno pouze šest, v poměru ke zvoleným mužům tedy jedna čtvrtina. Celostátně letos uspělo z 28,6 % kandidujících žen 22 %.

Pavla Procházková

Univerzita Karlova bude mít staronového rektora. Tomáš Zima obhájil funkci

Volby do Poslanecké sněmovny nebyly jedinými volbami minulého týdne. V pátek 20. října se rozhodovalo i ve Vlasteneckém sále pražského Karolina, kde Akademický senát Univerzity Karlovy vybíral nového rektora. Stal se jím profesor MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, který tím obhájil svůj stávající post a univerzitu povede další čtyři roky. Zima získal jasnou většinu už v prvním kole tajné volby (51 z 68 odevzdaných platných hlasů). „Vnímám těch 51 hlasů jako velmi silnou důvěru,“ reagoval a řekl, že výsledek přijímá s velkou pokorou. „Akademický senát viděl to, co se v minulém období povedlo, jakým směrem se univerzita ubírá,“ komentoval volbu v České televizi.

Jediným protikandidátem byl prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty. „Já jsem ani na chvilku nezalitoval, a nelituji ani teď po výsledku volby, toho, že jsem se tohoto volebního klání zúčastnil,“ řekl a dodal, že hodlá být i nadále současnému rektorovi v určitých situacích oponentem, když bude mít pocit, že se věci nedějí tím správným směrem.

Prostřednictvím ministra školství bude nyní předán návrh na jmenování rektora prezidentu republiky a staronový rektor by měl nastoupit znovu do své funkce 1. února 2018. Prioritou Tomáše Zimy pro příští období má být navyšování rozpočtu vysokých škol, dále chce například podporovat mezifakultní a mezioborovou spolupráci, nastavit nová pravidla hodnocení vědy a také přilákat na univerzitu více zahraničních studentů a učitelů. Zároveň se UK musí v příštích čtyřech letech vyrovnat s novelou vysokoškolského zákona – především ve změnách udílení akreditací – a na rok 2020 se také chystá stavba dvou vědeckých center na Albertově.

Barbora Smolíková

Člověk se má trápit jenom tím, co může změnit, tvrdil Jung

Cestou za poznáním lidské duše se společnost zabývala již od antiky. Významnou stopu na ní zanechal i Carl Gustav Jung, švýcarský lékař a psychoterapeut, zakladatel analytické psychologie. Poznáním lidské duše, archetypy, mýty a sny právě v zrcadle jungovské psychologie se zaobírala přednáška, která se konala ve středu 18. října v kavárně Potrvá v pražských Dejvicích.

„Jung říkal, že všichni máme rádi sny, ve kterých se létá, protože nejsme svázáni hranicemi fyzického těla a jsme v tu chvíli zbaveni té tíhy,“ vysvětlovala lékařka Lucie Šrámková, lektorka Nové Akropolis. Výklad se kromě snů a nevědomí soustředil také na hledání svého vnitřního já. Podle Junga musíme udělat dvě zásadní věci, pokud chceme najít sebe sama. Nejdříve je třeba setkat se se svou temnou verzí. Je to něco nezbytného, něco, čím si projít musíme, abychom uklidili temné kouty své duše, které v sobě každý z nás má. Druhou věcí, je setkání se svým komplementem a teprve tehdy člověk nabude celistvosti. V praxi to znamená, že žena v sobě musí objevit určité mužské prvky a muž naopak ženské.

Smyslem přednášky bylo připomenout, jak užitečný může být Jung člověku z 21. století. Poučení plynulo například z Jungovy teorie, že věci jako vztahy, práce, škola a krása jsou věci materiálního charakteru a nejsou stabilní. Že musíme přijmout fakt, že tyto záležitosti jsou pomíjivé, a pokud je ztratíme, musíme na to v okamžiku zapomenout, protože stejně jako například stoikové tvrdil, že člověk se má zaobírat jenom věcmi, které může změnit.

Akci pořádala Nová Akropolis, mezinárodní organizace, která nabízí ideál trvalých hodnot, aby přispěla k individuálnímu a kolektivnímu rozvoji prostřednictvím jednání ve třech oblastech: filozofii, kultuře a dobrovolnictví. Založil ji profesor Jorge Ángel Livraga Rizzi právě před 60 lety v Buenos Aires, v Česku působí od roku 1985.

Z přednášky Lucie Kotvalová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Únava tradiční politikou a volby, v nichž prohrála celá země, zní ze zahraničí

Výsledkem sněmovních voleb se zabývá řada zahraničních médií a světových agentur. Češi podle nich dali přednost populistům a antisystémovým hnutím před tradičními politickými stranami. Drtivé vítězství hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, který byl obviněn a následně i trestně stíhán v souvislosti s dotacemi EU, přináší podle zahraničních reakcí nejistou budoucnost Česka v otázkách vztahů se Západem, především pak s EU a NATO.

Slovenský deník Sme píše, že nelze určit vítěze voleb, označil totiž jejich výsledek za prohru celé země. Zároveň s tím podle něj končí i období, kdy Slováci vzhlíželi k Čechům jako k politicky vyspělejší společnosti, v níž se odehrával klasický zápas mezi pravicí a levicí. Premiér Robert Fico se nepřímo vyjádřil k výsledku voleb. „Nikdy jsem si nedovolil komentovat vnitřní politický život v jiných zemích a ani to dělat nebudu. Dovolím si komentovat vnitřní politický život na Slovensku. Chci s velkou radostí konstatovat, že se stáváme jakýmsi proevropským ostrovem v tomto regionu,“ řekl Fico.

Německý týdeník Die Zeit označil Babiše za populistu bez ideologie, přesto podle něj Česku zatím nehrozí, že by se ubíralo stejným směrem jako Maďarsko nebo Polsko, protože Babiše více než ideologie a politické směřování státu zajímají jeho vlastní zájmy. Steffen Seibert, mluvčí spolkové vlády, řekl na tiskové konferenci v Berlíně, že Německo jasně vnímá změnu v chování voličů, přesto pro něj zůstává Česká republika důležitým partnerem. „Zcela jasné je, že Česko zůstává důležitým partnerem v Evropské unii, v NATO,“ řekl. „Vztahy mezi Německem a Českem jsou velmi úzké, velmi důvěrné, průnik našich zájmů, německých a českých zájmů, je velký, a proto spolková vláda vychází z toho, že spolupráce, jak bilaterální, tak v Evropské unii, bude konstruktivní,“ poznamenal dále Seibert. Německá kancléřka Angela Merkelová zatím vítězi sněmovních voleb Andreji Babišovi neblahopřála, počká na sestavení nové vlády.

Polský deník Gazeta Wyborcza zasazuje české sněmovní volby do evropského kontextu. „Když v květnu Emmanuel Macron porazil v prezidentských volbách Marine Le Penovou, zdálo se, že je to počátek konce pravicového populismu v Evropě. Ale ten se právě náhle projevil v bývalém rakousko-uherském císařství,“ napsal deník ve své víkendové příloze. Upozorňuje tak na skutečnost, že ve volbách kandidovaly nacionálně socialistické strany s programem, který otevřeně prosazoval vyhnání vyznavačů muslimského náboženství ze země či vystoupení Česka z EU a z NATO. Mezi takové strany řadí list i pravicově populistickou stranu Tomia Okamury, která skončila v těsném procentuálním závěsu za druhou ODS a třetími Piráty.

Americká televize Fox News se nevyhnula přirovnání Andreje Babiše k Donaldu Trumpovi. Podle ní se po těchto volbách připojí Česká republika k zemím s protiunijními postoji, které zaujímají Polsko a Maďarsko. Deník Washington Post pak odůvodňuje vítězství Andreje Babiše podporou voličů, kteří jsou znuděni tradiční politikou, a jsou proto ochotni přehlížet Babišovy problémy se zákonem.

Britská BBC si všímá volebního neúspěchu liberálních proevropských stran. Komentátor levicového listu Guardian je přesvědčen, že za neúspěchem sociální demokracie stojí neschopnost zužitkovat hospodářskou prosperitu a nízkou nezaměstnanost.

Tereza Šolcová

Ekonomika

Zářijový NetMonitor: Seznam.cz dál vévodí českému internetu

Sedm a půl milionu reálných uživatelů z ČR a ze zahraničí otevřelo v září aspoň jednou stránky, které patří Seznamu.cz, což jej řadí v žebříčku provozovatelů na první místo z hlediska celkového počtu návštěvníků. Kromě své domovské stránky Seznam.cz provozuje portály jako Novinky.cz, Sport.cz nebo internetovou televizi Stream.cz. Na druhém místě skončila mediální skupina Mafra, do které patří např. servery iDnes.cz či Lidovky.cz, s 6,75 mil. reálných uživatelů. V těsném závěsu následuje na třetím místě mediální dům Czech News Center s 6,68 mil. návštěvníků. Výsledky zveřejnilo Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) na pondělní čtvrtletní prezentaci výsledků projektů NetMonitor a AdMonitoring.

V počtu zhlédnutých stránek také vítězí společnost Seznam.cz, na kontě má čtyři miliardy zhlédnutí, což je suverénně nejvíc. Druhá je opět Mafra, ale rozdíl mezi ní a třetím místem, které i v tomto hodnocení obsadil Czech News Center, je výraznější než u počtu reálných uživatelů. Žebříčku návštěvníků jednotlivých stránek dominuje rovněž server Seznam.cz, který v září navštívilo 6,55 mil. lidí. Následuje portál iDnes.cz, který přilákal 5,66 mil., a třetí Novinky.cz se 4,79 mil. čtenářů. Ve srovnání počtu zhlédnutých stránek jednotlivých serverů znovu velmi výrazně vede Seznam.cz, jenž jich v minulém měsíci dosáhl téměř 2,9 miliardy. Se zhruba osmi sty miliony zobrazení ho na druhém místě následuje iDnes.cz. Novinky.cz v tomto pořadí překonala stránka Bazoš.cz se 325 mil.

V Česku je čím dál populárnější také streamování videa online. V počtu návštěvníků videoserverů za září opět vede streamovaný obsah serveru Seznam.cz s 2,5 mil. reálných uživatelů, následovaný internetovou televizí Stream.cz na druhé příčce a třetím streamem serveru Novinky.cz. Rozdíly mezi jednotlivými místy v tomto pořadí nejsou tak výrazné, do první pětice, jež se pohybuje v rozmezí 2,2 až 2,5 mil. reálných uživatelů, se vešly ještě streamy serverů Blesk.cz a Nova.cz.

Data projektu NetMonitor ukazují, že server Seznam.cz se drží v čele žebříčků návštěvnosti dlouhodobě. Od začátku roku 2015 ho žádný jiný na tuzemském internetu nepřekonal a prvenství si udržuje i dnes, kdy přibývá uživatelů mobilních platforem, jako jsou telefony či tablety. NetMonitor je výzkumný projekt, jehož cílem je poskytnout informace o návštěvnosti internetu a sociodemografickém profilu jeho uživatelů v ČR. Zadavatelem projektu je SPIR a realizátorem společnost Gemius.

Z prezentace Marek Tomanka

Hračky pro malé i velké po roce znovu lákaly v Letňanech

Brány PVA Expo Praha v Letňanech se od čtvrtka do neděle již pošesté otevřely všem milovníkům hraček a ruční tvořivosti. Souběžně se tam totiž konaly veletrh hraček pro děti For Toys, výstava potřeb pro děti a kojence For Babies, expozice Model Hobby a workshopy v rámci Tvořivého světa. Nejnavštěvovanější halou výstaviště byla hala 5, kde v rámci For Games vystavovaly firmy jako Alza, PlayStation nebo Nintendo.

Široká veřejnost si, jak je hlavně v zahraničí zvykem, mohla většinu exponátů nejenom prohlédnout, ale i vyzkoušet či zakoupit. Zájemci si tak zajezdili s modely lodí, zalétali s malým dronem či zahráli vývojářské verze nejnovějších videoher. Jednalo se o jednu z mála akcí u nás, kde lidé měli možnost zadarmo si vyzkoušet poslední výkřiky techniky.

Na většině výstav se návštěvníci mohli zúčastnit i soutěží o hodnotné ceny. Mistrovství ČR papírových vlaštovek v rámci Model Hobby, několika herních utkání pořadu Re-play nebo kostýmové soutěže o deset tisíc Kč na For Games se mohl zúčastnit každý. Mimo to se na For Games uskutečnil turnaj profesionálních týmů z šesti zemí světa ve hře League of Legends. Letňanské výstavy i díky bohatému doprovodnému programu rok od roku lákají více návštěvníků a vystavovatelů – letos bylo ke zhlédnutí přes 250 stánků.

Z výstaviště Ondřej Svoboda

Kultura

Léna Brauner za zrcadlem

Obrovská industriální hala, tma a intimní atmosféra. Šest dívčích tváří hledících na stovky nadšených návštěvníků a jeden dokonalý stav beztíže. Netradiční vernisáž, nezvyklá díla, která jsou opět strhující a emotivní. I tak by se dala popsat nová expozice pražské umělkyně Lény Brauner. Ta svou kolekci sedmi obrazů představila v pátek 20. října na vernisáži v galerijním prostoru Kasárna Karlín v Praze, a započala tak třídenní výstavu, která nesla název Za zrcadlem.

„Obrazy jsou jiné. Popadla mě zas jiná nálada, než když jsem dělala víly v květinách. Nechci k nim nic moc říkat, protože si myslím, že se na ně budete muset dívat sami a nějak se budete muset zkusit napojit na ten pocit těch slečen,“ komentovala Léna Brauner svůj nový soubor, který obsahoval šest obrazů s motivy dívčích hlav a jeden obraz většího formátu. „Můžu vám k němu jen prozradit, že to, co vidíte, je třeba to, co se odehrává nějaké z těch slečen v hlavě. Je to nějaký vnitřní pocit absolutní bezmezné svobody, kterou můžeme mít všichni v naší hlavě. Protože všichni tu jsme, abychom se měli hezky, abychom měli radost ze života a abychom byli šťastní,“ řekla k obrazu.

Večerní program obohatily aukce děl z vystavované kolekce a koncert, na němž umělkyně vystoupila spolu s hudebníkem Jiřím Burianem. Ke slyšení bylo pět skladeb z jejich společně připravované desky, která by měla vyjít na začátku příštího roku. O vizuální stránku show se pak postaral malířčin partner, umělec Petr Pufler. Ten vystupuje pod pseudonymem Světlonoš a zabývá se světlem a světelnými instalacemi.

Z vernisáže Barbora Součková

Začala výstava První světová válka v životě Pražanů

Od úterý 24. října pořádá Muzeum hlavního města Prahy v prostorách před budovou muzea výstavu. Venkovních panely s autentickými fotografiemi nabízejí široké veřejnosti vhled do života v Praze během první světové války, přesněji od července 1914 až do generální stávky v říjnu 1918. Podle ředitelky muzea Zuzany Strnadové jsou venkovní výstavy už téměř jeho podzimní tradicí. Autorem té letošní je Bohuslav Rejzl, grafické řešení má pak v kompetenci Jiří Sušanka.

Expozice ukazuje toto období ze všech úhlů, představuje například veřejné stravování, příděly i sběr materiálu pro válečné účely. Zachycuje také válečné uprchlíky i provizorní nemocnice pro raněné vojáky. Ke každému aspektu života obyčejných obyvatel Prahy je navíc na všech dvanácti panelech krátké shrnutí konkrétních událostí.

Výstava, která má nabídnout mimo obraz kruté reality hladu a chudoby také nevídanou solidaritu a dobrovolnictví v nejčistší podobě, potrvá až do 29. prosince. Lze ji brát jako událost k výročí sta let od konce 1. světové války, přesto organizátoři zdůrazňují, že je pouze jakýmsi předskokanem k rozsáhlejší výstavě na stejné téma, která se má uskutečnit v červnu příštího roku.

Z vernisáže výstavy Alžběta Součková

Po České republice se potřinácté rozlilo světlo pro Světlušku

Charitativní koncert Světlo pro Světlušku pomohl v sobotu večer již potřinácté zlepšit životy nevidomých. Stejně jako v minulých letech mohli lidé přispívat zrakově postiženým na bankovní účet nadace nebo pomocí dárcovské DMS.

K výběru co největšího množství prostředků na jejich podporu vystoupili na podiu v Pražské křižovatce v kostele sv. Anny zajímaví hosté: Anna K., Ewa Farna, Lenny, Marek Ztracený, David Stypka, Petr Malásek, kapela Mirai, Tokhi, kvintet Martiny Bačové a další. Během večera zazněla řada velmi emotivních duetů známých zpěváků s nevidomými hudebníky, které střídaly rozhovory s dalšími lidmi s těžkým postižením zraku. Programem diváky provázeli Lucie Výborná a Zdeněk Piškula.

Svou premiéru v rámci koncertu měly i reportáže Den potmě, v nichž si slavné osobnosti vyzkoušely různé aktivity poslepu – Ondřej Bank sjel svah na lyžích, herečka Dana Batulková vyrazila na procházku do přírody se slepeckou holí i vodicím psem a modelovala z keramické hlíny. Dalším účastníkem projektu byl moderátor akce Zdeněk Piškula, který si po letech nazul kopačky a zahrál si v slepeckém fotbalovém zápase.

„Reportáž jsme točili asi čtyři hodiny a já měl opravdu celou dobu zalepené oči a nic jsem neviděl. Když jsem si konečně sundal klapky, měl jsem naprosto jiné vnímání prostoru, barev, dokonce i času. Dost dlouho mi trvalo, než jsem se zase normálně plně rozkoukal, ale bylo to rozhodně nesmírně zajímavé,“ prozradil mladý herec.

Na samotném konci přenosu se k dosavadní částce vybrané při koncertu přidaly ještě výdělky z celostátních Běhů potmě, Kaváren potmě a sbírkových dní Světluška. Jako poslední přispěly svými štědrými dary i hlavní partneři akce – ČSOB, Herbadent a Samsung Electronics CS. Finální suma vybraná pro Světlušku, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu pro nevidomé, čítala 25 567 499 Kč.

Z koncertu Anna Stróžiková

Sport

Suverénní Plzeň navyšuje náskok, fotbalisté Slavie se musejí i ohlížet

Viktoria Plzeň pokračuje ve vítězné sérii, o víkendu navýšila svůj náskok na špici tabulky. Za ní je však situace jiná. Rozdíl mezi Slavií, Olomoucí a Libercem nyní činí pouhé dva body a Sparta s Jabloncem se mohou příští kolo připojit do závodu o Ligu mistrů.

Viktoria Plzeň přivítala poslední celek tabulky Zbrojovku Brno. Propastný rozdíl 23 bodů se promítl i do utkání. Mužstvo Pavla Vrby vedlo po první půli 3:0 a pohodlný náskok si udrželo až do konce. Postupně se střelecky zapsali Michael Krmenčík, Tomáš Hořava a Jan Kopic. Viktoria tak prodloužila sérii výher a po 11. kole vede tabulku s 11 výhrami a maximálním ziskem 33 bodů.

Slavia potřebovala zvítězit, aby její ztráta na Plzeň nedosáhla 11 bodů, jenže opak se stal pravdou. Slovan Liberec přijel do Edenu s pevnou obranou, sešívaní si těžko vytvářeli příležitosti. Na druhé straně po rychlé akci Roman Potočný hlavou otevřel skóre. Ve druhé půli rozhodčí neodpískal dvě penalty, po jedné na každé straně. Až potřetí ukázal na penaltový puntík po zahrání rukou a Miloš Bosančič zvýšil na 2:0 pro hostující Liberec. V nastavení Tomáš Necid snížil na 1:2, ale prohře Slavie už nezabránil.

V souboji nováčků vyzvala Sigma Olomouc domácí Baník Ostrava, který se krčí na 14. příčce a ztrácí na tým z Hané 14 bodů. Nicméně byli to domácí, kteří šli po necelé hodině hry do vedení zásluhou střelce Roberta Hrubého. Olomoucký Pavel Moulis poté vyrovnal na konečných 1:1. Sigma navýšila své bodové konto na číslo 22 a dotáhla se na druhou Slavii.

Duely mezi Jabloncem a Spartou bývají bohaté na góly a nejinak tomu bylo i tentokrát. Josef Šural sestřelil domácí třemi góly. Zaznamenal tak první hattrick v rudém dresu. Sparťanský trenér Andrea Stramaccioni i přes jasnou výhru 3:0 nemohl být zcela spokojený, protože hned v úvodu zápasu se zranil znovuzrozený Václav Kadlec, který v posledních týdnech hrál skvěle.

Výsledky 11. kola: Dukla Praha – Slovácko 1:1, Jihlava – Bohemians 2:4, Baník Ostrava – Sigma Olomouc 1:1, Teplice – Karviná 1:0, Jablonec – Sparta 0:3, Plzeň – Brno 3:0, Zlín – Mladá Boleslav 1:5, Slavia Praha – Slovan Liberec 1:2

Tabulka: 1. Plzeň 33 b.; 2. Slavia 22, 3. Olomouc 22, 4. Liberec 20, 5. Sparta 18, 6. Jablonec 17, 7. Bohemians 16, 8. Teplice 16, 9. Zlín 14, 10. Dukla 12, 11. Mladá Boleslav 11, 12. Slovácko 9, 13. Kraviná 8, 14. Ostrava 8, 15. Brno 7, 16. Jihlava 7

Marek Hron

Hokejisté Plzně opět vedou ligu, Vítkovice ovládly derby

Hokejová extraliga má za sebou 16. kolo. Nejzajímavější zápasy však přinesly předehrávky 18. a 30. kola. V té první hostila pražská Sparta Škodu Plzeň. Západočeši si chtěli spravit chuť z posledního utkání, kdy podlehli 0:5 Olomouci. Pomoci jim k tomu měla i nejnovější posila, bývalý obránce NHL Jakub Kindl. Naopak Pražané se museli obejít bez kapitána Jaroslava Hlinky, který se dohodl s vedením mužstva na čtyřzápasové pauze.

Zápas rozhodla první třetina, ve které se Plzeň dostala do dvoubrankového vedení. Nejprve si v desáté minutě najel do útočného pásma Schleiss a střelou z nápřahu vymetl horní růžek Aittokalliovy branky. O sedm minut později nedokázal brankář Sparty pohlídat po Strakově střele puk a v následném zmatku před brankou si dal kapitán Pražanů Forman vlastní gól. Od druhé třetiny už branku Sparty hájil David Honzík, který za svá záda nepustil jedinou střelu. Jeho spoluhráči, ač herně aktivnější, však nenašli recept na gólmana Svobodu, a Plzeň si tak z Prahy veze cenné vítězství 2:0, díky němuž se znovu vrátila do čela tabulky. Sparta je po prohře osmá.

A v předehrávce 30. kola přivítal Třinec v moravskoslezském derby Vítkovice. Hosté šli rychle do vedení. Již ve čtvrté minutě první třetiny se Ondřej Roman dostal s pukem do mezikruží a rychlou střelou překonal třineckého gólmana Hrubce. O minutu později však bylo vyrovnáno, když se za Třinec trefil Milan Doudera. V 11. minutě se Oceláři po gólu Draveckého dostali dokonce do vedení, vzápětí ale skóroval vítkovický Peter Trška, a do šaten se tak šlo za smírného stavu 2:2.

Hned na začátku druhé třetiny skóroval při hře ve čtyřech podruhé v zápase třinecký Doudera. I na tuto branku však hosté našli odpověď, když ve 36. minutě vyrovnal svým osmým gólem v sezoně David Květoň. Rozhodnout tak muselo až třetí dějství. Jediný gól poslední dvacetiminutovky a zároveň gól vítězný vstřelil vítkovický Jan Výtisk. Vítkovice tak porazily Třinec 4:3 a dostaly se na šesté místo tabulky. Třinec zůstává na třetím místě za Plzní a Kometou Brno.

Výsledky 16. kola: Mladá Boleslav – Brno 0:2, Zlín – Liberec 3:2 po prodloužení, Hradec Králové – Litvínov 4:5 po nájezdech, Olomouc - Plzeň 5:0, Chomutov – Pardubice 3:2, Třinec – Jihlava 3:0

Tabulka: 1. Plzeň 34 b., 2. Brno 33, 3. Třinec 33, 4. Hradec Králové 31, 5. Chomutov 25, 6. Vítkovice 24, 7. Mladá Boleslav 23, 8. Sparta 23, 9. Olomouc 23, 10. Zlín 22, 11. Liberec 18, 12. Pardubice 17, 13. Jihlava 16, 14. Litvínov 14

Jiří Köhler

Počasí

Počasí

Chladnější rána a teplá, prosluněná poledne. Typicky sychravý podzim ani v uplynulém týdnu ještě zcela nezavládl. Na většině území se počasí nadále drželo v bilanci teplých dnů babího léta. Až do pátku se navzdory ranním mlhám a nízké oblačnosti teploty pohybovaly kolem 18 stupňů Celsia a teprve víkend přinesl mírné ochlazení s několika vydatnějšími dešťovými přeháňkami. Dle meteorologů má být letošní říjen nadprůměrně deštivý, a tak se podle předpovědi i v průběhu příštího týdne vyplatí mít deštník s pláštěnkou v permanentní pohotovosti. Několik teplotních zakolísání v příštích dnech by však už patrně mělo být posledním dozvukem babího léta, které by se s koncem října mohlo definitivně přehoupnout v ryze podzimní čas.

Tereza Gastová