2. listopadu 2017, Carolina č. 929

události od 25. října do 1. listopadu


Z domova

Zeman pověřil Babiše jednáním o vládě, tolerovat ji může KSČM

Prezident Miloš Zeman pověřil Andreje Babiše sestavením nového kabinetu. „Chci mít vládu pro lepší Česko. Když s námi nikdo do vlády nechce, tak se pojďme bavit o menšinové vládě s experty a politiky-experty,“ prohlásil už před jednáním v Lánech šéf hnutí ANO, které jasně vyhrálo nedávné volby. Programové prohlášení i hlasování o důvěře by chtěl Babiš stihnout do Vánoc. „Andreji, přeji ti hodně štěstí,“ dodal Zeman před novináři v úterý 31. října.

Ten na rozdíl od voleb 2013 tentokrát po vítězi nepožaduje 101 podpisů jako důkaz dostatečné podpory ve Sněmovně. Také avizoval, že by Babiše pověřil sestavením vlády i podruhé. Hnutí ANO totiž víc než týden po volbách stále nenalezlo partnera pro koalici, ani spojence pro toleranci menšinového kabinetu. Právě k této variantě se nyní Babiš přiklání, zvažuje i nominaci nestranických odborníků. „Chci přijít s programem, který částečně plní i programy všech stran,“ uvedl šéf hnutí pro iDnes.cz.

Podporu menšinové vlády zatím odmítají ODS, Piráti, SPD, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN. SPD Tomia Okamury by stála jen o koaliční spolupráci, tu ale ANO zavrhlo. „Andrej Babiš si jde plnit sen, že chce vládnout sám. My jsme už oznámili, že podporu menšinové vládě premiéra Andreje Babiše nevyslovíme,“ napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala. TOP 09 dokonce navrhla, aby ostatní strany zablokovaly zvolení nového vedení Sněmovny, čímž by podle předsedy Miroslava Kalouska zabránily dlouhému vládnutí bez důvěry, žádná ze stran se k němu ale nepřipojila. Kandidáta do čela Sněmovny za hnutí ANO Radka Vondráčka podporují Piráti a SPD, blokování odmítá ČSSD i KSČM a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek je spíše skeptický. Hnutí STAN ještě neodpovědělo.

Kdo toleranci menšinového kabinetu připustil, jsou komunisté. „Byl bych nerad, aby Česká republika byla bez rozpočtu a řádné vlády,“ řekl předseda Vojtěch Filip v Interview ČT24. Ale ani hlasy komunistů stačit nebudou, dohromady totiž mají jen 93 poslanců.

Do nové Sněmovny se dostalo celkem devět subjektů: ANO disponuje 78 mandáty, ODS jich má 25, Piráti a SPD shodně 22 křesel, za ČSSD a KSČM zasedne po 15 poslancích, KDU-ČSL získala 10 křesel, TOP 09 sedm a hnutí STAN šest.

Tomáš Trněný

Reakce na neúspěch ve volbách: nového šéfa bude hledat ČSSD a možná i KSČM

Konec současného vedení ČSSD oznámil v sobotu 28. října na krajské konferenci na Vysočině šéf strany Milan Chovanec. Sociální demokraté si chtějí zvolit nové příští rok na mimořádném sjezdu. Nová tvář zřejmě povede i komunisty, dlouholetý předseda Vojtěch Filip o den dřív naznačil, že by znovu kandidovat nemusel. Naopak lídr lidovců Pavel Bělobrádek pozici obhájil.

Dosud vládní ČSSD, která z předchozích 20,5 spadla na 7,3 procenta, si nové vedení zvolí buď v únoru, nebo v dubnu. „Je jasná věc, že v den toho sjezdu de facto končí celé vedení. Budu velice rád, pokud se podaří přímá volba předsedy a že se tam svede boj mnoha kandidátů a můžeme brát i člověka zvenčí,“ naznačil Chovanec pro Novinky.cz. A následně popřel, že by se sám ucházel o post předsedy: „Jediná moje ambice k dnešnímu dni je zůstat řadovým členem ČSSD a dovést ji ke sjezdu tak, aby byla v co nejlepší kondici.“

Ve straně se mluví o různých jménech, mimo jiné o bývalých hejtmanech Michalu Haškovi a Jiřím Zimolovi, účastnících tzv. „lánského puče“ proti někdejšímu předsedovi a končícímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ale i o nestranících. Do strany se znovu hlásí bývalý předseda vlády Jiří Paroubek, jeho žádost o vstup v pondělí posvětil krajský výbor ČSSD v Praze. Zda se znovu stane členem, rozhodnou organizace v Praze 5 a ve Středočeském kraji.

Na duben svolá mimořádný sjezd také KSČM, která se 7,8 % dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1989. „Jsem nejdéle sloužícím předsedou politické strany a podle mého soudu může i obměna něco přinést,“ naznačil podle iDnes.cz Filip. Pro ČT však uvedl, že se rozhodne podle počtu nominací. Jeho soupeřem či nástupcem by mohl být jeho dlouholetý kritik Josef Skála.

Naopak KDU-ČSL předsedu Pavla Bělobrádka podržela, celostátní konference ho v pátek 27. října ve funkci podpořila. Tu dal k dispozici sám po zisku necelých šesti procent.

ČSSD, případně i KSČM, tak následuje TOP 09 a Stranu zelených. Miroslav Kalousek z TOP 09, kterou do Sněmovny dostali zejména pražští voliči, už na předsedu kandidovat nebude. Matěj Stropnický po výsledku pod 1,5 procenta oznámil okamžitou rezignaci.

Dominika Volčková

Českem se prohnala vichřice Herwart: čtyři lidé zemřeli, domácnosti byly bez elektřiny

Bouře Herwart, která místy dosahovala rychlosti až 180 km/h, zasáhla v neděli 29. října Českou republiku. Byla nejsilnější za posledních deset let, vyžádala si čtyři oběti, od proudu odstřihla půl milionu domácností a napáchala milionové škody. Sčítají je také silničáři či památkáři.

První tragédie se stala v Jičíně, kde spadl modřín na staršího muže. Strom se zlomil tři metry nad zemí a případ vyšetřuje kriminální policie jako usmrcení z nedbalosti. Jičín provede inventuru všech stromů, zejména v obytných částech. Padající strom usmrtil i mladou ženu z Třebíčska, muže z Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku a u Veliše na Benešovsku. Počtem obětí se tak vichřice vyrovnala orkánu Kyrill z roku 2007. Lidé by v nejbližší době měli omezit vstup do lesů, uzavřené jsou prozatím i některé hřbitovy nebo parky.

Hasiči během neděle vyjeli více než k 7300 mimořádných událostí, nejhorší situace byla mezi desátou a dvanáctou hodinou. „Devadesát procent výjezdů se týkalo odstraňování popadaných stromů a větví. Nejzávažnější případy byly ty, kde strom spadl na elektrické vedení. Například v Libereckém kraji, v Železném Brodě, spadlý strom přetrhal dráty, které pak za stálého jiskření ohrožovaly obyvatele čtvrti Tepeře,“ řekla tisková mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová.

Distributoři pracovali až do úterý na obnovení dodávek proudu, v terénu byla tisícovka čet, které postupně spravovaly poškozené vedení. „Během večera a noci se nám podařilo odstranit další poruchy. Bez elektřiny je přes 11 tisíc odběrných míst a bez napětí máme 450 distribučních trafostanic,“ popsala pondělní situaci mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Například v České Jablonné na Přibyslavsku zůstali při svíčkách i ve středu.

Problémy nastaly také v dopravě, hlavně železniční. Provoz na některých tratích se v neděli zastavil a spoje nabíraly několikahodinová zpoždění. Vlaky stály například na hlavním koridoru z Prahy do Olomouce, Ostravy, do Polska a na Slovensko, podle slov mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského se omezení dotklo tisíců lidí. „Některé vlaky byly sice odkloněny na Uničov a jiné na Brno, ale jedná se opravdu jen o zlomek všech spojů. Navíc vichřice komplikuje provoz i na dalších tratích na jižní Moravě,“ řekl o víkendu. Některé tratě zůstaly bez provozu i po něm.

Barbora Navrátilová

Česká republika oslavila 99 let. Pieta na Vítkově byla kratší

Česká republika si připomněla výročí vzniku samostatného československého státu, od něhož v sobotu 28. října uplynulo 99 let. Akce se konaly po celé zemi, dopoledne položili věnce u hrobu neznámého vojína u Národního památníku v Praze na Vítkově prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebo ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Pieta na Vítkově, při níž zazněla i hymna, se konala za účasti jednotek ozbrojených sil a policie, podívat se přišly desítky lidí. Přítomní uctili památku legionářů minutou ticha. Proti předchozím rokům byl však pietní akt o něco kratší. „Řeknu upřímně, že jsme z toho byli zaskočeni, myslím si, že dobré tradice se mají držet,“ prohlásil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). „Rádi jsme vyhověli návrhu armády. Co je důležité, 24. října proběhl generální nácvik, a to za účasti zástupců zainteresovaných institucí, včetně, což je nyní nutno speciálně zdůraznit, Senátu. Nešlo o žádné nečekané překvapení,“ reagoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro Aktuálně.cz. S průběhem byl spokojený i náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Prezident Zeman pak odpoledne na Pražském hradě jmenoval osm nových generálů, povýšil například ředitele Útvaru rychlého nasazení Libora Lochmana a ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka. Oslavy se konaly také v regionech. Například v Moravském Krumlově na Znojemsku odhalili nový památník české státnosti, jehož dominantou je busta prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Příští rok čeká Česko významné jubileum. Ke 100. výročí se chystá vojenská přehlídka, prozradil Bečvář. Pravděpodobně se bude konat na Evropské třídě v Dejvicích.

Z Vítkova Kateřina Motyčková

Zeman vyznamenal politiky, vojáky, dále Sáblíkovou, Nohavicu či Foglara

Celkem 39 osobností, víc než v minulých letech, ocenil prezident Miloš Zeman u příležitosti 99. výročí vzniku Československa. Na Pražském hradě předal Řád bílého lva šestici vojáků a zahraničních politiků, dále vyznamenal vědce, umělce i sportovce. „Závist, která vás bude provázet, je něčím, co musíte překonat,“ prohlásil Zeman před zaplněným Vladislavským sálem na závěr projevu, v němž zdůraznil důležitost vědy i kultury.

Řád bílého lva převzali slovinský prezident Borut Pahor, dlouholetý starosta Vídně Michael Häupl i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Stejné ocenění prezident propůjčil trojici českých a československých vojáků: Karlu Pezlovi a posmrtně Karlu Kutlvašrovi a Ludvíku Krejčímu. Řád Tomáše Garrigua Masaryka převzal bývalý osvětimský vězeň, který v 17 letech uprchl a bojoval za vlast, Petr Beck, in memoriam ho obdrželi architekt Jože Plečnik, jenž se podílel na podobě Pražského hradu, a diplomat Charles Crane.

Medaili Za hrdinství dostali hasič Jan Odermatt a policista Václav Haase, kteří položili život ve službě, Za zásluhy pak specialista na robotiku Jan Mařík, dětská neuroložka Soňa Nevšímalová, olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková, několikanásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais, novinář Petr Žantovský či historik a spisovatel Vlastimil Vondruška.

Zeman ocenil i zpěváky Jaromíra Nohavicu a Helenu Vondráčkovou, operní pěvce Štefana Margitu a Evu Urbanovou, dále režiséra Zdeňka Trošku, herce Luďka Sobotu a Juraje Kukuru nebo in memoriam folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou a spisovatele Jaroslava Foglara. Ocenění odmítl převzít syn zesnulé zpěvačky Věry Špinarové.

Slavnostního ceremoniálu se účastnili předchozí prezident Václav Klaus s manželkou Livií, někdejší první dáma Dagmar Havlová a přední čeští politici: ministři, poslanci i senátoři. Naopak se omluvili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr zemědělství Marian Jurečka nebo ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL). V sále chyběli i rektoři, kteří předtím položili věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka.

Aneta Štokrová

Den otevřených dveří Senátu: Valdštejnský palác navštívily téměř tři tisíce lidí

S velkým zájmem se i tento rok setkal Den otevřených dveří Senátu. Návštěvníci mohli na státní svátek 28. října v rámci komentované prohlídky zavítat i do obvykle nepřístupných prostor jednacího sálu či kanceláří. Dále se veřejnosti otevřely Poslanecká sněmovna, hradčanská Kramářova vila či rezidence primátorky na Mariánském náměstí.

I přes nepříznivé počasí zavítaly do Valdštejnského paláce téměř tři tisíce lidí. Ti si mohli prohlédnout historické prostory hlavního sálu, rytířské, audienční síně a především jednací síně, kde senátoři zasedají na schůzích. K návštěvě kanceláře svolil i místopředseda Jaroslav Kubera. „Větší komentované prohlídky probíhají pouze dvakrát ročně, ve dnech státních svátků 8. května a 28. října,“ upřesnila průvodkyně Hana Voršovská a doplnila: „Příští rok při výročí 100 let od založení republiky budeme věnovat pozornost hlavně Kolovratskému paláci.“ Ten letos zájemci navštěvovali individuálně bez doprovodného komentáře, stejně jako výstavu o Tomáši Garriguu Masarykovi u příležitosti 80. výročí úmrtí.

Návštěvníci se nejvíc zajímali o jednací síň. „Dříve zde sídlilo Ministerstvo školství, rekonstrukce celého prostoru paláce byla zahájena roku 1996 a skončila v roce 2000. Můžeme ale říci, že práce přišla nazmar, o dva roky později voda celý objekt zatopila a nové zařízení poničila,” poznamenala Voršovská.

Komplex Valdštejnského paláce dal v letech 1623-1630 vystavět zámožný vévoda Albrecht z Valdštejna. Po jeho násilné smrti ho zkonfiskovali Habsburkové, později ho odkoupil vévodův příbuzný Maxmilián. Jejich rod zde pak pobýval až do roku 1945, kdy se prostory staly opět majetkem státu.

Senát Parlamentu ČR je součástí ústavy od roku 1992, poprvé se do horní komory volilo v roce 1996.

Ze senátu Markéta Malá

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Němci vydali bývalého senátora Nováka do Česka, stíhán je na svobodě

Německá policie po deseti měsících vydala do Česka bývalého senátora Alexandra Nováka. Ten zde čelí obvinění, že manipuloval s evropskými dotacemi pro Regionální operační program (ROP) Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. Německá policie ho předala ve středu 25. října, o dva dny později se rozhodlo, že stíhání bude pokračovat na svobodě. Obviněný podle deníku Právo zaplatil kauci okolo 16 milionů korun a poskytl záruky. „Konkrétní typy zveřejňovat nebudeme. Byly to však pro státního zástupce i pro soud dostatečné záruky, aby byl Novák vyšetřován na svobodě,“ dodala pro Aktuálně.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Německá policie zadržela Nováka na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem vloni 24. prosince a od té doby zůstal ve vazbě. Protože má i německé občanství, místní úřady posuzovaly přípustnost jeho vydání do Česka. Novák, senátor za ODS v letech 2000 až 2006, byl už dřív odsouzen ke čtyřem rokům vezení za přijetí úplatků ve výši čtyřiceti milionů korun. Soud ho v roce 2015 podmínečně propustil na svobodu po polovině trestu. Nyní figuruje v kauze, v níž policie stíhá 26 osob, mezi nimi politiky, vysoké úředníky a podnikatele.

Natálie Akkadová

Ekonomika

Začal platit nový zákon, který má omezit množírny a dát víc práv zemědělcům

Povinné čipování psů, omezení velkochovů, povinná registrace útulků nebo rozšíření možnosti přímého prodeje vlastní produkce. To vše upravuje novela veterinárního zákona, která platí od 1. listopadu. „Naposledy takto velká novela proběhla v roce 2011,“ poznamenal ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v úterý 31. října.

Právě tato organizace bojuje proti problémovým chovům psů, tzv. množírnám, kde zvířata často žijí v nevyhovujících podmínkách a někdy jsou dokonce týrána. „Opatření zahrnují především oznámení chovu více než pěti fen starších 12 měsíců,“ zmínil Petr Šatrán, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat. S tím souvisí i povinné čipování psů, nově se také útulky musí hlásit veterinární správě, což má pomoci centrální evidenci psů v Česku.

Naopak určité uvolnění pravidel se týká farmářů a chovatelů dobytka a skotu. Zemědělci budou moci nyní v rámci tzv. podomního prodeje dodávat živočišné produkty na trh po celé zemi, ale i do restaurací, rovnou z prvovýroby. „Úlevu máme i pro myslivce, kteří by rádi prodávali ulovenou zvěř,“ dodal Jan Váňa, ředitel odboru veterinární hygieny, a jako příklad uvedl drobnou volně žijící zvěř, jako jsou králíci nebo bažanti.

Z tiskové konference Pavla Karešová

Ekonomika stručně: prodej elektrárny, možné dluhopisy v eurech a nový letový řád

* ČEZ prodal v Bulharsku černouhelnou elektrárnu Varna firmě Sigda Ood. „Konečná cena bude stanovena k datu vypořádání transakce v závislosti na aktuální výši pracovního kapitálu,“ citovala v úterý 31. října ČTK mluvčího společnosti Ladislava Kříže. ČEZ chce odejít z Bulharska nejen kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, ale protože se chce soustředit na Česko, střední Evropu a na obnovitelné zdroje energie v Německu nebo Francii.

* Ministerstvo financí údajně zvažuje, že poprvé po pěti letech vydá dluhopisy v eurech. V úterý 31. října to uvedl deník E15, rezort to zatím nevyloučil. Díky stagnujícím úrokům eura by tak český stát na každé miliardě půjčené ve společné měně ušetřil ročně na úrocích kolem deseti milionů korun.

* Na pražském ruzyňském letišti mohou pasažéři využít rekordního počtu pravidelných linek. Od neděle 29. října zde totiž platí nový letový řád, umožňující vycestovat do 112 destinací. To je o osm více než ve stejném období loňského roku, uvádějí oficiální stránky letiště. Proti minulému roku také přibylo pět nových aerolinek.

Eva Kobrlová

Kultura

Designblok 2017 lákal na jídlo a zaútočil na všechny smysly

Praha po roce opět zvala na velkou přehlídku nejnovějších designových projektů a produktů. Na devatenáctém ročníku Designbloku se představilo více než 300 značek, designérů, módních návrhářů a uměleckých škol celkem z deseti zemí. Jednotlivé expozice ve střední hale Výstaviště v pražských Holešovicích tentokrát spojovalo jídlo.

„A to nejenom ve smyslu reálné potravy, ale v širším kontextu smyslových zážitků s ním spojených,“ objasnila serveru iDnes.cz ředitelka Jana Zielinski.

Návštěvníci, kteří ve čtvrtek 26. října už od dopoledních hodin postávali ve frontách, tak následně viděli potraviny z papíru, jídelní soupravy z nerostů nebo si mohli zahrát známé melodie skladatelů Beethovena, Vivaldiho a Händela prostřednictvím pivních lahví. Postupně je čekaly čtyři sekce: Openstudio, Superstudio, Art House a Designérie, o jejíž koncept se postarali přední čeští designéři Maxim Velčovský a Veronika Jiroušková. Nezklamaly ani české sklárny – značka Rückl vyhrála hlavní cenu festivalu – či nábytkářská firma TON. Ta díky křeslu Alba ve vtipné kompozici přilákala velký počet lidí.

Ze zahraničních značek se představila mimo jiné firma Nespresso. Výrobce kávy a kávovarů si připravil instalaci v podobě zrcadlového tunelu s všudypřítomnou vůní kávových zrn. Operátor T-Mobile pak prezentoval speciálně upravenou 3D tiskárnu, která na místě vyráběla čokoládu.

Návštěvníky zaujalo i studio České televize, kde si každý mohl vyzkoušet, jak se tvoří efekty na zeleném plátně. Na své si přišli také ti nejmenší – ve stylizovaném pohádkovém světě našli klasický kolotoč a duhově barevnou nafukovací skákací horu Říp, nad níž visely špejle s cukrovou vatou. Největší pozornost malých návštěvníků poutala atrakce se sedačkami obalenými vatou, které připomínaly obláčky.

Festival měl původně trvat až do 30. října, kvůli nepříznivému počasí – silnému větru, který v neděli 29. října utrhl kus střechy Průmyslového paláce – však skončil předčasně.

Z Designbloku Monika Bílková

První autobiografii slavného Belmonda pokřtil jeho dvorní dabér

Jean Paul Belmondo poprvé sepsal svůj životní příběh. A to rovnou dvakrát. Kniha Belmondo o Belmondovi je fotografickým albem, doplněným o hercovy osobní poznámky a komentáře. K autobiografii Mých tisíc životů vznikla exkluzivně v Česku i stejnojmenná audiokniha. Tu namluvil dabér francouzské legendy, herec Jiří Krampol. Obě publikace v českém překladu i audioknihu vydalo nakladatelství Práh. Vše společně 31. října v pražském Paláci knih Neoluxor pokřtil právě Jiří Krampol s herečkami Annou Linhartovou a Annou Fialovou.

Během křtu si hosté poslechli několik ukázek z knihy Mých tisíc životů. Tohoto úkolu se mohl zhostit jedině ten, jehož hlasem Belmondo promlouvá k českým divákům. Nalákal tak nejen k četbě, ale i poslechu audioknihy. „Jsem nesmírně vděčný režisérovi Vítovi Olmerovi, že mi po emigraci Honzy Třísky nabídl Belmonda dabovat,“ řekl Krampol. Z publika zazněla otázka, který film se mu namlouval nejhůře. „Určitě Muž a jeho pes. Je to jeden z jeho posledních snímků. Dabovat ho jako starého muže, který se stane bezdomovcem, to bylo těžké a smutné,“ vylíčil.

Obdiv vyjádřila i Linhartová: „Já ho musela milovat. Za mých prarodičů i rodičů platilo, že muži chtěli být jako on a ženy chtěli být s ním. Proto jsem tady, chci být s ním.“

Jean Paul Belmondo je nejen jedním ze symbolů Francie, ale také uznávanou osobností po celém světě. Dnes čtyřiaosmdesátiletý herec, v rodné zemi přezdívaný Bébel, má na kontě přes osmdesát filmů. Nejznámější jsou jeho role ve snímcích Muž z Acapulca, Zvíře či Profesionál. Do filmového světa přinesl nový typ hrdiny, který dodnes nemá konkurenci.

Z autogramiády Ilona Hobzová

Sport

České vítězství i zklamání. Tenistka Hlaváčková vyhrála Turnaj mistryň

Ze tří českých tenistek na Turnaji mistryň se radovala pouze jediná. Deblistka Andrea Hlaváčková poprvé v kariéře ovládla závěrečný podnik sezony v Singapuru po boku Maďarky Timey Babosové. Naopak Květa Peschkeová vypadla hned v úvodu týdenního klání, světová trojka ve dvouhře Karolína Plíšková sice vyhrála svou skupinu, ale podlehla v semifinále.

Na spolupráci se česko-maďarský pár domluvil letos v květnu. Od té doby spolu Hlaváčková s Babosovou získaly pět turnajových titulů, v posledních týdnech se pyšnily vynikající bilancí – z devatenácti zápasů prohrály pouze jediný.

Nejcennější trofej ale obě deblistky společně zvedly v neděli 29. října. Překvapivé finalistky Johannu Larssonovou ze Švédska a Nizozemku Kiki Bertensovou přetlačily 4:6, 6:4 a 10:5. „Je to největší moment kariéry,“ řekla v rozhovoru přímo na kurtu 31letá Hlaváčková. Finále Turnaje mistryň si Češka zahrála podruhé. Před pěti lety společně s Lucií Hradeckou na pohár Martiny Navrátilové ještě nedosáhla. Druhá česká deblistka Květa Peschkeová s parťačkou Annou Lenou Grönefeldovou z Německa vypadly už v úvodu, když nestačily na světové jedničky Švýcarku Martinu Hingisovou a Čan Jung-žan z Tchajwanu 3:6, 2:6.

Po vítězné tečce za vydařenou sezonou dychtila i Karolina Plíšková. Jediná česká zástupkyně dvouhry při druhé účasti na turnaji, kam se kvalifikuje pouze osm nejlepších tenistek planety, ale vypadla v semifinále. Na pozdější vítězku Caroline Wozniackou z Dánska nestačila 6:7 a 3:6.

„Porážka mě mrzí. Měla jsem šanci na titul. Všechny holky, které zůstaly ve hře, jsem naposled porazila. Bohužel,“ vyprávěla pro iDnes.cz. Plíšková letos ovládla tři turnaje, sezonu zakončí na čtvrtém místě žebříčku WTA, na osm týdnů se stala jako první Češka světovou jedničku. Na vysněnou trofej z jednoho ze čtyř grandslamů ale stále čeká. „Sezona byla solidní, lepší než loňská, což je pro mě hlavní,“ poznamenala. Tenistky po měsících cestování po turnajích čeká několikatýdenní dovolená. Zpět na kurty se většina vrátí v lednu v Austrálii.

David Mrzena

Bohemians se drží na dohled pohárovým příčkám, Plzeň zvítězila i podvanácté

Fotbalisté Bohemians, kteří v posledních sezonách bojovali o udržení v nejvyšší soutěži, zažívají pod trenérem Martinem Haškem velmi vydařený podzim. Zelenobílí neprohráli už třetí zápas v řadě, v sobotu 28. října remizovali se Zlínem 1:1 a jsou na sedmém místě tabulky. Na čtvrtou příčku, která zajišťuje účast v kvalifikaci o Evropskou ligu, ztrácejí šest bodů. Soutěži dál vládne suverénní Plzeň.

Domácí v Ďolíčku od začátku čelili rychlým protiútokům Zlína. Několikrát zahrozil srbský útočník Vukadin Vukadinovič, který dokonce v 17. minutě napálil břevno domácí branky. Právě tento hráč založil ve 35. minutě jedinou gólovou akci hostí. Na hranici šestnáctky získal balon a přihrál ho Danielu Holzerovi, který udělal kličku obránci Martinu Dostálovi a odcentroval do pokutového území. Z následné skrumáže se míč odrazil k Petru Jiráčkovi, který snadno střílel do odkryté branky. Ale vedení hostům nevydrželo ani dvě minuty, po podobné situaci se trefil teprve devatenáctiletý záložník Antonín Vaníček. „Já si odskočil do meziprostoru, náhodně se to ke mně odrazilo a pak jsem trefil bránu. Byla to obrovská euforie,“ líčil na tiskové konferenci svůj první ligový gól.

„Místo toho, abychom se po ztrátě rychle vrátili, tak se tam hráči začali dohadovat a inkasovali jsme. To je pro mě nepřípustné,“ kritizoval zlínský kouč Bohumil Pánik. Jeho tým ve druhé půli ovládl hřiště a držel se na útočné polovině. Domácí hrozili jen z protiútoků a po většinu času se pouze bránili. „Zápas nás nezastihl v dobré sportovní formě, nemám pro to úplné vysvětlení. Jednotliví hráči hodně zaostali nad výkony z minulých zápasů. Zlín na mě působil jako dosud nejsilnější protivník, nedal nám čuchnout,“ hodnotil trenér Martin Hašek.

Plzeň zůstává i po dvanáctém kole stoprocentní, v páteční předehrávce vyhrála v Karviné 3:1. Sparta znovu herně nepřesvědčila, a hlavně díky vyloučení ostravského obránce Denise Granečného porazila Baník 3:2. Vynikající formu si udržuje Olomouc, po výhře nad Teplicemi se nachází na třetím místě se stejným počtem bodů jako druhá Slavia.

Výsledky 12. kola: Karviná - Plzeň 1:3, Slovácko - Slavia 0:3, Olomouc - Teplice 1:0, Liberec - Jablonec 4:1, Sparta - Ostrava 3:2, Bohemians - Zlín 1:1, Brno - Dukla 0:0, Mladá Boleslav - Jihlava 2:1.

Tabulka: 1. Plzeň 36, 2. Slavia 25, 3. Olomouc 25, 4. Liberec 23, 5. Sparta 21, 6. Jablonec 17, 7. Bohemians 17, 8. Teplice 16, 9. Zlín 15, 10. Mladá Boleslav 14, 11. Dukla 13, 12. Slovácko 9, 13. Ostrava 8, 14. Karviná 8, 15. Brno 8, 16. Jihlava 7.

Z Ďolíčku Tadeáš Podolka

Hokejový Litvínov pokračuje ve vzestupu, Hradec vynuloval Třinec

Hned čtyři týmy se srovnaly na posledních místech extraligové tabulky s dvaceti body. Nejhorší už ale nejsou hokejisté Litvínova, kteří v 18. kole zvítězili na ledě Olomouce 3:1. I Jihlava se ze dna dostala, v úterní dohrávce uspěla ve Zlíně 2:1 po nájezdech. Vinou skóre tak tabulku uzavírá Liberec, loňský mistr a poslední finalista. Naopak v čele se situace nemění: Třinec nedal v Hradci Králové ani gól a po porážce 0:3 stále ztrácí bod na vedoucí Plzeň.

Litvínov zažehnává krizi ze začátku sezony. V pátek 27. října porazil Spartu, která poté odvolala trenéra Jiřího Kalouse a vsadila na Františka Výborného, a o dva dny později i Olomouc. „Hlavně jsme začali dávat góly,“ pochvaloval si před kamerou ČT Sport Jiří Gula, střelec vítězné branky. Jeho týmu se vydařila především první desetiminutovka první třetiny, ve které skóroval hned třikrát. „Asi jsme si mysleli, že nám to půjde samo,“ povzdechl si po zápase domácí Martin Vyrůbalík. Olomoučtí sice od druhé třetiny ještě mohutně tlačili, ale skvělý Michael Petrásek a branková konstrukce udrželi stav 3:0 až do 59. minuty, kdy Petráskovi čisté konto pokazil Petr Strapáč. Litvínovští hokejisté vyhráli posledních pět zápasů ze šesti, a pomalu tak odčiňují hrozivý start sezony.

Hradec Králové po páteční porážce v Plzni 0:1 vyjel na led Třince, dalšího konkurenta v boji o čelo tabulky. Domácí šli do zápasu s vědomím, že je vítězství posune na první příčku. Bojovné utkání rozhodla přesilovková kombinace Hradce, kterou zakončil Richard Jarůšek. Hosté přidali ještě dvě branky a zvítězili 3:0. „Rozhodla naše neproměněná početní výhoda pět na tři a potom ještě ta dlouhá pět na čtyři,“ hodnotil pro ČT Sport Tomáš Marcinko. Hradec je i po vítězství na čtvrtém místě. Na vedoucí Plzeň však už ztrácí pouze tři body.

Výsledky 17. kola: Plzeň - Hradec Králové 1:0, Vítkovice - Třinec 1:2, Kometa - Zlín 2:3N, Pardubice - Mladá Boleslav 3:0, Jihlava - Chomutov 4:3N, Litvínov - Sparta 4:3.

Výsledky 18. kola: Třinec - Hradec Králové 0:3, Chomutov - Kometa 3:2P, Pardubice - Vítkovice 3:4, Mladá Boleslav - Liberec 3:1, Olomouc - Litvínov 1:3, Zlín - Jihlava 1:2N.

Tabulka: 1. Plzeň 37, 2. Třinec 36, 3. Brno 35, 4. Hradec 34, 5. Chomutov 28, 6. Vítkovice 27, 7. Mladá Boleslav 26, 8. Zlín 25, 9. Olomouc 24, 10. Sparta 23, 11. Jihlava 20, 12. Litvínov 20, 13. Pardubice 20, 14. Liberec 20.

´Tomáš Kazda

Počasí

Počasí

Minulý víkend se Českem prohnal orkán Hewhart, který odborníci označili jako nejsilnější za posledních deset let. Nárazy větru na hřebenech Krkonoš dosahovaly 182 km/h a silný vítr se nevyhnul ani nížinám, ani velký městům Prahu nevyjímaje. Teploty v maximálních hodnotách mírně překročily hranici 10 stupňů Celsia a na některých místech dosáhly již bodu mrazu. Například v Krkonoších se objevil i první sníh a skiareál Monínec dokonce hlásí 30 cm technického sněhu.

Karel Trsek