9. listopadu 2017, Carolina č. 930

události od 1. do 8. listopadu


Z domova

Do boje o Hrad se registrovalo 19 občanů, je mezi nimi i expremiér Topolánek

Po říjnových parlamentních volbách budou voliči opět rozhodovat o možných změnách na české politické scéně. S končícím pětiletým mandátem Miloše Zemana se přibližuje historicky druhá přímá prezidentská volba. Zájemců o Hrad se do úterní uzávěrky přihlásilo 19. Mezi nimi se objevila jak jména s kandidaturou dlouhodobě spojovaná, tak zcela neočekávaná. Kromě favorizovaných kandidátů, jako jsou Miloš Zeman či Jiří Drahoš, se o voličskou přízeň uchází například i Mirek Topolánek. Na petiční listiny spoléhali tři nejvíce favorizovaní kandidáti. Více než 113 tisíc podpisů se podařilo nashromáždit stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi, který se jako první lidem delegovaný prezident pokusí o znovuzvolení. Přes 142 tisíc podpisů získal bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který je podle předvolebních průzkumů Zemanovým nejsilnějším konkurentem. Zákonem požadovanou minimální hranici 50 tisíc občanských podpisů překonal také textař a podnikatel Michal Horáček.

S původním záměrem posvětit svou podporu u voličů neuspěl lékař a vysokoškolský pedagog Marek Hilšer, na MV proto odevzdal svou kandidátní listinu spolu s 11 podpisy senátorů. Parlamentní nominace využil se 17 senátorskými podpisy i bývalý velvyslanec ve Francii a dlouholetý spolupracovník Václava Havla Pavel Fischer. Patrně nejpřekvapivějším zájemcem o prezidentský post je bývalý předseda vlády a někdejší šéf Občanské demokratické strany Mirek Topolánek s podporou 10 potřebných senátorských podpisů.

Podporu alespoň 20 poslanců se podařilo získat třem kandidátům, bývalému řediteli mladoboleslavské Škody Auto Vratislavu Kulhánkovi, prezidentovi Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřímu Hynkovi a šéfovi strany Rozumní Petru Hannigovi. Zatím neznámý muž se registroval pouze s jedním poslaneckým hlasem. Jména kandidátů ministerstvo definitivně sdělí až 24. listopadu po důkladném přezkoumání všech náležitostí.

V médiích diskutovaní potenciální kandidáti, jimiž byl vedle Martina Stropnického či Jiřího Pospíšila i předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura, kandidaturu před uzávěrkou přímo vyloučili. Z kandidátů minulé volby se nerozhodl o post usilovat nikdo vyjma Zemana.

První kolo prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna příštího roku. V případě, že se nikomu nepodaří získat nadpoloviční většinu, rozhodnou občané mezi dvěma kandidáty s nejvyšším počtem hlasů o dva týdny později.

Tereza Gastová

Rychetský: V ústavě jsou místa, která se povedla méně, ale zaplať pánbůh, že ji máme

Za necelé dva měsíce oslaví Česká republika 25. výročí od nabytí účinnosti své ústavy. K této příležitosti zorganizoval Institut pro politiku a společnost v pátek 3. listopadu v bývalém Federálním shromáždění konferenci na téma historie budování české demokracie a jejího právního rámce. Hovořilo se na ní také o tom, zda bylo možné v roce 1992 schválit výrazně odlišnou ústavu či zda dnes potřebuje česká ústava rozsáhlejší změny a případně jaké.

Pozvání přijalo mnoho zajímavých hostů, například Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu ČR, nebo Hana Marvanová, právnička a bývalá politička. Pavel Rychetský objasnil mnoho dotazů. „Vedle ústavy psané i nepsané dále rozhoduje fakt, který bych si dovolil nazvat jako parlamentní kurtoázie a převažuje u mě pocit, že právě zde trpí naše společnost základním deficitem,“ řekl také.

Obecně převažovalo kladné hodnocení české ústavy, o jejíž kvalitě a stabilitě svědčí i to, že vydržela 25 let jen s malými změnami. Například právě Hana Marvanová tvrdí, že náš nejvyšší zákon sice postrádá některé termíny a výklady, ale že toho bylo docíleno záměrně, aby mohl být vhodně uplatněn za různých situací. Podobně se vyjádřil i Rychetský. „V ústavě jsou místa, která se povedla méně, ale zaplať pánbůh, že ji máme,“ dodal.

Profesor Aleš Gerloch z Právnické fakulty Univerzity Karlovy komentoval některé změny, například týkající se referenda, o kterých se v poslední době mluvilo. Na schůzi kulatého stolu prý obecně převládal názor, že není nutné přistupovat k zásadním úpravám, ale pokud by taková situace nastala, měla by být vytvořena jedna komplexní novela, která bude brát v potaz návaznost na ostatní zákony a celkový kontext. Změny by měly zrát přes několik volebních období a měly by pro ně být hmatatelné a racionální důvody.

Z konference Lucie Kotvalová

Václavák – minulost i návrat do budoucnosti Václavského náměstí

V pražském hotelu Ambassador se v pondělí 6. listopadu konalo slavnostní zahájení výstavy nazvané Václavák. Tato venkovní expozice, kterou spoluorganizuje hlavní město Praha, odhaluje formou řady velkoformátových tabulí dlouhou a bohatou historii Václavského náměstí a skrze celou jeho existenci se dostává až ke konkrétním představám o jeho budoucnosti.

Výstava zachycuje Václavské náměstí jako místo pevně spjaté s významnými historickými událostmi, počínaje jeho založením při výstavbě Nového Města pražského, přes jeho proměnu ve významný městský bulvár v 19. století až po centrum mnoha dramatických událostí v průběhu 20. století. Podle organizátorů výstavy se však v současnosti nachází v nevyhovujícím stavu. ,,Václavské náměstí je historicky jedním z nejdůležitějších veřejných prostorů v Praze. Kvůli mnoha necitlivým úpravám přišlo o svou společenskou funkci. Rádi bychom ji sem opět vrátili,’’ sdělila primátorka Adriana Krnáčová.

V září totiž Praha 1 vydala územní rozhodnutí pro úpravu spodní části náměstí. Magistrát tak může zažádat o stavební povolení a započít plánovanou přestavbu. Vítězný architektonický návrh čeká na realizaci už od roku 2005. ,,Není to obyčejné náměstí, není to obyčejný bulvár, je to srdce Prahy a zaslouží si obnovu,’’ shrnul autor výstavy, ředitel Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců.

Významnou součástí výstavy jsou proto i plány revitalizace náměstí z ateliéru architekta Jakuba Ciglera. Návrh z roku 2005 počítá s obnovou celého prostoru náměstí a obsahuje i plány na znovuzavedení tramvajové trati. ,,Ambicí našeho ateliéru bylo znovu vytvořit z Václavského náměstí reprezentativní veřejný prostor, velkoměstský bulvár.’’

Z hotelu Ambassador Záviš Dobiašovský

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Předseda Senátu navštívil s českými podnikateli Jižní Koreu

Jihokorejská mise, kterou na přelomu října a listopadu absolvoval předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) spolu s dvacítkou podnikatelů, podpořila další ekonomickou spolupráci mezi oběma zeměmi. Členy delegace byli také zástupci Hospodářské komory nebo Technologické agentury a předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Hlavním cílem této mise se podle tiskové tajemnice Senátu Evy Davidové stal rozvoj investičního potenciálu Jižní Koreje, která je nyní čtvrtým největším investorem v Česku. Předjednaly se dodávky specializovaných českých výrobků, např. bezpečnostních aplikací nebo léků, a spolupráce na poli moderních a komunikačních technologií. Z výsledků jednání je patrné, že Jižní Korea je pro Česko stabilním partnerem, a to nejen v otázce investic do automobilového průmyslu, ale i jako země, na jejíž trh české firmy úspěšně dodávají technologie pro přesné strojírenství. Expanze jihokorejských firem na český trh přinesla 12 tisíc pracovních míst.

„Vybudovali jsme vynikající podmínky pro investory a Korea byla lídrem mezi těmi, kteří využili možnost u nás investovat. Dnes je u nás druhým největším investorem z Asie. Vedle obřích investic do Česka, které ale už vzhledem k nedostatku pracovní síly narážejí na své limity, hledají dnes v Koreji své partnery také české firmy, především ty zaměřené na vysokou přidanou hodnotu. A já jsem velmi rád, že odborníci z Česka mají v Koreji velmi dobrou pověst, na které se dá stavět,“ uvedl po sérii jednání se svými partnery předseda Senátu Milan Štěch.

Dalším tématem byla spolupráce obou zemí na vědecko-technologické úrovni. Delegace navštívila Korejský elektronicko-technologický institut, kde mohou obě země navázat spolupráci na poli informatiky, nanotechnologií, komunikačních technologií nebo třeba v oblasti vývoje a využití laserů. Zlepšování vztahů mezi oběma zeměmi podporuje také živý cestovní ruch, který zajišťuje přímý letecký spoj mezi Prahou a Soulem. Ročně tak Česko navštíví téměř 400 tisíc Korejců.

Tereza Šolcová

Slováci se v krajských volbách odklonili od levice, prohrál ale i ultrapravicový Kotleba

Sobotní slovenské krajské volby přinesly řadu překvapivých výsledků. Neúspěch ultrapravicového politika Mariana Kotleby ve volbě banskobystrického župana a propad dosud dominantní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica doplnilo vítězství Eriky Jurinové (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti), která se tak stala první ženou v čele jednoho ze slovenských krajů.

Nejsledovanějším slovenským regionem byla v průběhu krajských voleb zcela jistě Banskobystrická župa. Post zdejšího hejtmana obhajoval předseda Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba. Toho s velikým náskokem porazil nezávislý kandidát, podnikatel Jan Lunter. Podpořila ho téměř polovina voličů. „Otevřu dveře a vyvětrám. Potom bych chtěl na úřad vyvěsit vlajku Evropské unie,“ prohlásil Lunter ještě před oznámením konečných výsledků voleb.

Dalším překvapením se stal neúspěch strany Směr-SD premiéra Roberta Fica, která ztratila hned čtyři hejtmanské posty. Vedení sociální demokraté obhájili pouze v Trenčínském a Nitranském kraji. Levice tak po Ficově prohře v prezidentských volbách v roce 2014 ztratila i na regionální úrovni. Úspěch oslavily pravicové strany, které zvítězily kromě Bratislavy v dalších čtyřech krajích, skutečnými vítězi voleb jsou ale převážně nezávislí kandidáti.

S největším náskokem zvítězila v Žilině Erika Jurinová. Ta s 43 procenty hlasů porazila svého soupeře z vládního Směru-SD Juraja Blanára. Celková účast v krajských volbách zaznamenala výrazný růst, stále však zůstává pod 30 procenty. Nejvíce voličů k volbám dorazilo v Banskobystrické župě, kde boj svedli právě Lunter a Kotleba.

Adam Doksanský

Ekonomika

Smart solutions: nanotechnologie a digitalizace v běžném životě

Praktické uplatnění nanotechnologií, jejich užitek pro běžnou domácnost nebo veřejný prostor představuje interaktivní přehlídka v Galerii českých center v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR. Od pondělí 6. listopadu je zde možné doslova na "vlastní kůži" otestovat technologie v rámci projektu Smart Nano – Smart City Concept, s nímž přichází Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Kromě interaktivních ukázek z oblasti "nano", ukázku výroby nanovlákenných materiálů nevyjímaje, si návštěvníci v Rytířské ulici zkusí také chytré lavičky nebo integrační platformu Invipo, určenou pro řízení chytrých měst.

Využití nanotechnologií může v dnešní době usnadnit život v mnoha oblastech. Výstava Smart solutions nabízí řešení pro čistý vzduch ve městech i interiérech budov, čistou vodu, protiroztočové lůžkoviny nebo revoluční vysokokapacitní a bezpečné baterie s nižší ekonomickou náročností výroby. K vidění jsou i výsledky výzkumu v oblasti antibakteriálních aplikací, jako jsou roztoky, granuláty, kosmetika a zdravotnické prostředky či antibakteriální prádlo. Uplatnění nanotechnologií dalo vzniknout také vystavovaným lyžařským a pohybovým simulátorům.

Dalším tématem výstavy je digitalizace moderních měst. Česká softwarová firma Incinity zde prezentuje svou integrační platformu Invipo, která zajišťuje řešení pro správu celého chytrého města. Díky propojení všech technologií je k dispozici unikátní portál pro občany, mobilní aplikace (iOS a Android) a v neposlední řadě komplexní operátorské pracoviště, kde jsou na jednom místě všechny důležité informace o městě. O dopravě (včetně polohy jednotlivých autobusů), parkování, elektromobilitě, chytrých budovách nebo aktivitě meteostanic.

Chytré lavičky studentů Západočeské univerzity v Plzni nabízejí uživatelům připojení na internet přes wifi, dobíjení mobilních zařízení nebo praktické vyhřívání sedadel. Lavičky jsou součástí komplexního systému snímačů informací, jehož cílem je řešení každodenních lidských problémů při úsporách práce a energie, zjednodušení orientace a celkové zpříjemnění pobytu ve městech. K tomu slouží víceúčelové platformy, kromě laviček koše, informační panely apod.

Výstava se realizuje ve spolupráci s Asociací nanotechnologického průmyslu ČR, který sdružuje české firmy z různých odvětví, od textilního průmyslu přes biotechnologie, enviromentální aplikace, optiku až po energetiku, které mají nanotechnologie jako svůj klíčový předmět podnikání.

Z tiskové konference Marek Tomanka

Čtrnáct významných osobností převzalo Řád Vavřínu

Nad 400 podnikatelů, manažerů firem, představitelů státní správy a dalších osobností veřejného života se v úterý večer sešlo v Paláci Žofín při příležitosti předávání Řádu Vavřínu, prestižního ocenění, kterým Hospodářská komora ČR vyjadřuje uznání a respekt významným osobnostem a podnikatelským subjektům.

Řád se uděluje osobnostem, které hrdě reprezentují naši zemi, či těm, jež vytváří nadčasové hodnoty. Bere se v potaz jejich celoživotní dílo, společenský dopad a například i mezinárodní přesah. Letošními laureáty za významné manažerské úspěchy se stali Daniel Beneš, Jan Binar a Martin Diviš. Ocenění za úspěšný podnikatelský počin obdržel Oliver Dlouhý, zakladatel českého vyhledávače letenek Kiwi.com. Za významné podnikatelské úspěchy získali řád Zdeněk Blažek, Marek Dospiva, František Hála, Petr Chmela, Cyril Svozil a Jan Zitko.

Zpěvačka Lucie Bílá převzala štafetu z loňského roku po Karlu Gottovi a odnesla si řád za celoživotní dílo v oblasti kultury. Laureát z oblasti vědy Vladimír Mařík prohlásil: „Doufám, že ocenění za celoživotní dílo neznamená, že už bych měl skončit,“ čímž rozesmál celý sál. Řád Vavřínu obdrželi také publicista, esejista a scenárista Jefim Fištejn a nejúspěšnější český moderní pětibojař David Svoboda, který se ze zdravotních důvodů z ceremoniálu omluvil.

Galavečer se konal pod záštitou prezidenta Miloše Zemana, předsedy Senátu Milana Štěcha, předsedy vlády Bohuslava Sobotky, ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka a starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého.

Z galavečeru Anna Stróžiková

Kultura

Tradiční Vánoce s pohádkami. ČT představila svůj sváteční program

Čert Uriáš a anděl Petronel či Popelka. Tyto a další pohádkové postavy se objeví o letošních Vánocích na televizních obrazovkách. Program svého prosincového vysílání, ve kterém sází především na osvědčené pásmo pohádek, představila Česká televize novinářům 7. listopadu. Tou štědrovečerní bude loňský hit Anděl Páně 2 v režii Jiřího Stracha s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem v hlavních rolích. Na Boží hod se vysílá novinka Karla Janáka Nejlepší přítel se Zdeňkem Piškulou a 26. prosince se diváci mohou těšit na kultovní Tři oříšky pro Popelku. „Těžko hledat zemi, kde by měly hrané, filmovým způsobem vyprávěné pohádky tak silnou tradici, jako u nás,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák. Celkově chystá ČT sedm nových pohádek, desítky starších a i jednu pro sluchově hendikepované, jejíž příběh bude celý ve znakovém jazyce s obsazením výhradně neslyšícími herci.

Hlavním programem na Silvestra bude pocta zpěváku Waldemaru Matuškovi. Na Nový rok pak chce televize přitáhnout novým dvojdílným historickým filmem Marie Terezie v režii hollywoodského režiséra Roberta Dornhelma. Snímek vznikl v koprodukci české, rakouské, maďarské a slovenské televize a točil se ve čtyřech různých jazycích. První díl uvede ČT 1. ledna, druhý pak hned následující den.

ČT2 představí o Vánocích například dvoudílné drama o životě sv. Františka či film podle osobních zpovědí princezny Diany. ČT Art odvysílá množství koncertů vážné i rockové hudby a z filmů uvede například Havlovo Odcházení, drama Komorná či komedii Až vyjde měsíc.

Z tiskové konference Barbora Smolíková

Vychází komiksová kniha o české kopané Hrdinové

V pondělí 6. listopadu pokřtili v pražském paláci Luxor unikátní komiksovou knihu o české kopané s názvem Hrdinové. Autorem textu je spisovatel Ondřej Fuczik, držitel ocenění Mangesia Litera z roku 2015 za knihu Proč obrazy nepotřebují názvy. O komiksové ilustrace se postaral Vojtěch Šeda a titul vydalo nakladatelství Yinachi. Tiskové konference a křtu se vedle autorů zúčastnili i tři významní hosté, fotbalisté Antonín Panenka, Jan Berger a Ivo Knoflíček.

Hrdinové jsou výpravou do historie české kopané. V jedenácti příbězích, odehrávajících se od roku 1882 do roku 2018, mapuje kniha životní osudy například otce českého fotbalu Johna Maddena, držitele Zlatého míče Josefa Masopusta nebo mistra Evropy Antonína Panenky. Důležitých milníků nejoblíbenějšího českého sportu bylo podle Fuczika velké množství, a proto oslovil sportovního komentátora Jaromíra Bosáka a bývalého fotbalistu Vladimíra Táborského, aby kritickým okem zhodnotili významné okamžiky, které pamatují a které českým fotbalem nejvíce zahýbaly. Do knihy se tak dostala řada momentů, které si autoři mohli ověřit u samotných aktérů, ale také ty, které už pamatují jen opravdoví pamětníci. „Každá generace si tak najde to svoje, jak dědeček, tak i táta nebo syn,” řekl Fuczik na křtu.

I všichni tři zmínění hosté dostali v knize své místo, ačkoliv se proti tomu na začátku stavěli. „Každý, koho jsme oslovili, o sobě řekl, že není žádný hrdina a ať nic takového neděláme,” poznamenal autor textu. Nicméně všichni tři fotbalisté řekli, že jsou rádi, že něco takového vzniklo, a že příběhy jejich a jejich přátel tak nebudou zapomenuty. Obzvlášť velkou radost měl Berger, který sám je milovníkem a sběratelem komiksů. „Je pro mě potěšující, že jsem se tam poznal. Jako o nás se říkalo, že máme zlaté nohy, tak pan Šeda má zlaté ruce,” zavtipkoval Panenka nakonec.

Podle Fuczika po komiksu nemusí sáhnout jen muži, ženy jsou podle něj skryté hrdinky všech příběhů, které se v knize objevují. Věnoval jim hlavně poslední obrázek, kde při západu slunce hrají děti s dospělými v parku kopanou a mezi nimi je i několik dívek. „Myslím si, že to vypovídá o proměně kopané ve 21. století. Ženy jsou v ní nesrovnatelně více než kdy jindy, a tak si myslím, že by měl fotbal dál směřovat,” řekl závěrem.

Z tiskové konference Jan Dlouhý

Česká televize chystá film o Aloisu Rašínovi

Ke 100. výročí vzniku Československé republiky chystá Česká televize celou sérii filmů a seriálů, jedním z nich bude historický film Rašín. Natáčení se ujal režisér Jiří Svoboda. Postava prvního československého ministra financí Aloise Rašína byla svěřena Ondřeji Vetchému a role ministerského předsedy Karla Kramáře se zhostil Miroslav Donutil. Snímek má být dokončen v prosinci a uveden bude v příštím roce, informace poskytli tvůrci na páteční tiskové konferenci.

Alois Rašín byl jedním z mužů 28. října, velká osobnost a vlastenec Ve své době však nebyl příliš oblíbený, protože trval na úsporách, nebál se zdanit válečné zisky a zasadil se o měnovou reformu, ačkoliv tím zbrzdil hospodářský růst. Proti jeho názorům a radikálním reformám se v únoru 1923 násilím postavil anarchokomunista Josef Šoupal, který na něho spáchal atentát dvěma výstřely. Alois Rašín zanedlouho na následky zranění zemřel. A ačkoliv je významnou osobností, byl a stále je opomíjen a dnešní mladá generace jej téměř nezná.

Film čerpá historické události i z deníku Rašínovy manželky, pro tvorbu scénáře ho v pražské kavárně Slavia na pár hodin zapůjčila jeho vnučka, která žije dlouhodobě ve Švýcarsku. „Paní Rašínová opravdu o svém manželovi psala krásně, byla mu celý život nejen milující ženou a matkou dětí, prožila ten těžký osud člověka, který byl odsouzen k smrti, a musela se starat o tři děti, ale zároveň ona silně sdílela jeho politické přesvědčení, jeho vlastenectví,” říká režisér Jiří Svoboda a dodává, že podle jeho přesvědčení „byl Rašín vedle Husa, Komenského a Masaryka jednou z největších postav českých národních dějin“.

V těchto dnech se natáčí v Praze v historickém komplexu Invalidovny, v dalších týdnech se bude točit v zámečku v Lužanech a ve věznici u Mladé Boleslavi.

Z tiskové konference Pavla Procházková

V Praze se konal 18. ročník filmového festivalu s queer tematikou Mezipatra

Od 2. do 9. listopadu bylo v Praze možné zhlédnout české i zahraniční filmy a dokumenty s queer tematikou, tedy snímky zaměřené na život sexuálních menšin a různých genderových identit, jejich lidská práva a postavení ve společnosti. Tématem letošního ročníku bylo „sami za sebe.“ Mezipatra navštíví každoročně kolem 12 tisíc lidí v kinech Lucerna, Světozor a na dalších místech. Podle organizátorů dává festival lidem v Česku prostor pro objevování různorodosti genderových a sexuálních identit. Mezipatra pokračují 10.-17. listopadu v Brně a následovat budou ozvěny festivalu v Olomouci, Hradci Králové a Českém Krumlově.

Festival zahájil snímek Tom of Finland, biografie o umělci, který nemohl svobodně tvořit. Režisér Dome Krukoski za něj získal ocenění pro nejlepší zahraniční film na festivalu v Tribece. Jedním z nejočekávanějších byl film Thelma norského režiséra Joachima Triera, který sklidil úspěch na mezinárodních festivalech a uchází se i o Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Dalším lákadlem byl snímek Cesta (Ein Weg) vyprávějící o partnerské krizi, který měl premiéru na Berlinale. Jeho režisér Chris Mier byl i jedním z hostů festivalu.

Festival uvedl i film 120 BPM režiséra Roberta Campilla, který získal Velkou cenu poroty na letošním festivalu v Cannes. Snímek ukazuje boj s virem HIV a nemocí AIDS z osobní i politické perspektivy. Pařížští aktivisté v něm bojují s nezájmem veřejnosti, otupělostí vlád a machinacemi farmaceutických firem.

V dokumentární sekci se představil snímek Smrt a život Marshy P. Johnson režiséra Davida France. Ten blíže zkoumá nevyřešenou vraždu newyorské aktivistky, která byla tváří stonewallských nepokojů. Vyšetřování naráželo na nezájem autorit, ale díky tlaku přátel a celé komunity se jej podařilo znovu otevřít.

Festival Mezipatra vznikl v roce 2000 a založila ho nezisková nevládní organizace STUD Brno. Organizace má za cíl působit ve prospěch gay, lesbické, bisexuální a transgender minority a usilovat o její plné právní i faktické zrovnoprávnění s ostatními členy společnosti. Každoročně představí stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy, které pak oceňuje odborná porota. Součástí festivalu jsou i diskuze, přednášky, workshopy a výstavy.

David Matoulek

Sport

Medaile z mistrovství Evropy v cyklokrosu si odnesli Nosková i junior Kopecký

Na mistrovství Evropy v cyklokrosu, které se uskutečnilo o víkendu v Táboře, vybojovali čeští reprezentanti dvě medaile. V kategorii juniorů získal stříbro Tomáš Kopecký a v kategorii ženy do 23 let dojela Nikola Nosková třetí. Špatně si nevedli ani ostatní čeští reprezentanti, na medaile to ale nestačilo.

Zatímco sobota patřila kategoriím masters a šlo především o zábavu a styl, neděle už byla celá ve znamení soutěžení. Počasí vyšlo, trať nebyla příliš rozježděná, vše hrálo do karet první skupině závodníků. Junioři měli po celou dobu velmi vyrovnané šance, vítězství nakonec těsně vybojoval Švýcar Loris Rouiller, Kopeckému zlato uniklo o dvě setiny sekundy. Třetí skončil Ben Tulett z Velké Británie.

Následovaly kategorie ženy a muži do 23 let. Zatímco v ženském závodě se do desáté příčky umístily hned tři české závodnice, kromě Noskové také Magdalena Mišoňová a Adéla Šafářová, muži se s tratí poprali hůř. Adam Ťoupalík, rodák z Tábora, po mnoha komplikacích skončil na jedenáctém místě. O prvenství se strhl velký boj v cílové rovince, kde nakonec Belgičan Eli Iserbyt porazil méně něž o setinu sekundy Brita Thomase Pidcocka. Bronz si pohlídal Sieben Wouters z Nizozemska.

Odpoledne byly na řadě dvě prestižní kategorie, ženy a muži Elite. V ženské kategorii se opakoval sprint o první místo, vyhrála fenomenální Sanne Cantová z Belgie. Těsně za ní skončila nizozemská závodnice Lucinda Brandová, následována Mariou Alicí Arzuffiovou z Itálie. Pavla Havlíková, která se pravidelně umisťuje na světové špičce, skončila desátá. Mužský závod bývá tradičně nejsledovanější ze všech. Tentokrát ho zcela ovládli Holanďani Mathieu van der Poel a Lars van der Haar společně s Belgičanem Toonem Aertsem. Van der Poel, který v současnosti vede celkové pořadí Světového poháru, se od začátku ujal vedení a závod vyhrál naprosto s přehledem. Z Čechů se nejlépe umístil Michael Boroš na sedmém místě se ztrátou minuty a půl na vítěze.

Z mistrovství Evropy Alžběta Součková

Fotbalisté Plzně nadále kralují, o víkendu sehráli vítězné představení číslo 13

Ani Slavia Praha nedokázala přerušit vítěznou šňůru týmu Pavla Vrby. Viktoria vede tabulku s náskokem 13 bodů na druhou Sigmu Olomouc, která díky remíze s pražskými Bohemians předešla svého rivala z Edenu. Liberec zůstal bez zisku bodů, avšak pátá Sparta ve Zlíně jen remizovala a neposunula se na pohárovou příčku.

Slavia i přes čtvrteční prohru v Evropské lize věřila, že se stane prvním týmem, který letos obere Plzeň o body. Všechny trumfy však měla v ruce domácí Viktoria, dominantní postavení v lize, pohodlnou pozici v EL a v neposlední řadě vzrůstající frustraci soupeře. Utkání se odehrávalo ve vysokém tempu, šance se přelévaly z jedné strany na druhou. Slavia si vytvořila několik vyložených příležitostí, ale žádnou z nich neproměnila. Na druhé straně Michael Krmenčík hlavičkoval z bezprostřední blízkosti, jenže mířil mimo. Ke konci zápasu Viktoria zvýšila aktivitu a odměnou jí byla dalekonosná střela Daniela Koláře, který se stal jediným úspěšným střelcem zápasu.

Překvapení letošní sezony, Sigma Olomouc, měla možnost posunout se na druhé místo tabulky. Hráči Bohemians v posledních třech kolech neprohráli a věřili, že doma v Ďolíčku sérii ještě prodlouží. V úvodu se tlačili kupředu a vytvořili si pár šancí. Hosté se do zakončení příliš nedostávali, jenže ve 37. minutě se útočník Tomáš Chorý elegantně otočil ve vápně, jeho střelu sice brankář domácích vyrazil, ale Jakub Plšek pohotově zakončil. Na konci první půle mohli Bohemians vyrovnat, jenže Jevgenij Kabajev neproměnil penaltu. Ve druhé půli si Sigma hlídala jednobrankové vedení, nicméně Josef Jindřišek přihrávkou uvolnil Martina Haška a jeho střela zpoza šestnáctky překvapila gólmana Miloše Buchtu. Výsledek 1:1 posunul Hanáky na druhé místo.

Vysočina Jihlava se chtěla odtrhnout od sestupových příček, k tomu ale musela porazit rozjetý Liberec, který vyhrál poslední tři ligové zápasy. Naopak Jihlava vyšla během posledních čtyř kol naprázdno. Hned v úvodu zápasu rozjásal domácí jihlavské fanoušky Jiří Krejčí, který po rohovém kopu zareagoval nejrychleji. Hosté odpověděli také gólem po standardní situaci, když Martin Graiciar osamocený na zadní tyči hlavičkou srovnal na 1:1. Liberecká defenziva si nevěděla rady s rychlými protiútoky a Jan Záviška díky nedůslednosti severočeské obrany zaznamenal první dvě ligové trefy v kariéře. Liberec tedy prohrál 1:3 a nevyužil možnosti postavit se na 2. místo.

Výsledky 13. kola: Dukla Praha – Karviná 3:2, Teplice – Slovácko 3:0, Ostrava – Mladá Boleslav 0:1, Jihlava – Liberec 3:1, Bohemians – Olomouc 1:1, Jablonec – Brno 1:0, Zlín – Sparta 2:2, Plzeň – Slavia 1:0

Tabulka: 1. Plzeň 39 b., 2. Olomouc 26, 3. Slavia 25, 4. Liberec 23, 5. Sparta 22, 6. Jablonec 20, 7. Teplice 19, 8. Bohemians 18, 9. Mladá Boleslav 17, 10. Zlín 16, 11. Dukla 16, 12. Jihlava 10, 13. Slovácko 9, 14. Ostrava 8, 15. Karviná 8, 16. Brno 8

Z Ďolíčku Marek Hron

Bílí tygři stoupají tabulkou, Sparta na vzestup čeká

Hokejová extraliga má za sebou 19. a 20. kolo. Bílí tygři z Liberce se během nich dokázali díky výhrám nad Třincem a Chomutovem odlepit ode dna tabulky a opět útočí na postupové pozice. Souboj o čelo tabulky se zase o něco vyrovnal. První Plzeň a druhá Kometa mají shodně 40 bodů, třetí Třinec jen o bod méně.

Finalista posledního ročníku Liberec nezažívá povedenou sezonu. Od začátku se pohybuje ve spodní části tabulky, chvíli byl dokonce poslední. Nyní se však zdá, že se situace lepší. V 19. kole si Tygři poradili s favoritem z Třince, když na domácím ledě zvítězili 5:3. Dva góly v utkání zaznamenal liberecký Dominik Lakatoš. V neděli pak Liberečtí nastoupili v Chomutově proti pirátům a vydřeli výhru 4:3 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil Michal Bulíř.

Že jsou Bílí tygři na vzestupu, potvrdily i osmifinálové zápasy Hokejové ligy mistrů. Liberec se utkal se švédskou Frölundou, vítězem dvou posledních ročníků HLM. Po domácí prohře 2:3 dokázal ve Švédsku zvítězit 5:4 v základní hrací době a vynutil si prodloužení. V něm rozhodl o postupu Tygrů do čtvrtfinále Michal Bulíř. Čtvrtfinále ligy mistrů si zahrají také Třinec a Kometa.

Úplně opačnou situaci zažívají hokejisté Pardubic. Ve 20. kole hostili na svém ledě Plzeň, která jim v posledním vzájemném zápase nadělila desetigólový příděl. Odčinit krutou porážku se Dynamu nepovedlo. Znovu totiž nedokázalo najít recept na plzeňského gólmana, a Západočeši si tak odvezli z Pardubic tři body za výhru 4:0. Utkání nedohrál kapitán domácích Tomáš Rolinek, který si po udělení trestu za nedovolené bránění vybil zlost na své hokejce, a vysloužil si tak trest do konce utkání za nesportovní chování. „Byl jsem strašně frustrovaný z naší hry. Bylo to takové zatmění,“ komentoval Rolinek svůj zkrat pro Hokej.cz.

Se staronovým trenérem Františkem Výborným chtěla pražská Sparta utnout sérii nepřesvědčivých výkonů, kvůli nimž se propadla až na desáté místo tabulky. Premiéru si Výborný odbyl v derby s Kometou Brno. Zápas byl velmi vyrovnaný a rozhodovat muselo až prodloužení, ve kterém zajistil výhru Komety 3:2 Jan Hruška. Ve 20. kole pak Pražané nastoupili doma proti Hradci Králové. Tomuto duelu dominovali brankáři, a v základní hrací době tak padlo jen po jednom gólu na každé straně. Výhru 2:1 nakonec v prodloužení urval Hradec. „Děkuju hráčům za skvělou bojovnost proti Kometě a Hradci Králové, což jsou jedny z nejlepších mužstev v soutěži. Uhráli jsme pokaždé bod a trošku bychom už potřebovali, aby se v posledních sekundách překlopilo štěstí na naši stranu,“ citoval Hokej.cz asistenta trenéra Sparty Jaroslava Nedvěda.

Výsledky 19. kola: Litvínov – Zlín 1:3, Jihlava – Pardubice 2:3SN, Vítkovice – Chomutov 4:2, Olomouc – Hradec Králové 1:0, Liberec – Třinec 5:3, Brno – Sparta 3:2P

Výsledky 20. kola: Pardubice – Plzeň 0:4, Zlín – Olomouc 1:3, Chomutov – Liberec 3:4P, Litvínov – Třinec 2:3, Jihlava – Brno 0:2, Sparta – Hradec Králové 1:2P, Mladá Boleslav – Vítkovice 1:4

Tabulka: 1. Plzeň 40b, 2. Brno 40, 3. Třinec 39, 4. Hradec Králové 36, 5. Vítkovice 33, 6. Olomouc 30, 7. Chomutov 29, 8. Zlín 28, 9. Mladá Boleslav 26, 10. Sparta 25, 11. Liberec 25, 12. Pardubice 22, 13. Jihlava 21, 14. Litvínov 20

Jiří Köhler

Karlovka obhájila titul a pošesté ovládla Hokejovou bitvu

Čtyři univerzity, čtyři zápasy, jeden vítěz. Holešovickou Tipsport arenu ve čtvrtek 2. listopadu zaplnily stovky studentů ze čtyř největších vysokých škol v Praze, konkrétně z Vysoké školy ekonomické (VŠE), Českého vysokého učení technického (ČVUT), České zemědělské univerzity (ČZU) a Univerzity Karlovy (UK). Ve večerních hodinách se odehrály čtyři hokejové zápasy o Pohár primátorky hlavního města, který po dramatickém finále vyhrál tým Karlovky. Vítězství v 7. ročníku Hokejové bitvy vybojovala reprezentace UK. Ta se v semifinále nejprve utkala s rivalem z ČZU, kterému se jako jedinému před čtyřmi lety podařilo UK porazit. Ale už v prvních minutách Karlovka potvrdila, že je favorit a zápas vyhrála 5:2, čímž postoupila do finále.

Boj o 3. místo se potom strhl mezi ČZU a VŠE. Ekonomové sice v semifinále prohráli s ČVUT, bronz však s přehledem získali v zápase, který skončil 2:1. Finálový zápas mezi ČVUT a UK byl napínavý. Ani jednomu týmu se nepodařilo o výsledku rozhodnout v základním hracím čase a až po samostatných nájezdech borci z Karlovky potvrdili svou pozici a získali prestižní Pohár primátorky hlavního města Prahy, výsledkem 3:2.

Největší hokejovou akci pražských vysokých škol doplňoval skvěle připravený doprovodný program. Samozřejmě nechyběly ani fanouškovské průvody, které se před zápasy vydaly do pražských ulic, zahaleny do univerzitních barev. I letošního ročníku se zúčastnily hlavy těchto vysokých škol. Pozvání na zápasy přijali rektoři, kteří každé utkání symbolicky zahájili.

Ze zápasu Barbora Součková

Počasí

Počasí

Slunečná obloha, déšť, mlha i mrholení – to vše jsme v České republice mohli v uplynulém týdnu pozorovat. Časté přeháňky a relativně stabilní vlhkost vzduchu jsou pro začátek listopadu již tradiční, letošní teploty ale prozatím obvyklé nejsou. Až do neděle se rtuť teploměru ve dne pohybovala kolem deseti stupňů Celsia, přibližně o pět výše než v předchozích letech. V pondělí maximální teploty klesly a předpověď na příští týden nám ukazuje, že léto, i to babí, je už nejspíše opravdu za námi.

Ondřej Svoboda