16. listopadu 2017, Carolina č. 931

události od 8. do 15. listopadu


Z domova

Vyjednávání o vládě: Babiš naznačil ústupek, opozice se spojuje

Přestože se blíží ustavující schůze Poslanecké sněmovny, kterou prezident Miloš Zeman svolal na 20. listopadu, stále není jasné, kdo případně podpoří rodící se kabinet Andreje Babiše. Ten skládá menšinovou vládu, pro kterou hledá podporu a do ní vhodné odborníky. A naznačil možný ústupek u církevních restitucí. Souběžně pokračují i další jednání: mimo jiné i v Lánech u prezidenta či mezi opozičními stranami. Babiš v pátek 10. listopadu v Lidových novinách uvedl, že chce zdanit peněžitou část církevních restitucí. „Není důvod, aby se to nedanilo. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude,“ prohlásil šéf hnutí ANO. Tím by vyhověl KSČM, souhlasí i SPD. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) to však není možné.

Spekuluje se také o členech Babišovy vlády. Ministrem průmyslu a obchodu by se mohl stát Tomáš Hüner, který byl od roku 2006 do roku 2011 náměstkem, působil také v ČEZ a nyní pracuje pro Siemens ČR. Informaci přinesla ve středu 8. listopadu agentura ČTK, Babiš ani Hüner ji nepotvrdili, ale ani nevyvrátili.

O týden později se do jednotného bloku zformovala část opozice. ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 budou při ustavení Sněmovny postupovat jednotně jako Demokratický blok. Ve dvousetčlenné Sněmovně mají 48 mandátů, zastupují přes 27 procent voličů a 1,4 milionu hlasů, zdůraznil šéf ODS Petr Fiala.

Ten už nebude kandidovat na předsedu Sněmovny, favoritem do čela dolní komory je Radek Vondráček (ANO). Podle aktuálních výsledků jednaní, z nichž se další konaly třeba u prezidenta Miloše Zemana v Lánech, kam postupně dorazili zástupci ČSSD, KDU-ČSL nebo TOP 09, by měla mít pět místopředsedů.

Natálie Akkadová

Ryba smrdí od hlavy, popsal v debatě českou politickou kulturu Jiří Drahoš

Kandidáti na post prezidenta se poprvé utkali v debatě. Místem pro ni se stala ve středu 8. listopadu Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Před četným publikem diskutovalo sedm uchazečů, Miloš Zeman, který obhajuje mandát, účast odmítl. Přednost dal cestě do Olomouckého kraje, už dříve prohlásil, že kampaň nepovede a v obdobných debatách vystupovat nebude.

Z 19 adeptů, kteří podali přihlášku, jich v aule usedlo sedm: Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Michal Horáček, Pavel Fischer, Petr Hannig a Mirek Topolánek. Akci pořádanou spolkem Mladí občané moderovala redaktorka týdeníku Respekt Andrea Procházková, která se během více než dvouhodinové debaty ptala mimo jiné na směřování České republiky nebo na úlohu prezidenta ve společnosti.

„Prezident má hájit národní zájem, nepřipustil bych devastaci armády,“ prohlásil Hynek. Pokud by se Drahoš stal prezidentem, otevřel by Pražský hrad lidem a chtěl by kultivovat politickou scénu, ryba podle něj smrdí od hlavy. „Pokud bych se stal prezidentem, nebudu dělat ostudu,“ dodal. Podle Topolánka by měl prezident v lidech posilovat víru v budoucnost a nevytvářet vlastní zahraniční politiku. Horáček by nepřipustil, aby zde vládl kabinet bez důvěry, Hrad by „dezinfikoval“. Fischer vidí prezidenta jako nadstranického garanta dodržování ústavy. Hannig by jako hlava státu uvítal právo navrhovat zákony stejně jako poslanci a senátoři. „Prezident má podporovat kritické myšlení, otevírat kritická témata, neměl by lhát,“ doplnil Hilšer.

Mezi diváky dorazil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš, s ním souvisela společná otázka pro všechny kandidáty, zda by ho znovu pověřili sestavením vlády, i kdyby při prvním pokusu neuspěl. Michal Horáček chce, aby Babiš před druhým kolem vyjednávání ostatním nabídl něco, co zohledňuje jejich program. Mirek Topolánek by pověřil toho, kdo by byl schopen sestavit většinu, a Jiří Drahoš označil spekulace o druhém kole jako irelevantní. Marek Hilšer by dal šanci jinému zástupci hnutí ANO.

Z debaty Tomáš Trněný

Opletalovu památku připomíná v Praze nová socha

Budoucí lékaři si při svém studiu teď možná častěji připomenou kolegu Jana Opletala. V pátek 10. listopadu totiž byla ve velké posluchárně pražské Všeobecné fakultní nemocnice, kde mívají medici výuku, odhalena nová socha tragicky zesnulého studenta.

Na slavnostní odhalení neměla přístup široká veřejnost, ale pouze pozvaní hosté z řad lékařů a dalších odborníků. Akcí, která trvala bezmála dvě hodiny, provázeli profesoři 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Zdeněk Krška a Miroslav Zeman. Kovová busta, která by měla už natrvalo zůstat na svém místě, vyobrazuje Opletala tak, jako jeho nejznámější fotografie – ve společenském obleku. Pod podobiznou stojí ještě Opletalův podpis, vytvořený podle dochovaných dokumentů. Autorem je akademický sochař Michal Moravec, jehož práce sklidily úspěch i v zahraničí.

„I v dnešní době po mnoha desetiletích je si třeba připomínat odvahu a statečnost hájení principů humanismu a demokracie, což přísluší nejen samozřejmě studentům, učitelům, ale lidem dobré vůle,“ řekl podle ČTK rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Jan Opletal, považovaný za jeden z hlavních symbolů vzdoru proti nacistům, byl při demonstraci na výročí vzniku republiky 28. října roku 1939 postřelen. Zraněného studenta převezli právě na první chirurgickou kliniku všeobecné fakultní nemocnice, kde 11. listopadu 1939 i zemřel. Bylo mu 24 let.

Podle vedení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze má nová socha připomínat nejen jeho tragický osud, ale i všechny významné události, které po jeho smrti následovaly. Jeho pohřbu se 15. listopadu účastnily tisíce lidí, což přerostlo v další protest. Následně nacisté uzavřeli české univerzity, přes tisíc studentů poslali do koncentračního tábora a devět studentů a funkcionářů jejich organizací popravili.

Ze Všeobecné fakultní nemocnice Monika Bílková

Ani nepřízeň počasí neodradila návštěvníky Svatomartinských slavností

I když silný vítr ochlazoval už tak dost studený den a místy ohýbal konstrukce stánků, na pražské náplavce u Rašínova nábřeží se hodovalo. V sobotu 11. listopadu se tu konal 7. ročník Svatomartinských slavností. Návštěvníci si dopřávali tradiční husu, koláče a další lahůdky nebo ochutnávali mladé víno od 24 českých a moravských vinařů.

Vzduchem se nesla lahodná vůně teplého svařáku a pečené husy lákaly k ochutnání. Přes mrazivé počasí se náplavka před slavnostním zahájením plnila lidmi a většina stánkařů měla napilno. „Ať je ten letošní ročník mladých vín vynikající. Máme zprávy od vinařů, že byl opravdu bohatý, pestrý a víno bude kvalitní. Na zdraví,“ pronesl přípitek ředitel festivalu Jiří Sedláček symbolicky v 11 hodin a 11 minut. Společně s ním na pódiu otevřela první lahev vína z letošní sklizně zástupkyně starostky Prahy 2 Michaela Mazancová.

Program doplňovaly nejrůznější hudební soubory. Mezi nejvýraznější patřila skupina cimbálové muziky Vonička, která folklorní hudbou „zahřála“ nejednoho návštěvníka. Akci uzavřela působivá ohňová show v podání Sense of Fire.

Svatomartinské hody se konaly po celé republice. Pompézní oslavy se uskutečnily na brněnském náměstí Svobody, kam dorazil na bílém koni svatý Martin, kterého ztvárnil herec Městského divadla Martina Sláma. Podle odhadů Vinařského fondu se do supermarketů dostane na 2,2 milionu lahví svatomartinského. „Jsem hrdý na to, že to byli vinaři, kteří tu tradici svátku svatého Martina zvedli. To ostatní se k tomu přidalo, a to je dobře,“ prohlásil ředitel fondu Jaroslav Machovec pro ČTK.

Z náplavky Tadeáš Podolka

Nadcházející zima může potrápit bezdomovce. Pomoc nabízí Armáda spásy

Charitativní organizace Armáda spásy už v těchto dnech může poskytnout nocleh lidem bez domova, pokud venkovní teploty klesnou pod nulu. „Počasí bedlivě sledujeme a každoročně se tak snažíme naše služby pro potřebné připravovat dlouho dopředu. Naším cílem je, aby každý, kdo přijde z ulice a zažádá o pomoc, získal možnost přečkat noc v teple,” vysvětlil Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy na tiskové konferenci v úterý 14. listopadu.

Krupa shrnul také úspěchy projektu Nocleženka. Zájemci mohou zakoupit speciální poukaz, a tím přispět potřebným na pobyt v jedné z nocleháren Armády spásy. „Každá zakoupená nocleženka v minimální hodnotě 100 korun má přiděleno své číslo. To je pečlivě evidováno, aby mohl být dárce informován, když je jeho nocleženka využita,” informovala Lucie Stejskalová, vedoucí projektu. V loňském roce se zapojilo více než šest tisíc dárců, letos se očekává ještě větší zájem.

Minulou zimu využila nocleženky například paní Jana. Kvůli těžké životní situaci se ocitla bez peněz a díky pomoci sociálního úřadu mohla třikrát přespat v jedné z nocleháren. Ocenila mimo jiné i hygienické zařízení, které je součástí center, a především pak polévku a teplý nápoj. „Nesmíme zapomínat na takzvaná tři „S” Armády spásy, pocházející z anglických slov soup, soap, salvation. Naším úkolem je poskytnout člověku teplé jídlo, možnost osobní hygieny a v neposlední řadě i duchovní pomoc či oporu,” dodala Stejskalová.

Od příštího roku Armáda spásy také rozšiřuje zdravotní péči pro osoby bez přístřeší. V Ostravě chce otevřít první ordinaci praktického lékaře. Ta bude kromě sociálně vyloučených určena mimo jiné i pro osamělé seniory.

Markéta Malá

Nejkrásnější nádraží roku 2017 mají Doksy na Českolipsku

Anketu o nejkrásnější české nádraží letos vyhrála stanice v severočeských Doksech, slavící zároveň 150. výročí svého založení. Ve veřejné soutěži zabodovala především díky romantické „hraběcí“ čekárně, ziskem 1602 hlasů předstihla Třebívlice (1429 hlasů) a třetí Lipno nad Vltavou (1014 hlasů). Ocenění převzali zástupci Doks tradičně v hlavním sále Senátu v pátek 10. listopadu.

Slavnostní ceremoniál uvedl dětský sbor z Mimoně, loňského vítěze ankety. Právě její úspěch motivoval tamního rodáka a jejího navrhovatele, traťového inženýra Jiřího Šťastného, aby se zapojil i letos. Nedaleké Doksy navrhl a pomáhal sbírat podpisy. Proč tentokrát padla volba právě na ně, zdůvodnil právě čekárnou s pozdně romantickou výzdobu, kterou obdivoval už mnoho let. „Nejkrásnější nádraží je ten nejlepší dárek, který mohly Doksy ke 150. výročí založení dostat,“ dodává Šťastný. Krátce před otevřením v listopadu 1867 se zde zastavil dokonce abdikovaný císař Ferdinand V. Dobrotivý.

Organizátor ankety, společnost Entente Florale, vyhlásila i několik speciálních kategorií. Titul Pohádkové nádraží získala zastávka ve Velkém Valtinově, ležícím rovněž v severních Čechách. Ocenění předal jeho zástupcům zvláštní host, herec Zdeněk Svěrák. Cena SŽDC putovala do východočeského Náchoda. Bývalá železniční stanice v jihočeské Střezimíři se pak dočkala ocenění za osobní přispění, zvelebení a turistické zpřístupnění.

Anketa se uskutečnila už pojedenácté. Letos pro 31 nominovaných hlasovalo rekordních 7 600 hlasů. Soutěž vznikla v roce 2007 s cílem motivovat k péči o stanice a zastávky a prostředí kolem nich. Poprvé uspěla Ostroměř na Královéhradecku, v minulých ročnících bodovala nádraží v Rynolticích, Brnu-Chrlicích či v Novém Jičíně.

Ze Senátu Eva Kobrlová

Praha poosmé hostila konopný festival. Přišlo přes čtyřicet tisíc lidí

Osmý ročník největšího konopného festivalu na světě poprvé hostilo výstaviště PVA EXPO Letňany. Cannafest díky tomu znovu překonal limity a opět se rozrostl, což ocenili také návštěvníci, kteří dorazili ještě v hojnějším počtu než v předchozích letech. Ve srovnání s loňským rekordem, kdy výstaviště v Holešovicích přivítalo přes třicet tisíc lidí, byl zájem přibližně ještě o čtvrtinu větší.

Brány festivalu se otevřely v pátek 10. listopadu a návštěvníci měli možnost vstoupit do veletržních hal, jež po tři dny hostily 250 stánků z 25 zemí. Většina vystavovatelů se orientovala na pěstitelské potřeby, ale nechyběly ani stánky s občerstvením či tradiční worshop spoty. Bezstarostnou atmosféru na mnoha místech podporovali tuzemští interpreti energickými vystoupeními i zábavný program na hlavním pódiu.

Na rozdíl od předchozích let, kdy bylo zřejmé, že Cannafest zajímá zejména mladé, dorazila nyní i řada seniorů. Do Prahy přicestovali hojně také cizinci. Ti na informaci, že je v Česku konopí stále nelegální, reagovali úsměvem. Je totiž paradoxem, že se v zemi, v níž se nesmí marihuana pěstovat a ani kouřit, koná každoročně největší konopný festival.

Pořadatelé uspořádali i odborné konference věnované současným tématům v oblastech medicíny, vědy, aktivismu nebo ekonomiky. Účastníci také diskutovali o legalizaci konopí, za kterou nyní už ve Sněmovně bojují Piráti. Ti měli na Cannafestu už tradičně svůj stánek, kde mohli zájemci podepsat podpůrnou petici.

Z Letňan Karel Trsek

Festival francouzského filmu podvacáté: Návrat k počátkům kinematografie

Až do počátků kinematografie zavede návštěvníky letošní francouzský filmový festival. Jubilejní dvacátý ročník se bude věnovat oslavě tamní kinematografie od její historie až po současnost. Pořadatelé připravili 168 projekcí 57 žánrově rozmanitých filmů v celkem osmi partnerských kinech. V období od 22. do 29. listopadu mohou filmoví fanoušci navštívit promítání v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové.

Na festivalu se v předpremiéře představí 16 celovečerních snímků. Kromě ústředního festivalového filmu Obávaný, který líčí životní příběh proslulého režiséra Jeana-Luca Godarda, se organizátoři rozhodli, že uvedou i další novinky z přehlídky v Cannes. Na programu jsou také Bratři Lumièrové a Putování francouzského filmu, které přiblíží počátky francouzské kinematografie. Francouzský institut navíc nabídne divákům v Praze přehlídku tvorby Jeana-Pierra Melvilla, kterou připravil u příležitosti 100. výročí režisérova narození.

Přítomnost na promítání svých děl přislíbili režiséři životopisných snímků Rodin a Gauguin, Jacques Doillon a Edouard Delluc. První jmenovaný se navíc zúčastní slavnostního zahájení v kině Lucerna. Součástí festivalu bude také bohatý doprovodný program. Galerie 35 připraví výstavu Gaumont, 120 let! s historickými filmovými plakáty. Festival zpestří také několik hudebních představení, vystoupí například Emma Smetana nebo skupina The Brownies.

„Tento již dvacátý ročník festivalu je důkazem intenzity kulturních vztahů mezi našimi zeměmi,“ uvedl francouzský velvyslanec Roland Galharague. Festival vznikl v Praze v roce 1998 a kladl si za cíl vzbudit zájem českého publika o francouzsky mluvené filmy. „Za tu dobu zažil tolik úspěchů, což dokazuje hluboké vzájemné sympatie mezi umělci obou našich zemí,“ dodal Serge Toubiana, prezident společnosti UniFrance, která propaguje francouzskou kinematografii ve světě a jež spolu s Francouzským institutem, francouzskou ambasádou a Francouzskou aliancí tuto přehlídku pořádá.

Z tiskové konference Kateřina Motyčková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Stručně: Více vojáků v Afghánistánu, Babiš pro CNN a dva kamiony s uprchlíky na Slovensku

* Současný kontingent 250 českých vojáků v Afghánistánu by mohl posílit. „V návaznosti na požadavky Aliance jsme připraveni navýšit počty řádově o desítky vojáků,“ uvedl ve středu 8. listopadu v Bruselu podle iDnes.cz ministr obrany Martin Stropnický. Tento krok ale ještě musí odsouhlasit vláda a parlament. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga zvýšený počet zahraničních jednotek v žádném případě neznamená návrat k bojovým operacím. Bude se nadále jednat pouze o výcvik afghánských bezpečnostních sil.

* Andrej Babiš, šéf vítězného hnutí ANO a muž pověřený prezidentem sestavením vlády, byl hostem americké televizní stanice CNN. V rozhovoru odmítl, že by byl populista, nazval se naopak pragmatikem, protože politická strategie jeho hnutí je „zdravý rozum a řešení problémů“. Dále připomněl, že hlavním cílem současné Evropy musí být vypořádat se s ilegální imigrací. „Žijeme v míru, ale musíme nadále bojovat za bezpečnost Evropy,“ dodal.

* Slovenští policisté v úterý 14. listopadu zadrželi v ranních hodinách v Žilině dva kamiony s imigranty, včetně dvou převaděčů. „Po otevření zjistili, že kromě zboží se ve vozidle veze také 78 mužů, žen a dětí irácké, íránské a syrské národnosti,“ uvedla pro server Aktuality.sk policejní mluvčí Denisa Baloghová. Uprchlíci podle prvních informací cestovali z Rumunska a měli pokračovat přes Slovensko dál do Německa.

Tomáš Kazda

Ekonomika

Národní potravinová sbírka opět pomáhala. Letos rekordně

Blížící se vánoční svátky si spousta lidí spojí s dárky a plnou štědrovečerní tabulí. Ne každý má ale možnost zažít opravdu bohaté Vánoce. Hmotná nouze nejčastěji postihuje například seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny nebo děti z dětských domovů. Především jim pomohli obyvatelé České republiky formou Národní potravinové sbírky. Ta se v sobotu 11. listopadu konala už popáté.

Hlavním organizátorem této dobročinné akce je platforma Byznys pro společnost. Společně s ní se na kampani podílí další instituce jako Člověk v tísni, Armáda spásy nebo Česká federace potravinových bank. Záštitu nad pátou sbírkou poskytl ministr zemědělství Marian Jurečka, který se akce i osobně zúčastnil. „Jsem rád, že se díky Národní potravinové sbírce dostane pomoc k potřebným. Za důležité však považuji i to, abychom omezili plýtvání potravinami,“ citují ministra stránky Byznysu pro společnost.

Do letošního ročníku se zapojilo 750 prodejen známých nákupních řetězců, jako jsou Tesco, Globus, Kaufland, Rossmann a mnohé další. Tedy o desítky více než loni. Zároveň se vybralo i rekordní množství darovaných příspěvků: 370,4 tuny trvanlivých potravin a 41,5 tuny drogistického zboží.

Takto náročná akce vyžadovala i velké množství dobrovolníků. Ti pomáhali nejen třídit a vypravovat zboží. Zákazníkům také podávali potřebné informace. I jejich počet se proti loňskému roku zvýšil o několik stovek. „Sbírka ukázala, že nejsme lhostejní k lidem v tíživé životní situaci. Ceníme si každého daru, doslova každé instantní polévky, ale samozřejmě nás těší, že letos byla řada dárců opravdu štědrá,“ uvedla předsedkyně platformy Byznys pro společnost Pavlína Kalousová. Podle posledního průzkumu statistického úřadu Eurostat má Česko ve srovnání s ostatními zeměmi EU nejnižší procento chudoby a sociálního vyloučení. Počet obyvatel bezprostředně ohrožených chudobou dosahuje bezmála jednoho a půl milionu.

Ilona Hobzová

Kultura

Je vrah vinen? V Divadle ABC o tom rozhoduje publikum

Neobvyklé německé drama ze soudní síně Teror vtahuje publikum přímo do děje. Diváci se stávají soudci a nakonec pomocí hlasovacího zařízení rozhodují o konečném verdiktu: Je vojenský pilot Lars Koch vinen, či nevinen? „Hlavním tématem je morální problém, před který hrozba terorismu staví celý náš západní svět,“ říká režisér hry Ondřej Zajíc. Pražskou premiéru interaktivní inscenace uvedlo Divadlo ABC 11. listopadu.

Autor hry Ferdinand von Schirach se svou divadelní novinkou obletěl svět. Přitažlivé je především aktuální téma a morální dilema, kterému divák musí čelit pod tíhou protichůdných argumentů státní zástupkyně a obhájce. Měl Lars Koch nechat letadlo se 164 unesenými pasažéry vletět do fotbalového stadionu se 70 tisíci návštěvníky? Nebo udělal správně, že letadlo sestřelil, jednal na základě situace a upřednostnil menší zlo před větším? „Soud vyhlašuje tento rozsudek…,“ zazní z úst soudce ve finále řízení. Například v pondělí 13. listopadu vynesli diváci verdikt nevinen, pro nějž hlasovalo 78 procent přítomných.

Teror má také webovou stránku (http://terror.theater), která mapuje výsledky v jednotlivých divadlech po celém světě. Aktuálně by diváci Kocha obvinění zprostili – rozhodlo tak 61 % lidí. Zajímavý je ale také fakt, že zatímco evropské publikum je ve většině případů pro nevinu hlavního hrdiny, asijské státy tvrdí opak.

Z divadla Pavla Karešová

Tančící dům v ladovském stylu: výstava Sedmičky představí i dosud nezveřejněná díla

Přes čtyři podlaží Tančícího domu se rozkládá výstava téměř 400 děl českého malíře Sedmičky Josefa Lady. „Je to největší výstava díla Josefa Lady za posledních deset let v Praze,“ uvedl ředitel galerie Robert Vůjtek na tiskové konferenci v úterý 14. listopadu. A o den později se galerie otevřela veřejnosti.

Název Sedmičky připomíná dvě výročí, před 130 lety v roce 1887 se Lada narodil a současně 60 let uplynulo od jeho úmrtí, tedy od roku 1957. Symbolické je také umístění expozice do Galerie Tančícího domu. Ten se nachází v oblasti zvané Podskalí, části Prahy mezi Výtoní a Jiráskovým náměstí, kde Lada žil.

Na návštěvníky čekají nejznámější Ladovy obrazy, ilustrace časopisů i rodokmen jeho rodiny. „Lidé nahlédnou přímo do jeho pracovny, uvidí také obrazy, které nebyly během posledních 60 let nikde veřejně vystaveny,“ vysvětluje Josef Lada, malířův vnuk. Shromážděná díla pochází z několika muzeí, galerií ale i od soukromých sběratelů.

Od předešlých výstav se liší interaktivním pojetím. Od už zmíněné pracovny, přes pět kostýmů z pohádky Hrátky s čertem (1956) až po 3D projekce dětské tvorby. Expozice se zaměřuje jak na děti, tak na dospělé. Ti si mohou prohlédnout originální skici z Osudů dobrého vojáka Švejka nebo Volební karikatury z dvacátých let. Organizátoři pro ty nejmenší přichystali promítání Kocoura Mikeše, interaktivní hry nebo animace ladovské krajiny.

„Výstavu jsme připravovali více než rok a věřím, že se nám podařilo dát dohromady opravdu jedinečný soubor děl, který návštěvníkům ukáže mého dědečka i z jiné perspektivy, než pouze jako slavného malíře a ilustrátora,“ dodává vnuk.

V rámci doprovodného programu se mohou lidé zúčastnit každou středu komentované prohlídky, ať už s vnukem malíře Josefem Ladou nebo kurátory výstavy.

Z tiskové konference Barbora Navrátilová

Pražské jaro uctí výročí vzniku Československa i světového skladatele Bernsteina

Stěžejním bodem 73. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro bude sté výročí založení samostatného československého státu. Program ale neopomene ani 100 let od narození Leonarda Bernsteina či 70. výročí vzniku Izraele. Vstupenky na jednotlivé koncerty, kterých se v rámci festivalu uskuteční na pět desítek, se začnou prodávat 2. prosince.

Zahajovací koncert, kterým je již tradičně Smetanova Má vlast, zahraje v rámci oslav české státnosti Česká filharmonie v čele s Tomášem Netopilem, závěrečné vystoupení bude naopak v režii Slovenské filharmonie a jejího nového šéfdirigenta Jamese Judda.

„Autoři Bedřich Smetana, Eugen Suchoň a Leoš Janáček vlastně symbolizují všechny tři součásti bývalého Československa včetně Moravy. Nechtěli jsme udělat nějaké dva pomníky, ale snažili jsme se rozpustit českou a slovenskou hudbu do programu festivalu,“ vysvětlil ředitel festivalu Roman Bělor.

Kromě světových autorů Bohuslava Martinů a Josefa Suka Pražské jaro představí i tvorbu méně známých skladatelů jako Pavla Bořkovce či Miloslava Kabeláče a současné nové vlny včetně Ondřeje Adámka nebo Michala Nejtka.

Právě Nejtek se zde dočká premiéry své skladby Ultramarine v podání Varšavské filharmonie. Ze zahraničních hostů vystoupí také slavný nizozemský orchestr Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam či klavírista Daniil Trifonov. Rezidenčním umělcem se stane houslista a dirigent Julian Rachlin.

Z díla významného amerického hudebního skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina zazní kromě hudby z broadwayských muzikálů i Třetí symfonie, která bude zároveň věnována izraelskému jubileu. Bernstein je s Pražským jarem pevně svázán, odehrál zde svůj první evropský koncert v roce 1946 i ten poslední v roce 1990.

Významný milník čeká i prestižní mezinárodní hudební soutěž pod štítkem pražského festivalu. Ceny se v 70. ročníku klání rozdají v kategoriích pro violoncella a lesní rohy.

O vizuální stránku festivalu se stejně jako minulý rok postaralo studio Dynamo design. V pokračování projektu Musica Magica, který stylizoval zpěvné ptáky do podoby hudebních nástrojů, se tentokrát zaměřil na brouky či motýly.

Z tiskové konference Dominika Volčková

Sport

Oštěp vládne české atletice. Anketu vyhrála podeváté Špotáková

V uplynulé sezoně se stala po deseti letech opět mistryní světa. A oštěpařku Barboru Špotákovou ocenil i Český atletický svaz. Šestatřicetiletá dvojnásobná olympijská vítězka si v sobotu 11. listopadu v pražském hotelu Ambassador převzala podeváté cenu Atlet roku.

Už ten pocit zná. Moderátoři Monika Absolonová a Aleš Háma ji přizvou na pódium, převezme cenu, u mikrofonu poděkuje nejbližším a zamíří na rozhovory s reportéry. Osmkrát už takto Špotáková ukončovala úspěšnou sezonu.

„Nečekala jsem, že letos budu zase říkat, že je to neuvěřitelné a že jsem to vůbec nečekala. Jakub Vadlejch byl taky velký adept, sezonu měl skvělou, ale vítězství na mistrovství světa je vítězství na mistrovství světa,“ smála se Špotáková.

A na to Vadlejch stále čeká. Přesto český reprezentant prožil životní sezonu, obhájil vítězství v Diamantové lize a ze šampionátu v Londýně přivezl stříbro. Pomyslný bronz v domácí anketě bral jeho tréninkový parťák Petr Frydrych, třetí muž mistrovství světa.

Oštěpařskou dominanci potvrdil vítězstvím v kategorii nejlepšího trenéra Jan Železný. Juniorům kralovala výškařka Michaela Hrubá, která se stala mistryní Evropy a zaskákala si i finále v britské metropoli.

Avšak celý večer se nenesl pouze v duchu předávání cen. Publikum překvapil desetibojař Adam Sebastian Helcelet, když si z pódia došel pro partnerku a překážkářku Denisu Rosolovou a v přímém přenosu České televize ji požádal o roku.

„Nejprve jsem byla v šoku, pak i přesto, že to nevypadalo, tak jsem byla hodně dojatá. Překvapilo mě, že to udělal před tolika lidmi,“ vyprávěla čerstvá snoubenka.

David Mrzena

Sport jednou větou: zápasy fotbalové i hokejové reprezentace

* Čeští fotbalisté uzavřeli kalendářní rok dvěma výhrami, v Kataru porazili 8. listopadu výběr Islandu 2:1 a o tři dny později i domácí reprezentaci 1:0.

* Hokejisté českého týmu na turnaji Karjala Cup (od 8. do 12. listopadu) podlehli Švédsku 3:5, následně zdolali Švýcarsko 3:2, na závěr prohráli s Ruskem 3:5 a skončili předposlední.

redakce

Počasí

Počasí

V Česku se minulý týden poměrně ochladilo a byly velice četné srážky. V neděli 12. listopadu dokonce poprvé pořádně nasněžilo, a to ne jen na horách, kde první sníh napadl už dříve. Ale i ve vyšších polohách, například na Šumpersku a Jesenicku, zůstávaly silnice po chemickém posypu sjízdné. Pozvolna ožívají lyžařské areály: V pondělí začali vlekaři na Černé hoře u Janských Lázní v Krkonoších zasněžovat sjezdovky, jako první zahájil letošní zimní sezonu už v říjnu areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku.

redakce