14. prosince 2017, Carolina č. 935

události od 6. do 13. prosince


Z domova

Prezident jmenoval Babišovu vládu. Bude pro všechny občany, řekl premiér

Česko má novou vládu, prezident Miloš Zeman jmenoval jednobarevný kabinet Andreje Babiše. „Slibuji, že budeme vláda pro všechny občany, že prioritně náš zájem bude český národní zájem, nebudeme se hádat a budeme táhnout za jeden provaz,“ pronesl podle iDnes.cz. na Pražském hradě ve středu 13. prosince. Z předchozího období zůstalo pět ministrů za ANO, nováčků je devět. Kabinet musí do 12. ledna požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru, kterou zatím nemá jistou.

„Ústava nezná pojem neplnohodnotná vláda. Vláda je plnohodnotná okamžikem, kdy ji jmenuji. Můžete klidně pracovat a nemusíte reagovat na pomluvy, ať už vznikají z neznalosti, nebo ze zlé vůle,“ prohlásil Zeman. Ujistil také, že platí jeho slib: Pokud Babiš důvěru nezíská, má jistý i druhý pokus. „A dám mu tentokrát podstatně více času na vyjednávání o podpoře. Buď Babišova vláda dostane 10. ledna důvěru, nebo nedostane,“ uvedl Zeman podle serveru Info.cz.

Babiše jmenoval premiérem už 6. prosince, tehdy mu také Babiš poprvé sdělil jména ministrů. Veřejně je sice neoznámil, ovšem v dalších dnech se adepti postupně sešli s prezidentem a nominaci přiznali. Zemana setkání přesvědčila, že „dobře zapadnou do vládního týmu“. „Nerozhodoval jsem o nich sám, jak mi podsouvají komentátoři. Vůbec. Všechny jsem fakt pečlivě, týdny, konzultoval s našimi ministry, s vedením hnutí i s našimi poslanci. Měl jsem spoustu schůzek, vícero kandidátů to odmítlo. Chtěl jsem si být opravdu jistý, že jsem vybral dobré lidi,“ uvedl Babiš na facebookovém účtu.

Ve vládě zasednou čtyři ženy a jedenáct mužů. Pro některé ministry z předchozího funkčního období se nic nezmění a zůstanou na svých postech – Robert Pelikán dál povede ministerstvo spravedlnosti, Dan Ťok dopravu a Richard Brabec životní prostředí. Martin Stropnický se z obrany přesune do čela ministerstva zahraničí, ve funkci ho nahradí Karla Šlechtová, dosud zodpovědná za místní rozvoj.

Pro zbylých devět ministrů je nadcházející funkční období premiérou v čele resortu, stejně jako pro Babiše jako šéfa vlády. Z pozice náměstkyně povýšila na financích Alena Schillerová, obdobně Klára Dostálová na ministerstvu pro místní rozvoj, které by se mělo proměnit na ministerstvo pro „veřejné investování“. Vnitro a školství povedou bývalí náměstci Lubomír Metnar, respektive Robert Plaga, zdravotnictví Babišův poradce a poslanec ANO Adam Vojtěch, sociální záležitosti bude mít na starosti Jaroslava Němcová.

Novými členy vlády dále budou manažer Siemensu v České republice Tomáš Hüner jako ministr průmyslu, majitel zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko Jiří Milek jako šéf zemědělství nebo muzikolog Ilja Šmíd v čele kultury. Prioritou kabinetu bude důchodová reforma a dostupnost zdravotní péče, sdělil nový premiér České televizi. Proti předchozímu funkčnímu období zanikl post vicepremiéra pro vědu a ministra pro lidská práva. Babiš chce naopak zřídit speciální úřad pro sport, v jehož čele stane poslanec za hnutí ANO a bývalý reprezentační hokejový brankář Milan Hnilička.

Ještě před jmenováním navštívili noví ministři Lány, kde na místním hřbitově položili k hrobu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka věnec s květy v národních barvách. Ve středu pak nová vláda poprvé jednala.

Monika Bílková

Rozdělení Československa byla správná volba, shodli se Klaus a Mečiar

Přesně pětadvacet let uplyne 1. ledna od vzniku samostatného českého a slovenského státu. Na rozdělení federace zavzpomínali jeho hlavní aktéři: bývalý předseda české vlády Václav Klaus a slovenský expremiér Vladimír Mečiar. A znovu se shodli. Byl to úspěšný krok, prohlásili 11. prosince v debatě, která se uskutečnila symbolicky v pražské budově bývalého Federálního shromáždění.

V roce 1992 Klaus a Mečiar společně dojednali, že každý z federálních států půjde vlastní cestou. Doteď je velkým unikátem klidný průběh. „Češi a Slováci v průběhu rozdělování státu necítili nevraživost a necítí ji ani teď. Nic se nezhoršilo, spíše naopak zlepšilo,“ poznamenal v projevu Klaus.

Obdobně událost hodnotil Mečiar. Také zmínil, jak důležitá byla pro Slováky československá pospolitost, která jim vrátila jazyk a výrazně je integrovala. „Slovenský národ si ale stále skrze všechna ta léta potřeboval potvrdit svou vlastní reprezentaci,“ doplnil. V debatě poté padla například otázka, zda o samostatnosti neměl rozhodnout hlas lidu. Podle Klause by takové referendum nemělo smysl. „Slováci parlamentními volbami v roce 1992 dali jasně najevo, co chtějí,“ upřesnil. Tam tehdy zvítězilo Hnutí za demokratické Slovensko, které žádalo ještě víc autonomie, zatímco ODS v Česku uspěla se sloganem Společný stát, nebo rozdělení.

Z debaty Pavla Karešová

Hnutí SPD nepřímo podpořilo Zemana v bitvě o Hrad

Delegáti hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) rozhodovali v sobotu 9. prosince na pražské Pankráci, kterého kandidáta doporučí v lednových prezidentských volbách. Na konferenci vystoupila i stávající hlava státu Miloš Zeman, kterého následně členové hnutí nepřímo podpořili.

Účastníci konference pochválili jeho dosavadní působení v úřadě. „Přestože máme v některých otázkách rozdílné názory, tak z celkového pohledu považujeme výsledky práce prezidenta Miloše Zemana za potvrzení správnosti principu přímé volby prezidenta České republiky,“ uvedli delegáti v tiskové zprávě.

Konferenci zahájil projevem předseda hnutí Tomio Okamura, který se zaměřil na bezpečnostní situaci v Česku. „V Evropě už nebude bezpečno, zvykněte si, říkají nám evropští politici, ale na to si v SPD zvykat nebudeme,“ pronesl a přesvědčoval, že strana prosazuje zájmy většiny obyvatel Česka.

Také kritizoval mainstreamová média, která jsou podle něj největší hrozbou pro demokracii a překrucují fakta. Strana proto neudělila akreditaci hned několika médiím. Patří mezi ně například deník Blesk, server iDnes.cz nebo Hospodářské noviny. „SPD nemá zájem, aby přišli novináři, kteří mají zájem hnutí pošpinit a poškodit,“ vysvětloval Okamura. Na sjezd se podle něj dostala média, která o SPD informovala objektivně a nelhala.

Na závěr projevu představil svého ideálního kandidáta, který nesmí být „hlásnou troubou odnárodňování a bruselské lobby“ a ani „antizemanovský“. Prezidentem se také podle šéfa hnutí SPD stane člověk, který má své vize a názory. „Vyberme silnou osobnost, která umí a bude hájit svou vlast a svůj národ,“ uzavřel.

Po něm vystoupil Zeman, který ocenil současný program SPD, ale také upozornil na nesoulad v některých bodech. „Chcete bojovat proti příchodu muslimských nelegálních migrantů, islámskému terorismu a uvědomujete si neslučitelnost těchto kultur, ale na druhé straně nechcete, aby čeští vojáci bojovali proti islámskému terorismu,“ kritizoval prezident.

Z konference Tadeáš Podolka

Středoškoláci by do druhého kola voleb poslali Drahoše a Zemana

Na více než 380 školách se 12. a 13. prosince konalo první kolo Studentských voleb pořádaných organizací Člověk v tísni. Tentokrát středoškoláci starší 15 let vybírali z devíti kandidátů na prezidenta České republiky. Více než třetinu hlasů získal Jiří Drahoš, druhého Miloše Zemana volila necelá pětina.

Do osmých Studentských voleb pořádaných v rámci projektu Jeden svět na školách se zapojilo celkem 43 559 studentů, což je rekordní účast. Nejvíc hlasů obdržel Jiří Drahoš s 33,59 % následovaný Milošem Zemanem s 19,95 %, třetí skončil Marek Hilšer s 13,23 %. Necelých deset procent získali Pavel Fischer (9,57 %) a Michal Horáček (9,26 %). Šestý skončil Mirek Topolánek s 6,25 %, sedmý Jiří Hynek (3,04 %) a osmý Petr Hannig (2,72 %). Nejmenší podporu zaznamenal Vratislav Kulhánek s 2,39 % hlasů. Do voleb se zapojilo 171 gymnázií, 170 středních odborných škol a 43 učilišť z celé republiky. Největší zájem byl tradičně v Praze, v kině Světozor navíc žáci den před volbami mohli debatovat s osmi uchazeči o Hrad, Miloš Zeman účast odmítl. Právě Praha je společně s Libereckým a Královehradeckým krajem jedním ze tří okrsků, kde by stávající prezident do druhého kola neprošel, ve všech by ho předstihl Marek Hilšer.

„Rozhodoval jsem se na základě vystupování kandidátů v médiích a vnímal jsem, koho taky lidé nejvíce podporují,“ přiblížil Jáchym (15) z Gymnázia Jana Keplera v Praze. „Ptala jsem se kamarádů s podobnými názory, koho volí, a pak si tři nejvíce zmiňované našla na stránce Prezident21 a podle toho volila,“ doplnila spolužáka Barbora (16). V případě, že ani jeden z kandidátů nepřekročí v prvním kole 50% hranici, čeká druhé kolo voleb i středoškoláky, konkrétně 16. a 17. ledna.

Z Gymnázia Jana Keplera Tomáš Trněný

Sexuálnímu násilí v nočních podnicích mají bránit i speciální školení

Když chce ve Velké Británii otevřít provoz nový noční podnik, musí dostat speciální licenci. Ta zaručí, že zaměstnanci absolvovali speciální školení a měli by umět předcházet sexuálnímu násilí. Nejen ostrovní zkušeností se teď inspiruje Česko, v novém projektu budou trenéři učit zaměstnance nočních klubů, jak ženám pomoci a jak rozpoznat, zda jsou v ohrožení.

„Prevenci sexuálního násilí v nočních podnicích se v České republice dosud nikdo příliš nevěnoval,“ uvedla Hana Fidesová z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „O možných rizicích i zásadách bezpečnosti v klubech je třeba zvýšit povědomí veřejnosti, včetně samotných návštěvníků, ale také zaměstnanců podniků noční zábavy.“

Právě Klinika adiktologie se zapojila do projektu Stop!SV, kde písmena SV znamenají v angličtině sexuální násilí. V pátek 8. prosince se v Praze sešli odborníci ze Španělska, Portugalska a Velké Británie na společném briefingu k projektu, který podporuje Evropská komise. Jeho cílem je osvěta, aby se zaměstnanci klubů naučili rozpoznávat, kdy žena potřebuje pomoc.

„Když si někdo všimne ženy, která je ovlivněná alkoholem nebo jinou návykovou látkou, kterou kontaktuje někdo, kdo k ní zřejmě nepatří, lze mnohdy potenciálně hrozícímu sexuálnímu násilí zabránit dotazem někoho z personálu, jestli je všechno v pořádku, zda žena nechce zavolat taxi či někoho z přátel,“ vysvětlil vedoucí projektu Roman Gabrhelík. „Podle reakce zúčastněných lze rozpoznat, zda je situace pro všechny komfortní.“

O sexuálním násilí je málo dat. Agentura základních práv EU realizovala průzkum s názvem Násilí na ženách: průzkum prováděný napříč zeměmi unie, ze kterého vyplynulo, že každá třetí žena od svých 15 let zažila nějakou formu fyzického nebo sexuálního násilí. Velkou roli hrají také alkohol a návykové látky. Pilotní program, jenž počítá s prevencí a vyškolením trenérů, potrvá do března 2019.

Z tiskové konference Barbora Navrátilová

Praha 2 se mění v chytré město, zaměřuje se i na seniory

Senioři z Prahy 2 si mohou osvojovat základy práce na počítači nebo se seznamovat s dalšími moderními zařízeními. Dále mohou do mobilu dostávat zprávy z oblasti sociální péče nebo o kulturních a společenských událostech. V první fázi už fungují nové projekty Chytré dvojky, které se snaží měnit městskou část v chytré město.

„Dnes je velmi populární mluvit o takzvaném Smart City, ale málokdo ví, co se za tím skrývá. U nás na dvojce rovnou pracujeme, aby našim obyvatelům takové chytré město sloužilo,“ řekla místostarostka Alexandra Udženija, která za projektem stojí. A v pátek 8. prosince představila jeho další části.

Kromě už zmíněných dvou projektů pod názvy Vzdělání dvojky a SMS dvojky se zaměřují také na rodiny s dětmi a charitu. „Pustili jsme se do projektů, které přinesou úplně nové služby pro seniory, rodiče s dětmi a vlastně celé rodiny,“ poznamenala Udženija. „Chceme vytvořit zázemí chytrého města, které pro ně bude pracovat.“

Samolepka Děti vítány označuje místa, která jsou na návštěvu rodin s dětmi dobře připravená. Hodnotí je obyvatelé podle vlastních zkušeností. Nyní jich je v Praze 2 celkem 28 a najít je lze i na webu městské části. Zatímco tento projekt už funguje, na začátku roku vznikne dobročinný nadační fond Dvojka srdcem, který má směrovat pomoc k potřebným a propojovat dárce i obdarované.

Z tiskové konference Karel Trsek

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Naše vztahy jsou výborné, řekl Zeman při návštěvě Slovenska

Prezident Miloš Zeman zamířil 12. prosince na poslední zahraniční návštěvu ve svém funkčním období. V Bratislavě se setkal se slovenským protějškem Andrejem Kiskou. Diskutovali spolu mimo jiné o myšlence eurofederalizace Martina Schulze či přijetí eura.

Oba státníci při setkání několikrát zmínili dobré vztahy a spolupráci mezi zeměmi bývalé federace. „S radostí jsem mohl konstatovat, že neznám dvě země, které by měly k sobě tak blízko jako Česká a Slovenská republika. Naše vztahy jsou na výborné úrovni,“ řekl Kiska novinářům během společné tiskové konference. Podle Zemana je důkazem dobré spolupráce také nedávné jmenování bratislavského rodáka Andreje Babiše premiérem, informoval server Echo24.cz.

Kiska si při setkání pochvaloval zavedení eura, kterým se na Slovensku platí od roku 2009. „Jsme velmi spokojeni s tím, že naše země euro přijala. Bylo velmi silným impulzem pro rozvoj naší ekonomiky,” uvedl Kiska. Český prezident naopak zmínil, že v ČR panují ohledně společné evropské měny spíše negativní postoje a obavy.

Reagoval také na slova lídra německých sociálních demokratů Martina Schulze a jeho prohlášení o vytvoření evropské federace. Ten řekl, že státy, které nebudou chtít být součástí federace, mají unii opustit. „Já jsem se vždy a dlouhodobě veřejně označoval za eurofederalistu. Myslím si ale, že nikdo neudělal větší škodu myšlence eurofederace než Martin Schulz tímto svým prohlášením,“ poznamenal Zeman. Ten se rovněž vyslovil pro otevření Českého domu v Bratislavě, kde by se podávala také tradiční česká jídla. Jak uvádí ČTK, problém je ale na české straně, která stále nevybrala vhodnou budovu.

Návštěva českého prezidenta Slovenska je tradicí. Hlava státu vždy na začátku a poté před koncem mandátu zavítá právě do sousední země.

Markéta Malá

Spor o Jeruzalém. Zeman by s přesunem ambasády souhlasil, Babiš ne

Prezident Miloš Zeman a nastupující premiér Andrej Babiš se neshodli, zda následovat Spojené státy americké a uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Zatímco Zeman by případný přesun české ambasády uvítal, Babiš to odmítá. Diskusi rozpoutal minulý týden americký prezident Donald Trump. „Je čas na to, aby Spojené státy Jeruzalém jako hlavní město Izraele konečně uznaly,“ uvedl.

Zeman v pořadu Týden s prezidentem poznamenal, že je tento přesun v souladu s Trumpovými předvolebními sliby. „Já z toho mám velkou radost, protože když jsem byl před čtyřmi roky na návštěvě v Izraeli, tak jsem říkal, že bych velmi uvítal, kdyby se česká ambasáda přesunula do Jeruzaléma,“ prohlásil ve čtvrtek 7. prosince v TV Barrandov. Babiš o den později oponoval. „Dlouhodobě Izrael podporujeme, bylo i několik společných zasedání vlád. Nicméně si myslím, že tenhle návrh prezidenta Trumpa přináší do toho regionu konflikt. Zase budou mrtví, zase budou atentáty. Já si myslím, že v této chvíli je to zbytečné, protože máme tolik problémů v Evropě a u nás doma, které chceme řešit,“ uvedl v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Za Hrad vzápětí reagoval mluvčí, Jiří Ovčáček na Twitteru napsal: „Pan prezident respektuje odlišný názor premiéra Andreje Babiše a trvá na svém názoru. Andrej Babiš se dosud nezabýval zahraniční politikou a bude zřejmě trvat nějaký čas, než se v ní zorientuje.“

Podle ministerstva zahraničních věcí nelze o přesunutí české ambasády uvažovat bez předchozího jednání s klíčovými partnery. „Česká republika společně s ostatními členskými státy EU považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tj. Státu Izraele a budoucího Státu Palestina,“ zní oficiální prohlášení.

Ilona Hobzová

Ekonomika

Srovnání poskytovatelů úvěrů: Rozdíl v sankcích může činit až pětinásobek

Poskytovatelé úvěrů se po přijetí nového zákona polepšili, někteří však nadále porušují zákon nepřiměřenými sankcemi nebo chybějícím RPSN. Nejen to vyplývá z analýzy neziskové organizace Člověk v tísni, jejímž výsledkem je Index odpovědného úvěrování. „Je to další z kroků, kterými chceme přispět ke kultivaci úvěrového trhu,“ uvádí v tiskové zprávě Šimon Pánek, ředitel organizace. V hodnocení si nejlépe vedla Airbank. Analýza se zaměřila na tři kritéria: cenu, transparentnost a vstřícnost vůči zákazníkovi. Největší roli hrálo první z nich, a to hlavně náklady při prodlení splátky. „Sankce mají krýt reálné náklady společnosti, nikoliv riziko nesplácení, to má být obsaženo v ceně,“ kritizoval analytik Daniel Hůle.

Někteří poskytovatelé zákazníky postihují přemrštěnými sankcemi a argumentují tím, že vyšší sankce – až pětinásobně – jsou nutné kvůli rizikovosti úvěru. „Samotná cena úvěru sama o sobě není negativní, pokud je transparentní,“ pokračoval Hůle. „Spotřebitel musí mít hlavně jasnou představu o celkových nákladech.“

Další společnosti nejsou vůči zákazníkovi dostatečně otevřené a vstřícné. „Veškeré relevantní informace a potřebné dokumenty by měly být zveřejněny na internetových stránkách,“ komentoval Hůle fakt, že třetina poskytovatelů nemá k dispozici na webu RPSN kalkulačku, a dokonce u poloviny není možné nalézt vzorové smlouvy. „Dalším nedostatkem je rozsáhlá smluvní dokumentace, která je pro zákazníka těžko čitelná.“ Posun v chování poskytovatelů úvěrů přinesla nová legislativa v roce 2016, od té doby už všechny společnosti musí mít speciální licenci. „Koncepce zákona byla velmi dobře vyvážená, za to patří ministerstvu financí velký dík,“ ocenil Hůle. Podle něj se trh kultivoval a klesl počet „predátorských“ poskytovatelů.

Z tiskové konference Tomáš Kazda

Z ekonomiky: polský zájem o Unipetrol a kladenská Poldi na prodej

* Kladenskou huť Poldi a její sesterskou společnost Poldi Trade čeká konkurz. Rozhodl o tom v pondělí 11. prosince Krajský soud v Praze po uplynutí lhůty, v níž měly zadlužené společnosti splatit část dluhů. Nezačaly však ani s plněním reorganizačního plánu. Podle insolvenčního správce Adama Sigmunda už o koupi firem s téměř 130letou historií projevila zájem nejmenovaná německá společnost.

* Polská PKN Orlen chce navýšit podíl ve firmě Unipetrol ze stávajících 63 % na 90. Podle tiskové zprávy z úterý 12. prosince chce společnost odkoupením minoritního podílu české firmy J&T zabránit dalším sporům ohledně vedení firmy. Představenstvo Unipetrolu návrh projedná do pěti dnů.

Eva Kobrlová

Kultura

Museum Kampa představí uměleckou tvorbu malíře Vožniaka

Návštěvníci Musea Kampa mají od 9. prosince do 4. března jedinečnou možnost seznámit se s tvorbou významného českého malíře, kreslíře, grafika a autora asambláží, trojrozměrných obrazů podobných koláži, Jaroslava Vožniaka (1933-2005). Sbírka, která dosud nebyla nikdy vystavena, mapuje umělcovu tvorbu od raných děl až po závěrečné období jeho života. Muzeum chce pokračovat v prezentaci autorů druhé poloviny 20. století i v roce 2018.

Kolekci několika desítek Vožniakových děl získalo muzeum za symbolickou částku od jeho dlouholetého přítele Jiřího Kohoutka. „V rámci tradice soukromého sběratelství, která je této instituci vlastní, prezentujeme konkrétní sbírku jednoho sběratele. Pan Jiří Kohoutek, svého času ředitel Středočeské galerie, je uznávaným sběratelem. Svou soukromou sbírku budoval paralelně, a to z omezených prostředků, kdy však i díky vřelému přátelství s danými tvůrci získával důležitá díla,“ uvedl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.

Vystavovaná díla představují pouze zlomek z bohaté a různorodé tvorby, vyzdvihují ale její zásadní aspekty: raný cyklus kreseb na motivy Danteho Božské komedie či slavné červené asambláže ze 60. let. Vožniak v nich groteskně kombinuje nalezené všední věci se starožitnostmi, nechybí ani iluzivní malby inspirované surrealismem a romantickým symbolismem nebo abstraktní cyklus Kuliček a litých maleb ze sklonku autorova života.

Jaroslav Vožniak patřil mezi nejvýraznější poválečné tvůrce tzv. české grotesky a reflexe pop artu. Absolvoval obor reprodukčního litografa a posléze studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové i na Akademii výtvarných umění v Praze. V zahraničí se prosadil na světové výstavě v Montrealu v roce 1969 díky sérii Ikon, portrétů filmových hvězd ozdobených jabloneckou bižuterií.

Na příští rok plánuje Museum Kampa další výstavy poválečných a podobně jako v případě Vožniaka poněkud opomenutých umělců českého původu, mimo jiných grafika Pravoslava Sováka, sochaře Vladimíra Škody nebo exilového umělce Františka Kyncla a sochařky Věry Janouškové.

Z tiskové konference Dominika Volčková

Jednodenní festival připomněl filmy ze dna trezoru

Dostat trezorové filmy do většího povědomí. To byl cíl studentů předmětu Animace kulturního dědictví, oboru Arts management na VŠE, kteří uspořádali jednodenní festival Trezor film fest. První ročník se konal 9. prosince v pražském kině Aero a představil hned čtyři komunistickým režimem zakázané snímky.

Termín trezorové filmy označuje díla, která minulý režim zakazoval promítat. „Trezor v sobě skrývá něco, co je nebezpečné, musí se to schovat pod zámek, a zároveň něco, co je hrozně vzácné, skoro až poklad,“ řekl doktorand katedry filmových studií Filozofické fakulty UK Martin Mišúr, který uvedl první promítání. Před každou projekcí pak promluvil jeden z pozvaných odborníků ze světa kinematografie, vystoupili Alena Šlingerová, Jakub Jiřiště a Petr Bilík.

Během jednoho odpoledne a večera se na plátně vystřídaly čtyři filmy. Na úvod pořadatelé promítli Žert natočený režisérem Jaromilem Jirešem podle stejnojmenné knihy Milana Kundery, režimem také zakázaného autora. Jako druhý uvedli Intimní osvětlení režírované Ivanem Passerem. Poté následovalo Ucho Karla Kachyni. Hřeb večera představoval kultovní Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze na motivy stejnojmenné novely Ladislava Fukse.

Studenti ve spolupráci s kinem Aero poskytli divákům kompletně digitálně zrestaurované snímky. Filmy Intimní osvětlení a Spalovač mrtvol navíc doprovázely anglické titulky.

Z festivalu Kateřina Motyčková

Český filmový plakát: Výstava nejen pro pamětníky

V nejvyšším patře Muzea hlavního města Prahy se ve dvou sálech rozkládá výstava zhruba osmdesáti filmových plakátů z let 1931-1948. „Návštěvník se bude moci seznámit s klasickou formou filmového plakátu, takzvanou nudlí, jejíž rozměr byl v průměru 30 centimetrů na šířku a 100 na výšku,“ uvedla Olga Šámalová, náměstkyně ředitelky pro úsek vnějších vztahů, na tiskové konferenci v úterý 12. prosince. Expozice bude k vidění do 11. března.

Hned u vstupu vítá postava mladičké Shirley Temple z plakátu Rekrut Willie Winkie v nadživotní velikosti. Není ale jediná, v prvním sále se nachází hned několik postav, se kterými si návštěvníci mohou udělat fotografii. Díky tomu budou spokojeny i mladší generace. Pro obdivovatele českých hvězd tam pózují například éterická Adina Mandlová či šarmantně se usmívající Oldřich Nový. V první části jsou k vidění hlavně kopie plakátů. Jeden z nich kdysi lákal například na Pohádku máje s nádhernou Natašou Gollovou.

V druhém, o něco temnějším, sále jsou pro návštěvníky připravené kinosálové sedačky a na zdi se promítají ukázky z filmů Tři vejce do skla a Muži v offsidu. Mimo jiné zde visí opravdové původní originály plakátů, mezi něž patří Maryša s Jiřinou Štěpničkovou či Vdovička spadlá s nebe.

Vystavené dobové plakáty, které tehdejší odborná veřejnost nepřijala po umělecké stránce, byly především skvělými reklamními produkty. Jejich pestrobarevnost a okázalost dokázala přitáhnout mnoho filmových diváků. „Kouzlo a naivitu těchto plakátů obdivujeme teprve až v dnešní době,“ dodává autor výstavy Jindřich Čeladín.

Expozice nebyla původně určena českému publiku, jako první ji měli možnost zhlédnout obyvatelé Vilniusu a Bratislavy. Po velkém ohlasu se autor rozhodl, že výstavu nabídne i české veřejnosti. Jakmile v březnu skončí, poputuje do Petrohradu.

Z tiskové konference Natálie Akkadová

Sport

Historický výsledek házenkářek. Na MS skončily překvapivě osmé

Do očí se jim draly slzy. Tentokrát nikoli štěstí, ale smutku. České házenkářky na světovém šampionátu v Německu nejprve šokovaly historickým postupem do čtvrtfinále. V něm už ale nestačily na obhájkyně stříbrné medaile z Nizozemska (26:30) a na turnaji skončily osmé. „Až s odstupem času si uvědomíme, co jsme dokázaly. Je to obrovský úspěch. Nyní jsme ale strašně zklamané,“ hodnotila kapitánka Iveta Luzumová.

Češky bojovaly, znovu prokazovaly ohromnou chuť po vítězství, zarputilost. Nic z toho na sestavu v zářivě oranžových dresech nestačilo. Těsně před koncem hrály Luzumová a spol. dvojnásobné oslabení, soupeřky odskočily z vyrovnaného stavu do čtyřbrankového vedení. Češky už se na odpor nezmohly.

Na šampionátu ale zanechaly výraznou stopu. V přetěžké skupině B narazily na suverénní Norky, ambiciózní Švédky a stále se zlepšující Maďarky, tedy na reprezentace, jež budí obrovský respekt. Cesta do play-off měla tedy vést přes Argentinu a Polsko. Povedlo se.

Svěřenkyně kouče Jana Bašného zdolaly Jihoameričanky po rozpačitém úvodu 28:22, o překvapení se poté postaraly v dramatickém souboji s Polskem, když v závěrečných deseti minutách zvrátily nepříznivý vývoj skóre na 29:25. Následné tři prohry se Švédskem 32:36, debakl s Norskem 16:34 a těsný výsledek s Maďarskem 29:30 je odsunuly na čtvrté, poslední postupové místo.

„O jedno překvapení jsme se tu postaraly. Teď se pokusíme přidat další v osmifinále,“ vyprávěla tehdy brankářka Petra Kudláčková. V pozici naprostého outsidera nastoupily házenkářky v Lipsku proti obhájkyním bronzu. Rumunky spoléhaly na trojnásobnou nejlepší hráčku světa Cristinu Neaguovou, jenže pouze nekompromisní střelkyně vstupenku mezi osm nejlepších nezajistila. Leč Češkám nastřílela úctyhodných 13 branek. Bojovnost, zarputilost, skvělá defenziva a víra ve vítězství nakonec české hráčky dotlačila k historickému momentu. Jedenáct vteřin před závěrečnou sirénou trenér Bašný při oddechovém čase rozdal pokyny, nakreslil akci, kterou zakončovala Michaela Hrbková, kanonýrka německé bundesligy. Vítězství 28:27 odšpuntovalo obrovskou radost v českém týmu. Naopak Rumunky se slzami v očích rychle pláchly ze hřiště. „V pravou chvíli jsme se semkly, ukázaly jsme strašnou sílu týmu,“ vyprávěla Hrbková.

O dva dny později proti Nizozemkám bojovaly. Na další senzaci už ale nedosáhly. Přesto z Německa odjíždí se zdviženou hlavou a příslibem do dalších let.

Z dějiště mistrovství světa David Mrzena

Sport jednou větou: Nový šéf fotbalu, vyřazení Slavie, soupeř pro Plzeň

* Novým šéfem českého fotbalu se stal Martin Malík, dosavadní šéf marketingové společnosti STES, kterého zvolila valná hromada v úterý 12. prosince hned v prvním kole.

* Slavia nepostoupila do jarní vyřazovací části Evropské ligy, když v posledním zápase skupiny ve čtvrtek 7. prosince podlehla doma Astaně 0:1 gólem po standardní situaci.

* Jediným českým týmem v play-off tak zůstala Plzeň, které losování v pondělí 11. prosince přisoudilo jako dalšího soupeře srbského šampiona Partizan Bělehrad.

redakce

Počasí

Počasí

Víc než sníh komplikoval situaci v Česku silný vítr, nejsilněji vál v noci na úterý 12. prosince. Na Lysé hoře v Beskydech v nárazech dosáhl rychlosti téměř 137 km/h, na Sněžce meteorologové naměřili 126 km/h. Na Moravě a ve Slezsku zůstaly bez elektřiny tisíce domácností, vítr vyvracel stromy a poškozoval střechy. Na Zlínsku kvůli překážce na trati stály vlaky mezi Holešovem a Bystřicí pod Hostýnem.

redakce