15. března 2018, Carolina č. 938

události od 7. do 14. března


Z domova

Zeman se v inauguračním projevu strefoval do Bakaly i médií, vzbudil kontroverze

Prezident Miloš Zeman na samém počátku svého druhého funkčního období ostře zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, jeho vydavatelství Economia i Českou televizi (ČT). Během projevu proneseného při inauguračním aktu ve čtvrtek 8. března opustilo několik pravicových politiků na protest proti slovům hlavy státu Vladislavský sál a zkritizovali prezidenta za přímý útok na svobodu slova. Proti Zemanovým výrokům se ohradily Economia i ČT.

Prezident se pokusil o bilanci svého dosavadního působení v úřadu, lehce nastínil plány do dalších pěti let a poukázal na některé aktuální fenomény, které vnímá jako nešvary ve společnosti. Jako jeden z problémů jmenoval podnikatele Zdeňka Bakalu a jeho údajnou hospodářskou kriminalitu v OKD, když ho označil za velkou skvrnu. „Dokud tento problém nebude vyřešen, vyšetřen, pak nemůžeme tvrdit, že v České republice velká ekonomická kriminalita je minulostí a že Viktor Kožený skrývající se na Bahamách nemá svého velkého nástupce právě v osobě Zdeňka Bakaly,” prohlásil Zeman. V projevu zaznělo, že podle odborných odhadů bylo z OKD dohromady vytunelováno 100 miliard korun. Sám Bakala na obvinění nijak nereagoval.

Prezident se opřel rovněž do médií spadajících pod Bakalův vydavatelský dům Economia. „Noviny, jako jsou Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt nebo server Aktuálně.cz, (které) jsou ve vlastnictví Zdeňka Bakaly, (...) nás každodenně poučují o tom, jak se máme chovat,” uvedl Zeman s dodatkem, že „novinář, který bere peníze získané tímto způsobem, by neměl mít naši úctu“. „Důrazně se ohrazujeme proti nařčení z pokusu o manipulaci české veřejnosti. Hospodářské noviny, týdeník Respekt a zpravodajský server Aktuálně.cz přinášejí svým čtenářům každý den kvalitní a objektivní zpravodajství. Odsuzujeme prohlášení prezidenta ČR, že by novináři vydavatelství Economia neměli mít úctu občanů České republiky, uvedl generální ředitel Economie Roman Latuske na webu firmy. Kritika hlavy státu mířila i na českou veřejnoprávní televizi. Zeman s odkazem na studii Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy prohlásil, že zpravodajství ČT bylo ovlivněno její „příchylností” ke straně TOP 09. „Absolutně odmítáme jakékoli útoky na novináře a nezávislost médií, a to zvlášť po aktuálních událostech na Slovensku, a obzvláště z úst nejvyššího ústavního činitele České republiky,“ stojí v prohlášení ČT. Někteří politici se v části proslovu věnované kritice médií demonstrativně zvedli a opustili sál. Po poslankyni ODS Miroslavě Němcové to byl zejména poslanecký klub TOP 09, místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka či senátor Václav Chaloupek z klubu Starostů. „Prezident Zeman se ve svém inauguračním projevu snížil k osobním útokům a vyřizování účtů s médii včetně veřejnoprávních. Bylo to nedůstojné, malicherné a naprosto nevhodné,” uvedl k tomu pro ČT předseda ODS Petr Fiala. Spokojenost s proslovem naopak vyjádřil statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola, když řekl, že splnil všechna jeho očekávání. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se nechal slyšet, že reakce některých politiků mu přišla prudká a nevhodná. Prezident podle něj na nikoho neútočil a pouze popsal, co se skutečně děje.

V dalších částech projevu Zeman vyzdvihl svůj dosavadní přímý kontakt s občany a prohlásil, že by chtěl podporovat aktivní občanství. Vyslovil se také pro zavedení prvků přímé demokracie, zejména přímé volby starostů a hejtmanů.

K hostům prezident hovořil déle než půl hodiny, což je v porovnání s prvním inauguračním proslovem dvojnásobek. Ceremonie se zúčastnili i jeho manželka s dcerou, bývalý prezident Václav Klaus se ženou Livií, Dagmar Havlová, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ministři, poslanci a senátoři. Z řad dalších to byl například majitel televize Barrandov Jaromír Soukup.

Jan Hrdlička

Poslanci zamítli programy dvou mimořádných schůzí

Dvě mimořádné schůze Poslanecké sněmovny byly svolány minulý týden, poslanci však ani v jednom případě neschválili jejich program. Ve středu 7. března se mělo rozhodovat o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny. Schůzi iniciovala KDU-ČSL, které vadily jeho výroky o koncentračním táboře v Letech. „Ve vysoké ústavní funkci nemůže být člověk, jehož strana nebo členové této strany znevažují utrpení obětí holocaustu druhé světové války,“ uvedl pro ČT Jan Bartošek, předseda klubu KDU-ČSL. Okamura ale popřel, že by se něčeho takového dopustil.V hlasování o programu schůze se pro vyslovilo jen 78 poslanců místo potřebných 89. Proti bylo 41 hlasů, především z hnutí ANO a SPD, velká část poslanců se zdržela.

Mimořádné schůzi předcházela schůze řádná, na níž poslanci v prvním čtení podpořili mimo jiné návrh na zúžení EET pouze na plátce DPH. Prošla i novela Pirátů rušící výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Ty se týkaly např. ČEZ a dalších firem, u nichž je většinovým vlastníkem stát, kraj nebo obec. Uspěl také návrh STAN, aby se kancléřem prezidenta mohl stát pouze člověk s bezpečnostní prověrkou na nejvyšší stupeň utajení. Řádná schůze pokračuje příští týden.

Na pátek 9. března byla naplánována další mimořádná schůze, kterou svolaly opoziční strany. Nelíbí se jim, že vláda bez důvěry provádí podle nich zásadní personální změny. Odvoláni byli např. generální ředitel České pošty Martin Elkán, ředitelka pražské Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská a chystá se i výměna náčelníka Generálního štábu Armády ČR Josefa Bečváře.

Předseda ODS Petr Fiala k tomu uvedl, že vláda, pro kterou nehlasoval ani jeden poslanec mimo hnutí ANO, nemůže dělat podstatné a už vůbec ne personální změny. Premiér v demisi Andrej Babiš uznal, že vláda bez důvěry nemá dělat nevratné kroky, zároveň ale dodal, že jeho vláda takové kroky neprovádí. Ani tentokrát ovšem návrh neprošel, přestože poslanci téma řešili bezmála čtyři hodiny. Pro hlasovalo 59, potřeba bylo 78. Zdržela se většina poslanců za ANO, SPD a KSČM. Na schůzi se mluvilo i o šéfovi GIBS Michalu Murínovi, kterému Babiš opakovaně vyjádřil nedůvěru. To opozice považuje za nepřípustný nátlak.

Petr Behenský

Experti debatovali o 25 letech samostatné české a slovenské zahraniční politiky

V pražském Goethe-Institutu se ve čtvrtek 8. března konala beseda k vydání publikace Maximum možného? 25 let samostatné české a slovenské zahraniční politiky, jež mapuje působení nástupnických států Československa. Beseda se zabývala minulostí, současností a nejbližší budoucností zejména českých mezinárodních vztahů a srovnáním se slovenským vývojem. Diskutovali vedoucí Katedry evropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Tomáš Weiss a Vít Dostál, ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), jenž na poslední chvíli nahradil nemocnou Zuzanu Kepplovou ze slovenského deníku Sme. Debatu moderovala ředitelka AMO Vlaďka Votavová.

Součástí besedy bylo i ohlédnutí se za obsahem české a slovenské části publikace a jejich porovnání. Jedná se o soubor esejí 12 českých a slovenských autorů a autorek. Kromě již zmíněných Weisse a Kepplové do něj přispěli například novináři Vladimír Kučera a Jakub Patočka, dále doktorandka na London School of Economics and Political Science Irena Kalhousová nebo Martin Bútora, někdejší poradce prezidenta ČSFR Václava Havla pro lidská práva. Editorem české části knihy byl Vít Dostál. Slovenskou editoval politolog Grigorij Mesežnikov, prezident slovenského Institutu pro veřejné otázky. Institut publikaci vydává spolu s AMO a německou nadací Heinrich-Böll-Stiftung.

Hlavní rozdíl mezi českou a slovenskou částí knihy spatřoval Dostál v pohledech na vlastní zahraniční politiku. Zatímco čeští přispěvatelé spíše kriticky hleděli do minulosti, ti slovenští odhodlaně do budoucnosti a zabývali se například směřováním EU. „Slováci mají na rozdíl od nás pocit, že můžou svou zahraniční politiku ovlivnit,“ uvedl Weiss. Podle slovenských esejí bylo období vlády Vladimíra Mečiara cennou zkušeností, jež nakonec postrčila SR až k přijetí eura. Jako úspěch ČR Weiss viděl vstup země do EU a brzké vybudování diplomatické sítě. České předsednictví v Radě EU naopak označil za fiasko, protože během něj Poslanecká sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka a na poslední dva měsíce předsednictví ji musela nahradit úřednická vláda Jana Fischera. Dostál k neúspěchům přidal i zhoršení vztahů s USA a státy Východního partnerství. Weissovi v české politice obecně chybí ideje a ideály. V rámci zahraniční politiky EU by prý bylo vhodné zaměřit se na jednu oblast a v té se stát uznávanými, jako jsou třeba Švédsko v souvislosti s právy žen nebo Nizozemsko se státním právem.

Podle Dostála bude pro budoucnost zahraniční politiky ČR důležité, jak se zemi podaří udržet si pozici v mezinárodních organizacích, zejména v EU. Pokud jde o debaty o českém vystoupení z Unie, Dostál i Weiss předpokládají, že nenastane kvůli obchodním aktivitám Andreje Babiše v Německu.

Z Goethe-Institutu Jiří Lacina

Během demonstrace před čínským velvyslanectvím se Tibet prosvítil nadějí a solidaritou

Na podporu Tašiho Wangčuka se na Světový den Tibetu, 10. března, konalo v Praze před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky shromáždění asi 150 lidí. Taši Wangčuk je jeden ze zastánců výuky v tibetštině v těch školách, kde se stala čínština jediným používaným jazykem. Amnesty International uvádí, že je tento ochránce lidských práv již dva roky ve vazbě kvůli podezření z „podněcování k separatismu“.

Podle AI čínská policie argumentovala tím, že se Taši Wangčuk snažil zdiskreditovat mezinárodní obraz čínské vlády a její politiky vůči etnickým menšinám. Soudní jednání, které ukázalo absurditu celého obvinění, bylo odročeno, a tak Taši Wangčuk nadále čeká ve vazbě na vydání rozsudku, přičemž mu hrozí až 15 let vězení.

Za doprovodu tradiční hudby vystoupila řada řečníků, kteří vyzvali českou diplomacii, aby nebyla lhostejná k porušování lidských práv v Tibetu. Poslanec Pirátů František Kopřiva upozornil, že v programovém prohlášení vlády v demisi chybí zmínka o nedodržování lidských práv ve světě. Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) označil svobodu a lidská práva za nedělitelné a připomněl dění okolo svého setkání s dalajlamou v roce 2016.

Během shromáždění se na velvyslanectví otevřela okna, což mnozí metaforicky označili za naději, že ke snahám protestujících a ostatních sympatizantů s Tibetem není Čína lhostejná. Na závěr demonstrace všichni prosvítili lungty (praporky, které pro Tibeťany symbolizují dobrý osud) se vzkazy čínské vládě.

Od čínského velvyslanectví Anna Sedláková

Budoucnost je růžová? 217 let nás dělí od rovnosti mužů a žen

Při příležitosti oslavy Mezinárodního dne žen 8. března se v pražské Kapli sv. Kříže u Apolináře konala akce s názvem Budoucnost je růžová. Pořádala ji Asociace společenské odpovědnosti, která se zaměřuje na postavení žen ve společnosti. Rovnost mužů a žen byla hlavním tématem večera. O svůj názor či vlastní zkušenost se podělilo pět osobností. Patřili mezi ně spisovatelka Barbara Nesvadbová, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nebo ekonom Tomáš Sedláček.

Zároveň byly představeny výsledky výzkumu společnosti Ipsos, který zjišťoval názory veřejnosti právě na výše zmíněné téma. „Celkem 46 % české populace se domnívá, že zastoupení žen ve vrcholových funkcích ve firmách není dostatečné. Na druhou stranu si pouze 24 % Čechů myslí, že by tento problém vyřešily kvóty,“ komentoval výsledky Tomáš Macků, ředitel výzkumu a komunikace agentury Ipsos, a dodal, že „více než polovina Čechů si myslí, že se postavení žen v české společnosti po roce 1989 zlepšilo“. Přesto se však polovina populace setkala ve svém zaměstnání s platovými rozdíly na základě pohlaví a 42 % zažila diskriminaci matek. Průzkum se také zaměřoval na pracovní prostředí, kde jsou naopak ženy zvýhodňovány oproti mužům. Mezi nejčastější odpovědi patřila práce s dětmi, práce ve školství, kancelářská práce a administrativa.

Jak to bude v Česku s rovností mezi pohlavími v budoucnu, není jasné, v některých státech se však tato problematika už řešit začala. Například na Islandu jsou vyšší platy pro muže nelegální. Nicméně dle odhadů Světového ekonomického fóra (WEF) nastane úplná rovnost až za 217 let. Budoucnost je růžová nebyla jedinou pražskou akcí v rámci Mezinárodního dne žen. Hlavním městem prošlo na 200 lidí, kteří se rozhodli podpořit pochod Ženy na Hrad!. Hlavním účelem pochodu bylo upozornit na klimatické změny a násilí na ženách. Za zmínku stojí také kampaň České ženské lobby s názvem Ženy přejí ženám. Tato kampaň se soustředila na znevýhodněné ženy, především pak na migrantky, Romky nebo seniorky. Také měly všechny ženy možnost online popřát na webu ČŽL jakékoli ženě ve svém okolí.

Ze setkání Rebecca Diatilová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenský premiér Fico podal demisi. Koalice se shodla na rekonstrukci kabinetu

Přes dva týdny čelila vláda Roberta Fica (Směr-SD) silné kritice po vraždě novináře Jána Kuciaka. Východiskem z politické krize má být kompletní rekonstrukce vlády, na níž se ve středu 15. března shodly všechny tři koaliční strany Směr-SD, Slovenská národní strana a Most-Híd. Premiér týž den nabídl svou demisi za předpokladu, že koalice zůstane u moci a že nejsilnější strana navrhne nového premiéra. Ještě v pondělí preferovala nejmenší koaliční strana Most-Híd předčasné volby, jinak hrozila dle jejího předsedy Bély Bugára vystoupením z koalice. Prezident Andrej Kiska se už ve čtvrtek 8. března sešel s Robertem Ficem a předsedou parlamentu Andrejem Dankem, lídrem druhé nejsilnější koaliční strany (SNS). Na textu deklarace, která mohla uklidnit situaci ve společnosti, se ale neshodli.

Hněv ulice a tlak veřejnosti na vládu premiéra Roberta Fica byl obrovský. V pátek 9. března zaplavily tisíce lidí bratislavské náměstí SNP a přilehlé ulice v centru hlavního města během demonstrace, které se zúčastnilo dle Denníku N až 50 tisíc lidí, nejvíc od sametové revoluce v listopadu 1989. Mnozí stejně jako tehdy vyjadřovali svůj nesouhlas s politickou situací cinkáním klíčů nebo řehtačkami. Dav už v úvodu shromáždění vykřikoval hesla Dost bylo Fica nebo Odstoupit, odstoupit, na transparentech bylo možné zahlédnout nápisy Pozor, padá vláda nebo Chceme slušné Slovensko. Demonstrovalo se i v jiných slovenských městech a také v zahraničí. V Praze se před slovenským velvyslanectvím podle serveru Lidovky.cz sešlo nejméně 1 500 lidí, podobné demonstrace v Brně okolo 500. Další protesty proti vládě se připravují na 16. března.

Pod tlakem veřejnosti oznámil v pondělí 12. března svou rezignaci ministr vnitra Robert Kaliňák. „Je důležité pro Slovensko, aby stabilita byla zachována. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit,“ uvedl na tiskové konferenci. Byl již druhým z vlády, kdo odstoupil. Minulý týden rezignoval ministr kultury Marek Maďarič (oba Směr-SD).

Politická krize na Slovensku propukla pro vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Kuciak se věnoval korupčním aférám spojeným s významnými politickými činiteli a psal o jejich údajných vazbách na italskou mafii operující na východním Slovensku (viz Carolina č. 936).

Po uzávěrce: Prezident Andrej Kiska přijal demisi Roberta Fica a celé vlády. Sestavením nové vlády pověřil vicepremiéra Petera Pellegriniho (Směr-SD.

Anna Mikolandová

Ekonomika

V únoru přibylo volných pracovních míst a nezaměstnanost klesla na 3,7 %

Míra nezaměstnanosti se meziměsíčně snížila z 3,9 % na 3,7 %, vyplývá to z dat, která 8. března zveřejnil Úřad práce ČR. Bez zaměstnání bylo v únoru zhruba 280 900 lidí, což je nejméně od roku 1997. Vloni jich bylo v tomto období v evidenci o 99 300 více a v lednu o 8 300 více. Meziročně i meziměsíčně vzrostl počet pracovních míst. Úřad práce zaznamenal 239 250 volných míst, to je zhruba o 8 500 více než v lednu a zároveň nejvíce v historii ČR.

Nejmenší nezaměstnanost zůstává v Praze (2,3 %), naopak nejvyšší je v Moravskoslezském kraji (5,6 %, konkrétně na Karvinsku 7,8 %). Z celkového počtu nezaměstnaných tvořili 36,7 % lidé nad 50 let, úřady jich zaevidovaly přes 103 tisíc. V únoru bylo bez práce zhruba 10 tisíc absolventů škol všech stupňů a mladistvých. Tato skupina se však na únorové statistice podílela pouze 4 %. Meziměsíčně se jejich počet snížil o 390 a meziročně o 4864 osob.

K současnému stavu pracovního trhu přispívá jednak rostoucí tuzemská ekonomika a zároveň začátek sezonních prací hlavně v gastronomii, zemědělství, stavebnictví a cestovním ruchu, proto bude pravděpodobně nezaměstnaných i nadále ubývat. „Při zachování současných trendů se zřejmě již v dubnu nebo květnu stane Česko první zemí Evropy, kde bude počet volných pracovních míst vyšší než počet nezaměstnaných,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Největší zájem o uchazeče projevili zaměstnavatelé v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji. Poptávka byla především po stavebních a montážních dělnících, řidičích a kuchařích. Z evidence úřadu práce odešlo v únoru přes 41 tisíc uchazečů o zaměstnání.

Podle dat Evropského statistického úřadu EUROSTAT je míra nezaměstnanosti v Evropské unii nejnižší od finanční krize z roku 2008. Česká republika je poslední dobou státem s nejnižším počtem nezaměstnaných a na celkové nezaměstnanosti v EU se v lednu podílela 2,6 %.

Helena Králová

Kultura

České lvy podle očekávání ovládla Bába z ledu

V pražském Rudolfinu se v sobotu 11. března předávaly po pětadvacáté filmové ceny Český lev. Žádným velkým překvapením není zisk šesti sošek, včetně všech hlavních kategorií, snímku Bába z ledu režiséra Bohdana Slámy. Umělci při svém projevu často mluvili i o současné politické situaci.

Z patnácti nominací proměnila Bába z ledu šest, a to včetně kategorií nejlepší film, režie a scénář (obojí Bohdan Sláma), herec (Pavel Nový), herečka (Zuzana Kronerová) a nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli (Petra Špalková). Česká filmová a televizní akademie doporučila film za Českou republiku do bojů o Oscara, kde se nedostal do užší nominace. „Získali jsme ty nejprestižnější kategorie. Já bych to samozřejmě přál všem svým kolegům, kteří byli nominováni, protože všichni z nich odvedli výbornou práci. Hlavně si myslím, že je to potřeba brát jako oslavu českého filmu a tvořivosti jako takové, že ten český film prostě nechcípá. Důležité je, že vytváříme třeba i nějaké etické pole a v příbězích ukazujeme, v jaké společnosti žijeme,“ řekl Sláma při svém projevu. Režisér tak téměř zopakoval třináct let starý úspěch s filmem Štěstí, který získal lvů sedm.

Další favorit, snímek Po strništi bos, ze svých třinácti nominací proměnil pět, z nichž nejvýznamnější je zisk sošky za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli Oldřicha Kaisera, jenž ztvárnil tajemného podivína Vlka, a za kameru (Vladimír Smutný). Navíc obdržel ještě ceny za nejlepší filmový plakát, nejlepší zvuk a Jan Svěrák také získal cenu filmových fanoušků. Film Milada o Miladě Horákové, který se připravoval téměř deset let a byl nominován v deseti kategoriích, získal navzdory očekáváním jen dva lvy, a to v kategoriích kostýmy a masky. Vítěze karlovarského filmového festivalu, středověký film Křižáček, ocenili porotci cenou za hudbu Ireny a Vojtěcha Havlových. Animovaný snímek Lajka zvítězil v kategorii scénografie.

Vestoje aplaudovali hosté střihači Aloisi Fišárkovi, který získal cenu za celoživotní přínos kinematografii. Známý je především spoluprací s Janem Svěrákem. „Strašně si toho vážím, děkuju,“ řekl Fišárek.

Večerem už podruhé provázela slovenská moderátorka Adela Vinczeová (dříve Banášová), která nechala všem oceněným dostatek času na jejich děkovný projev. Mnozí využili tuto příležitost k vyjádření svých politických názorů. Olga Sommerová, která získala cenu za dokument Červená (o operní pěvkyni a herečce Soně Červené), prohlásila: „Tento slavnostní večer vysílá Česká televize, která nepatří žádnému oligarchovi, ale nám občanům. V případě, že by chtěl někdo zničit svrchovanost televize veřejné služby, vyzývám občany a přátele demokracie, abychom se proti tomu společně postavili.“

Jan Svěrák označil kritiku České televize ze strany prezidenta republiky Miloše Zemana za největší útok na její nezávislost od roku 2000, kdy se ČT zmítala v krizi. Při ceremoniálu mohli umělci podepsat arch na obranu České televize.

Zuzana Kronerová poukázala na situaci na Slovensku: „Jsem smutná, znepokojená i rozzuřená. Nedopusťte, aby arogance moci bránila svobodě a demokracii. Držme palce všem slušným lidem.“ Tatiana Pauhofová, která předávala cenu pro nejlepší herečku, měla na šatech placku All for Jan (Všichni za Jana) na počest zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka.

Jan Křovák

Divadelní kritici brzy rozdají ceny za rok 2017. Oznámili nominace

Divadlo v Dlouhé, Opera ND v Brně a Komorní scéna Aréna v Ostravě, tři divadla, která se už brzy možná budou moci pochlubit titulem Divadlo roku. V neděli 18. března se budou předávat Ceny divadelní kritiky za rok 2017, udělované na základě ankety, kterou každoročně vyhlašuje časopis Svět a divadlo.

Divadlo v Dlouhé má šanci získat i další prestižní ocenění, jeho nastudování Jiráskovy Lucerny v režii Hany Burešové je nominované v kategorii nejlepší inscenace. Má ale velkou konkurenci v odvážné inscenaci Shakespearova Macbetha Divadla Na Zábradlí s názvem Macbeth – Too Much Blood, pod kterou jsou podepsaní David Jařab a Lucie Ferenzová. A také v podobě „mysteriózní opery na texty Jeana Geneta a Bedřicha Bridela pro jednoho činoherce – zpěváka“ divadelní společnosti Masopust, kterou režíroval Jan Nebeský a která má na svém kontě i nominaci za nejlepší hudbu a nejlepší mužský herecký výkon.

Tím nominovaným „činohercem – zpěvákem“ je Miloslav König. Kritici to ovšem ani v této kategorii nebudou mít jednoduché. Nominaci za herecký výkon obdrželi také Peer Gynt Ondřeje Brouska, který ho ztvárňuje v inscenaci Divadla na Vinohradech, a Martin Finger v inscenaci Homo Faber Činoherního studia v Ústí nad Labem.

Mezi herečkami kritiky zaujala vzpurná i pokorná Maryša Petry Beretové v Mikuláškově nastudování české klasiky v Národním divadle. Ale také výkon Evy Salzmanové v inscenaci Jasno lepo podstín zhyna, jež se hraje v pražském MeetFactory. Třetí nominovanou je Ivana Hloužková, a to díky výkonu v již dříve oceněné inscenaci Jana Friče Strach jíst duši v brněnském Národním divadle.

Ani dalšími nominacemi se nechlubí pouze pražské scény. Například loutkové Naivní divadlo v Liberci se může pyšnit hned dvěma, a to za scénografii a hudbu představení Jsou místa oblíbená tmou režiséra Filipa Homoly. Kategorii nejlepší scénografie ovšem vévodí Marek Cpin, je totiž nominován rovnou dvakrát – za už zmíněnou inscenaci Maryši v ND a také za počin Divadla Na Zábradlí AnderSen aneb Fantazie mě přivede do blázince.

Divadelní kritici každoročně vybírají také nejlepší poprvé uvedenou českou hru. Tou se může stát Vražda krále Gonzaga, jejímiž autory jsou kromě Jiřího Havelky i herci dejvického divadla. Dále pak hra Natalie Kocab Pohřeb až zítra, uvedená ve Švandově divadle, a Smíření Tomáše Vůjtka, jež nastudovala Komorní scéna Aréna. Talentem roku 2017 se mohou stát herečky Kateřina Dvořáková, Eva Hacurová, nebo režisér Adam Svozil.

Marta Hermannová

Komorní pocta Věře Chytilové

V pondělí 12. března tomu byly přesně čtyři roky, co filmový svět přišel o jedinečnou dámu české filmografie, režisérku a pedagožku Věru Chytilovou. Jako vzpomínku připravila Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU), někdejší alma mater této výrazné osobnosti, ve spolupráci s Divadelní fakultou Akademie múzických umění (DAMU) a divadlem DISK promítací večer snímků, které Chytilová vytvořila během svých studií. Některé z nich tak měla široká veřejnost možnost spatřit na plátně vůbec poprvé.

Během večera se diváci mohli z úst Tomáše Hály z Národního filmového archivu dozvědět nejen o její tvorbě a promítaných snímcích, ale také něco málo o jejím životě. „Filmy Věry Chytilové jsou v naší instituci velmi pečlivě uloženy a je o ně náležitě pečováno, neboť její tvorba má zajisté budoucí generaci co říci.“

Věra Chytilová se narodila v roce 1929 v Ostravě a toto město sehrálo společně s Prostějovem, Prahou a Brnem v jejím životě významnou roli. Její otec byl provozovatelem nádražních restaurací. Toto prostředí zachytila ve snímku Zelená ulice, založeném na pozorování železničářů, jenž byl součástí pondělní projekce. Ačkoliv původně studovala v Brně architekturu, brzy tohoto studia zanechala a rozhodla se přestěhovat se do Prahy.

Po seznámení s uměleckým fotografem Karlem Ludwigem se dostala do kontaktu s filmovou tvorbou. Ztvárnila malou roli v historické komedii Císařův pekař – Pekařův císař. Toto prostředí jí učarovalo a v roce 1957 se rozhodla podat si přihlášku na FAMU. „Nelíbí se mi, jaké filmy se u nás točí, chci dělat lepší.“ Tuto větu údajně uvedla ve výčtu důvodů, proč se na jednu z prestižních filmařských škol světa hlásí. Spolu se šesti dalšími studenty tak byla jako jediná žena přijata do ročníku Otakara Vávry. V roce 1962 absolvovala, a to konkrétně středometrážním filmem Strop. V něm prostřednictvím příběhu studentky hledá odpověď na otázku, kam až je člověk schopen zajít ve snaze polepšit si.

Mimo již zmíněnou Zelenou ulici a Strop se na vzpomínkovém večeru promítala také Kočičina – snímek, který se původně měl jmenovat Pan Ká a jenž je inspirován atmosférou povídek Franze Kafky. Posledním představeným dílem pak byl FAMU občasník 1960-1961 obsahující sedm etud, z nichž druhou natočila právě Věra Chytilová a jmenuje se Říkánky. Pocta Věře Chytilové je součástí projektu s názvem FAMU uvádí, jenž vznikl spojením FAMU a divadelní scény DAMU (DISK). Od počátku roku se v divadle promítají filmy bývalých i současných studentů. Tuto spolupráci kvituje děkan FAMU Zdeněk Holý i ředitelka divadla DISK Tereza Sochová. „Spojení našeho divadla s filmovou a televizní fakultou bylo jedním z mých přání a priorit pro tuto sezonu. Nesmírně mě těší, že můžeme být součástí natolik výjimečné akce, jakou je uvedení studentských filmů Věry Chytilové,“ uvedla Sochová.

Z divadla DISK Helena Malá

Grafické umění mezi matricí a lisem. V Praze začala výstava Giancarla Busata

V Italském kulturním institutu ve Šporkově ulici se v pondělí 12. března uskutečnilo slavnostní zahájení výstavy řemeslného umění grafiky. Expozici, která je veřejnosti dostupná do 30. března, organizuje jeden z předních italských umělců a grafiků Giancarlo Busato, člen třetí generace tiskařské rodiny z města Vicenza na severu země.

Účastníci vernisáže měli jedinečnou možnost setkat se s autorem vystavených děl, a vyslechnout si tak autentickou výpověď člověka, který se věnuje dnes již téměř zapomenutému umění. K dispozici byl i náhled na různé techniky tisků a matrice, z nichž se tisky rodí.

Otevření expozice nazvané Grafické umění mezi matricí a lisem započal projev ředitele institutu Giovanniho Scioly. Dal v něm najevo nadšení nad možností sblížit českou a italskou komunitu právě prostřednictvím grafického umění. Dále pak představil hlavního aktéra vernisáže Giancarla Busata a poděkoval mu za jeho iniciativu a spolupráci při přípravě výstavy.

Ředitele v projevu vystřídal sám umělec. Vyjádřil radost z možnosti vystavovat v Praze. Busato hovořil o podstatě své práce, sám sebe popsal spíše jako řemeslníka než jako umělce. S velkým entusiasmem mluvil i o konkrétních osmi grafických technikách, jež použil při tvorbě vystavených děl. S láskou sdílel detaily o své práci, které měl možnost přihlížet již od raného dětství, když pozoroval otce a dědečka, a jíž se jeho rodina věnuje dohromady už 72 let. „Co mě na mé práci těší nejvíce? Zavěšovat hotový list kolíčky na šňůru, právě tam totiž řemeslník poprvé spatřuje svou práci a doléhá na něj odpovědnost jeho profese.“ Projev uzavřel myšlenkou, která ho provázela při přípravě výstavy a programu vernisáže: ,,Chtěl jsem ukázat, v čem spočívá naše řemeslo, ukázat tvrdost naší práce, absolutní důležitost papíru jakožto jednoho z nástrojů.“

Následně se přítomní odebrali z přednáškového sálu na výstavu, kde se jim dostalo šance klást autorovi dotazy. A ten – jakoby plul od díla k dílu, od člověka k člověku – na ně s úsměvy odpovídal.

Z Italského kulturního institutu Jan Lucián Jeřábek

Sport

Plzeň zaváhala v Evropě i v lize a její náskok se tenčí. Po Zlínu a Spartě mění trenéra i Baník

Podzim jako z říše snů, na jaře však Viktoria tápe. Západočeši jsou na pokraji vyřazení z Evropské ligy, když v úvodním osmifinálovém střetnutí podlehli Sportingu Lisabon 0:2. Třetí tým portugalské ligy na domácím stadionu jasně dominoval a Plzeň téměř k ničemu nepustil. Až v poslední čtvrthodině se ve dvou šancích ocitl Michael Krmenčík, ani jednu však nedokázal zužitkovat. V odvetě tak musí Plzeňští vyhrát minimálně o dva góly, pokud ještě chtějí pomýšlet na postup. Navíc se budou muset obejít bez kapitána Davida Limberského, který bude pykat za žluté karty.

Plzni se však nedaří ani v domácí lize, potřetí za sebou nedokázala vyhrát. Po remíze v Olomouci a prohře s Jihlavou ztratila body i s Libercem a její náskok na druhou Slavii, která porazila Olomouc, se ztenčil ze čtrnácti na sedm bodů. Lídr soutěže má však k dobru ještě dohrávku 17. kola. Sigma zůstává i přes prohru třetí. Čtvrté místo, zajištující předkolo EL, drží Liberec.

Na opačném konci tabulky se nachází Baník Ostrava. Jeho špatné výkony odnesl kouč Radim Kučera. Po prohře 0:2 s Jabloncem ho nahradil bývalý trenér Zlína Bohumil Pánik, před nímž stojí nelehký úkol, dotáhnout sedmibodové manko na nesestupové pozice a zachránit Baník v první lize. „I když dneska je sice áčko poslední v tabulce, jsem přesvědčen o tom, že je pouze otázka času, kdy půjde nahoru. My teď musíme napnout všechny síly, aby to bylo co nejrychleji a zachránili jsme ještě tuto sezonu. Pořád to není nereálné,“ řekl Pánik pro oficiální web Baníku.

V cestě za záchranou pokračuje Jihlava. Po další výhře, tentokrát na hřišti Dukly Praha, se z posledního místa po podzimní části vyhoupla již na desátou příčku. Za čtyři kola jarní části soutěže získali Jihlavští o dva body více než za celý podzim, a zůstávají tak společně s Jabloncem jediným týmem, který po pauze ještě neztratil.

Výsledky 20. kola: Plzeň – Liberec 2:2, Jablonec – Ostrava 2:0, Slavia – Olomouc 3:1, Teplice – Zlín 2:1, Brno – Mladá Boleslav 0:3, Karviná – Sparta 1:1, Slovácko – Bohemians 1:0, Dukla Praha – Jihlava 1:3

Tabulka: 1. Plzeň 48 bodů 2. Slavia 41, 3. Olomouc 36, 4. Liberec 35, 5. Sparta 34, 6. Jablonec 33, 7. Bohemians 28, 8. Teplice 27, 9. Karviná 22, 10. Jihlava 22, 11. Zlín 21, 12. Mladá Boleslav 20, 13. Dukla Praha 20, 14. Slovácko 19, 15. Brno 19, 16. Ostrava 12

Marek Stodůlka

Florbalisté Boleslavi začali play off suverénně, ostatní čtvrtfinále jsou vyrovnanější

Osm nejlepších týmů florbalové superligy vstoupilo v sobotu 10. března do play off. Vyřazovací fáze má specifický klíč – čtvrtfinálové dvojice nejsou předem dané. První čtyři týmy po základní části si své soupeře postupně vybírají z týmů, které skončily na pátém až osmém místě. Výběry se uskutečnily 4. března a vzešly z nich následující dvojice: Boleslav – Pardubice, Chodov – Otrokovice, Vítkovice – Tatran a Bohemians – Sparta. Vítěz základní části neměl v prvních dvou zápasech proti nováčkovi vyřazovací fáze žádné problémy. Sobotní výhru Boleslavi v poměru 11:3 řídil útočník Jiří Curney, který sám vstřelil šest branek a na jednu nahrál. Domácí trenér Jan Pazdera si pochvaloval „povedený vstup do série“ i to, že jeho tým „měl celý zápas pod kontrolou“. Obdobný scénář nabídlo i nedělní pokračování série. Outsider jen jednou překonal pevnou obranu Technologů a prohrál vysoko 1:10.

Druhý tým základní části, úřadující mistr z Chodova, sehrál proti otrokovickým Panterům dva odlišné zápasy. V sobotním zvítězili Pražané jednoznačně 7:2. V neděli však hosté z Moravy nastoupili lépe připravení a favorita trápili, o výhře domácích 4:3 rozhodla až trefa Marka Vávry necelé čtyři minuty před koncem.

Historicky nejúspěšnější český tým, Tatran Střešovice, proklouzl do play off až ze sedmé příčky. První dva zápasy čtvrtfinále tak odehrál na hřišti soupeře, kterým byli florbalisté Vítkovic. Hned první zápas přinesl překvapivý výsledek, Pražané v Ostravě vyhráli jasně 8:2. I v neděli potom bojovali o další úspěch, po dvou třetinách vedli 3:1. Domácí však skóre dorovnali a v nájezdech rozhodl o výhře Vítkovic a o srovnání série Jan Jastřembský.

Čtvrtí Bohemians už neměli možnost výběru, jako poslední tým na ně zbyla Sparta. Hned sobotní duel dvou rivalů ukázal, že tato série bude vyrovnaná. Domácí Klokani vybojovali výhru 5:4 až v prodloužení. Ve druhém utkání naopak uspěli hráči Sparty, kteří zvítězili 4:2. Velkou zásluhu na zlepšeném výkonu hostujícího týmu měl vedle brankáře Martina Beneše hlavně útočník Ondřej Svatoš, který zaznamenal dvě branky a jednu asistenci.

Stav sérií po dvou zápasech: Boleslav – Pardubice 2:0, Chodov – Otrokovice 2:0, Vítkovice – Tatran 1:1, Bohemians – Sparta 1:1

Z Mladé Boleslavi Michal Konvalina

Počasí

POČASÍ

Přišlo jaro. Ale jen na chvíli, na zkoušku, na pár dnů. Zatímco první březnový víkend se ještě leckde bruslilo na zamrzlých řekách a rybnících, tentokrát museli bruslaři přezout – na inliny a skoro do letního. Po rekordních nedělních 19,5˚C, naměřených v Praze-Karlově, se už zase ochlazuje a má znovu i mrznout.

redakce