19. dubna 2018, Carolina č. 943

události od 11. do 18. dubna


Z domova

ANO opět jedná s ČSSD, údajně nabídlo pět křesel a nestraníka na vnitru

Hnutí ANO opět vyjednává o koaliční spolupráci s ČSSD. Jejich rozhovory sice skončily před dvěma týdny kvůli neshodám v obsazení ministerstva vnitra, další varianta založená na podpoře či toleranci SPD však vzbudila odpor mezi poslanci a dalšími představiteli vítěze podzimních voleb. „Výbor hnutí ANO ukládá vyjednávacímu týmu obnovit jednání s ČSSD,“ napsal 12. dubna na twitteru šéf hnutí a premiér v demisi Andrej Babiš. O čtyři dny později se strany sešly k jednání, konkrétní nabídku nezveřejnily. ČSSD se vyjádří v pátek.

Babiš podle serveru Echo24.cz nabídl sociálním demokratům ve vládě pět křesel (ministerstvo práce a sociálních věcí, obrany, zahraničí, školství a kultury). Vnitro by měl vést nezávislý kandidát, kterého hnutí navrhne a ČSSD schválí. Podle MF Dnes není ani vyloučené, že by nestraníka určila ČSSD či že by jí Babiš úřad pustil. Deník Právo zmiňuje možnou variantu s bývalým předsedou poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem, který ze strany vloni odešel. „V tuto chvíli jsem náměstkem na ministerstvu spravedlnosti a tato práce mě baví,“ řekl Tejc v České televizi. „Žádné jméno nepadlo. Ani jméno pana Tejce,“ sdělil Hospodářským novinám zdroj obeznámený s pondělním jednáním.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek reagoval, že jsou to hezké spekulace, ale není to pravda. „Dohodli jsme se, že nebudeme zatím žádné věci vypouštět ven, bylo by to vůči grémiu nekolegiální. Musíme si nejprve vytvořit nějaký názor uvnitř strany,“ uvedl v rozhovoru pro iHned.cz místopředseda ČSSD Martin Netolický. „Mohu však říct, že to bylo nejotevřenější jednání ze všech rozhovorů, jaké jsem kdy absolvoval,“ doplnil.

Z řad sociálních demokratů se ale stále ozývají hlasy, aby strana zůstala v opozici. „Pro mě zůstává nejlepší variantou opozice. Zbyla nám jedna cenná vlastnost: renomé demokratické strany. Vstupem do této vlády s podporou KSČM a snad se zastřenou podporou SPD toto aktivum ztratíme,“ řekl Právu plzeňský hejtman Josef Bernard.

První kolo jednání mezi ČSSD a ANO skončilo 5. dubna poté, co Babiš jako trestně stíhaná osoba v kauze Čapí hnízdo odmítl vzdát se postu premiéra nebo pustit vnitro či finance. Pokud by se obě strany tentokrát dohodly, ve Sněmovně by měly dohromady 93 poslanců. Jejich menšinovou vládu by pak mohla podpořit KSČM 15 hlasy. Její předseda Vojtěch Filip chce znát výsledky jednání do soboty, aby mohl informovat delegáty sjezdu své strany.

Naopak představitelé SPD, s nimiž ANO také vyjednávalo o podpoře a jako variantu ji doporučoval i prezident Miloš Zeman, označili návrat k jednání s ČSSD za další politický kotrmelec. „Všechno má své hranice a my zvažujeme, jak se k celé věci postavíme, pokud se ANO nedohodne s ČSSD,“ řekl ČTK místopředseda SPD Radim Fiala.

Nikol Mudrová

Reakce na útok s Sýrii se liší mezi členy vlády i opozice

Reakce českých politiků na útok, který uskutečnily USA spolu s Francií a Velkou Británií v noci na sobotu 14. dubna, se liší. A to nejen mezi pravicovými opozičními stranami a na druhé straně KSČM či SPD, ale také přímo mezi členy vlády. Zatímco ministr zahraničí Martin Stropnický či šéfka obrany Karla Šlechtová zásah hájili, premiér Andrej Babiš své stanovisko měnil. Podle Pražského hradu by vojenské řešení mělo být to poslední.

„USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, že nelze nijak tolerovat použití chemických zbraní,“ uvedla Šlechtová na twitteru. „Bylo nutné vymezit hranici, za kterou není možné jít,“ sdělil Stropnický na stejné sociální síti.

Obdobně reagoval například předseda ODS Petr Fiala: „Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat.“

Naopak raketové útoky zavrhli například komunisté a SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura označil akt za porušení mezinárodního práva. „V této souvislosti vyzýváme ministra zahraničí Stropnického a ministryni obrany Šlechtovou k okamžité rezignaci,“ reagoval na facebooku.

Premiér v demisi Andrej Babiš na operaci nejprve reagoval prohlášením, v němž útok označil za nevyhnutelný. Den poté však názor změnil. „Vojenský zásah nic neřeší, neřeší to situaci lidí, kteří tam žijí. Je třeba si sednout za stůl a společně to řešit,“ řekl Babiš. „Útok má odstrašit od používání chemických zbraní. Nicméně si myslím, že Evropa udělala chybu, když ten region přenechala politickému vlivu Turecka, Ruska a Íránu,“ komentoval pro iDnes.cz naposledy při návštěvě Karlovarského kraje.

Vladimír Jerznkjan

Murín sám končí jako šéf GIBS, opozice mluví o tlaku a šikaně

Michal Murín po třech letech rezignuje na post ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů. Odchod ke konci dubna oznámil v úterý 17. dubna na webu inspekce. Uvedl, že pokud by zůstal, mohlo by to vést k útokům na práci GIBS. K odchodu ho od února vyzýval premiér v demisi Andrej Babiš. Opozice mluví o tlaku a snahách převzít moc nad GIBS. Murín v tiskovém prohlášení uvedl, že nastalá situace mu již nedovoluje zůstat ve vedoucí pozici. ‚‚Ačkoli jsem se nedopustil ničeho nezákonného ani neetického, obávám se, že mé setrvání v čele GIBS by mohlo zavdat příčinu k nedůvodnému zpochybňování výsledků její práce, především ze strany obou vrchních státních zástupců a nejvyššího státního zástupce.‘‘ Do civilu odchází po 36 letech v bezpečnostních službách.

Babiš Murína k odchodu vyzýval od února, údajně při schůzkách na Úřadu vlády řekl, že pokud místo šéfa inspekce opustí, obejde se to „bez skandálu“. Babiš výroky dementoval, poté zahájil s ředitelem GIBS kárné řízení. Případ také projednával sněmovní bezpečnostní výbor, kde premiér své výtky dokumentoval stížnostmi státních zástupců, podle nichž prý Murín lhal žalobcům v případu vysoce postaveného policisty. Na výboru vypovídali i expremiér Bohuslav Sobotka nebo státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Murín rezignovat odmítal, i když minulý týden kvůli vyčerpání z dlouhodobého stresu skončil v nemocnici. Nový ředitel GIBS vzejde z výběrového řízení.

Poslanci některých opozičních stran Babiše kvůli jeho krokům kritizovali. Připomínali, že jeho vláda nemá důvěru Sněmovny a navíc je sám trestně stíhán v dotační kauze Čapí hnízdo. Předseda Pirátů Ivan Bartoš na twitter napsal, že krok Murína chápe. „Jinou věcí je aktivita premiéra Babiše, která měla jasný cíl: odstranění pana Murína z funkce. Cesta jeho likvidace byla ze strany premiéra v demisi evidentní, z pohledu legislativy a jeho kompetencí navíc přinejmenším pochybná,“ míní Bartoš. ‚‚Lidsky pana Murína chápu. Dostalo se mu neskutečné šikany a tlaku. Pokládám to za nebezpečné a další krok projevu autoritativnosti. Premiér v demisi vyvinul neskutečný tlak, aby se zmocnil GIBS,“ prohlásil na tiskové konferenci předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Naopak místopředseda SPD Radim Fiala uvedl: „Máme informace z bezpečnostního výboru, že jsou jisté pochyby k práci Murína a GIBS.‘‘ Podle něj je třeba vybrat na jeho místo nezávislého odborníka. Hlavním předmětem činnosti GIBS je vyšetřovat trestnou činnost příslušníků bezpečnostních složek. Inspekce začala fungovat v roce 2011 za vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Jiří Vlček

S jarem přichází klíšťata, lékaři vyzývají: Očkujte se

S příchodem jara začíná i sezona klíšťat, která přenášejí mnoho nemocí. K životu potřebují teplo a vlhko, proto je pro ně toto období ideální. Klíšťovou encefalitidou v Česku za minulý rok onemocnělo téměř 700 lidí. Je třeba se chránit vhodným oblečením a repelentem, nejúčinnější obranou je však podle odborníků očkování. Vakcinace může chránit i před jinými onemocněními, například meningokokovou meningitidou. Češi se přesto očkují málo.

Meningitidu neboli zánět mozkových blan způsobují bakterie, převážně meningokok a pneumokok. Má velmi rychlý průběh a může zabíjet už do 24 hodin, proto je důležité vyhledat lékařskou pomoc hned při prvních příznacích. Problémem je, že ty mohou být zpočátku velmi necharakteristické a nedají se na první pohled rozpoznat. Patří mezi ně ospalost, horečka, bolest kloubů, svalů a nohou, podrážděnost, světloplachost a zvracení. „Pokud se objeví slabost nejasné příčiny, bolesti hlavy, celková nevůle nebo dokonce projevy krvácení, vyhledejte lékaře ihned,“ doporučuje Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Nejohroženější věkovou skupinou jsou děti do čtyř let a dospívající ve věku 15 až 19 let, nakazit se však může každý. A následky jsou většinou celoživotní, má je až sedm z deseti přeživších. Patří mezi ně amputace končetin, ztráta sluchu, problémy se soustředěním, deprese, opoždění vývoje u dětí, epilepsie a další. Úmrtnost meningitidy je alarmující. V ČR to bylo za minulý rok 15 % a nemoc nepřežilo 10 mladých lidí z 68 nakažených.

„Nechci vás strašit. Ale abychom si pak nemuseli vyčítat, že jsme něco mohli udělat, ale neudělali,“ říká Roháčová. V Česku je dostupná očkovací látka proti všem invazivním druhům, tedy proti meningokoku A, C, Y, W a nově i proti B, nejrozšířenějšímu typu v tuzemsku. Od ledna je zdarma pro rizikové skupiny a seniory od 65 let.

Dlouhodobé následky může mít i klíšťová encefalitida poškozující nervový systém. Virové onemocnění přenášené klíšťaty se dělí na dvě fáze. První trvá několik dní a projevuje se horečkou, nevolností, bolestí hlavy, malátností a bolestí kloubů. Ta druhá pak nevolností, zvracením, světloplachostí a krutými bolestmi hlavy. „Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy paměti a dezorientace. Tento akutní stav trvá až tři týdny,“ uvádí primářka Roháčová.

Z tiskové konference Barbora Novotná

Návrat tramvají na Václavské náměstí by pomohl dopravě i prostředí, řekli experti

Metro v centru tramvaje nenahradilo. Na tom se shodli odborníci z Institutu plánování a rozvoje (IPR), Dopravního podniku (DPP) a Pražské integrované dopravy (ROPID) v diskusi o návratu tramvají na Václavské náměstí. V pondělí 16. dubna ji pořádalo Sdružení Nového Města pražského a zúčastnila se jí i primátorka Adriana Krnáčová. „Proti tramvaji na Václavském náměstí nic nemám, každá z diskutovaných variant bude pro dopravní obslužnost centra města přínosem,“ uvedla.

Tramvaje kolem sochy svatého Václava přestaly jezdit v roce 1980, dva roky po otevření trasy metra A. Jedinou vzpomínkou jsou dvě Křižíkovy tramvaje ve středu náměstí, které slouží jako kavárna, a v provozu je trať napříč náměstím mezi ulicemi Vodičkova a Jindřišská. Ta už je na hranici své kapacity a v případě nehody kolabuje celé centrum. Navíc by staronové spojení přineslo rychlejší pohyb v centru města, ve kterém není metro dostatečně pružnou alternativou. „Na minutu jízdy metrem na vzdálenost jedné stanice připadá šest minut na a z nástupiště. Dohromady vám to zabere 75 % pěší cesty,“ uvedl za ROPID Martin Šubrt. Nová trasa má několik možných podob. Prioritou je obnova kolejí nad Václavským náměstím, která by propojila Vinohradskou ulici a Hlavní nádraží. Předmětem diskuse je tedy protínání s magistrálou. „Maximálně ji může křižovat 72 souprav za hodinu, nyní jich v Ječné jezdí přibližně 49, takže v tom nevidíme problém,“ prozradil Šubrt.

S horní částí náměstí počítá pouze varianta, která by vedla Opletalovou ulicí. „Pro nás je klíčová stavba tratě okolo Hlavního nádraží kvůli návaznosti na vlaková spojení. Trať v horní části náměstí by se hodila také, ale je přece jen druhá v pořadí. Jde tedy spíše o politické rozhodnutí, zda tu tramvajová trať smí být, nebo ne,“ řekl za DPP Jan Šurovský.

S návratem tramvají počítala už koncepce architekta Jakuba Ciglera, podle níž se nyní náměstí rekonstruuje. Praha 1 jej však zamítla z důvodu hluku a „zadrátování“. Proti tomu se Šurovský ohradil: „Tramvajová trať by zabrala asi 15 % šířky náměstí, pod koleje se dávají antivibrační rohože. Stožáry a troleje by neměly být problém, v dnešní době je lze řešit elegantně, nerušivě, jak ukazují mnohé příklady ze zahraničí nebo třeba z Brna.“

Předseda pořádajícího sdružení Jan Adámek si od tramvají slibuje především zlepšení prostředí. Podle něj jejich přítomnost zredukuje výskyt dealerů a klubových naháněčů. „Až do zrušení tramvajové linky z Vinohrad byl Václavák nezpochybnitelným srdcem města a místem, kde se odehrávalo všechno podstatné. Tuto roli chceme Václavskému náměstí znovu vrátit, a jak se ukazuje, tramvaje na to mají významný vliv,“ uzavřel.

Z tiskové konference Radek Povejšil

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenský ministr vnitra podal demisi, skončí také policejní prezident

Politická krize na Slovensku stále pokračuje. V pondělí 16. dubna oznámil nový ministr vnitra Tomáš Drucker, že podá demisi. Z postu odstoupil proto, že nechtěl odvolat policejního prezidenta Tibora Gašpara. Ovšem o den později oznámil po dohodě s premiérem Peterem Pellegrinim svůj odchod i on.

„Není správné a spravedlivé odvolat policejního prezidenta Tibora Gašpara. Myslím si však, že měl sám odstoupit, a to vzhledem k společenské objednávce,“ citovala Druckera ČTK. Ve funkci tak vydržel pouhé tři týdny. Přitom hledání nového šéfa tohoto resortu bylo složité. Drucker nastoupil do funkce až místo původního kandidáta Jozefa Ráže, kterého prezident Andrej Kiska odmítl. Nyní vnitro vede sám premiér Pellegrini.

Ještě v úterý ráno uvedl Gašpar, že nehodlá rezignovat. Situace se však změnila týž den, kdy Pellegrini oznámil, že se s Gašparem dohodl na odchodu z funkce. Dojít by k tomu ale mělo až 31. května. „Nemohu svým rozhodnutím destabilizovat policejní sbor,“ objasnil premiér, proč k výměně na postu šéfa slovenské policie dojde až za více než měsíc. Končící policejní prezident čelí ostré kritice kvůli dosud neobjasněné vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. V zemi to vyústilo v řadu demonstrací proti vládě a za odstoupení policejního prezidenta. Jeho odchod podporoval také prezident Kiska. Gašpara se naopak zastal jednak ministr vnitra, ale původně i předseda vlády Pellegrini.

Patrik Jankovič

Ekonomika

Na opravy silnic chybí peníze i kapacity, tipem ale pomůžou i řidiči

Přestože se stav českých silnic v posledních letech zlepšil, stále zůstává mnoho úseků rozbitých. Ze 140 zemí, jež do žebříčku kvality pozemních komunikací zařadilo Světové ekonomické fórum, skončila Česká republika na 74. místě. Uvedl to v pondělí 16. dubna při vyhlášení výsledků ankety Nejaktivnější kraj Petr Čaník, organizátor projektu Vymoly.cz.

Přitom v indexu, který celkově porovnává konkurenceschopnost jednotlivých ekonomik, figuruje Česko na 31. příčce. Zatímco v kritériích, jako jsou počet studentů či míra inflace, si stojí dobře, stav cest sráží zemi až do druhé poloviny. V popředí silničního žebříčku jsou například Švýcarsko, Nizozemsko nebo Francie, lépe si vedou i v Indonésii či Keni.

Může za to také fakt, že na výstavbu a opravu scházejí finance. Například Středočeský kraj měl pro rok 2017 k dispozici 1,6 miliardy korun. Na odstranění všech problémů na silnicích II. a III. tříd by však potřeboval 45 miliard. Ale i kdyby kraj peníze dostal, odstranění všech nedostatků by zabralo deset a více let. „Nemůžeme uzavřít celý kraj a ani bychom nesehnali stavební kapacity,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Právě ona převzala jménem kraje z rukou zástupců projektu Výmoly.cz a pojišťovny Generali ocenění za největší aktivitu při opravě silnic. Ze 738 nahlášených výtluků jich odstranil 313, tedy 42 %. „Nevyhovující stav silnic, který ohrožuje zdraví a bezpečnost řidičů, nám není lhostejný, proto na zlepšení kvality věnujeme velkou energii a nemalé finanční prostředky,“ řekla hejtmanka kraje, který má nejdelší síť pozemních komunikací v republice. Na druhém místě skončila Praha, na třetím Vysočina.

Práci silničářů urychlují i aktivní motoristé. Ti mohou například pomocí aplikací Musimetoopravit.cz nebo Vymoly.cz vyznačit problémové úseky na mapě. Data od uživatelů následně obdrží odpovědní správci silnic. „Výsledkem je spolupráce, která pomáhá situaci měnit,“ řekl Čaník za Vymoly.cz. Jenom za rok 2017 lidé přes tento portál nahlásili celkem 1931 nebezpečných míst. Do konce července se mohou také zapojit do osmého ročníku ankety Nejhorší díra republiky.

Z tiskové konference Michal Koubek

Konkurence mezi bankami narůstá a je to dobře, myslí si Češi

Důvěra klientů v banky mírně stoupá. Vyplývá to ze studie České bankovní asociace zpracované agenturou SC&C, jejíž výsledky představila novinářům v úterý 17. dubna. V žebříčku různých institucí se umístily na prvním místě před zdravotnickými zařízeními nebo dopravními společnostmi. Jana Hamanová, ředitelka SC&C, si to vysvětluje absencí finančních a mediálních krizí v posledních letech.

„České banky krizí v roce 2008 prošly velmi dobře a do výsledku se to odráží,“ myslí si Vladimír Staňura, hlavní poradce asociace. Banky v průzkumu získaly 7,2 bodů z 10 CSI (Index spokojenosti zákazníka) a toto prvenství si drží již třetím okem.

„Narůstající konkurenci mezi bankami Češi považují za dobrou věc,“ uvádí Hamanová. Průzkum tvrdí, že z třetiny zákazníků, kteří uvažovali o přestupu k jiné bance, ji pouhá dvě procenta skutečně změnila. Jako důvod setrvání lidé nejčastěji uváděli, že mezi bankami není příliš velký rozdíl a že je jejich banky dokázaly motivovat k tomu, aby neodcházeli. „Udržet klienta stojí nějaký obnos peněz, avšak získat nového stojí sedmkrát tolik,“ dodává Staňura.

V souvislosti s novou evropskou směrnicí GDPR (Obecné nařízení na ochranu osobních údajů) se agentura také ptala na důvěru klientů v zabezpečení osobních dat bank. Studie uvádí, že 84 % dotázaných se nebojí úniku dat u bank oproti e-shopům a fintechovým společnostem jako Zonky či Startovač. „Navzdory nové legislativě otevírající poskytování některých bankovních služeb dalším nebankovním subjektům si jen každý desátý Čech myslí, že větší sdílení důvěrných informací povede k lepším a rychlejším službám,“ shrnuje skepsi Čechů Staňura.

Z tiskové konference Marek Zavřel

Kultura

Zemřel Miloš Forman, dvojnásobný oscarový režisér

Ve věku nedožitých 86 let zemřel americko-český režisér Miloš Forman. Umělec, který nekonvenčním přístupem k filmu dobyl českou a posléze i americkou kinematografii. „Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími,“ řekla pro ČTK vdova Martina. Forman zemřel 13. dubna ve Spojených státech po krátké nemoci. Rozloučení se uskutečnilo v úzkém rodinném kruhu.

Na úmrtí slavného režiséra reagovala média po celém světě. Držitel dvou Oscarů za režii se proslavil již na začátku 60. let, když natočil svůj první celovečerní film Černý Petr. Forman se okamžitě etabloval mezi tuzemskou filmovou elitou a stal se představitelem tzv. československé nové vlny. Následovaly Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko – film nominovaný na Oscara, který mu ulehčil pracovní začátky v Americe. Jeho poslední snímek natočený v Československu, než odešel v srpnu 1968 do USA, líčí Formanovo oblíbené téma – provinciálnost. Malost českých vesničanů zobrazená během jednoho večera na lidové zábavě ve své době pobouřila spoustu lidí, i přes to se ale film stal jedním z nejzásadnějších děl české kinematografie.

Trvalo sedm let, než se Forman proslavil i za oceánem. V roce 1975 se dostal ke scénáři k Přeletu nad kukaččím hnízdem. Snímek znázorňuje bezpráví páchané na pacientech uvnitř psychiatrické léčebny a také boj proti institucím, který Forman zažil na vlastní kůži. Dílo získalo pět sošek, včetně ocenění za nejlepší režii a film. Přelet neproslavil jenom Formana, ale i Jacka Nicholsona ztvárňujícího hlavní roli.

I když si mnozí mysleli, že Formanův vrchol přišel s Přeletem, v roce 1984 se mu podařilo úspěch snímku překonat s Amadeem. Film pojednávající o slavném skladateli, částečně natáčený i v Československu, byl nakonec oceněn osmi Oscary, a nesmazatelně ho tak zapsal mezi legendy světového filmu.

Formanovo dílo není jenom film, ale i svědectví doby. Autor se nebál provokovat a mluvit o tabuizovaných tématech. Jestli to v 80. letech ve Vlasech byla válka ve Vietnamu, v 90. to byl pornografický průmysl a nákaza HIV v jeho zřejmě nejkontroverznějším filmu Lid versus Larry Flint.

Marcel Faltys

Sněz tu žábu. Francouzské divadlo v Praze ničí stereotypy

Už počtvrté nabídne pražské Studio Alta to nejlepší ze současné francouzské divadelní tvorby. Od 10. do 13. května budou mít diváci možnost navštívit například oceňovanou inscenaci Kredenc naživo či scénickou skicu Všichni živí režiséra Davida Prachaře. Součástí festivalu Sněz tu žábu jsou i workshopy pro divadelní profesionály nebo diskuse s pozvanými autory.

Jeho cílem je sbližování české a francouzské kultury a podpora spolupráce mezi těmito zeměmi. „U nás je z francouzského divadla známo hrozně málo a vazby mezi umělci tu ještě tolik nefungují,“ přiblížila ředitelka festivalu Natálie Preslová. „Zároveň se snažíme bourat stereotypy o Francii obecně, proto například i název Sněz tu žábu. Žabožrouti, to je zpravidla první, co se Čechům vybaví, a přitom to tak vůbec není,“ dodává.

Jako hlavního hosta nabídne letošní ročník renomovaného režiséra Pierra Meuniera. Jeho pohybově-výtvarná inscenace Kredenc naživo klade důraz na destrukci svazujících tradic a lidských hodnot. „Za méně než hodinu se stará dřevěná skříň promění v třísky na podpal. A je tohle divadlo? Ano, je! Představení tak definitivní a šílené jako jiné masakry končilo tichem a zůstalo dlouho v paměti,“ hodnotil provedení deník Le Monde.

Dvojitou českou stopu poskytne další výjimečný projekt, scénická skica poprvé přeložené francouzské hry Všichni živí. V ní se představí jako režisér i herec hlavní role David Prachař: „Já říkám v legraci Všichni mrtví, protože je to vlastně zpověď takového stárnoucího muže. Žije sám, se svými dětmi komunikuje pouze po telefonu, je uzavřený ve svém světě a sumarizuje svůj život. Vzpomíná na to, co se mu podařilo a co se mu nepodařilo. Dochází ke zjištění, že toho, co vyšlo, není moc.“ Autorkou textu je Laureline Le Bris-Cep, vnučka českého spisovatele Jana Čepa. Všichni živí nebudou jedinou překladovou premiérou, čeští režiséři představí ještě čtyři původně francouzské hry. Další zajímavé autory předvedou dva festivalové bloky v rámci tzv. jednohubek. Se svojí zvukovou instalací, koncertem a DJ sety vystoupí také francouzský konceptuální umělec Joe Cave.

Všechna představení i akce v rámci festivalu doprovodí české či francouzské titulky nebo simultánní překlad, a jsou tak přístupné v obou jazycích.

Z tiskové konference Patricie Bártová

Národní divadlo zkoušelo Marnou opatrnost pod taktovkou choreoložky Elliotové

La Fille mal gardée (česky Marná opatrnost), balet Fredericka Ashtona, dorazil do Prahy. Komedie, která má za sebou 35 inscenací ve světových divadlech, jako jsou Pařížská opera nebo Velké divadlo v Moskvě, se poprvé v historii představí i na české půdě a to 19. dubna. Baletní soubor si na pomoc přizval britskou choreoložku Jane Elliotovou, která se podílela na sedmnácti zpracováních tohoto díla.

„Svěží, zábavné a nádherné,“ popisuje Elliotová baletní hru, která se poprvé objevila již na konci 18. století ve Francii, a je tak jedním z nejstarších dochovaných baletů. Choreograf anglického Královského baletu Frederick Ashton ji oživil v roce 1960.

Příběh je klasikou mezi divadelními hrami jakéhokoli stylu. Matka brání dceři Lise v lásce k chudému chasníkovi Colasovi, protože ji chce provdat za bohatého, ale hloupého syna velkostatkáře. Marná opatrnost je tak vlastně obdobou české opery Prodaná nevěsta. Postava matky je komická, tančí ji tradičně muž a na prknech Národního divadla ji ztvárňují Alexandre Katsapov a Jiří Kodym. Zajímavostí je, že Marnou opatrnost nenazkoušel jen 80členný soubor, ale též jeden živý kůň, kterého ocení zejména mladší diváci. Hře vévodí obtížná sóla, která mají podtrhovat mladické city obou zamilovaných.

Choreologie, kterou se Elliotová zabývá, vznikla ve 40. letech 20. století. Je to záznam tanečních pohybů do notové osnovy dle tanečních not. Choreoložka také věří, že učit se tancovat z tohoto záznamu je mnohem preciznější než učit se z videí, jak to dělají dnešní baletní společnosti. To proto, že chce, aby každý pohyb zůstal zcela stejný jako ten původní.

Z Národního divadla Sára Mazúchová

Do Knihovny Václava Havla přišlo Americké jaro, festival sbližující kultury

Až do 18. května budou ve vybraných českých městech vystupovat mladí američtí hudebníci, jako třeba sopranistka Kelley Hollis. Třináctý ročník mezinárodního festivalu Americké jaro chce představit začínající americké i české umělce, a ještě více tak prohloubit vztahy mezi oběma zeměmi. Ke stému výročí založení Československa, které tehdy Američané podpořili, připravila letos doprovodný program i Knihovna Václava Havla (KVH). V tomto týdnu nabídla tři debaty a jedno scénické čtení.

Festival zahájila v pondělí diskuse o česko-amerických vztazích po roce 1918 a na ni navázala úterní debata o vztazích po roce 1989, kterou provázel novinař Daniel Anýž. Diskutovaly tři osobnosti, které mají k Americe blízko jak profesně, tak i osobně. Jedna z nejvýraznějších představitelek tanečního a fyzického divadla Miřenka Čechová se do USA dostala díky prestižnímu Fulbrightovu stipendiu a dnes působí střídavě v Česku a v zahraničí. Ondřej Kania odešel do Ameriky studovat v 17 letech, dnes je spolumajitelem Pražského humanitního gymnázia a zprostředkovává českým studentům stipendia v USA. Posledním debatujícím byl ředitel KVH a překladatel Michael Žantovský, který se do Spojených států poprvé vydal už během studií v Kanadě.

V uvolněné náladě se všichni tři dělili o dojmy a zkušenosti z Ameriky. Nejprve se mluvilo o pozitivech a počátečním nadšení z příchodu do „země neomezených možností“. „Musí dojít ke zlomu, kdy člověk přistoupí na tu jejich hru,“ popisuje Čechová, jak pro ni bylo těžké uvěřit stále se usmívajícím Američanům, že to myslí upřímně. „Naučila jsem se, že všechno záleží jen na mně a na tom, kolik investuji do svého snu.“ Debata se ale nenesla jen na vlně optimismu, po chvíli se stočila k negativním stránkám a problémům USA, jako je třeba nerovnost ve vzdělání a jeho nedostupnost sociálně slabším nebo velké sociální rozdíly mezi vrstvami. Kania upozornil na problém, že v okolí dobrých státních škol jsou vysoké ceny nemovitostí a sociálně slabší se tak musí odstěhovat na periférii. Čechová zmínila těžkou situaci vysokoškolských studentů, kterým vypršelo vízum, a oni se tak ocitli v zemi jako nelegální imigranti. Příběh jedné takové studentky ji zasáhl natolik, že se mu rozhodla věnovat ve své připravované knize.

Hosté se nevyhnuli ani prezidentu Donaldu Trumpovi. „Zásadně se změnila nálada všech lidí kolem mě. Brali to jako hlubokou osobní prohru,“ popisuje pocity po jeho vítězství Čechová. „Američané se budou muset naučit ten náš evropský cynismus,“ dodává. „Myslím si, že díky volbám se ukázalo, že jsme Americe vůbec nerozuměli,“ říká Kania, a protože nevidí žádného silného demokratického kandidáta, sází na to, že bude Trump zvolen znovu. Žantovského Trump překvapil i příjemně, podotýká, že výsledky, kterých dosáhl, nejsou vůbec tak špatné. „To nejúžasnější na Americe je, že si každý najde takovou, jakou chce,“ říká Žantovský, který vidí v Americe vstřícnost a otevřenost, ale nepřehlíží ani její problémy.

Z diskuse Kristýna Schönová

Imagine Dragons nadchli vyprodanou O2 arenu

Dvacet tisíc fanoušků pod střechou 02 areny, na 20 skladeb během necelých dvou hodin. A na závěr dlouhý potlesk. Americká skupina Imagine Dragons si zase podmanila pražské publikum. Představila mu novou desku Evolve, ale připomněla i starší hity. Skvělým hudebním projevem, efekty a osobním přístupem k publiku tak připravila fanouškům nezapomenutelný zážitek.

Kapela své třetí studiové album vydala vloni v červnu. Následovalo celosvětové turné, které po letní festivalové sezoně pokračuje v halách napříč světem. Do pražské O2 areny se vrátili držitelé Grammy po dvou letech. Evolve ovládlo celosvětově hudební žebříčky a ve Spojených státech bylo jedinou rockovou deskou se zlatou certifikací v roce 2017. Na streamovací platformě Spotify má přes miliardu přehrání.

Lístky na koncert se vyprodaly během 24 hodin, a zopakoval se tak úspěch z roku 2016. Překupníci je následně nabízeli na internetu, ale i před halou těsně před vystoupením, téměř za dvojnásobek. Za lístek k stání, který v předprodeji stál 1290 Kč, chtěli 2500 Kč.

Jako předskokan vystoupila americká zpěvačka K. Flay, která je aktuálně na turné k druhé desce Every Where Is Some Where. Během koncertu zahráli Imagine Dragons kromě největších písních, jako jsou Believer nebo Thunder, i starší tvorbu z desek Smoke + Mirrors nebo Night Visions. Vystoupení rozdělili na několik částí, včetně akustické, při které se kapela přemístila na podium v zadní části haly. Během ní zahráli novinku Next To Me, ale i starší singl I Bet My Life. Večer zakončili svým největším hitem Radioactive.

Imagine Dragons vznikli v roce 2008. Jejich nejvýraznější postavou je zpěvák Dan Reynolds. Kapela se dále skládá z kytaristy Wayna Sermonta, bubeníka Daniela Platzmana a baskytaristy Bena McKee. Dubnový koncert byl jejich již čtvrtým vystoupením v Česku. Poprvé se tu představili v roce 2013 s debutem Night Visions s hitem Radioactive.

Z koncertu Zuzana Jarolímková

Sport

Další zaváhání Plzně dramatizuje boj o titul. Baník se odlepil ode dna

Nepovedené plzeňské jaro pokračuje. Fotbalisté Viktorie remizovali doma se Spartou 2:2 a jejich náskok v čele ligy se opět ztenčil. Svěřenci trenéra Pavla Vrby nevyhráli už počtvrté v řadě a šest zápasů před koncem soutěže mají k dobru pouhých pět bodů na druhou Slavii. Ta v páteční předehrávce porazila Karvinou 3:2. Ode dna ligové tabulky se odlepil ostravský Baník, kde ho vystřídalo Brno.

Sparta v nedělním ligovém šlágru začala aktivněji a po gólech Václava Kadlece a Srdjana Plavšiče vedla ve 12. minutě 2:0. Vedoucí tým ligy se vrátil do zápasu po rohu zásluhou hlavičky Radima Řezníka. Doposud zaražení domácí zpřesnili hru na polovině soupeře a postupně si vytvořili mírný tlak. Vyrovnání se dočkali až po dalším rohu v druhém poločase, kdy laxní obrana Sparty dovolila hlavičkovat Tomáši Hořavovi. Spartu ztráta vedení opět nastartovala, ale ani Václav Kadlec, ani Nicolae Stanciu z nadějných pozic nemířili přesně. Konečnou remízu 2:2 tak vítali spíše domácí. „Na to, jaký byl začátek utkání, prohrávali jsme 2:0, tak musíme ten bod brát. I když samozřejmě jsme chtěli vyhrát,“ uvedl pro O2 TV trenér Pavel Vrba. „Pro mě je to ztráta,“ odvětil sparťanský kouč Pavel Hapal.

Druhý celek tabulky Slavia porazil v domácím utkání Karvinou 3:2. „Jsme ve fázi, kdy jsme schopni porazit každého a prohrát s každým. Naše výkony nejsou takové, abychom mohli pošilhávat po špici,“ uvedl trenér Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci.

Jeho tým se od začátku herně trápil, nevýrazný úvod domácích z brejku potrestal aktivně hrající Jan Kalabiška. Zaskočení slávisté se prosadili ze své první větší příležitosti. Do té doby bezchybná obrana Karviné nepohlídala náběh Miroslava Stocha, který využil nabídnutého prostoru a vyrovnal.

Ve druhém poločase Slavia otočila stav utkání. Druhý gól v zápase vstřelil výborně hrající Stoch a po rohu se v 78. minutě prosadil Jakub Jugas. Karvinští fotbalisté ani přes dvougólovou ztrátu nepolevili a rychlostí v ofenzivě dělali problémy slávistickým stoperům. Snížili však až v 87. minutě, kdy se prosadil střídající Tomáš Wágner. V závěru naopak zneškodnil dva samostatné úniky brankář hostů Patrik Le Giang. Z týmů bojujících o záchranu zvítězily Baník, Dukla a Slovácko, které v důležitém souboji porazilo Brno těsně 1:0. Bilance Zbrojovky v posledních pěti kolech je mizerná, jediný bod a nula v kolonce vstřelených gólů ukazují příčinu pádu na dno ligy. „Opakuje se to pořád dokola, zkušení hráči selhávají v koncovce,“ povzdechl si trenér Roman Pivarník.

Výsledky 24. kola: Slavia – Karviná 3:2, Jihlava – Zlín 1:1, Teplice – Ml. Boleslav 1:1, Jablonec – Olomouc 0:0, Ostrava – Bohemians 2:0, Slovácko – Brno 1:0, Dukla – Liberec 2:0, Plzeň – Sparta 2:2.

Pořadí: 1. Plzeň 53, 2. Slavia 48, 3. Olomouc 42, 4. Jablonec 41, 5. Liberec 41, 6. Sparta 40, 7. Bohemians 34, 8. Teplice 32, 9. Ml. Boleslav 26, 10. Dukla 26, 11. Karviná 25, 12. Zlín 25, 13. Slovácko 24, 14. Jihlava 24, 15. Ostrava 22, 16. Brno 20.

Lukáš Svoboda

Finále hokejového play-off odstartovalo, Třinec se snažil držet s mistrem krok

Obrození Oceláři versus obhájce titulu a suverén loňského a letošního play-off z Brna. Takové je složení hokejového finále, jež v sobotu začalo v Třinci. Favorizovaná Kometa ztratila první zápas vysoko 1:5, o den později na stejném ledě brala výhru 3:2 Série se tedy přesouvá do Brna za stavu 1:1. „Máme bod, pro ten jsme přijeli,“ hlásil po druhém utkání pro iSport.cz spokojeně brněnský útočník Jan Hruška.

Kometa dává ve vyřazovací části vzpomenout na loňskou jízdu, kdy v play-off ztratila pouhé dva duely. Po Vítkovicích (postup 4:0 na zápasy) smetla s jedinou prohrou i vítěze základní části z Plzně, první finálovou bitvu v Třinci ale nezvládla. Svižně hrající domácí vedli po šesti minutách 2:0, a přestože Marcel Haščák snížil, dvě trefy třineckého Jakuba Petružálka rozhodly utkání, které nakonec skončilo poměrem 5:1 pro Oceláře. „Bude rozhodovat střední pásmo. Musíme hrát kompaktně v pěti lidech,“ odhadoval už hrdina Petružálek další průběh série pro iDnes.cz.

Nedělní duel číslo dva nabídl dramatičtější podívanou, na dva góly brněnského Jana Hrušky reagoval brankou domácí Jiří Polanský. Hosté znovu odskočili, ale stejný muž stáhl náskok Jihomoravanů čtyři minuty před koncem opět na rozdíl jedné branky. Kometa si už ale vítězství 3:2 pohlídala. „Lepší vyhrát takhle než jednoznačně,“ řekl dvougólový Hruška. Finálová série pokračuje ve středu a ve čtvrtek v Brně.

Poslední dvě kola čekají účastníky baráže o postup či udržení v nejvyšší soutěži. Ve vyrovnané tabulce odskočily Karlovy Vary, které už pětkrát za sebou vyhrály, naposledy v úterý 3:0 s Kladnem a předtím v neděli 2:1 po nájezdech na ledě stejného soupeře. „Strašně těžký zápas, ubojovali jsme ho týmovým duchem. Tohle jsou body zlata,“ rozplýval se pro Hokej.cz útočník Ondřej Beránek, jenž vyrovnal v čase 59:44. Jeho týmu stačí k jistotě postupu ze zbylých dvou utkání jeden bod.

Po uzávěrce: Kometa –Třinec 3:2, 5:2, stav série 3:1. Tabulka baráže: 1. Karlovy Vary 19 bodů, 2. Litvínov 15, 3. Jihlava 13, 4. Kladno 13

Tomáš Vogl

Pastrňák pobláznil NHL. Překonal i letitý rekord Gretzkého

David Pastrňák. V play-off NHL se o nikom tolik nemluví jako o útočníkovi Bostonu. Ve druhém utkání série s Torontem vstřelil tři branky a přidal tři asistence. Ve věku 21 let a 324 dnů se stal nejmladším hokejistou, který získal šest a více bodů v jednom utkání vyřazovací části. Překonal tak 35 let starý rekord kanadské legendy Wayna Gretzkého, ten si v roce 1983 v utkání play-off proti Calgary sice připsal o bod víc, ale bylo mu 22 let a 81 dnů.

Loni po dlouhých vyjednáváních, kdy byla na stole i varianta výměny, podepsal šestiletou smlouvu na 40 milionů dolarů, což z něj dělá třetího nejlépe placeného Čecha v NHL. Více si vydělají jen jeho týmový kolega David Krejčí a Jakub Voráček z Philadelphie.

A Bostonu se Pastrňákův pohádkový kontrakt náramně zúročuje. Vždyť díky skvělému výkonu vévodí s devíti body bodování play-off celé soutěže. „Hraje parádně celou sezonu, neustále na sobě pracuje a zlepšuje se, dnes ale předvedl něco mimořádného,“ chválil pro NHL.com Pastrňáka po zápase, který Bruins vyhráli 7:3, jeho týmový kolega a parťák z první formace Brad Marchand.

Formace Marchand, Bergeron, Pastrňák posbírala celkem už 20 bodů, všichni jsou navíc v první patnáctce bodování soutěže. Podle statistik není momentálně v soutěži lepší útok. „S klukama z formace se mi hraje parádně, nastupujeme spolu už dlouho a vzájemně se posunujeme,“ chválil Pastrňák spoluhráče. Fungující spolupráce s havířovským rodákem si váží i jeho druhý spoluhráč z první řady Patrice Bergeron. „Spousta lidí v Bostonu už ví, jak dobrý je. Teď to začínají poznávat i ostatní lidé v zemi,“ připojil se člen Triple Gold Clubu pro vítěze mistrovství světa, olympijských her a Stanley Cupu.

Z pohledu českého fanouška je na místě i srovnání s Jaromírem Jágrem, který stejně jako nyní Pastrňák pobláznil NHL jako šikovný mladíček na počátku devadesátých let. V 21 letech měl Jágr na kontě 220 bodů, Pastrňák jich má aktuálně 203. Pokud si navíc Bruins udrží formu a projdou v play-off do dalších kol, může jeho bodové konto směle překonat.

Kryštof Šimek

Zpověď Gabriely Koukalové o psychických problémech a rivalitě s Vítkovou

Biatlonistka Gabriela Koukalová v průběhu posledních dvou týdnů vzbudila v médiích velký zájem poté, co vydala biografii a v několika rozhovorech promluvila o svých problémech s anorexií/bulimií a neshodách v týmu. Též řekla, že přeruší kariéru minimálně na další rok. V knize s názvem Jiná, kterou napsal vedoucí Magazínu Dnes+TV Martin Moravec, popisuje celý svůj život ve velkém detailu. To vyvolalo mezi lidmi rozporuplné reakce. Koukalová má už rok pauzu od vrcholového sportu, což je od doby, co má problémy s lýtkovými svaly.

Jen úzký okruh lidí měl tušení, že je v zákulisí života české biatlonistky něco špatně. Po olympiádě v Soči, ze které si přivezla dvě stříbrné medaile, velmi úspěšné sezoně 2015/2016, z níž má velký křišťálový glóbus, a zlatu z mistrovství světa 2017 vše vypadalo idylicky. Koukalová rozdávala úsměvy na všechny strany a tým trenéři popisovali jako šťastnou rodinu. Proto šokovalo, když rodačka z Jablonce nad Nisou přiznala, že 10 let bojovala s poruchou příjmu potravy a vztahy v týmu nebyly tak ideální, jak se zdály.

V rozhovoru pro MF Dnes vysvětluje, co ji k psychickému onemocnění dovedlo. Viníkem má být trenér z juniorských let, který jí v 17 letech řekl, že je „tlustá jako prase“. Od té doby se Koukalová potýkala se svou váhou. Zároveň ale dodává, že to není jen jeho chyba, protože on jako dospělý muž si v tu chvíli plně neuvědomoval, co s mladým děvčetem udělá taková věta. „Očekával jsem, že o mně paní Koukalová v negativním smyslu psát bude, překvapila mě však míra zloby a polopravd, které jsou v knize uváděny,“ uvedl k nařčení Jindřich Šikola, který je tím juniorským trenérem.

Biatlonistka také zmínila mnoho diet i pravidelné zvracení. „Když to bylo nejhorší, tak jsem zvracela i osmkrát denně.“ Její bývalá kolegyně z reprezentace a kamarádka Jitka Landová je jedna z mála, která o tomto problému věděla. Na rozdíl od Gabriely však mluví o bulimii, která je typická právě zmíněným zvracením. Až díky manželovi Petru Koukalovi, který ji poslal k výživovému poradci, jenž jí stanovil jídelníček, začala znovu jíst normálně.

Dalším z problémů byla rivalita v týmu. Koukalová v knize zmiňuje, že její vztah s reprezentační kolegyní Veronikou Vítkovou nebyl zrovna přátelský. „S Veronikou už několik let nemluvíme. Mnohokrát jsem se snažila najít si cestu, ale ona nechtěla. Nebo jsem ji možná hledala špatně.“ Obě biatlonistky mají totiž úplně odlišnou povahu. Jedna bláznivá a nedochvilná, druhá perfekcionistka, která chodí vždy na čas. To je jeden z mnoha důvodů, proč jejich vztah nefungoval.

Koukalová též na začátku dubna při akci Ukliďme Česko oznámila, že příští sezonu určitě nenastoupí do Světového poháru. Dříve zdůrazňovala, že to není definitivní konec, ale v rozhovoru pro DVTV už tak optimistická nebyla. „Já se tam vrátit nechci. Je to pro mě do teď traumatizující.“ Přesto přímo neřekla, jestli končí.

Stanislava Benešová

Počasí

Počasí

Teplé jarní počasí přineslo rekordní teploty. V neděli 15. dubna naměřili nejvíc v Karviné: 25,7 stupně Celsia. Maxima hlásily i další stanice v Moravskoslezském, Olomouckém či Zlínském kraji.

redakce