26. dubna 2018, Carolina č. 944

události od 18. do 25 dubna


Z domova

Filip staronovým předsedou KSČM, Zeman vyzval stranu k pokání a toleranci vlády

V sobotu 21. dubna se v Nymburku konal desátý sjezd Komunistické strany Čech a Moravy. Hlavním programem byla volba předsedy a diskuse o vznikající vládě ANO a ČSSD s možnou podporou komunistů. S projevem vystoupil také prezident Miloš Zeman jako první hlava státu po roce 1989.

Největšími favority na post předsedy byli kromě Vojtěcha Filipa, jenž stranu vede už od října 2005, také místopředseda Josef Skála a europoslankyně Kateřina Konečná. Do druhého kola tajné volby s ním nakonec postoupil Skála. Zvítězil ale Filip, od delegátů získal 165 hlasů, Skála o 22 méně. Předseda KSČM se volí na čtyři roky, letošní volba se ale konala už po dvou letech. Filip dal totiž funkci k dispozici po neúspěchu v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny, v nichž strana získala jen 7,8 procenta hlasů a 15 poslanců, nejméně od svého vzniku.

Skála označil vítězství za symbolické a zdůraznil potřebu spolupráce. Opíral se i o fakt, že rozdíl mezi ním a Filipem byl v prvním kole jen pět hlasů ve prospěch budoucího vítěze. Filip považuje svůj mandát za silný. Post prvního místopředsedy obhájil Petr Šimůnek. Další tři místa řadových místopředsedů obsadili Kateřina Konečná, poslanec Stanislav Grospič a právník a podnikatel Václav Ort. Vedení opustili poslanci Jiří Dolejš a Josef Skála.

Premiér v demisi Andrej Babiš i předseda ČSSD Jan Hamáček na sociálních sítích krátce po volbě pogratulovali Filipovi ke znovuzvolení. Ten řekl, že je připraven s oběma jednat o toleranci vlády ANO a ČSSD. „Musíme jasně dbát na to, aby strany nenominovaly na určitá místa lidi, kteří představují konflikt,“ dodal. Naopak kritiky se Filipovi a stejně tak možné účasti komunistů na vládě dostalo od Jiřího Pospíšila a Petra Fialy, předsedů TOP 09 a ODS.

Na základě rozhodnutí 313 delegátů bylo jednání uzavřené. Novináři tak mohli vyslechnout pouze úvodní projevy předsedy Filipa a prezidenta Zemana. Filip obhajoval vyjednávání s hnutím ANO. „Chceme s hnutím ANO a ČSSD podepsat smlouvu o toleranci vlády. Chceme předkládat vlastní návrhy zákonů a mít možnost hlasovat o nedůvěře vládě, pokud nebude plnit programové prohlášení,“ citoval Radiožurnál Filipa.

Zeman poděkoval „soudružkám a soudruhům“, jak účastníky starým sociálnědemokratickým oslovením pozdravil, za podporu v prezidentské volbě. Hovořil o historii levicových vlád a komunistické strany. Vítězný únor například označil za prohraný únor, „protože vytvořil monopol moci“, a procesy s Miladou Horákovou, Heliodorem Píkou nebo Rudolfem Slánským za justiční vraždy. Straně doporučil, aby si udělala hlubokou analýzu své historie. „Nazval bych ji pokáním. Nezapomeňte, že pokání očišťuje a je předstupněm k normálnímu životu,“ řekl. Na komunisty naléhal, aby nepromarnili příležitost účasti levice „na řízení věcí veřejných a na tvorbě vlády“, například přemrštěnými požadavky. Sebe Zeman označil za demokratického socialistu. Na závěr všem přítomným popřál, aby svět šel nalevo, jak to kdysi napsal Tomáš Garrigue Masaryk. Proti Zemanově přítomnosti protestovaly podle ČTK před budovou, kde se konal sjezd, asi dvě stovky lidí.

Jiří Lacina

Prahou prošel pochod proti antisemitismu, uctil památku obětí holocaustu

V centru hlavního města se v neděli 22. dubna konal Pochod dobré vůle k uctění památky obětí holocaustu a připomenutí 70. výročí založení státu Izrael. Hlavní myšlenkou už patnáctého ročníku pochodu, pořádaného českou pobočkou organizace Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, bylo motto: Všichni jsme lidé. Organizátoři pochodu chtěli upozornit na stálé nebezpečí výskytu antisemitismu i násilí vůči etnickým a náboženským menšinám.

Stovky účastníků se sešly na náměstí Franze Kafky, aby se za zpěvu hebrejských písní a jemného dunění zvířecího rohu, zvaného šofar, vydali pomalou chůzí na Palachovo náměstí před Rudolfinum a dále do Valdštejnské zahrady. Někteří aktéři se v průběhu pochodu spontánně zapojovali do zpěvu, jiní pouze mlčky mávali prapory s Davidovou hvězdou. Přítomní měli možnost podepsat petici na podporu přemístění českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Ve Valdštejnské zahradě podpořili pochod svými projevy místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a izraelský velvyslanec Daniel Meron. Nebyli však jedinými známými osobnostmi, které vyjádřily pochodu přízeň. Pochodu i doprovodného programu se již po několikáté účastnil herec Jan Potměšil.

Zvláštní důraz se letos kladl na osudy židovských dětí, odvezených do Dánska, a příběhy jejich poválečných setkání. Oficiálně připadá den památky obětí holocaustu na 27. leden, den osvobození koncentračního tábora Osvětim v roce 1945. Židé si však připomínají pohnuté osudy svého národa i v dubnu, neboť v tomto měsíci došlo v roce 1943 k povstání ve varšavském ghettu.

Z centra Prahy Jan Lucián Jeřábek

ADHD netrápí jen děti, život komplikuje i dospělým. Mnozí však pomoc nevyhledají

Porucha pozornosti s hyperaktivitou se nejčastěji spojuje s dětmi, špatně se označuje za pouhé zlobení, ze kterého vyrostou. Přitom však v 75 % případů přetrvává do dospělosti a jedincům může výrazně zkomplikovat život. O této opomíjené problematice diskutovali v úterý 24. dubna v pražském Café Louvre předseda Psychiatrické společnosti Martin Anders a Marian Koranda ze zdravotnického zařízení Psychiatrie Praha.

U dospělých se ADHD často kvůli různým, na první pohled nevinným, příznakům obtížně diagnostikuje. Od nedůležitého zapomínání, problémů s udržením pozornosti či vnitřního neklidu až po výbuchy vzteku a selhávání v práci a sociálních vztazích. „Do dospělosti přetrvává převážně nepozornost a klesá potom impulzivita a hyperaktivita,“ vysvětlil Martin Anders. Se svými problémy se lidé často bojí svěřit odborníkům ze strachu z reakce okolí. Přitom léčbou je možné negativní příznaky nemoci zmírnit, a vyhnout se tak nejrůznějším negativním důsledkům. K těm například patří až čtyřikrát častější možnost zavinění dopravní nehody, páchání kriminální činnosti nebo riziko závislosti na drogách a alkoholu.

Pokud se člověk s ADHD správně neléčí, je u něj vyšší pravděpodobnost, že sáhne po návykových látkách. Pacienti je ve většině případů užívají jako způsob automedikace, aby unikli ze světa plného úzkosti a neklidu. Lidé trpící čistou formou ADHD začínají často užívat drogy mezi 17. až 22. rokem, bývají závislí i na nikotinu. Jedinci, které trápí ještě další poruchy, experimentují s návykovými látkami už od 12 let. Ženy s nimi začínají dříve než muži. U pacientů léčených s ADHD výrazný klesá užívání psychotropních látek, upozornil Koranda na důležitost včasného řešení problému.

Léčba pomocí prášků v některých pacientech vzbuzuje hrůzu ze změny osobnosti či otupělosti. „Léky nezařídí to, že přestanete být chaotik, nezpůsobí to, že přestanete být tvůrčí člověk, (…) způsobí to, že ta práce je pro vás snazší, je snazší se soustředit,“ doplnila novinářka Ludmila Hamplová trpící poruchou pozornosti s hyperaktivitou. Úspěšná léčba ADHD však nemusí být založena pouze na medikaci, dostupné jsou i různé psychoterapeutické metody. Vše se odvíjí od závažnosti poruchy a preferencí pacienta. Terapií jsou i tvůrčí činnosti a sport. V těchto disciplínách lidé s poruchou dosahují výrazně lepších výsledků než lidé bez psychických problémů. Mezi známé sportovce trpící ADHD patří třeba několikanásobný olympijský vítěz v plavání Michael Phelps, hvězda basketballu Michael Jordan nebo baseballista Peter Rose.

Z tiskové konference Anna Mikolandová

Od dubna se také v motolské nemocnici operuje v robotickém centru

V pražské Fakultní nemocnici Motol otevřeli 19. dubna Centrum robotické chirurgie. K miniinvazivním zákrokům se v něm bude používat systém Da Vinci. Robotické operace začaly v Česku v roce 2005 a v současnosti se prosazují především při urologických, gynekologických, kardiochirurgických či ORL zákrocích.

Používání moderních technologií v medicíně směřuje ke snižování invazity operačních výkonů a zkracuje dobu hospitalizace a následné rekonvalescence. „Plně se to projevuje i v léčbě nádorových onemocnění, kde se snažíme skloubit princip radikality (tedy úplného a bezpečného odstranění nádoru) s principem miniinvazity,“ říká Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Robotická operace funguje na principu „vylepšené“ laparoskopie. Do těla pacienta se pomocí několika vpichů zavádějí nástroje s pohyblivým kloubem a operatér je ovládá ze zvláštního stanoviště na sále, avšak mimo operační stůl. Pohyby řídí přes počítačové zařízení pomocí joysticků nasazených na prstech. Lepší orientaci v operačním poli napomáhá 3D zobrazení a velkou výhodou oproti běžnému laparoskopickému zákroku jsou i jemné robotické nástroje s pohyblivým kloubem, které umožňují dostat se do těžce přístupných nebo zcela nepřístupných oblastí. Bylo prokázáno, že tato operace snižuje krevní ztráty během výkonu a zmírňuje pooperační bolest.

Roboticky asistovaná operativa zaznamenala v posledních letech ve světě značný růst. Mezi nejčastější roboticky prováděné operace patří radikální prosektomie pro rakovinu prostaty. V USA je to většina zákroků, v České republice zhruba 50 %. Pomocí robotů se operuje také např. v pražské Nemocnici Na Homolce a v Ústřední vojenské nemocnici, ve FN Hradec Králové nebo v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Ze zahájení Rebecca Diatilová

Univerzita Karlova pro všechny aneb Den ve znamení vzdělávání

Historická budova Karolina už popáté hostila Den celoživotního vzdělávání a Festival absolventů Univerzity Karlovy. V sobotu 21. dubna se široké veřejnosti prezentovalo všech 17 fakult, které tradičně představily vzdělávací programy pro studenty Univerzity třetího věku (U3V) a také nabídku se zaměřením profesním a zájmovým. Přednášky významných osobností doplnil doprovodný program v podobě komentované prohlídky Karolina či molekulárního baru zástupců Přírodovědecké fakulty.

„Věřím, že si tu všechny generace najdou to své,“ zakončila svou úvodní řeč Milena Králíčková, prorektorka pro studijní záležitosti, když v prostorách Císařského sálu zahájila hlavní program. Ten odstartovalo simulované soudní jednání, jedna z novinek letošního ročníku, během něhož se účastníci U3V pokusili rekonstruovat reálný soudní spor mezi dvěma rodinami, jejichž rozepře se týkala zapáchajícího kompostu na rozmezí sousedících pozemků.

Dále se představil Václav Moravec, známý moderátor a pedagog žurnalistiky, jenž promluvil o komplikovaném procesu, díky němuž se po více než 20 letech od ohlášení tehdejšího děkana Miloslava Petruska dočkala Fakulta sociálních věd svých vlastních insignií z dílny výtvarníka Otmara Olivy. Hlavní program nabídl také koncert Komorního ženského sboru Pedagogické fakulty UK či přednášku o historickém významu univerzity, s níž uzavřel Jan Royt, historik umění a prorektor pro tvůrčí a ediční činnost UK, dění v Císařském sále.

Juniorská Univerzita Karlova přichystala v Malé aule několik dalších přednášek a vystoupení. Řeč přišla na teroristické útoky či počítačové hry. Jan Nevoral z Lékařské fakulty UK v Plzni odvyprávěl několik zajímavých příběhů z oblasti asistované reprodukce, včetně prvního dítěte narozeného „ze zkumavky“. Ve Velké aule proběhla takzvaná zlatá promoce pro absolventy některých fakult z roku 1968. O zábavu těch nejmenších se postaraly bojové hry či fotokoutek.

z Karolina Adam Praus

„Jste tam, kde bylo Slovensko před dvěma lety,“ zaznělo na diskusi o demonstracích

„Máme protestovat proti někomu, nebo proti něčemu? Máme zůstat korektní, nebo burcovat?“ Těmito i jinými otázkami lákala Divadelní fakulta AMU veřejnost k účasti na diskusi s názvem Protesty – Jak? Kdy? Proč?, kterou zorganizovala v reakci na různě úspěšné demonstrace, jež se odehrály minulý měsíc. Jejími hosty byli Mikuláš Minář, vedoucí kampaně Milion Chvilek pro demokracii, a Lukáš Louženský za studentskou iniciativu VyjdiVen. Oba dva si organizaci protestních akcí už vyzkoušeli, a tak se na DAMU ve středu 25. dubna střetly pohledy pořadatelů i účastníků demonstrací. Diskutovat přišlo okolo čtyřiceti lidí a debatou provázel pedagog DAMU Jiří Adámek.

Spolek Milion chvilek požaduje formou petice, kterou k datu konání debaty podepsalo bezmála čtvrt milionu občanů ČR, odvolání Andreje Babiše z funkce premiéra, a to především z důvodu jeho trestního stíhání. Kromě toho uspořádal spolek na začátku března protestní akci za odvolání Zdeňka Ondráčka z funkce šéfa sněmovní komise pro kontrolu GIBS, které se zúčastnily tisíce lidí a která byla natolik úspěšná, že Ondráček sám odstoupil. „Demokracie se nezachrání lusknutím prstů – jednou stávkou, demonstrací, peticí. Ale to, co může pomoct, je nějaká dlouhodobá práce,“ je přesvědčený Minář. To, čeho se zatím podařilo dosáhnout, vnímá jako velký závazek, a proto potřebuje najít recept, jak v lidech uchovat „chuť zapojovat se do veřejného dění“. Spolek Milion Chvilek vyzval 16. dubna premiéra v demisi k veřejné debatě, Babiš výzvu přijal a v současné době obě strany domlouvají parametry setkání.

Ani iniciativa VyjdiVen, za níž stojí především studenti Katedry produkce DAMU, nechce zůstat u jediné výzvy. V polovině března zorganizovala výstražnou studentskou stávku na obranu ústavních hodnot a demokracie, které se zúčastnilo téměř 50 tisíc studentů ve více než 130 městech. Toto úterý, 24. dubna, se organizátoři sešli s některými senátory u kulatého stolu, aby se společně pokusili najít možná východiska ze současné politické situace. V těchto dnech také jezdí do krajských měst, kde se setkávají s lokálními organizátory stávky a diskutují s nimi o tom, co proběhlo a co se bude dít dál.

Debata byla velmi živá a zapojovalo se do ní téměř celé publikum. Řešilo se, zda mají, či nemají pořadatelé čekat na nějakou „rozbušku“ neboli impuls, na základě kterého protest zorganizují, a jak demonstraci udělat co nejúčinnější. Téma se také stočilo k názorové rozdělenosti české společnosti nebo k nedostatku výuky moderních dějin na základních a středních školách. Do diskuse přispěl i člen iniciativy Za slušné Slovensko, který seděl v publiku: „Doporučuji vám dělat demonstrace s moderátorem a hosty,“ poradil českým aktivistům a poznamenal, že Slováci řešili před dvěma lety podobná dilemata. Mikuláš Minář naznačil, že spolek Milion Chvilek další demonstrace v plánu má. „My žádnou další demonstraci neplánujeme, protože si nechceme vystřílet munici,“ prozradil naopak Luboš Louženský za VyjdiVen. Besedu ukončila pozvánka na další diskusní akci, která se bude konat 4. dubna opět na DAMU v rámci divadelního festivalu Zlomvaz.

Z diskuse Marta Hermannová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenský předseda vlády navrhl do funkce ministryně vnitra Denisu Sakovou

Rozhodnutí premiéra Petera Pellegriniho postavit do čela ministerstva vnitra nynější tajemnici resortu Denisu Sakovou (oba Směr-SD) vyvolalo jisté kontroverze. Andrej Kiska považuje tento krok za promrhanou příležitost, dodává ovšem, že jako prezident nemá pravomoc nejmenovat individuálního člena vlády.

Denisa Saková je dlouholetou spolupracovnicí někdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka (Směr-SD), v resortu se pohybuje více než 10 let, prošla různými funkcemi a její kariéra měla rychlý postup. Dopředu ji dle slovenských médií tlačil i expremiér Robert Fico (Směr-SD). Její jméno se tak skloňovalo delší dobu, již po Kaliňákově odchodu z vlády. Na jeho místo se však dostává až po rezignaci Tomáše Druckera (nestraník za Směr-SD), který na této pozici setrval necelý měsíc. Opoziční strana Svobody a Solidarity (SaS) označila návrh za výsměch občanům. Ani iniciativa Za slušné Slovensko nepovažuje Sakovou za reálnou změnu a její jmenování vidí v rozporu s tvrzením vládní koalice, že se snaží o obnovení důvěry lidí ve státní moc.

Ztráta důvěry společnosti v politiky souvisí s probíhající krizí, jež nastala po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Tato událost vyvolala bouřlivé emoce a vlnu protestů. Veřejnost žádala nezávislé vyšetřování a zásadní změnu na politické scéně. Silný tlak postupně vedl k odchodu Kaliňáka, Fica a nejnověji rovněž Druckera. Po jeho rezignaci byl nucen odstoupit také policejní prezident Tibor Gašpar. Dvojnásobnou vraždu bude vyšetřovat mezinárodní tým, na kterém se 18. dubna v nizozemském Haagu dohodli zástupci Slovenska, Itálie i Europolu.

Dlouhodobě špatná situace a četné útoky na novináře se odráží i v každoroční zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Právě kvůli únorové vraždě a verbálním útokům především ze strany Roberta Fica, jenž v minulosti novináře označil za „špinavé antislovenské prostitutky“, země v žebříčku hodnotícím svobodu tisku klesla o 10 míst na 27. pozici.

Česko je na tom ještě hůře. Meziročně se propadlo o 11 příček na 34. pozici. Reportéři přitom odkazují na událost z října 2017, kdy prezident Miloš Zeman při tiskové konferenci mával maketou kalašnikova s nápisem „na novináře“, kterou obdržel jako dárek při návštěvě v Plzeňském kraji. Ze zprávy rovněž vyplývá, že nenávistné klima vůči žurnalistům panuje především v Evropě a Spojených státech a svoboda tisku se loni zhoršila po celém světe.

Po uzávěrce: Prezident ve čtvrtek Sakovou jmenoval.

Helena Malá

Ekonomika

V dopravě jsme za Íránem i Jordánskem, musíme se zlepšit, shodl se Žofín

Legislativní cesta vedoucí ke vzniku nových silnic a dálnic je složitá a pomalá. Zlepšit situaci by však měla projednávaná novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, shodli se v pondělí 23. dubna řečníci na Žofínském fóru. O budoucnosti tuzemské dopravy debatovali ministr dopravy Dan Ťok (ANO), prezident Hospodářské komory ČR a exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý a šéf Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák společně s řediteli Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nebo Správy železniční dopravní cesty.

„Potřebujeme novelu. Potřebujeme ji samozřejmě z mnoha ohledů, ale zejména v té počáteční fázi,“ nechal se slyšet Ťok. Chystaný zákon počítá s novinkou v podobě tzv. předběžné držby. Ta by státu umožnila začít stavět ještě předtím, než skoupí všechny pozemky, na nichž bude nová dálnice stát. Že by měla legislativa pomoci, se domnívají i Dlouhý s jinak velmi kritickým Hanákem. „Je to po dlouhé době konečně moudré rozhodnutí a dohoda,“ řekl druhý jmenovaný.

Podle Ťoka by stát letos mohl zahájit výstavbu 61 kilometrů nových dálnic. Na dalších 64 kilometrech už se pracuje, dodal ministr. Vzhledem ke stabilnímu tempu by ministerstvo mělo být schopno dodržet závazek vybudovat 110 kilometrů nových dálnic do konce roku 2021, jak si vláda vytyčila v programovém prohlášení. Za Ťokova působení v čele resortu už započaly práce na 148 kilometrech dálnic.

Ministr nicméně také zopakoval, že modernizace dálnice D1 do roku 2020 se nestíhají. Očekává roční posun. Jako důvod uvedl nadměrnou administraci vyvolanou protesty ekologických organizací. Dlouhý tyto spolky nazval „ekologickými teroristy“.

Aktéři se shodli i na tom, že tuzemská dopravní infrastruktura v mezinárodním měřítku neobstojí. Podle dat prezentovaných Hanákem Česko v kvalitě dopravních cest předstihují Íránci, Jordánci i Bhútánci. „Kdo nám brání a čí je vina, že na tom nejsme líp, je stát, státní správa, poslanci,“ prohlásil. K dalším důvodům přidal neschopnost státu správně čerpat z evropských fondů.

Ředitel ŘSD Jan Kroupa míní, že potíže se začínají objevovat i v oblasti lidských zdrojů. „Celý ten resort ztrácí lidi z pohledu dělníků, projektantů a tak dál,“ konstatoval. Podle Dlouhého by měl pomoci stabilní finanční přísun do rozvoje infrastruktury. „Česká republika je momentálně v takovém stavu, že není lepší chvíle o tom hovořit,“ řekl. Jako velký úspěch debatující ohodnotili schválení Programu přípravy Rychlých železničních spojení.

Ze Žofína Jan Hrdlička

Pro budoucnost je klíčová schopnost empatie a sociální gramotnost, tvrdí odborníci

Čtvrtá průmyslová revoluce je v plném proudu a my se jí budeme muset přizpůsobit. Především ve vzdělávání. To byla hlavní myšlenka konference, kterou pořádala firma AFEUS (Alliance for European Succes) ve čtvrtek 19. dubna v Praze na Stavební fakultě ČVUT. Diskuse se mimo jiné zúčastnili autor knihy Ekonomie dobra a zla a bývalý poradce Václava Havla či ministra financí Tomáš Sedláček nebo zakladatel Institutu ekonomických studií na FSV UK Michal Mejstřík.

„Začít se musí u učitelů a u učitelů učitelů. Dnešní typ výuky už je prostě zastaralý,“ řekl Sedláček. Podle něj je potřeba výuku digitalizovat a zaměřit se mnohem více na praktické znalosti a prohlubování sociálních dovedností než na memorování zbytečných faktů. „Ty věci si ti lidé budou moci najít na Googlu. To, že potřebují všechno vědět, je přežitek,“ doplnil ho Mejstřík. „Důležité je, aby lidé uměli s těmi informacemi pracovat.“ Panelisté se shodli, že umělá inteligence ještě dlouho nebude schopná dávat fakta do souvislostí takovým způsobem, jakým to umí jen člověk.

Zajedno byli i v tom, že oblastem sociálních návyků či rozvoji empatie by se mělo věnovat více času. „Neznamená to, že memorovat vůbec ne. Jde jen o to, aby nám z těch dětí pak nevyrostly mašiny na zbytečně informace, naprosto neschopné chápat ostatní lidi a rozumět tomu, jak společnost funguje,“ prohlásil Sedláček.

Když došla řeč na rozvoj překladatelských technologií, díky kterým by se lidé nemuseli učit jazyky, strhla se velká debata. Ta veskrze směřovala k jedinému závěru: „Je sice fajn, že nebudeme muset umět slovní zásobu. Ale kdo někdy žil v jiném státě, tak ví, že klíčové pro komunikaci s cizinci není jazyk samotný, ale jisté interkulturní pochopení, které musíme aplikovat, když mluvíme s někým, kdo žije na druhém konci světa. Opět se vracíme k výjimečné schopnosti lidí vnímat a chápat věci v kontextu,“ řekl Pavel Mertlík, bývalý ministr financí za ČSSD.

„Před dvaceti lety, tedy před třetí průmyslovou revolucí, by si také nikdo nedokázal představit, že počítače vytvoří nová pracovní místa, která předtím neexistovala. Já bych se nebála a počkala, co nám budoucnost přinese. Nezapomeňte, že v současnosti máme asi 220 tisíc volných pracovních míst pro 250 tisíc lidí,“ odpověděla Martina Bacíková, ředitelka Institutu ekonomického vzdělávání a zakladatelka středoškolské ekonomické olympiády na dotaz, zda robotizovaný průmysl nevezme lidem práci. „Důležité ovšem je rozvíjet ty klíčové vlastnosti, jako je empatie, sociální inteligence či schopnost promptně a kreativně reagovat na změnu situace,“ dodala.

O tomto problému píše historik Yuval Noah Harari v knize Homo Deus: A Brief History of Tomorrow. Podle něj čtvrtá průmyslová revoluce vytvoří jakousi zbytečnou třídu (useless class), která nebude schopná uplatnit se v divoce progresivní společnosti. Zda tomu tak skutečně bude, nechtěl Tomáš Sedláček, který se v tomto tématu orientuje ze všech diskutérů nejlépe, říct. „Důležité bude, jak se k tomu postaví mladá generace. Pokud se však nezmění přístup a platové ohodnocení učitelů, nepovolí se výuka expertů z branže na středních a základních školách a celkově se výuka nedigitalizuje, vidím to velmi černě,“ zakončil debatu Sedláček.

Z konference Vzdělanost pro společnost 4.0 Jan Křovák

Kultura

Karlovarský festival uctí památku Miloše Formana

Slavnostní zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary připomene velikána českého filmu Miloše Formana. Organizátoři se rozhodli promítnout na velkém plátně jeho legendární komedii Lásky jedné plavovlásky. Cenu za umělecký přínos české kinematografii získá letos herec Jaromír Hanzlík, který se na slavnostní přehlídce představí ve filmu Antonína Máši a Jana Čuříka Bloudění. V nové znělce festivalu režírované opět Ivanem Zachariášem se objeví oscarový herec a loňský držitel Ceny prezidenta MFF Karlovy Vary Casey Affleck. Novinky sdělili pořadatelé na tiskové konferenci v pondělí 23. dubna.

„Miloš Forman byl nejen skvělým filmařem, ale také velkým přítelem karlovarského festivalu. Rozhodli jsme se ho připomenout nikoliv nějakými oslavnými projevy, ale tím, co symbolizoval – filmem,“ řekl prezident MMF KV Jiří Bartoška. Vzpomínku na režiséra bude dále před hotelem Thermal doprovázet Český národní symfonický orchestr, který zahraje hudbu z Formanových snímků Hoří má panenko, Valmont nebo Vlasy. Festival věnuje jednu ze svých sekcí americké neziskové organizaci Austin Film Society, která patří mezi klíčové filmové instituce USA. Mezi hosty se objeví i její zakladatel a umělecký režisér Richard Linklater, jehož kultovní debut Flákač přehlídka uvede. Oddíl s názvem Made in Texas: Pocta Austin Film Society představí devět celovečerních filmů a dva programy snímků krátkometrážních. K vidění bude například soudobý akční western Mariachi Roberta Rodrigueze, psychologický thriller Úkryt Jeffa Nicholse nebo minimalistické drama Davida Zellnera Dítěvec.

Tvůrci festivalu připravili pásmo poetických dokumentárních snímků z „pobaltské nové vlny“, které připomene stylisticky rozmanité dokumentární filmy. „Litvu, Lotyšsko a Estonsko spojuje s bývalým Československem nejen týž rok vyhlášení nezávislosti, ale i mimořádné umělecké vzepětí filmové produkce v 60. letech minulého století,“ řekl Karel Och, umělecký ředitel MFF KV.

Rozpočet karlovarského festivalu je zhruba 140 milionů korun, přičemž ministerstvo kultury přispívá částkou 30 milionů korun. Po šestnácti letech se dlouholetý generální partner skupina ČEZ rozhodl nepokračovat ve spolupráci a vedení festivalu usoudilo, že kvůli krátké době před jeho začátkem nikomu letos tuto pozici nenabídne. Naproti tomu hlavní mediální partner Česká televize uzavřela s MFF dlouhodobou smlouvu o spolupráci minimálně do roku 2022.

Z hotelu Augustine Helena Králová

Beseda s Taberym i slevy v knihkupectvích. Česko slaví Světový den knihy

Na pondělí 23. dubna připadl Světový den knihy a autorských práv. Datum je vybráno záměrně, neboť právě v tento den zemřeli v roce 1616 hned tři světoví spisovatelé – Miguel de Cervantes y Saavedra, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega, peruánský autor a první Jihoameričan, který se literárně prosadil v Evropě. Je to zároveň výročí narození či smrti dalších významných autorů, mezi nimi např. Vladimíra Nabokova.

Do akce, kterou vyhlašuje UNESCO od roku 1995, se zapojuje více než sto zemí s cílem podpořit čtenářství, kreativitu a rovnoprávnost v přístupu k vědomostem. Její součástí je i zvolení Světového hlavního města knihy (World Book Capital). Pro rok 2018 patří titul Athénám.

V Česku doprovází Světový den knihy celotýdenní kampaň Kniha ti sluší, kterou pořádá Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Kromě prodejců a vydavatelů se připojují i knihovny, školy a samotní spisovatelé. Program pořadatelé zahájili v pondělí v Paláci knih Luxor na pražském Václavském náměstí. Až do neděle 29. dubna se pak konají autogramiády, besedy a autorská čtení v knihkupectvích a knihovnách po celé republice. Zájemci se mohou setkat mimo jiné s písničkářem a básníkem Jiřím Dědečkem nebo s nositeli Magnesie Litery Petrou Dvořákovou a Erikem Taberym. Konají se také soutěže pro děti a v zapojených knihkupectvích můžete nakupovat s 15% slevou.

Tváří kampaně je letos Karel Kovář, na internetu známý jako Kovy. Úspěšný youtuber je sám autorem knihy Ovšem, ve které s nadsázkou líčí svůj život i netradiční kariéru.

Program kampaně naleznete na http://www.knihatislusi.cz/prehled-akci/.

Z Luxoru Petr Behenský

Sport

Češky porazily Němky 4:1 na zápasy. Ve finále Fed Cupu se střetnou s USA

České tenistky se po roční odmlce opět probojovaly do finále Fed Cupu. Rozhodující třetí bod získala ve svém druhém zápase Petra Kvitová, a Češky tak o víkendu zdolaly Němky ve čtyřech dvouhrách a jedné symbolické čtyřhře 4:1 na zápasy. V listopadovém finále v Praze se o titul utkají se stávajícími šampionkami z USA, jež porazily Francouzky na jejich vlastní půdě 3:2.

Sobotní dvouhry na antuce otevřela Petra Kvitová, aktuálně 10. hráčka žebříčku WTA, soubojem s německou týmovou dvojkou Julií Görgesovou, kterou bez větších potíží udolala 6:3, 6:2, čímž české výpravě zabezpečila důležitý první bod. Na její úspěch navázala týmová jednička Karolína Plíšková, když hlavně díky preciznímu servisu porazila bývalou světovou jedničku Angelique Kerberovou 7:5 a 6:3. Do nedělních klání tak české hráčky nastupovaly s čistým štítem v podobě náskoku 2:0, který ještě nikdy v minulosti neztratily.

Finálovou účast mohla zajistit už Plíšková v souboji s Görgesovou. Přestože znovu skvěle podávala, podlehla 4:6 a 2:6. Ve čtvrtém souboji neponechala Kvitová nic náhodě a díky suverénnímu výkonu překonala Kerberovou během 58 minut s přehledem 6:2, 6:2 a poslala český tým do šestého finále za posledních osm let. Čtvrtý bod pro svěřenkyně kapitána Petra Pály získalo duo Strýcová-Siniaková, když ve čtyřhře porazilo Görgesovou-Grönefeldovou 7:5 v prvním setu, načež domácí Němky ve stuttgartské aréně zápas vzdaly.

Ve finálovém souboji posledních dvou vítězů Fed Cupu bude mít 10. a 11. listopadu český výběr oproti USA výhodu domácího prostředí O2 areny a také bezchybnou historickou bilanci. Ze všech pěti finále, do kterých se od roku 2011 Češky dostaly, si totiž odnesly titul.

Adam Praus

Kometa obhájila extraligový titul. Baráž zvládly Karlovy Vary a Litvínov

Kometa Brno rozhodla o svém vítězství již v neděli v pátém utkání na ledě Třince, kde zvítězila 4:1, a stejným výsledkem ovládla i celou finálovou sérii. V týž den se dohrávalo i 12. kolo baráže. Litvínov po suverénním výkonu dokráčel za záchranou a doplnil už postupující Karlovy Vary. Jihlavě nestačila ani výhra, po roce si zahraje WSM ligu.

Naprostá dominance, tak by se dalo nazvat počínání Komety v play off. Na cestě za obhajobou titulu ztratili Brňané pouze dva zápasy. Zopakovat triumf z minulé sezóny se povedlo po 11 letech, naposledy to v roce 2007 dokázala pražská Sparta. Třináctým titulem se navíc v tabulce historicky nejúspěšnějších klubů Kometa osamostatnila před Duklou Jihlava.

Brno nedalo Třinci v pátém zápase šanci prodloužit finálovou sérii. Už ve 25. vteřině se ujalo vedení po střele Radima Zohorny a v první třetině přidalo ještě dvě branky. Komfortní náskok si hosté až do konce zápasu uhlídali. Ve třetí třetině sice vykřesal naději pro domácí Bohumil Jank, vzápětí se však do prázdné branky trefil Hynek Zohorna, a dal tak výsledku konečnou podobu.

„Myslím si, že je na ledě vidět, že máme perfektní mančaft se špičkovými hráči a chováme se jako rodina. Loňský zisk titulu byl stejně těžký jako letos. Byli proti nám špičkové mančafty, výborní hráči a výborní fanoušci. Každá série za ty dva roky byla jiná. Takticky i kondičně byli hráči opět fantastičtí," komentoval zisk titulu trenér Libor Zábranský pro iDnes.cz.

Slavit mohou kromě Brna také Litvínov a Karlovy Vary, oba celky si totiž v příštím roce zahrají nejvyšší soutěž. Karlovarská Energie měla jistotu postupu už před posledním kolem baráže, a tak ji nemusela mrzet ani prohra 2:3 na ledě Jihlavy. Litvínovská Verva potvrdila nárůst formy z druhé půlky baráže a po výhře 5:2 nad Kladnem se udržela v extralize. Kladno zůstává ve WSM lize, po roce sestupuje také Jihlava.

Tabulka baráže po 12. kole 1. Litvínov 20 bodů, 2. Karlovy Vary 20 bodů, 3. Jihlava 19 bodů, 4. Kladno 12 bodů.

Marek Stodůlka

HET liga: Plzeň, Olomouc i Sparta vítězí, osm týmů ve hře o záchranu

Pětadvacáté kolo první fotbalové ligy zase hnulo tabulkou. Sparta se díky výhře nad Jabloncem posunula na příčky zajišťující evropské poháry, Severočeši naopak poprvé na jaře prohráli. Před Spartou se na třetím místě stále drží Olomouc, která zdolala Ostravu 1:0. Vedoucí Plzeň zabrala a po čtyřech zápasech opět naplno bodovala, vyhrála na hřišti Brna. Na to nedokázala odpovědět Slavia, která ztratila body po remíze v Liberci. Zamotává se situace ve druhé polovině tabulky – prakticky všechny týmy se při sebemenší ztrátě mohou namočit do sestupových starostí, devátý Zlín od posledního Brna dělí jen osm bodů.

Právě Zlín však udělal důležitý krok k zachování prvoligové příslušnosti, když uspěl na hřišti trápící se Boleslavi. Přibližně po půlhodině zápasu došlo ke kurióznímu okamžiku – gólman hostí Zdeněk Zlámal při zákroku proti vysokému obloučku Petra Mareše zlomil tyč a následovala víc než desetiminutová přestávka, při níž se musela poškozená branka vyměnit za tréninkovou. Nucená pauza pomohla domácím, kteří si do poločasu vypracovali několik příležitostí. V té největší dokázal Zlámala přehodit Nikolaj Komličenko, na čáře však zakročil stoper Jonathan Bijimine a míč na poslední chvíli vykopl.

Obdobnou šanci neproměnil po změně stran zlínský Vukadin Vukadinovič. I jeho zakončení zablokovali těsně před brankovou čárou domácí zadáci. O chvíli později se však právě srbský forvard ve zlínských službách radoval – seběhl si na kolmý pas Mehanoviče, zasekl míč podél Ladislava Takácse a přízemní střelou překonal Martina Polačka. Závěrečný nápor domácích k ničemu nevedl, a zlínští fotbalisté tak teprve podruhé v této sezoně vyhráli na hřišti soupeře.

„Zápas se mi hodnotí těžko. Prohráli jsme utkání, které jsme prohrát neměli. Přestože v první půli náš výkon nebyl optimální, vypracovali jsme si šance, které jsme měli proměnit. Po půli tam byla ještě jedna brejková situace, pak ale soupeř dal gól a od té doby byl lepší, fotbalovější. My už jsme se potom trápili,“ ohlížel se za utkáním domácí trenér Jozef Weber.

Výsledky 25. kola:

Sparta – Jablonec 2:0, Olomouc – Ostrava 1:0, Slovácko – Dukla 2:0, Bohemians – Jihlava 1:1, Boleslav – Zlín 0:1, Brno – Plzeň 1:3, Karviná – Teplice 1:1, Liberec – Slavia 0:0 Tabulka po 25 kolech:

1. Plzeň 56 bodů, 2. Slavia 49, 3. Olomouc 45, 4. Sparta 43, 5. Liberec 42, 6. Jablonec 41, 7. Bohemians 35, 8. Teplice 33, 9. Zlín 28, 10. Slovácko 27, 11. Dukla 26, 12. Karviná 26, 13. Boleslav 26, 14. Jihlava 25, 15. Ostrava 22, 16. Brno 20

Z Adidas Arény Michal Konvalina

Počasí