3. května 2018, Carolina č. 945
události od 25. dubna do 2. května
Z domova
ANO chce do konce týdne koaliční smlouvu, proti vystoupili senátoři ČSSD
Republikový výbor hnutí ANO podpořil další jednání o vládě s ČSSD. „Měli bychom do konce týdne doladit koaliční smlouvu, kde bychom zohlednili požadavky ČSSD,“ řekl v úterý 1. května TV Nova šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Naopak proti koalici vystoupili ve středu 25. dubna senátoři sociální demokracie a výhrady zopakoval předseda horní komory parlamentu Milan Štěch i o čtyři dny později. Vadí jim premiér Andrej Babiš trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo a jeho nestálé názory.
Vyjednávači ČSSD přišli s tím, že by v koaliční smlouvě měla být podmínka, aby nepravomocně odsouzený člen vlády odstoupil, což ANO nepřipouští. „Dávat tohle do smlouvy mi přijde nepatřičné. Především ctěme presumpci neviny. Druhá věc je politická odpovědnost, tu by Andrej Babiš rozhodně vyvodil,“ řekl novinářům předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který byl v neděli hostem pořadu Partie na TV Prima.
S ním před kamerami diskutoval právě Štěch, který během i po vysílání zmínil i další důvody, proč se staví proti spolupráci s Babišem. Odkazoval při tom i na předchozí volební období, kdy vládu tvořily ČSSD s ANO a ještě KDU-ČSL. „Andrej Babiš mění názory podle toho, jak se mu to hodí do krámu, při důchodech byl proti navyšování, pak najednou, že našel peníze a přidá 500 korun. Na sjezdu odborů říkal, že vybral o 300 miliard více na daních, ale to byla zásluha celé vlády. Přisuzuje si vše dobré a to, co se nepodaří, přehrává na ostatní. Vezměte si lithium – uměle vytvořená kauza. Řada neseriózních kroků vůči ČSSD. Měli bychom se poučit a neopakovat stejné chyby. Rozhodně bychom neměli jít do koalice s Andrejem Babišem,“ řekl.
Senátorům rovněž vadí nezbytnost tolerance od KSČM, kde vidí problém v zahraniční politice, a také hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD, která podle nich od ustavení Sněmovny neformálně funguje. Vyjednávací tým ČSSD mimo jiné také požaduje, aby v čelných funkcích v dolní komoře skončili členové SPD. „To se mi osobně příčí. Nějak jsme ustavili Poslaneckou sněmovnu, ta stojí na principu poměrného zastoupení. Dali jsme slovo a nyní bychom to měli měnit?“ Oponoval Vondráček na Primě. Štěch v pořadu řekl, že například místopředseda Sněmovny Tomio Okamura nepůsobí důvěryhodně.
Ústřední výkonný výbor ČSSD přes kritiku další vyjednávání neodmítl. V sobotu 28. dubna naopak potvrdil, že o vstupu do vlády bude jako poslední rozhodovat vnitrostranické referendum, které by se mělo uskutečnit do začátku prázdnin. Platné bude, pokud se hlasování zúčastní nejméně čtvrtina členů. Senátorský klub je připraven respektovat jeho výsledek. Podle Štěcha je nutné zajistit, aby členové měli přístup k informacím a dostali k dispozici koaliční smlouvu i jména lidí, kteří by měli za sociální demokracii ve vládě usednout.
Z terénu Jiří Vlček
První máj se nesl ve znamení politických programů nebo připomínání historie
První máj není jenom časem lásky, ale tradičně se v tento den oficiálně označený jako Svátek práce pořádají po celé republice desítky manifestací nebo politických shromáždění. Letos se řada z nich změnila v důsledku blížících se komunálních voleb v mítinky, kde regionální lídři představili lidem své programy.
Nejvíce akcí se uskutečnilo v hlavním městě. Jako každý rok se příznivci komunistů sešli na Výstavišti v pražských Holešovicích (viz následující zpráva), občanští demokraté vyrazili tradičně na Petřín. „Děkuji, že jste přišli. Jsem rád, že jsem s řadou z vás měl možnost mluvit a slyšet vaše názory na politiku,“ vzkázal lídr ODS Petr Fiala na twitteru. Protože se tento rok pojí se stým výročím založení Československa, lidé se tak při cestě na Petřín mohli dozvědět něco o historii státu nebo se zúčastnit vědomostních soutěží.
V podobném duchu se neslo i setkání sociálních demokratů na Střeleckém ostrově. Ti si připomněli 140 let existence své strany a 128 let od prvního prvomájového shromáždění, kde lidé bojovali za prosazení osmihodinové pracovní doby. „Slavíme solidaritu s lidmi, kteří tvrdě pracují a zaslouží si spravedlivý podíl na společenském bohatství,“ uvedl na stejné sociální síti předseda ČSSD Jan Hamáček, který na setkání rozdával ženám oranžové růže.
V minulém roce pořádalo ANO oslavy na pražské náplavce, pro letošní rok je přesunulo do parku Ladronka na Praze 6. Lidé se mohli zapojit do různých sportovních her nebo si zdarma dát zmrzlinu. Na akci dorazila také zhruba desítka odpůrců, kteří transparenty vyjádřili nesouhlas s politikou strany či osobou šéfa hnutí Andreje Babiše.
Zhruba stovka lidí se sešla na Kampě při demonstraci za důstojnou mzdu a bydlení. Na náměstí Míru protestoval přibližně před dvacítkou příznivců krajně pravicový politik Miroslav Sládek proti České televizi a politické situaci v zemi. A studenti pražských vysokých škol pořádali v rámci majálesu průvod z Kampy do Karolina.
Na rozdíl od minulých let se vše obešlo bez vážnějších incidentů, pouze v Plzni musela policie zasahovat, když při demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti vběhli dva extremisté do skupiny odpůrců. Těžkooděnci je ale zajistili a v současné době je dvojice v podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.
Michal Koubek
Oslavy komunistů na Výstavišti: Otázka pražské dopravy, dechovka a konflikt s odpůrci
Představitelé i sympatizanti komunistické strany zakotvili na 1. máj tradičně na pražském Výstavišti u Křižíkovy fontány. Proslovy kandidátů do pražského zastupitelstva a Senátu střídala dechovka. Ačkoli na místo dorazila asi čtyřicetičlenná skupina odpůrců, diskusní stánek nedaleko hlavního pódia zůstal většinu času opuštěný. Debata se odehrávala hlavně okolo transparentu, který dával rovnítko mezi kladivo se srpem a hákový kříž.
„Čest práci a pěkný první máj,“ přivítal účastníky, kterých se u Křižíkovy fontány sešlo podle ČTK několik stovek, krajně levicový spisovatel a člen ústředního výboru KSČM Milan Krajča. Postupně se u řečnického pultu vystřídali i poslanec Jiří Dolejš nebo pražská zastupitelka Marta Semelová, která vede kandidátní listinu i do podzimních voleb. I proto v projevech zaznívala témata jako stav pražské dopravy a možnosti jejího zlepšení.
Proslovy v publiku poslouchala i Ludmila z Prahy 6, která dle svých slov chodí slavit 1. máj už šestapadesát let. „Účast se mění, protože lidé stárnou a naši členové taky stárnou,“ říká. „V kapitalismu by majitelé firem pronásledovali mladé lidi, kdyby věděli, že sympatizují právě s námi, proto se mladí lidé bojí,“ odpovídá na otázku, proč si myslí, že komunistická strana nemá tolik podpory u mladších občanů. Mezi lidmi převážně seniorského věku však nechyběli ani členové Komunistického svazu mládeže, kteří se nejčastěji dostávali do sporů s příchozími odpůrci. Slovní potyčky však nepřerostly ve fyzický konflikt.
Největší vášně rozproudil transparent se znakem Sovětského svazu, dávaný naroveň hákovému kříži. Semelová vyzvala přítomné policisty, aby zakročili, a zdůraznila, že na majitele transparentu podá trestní oznámení.
Z Výstaviště Sára Mazúchová
Kampaň proti mobilům za volantem hraje na city
Česká asociace pojišťoven zahájila novou kampaň s názvem #nepozornostzabíjí, v níž chce upozornit na nebezpečí, které představuje používání telefonů za volantem. Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který si asociace nechala provést, přibližně 30 % řidičů v autě píše zprávy nebo chatuje. Televizní a rozhlasové spoty se začnou vysílat během května.
Partnery projektu jsou BESIP a dopravní policie, které v minulosti pracovaly už i na jiných kampaních jako třeba Nemyslíš, zaplatíš nebo Držte volant, ne mobil. „Kampaň má za cíl nejen upozornit, ale i způsobit změnu vnímání tohoto tématu a docílit alespoň nějaké společenské změny,“ řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek na tiskové konferenci ve středu 2. května. Projekt se snaží upozornit na důsledky, které nepozornost za volantem má, a to hlavně ohrožení rodinných příslušníků. Dvě videa zachycují děti, jichž se případné zranění či smrt rodičů dotýká nejvíce.
Celkem používá telefon za volantem podle průzkumu 60 % řidičů, z nichž nejohroženější je skupina ve věku 18-29 let, škody evidují pojišťovny více u žen než u mužů. Ztrátu nepozornosti nezpůsobuje jen psaní zpráv nebo volání, ale i samotná manipulace s nějakým zařízením. Ač se pětivteřinová nepozornost může zdát málo, auto v devadesátikilometrové rychlosti urazí vzdálenost jednoho fotbalového hřiště.
„Největším postrachem našich silnic je nepozorný řidič,“ poznamenal Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie. Dále doplňuje, že většina lidí ani neví, jaký jim hrozí postih za používání telefonu během jízdy. Zákon platí od roku 2002 a v případě jeho porušení hrozí pokuta do 1000 Kč a ztráta dvou bodů. Je to třetí nejčastější přestupek českých řidičů hned po překročení rychlosti a nepřipoutání se.
Kampaň se financuje z Fondu zábrany škod a bylo na ni vyčleněno 40 milionů korun, které poputují do zmíněných televizních a radiových spotů a také do online komunikace.
Z tiskové konference Stanislava Benešová
V Praze se poprvé uskuteční festival pro kutily
O víkendu 23. a 24. června se na pražském Výstavišti bude konat festival Maker Faire Prague. Akce nabídne útočiště všem tvořivým lidem a kutilům, ale i těm, kteří se chtějí naučit nové dovednosti. „Chceme propojit tvořivé lidi z různých oborů a generací a ukázat kreativitu ve vzdělávání, vědě i podnikáni,“ řekl programový ředitel Jiří Zemánek na tiskové konferenci ve čtvrtek 26. dubna.
V prvním českém ročníku světového festivalu pro kutily 21. století bude prezentovat svá díla více než 150 tvůrců, skupin a jednotlivců, kteří se věnují modelářství, elektronice, experimentům s přípravou jídel nebo jiné zábavě. „Na festivalu se představí nejen jednotliví makeři, ale i otevřené dílny všeho druhu, kde se sdružují,“ doplnila ředitelka festivalu Denisa Kera.
Přehlídka slibuje nejrůznější příležitosti. Fanoušci 3D tisku si budou moci vytvořit malé i větší objekty pomocí nových technologií.
Organizátoři nabídnou příchozím i ukázky meteorologických balonů a nanosatelitů. Příznivci motorových vozidel si mohou zkusit jízdu ve zmenšené podobě formule s elektrickým pohonem, navrženou studenty z ČVUT.
Maker Faire je globální síť festivalů, kterou vytvořila redakce časopisu Make v San Francisku. Jednotlivé akce vždy pořádají lokální organizace po celém světě. V loňském roce se konalo 221 Maker Fairů ve 45 zemích. Celkově je navštívilo 1,5 milionu lidí.
Z tiskové konference Vladimír Jerznkjan
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Livia Klausová skončila jako velvyslankyně na Slovensku
Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová ve funkci skončila 30. dubna. Krok zdůvodnila pravidlem, že velvyslanci zůstávají v úřadu obvykle čtyři roky. Manželka bývalého českého prezidenta a premiéra Václava Klause zastávala post od konce roku 2013.
„To nebylo o mém rozhodování, abych to uvedla na pravou míru. Standardní doba vyslání velvyslance je čtyři roky. Já jsem přijela (do Bratislavy) v roce 2013 v prosinci. Takže byla pro mě čest, že jsem mohla ještě o něco déle na Slovensku zůstat,“ řekla Klausová podle serveru Lidovky.cz začátkem dubna na Štrbském Plese během návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana.
Ve funkci měla přitom Klausová původně skončit už před třemi roky, a to kvůli věkovému limitu. Vedoucí zastupitelských úřadů by neměli být starší 70 let. Kdo ji nahradí, zatím není jasné. Ambasádu dočasně povede zástupce bývalé první dámy Pavel Sladký, vedoucí politického a obchodně-ekonomického oddělení velvyslanectví.
Patricie Bártová
Ekonomika
Domů z práce už o půl hodiny dříve a zvýšení minimální mzdy, žádají odbory
Odbory budou požadovat, aby zaměstnanci v práci končili po 7,5 hodinách. Shodly se na tom na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který se konal 27. a 28. dubna v Praze. Vedle zkrácení pracovní doby by odboráři rádi prosadili i zvýšení minimální mzdy na 13 700 korun ze současných 12 200.
Ve Švédsku má už dva roky pracovní den jen šest hodin, Francouzi chodí domů po sedmi hodinách, nejkratší čas tráví v zaměstnání Němci. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je to 1 363 hodin ročně, kdežto v Česku 1 770. Rozdíl je však v tom, že Německo má vyšší produktivitu práce, a za kratší dobu tak stihnou německé fabriky vyrobit stejně zboží jako ty české nebo i více.
Proti je však premiér Andrej Babiš v demisi (ANO). Podle něj zkrácení pracovní doby v současné situaci, kdy na trhu práce chybí zaměstnanci, postrádá smysl, řekl pro Českou televizi. Nesouhlasí ani Hospodářská komora ČR. „Plošné zkrácení pracovního týdne nevyhnutelně vede ke krácení mezd, což by pravděpodobně narazilo na vůli samotných zaměstnanců,“ uvedli zástupci komory pro Aktuálně.cz.
Naopak při prosazování vyšší minimální mzdy se odbory a premiér v demisi shodli. „Česká republika se nenachází tam, kde si zaslouží. Čeští zaměstnanci mají rozhodně na víc,“ nechal se slyšet staronový předseda ČMKOS Josef Středula. Babiš pro Českou televizi uvedl, že s navýšením mzdy „principiálně nemá problém“, odbory se podle něj však musí dohodnout se zaměstnavateli. Od roku 2013 roste minimální mzda každoročně. Za posledních pět let se vyšplhala z 8 000 v roce 2013 na 12 200 korun v lednu 2018.
Marcel Faltys
Kultura
Foglarovy příběhy znovu ožijí. A v jeho bytě se bude zase tvořit
Už uplynulo osmdesát let ode dne, kdy časopis Mladý hlasatel otiskl první díl komiksu Rychlé šípy. Skautská nadace Jaroslava Foglara připravuje k výročí množství akcí, které spojila pod názvem Rok Rychlých šípů. Ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros vydá souborné Foglarovo dílo se spoustou doprovodných publikací, jako je třeba Mapa Stínadel. Na programu je i výstava nazvaná Pocta Rychlým šípům nebo loutkové představení na motivy této legendární pětky. Mimo to se chystá rekonstrukce Foglarova bytu na pražském Žižkově.
Skromně zařízený byt v Křišťanově ulici vypadá, jako by ho spisovatel opustil teprve včera: modrý župan pověšený na skříni, plakát ze Švýcarska s nápisem Škoda každé minuty nad postelí, sbírka víček od piv a limonád z celého světa, tenisky velikosti 42, nákupní seznam na psacím stole, stěny polepené plakáty titulních stran časopisů Vpřed a Mladý hlasatel a police plné knih.
Zde žil až do své smrti v roce 1999 jedenadvacet let, když se sem roku 1978 s tehdy stoletou maminkou přestěhoval. Marie Foglarová vlastnila papírnictví, a tak není divu, že se rád obklopoval papírem a psacími potřebami. Přestože byt působí velmi inspirativně, většinou psal na lavičkách, v parcích a zahradních zídkách. Vedle bytu měl zřízenou oddílovou klubovnu, kam zval čtenáře a jiné návštěvy.
Kvůli sporům o dědictví zůstal byt 16 let zapečetěn, než ho získala Skautská nadace Jaroslava Foglara, která ho zpřístupnila veřejnosti. Brzy jej promění v místo pro rezidenční pobyty spisovatelů a komiksových tvůrců. „Dlouho jsme přemýšleli, jak Foglarův byt využít tak, aby se jeho duch nesl i do budoucna. Přišlo nám, že tohle je dobrý způsob,“ říká předseda správní rady nadace Tomáš Šídlo.
Moderní tvář získá i Foglarovo dílo. Nakladatelství Albatros ho chystá ve zbrusu nové výtvarné úpravě. „Tento okamžik, kdy se stáváme vydavateli díla Jaroslava Foglara, považuji pro Albatros za stejně důležitý, jako když jsme před dvaceti lety dostali práva na Harryho Pottera,“ zdůrazňuje programový ředitel Ondřej Müller.
Šéfredaktor nakladatelství Petr Eliáš ujišťuje, že k dílu budou přistupovat s patřičnou úctou a pokorou. „Jsme přesvědčeni, že Foglarovy knihy jsou stále živé a mají co říci i nastupující čtenářské generaci,“ myslí si. „Hlavní idea, která spojuje všechna vydání, je zpřístupnit Foglarovo dílo dnešním čtenářům, jak mladým a dětem, tak i dospělým, kteří by si rádi vytvořili nebo obnovili svou sbírku,“ dodává Eliáš.
Albatros vydá jako první Mapu Stínadel výtvarníka Pavla Čecha, na veletrhu Svět knihy představí knihu Rychlé šípy a jejich nová úžasná dobrodružství s padesáti novými příběhy od současných předních komiksových tvůrců. V září se čtenáři můžou těšit na první svazek Hochů od Bobří řeky od výtvarnice Ester Kuchyňkové. Chystají se i doprovodné publikace, Foglarovy deníkové záznamy, audioknihy a speciální sběratelská vydání. „Dnešní děti jsou z internetu zavaleny textem, a tak bude na nás, jakým způsobem jim budeme schopni dílo Jaroslava Foglara podat tak, aby pocítili touhu, kterou jsme kdysi pocítili my, touhu po dobrodružství a po přátelství,“ říká Müller.
Ze Žižkova Kristýna Schönová
Rocker Waters přijel po pěti letech do Prahy, při koncertě kritizoval světové politiky
Jednu z největších rockových ikon Rogera Waterse, bývalého člena skupiny Pink Floyd, hostila O2 aréna v pátek 27. a v sobotu 28. dubna. V Praze hrál po pěti letech. Nyní už čtyřiasedmdesátiletý sólový zpěvák představil novinky z aktuálního alba Is This the Life We Really Want? i klasiky z dob Pink Floydů. Koncert už tradičně využil také k prezentaci vlastních názorů na globální problémy a světové politiky.Pražskou část turné Us + Them zahájil skladbou Speak to Me z alba The Dark Side of the Moon. Nechyběly ani další úspěšné písně Pink Floydů jako Wish You Were Here, Animals a Another Brick in The Wall. „We don’t need no education“, tedy „Žádné vzdělání nepotřebujeme“, zpívaly s Watersem děti pražského sboru na konci první části. Oblečené byly do oranžových vězeňských mundúrů, pod kterými měly trička s nápisy Resist (Vzdoruj).
Po přestávce se ozvaly policejní sirény. Ze stropu sjelo několik projekčních pláten v podobě elektrárny se čtyřmi komíny Battersea, která tvoří obal alba Animals. Začala tak druhá polovina show plná vizuálně různorodých efektů od projekcí přes světelné efekty až po obrovský balon ve tvaru prasete s fotografií prezidenta USA Donalda Trumpa, který oblétával sál v průběhu písně Pigs. Ta vznikla na základě knihy Farma zvířat. Právě do Trumpa se Waters obul nejvíce a během Pigs promítal i některé jeho citáty (V mém těle není jediná rasistická kost nebo Kdyby Ivanka nebyla má dcera, randil bych s ní), načež skladbu nechal utichnout v doprovodu česky přeloženého nápisu Trump je prase.
Waters neušetřil kritiky ani britskou premiérku Theresu Mayovou, tureckého prezidenta Recepa Erdogana, syrského prezidenta Bašára Asada či ruského prezidenta Vladimira Putina. „Ještě není po boji,“ sdělil mimo jiné v proslovu k patnáctitisícovému publiku. Vystoupení poté zakončil skladbou Comfortably Numb.
Turné odstartovalo loni v květnu ve Spojených státech, celkem nabídne 219 už vyprodaných koncertů po celém světě a s téměř čtyřmi miliony příznivců se řadí mezi komerčně vůbec nejúspěšnější v historii. Rogera Waterse na něm doprovází desetičlenná kapela včetně dvou sboristek Jess Wolfeové a Holly Laessigové a saxofonisty Iana Richieho.
Z koncertu Nikol Mudrová
Výstava Světlo víry a naděje vzdává hold fotografu Štreitovi
U příležitosti 25. výročí vzniku samostatné České republiky se v pražském paláci Adria koná výstava Světlo víry a naděje, složená z fotografií Jindřicha Štreita. Připravila ji kurátorka Vlasta Čiháková Noshiro. Návštěvníci mají možnost vidět snímky napůl z doby před rokem 1989 a napůl po něm. „Skoro třicet let po revoluci jsme se stále nenaučili se svobodou správně zacházet, výstavu především věnujeme panu Štreitovi, jenž má pro českou fotografii zásadní význam,“ řekla Čiháková na tiskové konferenci v pondělí 30. dubna.
Štreit kontinuálně dokumentoval život českých občanů, expozice proto zachycuje i části z jeho cyklů Cesta ke svobodě či Brána naděje. U snímků z doby socialismu převažují témata potlačovaného náboženství, a naopak všudypřítomné vojenské síly. „Vracel jsem se často do stejných vesnic, abych viděl, jak se mění životy lidí,“ popsal Štreit.
Ve druhé polovině se objevují i náměty drogové závislosti, hazardu nebo bezdomovectví. „Nechtěla jsem vybírat tolik negativních fotografií, aby nebylo vidět, kam jsme to po převratu dopracovali,“ hořce dodala Čiháková Noshiro. Název expozice má podle ní evokovat duchovní a spirituální ráz světla, které je osvícením našeho rozumu a poukazuje na groteskní a kruté podoby lidského života. „Naděje a víra spolu pak úzce souvisejí, ne vždy se však směly náboženskou formou svobodně vyjadřovat,“ doplnila kurátorka. Výstava se koná od konce dubna do 27. května.
Fotograf a vysokoškolský profesor Jindřich Štreit se mnoho let věnuje společenským a sociálním tématům. V roce 1982 byl odsouzen za účast na nepovolené výstavě neoficiálních výtvarných umělců k trestu odnětí svobody na deset měsíců s podmíněným odkladem na dva roky, což je v dějinách české fotografie unikátní případ.
Z tiskové konference Tomáš Vogl
Střelecký ostrov ožil na Mezinárodní den tance, učila se salsa i balet
Praha se na jeden den proměnila v taneční parket. Střelecký ostrov v centru města v neděli 29. dubna hostil akce k Mezinárodnímu dni tance, slavilo se i jinde v ulicích či v parcích. Na pódiu se představilo několik souborů s ukázkami různých stylů od baletu až po salsu nebo bollywood dance. Současně mohli účastníci navštívit tančírnu na letní scéně Malostranské besedy.
V průběhu odpoledne se vystřídaly přední česká divadla, nezávislé soubory, konzervatoře i poloprofesionální a amatérské taneční skupiny. Vystoupily baletní soubor Národního divadla v Praze i Brně, taneční konzervatoř hlavního města Prahy či Centrum tance s flamencem či swingem.
Agentura Art 4 People zaštiťovala workshopy, na nichž se mohli návštěvníci od lektorů naučit od základů salsu, swing či argentinské tango, tento program trval až do 22 hodiny večer. Jednou z netradičních lekcí byl workshop baletu. I přes svou specifičnost přilákal mnoho nadšenců, kteří si ho přišli vyzkoušet. „Rádi bychom lidem ukázali něco z klasického baletu, abychom jim ho trochu přiblížili,“ řekl pro Českou televizi první sólista baletu Národního divadla v Praze Michal Štípa.
Kromě Prahy se oslav zúčastnilo dalších patnáct měst po celé zemi včetně Brna či Liberce. Program doplnily prvky folkloru jako připomínky stého výročí založení Československa. Mezinárodní den tance každoročně slaví tisíce lidí po celém světě, tradiční součástí programu je i takzvaný flash mob, tedy choreografie, kterou předvádějí společně lidé, již se nikdy dříve neviděli. Sestavu se mohli naučit už několik týdnů před akcí z videa na Youtube.
Ze Střeleckého ostrova Tereza Štěpařová
Avengers přilákali v Česku 216 tisíc diváků, rekord ale nepřekonali
K oslavě prvního desetiletí existence Marvel Cinematic Universe se fanoušci dočkali očekávané premiéry Avengers: Infinity War, která zavítala 26. dubna i do českých kin. Stalo se tak téměř přesně deset let po premiéře prvního filmu Iron Man, který sérii započal. Od té doby diváci mohli v kinech napříč světem zhlédnout přes devatenáct filmů, které všechny směřovaly k Avengers: Infinity War.
Předpremiéry byly z velké části vyprodané po celé republice. Dřívější projekce se konala 23. dubna i na pražském Andělu v kině Cinestar. Ke kinu proudily davy návštěvníků, kteří oblibu filmu často vyjadřovali i oblečením – nejčastěji tričkem s filmovými motivy. Někteří ani neváhali vzít si na sebe filmový kostým. Potkat Doctora Strange nebo Rocketa tak nebylo nemožné.
Zahraniční i česká média snímek chválí. Na Česko-slovenské filmové databázi (ČSFD) si drží hodnocení přes devadesát procent a obdobné zahraniční weby také nešetří superlativy. V celosvětovém měřítku dosáhli Avengers se ziskem přes 630 milionů dolarů nejúspěšnějšího startu všech dob. Přestože ve světě sklízí úspěchy v návštěvnosti, český rekord Padesáti odstínů šedi, které drží prvenství s 256 tisíci diváků, nepřekonali. Do kina o prvním víkendu zavítalo 216 tisíc lidí.Pokračováni Avengers, superhrdinů ze Země a z vesmíru, je v plánu na květen příštího roku. Přesný název dosud tvůrci neoznámili. Roční pauzu mezitím vyplní pokračování Ant-Mana, Ant-Man a Wasp, a první film Marvel Cinematic Universe s ženskou hrdinkou v hlavní roli Captain Marvel.
Z kina Zuzana Jarolímková
Sport
Generálka na MS nevyšla, tým posílí Plekanec
Už v pátek začíná v Dánsku hokejové mistrovství světa, kde bude česká reprezentace usilovat o medaili, na niž čeká už šest let. Pomoci by k ní měly kouči Josefu Jandačovi největší posily z NHL Plekanec a Gudas. Zatímco v úvodu přípravy byl český tým stoprocentní, poslední tři zápasy nezvládl, když prohrál postupně se Švédskem, Finskem i Ruskem.Kostra mužstva se začala formovat na domácím turnaji Carlson Hockey Games v rámci Evropské hokejové tour. Na soupisce se objevilo několik hráčů ze zámoří, mezi nimiž byli i talentovaní mladíci Chytil, Chlapík, Zadina a Nečas z Komety Brno. Česko vyhrálo všechna tři utkání, když Švédsko i Finsko porazilo shodně 3:1 a Rusko 2:1. Bez ztráty bodu skončilo v Pardubicích první.
Naprosto opačný scénář přinesly za týden Švédské hokejové hry, na nichž představily své opory ze zámoří ostatní celky. Národní tým najednou přestal stíhat vyšší tempo soupeřů a podlehl Švédsku 1:3, Finsku 2:5 a Rusku 2:4. Výsledkem bylo poslední místo s nulovým bodovým ziskem. Po nedělním návratu ze Švédska oznámil Jandač nominaci, ve které je rekordních 14 nováčků, mimo jiné třetí brankář Dominik Hrachovina. Naopak už na jedenáctém mistrovství světa si zahraje Tomáš Plekanec. Jandač následně výběr doplnil v úterý o obránce Filipa Hronka a Libora Šuláka. Do Dánska neodcestuje dvojice mladíků ze zámoří Filip Zadina a Martin Frk.
České národní mužstvo zahájí šampionát v sobotu federálním derby se Slovenskem. Ve skupině dále postupně narazí na Švédsko, Švýcarsko, Rusko, Bělorusko, Francii a Rakousko. Turnaj vyvrcholí 20. května zápasy o medaile.
Patrik Jankovič
O titulu pro Plzeň je téměř rozhodnuto, druhá Slavia znovu ztratila
Náskok vedoucí Plzně se po bídném vstupu do jarní části sezony fotbalové ligy znovu vyšplhal na devět bodů, když doma po dvou trefách Hořavy porazila Karvinou 2:0. Druhá Slavia už podruhé za sebou brala pouhý bod po bezbrankové remíze, tentokrát si před svými fanoušky v Edenu neporadila s obranným valem Slovácka. „Je to velká ztráta, ale nevím, jestli zrovna v boji o titul. Spíš se na nás dotahují týmy z druhé strany,” uvědomil si záložník Jaromír Zmrhal. Třetí Olomouc se po 26. kole červenobílým přiblížila na dva body díky duu Plšek - Zahradníček, z nichž si každý připsal gól a asistenci na hřišti Teplic při vítězství 2:1.
Plzeň má titul prakticky v kapse, stačí, když v následujícím kole neprohraje právě na hřišti Slavie. „Rozhodně nechceme, aby slavili u nás. Dáme do toho všechno, ale myslím, že Plzeň má natolik zkušený mančaft, který si utkání po nás pohlídá,” řekl Zmrhal.
Slávisté se budou muset obejít bez středopolaře Součka, který v neděli proti Slovácku obdržel čtvrtou žlutou kartu. Pravděpodobně nenastoupí ani obránce Deli, jenž kvůli zranění střídal už po půlhodině. Slavii obecně trápí obrovská marodka, k dispozici nebyli Van Buren, Mešanovič či Mingazov. Stoprocentně se neuzdravili ani Ngadeu a Hušbauer se Škodou, kteří do utkání zasáhli z lavičky.
Poslední dva jmenovaní zlepšili hru trápícího se mistra. Hušbauer měl asi největší šanci, když v 71. minutě zpoza vápna nastřelil levačkou tyč, jeho další pokus o tři minuty později už likvidoval gólman Heča. Domácí tlačili, ale jejich snaha končila u obranné dvojice hostí Břečka - Krejčí. První jmenovaný zastoupil Heču na konci prvního poločasu a na brankové čáře odvrátil Součkovu hlavičku. Druhý měl na hlavě gól po hodině hry, když osamocený zakončoval Sadílkův centr ze standardní situace, bránu však minul. Od té doby hrála jen Slavia.
Prvních dvacet minut však vypadalo jinak. Slovácko, které bojuje o záchranu, přijelo hrát aktivní, ofenzivní fotbal. V sestavě nastoupilo několik mladíků včetně osmnáctiletého Kubaly, jenž se statečně pral s domácími stopery. Obránce také proháněla křídla Petr s Navrátilem, který v úvodu střílel nad. Poté se však zranil a střídal záložník Havlík. Prodleva při ošetřování prospěla fotbalistům Slavie, kteří začali hrát aktivněji. Stoch z přímého kopu rozvlnil jen boční síť, Flo z těsné blízkosti Heču neprostřelil.
Ve druhém poločase Slavia hostům míč prakticky nepůjčila, ale žádnou gólovou šanci si také nevypracovala. „Hráli jsme dobře, drželi jsme balon a kombinovali, přenášeli hru, ale gól chyběl,” litoval Tomáš Souček. Sám se dožadoval penalty v samotném závěru, kdy ho kapitán soupeře Daníček zatáhl ve vápně za dres. „Nešlo se rozběhnout, tak jsem upadl. Za mě jasná penalta. Být tady videorozhodčí, vyhrajeme tři nula,” postěžoval si.
Video, které je stále v testovací fázi, poprvé chybělo na všech utkáních jednoho kola, přenosový vůz O2TV byl totiž na Slovensku. „Jen jsme věděli, že nebude tady, ale že nebude nikde, jsem netušil. Chápu, že je to těžké, ale dostat video na všechny stadiony musí být priorita,” řekl trenér Slavie Jindřich Trpišovský.
Výsledky 26. kola: Jihlava – Mladá Boleslav 0:0, Dukla – Brno 2:1, Ostrava – Sparta 3:2, Plzeň – Karviná 2:0, Slavia – Slovácko 0:0, Zlín – Bohemians 1:1, Teplice – Olomouc 1:2, Jablonec – Liberec 2:0.
Tabulka: 1. Plzeň 59 bodů, 2. Slavia 50, 3. Olomouc 48, 4. Jablonec 44, 5. Sparta 43, 6. Liberec 42, 7. Bohemians 36, 8. Teplice 33, 9. Zlín 29, 10. Dukla 29, 11. Slovácko 28, 12. Mladá Boleslav 27, 13. Karviná 26, 14. Jihlava 26, 15. Ostrava 25, 16. Brno 20.
Ze Slavie Radek Povejšil
Stane se, že vodiče utavím, říká před Pražským maratonem nevidomý běžec Zmeškal
Už od narození viděl pouze jedním okem, to ho ale nepřipravilo o dětství plné sportu. Zhoršení přišlo ve dvaceti letech, kdy přestal vidět úplně. Ondřej Zmeškal se se ztrátou zraku těžce vyrovnával, byl kompletně závislý na svém okolí a téměř rok nevycházel z domu. Na sport však nezanevřel a díky píli se o víkendu postaví už potřetí na start Pražského maratonu.
I přes to, že nevidomý Zmeškal s pravidelným tréninkem začal až v roce 2015, absolvoval už maraton na Velké čínské zdi, zvládl triatlonového ironmana v Řezně a tento víkend se už potřetí vydá na trasu v historickém centru Prahy. „Chtěl bych zaběhnout mezi třemi a čtyřmi hodinami, ale záleží na Tomášovi, nemůžu mu přeci utéct,“ řekl Zmeškal na tiskové konferenci ve středu 2. května. Připomněl tím, že po celý závod ho doprovází trasér.
Zmeškal má Pražský maraton v oblibě, hlavně kvůli jednoduššímu profilu, na kterém ho tolik nelimituje jeho postižení. „V Praze je největší riziko hned na startu, kde je spousta lidí, na trati už je pohyb mnohem jednodušší.“
Při závodech nemyslí pouze na nejlepší časy, ale snaží se také pomáhat dalším osobám se zrakovým hendikepem. Už potřetí podpoří charitativní projekt Během proti slepotě, díky kterému organizace Světlo pro svět financuje operace šedého zákalu v subsaharské Africe.
Z tiskové konference Lukáš Svoboda
Počasí
Počasí
Minulý týden Česko zaznamenalo ochlazení doprovázené přeháňkami. O víkendu začaly teploty stoupat a v pondělí se šplhaly téměř ke 30 stupňům Celsia. Hasiči varovali před vysokým rizikem šíření ohňů kvůli silnému větru, který na čarodějnice dosahoval rychlosti v nárazech až 70 km/h. Přesto pondělí přineslo 136 požárů, což je nejvíce za posledních pět let.
Barbora Novotná