18. října 2018, Carolina č. 948

události od 10. do 17. října


Z domova

V Senátu posílila opozice. Jeho šéfem může být Kubera, Hampl či Růžička

Druhé kolo senátních voleb, které se konalo 12. a 13. října, ovládla opozice na úkor vládních stran.

Jasně vyhrála ODS, posílilo hnutí STAN, uspěli i nezávislí kandidáti. Velký propad zaznamenala ČSSD, pouze jeden mandát získalo také hnutí ANO. KSČM dokonce neprošel žádný kandidát. Do volebních místností tentokrát zamířilo 16,49 % lidí. ODS, která obhajovala čtyři křesla, získala sama devět a i díky Janu Teclovi, kterého podporovalo více stran, může mít její klub podle ČTK nově 16 členů. Stejnou silou zatím disponuje STAN, KDU-ČSL s nezávislými počítají 15 členů, ČSSD 13, ANO 7 a Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 má členů 6. Nezařazených senátorů zbývá 8.

Naopak propadly vládní strany. Jinak nejsilnější hnutí ANO získalo jednoho senátora. „Dopadli jsme mizerně, ale upřímně to pro mě není nic moc nečekaného, počítal jsem s tím. Senát prostě neumíme,“ uvedl Andrej Babiš pro ČTK poté, co odvolil v prvním kole, na druhé odjel do zahraničí. ČSSD v porovnání s předchozím obdobím oslabila hned o 12 postů, obhájila jediný mandát a téměř jistě ztratí místo předsedy horní parlamentní komory. Milana Štěcha by mohl nahradit dlouholetý senátor Jaroslav Kubera z ODS, hnutí STAN zvažuje ředitele pražského gymnázia Jiřího Růžičku nebo Zbyňka Linharta. U lidovců nejčastěji zaznívá jméno bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla. Post podle zvyklostí náleží nejsilnějšímu klubu. Který to bude, rozhodnou dosud nezařazení senátoři. Mezi ně patří i neúspěšní prezidentští kandidáti, kteří zúročili nedávno nabytou popularitu. Pavel Fischer obdržel v druhém kole necelých 15 tisíc hlasů, což je nejvíc ze všech, Marek Hilšer zase získal nejvyšší počet procent – přes 79 a Jiří Drahoš zvítězil hned v kole prvním. Zajímavým soubojem bylo střetnutí bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka (ODS) a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka. První kolo dopadlo těsně, ve druhém však s převahou zvítězil Červíček. Ještě během voleb Bělobrádek oznámil, že na příštím sjezdu KDU-ČSL už nebude kandidovat do čela strany.

Volby poznamenala nízká účast, hlasovalo 16,49 % lidí. Nezájem znovu vyvolal diskusi o změnách. Třeba podle tzv. australského modelu. „Voliči seřadí kandidáty podle preferencí, systém to sám spočítá a není nutné lidi hnát k urnám podruhé,“ vysvětloval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v ČT v Otázkách Václava Moravce. Možné je i prodloužení doby mezi prvním a druhým kolem z jednoho na dva týdny jako u prezidentských voleb. Po uzávěrce: Drahoš a Hilšer se rozhodli pro klub STAN.

Anna Rychnovská

Občané jasně dali najevo, že vidí v ODS silnou alternativu, uvedl Fiala

V hlavní kanceláři ODS v Truhlářské ulici v Praze panovala v sobotu 13. října velmi dobrá atmosféra. Ve druhém kole senátních voleb měli totiž občanští demokraté solidní zastoupení, ať už svých kandidátů, či s širší podporou, a průběžné výsledky se rýsovaly více než slibně. A ty konečné byly pro ODS výtečné, čtyři křesla udržela a dalších pět získala.

Jako desátý úspěch si může počítat i výhru Jana Tecla v Chrudimi, který kandidoval s podporou více stran, ale zřejmě posílí její klub. Mandát na další funkční období si prodloužili Jaroslav Kubera v Teplicích a Jaroslav Zeman v Jablonci nad Nisou.

„Jsem velmi vděčný za toto vítězství,“ uvedl dobře naladěný předseda Petr Fiala na tiskové konferenci a pokračoval: „Přijímáme to střízlivě, přijímáme to s vděčností.“ Jeho strana navázala na úspěch v komunálních volbách, kdy posílila ve velkých městech a v Praze dokonce vyhrála, byť možná skončí v opozici.

V senátních volbách získala jednoznačně nejvíce mandátů ze všech a aspiruje na pozici nejsilnějšího klubu. „Hlas občanů bereme vážně a budeme podle toho postupovat dál,“ ujistil Fiala. Záležet bude hodně na nezařazených zákonodárcích, kteří mohou síly pozměnit.

„Jak to nakonec celé dopadne, zda budeme úplně nejsilnější, se teprve uvidí, protože do Senátu byli také zvoleni mnozí nezávislí kandidáti. S některými z nich jsme spolupracovali a uvidíme, jak se potom rozhodnou, zda a do kterého senátorského klubu vstoupí,“ poznamenal předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil. Nejsilnější klub také podle zvyku nominuje předsedu horní komory a ODS oznámila, že jejím favoritem je Kubera.

Její představitelé se také setkali v pondělí 15. října s KDU-ČSL a hnutím STAN, aby předběžně projednali složení vedení Senátu. To bude opět pětičlenné a bude ho tvořit jeden předseda a čtyři místopředsedové.

Z Truhlářské ulice Pavel Svoboda

Neúspěch ČSSD. Jako strana musíme táhnout za jeden provaz, vyzývá Hamáček

Za řečnickým pultem stál sám, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nedorazila, i když měla. Výsledky sociální demokracie v druhém kole senátních voleb tak hodnotil v Lidovém domě šéf strany Jan Hamáček jako jediný. A symbolicky mohl pochválit jen jeden výsledek: v Karviné vyhrál Petr Vícha, ostatní kandidáti neuspěli. ČSSD tak v Senátu výrazně oslabila, naopak zesílilo pnutí uvnitř strany.

„Je to dáno silou osobnosti Petra Víchy, člověka, který je velmi populární ve svém volebním obvodu,“ vysvětloval Hamáček v sobotu 13. října na tiskové konferenci. Vícha získal přes 70 % hlasů a porazil komunistku Miladu Halíkovou. Jediné vítězství ČSSD v Karviné nedokáže ale vyvážit ztráty, které vládní strana utrpěla například v Rokycanech (Milada Emmerová) nebo Domažlicích (Jan Látka). Nově tak obsadí sociální demokracie 13 křesel z 81 a už nebude dominovat. Nejspíš tak ztratí pozici předsedy Senátu, podle ústavy druhou nejvyšší funkci v Česku, kterou už osm let zastává Milan Štěch.

I když Hamáček při příjezdu do Lidového domu oznámil, že je plný očekávání, z jeho pozdějších vyjádření se vytratil jakýkoliv pozitivní tón. „Výsledek mě samozřejmě netěší,“ přiznal a po tiskové konferenci další rozhovory odmítl. Druhý den se v ČT v pořadu Otázky Václava Moravce vymezil vůči některým kolegům z ČSSD, nepřímo vůči místopředsedovi Jaroslavu Foldynovi. A vyzval: „Pokud chceme zachraňovat sociální demokracii, tak ji zachraňujme standardními způsoby a nevytvářejme nějaké alternativní uskupení.“

Rozepře uvnitř strany umocnil i pondělní výrok bývalého místopředsedy Milana Chovance, jenž se vyslovil proti setrvávání sociální demokracie ve vládě s hnutím ANO. „Zopakuji nyní jen, že pokud někdo chce ČSSD pomoci a myslí to opravdu vážně, budu s ním rád spolupracovat. Ať to ale dělá uvnitř strany, na našich jednáních a schůzích,“ reagoval Hamáček na svém facebookovém profilu. O budoucnosti sociální demokracie se bude jednat 20. října na ústředním výkonném výboru, kde Hamáček požádá o důvěru.

Z Lidového domu Natálie Šimůnková

Zeman jmenoval na Hradě nového ministra zahraničních věcí Petříčka

Prezident Miloš Zeman jmenoval v úterý 16. října na Pražském hradě novým ministrem zahraničních věcí Tomáše Petříčka ze sociální demokracie. Koaliční vláda ANO a ČSSD tak má skoro po čtyřech měsících sporů o tom, kdo resort povede, plnohodnotného šéfa Černínského paláce. Úřad dosud vedl současně s vnitrem stranický předseda Jan Hamáček.

Zeman v červnu odmítl jmenovat původního kandidáta, europoslance Miroslava Pocheho, kvůli rozdílným názorům na zahraniční politiku. Hamáček složitou situaci, která podle prezidenta „zatěžovala“ politickou situaci v České republice, vyřešil tím, že navrhl právě Petříčka. Zeman za to Hamáčkovi poděkoval, neopomenul však ani předsedu vlády Babiše. Ten podpořil prezidentův postoj vůči Pochemu. „Rád bych poděkoval i premiérovi Andrejovi Babišovi, který shodně se mnou doporučil předchozímu kandidátovi, aby se jako europoslanec vrátil do Bruselu,“ sdělil prezident podle iDnes.cz. Doufá také, že s Petříčkem naváže spolupráci. „Česká zahraniční politika musí být jednotná, má-li mít smysl, protože mluvíme-li různými hlasy, nikdo nás nebude brát vážně,“ dodal Zeman.

Prezident podmínil Petříčkovo jmenování tím, že se nestane Pocheho loutkou a vymezil se proti jeho jakémukoli působení v úřadě. Proti tomu se však nově jmenovaný šéf diplomacie ohradil, že jako ministr má právo si sám určit tým poradců. „Panu Pochemu jsem řekl, že vzhledem k jeho erudici v oblasti evropské politiky bych s ním rád dál pokračoval ve spolupráci,“ řekl Petříček pro Novinky.cz. Je možné, že by Poche mohl být externí poradcem.

Petříček na ministerstvu působil již od srpna, kdy se stal náměstkem, stejnou funkci zastával už dřív na ministerstvu práce a sociálních věci. V letech 2007 až 2009 byl asistentem poslance Evropského parlamentu Libora Roučka, poté pomáhal i europoslanci Pochemu. V letech 2012 až 2014 byl mimo jiné externím vyučujícím na Fakultě sociálních věd UK.

Ondřej Mach

Plán možné pražské koalice: miliarda do školství nebo oprava mostů

Koalici na pražském magistrátu nejspíš vytvoří uskupení Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu. Jejich lídři vyjádřili v pondělí 15. října jasnou shodu na většině projednávaných témat a potvrdili, že personální otázky ani body, v nichž se ještě nedomluvili, spolupráci neohrozí. „My ustupujeme z ambice mít primátora, aby vznikla koalice, která bude stabilní po celé čtyři roky,” uvedl podle ČTK šéf Prahy sobě Jan Čižinský.

Možní koaliční partneři považují za nejdůležitější programové shody například rozšíření digitální služby pro občany, přidělení jedné miliardy korun na platy učitelů a nepedagogických pracovníků nebo větší investování do majetku města a dopravní infrastruktury včetně opravy mostů.

Současně se na zásadních tématech chtějí domluvit s opozicí. „To, co náš projekt přináší za změnu, je skutečná spolupráce mezi koalicí a opozicí. Domnívám se, že to je přesně to, co Praha potřebuje, aby se věci předjednávaly s opozicí, aby neprobíhala kontinuální bitva, protože to je to, z čeho jsou Pražané už úplně unavení,” dodal Čižinský.

V opozici podle současného vývoje nejspíš skončí ODS, která volby v Praze těsně vyhrála se ziskem 17,87 % hlasů a obsadila 14 míst v 65členném zastupitelstvu, a páté ANO s 12 mandáty. Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu skončili v mírných odstupech na druhém až čtvrtém místě a mají shodně po 13 křeslech.

Vítěz voleb nebude v čele města nejspíš ani v druhém největším městě Brně. ANO sice nabídlo spolupráci kromě ODS, s níž už by mělo většinu, i dalším stranám, na koalici se však nakonec dohodla právě ODS s KDU-ČSL, ČSSD a Piráty.

Tereza Patočková

Mrtvých na silnicích znovu přibývá, oznámila dopravní policie

Podle statistik zemřelo na českých komunikacích během prvních devíti měsíců tohoto roku 410 lidí, o 43 více než loni ve stejném období. Po letech 2016 a 2017, kdy dopravní policie zaznamenala pokles smrtelných nehod, tak budou celková čísla patrně opět růst. Ve čtvrtek 11. října to uvedl její ředitel Tomáš Lerch.

„Největší skupinou, kde zaznamenáváme absolutní nárůst, jsou řidiči osobních vozidel, nicméně nejvyšší procentuální nárůst zaznamenáváme u řidičů velkých motocyklů,“ upozornil Lerch na chování řidičů dvoukolových dopravních prostředků. Těch do začátku října zemřelo 74 (v roce 2017 ve stejném období 55). „Je to dáno tím, že motorkáři se na našich silnicích pohybují ve stále větším počtu. Již před několika lety u nás počet registrovaných motocyklů překročil hranici jednoho milionu, dnes se pohybujeme okolo 1 100 000 až 1 200 000 motocyklů.“ Dalším z důvodů, které Lerch zmínil, je kvůli příznivému počasí délka letošní motorkářské sezony.

Celkem 130 obětí si vyžádaly situace, kdy řidič nepřizpůsobil rychlost vozidla dopravně technickému stavu vozovky nebo vjel do protisměru. Z celkových 77 tisíc nehod pak více než 20 % způsobili řidiči, kteří se plně nevěnovali řízení vozidla či zvolili nesprávný způsob jízdy. Roli hrály také alkohol a drogy za volantem. Policie naměřila určité množství omamných látek v krvi v 3442 případech. Přestože toto číslo od minulého období vzrostlo, počet nepřeživších klesl o 15.

Dle statistik je nejhorším měsícem zatím srpen, kdy zemřelo 65 osob, dnem v týdnu pak sobota, která „předskočila“ pátek dlouhodobě vévodící počtu nehod i usmrcení na silnicích. Nejvyšší nárůst v krajích zaznamenalo hlavní město Praha, kde zemřelo 15 lidí, zejména chodců.

Z tiskové konference Adam Weidenthaler

Čeští křesťané bojují za ty čínské. Podporují jejich žádosti o azyl

Ze skupiny 92 čínských křesťanů, kteří před více než dvěma lety požádali v Česku o azyl, uspělo osm, dalších 14 žádost stáhlo a odcestovalo. Zbývajících 70 se proti zamítnutí ze strany ministerstva vnitra odvolalo a čeká na další verdikt. O jejich situaci informovali v neděli 14. října v ústředí Synodní rady Českobratrské církve evangelické představitelé českých křesťanských církví a vyslovili jim podporu. Soudy zatím o odvolání jednat nezačaly.

Generální ředitel Ekumenické rady církví (ERC) Petr Jan Vinš řekl, že čínští křesťané z vlasti uprchli, protože je pronásledovali. „Některým žadatelům byl azyl udělen, některým ne, ačkoli obsahy žádostí se v podstatě shodovaly,“ prohlásil a dodal, že s kolegy považují výběr udělených azylů za náhodný.

Zástupci českých věřících si myslí, že obavy žadatelů jsou opodstatněné. Pavel Šupol, vicerektor arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci, o situaci křesťanů v Číně mluvil s tamní studentkou. Podle její výpovědi země zažívá boom podzemních církví. Každé společenství nad 50 lidí se ze zákona musí registrovat. Ti věřící, kteří odmítnou, čelí tvrdému pronásledování. Stát při registraci údajně požaduje od jednotlivců velké množství osobních informací o rodině a zázemí. A věřící musí uznat autoritu komunistické strany.

Vnitro uvedlo, že rozhodovalo nezávisle na vnitřních a vnějších politických vlivech. „Udělením azylů by Česká republika zpochybnila demokratický charakter Číny,“ poznamenal pomocný pražský biskup Václav Malý. „Dřív jsme tu měli česko-sovětské přátelství, dnes tu máme přátelství česko-čínské,“ dodal emeritní předseda ERC Daniel Fajfr.

Resort už dřív upozornil, že žadatelé musí prokázat, že je ve vlasti pronásledují, pro udělení azylu nestačí být příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Otázkou zůstává, co se s čínskými křesťany stane, pokud soudy odvolání zamítnou. „Jestli se vrátí domů, budou ohroženi na zdraví a na životě,“ řekl Jan Jackanič, předseda pracovní skupiny ERC pro čínské křesťany. Žádost o azyl v jiné zemi je v Číně trestným činem.

Z tiskové konference Magdalena Fendrychová

Křestním jménům nadále kralují Eliška s Jakubem

Žebříčku oblíbenosti dětských jmen letos opět dominují Eliška a Jakub. Uvádí to Český statistický úřad, který vede tyto údaje už od roku 1999. Na druhých místech následují Anna a Jan, bronzovou pozici drží Sofie s Adamem.

„V letošním roce jsme zaznamenali 533 chlapeckých a 680 dívčích jmen. U dívek převažuje rodičovská kreativita, chlapecká jména se zase více dědí,“ uvedl Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace ČSÚ. Až třetina z celkového počtu jsou binominální, největší oblibě se těší Anna-Marie, která nemá v této kategorii konkurenci.

Pořadí prvních dvaceti jmen se proti loňskému roku výrazně neliší. Jakub s Janem se již 16 let přetahují o prvenství, Tomáš v poslední době zaznamenal výrazný propad, stejně jako klesá zájem o Michala či Davida. Naopak narůstá počet Matyášů a Matějů, do první dvacítky se letos poprvé probojoval Tobiáš.

Dívčím žebříčkem v posledních letech šplhají Ema, Sofie a Viktorie. Opačným směrem se vydaly Kateřina či Natálie. Do ledna roku 2011 vládla Tereza, ta se letos ocitla až na pátém místě a je to pro ni historicky nejhorší výsledek této statistiky. Naopak po žebříčku oblíbenosti strmě stoupají Amálie, Anežka a Julie. Od roku 2015 se poprvé ve statistikách objevuje i Emma. Český statistický úřad však varianty jmen nesčítá, a tak má Emma, resp. Ema, trochu smůlu. Kdyby se totiž spojily, patřilo by jim první místo dívčí tabulky.

Mezi nejzajímavější jména letošního roku patří Diviš, Mikeš, Slávek nebo Arvis. U děvčat se pak nově objevila netradiční jména jako Andělína, Sibyla, Chanel či Ruby.

Z tiskové konference Eliška Balcárková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

EU ano, řekli prezidenti V4. Kiska a Duda podpořili protiruské sankce

Prezidenti čtyř zemí Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) se shodují v otázce hlavní myšlenky Evropské unie a její soudržnosti. O vývoji v Evropě diskutovali Miloš Zeman, Andrej Kiska, Andrzej Duda a János Áder na summitu na Štrbském Plese ve Vysokých Tatrách ve čtvrtek 11. a pátek 12. října. Kiska a Duda následně podpořili sankce proti Rusku.

„Dohromady jsme silní. Izolovaně toho moc prosadit nedokážeme,“ řekl Zeman podle agentury ČTK. Ten také opět kriticky mluvil o problému migrace. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman podotkl, že zásluhou V4 „nám nejsou migranti vnucováni“, uvedlo Echo24.cz. Podobný postoj k migraci zaujali i Áder a Duda. Zeman zároveň kritizoval pokusy EU o zasahování do vnitřních záležitostí zemí V4. Nepřímo se ohradil proti doporučení Evropského parlamentu, aby členské země zahájily řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot.

Kiska zase upozornil na narůstající xenofobii, extremismus, populismus či národní egoismus v Evropě, napsal Deník.cz. Společně s Dudou po summitu obhajovali ekonomické sankce vůči Rusku kvůli anexi Krymu z roku 2014. „Rusko zásadním způsobem porušilo mezinárodní práva. Zbytek našeho světa nemůže zůstat chladným, musí jednat. Oceňuji, že Evropská unie jednotným hlasem tyto sankce potvrdila,“ prohlásil Kiska. Rusko si podle něj přeje rozbít jednotu EU a má na ni stále silnější vliv. Jeho protějšek Duda dodal, že sankce přijít musely: „Pokud si někdo připojí část území jiného státu…, nemůžeme vůči tomu zůstat lhostejní.“ Zeman, odpůrce sankcí, jen konstatoval, že o tomto tématu se na summitu V4 vůbec nejednalo.

Alžběta Holcová

Vondráček navštívil Moskvu, jednal i s politiky ze sankčního seznamu

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) absolvoval dvoudenní návštěvu Moskvy. V pondělí 15. října jednal s předsedkyní horní komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou, poté se sešel s šéfem ruské Státní dumy Vjačeslavem Volodinem. Oba jsou po anexi ukrajinského Krymu ruskými vojsky na sankčním seznamu EU a USA.

„Vzhledem k tomu, že jsem předseda Poslanecké sněmovny, tak je adekvátní, abych se potkal se svými protějšky. Je to i z pohledu prestiže České republiky vhodné. Takže výběr byl jasný, předsedové,“ citovala ho agentura TASS. „Česko a Rusko mají ohromnou tradici vzájemných styků, máme na co navázat. To, co se stalo v posledních pár letech, vztahy neovlivnilo natolik, že by nebylo možné společně pracovat,“ uvedl Vondráček. Ale protiruské sankce podle něj bezprostředně rušit nelze.

Po schůzce s Matvijenkovou řekl, že o názoru většiny Čechů na Rusko nelze usuzovat z informací českých médií, a při schůzce s Volodinem vyřídil pozdravy od prezidenta Miloše Zemana. Na přednášce v Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů přiznal, že vztahy mezi Českou republikou a Ruskem se kvůli řadě mezinárodních problémů nacházejí na nižší úrovni, než by měly být.

Vondráčkovu cestu kritizovala například ODS. „Žádné kauze jsem se nevyhnul, s oběma představiteli jsem na téma Skripal mluvil a důsledně držel naši pozici,“ řekl po návratu webu SeznamZpravy.cz ke kauze otravy agenta Sergeje Skripala novičokem. „Česko je sebevědomá, nezávislá, suverénní, demokratická země střední Evropy, která patří spíše do západního prostoru, a jako takoví můžeme klidně v Rusku vystupovat.“

Yuliia Makhinchuk

Ekonomika

Pekaři vyzdvihli význam českého chleba a upozornili na jeho nízkou cenu

Svaz pekařů a cukrářů uspořádal 15. října akci s názvem Mezinárodní den chleba. Pekaři během něj vyzdvihli význam českého chleba, ale současně upozornili na jeho nízkou cenu. „Nepovažují současné výrobní ceny chleba za odpovídající jeho skutečné hodnotě,“ konstatoval výkonný ředitel svazu Jaroslav Dřízal během akce na pražském Břevnově.

Výrobní cena chleba je podle Českého statistického úřadu 15,60 korun, kilogram kmínového chleba se pak pohybuje už deset let pod úrovní 25 korun. Je tak pátý nejlevnější v Evropské unii, podle světové statistiky vyjde v Norsku třeba až na 71 korun. Naopak mlynáři zdražili za posledních několik měsíců cenu mouky o 1000 korun na tunu, tedy o pětinu, upozornil Dřízal. „Většina menších nebo řemeslných pekáren, které mají své vlastní prodejny, už vlivy rostoucích nákladů promítla do ceny,“ dodal. Do možného zdražování se mohou kromě ceny mouky promítnout i vyšší platy zaměstnanců nebo náklady za energie.

Na Mezinárodním dni chleba se mluvilo i o tzv. rozpékárnách a komoditní vyhlášce, která by měla nově definovat kvasy, zlepšit a zpřesnit označování chlebů, a tedy hlavně vyřešit výše zmíněné dopékání pečiva. Obchody už nebudou moci použít označení pekárna v okamžiku, kdy budou v obchodě pečivo pouze rozpékat.

Hluboce zmražené pečivo je oblíbené především v západní Evropě. V České republice mají výsadní postavení regionální chleby, ty zažívají boom právě na úkor tzv. rozpeků, uvedl Radek Mlích, zástupce generálního partnera Penny Market.

Z tiskové konference Šimon Kadeřávek

Kultura

Signal festival přenesl Prahu do budoucnosti

Propojení umění, městského prostoru a moderních technologií – to je cílem Signalu, festivalu světla, který se od 11. do 14. října konal v Praze. Dlouhodobě nejnavštěvovanější kulturní akce letos představila umělecké instalace s futuristickým tématem – zobrazovaly společnost v příštích sto letech.

Oslavy 100. výročí založení republiky si pořadatelé Signal festivalu vyložili po svém. „Festival se věnuje uměleckým dílům, která často vznikají pomocí nejmodernějších technologií. V návaznosti na to jsme si uvědomili, že nás víc než doba minulá zajímá naše budoucnost,“ shrnul programový koordinátor Matěj Vlašánek. K tématu NEXT100 ztvárnilo svoje představy o budoucnosti 16 českých a 8 zahraničních umělců.

Tradiční říjnová oslava světla tak už pošesté nabídla to nejlepší ze světelného umění přímo v ulicích Prahy. Přes dvacet instalací rozzářilo osm městských částí, nově včetně Karlína, kde také ve čtvrtek festival začal. Na zaplněném náměstí pořadatelé odhalili jedno z nejpůsobivějších děl festivalu – tzv. videomappingovou projekci s názvem Future Ruins přímo na fasádě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Kromě videomappingu mohli návštěvníci zhlédnout prostorové instalace a 3D projekce, oblibě se těšila premiérová trojrozměrná iluze v režii španělských Hotaru Visual Guerrilla na zdech karlínských kasáren. Úspěch měla i dystopická instalace na náměstí Jiřího z Poděbrad Hlídka 2,1/18. Pomocí soustavy reflektorů a zrcadel zde česká skupina XYZ vyjádřila obavy ze ztráty soukromí v budoucí společnosti.

Nedílnou součást festivalu tvořila mobilní aplikace sloužící zároveň jako mapa, prostřednictvím které se zájemci účastnili interaktivních her. Doprovodný program poté nabídl konference a rozhovory s autory prezentovaných děl či hudební vystoupení.

Z festivalu Matyáš Adámek

Potlesk Darth Vadera a světelné meče. Tak vypadal koncert sci-fi hudby

Návštěvníkům pražského Rudolfina se naskytla neobvyklá podívaná, když se na schodech najednou setkali E. T. Mimozemšťan, Superman a Darth Vader, postava ze série Star Wars. Stalo se tak při příležitosti koncertu sci-fi hudby, který ve Dvořákově síni v sobotu 13. října odehrála Filmová filharmonie (Filmharmonie). Během dvouapůlhodinového vystoupení zazněly známé melodie nejen ze Star Wars, ale i ze Star Treku či Jurského světa. Filmharmonie vyprodala Dvořákovu síň už podruhé. Poprvé se tak stalo loni v říjnu, kdy mělo takto laděné vystoupení premiéru. „Sci-fi žánr je nabitý zajímavými filmy, které podtrhuje hudba od význačných skladatelů, jakými jsou například John Williams, Jerry Goldsmith nebo Alan Silvestri,“ vysvětloval tehdy ředitel orchestru Matěj Lehár.

Pod taktovkou šéfdirigenta Chuhei Iwasakiho hrálo více než 80 členů souboru. Aby nálada během koncertu zůstala vyvážená, střídaly se melodie dramatické s veselejšími. Hudebníky navíc při několika skladbách doplnil pěvecký sbor pod vedením Lenky Dandové, jenž ještě více umocňoval atmosféru.

Diváci si mohli užít i doprovodný program, kromě Darth Vadera se někteří fotili i se Stormtrooperem či s Jedii se světelnými meči ze stejné filmové ságy. Tyto meče pak prozářily sál, když se rozezněla Williamsova melodie Across The Stars. Po dlouhém potlesku vestoje a nadšených ovacích orchestr zahrál další dvě skladby ze Star Wars jako přídavek. Program ukončila melodie z kultovního seriálu Červený trpaslík.

Filmová filharmonie se věnuje pořádání koncertů od roku 2014, z různých žánrů se nezaměřuje jen na sci-fi tematiku, ale i na western či skladby ze známých počítačových her. Ty poprvé zahrála letos v květnu a sklidila velký úspěch. S nimi se také do Rudolfina vrátí hned na začátku příštího roku.

Z Rudolfina Klára Nováková

Sport

Po roční odmlce opět na trůnu, Faltejsek ovládl Velkou pardubickou

Žokej Jan Faltejsek opět ukázal, že se mu na pardubické dráze daří jako málokomu. V sedle hnědáka Tzigana du Berlais nedal v cílové rovince nikomu šanci a po třech triumfech s klisnou Orphee des Blins a jedním s valachem Charme Lookem přidal na nejprestižnějším tuzemském překážkovém dostihu Velké pardubické už páté vítězství.

„Říkal jsem si, že sedím na nejlepším koni,“ chválil Faltejsek podle iDnes.cz. Úspěchem z neděle 14. října se osamostatnil na druhém místě tabulky vítězů slavného závodu. Lepší je jen Josef Váňa starší s osmi tituly.

Tzigane du Berlais se držel vepředu a staral se o tempo. V cílové rovince ho Faltejsek vyvedl na vnější dráhu, zaútočil, a i když se jeho soupeři snažili, nenašli na drtivý nástup adekvátní odpověď. „Málokterý kůň má takové zrychlení,“ dodal Faltejsek.

Přitom tento sedmiletý hnědák nepatřil podle bookmakerů mezi hlavní favority. Nejvíce důvěry vzbuzoval obhájce No Time To Lose, kterého letos osedlal Josef Váňa mladší. Synovi největší tuzemské dostihové legendy se však na zdejší trati nedaří. Dlouho se držel v závětří a spoléhal na závěrečný travnatý úsek, kde jeho kůň zaútočil loni. Povrch byl však příliš tvrdý a Váňa ml. pátým místem pouze vyrovnal svůj nejlepší výsledek.

Pomyslné pardubické prokletí chtěl prolomit Marek Stromský na hřbetu hnědáka Hegnuse. Po poslední překážce zaútočil, chvíli se zdálo, že by to konečně mohl být jeho závod, než po jeho levici prolétl Tzigane du Berlais a zvítězil téměř o tři délky. „Užívám si to a mám zase pro co žít, mám chuť bojovat a zase vyhrát Velkou,“ reagoval. Stromský už cílem Velké pardubické projel dvakrát jako vítěz, ani jeden titul mu však dlouho nezůstal. V ročníku 2008 ho diskvalifikovali kvůli špatnému objetí točného bodu, v roce 2015 zase několik týdnů po dostihu našli doping v těle jeho koně Nikase.

Lukáš Liška

Šilhavý začal u fotbalové reprezentace vítězně, přesto už nemůže postoupit

Čeští fotbalisté si proti elitě v Lize národů nezahrají. Cestu do vyšších pater jim zatarasila Ukrajina, která zvládla zápas v Charkově 1:0 a vyhrála nad národním týmem i podruhé. Češi tak ztratili naději, kterou oživili tři dny předtím vítězstvím v Trnavě nad Slovenskem 2:1. Mužstvo v těchto utkáních vedl nový trenér Jaroslav Šilhavý, který vystřídal Karla Jarolíma.

První zápas na lavičce české fotbalové reprezentace kouči Šilhavému vyšel i díky Bořku Dočkalovi, který se vrátil po několika měsících. Nový kapitán totiž připravil oba góly českého týmu. První v 52. minutě pro Michaela Krmenčíka přihrávkou mezi obránce, Slováci sice o 10 minut později snížili, když Marek Hamšík pohotově dorážel zblízka, ale v 76. minutě se znovu ukázal Dočkal. Tentokrát prudce odcentroval z pravé strany a Patrik Schick, který chvíli předtím nahradil Krmenčíka, skóroval hlavou.

Zato v Charkově se Češi neprosadili a zápas rozhodla jediná branka, když se přízemní ránou trefil k tyči Ruslan Malinovsky. Šilhavý přesto utkání hodnotil pozitivně. „Výsledek je to pro nás špatný, ale výkon byl velice dobrý. Byly tam pasáže, jak bychom si naši hru představovali,“ řekl podle webu Eurofotbal.cz a pokračoval: „Hráli jsme, nebáli jsme se, chtěli jsme balon, vytvářeli jsme si šance. Chyběla jen efektivita v zakončení, ale předvedli jsme mnohem lepší výkon než na Slovensku, i když jsme prohráli.“

Čeští fotbalisté se nacházejí na druhé pozici v Lize B se třemi body a kvůli prohře s Ukrajinou už nemají šanci na postup. Ten si zajistili svěřenci Andreje Ševčenka, kteří jsou prozatím stoprocentní. České reprezentanty čeká 19. listopadu domácí utkání proti Slovensku, ve kterém se rozhodne, zda se udrží v Lize B.

Pavel Šimek

Čelo hokejové tabulky patří opět Hradci, Chomutov dosáhl na první body

Hokejisté Hradce Králové už zase vládnou extralize. Využili zaváhání Litvínova, který v 9. a 10. kole dvakrát prohrál. Zabral poslední Chomutov. Nejprve v pátek 12. října v souboji týmů z extraligového suterénu zdolal Mladou Boleslav těsně 3:2 a ukončil hrůzostrašnou sérii osmi porážek. A na první vítězství v sezoně navázal o dva dny později, kdy vyhrál i nad Zlínem.

Litvínov se držel v čele tabulky od vzájemného zápasu s Hradcem, kdy doma uspěl 2:1. Jenže hned následující kolo prohrál v Brně 1:3 a v nedělním zápase na libereckém ledě dostal výběr trenéra Milana Razýma dokonce výprask 0:5. Domácí ovládli úvodní dějství čtyřmi góly. Michal Bulíř, autor jedné z branek, si tak upevnil první místo tabulky střelců. „Liberec hrál výborně. Neměli jsme tak dobrý pohyb a tvrdě nás potrestal,“ uvedl podle webu Hokej.cz asistent litvínovského trenéra Radim Skuhrovec.

Hradec šanci využil a vyhoupl se zpátky na první místo po vítězství nad Libercem 3:2 v prodloužení. A i když následně v nájezdech podlehl Plzni 1:2, díky dalšímu litvínovskému zaváhání na špici vydržel. Pocit úlevy pociťují hráči Chomutova. Premiérové body v sezoně jim přineslo těsné vítězství nad Mladou Boleslaví. Zápas výrazně ovlivnil téměř čtyřicetiletý veterán Radek Duda. Důrazné křídlo si připsalo bilanci 1+1 a fanoušci ho zvolili nejlepším hráčem na straně domácích. „Potvrdili jsme poslední utkání, kdy jsme nehráli špatně, ale nebodovali jsme. Teď konečně, v devátém utkání, se to povedlo. Chtěl bych hráčům poděkovat za tři body, které jsou dobré i pro ně. Zápas by nás mohl nastartovat,“ řekl hlavní trenér Vladimír Růžička. Na další vítězství Chomutov nečekal dlouho. Jan Stránský byl proti Zlínu pořádně při chuti a tým dotáhl gólem a dvěma asistencemi k výhře 3:1.

9. kolo: Třinec – Sparta 4:5N, Chomutov – Mladá Boleslav 3:2, Karlovy Vary – Vítkovice 5:2, Hradec Králové – Liberec 3:2P, Brno – Litvínov 3:1, Olomouc – Plzeň 3:1.

10. kolo: Třinec – Pardubice 6:1, Chomutov – Zlín 3:1, Liberec – Litvínov 5:0, Vítkovice – Brno 3:4N, Mladá Boleslav – Olomouc 1:2, Plzeň – Hradec Králové 2:1N.

Tabulka: 1. Hradec Králové 23, 2. Liberec 21, 3. Sparta 20, 4. Litvínov 20, 5. Brno 20, 6. Plzeň 18, 7. Olomouc 17, 8. Vítkovice 17, 9. Třinec 13, 10. Pardubice 13, 11. Zlín 12, 12. Mladá Boleslav 9, 13. Karlovy Vary 7, 14. Chomutov 6.

Adam Křivánek

Plíšková postoupila na Turnaj mistryň, pomohlo jí zaváhání soupeřky

Český tenis bude mít na Turnaji mistryň početné zastoupení, do Singapuru vyšle hned dvě singlistky a pět deblistek. Jako poslední z nich se na turnaj pro nejlepší hráčky končící sezony kvalifikovala Karolína Plíšková. Šestadvacetileté rodačce z Loun pomohl brzký konec Nizozemky Kiki Bertensové na turnaji v Moskvě. Masters začíná v neděli 21. října. „Letošní sezona rozhodně nebyla špatná, mám dva tituly, loni jsem získala tři. Prožívám lepší i horší období, ale pořád jsem v Top 10. Singapur je vždycky cíl, a pokud to dopadne, bude to úžasné,“ prohlásila česká jednička a světová pětka pro MF Dnes.

Dopadlo to, ale svěřenkyně Rennae Stubbsové si cestu na Turnaji mistryň pořádně zkomplikovala. Jistotu mohla získat už na turnaji v Tchien-ťinu, kde ve finále nastoupila proti Caroline Garciaové, s níž poslední dva vzájemné zápasy dotáhla do vítězného konce. V tiebreaku prvního setu vedla už 5:1 a vše nasvědčovalo tomu, že se dostane do vedení. Jenže talentovaná Francouzka zavelela k obratu, uspěla poměrem 9:7 a ve druhé sadě už s přehledem dokráčela k druhému titulu v sezoně.

Na turnaji v Moskvě, který odstartoval v pondělí, potřebovala Plíšková vyhrát dvě utkání. Po volném losu v prvním kole čekala bývalou světovou jedničku Vera Zvonarevová. Jenže neustála tíhu okamžiku a domácí veteránce překvapivě podlehla 1:6 a 2:6. V tu chvíli neměla postup ve svých rukou, letenky si mohla začít objednávat až poté, co z Kremlin Cupu vypadla její hlavní vyzývatelka Kiki Bertensová, která nezvládla třísetovou bitvu s Běloruskou Aljaksandrou Sasnovičovou. „Na starty v Singapuru z let 2016 a 2017 mám krásné vzpomínky. Už se nemůžu dočkat, až znovu uzavřu sezonu zápasy s dalšími elitními hráčkami,“ uvedla světová pětka v oficiálním prohlášení WTA.

Česko bude mít na Turnaji mistryň početné zastoupení. Na cestu se už několik týdnů chystá Petra Kvitová, v soutěži deblistek se o prvenství poperou Barbora Krejčíková společně s Kateřinou Siniakovou, Andrea Sestini Hlaváčková ve dvojici s Barborou Strýcovou a veteránka Květa Peschkeová, jejíž partnerkou je Američanka Nicole Melicharová.

Vojtěch Tůma

Samková chce medaili z MS. V létě si vyzkoušela roli moderátorky a trenérky

V létě se rozhodně nenudila. Jako moderátorka provázela po Evropě, na Novém Zélandu pomáhala mladším kolegům v pozici trenérky. A do nové sezony má snowboardistka Eva Samková jasný cíl: medaili z mistrovství světa.

„Už ji chci konečně získat. Ale i když to neklapne, tak co, ještě nejsem tak stará,“ usmála se pětadvacetiletá Samková. Jinak řečeno: příležitostí bude ještě dost, ale ta nejbližší přijde na začátku února v americkém Solitude, kde v lednu 2017 vyhrála závod světového poháru. „Teď jsem byla na prvním soustředění na Stelviu a byla jsem překvapená, jak mi to šlo. Měla jsem falešnou formu,“ líčila ve čtvrtek 11. října na tiskové konferenci.

Přitom září strávila bez snowboardu, začala víc jezdit na kole. A celé léto bylo hodně netradiční. Minulou sezonu ukončila předčasně, poslední podnik SP vynechala a místo toho cestovala.

Nejdřív po Evropě, kdy s bývalým skikrosařem Tomášem Krausem natáčela dokument pro Českou televizi. „Bavilo mě to a těším se, až se na to podívám. Je to cestopis z pohledu nás, sportovců.“ Filmováním strávili skoro celý měsíc, během něj navštívili Itálii, Rakousko a Slovinsko. Dokument představí také jídlo, muzea či architekturu.

Samková poté s kamarádkou procestovala Kalifornii a v srpnu zase putovala se snowboardcrossovým týmem na Nový Zéland, kde se konalo mistrovství světa juniorů. Tam si Samková vyzkoušela i roli trenérky. „Snažila jsem se poradit,“ popisovala. A také si líp uvědomila, co trenérská práce obnáší. „Jsou to taky jenom lidi, musím je chápat.“ Mimochodem, právě na Novém Zélandu vyhrála první juniorské mistrovství světa v roce 2010. A teď by na něj chtěla navázat.

Z tiskové konference Petr Fantyš

Počasí

Počasí

Po parném létě pokračuje slunečné počasí i na podzim. Průměrné denní teploty se pohybují okolo 20 stupňů Celsia s polojasnou až jasnou oblohou. Letošní podzim se také nese v duchu teplotních rekordů, alespoň jeden padl hned sedm dnů v řadě, od středy do neděle jich pak bylo každý den několik desítek. Například v pátek 12. října naměřili v Neumětelech na Berounsku 25,2 stupně Celsia. V ranních hodinách se rtuť teploměru pohybuje na hranici 10 stupňů. Meteorologové neočekávají velké množství srážek a podle předpovědí babí léto přetrvá až do prvního listopadového týdne.

Anna Koucká