29. listopadu 2018, Carolina č. 954

události od 21. do 28. listopadu


Z domova

Babiš ustál hlasování o nedůvěře vládě, vládní koalice pokračuje

Opozice ve snaze vyslovit nedůvěru kabinetu ANO a ČSSD neuspěla. Pro se v pátek 23. listopadu vyslovilo celkem 92 poslanců ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN i SPD, k potřebnému počtu 101 tak 9 hlasů chybělo. Proti návrhu se postavilo 90 zákonodárců z vládního hnutí ANO a opoziční KSČM, která vládu toleruje už od jejího vzniku. Druhý koaliční partner ČSSD opustil sál. Předseda vlády Andrej Babiš tak ustál kritiku, která v posledních dvou týdnech zesílila po reportáži televize Seznam.

O nedůvěře se hlasovalo téměř po sedmihodinové rozpravě, v níž zástupci opozice upozorňovali na pokračující trestní stíhání premiéra v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo i na události posledních dvou týdnů. Naráželi tak na nejasnosti ohledně cesty premiérova syna na Krym. V reportáži uvedl, že tam byl proti své vůli. „Je absurdní, aby Českou republiku vedl člověk s takovým množstvím problémů,“ pronesl šéf ODS Petr Fiala. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by v čele vlády měl stát etický a morální člověk. „Já takového člověka v čele současné vlády při nejlepší vůli nevidím,” uvedl. SPD Tomia Okamury zase kritizovala vládní program, který podle ní odpovídá představám ČSSD.

„Nehodlám rezignovat,” reagoval Babiš. „Ani naše vláda nemá v úmyslu podávat demisi.” Premiér označil kauzu za vykonstruovanou, odmítl nařčení o únosu syna a nakonec zdůraznil úspěchy současné vlády, hlavně pokud jde o zahraniční vztahy a ekonomiku.

Vládu v rozpravě podpořil také exministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Právě postoj jeho strany byl při hlasování klíčový. ANO i KSČM už dopředu avizovaly, že návrh nepodpoří, sociální demokracie se až dva dny před hlasování rozhodla, že opustí sál.

Česká republika tak má po pátku za sebou už čtrnáctý pokus o vyslovení nedůvěry vládě, opakovaly se v každém volebním období po roce 2000, nicméně opozice uspěla pouze jednou, a to v roce 2009. Tehdy skončila druhá vláda Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU. Padla i díky čtyřem hlasům původně koaličních poslanců Jana Schwippela, Vlastimila Tlustého (oba ODS), Olgy Zubové a Věry Jakubkové (obě zvolené za Stranu zelených, z níž už před hlasováním odešly).

Ze Sněmovny Natálie Šimůnková

ČSSD by podpořila jen rozpuštění Sněmovny. Není tu plán B, říká její šéf

Že vláda ANO a ČSSD přežije hlasování o nedůvěře, bylo téměř jisté už dva dny předtím. Předsednictvo a poslanecký klub menšího z koaličních partnerů se dohodly na nepřímé podpoře, tedy že jeho zákonodárci v klíčovou chvíli opustí sál. „V takovéto situaci nedůvěra nic nevyřeší. Jediné, co může věci vyřešit, je, když voliči znovu rozdají karty,“ řekl předseda ČSSD Jan Hamáček ve středu 21. listopadu. Strana by podpořila jen rozpuštění Sněmovny.

Před jednáním však zaznívaly i opačné názory. Například ministr zahraničí Tomáš Petříček při příchodu do Lidového domu prohlásil, že pokud premiér Andrej Babiš dobrovolně nesloží funkci, má být sociální demokracie připravena opustit vládu. Babiše k odchodu kvůli pokračující kauze Čapí hnízdo vyzval přímo například místopředseda Martin Netolický. I podle Hamáčka by bylo lepší, kdyby vláda pokračovala s novým předsedou.

Jenže ANO za svým lídrem stojí a také prezident Miloš Zeman dal jasně najevo, že by Babiše pověřil sestavením kabinetu i potřetí. Navíc preimérovi možnou podporu nabídla i SPD. A tak konečné rozhodnutí v Lidovém domě už bylo jednotné. „Už týden vyzývám pět předsedů opozičních stran, aby nám řekli, jaký je plán B. Vyvolat hlasování o nedůvěře je jednoduché, ale je odpovědné ptát se, co bude potom,“ dodal Hamáček.

Opoziční ODS, TOP 09 či KDU-ČSL sociální demokraty za rozhodnutí kritizovaly, prezident Zeman ho ve čtvrtek na TV Barrandov označil za absurdní, Babiše postoj zklamal. „Pokud se ČSSD rozhodla, že odejde ze sálu a nepodpoří svou koaliční vládu, tak to nechápu, je to pro mne zklamání. A nerozumím jejich vyhrožování předčasnými volbami. Hnutí ANO je určitě nechce, volby byly před rokem a občané rozhodli jasně,“ uvedl podle iDnes.cz.

Napětí mezi partnery urovnal podle Mf Dnes Hamáčkův telefonát Babišovi, v němž mu vysvětlil, že odchod ze sálu představoval pro vládu nejmenší riziko.

Z Lidového domu Adam Křivánek

Seniorů stále přibývá. V roce 2060 budou tvořit až třetinu obyvatelstva

V České republice aktuálně žije 10,61 milionu obyvatel a během příštích osmdesáti let se počet výrazně nezmění. Nízkou porodnost by měla vyvážit migrace. Změny se očekávají ve věkovém složení obyvatelstva, postupně se bude navyšovat podíl seniorů ve společnosti. Ti by měli během následujících dekád tvořit až 30 % populace, vychází z výpočtů Českého statistického úřadu, které zveřejnil ve středu 28. listopadu.

Česká populace postupně stárne. Zatímco v roce 1993 byl průměrný věk 36,6 let, dnes je téměř o šest let vyšší a do roku 2100 se postupně vyšplhá až na 47,4. To se projevuje i ve věkových skupinách. Za posledních 25 let se zvýšil podíl lidí starších 65 let o 6 % na 19,2 %. Podle odhadu Českého statistického úřadu by měli i nadále přibývat: v šedesátých letech může v Česku žít přes 3,2 milionu seniorů, kteří budou tvořit necelých 30 % společnosti.

Naopak počet dětí ve věku 0-14 let klesá, představují už jen necelých 16 % populace a od roku 2030 až do konce 21. století jejich podíl ve společnosti nepřesáhne 15 %. Klesat bude i počet potenciálně ekonomicky aktivních obyvatel. „Podíl obyvatel ve věku 20 až 64 let se sníží až k úrovni 50 %,“ řekla Michaela Němečková z odboru demografických statistik.

Důvodem stárnutí je především nízká porodnost, která v Česku nedosahuje úrovně úmrtnosti, přestože se průměrný počet dětí narozených jedné ženě v posledních sedmi letech zvýšil z 1,5 na 1,69. „Taková hodnota byla naposledy zaznamenána na počátku devadesátých let, proto nepočítáme s dalším velkým nárůstem,“ upřesnila Terezie Štyglerová ze stejného odboru. „Předpokládáme velmi mírný růst až na 1,74 dítěte na matku,“ dodala. Zvýšil se i průměrný věk matky při narození dítěte. Letos ČSÚ zaznamenal hodnotu přesně 30 let.

I přesto se v následujících letech očekává mírné zvýšení počtu obyvatel díky migraci. Její růst se odhaduje na 26 tisíc obyvatel ročně. „Tyto údaje jsou však nejméně spolehlivé, jelikož je velmi nepravidelná a závisí na mnoha faktorech, jako hospodářství nebo legislativní opatření, které se mohou měnit v relativně krátkých intervalech,“ dodala Štyglerová.

Naplní-li se výše uvedené předpoklady, počet obyvatel na českém území se podle střední varianty zvýší. Změny však nebudou dramatické: ve 21. století by zde mělo žít mezi 10,4 a 10,8 milionu obyvatel. Podle dalších propočtů se počet obyvatel v roce 2100 může pohybovat dokonce mezi 7,4 a 12,38 milionu.

Z tiskové konference Petr Fantyš

Mezinárodní vánoční festival lákal na exotické pokrmy

Japonská polévka miso, kanadský javorový sirup, peruánské produkty z lamí vlny či nizozemské karamelové vafle. To je jen zlomek produktů, které si návštěvníci mohli zakoupit na Mezinárodním vánočním festivalu, jenž se konal 25. listopadu v pražském hotelu Hilton.

Akci každoročně pořádá Asociace partnerů diplomatického sboru. Diplomaté z celého světa v národních krojích prodávali kromě jídla i víno, šperky či hračky. K zakoupení byly i tradiční pokrmy různých zemí. Návštěvník tak měl možnost ochutnat například kazašské samsy – opečené těsto plněné zeleninou a masem, nebo národní malajsijské jídlo nasi lemak – pikantní rýži vařenou v kokosovém mléce.

Celým sálem se nesla směs exotických vůní a cizí jazyky byly slyšet ze všech stran. „Na akci jsem už podruhé, minulý rok jsem se o ní dozvěděla a moc se mi zalíbila, takže jsem musela zavítat i letos. Letošní ročník není lepší ani horší než předešlý, jen mi trochu vadí, že je zde letos mnohem více lidí,“ řekla Carolině jedna z návštěvnic. Na otázku, zdali narazila na specialitu, o níž předtím nevěděla, odpověděla: „Netušila jsem například, že medový dort Marlenka je z Arménie.“

Festival měl i bohatý doprovodný program, na pódiu vystoupilo celkem 19 skupin původem z Portugalska, Izraele, Vietnamu či Indonésie. Akci zakončila profesionální francouzská skupina Charlie & the Chocolates. Rodiče mohli své malé děti svěřit do dětského koutku, o nějž se letos postarala Music Academy Prague. Pro děti připravila různé hudební aktivity. Jako každý rok i letos výtěžek z akce poputuje do několika desítek charit.

Z hotelu Hilton Klára Nováková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Jednou větou: Zeman v Izraeli a slovenské ne paktu OSN o migraci

* Prezident Miloš Zeman navštívil ve dnech 25. až 28. listopadu Izrael, jako první český politik vystoupil v tamním parlamentu Kneset a mimo jiné otevřel v Jeruzalémě Český dům.

* Slovensko nepodpoří globální pakt OSN o migraci, oznámil v neděli 25. listopadu premiér Peter Pellegrini.

redakce

Ekonomika

Češi si před Vánoci půjčují více a často rizikově

Objem půjček v předvánočním čase roste až o pětinu, Češi se však při tom chovají riskantně. Téměř každý druhý se například při žádosti u nebankovní instituce neseznámí s podmínkami nebo jinak pochybí. A větším problémem než samotná půjčka se může stát následná exekuce. Na chování během adventu upozornil výzkum agentury Kantar pro Poradnu při finanční tísni a Sdružení českých spotřebitelů, které výsledky zveřejnily ve středu 21. listopadu.

Podle nich se na vánoční nákupy plánuje zadlužit 6 % lidí, po nějakém druhu úvěru ale nakonec sáhne 17 %. „Půjčky na Vánoce lákají na radost pro druhé, ale přinášejí spíš smutek z pozdější exekuce,” uvedl pro iDnes.cz expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle.

Původních záměrů se spotřebitelé nedrží, ani když přijde na částky. Více než polovina uvažuje do výše pěti tisíc korun, dodrží to ale jen 30 % z nich, ostatní si řeknou o víc. Průměrná hodnota předvánočního úvěru potom činí zhruba osm a půl tisíce korun.

Důvodem je především impulzivnost zákazníků, kteří jdou koupit například pouze oblečení nebo hračky, ale z obchodu odejdou s novým mobilem na splátky. Mezi úvěry tak ty nabízené přímo u prodejců v tomto období převládají. Zpravidla je poskytují nebankovní instituce, s jejichž podmínkami se spotřebitelé často ani neseznámí.

Zadlužovat se v této situaci je velmi riskantní, dle průzkumu vykazuje v předvánočním čase rizikové chování každý druhý žadatel, zatímco během roku jen čtvrtina. „O třetinu více klientů máme v čase po Vánocích, je to právě proto, že lidé uvažují v realitě, už na ně dolehla nutnost první splátky a vyčerpané rozpočty jim mnohdy nedovolují se k té první úvěrové splátce postavit čelem,” vysvětluje David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Největším problémem nejsou samotné půjčky, ale na ně navázané exekuce – 95 % všech nových exekucí se vede proti pohledávkám do 10 tisíc korun. Právě do této kategorie spadají i vánoční nákupy na dluh.

Z tiskové konference Tereza Patočková

Letos se otevřelo 45,5 kilometru nových silnic, za rok to má být dalších 46

Stát letos uvedl do provozu 45,5 kilometru nových silnic první třídy a dálnic, ke konci roku se bude pracovat na 204 kilometrech. A pro příští rok plánuje dalších 172 kilometrů staveb a otevření 46 nových. Čísla prezentovali ve středu 21. listopadu ministr dopravy Dan Ťok a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

„Rozhýbali jsme výstavbu silnic, všechny kapacity stavebních firem jsou takřka vyčerpané,“ řekl Ťok. Pro realizaci prací jsou podle něj na příští rok připraveny části dálnic D3, D35, D46, D48 a D49. Stát chce ale ještě do konce prosince zahájit výstavbu dvou sektorů dálnic, konkrétně už 4. prosince D35 v úseku Časy-Ostrov a také obchvatu Českých Budějovic, který je součástí dálnice D3.

Modernizace se bude v roce 2019 týkat i dálnice D1. Zahájení renovací se plánuje na pěti úsecích, pracovat by se tak mohlo už na všech dosud neopravených částech hlavního tahu mezi Prahou a Brnem. Nová D1 by měla být v provozu v roce 2021.

Dodržování termínů při rekonstrukci nejstarší české dálnice je však dlouhodobě problematické, což platí o úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. „V současnosti vytváříme tlak na to, aby se tam dalo spolehlivě jezdit a dálnice byla postavena v kvalitě, v jaké by měla být,“ připomněl ministr za hnutí ANO.

Řidiči se v příštím roce projedou i po zcela nových úsecích dálnic, otevřena má být čtrnáctikilometrová část D1 mezi Přerovem a Lipníkem a také osmikilometrový úsek D3. „Celkem i se silnicemi I. třídy to bude 46 kilometrů nových úseků silnic,“ doplnil Kroupa.

Z tiskové konference Adam Weidenthaler

Kultura

Festival francouzského filmu se připojil k oslavám 100 let od založení republiky

Dávný příběh Golema či politické procesy z 50. letech připomněl Festival francouzského filmu. Jeho 21. ročník, který se konal od 21. do 28. listopadu, se nesl v duchu 100. jubilea od vzniku Československa, a proto ho organizátoři obohatili o speciální sekci Poklady francouzsko-československé kinematografie, sto let společné historie. Celkově přehlídka nabídla v pěti pražských a brněnských kinech přes 30 celovečerních a 11 krátkometrážních snímků.

„Tato sekce nám umožní znovuobjevit zapomenutá, kuriózní i mistrovská díla,“ poznamenal francouzský velvyslanec Roland Galharague v editorialu festivalového katalogu. Ke zmíněným pokladům patří právě Golem režiséra Juliena Duviviera z roku 1936 s Harry Baurem v hlavní roli, jehož scénář vychází z díla Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Za zmínku stojí i Doznání, francouzsky L’Aveu, z roku 1970 pojednávající o politických procesech v Praze v 50. letech. Taková díla jsou už dnes těžko k zhlédnutí, a proto jim festival dal tak velký prostor – představil jich hned dvanáct.

Většina ostatních snímků už pochází z letošního nebo minulého roku. Návštěvníci měli možnost zhlédnout v sekci Předpremiéry sedm novinek, které se chystají i na rok 2019. Mezi nimi například Knihu obrazů žijícího klasika Jeana-Luca Godarda, který vyhrál cenu Zvláštní Zlatá palma na festivalu v Cannes 2018. V ní se střídají digitálně zkreslené obrazy z filmů i brutální záběry z propagandistických videí teroristické organizace Islámský stát, což dohromady vytváří podivnou až hororovou atmosféru. Tím poukazuje především na nenávist v dnešní společnosti.

Kromě dalších sekcí, jako jsou Teď nebo nikdy či Zvláštní uvedení, zařadili pořadatelé do programu tradiční Večer krátkých filmů, který podpořila společnost UniFrance. „Francouzský film překlenuje díky své nadčasovosti minulost, přítomnost i budoucnost,“ dodali její generální ředitelka Isabelle Giordano a předseda Serge Toubiana. Festival znovu uspořádal Francouzský institut v Praze.

Z festivalu Alžběta Holcová

Drama Chvilky přestavuje portrét hrdinky ponižované svými blízkými

Po červencové předpremiéře na festivalu v Karlových Varech vstupuje do českých kin celovečerní debut režisérky a scenáristky Beaty Parkanové Chvilky. Snímek, který je k vidění od 22. listopadu, nabízí portrét mladé ženy a představuje ji pomocí vztahů s okolím. Anežka se stará o babičku, která ji nevědomky neustále ponižuje, zažívá „chvilky“ s psychicky nemocnou matkou i otcem, který ji chováním uráží. Kromě rodinných vazeb hrdinka prožívá také komplikovaný vztah s ženatým řidičem kamionu.

Vedle Jenovéfy Bokové, která typově k Anežčině charakteru sedí, se ve filmu objevují další známé tváře jako Alena Mihulová v roli matky, Jaroslava Pokorná jako velmi živá babička, Martin Finger v roli Anežčina otce nebo Lenka Vlasáková jako psycholožka, za níž Anežka přichází.

Absolventka katedry scenáristiky a dramaturgie na FAMU Parkanová zjevně v tvorbě čerpá z vlastních životních zkušeností, hlavně partnerských a rodinných vztahů. Křehký svět rodinných minidramat navíc oživila jemným humorem. „Tím, že to jsou do určité míry autobiografické věty nebo narážky z mého vlastního života, tak mi to už s odstupem času a intenzity prožitku těch situací tak humorné nepřijde,“ poznamenala pro Českou televizi.

Režisérka nechává divákovi relativně velký prostor pro vlastní interpretaci. To se projevilo jednak v jednoduché hudbě, která divákům neurčuje konkrétní emoce. Ještě větší odstup navozují statické kompozice kamery, která sleduje postavy v symetrických obrazech zepředu nebo z boku.

Z premiéry Anna Rychnovská

Vánoční Folklorní mejdlo spojilo moderní společnost s lidovou tradicí

Ačkoli Vánoce nejsou ještě tak blízko, aby se nákupní centra zaplnila k prasknutí, Folklorní mejdlo je slavilo právě ve čtvrtek 23. listopadu. Milovníci lidové tradice ze všech koutů republiky se na „mejdlo“ sjíždí každý měsíc. Na programu bývá cimbálová muzika z různých oblastí, taneční workshopy, prodej předmětů s krojovými motivy, jídlo a pití. Tentokrát organizátoři sezvali hosty do Holešovické tržnice, konkrétně do prostoru 36 Underground.

Prostory za vstupními dveřmi, jež připomínají vjezd do garáže, ožily po osmé hodině večer. Nejprve začala hrát cimbálová muzika, v půl desáté se na pódiu a mole zároveň objevily modelky, které předvedly outfity s folklorními motivy, a po přehlídce se zase rozezněla cimbálovka.

Tři brigádnice-barmanky se celý večer nezastavily, fronta se táhla od paletového baru podpořeného nákupním vozíkem až na chodbu. Bar zdobily bílé vánoční žárovky. Víno se prodávalo ve velkém a na odbyt šly i halušky s brynzou či již klasické frgále a chleby se škvarkovou nebo tvarůžkovou pomazánkou.

Folklorní mejdlo spojuje lidi neznalé tradic s těmi, kteří v nich vyrostli. „Ahoj všem, byl jsem poprvé na takovéto akci a hudbě a jsem nadšený. Velké díky patří pořadatelům a kamarádce, která mě tam vzala,“ napsal na zeď facebookové události Mirek Filth.Zatímco někteří návštěvníci byli spokojení, organizátoři už tolik ne. „Přišlo míň lidí, než jsem čekal, počítal jsem tak s pěti sty. Byli tu i tací, kteří odešli na začátku kvůli zimě a pauze hudebníků,“ poznamenal hlavní pořadatel Eliáš Molnár. Další mejdlo plánuje až na leden, ale v prosinci uspořádá klezmer večírek.

Z Holešovic Magdaléna Fendrychová

Slovanský dům zaplnili medvídci a panenky z celého světa

Ve dnech 23. až 25. listopadu se ve Slovanském domě v Praze konal už pátý ročník mezinárodní výstavy Doll Prague. Sto šedesát umělců ze čtyřiceti zemí zde předvedlo více než pět tisíc uměleckých panenek, loutek, animačních figurek a medvídků Teddy. Návštěvníky čekaly i kurzy, veřejné prezentace umělců, workshopy a umělecká soutěž.Kromě děl předních českých loutkářů byly k vidění mezinárodní projekty animátorů a umělecké panenky profesionálů z Evropy, Japonska, USA či Nového Zélandu. Tématem letošního ročníku se stali Karel IV. a Praha v období vrcholného středověku. Hlavní expozici sestavenou z deseti figur včetně českého krále a žen po jeho boku vytvořila litevská umělkyně Anna Zueva. Její díla, všechna ručně a originálně vyrobená, se prodávají až za šest tisíc eur, tedy přibližně 160 tisíc korun. Ani tak to není zdaleka nejdražší exponát.

„Mezi ty patří díla Alisy Filippové, která je aktuálně jednou z nejžádanějších umělců. Tam se ceny pohybují kolem půl milionu korun,“ popisuje pro Novinky.cz spoluorganizátorka Kateřina Petránková. I přes vysokou cenu je ale o její výrobky, na kterých autorka pracuje i půl roku, obrovský zájem a vyprodají se okamžitě po vydání.

Doprovodný program nabídl i kurzy pro širokou veřejnost, které vedli umělci z celého světa, například E. J. Taylor, americký designér, výtvarník a také autor první vánoční výlohy pro Tiffanyho na Páté avenue v New Yorku. Pod vedením loutkářky Evy Hodinkové a filmové animátorky Ozlem Akin si zájemci zkusili vytvořit panenku a na nejmenší návštěvníky čekaly bezplatný animátorský workshop tvorby animovaného filmu pomocí vlastnoručně udělaných loutek a výroba vlastního plyšového medvídka.

Návštěvníci se také mohli zúčastnit divácké soutěže o nejhezčí panenku v rámci mezinárodní umělecké soutěže Doll Prague 2018 nebo v rámci charitativní akce podpořit koupí drobných dárkových předmětů Dům se zvýšenou péčí.

Z výstavy Anna Koucká

Czech Design Week se znovu vrátil do Prahy. Uctívá republiku i Čáslavskou

Už popáté zavítala do Prahy přehlídka Czech Design Week. V Kongresovém centru Praha se od středy 28. listopadu do 2. prosince představují díla nejen českých, ale i zahraničních designerů: například ze skla, porcelánu, šperků, dále originálních hraček, interiérového, grafického či průmyslového designu. Mottem letošního ročníku jsou oslavy sta let vzniku Československa, proto pořadatelé lákají i na instalaci po vzoru gymnastky Věry Čáslavské.

Věra 68 odkazuje na 50 let od olympijských her v Mexico City a jejího gesta jako vzdor proti okupaci Československa, kdy při sovětské hymně sklonila hlavu. V rámci instalace se představuje originál sportovního dresu Věry Čáslavské, který pořadatelé umístili na nejviditelnějším místě – hned u vstupu do Kongresového centra Praha.

Tam se akce přesunula z loňského dějiště v Kampusu Hybernská nebo v Kafkově domě. „Od opuštěných domů se designéři nyní přesunou k paneláži v otevřeném prostoru. Prostory Kongresového centra jsme zvolili i kvůli historickému významu samotné budovy. Česko si připomíná 100 let od založení první republiky a málokdo například ví, že právě zde probíhala v roce 1989 intenzivní jednání o uspořádání první svobodné československé vlády, republiky a také o podobě prvních svobodných voleb po listopadu 1989,“ vysvětlil ředitel festivalu Lukáš Pipek.

Czech Design Week se letos nově spojil s producenty obdobnou přehlídkou v Miláně a Mexiku. „Instalace, která bude plně v rukou našich designérů, pojme přes třicet zahraničních umělců a bude převezena několika kamiony do Prahy,“ zmínila Gloria Gazzoldi, produkční týmu Milan Design Week.

Řadu artefaktů na přehlídce doplnily betonové hodinky a gramofon, audio set z pískovce, skleněná svítidla a netradiční nábytek či hračky pro mazlíčky a děti. Nechyběl ani bazén uprostřed, ani stánek s rostlinami, „uvězněnými“ ve skleněných teráriích podivných forem. Czech Design Week obdržel nedávno významné mezinárodní ocenění EFFE, které ho zařazuje do festivalové rodiny pod patronací Evropské unie.

Z Kongresového centra Yuliia Makhinchuk

Sport

Spartě překazil oslavu brankář Hrubý, boleslavský Komličenko zazářil hattrickem

Měla to být velká sláva, fotbalisté Sparty dokonce oblékli speciální černé retrodresy. Jenže na Letné po utkání s Jabloncem nebyly slyšet ovace, ale pískot. Sparťané po nepřesvědčivém výkonu a bezgólové remíze ztratili další body, a zkazili tak oslavy výročí 125 let založení klubu. Naopak slavisté mohou být spokojeni. Díky sobotní výhře v Karviné a remíze Plzně v Liberci se jejich náskok v čele zvýšil na čtyři body. Právě Karvinští se po další prohře ocitají na dně tabulky s 11 body.

Zápas Sparty s Jabloncem moc šancí nepřinesl. Tou největší byl pokutový kop, který v 69. minutě neproměnil domácí kapitán Stanciu. V prvním poločase se do dvou dobrých pozic dostal Tetteh, ale i tady skvěle zasáhl jablonecký brankář Hrubý. Ten mimochodem v této sezoně udržel čisté konto proti Slavii, Plzni i Spartě. „Stejně jako na Slavii a jiných důležitých zápasech prokázal, že je to nadprůměrný ligový brankář,“ pochválil ho trenér hostů Petr Rada. Jeho tým útočil především z brejků, ale do větší příležitosti se nedostal.

Na hru Sparty měly podle jejího kouče Zdeňka Ščasného vliv absence: „Projevilo se, že potrestaný Kanga je hlavně doma hráčem, který při výstavbě a držení míče na polovině soupeře dokáže dát naší hře kvalitu.“ Remízu bere jako ztrátu, naopak Rada byl s bodem spokojený. „Na Letné jsme chtěli bodovat a to se povedlo,“ dodal.

Na Letné sice zápas skončil bez gólů, ale třeba v Olomouci, kam přijela Mladá Boleslav, padly hned čtyři – všechny do sítě domácích. Na vítězství hostů se výrazně podílel ruský útočník Nikolaj Komličenko, který do sítě Sigmy nasázel tři branky. Po 16 kolech má na kontě už 15 přesných zásahů, což je v českých poměrech nevídané. V předchozí sezoně byl nejlepším střelcem Michael Krmenčík, který ve 30 kolech vstřelil (pouze) o gól víc.

Výsledky 16. kola:

Karviná - Slavia 1:3, Liberec - Plzeň 1:1, Sparta - Jablonec 0:0, Zlín - Opava 2:0, Ostrava - Slovácko 0:3, Olomouc - Ml. Boleslav 0:4, Dukla - Teplice 1:0, Bohemians - Příbram 2:2.

Tabulka: 1. Slavia 40, 2. Plzeň 36, 3. Sparta 31, 4. Jablonec 30, 5. Zlín 30, 6. Ostrava 27, 7. Liberec 24, 8. Ml. Boleslav 21, 9. Opava 17, 10. Bohemians 17, 11. Teplice 16, 12. Příbram 16, 13. Slovácko 15, 14. Olomouc 15, 15. Dukla 14, 16. Karviná 11.

Z Letné Pavel Šimek

Kometa přerušila v extralize sérii porážek, litvínovská mizérie trvá dál

Zatímco Kometa Brno přerušila smolnou sérii tří porážek, ta litvínovská pokračuje a protáhla se už na čtyři zápasy bez výhry. Ze vzájemného souboje na severu Čech totiž vyšel vítězně úřadující mistr, který v utkání 22. kola extraligy zvítězil 3:2. Dramatický duel, v němž nejprve o gól vedl a pak i prohrával, rozhodl dvě minuty před koncem při brejku.

„Na jedné straně nejsme schopní proměnit gólovou šanci a ze situace dva na jednoho jsme inkasovali,“ zlobil se asistent domácího trenéra Radim Skuhrovec. Klíčové okamžiky zápasu dělily jen vteřiny. Jeho tým nejprve trefil jen tyč, hosté šli do přečíslení a Leoš Čermák střelou bez přípravy překonal domácího gólmana Jaroslava Hanuse.

Brno si už těsný náskok 3:2 vzít nedalo, přitom v prvních dvou třetinách se mužstva ve vedení střídala. Nejdříve využil přesilové hry brněnský Peter Mueller, ale o několik minut později vyrovnal Lukáš Válek. „Jsem rád, že mi to tam padá, ale nikoho podle mě nemůže bavit hokej, když prohrává,“ řekl litvínovský útočník po utkání.

Do druhé třetiny zase vstoupili lépe domácí, kteří aktivně ostřelovali hostujícího brankáře. Gólovou radost zaplněnému stadionu přinesl František Lukeš, který se sedmým gólem v sezoně osamostatnil na prvním místě mezi klubovými střelci. Ještě před koncem druhé části srovnal Lukáš Kašpar.

„Ve třetí třetině to bylo kdo s koho. Domácí trefili tyčku prázdné brány, odrazilo se to k nám a my jsme rozhodli z brejku o zisku tří bodů,“ poznamenal asistent trenéra hostů Kamil Pokorný. „Hráči dali majiteli a kouči Liboru Zábranskému k pětačtyřicetinám vítězství.“ Brno se posunulo na šesté místo, Litvínovu patří desátá příčka.

21. kolo: Třinec - Vítkovice 3:0, Ml. Boleslav - Plzeň 0:1, Zlín - Sparta 0:4, Chomutov - Pardubice 6:1, Hradec Králové - Litvínov 3:2, Olomouc - Liberec 3:2N, K. Vary - Brno 5:4.

22. kolo: Sparta - Třinec 1:3, K. Vary - Vítkovice 2:3, Ml. Boleslav - Chomutov 3:1, Liberec - Hradec Králové 4:3P, Plzeň - Olomouc 1:2N, Litvínov - Brno 2:3, Pardubice - Zlín 1:5.

Tabulka:1. Třinec 43, 2. Liberec 40, 3. Vítkovice 40, 4. Hradec Králové 39, 5. Sparta 36, 6. Brno 35, 7. Zlín 33, 8. Olomouc 33, 9. Plzeň 31, 10. Litvínov 31, 11. K. Vary 30, 12. Ml. Boleslav 30, 13. Pardubice 21, 14. Chomutov 17.

Šimon Kadeřávek

Spartu trápí rozsáhlá marodka. Musíme to ustát, velí trenér Krupp

Ještě na začátku listopadu vládla Sparta hokejové extralize, jenže během měsíce se propadla až na páté místo. Pod vedením Uweho Kruppa zažívá první výpadek. „Deset zraněných je prostě moc,“ ví německý kouč. I proto ve středu 21. listopadu působil rozladěně, když si prohlížel seznam hráčů, se kterými nemůže počítat. Raději ho hned schoval. „Věřím, že to překonáme, vrátí se zranění a dostaneme se do formy z úvodu sezony.“ Ale i poslední víkend přinesl rozporuplné výsledky: výhru a hned po ní porážku.

Spartu z čela tabulky smetla série tří neúspěchů: prohra s Mladou Boleslaví, výprask od posledního Chomutova a ztracené vedení v utkání s Olomoucí. „Potýkáme se teď s problémy, ale je důležité být mentálně v pohodě, pořád pracovat a soustředit se na sebe. Musíme složitou situaci ustát,“ burcoval před víkendem bývalý zadák zámořské NHL.Charismatického kouče trápí především velký počet zranění, aktuálně nemůže počítat s deseti hráči. Z toho čtyři patří mezi elitní obránce, z původního složení obrany zůstali pouze Delisle a Blain. „Chybějí nám Košťálek, Piskáček, Kalina a Pavelka. To jsou čtyři z našich nejlepších beků, vlastně celá obrana,“ řekl Krupp. Ač někteří už v pátek ve Zlíně naskočili, mezi dlouhodobě zraněnými zůstávají Pavelka, Kalina, Říčka, Smejkal, Klimek a Černoch.

Mírným pozitivem může být příchod švédského obránce Erika de la Roseho z Vítkovic, opačným směrem putuje Blaž Gregorc. „V tréninku se jevil dobře, je připraven naskočit. Má dobrou přihrávku a zdá se, že je to chytrý hokejista,“ pochvaluje si Krupp. Zároveň prozradil, že slovinský reprezentant odešel na vlastní žádost. „Chtěl větší roli a více času na ledě. Nechci mít v šatně někoho, kdo si tam nepřeje být,“ doplnil.

A právě de la Rose patřil ve Zlíně ke klíčovým hráčům: podílel se na prvních dvou gólech a při vítězství 4:0 pomohl ke třetímu zápasu v sezoně bez obdržené branky. Jenže Sparta na vysokou výhru nenavázala a v neděli zase podlehla. Tentokrát doma Třinci 1:3.

Z tiskové konference Ondřej Mach

Florbalisté vyhlížejí mistrovství světa. A chtějí první domácí medaili

Po desetileté přestávce a celkově potřetí bude Česko hostitelem nejprestižnější florbalové akce. Na posledním pražském mistrovství světa v roce 2008 skončili Češi těsně čtvrtí, letos chtějí zaútočit na první medaili před domácím publikem. „Jsem sebevědomý, máme na to, bojovat s nejlepšími,“ věří finský trenér české reprezentace Petri Kettunen.

Pomoci by měla i nová forma finální přípravy, kdy tým odletěl za teplem na Tenerife. Tam se hráči věnovali nejen taktické a kondiční přípravě, ale pracovali rovněž na soudržnosti a týmovém duchu. „Přiletěli jako skupina hráčů s českými pasy, ale odlétali jako opravdový tým,“ pochvaloval Kettunen. „Nejprve jsem byl skeptický, ale to se rázem změnilo. Udělali jsme velký posun v týmové chemii,“ dodal Patrik Dóža.

To se může ukázat už v sobotním zápase základní skupiny proti Německu, kterým Češi do turnaje vstoupí. S ním má česká reprezentace zatím 100% úspěšnost. Trenér i tak varuje: „Mají mladý tým a stylem hry připomínají hokejovou Kanadu.“ „Je to ošemetný zápas, musíme být kreativní,“ dodal kapitán Matěj Jendřišák.

Úspěšným začátkem turnaje se můžou Češi odpíchnout k zápasům s Lotyšskem a především Švýcarskem, které je jako každoročně jedním z hlavních kandidátů na medaili. „Přijeli s nejlepším týmem v historii. Mají skvělou kombinaci mladých a zkušených hráčů,“ varuje Kettunen. „Zkoušel jsem se se spoluhráči trochu špičkovat, ale jsou suchaři,“ odlehčil situaci hráč švýcarského Konitzu Dóža.

Cíle nemají jen hráči, ale rovněž organizátoři: Překonat hned několik návštěvnických rekordů a hlavně podpořit růst fanouškovské základny. Po vzoru hokejového mistrovství světa pozvali do ochozů školáky z celé republiky, kterých dorazí přes 22 tisíc. Od čtvrtfinále navíc v krajských městech vyrostou fanzóny pro ty, kteří do O2 areny dorazit nemohou.

Z tiskové konference Lukáš Josef Liška

Vítková bude střílet pro IKEM, Krčmář s novou pažbou

Nový trenér. Nové kombinézy. I nové motivace. Již v neděli startuje ve slovinské Pokljuce další ročník Světového poháru biatlonistů, kde bude Veronika Vítková bílit terče pro dobročinné účely a Michal Krčmář střílet s pozměněným úchopem. Do nové sezóny tak vstupují Češi s řadou změn a velkým očekáváním.

Pro největší českou ženskou naději Vítkovou je medaile z olympiády velkou motivací do nadcházející sezony. V ní si chce zlepšit především střelbu a vymyslela si pro to dokonce motivační soutěž. „Za každý sestřelený terč si odložím 500 korun,“ slíbila Vítková na tiskové konferenci v úterý 27. listopadu. Po sezoně peníze sečte a část z nich získá IKEM, kterému český biatlon už delší dobu pomáhá. „Chtěla bych udělat další krok a dát část peněz na úhradu nákladů na testování HLA znaků nových dárců kostní dřeně,“ doplnila. Zbytek peněz půjde na podporu lyžařského klubu v Janově nad Nisou, kde momentálně Vítková žije.

Druhý český medailista z Pchjongjangu Michal Krčmář se chce s novým designem své pažby ve tvaru českého lva v letošní sezoně zaměřit především na vyrovnané výkony a sbírat body do celkového hodnocení SP. V něm bude on i ostatní bojovat v nových kombinézách, kterým dominuje moderní černá barva. Tradiční česká trikolóra ovšem zůstává, stejně jako symbol českého lva.

Největší novinkou je působení Egila Gjellanda v roli trenéra ženské reprezentace. „Věděli jsme, co chceme, ovšem český biatlon doposud neměl zahraniční trenéry, takže jsme museli sáhnout trochu do neznáma,“ přiznal prezident svazu Jiří Hamza. Gjelland si ale dosavadní spolupráci pochvaluje.

Pro novou sezonu si český biatlon stanovil dva důležité mezníky. Prvním z nich je Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který se uskuteční v druhé polovině prosince. Druhým je pak mistrovství světa v březnu příštího roku ve švédském Östersundu.

Z tiskové konference Eliška Balcárková

Počasí

POČASÍ

Podzimní nečas v Česku střídá zimní počasí. V uplynulém týdnu se noční teploty pohybovaly většinou pod bodem mrazu a řidiči měli plné ruce práce se seškrabováním námrazy z okýnek. Na celém území bylo převážně zataženo a mlhavo s občasným mrholením. Po mírném víkendovém oteplení, kdy se teploty vyšplhaly až k osmi stupňům, se zima opět připomněla sněžením, a to zejména na jihu republiky. Na Šumavě v neděli a pondělí místy napadlo až 20 centimetrů sněhu. S počátkem nového týdne se pak na většinu území vrátily mrazy. V úterý se od severu začala protrhávat oblačnost, příští dny by měly být slunné, ale mrazivé.

Matyáš Adámek