6. prosince 2018, Carolina č. 955

události od 28. listopadu do 5. prosince


Z domova

Orbán navštívil ČR, s Babišem mluvil o migraci a zbrojním průmyslu

Maďarský premiér Viktor Orbán navštívil v pátek 30. listopadu Českou republiku. Nejdříve jednal s premiérem Andrejem Babišem, diskutovali spolu o bezpečnosti a migraci. V Praze se také setkal s předsedy obou komor parlamentu, s kardinálem Dominikem Dukou a na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem.

Viktor Orbán a Andrej Babiš na tiskové konferenci mluvili především o migraci, na kterou sdílejí stejný názor. Česko stejně jako Maďarsko odmítlo globální pakt OSN o migraci, za což Orbán Českou republiku ocenil. Podle něj je migrační situace tak závažná, že může mít i dopad na demokratickou povahu společnosti. Dodal, že Maďarsko v této otázce nemůže rozhodovat proti názoru občanů. Premiéři spolu také jednali o ekonomických vztazích, zejména o zbrojním průmyslu. Maďarsko nedávno koupilo od ČR vojenská letadla a má zájem o další zakázky. „Spolupráce v oblasti zbrojařství není jen obchod, spolupráci v této oblasti mohou vytvořit jen země, mezi kterými je důvěra bezvýhradná,“ řekl Orbán podle iDnes.cz.

Předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi maďarský premiér poděkoval za říjnové usnesení, ve kterém dolní komora označila za „chybné a nešťastné“ hlasování Evropského parlamentu o sankčním řízení s Maďarskem kvůli údajnému ohrožení evropských hodnot. S předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou probral svůj nápad na společnou investiční banku států visegrádské čtyřky. Kubera navrhl vytvořit banku normální, která by na rozdíl od komerčních bank zaručovala všem stoprocentní výplatu vkladů.

Prezident Miloš Zeman oslovil Orbána podle webu ČT24 před novináři jako „více než dobrého přítele“. Ocenil jeho snahu o obranu evropské civilizace a také se mu omluvil za změnu kategorie českého velvyslanectví v Budapešti. Podle svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka ujistil maďarského předsedu vlády, že se bude tuto situaci snažit napravit. Kritizoval tak krok ministerstva zahraničí, které však kategorii ambasády změnilo jen z ekonomických důvodů. Ministerstvo říká, že tímto aktem nijak vztahy s Budapeští narušit nechce.

Ozvaly se i kritické hlasy k návštěvě maďarského předsedy vlády a jeho politice. „Pro mě je maďarský stát velmi autoritativní. Myslím, že cenzuru nebo zakazování studijních oborů bych se od Maďarska neučil,“ řekl poslanec ČSSD Petr Dolínek v pořadu ČT Události, komentáře.

Patricie Aruťuňanová

Lidé v exekuci nemají důvěru v právní stát, demokracie jim je lhostejná

Nejnovější a v mnoha ohledech vůbec první dostupná data ukázala, jak exekuce lidem zasahují do života a jaké to má dopady na jejich hodnotové postoje. Jen pětina lidí poznamenaných exekucí považuje demokracii za nejlepší formu vlády a každému druhému na tom vůbec nezáleží. Průzkum zveřejněný 3. prosince nechal prostřednictvím agentury Median vypracovat internetový deník A2larm, který na příčiny a důsledky problémů spojených s exekucemi a chudobou upozorňuje v novém reportážním cyklu Exekuce: černé svědomí Česka.

Fakt, že exekuci dnes čelí každý desátý Čech starší 15 let, jen dokládá, že dluhy nejsou pouze problémem jednotlivců, ale celé společnosti. Půl milionu lidí je navíc v pasti vícečetných dluhů a prakticky nemají šanci se z ní dostat. Průzkum mezi 819 ekonomicky aktivními respondenty na všech stupních vzdělání ukázal, že exekuce se negativně podepisují na vztahu lidí k institucím a výrazně narušují důvěru ve vymahatelnost práva. „Srovnávali jsme postoje lidí jak s exekucemi, tak bez nich.

Nízkou institucionální důvěrou trpí v souhrnu 41 % respondentů se zkušeností s exekucemi, zatímco mezi zbytkem chudší poloviny Čechů je to pouze 21 %,“ uvedl sociolog a spoluautor projektu Daniel Prokop. Data se sbírala prostřednictvím osobního nebo online dotazování od 10. do 26. října. Respondenti byli ve věku 18 až 65 let, měli podprůměrný příjem a necelá polovina z nich prošla exekučním řízením v domácnosti v posledních pěti letech.

Negativní postoj lidí poznamenaných exekucí převládá také vůči společenským změnám po roce 1989. Mezi chudší polovinou Čechů bez exekucí je 43 % toho názoru, že demokracie je nejlepším způsobem vlády. Ve skupině respondentů zasažených exekucí je stejného názoru už jen 27 % a autoritativnímu režimu je nakloněno pouze o 3 % méně. Téměř polovině respondentů zasažených exekucí je pak režim zcela lhostejný.

Skoro 57 % dotázaných uvedlo, že se do exekuce dostalo kvůli nesplaceným spotřebitelským úvěrům. Necelé tři čtvrtiny domácností si spotřební půjčku braly na splacení jiných závazků a do exekuce je dostaly nesplacené pohledávky za nájem a další poplatky spojené s bydlením, účty za telefon nebo neuhrazené pokuty. Průzkum tak zpochybnil obecně rozšířenou představu, že lidé se ocitají v exekuci zejména tehdy, když si půjčí například na dovolenou a půjčku nedokážou splatit. „Řada dlužníků sice dělala chyby a chovala se nezodpovědně, ale jejich situaci výrazně prohloubila i nezodpovědnost části věřitelů v neregulovaném systému. Zkrátka půjčovalo se jim ve chvíli, kdy by už jim nikdo půjčit neměl,“ vysvětlil Prokop.

Možnost oddlužení by měla lidem přiblížit novela insolvenčního zákona, která v současnosti čeká na schválení Senátem. Podle mnoha odborníků však problémy s exekucemi neřeší. „Lidé se chovají poctivě i nepoctivě. Je třeba takzvaně oddělit zrno od plev a více se soustředit na nepoctivé jednání, a to jak na straně dlužníků, tak věřitelů,“ dodal Prokop. Senát by měl o novele jednat 19. prosince.

Z tiskové konference Vanda Kratochvílová

Evropa musí být také sociální a etická, znělo Evropským domem

Organizace Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení (European Anti Poverty Network - EAPN) uspořádala Národní konferenci proti chudobě a sociálnímu vyloučení. V panelové diskusi představili své vize například veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, analytička pro sociální oblast Charity ČR Iva Kuchyňková nebo Daniel Hůle, expert společnosti Člověk v tísni. Akce, nad níž převzala záštitu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, se konala 30. listopadu v Evropském domě v Praze.

Velký důraz kladli řečníci na zvyšování minimální mzdy (od ledna 2019 bude činit 13 350 Kč), životního minima (3410 Kč) a existenčního minima (2200 Kč), protože důstojný příjem je základním předpokladem pro odstranění chudoby. Na toto téma promluvila ombudsmanka Anna Šabatová, podle které nemají bohaté společnosti (včetně té české) právo odsouvat tolik lidí na svůj okraj. Minimální mzda se dlouhodobě nedokáže přizpůsobit růstu průměrné hrubé mzdy a zároveň klesá podíl životního minima k minimální mzdě. Neopomenula ani vězně, kterých je v ČR 22 tisíc, ale kvůli diskriminaci na pracovním trhu nejsou schopni splácet dluhy a zvyšuje se míra recidivy.

Iva Kuchyňková kritizovala vyplácení sociálních dávek v poukázkách, protože při jejich použití v obchodech je člověk automaticky stigmatizován. Chudí se také musejí naučit hospodařit s penězi, systému poukázek někteří vůbec nerozumí.

Daniel Hůle nešetřil ani politiky. Podle něj poslanci z SPD blokují novely zákonů, které by mohly pomoci dlužníkům a chudým, aby si udrželi frustrovanou voličskou základnu. Upozornil, že velká část exekucí se vede nelegálně, přičemž soudy o této skutečnosti vědí. 96 % nových exekucí se navíc zahajuje vůči lidem, kteří již nějaké čelí, a tato kumulace jim nedovoluje se z dluhových pastí vymanit. Pomoc nabídl Stanislav Skalický, ředitel Asociace občanských poraden, ve kterých lidem radí v oblastech dluhů, pracovněprávních vztahů nebo financí. Dlužník si v poradně může nechat zpracovat návrh na oddlužení a informovat se o svých právech.

Z Evropského domu Monika Křivánková

BIS vydala výroční zprávu za rok 2017. Opět varuje před Ruskem a Čínou

Bezpečnostní informační služba zveřejnila svou výroční zprávu za rok 2017. Ta letos vyšla zatím v nejpozdějším termínu ze všech dosud vydaných zpráv, a to 3. prosince. Na druhou stranu je její veřejná část považována za nejkonkrétnější, jakou kdy BIS vydala.

V ekonomické části zprávy služba kritizuje především problémy, kterým stát čelí při přesoutěžování dlouhodobých zakázek. U mnohých z nich se státní organizace nechaly vmanévrovat do nevýhodných pozic, ze kterých je složité vybrat novou firmu, a získat tak výhodné podmínky. Zpráva dále výrazně kritizovala neschopnost vymáhat pokuty za neplnění smluvních podmínek a nedostatečnou legislativu. Chválila naopak rostoucí transparentnost při zadávání zakázek, i zde však vidí velký prostor ke zlepšení.

V kontrarozvědné části BIS jasně označuje za největší hrozby Rusko a Čínu. V obou případech uvádí jako jeden z jejich hlavních cílů zhoršení vztahů mezi ČR a EU, případně NATO. Zpráva se zabývá „promořeností“ ruského diplomatického sboru lidmi napojenými na tajné služby a lehkovážností, s jakou představitelé státu komunikují s těmito diplomaty. Dále věnuje pozornost například hybridním hrozbám a dezinformačním kampaním vedeným ruskou stranou, v souvislosti s níž kritizuje zastaralé české školství, především v oblasti dějepisu. Problém představují také kybernetické útoky podporované ruskými tajnými službami FSB a GRU.

BIS rovněž zaznamenala „znepokojující vývoj na poli čínských aktivit (politických, špionážních, legislativních a ekonomických), které jako komplex představují hrozbu pro ČR v oblasti ekonomické a vědecko-technické rozvědky“. Varuje před čínskými agenty v rámci ad hoc ekonomických delegací a před vlivem tajných služeb na čínskou komunitu v ČR.

V oblasti terorismu a politického extremismu naopak kontrarozvědka nezaznamenala žádné závažnější jevy ani připravované útoky.

Lukáš Skládal

Robotická žurnalistika v ČTK. Mají se novináři bát o práci?

V rámci Rozprav o českých mediích se ve čtvrtek 29. listopadu konala na FSV UK panelová diskuse na téma robotické žurnalistiky v ČTK. Pozvání za ČTK přijali šéfredaktorka Radka Matesová Marková, technický ředitel Jan Kodera a šéf fotobanky Petr Mlch a za IKSŽ Václav Moravec. Debatu moderovala děkanka Alice Němcová Tejkalová. Téma je blízké i soutěži ÉTA od Technologické agentury ČR, ve které FSV uspěla s projektem Proměna etických aspektů s nástupem žurnalistiky umělé inteligence, jehož je Moravec hlavním řešitelem.

Jan Kodera na začátku vysvětlil, že v ČTK využívají automatickou žurnalistiku především ke sběru informací, sestavování deníků a plánů a k cílené distribuci. Dále Kodera promluvil o zkušenostech zahraničních agentur. Třeba americká agentura AP takto tvoří čtvrtletní finanční přehledy firem nebo norská NTB stejným způsobem generuje fotbalové výsledky. ČTK v tom není pozadu, například při senátních a komunálních volbách si připravila šablony a počítač pak jen dosazoval data Českého statistického úřadu. Takto napsané zprávy pak ještě musely projít přes editora. Podobný postup by chtěla ČTK využít například při olympiádách nebo mistrovstvích světa.

Počítačově generované texty však mají i své problémy. Patří k nim dostupnost dat, vysoké náklady na zavedení, neurčitost algoritmů, složitost českého jazyka nebo strach, že stroj zaujme místo člověka. „Nejde o žurnalistiku, ty stroje nejsou novináři, jsou to nástroje, které žurnalista využívá,“ podotkl Kodera.

Dalším problémem je označování textu, který vytvořil stroj. Etická otázka, jestli se má, či nemá označovat, zůstala nezodpovězená. Na dotaz, jak je ČTK připravena na nedůvěru ze strany příjemců automaticky psaných zpráv, odpověděla Marková, že všechny zprávy vycházejí pod zkratkou ČTK, a není tak možné zjistit, kterou zprávu psal robot, a kterou ne. Hlavní podle ní ale bude vysvětlit kolegům novinářům, jak s těmito informacemi ČTK zachází a jak je spravuje. Kodera dodává, že většině recipientů agenturního zpravodajství je stejně lhostejné, kdo zprávu napsal, a podotýká, že se aspoň agenturním novinářům uvolní ruce a budou se moci zabývat jinou prací.

Jiří Klečka

Čtveřice nadějných lékařů obdržela ceny Discovery Award za přínos vědě a medicíně

Petra Laššuthová, Gabriela Pavlasová, Josef Mašek a Jan Šoupal – tak zní jména letošních laureátů cen Discovery Award, které jsou určeny pro mladé vědce do 40 let s vlastním výzkumem v medicíně a farmacii. Ceny se předávaly 4. prosince ve Vlasteneckém sále Karolina v Praze.

Dvanáctičlenná odborná porota každoročně uděluje ceny ve třech kategoriích: Inovativní klinické, diagnostické a preventivní přístupy, včetně prototypů nástrojů či přístrojů a ICT řešení, Základní výzkum v oblasti biomedicíny a Výzkumné a vědecké práce, které prokáží potenciál ekonomického přínosu určitého postupu či metody apod. pro české zdravotnictví.

Letos se v prvních dvou kategoriích o cenu dělily dvě osoby. Oblastí biomedicíny se zabývá Petra Laššuthová, která využila nástrojů genomiky pro diagnostiku a objasňování nových příčin dědičných neuropatií. Druhou vítězkou v této kategorii je Gabriela Pavlasová s prací Vliv interakcí v mikroprostředí na cílenou léčbu chronické lymfocytální leukémie.

V druhé kategorii porotu nejvíce zaujala studie Josefa Maška Mukoadhezivní nanovlákenný nosič vakcín a terapeutických nanočástic a projekt Jana Šoupala porovnávající efektivitu glykemických senzorů u pacientů s inzulinovou pumpou nebo inzulinovými pery. Tuto práci ocenila také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

Soutěž vznikla v roce 2011 za spolupráce České průmyslové zdravotní pojišťovny a farmaceutické společnosti Novartis, která je i hlavním partnerem.

Z Karolina Alžběta Pecháčková

Česká republika má výborný systém akreditace pro preventisty, tvrdí expert Burkhart

Závěrečnou konferenci vzdělávacího programu Universal Prevention Curriculum Adapt (UPC-Adapt) tzv. Reitox Academy, která se konala v Praze od 28. do 29. listopadu, zakončila čtvrteční tisková konference v Lichtenštejnském paláci. Sešli se zde národní protidrogová koordinátorka a ředitelka Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR Jarmila Vedralová, přednosta kliniky adiktologie na 1. lékařské fakultě UK a VFN v Praze Michal Miovský a pracovník Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost Gregor Burkhart.

Akademie se zúčastnilo 13 členských států EU, Brazílie, Spojené státy a další země. Jejich zástupci se zabývali evropskou úpravou Univerzálního vzdělávacího programu prevence v rámci projektu UPC-Adapt, který byl zahájen v roce 2016. Cílem bylo přizpůsobit kurikulum UPC, které vzniklo o rok dříve v USA jako odpověď na potřebu podrobného školení v oblasti drogové prevence. Preventivní program UPC pokrývá například oblast fyziologie a farmakologie, prevenci v rámci rodiny, školy nebo pracoviště.

UPC-Adapt rozpracoval původní koncepci vzdělávacího plánu do kratších a intenzivnějších modulů, které lze realizovat ve třech různých formách. Jedná se o on-line kurzy, školení pro nositele rozhodovacích pravomocí a semináře pro studenty. Cílem akademie bylo představit tento projekt s jeho dosavadními výsledky, rozšířit povědomí o možnosti spustit vzdělávání na základě evropské terminologie a diskutovat s univerzitami o případném zařazení plného preventivního programu do jejich osnov. „Jednou z priorit právě připravované národní strategie protidrogové politiky na následující období je posílení systému prevence, zejména školské prevence, včetně zvýšení dostupnosti efektivních programů primární prevence a jejich dostatečného finančního zajištění z veřejných rozpočtů,“ sdělilaVedralová. Miovský uvedl, že je hotová první verze programu a bude k dispozici zdarma od ledna příštího roku.

Praha se stala pořadatelem finální konference proto, že Češi patří k průkopníkům v systémech podpory a ověřování kvality v prevenci. Burkhart mimo jiné uvedl, že se pyšníme výborným systémem akreditace pro preventisty. Zároveň je Česká republika jednou ze zemí, kde se materiály UPC-Adapt v rámci projektu testují.

Z Lichtenštejnského paláce Mariana Petřáková

Čas vypršel? Experti varují před klimatickými změnami

Situace ohledně klimatických změn na naší planetě je vážná. Od preindustriální éry se zvýšila teplota o 1 °C, a pokud nenastanou radikální opatření, do konce století stoupne o další 2 °C. O těchto varovných zjištěních se mluvilo 4. prosince na besedě pořádané Společností pro udržitelný rozvoj (STUŽ). Cílem nebylo jen připomenout naléhavost situace, ale i prodiskutovat, proč lidé nevěnují této problematice dostatečnou pozornost. Pozvání přijali klimatolog Alexander Ač, ředitel centra OSN v Praze Michal Broža, ředitel CENIE Miroslav Havránek, ředitelka Centra pro dopravu a energetiku Anna Kárníková, ekopsycholog Jan Krajhanzl a zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí UK Bedřich Moldan. Besedu moderoval předseda STUŽ Jiří Dlouhý.

Debata odkazovala jak na klimatickou zprávu OSN z letošního října, tak na právě probíhající konferenci o klimatických změnách v Katowicích. Bedřich Moldan hned zkraje vyjádřil své obavy z údajů, které v posledních letech zaznamenáváme, a označil je za velmi deprimující. Uvedl, že přes všechny regulace stále stoupá míra emisí oxidu uhličitého a fosilní paliva se stále mohutně dotují. Pokud se nepodaří udržet do roku 2100 nárůst pod 1,5 °C, korálové útesy zaniknou, hladina oceánu se zvýší a miliony lidí zasáhnou vlny vedra. Odvrátit tuto situaci lze podle zprávy OSN, pokud do roku 2030 snížíme množství emisí CO2 o 45 %, a v roce 2050 dokonce dosáhneme nulových emisí. Někteří panelisté byli ohledně splnitelnosti této představy velmi skeptičtí.

Plynule tak přešla řeč hlavně k otázce, proč většina lidí tento problém vůbec nevnímá. Podle Anny Kárníkové jsou veškeré technologické prostředky na řešení problému k dispozici, a stěžejní je tedy dodat ty organizační a společenské. V ČR však podle ní nenastává dostatečný kulturní střet o klimatických změnách, společností místo toho hýbají otázky migrace či genderové vyváženosti. Čechům prý také chybí globální perspektiva. Jan Krajhanzl trefně popsal chování společnosti z psychologického hlediska. „Když přestaneme létat letadlem, žádný osobní profit nepocítíme a to je velmi demotivující. Vždyť nedodržujeme ani zdravé stravovací návyky, kde bychom osobní profit pocítili okamžitě, lidská vůle něco měnit je malá,“ uvedl na jednom z několika případů. Lidé hrozbu nevnímají, protože není mediálně nafouknutá, zprávy o ní si selektují a problém je na ně příliš komplexní a vzdálený. Jediný klimatolog v panelu Alexandr Ač připomněl, že většina bariér, které brání řešení globálního oteplování, je finančního rázu.

Moderátor Jiří Dlouhý si dal záležet, aby hosté řekli i nějakou optimistickou vizi, mluvilo se tedy o tom, jak může člověk pomoci jako jedinec. Z debaty vyplynulo, že jakkoliv je šlechetné přestat jezdit autem, létat letadlem a třídit odpad, skutečné změny docílíme, když mobilizujeme společnost a prosadíme téma klimatu na politické úrovni. V závěru dostalo prostor k dotazům i publikum veskrze složené ze starších lidí. Vášnivě se debatovalo o výhodách jaderné energie nebo hrozbě vulkanického ochlazování.

Informacemi nabitá akce přece jen zanechala velmi pesimistický dojem. Výroky diskutujících nastínily, že pokud se ostře nezmění kurz společenského konsenzu ohledně oteplování naší planety, čas na změnu opravdu definitivně vyprší.

Z besedy o klimatické změně Bartoloměj Černík

Českomoravská myslivecká jednota: s chráněnými druhy je potřeba zacházet racionálně

Návrat vydry, bobra a vlka do české přírody je samozřejmě pozitivním jevem, Českomoravská myslivecká jednota, Český rybářský svaz a Rybářské sdružení ČR to ale nutně nepovažují za přínos pro biodiverzitu. I proto společně 5. prosince uspořádaly tiskovou konferenci na toto téma.

Již zmíněné druhy se v minulých dekádách na českém území vyskytovaly jen zřídka, a byly proto přísně chráněny. Nyní se ale jejich počty rapidně zvyšují a jejich ochrana působí spíše problémy. Například vydra říční je chráněna nejvyšším stupněm. Jelikož loví nejen pro potravu, ale také pro zábavu, zabíjí velké množství ryb, někdy velmi vzácných, a za cenu udržení vydry v naší přírodě hrozí vyhubení jiných druhů. Peněžní škody způsobené vydrou navíc dosahují až sta milionů korun ročně.

Populace bobra je rozdělena do tří zón, z nichž v jedné je v určené době povolen jejich lov, ani tak se ale počty jedinců bobra nedaří udržovat v přiměřeném množství a jejich činností vznikají vážné škody na rybničních soustavách, které se mohou protrhnout a zaplavit lidská obydlí. V tu chvíli není ohrožen jen majetek, ale také zdraví a životy lidí.

I počty vlků na našem území se v posledních letech výrazně zvyšují. Škody způsobené tímto zvířetem rostou až o 300 % každé tři roky. Kromě vážných škod na zemědělských zvířatech hrozí i střet vlka s člověkem. Jen tento rok se to stalo třikrát, zatím pouze v Německu a Polsku. Existuje vážné podezření, že vlci jsou na naše území vypouštěni úmyslně – ztrácejí plachost, což nasvědčuje pravidelnému kontaktu s člověkem. A u nedávno odchycené vlčice krevní rozbor prokázal přítomnost protilátek proti vzteklině, které mohla získat pouze očkováním.

Podle pořadatelů TK je třeba stanovit únosné stavy této zvěře, u vyder a bobrů snížit ochranu a povolit lov. U vlků jde zejména o jejich kontrolu v soukromých chovech, jelikož velké šelmy dnes evidovány nejsou, a je tak těžké zjistit, odkud byl vlk do přírody vypuštěn. Nejdůležitější ale je, aby lidé přestali tato zvířata vnímat přehnaně ideologicky a začali tento stav řešit, než se vymkne z rukou úplně.

Z Českomoravské myslivecké jednoty Tereza Trajboldová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Pokračuje jednání o státním rozpočtu, brífink ANO narušili aktivisté

Poslanecká sněmovna pokračuje od 4. prosince schůzí, která se zabývá především druhým čtením zákona o státním rozpočtu, tedy jeho konkrétní podobou a rozdělením peněz. Opoziční strany kritizují, že vláda i v době ekonomického růstu počítá se schodkem 40 miliard korun, přesto jsou některé z nich ochotné plán na rok 2019 podpořit v případě, že do něj prosadí své návrhy.

Tiskovou konferenci hnutí ANO narušili během projevu ministryně financí Aleny Schillerové aktivisté z hnutí Proč? Proto!, když před poslance předstoupili s transparentem #DEMISI. Chtěli tak vyjádřit svůj nesouhlas s kauzami premiéra Andreje Babiše a jeho prohlášením, že nikdy neodstoupí. Během tohoto tichého protestu, který trval asi půl minuty, ministryně pokračovala ve svém projevu a brífink pak skončil bez dalších nečekaných událostí.

Před incidentem zmínil první místopředseda Jaroslav Faltýnek, že hnutí ANO se chce věnovat především přehlasování veta Senátu o zrušení Fondu národního majetku, příští týden potom prvnímu čtení zákona o EET. Podle Schillerové je nejpodstatnější jednání o státním rozpočtu: „Budeme naslouchat jednotlivým pozměňovacím návrhům a budeme debatovat, protože se nacházíme ve druhém čtení.“

Poslanci STAN i TOP 09 by chtěli navýšit výdaje ve školství, prioritou hnutí STAN je přispět na platy učitelů, TOP 09 se chce zaměřit na mediální vzdělání žáků a schopnost čelit dezinformacím: „Budu navrhovat, aby byl navýšen rozpočet ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o 300 milionů korun, a to konkrétně na zvýšení mediální gramotnosti. Mělo by to být na úkor rozpočtu ministerstva dopravy v té oblasti, která poskytuje slevy na jízdném,“ uvedla poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Lidovci by chtěli v rámci rozpočtu přidat 800 milionů korun na sociální služby, které jsou podle nich dlouhodobě podfinancované, nebo navýšit zdroje na paliativní péči. Pokud jejich návrhy projdou, jsou ochotni rozpočet podpořit. Prioritou Pirátů je pak navýšení příspěvků nestátnímu školství nebo digitalizace státu, v rámci daňového balíčku by chtěli snížit zdanění práce v ČR.

Nora Třísková

Začaly se prodávat státní Dluhopisy republiky

V pondělí 3. prosince odstartoval prodej státních dluhopisů s názvem Dluhopisy republiky, které ministerstvo financí připravilo k výročí 100 let od založení Československa a které si může zakoupit jakákoli fyzická osoba. Jejich splatnost bude až šest let. Každý občan si jich bude moct nakoupit za tisíc až milion korun. Na tiskové konferenci to minulý týden oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Výnosy se sice nebudou vyplácet každý rok, nicméně po roce se může jejich držitel rozhodnout, zda si je chce ponechat, nebo nikoli. S tímto opatřením souvisí také výše výnosů. První rok to bude pouze 0,5 %, po šesti letech se dostane až na 4,5 %. Pokud se však občan rozhodne dluhopisu zbavit, odprodat ho může zpět pouze ministerstvu, a to za cenu, která bude předem stanovená.

Dluhopisy lze zakoupit na webových stránkách či v 25 vybraných pobočkách Československé obchodní banky. První vlnu ministerstvo spustilo v pondělí a potrvá do 18. ledna. Po ní budou následovat ještě dvě další, konec prodeje by měl být 14. června příštího roku. Sama ministryně označila tento průběh za testovací fázi a o dalších krocích rozhodne úřad podle úspěšnosti projektu. „Na rozdíl od minulých emisí, kdy byly dluhopisy nabízeny občanům pouze nárazově, je cílem ministerstva poskytovat občanům nepřetržitou nabídku alespoň jednoho státního dluhopisu,“ řekla.

Poprvé měli občané možnost zakoupit státní dluhopisy v roce 2011, což zavedl tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podstatný rozdíl je ale v tom, že se do roku 2012 nedanily jejich výnosy. Ministerstvo financí chce tímto krokem snížit státní dluh, neboť čím více dluhopisů si Češi koupí, tím menší bude nutnost ČR půjčovat si v zahraničí. Důležitá také může být i účast občanů na řešení státního dluhu a upozornění na problémy s ním spojené. Dnes drží Češi v dluhopisech lehce přes jedno procento státního dluhu, Schillerová by ho ráda vrátila na někdejších 5 %.

Kateřina Kubicová

Saxo Bank vydala své šokující předpovědi pro rok 2019. Mají vést hlavně k zamyšlení

Hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen zveřejnil své šokující předpovědi pro rok 2019. Objevují se zde varování před recesí v Německu i před následky přírodních katastrof. „Nedá se říci, že bych těm předpovědím věřil. Jde spíš o to, jak zajímavým způsobem poukázat na trendy a rizika na světových trzích,“ řekl 3. prosince při své prezentaci. „Dnes, když je u moci Trump a jemu podobní, je těžké šokovat. Přesto jsme se o to pokusili,“ dodal.

První predikce obsahovala varování před zvyšováním dluhu Itálie, jejím následným krachem a recesí v EU, po níž bude následovat výkup dluhopisů Evropskou centrální bankou. Krize se nemusí vyhnout ani Německu, které dle Jakobsena nedostatečně investuje do inovací. Změny na automobilovém trhu, který je hlavním motorem německé ekonomiky, pak mohou způsobit pád do recese.

Automobilů se týkala i vize, v níž Apple odkoupí významný podíl v Tesle: „Apple má příliš mnoho peněz a potřebuje investovat. Tesla naopak peníze potřebuje.“ Další „americkou předpovědí“ je pak výměna šéfa americké centrální banky, která způsobí krátkou krizi následovanou rychlým růstem.

Podle další vize se Jeremy Corbyn stane novým premiérem Velké Británie. V takovém případě Jakobsen předpokládá silně levicové kroky britské vlády, které spolu s brexitem vyústí v pád libry a její paritu s dolarem.

Jakobsen se věnoval také Austrálii. Zde vidí problémy v hypoteční bublině, jež může vyústit až ve znárodnění australských bank. Za bublinu považuje rovněž korporátní dluhopisy, jejichž krize může postihnout například GE nebo Netflix.

Některé předpovědi pak byly vskutku globální. Saxo Bank varuje před velkou sluneční bouří, která může přijít se začátkem nového slunečního cyklu a mohla by způsobit katastrofu obrovských rozměrů. Připouští také zavedení daně z dopravy způsobené hrozbou globálního oteplování. Poslední předpovědí byla změna měření ekonomik ze strany Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Zde Jakobsen predikuje přechod od měření HDP k produktivitě, kterou zároveň považuje za mnohem lepší ukazatel.

Lukáš Skládal

Zvýšené oblibě se loni těšily těstoviny a drůbeží maso, zjistil Český statistický úřad

Drůbežího masa a těstovin jsme v roce 2017 zkonzumovali nejvíce od roku 1948. Informoval o tom Český statistický úřad 4. prosince. Výsledky šetření o spotřebě potravin a soběstačnosti státu novinářům sdělila Renata Vodičková z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví.

Vepřové maso je v našem jídelníčku zastoupeno asi 50 % z celkového objemu zkonzumovaného masa, tuto pozici si drží už od roku 1950. V jeho produkci je země soběstačná v 45,61 % a údaj se nadále zmenšuje. Naproti tomu u hovězího činí soběstačnost 111 %. Oba druhy masa zaznamenaly v minulém roce pokles spotřeby, u hovězího to bylo o 0,5 % a u vepřového o 1,2 %. Drůbežího masa připadlo 27,3 kg na jednoho obyvatele, což je historický rekord. Podle Vodičkové může trend způsobovat životní tempo společnosti.

Vysoký nárůst spotřeby zaznamenaly těstoviny, kterých každý občan snědl v průměru 7,7 kg, a zvýšil se i zájem o pšeničné pečivo, naopak konzumace chleba dlouhodobě klesá. „Spotřeba mouky roste, ale výroba klesá a snižuje se i soběstačnost, přestože pšenice tvoří třetinu z celkové osevní plochy v ČR,“ řekla Vodičková a dodala, že za minulý rok jsme pšeničnou moukou pokryli jen 71 % českého trhu. Ačkoli se pěstuje velké množství této obiloviny, jde značná část zrna na vývoz. Rostlinné tuky tvořily 66 % z celkové spotřeby tuků, zájem o sádlo dlouhodobě klesá. Másla připadalo v průměru 5 kg na osobu za rok. V jeho produkci je ČR soběstačná z 91,25 %.

Mléko je významnou exportní surovinou, jeho cena stoupla o 1,71 Kč za litr a celkově se spotřeba snížila. V mléce je země soběstačná ze 118 %, přičemž není započítáno máslo. U vajec se zvedla jak spotřeba, tak jejich cena, a to o 1,75 Kč, a nárůst cen lze podle Vodičkové ještě očekávat v souvislosti s neklecovými chovy slepic.

Sucho, ale též mráz v období květu ovlivnily výnosy ovoce. Slabší úroda pravděpodobně vedla i ke snížení jeho spotřeby, napsal Český statistický úřad v tiskové zprávě. Na druhé straně konzumace zeleniny vzrostla.

Z Českého statistického úřadu Aneta Lakomá

Kultura

Diváci vidí jen špičku ledovce, říká účastník StarDance

Populární taneční soutěž České televize StarDance má už za sebou osmý soutěžní večer. Zbylých pět párů v něm poprvé v této řadě předvedlo po dvou tancích, především tančili quickstep a paso doble, jeden pár ale rumbu a valčík. Zatímco předchozí díl byl benefiční a nikdo nevypadl, v sobotu 1. prosince se znovu vyřazovalo. Nejméně hlasů diváci nakonec poslali moderátorce Daniele Písařovicové s partnerem Michalem Mládkem.

Porota přitom zrovna tento večer ocenila, kam se Písařovicová dokázala ve svých výkonech posunout. „Až se zítra ráno vzbudím a nebudu muset jít na trénink, asi budu chvíli pociťovat prázdno, ale spíše hezké. Vůbec si z vypadnutí nechci dělat velkou hlavu,“ řekla moderátorka pro Carolinu. Porota byla celý večer poměrně kritická. Vytýkala tanečníkům nejen špatné kroky, ale také výraz. „Základní kroky byly katastrofa,“ řekl k rumbě pětibojaře Davida Svobody porotce Zdeněk Chlopčík. Herečka Veronika Arichteva se zas podle něho do paso doble nevžila: „Já jsem vám absolutně nevěřil, pro mě to byla faleš.“ Extremisty večera byli Pavla Tomicová a Marek Dědík. Při quickstepu Tomicová sice spadla, ale rychle se do tance zpátky dostala. To ocenila porotkyně Tatiana Drexler. Přesto za tento tanec pár získal vůbec nejnižší počet bodů za celý večer.

Jejich paso doble však porota zase ohodnotila nejlépe, a to 39 body. Bodově druhý nejlepší tanec večera předvedli herec Jiří Dvořák s Lenkou Norou Návorkovou. Pár, který je podle mnohých adeptem na vítěze, za svůj quickstep získal 37 bodů.

Jak se StarDance blíží ke konci, někteří soutěžící už celkem pociťují únavu. David Svoboda však prý byl nejvyčerpanější asi před dvěma týdny. „Teď, když už jsem v cílové rovince, se ve mně najednou objevují další síly, takže jsem na tom dnes docela dobře. Snad to vydrží ještě nějaký ten týden.“ Na otázku týdeníku Carolina, jak se liší tvář StarDance, která se ukazuje divákům, od té v zákulisí, Svoboda odpověděl: „Je to podobné jako ve sportu. Tady na parketu je vidět jenom špička ledovce. V zákulisí se samozřejmě děje spousta důležitých věcí, které schválně vidět nejsou. I medailonky z tréninků jsou trošku připravené, úplně nás na nich Česká televize nepřepadává se skrytou kamerou. To, co nechceme, aby bylo vidět, tak vidět není.“

Z Výstaviště Holešovice Hana Vincourová

Svátek českého undergroundu. Plastic People slaví 50 let od svého založení

Kapela The Plastic People of the Universe, žijící legenda českého undergroundu, završila sobotním koncertem v pražském Paláci Akropolis oslavy 50 let svého fungování. Dlouho očekávané akce, pořádané příspěvkovou organizací Za trojku a agenturou Wap Doo Wap, se kromě generačně pestré fanouškovské základny zúčastnili i další představitelé undergroundové kultury, jako například spisovatel Jáchym Topol, Martin Machovec, literární kritik a odborník na undergroundovou literaturu, nebo bývalí členové kapely.

První narozeninový dárek v podobě vyprodaného prostoru dostala skupina v čele s Vratislavem Brabencem a Josefem Janíčkem, nejen služebně nejstaršími členy, ještě před začátkem koncertu, který moderoval režisér Břetislav Rychlík. Do sálu svítilo promítané logo kapely, které bylo speciálně obnoveno k příležitosti letošních oslav, a z trička Josefa Janíčka nahlížel do sálu již zesnulý Milan Hlavsa, autor většiny písní Plastiků.

Večer byl rozdělen do dvou částí, ve kterých si mohli návštěvníci kromě klasického repertoáru poslechnout i dlouho nehrané skladby, často v nových aranžích. Obzvláště netradiční bylo pojetí písně Co znamená vésti koně, úplně první skladby večera, kterou se kapela rozhodla pustit z počítače a živě do ní nezasahovat.

Pauzy mezi skladbami vyplnily proslovy členů kapely nebo hostů, kteří připomněli důležité události a osobnosti posledních 50 let, na které by se nemělo zapomenout. Zmínila se jména Ivana Martina Jirouse, Václava Havla a vzpomnělo se na trýznění mocenskými strukturami minulého režimu, které vyvrcholilo procesem s Plastic People, jenž byl jedním z podnětů k sepsání Charty 77.

Největší ovace publika sklidila řeč spisovatele a textaře Petra Placáka. Ten zabrousil i do současné politické situace: „Nadáváme na Cikány, že kradou – po stovkách. Když bílí kradou po miliardách, tak je volíme a uctíváme jako spasitele národa. Není divu, že ho pak vyděsí dvanáct uprchlíků tak, že bohatý desetimilionový národ odmítne přijmout 50 syrských sirotků.”

Po krátké pauze, během níž Magda Danel předala narozeninový dort od organizátorů a Martin Machovec přečetl poslední text, který o Plastic People napsal Ivan Martin Jirous, si skupina přizvala na pódium hosty, většinou bývalé členy. Ke zklamání některých fanoušků se vedle bubeníka Jana Brabce nebo pozounisty Vladimíra Dědka neobjevil violista Jiří Kabeš, který kvůli neshodám v kapele před dvěma roky založil paralelní projekt The Plastic People of the Universe - New Generation. V přítomnosti dlouholetých přátel se atmosféra koncertu ještě více uvolnila. Jednotlivé písně doprovázely veselé historky, vtipkování o zapomínání textů a stárnutí či náhodné odchody na pivo. Logo na plátně za kapelou vystřídaly staré fotografie. Nálada undergroundové svobody a nostalgie se tím ještě umocnily a slzy v publiku nebyly ojedinělou záležitostí.

The Plastic People of the Universe budou znovu k vidění 17. prosince na Československém beat festivalu v pražské Lucerně, kde zahrají po boku kapel Abraxas nebo Jasná páka.

Z Paláce Akropolis Josef Kaňka

Ovčáček a Stuchlík křtili nekorektní knihu Továrna na debilno 2 – Vzpoura pražské kavárny

Továrna na debilno je špatná kniha. Rozhodně si ji nekupujte. Druhý díl je už o něco málo lepší, ale taky je špatná. To jsou slova Dominika Landsmana, spoluautora ostře satirické knihy, z jejího křtu. V pražském Café Orient se 29. listopadu shromáždilo ke stovce lidí, před které usedli spisovatel Landsman, grafik Tomáš Břínek, známý jako TMBK, a kmotři – Robert Stuchlík, kanditát na post pražského primátora, a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Pokračování knihy Továrna na debilno, které nese podtitul Vzpoura pražské kavárny, je výsledkem spolupráce tvůrce známých koláží Břínka a autora deníčků moderního fotra Landsmana. Nekorektní humorný příběh popisuje situaci, která by nastala po smrti prezidenta republiky Miloše Zemana. „Plakal by Ovčáček tisíc dní a nocí? Jmenoval by Andrej Babiš sám sebe císařem? Zastavil by Tomio Okamura konečně ten svůj islám? To se dozvíte v brutálně ostré politické grotesce,“ uvádí autoři o díle. „Kdyby Miloš Zeman skutečně umřel, je zde naštěstí ještě mnoho lidí, ze kterých si můžeme dělat legraci,“ odpověděl na dotaz Landsman.

Kmotrem se stal Jiří Ovčáček, jenž je zároveň ústřední postavou knihy. „Vybrali jsme Jiřího Ovčáčka nejen kvůli jeho přítomnosti v knize. Mluvčí je také hlavním bojovníkem proti největší hrozbě republiky, pražské kavárně,“ okomentoval volbu kmotra Břínek. „Je umění dělat ostrou, politicky nekorektní satiru, která není zbytečně zlá. Kdybychom se neuměli sami sobě zasmát, za chvíli bychom se v té naší republice umlátili,“ vysvětlil Ovčáček.

Z Café Orient Radim Šlechta

Sochobásně – V Síti. Ivan Langer představil novou knihu a obohatil jazyk novým pojmem

Knihkupectví Luxor v pražském obchodním centru Nový Smíchov bylo ve čtvrtek 29. listopadu svědkem křtu nové knihy bývalého ministra vnitra Ivana Langera nazvané Sochobásně – V Síti. Křtem provázela Eva Kaiserová z nakladatelství Fortuna Libri, kmotrem se stal slovenský herec a exministr kultury Milan Kňažko. Langer působil ve vrcholné politice do roku 2010 a nyní po úspěchu svých satirických komentářů a kritických poznámek v knihách V síti a V síti 2 vydává svou první sbírku obohacenou i o básně, které mnohdy jsou i „opticky příjemné“, jak sám uvádí. Například básně o pirátech přináší prvky kubofuturismu.

Autor vyjadřuje lásku ke svobodě a strach z jejího ohrožení. Zároveň prezentuje i svou zálibu ve hře se slovy a barvitost českého jazyka. Důležitost svobody a nezbytnost se o ni každý den starat vyzdvihoval i Kňažko. „Je potřeba zbavit se emocí, koukat na to, co říkají (politici), co pak dělají, a zejména se jim koukat na ruce,“ připomněl.

Sochobásně vznikly jako politická poezie během dvou měsíců. Samotný název autor vymyslel při představě básně jako reliéfu. Kniha obsahuje i fotografie několika jeho plastik s vyobrazenými básněmi. Některé jsou psány velmi stručně až úsečně, aby „daly větší prostor pro myšlenky a text více rezonoval,“ jak dílo komentuje autor. Texty mají svým sarkasmem provokovat, ale i přimět čtenáře k zamyšlení. Poskytují reflexi dnešní doby, prožitky pamětníků nacismu i komunismu a příklady, jak současnost nese podobné rysy jako totalitní režimy. Určitý vliv a inspiraci připisuje Langer Epigramům Karla Havlíčka Borovského.

V následujících měsících bude propagovat knihu putovní výstavou a autorskými čteními v různých městech České republiky. Honorář použije na učebnici výchovy k občanství, která se zaměří na státní svátky a poučí žáky základních škol o důvodech jejich slavení.

Na návrat do politiky však autor nepomýšlí. „Za mých časů byla politika tvrdý, ale rytířský boj, kde šlo o hodnoty, ne o rozdané koblihy a vylepené billboardy. A dvakrát do jedné řeky se nedá vstoupit,“ sdělil Langer Carolině.

Z OC Nový Smíchov Richard Sůsa

V Arše se křtily Kry

V pražském Divadle Archa se v pondělí 3. prosince konal koncert hudební skupiny Už jsme doma spojený s křtem vinylové verze jejich nového alba Kry. To se ve formě CD křtilo letos v září v norském městě Longyearbyen na Špicberkách. Jako host se v úvodu představila skupina Zuby nehty, která během svého přibližně třičtvrtěhodinového vystoupení zahrála několik vlastních písní. Převážně ženské uskupení vzniklo v roce 1981 a v jeho tvorbě převažuje punk.

Po Zuby nehty na pódium nastoupili Už jsme doma. Během večera kapela zahrála všechny skladby, které lze slyšet na albu Kry. Frontman Miroslav Wanek publiku mezi jednotlivými písněmi nastínil myšlenku celého alba a vyjádřil svůj nesouhlas s odmítáním pomoci uprchlíkům na cestě z Afriky. Samotný křest se pak uskutečnil v půli koncertu. K slavnostnímu aktu byl na pomoc povolán Afrikatu Kofi Nkrumah, ředitel společnosti Humanitas Afrika, která usiluje o zesílení vzájemné tolerance a porozumění mezi Čechy a Afričany.

Skupina Už jsme doma vznikla v roce 1985 v Teplicích a kromě tuzemska je známá i v zahraničí, koncertovala například v USA nebo Japonsku. Vydala zatím devět alb a momentálně hraje ve složení Miroslav Wanek, Josef Červinka, Vojtěch Bořil, Adam Tomášek a Martin Velíšek.

Z Divadla Archa Vojtěch Hojný

Sport

Florbalové MS 2018: Češi vyhráli svou základní skupinu

Čeští florbalisté odehráli v úterý 4. prosince poslední zápas skupiny A na mistrovství světa v Praze a odnesli si zaslouženou výhru 6:4. Jejich soupeřem bylo dosud neporažené Švýcarsko. Postupem z prvního místa skupiny si Češi zabezpečili slabšího protihráče ve čtvrtfinále. Hvězdou zápasu se stal Adam Delong, který si připsal už druhý hattrick na tomto turnaji. „Hledám si střelecké pozice a mám i trochu štěstí,“ uvedl v rozhovoru pro iSport.cz.

Do tohoto zápasu navíc česká reprezentace nastupovala s nečekanou výhodou. Lotyši, kteří šokovali nedělní výhrou nad domácími 4:3, následující den prohráli 4:5 s Německem. Tím zajistili, že i kdyby Češi se Švýcary prohráli, stejně by postoupili do vyřazovacích zápasů z druhého místa v tabulce díky vzájemné bilanci těchto tří zemí. Ta totiž hrála ve prospěch ČR po vítězství nad Němci 10:5 v úvodním zápasu turnaje.

Dominik Stein

V kvalifikaci na EURO 2020 se Česko utká s Anglií

Hráči si přáli potkat se na mistrovství Evropy 2020 s některým z fotbalových gigantů a to se jim vskutku vyplnilo. Nedělní los v irském hlavním městě Dublinu přidělil ČR do stejné kvalifikační skupiny s Anglií, kolébkou fotbalu a semifinalistou letošního MS. V pětičlenné skupině A jsou ještě Bulharsko, Černá Hora a Kosovo.

Anglie je dle Jaroslava Šilhavého, trenéra české fotbalové reprezentace, jasným favoritem. Podobně situaci vidí i brankář Tomáš Vaclík, který ČT řekl: „Hlavním favoritem je Anglie, která má poslední dobou skvělé výsledky a má celý tým z Premier League. Bude to i tahák pro fanoušky.“ Petar Hubčev, který trénuje bulharský tým, se pak těší na utkání mezi třemi týmy z Balkánu, které dle jeho slov mají větší náboj než ostatní. Na vrcholnou sportovní soutěž postoupí 2 nejlepší týmy z každé z 10 skupin a z nepostupujících se pak vybere 16 nejlepších týmů na základě výsledků z Ligy národů, které se utkají v baráži o zbývající 4 místa. Češi postoupili šestkrát v řadě na ME. EURO 2020 bude unikátní v tom, že se bude odehrávat ve 12 zemích na 12 různých stadionech, protože se bude jednat o 60. výročí založení UEFA.

Dominik Stein

Počasí

POČASÍ

V uplynulém týdnu zaznamenala republika výrazné teplotní rozdíly. V noci ze středy na čtvrtek udeřily na několika místech v Česku rekordní mrazy. Největší mráz naměřili v Rokytské slati na Šumavě, kde bylo minus 22,6 stupně. Ve čtvrtek foukal na severu země silný vítr, který dosahoval až 70 kilometrů v hodině. V pátek se s mírným oteplením přidaly i dešťové srážky, zejména v západní polovině Čech se tvořila silná ledovka. Víkend provázelo sněžení nebo mrznoucí déšť a nejvyšší teploty se pohybovaly těsně nad bodem mrazu. V neděli večer se začalo postupně oteplovat. Na začátku týdne bylo zataženo až oblačno, občas se objevoval déšť. Nejvyšší denní teploty stouply až na 11 stupňů.

Mariana Petřáková