28. ledna 2019, Carolina č. 957

události z přelomu roku


Z domova

Lepšolidé, neúcta a chybějící hrdost. Nejen Zeman, k lidem promluvili i šéfové parlamentu

Na přelomu roku promluvili k lidem tři nejvyšší představitelé země. Kromě tradičního poselství prezidenta Miloše Zemana 26. prosince pronesli na Nový rok projev také předseda Senátu Jaroslav Kubera a šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Zeman komentoval události končícího roku, Kubera a Vondráček zhodnotili situaci a náladu ve společnosti a apelovali na její zlepšení.

Zeman poděkoval voličům a slíbil, že i nadále bude stát na jejich straně hlavně v oblastech obrany národních zájmů a budování ekonomické diplomacie. V souvislosti s komunálními volbami opět zmínil možnost povinné volební účasti po vzoru první republiky. Demonstrace za konec vlády označil za pohrdání vůlí voličů. V závěru použil pojem „lepšolidé“: „Lepšolidé jsou ti, kteří se považují za něco lepšího než my ostatní, kteří nám neustále radí, co máme dělat, a své názory považují za nadřazené názorům těch druhých.“

Kubera vyjádřil obavy z oslav 30 let od sametové revoluce v souvislosti s loňským odhozením květin na Národní třídě do koše. Většinu projevu ale věnoval slušnosti a pokoře, která nám jako národu dle jeho slov chybí. Podle něj Češi postrádají úctu k práci a názoru druhých a jsou plni zloby vůči čemukoliv, co je jim jen trochu nelibé. V závěru proto vyzval: „Chovejme se k ostatním tak, jak bychom chtěli, aby se oni chovali k nám. Hledejme to, co nás spojuje, i když je to někdy těžké. Žijme podle hesla žít a nechat žít s vědomím, že slušnost není slabost.“

V podobném duchu se nesl i projev Radka Vondráčka. Ten kromě respektu k názorové odlišnosti podotkl, že politika by neměla být zdrojem konfliktů mezi lidmi. Sám si předsevzal, že bude usilovat o respekt a lepší diskusi mezi poslanci, neboť jak zmínil, sama demokracie je diskusí. V projevu byl optimističtější než Kubera. Vyzdvihl výkon ekonomiky a oblibu země v zahraničí. „Hodně z vás by bylo překvapených, jak je o nás smýšleno v cizích zemích. (…) Vlastně nás v zahraničí hodnotí daleko lépe, než se vidíme my sami.“ Dle jeho slov chybí národu hrdost, na kterou má plné právo.

Karolína Schubertová

Životní minimum zatím zůstává, vláda nepodpořila ani obědy zdarma ve školách

Vláda zatím životní minimum zvyšovat nebude. Na jednání v pondělí 7. ledna zamítla návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), aby částka vzrostla ze 3410 na 3790 korun. Návrh podpořili jen její straničtí kolegové. „Chceme revizi sociálních dávek,“ řekla po jednání ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Změny by tak mohly nastat až od roku 2020, naposledy se minimum měnilo v roce 2012. „Za sedm let se ceny v České republice značně vyvinuly. Myslím si, že tato částka není už tou směrnou hodnotou, za kterou se dají pořídit základní životní potřeby, jako jsou například potraviny, léky a hygienické potřeby,“ hájila Maláčová na tiskové konferenci zvýšení o 11,1 %, tedy o 380 korun. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá pro stanovení dávek, alimentů nebo nezabavitelného minima při exekuci. S ní se srovnává příjem žadatelů o dávky, zda mají na pomoc od státu nárok.

S přídavky na děti souvisí i další téma. Vláda se zatím neshodla ani na bezplatných obědech, kde ministr školství Robert Plaga (ANO) navrhuje v mateřských a základních školách jídlo zdarma proti děti z rodin, které pobírají dětské přídavky. Kabinet návrh odmítl kvůli vysokým administrativním nákladům a vrátil ho k přepracování. Podpora zhruba 170 tisíc dětí by rozpočet stála 1,7 miliardy korun ročně.

ČSSD zase navrhuje plošně obědy zdarma pro děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol, což by stálo 5,4 miliardy korun. I to vláda zamítla, ale jako poslaneckým návrhem se tím bude stejně zabývat Sněmovna.

Vláda také v souvislosti s varováním Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost určila zhruba 160 podniků, které musejí provést analýzu svých technologií a tu poskytnout k podrobnějšímu zkoumání. Ministři také schválili zákon týkající se případného brexitu bez dohody. Cílem jeho zavedení je tzv. přechodné období, a to od 30. března 2019 do 31. prosince 2020. Britským občanům vybraných oblastí v ČR zaručuje stejné zacházení, jako by se Velká Británie stále nacházela v Evropské unii.

Petra Tomášková

Počet pracujících cizinců v Česku stabilně roste, nejvíc je Slováků

Podíl zahraničních pracovníků na zaměstnanosti v Česku dosáhl v roce 2017 téměř 11 %, uvedl ve čtvrtek 10. ledna Český statistický úřad. Tradičně nejvíce je zde občanů Slovenska, druhé místo patří Ukrajincům, u nichž proti roku 2016 zaznamenaly úřady práce největší přírůstek, přes 20 tisíc. V pořadí zemí dále stojí Rumunsko, Polsko, Bulharsko, Rusko a Vietnam.

Z celkového počtu 472 tisíc zahraničních zaměstnanců (dalších 87 tisíc je podnikatelů a živnostníků) připadalo necelých 42 % na občany Evropské unie. Nejvíce cizinců pracuje ve zpracovatelském průmyslu, dále také na administrativních a podpůrných pozicích. Podle národností se Poláci hojně uplatňují v těžebním průmyslu, Rumuni v informačních a komunikačních činnostech, Ukrajinci v zemědělství, obchodě a zdravotní a sociální péči.

„Lze říci, že každá z velkých cizineckých skupin zaměstnanců v Česku je něčím specifická. Například typický bulharský zaměstnanec je muž okolo 45 let, který pracuje prostřednictvím agentury práce jako obsluha stroje v průmyslovém podniku,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel odboru statistiky trhu práce Dalibor Holý.

A s poukazem na rumunské či bulharské programátory dodal: „Ukazuje se, že z východní Evropy sem často chodí vysoce kvalifikovaní lidé. Vysokoškoláci. Dělají tu velmi kvalifikované profese za vysoké platy. Troufl bych si tvrdit, že je tu jistý odliv mozků z východní Evropy k nám, že je české firmy přetahují.“

Slováci mají neobvykle vysoké zastoupení lidí mezi 25 a 34 lety, podobně jako Rumuni. Důvodem je pravděpodobně to, že mnoho z nich přišlo do Česka v mládí za studiem. Zdaleka nejvyšší koncentrace zaměstnanců s cizím státním občanstvím je v hlavním městě. Naopak Poláci se spíše soustřeďují podél hranice se svojí vlastí, hlavně tedy v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Rok 2017 nevybočuje z nastoleného trendu. Cizinců s trvalým pobytem v Česku každoročně přibývá, u cizinců s přechodným pobytem to platí s výjimkou období 2009 až 2015 v důsledku hospodářské krize.

Z tiskové konference Jakub Chodil

Pod Karlovým mostem plavali na Tři krále otužilci

Přesně 47 otužilců se v neděli 6. ledna zúčastnilo devátého ročníku tradičního tříkrálového plavání. Účastníci absolvovali trasu 200 metrů podél Karlova mostu k přístavišti pod posledním dochovaným obloukem Juditina mostu. Nejstaršímu bylo 70 let, nejmladšímu 10 a podle nich vládly ideální podmínky. Voda měla tři stupně, teplota vzduchu klesla jeden pod nulu.

Plavce na břehu přivítal předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek. „Letos se sešlo nejvíce plavců ze všech ročníků,” uvedl a dodal, že „akce se může zúčastnit kdokoliv se zdravým srdcem a alespoň půlročním pravidelným tréninkem.” Následně nastoupili účastníci na loď, která je převezla k pátému pilíři Karlova mostu, kde trasa začínala. Otužilce vedli tři králové s korunkami na hlavách, jedním z nich byl i Komárek.

Promrzlí plavci se poté zahřáli slavnostním punčem v Muzeu Karlova mostu, nad jehož vstup Komárek napsal K+M+B, tedy tradiční tříkrálové požehnání, které znázorňuje latinské Christus mansionem benedicat (Kristus ať obydlí žehná).

Otužilecké plavání patří v tuzemsku k oblíbeným sportovním disciplínám. Nejpopulárnější je Memoriál Alfréda Nikodéma o druhém svátku vánočním.

Od Karlova mostu Anna Reisigová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Kiska naposledy udělil státní vyznamenání. Ocenil Vášáryovou, Žbirku i Kuciaka

Patnáct mužů a stejný počet žen vyzdvihl slovenský prezident Andrej Kiska u příležitosti 26. výročí vzniku samostatné republiky.

V bratislavské Redutě, sídle filharmonie, ocenil politickou, uměleckou i sportovní činnost, vyznamenal tak například bývalou herečku, političku a diplomatku Magdalenu Vášáryovou, zpěváka Miroslava Žbirku nebo lyžařku Veroniku Velez Zuzulovou. Pocty se dostalo i Čechům a in memoriam také novináři Jánu Kuciakovi, kterého zavraždili loni v únoru.

„Je pro mě osobním potěšením jménem Slovenské republiky udělit ocenění třiceti lidem, díky kterým je naše země spravedlivějším, slušnějším, lepším místem pro život nás všech. Mohu vyznamenat lidi, kteří v nás vzbuzují hrdost,“ prohlásil Kiska v úvodním projevu, než dále ocenil třeba bývalou tenistku Danielu Hantuchovou.

Nezůstal ovšem pouze u slovenských občanů. Řád Bílého dvojkříže, nejvyšší vyznamenání pro cizince udílené za mimořádné zásluhy o rozvoj v oblasti kultury, divadelního a filmového umění a za všestranný rozvoj vztahů mezi Českem a Slovenskem, obdrželi in memoriam Dagmar Burešová, první česká polistopadová ministryně spravedlnosti, která proslula mimo politiku také jako obhájkyně matky Jana Palacha či Milana Kundery, a v nepřítomnosti herec Josef Abrhám.

Nejdelší a nejbouřlivější potlesk však zněl sálem při oceňování zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka stejným řádem in memoriam. Právě jeho zásluhy o rozvoj demokracie a svobodné žurnalistiky Kiska vyzdvihl a dodal, že Kuciakova smrt donutila Slováky odložit růžové brýle. Řád Ľudovíta Štúra převzal jeho otec Jozef Kuciak a matka novinářovy zavražděné snoubenky Zlatica Kušnírová.

Kiska, kterému v červnu vyprší pětiletý mandát, udílel státní vyznamenání naposledy. Už dříve oznámil, že do březnových voleb nepůjde. K dosavadním kandidátům, vědci Robertu Mistríkovi nebo předsedovi vládní strany Most-Híd Bélu Bugárovi, se nově přidal místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Volby se uskuteční 16. března, druhé kolo bude případně o dva týdny později.

Alena Panovská

Ekonomika

Česko má stále nejnižší nezaměstnanost v EU, blíží se ke třem procentům

Nezaměstnanost v Česku činila v prosinci 3,1 %, což je sice o tři desetiny více než v listopadu, ale méně při meziročním srovnání.

Předloni se totiž ve stejném měsíci držela na úrovni 3,8 %. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR, které zveřejnil ve středu 9. ledna. Prosincová data byla lepší naposledy v roce 1996. I v rámci Evropské unie si Česko drží nejnižší nezaměstnanost.

Podle tiskové zprávy situace na pracovním trhu odpovídala v prosinci dlouhodobému stavu a také běžnému vývoji ke konci roku, kdy nezaměstnanost pravidelně roste. Úřad práce evidoval 231 534 uchazečů, to znamená o 16 524 víc než v listopadu. Volná pracovní místa i tak přesahují počet uchazečů, celkem jich bylo 324 410, z toho nejvíce v Praze.

„V řadě krajů jsme zaznamenali rekordně nízké hodnoty, pokud jde o absolutní počet evidovaných uchazečů. Trh práce ovlivňoval stabilní rozvoj české ekonomiky, což se projevilo v celkovém růstu volných pracovních míst,“ uvedla generální ředitelka úřadu Kateřina Sadílková. Naopak v Karviné činila nezaměstnanost 6,9 %, v Bruntále 6 %.

Největší zájem byl v prosinci o stavební dělníky, pomocníky ve výrobě a montážní dělníky. Velká poptávka panovala i v oblasti technických profesí, stojí ve zprávě. „V nadcházejících měsících bude nezaměstnanost pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste,“ dodala Sadílková.

Pavel Svoboda

Kultura

Snímek líčí údajné zjevení Panny Marie v jižní Francii

Vatikán pověří elitního novináře, aby se podílel na církevním vyšetřování mariánského zjevení v jižní Francii. Reportér se na místě setkává s mladou dívkou Annou, která údajně Pannu Marii viděla. Stejně jako přibývají davy věřících poutníků, množí se i otázky kolem záhadného úkazu. Tento příběh líčí film Zjevení francouzského režiséra Xaviera Giannoliho, který měl v Česku premiéru v pražském Kině 35 ve čtvrtek 17. ledna.

Novináře v něm ztvárňuje Vincent Lindon, role novicky Anny se ujala Galatéa Bellugi, která si za výkon vysloužila nominaci na ženský objev roku na prestižním festivalu Lumière v Lyonu. „Když mluví o svém zjevení, její pohled, její gesta, kvalita jejího hlasu, to vše vyzařuje neskutečně poutavou uvěřitelnost. Je zároveň přátelská a záhadná, zkrátka vše, o čem může režisér snít,“ chválí Giannoli.

Snímek dává nahlédnout do vatikánských archivů či tajemného procesu církevního vyšetřování. Náboženskou tematikou a vyprávěním připomíná styl filmů podle knih Dana Browna. „Už dlouhou dobu si chci udělat jasno ve vlastních názorech na náboženství a víru. Chtěl jsem to udělat bez jakýchkoliv sympatií nebo dogmatismu, z pohledu obyčejného člověka,“ dodává režisér.

Z kina Ondřej Štolc

Komora architektů vyhlásila další ročník České ceny, vítěze vybere komise

Česká komora architektů slavnostně vyhlásila čtvrtý ročník soutěže Česká cena za architekturu. Oznámila to v pondělí 7. ledna v Galerii Jaroslava Fragnera. Architekti můžou přihlašovat svá díla do 1. dubna letošního roku formou on-line formuláře. Výsledky určí sedmičlenná zahraniční komise a zveřejní se na listopadovém galavečeru.

Autoři mohou do přehlídky přihlásit díla realizovaná na území České republiky od ledna 2014 do prosince 2018. Vyloučena jsou díla, která se v loňském i předloňském ročníku dostala do užšího okruhu nominací. Porota do konce května zvolí 50 děl, z nichž teprve poté bude vybráno 5 až 10 prací, jež budou soutěžit o hlavní ceny.

Mezi porotce patří například britská architektka Teresa Borsuk, oceněná ve Spojeném království jako architektka roku 2015 za úsilí o zlepšení rovnosti žen a mužů v praxi, švýcarský multidisciplinární teoretik Michael Jakob zabývající se nejenom krajinou a estetikou, ale také redakční a žurnalistickou prací, nebo Etan Kimmel z Izraele, který má na kontě pestrou škálu oceňovaných realizací.

Česká komora pro letošní rok chystá regionální akce spojené s prezentací finalistů ročníku 2018 a také s budoucími nominovanými díly pro rok 2019.

Z tiskové konference Yuliia Makhinchuk

Výstava obrazů Spolu: Arteterapie, co přináší výsledky

Klášter františkánů na pražském Jungmannově náměstí hostí od 12. ledna výstavu obrazů s názvem Spolu, která vznikla pod vedením Magdaleny Westmanové, jež se dlouhodobě věnuje péči o handicapované. Obrazy malovali klienti denního stacionáře Stéblo v Boroticích. Tato nezisková organizace se zaměřuje na pomoc osobám s fyzickým, mentálním, psychickým nebo kombinovaným handicapem.

Obrazy vznikly pomocí arteterapie, což je obor využívající tvorbu k podpoře zdraví, seberozvoje a růstu. Pomáhá překonat psychické potíže pomocí vlastní kreativity. „Po pěti letech výtvarného působení v denním stacionáři Stéblo v Boroticích si troufám říct, že na obrazech s klienty spolupracujeme. Jde o vzájemnou komunikační výměnu a inspiraci,“ vysvětluje Westmanová. „Prostřednictvím výtvarné tvorby se snažíme si vzájemně lépe porozumět. Klienti si se mnou chtějí hlavně povídat a přitom jen jakoby mimochodem malovat. “

Běžná práce v sociálně terapeutických dílnách se opakuje jednou týdně ve dvou blocích, a to bez konkrétního zadání, vždyť zachycuje spontánní projev klientů na základě jejich pocitů a prožitků. K vytvoření obrazů se používají pastely a trocha vody. Barvy se pak rozlijí do tvarů, které se zvýrazní podle nálady a nápadu autora.

Výstava trvá do konce ledna, nahlédnout na kampaň Spolu je také možné na internetových stránkách www.labea.cz, kde jsou fotografie vybraných děl. Už v roce 2016 se konala první výstava pod názvem Necháme to plout s vodou v moři. Zejména po ní se klienti začali zajímat o vystavování děl, což naznačilo, jak je pro ně důležité testovat, nakolik je veřejnost přijímá.

Z výstavy Pavel Svoboda a Yuliia Makhinchuk

Sport

Hokejová dvacítka opět bez medaile, ofenzivní esa zklamala

Medailový půst se natahuje. Junioři už počtrnácté za sebou odjíždějí z mistrovství světa do dvaceti let bez medaile. Posledním umístěním mezi třemi nejlepšími tak zůstává bronz z roku 2005, kdy svou kariéru teprve rozjížděli hráči jako Frolík, Červenka nebo Petružálek. Přestože letošní výběr trenéra Varadi nebyl na jména o nic méně výrazný, nepřešel přes čtvrtfinále. V něm podlehl USA 1:3, a hráči se tak domů z Kanady vrátili s prázdnou.

Nejvíce se očekávalo od budoucích hvězd NHL Nečase, Zadiny a Kauta. Ti ale zklamali. „Všude se psalo, jak tady máme ofenzivní esa, ale ta moc nesplnila svůj úkol,“ hodnotil Martin Kaut pro iSport.cz po rozhodujícím čtvrtfinále.

V něm českou dvacítku čekaly Spojené státy v čele s bratry Hughsovými. Američané od úvodního vhazování drželi soupeře pod tlakem, postupně si vybudovali náskok 2:0. V závěru sice snížil Kaut při přesilovce, Chmelevski ale následně skóroval do prázdné branky. „Potřebovali jsme zabrat vepředu, jenže střel jsme si vytvořili málo. Nechodili jsme do brankoviště, i když jsme k tomu hráče nabádali,“ hodnotil pro ČTK kouč Václav Varaďa.

Problémy s koncovkou se nesly celé mistrovství. Už v prvním zápase se Švýcarskem nebyla ofenziva přes množství šancí produktivní a nebýt senzačního Dostála, první vítězství 2:1, ač v prodloužení, by si Češi pravděpodobně nepřipsali.

Následující utkání, tentokrát s favorizovaným Ruskem, nabídlo další napínavou podívanou. Vedení se ujal ruský výběr po krásné individuální akci Galimova ve vlastním oslabení. Druhý gól a znovu v oslabení pak ve druhé třetině přidal Kovalenko. O necelou minutu později Kondelík už snížil na 1:2.

Střet s Kanadou ovládla severoamerická hokejová velmoc jednoznačně 5:1, poslední klání ve skupině proti Dánsku bylo důležité pro postup do play-off. „Kluci trošku bojovali s tíhou toho utkání,“ komentoval Varaďa pro iSport.cz a dodal: „Cíl a úkol byl splněn.“ Medailové přání ale ne...

Adam Křivánek

Česko bude mít na jaře v evropských pohárech dva zástupce

Český fotbal prožil v pohárech úspěšný podzim. Plzeň skončila v základní skupině Ligy mistrů třetí a na jaře bude pokračovat v Evropské lize. V té obsadila postupové místo také Slavia. A ani první kolo play-off nemusí být konečné, oba týmy dostaly sice těžké, ale hratelné soupeře. Prosincový los přisoudil Plzni Dinamo Záhřeb, Slavii zase Genk.

„Ono to jde. Myslím, že v Česku fotbal dělat umíme, klobouk dolů při porovnání našich rozpočtů se zahraničím,“ prohlásil slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Plzeň v Lize mistrů sice obdržela dva pětibrankové příděly od Realu Madrid a AS Řím, ale v tabulce se udržela za nimi na třetí pozici, tedy před CSKA Moskva. Právě na jeho hřišti zvládla klíčový zápas, otočila skóre, vyhrála 2:1 a stejným poměrem porazila i v posledním zápase doma AS Řím. „Uhráli jsme sedm bodů, což je v Lize mistrů mimořádné,“ hodnotil kouč Pavel Vrba. Jeho tým na bonusech vydělal téměř 800 milionů korun.

Slavia korunovala úspěšné tažení Evropskou ligou vítězstvím proti silnému Petrohradu, když doma vyhrála 2:0. Celkem získala 10 bodů, před vlastními fanoušky porazila i Bordeaux a Kodaň. „S letošním podzimem jsme zcela spokojeni. Většinu našich velkých cílů jsme beze zbytku naplnili,“ řekl na závěr podzimní části slávistický boss Jaroslav Tvrdík.

Skupinovou fázi Evropské ligy hrál také Jablonec. V konkurenci Rennes, Astany a Dynama Kyjev zůstal poslední, byť v posledním zápase vyhrál v Kyjevě 1:0. „Myslím, že se naše liga podceňuje neprávem,“ poznamenal jablonecký kouč Petr Rada.

O Evropskou ligu bojovaly v kvalifikaci také Olomouc a Sparta. První jmenovaná si sice nejprve poradila s Kajratem Almaty, ale pak nestačila na Sevillu. Sparta selhala hned proti srbské Subotici, když doma vyhrála 2:1 a už neodvrátila dvougólovou ztrátu z prvního zápasu. Play-off Evropské ligy začne ve čtvrtek 14. února.

Šimon Kadeřávek a Ondřej Mach

Slavia zvládla zápas s Petrohradem. Po 11 letech si zahraje v pohárech play-off

Soupeř světového formátu. Ve hře miliony za postup do další fáze Evropské ligy. Slavii čekalo ve čtvrtek 13. prosince klíčové utkání podzimní části proti Petrohradu. Aby se hrála evropská soutěž ve Vršovicích i na jaře, stačilo v něm Pražanům získat bod. K utkání nastoupili velmi aktivně a zásluhou branek Jaromíra Zmrhala a Miroslava Stocha zvítězili 2:0.

Prvních 20 minut utkání bylo celkem vyrovnaných, ale pak za otěže zápasu vzali domácí a vypracovali si několik solidních příležitostí. První branka přišla záhy, nigerijský křídelník Peter Olayinka se ve 32. minutě pěkně protáhl mezi obránci, následně vyslal do pokutového území Josefa Hušbauera, který zpětnou přihrávkou našel Jaromíra Zmrhala a ten už míč jen uklidil do brány.

Slávisté nenechali nic náhodě a v aktivní hře pokračovali. Hned o devět minut později napřáhl zpoza vápna Miroslav Stoch a střela mu vyšla náramně. Míč se odrazil od tyče a zapadl do sítě. Stoch málem přidal další gól ve druhém poločase, ale tentokrát jeho dalekonosná střela skončila na břevně.

„Jsem rád, že jsme to před plným stadionem zvládli, výsledek je o to příjemnější, protože jsme vyhráli 2:0,“ zhodnotil utkání trenér Jindřich Trpišovský. Přesvědčivý výkon demonstruje i fakt, že hráči Petrohradu netrefili za celý zápas ani jednou branku soupeře. Celkově se fotbalisté ruského celku dostali jen ke třem střelám, zato slávisté zkoušeli své štěstí hned třináctkrát.

Do Vršovic tak po delší době zavítá Evropská liga i na jaře, naposledy si ji červenobílí zahráli v sezoně 2007/08, kdy nastoupili proti Tottenhamu. Od té doby měli slávisté k postupu dvě příležitosti. Naposledy minulý rok nezvládli utkání proti Astaně. „O loňském roce jsme se nebavili, brali jsme to tak, že prostě máme mečbol a je na nás, jak k tomu přistoupíme a jestli ho proměníme,“ sdělil Trpišovský.

Z Edenu Pavel Šimek

Po vítězství nad Zenitem Jindřich Trpišovský neskrýval spokojenost

Už je to jedenáct let, co Slavia naposledy postoupila do jarní části Evropských pohárů. Co tehdy dělal Jindřich Trpišovský? „V roce 2008 jsem trénoval dorost v Kolíně, takže za tu dobu je to pro mě obrovský skok.“ Právě on se pod velký úspěch Slavie podepsal. Po vítězství 2:0 nad Petrohradem pochválil i další české kluby.

Co pro vás postup do play-off Evropské ligy znamená?

Nejdůležitější je, že jsme si dokázali, že zvládneme hrát i na evropské scéně. Je to pro nás potvrzení, že cesta, kterou se snažíme razit, může fungovat i proti evropským týmům.

Je to pro vás největší úspěch v kariéře?

Nevím, jestli úplně největší. Tohle beru jako velký úspěch, protože naše skupina byla hodně silná a všechny čtyři týmy hrály do posledního kola o postup. Jsem velmi šťastný, že jsme postoupili a nechali za sebou Kodaň a Bordeaux. Je to velký úspěch pro Slavii i pro český fotbal. Kromě nevydařeného zápasu v Bordeaux jsem spokojený i s tím, jak jsme se ve skupinových utkáních prezentovali.

Co vypovídá účast dvou týmů v jarní části Evropské ligy o českém fotbale?

Slavia, Jablonec i Plzeň ukázaly, že to prostě jde. Myslím si, že jsme dokázali, že fotbal hrát umíme i přes nižší rozpočty, než mají zahraniční kluby. Jablonec sice nepostoupil, ale soupeře často přehrával. Plzeň odehrála dobré zápasy v Lize mistrů s AS Řím nebo s Realem Madrid.

Jak tedy můžou uspět české kluby proti zvučnější a bohatším soupeřům?

Musíme být komplexní a tvrdě pracovat. To potvrdila Plzeň, která naběhala asi o šest kilometrů víc než Řím. České týmy jsou obecně velmi dobře připraveny fyzicky a místní hráči umí výborně bránit. Jakmile dokážeme hrát intenzivně, tak to pro soupeře není jednoduché ustát.

Z Edenu Petr Fantyš

Zmrhal posunul Slavii dál a vyhlíží soupeře: Chci zvučné jméno

Potvrdil převahu Slavie a vymrzlý stadion přivedl do varu. Jaromír Zmrhal gólem v zápase proti Petrohradu přispěl k vítězství 2:0 úvodním gólem. „Teď, když jsme postoupili ze skupiny, bych chtěl už jméno,” přál si pětadvacetiletý záložník. Los jemu a jeho spoluhráčům o pár dnů později přisoudil Genk.

Podobně světlé vyhlídky do budoucnosti ale Zmrhal nezažíval během působení v Edenu vždy. „Ty časy před čtyřmi, pěti lety, kdy jsem začínal v áčku Slavie, nebyly dobré,” vzpomněl ofenzivně laděný hráč na dobu, kdy klubem zmítaly finanční problémy a nedařilo se mu ani herně. Tým nebyl daleko od propadu do nižší soutěže, když se během pěti sezon od titulu poroučel až na 14., poslední nesestupové místo v ročníku 2013/2014. „Byla to bída, o to víc si teď současných úspěchů vážím,” přiznal Zmrhal po utkání.

A je čeho si vážit. Slavia vede ligu o čtyři body před aktuálním mistrem z Plzně a v Evropské lize jako jediný tým nasazený ze čtvrtého koše bude hrát i na jaře. A Zmrhal k tomu hlavně v Evropě výrazně přispívá, vstřelil totiž dva z celkových čtyř gólů Slavie ve skupině C.

Ten do sítě Petrohradu nakonec znamenal jistotu postupu do play-off soutěže: „Nevím, jestli byl tak důležitý, Miňo Stoch pak dal nádherný, tomu se to povedlo. Kdyby dal gól někdo jiný a vyhráli jsme 2:0, budu mít stejnou radost. Jsem za něj rád, ale je pro mě důležitější, že jsme si sami uhráli postup.”

Z Edenu Adam Weidenthaler

Sparťanská bída nebere konců. Pomoci má sportovní ředitel Rosický

Se stávajícím trenérem Zdeňkem Ščasným, ale novým sportovním ředitelem Tomášem Rosickým vstoupí fotbalová Sparta do jarní sezony. Ke změně ji vedla bída v podzimní sezoně, kdy ligu zakončila až na pátém místě se ztrátou 17 bodů na vedoucí Slavii a 13 na druhou Plzeň. Třetí Ostrava je na tom o dva body a čtvrtý Jablonec o jeden lépe.

Z tříbodového zisku se Pražané naposledy radovali 10. listopadu na hřišti Karviné, kde po obratu v druhém poločase vyhráli 3:1. Během následujících pěti týdnů Sparta upadla do další krize. Po domácí remíze s Jabloncem přišly prohry se Slováckem a Teplicemi, v posledním kole před zimní přestávkou dělba bodů v Příbrami. „Důvod, proč se nedaří, prostě neznáme. Bohužel nemáme ani nějaké řešení, jak situaci zvládnout. Tedy zatím,“ zoufal si Martin Frýdek, který v Příbrami plnil roli kapitána.

První změny na Letné na sebe nenechaly dlouho čekat. Trenér Ščasný má sice nadále důvěru vedení, novým sportovním ředitelem se stal Tomáš Rosický. „Teď se musíme především stabilizovat. Prvním krokem musí být návrat do evropských pohárů, kde klub i hráči získávají prestiž,“ řekl pro klubovou televizi. „Chybí nám disciplína a základní charakter hráčů. Nemáme v týmu správný balanc. Nechci říct, že k nám přestanou chodit hráči ze zahraničí, ale musíme mít jádro českých fotbalistů doplněné o dobré cizince.“

Zatím zůstává rumunský záložník Nicolae Stanciu, o jehož odchodu se spekulovalo, ale v klubu už nejsou například stoper Semih Kaya, záložník Mihailo Ristič nebo útočník Josef Šural. Naopak novými tvářemi jsou Martin Hašek mladší z Bohemians nebo David Moberg Karlsson z Norrköpingu. „Splňuje přesně to, co jsme si vytyčili. Je to ambiciózní hráč s dobrými mentálními i fotbalovými vlastnostmi,“ okomentoval Rosický.

Tabulka po konci podzimu:

1. Slavia 49, 2. Plzeň 45, 3. Ostrava 34, 4. Jablonec 33, 5. Sparta 32, 6. Zlín 30, 7. Liberec 25, 8. Teplice 25, 9. Opava 23, 10. Mladá Boleslav 22, 11. Slovácko 21, 12. Příbram 20, 13. Bohemians 19, 14. Olomouc 19, 15. Karviná 15, 16. Dukla 15.

Vojtěch Tůma

Počasí

Počasí

Češi poznali další tváře zimy. Kalamitní sníh v polovině prosince uvěznil na dlouhé hodiny řidiče na rekonstruované dálnici D1 a na čas ohrozil pozici ministra dopravy Dana Ťoka. V půlce ledna zase dorazil do Česka silný vítr, který místy dosahoval síly orkánu. Vyvrácené stromy a popadané větve poškodily elektrické vedení a energetici následně evidovali až pět tisíc míst bez elektřiny. Zastavit musely kvůli zablokovaným kolejím i některé vlaky. A znovu přituhuje: noční teploty klesají až k deseti stupňům pod nulou, místy i k šestnácti.

redakce