28. února 2019, Carolina č. 958

události od 20. do 27. února


Z domova

Vláda schválila novelu zákona, která zjednoduší změnu mobilního operátora

Češi by mohli snadněji přecházet od jednoho mobilního operátora k druhému. Zjednodušení vyplývá z novely zákona o elektronických komunikacích, kterou ve středu 27. února schválila vláda. Podle ní bude přechod o tři čtvrtiny levnější, doba přenesení čísla se z deseti dnů zkrátí na dva a zruší se povinnost kontaktovat stávajícího operátora, přenos čísla by měl řešit ten nový. Návrh předložil premiér Andrej Babiš (ANO), s úpravou přišli i Piráti. Změna má pomoci příchodu čtvrtého operátora.

Novela počítá se snížením pokuty za změnu operátora, která v současnosti činí 20 % z ceny, která zbývá do konce smlouvy, na 5 %. V případě smlouvy na dobu určitou by po třech měsících lidé nehradili nic. „Mělo by to být v dubnu, maximálně v květnu v Poslanecké sněmovně, takže by to mohlo projít docela rychle. Tlak ze strany zákonodárců, médií a úřadů je užitečný a měl by vyústit v to, abychom se zařadili po bok sousedních zemí, které platí třeba polovinu,“ řekl poslanec Patrik Nacher (ANO) v úterý ČT24.

Předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek přednesl v úterý podobný návrh, který navíc prosazuje rozšíření některých práv spotřebitele i na drobné podnikatele a mikropodniky. Piráti proto obvinili Andreje Babiše z vykrádání jejich návrhu. „Šest let ve věci tarifů nedělal nic, jen blábolil do médií. Po našem návrhu během čtyř dnů vymyslel, napsal, předložil a vládou schválil ´něco k operátorům´. Bez diskuse, bez připomínek, bez MPO, bez ČTÚ,” rýpnul si šéf Pirátů Ivan Bartoš na Twitteru.

Hlavním záměrem je připravit podmínky pro podzimní aukci na nového operátora, který by měl zvýšit konkurenci, a dotlačit ty současné ke snížení ceny drahých mobilních dat. „Jediným způsobem, jak vyřešit dnešní malou konkurenci, je přivést nějakou štiku, která by rozhýbala prostředí našeho zatuchlého českého rybníčku. Na příkladu Itálie se ukazuje, že když tam přišel nový operátor, ceny dat se snížily na desetinu oproti Česku,” uvedl Jakub Michálek už v neděli, kdy o tématu diskutoval v České televizi společně s Jaroslavem Faltýnkem (ANO) a Martinem Kupkou (ODS).

„Já myslím, že tlak ze strany veřejnosti by měl přispět k tomu, že se budou objevovat výhodnější tarify. Sám bych si to moc přál a definitivně by v tom měl udělat jasno příchod nového operátora, který by měl být tygrem na trhu a měl by ukázat, že je možné data poskytovat laciněji a lépe,“ řekl Kupka před budovou ČT.

Diskusi o datech umocnil výrok ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (za ANO) v pořadu ČT 168 hodin ze 17. února, že si Češi mohou za drahá data sami, protože je málo používají. Babiš její slova označil za nepřijatelná, ale odmítl sdělit, jestli ji odvolá.

Z ČT Martina Arltová

V Praze vzpomínali na Jana Zajíce. Postavil se krystalicky čistému zlu, řekl jeho bratr

Padesát let od oběti Jana Zajíce připomněla v pondělí 25. února pieta na Letné. V ulici, která nese studentovo jméno, od dopoledních hodin pokládali přítomní k jeho fotografii svíčky a květiny. Památku uctilo okolo šedesáti lidí, mezi nimi byli nejen starosta Prahy 7 Jan Čižinský a senátor Václav Hampl, ale i Zajícovi sourozenci.

,,Jsme hrdí na to, že po takovém člověku, jako byl Jan Zajíc, se jmenuje naše ulice. Jméno této ulice připomíná oběť Jana Zajíce a Jan Zajíc nám připomíná, že jsou hodnoty, za které má smysl položit život,“ uvedl Čižinský. Zajícův čin označil spolu s Hamplem za tak výjimečný, že se dodnes vymyká našemu chápání. Hampl posléze podotkl, že obtížnost pochopení Zajícova činu ale nijak nezmenšuje jeho význam, velikost a jeho přínos. ,,Oběť má smysl, který nemusí být hned patrný, ale neztrácí se. Existuje něco jako zákon zachování smyslu oběti,“ pronesl Hampl. Piety se zúčastnili i Zajícovi sourozenci – Jaroslav Zajíc a Marta Janasová. „Na svého bratra vzpomínám jako na veselého, normálního, vtipného, milého kluka se smyslem pro humor. Rozumím tomu, proč to udělal, ale osobně bych si přála, aby se to nikdy nestalo,“ řekla Zajícova sestra. Jaroslav Zajíc přirovnal bratrův čin k misi parašutistů Josefa Gabčíka s Janem Kubišem. „Tito dva kluci udělali něco podobného – v jiné době, v jiných podmínkách, za jiné situace, ale rovněž proti krystalicky čistému zlu,“ zdůraznil.

V závěru pietního aktu se vzpomnělo na Zajícovy poslední dopisy, ve kterých vysvětluje záměr svého činu: ,,Ať moje pochodeň svítí na cestu k svobodnému a šťastnějšímu Československu. Umřel jen ten, kdo žil pro sebe.“ Zajíc se stal následovníkem Jana Palacha, který se měsíc před tím upálil na protest proti letargii společnosti po vpádu vojsk Varšavské smlouvy.

Z Letné Anna Kuchařová

Česko postihuje rekordní počet nakažených spalničkami, nejhorší situace je v Praze

Praha čelí rekordnímu počtu nakažených spalničkami. Nemocí, které se dá do jisté míry předejít očkováním, se podle hygieniků v letošním roce k 22. únoru nakazilo již 73 obyvatel. Čísla rostou už od minulého roku, kdy spalničkami v Praze onemocnělo celkově 103 lidí. V letech 2016 a 2017 se v hlavním městě nakazilo dohromady 6 lidí.

„Aktuálně máme celkově 156 případů v celé České republice, zejména v Praze, ale také v dalších krajích, takže to skutečně jsou čísla alarmující. Pokud to takto půjde dál, tak bychom se za celý rok mohli pohybovat někde kolem tisíce pacientů, a to už se skutečně blížíme na hranici epidemie,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který dále preventivně nařídil povinné očkování některých pracovníků zdravotnických zařízení: primárně lékařů ve velkých nemocnicích. Loni spalničkami onemocnělo celkem 207 lidí. Ministerstvo podle Vojtěchových slov jedná o dovozu vakcín, které budou potřeba navíc.

Výraznější problém s nákazou spalničkami trápí populaci opět až v poslední době. Větší výskyt způsobila migrace a přibývající počet lidí, kteří očkování odmítají. Spalničky se nejdříve začínají projevovat horečkou, kašlem, bolestmi v krku či například rýmou. V dalším stadiu se začnou objevovat bílé pupínky v ústech a problémy s viděním. Později se vyrážka rozšíří po celém těle. Prodělané onemocnění či očkování proti němu přináší dotyčným osobám celoživotní imunitu.

Adéla Foglová

Oběti trestných činů mají nárok na pomoc i kompenzaci, ale často o tom nevědí

Probační a mediační služba (PMS) loni pomohla 9360 obětem trestného činu, což je nejvíce za poslední tři roky. Bezplatných služeb advokáta či psychoterapie využila například paní Alice, oběť domácího násilí. Na rozdíl od řady dalších, o možné pomoci se ví mezi lidmi velmi málo. „Náš systém ještě není zcela připraven – neumí říct obětem o jejich právech a ani je nedokáže zaštítit,“ konstatovala ředitelka PMS Andrea Matoušková na tiskové konferenci v pátek 22. února.

Právě na toto datum připadá Evropský den obětí trestných činů, Probační a mediační služba ho využila k osvětě, která upozorní poškozené na jejich práva. Její poslední průzkum totiž ukázal, že pouze 19 % tázaných vědělo, že Česko má už pět let zákon o obětech trestných činů. Zákon je chrání před viktimizací, zdůrazňuje zvlášť zranitelné (děti, senioři…) a poskytuje jim bezplatnou právní pomoc. Advokát Petr Kausta připomněl, že oběti je také nutné chránit před tzv. vinkláři. Tedy pochybnými centry pomoci, která klienty vedou trestním řízením mylně a využívají je jen ve svůj prospěch.

Podle Jakuba Severy z Ministerstva spravedlnosti stát poskytuje obětem jednorázovou dávku k překlenutí zhoršené sociální situace, v minulém roce takto vyplatil 15,4 milionu Kč. Další možností je náhrada škody směřovaná vůči pachateli, kdy o újmě způsobené trestným činem rozhoduje soud. Navíc v roce 2018 nabyl účinnosti zákon o použití peněžních prostředků z majetkových sankcí uložených v trestním řízení. Oběti však o něm nemají dost informací, loni se tak na jeho základě vyplatilo celkem 2,6 milionu korun jen deseti poškozeným.

O pomoc žádají ze dvou třetin ženy, nejčastěji se jedná o majetkové a násilné trestné činy. Téměř 90 % klientů jsou osoby starší 18 let. Lidé si do poraden více než v polovině případů chodí pro právní informace, využívají i doprovod na úřady a psychoterapeutickou pomoc. „Oběti a jejich blízcí potřebují informace o právech a pomoc s jejich naplňováním, potřebují obnovit pocit bezpečí, chtějí poradit ohledně finančních kompenzací či s jednáním na úřadech. U nás oběti i jejich blízcí naleznou specialisty, kteří je vyslechnou a pomohou je bezpečně provést trestním řízením,“ uvedla Matoušková.

Z tiskové konference Adéla Ježková

V Praze odstartovala 424. Matějská pouť. Láká na dvě nové adrenalinové atrakce

Po roce se na pražské Výstaviště vrátila legendární pouť, jejíž tradice sahá až do roku 1595. Od soboty 23. února se zde nachází přes sto atrakcí především z Česka, Nizozemska a Německa. Poprvé po více než čtyřiceti letech se však návštěvníci budou muset obejít bez horské dráhy Cyklon, jejímuž provozovateli majitel areálu v červnu 2018 vypověděl smlouvu společně s přilehlým ruským kolem.

Areál nabízí pro každého něco. Pro milovníky adrenalinu letos přibyly dvě žaludek natřásající atrakce – Top Scan, šestiramenná hvězda, která se točí v nejrůznějších směrech, a Techno Power, který také s návštěvníky rotuje do všech stran. Tradičně tu jsou dvě ruská kola, střelnice a lochneska. Cena atrakcí se pohybuje mezi 40–150 korunami, o víkendu se k tomu musí připočítat ještě třicetikorunový poplatek za vstup.

Hlad je možno zahnat u nesčetných stánků s občerstvením, které kromě cukrové vaty a hranolků nabízí třeba churros či minilívance. Letošní novinkou jsou pak farmářské trhy, které se konají od pátku do neděle a ve svátky. V areálu se také koná výstava Pixar – 30 let animace, která se nachází v Křižíkově pavilonu E.

V pátek 1. dubna se na Matějské pouti opět uskuteční Den pro zdravotně postižené děti a děti z dětských domovů a azylových domů, který je pro ně zdarma, včetně doprovodného programu. Pouť potrvá do 22. dubna.

Z Matějské pouti Jana Bočková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Petříček jednal v USA, v březnu tam poletí i Babiš, kterého přijme Trump

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD navštívil ve dnech 20. až 22. února Spojené státy americké, aby se zde setkal se třemi představiteli této země. Během jeho cesty také americká strana oznámila, že český premiér Andrej Babiš dostal pozvánku do Bílého domu na 7. března. Pro ministra zahraničí byla klíčová zejména páteční schůzka s jeho americkým protějškem Mikem Pompeem.

„Na schůzce s ministrem Pompeem jsme ocenili česko-americké vztahy a spolupráci ve třetích zemích. Ohledně Sýrie a Afghánistánu se budeme koordinovat. Odmítl jsem cla na automobily,“ uvedl na svém twitterovém účtu Petříček. Oba politici probrali také otázky kybernetické bezpečnosti v souvislosti s firmou Huawei.

Petříček také jednal s Johnem Boltonem, bezpečnostním poradcem prezidenta Donalda Trumpa. Debatovali zejména o společném boji v rámci NATO v Afghánistánu a o českém 20. výročí vstupu do této organizace. Program pokračoval schůzkou s ředitelem Americké agentury pro mezinárodní rozvoj Markem Greenem, při níž mluvili o společných rozvojových projektech v Africe, Venezuele a Sýrii.

Ministr během cesty také poděkoval českým diplomatům za to, že dokázali sjednat návštěvu premiéra Andreje Babiše v Bílém domě. Prezident Miloš Zeman naopak zatím do Washingtonu pozvánku nedostal, Petříček nicméně před odletem z Prahy potvrdil, že ji bude americké straně připomínat. „Zopakoval jsem také pozvání pro prezidenta Trumpa do České republiky,“ uvedl před pátečním odletem zpět do Prahy šéf české diplomacie.

Petříčkova cesta byla první návštěvou českého ministra zahraničí v USA více než po šesti letech, naposledy se v této funkci sešel Karel Schwarzenberg s Hillary Clintonovou.

Jiří Vokřál

Na Slovensku i v Česku se připomínal rok od vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky

Nejen v Bratislavě, ale i v dalších městech na Slovensku i v Česku se ve čtvrtek 21. února připomínal rok od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Zejména setkání v Bratislavě se změnilo na početnou demonstraci.

„Dvanáct měsíců, které změnily Slovensko. Vražda Jána a Martiny nás vytrhla ze sladké nevědomosti. Po jejich smrti už nikdy nemůžeme říct, že jsme nevěděli, jaká silná může být nenávist, moc peněz a korupce. Nezapomeneme a neodcházíme,“ řekl podle agentury ČTK jeden z organizátorů Juraj Šeliga z Iniciativy za slušné Slovensko. Na pódiu vystoupil i reportérův otec Jozef Kuciak: „Chtěl bych poděkovat nejen za dnešek, ale za všechna setkání, která jste zde měli.“ Na což více jak dvacetitisícový dav odpověděl skandováním Jsme s vámi.

Iniciativa za slušné Slovensko svolala shromáždění do více než třiceti měst na Slovensku a Česku. V Praze se na Václavském náměstí u sochy svatého Václava sešlo na 500 lidí. Mnoho z nich položilo svíčky k fotografiím partnerů a nápisům All For Jan a All For Martina. Kromě demonstrací se pořádaly diskuse a četly se Kuciakovy investigativní texty. V těch se novinář věnoval politikům a podnikatelům napojeným na organizovaný zločin.

Policie už dříve uvedla, že motivem vraždy byla jeho práce. Ve vazbě jsou čtyři obvinění včetně Aleny Zsuzsové, která má blízko k hlavnímu podezřelému, podnikateli Mariánu Kočnerovi. Ten pár měsíců před vraždou novináři vyhrožoval. Vyšetřování sice není ještě uzavřeno, ale politická krize, která eskalovala po vraždě, vyústila v demisi předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD) a v rekonstrukci kabinetu.

Nový premiér Peter Pellegrini z téže strany označil vraždu za brutální akt a útok na svobodu slova. Též vyjádřil přání, aby vražda společnost dál nerozdělovala. Šéf nejsilnější opoziční strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík uvedl: „Jedině občané mohou v zemi vytvořit politické prostředí, ve kterém se mafiánům nebude dařit.“ A dodal, že letošní volby do Evropského parlamentu a prezidentské volby jsou klíčové pro směřování Slovenska správným směrem.

Maxmilián Nový

Ekonomika

Škoda odhaluje SUV Kamiq pro evropský trh

Nový model početné a úspěšné rodiny SUV značky Škoda míří do Evropy. Po loňském odhalení v Číně, kde se Kamiq postupně stal statisticky nejprodávanějším vozem značky, jej v evropské premiéře přiveze Škoda na autosalon v Ženevě. Stane se tak třetím zástupcem třídy SUV, dosud měli zájemci na výběr mezi populárními modely Karoq a Kodiaq. Podobně jako jeho předchůdci přebírá své jméno z jazyka Inuitů, zároveň je z této trojice nejmenším modelem a automobilka v jeho koncepci spatřuje kombinaci výhod SUV a klasických kompaktních vozů. V pondělí 25. února jej český zástupce ukázal novinářům.

Design vozu následuje současné trendy značky. Přídi dominuje mohutná mřížka chladiče, bodové LED světlomety pro denní svícení a výrazné lišty se spojlerem. Zezadu upoutá rozměrný difuzor a typicky zakřivená potkávací světla. Poprvé se u vozu Škoda objevují dynamické směrovky, při sepnutí se diody rozsvěcí v sekvenci směrem ven. I přes kompaktnější rozměry a sportovní vzhled nabízí Kamiq dostatek prostoru, s rozvorem 2651 mm zbyde dost místa na nohy i pasažérům vzadu. Základní objem zavazadlového prostoru je 400 l, při sklopení sedadel naroste až na 1400.

Modernizovaný interiér nabízí celou řadu infosystémů. Hlavní displej v zorném poli řidiče vyčnívá z palubní desky, doplňuje jej 10,25” displej virtuálního kokpitu, který patří k největším ve své třídě. Pohodlí by měla zajistit také úsporná a ekologická motorizace, všechny nabízené motory mají přímé vstřikování a turbodmychadlo. Základní tříválec 1,0 TSI s výkonem 70 kW je dodáván s pětistupňovou manuální převodovkou, výkonnější verze s 85 kW pak s šestistupňovou manuální převodovkou a možností výměny za sedmistupňový automat DSG. Totéž platí pro vrcholný motor 1,5 TSI o výkonu 110 kW a 250 Nm. K dispozici bude i naftový čtyřválec 1,6 TDI nebo ekologičtější tříválec 1,0 G-TEC na zemní plyn. Ceníky by Škoda měla zveřejnit v květnu a prodej spustit v září.

Tadeáš Pepř

V Hollaru se diskutovalo o startupech. Poslouchejte zákazníky, radili experti

Střední Evropa je atraktivní destinací, která je v hledáčku amerických i asijských investorů. Počet startupů v Česku se rok od roku zvyšuje a mladé lidi lákají hlavně kvůli faktu, že mohou být pány svého času. Právě o nových projektech diskutovali studenti FSV UK v rámci projektu Hosté na Hollaru. O předpokladech, příležitostech a startupových akcích debatovali v úterý 26. února s Danielem Šenkýřem, Pavlínou Zychovou a Martinem Kešnerem.

Výkonný ředitel platformy Keiretsu Forum Šenkýř definoval startup jako něco, co je inovativní, usnadňuje to život a lze daný produkt replikovat na dalších trzích. I když ne vše, co funguje v Americe, může fungovat v Česku a naopak.

Mladí podnikatelé často chybují v tom, že nereagují na potřeby zákazníků nebo že si projekt dostatečně nespočítají. Kešner poté přiblížil kritéria, podle nichž porota vybírá výherce projektu Vodafone Nápad roku, který spoluzakládal. Porota hodnotí proveditelnost, osobu podnikatele, originalitu a potenciál růstu.

Spoluzakladatelka aplikace MyStay Zychová radila všem, kteří si chtějí založit startup, aby se s projekty zpočátku příliš nepiplali, ale vyšli s nimi ven a možné nedostatky zlepšovali za pochodu. Zmínila také, že se po celém světě organizují konference, na kterých podnikatelé prezentují nápady, získávají mentory a investory. Akce se konají například v Barceloně, Amsterdamu, Varšavě, Berlíně nebo Londýně.

V České republice se zrodilo několik úspěšných projektů, mezi ty známé patří například Dáme jídlo nebo Taxify.

Z Hollaru Natálie Pančochářová

Kultura

Chci popisovat současný svět, řekla v Praze francouzská spisovatelka de Viganová

Beseda a autogramiáda knih Delphine de Viganové přilákala 26. února desítky lidí do pražského knihkupectví Palác knih Luxor. Respektovaná francouzská spisovatelka si získala čtenáře díky neotřelým tématům, ale i stylu psaní. Mezi její díla přeložená do českého jazyka patří No a já, Ani později, ani jinde, Pouta, Noc nic nezadrží a Podle skutečného příběhu.

De Viganová, která byla původně ředitelkou výzkumu v jedné francouzské firmě, zjistila, že právě psaní naplňuje její život. Všechny její romány spojují sociální otázky. „Nemám pocit, že si témata knih záměrně vybírám, spíše se mi sama vnucují. Doufám, že jsem autorkou, která popisuje současný svět a vypráví něco, co se odehrává v současnosti,” popisuje spisovatelka. Aby vyvíjela svoje psaní, snaží se hledat nové formy vyprávění, způsob tvoření postav a jak jinak pracovat s jazykem. Sedm románů považuje autorka za fikce, dva řadí spíše k autobiografii.

De Viganová stejně jako její matka trpěla anorexií a v jedné ze svých knih se snažila popsat sama sebe. „Není to pro mě terapie, spíše naopak. Mám pocit, že tímhle tématem si neustále rozškrabávám nějaké zranění a bolí to. Píšu jen to, s čím pak mohu vyjít na světlo. Věci, které bych dokázala říct terapeutovi, bych nedokázala napsat do knih,” svěřila se. Tři její knihy se dočkaly filmového zpracování a každou adaptaci považuje za dílo režiséra. „Nečekám, že budou věrné mým knihám, musí se pracovat s texty a poupravit je plátnu,” zakončila debatu spisovatelka.

Z knihkupectví Aneta Smržová

Collete láká diváky na silný příběh i na obsazení

Od čtvrtka 28. února promítají česká kina film britského režiséra Washe Westmorelanda. Snímek s názvem Collete: Příběh vášně vypráví o životě mladé ženy, která se zamiluje do staršího muže. Její kreativita a snaha o emancipaci se dostává na česká plátna téměř po roce, celosvětovou premiéru měl snímek vloni 20. ledna na festivalu Sundance.

Westmoreland, z jehož dílny pochází například drama Pořád to jsem já, se zde snaží přesunout na filmová plátna skutečný příběh spisovatelky Sidonie-Gabrielle Colette. Ta se zamiluje do muže o 15 let staršího, literáta Willyho. Po jejich svatbě se Collete z klidného venkova přesouvá do víru velkoměsta. Pomalu se přizpůsobuje novému stylu života a noří se do bohémského světa svého manžela.

V tomto prostředí se probouzí její talent a začne psát romány. Ovšem Willy jí dovolí publikovat, pokud dílo vyjde pod jeho jménem. Fenomenální úspěch pak dělá z Willyho slavného spisovatele a z obou manželů opravdové hvězdy. Colette ovšem touží po uznání a ráda by šla s pravdou ven. I vlivem manželovy nevěry se jejich vztah začíná hroutit, on ale o svou talentovanou ženu pochopitelně přijít nechce. Dochází zde k souboji malichernosti, ješitnosti, závisti i žárlivosti s inspirací a zápalem.

Film diváky láká hlavně na obsazení, v němž se objeví Keira Knightley jako Collete a Dominic West jako její manžel. Historické drama, odehrávající se v Paříži, se ve světě dočkalo celkem slušného hodnocení v řadách kritiků, ale i laické veřejnosti. Filmový kritik Jordan Hoffman pro britský deník The Guardian napsal: „Keira Knightley je ve špičkové formě: chytrá, sexy a sympatická. Intimní scény jsou vkusné a není jich přehnaně moc, o to větší mají dopad na příběh.“

Z kina Dominik Tománek

Sport

Slavia jde v Evropské lize dál, Plzeň srazily chyby v oslabené obraně

Fotbalisté Slavie se probili v Evropské lize mezi šestnáct nejlepších týmů. Ve čtvrtek 21. února porazili po přesvědčivém výkonu Genk na jeho hřišti 4:1 a v osmifinále narazí na Sevillu s českým brankářem Vaclíkem. Naopak Plzeň se po prohře na stadionu Dinama Záhřeb 0:3 s poháry loučí. Oba týmy si do odvet vezly rozdílné nálady. Slavia si ve vzájemném ligovém utkání ve Štruncových sadech připsala porážku 0:2, a trenér Trpišovský proto před zápasem v Belgii udělal pět změn v základní sestavě. Ale ani tak úvod jeho týmu nevyšel. V 10. minutě si nerozuměli Kolář s Kúdelou a ke špatně odkopnutému míči se dostal Trossard a otevřel skóre.

Slávisty však branka nakopla a za necelých 13 minut vyrovnali, když se po centru Zmrhala dostal k míči Coufal a přesnou ranou vyrovnal na 1:1. Od této branky bylo na hřišti jen jedno mužstvo. Hosté si vytvořili spoustu šancí, ale skóre otočili až po přestávce.

Po srážce domácího brankáře Vukoviće a stopera Dewaesta se dostal k odraženému míči Traoré a v 54. minutě zvýšil na 2:1. Hráči pražského klubu si po zbytek utkání výsledek hlídali, hráli jednoduše a důrazně. A navíc Škoda přidal ještě dva zásahy. „Jsem rád, že jsme se lidem omluvili za předchozí zápas v Plzni,“ citoval Jindřicha Trpišovského iSport.cz.

To Viktoria tolik důvodů k radosti neměla. Ačkoliv jí výsledek 2:1 z prvního utkání dával naději, první minuty odvety naznačily opak. Záhřeb nepustil českého mistra téměř k ničemu, od začátku diktoval tempo a nakonec tomu tak bylo celý zápas. Navíc tým trenéra Vrby srazily chyby v obraně.

Nastoupit nemohli potrestaný Hubník ani zraněný Hejda, post stopera zaujal netradičně Limberský, kterému však duel nevyšel. Podílel se na inkasovaných gólech, navíc musel v 87. minutě po zbytečném faulu a druhé žluté kartě předčasně ze hřiště. Nebyl to však jen on, kdo nepřesvědčil. „Dinamo mělo prostě mnohem větší ofenzivní sílu než my, spousta našich hráčů ale podala průměrný nebo podprůměrný výkon,“ řekl pro iDnes.cz Pavel Vrba.

Petr Mathauser

Staronový kapitán Dočkal dovedl Spartu k vítězství ve šlágru, Slavia smetla Slovácko

Přes 15 tisíc diváků sledovalo na Letné vyhrocený souboj o třetí místo v tabulce. Význam utkání umocňoval ještě fakt, že se do sestavy domácích vrátil kapitán české reprezentace Bořek Dočkal. Po možná nejlepším výkonu sezony Letenští zvítězili nad Ostravou 3:2 a jediným negativem pro ně může být vyloučení stopera Štetiny. Fotbalisté Slavie nedovolili Plzni, aby se dotáhla na čelo, a na prohru z minulého kola právě se soupeřem o titul dokázali odpovědět suverénním vítězstvím 4:0 nad Slováckem, když rozhodli už v prvním poločase.

Zápas Sparty s Baníkem nabídl ve všech směrech strhující podívanou. Domácí trenér udělal v základní sestavě dvě změny. Dočkal nahradil gabonského středopolaře Kangu a hned se stal úřední postavou večera. Na stopera se místo mladíčka Plechatého postavil Štetina.

Domácí fotbalisté byli od začátku aktivnější. Už po deseti minutách hry se mohl po přízemním centru Zahustela prosadit Dočkal, ale nastřelil pouze tyč. Byli to hosté, kteří se ve 28. minutě překvapivě dostali do vedení. Po Dočkalově ztrátě ve středu pole se Ostrava vydala do protiútoku a po Barošově přihrávce se zblízka trefil Diop. Po první brance se na hřišti hodně přitvrdilo a domácí Štetina měl velké štěstí, že se neporoučel ze hřiště po faulu zezadu na Baroše a obdržel pouze žlutou kartu. Pět minut před pauzou bylo vyrovnáno. Po obrovském zaváhání ostravské obrany při rohu se zblízka prosadil právě slovenský stoper.

Do druhého dějství jako by nastoupilo pouze jedno mužstvo a v 57. minutě při své domácí premiéře vymetl šibenici z přímého kopu Karlsson.

Rozjetou Spartu mohl vzápětí dalším nesmyslným zákrokem a druhou žlutou kartou utlumit Štetina. Vyloučení ale paradoxně více ublížilo hostům. Ti se sice dostali zásluhou Baroše do výborné šance, ale tu zlikvidoval Nita a o pár minut později vyslal Dočkal do samostatného úniku Drchala, který nezaváhal. Utkání nakonec mohlo skončit daleko větším rozdílem, ale Drchal už žádnou z dalších šancí nevyužil, a v závěru ještě naopak korigoval hostující Kuzmanovič. „Vidím potenciál týmu a jsem z tohoto pohledu velmi pozitivní. Když půjdeme směrem, kterým si představujeme, bude příští rok velice těžké nás zastavovat,“ řekl Dočkal pro klubový web.

Slavia si spravila chuť po předchozím kole a rozstřílela Slovácko 4:0. Navázala tak na výborné představení v Evropské lize. Nezaváhala ani druhá Plzeň, která zvítězila v Opavě a stále si tak drží pouze tříbodový odstup.

Výsledky 22. kola: Slavia – Slovácko 4:0, Opava – Plzeň 1:2, Sparta – Ostrava 3:2, Mladá Boleslav – Jablonec 1:0, Olomouc – Příbram 2:0, Karviná – Teplice 1:1, Zlín – Bohemians 0:2, Liberec – Dukla 2:0.

Tabulka: 1. Slavia 55, 2. Plzeň 52, 3. Sparta 41, 4. Ostrava 38, 5. Jablonec 37, 6. Liberec 31, 7. Zlín 30, 8. Mladá Boleslav 29, 9. Slovácko 27, 10. Teplice 26, 11. Opava 25, 12. Olomouc 25, 13. Příbram 23, 14. Bohemians 22, 15. Karviná 17, 16. Dukla 16.

Z Letné Štěpán Křemen

K Prezidentskému poháru má nejblíž Liberec, tři týmy už s jistotou čeká play-out

Čtyři kola před koncem základní části extraligy jsou nejblíž k vítězství a k Prezidentskému poháru hokejisté Liberce. Před Plzní a Hradcem Králové vedou o pět, respektive o šest bodů. Naopak jistou účast v play-out, kde se utkají čtyři nejhorší týmy z dlouhodobé části a poslední dva půjdou do baráže, mají Pardubice, Chomutov a Karlovy Vary.

„Když máme šanci sáhnout si na první místo, chceme se o něj porvat. A já osobně ten pohár získat rozhodně chci,“ prohlásil pro iDnes.cz plzeňský kapitán Milan Gulaš a nový lídr produktivity, v jejímž čele vystřídal libereckého Marka Kvapila. Na první místo se vyšvihl díky mimořádnému výkonu ve středu 20. února v dohrávce 46. kola. Plzeň rozdrtila Zlín 9:2 a její kapitán se blýskl pěti brankami, k nimž přidal ještě jednu asistenci. A ohrozil tak ligový rekord Petra Čajánka v počtu gólů i kanadských bodů. Ten 3. března 1998 vstřelil ve zlínském dresu Opavě šest branek a jednu připravil.

To Litvínovu se nedaří. Po nedělní porážce s Kometou Brno 3:4, jež byla už třetí za sebou, odvolalo vedení trenéra Milana Razýma. „Chceme se poprat o play-off a tímto rozhodnutím chceme dát mužstvu impuls do závěru základní části,“ řekl pro web Litvínova generální ředitel Jiří Šlégr. Právě on povede mužstvo do konce sezony s asistenty Josefem Beránkem a Radimem Skuhrovcem.

Základní část předčasně skončila pro brněnského kapitána Martina Erata. Disciplinární komise mu vyměřila trest na šest zápasů a hrubý faul na Tomáše Havránka. Erat ostrým zákrokem v pátečním 47. kole způsobil karlovarskému útočníkovi a kmenovému hráči Komety Brno těžký otřes mozku, zlomený nos a hlubokou tržnou ránu v obličeji.

„Vedl zákrok bez jakékoli snahy hrát puk s cílem zasáhnout soupeře, a to v situaci, kdy se protihráč nacházel po odehrání kotouče ve zranitelném postavení,“ uvedl šéf disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě. Sám Erat se k incidentu vyjádřil na klubovém webu: „Celá ta nešťastná souhra v daný moment hry mě mrzí. Hráli jsme v oslabení, navíc v dresu Varů kmenový hráč Komety.“

Tabulka po 48. kole: 1. Liberec 97, 2. Plzeň 92, 3. Hradec Králové 91, 4. Třinec 87, 5. Brno 80, 6. Vítkovice 78, 7. Olomouc 76, 8. Mladá Boleslav 74, 9. Zlín 71, 10. Sparta 68, 11. Litvínov 65, 12. Karlovy Vary 47, 13. Chomutov 46, 14. Pardubice 33.

Anna Reisigová

Světový pohár sjezdařek opět v Česku. Ledecká však bude chybět

Pouhých pár dnů zbývá do startu Světového poháru žen ve sjezdovém lyžování ve Špindlerově Mlýně. Ten se do České republiky vrací po osmi letech a již v tuto chvíli je na oba dny prodáno přes 13 tisíc vstupenek.

Organizátoři na tiskové konferenci v úterý 26. února potvrdili neúčast největší české naděje Ester Ledecké, která dala přednost snowboardingu ve Švýcarsku, kde bude usilovat o zisk velkého křišťálového glóbu za celkový triumf v paralelních disciplínách. „Je to škoda, ale úplné překvapení to nebylo. Je důležité to respektovat. Rozhodnutí být na prkně je ku prospěchu její kariéry a úspěchů,“ řekl prezident lyžařského svazu Lukáš Sobotka. V nominaci na závod ve Svatém Petru však figuruje celkem pět Češek – Kateřina Pauláthová, Martina Dubovská, Gabriela Capová, Tereza Kmochová a Klára Pospíšilová.

Hlavním lákadlem ale bude především souboj dvou aktuálně nejlepších sjezdařek planety – několikanásobné světové šampionky, Američanky Mikaely Shiffrinové, a čerstvé mistryně světa z obřího slalomu, Slovenky Petry Vlhové.

Podle organizátorů se zatím žádné větší potíže s přípravou nevyskytly. „Máme postavené obě tribuny a v nejbližší době začneme se zasíťováním trati. Všechno bychom měli zvládnout s časovou rezervou,“ řekl ředitel organizačního výboru Max Gottfried. Ani oteplení by podle ředitele závodu Tomáše Lipanského nemělo být výraznou komplikací. „Vysoké teploty nám sice do karet nehrají, ale pokud bude alespoň v noci mrznout, začneme koncem týdne s intenzivní přípravou,“ dodal.

Ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš uvedl, že provoz nebude až na černou sjezdovku omezen. Přetížené dopravy se podle něj návštěvníci obávat nemusí, a to díky zavedení svozových autobusů z několika míst a precizně zpracovanému programu parkování.

Příznivci alpského lyžování se mohou těšit na obří slalom, který se jede v pátek 8. března, následně pak na závod ve slalomu o den později.

Z tiskové konference Alena Panovská

Karvinská lekce házené proti Dukle: posledních 10 minut rozhoduje

Drama doslova do posledních vteřin – i tak by se dal popsat zápas házenkářské extraligy mezi Duklou a Karvinou. Ačkoli domácí vedli, v poslední desetiminutovce doplatili na zbytečná vyloučení. Vítězství 28:27 a cenné dva body si odvezli hosté a v tabulce se vrátili na první místo o skóre před Plzeň. Dukla po středečním zápase držela páté místo. Do konce základní části v tu chvíli zbývaly tři zápasy, pak bude následovat play-off.

„Nedokážu si to vysvětlit, protože na začátku ten tlak byl ode všech spojek. Najednou se ve 20. minutě úplně vytratil. Karviná se vrátila zpět do hry. Jejich hráči to na sebe v závěru vzali a šli do střelecké odpovědnosti. Unesli to, ale my ne,“ hodnotil Daniel Čurda, trenér domácích, byť jeho tým kvůli rekonstrukci vlastní haly musel hrát v azylu na Slavii.

Hosté mohli srovnat v druhé půli hned několikrát, ale střely pokaždé skončily mimo branku nebo v náručí famózního Tomáše Petržaly. Dukle začala docházet energie, a tak se dopouštěla snadných faulů, Karviná naopak svou hru oproti první půli zpřesnila a zaváhání soupeře tvrdě trestala.

Klíčovým bylo vyloučení Daniela Křístka čtyři minuty před závěrečným hvizdem. Tlak Karviné na oslabenou obranu vyústil v gól Marka Monczky, který svůj tým poslal do prvního vedení v zápase. Ze sedmimetrového hodu sice vzápětí srovnal Jakub Kastner a ani rychlé branky karvinského Dominika Soláka a opět domácího Kastnera minutu před koncem o vítězi nenapověděly nic. Čtyřicet vteřin před koncem na sebe vzal zodpovědnost karvinský Matěj Nantl a přes vysunutou obranu domácích vsítil gól, který se nakonec ukázal být vítězným. Skóre se už nezměnilo ani po Kastnerově střele, která za zvuku závěrečné sirény minula bránu. „Z Karviné do Prahy je to přeci jenom kus cesty a i to se na nás zpočátku zápasu podepsalo. Pak už to byla spíš nesoustředěnost a nedostatečná důraznost v koncovce,“ komentoval nepříznivý vývoj velké části utkání vedoucí karvinského družstva Jiří Tabara.

Z haly Jitka Holubová

Počasí

Počasí

Počasí dává čím dál směleji najevo, že se blíží březen a s ním jaro. Přes den svítí slunce a teploty vyskakují vysoko nad nulu, v některých místech republiky překračují 15º C. Zejména v horách se ale noc vždycky přihlásí s mrazy a teploty klesají až k 10º pod nulu. V nejbližších dnech má slunce ustoupit dešťům, případně i sněžení, i když teploty mají většinou zůstat nad nulou.

redakce