14. března 2019, Carolina č. 960
události od 6. do 13. března
Z domova
Policie šetří možnou korupci v mýtném tendru. Vysvětlovat musel i Faltýnek
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali ve čtvrtek 7. března kvůli možnému ovlivňování zakázek na mýtný tendr více než na deseti místech po celém Česku. Vedle antimonopolního úřadu v Brně, pražské pobočky společnosti Kapsch či domu místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka proběhla policejní razie také na radnici Brno-střed. Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá předsedu ÚOHS Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce.
Rozsáhlý zásah, který policie ve čtvrtek spustila, se týká dvou oddělených případů. V jednom vyšetřovatelé podezřívají Feixe a Rafaje z korupce v souvislosti se snahou ovlivnit tendr na výběr elektronického mýtného. Podle serveru Novinky.cz to vyplývá z příkazu k domovní prohlídce, která zmiňuje i místopředsedkyni antimonopolního úřadu Evu Kubišovou. Dokument hovoří o trestném činu přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomocí úřední osoby. Feix ani Rafaj zatím nebyli obviněni. Druhá větev případu souvisí s děním kolem mýtného tendru včetně schůzek mezi zástupci firmy Kapsch a Faltýnkem. Z odposlechů, které získal deník Právo, vyplývá, že Faltýnek měl vyvíjet tlak na antimonopolní úřad, aby tendr dopadl ve prospěch Kapsche.
Faltýnek na tiskové konferenci v úterý 12. března uvedl, že vstoupil do řešení dálničního mýtného, když bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle něj hrozil kvůli problému s mýtným systémem odvoláním ministra dopravy za ANO Dana Ťoka. „V momentě, kdy pan premiér Sobotka říká našemu ministru dopravy, vyřeš ten problém do konce července, nebo tě odvolám, nepotřebuji žádné pověření jako první místopředseda ANO, abych problém začal okamžitě řešit. A já jsem ho vyřešil,“ řekl Faltýnek. Záležitost chce vysvětlit poslancům ve čtvrtek 14. března.
Pojítkem obou větví případu může být brněnský radní Jiří Švachula (ANO). Soud v Brně Švachulu v sobotu 9. března poslal v souvislosti s razií na radnici městské části Brno-střed do vazby spolu s šéfem investičního odboru Petrem Liškutinem a podnikateli Petrem Kaláškem, Pavlem Ovčarčinem a Lubomírem Smolkou. Další čtyři muži jsou stíháni na svobodě, dva z nich s kriminalisty spolupracují.
„Devět lidí je obviněno z toho, že se účastnili určitého systému ovlivňování přídělu veřejných zakázek na úřadu městské části Brno-střed tím způsobem, že docházelo ke sjednávání systému, v rámci kterého byly poskytovány úplatky aktérům této organizované zločinecké skupiny,“ uvedl státní zástupce Radek Mezlík v sobotu večer.
Anna Kuchařová
Před 169 lety se narodil Masaryk. Výročí připomněly také štafetový běh a výstava
Lidé po celé republice si ve čtvrtek 7. března připomněli 169. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. K soše na pražském Hradčanském náměstí i k jeho hrobu v Lánech položili věnce šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a místopředseda Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), pietní akce se konaly i v dalších městech. Premiér Andrej Babiš se Masarykovi poklonil ve Washingtonu během návštěvy USA.
Kubera s Růžičkou uctili památku v Praze půl hodiny před polednem, následně se přesunuli do Lán, kam dorazili také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a zástupci Konfederace politických vězňů. Lány hostily i další vzpomínkové akce, mířil tam i štafetový běh, který po poledni odstartoval od Pražského hradu.
V sobotu 9. března se tam konal tradiční Den s T.G.M. s bohatým dobovým programem. U jezdecké sochy se uskutečnila výstava Tož budeme sedlat zaměřená na prezidentovy koně. „Jako prezident jezdil na koni velice často. Ukazoval se na něm při různých událostech, při různých vojenských cvičeních. Zároveň ho ale používal i k udržení kondice,“ řekla pro Seznam.cz ředitelka Muzea T.G.M. Rakovník Magdalena Elznicová Mikesková. Další akce se pořádaly například v Brně, Břeclavi, Opavě, Hodoníně nebo Karlových Varech. Vzpomínku věnoval na návštěvě v USA i premiér Andrej Babiš, který položil věnec k jeho soše ve Washingtonu za doprovodu české hymny v podání místního umělce.
Masaryk se narodil 7. března 1850 v Čejkovicích u Hodonína, vystudoval filozofii a od mládí se angažoval ve veřejném životě. Od roku 1891 byl poslancem říšské rady a českého zemského sněmu a za první světové války působil v zahraničním odboji. Zasloužil se o vytvoření samostatného československého státu, jehož prezidentem byl od listopadu 1918 následujících 17 let. Zemřel v září 1937 v Lánech.
Z Hradčanského náměstí Martina Arltová
Albrightová před studenty hájila bombardování Kosova
Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová více než po dvou letech znovu debatovala v Praze se studenty a veřejností na akademické půdě. V pondělí 11. března představila na Právnické fakultě Univerzity Karlovy svoji knihu Fašismus, pozastavila se nad dárkem premiéra Andreje Babiše americkému prezidentu Donaldu Trumpovi a hájila bombardování Kosova.
V aule, kde debatu pořádala Knihovna Václava Havla a vedl ji její ředitel Michael Žantovský, líčila nejtěžší politická rozhodnutí. Těmi pro ni bylo zejména vojensky nezakročit při genocidě ve Rwandě a také zvednout ruku pro bombardování Kosova: „Bylo to správné? Umřelo tam hodně lidí, zkoušeli jsme všechny možné cesty, ale Srbové tam zabíjeli lidi.“ Žantovský, tehdejší poradce prezidenta Havla, doplnil, že bez bombardování NATO by tam lidé umírali do dneška.
Při zjištění, že Babiš daroval Trumpovi při návštěvě Bílého domu revolver s nápisem Pravda vítězí, se Albrightová chytla nevěřícně za hlavu, čímž rozesmála sál. Naopak dlouhý potlesk si vysloužila výrokem, že pravda zvítězila, když se Havel stal prezidentem.
Během debaty také pozvala pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) do Washinghtonu a vyjádřila přesvědčení, že se politická scéna nemění v gerontokracii právě díky podobným mladým politikům. Po skončení měla autogramiádu její nově vydaná kniha Fašismus. V té varuje před vůdci, kteří znají řešení všech problémů.
Albrightová je v Praze v rámci dvacátého výročí vstupu Česka do NATO, u něhož byla v roli americké ministryně zahraničí za vlády Billa Clintona.
Z debaty Maxmilián Nový
Čipování, evidence i přísnější kontroly. V Praze se diskutovalo o ochraně zvířat
Čeští zákonodárci budou letos projednávat novely tří stěžejních zákonů upravujících postavení zvířat a jejich ochranu. Vytváří se tak možnost provést systémové změny, jelikož množitelé psů a nelegální překupníci zvířat mezer v zákonech využívají. I o tom se mluvilo na pražské konferenci Právo týrat?! ve dnech 7. a 8. března. Veřejnost se setkala s odborníky z vládního i nevládního sektoru z Česka i EU. Společně diskutovali i navrhovali řešení.
Nyní mohou soudy za týrání zvířat uložit trest odnětí svobody až na dva roky, pachatelé však dostanou většinou pouze podmínku a v týrání zvířat dále pokračují, jak zaznělo na konferenci. Ta se uskutečnila pod záštitou europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) a Evropské lidové strany. Podle Pospíšila se zacházení se zvířaty stává společenským tématem a sám prosazuje zákony, které zaručí vhodné zacházení a přísnější tresty za týrání. Pomoci by mohla povinná registrace a sloučení registrů v celé Evropské unii.
Nejrozšířenější způsob prodeje domácích mazlíčků jsou online inzeráty, protože prodejcům nabízí snadný přístup k mnoha kupujícím, řekla zástupkyně organizace Four Paws Georgia Diamantopoulou. Mezi nedostatky podle ní patří také nedostatečná legislativa a obchod se zvířaty bez regulací a důkladnějších kontrol.
Odborníci promluvili také například o čipování a evidenci psů v zemi, prodeji zvířat mimo chovatelská zařízení nebo o primární péči o týraná zvířata a zvířata z množíren.
Z konference Natálie Pančochářová
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Babiš u Trumpa v Bílém domě: Jsme hrdí na obchodní a investiční vztahy
Dosud zřejmě nejvýznamnější moment politické kariéry prožil premiér Andrej Babiš při třídenní návštěvě Spojených států amerických. Ve čtvrtek 7. března ho v Bílém domě přijal prezident Doland Trump. „Myslím si, že jsem si to celkem užil,“ řekl podle ČTK předseda vlády. Dále navštívil centrálu CIA, uctil oběti teroristického útoku z 11. září 2001 nebo se poklonil u sochy Tomáše Garrigua Masaryka.
Babiš se stal devátým Čechem a osmým českým politikem, který se do Bílého domu podíval. Z politické reprezentace jednal v Oválné pracovně naposledy v roce 2011 tehdejší premiér Petr Nečas za Baracka Obamy. Babiše na cestě doprovázela manželka Monika, Trump je přijal se ženou Melanií.
Setkání bylo velmi konkrétní, uvedl Babiš po jednání, během nějž mluvili o kybernetice, energetice či situaci v Sýrii. Zopakoval také pozvání prezidenta Miloše Zemana adresované Trumpovi k návštěvě Prahy. Americkému prezidentovi předal jako dar vzácnou pistoli CZ 75 z limitované edice ke stoletému výročí založení Československa.
V následném společném prohlášení podle ČTK uvedli: „Spojené státy a Česká republika sdílejí společný zájem na spravedlivém a vzájemně výhodném obchodu a investicích. Jsme hrdí na obchodní a investiční vztahy Spojených států a České republiky.“ Postavili se také za celistvost Ukrajiny a společně označili NATO za garanta evropské bezpečnosti.
„Pro mě to bylo velice významná, snad nejvýznamnější událost v mém politickém životě,“ poznamenal Babiš před návratem.
redakce
Dvacet let v NATO. Vstup do aliance se připomínal nejen v Česku
Nejen ČR si v uplynulých dnech připomněla 20. výročí vstupu do Severoatlantické aliance. Když tehdejší prezident Václav Havel podepsal 12. března 1999 na Pražském hradě přístupové listiny NATO, především pak Washingtonskou smlouvu jakožto zakládající dokument organizace, stalo se Česko spolu s Polskem a Maďarskem prvními zeměmi bývalého východního bloku, které se připojily k dávnému rivalovi Varšavské smlouvy.
U příležitosti významného milníku českých dějin se v úterý konalo několik akcí. Na Pražském hradě se na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost setkali prezidenti V4 Andrej Kiska, Andrzej Duda, János Áder a Miloš Zeman. Konference se zúčastnili také předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nebo bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová. Právě ona a dalších třináct osobností, které se zasloužily o vstup Česka do NATO, převzaly medaile za zásluhy o diplomacii. Především z iniciativy uskupení Praha sobě v tento den navíc vyjely do ulic hlavního města tramvaje ozdobené vlajkou aliance, aby rozšířily povědomí o události. Připomínkové akce se ovšem netýkaly pouze členských zemí. Například v Baku se na Ázerbájdžánské diplomatické akademii sešli velvyslanci jednotlivých států s přidělenci obrany a akademiky a na konferenci zhodnotili uplynulých dvacet let v alianci.
Za Česko promluvila Pavlína Bláhová ze Střediska bezpečnostní politiky Fakulty sociálních věd UK, která představila Univerzitu Karlovu místním studentům. Zároveň také naznačila možné navázání bližší spolupráce obou škol, např. výměnné studijní pobyty. Pavel Adamczyk z polského ministerstva obrany zdůraznil: „NATO není jen vojenský pakt. Je to zejména stůl, u něhož mohou členské státy otevřeně diskutovat o všech otázkách.“
Téma NATO zřejmě v nejbližší době neutichne. Za tři týdny si 29 členských zemí připomene 70 let od založení Organizace Severoatlantické smlouvy. Poslanci TOP 09 v úterý odpoledne oznámili, že navrhnou armádního generála Petra Pavla, který v letech 2015-2018 působil jako předseda vojenského výboru NATO, na Řád bílého lva.
Z Baku Alena Panovská
Ekonomika
Nezaměstnanost klesla na 3,2 %, v únoru je nejnižší za 22 let
Nezaměstnanost v Česku klesla v únoru z 3,3 % na 3,2 %, na nejnižší hodnotu v tomto měsíci od roku 1997. Úřad práce ČR evidoval celkem 241 417 uchazečů, z čehož bylo 219 169 dosažitelných, tedy těch, kteří mohou bezprostředně nastoupit do zaměstnání. Počet volných míst stoupl na 333 111, oznámil 8. března ÚP. Podle lednového Eurostatu se Česko (2,2 %) drží dlouhodobě pod průměrem celé Evropské unie (6,8 %).
Vývoj vychází zejména z aktuálního roční období. „Z evidence odešlo v únoru více než 38 tisíc lidí. Řada z nich nachází uplatnění díky postupnému rozjezdu sezonních prací zejména ve stavebnictví, gastronomii, zemědělství, lesnictví nebo třeba cestovním ruchu. Zároveň v horských střediscích stále trvá zimní turistická sezona. V nadcházejících měsících by mohla míra i nadále klesat,“ uvedla generální ředitelka ÚP Kateřina Sadílková.
Nejvíce volných pozic je v Praze, Středočeském, Plzeňském, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Na jedno volné místo připadá v průměru 0,7 uchazeče. Tradičně velká poptávka je po technických profesích. Nejvíce je zájem o dělníky, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, svářeče či montážní dělníky.
Nejlépe jsou na tom okresy Praha-východ (1,2 %), Rychnov nad Kněžnou (1,4 %) a Praha-západ (1,6%). Naopak nejhůře dopadly Karviná (7,1 %), Znojmo (6,6 %) a Bruntál (6,1 %). Během února se na úřadech práce přihlásilo nově 34 389 lidí, nejčastěji s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných byl v únoru 43,1 roku.
Adéla Ježková
Kultura
Vstupte do našeho světa, zvou autisté prostřednictvím svých obrázků
„Leccos se podařilo, hodně problémů zůstává,“ zahájila Miroslava Jelínková vernisáž obrázků lidí s autismem s názvem Vstupte do našeho světa. Shrnula tak vývoj problematiky, léčby a přístupu k autismu od doby, co první výstavu před čtvrtstoletím uvedla manželka tehdejšího prezidenta Olga Havlová. Expozici pořádá dobrovolnický spolek Autistik, jemuž Jelínková předsedá. Akce se konala 9. března v Praze v Tiché kavárně.
Autisté mívají především problémy v komunikaci, svět se jim jeví jako velký chaos bez zjevných pravidel. Uchylují se proto ke stereotypnímu jednání a omezenému počtu aktivit, čímž si vytvářejí určitý řád, který ovšem okolí nemusí vždy chápat.
A právě kreslení a malování pro ně může být nejen příjemným koníčkem, ale prostředkem ke komunikaci. „Každý je ale jiný. Kreslení je buď baví, nebo nebaví. Je to hodně individuální, stejně jako u všech lidí. Zajímavé ale je, že jak mají autisté rádi stereotypní opakující se činnosti a točivé pohyby, tak například kresby mojí dcery jsou jako přes kopírák. Pejska kreslí jedním tahem a vždy stejně,“ řekl dobrovolník a rodič jedné z vystavujících Jiří Domanský.
Příběhy, které se za jednotlivými obrázky skrývají, pomáhají ilustrovat dopisy od rodin vystavujících: „V příloze posílám obrázky mého syna Matouše Cihláře. Matoušek je devítiletý kluk se středně těžkou sluchovou vadou a autismem. Do sedmi let nechtěl držet v ruce ani tužku. Nenakreslil kolečko ani čáru. Dnes po dvou letech krásně kreslí postavičky z jeho oblíbených filmů. Dokonce obrázky pečlivě vystřihuje a lepí. Ráda jsem přispěla do výstavky. Děkuji, Cihlářová.“
Vernisáže se zúčastnil i senátor za Prahu 8 Lukáš Wagenknecht. Ve stručné řeči dobrovolníkům a rodičům vyjádřil obdiv a dodal, že záslužnost jejich práce si uvědomuje i proto, že má s handicapovanými zkušenost z vlastní rodiny. Záštitu nad výstavou převzaly manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová a Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Z výstavy Alena Spálenská
Saudek křtil knihu snímků a líčil: Moje focení nikdy nepřesáhlo deset minut
Světově proslulý fotograf Jan Saudek v úterý 12. března pokřtil v pražském Paláci knih Luxor publikaci s názvem Hvězdy. V ní představil snímky významných a známých sportovců, jak je zachytil v průběhu posledních deseti let. Kmotrem knihy se stal zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, vydalo ji nakladatelství Prakul Production.
Jako host se křtu účastnila Olga Roučková, která jako první Češka dokončila Rallye Dakar. „Pro mě to byl velký šok, protože já jako normální závodnice v bahně jsem si říkala: Wau, takže my budeme spolu fotit. Co teď? Co já si vezmu na sebe? Ale nakonec jsem přijela na to focení a za šest minut bylo vyfoceno. Byl to neskutečný zážitek,“ popisovala.
Saudek je ostatně rychlým fotografováním proslulý, nikdy podle něj nepřesáhlo deset minut. Největší obdiv patří podle něj hokejistovi Jaroslavu Holíkovi: „To byl jeden Holík, který ke mně přišel, když už neměl nohu. Nenechal si ode mě ani po těch schodech, co vedly na zahradu, pomoct. Viděl jsem, že je to dobrej, skvělej chlap a rok nato už nebyl mezi námi. Ten na mě opravdu udělal velký dojem.“ Naopak jediným problémem, se kterým se setkal, byla nevole Martiny Sáblíkové obléci si sukni.
Kmotr knihy Vaněk prozradil, že jeho favoritkou je titulní fotografie oštěpařů Dany Zátopkové, Jana Železného a Barbory Špotákové. Sám autor k ní má také velmi emotivní vztah: „Jsou tam olympijští vítězi, kteří reprezentovali naši zemi, a zároveň je to rodinná fotka, protože je tam matka, syn a vnučka. Až jednou budu starej, tak podle ní namaluju obraz.“ Na závěr prozradil klíč ke zdařilým snímkům: „Lidi musíte fotit prizmatem úcty a obdivu.“
Ze křtu Jana Bočková
Karlínské kasárny oslaví dva roky fungování, PKF zde odehraje šest koncertů
Karlínské kasárny jsou otevřené pro veřejnost už dva roky a u této příležitosti zde zahraje PKF – Prague Philharmonia. Nabídne hned šest koncertů, a to od 19. do 23. června. Dirigentem bude Jiří Rožeň. „Patří k dirigentské špičce své generace. Jedná se o člověka, který má před sebou velkou budoucnost,“ řekl o Rožňovi na tiskové konferenci generální ředitel PKF - Prague Philharmonia Radim Otépka. Osmadvacetiletý Rožeň patří podle něho k nejtalentovanějším dirigentům současnosti, což dokazuje i jeho angažmá v Královské filharmonii v Londýně.
S PKF debutoval v roce 2016 na festivalu Pražské jaro a letos se v Karlínských kasárnách představí na bývalém armádním cvičišti. Čtyřicetičlenný orchestr předvede předehru opery Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta, Rhapsody-Concerto Bohuslava Martinů a Symfonii č. 7 Ludwiga van Beethovena.
Prostory se ve dnech koncertů otevřou jen po dobu představení. Pět začne vždy ve 21 hodin, šesté zkrácené v 17. Právě to podvečerní je určeno zvláště pro rodiče s dětmi a důchodce za zvýhodněné vstupné. Prodej lístků u sítě GoOut začne 15. března.
U příležitosti oslav mohou zájemci navštívit také výstavu mapující minulost, současnost a možnou budoucnost Karlínských kasáren. Plánuje se i další široká nabídka koncertů ve vnitřních prostorech, kde odpadne riziko špatného počasí, které pod širým nebem hrozí. Pořadatelé jsou však optimističtí a případných komplikací se nebojí.
Z Kasáren Karlín Adéla Foglová
30 let Pixaru aneb Jak postavičky ožívají k životu
Jaké to je tvořit animovaný film a co všechno předchází, než postava ožije a začne vyprávět příběh, líčí expozice v prostorách Křižíkových pavilonů pražského Výstaviště. Pod názvem Pixar – 30 let animace přibližuje roky vývoje a tvrdé práce světoznámého studia, které v roce 1995 uvedlo na plátna kin přelomový film Toy Story.
Výstava se skládá ze stovek originálních skic, storyboardů nebo třeba hliněných modelů hlavních hrdinů. Na těch má divák možnost vidět známé pohádky od Úžasňákových až po Auta. Kromě toho láká na interaktivní zapojení, například na speciální zařízení Zoetrop, díky kterému ožijí modely postaviček přímo před zraky diváků.
Nachází se zde i menší kinosál zvaný Artscape, v promítaném filmu se potkávají nejznámější postavy, které pod hlavičkou Pixaru vznikly. Dalším lákadlem mohou být velké kostky z filmu Toy Story, ve kterých si mohou návštěvníci zkusit, jaké je být Úžasňákem, a to od 15. února až do konce května.
České zastávky výstavy se ujala společnost Art Movement, která dříve organizovala například expozice David Cronenberg: Evolution nebo Tim Burton a jeho svět.
Z Výstaviště Dominik Tománek
Sport
Sáblíková korunovala úspěšné týdny: má Světový pohár a další rekordy
Už potřetí během března překonala rychlobruslařka Martina Sáblíková světový rekord. Ve finále Světového poháru v Salt Lake City v sobotu 9. března vyhrála závod na 3000 metrů a časem 3:52,027 vylepšila více než o vteřinu vlastní maximum ze začátku měsíce z Calgary, kde se stala mistryní světa ve víceboji. Tam navíc upravila nejrychlejší čas i na trati 5000 metrů. A aby nezapadl ani další úspěch: Sáblíková už podvanácté ovládla celý Světový pohár.
„Byl to nesmírně těžký závod. Časy, které byly zajety před mým startem, byly skvělé, spousta holek si zajelo svá osobní maxima. To vědomí, že to ještě znovu musí člověk rozjet opravdu na maximum, je bolavé ještě před prvním krokem,“ uvedla Sáblíková v tiskové zprávě. Nizozemka Esme Visserová dokonce českou reprezentantku na chvíli o traťový rekord připravila, než si jej ale Sáblíková o deset minut později vzala zpět. Jednatřicetiletá rychlobruslařka přitom před poslední zastávkou SP avizovala, že rekord pravděpodobně atakovat nebude, protože je po náročné sezoně unavená. Nakonec to bylo jinak. „Závěr byl ale opravdu na krev, hlavně poslední dvě kola. Říkala jsem si, že to musím zvládnout a pak si můžu jít lehnout. Po dojezdu jsem si ani nebyla schopná sundat kapuci, jak jsem byla vyčerpaná,“ popisovala.
Výhra v Salt Lake City zajistila Sáblíkové už dvanáctý triumf v celkovém hodnocení dlouhých tratí. „Je to nádherný pocit a něco, co se opravdu nepřejí. Je to ocenění celé sezony, dlouhodobé dřiny. A jde stejně tak za mnou jako za lidmi, kteří jsou kolem mě a drží mi palce,“ podotkla trojnásobná olympijská vítězka.
Pro Sáblíkovou tím skončily dva úspěšné měsíce. Na začátku nové roku získala stříbro na ME ve víceboji v Collalbu, před měsícem se stala světovou šampionkou na tratích 3000 a 5000 metrů v německém Inzellu a před týdnem v Calgary ovládla MS ve víceboji, tam také vytvořila světové rekordy na obou dlouhých tratích a získala 20. titul mistryně světa.
Anna Reisigová
Slavia si přiváží naději do odvety, Vaclík musel střídat
Velmi nadějný výsledek uhráli fotbalisté Slavie na stadionu favorizované Sevilly v osmifinále Evropské ligy. Po soustředěném výkonu remizovali ve čtvrtek 7. března 2:2. V odvetě, která se koná hned za týden, tak nebudou bez šance o postup mezi posledních osm.
Sevilla se v posledních týdnech ve španělské nejvyšší soutěži trápí, zato v Evropské lize se jí dlouhodobě daří a v této sezoně v ní doma neztratila ani bod při impozantním skóre 24:1. Slavia se naproti tomu vrátila v posledních zápasech na vítěznou vlnu. Hostující trenér Jindřich Trpišovský nechal na lavičce kapitána Škodu, a jeho tým tak zahájil utkání bez klasického hrotového útočníka, jehož roli měl suplovat Masopust.
Slavii však úvod vůbec nevyšel: Souček chyboval v rozehrávce a po pouhých 24 vteřinách hry se radoval Ben Yedder. Slavia se nezhroutila, ve 25. minutě vyrovnala. Stoch napřáhl zpoza šestnáctky a díky teči bránícího hráče balon zaplul ke vzdálenější tyči.
Domácí si sice okamžitě vzali vedení zpět, ale divoký první poločas uzavřel Král, který po rohovém kopu trefil ramenem míč tak šťastně a současně dokonale, že zapadl do šibenice Vaclíkovy branky, o čemž sám střelec ještě několik vteřin nevěděl.
Smolný zápas tímto okamžikem skončil pro českého gólmana domácího celku, který se při zákroku zranil o konstrukci branky. Do odvety by ale měl být fit. „Bylo to bolestivé, ale nepotvrdilo se, že by šlo o něco vážného. Naposledy sice nehrál, ale pravděpodobně tady proti Slavii nastoupí,“ řekl v úterý při nominaci trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý.
V druhé půli už branka nepadla, i kvůli špatně odmávanému ofsajdu, který obral Sevillu o stoprocentní šanci. Domácí však nepodali nikterak přesvědčivý výkon a fanoušci je ze hřiště vyprovodili bouřlivým pískotem.
„Výsledek je pro nás fantastický, dali jsme tu dva góly. Na druhou stranu je potřeba vnímat to, že jsme měli dnes pořádnou porci, nechci říkat štěstí, ale soupeř prostě v druhém poločase neproměnil některé vyložené šance. Zatímco my tady byli produktivní,“ citoval kouče Trpišovského web Eurofotbal.cz.
Štěpán Křemen
Šilhavý nominoval na Brazílii a Anglii dva nováčky, Krejčí poprvé povede lvíčata
Jaroslav Šilhavý oznámil nejočekávanější nominaci v pozici trenéra fotbalové reprezentace. Na zápasy s Anglií a Brazílií dostalo pozvánku 20 hráčů, další tři ještě může kouč povolat později. Premiéru v dresu národního týmu mohou zažít dva slávisté Ondřej Kúdela a Alex Král, kteří se na srazu objeví poprvé. Zvláště Královo jméno vzbudilo mezi fanoušky rozruch.
„Alexe jsem sledoval už v Teplicích, kde podával skvělé výkony. Nyní se dokázal dostat do sestavy Slavie, je to komplexní hráč, je výborně mentálně připravený a ví, co chce,“ poznamenal Šilhavý na tiskové konferenci v úterý 12. března.
Podle něj je velmi pravděpodobné, že zbylá tři místa zaplní ofenzivní hráči. Jediným útočníkem je nyní totiž Patrik Schick z AS Řím, který si z posledního utkání v Itálii odnesl menší zranění a jeho start je nejistý. Obdobně je na tom brankář Tomáš Vaclík, který se zranil v prvním duelu osmifinále Evropské ligy se Slavií, ale v odvetě už by mohl znovu chytat.
Dlouhodobě zraněný byl také Vladimír Darida, který zatím v nominaci nefiguruje. „Tento týden si zavoláme a podle toho se rozhodneme,“ dodal trenér. Reprezentace vstoupí 22. března zápasem s Anglií do bojů o mistrovství Evropy, o čtyři dny později se utká v pražském Edenu v přípravném utkání s Brazílií.
Nový cyklus rozehraje také reprezentace do 21 let. Tým plný nováčků odletí v úterý 19. března na soustředění do Španělska. Tam odehrají „lvíčata“ dva přípravné duely s Islandem a Mexikem. První pozvánku do tohoto výběru dostalo hned 15 hráčů, objev letošního ligového ročníku Adam Hložek mezi nimi chybí.
„Jeho nominace je pro mě určitě téma. Hraje fantasticky, velmi dobře zvládá tlak ve Spartě. Konzultoval jsem jeho možnou nominaci s trenérem výběru do 17 let a tentokrát Adam pomůže jim, hrají totiž kvalifikaci o mistrovství Evropy. Pokud bude zdravý a bude podávat stále dobré výkony, počítám s ním na červnový sraz našeho týmu,“ uvedl nový kouč Karel Krejčí. Jedenadvacítka se nedostala na letošní mistrovství Evropy, další kvalifikace však začíná už na podzim tohoto roku.
Z tiskové konference Jiří Vokřál
Slavia vede už o šest bodů, Plzeň má ostudu na hřišti i v hledišti
Dvěma vysokými výsledky 4:0 skončily vzájemné souboje čtyř nejlepších týmů fotbalové ligy. Své soupeře porazily jednoznačně vedoucí Slavia, která zdolala dosud čtvrtou Ostravu, a třetí Sparta, jež vyhrála nad druhou Plzní. Lídr tak zvýšil náskok už na šest bodů. O osm gólů se podělilo osm různých střelců, ale nejvíc zaujali dva: slávista Michal Frydrych a sparťan Adam Hložek. Naopak mistrovská Plzeň má po 24. kole ostudu nejen na hřišti, ale i v hledišti.
Frydrych, ač obránce, se v neděli 10. března podílel na všech gólech Slavie. Nejprve patičkou tečoval střelu, kterou Laštůvka pouze vyrazil ke Škodovi, v druhém poločase asistoval u gólů střídajících hráčů Masopusta a Van Burena. Branku na 3:0 sám přidal hlavou po rohovém kopu, ale neslavil ji. „Mám k Baníku velký respekt, vyrostl jsem tam, vychovali mě a byl jsem tam kapitán, takže by nebylo vhodné ten gól slavit,“ vysvětloval. „Jednou se mi stalo, že jsem dal dva góly, ale že bych byl u čtyř gólů, to asi ještě ne,“ dodal jeden ze sedmi nových hráčů v základní sestavě, tu Slavia totiž mezi duely se Sevillou výrazně proměnila.
Ostrava měla v Edenu jedinou šanci, jenže Diopův pád ve vápně rozhodčí Nenadál posoudil jako nafilmovaný a senegalského útočníka napomenul žlutou kartou. „Prohráli jsme ostudně, neměli jsme pořádně žádné šance, konec jsme absolutně nezvládli po psychické stránce,“ hodnotil záložník Adam Jánoš. Ostravského kouče Bohumila Páníka nejvíce mrzel závěr: „Ke konci zápasu se musí mužstvo rvát. Přístup některých hráčů nebyl dobrý. Musíme si to na tréninku vyříkat a jít dál.“
Po sobotním šlágru Sparty proti Plzni se zase hodně mluví o velkém talentu Adama Hložka. Sparťanský záložník se v 10. minutě prodral přes bránícího Řezníka a skvělý Kangův centr usměrnil hlavou do brány. Svůj první ligový gól dal ve věku šestnácti let, sedmi měsíců a patnácti dnů, překonal 14 let starý rekord Tomáše Pilíka a stal se nejmladším střelcem v historii české ligy. „Krása. Dostal jsem výborný balon a byl jsem tam sám, je to obrovská čest a motivace do další práce,“ řekl pro iDnes.cz brněnský odchovanec.
Sparta i díky Kangovi postupně zvyšovala až na 4:0, ale závěr poznamenaly nepokoje na tribuně určené západočeským fanouškům. Vrcholem byla situace před 82. minutou. Ze sektoru hostí přilétl mezi diváky dělobuch a poranil ženu. Rozhodčí musel utkání přerušit, hráči se na téměř patnáct minut odebrali do kabin, během kterých policie vyvedla plzeňské fanoušky ze stadionu.
Výsledky 24. kola: Slavia – Ostrava 4:0, Sparta – Plzeň 4:0, Karviná – Bohemians 0:3, Mladá Boleslav – Příbram 2:0, Opava – Slovácko 2:2, Zlín – Dukla 2:1, Olomouc – Liberec 2:1.
Tabulka: 1. Slavia 61, 2. Plzeň 55, 3. Sparta 47, 4. Jablonec 40, 5. Ostrava 38, 6. Zlín 36, 7. Mladá Boleslav 33, 8. Liberec 31, 9. Olomouc 31, 10. Teplice 29, 11. Slovácko 29, 12. Opava 26, 13. Příbram 26, 14. Bohemians 25, 15. Karviná 17, 16. Dukla 16.
Z Edenu Petr Mathauser
Hokejové play off startuje, Kometa může vyhrát potřetí za sebou
Dvaapadesát kol základní části střídá rozhodující vyřazovací část. Od pondělí 11. března se čtyři týmy ze sedmého až desátého místa utkávají v předkole, přesně o týden později začnou čtvrtfinálové souboje. Bookmakeři věří nejvíc Liberci a vítězi posledních dvou ročníků z Brna. Vítěz Prezidentského poháru z Liberce bude společně s Třincem čekat, jací soupeři pro ně z právě probíhajícího předkola vzejdou, Brno se střetne s Hradcem Králové a Plzeň vedená nejproduktivnějším hráčem extraligy Milanem Gulašem se utká s Olomoucí.
O zbylá dvě místa v play off nyní bojují Vítkovice, které hrají sérii na tři vítězství se Spartou a zatím vedou 2:0 na zápasy, a Mladá Boleslav se Zlínem. „Předkolo je pro nás určitě úspěch. Loni nám ale nevyšlo a teď jsme i v kabině říkali, že by byla škoda se o to letos zase neporvat,“ poznamenal asistent zlínského trenéra Martin Hamrlík.
Mistr získá odměnu ve výši 1 000 000 korun a Masarykův pohár. „Máme k dispozici jeho poslední kopii. Zadali jsme tedy objednávku na výrobu nových, už se nám totiž stalo, že nám při oslavách spadl. Pohár projde rekonstrukcí, kdy mu zespodu přibude úchyt a také jeden prstenec, jelikož stávající je již zcela zaplněn jmény mistrovských týmů z loňských let,“ popsal 10. března na tiskové konferenci ředitel extraligy Josef Řezníček.
Nový šampion bude znám nejdříve 23. a nejpozději do 30. dubna. Všechny zápasy play off se letos budou poprvé vysílat živě a v HD kvalitě, fanouškům je zprostředkuje jak ČT sport, tak O2 TV Sport.
Z tiskové konference Jitka Holubová
Počasí
Vítr lámal stromy a poškozoval domy. Bez proudu byly statisíce domácností
Silný vítr působil v průběhu víkendu a na začátku týdne problémy po celé zemi. Nejhorší byla situace na jihu a západě Čech, během noci z neděle na pondělí odřízlo počasí od dodávek energie více než 400 tisíc domácností. Padající stromy působily problémy na železničních tratích i na silnicích, vítr také strhal střechy z budov v Praze nebo Ostrově. V úterý se situace stabilizovala, problémy především v jižních Čechách stále přetrvávaly.
Český hydrometeorologický ústav na začátku měsíce varoval před silným větrem, který měl dosahovat až síly orkánu. Jeho prognóza se vyplnila a v průběhu víkendu dorazil nárazový vítr. Dodavatel energií ČEZ vyhlásil do nedělní půlnoci kalamitní stav, v pondělí brzy ráno bylo bez proudu více než 300 tisíc klientů. Během dne společnost většinu problémů v terénu vyřešila a kolem 22. hodiny odvolala kalamitní stav s výjimkou několika okresů v severních Čechách a na severní Moravě. Firma E.ON hlásila nejhorší škody v jižních Čechách, bez proudu bylo v její distribuční síti během pondělního rána 75 tisíc domácností.
Padající stromy působily škody na železnici. Dočasně byl přerušen provoz mezi Prahou a Českými Budějovicemi nebo Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem. Ten se postupně podařilo obnovit, v úterý odpoledne bránila překážka na trati pouze mezi Táborem a Bechyní.
V akci byli i hasiči, kteří vyjížděli ke stovkám případů stromů na silnicích. „Nejvíc výjezdů měli v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. Zde byla situace nejhorší ještě včera večer a zhruba do půlnoci. Jak vítr postupoval, přidávaly se kraje Ústecký, Královéhradecký, Liberecký a na konec Vysočina a kraj Jihomoravský,“ popisovala v pondělí mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.
Silný vítr působil problémy i v městské zástavbě. V Ostrově na Karlovarsku strhl v neděli část střechy místního finančního úřadu. V České Lípě poryvy zničily střechu internátu, na dálnici u Liberce zasahovali v noci na neděli hasiči u převráceného kamionu.
Tadeáš Pepř