21. března 2019, Carolina č. 961

události od 13. do 20. března


Z domova

O místa v EP usiluje všech devět sněmovních stran a hnutí, celkem čtyřicet uskupení

Do letošních voleb do Evropského parlamentu se přihlásilo 40 uskupení, tedy o jedno více než před pěti lety. Volby se v zemích Evropské unie uskuteční od 23. do 26. května, v Česku se půjde k urnám o víkendu 24. a 25. května. Výsledky budou známy až po uzavření poslední volební místnosti v Itálii v jedenáct hodin večer.

Termín pro odevzdání kandidátních listin skončil v ČR v úterý 19. března. Počet kandidátek ale ještě nemusí být finální, některé mohly být doručeny na jinou pobočku podatelny Ministerstva vnitra a jeho volební odbor je zatím neobdržel. V případě, že některý subjekt nesplnil požadavky dané zákonem, jeho kandidátka se vyřadí. Ministerstvo o registraci rozhodne 6. dubna.

Svoji kandidaturu oznámily všechny sněmovní strany a hnutí, z toho STAN a TOP 09 se dohodly na koaličním postupu. Kromě nich kandiduje ještě pět dvoučlenných koalic. Svobodní, kteří mají aktuálně v EP jednoho zástupce, vytvořili koalici se stranou Radostné Česko. Nese název Svobodní, Liberland a Radostné Česko – Odejdeme bez placení. Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní fronta utvořily koalici Za národní suverenitu! Za koalicí Patrioti pro neutralitu stojí Patrioti České republiky a Česká strana národně sociální. Koalice vytvořili také Soukromníci s hnutím Nezávislí a Rozumní s Národní demokracií. Česká pirátská strana má konkurenci v Moravské a Slezské pirátské straně, stejně tak jako hnutí ANO v brněnském uskupení s názvem Ano, vytrollíme europarlament.

Pro volby do EP neexistují žádná jednotná pravidla, každá země si je určuje sama. V Česku může volič hlasovat pro jednu kandidátku a udělit dva preferenční hlasy. Počet europoslanců se kvůli brexitu snížil ze 751 na 705. Část britských křesel se přerozdělila mezi ostatní členské země. S čísly ale může zamíchat odložení nebo zrušení odchodu Británie z EU. Slovensko si nově polepšilo o jeden mandát, v Česku nebo Německu se počet míst nezměnil. ČR má 21 mandátů.

Ester-Marietta Sidibé

Výstava k 80. výročí okupace dokazuje, že se čeští vojáci nevzdali bez boje

Tragické výročí 80 let od nacistické okupace českých zemí připomíná od 14. března výstava s názvem Nezlomená armáda na Vítězném náměstí před Generálním štábem Armády ČR. Jedenáct pestrých panelů s množstvím dobových fotografií doplněných krátkými texty vypovídá o tom, že naši vojáci statečně bojovali i poté, co Československo fakticky přestalo existovat.

Na vernisáži výstavy promluvil zástupce náčelníka Generálního štábu Milan Schulc: „Morální základy československé armády postavené na legionářských tradicích nezničil v září 1938 Mnichov a stejně tak je nepotlačila v březnu 1939 německá okupace zbytku českých zemí.“ Vojáci se sice museli podřídit tehdejším politickým rozhodnutím, sami se však potom dobrovolně zapojili do zahraničního i domácího odboje. Bojovali například v Podkarpatské Rusi proti horthyovskému Maďarsku, které spolupracovalo s Hitlerem, nebo ve Frýdku-Místku proti německým okupantům. Vojáci se rovněž zasadili o vznik ilegální podzemní vojenské organizace Obrana národa (tu založili generálové Sergej Vojcechovský, Josef Bílý a Jan Sergěj Ingr) a také zahraniční československé armády na polském území. „Tenkrát na čas sice zanikl československý stát, nikoliv však jeho armáda,” prohlásil Schulc.

Poukázat na tento fakt a vyvrátit domněnku, že Češi se tenkrát vzdali bez jediného výstřelu, bylo i hlavním cílem autora výstavy Jindřicha Marka a pracovníků Vojenského historického ústavu. „Od 14. března se dá kontinuálně dokázat, že naši vojáci aktivně postupovali v odporu proti okupaci,“ tvrdí Marek. Zmiňuje mimo jiné okamžitý odlet jedenácti zpravodajských důstojníků do Londýna (kde měli založit zahraniční odboj) a odpor vojenských přidělenců ve Varšavě či Paříži proti vydání ambasády Němcům. Inspirací pro vojáky byly podle něj československé legie z první světové války, které také statečně bojovaly, přestože jejich stát v tu dobu oficiálně neexistoval.

Na zahájení výstavy se přišli podívat také bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová, generální sekretář České biskupské konference Petr Jan Vinš, armádní generál Jiří Šedivý a někteří vojenští veteráni. Milan Schulc spolu Jindřichem Markem přestřihli symbolickou pásku, a zahájili tak výstavu, která bude přístupná až do 26. dubna.

Z Vítězného náměstí v Praze Anna Pěkná

Kauza Kapsch: Faltýnek se obhajoval před poslanci

Ani poté, co se ve čtvrtek 14. března v Poslanecké sněmovně téměř dvě hodiny obhajoval, není opozice s vysvětlením Jaroslava Faltýnka zdaleka spokojena. Nesouhlasí s tím, že si místopředseda ANO mandát „prostě vzal” a Zbyněk Stanjura (ODS) jeho schůzky s ředitelem Kapsche a šéfem antimonopolního úřadu dokonce označil za porušení zákona o veřejných zakázkách.

Jak již Carolina minulý týden informovala, detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali 7. března na několika místech po celém Česku. Mimo jiné v brněnské pobočce antimonopolního úřadu, pražském sídle rakouské společnosti Kapsch, ale i v domě prvního místopředsedy ANO Faltýnka. Zde policie zabavila politikův osobní počítač a mobil. Z příkazu k domovní prohlídce, který citoval deník Právo, vyplývá, že se Faltýnek v Brně sešel s ředitelem firmy Kapsch Karlem Feixem a poté i se šéfem ÚOHS Petrem Rafajem. Faltýnek měl Rafajovi mj. říct, že „je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ shrnují podle Práva detektivové obsah rozhovoru.

„Bylo sděleno, že moje pozice je spolupracující svědek, ani podezřelý, ani obviněný,” řekl místopředseda ANO serveru Novinky. Sám inicioval jednání Sněmovny, kde chtěl vystoupit a své jednání vysvětlit. „Nikdy jsem neřekl, že jsem měl mandát od koaliční rady nebo dopravní koaliční rady. Já jsem si ho sám vzal,“ uvedl před poslanci. „Nežádal jsem o mandát pana ministra, ani jsem ho po něm nechtěl, protože jsem cítil, že je třeba situaci politicky podpořit a zaštítit, a to jsem udělal. Já jsem za svůj život zvyklý problémy řešit okamžitě, a tak jsem problém začal řešit, společně s kolegy z ministerstva dopravy,“ řekl také a zdůvodnil to ve své řeči i „zrůdnými, nesmyslnými dodatky“, které podle Faltýnka ve smlouvě s Kapschem byly. Jejich zrušením se mu údajně podařilo ušetřit státu 1,5 miliardy korun.

Po dvouhodinovém jednání však stále není v kauze jasno. „Místo vysvětlení pan Faltýnek nabídl pouze mlhu a shrnutí historie vývoje tendru na mýto,“ komentoval těsně po jednání na tiskové konferenci předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

Zbyněk Stanjura reagoval tím, že schůzkou s Rafajem v době, kdy probíhal tendr na mýto, porušil Faltýnek zákon o veřejných zakázkách. „Jakýkoli kontakt zadavatele nebo jeho zástupce v podobě pana Faltýnka s jedním z uchazečů by vedl zcela nemilosrdně ke zrušení soutěže pro netransparentnost a porušení zásad rovného zacházení,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS.

„Bylo, či nebylo úmyslem donutit zadavatele, aby tendr zrušil? Pokud by k tomu došlo, vláda by neměla jinou možnost než prodloužit opět smlouvu stávajícímu dodavateli, což právě mohlo být jejím cílem,“ dodal Stanjura. Zároveň upozornil, že předseda ÚOHS Rafaj měl být tím prvním, kdo schůzku odmítne. Jelikož k tomu nedošlo, označil jeho jednání za šokující a neomluvitelné.

Naopak podle poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek vše vysvětlil dostatečně. Zastal se ho i premiér Andrej Babiš, který uvedl, že celá kauza je na Faltýnka pouze uměle napasována a ve skutečnosti se jedná jen o selhání šéfů ÚOHS a Kapsche.

Sněmovna ve čtvrtek hlavně vzhledem k omezenému času k žádnému závěru nedošla. Opoziční poslanci by proto chtěli v projednávání bodu pokračovat. Mohli by se k němu dostat koncem příštího týdne.

Z Poslanecké sněmovny Pavel Mazanec

Klause ml. vyloučili z ODS, prý poškozuje dobré jméno strany

Výkonná rada Občanské demokratické strany v sobotu 16. března jednomyslně rozhodla o zrušení členství Václava Klause ml. ve straně. Jako důvod uvádí dlouhodobé poškozování dobrého jména strany a také časté názorové rozkoly.

Ve středu, tři dny před samotným vyloučením, byl Klaus ml. vyzván poslaneckým klubem ODS, aby z něj sám vystoupil. „Já nějaké výzvy k odchodu rozhodně nevyplním. Já jsem kandidoval za ODS. ODS byla založena u nás v kuchyni a ctím původní hodnoty, jak byla ta strana založená,“ vyjádřil se tehdy. Výzva padla poté, co Klaus ml. přirovnal přijímání evropských nařízení o GDPR ve Sněmovně k židovskému výboru rozhodujícímu o transportech. Předseda ODS Petr Fiala se za něj ve Sněmovně omluvil a sám Klaus ml. tento výrok později označil za nešťastný.

„Kdybych byl předsedou strany a měl tam řadového poslance profesora Fialu, nikdy bych ho nevylučoval, nebál se, že mě zastíní nebo mi to pokazí nebo že má jiné názory,“ reagoval na vyloučení Klaus ml. na svém facebookovém profilu. Bývalý prezident a zakladatel strany Václav Klaus v rozhovoru pro Blesk uvedl, že kdyby syna vyloučili o pár týdnů dříve, mohli ještě spolu stihnout založit nový politický subjekt, se kterým by konkurovali ODS v evropských volbách.

Přes své vyloučení poslanec stále zastává funkci předsedy školského sněmovního výboru. Petr Fiala v pořadu Události, komentáře ČT sdělil, že předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura bude s Klausem ml. o složení funkce jednat po jeho návratu ze služební cesty do Srbska. Pokud se funkce sám nevzdá, navrhnou občanští demokraté, aby byl odvolán. „A nominujeme někoho jiného, protože to místo podle dohod patří Občanské demokratické straně. Taková je tradice v Poslanecké sněmovně a na té nemíníme nic měnit,“ řekl v pořadu Fiala. Také uvedl, že nepovažuje za chybu, že Klause ml. do strany před lety znovu přivedl.

Vyloučení Klause ml. z ODS nebylo nic neočekávaného, dlouhodobě se totiž se svou stranou často názorově rozcházel. ODS jeho vyloučení odůvodňuje mimo jiné tím, že na členy poslaneckého klubu a jiné kolegy z řad ODS opakované veřejně útočil. Vyjádřil podporu protikandidátovi ODS v senátních volbách Ladislavu Jaklovi (za SPD). Také veřejně podporuje vystoupení z EU a zpochybňuje účast českých vojáků na zahraničních misích. Poslední kapkou pro občanské demokraty bylo již zmíněné přirovnání jednání Sněmovny k židovskému výboru.

Filip Karban

I čeští středoškoláci vyrazili do ulic. Stávkovali proti změně klimatu

„Vážená vládo, vážení poslanci, dokázali jsme to!“ Tato slova zazněla z úst organizátorky na závěr páteční středoškolské stávky za klima. Tisíce českých studentů se připojily k celosvětové protestní akci v rámci iniciativy Fridays for Future, jejímž cílem je přimět politiky chránit životní prostředí. Boj proti klimatické změně odstartovala šestnáctiletá Švédka Greta Thunbergová.

Pražští studenti se v pátek ráno sešli na Malostranském náměstí. Drželi transparenty s nápisy jako Dycky klima, Naše klima se mění, proč my ne? nebo Neexistuje žádná planeta B. Stávku zahájili organizátoři symbolickou minutou ticha, která byla připomínkou obsazení českých zemí nacistickými vojsky 15. března 1939. Poté přečetli své prohlášení. „Žádáme politiky, aby začali jednat,“ uvedli v projevu. Studenti požadují, aby globální oteplování bylo součástí stranických programů. Středoškoláci se vydali v průvodu městem kolem Úřadu vlády a Ministerstva průmyslu a obchodu, kde hlasitě protestovali proti těžbě uhlí. Chvíli před polednem se vrátili na Malostranské náměstí. Tam zazněly projevy jak odborníků, tak organizátorů ze studentských řad. „Vaše stávka a občanské postoje jsou naprosto zásadní a bez nich by to nešlo,“ prohlásil v úvodním proslovu ekolog Bedřich Moldan, který byl ministrem životního prostředí v první české polistopadové vládě.

Hlavní požadavky středoškoláků jsou například omezení těžby uhlí, snížení emisí oxidu uhličitého či udržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Organizátoři požadovali, aby se o životní prostředí starali i ostatní studenti. Klára Richterová z Gymnázia Jana Keplera představila deset kroků, které by měl každý dělat, aby zabránil klimatické změně. Například omezit konzumaci masa a nakupovat výrobky bez obalu. Studenti také připomněli Pařížskou klimatickou dohodu, podle které se Česká republika zavázala, že do roku 2050 zásadně omezí emise.

Ke stávce se připojili i středoškoláci z dalších českých a moravských měst. Protestovali i v Brně, Ostravě, Olomouci nebo Liberci. Stávku podpořily ekologické organizace Hnutí Duha či Greenpeace a stovka vědců a akademiků.

Páteční akce byla zatím největším klimatickým protestem, podle webu FridaysForFuture.org probíhalo 2052 protestů ve 123 zemích.

Ze studentské stávky za klima Hana Grohová

Žblebt roku: Je to beznaděj a zoufalství s názvem soudně nařízená střídavá péče

Nominace na nejhloupější výroky týkající se střídavé péče o děti, které pronesly veřejně známé nebo úřední osoby, každoročně shromažďuje internetová anketa. Vítěze pak hlasováním vybírá veřejnost. Žblebtem roku 2018 určila citát Patricie Vaňákové, mediátorky a realitní makléřky: „Je to beznaděj a zoufalství s názvem soudně nařízená střídavá péče.“ Publikovaly ho Parlamentní listy v článku kritizujícím orgán sociálně-právní ochrany dětí v Česku. Cenou za první místo je obraz plačícího chlapce, který do soutěže věnovala Galerie Český ráj. Protože se vítězka vyhlášení výsledků neúčastnila, obraz se vydraží a peníze použijí na podporu péče obou rodičů.

Na druhé místo čtenáři vybrali tvrzení: „Pro dítě bývala určitě lepší dávno minulá praxe, kdy bylo dítě svěřeno matce, jež o něm výlučně rozhodovala, a s tatínkem se děťátko vůbec nevídalo.“ Jeho autorkou je právnička a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Zazněl v rozhovoru pro web Česká justice.

Trojici letošních vítězných citátů uzavírá vyjádření Elišky Dopitové, sociální pracovnice z Holešova: „Může nastat situace, kdy si chlapec sám vybere, komu bude chtít říkat ‚tati‘.“ Těmito slovy reagovala na námitky rodiče, kterému vadilo, že matka učí dítě oslovovat jejího nového přítele jako otce

Anketu už od roku 2011 provozuje webový portál Střídavka (www.stridavka.cz), zabývající se problematikou rodiny, rozvodů, porozvodové péče o děti a dalšími souvisejícími tématy. Prostory pražské římskokatolické farnosti k vyhlášení výsledků ankety poskytlo občanské sdružení Unie otců.

Z římskokatolické farnosti u kostela sv. Jindřicha Jakub Chodil

Nejasnosti okolo brexitu přetrvávají, shodují se čeští experti

Odchod Spojeného království z Evropské unie vzbuzuje nejasnosti na obou stranách Lamanšského průlivu. Britští zákonodárci opakovaně odmítli dohodu, kterou v Bruselu vyjednala premiérka Theresa Mayová. Přesto se staví odmítavě k alternativám, mezi něž patří i odchod bez dohody. Brexit oficiálně připadá na 29. března. Ve hře je ale stále více scénářů. O nich v pondělí 18. března v Malostranské besedě hovořili ekonom Tomáš Prouza, komentátor Ondřej Houska a Jan Váška z Katedry evropských studií Univerzity Karlovy. Debatou provázela novinářka Veronika Sedláčková.

Všichni tři řečníci se na úvod shodli, že k brexitu dojde, ale v pozdějším termínu. O dva dny později, tedy 20. března, Mayová skutečně požádala Brusel o odklad na 30. června. „Brexit bez dohody je stále možný. Stačí, když se na Evropské radě jedna členská země rozhodne postavit na hlavu,“ poznamenal Váška v souvislosti s tím, že pro schválení odkladu musí zvednout ruku všech 27 členských zemí EU. Evropská rada se schází 21. března.

Z Bruselu se však ozývají hlasy, které přístup Britů kritizují. „Prosím, pomozte mi. Vidíte, co se u nás děje,“ glosoval Prouza taktiku Mayové vyvolat v Bruselu lítost. Unie však žádá konkrétní kroky. „Očekávám jasný a přesný návrh britské vlády, proč je odklad nutný,“ sdělil médiím Michael Roth, německý státní tajemník pro EU. Podle Prouzy je pravděpodobné, že krátký odklad projde. Dlouhodobý vzbuzuje příliš nejasností.

V souvislosti s častou kritikou českých politiků na adresu Bruselu připomněl Houska, že 85 % českého exportu míří do EU. „Země jako Česko by měly být první, které budou hájit principy Evropského unie,“ řekl a dále konstatoval: „Brexit je nevýhodný pro všechny. Mnohem více dopadne na Brity než na EU.“ Zároveň připomněl, že výpočty analytického týmu České spořitelny ukazují, že by se růst českého HDP v případě tvrdého brexitu snížil o 1,1 procentního bodu. Na 40 tisíc lidí by přišlo o práci.

Podle řečníků se předtucha dominového efektu, který politici předpovídali v souvislosti s odchodem ostrovního státu, nevyplní. Česká republika si ale bude muset hledat nové spojence. Britské a české postoje se totiž často shodovaly. Závěrem se panel nechal slyšet, že se Británie nejspíše v budoucnu znovu zapojí do evropských struktur. „V dnešním propojeném světě to jinak nejde. Bude to záviset na mladých lidech,“ prohlásil závěrem Prouza.

Z besedy Tomáš Pacovský

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Volba prezidenta na Slovensku: Čaputová vyhrála první kolo. Druhý je Šefčovič

Sobotní prezidentské volby na Slovensku ovládla dle očekávání právnička Zuzana Čaputová. Spolu s ní postoupil do druhého kola místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Letos mohli voliči vybírat ze 13 kandidátů. Celková účast dosáhla 49,74 %, čímž překonala čísla z předchozí prezidentské volby. Druhé kolo se uskuteční 30. března. Dle předvolebních průzkumů agentury AKO z 1. března měla Čaputová získat 53 % hlasů, následována Šefčovičem se 17 %. Favoritka voleb nakonec získala 40,57 % hlasů a druhý Šefčovič 18,66 %. Čaputová vyhrála v 71 ze 79 okrsků. „Hlasy, které jsem dnes získala, vnímám jako velké volání po změně. Jako volání po slušnosti a spravedlnosti,“ pronesla ve svém volebním štábu. Uvedla také, že její strategie kampaně zůstane stejná. Šefčovič po postupu řekl: „Ráno, po sečtení všech hlasů, začínáme zase od začátku.“ V kampani před druhým kolem chce apelovat na sociální a tradiční křesťanské hodnoty.

Třetí místo se 14,34 % hlasů obsadil soudce nejvyššího soudu a bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin, známý svým obdivem k Rusku a kritikou Evropské unie. Jako čtvrtý se umístil předseda strany Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba. Kotleba, který se přiklání k extrémně nacionalistickým názorům, obdržel od voličů 10,39 % hlasů. Harabin obvinil ze svého nepostoupení do druhého kola právě Kotlebu, o němž řekl, že tím přivolal na Slovensko zkázu.

Právnička a aktivistka Zuzana Čaputová se zviditelnila 14 let trvajícím bojem proti skládce v Pezinku, za který získala prestižní Goldmannovu cenu. Je místopředsedkyní neparlamentní strany Progresivní Slovensko a vymezuje se zejména vůči nejsilnější vládní straně Směr-SD. Před volbami se kandidatury v její prospěch vzdal vědec Robert Mistrík, podporu jí vyjádřil také současný prezident Andrej Kiska, který o znovuzvolení neusiluje. Konkurence ji označuje jako propagátorku migrace a liberalismu, a to zejména kvůli podpoře adopce dětí homosexuálními páry či přijetí migračních kvót.

Maroš Šefčovič je nezávislým nominantem strany Směr-SD. Má cenné zkušenosti z vysokých politických funkcí v EU. Jemu oponenti vyčítají, že žije v zahraničí a nezná problémy dnešního Slovenska. Pověst mu kazí také spojení se jménem expremiéra Roberta Fica.

Následující dny budou ve znamení politických diskusí a objíždění regionů za účelem získat voliče, kteří nemají ve hře svého kandidáta.

Karolína Schubertová

Ekonomika

Kultura

Maryša a Mefisto si odnesli Cenu divadelní kritiky za rok 2018

Na osmdesát divadelních kritiků a publicistů minulý týden rozhodovalo, kdo si odnese jedny z nejprestižnějších tuzemských divadelních cen. Z třicítky nominovaných kritici ocenili herecké výkony Saši Rašilova za roli Mefista a Pavly Gajdošíkové za roli Maryši. Pátý ročník Cen divadelní kritiky, které v roce 2013 navázaly na Ceny Alfréda Radoka, se letos konal v pražském Divadle pod Palmovkou. To si kromě výhry v kategorii Divadlo roku odneslo také cenu za nejlepší inscenaci. Vyhlášení ankety, zaštítěné časopisem Svět a divadlo, se konalo v neděli 17. března.

Po úvodním pěveckém vystoupení Eriky Stárkové vyhlásili moderátoři Tomáš Dianiška a Jakub Albrecht vítěze první z osmi kategorií. Herečka, zpěvačka a muzikantka Tereza Marečková se stala talentem roku. Ocenění za nejlepší hudbu si vysloužil Ivan Acher za inscenaci Sternenhoch v pražském Národním divadle. Cenu za scénografii z rukou Jana Friče převzal v zastoupení Marek Cpin z Divadla Na zábradlí, zatímco výhru v kategorii Nejlepší poprvé uvedená česká hra získala Elegance molekuly v podání Dejvického divadla. Hru režíroval Petr Zelenka, který v děkovné řeči mimo jiné vyzdvihl asistenci chemiků, kteří mu poskytli odbornou konzultaci při psaní scénáře.

Po krátkém pěveckém intermezzu došlo na vyhlášení dvou pravděpodobně nejočekávanějších kategorií večera. V boji o nejlepší mužský herecký výkon proti sobě stáli Saša Rašilov, Štefan Margita a Jan Vlasák.

Vítězství si nakonec připsal Saša Rašilov, který zaujal svým ztvárněním Mefista v inscenaci Faust pražského Národního divadla. Nejlepší ženský herecký výkon předvedla podle poroty Pavla Gajdošíková jako Maryša v ostravském Divadle Petra Bezruče. Cenu za divadlo roku získal ředitel a umělecký šéf Divadla pod Palmovkou Michal Lang. „Tak dnes se cítím jako Trpišovský po zápase se Sevillou,” pronesl během své děkovné řeči. Vrcholem večera bylo předávání ceny za inscenaci roku 2018. Tuto kategorii za hlasitého potlesku vyhlásil profesor Jan Císař, oblíbený pedagog pražské DAMU a divadelní kritik. Cenu získalo Divadlo pod Palmovkou za hru Něco za něco v režii Jana Klaty.

Z Divadla pod Palmovkou Adéla Šponerová a Štěpán Svoboda

Mraky, noc i bezdotykový nástroj – hudební festival Pražské jaro odtajnil program

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro rozkvete 12. května do svého 74. ročníku. Nebudou chybět světové premiéry soudobých českých skladatelů, přijede i jeden z nejprestižnějších zahraničních souborů Ensemble Intercontemporain.„Světové premiéry byly vždy pevnou součástí Pražského jara. Láká nás objevovat nové talenty a pestrost současné hudby,“ uvedl 19. března na tiskové konferenci ředitel festivalu Roman Bělor.

Jako první se představí orchestrální dílo Hypnos z pera Šimona Vosečka. Tvrdí o sobě, že se cítí být spíše rakouským skladatelem s českými kořeny než Čechem žijícím v Rakousku. „Beru to tak, že Wolfgang Amadeus Mozart je můj kolega, který má to štěstí, že jeho hudba už mohla být prověřena časem. Já mám zase to štěstí, že jsem ještě naživu,“ přiblížil Vosečka svůj vztah k pražsko-vídeňské dramaturgické lince festivalu. Vedle Vosečkova díla Hypnos, které rozvíjí atmosféru nočních scén a na které se mohou diváci těšit 24. května, zazní dva slavné Mozartovy opusy – Symfonie č. 40 g moll a Koncert pro lesní roh č. 2 Es dur.

Skladbu s poetickým názvem Atlas mraků složila pro Pražské jaro Jana Vöröšová. „V osmi letech jsem si začala vymýšlet vlastní skladby. Na skládání mám nejradši tu prvotní fázi, kdy začínám tvořit. Člověk se dostává do takového lehkého vyšinutí. Mraky mě vždycky zajímaly. Stejně jako mraky i hudba je podobně mnohovrstevná,“ řekla Vöröšová o své nové skladbě, kterou publikum uslyší v podání saxofonového kvarteta Bohemia 26. května.

Na nástroj těremin, který se ovládá bez doteku – pouze pohybem paží, dlaní a prstů – zahraje 24. května Carolina Eyck, a zahájí tak víkend komorní hudby. Skladbu æther napsal pro neotřelou kombinaci smyčcového kvarteta, klavíru, hoboje a těreminu Jakub Rataj. „Objevování nových zvukových možností, posouvání hranic nástroje (i těch vlastních) je založené nejen na teoretických znalostech, ale především na experimentování s interprety,“ odtajnil Rataj.

Concertino pro harfu a smyčce Harfenianna uvede ve světové premiéře, kterou si ovšem Pražské jaro neobjednalo, Kateřina Englichová. Složil je Ondřej Kukal z vlastní iniciativy. Kukal na stránkách Pražského jara píše: „Mým přáním je v těžkých chvílích přinést hudbou kus radosti.“ Součástí festivalu bude i utkání 103 mladých hobojistů a flétnistů z celého světa v rámci Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara. Festival potrvá až do 4. června.

Z tiskové konference Kateřina Zemanová

Finále Plzeň: Oslavme český film a buďme hrdí na naše filmaře

Festival Finále Plzeň zahájí ve čtvrtek 11. dubna cestopisný dokument Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka Cesta jako žádná ze sta. Autoři se rozhodli vydat na legendární cestu po Evropě a Asii, kterou absolvovali cestovatelé Jiří Hanzelka a plzeňský rodák Miroslav Zikmund. Právě na jeho letošní sté narozeniny snímek odkazuje. Program festivalu, který v západočeské metropoli potrvá do 16. dubna, na úterní tiskové konferenci představili jeho ředitelka Eva Veruňková Košařová a programový ředitel Peter Badač.

Letošní již třiadvacátý ročník nabídne 124 projekcí, filmy v 5 soutěžních a 10 nesoutěžních kategoriích, doprovodné koncerty, autorská čtení a mimo jiné i tzv. silent kino s maratony nových seriálů České televize Most! a Zkáza Dejvického divadla.

Netradičně bude porota složena ze zahraničních hodnotících. „Vyvarujeme se tak možného podbíhání a nespravedlivého posuzování na základě pouhých známostí a konexí, které jsou ve filmovém prostředí dost silné,“ vysvětluje Veruňková Košařová. Jako každoročně porota ocení tuzemskou filmovou, televizní i internetovou tvorbu. Poprvé ovšem do soutěžních kategorií zařadila i snímky, které vznikly v české koprodukci. Finále Plzeň již několikátým rokem není pouhou přehlídkou, tedy neobsahuje kompletní přehled filmů z minulého roku. „Chceme oslavovat český film stejně jako fandíme třeba našim hokejistům,“ dodává ředitelka. Formou oslavy je koncipována i upoutávka, kterou na tiskové konferenci uvedli moderátoři a tváře festivalu Jan Cina a Petr Vančura, kteří v těchto rolích vystoupí na předávání cen již podruhé.

Tvůrci mohli přihlašovat své počiny celkem do 15 kategorií. Z každé z nich vzejde vždy jeden vítězný projekt, který získá cenu Zlatý ledňáček. Vítěze čeká skleněná soška stylizovaného ledňáčka, kterou vyrábí čeští skláři z Kolektiv Ateliers v Novém Boru. Vybrané festivalové projekce doprovodí jako každý rok filmové delegace tvůrců a herců. Účast například přislíbili Jan Budař se snímkem Hovory s TGM, Radka Třeštíková či Jaromír Hanzlík. Zakoupit vstupenky na jednotlivé filmy z programu bude možné od 1. dubna. Projekce filmů, které se již objevily v televizi, jsou zadarmo. Finále tradičně hostí Měšťanská beseda, dále Anděl Music Bar, Depo2015, Café Regner, Kopeckého sady a kavárna Mōōvement.

Z tiskové konference Petra Tomášková

Rafani na Kampě hledají nevyvratitelnost

Umělecká skupina Rafani se téměř po dvaceti letech vrátila se svou tvorbou na pražskou Malou Stranu. Aktuální počin je však od akce z roku 2000, kdy přetřeli Lennonovu zeď armádní zelenou barvou a připsali na ni nápis LÁSKA, diametrálně odlišný. V Museu Kampa se momentálně koná jejich výstava Rafani: O nevyvratitelnosti. Lze ji navštívit do 16. června.

Vernisáž zahájil v pátek 15. března předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil. Kurátorka výstavy Martina Vítková v proslovu vyzdvihla, že výstava je připravená odlišně, autenticky. Zmínila také nevyřčené embargo na vystavování Rafanů v oficiálních institucích, které vzniklo po jejich akci Nad propastí (umělci si v roce 2006 z inventáře NG zapůjčili obraz, který spustili na dno vodní nádrže). Při děkovné řeči člena skupiny Davida Kořínka zaznělo, že tvorba exponátů zabrala několik měsíců. Výstavu symbolicky odstartoval profesor Vladimír Kopecký zazvoněním na zvon Medy Mládkové.

Expozice obsahuje 16 stolů ve dvou místnostech, mezi nimiž stojící stěnu stoly částečně protínají. Doplňují je sochy, zrcadlové stěny, živý muž ležící pod jedním ze stolů či audiovizuální instalace obličeje ženy, promlouvající k vám z obrácené pyramidy. Zpracování stolů je různorodé: od vyrytých obrazců přes pohybující se instalaci až po televizory. Zobrazují různé motivy, které ale rozhodně nejsou jednoznačné a podléhají výkladu diváka.

Uskupení Rafani založili v roce 2000 studenti pražské AVU. Jejich tvorba je politická a angažovaná, často se zabývají obecnějšími společenskými problémy. Jsou význační svou kontroverzností, což kromě již zmíněných počinů potvrzují i jejich další projekty: například při akci Demonstrace demokracie (2002) na Václavském náměstí pálili černobílé verze české vlajky, jiná performance (2004) zase spočívala ve vykálení se ve výstavním prostoru Veletržního paláce.

Z Musea Kampa Ondřej Štolc

Sovovy mlýny v létě ožijí další uměleckou disciplínou – divadelním představením Meda

V rámci celoročního cyklu akcí pod souhrnným názvem Století Medy Mládkové vznikne divadelní představení Meda, které diváky provede naplněným, inspirujícím a obdivuhodným životem významné české sběratelky a mecenášky umění Medy Mládkové. První čtená zkouška k očekávané hře se uskutečnila v pondělí 18. března v prostorách Musea Kampa, kde bude představení 24. června slavnostně uvedeno. Reprízy jsou naplánované na celé léto a derniéra představení na 8. září, tedy den 100. narozenin Medy Mládkové.

Hra je poctou k významným narozeninám této výjimečné ženy a zachycuje její životní příběh od 14 let do dneška, se všemi důležitými životními milníky. Režisérkou projektu je Adéla Laštovská Stodolová a autorkou scénáře Daniela Štruská. Ta hru napsala na motivy knihy Ondřeje Kundry Meda Mládková – Můj úžasný život.

V hlavní roli se diváci mohou těšit na Tatianu Vilhelmovou, která ztvární postavu Medy Mládkové v průběhu let. Její matku bude hrát Dana Batulková a sestru Veronika Arichteva. Dále se zde přestaví i Stanislava Jachnická a Kateřina Steinerová. Mužské role ztvární herci Daniel Šváb, Jaromír Dulava, Lukáš Příkazský a Václav Krátký.

„Měla jsem životní jubileum a trošičku jsem zaváhala nad tím, kolik věcí ještě stihnu. A potom přišel tento projekt a já jsem si uvědomila, že Meda Mládková byla ve věku, jako jsem teď já, když začínala s tímto úžasným projektem Sovových mlýnů, a strašně mě to motivovalo a zvedlo náladu. Je prostě úžasná a motivující,“ odpovídá Dana Batulková na otázku, proč do projektu šla a co pro ni Meda Mládková znamená. Na stejnou otázku reaguje i Veronika Arichteva: „Já jsem do tohoto projektu šla, protože když jsem si tu hru přečetla, tak jsem brečela. A to se mi myslím nikdy nestalo. Příběh paní Mládkové mě oslovil, nadchl. Je to silná ženská, silná osobnost.“

Meda Mládková je žena mnoha talentů a zálib. Mimo mecenášky umění je i jeho vášnivá sběratelka a kurátorka a v neposlední řadě je i nakladatelkou. Proto Cyklus Století Medy Mládkové v průběhu celého roku nabízí veřejnosti a školám rozmanitý program napříč různými uměleckými disciplínami. Zahrnuje přednášky o umění a architektuře, projekce, autorská čtení, koncert, tančírnu i tematický ples. Lektorské oddělení Musea Kampa také realizuje výtvarně tvořivou dílnu pro děti i dospělé. Připraven je ještě dvoutýdenní příměstský tábor Léto pro děti a bude se konat i soutěž Šperk Musea skla Portheimka, do které můžou umělci přihlásit svůj výtvor od dubna do konce května.

Ze zkoušky Anna Maděrová

Výstava o díle, které ještě nevzniklo, v pražské galerii Světova 1

Studentská galerie Světova 1, nacházející se pod Palmovkou, poskytuje prostor pro vyjádření mladým tvůrcům, a tím jim napomáhá začít se angažovat v umělecké sféře. Výstavu Matěje Kose I Lost Something zde otevřeli 14. března a jedná se o čtvrtou vernisáž v historii instituce. Autor výstavy je studentem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Ateliéru fotografie u Alexandry Vajd a Martina Kohouta. V site-specific projektu, kterým přeměnil samotný výstavní prostor, se ovšem zabývá objekty.

Po uvítání návštěvníků ředitelem galerie Zaiem Xu se slova ujal kurátor Michal Jalůvka: „Objekty symbolizují zhmotněné myšlenky a i samotná instalace může být vnímána jako prostor mysli. To, že objekty mají základní geometrické tvary, jsou na několika místech nedokončené a expandují z prostoru, symbolizuje neukončenost a možnost tvárnosti myšlenkových konceptů, které se rodí v naší mysli.”

Instalace sestává z mohutných šedých jehlanů a mnohoúhelníků, které srůstají se stejně barevnou podlahou a zdmi, čímž přetváří místo v dílo. „Prostor zcela patří myšlenkám-objektům, přímo určují, jak se v něm pohybujeme a jak jej vnímáme. Jsou určitým způsobem prototypy – primární tvary, které je potřeba ještě upravit, vymodelovat. Jsou to myšlenky na umělecké dílo, které ještě nevzniklo,” stojí v kurátorském textu. Výstava potrvá do 11. dubna.

Z galerie Světova 1 David Laufer

Sport

MS v biatlonu: Stupně vítězů zůstaly českou výpravou nedotčeny

Nejlépe ze všech závodů dopadla na letošním biatlonovém šampionátu pro českou reprezentaci mužská štafeta. Čtveřice ve složení Šlesingr, Moravec, Krupčík a Krčmář vybojovala v sobotu ve švédském Östersundu 4. místo. Ve stejný den se na start postavily i štafety žen. Tato disciplína ale skončila pro Puskarčíkovou, Jislovou, Davidovou a Vítkovou po čtyřech trestných okruzích a devíti dobíjeních až 15. pozicí. Zlato v obou případech slavily týmy z Norska.

V neděli celý, historicky 50. šampionát uzavíraly závody s hromadným startem. Od rána panovalo na stadionu větrné počasí a hustě sněžilo. To nejlepším 30 biatlonistkám letošní sezony na této 12,5km trati způsobilo komplikace hlavně na střelnici. Ženský závod ovládla Italka Dorothea Wiererová, která se do čela závodu dostala po třetí střelbě a i přes dvě zaváhání na poslední položce už vedoucí pozici udržela. České biatlonistky Veronika Vítková a Markéta Davidová skončily na 16., respektive 17. místě se ztrátou dvou minut.

Itálie slavila i po závodu s hromadným startem mužů. Nor Johannes Thingnes Bø na tomto šampionátu sice disponoval bravurní formou, dobré umístění ho ale stála poslední střelba, kde chyboval hned pětkrát. Naopak Dominik Windisch položku i přes husté sněžení zvládl a dojel si pro zlatou medaili. Zpočátku pozitivně vypadal závod i pro Tomáše Krupčíka. Na první položku přijížděl na 12. místě, střílel bezchybně a dokonce si polepšil na 9. místo. V průběhu závodu ale chyboval a po pěti trestných kolech se nakonec umístil na 20. pozici. Druhým Čechem na startu byl Michal Krčmář. Tomu se ale od začátku nedařilo a dojel tento 15km závod 28.

V celkovém součtu dopadlo toto mistrovství pro českou výpravu nejhůře za posledních osm let. „Zamýšlíme se, co dál. Musíme nastavit procesy tak, abychom byli schopni se vrátit do těch pozic, z kterých jsme teď malinko ustoupili,“ řekl prezident biatlonového svazu Jiří Hamza v rozhovoru pro ČT. Vedení provede analýzu šampionátu v následujících dnech.

Jana Kramlová

Počasí

Počasí

Letošní astronomické jaro začalo 20. března ve 22:58. Posun data jarní rovnodennosti z 21. března způsobují přestupné roky, které ne zcela korespondují s celkovým časem oběhu Země kolem Slunce. Ten trvá 365 dní, pět hodin a 49 minut, zatímco přestupný rok 366 dní, a zapříčiňuje tím časový rozdíl. Jarní rovnodennost se na datum 21. března vrátí až v roce 2102.

Začátek posledního zimního týdne přinesl oteplení na většině území Česka. Teploty místy vystoupaly na 16 °C, v horských oblastech se pohybovaly mezi 6 až 9 °C s ojedinělým mrholením. Nejnižší noční teploty klesly na 3 až 0, na horách pak na -3 až -6.

Teploty během dne budou postupně růst až do prvního jarního víkendu. V sobotu očekáváme jasno až polojasno s teplotami mezi 14 až 18 °C, ojedinělé ranní mlhy a postupné přibývání oblačnosti. Povane slabý proměnlivý vítr. Nedělní obloha bude oblačná až zatažená s nejvyššími denními teplotami v rozmezí 9 až 13 °C. Zároveň očekáváme mírný západní až severozápadní vítr, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Přechod studené fronty a severního proudění vzduchu přes naše území v nadcházejícím pracovním týdnu přinese mírné srážky a způsobí opětné ochlazení na celém území České republiky. Teploty se budou pohybovat mezi 4 až 10 °C přes den a 0 až -1 °C v noci.

Zuzana Doubravová