4. dubna 2019, Carolina č. 963

události od 27. března do 3. dubna


Z domova

Rozvolňování pravidel očkování si nemůžeme dovolit, říká ministr zdravotnictví Vojtěch

Česko se potýká s narůstajícím počtem výskytu spalniček. Jenom letos onemocnělo téměř 370 lidí. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že číslo do konce roku překročí hranici tisícovky nemocných, zatímco vloni statistiky evidovaly necelých 210 případů. O přínosech a rizicích současné praxe v očkování debatovali 28. března v Senátu politici a odborníci. Pozvání přijal i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vojtěch v průběhu diskuse odmítl zrušení povinného očkování. „Pokud bychom byli v době 98% proočkovanosti, situace by byla jiná,“ nechal se slyšet. Ministerstvo za posledních několik let registruje snižující se počet lidí, kteří prošli očkováním. V případě tzv. MMR vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám byla v roce 2010 proočkovanost 98 %. Údaje z roku 2017 ukazují pokles téměř o 15 %, a to na 83,5 %. Vojtěch připomněl, že lékařské kruhy uznávají hranici kolektivní imunity na 95 %.

Ministerstvo je každopádně ochotno diskutovat o jednotlivých parametrech. Například o zákazu účasti neočkovaných dětí na školách v přírodě. Organizace, mezi které patří také spolek Rozalio, argumentují tím, že postrádá logiku, aby neočkované dítě mohlo jet na pětidenní školu v přírodě, ale na delší pobyt nikoliv.

Vojtěch mimo jiné poukázal na důležitou roli médií v boji proti mýtům spjatým s očkováním. Jednou z nejrozšířenějších dezinformací je spojitost mezi vakcínami a autismem. Hana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti, zmínila, že přestože je nejdůvěryhodnějším zdrojem informací pro matky stále pediatr, narůstá podíl neověřených informací získaných z internetu. Podle ní chybí garantovaný zdroj informací. Ministerstvo slibovalo, že spustí takový portál vloni na podzim. Aktuálně to vypadá na polovinu roku letošního. Diskuse se věnovala i vládnímu návrhu, který zavádí odškodnění za nežádoucí důsledky očkování. V případě jeho schválení by se ČR připojila k dalším 20 státům, které takové opatření zavedly. „Je namístě, aby stát přijal odpovědnost, pokud určuje ze zákona povinnost očkovat se,“ uvedl Vojtěch.

Cabrnochová zmínila také, že se zvyšuje počet rodičů, kteří s očkováním váhají a odkládají ho tak dlouho, až dítě naočkovat nenechají. „Strach z nemocí vždy ale hraje v prospěch očkování,“ podělila se o své zkušenosti z praxe. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zachrání očkování dva až tři miliony životů ročně. V Česku odborníci odhadují, že díky očkování nezemře ročně 500 dětí a dalších 150 tisíc neonemocní.

Ze Senátu Tomáš Pacovský

Lidovci v Brně vyměnili vedení i název strany

Novým předsedou KDU-ČSL je poslanec Marek Výborný. Rozhodl o tom stranický sjezd konaný v pátek a sobotu 29. a 30. března v Brně. Na programu byly také volba nového vedení a změna oficiálního názvu strany. V neděli lidovci oslavili sté výročí vzniku strany.

Bývalý ředitel gymnázia a městský zastupitel Heřmanova Městce Výborný ve volbě porazil komunálního politika Jaroslav Vlacha a dosavadní místopředsedy strany a poslance Mariana Jurečku a Jana Bartoška. Ve druhém kole Výborný porazil Jurečku ziskem 67 % hlasů. Do nejvyššího stranického postu se dostal jako relativně neznámý politik, v politickém prostředí však vyrůstal. Jeho otec Miloslav Výborný působil jako ministr obrany nebo soudce Ústavního soudu.

Nový předseda v projevu podpořil své protikandidáty Bartoška a Jurečku na posty místopředsedů, poslední jmenovaný se však rozhodl dále nekandidovat. Jako první místopředsedkyni si Výborný přál senátorku Šárku Jelínkovou, která jakožto jediná kandidátka druhý nejvyšší stranický post získala. Řadovými místopředsedy se stali neúspěšný kandidát na předsedu Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec, náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek a brněnský zastupitel Petr Hladík. Vedení strany je kromě místopředsedy Bartoška úplně nové.

Marek Výborný v pozici nahrazuje Pavla Bělobrádka, nejdéle sloužícího lidoveckého předsedu po listopadu 1989. Ten se do čela strany dostal po prohraných volbách v roce 2010, kdy KDU-ČSL nepřesáhla pětiprocentní hranici hlasů nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. O tři roky později se však lidovcům pod Bělobrádkovým vedením podařilo jako zatím jediné české straně vrátit se do dolní komory parlamentu. KDU-ČSL je momentálně opoziční stranou a její voličské preference se pohybují okolo 4 %.

V sobotu lidovci debatovali o směřování strany a změně stanov. Také změnili oficiální název partaje, zkratka KDU-ČSL nahradila Křesťanskou a demokratickou unii – Československou stranu lidovou. Změnu lidovci odůvodnili argumentem, že mladí voliči si dosavadní plný název ve volebních lístcích často neasociovali s užívanější zkratkou názvu strany.

V neděli na brněnském výstavišti na sjezd navázaly oslavy stého výročí založení strany, která vznikla v lednu 1919 jako Česká strana lidová. Navštívilo je více než dva tisíce lidí z řad členů i veřejnosti.

Ondřej Štolc

Hodina Země: Památky, obce i domácnosti se ponořily do tmy

Na šedesát minut zmizely Vyšehrad, Špilberk nebo plzeňské Arcibiskupství. Rekordních 165 obcí, 7 firem, přes 750 jednotlivců a 11 památek se letos zapojilo do akce Hodina Země. Společně tak v sobotu vyjádřili nutnost změnit chování obyvatel planety v její prospěch. Celosvětovou kampaň koordinuje v ČR Ekologický institut Veronica.

Hlavním cílem projektu je upozornit na ekologické problémy, kterým naše planeta čelí. Mezi ty hlavní patří také nedostatek vody. Sucho je problémem nejen u nás, ale hlavně v rozvojových zemích. Kvůli zlepšení této situace je podle tiskové zprávy institutu Veronica nutné přestat spalovat fosilní paliva, zefektivnit průmysl, změnit složení naší stravy a snížit spotřebu ve vyspělých zemích. Je tedy potřeba, aby se ke zlepšení ekologické situace spojili jak jednotlivci, tak celá města a v neposlední řadě i politici na vysokých úrovních.

„Celý svět se shodl, že emise skleníkových plynů musí začít rychle klesat, na polovinu do roku 2030 a na nulu do 2050. Jen tímto postupem můžeme dosáhnout toho, že klimatické změny budou sice výrazné, ale zvládnutelné. Věříme, že letošní Hodina Země nebude pouze symbolickým aktem, ale budou za ní stát skutečné závazky, které přihlášené obce i jednotlivci splní,“ říká Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica. Na webových stránkách akce se může připojit každý. Někteří v sobotu od půl deváté na hodinu zhasli, jiní připojili i další cíle, kterých se pokusí dosáhnout. Například Frýdek-Místek plánuje, že sníží energetickou náročnost budov, Blatno na Chomutovsku bude více třídit odpad a v Prostějově chtějí více fotovoltaických panelů na budovách.

Prvotním iniciátorem akce byl Světový fond na ochranu přírody. V roce 2007 při prvním ročníku Hodiny Země v Austrálii zhasla světla na slavné budově opery v Sydney, do projektu se tehdy zapojily dva miliony lidí.

Jana Kramlová

Studentům se dostalo výsměchu a ignorace, budou dál stávkovat

Studenti, kteří chtějí, aby se klimatická krize přestala brát na lehkou váhu, budou 3. a 24. května znovu stávkovat. Nejsou spokojeni s dosavadním jednáním politiků. Poslanecká sněmovna řešila v reakci na studentskou stávku změny klimatu ve středu 27. března, ale podle studentů z jednání nevzešlo nic konkrétního a dostalo se jim výsměchu a ignorace.

„Na vypouštění emisí skleníkových plynů se podílí i Česká republika. V rámci Evropské unie jsme v přepočtu na obyvatele 4. největším znečišťovatelem. Politici mohou jednat. Mohou například zastavit rozšiřování těžby uhlí na dole Bílina. Místo odprodeje nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren je mohou zavřít. Mohou začít plně rozvíjet potenciál obnovitelných zdrojů. Obchod s fosilní energií je také obchodem s naší budoucností,“ uvedli na pondělní tiskové konferenci zástupci studentů.

Deset tisíc středoškoláků a středoškolaček dalo politikům při stávce 15. března dvoutýdenní ultimátum. „Uspokojivé by pro nás bylo, kdyby politici začali jednat a bylo by skutečně vidět, že to neberou na lehkou váhu. (…) Politici musí začít dělat to, k čemu se zavázali v Pařížské dohodě, což ale popírají a už teď nám dávají jasný signál, že to dělat nebudou. S řešením nepřicházejí, a přitom to jsou oni, kdo s ním má přijít,“ řekl mluvčí Fridays For Future Petr Doubravský.

Členka pražské skupiny hnutí Fridays For Future Anna Lozsi přiblížila jeho plány: „Budeme jednat s magistrátem a budeme chodit na interpelace. Politici by se ale hlavně měli scházet s vědci, ne s námi, nejsme odborníci.“

V dubnu a květnu se budou konat různé přednášky, workshopy a otevřená setkání s klimatickou tematikou v různých městech České republiky. Fridays For Future je iniciativa studentů a studentek, kteří se odvolávají na loňskou zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN. Vyplývá z ní, že obyvatelé planety Země mají pouze 12 let na to, aby začali dělat opatření nezbytná k odvrácení ekologického kolapsu. Na nedodržování Pařížské klimatické dohody začala upozorňovat patnáctiletá Švédka, když v létě 2018 Švédsko zachvátila vlna veder a rozsáhlé lesní požáry. Přidaly se k ní desetitisíce následovníků v Evropě, Austrálii či Kanadě.

Z tiskové konference Kateřina Zemanová

Tmavá stránka světla: Přesvícení měst si vybírá svou daň

Příčiny, dopady a možné regulace světelného znečištění byly tématem úterního semináře Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj. Konal se v pražské budově ČSVTS a vystoupili na něm Pavel Suchan z AV ČR, Zdeňka Bendová za UK, Lenka Maierová z ČVUT, Martin Škorpík z NP Podyjí a technik Hynek Medřický. Přednášky poskytly i praktické rady, jak si individuálně od nadměrného osvětlení alespoň částečně ulevit.

První zmínka o světelném znečištění se objevila již roku 1937 v stížnostech z řad astronomů, kterým nadbytečné světlo kazilo pozorování. V současné době tento problém stále graduje a přidala se k němu další rizika zahrnující bezpečnostní, zdravotní, ekologické i ekonomické aspekty, na které upozornil astronom Pavel Suchan.

„Často zapomínáme, na co všechno svítíme a jak moc jsme přesvíceni,“ varovala vědecko-výzkumná pracovnice Lenka Maierová. Světelné znečištění je definováno jako nežádoucí vedlejší efekt provázející umělé osvětlení. Ačkoli neexistuje zákonem stanovená hranice přesvícení, je tento jev rostoucím mezinárodním problémem, který je patrný i běžným pozorováním. Zdravotní problémy lidského organismu způsobuje zejména rozhození tzv. cirkadiánních hodin a tvorby melatoninu, nutných ke kvalitnímu spánku a potažmo pro správné fungování těla. Globální studie dále dokládají zhoršení metabolismu, častější výskyt psychologických a civilizačních chorob, a dokonce i nárůst množství rakovinotvorných buněk u lidí žijících v oblastech se zvýšenou hladinou světelných emisí, jimž se ve své prezentaci věnovala Zdeňka Bendová z Univerzity Karlovy.

Ekologické hledisko dlouhodobě zkoumají odborníci v NP Podyjí, avšak výzkum zahrnuje celou republiku. Martin Škorpík uváděl i přímou souvislost městského přesvícení se zvýšeným úbytkem hmyzu a snížením úspěšnosti hnízdění ptactva narušením jejich přírodních cyklů, které v kombinaci s dalšími přesahy lidské činnosti znamenají obrovské nebezpečí nejen pro přírodu.

Pozornost dle odborných studií vyžaduje i barva světla. Studené odstíny, tedy především modré a bílé světlo z obrazovek či LED osvětlení, narušují přírodní rovnováhu a biologický rytmus, a to již po několikaminutové expozici v době po západu slunce, kdy tyto spektrální složky světla v přírodě přirozeně mizí. Z doporučení technického experta Hynka Medřického mohou lidskému organismu v osobní potřebě významně pomoci obrazovkové filtry, jako například tzv. Night Shift, noční režim, které jsou vyhledatelné v nastavení většiny současných elektronických zařízení a rozložení barev vhodněji upraví. „I s filtrem je pořád nejlepší mobil zavřít a jít spát,“ dodal Medřický.

Experti se závěrem shodli, že i když se světelnému znečištění nemůžeme v městském prostředí zatím vyhnout úplně, existuje potenciál, jak jej omezit. „Sviťme jen tehdy, kdy je to potřeba, pouze tolik, kolik je potřeba, a jen tam, kam je potřeba. Sviťme na zem, ne do nebe a ostatním do očí,“ uvádí server svetelneznecisteni.cz.

Ze semináře STUŽ Zuzana Doubravová

Kritika NATO: Chceš-li mír, musíš připravovat mír

Ne každý se raduje z oslav 20. výročí vstupu České republiky do NATO. V pátek 29. března se ve Slovenském domě v Praze konala konference ČR – EU – NATO – Jak dál? kritizující angažovanost českého státu v Severoatlantické alianci. Organizoval ji předseda asociace Vojáci proti válce Jiří Bureš a zaštiťoval poslanec Evropského parlamentu Jaromír Kohlíček (KSČM).

Hlavními mluvčími byli Jiří Bureš a známý politolog a vysokoškolský profesor Oskar Krejčí. Burešův příspěvek se zaměřil na kritiku projektů NATO a zapojení české armády, především bombardování Jugoslávie v roce 1999 nebo nakonec zrušenou výstavbu protiraketového radaru v Brdech. „Pokud pro nás (NATO) udělalo něco dobrého, já o tom nevím,“ řekl dokonce.

Profesor Krejčí upozornil na fakt, že členské země Severoatlantické aliance vydaly za rok 2017 na obranu zhruba 900 miliard dolarů, což představuje více než polovinu výdajů celého světa, a je tedy v hrubém nepoměru k nákladům, které do obrany investovaly Čína a Rusko, dvě významné armádní velmoci a tradiční protivníci USA a NATO. Dále hovořil o nebezpečí autonomních zbraňových systémů a umělé inteligence ve světových armádních složkách. „Postup zdokonalování dronů je tak rychlý, že k zásadním proměnám, které povedou i ke změně pojetí války, podle mého názoru dojde během deseti patnácti let,“ prohlásil. Varoval před přílišným spoléháním na vojenskou technologickou převahu. Vyhradil se proti klasické tezi ‚Chceš-li mír, připravuj válku‘ a řekl: „Chceš-li mír, musíš připravovat mír.“

Krejčí se také zabýval otázkou, jaké je postavení Česka vůči ostatním státům a jaký je s ohledem na to český národní zájem. „Armádu klasického typu český stát nepotřebuje,“ uvedl. Vyjádřil se, že historicky česká armáda nebyla schopna svým protivníkům čelit. „My potřebujeme aktivní demokracii,“ tvrdil. Zpochybnil, že NATO zajišťuje ČR záruku bezpečnosti, a místo toho vyzval k vytvoření nové bezpečnostní architektury v Evropě a adoptování švýcarského či rakouského modelu. Asociace Vojáci proti válce se pod Burešovým vedením vymezuje vůči NATO již od svého založení v roce 2006. Profesor Krejčí se aktivně zapojil do kampaně proti umístění protiraketové obrany v Česku a podle Ministerstva vnitra ČR je veden v seznamu bývalých agentů Státní bezpečnosti.

Poslanec EP Kohlíček, který debatu moderoval, je signatářem levicové platformy Restart a častým přispěvatelem na internetovém portálu Parlamentní listy.

Ze Slovenského domu Jakub Chodil

Lidé si protestními pochody připomněli tragickou smrt malého chlapce

V Praze, Lounech a několika dalších městech v Česku se o víkendu uskutečnily pochody proti týrání dětí. Tento protest byl reakcí na tragickou smrt tříletého chlapce, kterého měl letos v únoru utýrat jeho dvacetiletý otčím. Policie muže obvinila z vraždy a týrání svěřené osoby.

V Lounech, které byly centrem protestu, se lidé začali scházet v sobotu okolo 14. hodiny odpolední. Desítky z nich se připojily k podpisu petice za zvýšení trestů pro pachatele trestných činů spáchaných na dětech. Cílem bylo shromáždit alespoň deset tisíc podpisů. „Chceme, aby se takový případ už nikdy neopakoval. Budeme bojovat za přísnější tresty pro pachatele a za práva dětí. Touto akcí chceme také lidem otevřít oči, aby se nebáli podezření na týrání dětí hlásit úřadům,“ uvedla podle iDnes.cz organizátorka lounského pochodu Lucie Veselá.

Fond ohrožených dětí svolal pochody také do Prahy, Ostravy, Uherského Hradiště, Českých Budějovic a Libochovic. Podle vyjádření Daniely Brníkové, ředitelky Klokánku Teplice a Ústí nad Labem, pro Carolinu se nejedná o ojedinělý případ tak otřesného zacházení s dětmi. Počet týraných dětí se dle ní pohybuje kolem osmi až devíti tisíc za rok. Toto číslo zahrnuje děti týrané, ale i ty zneužívané nebo zanedbávané. Primární důležitost přikládá tomu, aby se o podezření dozvěděly úřady a ty pak co nejrychleji zasáhly v zájmu dítěte.

Ve městě Libochovice pořadatelé připravili propagační materiály přibližující jak alarmující případ smrti tříletého chlapce, tak instrukce, co dělat, pokud se někdo ve svém okolí s podezřením na týrání dětí setká. Že se s malým chlapcem v domácnosti špatně zachází, údajně vědělo mnoho lidí, avšak nikdo trestní oznámení nepodal. Roli zde také hrála skutečnost, že hoch neměl v Lounech trvalé bydliště, tudíž pracovníci tamního odboru sociální péče nemohli rodinu sledovat.

Ester-Marietta Sidibé

Pražská zoo pokřtila dvě nová opičí mláďata a vstoupila do své 88. sezony

Zoologická zahrada hl. m. Prahy v sobotu 30. března slavnostně zahájila 88. sezonu, která se nese v duchu hesla Enrichment – zvířata v pohodě. K této příležitosti vedení pro návštěvníky uspořádalo křty mláďat primátů guerézy pláštíkové Lopi a gibona stříbrného Abu-abu, otevření velkokapacitních toalet s expozicí trusu, přivítání nového druhu do svých voliér kagu chocholatého a vernisáž výstavy fotografií Orlí lovci.

Návštěvníky přišli u vzdělávacího centra přivítat ředitel zoo Miroslav Bobek, náměstek pražského primátora Petr Hlubuček a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Bobek jako hlavní body sezony uvedl jarní představení nové expozice posvátných žab z jezera Titicaca a otevření Rákosova pavilonu pro nejvzácnější papoušky v létě. Také zmínil snahy do budoucna zlepšit přístupnost zoologické zahrady, již zhoršilo zřícení Trojské lávky v prosinci roku 2017.

Kmotry samičky guerézy Lopi se stali herečka Jitka Schneiderová a předseda TOP 09, europoslanec a zastupitel hlavního města Prahy Jiří Pospíšil. Ten návštěvníky vyzval, aby se chovali lépe ke zvířatům: „Řešíme množírny, řešíme týrání zvířat. (...) Protože zvíře je nejlepší přítel člověka, ale ne vždy je člověk nejlepším přítelem zvířete,” citoval podle svých slov sběratelku a mecenášku umění Medu Mládkovou.

Dalšího křtu se účastnili herec Jiří Dvořák a rektor Tomáš Zima. Samice Abu-abu je teprve 88. gibon stříbrný, který na světě žije v lidské péči. Na její uvítání navázalo otevření expozice odlitků a fosilií trusu u nového objektu velkokapacitních toalet a představení dvou samečků vzácného kagu chocholatého, které zoo získala z německého ptačího parku Walsrode. Tyto opeřence přišel příhodně přivítat herec Ondřej Sokol. Závěrečnou položkou programu byla výstava snímků kazašských pastevců, kteří využívají orly k lovu zvěře, fotografa Václava Šilhy.

Ze Zoo Praha David Laufer

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

První žena v Grasalkovičově paláci. Čaputová zvolena slovenskou prezidentkou

Do prezidentského křesla na Slovensku usedne poprvé v historii žena. V sobotním druhém kole přímé volby získala favorizovaná Zuzana Čaputová 58,4 % hlasů, a porazila tak Maroše Šefčoviče se 41,6 %. Volební účast necelých 42 % byla nižší než v prvním kole a vyvolala diskusi o síle mandátu prezidentky zvolené přibližně 24 % populace. Čaputová nahradí současného prezidenta Andreje Kisku ve funkci 15. června.

„Děkuji všem, co jste byli se mnou, a slibuji vám, že budu s vámi. Budu s těmi, co jste mi dali hlas, ale budu i s těmi, jejichž důvěru jsem si zatím nezískala, a budu se o ni ucházet dále při výkonu svého mandátu,“ prohlásila Čaputová ve svém volebním štábu po sečtení většiny hlasů. Ve svém proslovu dále uvedla, že svůj mandát považuje za silný. Na otázku, jak plánuje sjednotit Slovensko, odpověděla, že představu oddělených táborů vnímá jako iluzorní a vše je otázka ochoty vést dialog. „Byla to hra nejen o prezidentské křeslo, ale o znovuobnovení důvěry veřejnosti v politiku a politiky,“ zhodnotila volby Čaputová v rozhovoru pro ČT24.

Dříve než vítězka promluvil k veřejnosti neúspěšný kandidát Maroš Šefčovič. „Právě jsem telefonoval se Zuzanou Čaputovou a blahopřál jsem jí ke zvolení slovenskou prezidentkou,“ uznal svou porážku ještě před sečtením všech hlasů. „Chtěl bych poděkovat voličům, kteří mi dali svůj hlas. Považuji to za velký závazek a budu přemýšlet, jak s tak velkým závazkem vůči všem, se kterými jsem se setkal a hovořil, v budoucnosti naložím.“ Šefčovič dále odpovídal na otázky tisku a řekl, že si váží strany Směr-SD a voličů, kteří ho podpořili, neboť jinak by na druhé kolo nedosáhl. Dodal, že jediné, co ho na volbách mrzí, je nízká volební účast.

Slovenská, česká i světová média v reakci na výsledek voleb píší o zvolení demokratické a proevropské kandidátky, která vsadila na hodnoty slušnosti, pravdy a demokracie. U voličů bodovala svým nekonfliktním, otevřeným přístupem a novým, svěžím způsobem vedení kampaně. Agentura AP uvádí, že v konzervativní zemi vyhrála rozvedená matka podporující práva homosexuálů. Z českých politiků gratulovali Čaputové na Twitteru premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Mluvčí prezidenta ČR na Twitter napsal, že se Miloš Zeman těší na setkání v ČR.

Zuzana Čaputová chce čas zbývající do inaugurace věnovat přípravě na výkon mandátu. Do prezidentského paláce oficiálně vstoupí 15. června a její první zahraniční cesta neporuší tradici novodobých česko-slovenských vztahů, povede do České republiky.

Karolína Schubertová

Zeman se v Rakousku setkal s prezidentem Van der Bellenem i s krajany

Prezident Miloš Zeman třídenní návštěvou Rakouska ukončil tradiční sérii cest do sousedních států rok od začátku svého druhého mandátu. Zeman se kromě českých krajanů setkal také s rakouským prezidentem, s nímž probíral budoucí ekonomickou spolupráci obou zemí.

Úterního setkání s krajany a zástupci českých spolků se ve Vídni zúčastnila zhruba stovka vídeňských Čechů. Zeman ve svém projevu poděkoval krajanům za posilování česko-rakouských vztahů a ocenil mj. činnost Školského spolku Komenský zastřešujícího českojazyčnou školu, kterou v rakouském hlavním městě v současnosti navštěvuje na 600 žáků. Středeční program prezidenta zahrnoval setkání a slavnostní oběd s jeho rakouským protějškem Alexandrem Van der Bellenem v Hofburgu. Hlavy států spolu později vystoupily na rakousko-českém hospodářském fóru. Kromě první dámy Ivany Zemanové českého prezidenta na návštěvě doprovází třicetičlenná podnikatelská delegace. Ta s rakouskými zástupci jednala mj. o spolupráci v oblasti infrastruktury, a to především o dokončení výstavby dálnic Brno-Vídeň a Praha-Linec. Zeman chtěl s rakouskými představiteli hovořit také o projektu vodního koridoru mezi Dunajem, Odrou a Labem, protože ho dlouhodobě propaguje. Sešel se také s bývalým rakouským prezidentem Heinzem Fischerem.

Ve čtvrtek měl Zeman na programu setkání jak s bývalým rakouským kancléřem Franzem Vranitzkym, tak s neúspěšným kandidátem na prezidenta a současným ministrem dopravy Norbertem Hofferem. Právě Hoffera Zeman při posledních prezidentských volbách podpořil.

Štěpán Svoboda

Ekonomika

Češi obědvají častěji a zdravěji, ale také více spěchají

Od roku 2009 se pohled Čechů na stravování výrazně změnil. Společnost Edenred, která tento desetiletý vývoj sledovala, prezentovala své poznatky 28. března na tiskové konferenci. Podle průzkumu stravovacích návyků například mnohem častěji obědváme. Sedm z deseti Čechů si dopřeje oběd každý pracovní den, což je o 14 % více než před deseti lety. Dále se více zajímáme o nutriční vyváženost jídla.

Naopak již tolik nelpíme na velikosti porcí, což bylo ještě v roce 2009 jedním z hlavních faktorů. Podle průzkumu, který vychází z odpovědí 1150 respondentů, je pro Čechy při výběru nejdůležitější chuť. Zajímavostí je, že nás nejméně zajímá, kolik za jídlo utratíme. To je ale z velké části dané tím, že často chodíme do restaurací, které nabízejí zvýhodněné polední menu. V ČR je podniků s touto nabídkou mnohem více než v jiných evropských státech.

Program FOOD založila před deseti lety společnost Edenred ve spolupráci s EU. Cílem bylo zlepšit stravovací návyky zaměstnanců. V Česku postupně vznikla síť se stejnojmenným názvem FOOD, která dnes sdružuje 1587 restaurací. Aby mohla být restaurace zařazena do programu, musí splnit určitá kritéria – například nabízet dvakrát týdně jídlo z ryb nebo luštěnin, nabízet poloviční porce, saláty a nesmažené přílohy. Podmínkou je také uvádět nutriční hodnoty. Pokud podnik kritéria splňuje, je označen zelenou samolepkou, která mu může pomoci v růstu. „Restaurace v síti FOOD za poslední čtyři roky hlásí nárůst svých tržeb o 43 %,“ doplňuje manažerka projektu Michaela Číhalíková.

Podle nejrůznějších průzkumů je trend zdravějšího stravování jasně patrný i v dalších evropských zemích. A restaurace na to reagují. Zástupce restaurací Olive Petr Janoušek na tiskové konferenci popsal dnešního zákazníka jako klienta, který hledá nové chutě a energeticky vyvážené jídlo, požaduje také výběr bezlepkových, bezlaktózových nebo veganských jídel. „Poslední roky platí, že zákazník nevyžaduje velikou porci, preferuje vitální porci klidně za zvýšenou cenu,“ uvedl. Strávník si také potrpí na rychlý výdej – rychlost obsluhy je podle Čechů druhým nejdůležitějším faktorem.

Z tiskové konference v karlínské kavárně Mojo Adéla Šponerová

Kultura

Plzeňští cestovatelé po 60 letech zopakovali asijskou cestu Zikmunda a Hanzelky

Proslulou cestu po Asii Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky se po necelých šedesáti letech rozhodli zopakovat dva cestovatelé z Plzeňského kraje Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek. O svých zážitcích a zkušenostech vydali knihu pojmenovanou Zikmund 100 na počest letošních stých narozenin Miroslava Zikmunda. Text knihy, kterou ve čtvrtek 28. března slavnostně pokřtila herečka Lenka Krobotová, napsal Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha publikaci vybavil svými fotografiemi míst, jež před lety zdokumentovali Zikmund s Hanzelkou. Vzniklo tak 195 jedinečných retrospektivních dvojic fotografií zachycujících proměnu času a světa, které darovali Miroslavu Zikmundovi k narozeninám.

Stejně jako jejich cestovatelské vzory v roce 1959 i oni začali cestu v Turecku, projeli postupně Blízký východ, indický subkontinent, jihovýchod Asie, Japonsko a země bývalého Sovětského svazu s tím rozdílem, že tentokrát nejeli vozem Tatra 805. Kvůli omezenému času a rozpočtu využívali k překonání větších vzdáleností letadla. Zatímco Zikmund a Hanzelka strávili na cestě po Asii pět let, oni to museli stihnout za devět měsíců. Celkem navštívili 32 zemí a urazili 130 tisíc kilometrů. Na cestě se pokusili zachytit, jak se jednotlivá místa a jejich obyvatelé změnili. V Siallaganu na Sumatře se jim dokonce podařilo vyfotit vnučku ženy, s níž se v roce 1962 vyfotil Miroslav Zikmund.

Kromě knihy, kterou vydalo nakladatelství CPress, se už konala také výstava fotografií v Plzni a na 11. duben je naplánovaná premiéra dokumentu Cesta jako žádná ze sta v rámci filmového festivalu Finále Plzeň, jenž zachycuje Tomáše Vaňourka a Lukáše Sochu při jejich cestování. „Ještě je brzo na to, abychom celou cestu zhodnotili, přijeli jsme teprve před třemi měsíci a pořád máme spoustu práce. Náš projekt tím rozhodně nekončí, čeká nás premiéra filmu a domlouváme i výstavu v Praze. No a koneckonců pánové Zikmund s Hanzelkou nejeli jenom asijskou cestu,“ řekl v závěru křtu knihy Tomáš Vaňourek.

Z Kavárny, co hledá jméno Anna Pěkná

Divácky úspěšný Febiofest míří do regionů. Vítězným filmem je slovenský Ostrým nožem

Pražská část 26. ročníku mezinárodního filmového festivalu Febiofest je minulostí, během 21. až 29. března akci navštívilo několik desítek tisíc filmových fanoušku. Festivalovou cenu Kristián si odnesli Jiří Menzel, jeden z hlavních diváckých tahounů Bille August a soutěžní snímky Ostrým nožem režiséra Teodora Kuhna a Náklad Ognjena Glavoniće.

„Nejvíce oslovoval Louis Garrel, jak svou bezprostředností, tak otevřeností,“ hodnotí Fero Fenič, prezident festivalu. Tento francouzský herec přijel na festival představit svůj autorský film Věrní nevěrní (viz Carolina 962), který má v kinech premiéru 4. dubna. Dalším z významných hostů byl i dánský režisér a držitel Oscara za film Pelle Dobyvatel Bille August. Ten v Praze prezentoval svoje nové drama Šťastný to muž. Zároveň si ve čtvrtek 28. března při slavnostním večeru v multikině Cinestar Anděl odnesl cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii.

Letošní ročník Febiofestu diváci jistě nepřehlédli, oproti původnímu plánu museli pořadatelé projekce ještě přidávat. „Jako první mizely lístky na komedie a oddechovější hitové filmy, jako letos například Lajko – Cikán ve vesmíru nebo Babička v mrazáku. Samozřejmě to není pravidlo, velice navštěvovaný byl i film Arctic, což je takový spíše drsný severský thriller,“ shrnuje filmové úspěchy letošního ročníku Anna Kopecká, jeho programová ředitelka.

Tradičně o ceně v hlavní soutěži Nová Evropa rozhoduje porota složená z amatérských filmových fanoušků, jejího vedení se po loňské předsedkyni Martě Kubišové ujal fotograf Jan Saudek. Vítězem sekce se stal slovenský film režiséra Teodora Kuhna Ostrým nožem, jenž v hodnocení předstihl dalších devět snímků nastupujících evropských filmařů a současně byl velmi atraktivní pro návštěvníky. Za „emotivní drama o otci, jemuž skupina neonacistů zavraždí syna a on si musí pro spravedlnost dojít sám“, jak uvádí český distributor filmu, si tvůrci odnesli výhru pět tisíc eur.

Předávala se též Amnesty International Febiofest Award snímkům s tematikou lidských práv, tu získal Náklad režiséra Ognjena Glavoniće. Jde o režijní debut srbského tvůrce, který reflektuje stále aktuální téma nedávné minulosti bývalé Jugoslávie. Cenu za celoživotní přínos kinematografii si odnesli dva filmaři, již zmíněný Bille August a Jiří Menzel, za nějž cenu převzala jeho žena, Olga Menzelová.

Po pražské části festivalu Febiofest pokračuje od 1. do 18. dubna v dalších 14 městech: České Budějovice, Hradec Králové, Plzeň, Beroun, Jihlava, Ostrava, Mikulov, Kladno, Liberec, Děčín, Olomouc, Uherské Hradiště, Chomutov a Zlín. Slavnostní zakončení bude tradičně ve Zlíně.

Z Febiofestu Pavel Mazanec

V Českém muzeu hudby začala výstava Import / Export / Rock’n’Roll

Na různé podoby importu a exportu populární hudby šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let 20. století se od 29. března mohou těšit návštěvníci Českého muzea hudby v Praze na Malé straně. Na zhruba 270 m² se nachází přibližně 200 exponátů. Zejména pak hudební nosiče, hudební nástroje, technika atd. K nejvýznamnějším z nich patří typ kytary člena Beatles George Harrisona, která se vyráběla právě v Československu, nebo vlastnoručně vyrobený gramofon Pavla Kratochvíla, manažera kapely Olympic a Plastic People.

Expozice se dělí do několika tematických okruhů, které se zabývají českou hudební scénou a porovnávají ji s tou zahraniční nebo exilovou. První část znázorňuje pokusy režimu znemožňovat občanům poslech hudby zahraničních či tuzemských zakázaných autorů a nepovolených rádií. K tomu sloužily převážně cenzura a také tzv. rušičky signálu, které se definitivně přestaly používat až v roce 1988. Establishment viděl západní kulturu jako nevítanou ideologii, která by mohla negativně ovlivnit zdravý vývoj socialistického člověka. „V dnešní době už je poměrně těžké představit si, jaké obtíže s sebou za minulého režimu neslo poslouchat oblíbeného západního interpreta. Tato výstava poukazuje mimo jiné právě na nejrůznější způsoby, jakými si tehdejší fanoušci hledali cestu ke svým oblíbencům,“ dodává ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Jen sporadicky se pouštěl pop a rock i do československých rozhlasových stanic. Pokud chtěl posluchač legálně slyšet hudbu západního světa, musel se většinou spokojit s českou či slovenskou verzí. Licence na celou hudební stopu byla podle režimu příliš drahá a cizí jazyk nepřipadal v úvahu. Druhá část expozice porovnává originální zahraniční skladby s tuzemskými covery, jako Džínovej kluk v podání Hany Zagorové a původní píseň Girls Just Wanna Have Fun. Návštěvníkům jsou u všech zvukových exponátů k dispozici sluchátka. Výstava zmiňuje i různé hudební časopisy, knížky, festivaly a vydavatelství gramodesek.

Jednou z možností získání desek se zakázanou hudbou byla tzv. španělská ulice, na níž veksláci prodávali pašované hudební nosiče. Jejímu věrohodnému ztvárnění napomohla kamenná podlaha samotného muzea.

Největším trnem v oku normalizačního establishmentu byl samizdat. Hudbu si často autoři sami nahrávali, šířili, ale také za ni byli trestáni. Příchozí si na dobových přístrojích mohou takové nahrávání kazety vyzkoušet. Na jednom z panelů je představen Petr Cibulka, člověk, který publikoval vše, co se k němu dostalo. O prodeji svých kazet si vedl evidenci, později známou jako Policejní kniha. I ta je v expozici k vidění. Poslední část výstavy připomíná tváře exilové hudby v čele s Karlem Krylem.

Expozici Import / Export / Rock’n’Roll, která potrvá až do ledna příštího roku, připravili Peter Balog, Petr Ferenc, Mariana Lebedová a Kamila Marešová. Národní muzeum k výstavě organizuje doprovodný program. První akcí bude 6. dubna Import / Export / Fashion s módní přehlídkou nové kolekce značky Lazy Eye, jejíž spoluautorkou je herečka Vica Kerekes. Nabídne modely inspirované 70. a 80. lety a stylem hudebních ikon té doby.

Z Českého muzea hudby Petra Tomášková

Snímek #FollowMe ovládl festival Jeden svět

Nizozemský dokument trhá rekordy 21. ročníku festivalu dokumentárních filmů za lidská práva Jeden svět. Největší návštěvnost, největší počet projekcí a studentská cena za nejlepší film festivalu, to jsou tři nej, kterými se pyšní nový počin mladých tvůrců Nicolaase Veula a Duca Coopse.

Hlavní aktér filmu, reportér Nicolaas, se rozhodl rozkrýt zákulisí jedné z nejpoužívanějších sociálních sítí světa – Instagramu. Ten má podle statistik z ledna letošního roku více než jednu miliardu aktivních účtů, zatímco více než půl miliardy je online každý den. V Čechách má svůj instagramový profil zhruba 40 % lidí a toto číslo stále stoupá. Také akcie této aplikace, spadající pod Facebook, meziročně rapidně rostou. Spokojení uživatelé a hezké obrázky jsou ale jen jedna strana mince. Ta druhá, odvrácená, je podle Nicolaase a dalších více než děsivá.

Falešné účty, miliónový bussines těžící z touhy po popularitě, indické „klikací továrny“ a ruská aplikace živící single matky, tím 50minutový dokument ohromil nejen zaryté fanoušky Instagramu, ale i starší generace, které o něm dosud věděly pouze z doslechu. K filmu se několikrát vyjádřil správce Instagramu Člověka v tísni Jan Kára, host debaty následující po projekci v Liberci. „Film získal studentskou cenu festivalu Jeden svět. Velmi se mu daří, jenom v Brně se dává jedenáctkrát, to je víckrát než v Praze. Největší zájem o projekce mají střední školy, ale film je pro všechny,“ uvedl.

Není divu, že studenti film doslova hltají. Průměrný věk více než poloviny uživatelů této aplikace je totiž 13-34 let. „Tento snímek jsme vybrali, protože se bezprostředně týká takřka nás všech, mladých lidí. Díky němu jsme mohli nahlédnout pod pokličku věcí, o kterých tušíme, že se dějí, ale často si to ani nechceme připustit,“ vysvětluje studentská porota své rozhodnutí o vítězném filmu.

Festival Jeden svět odstartoval počátkem března v Praze, odkud se v polovině měsíce přesunul do dalších 35 měst v celé České republice. V regionech potrvá do 13. dubna. Na projekce se diváci mohou těšit ještě v Děčíně, Mladé Boleslavi a dalších 12 městech.

Z Experimentálního studia v Liberci Anna Maděrová

Poslední březnový víkend zpestřila akce Dyzajn market Jaro

První letošní Dyzajn market se uskutečnil o víkendu na náměstí Václava Havla u Národního divadla v Praze. Největší česká open-air prodejní výstava dala prostor 184 převážně českým a slovenským autorům. Dyzajn market Jaro se také zaměřil na módní přehlídky, výstavy, koncerty, workshopy a charitativní projekty.

Na piazzetě Národního divadla si mohli návštěvníci prohlédnout a zakoupit výrobky od tvůrců, designerů a umělců z odvětví, jako jsou šperky, porcelán, móda, papírnictví či bytové doplňky. Občerstvit se mohli u dvaceti stánků s jídlem a pitím. Nechyběl ani doprovodný program, v jehož rámci se konaly tři koncerty a dvě divadelní představení.

Tématem výstavy bylo heslo ZtěSNI Dyzajn. Patnáct autorů vytvořilo speciální projekty přímo pro Dyzajn market Jaro, ze kterých mohli návštěvníci vybírat ten nejlepší. Jeden z hlasujících získá kolekci designerských výrobků v hodnotě 15 tisíc korun. Vítězný projekt zveřejní organizátoři na sociálních sítích a odmění ho bezplatnou účastí na všech letošních Dyzajn marketech.

Dyzajn market Jaro nabídl také zajímavý program pro děti. Součástí výstavního prostoru byl kreativní dětský koutek s tématem Ze života hmyzu. V sobotu i v neděli dopoledne se na pódiu odehrálo dětské divadlo.

Projekt Dyzajn market vznikl v roce 2010. Zakladatelka Terezie Tunková pociťovala v České republice nedostatek podobných akcí. Dyzajn market se koná šestkrát ročně na náměstí Václava Havla. Jeho předností je vstup zdarma, bez bariér a možný je i s domácími mazlíčky.

Z Dyzajn marketu Jaro Hana Grohová

Sport

Počasí

Víkend přinesl vyšší teploty, přes Česko se pak přehnala studená fronta

Zatímco do čtvrtka se teploty pohybovaly mezi 8 až 11 stupni Celsia, v pátek ve dne ukázala rtuť teploměru až na 17 stupňů. Vyšší denní teploty se držely i přes víkend a v Brně dosáhly i na 19 stupňů. Noční teploty se na většině území stabilně držely okolo 4 stupňů. V noci z pátku na sobotu v jižních Čechách dokonce teplota klesla pod bod mrazu (-1). V sobotu jsme si na většině území Česka mohli užívat vyšší teploty s relativně nízkou mírou oblačnosti. V neděli se ve středních a východních Čechách kvůli rozpadající studené frontě zatáhlo o něco víc a ojediněle došlo i na mírné srážky.

V průběhu pondělí a úterý už převládalo spíše polojasno s teplotami o poznání nižšími, než jaké panovaly o víkendu. V důsledku postupující studené fronty se k nám na začátku týdne dostával spíše chladný vzduch a teploty klesly na 11 až 13 stupňů. Od úterý však začíná být znovu teplo s mírně zvýšenou oblačností. Ve středu se už teplotní maxima zvedají na 20 stupňů Celsia stále s mírnou oblačností a ojedinělými přeháňkami či srážkami na západě. Ve čtvrtek by se počasí nijak zásadně měnit nemělo a v pátek můžeme počítat s mírným snížením teplot a zvýšenou oblačností, místy i s deštěm.

Filip Karban