11. dubna 2019, Carolina č. 964

události od 3. do 10. dubna


Z domova

Klaus ml. zůstává v čele školského výboru. Podržely ho zřejmě ANO, KSČM a SPD

Poslanec bez politické příslušnosti Václav Klaus mladší uhájil ve středu 3. dubna pozici předsedy sněmovního školského výboru. Jeho členové nového kandidáta Martina Baxu nezvolili, v tajné volbě dostal šest z 21 hlasů. Změnu žádala ODS, protože post podle povolebních dohod připadl právě jí a současného šéfa Klause mladšího v polovině března ze svých řad vyloučila.

„Byli jsme přesvědčeni o tom, že ve Sněmovně platí dohody. Výsledek dnešní volby jasně ukazuje, že toto neplatí. Hnutí ANO zjevně nestojí o dodržování dohod,“ řekl místopředseda ODS Martin Baxa pro ČT24. Oponenti mu vyčítali hlavně kumulaci funkcí, které už zastává. Baxa v případě zvolení chtěl skončit ve výboru pro veřejnou správu a v několika podvýborech, které se oblasti týkají. Odstoupil by také z čela podvýboru pro kulturu. Podle Baxy nejspíš hlasovaly proti ANO, KSČM a SPD.

Výsledek kritizuje i předseda ODS Petr Fiala. „Je to prolomení dosavadních zvyklostí v Poslanecké sněmovně i porušení pravidla poměrného rozdělení míst v čele výborů,“ napsal na Twitteru. ODS podle něj bere tento „mocenský krok dalších parlamentních stran“ na vědomí a bude na něj při dalším postupu „adekvátně reagovat“.

Proto už v dolní komoře parlamentu vzniká záložní plán. O Klausovi mladším by mohli rozhodnout všichni poslanci. „Není možné, aby člověk, který srovnává Sněmovnu s židovskými výbory, vedl výbor,“ řekl pro Aktuálně.cz Petr Dolínek z ČSSD.

Výrok, v němž Klaus přirovnal projednávání nařízení Evropské unie k rozhodování židovských výborů o transportech, vedl k jeho vyloučení ze strany. ODS tak rozhodla v polovině března, dále mu vytýkala, že jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval její dobré jméno. Za zmíněný výrok se ve Sněmovně omlouval i šéf Fiala. Klaus ml. nyní chystá novou stranu.

Dominik Tománek

Výbuch poničil radnici v Rýmařově. Policie zadržela podezřelého

Policie prošetřuje výbuch na radnici v Rýmařově na Bruntálsku. Exploze, která se ozvala v úterý 9. dubna kolem sedmnácté hodiny, nikoho nezranila. Vyšetřovatelé zajistili stopy a ve večerních hodinách zadrželi podezřelého. Starosta obce spekuluje o využití trhaviny.

„Zadrželi jsme osobu, která je prověřována v souvislosti s explozí. Mohu zatím sdělit jen to, že technická závada za explozí nebyla. Další okolnosti jsou předmětem prověřování,“ sdělila serveru iDnes.cz policejní mluvčí. Také upřesnila, že se během noci na místě pohybovaly dvě desítky vyšetřovatelů a zkoumají i záznamy kamerového systému.

Starosta pro server popřel, že by existoval někdo, kdo by mohl mít k útoku na radnici motiv, obec prý spory s obyvateli nemá. „Lidé říkají, že tam snad měla být umístěná nějaká nálož. Ale to je neoficiální, zatím nemám stanovisko policie,“ sdělil dál Českému rozhlasu.

Vedení města na oficiálním webu potvrdilo, že výbuch poškodil pouze majetek a nikoho nezranil. Úřad se však provizorně přesunul na náměstí Svobody, bezpečnost budovy totiž musí zkontrolovat statici.

Tadeáš Pepř

Dobrovolníci uklízeli Česko. Sesbírali 1120 tun odpadu

Do velkého úklidu se s příchodem jara pouští mnoho lidí, v sobotu 6. dubna se však věnovali zejména přírodě. V rámci akce Ukliďme svět, ukliďme Česko sesbíralo rekordních 65 tisíc dobrovolníků 1120 tun odpadu na 2273 místech. Událost se koná každoročně od roku 2014.

Zájemci se sešli ve smluvený čas na smluveném místě a pustili se do nepořádku, který v přírodě zanechali jejich nezodpovědní spoluobčané. „Nejčastěji jsme sbírali plastové lahve, různé obaly a pneumatiky,“ popsala studentka Eliška, která přiložila ruku k dílu v obci Lety nedaleko Prahy. Právě pneumatik se uklidilo téměř 17 tisíc.

„Každoročně je nacházíme v lesích, po příkopech, či dokonce v potocích, řekách a na dalších těžko uvěřitelných místech. Jen letos jich dobrovolníci napočítali 16 500. Přitom je to zhola zbytečné, u nás funguje systém zpětného odběru, díky němuž je může každý motorista bezplatně odevzdat na jednom z 2900 sběrných míst,“ dodal jeden z organizátorů Radek Janoušek. Mezi běžnými odpadky se ale občas objevily i kuriozity, třeba toustovač, mobilní telefon či volant z tatry. Vše odvezla smluvená firma do sběrného střediska.

Akce ale po víkendu ani zdaleka nekončí. Jen do konce jara jich je v plánu dalších 600. „Pokud plánujete hodně dopředu, dejte si do kalendáře datum Celosvětového úklidového dne – 21. září 2019,“ vyzývají pořadatelé, kteří dobrovolníkům dodávají pytle, rukavice i know-how. Doprovodný program zahrnuje opékání buřtů, workshopy a soutěže pro děti.

Z úklidu Adéla Ježková

Zachránění netopýři našli nový domov ve Stromovce

Pracovníci Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy vypustili ve čtvrtek 4. dubna padesát netopýrů do parku Stromovka. Kolonie zachráněných netopýrů rezavých pochází z bytu v Praze 5, kde je vyrušili řemeslníci.

„Stromovku jsme pro vypuštění nevybrali náhodně. Několik průzkumů potvrdilo, že je to pro tyto létající savce vhodná lokalita. Žije zde až devět druhů, nejčastěji se tu vyskytuje netopýr parkový a právě netopýr rezavý,“ vysvětlila mluvčí Lesů ČR Petra Fišerová a dodala, že už dříve připravili na stromy speciální budky.

Ochránci seznámili veřejnost se způsobem života netopýrů a předvedli detektor ultrazvuku, který umožní lidskému uchu slyšet jejich vysoké signály. Mezitím opatrně nechávali odletět jednoho za druhým, aby si je mohly dobře prohlédnout hlavně přítomné děti. „Jsou moc roztomilí,“ volal asi desetiletý kluk a jeho matka doplnila, že se rádi chodí dívat, co kdo udělal pro zvířata dobrého, ačkoli sami se neangažují.

Netopýři pocházejí z kolonie čítající 74 zvířat, kterou objevili letos v zimě majitelé bytu na Rašínově nábřeží ve větrací šachtě během rekonstrukce. Netopýry vyrušené ze zimního spánku museli převézt na záchrannou stanici, kde přečkali zimu. „Větší část mohla rovnou pokračovat v zimním spánku. Dvacítce chráněných živočichů jsme ošetřili drobná zranění a poskytli intenzivní péči, aby se dostali zpět do dobré kondice,“ uvedla Fišerová.

Jak dokládá monitoring spolku Nyctalus, netopýrům se v Praze dlouhodobě daří. „Praha hostí druhově velmi rozmanitou a početně velmi bohatou faunu netopýrů, což jen doplňuje známý obraz Prahy jako lokality s neobvykle bohatou, rozmanitou a dosud dobře zachovanou biotickou složkou, která si zasluhuje velmi přísné ochrany,“ uvádí na stránkách.

Ze Stromovky Martina Arltová

Nový historický vlak Párou Prahou poprvé vyrazil na okružní jízdu

Letošní hezké jarní počasí láká k výletům. Třeba po železnici. Na pražské smíchovské nádraží dorazil v sobotu 6. dubna historický parní vlak s lokomotivou z padesátých let. Tu osobně představil strojvedoucí Pavel Turek, který poctivě odpovídal na dotazy zvídavých dětí. Když si některé vyzkoušely, jaké je to sedět v kabině a „řídit“, vlak se rozjel na první letošní cestu.

Parní lokomotiva Štokr s historickými vozy ze 40. a 50. let a bufetovým vozem je novinkou letošní turistické sezony. „Tímto novým projektem chceme oslovit nejen Pražany a Středočechy, ale i zahraniční návštěvníky Prahy,“ sdělil Jakub Goliáš, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah pro Prahu a Středočeský kraj.

V každém termínu se konají vždy dvě nostalgické jízdy. Vlakem se lze svézt ze Smíchova do Hostivic nebo absolvovat okružní jízdu zpět na Smíchov. Z něj vlak nejprve zamíří do Prokopského údolí, jehož kaňon dosahuje místy hloubky až 70 metrů a vznikl erozní činností během posledního milionu let. Z Hostivic se vrací po trase tzv. Buštěhradské dráhy, na které překonává 150 výškových metrů. Pro svůj profil, dva historické viadukty a okolní přírodní scenérie se trati říká pražský Semmering, podle známé rakouské železnice.

Jízda přilákala velkou pozornost. „Nečekali jsme takhle obrovský zájem. Někteří lidé se do vlaku nedostanou,“ řekl systémový specialista ČD Jaroslav Kučera pro Novinky.cz. Goliáš dodal: „Těší nás to a doufám, že nadšení bude pokračovat. Máme naplánované ještě tři termíny, kdy vlak vypravíme, každý ten den projedeme okruh celkem dvakrát.“

Z nádraží Anna Reisigová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Kiska založí novou politickou stranu

Dosluhující slovenský prezident Andrej Kiska oznámil, že založí vlastní politickou stranu. Učinil tak ve středu 3. dubna v krátkém videu na Facebooku. Uvedl, že jako nestranická hlava státu poskytne další informace o nové straně 17. června, až mu skončí pětileté funkční období.

Původně plánoval, že se z politiky stáhne a podruhé se už o post prezidenta ucházet nebude. Také tvrdil, že stranu nezaloží a nebude kandidovat do žádné jiné funkce. „Slovensko chce změnu. Tyto volby jsme vyhráli, nyní musíme vyhrát parlamentní volby, proto založím politickou stranu. Chci spojit slušné a ochotné lidi a změnit naši zemi k lepšímu,“ prohlásil nyní Kiska, který podporoval vítězku nedávných voleb Zuzanu Čaputovou.

Téměř polovina Slováků (49,2 %) si ale přeje Kiskův definitivní odchod z politiky. Vyplývá to z březnového průzkumu agentury Focus pro TV Markíza, jehož výsledky publikovalo pondělní Právo. Pro to, aby Kiska založil vlastní stranu, se vyslovilo téměř 20 % respondentů a pro jeho spojení se stávajícími stranami jich bylo 18 %.

Na poslední oficiální zahraniční cestu před odchodem z funkce zamíří Kiska do Česka. S prezidentem Milošem Zemanem by se měli sejít v Lánech. Stejnou cestu jako svoji první chystá i jeho nástupkyně./p>

Aneta Smržová

Ekonomika

Březnová nezaměstnanost klesla na tři procenta, nejníž za posledních 22 let

Nezaměstnanost v březnu klesla na 3 % z únorových 3,2. Proti loňsku je situace lepší o půl procenta. Bez práce bylo 227 tisíc lidí, což je nejnižší hodnota tohoto měsíce od roku 1997. Počet volných míst se zvýšil téměř na 340 tisíc. Oznámil to v pondělí 8. dubna Úřad práce.

K poklesu přispívá mimo jiné postupný rozjezd sezonních prací, z evidence odešlo téměř 49 tisíc lidí. Mnoho z nich našlo uplatnění ve stavebnictví, lázeňství, zemědělství, gastronomii nebo cestovním ruchu. „Činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili podnikání.

Březen je také typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především v rámci jarních úklidů veřejných prostranství,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková pro ČTK.

Nejlepší situace je stabilně v Praze, konkrétně nyní 1,9 %, naopak nejhůře na tom jsou Moravskoslezský a Ústecký kraj s 4,6 %. Meziměsíční pokles zaznamenalo 75 okresů. Podíl lidí bez práce se naopak zvýšil na Chomutovsku o 3,3 a na Ústecku o 0,6 %.

Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,7 uchazeče. Tradičně velká poptávka je po technických profesích ve všech oborech. V evidenci úřadů práce zůstali především uchazeči s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Jejich průměrný věk činil 43,2 roku. Mezi evidovanými bylo 84 043 lidí nad 50 let, na celkové nezaměstnanosti se podíleli 37 %. Déle než 12 měsíců bez práce bylo téměř 57 tisíc lidí.

Anna Kuchařová

Kultura

Knihou roku se v soutěži Magnesia Litera staly Hodiny z olova

Odbornou porotu v prestižní literární soutěži Magnesia Litera letos nejvíce okouzlily Hodiny z olova. Titul Kniha roku si tak v neděli 7. dubna z Nové scény Národního divadla v Praze odnesla Radka Denemarková, ceny převzali i vítězové dalších osmi kategorií.

Vítězný titul Hodiny z olova vznikal v průběh autorčiných cest do Číny. Více než sedmisetstránkový román líčí čínskou společnost pod nadvládou totalitního režimu a osudy některých jedinců, kteří zde žijí.

Denemarková však upouští od tradičního pojetí postav. Jednotlivé charaktery spíš představují typy podobné těm z antických mýtů.Cenu Literatura za prózu pak obdržela Pavla Horáková za Teorii podivnosti vyprávějící příběh o vědecké pracovnici s ironickým a zároveň kritickým pohledem na svět. Jakub Szántó získal Kosmas Cenu čtenářů s knihou Za oponou války o svých zážitcích válečného reportéra, která říká čtenářům víc než autorovy dosavadní televizní reportáže. V historických a náboženských souvislostech ukazuje konkrétní události v zemích, jako jsou Jemen a Irák. V dalších kategoriích pak mimo jiné zvítězili Ivan Wernisch se sbírkou Pernambuco či Anna Cima s románem Probudím se na Šibuji.

Cílem soutěže je propagace kvalitní literatury, která v Česku vzniká. Porota tak každoročně ocení nejlepší spisovatele, básníky, překladatele, nakladatele, vědce i teoretiky.

Adéla Foglová

Tři měsíce dáváme dohromady pouze děj, říká spisovatelská dvojice Lars Kepler

Jedno jméno, dva spisovatelé – to je Lars Kepler. Milovníky severských kriminálek nepřekvapí, že se pod pseudonymem skrývá manželská dvojice Alexander a Alexandra Ahndorilovi. V Česku jim nedávno vyšel sedmý díl série s detektivem Linnou s názvem Lazar. Švédští autoři přijeli do Prahy, s novináři i s fanoušky se setkali 8. a 9. dubna.

„Práci si rovnoměrně rozdělujeme. Nejdříve musíme dělat dlouhé rešerše a například tři měsíce dáváme dohromady pouze dějovou linku. Všechno musí být perfektní,“ uvedl pár na besedě v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí. Jejich díla jsou v Česku velmi oblíbená, celkem se jich prodalo už víc než půl milionu. A zájem roste i o audioknihy. Sérii s komisařem Linnou načetl herec Pavel Rímský a podle autorů odvedl skvělou práci. Román Lovec králíků ze stejné řady se stal třetí nejprodávanější audioknihou roku 2017.

Autoři musejí podle vlastních slov při psaní nastudovat odbornou literaturu, konzultovat jednotlivé postupy s kriminalisty a navštěvovat všechna místa, o kterých píší. „Snažíme se práci si skutečně rozdělit přesně napůl, ale například manželka mnohem lépe střílí, takže to vždy obstarává ona. Já jsem zase lepší v zápasu nablízko. Když o nějakém boji píšeme, skutečně ho simulujeme, protože je velmi těžké ho popsat,“ vysvětloval Alexander Ahndoril.

Manželé začali tvořit společně v roce 2009, před tím se oba věnovali literatuře odděleně. Pseudonym Lars Kepler vznikl kombinací jména zesnulého švédského spisovatele Stiega Larssona a matematika Johannese Keplera. K prvnímu jmenovanému se chtěli Ahndorilovi přiblížit žánrově a kvalitou děl, se slavným vědcem je spojuje touha po objevování. Zatím spolu napsali osm knih. V současnosti připravují pokračovaní série s Linnou a chystají také filmové zpracování předchozích dílů s tímto detektivem.

Ze setkání Jiří Vokřál

Psí tinder líčí, jak se randí pod dohledem francouzského buldočka

„Myslím si, že jsem se měla narodit jako pes,“ prohlásila o sobě Petra Macková Hrochová, která ve čtvrtek 4. dubna pokřtila v pražském Paláci Luxor první sólovou knihu Psí tinder. Příběh vypráví francouzský buldoček Evžen, který pomáhá paničce vybrat životního partnera. Akce se účastnila také ilustrátorka Lucie Králíková a sám Evžen, který je ale ve skutečnosti fenkou.

Macková Hrochová při psaní milostných eskapád Evženovy paničky čerpala nejen z vlastní zkušenosti, ale i ze zážitků svých kamarádek. Hlavní hrdinka postupně střídá partnery všeho druhu od galeristy až po hipstera. A o nich Evžen rozhoduje, zdali je daný muž ten pravý. Název knihy vychází z jména mobilní aplikace pro seznámení, buldočka si autorka vybrala jednoduše: „Mně se líbí esteticky a je to ideální městský pes.“

Ovšem doma psa překvapivě nemá, náklonnost k nim projevuje v útulcích: „Od psa je to čistá láska. Miluje vás takovou, jaká jste, především pokud jim dáváte jídlo. Pes vás podrží.“ Z honoráře darovala pět tisíc korun občanskému sdružení Buldočí naděje, které se stará o nechtěné a týrané psy.

Za ilustracemi stojí Lucie Králíková, pro kterou byl Psí tinder prvotinou. Spolupráci si velmi užila, i když měla jeden mírně negativní důsledek: „Viděla jsem tolik videí a fotek francouzských buldočků, že tomu sama nevěřím. Doteď se mi ve vyhledávači objevují reklamy typu: Kupte si francouzského buldočka.“

Nakonec se představil i sám Evžen, tedy vlastně fenka Pepřenka z Buldočí naděje, která jako jediná z hostů dostala privilegium chodit po stole. Akci podpořily firma na psí obojky Lear a společnost Bewooden, která se specializuje na ručně vyráběné módní doplňky. Jejich zástupci stejně jako Buldočí naděje se stali kmotry Psího tinderu.

Ze křtu Jana Bočková

Sport

Play off: problémy s fanoušky – rasismus na Kometě, vulgarity a protest v Plzni

Zatím žádný ze čtyř týmů nemá blíž do finále play off hokejové extraligy. Obě série mezi Třincem a Plzní i Libercem a Kometou jsou vyrovnané 2:2. Více než o napínavých bitvách se ale v posledních dnech mluví o fanoušcích: ti plzeňští v průběhu druhé třetiny čtvrtého zápasu na protest opustili tribuny, ti brněnští zase rasisticky uráželi soupeře.

Přitom brněnské mužstvo v pondělí 8. dubna díky výhře 3:2 v prodloužení srovnalo stav série, ale zápas poznamenala situace z druhé třetiny. Rozmíška Dominika Lakatoše s domácím Leošem Čermákem se nelíbila brněnskému kotli a ten zasypal libereckého útočníka rasistickými pokřiky „Lakatoš je cikán zku…“ Hráči obou týmů včetně brněnského šéfa Libora Zábranského chování odsoudili. „Naprosto se od toho distancujeme, zcela natvrdo. Nikdo z Komety ani z hráčů toto počínání neschvaluje. Očekávám, že tento incident vedení soutěže v čele s Pepou Řezníčkem řešit bude. Přijmeme jakýkoli trest a odvolávat se nebudeme,“ reagoval pro iSport.cz trenér a majitel.

Naopak Plzeň proti Třinci promarnila dvouzápasové vedení, naposledy podlehla doma 3:4 v prodloužení. Rozhodující moment zápasu neviděla část diváků, kteří tribuny v průběhu druhé třetiny na protest opustili. Když vulgárně napadali rozhodčí, klub pustil hudbu, která měla nadávky přehlušit. Už v minulosti se vedení muselo s nadávkami příznivců potýkat.

„Chápu, že se klub snaží vymýtit vulgarity ze stadionu, ale snažit se umlčet fanoušky diskem, to už je moc a nedivím se odchodu části kotle,“ napsal v diskusi na Facebooku Plzně jeden z jejích příznivců. Útočník Jan Kovář pro Sport.cz tento postup odsoudil: „Hrajeme semifinále extraligy a část kotle ve druhé třetině odejde? Takové fanoušky nepotřebujeme.“

Páté zápasy jsou na programu ve čtvrtek a hostit je budou Liberec s Třincem. Finalisté by pak měli být známi nejpozději v pondělí, hraje se na čtyři vítězství.

Jitka Holubová

Pardubice nakročily k záchraně, Chomutov zaostává za Kladnem

Nejblíž do extraligy mají po polovině baráže hokejisté Pardubic, kteří se v soutěži zachraňují, a Kladno, jež bojuje o postup. Východočeši zatím získali patnáct bodů za pět výher po sobě, prohráli až naposledy v úterý 9. dubna doma s Kladnem. Právě tým, který táhne duo veteránů Plekanec – Jágr, drží druhou postupovou pozici a na třetí Chomutov se dívá s pětibodovým odstupem. Nejvíc se trápí poslední České Budějovice. Právě dosud nejúspěšnější týmy se utkaly v úterý, Pardubice po pěti výhrách narazily a doma podlehly 1:4, Kladno si naopak po vlažném startu zapsalo už čtvrté vítězství za sebou. „Chyběl nám pohyb, přímočarost a důraz do branky, tedy aspekty, které nás doposud zdobily. Je potřeba, abychom se k tomu zase vrátili a znovu se nastartovali,” hodnotil asistent trenéra Pardubic Richard Král pro Hokej.cz.

Kladno dosud táhla hlavně elitní formace s Jágrem a Plekancem, v posledním zápase se však výrazně prosadila čtvrtá řada. „Je to hrozně namáhavá soutěž, dlouhá, je psychicky i fyzicky náročná. Potřebuješ mít všechny čtyři lajny, abys mohl uspět, a v Pardubicích daly góly naše třetí a čtvrtá lajna, rozhodly zápas. Našemu útoku se moc nedařilo, mně tedy určitě ne. Ale co udělali tihle kluci? Klobouk dolů. Od té doby, co hrají spolu, si vedou výborně,“ řekl pro iSport.cz majitel klubu Jaromír Jágr.

Ze hry o první dvě pozice není ani Chomutov, mrzet ho ale může především selhání v pátém zápase, kdy ztratil třígólový náskok a z Kladna odjel s prázdnou. Zatím v posledním zápase doma však udolal Budějovice 1:0. A už v pátek ho čeká veledůležitý souboj, kdy přivítá Kladno. „Musíme dobře regenerovat. Máme kudlu na krku. Do hnízda jsme si pěkně nadělali, teď si vezmeme košťata a budeme se snažit pořádně uklidit. Půjde o všechno. Zápas nám ukáže, jakou cestou půjdeme, jestli nahoru, nebo dolů,“ uvedl útočník Radek Duda.

Poslední Budějovice sráží především mizerné zakončení, když dvakrát vyšly střelecky naprázdno, naposledy právě v úterý. Situaci si dobře uvědomuje také trenér Václav Prospal: „Hodnocení bude krátké. Hokej se hraje odnepaměti na góly. Když žádný nedáš, nemůžeš vyhrát.“ V druhé polovině baráže se spolu všechny týmy utkají znovu dvakrát, ve hře je ještě 18 bodů. Tabulka: 1. Pardubice 15, 2. Kladno 12, 3. Chomutov 7, 4. Č. Budějovice 2.

Štěpán Křemen

Slavia řádila na Julisce, Ostrava přerušila nepříznivou sérii

Slavia potvrdila vedení a stále si drží v čele fotbalové ligy sedmibodový náskok. Favorit proti poslední Dukle v utkání 27. kola dominoval a zvítězil 5:1. Ostrava přerušila nelichotivou sérii pěti utkání bez výhry, když si na vítkovickém stadionu poradila s Teplicemi 3:1.

Lídr přijel na Julisku v sobotu 6. dubna v dobré náladě po pohárové výhře nad Karvinou 5:0. Domácímu celku, který se bude v nadstavbové části prát o setrvání v nejvyšší české soutěži, se navíc proti Slavii na vlastním hřišti nedaří, ještě nikdy ji v ní neporazil.

Rozdíl v tabulce byl znát. Slavia držela míč a občasné domácí útoky zastavovala stoperská dvojice Kúdela, Ngadeu-Ngadjui. Hosté udeřili už ve 13. minutě zásluhou Masopusta. Na něj navázali v 18. Stoch a ve 22. minutě Hušbauer. Ten se znovu trefil také v druhém poločase a sahal i po hattricku. „Samozřejmě mě to, že jsem třetí gól nedal, trochu mrzí. Střela v závěru měla k brance hodně blízko,” komentoval pro Lidovky.cz. Jedinou trefu domácích zařídil v 77. minutě Douděra, v první minutě nastavení upravil skóre na 5:1 Souček.

Dukle se tak vzdálila nesestupová příčka na deset bodů, od baráže ji však dělí pouhý bod, který má k dobru Karviná. „Zápas jsme rozhodli produktivitou v prvních 22 minutách. S Libercem nás špatná produktivita stála body, dnes jsme naopak z prvních tří ran dali tři góly. Jsme spokojeni. Po dlouhé době jsme dali v lize pět gólů, máme tři body a vrátili jsme se na vítěznou notu,“ hodnotil na tiskové konferenci slávistický kouč Jindřich Trpišovský.

I Ostrava se dočkala ligového vítězství, na které ovšem čekala už od konce února, když během pěti střetnutí získala jediný bod. Na Teplice vlétla a už ve 22. minutě po dvou střelách Kuzmanoviče vedla 2:0. Za dvě minuty snížil sice Hora, domácí vzápětí odskočili díky Diopovi a výhru 3:1 už si pohlídali. „Po Karviné jsme chtěli zabrat. Takový přístup by měl být pořád, pořád by se mělo hrát stejně bojovně, se stejným nasazením a pak se přidává fotbalová kvalita,“ řekl pro iDnes.cz Nemanja Kuzmanovič.

Vítězství posunulo Ostravu o tři body za čtvrtý Jablonec a zůstává ve hře o Evropu. Ale do ní se mohou dostat i z poháru. Nedělnímu utkání předcházel souboj s Libercem, který svěřenci trenéra Bohumila Páníka vyhráli po prodloužení. „Brali jsme ten zápas stejně vážně jako ligu. Už jsme neměli kam couvat. Před zápasem jsem hráčům ukázal tabulku posledních pěti kol, kde jsou jasně poslední, a řekl jim, že jsou tam, kde byli před rokem, kdy hráli o záchranu,“ prozradil pro Sport.cz.

Výsledky 27. kola: Dukla - Slavia 1:5, Slovácko - Plzeň 0:1, Sparta - Zlín 2:0, Liberec - Jablonec 0:0, Ostrava - Teplice 3:1, Bohemians - Mladá Boleslav 0:0, Olomouc - Karviná 3:2, Příbram - Opava 3:1.

Tabulka: 1. Slavia 68, 2. Plzeň 61, 3. Sparta 53, 4. Jablonec 45, 5. Ostrava 42, 6. Mladá Boleslav 38, 7. Olomouc 37, 8. Liberec 36, 9. Zlín 36, 10. Teplice 35, 11. Opava 30, 12. Slovácko 30, 13. Příbram 29, 14. Bohemians 27, 15. Karviná 20, 16. Dukla 19.

Petr Mathauser

Pražský půlmaraton ovládli Keňané, Češi se ve světové konkurenci neztratili

Jednadvacátý ročník Pražského půlmaratonu ovládl v sobotu 6. dubna obhájce titulu Keňan Benard Kimeli v čase 59:07, na stupně vítězů ho doprovodili krajané Felix Kibitok a favorizovaný Stephen Kiprop. Jiří Homoláč doběhl dvanáctý a stal se nejen nejlepším Čechem, ale také Evropanem v celkovém pořadí. Ženám kralovala Caroline Kipkiruiová reprezentující Kazachstán.

Teprve devatenáctiletý Kiprop ohlásil před závodem útok na traťový rekord, jenž od roku 2012 drží Etiopan Atsedu Tsegay. Ani teplé počasí však nedokázalo běžce přimět k ostřejšímu tempu. Po úvodních deseti kilometrech se v čele odpoutala skupinka tří Keňanů, z níž zhruba kilometr před cílem odpadl právě nejrychlejší běžec letošní sezony Kiprop. Nejvíce sil v závěru zbylo Kimelimu, který si i díky dobré znalosti terénu dokázal výsledným časem vylepšit osobní rekord o 40 sekund.

Největší česká naděje Jiří Homoláč absolvoval přípravu v Keni, přesto ale časem 1:04:03 za původním cílem běžet pod 63 minut zaostal. „Jsem rád, ale chtěl jsem útočit na čas asi o minutu lepší. Nedá se nic dělat,“ řekl v cíli. Z dalších českých závodníků byli vidět David Vaš (17.) a Jiří Csirik (22.).

Stejnou trať lemující břehy Vltavy zvládla z žen nejlépe původem taktéž Keňanka Kipkiruiová v čase 1:05:44. Druhá nejrychlejší běžkyně všech dob na této trati Fancy Chemutaiová závod nedokončila. Při absenci české rekordmanky Evy Vrabcové-Nývltové, které kvůli bolavým achilovkám unikne i maraton v Bostonu, byla nejlepší domácí reprezentantkou Eva Filipová. Ta doběhla na jedenáctém místě téměř s patnáctiminutovou ztrátou na vítězku.

Půlmaraton odstartoval novou sezonu projektu Run Czech, jehož hlavním cílem je vychovat novou generaci elitních běžců díky spolupráci se světovou špičkou. Za největší úspěch ovšem ředitel závodů Václav Skřivánek považuje vzrůstající zájem veřejnosti. „Kapacita 11 500 účastníků byla vyprodaná dva měsíce dopředu a běhu se zúčastnilo 78 národností,“ uvedl pro ČT. „Popularita běhání stále roste, protože je s tím velmi snadné začít. Navíc na té startovní čáře jsme si všichni rovni a jak my říkáme – all runners are beautiful.“ Tedy že všichni běžci jsou krásní.

Ze závodu a tiskové konference Alena Panovská

Počasí

Duben nabídne jarní teploty, ale i ochlazení a déšť

Měsíc duben je typický aprílovým počasím. Střídá teplé s chladným, to slunečné s vydatnými dešti. Maximální denní teploty se v uplynulých dnech pohybovaly mezi 15 až 19 stupni Celsia a noční se na většině území stabilně držely okolo 5 stupňů. Nejchladnější počasí bylo v sobotu 6. dubna, kdy se v Bruntále teplota vyšplhala maximálně na 9 stupňů, naopak nejteplejším dnem byl předchozí čtvrtek. V těchto dnech se do Česka vrací chladné počasí. Je oblačno až polojasno, ojediněle s přeháňkami. Odpolední maxima se mají pohybovat mezi 10 až 14 stupni Celsia.

Natálie Pančochářová