18. dubna 2019, Carolina č. 965

události od 10. do 17. dubna


Z domova

Babiš navrhl odchod ministrů Ťoka a Novákové, nahradí je Kremlík a Havlíček

Premiér Andrej Babiš navrhl prezidentu Miloši Zemanovi změny v čele dvou resortů. Ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO) nahradí Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Dana Ťoka (za ANO) vystřídá ve funkci ministra dopravy Vladimír Kremlík, který působí jako náměstek na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Zeman jmenuje kandidáty 30. dubna po návratu z Číny.

V pondělí 15. dubna přijal prezident Kremlíka a Havlíčka v Lánech. Hovořili zejména o jejich prioritách v úřadě. Kremlík se chce věnovat zjednodušení legislativy při povolování liniových staveb, urychlení stavby dálnic a pokroku v souvislosti s budováním vysokorychlostní železnice. Kremlík má za sebou zkušenosti se státní správou. V roce 2007 působil na ministerstvu dopravy, kde vedl jeden z úseků úřadu. Havlíček mluvil se Zemanem zejména o snižování cen mobilních dat, čemuž by měl pomoct příchod čtvrtého operátora na český trh.

Ťok avizoval svůj odchod již minulé pondělí. „Dlouhodobě chci z vlády pryč, už nechci být v politice,“ nechal se slyšet. Jedním z důvodů pro opuštění vlády měly být útoky na jeho osobu. Oznámil také, že se vzdává poslaneckého mandátu. O Ťokově odchodu se spekulovalo už na přelomu roku. Kritika se na ministra snesla zejména v souvislosti s dopravním kolapsem na dálnici D1, ke kterému přispělo sněžení a průtahy oprav. Premiér se ministra dlouhodobě zastával.

O výměně Novákové se mluvilo zejména v posledních týdnech. Svůj odchod potvrdila minulou středu. Ministryně na sebe v únoru upozornila výrokem o drahých mobilních datech. Kritiku opozice si vysloužila také na začátku dubna, kdy musel zástupce Tchaj-wanu opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu. Měl o to požádat čínský velvyslanec. Podle Novákové k žádnému pochybení ale nedošlo. Čtyři desítky senátorů následně požadovaly v otevřenému dopisu po premiérovi okamžité odvolání ministryně. Babiš však popřel, že by byl incident důvodem jejího odchodu.

V médiích se spekulovalo také o změně na ministerstvu spravedlnosti. „Nevylučuji nic, ale přinesl jsem tato dvě jména,“ konstatoval premiér podle Hospodářských novin.

Tomáš Pacovský

Začala schůze Sněmovny. Poslanci projednávali e-neschopenky a EET

Poslanecká sněmovna v úterý 16. dubna zahájila svou 28. řádnou schůzi. Ještě před projednáváním návrhů zákonů složili slib dva noví poslanci. Starosta Stříbra na Plzeňsku Václav Votava nahradil někdejšího ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který na mandát rezignoval stejně jako odcházející ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Toho ve Sněmovně střídá bývalá starostka Rotavy Iva Kalátová.

Poslanci pokračovali v projednávání novely zákona týkajícího se sociálního zabezpečení, konkrétně elektronických neschopenek. „Podporuji tu verzi plné e-neschopenky k 1. lednu. Podle mě by projednání mělo proběhnout co nejdříve tak, aby panovala právní jistota,“ vyjádřila své stanovisko ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Jednání o e-neschopenkách se uzavře hlasováním v květnu.

Dalším bodem schůze byla novela o evidenci tržeb. Má umožnit vznik 3. a 4. vlny EET, v jejímž rámci by měli někteří poplatníci možnost zažádat o tzv. offline systém, díky kterému by nemuseli tržby evidovat elektronicky. Součástí návrhu je také snížení DPH u vybraných služeb s vysokým podílem lidské práce, jde o služby stravovací, úklidové či pečovatelské. Tento návrh v současné době ještě zůstává předmětem jednání sněmovních výborů.

Z Poslanecké sněmovny Filip Karban

Novým předsedou hnutí STAN je Vít Rakušan, místopředsedou Jan Farský

Předsedou hnutí Starostů a nezávislých se stal Vít Rakušan. Ve funkci vystřídal Petra Gazdíka. Rakušan neměl protikandidáta a získal 94 % hlasů delegátů desátého celorepublikového sněmu, který se konal v sobotu 13. dubna v Praze.

Vít Rakušan je poslancem a starostou Kolína. Slíbil, že se postu starosty do léta vzdá a soustředí se na předsednickou agendu. Doposud také zastával funkci prvního místopředsedy STAN, v níž ho vystřídal Jan Farský. Chce vybudovat silné hnutí, které se nebojí samostatné existence. Do Sněmovny se Starostové poprvé dostali s TOP 09 a voleb v roce 2017 se chtěli zúčastnit v koalici s KDU-ČSL. Stávající podobu hnutí ale Rakušan měnit nehodlá. „Chci být v mnoha věcech stejný jako Petr Gazdík,“ uvedl ve svém projevu.

Dosavadní předseda Petr Gazdík v prosinci oznámil, že už nebude na nejvyšší stranický post kandidovat. Delegáti ho zvolili jako jednoho ze tří řadových místopředsedů společně s Věrou Kovářovou a Radimem Sršněm. Volili také další členy předsednictva a celostátního výboru. Gazdík doufá ve vítězství v krajských volbách v příštím roce. „Krajské volby příští rok můžeme vyhrát. Můžeme tak překreslit politickou mapu,“ uvedl v projevu. Myslí si, že STAN je nenápadný politický subjekt, ale jeho čas ještě přijde.

Starostové a nezávislí překvapili návrhem zavést volební právo už od 16 let. Podle nich se například v Rakousku osvědčilo a mladé lidi motivuje. Zatím jsou pro zavedení hranice 16 let v komunálních volbách, u dalších voleb by úprava vyžadovala změnu ústavy.

Vít Rakušan na sněmu také pogratuloval Davidu Smoljakovi, nově zvolenému senátorovi v doplňovacích volbách v Praze 9. Ten posílil senátorský klub hnutí STAN, který je nyní s 19 členy nejsilnějším klubem horní komory. Ve sněmovně je naopak s šesti poslanci nejslabším.

Sněm navštívili i zástupci stran, se kterými Starostové spolupracují. Vystoupili předsedové KDU-ČSL, TOP 09, Strany zelených a první místopředsedkyně ODS. Předseda Pirátů pozdravil delegáty přes Skype a předseda ČSSD poslal písemnou zdravici. Nový předseda STAN by uvítal spolupráci v krajských volbách příští rok, o volbách do Sněmovny ale zatím hovořit nechce.

Ze sněmu hnutí STAN Hana Grohová

Prahou prošel Pochod dobré vůle – nechyběly projevy ani taneční vystoupení

Akci Kulturou proti antisemitismu pořádá česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ), která v ČR působí od roku 1995. Pochod dobré vůle vyrazil v neděli ve 14 hodin ze Staroměstského náměstí, odkud pokračoval na náměstí Jana Palacha, kde bylo k vidění taneční vstoupení pod vedením choreografa Tanečního centra Praha Igora Vejsady. Pochod se nesl ve velice pokojném duchu jako vyjádření kontrastu k násilí a nenávisti.

Hlavní bod akce Shromáždění proti antisemitismu se konal ve Valdštejnské zahradě. Cílem už tradičního setkání bylo ukázat, že antisemitismus do moderní společnosti nepatří. Promluvilo zde několik řečníků, kteří upozorňovali především na narůstající projevy nenávisti.

Izraelský velvyslanec Daniel Meron poděkoval České republice za nedávné přijetí deklarace antisemitismu a podtrhl důležitost svobody pro demokracii. Svoboda a rovnost dle jeho slov patří mezi hlavní hodnoty, které likvidují předpojatost vůči Židům. Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) poukázal na fakt, že antisemitismus a nenávist ve společnosti stále narůstají, a řekl, že Evropa stále hledá vnitřního nepřítele, toho, kdo může za všechny problémy. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek pak promluvil o proměně podob antisemitismu.

Jednou z hlavních vystupujících byla přeživší z Osvětimi Hana Sternlichtová. Rodačka z Holic našla po skončení války nový život v Izraeli. Na akci jí starosta Holic Ondřej Výborný udělil čestné občanství jejího rodného města. Životní příběh 89leté pamětnice přiblížilo scénické čtení z její knihy Svobodná, volná. Přednesli je Jan Potměšil a Adéla Kačerová.

Setkání se letos uskutečnilo již pošestnácté a dle organizátorů se ho zúčastnilo na 400 lidí.

Z Valdštejnské zahrady Ester-Marietta Sidibé

Zahoďte předsudky. Naděje pro lidi bez domova

V holešovickém Vnitroblocku se ve čtvrtek 11. dubna konala benefiční akce na podporu lidí bez domova Vezmi to na sebe. Cílem hlavních organizátorek Matyldy Hulahopki Frutodelové a Dominiky Hejskové bylo přimět veřejnost k zamyšlení nad tím, jak těžké je pro lidi bez domova na ulici fungovat a z ulice se dostat. Výtěžek z benefice 12 906 korun poputuje do neziskové organizace Naděje. Role ambasadorky projektu se ujala Kamila Rundusová, známá jako Kamu, autorka Nejbarevnější kuchařky.

Část prostor Vnitrobloku tak na odpoledne a večer zaplnily stánky s miniworkshopy, kinem a pulty s občerstvením nebo galerie obrazů, jejichž koupí mohli návštěvníci finančně přispět. Jeden ze stánků představoval organizaci Naděje a její činnost. Ta spočívá právě v pomoci lidem bez domova při vracení se do normálního života a společnosti. Denně využije její služby průměrně 184 bezdomovců. „Nejde se dostat z ulice, aniž byste měli střechu nad hlavou. Představa, že když se celou noc nevyspíte, třeba čtyřikrát vás někdo vzbudí, že promoknete a ráno pak vstanete a půjdete podávat výkony do práce, je absolutně lichá,“ řekl při zahájení ředitel pražské pobočky Jan Kadlec. „Naděje má tu výhodu, že už je tu spoustu let, letos to bude třicet. Lidi bez domova už nás znají a reagují na námi poskytovanou pomoc velmi pozitivně,” dodal.

Dokumentární film Filipa Štočka Bez domova mohli návštěvníci zhlédnout v menší místnosti, kde byly na zemi rozloženy kartony a spacáky. Na ty se mohli návštěvníci při sledování filmu uvelebit a po skončení akce je organizátoři věnovali do terénu. Ve večerních hodinách vystoupila kapela Imodium a umělci z Underground Comedy Praha. Ambasadorka projektu Kamu přiznala, že se od dětství dívala na lidi bez domova lhostejně: „Myslela jsem si, že si za to můžou sami, házela jsem je do jednoho pytle. Můj pohled se ale v posledních letech hodně změnil, začala jsem poznávat jednotlivé příběhy a zjistila, jaké může mít i malé uklouznutí následky. Doufám, že lidé i díky této akci zapomenou na předsudky a začnou si víc pomáhat.”

Z Vnitroblocku Jana Kramlová

Nejstarší česká univerzita představila programy celoživotního vzdělávání

Univerzita Karlova připravila v prostorách pražského Karolina program ke Dni celoživotního vzdělávání a Festivalu absolventů. Návštěvníci sobotní akce se mohli seznámit s nabídkou vzdělávacích programů všech 17 fakult a zúčastnit se přednášek a besed s akademiky. K 35 letům od první transplantace srdce v bývalém Československu promluvil lékař Ondrej Szárszoi. Mezi hosty byli i spisovatelka Kateřina Tučková a novinář a moderátor Daniel Stach.

Událost zahájila prorektorka Milena Králíčková a jednotlivé fakulty následně představily možnosti studijních kurzů celoživotního vzdělávání, včetně seminářů Univerzity třetího věku. Bohatý doprovodný program zahrnoval například matematický rozbor žonglování nebo ochutnávku nápojů v improvizovaném molekulárním baru. Poskytl také zásady první pomoci, možnost vyzkoušet si práci televizního moderátora, test právní gramotnosti, pokusy s dusíkem a další.

Na stanovištích lékařských fakult se konala i některá preventivní vyšetření jako měření krevního tlaku, screening aterosklerózy nebo diskuse věnovaná duševnímu zdraví. Festival dále připomněl zlatou promoci absolventů z roku 1969, nabídl koncert Komorního ženského sboru Pedagogické fakulty UK a k vidění byla i stálá expozice dějin univerzity v podzemních prostorách Karolina.

Z Karolina Zuzana Doubravová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Baťa slaví 125 let existence extravagantní módní show a soutěží mladých návrhářů

Palác Žofín v Praze se 13. a 14. dubna stal dějištěm Baťa Fashion Weekendu 2019. Letošní ročník s názvem Evoluce stylu nabízel módní přehlídky, kreativní dílny a výstavu obuvi minulosti, přítomnosti i budoucnosti – tu v podobě finále Baťa Young Designers’ Challenge. Vítězi soutěže se stali Natálie Nepovímová z pražské UMPRUM, Tuvshin Batkhuu z Florentské univerzity a Cyprian Kavita Kiswili z Nairobské univerzity v Keni.

Deset designérů ze tří univerzit se utkalo ve třetím ročníku soutěže mladých návrhářů. Zadáním bylo navrhnout tenisku, která odráží kořeny firmy a zároveň ukazuje vpřed. Jednotlivé návrhy předvedli modelky a modelové na přehlídkách doplněných o světelnou show a taneční vystoupení. Všechny tři vítězné páry tenisek se budou sériově vyrábět a prodávat ve vybraných prodejnách Baťa po celém světě.

Na výstavách se mohli návštěvníci seznámit s aktuálními kolekcemi, jako jsou Red Label vycházející z trendů newyorských a londýnských ulic, sportovní Baťa Light či červenobílá edice tenisek Baťa Heritage vzniklá spoluprací se značkou Coca-Cola. Baťa zde též globálně představil novou řadu Mello od Baťa Power inspirovanou žužu bonbónem marsmallow.

Připomínkou 125 let od založení značky byla výstava historické obuvi zapůjčené Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně reprezentující průřez dějinami firmy. K vidění bylo též vybavení a nářadí z dílny Tomáše Bati, které on a jeho zaměstnanci skutečně používali, a informační panely shrnující životní dráhu této osobnosti českého obuvnického průmyslu.

Z paláce Žofín David Laufer

Ekonomická analýza ČS: Skrytý dluh státu vůči učitelům je 500 miliard korun

Z analýzy České spořitelny (ČS) zveřejněné minulý čtvrtek vyplývá, že český stát dluží na platech učitelů 500 miliard korun a podfinancovanost školství má dopad na vzdělání dětí. Informace vzešla ze srovnání studijních výsledků žáků základních škol v mezinárodních testech PISA a úrovně platů učitelů ve 24 zemích OECD.

Dle výsledků mezinárodních testů PISA mají nízké mzdy českých učitelů dopad na vzdělanost žáků. Z analýzy České spořitelny na základě dat OECD vychází ČR jako země s nejnižšími mzdami ze všech zahrnutých států a zároveň nejhoršími studijními výsledky dětí navštěvujících základní školy. Mzdy českých učitelů v posledních dvaceti letech dosahují zhruba poloviny průměrné měsíční mzdy vysokoškolsky vzdělaného člověka. Tento trend má počátek v 90. letech, kdy začaly platy oproti jiným zemím stagnovat.

Státní dluh Česka činí dle dat Eurostatu z konce loňského roku 33,9 % HDP a je čtvrtým nejnižším v EU (za Estonskem, Lucemburskem a Bulharskem). Nízký státní dluh ČR je dle ČS způsoben především podinvestovaností veřejného sektoru. „Těžko můžeme být pyšní na nízký státní dluh, když se o něj mimo jiné zasloužil pokles investic do tak klíčové oblasti prosperity naší společnosti, jako je vzdělání,“ uvádí v tiskové zprávě analytik Michal Skořepa. „Dluh naší společnosti vůči učitelům a obecně vzdělávacímu systému není jen v platech. Dlouhodobě selhává také systém přípravy budoucích učitelů, profesní rozvoj stávajících učitelů a ředitelů škol a nad tím vším stojí aspekt vnímání učitelského povolání českou veřejností,“ říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace ČS.

Do výsledků vstupují také další proměnné, například socioekonomický status rodiny, délka předškolního vzdělávání dítěte či efektivita rozdělení peněz. Například ve Finsku i Řecku dostávají učitelé vysoké platy, ale Řecko se umístilo v testech PISA na spodních příčkách.

Příčinou je neefektivní rozdělení finančních příspěvků. Při jejich přerozdělování by zůstalo nejpalčivější otázkou, zda je investovat do škol s lepšími výsledky, či jako ve Finsku přidat peníze školám s horším prospěchem žáků.

Analýza ČS pracovala s daty do roku 2015. Současná vláda prosazuje víc peněz do školství a jejím cílem podle programového prohlášení je, aby se platy učitelů do roku 2021 zvýšily minimálně o polovinu částky vyplácené v roce 2017.

Z tiskové konference Karolína Schubertová

Kultura

Karlovarský filmový festival ocení Vladimíra Smutného a znovu uvede Spalovače mrtvol

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary představil na tiskové konferenci 16. dubna společně s novým logem i první podrobnosti letošního 54. ročníku. Také tentokrát bude uveden nově digitálně zrestaurovaný film, a to Spalovač mrtvol vloni zesnulého režiséra Juraje Herze. Představily se i dvě nové sekce, Bez cenzury, která obsahuje sedm snímků z let 1989 až 1992, druhá je věnována Josufu Šahínovi a nejen jeho nejslavnějším filmům. Cenu prezidenta festivalu si přijede převzít kameraman Vladimír Smutný. Festival se uskuteční od 28. června do 6. července.

První den festivalu také odtajní novou znělku, pro letošek pořadatelé ke spolupráci pozvali režiséra Jiřího Krejčího a v roce 2016 v Karlových Varech oceněnou herečku Jiřinu Bohdalovou. Nový oficiální vizuál festivalu zařídilo už po 25. Studio Najbrt, které se rozhodlo pokračovat již několikátým rokem v minimalistickém stylu.

První ze dvou nových sekcí představí každý den jeden československý snímek z let 1989 až 1992. Jedná se o filmy jako Kouř, Čas sluhů, Requiem pro panenku, V žáru nebo Dědictví aneb Kurvahošigutntág. „Všechna díla, která jsme vybrali, pracují velmi zásadně se svobodou slova. Nebojí se bez cenzury pustit například do sociálních problémů,“ přibližuje prezident festivalu Jiří Bartoška. Po většině projekcí se bude v kinosálech diskutovat s tvůrci. Druhá nová sekce je poctou egyptskému režisérovi Jasufu Šahínovi. Představí nejen jeho nejslavnější filmy z vrcholu kariéry, jako například Hlavní nádraží nebo Můj miláčku, ale i jeho režijní debut Otec Amín.

Značná část programu se odehrává v hotelu Thermal, který již několik let po zbytek roku chátrá. Vlastníkem nemovitosti je Ministerstvo financí. „Je to již potřetí, co jsme tento slib dostali, ale prý by ihned po skončení festivalu měla generální oprava začít, v nejbližších dnech by proto mělo ministerstvo vypsat výběrové řízení,“ reagoval na dotaz o stavu hotelu Bartoška.

I pro letošní ročník vyhradilo Ministerstvo kultury jednorázovou dotaci 30 milionů korun. Ministr kultury Antonín Staněk na tiskové konferenci prohlásil, že bude usilovat o stálé zařazení příspěvku do rozpočtu úřadu, aby tak již festival nemusel každý rok bojovat o peníze v dotačním programu.

Z tiskové konference Pavel Mazanec

The Cure i charismatický vědec Joe Davis na Colours of Ostrava. Začínají už za tři měsíce

Mezinárodně známý festival Colours of Ostrava letos láká návštěvníky na tak slavná jména, jako jsou The Cure, Florence + The Machine, Rag’n’Bone Man, ZAZ, Mogwai či Kronos Quartet. Dohromady nabídne vystoupení téměř 130 kapel z 37 zemí celého světa, od Velké Británie, Kanady či Irska až po Japonsko, Haiti a Jihoafrickou republiku. Na své si přijdou fanoušci popu, rocku, jazzu, funku, soulu i elektronické hudby, a to od 17. do 20. července v architektonicky unikátním průmyslovém areálu ostravských Dolních Vítkovic.

Pořadatelé projevují největší nadšení z účasti legendární skupiny The Cure. „Snažili jsme se o ně dlouhých deset let, je to vlastně kapela, kterou bylo v historii Colours nejnáročnější do Ostravy dostat. Až nyní se to povedlo, bude to velký svátek,“ uvedla na úterní tiskové konferenci ředitelka festivalu Zlata Holušová. Anglická kapela, řadící se mezi nejvlivnější alternativní rockové skupiny vůbec, byla nedávno uvedena do Rokenrolové síně slávy a podle slov jejího extravagantního frontmana Roberta Smithe se brzy chystá po jedenáctileté pauze vydat své čtrnácté album.

Podobnou pozornost vzbuzuje indie popová formace Florence + The Machine, vynikající mimořádně působivým hlasem zpěvačky Florence Welch. Tato kapela v Česku zahraje vůbec poprvé, stejně jako španělská umělkyně Rosalía, osobitě kombinující flamenco a hip hop. Za zmínku dále stojí unikátní multimediální projekt Small Island Big Song, který sdružuje hudebníky z ostrovů Tichého a Indického oceánu – například z Madagaskaru, Filipín nebo Nového Zélandu. Nebudou chybět ani tuzemští hudebníci: účast mimo jiné přislíbily kapely Kryštof, Buty a Ben Cristovao & The Glowsticks.

Festival ale nebude jen o hudbě; už počtvrté se v jeho rámci uskuteční mezinárodní diskusní fórum Meltingpot, na němž se sejde kolem 150 inspirativních řečníků z více než 20 zemí. Promluví tu Joe Davis, kontroverzní vědec pokoušející se propojovat vědu a umění. „Je to jako potkat na festivalu Kerouaca,“ poznamenala dramaturgyně projektu Petra Hniková Charmite. Vystoupí také slavná novinářka CNN Ingrid Formanek, vicemistr světa v breakdance Daniel Sonic Rojas, evangelický pastor, řečník a spisovatel Mark Gungor, ekologický aktivista a náčelník amazonského kmene Manari Ushigua a mnoho dalších. Novinkou letos bude The Big Bang Stage, scéna popularizující kvantovou fyziku, na které si budou moci návštěvníci pohovořit s předními vědci z organizace CERN a jiných institucí.

Colours of Ostrava se pořádají již osmnáctým rokem. Zájemci si mohou koupit buď vstupné na celý čtyřdenní program, nebo na jeden konkrétní den. Organizátoři také připravují dvě vedlejší akce: tradiční Festival v ulicích oživí 28. a 29. června centrum Ostravy a mezinárodní přehlídka Czech Music Crossroads nabídne 15. a 16. července to nejlepší z aktuální české, polské, maďarské a slovenské hudby.

Z tiskové konference Jakub Chodil

Kaplan představil Tenzi v DOXu, napětí mezi zdáním a skutečností

Sochař Kryštof Kaplan představil 11. dubna v pražském Centru současného umění DOX svůj projekt s názvem Tenze. Výstava využívá jako hlavní komunikační mechanismus napětí mezi zdáním a skutečností. Umělec vtahuje diváka do hry, nutí jej přezkoumat jeho očekávání i obecně platné pravdy. Materiály zpracovává speciálními technikami, takže se poté na první pohled jeví jinak, než čím ve skutečnosti jsou. „Pro DOX jsem připravil tři scénické situace, ve kterých se věci vzpírají své obvyklé funkci, měřítku i fyzikálním zákonitostem,“ uvedl na vernisáži.

Napětí mezi objekty s protichůdnými vlastnostmi je téma, kterým se Kaplan zabývá již od dob studií na pražské AVU, kde navštěvoval ateliér Sochařství II profesora Jindřicha Zeithammla. Tento princip využil ve své diplomové práci Mizení, která výstavu v DOXu uvádí. Cyklus Mizení je inspirován prací psycholožky Elisabeth Kübler-Ross, která formulovala pět fází smiřování se s blížící se smrtí. „Pět fází smutku jsem volně přetvořil v určité symboly. Je tu popírání neboli past, smlouvání neboli váhy, hněv neboli klec, deprese zobrazená jako lis a smíření jako díra,“ řekl autor během první komentované prohlídky. V této části Kaplan využívá předměty každodenní potřeby, a tak například klec znázorňující hněv vytvořil ze židlí.

V druhé části výstavy pracoval přímo s prostorem DOXu. Využil zavřená a neexistující okna, která jsou viditelná pouze z exteriéru. Instalace „vetřelců“ prorůstá pláštěm budovy a má simulovat pronikání hmoty zvnějšku. Tento na první pohled živočišný charakter je však v reálu tvořen tvrdým odlitkem z betonu.

Třetí celek obsahuje objekty Turniket a Solárium. Ani zde se nezapomíná na tenzi. Funkční turniket tvoří tři části, které vznikly ve formách odlitých z textilií – konkrétně peřin. Zdobný efekt nabourává nátěr páchnoucí olejem.

Výstava potrvá do 10. června. Komentované prohlídky, kterými provedou sám autor a kurátorka výstavy Terezie Zemánková, se uskuteční 28. dubna a 2. června od 17 hodin.

Z DOXu Adéla Šponerová

PEN klubu se blýská na lepší časy, ale Kaplického „blob“ se realizace nejspíš nedočká

Do mocného trojúhelníku se spojili tři velcí hráči v oblasti českého kulturního a intelektuálního dění. PEN klub 15. dubna oznámil dohodu o spolupráci s nadací Sekyra Foundation a Museem Kampa – Nadací Jana a Medy Mládkových. Na setkání zástupců všech tří institucí se probíralo i téma nové budovy Národní knihovny.

Spojení těchto tří organizací vyústilo v nový projekt s názvem Werichova vila mluví, kterým má historická budova kulturně ožít. Do konce roku návštěvníkům nabídne každé první pondělí v měsíci od 17:00 tzv. literární setkání, která budou hostit autorská čtení předních českých umělců. Konat se budou také slam poetry, stand-up vystoupení nebo divadelní představení.

Spolupráce českého PEN klubu a Národní knihovny není žádnou novinkou, v Klementinu má organizace oficiální sídlo a mají spolu podepsané memorandum. Kvůli nedávné revitalizaci se ale klub musel dočasně přesunout, což opět připomnělo potřebu nové budovy NK.

„Téma nové budovy je aktuální již několik let. V minulém týdnu Ministerstvo kultury ustanovilo pracovní skupinu, která se má zabývat otázkou nové funkční budovy Národní knihovny. Součástí skupiny bude i generální ředitel NK PhDr. Martin Kocanda,“ uvedla tisková mluvčí NK Irena Maňáková.

Chobotnice na Letné neboli návrh nového sídla instituce od Jana Kaplického vytane na mysl při každém znovuotevření otázky. K tomu, zda je tento projekt stále ve hře, se vyjádřil lídr koaličního uskupení Spojené síly pro Prahu a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Diskuse o nové budově Národní knihovny se stále spojuje pouze s debatou o tom, kdo je a kdo není příznivcem návrhu Kaplického, čímž by to ale nemělo končit. Za nás, za koalici, můžu říci, že se potřebou výstavby nové budovy NK zabýváme společně s radním Janem Chabrem a bavíme se o možných pozemcích k realizaci.“

Projekt Kaplického je podle tiskové mluvčí NK již právně uzavřenou záležitostí. Podle Pospíšila je velká šance, že se v blízké době přejde od debat k akci. „V tomto volebním období bychom se myslím společně s městem, Ministerstvem kultury a TOP 09 mohli domluvit, kde by projekt mohl stát, a případně vypsat soutěž. Odblokovat debatu,“ dodal předseda TOP 09.

Z tiskové konference Anna Maděrová

Prague Design Week představuje tvorbu šedesáti umělců

Prague Design Week láká až do Velikonoční neděle na výrobky více než šedesáti designérů, workshopy i ohromující výhled na Prahu. Umělci z celého světa představují paletu designu – od šperků přes módu až po nábytek, ekologické projekty a umění.

„Ze stovek přihlášených z nejrůznějších koutů světa – Rusko, Čína, Anglie, Afrika – vybíráme jen ty nejlepší. Snažíme se neupřednostňovat národnost, ale kvalitu a rozmanitost,“ řekl organizátor Prague Design Week Ondřej Krynek na pondělní tiskové konferenci.

Šestý ročník designové přehlídky se koná v historické budově banky na náměstí Republiky, která není běžně přístupná. „Prague Design Week uvidíte vždy ve žluté a jeho letošním motivem je trojúhelník. V budově najdete dvě trojúhelníkové instalace – jednu papírovou plastickou a druhou optickou, která rozehrává akci,“ vysvětluje Krynek a dodává: „Nejde nám jen o to, ukázat finální výrobek, ale i pozadí tvorby. Design je slovo, které se nadužívá. My ho chceme vrátit do stavu, kdy design bylo něco víc než jen něco někde vystavit. V expozicích tedy najdete malé dílny, rozpracované prototypy a různé workshopy. Každý večer se budou konat také přednášky.“

Návštěvníci mohou ochutnat cupcaky, zamilovat se do kabátu za deset tisíc, vyzkoušet nejrůznější prstýnky, zakoupit menší dárky k Vánocům nebo se zavřít do zvukotěsné mikrokanceláře SilentLab. Některé místnosti také spoluvytvářejí, jak prozradila Monika Koblerová z projektu Czech Image. „Projekt Czech Image se dívá na Českou republiku očima mladé generace z Česka a dalších deseti zemí. Vytvořili nejrůznější plakáty, které návštěvník věsí na stěny, jak se mu zlíbí. Výstava se tedy bude v průběhu týdne proměňovat,“ uvedla.

Rodiče s dětmi mohou zavítat také do nehlídaného dětského koutku – místnosti plné zvířátek, s omalovánkami, skákacím panákem i zdí na kreslení. Výstava je prodejní a vstupné stojí 150 Kč, pro studenty a důchodce 100 Kč.

Z tiskové konference Kateřina Zemanová

Sport

Stručně ze sportu

* Fotbalisté pražské Slavie podlehli ve čtvrtek 11. dubna ve čtvrtfinále Evropské ligy UEFA londýnské Chelsea 0:1. Tím se snížily jejich postupové šance před odvetou, která je čeká tento čtvrtek. První tým české ligy dokázal ve vršovickém Edenu hrát s třetím týmem anglické Premiere League více než vyrovnaný zápas. V 86. minutě se ale hlavou prosadil Marcos Alonso, a zajistil tak Blues výhru.

* Hokejová sezona 2018/2019 už zná své finalisty. O titul si zahrají Liberec s Třincem. Liberec porazil Kometu 4:2 na zápasy, a zmařil tak naděje brněnského týmu na zlatý hattrick (tři vítězství v lize za sebou). O Masarykův pohár se Bílí Tygři utkají s Oceláři Třinec. Ti sice s Plzní dva úvodní domácí duely prohráli, v obou venkovních kláních však předvedli výborný výkon a vrátili sérii do Třince. Drama nakonec musel rozhodnout až sedmý zápas.

* Slaví se taky na opačném konci tabulky. Pardubice se udrží v extralize. Hokejisté Dynama dokázali po velmi neúspěšné sezoně zabrat a již po devíti kolech baráže o setrvání v Tipsport extralize slaví záchranu. O tom, že nejvyšší domácí soutěž v Pardubicích zůstane, definitivně rozhodlo úterní divoké vítězství Východočechů v Chomutově 7:5.

* Bývalá česká tenisová jednička se po vynucené zdravotní pauze vrací na kurt. Tomáš Berdych to fanouškům oznámil na sociálních sítích společně s informací, že od ředitele turnaje Masters Feliciana Lópeze dostal divokou kartu do hlavní soutěže antukového turnaje, který se koná na začátku května v Madridu. Berdych, který se již delší dobu potýká s bolavými zády, hrál naposledy začátkem března, kdy v Indian Wells vypadl v prvním kole právě s Lópezem. Český tenista momentálně klesl v žebříčku ATP na 98. místo za Jiřího Veselého a poprvé po devíti letech není českou tenisovou jedničkou.

Štěpán Svoboda

Letošní přírodní sníh zajistil úspěšnou lyžařskou sezonu, tvrdí CzechTourism a AHS

Především díky příznivým sněhovým podmínkám, sílící české ekonomice a investicím do rozvoje skiareálů návštěvnost českých hor každoročně stoupá. „Oproti loňské sezoně se sice návštěvnost zvedla jen o 3 %, ale poslední tři zimy byly z dlouhodobého hlediska nadprůměrné,“ uvedl 11. dubna na tiskové konferenci Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR (AHS). Pozitivní trend je patrný i na tržbách, které meziročně vzrostly o 5 %.

Letošní lyžařská sezona byla bohatá na přírodní sníh, a nebylo tudíž třeba tolik zasněžovat. Střediska využila jen asi dvě třetiny z objemu vody, který mají k dispozici na technický sníh. Únor byl díky vydatným srážkám co do návštěvnosti nadprůměrný. Březen zhodnotil Libor Knot jako slabý s brzkým nástupem jara, na mnoha místech proto skončila sezona už před koncem měsíce. Zima jako celek byla teplotně nadprůměrná, teplota vzduchu se pohybovala kolem 0,4 °C a byla vyšší o 1,7 °C. Letos se na sjezdovkách lyžovalo průměrně 109 dnů, tedy méně než v loňském roce. Horská střediska hodlají investovat i do příští zimní sezony, předběžně počítají zhruba s 800 mil. Kč, což je o 150 mil. víc než vloni. Chystá se například rozšíření areálů včetně nových sjezdovek, kdy největší investice připravují na Lipně a na Ještědu. O povolení ke stavbě šestisedačkové lanovky žádají v Peci pod Sněžkou, na několika místech (např. Špičák na Šumavě, Zadov nebo Deštné) také plánují nové multifunkční objekty s restauracemi, službami a zázemím pro návštěvníky. Největší finanční podpora letošního léta bude směřovat do střediska Dolní Morava, které v srpnu otevře nejdelší bobovou dráhu v Česku a druhou nejdelší v Evropě. Na Lipně pak chtějí rozšířit populární Stezku korunami stromů.

S cílenou propagací českých hor s AHS začala státní příspěvková organizace CzechTourism v roce 2015. „Data z analýzy dokazují, že dlouhodobě realizované aktivity agentury CzechTourism na podporu návštěvnosti horských středisek mají reálný efekt,“ uvedl v tiskové zprávě Jan Herget, ředitel agentury. Ředitelka odboru strategie a marketingu Andrea Jirglová poté představila reklamní spot, který prezentuje české hory jako ideální místo pro rodiny s dětmi a aktivní seniory. Pomocí soutěží o víkendové zájezdy podporuje CzechTourism jednotlivá lyžařská střediska a jejich webové stránky. „K nejoblíbenějším horským oblastem patří Šumava a Krušné hory. Díky blízkosti německých hranic zde tedy značnou část návštěvníků tvoří cizinci,“ objasnil situaci těchto regionů produktový manažer CzT Martin Šlajchrt.

Z tiskové konference Petra Tomášková

Počasí

Po krátkém zaváhání slunce opět vysvitlo, teploty stoupají

Zatímco my jsme si rychle zvykli na teplé jarní slunce a hbitě jsme odhazovali jednu vrstvu oblečení za druhou, počasí mělo v uplynulých dnech jiné plány. Znovu nám připomnělo, že podle lidové pranostiky bychom měli být stále zalezlí za kamny a s tím svlékáním tolik nepospíchat, parného léta se jistě ještě dočkáme. Minulou středu na většině území ČR svítilo slunce a teploty dosahovaly 10 až 13 °C, v následujících dnech se však slunce schovalo za mraky, teplota postupně klesala až na 5 °C a v noci místy i pod nulu. O víkendu se navíc přidaly srážky, ve vyšších polohách dokonce sněhové. Vítr byl po většinu času mírný. Nový týden ale opět přinesl oteplení až na 15 °C a slunečné počasí, takže se zdá, že Velikonoce by mohly být opravdu ve znamení probouzení jara.

Anna Pěkná