23. května 2019, Carolina č. 968

události od 15. do 22. května


Z domova

Zaplněné Václavské náměstí žádalo demisi ministryně Benešové i premiéra Babiše

Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na úterý 21. května už čtvrtou demonstraci za sebou, tentokrát na pražské Václavské náměstí, které se zaplnilo od sochy svatého Václava až po vstup do metra B na Můstku. Podle odhadů pořadatelů se jí zúčastnilo přes 50 tisíc lidí, kteří skandovali hesla jako Demisi! či Babiše do koše! Protestující se znovu vymezovali proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové a akci uzavřeli výzvou premiérovi Andreji Babišovi, aby sám odstoupil.

„Další generace se dala takhle dohromady a je schopná se jasně vyjádřit.Prosím vás, Babiše do koše, ale nezapomeňte, že pozítří jsou volby do europarlamentu. Přijďte tam všichni. Přemluvte svoje sousedy a dovlečte je k těm urnám,” vyzvala socioložka Jiřina Šiklová. Demonstranti odpověděli potleskem a pokřikem: Přijdeme! Požadavky demonstrantů se nemění. Už čtvrtý týden se domáhají nezávislé justice, demise Benešové a spravedlivého soudu trestně stíhaného premiéra. Benešová i Babiš odmítají, že by hrozilo narušení nezávislosti justice, a opakují, že žádné změny v čele státního zastupitelství se nechystají. Nově zazněl požadavek na televizní duel s předsedou vlády.

Ten ale reagoval, že k tomu nevidí důvod, a spolku doporučil, aby založil politickou stranu nebo hnutí a utkal se o přízeň voličů ve svobodných demokratických volbách. „Andrej Babiš je pro mne takový krysař, který hraje líbivou melodii a následují ho davy,“ řekl Tomáš Klus a v protestní písni Pánu bohu do oken se o premiérovi znovu zmínil.

Dále promluvili herci Aňa Geislerová, Martha Issová, Vladimír Škultéty, Lenka Krobotová, Pavel Liška a Jiří Macháček. Poděkovali demonstrantům za účast. „Chtěla bych vám říct, že tu nejsem jen jako občan, který se spolu s vámi stydí za svého premiéra, ale jsem tu hlavně jako máma dvou dětí. Nepřeji si, aby jejich generace musela celý život napravovat škody, které tahle vláda páchá. Díky, že jste tady,” řekla Krobotová.

Vystoupili také ekolog David Pithart, Anna Dolejská za STAN či radní hlavního města Prahy pro sociální a zdravotní politiku Milena Johnová. Milion chvilek pro demokracii svolal na příští týden další manifestace: v úterý 28. května se uskuteční v několika českých městech, tentokrát bez Prahy. Tam se protestující znovu sejdou až o týden později.

Z Václavského náměstí Anita Mejzrová

Cenu Arnošta Lustiga za odvahu získal generál Řehka

Laureátem Ceny Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost a spravedlnost za rok 2018 je brigádní generál Karel Řehka. Z rukou ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, který je členem estného výboru, a od lékaře Jana Pirka, předsedy výboru, ji převzal ve čtvrtek 16. května v rezidenci primátora hlavního města. „Beru to tak, že je to ocenění všech vojáků mé generace. Je to obrovská pocta, že to můžu převzít já,“ reagoval.

Řehka se během vojenské kariéry zapojil do zahraničních misí v Kosovu a Afghánistánu, věnuje se teorii ozbrojených konfliktů a v současné době je zástupcem Mnohonárodní divize severovýchod v Polsku.

„Hrdinství vojáků je fakt, který nemá smysl relativizovat. Zadruhé se výbor touto volbou přiklonil k ocenění hrdiny z hierarchické struktury, z Armády České republiky, která je výsostnou strukturou státu. Letošní rozhodnutí tak podtrhuje hodnoty, které se vážou k obraně státu i civilizace, k našim závazkům v roce 20. výročí vstupu do NATO,“ řekl Pavel Smutný, jeden ze zakladatelů Ceny Arnošta Lustiga.

Projekt založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora, mezi členy výboru patří například generální ředitel České televize Petr Dvořák nebo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Řehka je tak osmým oceněným, před ním se nositeli stali třeba hlasatelka Kamila Moučková nebo biskup Václav Malý.

Z rezidence Aneta Smržová

Senioři při cestování čelí větším rizikům, míní odborníci. Důležitá je prevence

Turismus je na vzestupu a tento fenomén se týká i starších ročníků. „Osoby starší 55 let tvoří 17,1 % ze všech cestovatelů do zahraničí v našich centrech očkování a cestovní medicíny,“ řekl novinářům vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. O své zkušenosti se na tiskové konferenci v úterý 21. května podělila i renomovaná průvodkyně Eva Mahrová.

Uvedla, že „starší lidé většinou bývají opatrnější a více se bojí o své zdraví, ale lidé v pokročilejším věku, asi 75+, jsou paradoxně bezstarostní a nepředvídají, co by se mohlo stát. Jsou přesvědčeni, že v jejich věku už není namístě, aby jim někdo něco doporučoval.“ Rastislav Maďar označil za nejproblematičtější oslabování imunity s přibývajícím věkem. Dalšími rizikovými faktory jsou chronické nemoci, které se často objevují právě u starších lidí, a snížené senzorické a pohybové schopnosti.

Snížená imunita znamená vyšší pravděpodobnost nákazy při vystavení patogenům. Riziko nákazy je při cestování ještě vyšší, jelikož vzrůstá s počtem lidí, které turisté potkávají. Z tohoto důvodu jsou problematickými letecká doprava či stále populárnější výletní plavby a zvýšené riziko hrozí také u poznávacích zájezdů, na kterých se navštěvuje mnoho míst s vysokou koncentrací lidí. Dalšími zdroji nákazy, na které je potřeba si dát pozor, jsou strava a voda, ať už při konzumaci nebo při koupání, a hmyz.

Velkokapacitní cestovní kanceláře však prý možná rizika často zlehčují nebo na ně dostatečně neupozorňují. Maďar s Mahrovou proto doporučují informovat se o cílové destinaci a potenciálních rizicích a zajistit si dostatečnou ochranu, cestu konzultovat s lékařem a zajistit si nutná i doporučená očkování. Návštěvu očkovacího centra je nutné absolvovat alespoň 6-8 týdnů před odjezdem. Samozřejmostí by pak mělo být dodržování hygienických zásad. Před cestou je také potřeba zvážit aktuální zdravotní stav a nepodceňovat některá, třeba zdánlivě banální, onemocnění.

Z tiskové konference Ondřej Štolc

Vlastní bydlení má necelá čtvrtina mladých. „Mamma hotel“ není dobrou vizitkou

V současnosti má v Česku vlastní bydlení zhruba 23 % mladých lidí, v samostatném či partnerském nájmu jich bydlí asi 32 %, u rodičů či na koleji 38 % a zbylých 7 % ve spolubydlení. Výsledky výzkumu zabývajícího se bydlením mileniálů, tedy mladých lidí a studentů od 18 do 30 let, zveřejnili ve středu 22. května na tiskové konferenci v Café Louvre. Výzkum také odhalil, co mladé motivuje k odchodu od rodičů.

Celostátní šetření provedla v březnu agentura STEM/MARK ve spolupráci s firmou Residomo, která je největším poskytovatelem nájemného bydlení v ČR. Respondenti byli osloveni prostřednictvím online-dotazníku. Celkem odpovídalo 1 020 mladých lidí z celé České republiky.

Průzkum ukázal, že mezi hlavní důvody odchodu od rodičů patří touha po samostatnosti, partnerský vztah či založení rodiny, ale také nově nesoulad a špatné vztahy s rodiči. Obecně od rodičů odchází dříve spíše dívky a lidé s nižším vzděláním. Přibližně tři čtvrtiny mileniálů bydlení s rodiči vnímají jako špatnou vizitku.

„Poměrně novým trendem je spolubydlení, což je dáno tím, že hlavně ve velkých městech raketově rostou ceny nájmů, takže se především studenti snaží bydlet ve více lidech, protože by si celý nájem nemohli dovolit,“ uvedl PR ředitel firmy Residomo Roman Frkous. Pro většinu mileniálů je pro samostatné bydlení klíčový vlastní finanční příjem. Jako velké pozitivum šetření uvádí, že drtivá většina z těch, kteří právě z ekonomických důvodů zůstávají u rodičů, je ochotna se finančně podílet na chodu domácnosti. Jedná se zhruba o 93 %.

Z Café Louvre Filip Karban

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Na Slovensku klesla nezaměstnanost poprvé pod pět procent

U východních sousedů klesla nezaměstnanost poprvé od vzniku samostatného státu v roce 1993 pod pět procent. Z březnových 5,03 % se snížila na 4,90. Situace na trhu práce je ale stále o něco horší než v Česku, kde letos v dubnu spadla na rekordních 2,7 %.

„Je to důkaz, že vládneme zodpovědně, zemi se daří. Prioritou naší vlády je přibližovat kvalitu života západním zemím. Jedním z ukazatelů je právě úroveň nezaměstnanosti,“ řekl podle ČTK slovenský premiér Peter Pellegrini (Směr-SD) v pondělí 20. května na tiskové konferenci. Ministr sociálních věcí Ján Richter (Směr-SD) se domnívá, že by nezaměstnanost díky nadcházejícím sezonním pracím mohla i nadále klesat. Analytici slovenské centrální banky ale upozorňují, že by tempo mělo zpomalovat.

„Pro zaměstnavatele je už těžké zaměstnávat další nezaměstnané, klesl i počet osob umístěných na trhu práce. Očekávání zaměstnavatelů ohledně dalšího zaměstnávaní se rovněž zhoršují, a proto lze předpokládat, že tempo poklesu nezaměstnanosti by mělo v nejbližším období zpomalovat,“ uvedli ekonomové.

Anita Mejzrová

Banát poosmé ožije festivalem. Účastníky tam doveze dlouhý vlak

Už potřetí vyrazí v srpnu z pražského Smíchova zvláštní vlak, jenž měří přes půl kilometru a čítá na dvě desítky vagonů. Speciální souprava odveze přes tisíc lidí do transylvánských Karpat na osmý ročník festivalu Banát, zajišťují ji Kladenská dopravní a strojní, IDS Cargo a České dráhy. Na posledních padesát kilometrů pak cestující vymění vlaky za místní autobusy a lodní dopravu. Čtyřdenní přehlídka začne 21. srpna, vlak vyjede už o den dřív.

„Tímto ojedinělým projektem jsme už při prvním pokusu dokázali zaujmout veřejnost, kdy se o českém Banátu začalo velmi zvyšovat povědomí. Nyní chystáme třetí výpravu vlakem, která je sice velmi organizačně náročná, ale zároveň víme, že i díky tomu každým rokem stoupá prestiž celé akce a povědomí o české komunitě v Banátu,“ uvedl jeden z organizátorů Štěpán Slaný.

Na festival se letos nechystají jen čeští krajané. Pořadatelé uvádějí, že široká nabídka koncertů, slam poetry, tedy specifické prezentace poezie, či přednášek láká i obyvatele ze zemí v okolí Rumunska. Na třech pódiích se v srpnu představí například skupiny Zrní, Prago Union, Mucha či Vasilův Rubáš. Kromě divadelního souboru VOSTO5 zde budou dále přednášet i cestovatel Ladislav Zibura či ekonom Tomáš Sedláček.

V šesti českých vesnicích v oblasti rumunského Banátu žije dnes přes tisíc lidí. V ojedinělé krajině stále udržují české tradice, zvyky i jazyk, a to už od poloviny 19. století, kdy se zde Češi usídlili. Festival Banát přispívá k propagaci turismu právě v této oblasti. Místní obyvatelé si nabízenými službami během několikadenního festivalu vydělají peníze ve výši několika měsíčních platů.

Z tiskové konference Adéla Foglová

Ekonomika

Češi v potravinové sbírce darovali 235 tun zboží

Národní potravinová sbírka se rozrůstá. Každoroční podzimní charitativní akce se letos poprvé uskutečnila i na jaře. Zákazníci mohli v sobotu 18. května ve 337 prodejnách po celé republice věnovat trvanlivé potraviny a základní drogerii potravinovým bankám, které je následně rozdělují potřebným. Češi seniorům, matkám samoživitelkám, dětem z dětských domovů nebo chudým rodinám darovali 235 tun zboží, čímž zajistili 423 tisíc porcí jídla.

Mezi nejčastěji darované produkty patřily rýže, těstoviny, mléko, mouka, dětské výživy, olej a další trvanlivé suroviny. Asi desetina z celkového objemu byla drogerie. Do akce se zapojilo přes tři tisíce dobrovolníků, kteří přímo ve vybraných obchodech dary přebírali a třídili. Zájemci mohli letos poprvé přispět i prostřednictvím internetových obchodů.

Akce má v Česku zatím relativně krátkou tradici, s každým rokem však její úspěšnost stoupá. V roce 2013 se podařilo vybrat 66 tun produktů, už o rok později byl však výtěžek téměř trojnásobný. Rekord padl loni na podzim, kdy banky obdržely celkem 381 tun potravin a 41 tun drogerie. Sbírku pořádají Česká federace potravinových bank a Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Alena Spálenská

Kultura

Všímejte si svého prostředí, vyzývá putovní výstava Má vlast cestami proměn

Nenechme budovy a veřejná místa chátrat, tak by se dala shrnout hlavní myšlenka putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která veřejnosti představuje zdařilé rekonstrukce objektů po celé republice. Letošní 11. ročník začal v sobotu 18. května na pražském Vyšehradě. Na návštěvníky tam kromě příběhů jednotlivých zachráněných objektů čekal i bohatý doprovodný program.

Zájemci se díky akci mohou dozvědět nejen o opravách zámků, nádraží, kostelů a kaplí, ale také restaurací, hřišť, naučných stezek a pietních míst. Výstava upozorňuje i na malé projekty. Mezi zrekonstruované lokality letos patří například okolí pražského Národního muzea a Čelakovského sadů, pozornosti se dostalo také návsi v obci Veselí v Pardubickém kraji. Každoročně se také hlasuje o nejpovedenější proměnu. Cílem je podpořit snahy dobrovolníků, občanských sdružení a místních samospráv o zodpovědný přístup k okolí.

Zahájení se neslo ve veselém duchu, který podtrhl i bohatý kulturní program. Na pódiu vystoupily karlovarský folklórní spolek Dyleň a hudební skupina Šlapeto. V desítkách stánků jarmarku se prodávalo občerstvení a také regionální řemeslné výrobky. Děti si v připravených dílnách mohly vyzkoušet zdobení perníčků, lukostřelbu a dekorování houslí a porcelánu. Kulturní program vyvrcholil koncertem Karlovarského symfonického orchestru v bazilice sv. Petra a Pavla.

Výstava na Vyšehradě každoročně zůstane jeden měsíce, následně se rozdělí do kolekcí po dvou až třech krajích a celoročně putuje Českem. K vidění bývá na městských kulturních akcích a v knihovnách. Partnery akce jsou téměř všechny kraje.

Z výstavy Alena Spálenská

Vaše historie – Naše dědictví: majitelé historických objektů otevřou dveře veřejnosti

V rámci Dnů soukromých hradů a zámků se od 24. do 26. května v 21 objektech po celé republice uskuteční akce s názvem Vaše historie – Naše dědictví. Na programu má komentované prohlídky, koncerty, divadelní představení a mnoho dalšího. Cílem Asociace majitelů hradů a zámků, která českou odnož celoevropské iniciativy Týden soukromého dědictví pod záštitou ministra kultury pořádá, je přiblížit rozmanitost a hodnotu památek, o které pečují soukromí vlastníci.

Detaily všech připravených událostí představili zástupci asociace ve středu 15. května na tiskové konferenci. „Zámek Chyše nabízí vedle standardního okruhu i prohlídku zámeckého sklepení a stálou expozici věnovanou působení Karla Čapka na zámku v roce 1917, kdy zde působil jako vychovatel. Na zámku Karlova Koruna se jedná o speciální prohlídky s majitelem Francescem Kinským dal Borgo. Pan hrabě bude provádět také v sobotu na svém hradu Kost. Po prohlídkách bude následovat i autogramiáda,” uvedl viceprezident asociace Petr Svoboda. Kompletní program je k dispozici na https://www.amhz.cz/dny-soukromych-hradu-a-zamku/.

Asociace majitelů hradů a zámků sdružuje nejen restituenty, ale i nové vlastníky, kteří mají společný zájem, aby se kulturní dědictví dochovalo i příštím generacím. Podle jejího viceprezidenta slouží uskupení jako platforma k výměně informací, zkušeností a kontaktů a zastupuje své členy ve vztahu ke státnímu aparátu.

Dny soukromých hradů a zámků navazují na loňský rok, který Evropská komise vyhlásila Evropským rokem kulturního dědictví. Jedním z motorů, který by měl podle Svobody zvýšené povědomí o památkové péči ve veřejnosti udržet, je loňská Berlínská výzva k akci. Jedná se o dokument, jehož cílem je zaangažovat organizace, instituce, občanská sdružení, jednotlivce a hlavně vlády, aby si uvědomili, že je zapotřebí kulturní dědictví chránit a využít jeho potenciálu. Uvádí také důvody, proč je potřeba dědictví dostat do centra evropských politik, a dál formuluje akční body toho, co udělat, aby tu kulturní dědictví zůstalo pro budoucnost Evropy.

Z tiskové konference Jana Kramlová

Pražský Chodov představuje modely slavného návrháře Alexandera McQueena

V Česku jsou poprvé k vidění modely několikanásobného držitele cen British Fashion Awards a Řádu britského impéria Alexandera McQueena. Vernisáž nesoucí autorovo jméno a podtitul Memory zahájila v Art Design Gallery Prague ve středu 22. května přední česká návrhářka Liběna Rochová a zúčastnil se jí snad každý, kdo v českém světě módy něco znamená.

Britský návrhář a designér McQueen úspěšně ukončil studium na University of the Arts London v roce 1992 a celou jeho absolventskou kolekci tehdy skoupila novinářka Isabella Blow. Ta se stala jeho největší podporovatelkou a vytvořila jedinečnou sbírku návrhářovy tvorby. Poté, co v roce 2007 spáchala sebevraždu, přešla kolekce do vlastnictví nadace Isabella Blow Foundation.

„Jejím cílem je mimo jiné podporovat mladé talenty v oblasti módního designu,“ poznamenal producent vernisáže Milosh Harajda. A právě tato nadace zapůjčila do pražského Chodova 14 modelů.

Součástí vzpomínkové výstavy, o jejíž design se postarala dcera kurátorky Magdalena Rochová, je také životopisný film McQueen. Ten se v kinech promítá od loňského roku a zachycuje důležité milníky návrhářova života od prvních přehlídek až po tu poslední uvedenou jen pár dní poté, co si módní ikona vzala život.

Všechny modely společně s filmem budou k vidění do konce července v Art Design Gallery Prague a nedalekém multikině vždy od 9 do 21 hodin.

Z Chodova Jitka Holubová

Sport

Čeští hokejisté jsou ve čtvrtfinále. Z druhého místa jdou na Německo

Soupeřem českých hokejistů ve čtvrtfinále mistrovství světa na Slovensku bude Německo. Rozhodl o tom poslední zápas v základní skupině, v němž reprezentace v úterý 21. května porazila Švýcarsko 5:4 díky gólu Jana Rutty z 59. minuty. Česko se tak zařadilo na druhé místo bratislavské skupiny B za Rusko a před třetí Švédsko. Čtvrtým v tabulce a posledním postupujícím je Švýcarsko. Češi kromě jediné prohry s Ruskem drží vítěznou linii.

Švýcaři jako úřadující světoví vicemistři vytvářeli na český tým výrazný tlak, první třetinu dokonce zahájili gólem. Reprezentace vedená Milošem Říhou však dokázala otočit a vedla 4:2. Ve třetí třetině pokračoval švýcarský tlak, v 57. minutě po trefě Nina Niederreitera bylo srovnáno na 4:4. Švýcaři pro naději na lepší než čtvrté místo potřebovali výhru za tři body, risk s odvoláním brankáře ale podobně jako v duelu Lotyšska se Švédskem o den dříve nevyšel a poslední gól zápasu vstřelil obránce Rutta do prázdné brány.

Zápas byl plný vyloučení a přesilovek, ostatně česká reprezentace má nejvíce vyloučených minut ze všech. Výraznou postavou zápasu byl opět kapitán Jakub Voráček, který si připsal dvě asistence a gól, v kanadském bodování turnaje je zatím druhý. Mistrovství začala česká reprezentace ve skupině B výhrou 5:2 nad Švédskem, prohrála jen s Ruskem 0:3 a na kontě má také výhry s Norskem 7:2, s Lotyšskem 6:3, s Itálií 8:0 a s Rakouskem 8:0.

Slovákům se v domácím prostředí do čtvrtfinále postoupit nepodařilo. V Košicích sice zahájili mistrovství překvapivou výhrou 4:1 nad USA, dále se jim už tolik nevedlo. Po prohře s Finskem podlehli smolně i Kanadě a Německu. S Francií a Velkou Británií si poradili bez problémů a v posledním zápase vyhráli s Lotyšskem na nájezdy 2:1. Rozhodl Ladislav Nagy, pro něhož to byl zároveň poslední zápas v kariéře. „Děkuji všem za krásnou rozlučku. Myslím, že jsme hráli každý zápas naplno. Předváděli jsme skvělý hokej,“ řekl v rozhovoru pro Deník N. Ve skupině A, kterou vyhrála Kanada, patří Slovensku páté, první nepostupové, místo.

Pavel Mazanec

Fotbalovým mistrem je Slavia, rozhodla kolo před koncem. Obhájila i pohár

Pátý titul v samostatné české lize a celkově devatenáctý získali fotbalisté Slavie. K definitivní jistotě jim stačil bod, který si připsali v neděli 19. května v Ostravě za remízu 0:0 ve čtvrtém, tedy předposledním, kole nadstavbové části, která letos poprvé navazovala na základních třicet zápasů. Druhý už jistě skončí obhájce titulu z Plzně, třetí bude Sparta.

Po uzávěrce: Slavia ve středu 22. května porazila v pohárovém finále Ostravu 2:0. Poprvé v samostatné historii a po 77 letech tak získala double.

Tabulka skupiny o titul:

1. Slavia 80, 2. Plzeň 77, 3. Sparta 66, 4. Jablonec 54, 5. Liberec 46, 6. Ostrava 46. Tabulka skupiny o záchranu: 11. Slovácko 42, 12. Opava 42, 13. Bohemians 39, 14. Příbram 37, 15. Karviná 32, 16. Dukla 22. Ve finále skupiny o Evropu spolu hrají Mladá Boleslav a Zlín.

redakce

Počasí

Do letního počasí má květen daleko, deštníky neschovávat

Květen je typickým jarním měsícem a vyznačuje se vysokou proměnlivostí počasí. Letošní dosud doprovází to chladnější a deštivé. V Česku je oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky a na horách se dokonce vyskytují i přeháňky sněhové. Průměrné denní teploty se v uplynulém týdnu pohybovaly okolo 20 °C. Poslední květnová dekáda by měla být deštivá a zatažená s denními maximy okolo 22 °C. Deštníky tedy rozhodně neschovávat.

Natálie Pančochářová