17. října 2019, Carolina č. 970

události od 9. do 16. října


Z domova

S Gottem se rozloučily tisíce lidí. Drž mi tam místo, vzkázala Bohdalová

Téměř padesát tisíc lidí se v Praze rozloučilo se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem. Drtivá většina z nich už v pátek 11. října na Žofíně, kam měla přístup veřejnost, stovky pozvaných hostů v sobotu na zádušní mši. Přenos ze svatovítské katedrály se promítal na velkoplošné obrazovky umístěné na Pražském hradě, živě ho zprostředkovaly televize. Rozloučení se věnovala i zahraniční média. „Celá země truchlí,“ napsal v sobotu, v den státního smutku, německý bulvární deník Bild.

Rakev „Franka Sinatry Východu“, jak zpěváka někteří nazývali, byla na Žofíně vystavena až do páteční půlnoci. Přestože se podle odhadů do Prahy chystalo až 300 tisíc lidí, rozloučit se jich stihlo 49 tisíc. Brány paláce se sice pro veřejnost otevřely v 8 hodin ráno, první fanoušci však čekali ve frontě už od čtvrtečního podvečera. Dojatí zpěvákovi obdivovatelé pokládali před rakev květiny, dlouho se však zdržet nemohli. Fronta na Slovanský ostrov vedla přes most Legií až od protějšího břehu Vltavy.

S Gottem, který podlehl akutní leukémii, se kromě veřejnosti loučily také známé osobnosti. Na zádušní mši dorazili kromě manželky Ivany a čtyř dcer prezident Miloš Zeman, předsedové obou komor parlamentu Jaroslav Kubera a Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš či jeho slovenský protějšek Peter Pellegrini nebo členové české vlády.Mezi pozvanými byli také hokejista Jaromír Jágr, bývalý fotbalista Antonín Panenka nebo tenista Radek Štěpánek, z kolegů-umělců herci Dagmar Havlová a Jiří Bartoška, kteří pronesli přímluvnou modlitbu, či skladatel Michal David. Obřad doprovodil zpěv Evy Urbanové, Štefana Margity, Lucie Bílé a Vojtěcha Dyka.

„Všichni jsme věděli, že Karel je úkaz,“ vzpomínal hudebník a zpěvák Janek Ledecký v rozhovoru pro Českou televizi přímo z prostor Žofína. Podle zpěvačky Ilony Csákové „dokázal člověka namotivovat jen svou přítomností a úsměvem“. Herec Martin Dejdar ČT řekl, že synonymem pro Karla Gotta byla pokora.

Mši sloužil kardinál Dominik Duka, nad rakví promluvila zpěvačka Eva Pilarová nebo herečka Jiřina Bohdalová. „Drž mi tam místo, mám pro tebe dobrej židovskej fór,“ vzkázala Bohdalová na závěr osobní vzpomínky.

Gott, známý nejen po celé republice, ale i v Německu nebo USA, zemřel v úterý 1. října ve věku 80 let. Měl nespočet fanoušků doma i v zahraničí, byť mu někteří vyčítali podpis anticharty v době normalizace. Během 60leté kariéry obdržel rekordních 42 Zlatých, později Českých slavíků a stal se nejznámějším českým zpěvákem vůbec.

Ze Žofína Josefína Folprechtová

Poslední sbohem Chramostové. Do „čtvrtého života“ ji vyprovodil potlesk

Několikaminutovým potleskem a státní hymnou se v pondělí 14. října rozloučila veřejnost s Vlastou Chramostovou, významnou českou herečkou a disidentkou. Smuteční obřad se uskutečnil v Národním divadle za přítomnosti herců i politiků, lidé mohli před jeho začátkem pokládat květiny a poklonit se u rakve. Vlasta Chramostová zemřela ve věku 92 let.

„Vlasta by měla radost, že je vyprodáno,“ okomentoval jeden z řečníků, herec David Prachař. Během proslovu vzpomínal na úsměvné chvilky, které se zesnulou kolegyní prožil, a závěrem recitoval pasáž z jejího oblíbeného Cyrana. „Vivat Vlasta,“ rozeznělo se z jeviště.Jeho herečtí kolegové drželi během ceremonie stráž u rakve, mezi jinými například Miroslav Donutil, Boleslav Polívka či Jiřina Bohdalová. Obdiv herečce přišli vyjádřit i někteří senátoři či poslanci, zúčastnili se pražský primátor Zdeněk Hřib nebo první místopředseda vlády Jan Hamáček a ministr kultury Lubomír Zaorálek. Prezidentská lóže zůstala prázdná.

Vlasta Chramostová, významná divadelní i filmová herečka a signatářka Charty 77, prožila dle svých slov tři životy: herecký, disidentský i etapu velkého návratu. Její nejznámější filmovou rolí byla zřejmě Lakmé ve Spalovači mrtvol Juraje Herze, naposledy ztvárnila Babičku Boženy Němcové právě na scéně Národního divadla.

Z Národního divadla Karolína Blažková

Církvím zůstanou všechny peníze z restitucí, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud zrušil v úterý 15. října povinnost církví odvádět daň z příjmu z finančních náhrad v rámci restitucí. Sporný zákon měl vstoupit v platnost na začátku příštího roku a finanční náhrady by podle něj podléhaly zdanění 19 %. Návrh na jeho zrušení podala skupina čtyřiceti senátorů ze stran KDU-ČSL, ODS a dalších klubů v čele s lidovcem Petrem Šilarem.

Zdanění prosadila vláda ANO a ČSSD s podporou SPD a KSČM, přehlasovala i veto Senátu, který ho odmítl. Navrhovatelé argumentovali tím, že hodnota církevních restitucí je nepřiměřeně vysoká, případné zdanění by představovalo částku 380 milionů ročně.

„Podle Ústavního soudu nešlo v tomto případě z materiálního hlediska o daň,“ řekl soudce Jaromír Jirsa v Televizi Seznam, „ani podle předkladatelů zákona nebylo smyslem zdanění naplnění státní pokladny, ale faktické snížení jednou přiznaných restitučních náhrad.“ Také zdůraznil, že je tento případ bezprecedentní. Nikdy od sametové revoluce stát zpětně nezpochybnil nárok jakékoli jiné skupiny restituentů.

Předseda ODS Petr Fiala označil rozhodnutí za vítězství demokracie. „Komunisté už jednou majetek ukradli, nyní na něj chtěli sáhnout znovu za pomoci vlády, které jsou fakticky členy,“ uvedl na twitteru. Naopak komunistický poslanec Pavel Kováčik je podle Lidovek.cz přesvědčený, že celý souboj nemůže skončit u Ústavního soudu. KSČM podle něj zvažuje možnost nechat celou kauzu posoudit evropskými institucemi.

Spor se táhne už od roku 1989, zákon o církevních restitucích vstoupil v účinnost v roce 2013. Přiznává církvím nárok na navrácení nemovitého majetku v celkové hodnotě zhruba 75 miliard korun a také vyplacení 59 miliard korun v průběhu 30 let jako náhrady za majetek, který nemůže být vrácen. Vyplácení finanční náhrady má skončit v roce 2043.

Daniel Schőn

Ministr školství Plaga se s odbory na platech pro rok 2020 stále neshodl

Ministr školství Robert Plaga (ANO) se zatím s odbory nedohodl na výši tarifních a nadtarifních složek platů pedagogů. Řekl to na konferenci Školství 2020, které se zúčastnilo přes 700 ředitelů základních a středních škol. Na ní se diskutovalo i o reformě financování školství, která má nastat k 1. lednu. Konference se zúčastnili i premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký. Kvůli platům hrozí odbory stávkou.

Odložená reforma z roku 2018 by měla zajistit průhlednost rozpočtu ministerstva školství a zároveň pro rok 2021 zvýšit učitelské platy o 8 %, tedy na průměrných 45 000 korun. Na přesném poměru výše základního platu, který bude stejný pro každého učitele dané platové třídy, a nadtarifních odměn se však Plaga se školskými odbory zatím nedohodl. Původně chtěl podíl odměn navýšit až na 50 % celkové přidané částky, toto číslo však postupně snižoval. Nyní chce podíl odměn snížit na 25 %, tedy 900 korun. Základní plat by se měl zvýšit o 2700 korun.

Na tiskové konferenci Plaga uvedl, že by vláda o konečném poměru jednotlivých složek platu měla rozhodnout do konce října. „Nemohu a nechci respektovat pouze požadavky odborů, ale musím mít na paměti celou vzdělávací soustavu. Ta obsahuje i prostor pro ředitele škol (k přerozdělování odměn),“ vysvětlil. Výše odměn však 900 korun zřejmě nepřekročí. S tím však někteří pedagogové, kteří vystoupili v průběhu konference, nesouhlasí. Odboráři ve školách jsou proto připraveni i na stávky.

Z konference Katherine Vašíčková

ODS chce nulovou daň pro mladé či rodiče s dětmi i vyšší platy učitelům

Mezi priority pro nadcházející období si Občanská demokratická strana stanovila zrušení daně z nabytí nemovitosti nebo daňové prázdniny pro lidi do 26 let nebo rodiče s malými dětmi. „Chceme, aby Česká republika byla zemí, která vítězí. Víme, jak na to,“ prohlásil předseda nejsilnější opoziční strany Petr Fiala na tiskové konferenci ve středu 9. října.

„Je klíčové, aby lidé důvěřovali státu, ne aby v něm viděli nepřítele. Chceme stát pro lidi, který jim bude oporou a ve všem jim pomůže,“ uvedla místopředsedkyně Alexandra Udženija. „Chceme zjednodušit daňový systém a snížit daně, vláda pouze všechno komplikuje,“ dodal šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

Právě na změny v oblasti daní se strana zaměřila. Podle plánů by se daňové prázdniny mohly týkat lidí do 26 let, jimž chce nechat víc peněz pro start dospělého života, nebo rodičů, kteří pracují, zatímco jejich partneři se doma starají o malé dítě a čerpají rodičovský příspěvek. ODS dále navrhuje zavedení minimálního důchodu, větší podporu soukromým školám a víceletým gymnáziím, platy učitelů chce zvýšit až na 150 % průměrné mzdy.

Novou kampaň doprovází heslo „Země, která vítězí“ a grafika, která odkazuje na události 17. listopadu 1989. V jejím popředí stojí muž s vlajkou. „Proč s tím přicházíme teď? Protože nastal čas,“ dodal Fiala s odkazem na třicáté výročí sametové revoluce.

Z tiskové konference Martin Klouda

Pražská TOP 09 má nové vedení. Předsedou se stal Pospíšil

Šéfem pražské organizace TOP 09 je nově Jiří Pospíšil, současný předseda strany, který se ale už o nejvyšší funkci ucházet nebude. Při volbě v sobotu 12. října neměl soupeře, jelikož se dosavadní lídr Jakub Lepš vzdal kandidatury a nikdo další se nepřihlásil. Lepš následně s Michalem Hrozou a Tomášem Pekem uspěli jako místopředsedové.

„Výsledek ukázal soudržnost pražské TOP 09, silného mandátu od delegátů si vážím. V nadcházejících dvou letech se chci více zaměřit na spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Věřím, že i díky tomu se nám podaří prosadit maximum z programových priorit, a splatit tak důvěru, kterou nám Pražané v komunálních i evropských volbách dali,“ prohlásil Pospíšil, jenž získal 73 hlasů z 99 možných. Místopředsedové Lepš 76 z 98, Hroza 64 a Pek 72.

Hlasování předcházelo několik proslovů, mimo jiné od 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a místopředsedy Tomáše Czernina – oba nedávno oznámili kandidaturu do čela strany. Adamová nabádala spolustraníky k odvážnější a důraznější rétorice, hlavně co se týče otázky přijetí eura a ochrany právního státu. Dále zmínila i ochranu klimatu a vzdělávání. „Voliči se ze záletů vrátí,“ ujišťoval Czernin poté, co Pekarová zmínila, že by strana jako celek měla mít jasno v tom, že se chce dostat do příští vlády.

Delegáti si zvolili ještě 9 dalších členů předsednictva a 15 členů krajského výboru. Každá regionální organizace také nominovala delegáta na listopadový celostátní sněm.

Ze sněmu Valérie Štylerová

Babiš a Vojtěch podpořili investice do Všeobecné fakultní nemocnice

Předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) souhlasili s investicemi do Všeobecné fakultní nemocnice na pražském Karlově náměstí. „V minulosti se na ni zapomnělo a to je veliká škoda,“ prohlásil Babiš v pátek 11. října na tiskové konferenci, které se účastnil i ředitel David Feltl. Společně mluvili o centralizaci budov a výstavbě urgentního příjmu v nadcházejících třech letech.

Premiér i šéf resortu označili nemocnici za jednu z klíčových pro české zdravotnictví. S téměř 6000 zaměstnanci a ročním rozpočtem devět miliard korun je druhým největším zdravotnickým zařízením po Fakultní nemocnici v Motole. „Jsou tady pracoviště, která jsou světovou špičkou, například onkologická klinika,“ poznamenal Babiš.

Jenže nyní sídlí na 20 různých místech v metropoli, což se má změnit. V plánu je výstavba nového areálu, který by se částečně zaplatil z prodeje uvolněných budov, na svém místě by podle Feltla měla zůstat psychiatrická klinika v Kateřinské zahradě a porodnice U Apolináře. Vzniknout by měl také nový objekt pro laboratoře asi za 1,5 miliardy korun.

Babiš za prioritu označil také stavbu centrálního urgentního příjmu, která má začít roku 2020 a dokončení se plánuje na rok 2022. Poslední investicí do nejstarší české nemocnice bylo roku 1976 vybudování Urologické kliniky v ulici Ke Karlovu.

Z tiskové konference Šárka Vlasáková

Zimní měsíce opět poznamená chřipka. Odborníci doporučují očkování

Podle lékařských statistik pocítí příznaky chřipky každoročně až 15 % lidí. Pro některé může znamenat i vážné zdravotní komplikace, v krajním případě i smrt. Proto odborníci doporučují očkování. „Vakcinace provedená na podzim tělu umožní, aby si před zimou včas vytvořilo protilátky,“ řekla ve středu 9. října ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Zdeňka Jágrová.

Očkování podle ní snižuje riziko onemocnění až o 60 %, podstoupí ho však pouhých 6 až 7 % lidí. Podle vědeckého sekretáře České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka může za nízká čísla i postoj praktických lékařů. „Často očkování aktivně nedoporučují, přitom pro mnohé skupiny obyvatel představuje chřipka vážné riziko. Ohrožuje chronicky nemocné, zejména diabetiky, lidi s kardiovaskulárními chorobami, nemocemi ledvin či osoby, jimž chybí slezina. Dále pacienty po transplantaci, osoby stižené rakovinou, seniory nad 65 let a gravidní ženy,“ tvrdí.

Odborníci upozorňují i na důsledné dodržování hygieny, zejména mytí rukou. Pokud už chřipka propukne, nemocní by měli setrvávat v klidu a vyhýbat se ostatním. Furiantské přecházení může mít vážné následky. „Může zasáhnout různé orgány, nejčastěji plíce nebo srdeční sval, ale i ledviny či cévy, čili z toho potom resultuje poškození orgánů, může dojít i k jejich selhávání,“ sdělil místopředseda Společnosti odborných lékařů Igor Karen.

Z tiskové konference Kristýna Dvouletá

Zvuk sirény a volání o pomoc. Záběry dopravních nehod mají lidem otevřít oči

Až tisíc dopravních nehod ročně na českých silnicích zaviní špatný zdravotní stav řidičů, z toho třeba přes 30 havárií zapříčiní infarkt myokardu. Právě na tento problém se snaží upozornit nová kampaň Ty to zvládneš – setkání s realitou, kterou připravila nezisková organizace Záchranný kruh. V ní sází na autentické záběry dopravních nehod, které mají zapůsobit na širokou veřejnost a zvýšit povědomí o nebezpečí v provozu.

„Jestliže řídíte, je doslova nutností nepodceňovat náhle vzniklé bolesti,“ řekl v úterý 16. října na tiskové konferenci Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje.

Nebezpečí představují i některé léky, které mohou ovlivnit vnímání člověka. Podle vedoucího odboru dopravní policie na tamním krajském ředitelství Pavla Žíhy si každý musí svůj zdravotní stav hlídat sám. „Měli bychom si uvědomit, že nekontrolovaně jedoucí auto se stává zbraní, která může zabít nejen nás a naše blízké,“ dodává.

Záchranný kruh je sdružení záchranářských subjektů, které se od roku 2005 věnuje vzdělávání a prevenci. „Dřívější kampaně byly simulované, natočené v bezpečném prostředí, ale pro letošní rok jsme se rozhodli jít do setkání s realitou,“ podotýká Lukáš Hutta, výkonný manažer asociace.

Projekt představuje reálné záběry složek Integrovaného záchranného systému (IZS) ze zásahů společně s analýzou nehod a varováním záchranářů. „Naším cílem je, aby si divák uvědomil rizika, a samozřejmě si přejeme, abychom tímto projektem snížili počet nehod na minimum,“ uvedla Veronika Krajsová, prezidentka asociace Záchranný kruh. Na kampani spolupracovaly také IZS, BESIP a ministerstvo dopravy.

Z tiskové konference Justýna Jirásková

Krizové centrum má nové pracoviště. Pomůže 70 dětem ročně

Loni Dětské krizové centrum nabídlo pomoc celkem 356 dětem, více než sto jich však muselo z kapacitních důvodů odmítnout. Díky novému pracovišti v Praze-Roztylech se ovšem letos dostane i na dalších sedmdesát. „V posledních letech narostl objem klientů, kteří žádají pomoc,“ upozornila ve čtvrtek 10. října na slavnostním otevření ředitelka Zora Dušková.

„Naprostá většina dětí, se kterými pracujeme, byla sexuálně zneužitá, týrána nebo jinak ohrožená na zdravém vývoji někým z rodiny nebo z nejbližšího okruhu,“ popsala Dušková. Takto způsobená traumata patří mezi nejzávažnější, často označovaná jako vražda duše. „Mnohé traumatické události vygradují do sebepoškozování nebo do sebevražedných tendencí,“ dodala.

Tomu se Dětské krizové centrum snaží předejít. Zajišťuje nejen Linku důvěry, ale ve spolupráci s dalšími institucemi ochranu dětí před trestem za to, že promluvily. Centrum je také provází trestně-právním procesem, poskytuje jim emoční podporu i dočasné ubytování. V týmu pracovníků jsou krizoví interventi, psychologové nebo právníci.„Nové prostory nabízí diagnostickou místnost, ve které psycholog pracuje s dítětem a mapuje šetrnými metodami okolnosti týrání a sexuálního zneužívání. Máme tady také terapeutickou místnost, konzultovny a pracovny,“ přiblížila Dušková. Cena stavebních prací a vybavení dosáhla na 1,5 milionu korun. První klienti se na pracoviště stěhovali tento týden.

Z tiskové konference Jan Lukacko

Praha hledá řešení pro děti v ubytovnách. Nabídla první prostory

Podle letního šetření sociálních pracovníků žije v pražských ubytovnách 111 rodin s 202 dětmi. A především pro ně teď hledá metropole možnosti bydlení. Projekt, podle kterého by už žádné dítě nemělo vyrůstat v ubytovně, potvrzuje memorandum. To v pátek 11. října podepsali zástupci magistrátu a městských částí Prahy 1, 7, 10 a 22.„Považuji za morálně neobhajitelné, abychom nechávali pražské děti v absolutně nevyhovujících podmínkách na ubytovnách,“ řekl radní Adam Zábranský (Piráti).

Magistrát už teď vyčlenil k nájmu 28 bytů, o které požádalo asi 15 rodin. Dalšími volnými sice disponuje, ale je nutné je nejdřív opravit. Jiné by mohly nabídnout jednotlivé městské části. O další prostředky na řešení žádají radní z operačního programu Zaměstnanost: jde o 50 milionů korun. Městské části také zakládají kontaktní centra, kde rodiny získají informace o sociálním bydlení.

K memorandu by se měla do konce roku připojit i Praha 3. „Je to problém, který se nám nejlépe bude řešit, když ho budeme řešit společně,“ dodal Zábranský a věří, že se připojí i další. Podle místostarosty Prahy 7 Kamila Mareše (KDU-ČSL) je jejich společným cílem zajistit bydlení i pro seniory nad 65 let.

Z tiskové konference Kateřina Němcová

Proč je fotografie v krizi? Problémem jsou peníze, shodují se experti

O fotografii a její roli v médiích diskutovali v Praze čeští i zahraniční odborníci. „Časy se mění,“ shodovali se a upozorňovali zejména na současné problémy. Konference na téma Role profesionálního vizuálního žurnalismu v dnešní době se konala v úterý 9. října v Praze na Novotného lávce při příležitosti zahájení 25. ročníku soutěže Czech Press Photo.

„Česká fotožurnalistika úplně nevzkvétá. Problém není v autorech, protože autory má skvělé. Problémy jsou v zásadě tři: peníze, čas a prostor. Rozpočty mediálních organizací se většinou spíš snižují, nebo minimálně bohužel ty, které jsou určeny na redakce a fotografická oddělení. A je velmi málo médií, která by dávala opravdový prostor fotografiím,“ prohlásil šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský.Dále vystoupili programový ředitel World Press Photo David Campbell, zakladatel čtvrtletníku o fotožurnalismu Reportage Colin Jacobson a fotografka íránského původu Amak Mahmoodian. Českou scénu zastupovali také šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, fotograf Dan Materna ze společnosti Mafra nebo vedoucí katedry žurnalistiky na FSV Filip Láb.I oni popisovali současné trendy, které ovlivňují fotožurnalistiku. „Dnes vlastně kdokoliv, kdekoliv, když udělá fotku, tak je možné ji okamžitě šířit dál,“ poznamenal Mlch. „Musíme hledat příběhy a mít lepší výsledek než lidé na sociálních sítích,“ doplnil Materna.

Podle Lába i ostatních fotožurnalismus nezanikne, je nutné se smířit s novou situací a převzít iniciativu. „Nedělají se lokální témata, to, co se děje teď a tady,“ upozornil Láb. „Internet poskytuje neomezené možnosti. Vůbec nemusíme být závislí na tom, kdo z velkých vlastníků médií nás vezme, nebo nevezme na milost. Ale je potřeba začít jednat aktivně.“

Z konference Kristýna Slavíková

Patnáct šálků kávy za dopoledne. I tak vypadal Prague Coffee Festival

Jak se nezbláznit z provozu kavárny. Jak si nápoje připravit doma. Jak zlepšit vnímání chutí a vůní. A to ekologicky. Pestrý program nabídl osmý ročník Prague Coffee Festivalu, který se konal 12. a 13. října v Pražské tržnici za podpory hlavního města a primátora Zdeňka Hřiba.Návštěvníci si mimo ochutnávku vzorků z různých koutů světa vyzkoušeli profesionální degustaci, tzv. cupping, nebo oblíbenou soutěž v latte artu, což je kreslení mléčnou pěnou. Ke kávě ale nezbytně patří i provoz podniků, s čímž se pojí například snahy o udržitelný provoz a ekologii. I tímto tématem se organizátoři zabývali.

„Letos se snažíme posunout koncept dlouhodobé udržitelnosti provozu z loňska na další úroveň a poukázat na respekt a udržitelný přístup,“ uvedla ředitelka festivalu Adriána Harnúšková. O tom svědčí i fakt, že se nápoje servírovaly téměř výhradně do zálohovaných kelímků a hrnečků, které si návštěvník pořídil u vstupu.

Během dvou dnů se předvedlo přes padesát českých i zahraničních kaváren a pražíren. „Účast jsme si nejen ohromně užili, ale zároveň je to pro nás příležitost, jak o sobě dát vědět a předvést se širšímu publiku,“ radoval se Jan Donáth, majitel firmy Kaldi.

Kromě přednášek si zájemci mohli vyzkoušet i některý z workshopů. Ty se věnovaly především domácí přípravě nebo zlepšení vnímání chutí a vůní nápojů. „Musím se přiznat, že kávě stále moc nerozumím, ale po workshopu mám pocit, že si dokážu vybrat kvalitní, která mi bude chutnat. Teď už alespoň rozumím, co všechny ty názvy znamenají. Jen jsem vypila už asi patnáct šálků,“ popsala zkušenost paní Alžběta, která na festival přijela z Plzně.

Z festivalu Anna Portešová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Státy EU reagují na vojenskou operaci v Sýrii, vývoz zbraní zastavuje také Česko

Ministři zahraničí zemí EU se zavázali ke koordinaci vývozu zbraní do Turecka. Rozhodli tak v pondělí 14. října na setkání v Lucemburku v reakci na současnou tureckou ofenzivu proti Kurdům. Ta začala předchozí středu na severovýchodě Sýrie. Několik členských zemí včetně Německa či Francie už přerušilo Ankaře dodávky zbraní. Česká vláda se po večerním jednání rozhodla vývozní licence na vojenský materiál do Turecka pozastavit také, uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček pro ČTK.

Turecko je členem NATO, a proto s ním chce EU i nadále vést dialog, ten ovšem podmiňuje ukončením intervence v Sýrii. Konkrétní kroky závisí na rozhodnutí jednotlivých států. Česká vláda se postavila za návrh ministra zahraničí Tomáš Petříčka „abychom k tomu přistoupili a stejně jako další členské státy podnikli jasná opatření“.

Pro přijetí závazných opatření je všech 28 členských států. Toto rozhodnutí bude mít podobný efekt jako zbrojní embargo, uvedla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Ankara unijní postup kritizuje, ofenzivu obhajovala jako výkon práva na sebeobranu, které je zakotvené i v mezinárodním právu. Podle analytika Caglara Kurce Ankara předvídala, že sankce ohledně zbraní můžou přijít, a proto se předem dostatečně zásobila.

Unijní země se obávají, že zhoršení humanitární situace v Sýrii může vyhnat statisíce lidí přes Turecko do Evropy. Zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen po jednání ministrů potvrdil, že EU je nadále připravena pomáhat v řešení humanitárních potřeb obyvatel Sýrie. Podle Mogheriniové bude EU o dalších krocích jednat na summitu 17. a 18. října.

Daniela Seigová

Vyústění sporu mezi metropolemi: Peking ukončil partnerství s Prahou

Peking s okamžitou platností vypověděl sesterskou smlouvu s Prahou. Ve čtvrtek 10. října to uvedla kancelář pro mezinárodní záležitosti tamního magistrátu. Vedení české metropole se podle ní hrubě vměšovalo do interních záležitostí země a záměrně porušovalo uzavřenou dohodu. Rada Prahy její ukončení odhlasovala už v pondělí 7. října.

„Vzhledem k tomu, že politické předpoklady a základy pro partnerství mezi oběma městy již neexistují, z pověření magistrátu města Pekingu tímto kancelář pro mezinárodní záležitosti města Pekingu prohlašuje, že město Peking s okamžitým účinkem vypovídá sesterské partnerství s hlavním městem Praha a pozastaví s ním veškeré oficiální styky,“ citovala ČTK z prohlášení. V něm čínská strana apelovala na představitele české metropole, aby si co nejdříve uvědomili chyby a konkrétními kroky napravili negativní dopady.

O ukončení partnerství jednal pražský magistrát po neochotě druhé strany diskutovat o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. Nynější vedení Prahy tak ukončilo projekt, který schválil magistrát v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) v únoru 2016.

Současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti) považuje aféru za uzavřenou. „Je to zjevná reakce na pondělní ukončení smlouvy. Je dobře, že Praha má tuto věc za sebou a nebude zatahována do mezinárodní politiky. Usilovali jsme o apolitizaci vztahů dvou měst, ale místo toho začala čínská strana rušit českým umělcům domluvené koncerty a městu adresovala výhrůžky,“ uvedl podle webu Lidovky.cz.

Vedení Prahy uklidňuje, že situace městu neuškodí. Zřejmě se sníží počet čínských turistů, ale ti většinou přilétají jen na jeden den a příliš neutrácejí, poznamenal primátor Hřib. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) však lze očekávat další opatření bránící českým souborům vystupovat v Číně.

Jan Skalák

Ekonomika

Důchodová komise začne pracovat na rozdělení průběžného pilíře

Reforma penzí může dostat nový směr. Členové Komise pro spravedlivé důchody v pátek 11. října souhlasili s rozpracováním konceptu, v němž by se dosavadní průběžný pilíř rozdělil na nultý solidární hrazený z rozpočtu a první zásluhový placený z pojistného. „Je to první krok na cestě ke koncepční změně,“ uvedla předsedkyně komise Danuše Nerudová na twitteru.

„Mohu oznámit, že shoda byla jednomyslná. Všichni přítomní členové komise odhlasovali, že koncept rozdělení prvního pilíře na nultý a první se bude dál rozpracovávat,“ citovala ji ČTK. Zástupci ministerstva práce však zdůrazňují, že členové komise jen souhlasili s rozpracováním nového modelu. Výsledkem podle nich není úplná shoda na podobě reformy.

Nerudová vidí výhodu v tom, že úprava by vedla mladou generaci ke spoření. Odhad budoucího příjmu by získala z výpočtu ze zásluhového systému spolu se solidární složkou.

Dnes mají důchodci příjem převážně z veřejného průběžného systému. Experti upozorňují, že česká společnost stárne a s ní přibývají penzisté. Současná důchodová soustava by bez změny do budoucna nevydržela a propadla by se do vysokých schodků.

Linh Nhi Vu

Tajemník Agrární komory: Plocha pro pěstování brambor se musí zvýšit

Sklizeň brambor je téměř u konce a ukazuje, že Česká republika není v jejich produkci plně soběstačná. Spotřebu pokryje z 80 procent, zbytek dováží. „Musí se zvýšit plocha pro pěstování, abychom byli zcela soběstační, kdyby hrozilo, že zásoby dojdou i zahraničním dodavatelům,“ řekl tajemník Agrární komory Jan Doležal ve čtvrtek 10. října.

Podle něj je důležité, aby spotřebitelé kupovali brambory především od českých zemědělců. Stát zvyšování ploch podporuje, pěstitelé například dostávají vyšší dotace.

Letos se podle odhadů vypěstuje 770 tisíc tun brambor, proti loňskému roku o 57 tisíc tun víc. Aktuální výkupní ceny od pěstitele vycházejí na 4,50 - 5,00 korun za kilogram. Podle místopředsedy Českého bramborářského svazu Vlastimila Rasocha jsou letošní ceny velmi příznivé a pohybují se v maloobchodu mezi 16 a 20 korunami, v akcích mezi 11 a 12. Další změny ovlivní vývoj trhu v Evropě.

Brambory představují základní a všestranně využitelnou potravinu. Je to v podstatě nejlepší a nejlevnější potravinový koncentrát na světě s bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. „My jsme si jich dnes přestali trochu vážit, ale vraťme se k tomu, co pro nás tato zelenina znamená. Mějte ji rádi, podporujte ji,“ vyzval spotřebitele ředitel Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkova Brodu Jaroslav Čepl.

Z tiskové konference Sandra Sýkorová

Kultura

Signal Festival znovu rozzářil pražské památky. A tentokrát i Vltavu

Statisíce návštěvníků přilákal sedmý ročník Signal Festivalu, který se uskutečnil od 10. do 13. října v Praze. Světelné umění, včetně promítání na budovy, mohli návštěvníci zhlédnout na třech trasách, při nichž narazili i na projekci od architektky Evy Jiřičné, která se zapojila vůbec poprvé. Další novinkou byla instalace na Vltavě, právě tou letošní přehlídka začala.

Na 180 tisíc metrů krychlových mezi Smetanovým nábřežím a Střeleckým ostrovem pokryly čtyři lasery, největší instalaci v historii festivalu sledovaly z nábřeží a mostu tisíce lidí. Organizátoři v čele s ředitelem Martinem Poštou akci odstartovali z paluby lodi.Tématem letošního ročníku je revoluce a odkazuje k třicátému výročí politických změn v zemi. Jejich ideály připomněl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Právě dnes čelí neustálým snahám o jejich devalvaci z nejrůznějších stran,“ prohlásil při zahájení.

Zájemci viděli světelná díla na Malé Straně, na Starém Městě a v Karlíně. Součástí programu byly také instalace v Galerijní zóně a doprovodný program. Celkově se zapojilo 18 umělců, polovina ze zahraničí. Letos se mezi ně zařadila i Eva Jiřičná, světově uznávaná architektka se studiem AI – DESIGN, nebo autor česko-argentinského původu Federic Díaz, který společně s ostatními patří ke globální iniciativě Big Light.

Organizátoři festivalu se tentokrát spojili s odborníky z ekologického projektu Sázíme stromy, který mohli návštěvníci podpořit koupí Signal Passu či brože ze stromové kůry.

Z festivalu Johana Kofroňová

Státní opera se dokončuje, ministr kultury ocenil rychlost i provedení

za necelé tři měsíce ožije Státní opera v Praze velkolepým galavečerem. Veřejnosti se otevře bezmála po třech letech, kdy prošla téměř kompletní rekonstrukcí. Ministr Lubomír Zaorálek si při návštěvě staveniště v úterý 15. října pochvaloval rychlý postup prací.

První návštěvníci, kteří 5. ledna přijdou, si zcela jistě všimnou nové opony, která vznikla v dílnách Národního divadla podle původního návrhu Eduarda Veitha. Originální byla k vidění při otevření státní opery v roce 1888 a za záhadných okolností zmizela v roce 1945. Restaurátoři si také dávají velmi záležet na interiérové výzdobě jevištní části budovy.

Jednotlivým představením prospěje nová točna, která nabízí velké množství scénických možností, a také systém kolejnic mezi sklady a jevištěm pro snazší přesun materiálu. Všechny tři budovy, které ke Státní opeře patří, dostávají nové elektroinstalace a rozvody vody, renovují se zkušebny, kanceláře, sborový i baletní sál.

„Státní opera je asi jediné divadlo na světě, které stojí u dálnice, nad metrem a vedle Hlavního nádraží. To je něco, s čím se musela stavba potýkat. Pracujeme tu tedy s akustikou, a to jak s akustikou interiéru, tak také s vnější. Proto jsou zde dvojitá skla, navíc zvenku překrytá skleněnou tabulí,“ uvedl tiskový mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Ministra kultury Zaorálka postup renovací mile překvapil. „Ten termín, který je stanovený na leden, mi připadá dosažitelný. Když vidím, kolik práce se tady udělalo, myslím si, že by stavba mohla prokouknout v opravdu unikátní podobě.“ Po slavnostním otevření Státní opery bude první premiérou na její scéně Král Roger od Karola Szymanowského.

Ze Státní opery Jakub Šťastný

Od vážné hudby po hip-hop, takové budou letošní Struny podzimu

Pražskou scénu stejně jako každý rok rozezní Struny podzimu. V pořadí už 23. ročník zahájila 15. října ve Foru Karlín britská zpěvačka Laura Mvula, jež se prezentuje soulovou a jazzovou hudbou s prvky R&B. Během bezmála měsíčního festivalu mají návštěvníci možnost vyslechnout také jazzové umění amerického klavíristy Freda Hersche, saxofonové počínání jeho krajana Charlese Lloyda a jeho kvintetu nebo koncert Jiřího Suchého.

Ten se představí před vyprodaným Rudolfinem za doprovodu orchestru divadla Semafor a právě koncertní podoba televizního pořadu Recitál 64 je velkým lákadlem. „Toto vystoupení jsme zařadili do programu jako vzpomínku na Jiřího Šlitra, jenž před 55 lety tragicky zemřel,“ uvedl na tiskové konferenci ve středu 9. října zakladatel a umělecký ředitel festivalu v jedné osobě Marek Vrabec.

V Anežském klášteře uslyší návštěvníci koncert Freda Hersche, který se při pražské premiéře představí publiku dokonce dvakrát. Nejprve sólově s klavírním recitálem, podruhé si na pódium pozve kolegy ze svého tria. Poprvé v Praze vystoupila i Laura Mvula, kterou doprovodilo jazzové trio a Filharmonie Brno. Program obohatí také projekt Struny ve filmu, který díky spolupráci s Českou televizí nabízí divákům významné archivní snímky.

Z tiskové konference Marek Jakšič

Dokument o Formanově životě do kin nemůže, ale odvysílá ho ČT

Forman vs. Forman, dokument vyprávějící příběh oscarového režiséra Miloše Formana, se po světové premiéře v Cannes a na karlovarském festivalu představí na televizních obrazovkách. V sobotu 26. října ho odvysílá ČT1.

Snímek vznikl v česko-francouzské koprodukci České televize a ARTE, je určen i pro zahraniční diváky. Proto ho Helena Třeštíková (scénář + režie) a Jakub Hejna (střih +režie) koncipovali jako Formanovo vyprávění tak, aby jeho životní cestu pochopil také divák neznající československý kontext ani jeho samotného.

Autoři vybírali z více než 100 dokumentů a rodinných pozůstalostí, které pocházely z různé doby a od různých režisérů. Kromě komentáře Formanova syna Petra se žádné zvukové ani vizuální záběry nedotáčely. Protože se v dokumentu objevuje několik ukázek z jeho filmů, snímek nemůže být distribuován komerčně, jelikož licence jsou velmi drahé, sdělila producentka Kateřina Černá na tiskové konferenci ve čtvrtek 10. října.

Do využitých pasáží Hejna zasahovat nechtěl, ale aby dokument neztratil dynamiku, střih se jich dotkl. „Velmi při tom trpěl,“ popisovala Třeštíková. Ve výčtu filmů se končí u Lid versus Larry Flint (1996), jenž podle režisérů uzavírá téma svobody, které Formana provázelo celý život, dokument všechna jeho díla uvádí v závěrečných titulcích.

Režiséři také přiblížili název. „Forman český a Forman americký, vítěz Forman versus loser Forman, Forman, co na začátku, říká, že o sobě nechce mluvit, ale ve finále vypráví celý svůj příběh,“ vysvětlila Třeštíková. V blízké době se snímek objeví v Denveru nebo na přehlídce IDFA v Amsterdamu, celkově navštíví na 80 festivalů.

Z tiskové konference Tereza Vernerová

Dříve v trezorech, dnes na plátně. Kino Pilotů hostilo Trezor Film Fest

Trezor Film Fest letos už potřetí uvedl snímky, které za minulého režimu vlivem cenzury skončily v uzavřených archivech. Přehlídka ve dnech 12. a 13. října v pražském Kině Pilotů nabídla divákům celkem deset projekcí a čtyři setkání s odborníky.

Organizátoři připravili pro návštěvníky čtyři tematické bloky – normalizační, experimentální, poválečný a jeden věnovaný tvorbě na motivy románů Bohumila Hrabala. V každé části se konaly přednášky a promítání filmů, v mnoha případech v nově zrekonstruované digitální podobě nebo s anglickými titulky.

Na plátně se objevily nejen ikonické tituly jako Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela nebo Hoří, má panenko Miloše Formana, ale také méně známé, avšak neméně hodnotné snímky, jako je psychologické drama Jiřího Krejčíka Svědomí či jedinečný film Pavla Juráčka Případ pro začínajícího kata inspirovaný Gulliverovými cestami Jonathana Swifta.

Festival organizuje Spolek animace kultury založený studenty oboru Arts Management na VŠE v Praze, jehož cílem je prostřednictvím projekcí dříve zakázaných filmů připomenout české kulturní dědictví a vzbudit u diváků zájem o témata, pro která nebylo za totality ve veřejném prostoru místo. Událost se koná pod záštitou Knihovny Václava Havla.

Z festivalu Daniel Palát

Pražská galerie připomíná 105. výročí narození experimentátora Zykmunda

Originální fotografie, kresby a koláže všestranného umělce minulého století může až do 7. listopadu veřejnost vidět v sálech pražské Artinbox Gallery. Vernisáž děl Václava Zykmunda se konala ve středu 9. října za účasti poslední výtvarníkovy manželky Aleny Zykmundové.

Výstava začala už v den Zykmundových narozenin, tedy 18. června, nicméně v září ji rozšířily další exponáty. Ty galerii zapůjčily Alena Zykmundová, Moravská galerie v Brně, a dokonce německá Kicken Gallery Berlin. Novou expozici uvedl historik umění, kurátor a pracovník Národní galerie Jiří Machalický. V projevu zmiňoval umělcovu bohatou fantazii, intelektuální rozhled nebo smysl pro řád. Zdůraznil také rozmanitost jeho tvorby, jejímž společným jmenovatelem bylo experimentování.

„Zykmundovy snímky, které zachycují akce o řadu let předcházející happeningy, jsou uznávané a obdivované po celém světě a patří k tomu nejlepšímu, co v české fotografii minulé století vzniklo,“ řekl Machalický. Fotografiím dominují osoby s netradičními kostýmy či rekvizitami. Důkazem může být ikonický Autoportrét s žárovkou z roku 1944. Jeho kresby a koláže se sice tolik neproslavily, ale díky různým výtvarným technikám a netradičním materiálům (papírové utěrky, barevné nitě či sirky), jsou také umělecky velice hodnotné.

Václav Zykmund, významný český fotograf, malíř, teoretik, výtvarný kritik a pedagog žil v letech 1914 až 1984. Založil surrealistickou Skupinu Ra, která působila především ve čtyřicátých letech v Brně. Mezi její členy se řadil kupříkladu bratranec slavnějšího spisovatele Ludvík Kundera, jehož článek lze považovat za její manifest.

Z vernisáže Eliška Krátká

Sport

Historická senzace, Češi si v kvalifikaci na Euro poradili s Anglií

Dlouhých 44 let čekala česká fotbalová reprezentace na další skalp výběru Anglie, až v pátek 11. října v utkání kvalifikace na mistrovství Evropy 2020 se jí zadařilo. Češi po napínavém průběhu zvítězili doma v Praze na Letné 2:1 a soupeře dočasně bodově dorovnali v čele skupiny A.

„Anglie má velice silný tým, ve všech zápasech, které hrála, dávala soupeřům pět gólů. Byli jsme outsideři, z toho pohledu je to pro nás překvapivé. Mám pocit, že jsem to ještě nevstřebal,“ popisoval kouč Jaroslav Šilhavý o den později na tiskové konferenci.

Zápas se přitom pro jeho tým nevyvíjel vůbec dobře, už ve 4. minutě utekl po levém křídle vyhlášený sprinter Raheem Sterling, kterého ve vápně zastavil mimo pravidla Lukáš Masopust. Anglie dostala možnost brzké penalty a bez problémů ji proměnil kapitán Harry Kane. „Zažili jsme to už proti Bulharsku, i tam jsme brzy inkasovali,“ řekl Šilhavý podle iDnes.cz hned po utkání. „Kluci ukázali velký charakter, že dokázali odpovědět.“

Právě blesková reakce se Čechům podařila náramně, trvalo totiž pouhé tři minuty, než si na roh Jakuba Jankta vyskočil u vzdálenější tyče Jakub Brabec a hlavičkou nedal brankáři Jordanu Pickfordovi šanci. Ten hlavní příběh zápasu se však začal psát až po hodině hry.

V 65. minutě vystřídal Patrika Schicka na hrotu Zdeněk Ondrášek, pro kterého to byl ve třiceti letech vůbec první start v dresu seniorské reprezentace. A pět minut před koncem se kanonýr amerického Dallasu stal hrdinou. Při protiútoku Čechů si počkal na penaltové značce, a jakmile mu z pravé strany přihrál míč Masopust, vypálil z první do gólmanova protipohybu.

„Neuvěřitelné, jak to dopadlo, všichni jsme šťastní,“ rozplýval se a líčil: „Měl jsem tady rodinu, táta byl v slzách… Takhle jsem ho viděl poprvé.“ Ondráškova trefa pozměnila historické statistiky, reprezentace Anglii porazila poprvé od roku 1975.

Díky cenné výhře mají Češi dvanáct bodů, o jeden drží druhou postupovou příčku před Kosovem. Jak ví i kouč Šilhavý, právě zápas s balkánským týmem, jenž je na programu 14. listopadu, bude pro případnou účast na Euru 2020 klíčový.

Z tiskové konference David Sokol

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos, Váňa slaví jako trenér

Theophilos, tak zní jméno letošního vítěze Velké pardubické. Závod v neděli 13. října ovládl relativně s přehledem, žádná překážka mu nedělala problémy. V jeho sedle si už třetí vítězství v nejslavnějším českém dostihu připsal Josef Bartoš, z pozice kouče slavil už pojedenácté Josef Váňa. Hlavní favorit a obhájce prvenství Tzigane du Berlais nezvládl Taxis. Závod nedokončilo celkem osm koní z dvaceti.Theophilos byl od začátku jedním z hlavních favoritů. Kůň, kterého kdysi provázela pověst dobrého leč neovladatelného závodníka, udělal v posledních letech velký pokrok. Do vedení se dostal po Havlovu skoku a od té doby už ho nepustil. „Taxis skočil perfektně, dobře připravený kůň to skočí jak malinu, jak říká pan Váňa,“ chválil Bartoš v České televizi.

Za koněm stojí zajímavý projekt deníku Sport, respektive jeho internetové odnože iSport.cz, a Josefa Váni. Je to dostihový klub, podle Váňových slov „vytvořený hlavně pro fanoušky“, jehož členem se za symbolický poplatek 1500 Kč muže stát každý.

„Já jsem na syndikáty byl zvyklý ze zahraničí. V Anglii, v Irsku tam jednomu koni přijedou fandit tři autobusy. Je to parádní, ještě když kůň podá výsledek. Pro všechny je to důvod k pití,“ dodal pro iSport.cz hlavní trenér a spolumajitel v jedné osobě.

Stanislav Hodina

Gulaš má hattrick i rekord extraligy. Na statistiky se neohlížím, říká

Skóroval v desátém utkání za sebou, což je nový rekord hokejové extraligy. Vítězství nad Pardubicemi 5:3 navíc ozdobil hattrickem, s bilancí 24 bodů za 13 gólů a 11 asistencí suverénně vede tabulku produktivity. Plzeňský útočník Milan Gulaš je v současnosti zkrátka k nezastavení.

„Z kruhu pálí jako Ovečkin. Gólmani z něj musí být šílení,“ ocenil ho někdejší vynikající útočník a dnes šéf disciplinárky Viktor Ujčík. Pro iSport.cz dále vyzdvihl jeho komplexnost, týmovost a skvělý výběr místa. Právě Ujčík dosud držel rekord v počtu zápasů se vstřeleným gólem v řadě, jeho zápis ze sezóny 1995/96 nedokázal 23 let nikdo překonat.

„Mít Guliho v mužstvu je pro klub dar. Jednak kvůli jeho výkonům a bodům, ale i díky tomu, jak zvedá kluky kolem sebe,“ ocenil přínos plzeňského kapitána Radek Duda, který s ním hrál v Českých Budějovicích v sezoně 2008/09 „Už tenkrát vynikal nesmírně šikovnýma rukama, uměl dát gól, byl hladový. To zvíře v sobě měl. Akorát nebyl pracovitý, nevěděl, co za úsilí velký hokej žádá.“

Naposledy zazářil proti Pardubicím, kterým v neděli 13. října nasázel hattrick. Góly si rozložil rovnoměrně, do každé třetiny jeden, všechny při přesilových hrách. „Ale neohlížím se na statistiky, není to pro mě nejpodstatnější věc. Přeju si, abychom jako tým vyhrávali, proplouvali sezonou v poklidu a připravovali se na play off,“ řekl do kamer O2 TV Sport.

Na dotaz, zda by si dokázal představit překonání absolutního rekordu extraligy Milana Nového (90 bodů za 59 gólů a 31 asistencí v sezóně 1976/77), odvětil: „Každý hráč by chtěl překonat pana Nového, takovou legendu. Ale musíme být realisté. Může přijít zranění, únava, herní krize. A já s tím počítám, vím, že tohle udržet je nemožné.“

Tabulka (k 16. říjnu): 1. Třinec 21, 2. Kometa 21, 3. Mladá Boleslav 20, 4. Sparta 19, 5. Plzeň 19, 6. Liberec 19, 7. Karlovy Vary 15, 8. Hradec Králové 15, 9. Olomouc 13, 10. Vítkovice 13, 11. Kladno 12, 12. Litvínov 11, 13. Pardubice 9, 14. Zlín 6.

Jan Ptáček

Cíl pro sezonu: obhajoba ve Světovém poháru. Samkové pomůže rozšířený tým

Úřadující mistryně světa a vítězka posledního ročníku Světového poháru Eva Samková nemešká s přípravami na další sezonu. Po dovolené u moře se vrací zpět k tréninkům na prkně a cílem bude obhajoba trofeje.„Cílem je samozřejmě vyhrát,“ řekla s úsměvem Samková na tiskové konferenci v úterý 15. října. Po minulé úspěšné sezoně si užila léto na vlnách v Portugalsku a nyní se vrací k trénování na sněhu. Plánuje, že v příští sezoně zařadí nová prkna pro různé podmínky a rozšíří servisní tým. „Chceme tím dohnat konkurenci, která nám v tom mazání trochu utekla,“ zmínil trenér Marek Jelínek. Novinky bude zkoušet při závodech Světového poháru, první pojede už v půlce prosince v rakouském Montafonu.

„Chci jezdit alespoň tak dobře jako loni,“ uvedla Samková. „Chceme techniku zlepšovat a upevnit na trochu vyšší úrovni, takže se může stát, že budeme zkoušet i různé věci na závodech a třeba to nevyjde. Když se člověk pokouší o nové věci, které nemá zažité, tak to někdy nemusí vyjít. Ale člověk se z toho poučí a zase bude připraven na další sezónu, kdy bude mistrovství světa, a pak na další, kdy bude olympiáda,“ řekla olympijská vítězka 2014.

Kromě cestování za Světovým pohárem ji však čekají i závody doma, Evropský pohár na Dolní Moravě, který se pojede 12. - 13. února, a mistrovství republiky. Chce se také účastnit snowboardcrossových kempů pro mládež, které pořádá její trenér, Jakub Flejšar.

Z tiskové konference Hana Holíková

Počasí

Druhý říjnový víkend se nesl ve znamení letních teplot

Poslední víkend přinesl na většině území Česka slunečné počasí s teplotami, které na mnoha místech přesáhly 25 °C. Překročení letní hranice zaznamenalo celkem 18 meteorologických stanic po republice. Nejtepleji bylo ve Středočeském a Jihočeském kraji, kde teploty vyšplhaly k 26,4 °C. V pražském Klementinu v neděli naměřili 23,3 °C, čímž padl dosavadní rekord z roku 1791.

Anežka Kovaliková