7. listopadu 2019, Carolina č. 973
události od 30. října do 6. listopadu
Z domova
Michálek zůstane místopředsedou Pirátské strany, Peksa rezignoval
Pro odvolání Jakuba Michálka z funkce místopředsedy se v celostátním fóru Pirátské strany vyjádřilo pouze 294 členů z potřebných 386. Europoslanec Mikuláš Peksa v reakci na výsledky hlasování sám na post místopředsedy rezignoval toto úterý. Dodržel tak postup avizovaný již před začátkem hlasování, které probíhalo od pátku 1. listopadu do pondělí tohoto týdne.
Debatu a následné referendum iniciovala členka strany Jana Koláříková. Michálek podle ní své podřízené šikanoval a vystupoval vůči nim arogantně a hrubě. „Správný lídr by se měl snažit nepřenášet své problémy na ostatní a neuspokojovat si své ego tím, že se k někomu chová vyloženě hnusně. Dostal mě do stavu, kdy se klepu a zvedá se mi žaludek, kdykoli s ním přijdu do kontaktu,“ popsala Koláříková vlastní zkušenost na pirátském fóru. Spolu s některými dalšími členy strany podpořil tento názor i Peksa, který zároveň sdělil, že pokud zůstane Michálek místopředsedou, on sám na tuto funkci rezignuje.
Celkově hlasovalo 770 z 1008 Pirátů, přičemž nadpoloviční většiny 386 hlasů nedosáhl žádný ze tří možných výsledků a hlasování skončilo bez usnesení. Pro odvolání se vyjádřilo 38 % členů, zatímco pro setrvání ve funkci 48 %. Zbylých 24 % požadovalo odročení. „Chtěl bych poděkovat mnoha stovkám lidí, kteří mě podpořili,“ reagoval na facebooku Michálek a dodal, že bude pracovat na svých empatických schopnostech a pokusí se usmířit s členy, kteří dali podnět k hlasování.
Ačkoli původně avizoval Peksa svou rezignaci až na druhou polovinu listopadu, po zveřejnění výsledků se funkce místopředsedy strany vzdal s okamžitou platností. „Vzhledem k rozhodnutí celostátního fóra a skutečnosti, že jsem byl v neděli zvolen předsedou Evropské pirátské strany, necítím potřebu čekání prodlužovat,“ uvedl Peksa na webové stránce Fóra Pirátské strany.
Tomáš Kulhavý
Projekt Rozděleni svobodou vyvrcholil. Lídři stran hodnotili stav společnosti
O společnosti 30 let od sametové revoluce diskutovali v pondělí 4. listopadu předsedové politických stran Poslanecké sněmovny v Českém rozhlase. Hlavními tématy byly školství, bytová krize a pomoc takzvané ohrožené třídě. Debata, kterou moderoval Jan Pokorný, ukončila sérii přednášek s politiky a odborníky v rámci projektu Rozděleni svobodou. Pozvání přijali premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Ivan Bartoš (Piráti), Jan Hamáček (ČSSD), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM), Marek Výborný (KDU-ČSL), Vít Rakušan (STAN) a Jiří Pospíšil (TOP 09). Jádrem diskuse byl současný stav společnosti a vize do budoucnosti, ale účastníci připomněli také vládní přešlapy minulých let.
Hosté nejprve rozebrali bytovou krizi a sociální bydlení. Podle Tomia Okamury je příčinou nedostatečná výstavba způsobená přílišnou byrokratičností. „Je potřeba zásadně zrychlit podmínky pro udělení stavebního povolení. Klesli jsme až na úroveň afrických zemí,“ řekl lídr SPD. Předsedové se shodli, že problém by měla vyřešit rekodifikace stavebního zákona. „Je chybou vlády, že není schopna s tímto zákonem přijít tak, aby ho ještě tato Poslanecká sněmovna schválila,“ dodal Marek Výborný z KDU-ČSL.
Hovořilo se také o úpravě insolvenčního zákona. Diskutující se rozcházeli v názoru na nutnost zaplacení minimální dlužné částky v rámci oddlužení. Vít Rakušan zastává názor, že minimum by nemělo být určeno. „Kdo má zájem se oddlužit a napravit své chyby, má dostat šanci,“ řekl. Na to negativně reagoval Pospíšil z TOP 09: „Není možné zbourat princip, že dluhy se mají platit. Když nebude nastavena minimální částka, mohlo by to vést k opačnému trendu, který tady byl v 90. letech, že se dluhy neplatily, a došlo tím k nevymahatelnosti práva.“
Vášnivou debatu vyvolalo téma školství a chystaná stávka. Představitelé opozice kritizovali vládu za nesplnění slibu o zvýšení platů učitelů o deset procent. S tím nesouhlasil premiér Andrej Babiš. „V říjnu 2021 mě z toho budete zkoušet a já splním, co jsme slíbili. Zvyšujeme platy učitelů. V životě neměli učitelé a pedagogové tolik peněz. Nikdy,“ uzavřel.
Projekt Rozděleni svobodou vychází ze studie agentur MEDIAN a STEM/MARK. Data studie implikují rozdělení české společnosti na šest sociodemografických skupin, které se od sebe liší nejenom majetkem, ale i sítí kontaktů nebo kulturním kapitálem.
Sára Voldánová
Vláda chystá další opatření proti šmejdům
Ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo průmyslu a obchodu chtějí do konce roku poslat do Sněmovny nové zákony, které by pomohly v boji proti podvodným obchodníkům, takzvaným šmejdům. Na konferenci Šmejdi a jejich byznys, kterou zorganizoval na čtvrtek 31. října poslanec za ANO Patrik Nacher, to řekli oba příslušní ministři Marie Benešová, respektive Karel Havlíček (oba za ANO).
Benešová chce novelizovat občanský zákoník, aby zamezila šmejdům uzavírat smlouvy po telefonu. Nově by bylo potřeba doplnit telefonický souhlas zákazníka o souhlas písemný. Uzavírání smluv po telefonu je jednou z nejčastějších praktik podvodných obchodníků, kteří cílí především na seniory. Podle Jana Lormana, ředitele a zakladatele organizace Život 90, jsou důchodci ohroženější skupinou, protože jsou často sami a také se například bojí přiznat vlastní chybu.
Konference se zúčastnil i soukromý detektiv Zbyněk Prousek, který se mimo jiné zabývá rozsáhlou sítí šmejdů na Mělnicku, kde upozornil na 69 podezřelých firem, 34 lidí a 11 bílých koní. Stěžoval si však na nečinnost státních zástupců a policie. „Šmejdi mají pocit nepostižitelnosti a neodpovědnosti za své jednání. To si myslím, že je chyba státu“, uvedl pro ČT. Ministryně přislíbila kromě novelizace zákona i „rozpohybování“ státních zástupců.
Od předražených hrnců se podvodní obchodníci přesunuli na internet nebo k energetickým službám. Právě na ty chce ministr Havlíček reagovat novelou energetického zákona. Obchodníci by měli být licencovaní a pod větším dohledem Energetického regulačního úřadu. Díky novele o ochraně spotřebitele by od roku 2020 mělo být také jednodušší odstoupení od smlouvy podomních prodejců.
František Zajíc
Svobodný Kurdistán, terorista Erdogan znělo ulicemi Prahy na obranu syrské Rojavy
Solidaritu severní části Sýrie vyjádřily v centru Prahy přibližně dvě stovky lidí. Akci Ne turecké invazi! Mezinárodní mobilizace proti okupaci Rojavy! organizoval Výbor na obranu revoluce v Rojavě (VOR). Demonstranti se sešli v sobotu ve tři odpoledne na Palackého náměstí. Jako první z řečníků promluvil předseda Pirátů Ivan Bartoš, který připomněl, že invazi z českých politických stran odsoudili jako jedni z prvních.
Průvod, v němž vlály kurdské i české vlajky a zněly slogany v obou jazycích, se pak za skandování Svobodný Kurdistán, terorista Erdogan nebo Ať žije mezinárodní solidarita vydal přes Národní třídu a skončil už za tmy na Klárově. V duchu Dušiček, které se tento den také slavily, se zapalovaly svíčky a držela minuta ticha k uctění památky obětí agrese. Zazněl i vzkaz od Čecha na místě činu.
Promluvili také představitel turecké levicové strany HDP nebo členka VOR. Ta řekla, že kurdští spojenci byli „zrazeni jednou armádou NATO a druhou byli rovnou napadeni“ a že „brání ojedinělý projekt rojavské společenské samosprávy založené na demokracii budované zdola, uznání ženských práv a jejich participaci a ekologii.“
VOR požaduje uvalení ekonomických sankcí na Turecko a jeho vyloučení z Evropské celní unie a z NATO. Dále chce okamžité vyhlášení bezletové zóny nad severní Sýrií a obžalování tureckého prezidenta Erdogana za válečné zločiny. Na místě bylo možné podepsat petici, která od vlády České republiky požaduje ekonomické sankce vůči Turecku. Petici lze podepsat online na petice.com. Na závěr moderátorka akce vyzvala přítomné, aby nejezdili do Turecka na dovolenou, a nepodporovali tak tureckou agresi vůči Kurdům.
Z centra Prahy Martina Kroa
Radioprojekt 2019: Rádio Impuls opět vládne éteru v Česku
Celoplošně nejposlouchanějším rádiem se již tradičně stalo Rádio Impuls s více než milionem posluchačů. Mezi nejpopulárnější stanice se pak zařadily Radiožurnál, Evropa 2 či Rádio Blaník s Frekvencí 1. Radioprojekt, oficiální výzkum poslechovosti rozhlasových stanic, který zajišťují agentury Median a STEM/MARK, zveřejnil výsledky za letošní druhý a třetí kvartál na tiskové konferenci ve středu 6. listopadu.
Přibližně 15 tisíc respondentů odpovídalo na otázky o oblíbených stanicích, průměrné době poslechu rádia či nejčastější činnosti, při níž měli stanice naladěné.
V regionech platí tradiční rozdělení země na východ a západ. I v jednotlivých krajích se rádiem s největší posluchačskou základnou stalo Rádio Impuls. Kralovalo v devíti krajích, převážně ve východní části republiky, v regionech na Moravě a na jihu Čech. Ve dvou nejzápadnějších krajích bylo nejposlouchanějším Rádio Blaník, ve Středočeském kraji a v Praze se na špici umístily již tradičně Evropa 2, respektive Radiožurnál. Jediné čistě regionální rádio se prosadilo v kraji Libereckém, nejčastěji zde posluchači ladili Rádio Contact.Kromě prezentace výsledků průzkumu se na konferenci hovořilo i o dalších projektech. Pavel Lupjan ze společnosti Media Marketing Services představil putovní multimediální expozici s názvem Totalita, připomínající život v Československu mezi lety 1948 a 1989, jejímiž mediálními partnery jsou Hitrádio FM a Česká televize. Pavel Stejskal pak připomenul výročí prvního rádiového vysílání v historii a upozornil na rozšiřování portfolia mediální společnosti MediaClub o stanice Evropa 2 či Frekvence 1.
Z tiskové konference Stella McGoldrick
Deník N oslavil první rok své existence
V holešovickém klubu La Fabrica se ve čtvrtek 31. října sešlo kolem 200 příznivců, aby oslavili první výročí od založení nezávislého Deníku N. Kromě přípitků, proslovů a optimismu byl na programu i křest prvních dvou knih z Edice N – Americký deník Jany Ciglerové a Věda podle abecedy Petra Koubského.
Deník N je k dostání jak v papírové, tak v internetové formě. V začátcích existoval jen na facebooku pod názvem Nový deník a první oficiální číslo vyšlo 28. října 2018, a to díky financím z crowdfundingu. Je založen po vzoru slovenského Denníku N, hlavní myšlenkou je ideologická a finanční nezávislost.
Na čtvrteční oslavě promluvili ředitel deníku Ján Simkanič, šéfredaktor Pavel Tomášek, ale i někteří investoři. Hodnotili úspěchy za minulý rok a z chyb dávali poučení do let příštích. Zejména hovořili o obrovském počtu předplatitelů, které za uplynulý rok Deník N získal. V současnosti jich má přes 11 tisíc. Zároveň ale upozorňovali, že pro finanční nezávislost by bylo třeba tento počet zdvojnásobit. Hned poté se přistoupilo ke křtu.
Kmotrem Amerického deníku byl John Michael Coggeshall, americký kulturní antropolog z Clemson University v Jižní Karolíně, toho času působící na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Kniha je souborem postřehů z běžného denního života v Americe, kde autorka Jana Ciglerová poslední tři roky s rodinou žila. Kmotrou Vědy podle abecedy se pak stala jaderná fyzička Dana Drábová. Kniha vysvětluje vybraná vědecká fakta a teorie, a to, jak název napovídá, seřazené v abecedním pořadí.
Knihy si následně mohli zájemci koupit a nechat autory podepsat. Kromě toho mohli získat i trička a placky Deníku N. Mezi hosty byli mezi jinými osobnostmi i generál Petr Pavel či Marek Prchal, který je marketingovým odborníkem hnutí ANO.
Z klubu La Fabrica v pražských Holešovicích Magdaléna Kohoutová
Nová fotovýstava ČTK oslavuje 30 let od sametové revoluce
Ve čtvrtek 31. října Česká tisková kancelář slavnostně zahájila výstavu Okamžiky sametové revoluce. Akce se konala v Kolkovně Savarin, několik metrů od ulice Na Příkopě, na které stojí panely s fotografiemi. Pár slov na úvod pronesli jak kurátorka Kristýna Jirátová, tak i autoři výstavy, šéfredaktoři Radka Matesová Marková a Petr Mlch. Ti pak zájemce expozicí provedli a ke každému panelu řekli nějakou zajímavost. Komentované prohlídky se také účastnili autoři některých fotografií, například Petr Zatloukal či Milan Drahoňovský.
Expozice se skládá z třiceti panelů celkem se 157 fotografiemi. ČTK letos využila především snímků, které jí zaslala veřejnost, těch zveřejnila 81. Z archivů ČTK jich pochází 66 a zbylých 10 poskytla slovenská agentura TASR. Fotografie tak nezachycují pouze Prahu, ale i spoustu menších měst a vesnic po ČR a několik měst na Slovensku. Výstava není stoprocentně chronologická, dělí se na 11 tematických celků, které se věnují všem podstatným částem revoluce, od cesty k ní až ke svobodným volbám. Vlastní část mají například Václav Havel, Občanské fórum, divadlo nebo studenti.
Výstavu ČTK představila už na konci července na LFŠ v Uherském Hradišti a následně během září v Olomouci. Tam ale bylo k vidění pouze 107 fotografií, zbylých 50 přidali autoři až do pražské verze. Okamžiky sametové revoluce volně navazují na úspěšnou výstavu Okamžiky století z minulého roku, kterou ČTK vytvořila ke stému výročí vzniku Československa. Výstavu můžete navštívit kdykoliv do 30. listopadu.
Z Kolkovny Savarin Magdalena Maňáková
Křest Mých cest do hlubin mozku zaplnil kavárnu v Paláci knih Luxor
„Strach je u chirurga přítomný po celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému,“ stojí na zadní straně knihy Mé cesty do hlubin mozku, ve které Martin Moravec vede rozhovor s neurochirurgem Vladimírem Benešem. Ve své čtvrté publikaci, kterou pokřtil 31. října herec Oldřich Kaiser v Paláci knih Luxor, dává autor lékaři možnost promluvit o pacientech, mozku a životě v medicíně.
„Celé to vzniklo trochu zištně, nikdy nevíte, kdy budete někoho takového potřebovat,“ prohlásil na úvod novinář a autor knihy Martin Moravec. Křest zahájil Oldřich Kaiser vzpomínkou na expedice do Afriky, které s Vladimírem Benešem podnikl. Po krátkém úvodu zahrál Kaiser na kytaru dvě skladby, které jejich cesty provázely.
„Lidský mozek váží od 1200 g do 1500 g,“ odpovídal neurochirurg na jednu z otázek, které padly v průběhu akce, „některé oblasti jsou ale dosud poměrně neprozkoumané, a tak nelze například určit, na kolik procent ho člověk využívá.“ Moravec, který se s Benešem rok scházel, si považuje zejména upřímnosti, lidskosti a otevřenosti svého respondenta. „Materiálu jsme shromáždili asi na tři další knihy, ale rozhodli jsme se čtenáře ušetřit tématu české politiky, a tak vznikla jen jedna kniha.“
Večera, který končil autogramiádou knižního rozhovoru, se zúčastnili také Kaiserovi kolegové Jiří Lábus a Martin Dejdar, v publiku byla k vidění i jaderná fyzička Dana Drábová.
Z Paláce knih Luxor Jan Fuchs
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Ekonomika
Rovné odměňování je povinnost, varuje projekt 22 % k rovnosti
V evropském rámci je Česko zemí s jednou z nejvyšších nerovností v odměňování žen a mužů. Problematikou tzv. gender pay gap – rozdílu ve výdělcích žen a mužů – se zabývá projekt ministerstva práce a sociálních věcí 22 % k rovnosti. Hodnota gender pay gap v ČR je totiž právě 21,8 % a od roku 2002 nevykazuje známky zlepšení. Naopak spíše stagnuje. Projekt si klade za cíl problém rozdílného odměňování vyřešit.
Pondělního diskusního setkání a zároveň křtu projektu se zúčastnily i ředitelka pro rovné příležitosti a občanství EU Irena Moozová a Zuzana Jentschke Stöcklová z MPSV. Křtil se výzkum mínění české veřejnosti o rovném odměňování. Organizátoři projektu současně spustili webové stránky určené jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Mají informovat o problematice nerovného odměňování a poskytují i rady, které by mohly zaměstnancům pomoct nespravedlivému výdělku předejít. Zajímavým nástrojem je na nich mzdová a platová kalkulačka, kde si lidé můžou spočítat průměrnou výši ohodnocení vzhledem k profesi, lokaci, věku a vzdělání. Poskytují tak svéráznou transparentnost. Česká veřejnost se totiž podle Tomáše Ervína Dombrovského ze společnosti LMC o svých platech bavit nechce. Jedná se často o tabu. „Ženy mnohdy neví, o jakou mzdu si říct,” okomentovala nástroj Lenka Simerská, hlavní gestorka projektu.
„Nižší platové ohodnocení žen je trest za péči o rodinu,” řekla Stöcklová. Promluvila o nedostatku jeslí a o nižších důchodech žen. Dle výzkumu je přitom pro 9 z 10 Evropanů nepřijatelné, aby ženy a muži dostávali rozdílné platy. „Pouze 51 % Evropanů se domnívá, že jsou v jejich podniku muži a ženy platově hodnoceni stejně,“ řekla Moozová. „Lidé by si měli o lepší podmínky říkat. Bez toho se věci nikam neposunou,“ zakončil Dombrovský.
Z Evropského domu Anastasia Junová
Společnost Dell prezentovala svoji technologickou špičku
Nejvýkonnější procesory na trhu, notebooky, které vydrží přejetí tankem, výpočetní technika, která dokáže řídit celou továrnu. To a mnoho dalšího bylo k vidění na letošním ročníku Technologického fóra společnosti Dell. Pražské Kongresové centrum na Vyšehradě hostilo v pondělí přehlídku nejnovějšího a nejdokonalejšího technologického pokroku.
Fórum kombinovalo formu přednášek a expozic jednotlivých produktů. V úvodu Dell představil své ekonomické úspěchy a uvedl směr vývoje v dalších letech. Mluvčí, kteří za společnost vystupovali, prohlásili, že další vývoj bude směřovat ke zpracování a analýze dat. Podle informací, které uváděli v prezentaci, se počet dat v kyberprostoru za poslední dva roky zdvojnásobil, ale pouze 5 % z nich se analyzuje a dále využívá. S tím souvisí i nový model pro podnikatele, který by jim měl pomoct efektivněji nakládat s informacemi. Vývojáři se také zavázali k ekonomičtějšímu řešení výroby, kdy většina jejich produktů bude z recyklovaných materiálů.
Prostor dostali i partneři, jako třeba společnost Intel, která se mimo jiné zabývá výrobou procesorů. Intel představil novou generaci procesorů řady Xeon, které svým výkonem nemají na trhu konkurenci. Výkonný ředitel Microsoftu pro střední a východní Evropu pak promluvil o využívání dat a zrychlování výpočetních úkonů. Microsoftu se například podařilo ve spolupráci s nemocnicemi po celé Evropě zrychlit diagnostiku rakoviny z několika týdnů do řádu hodin.
Další vystoupení se už věnovala přímo jednotlivým produktům, například nejrozšířenější řada notebooků od Dellu Latitude letos oslavila 25 let na trhu nebo se zde představila kompaktní řešení monitorů se zabudovaným počítačem pro firmy.
Z vyšehradského Kongresového centra Michal MachTatra vyrazí na tříletou cestu kolem světa. Bude propagovat české výrobky i průmyslS ambicí stát se největším tuzemským cestovatelským projektem za posledních 30 let vyjede 22. února příštího roku vstříc tříletému dobrodružství expedice Tatra kolem světa 2. Speciální obytný model ujede s českou posádkou 270 tisíc kilometrů a navštíví 79 zemí na 5 kontinentech. Projekt navazující na pozapomenutou expedici Tatry z let 1987 až 1990 má několik cílů, tím hlavním bude podíl na obchodní diplomacii České republiky.
„V každé destinaci, kde se Tatra zastaví, bude expedice představovat nejnovější technologické novinky původem z Česka. Zapojili jsme do projektu všechny naše agentury ve světě, ať už je to CzechTrade nebo CzechInvest,“ předestřel ve čtvrtek 31. října při představení projektu vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Na palubě speciálně upraveného vozu budou produkty 3D tisku, výrobky z karbonu nebo prototypy z inovativních českých firem. Tatra kolem světa 2 naváže i na novou propagační strategii ministerstva, které tuzemsko prezentuje ve světě jako Česko – země pro budoucnost (Czech Republic – The Country For The Future).
„Úsilí podnikatelské diplomacie se často dělá na úrovni zasílání elektronických dokumentů, brožur a letáků. My máme možnost přijet do dané země se 17 tunami českého železa, dvanáctičlennou českou posádkou a autem, které je výkladní skříní českého průmyslu a českých firem,“ zdůraznil Petr Holeček, jeden z autorů projektu. Ten v minulosti 12 let podnikal s tatrami v Angole, kde se čirou náhodou potkal s cestovatelem Markem Havlíčkem. Právě oni dva jsou hlavními tvářemi expedice. „Chceme lidem v Česku autenticky přinášet informace o zážitcích, rozdílných kulturách i rozmanitosti světa,“ vypíchnul Marek Havlíček další cíl výpravy.
Unikátnost cesty spočívá ve sponzoringu. Částečně na něm má podíl veřejnost díky úspěšné crowfundingové kampani na webu Hithit.com, přičemž zájemci si zároveň mohou zaplatit účast na krátkých etapách expedice.
Z ministerstva Johan Čáp
Kultura
Do kin míří snímek přibližující největší vězeňskou vzpouru v historii Československa
Problémy vězňů, činnost disidentů i donášení tajné komunistické policii StB. To všechno nabízí nový česko-slovenský film Amnestie režiséra Jonáše Karáska, který vznikl k příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Příběh inspirovaný skutečnými událostmi zachycuje roky 1989 a 1990 z netradiční perspektivy. Na Slovensku měl snímek premiéru ve čtvrtek 31. října, v Česku se diváci dočkají 14. listopadu.
Děj se točí především okolo věznice ve slovenském Leopoldově. Poté, co prezident Václav Havel vyhlásil v roce 1990 rozsáhlou amnestii, začali pachatelé těžkých zločinů, kterých se amnestie netýkala, držet protestní hladovku a následně věznici obsadili. Vzpouru musela téměř po dvou týdnech ukončit policie za pomoci speciálních jednotek s využitím vojenské techniky. Reálné události jsou ve filmu protkány příběhem tří různorodých párů. Ty se nezakládají na konkrétních osobnostech, vystihují ovšem typy lidí, kteří v této době žili.
„Nehledejme vinu na Václavu Havlovi. Je důležité, co udělal pro to, aby nám všem bylo lépe a svobodněji. V listopadu 89 jsme našli cestu, jak se osvobodit jako společnost, je ještě nutné najít cestu k osobní svobodě,“ vyjádřil se producent Maroš Hečko.
Natáčelo se přímo v autentickém prostředí Leopoldova, dále také ve věznici v Mladé Boleslavi, v Národním divadle v Praze i v bytě Václava Havla. V hlavních rolích se představí Aňa Geislerová, Juraj Bača, Marek Majeský, Ján Jackuliak nebo Marek Vašut.
Z filmové projekce Berta Sedláčková
Gusto malíře Bedřicha Dlouhého
Retrospektivní výstava Bedřich Dlouhý – Moje gusto se v pátek 1. listopadu otevřela veřejnosti. Návštěvníkům nabízí více než 120 děl z různých období umělcovy tvorby, od těch nejznámějších, až po ty méně známé. Vystavované obrazy pochází z let 1956-2019.
„Bedřich Dlouhý si dlouhou dobu přál vystavovat v sálech Galerie hlavního města Prahy,“ uvedla kurátorka Mahulena Nešlehová. A to se nyní malíři působícímu v umělecké branži už více než 50 let splnilo. Kurátorce trvalo téměř tři čtvrtě roku, než sehnala všechna díla, která si autor přál mít v expozici. „Výstavu jsem pojala spíše tematicky a jen zčásti retrospektivně,“ řekla.
Bedřich Dlouhý je jednou z předních osobností českého moderního umění. Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Šmidrové. Nejde jej přesně zařadit do žádného stylu. Autor ve své tvorbě pracuje s prvky dadaismu, pop-artu či fotorealismu. Hlavním zdrojem inspirace jsou asociace, nedělá si předem žádné skici. Typické jsou pro jeho tvorbu tzv. asambláže a koláže, dvojrozměrné obrazy s 3D prvky a rád do své tvorby promítá ironii, míchá reálné s absurdním, jak uvádí tisková zpráva Galerie hlavního města Prahy.
Výstava nabízí i bohatý doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, tematických přednášek nebo workshopů. Je možné navštívit ji do poloviny února roku 2020.
Z Galerie hlavního města Prahy Barbora Šatná
Za třetím rozměrem malby do Nové galerie
Hledáte, kam jít za nezvyklým a originálním zážitkem? Přijďte si rozšířit obzory v oblasti současného umění do Nové galerie v Praze. Ta ve čtvrtek 31. října zahájila výstavu pojmenovanou Jiná malba. Šest umělců dělí výrazné věkové rozdíly, spojuje je však jejich tvorba, umělecký směr, který není závislý na konkrétní generaci. To má také výstava sestavená kurátorkou Barborou Ropkovou reprezentovat.
Jiří Černický zakomponoval do svých asambláží věci, se kterými se setkáváme v běžném životě. Zrcátka, bota a další předměty prý pocházejí i ze smetiště. Jejich opětné využití jim navrací a snad i přidává hodnotu. S podobnou myšlenkou vznikaly tapiserie Markéty Jáchimové. Vytvořila je z látek dříve používaných jako pozadí pro jiná umělecká díla. Lucie Svoboda Mičíková v sérii koláží Ulehl pod stéblo trávy, aby zvětšil nebe pracovala s papírem, Kryštof Strejc bohatě využíval textil. Zarámovanou třpytivou koláž Petra Písaříka v první místnosti nelze přehlédnout stejně jako velice originální díla Jakuba Tomáše, jejichž části propojují hadičky, ve kterých koluje barevný pigment.
Malbu, tedy barvu nanesenou na podklad, zde návštěvník najde jen stěží, navzdory názvu výstavy. Důležitější je jeho první slovo. Autoři k tvorbě využili jiné rozmanité materiály, které jim umožnily přidat dílům třetí rozměr. Jejich přístup podle Nové galerie „přispívá k narušování kontur vzhledu tradičního závěsného díla (…) a smazává dříve neprostupné hranice objektu, instalace, koláže nebo asambláže.“ Jednoduše, a přece trefně to vystihuje pojem „malba bez malby“.
Nová galerie nabízí 21. listopadu od 17 hodin komentovanou prohlídku výstavy, což je dobrá příležitost pro její hlubší porozumění. Nicméně krása umění je mnohdy právě v tom, co si v něm dokážeme najít sami a co díky němu odkryjeme v sobě. Výstava potrvá do 5. prosince.
Z Nové galerie Michaela Šedinová
Sport
Bezbranková remíza na slavném Camp Nou přinesla strhující podívanou a Slavii bod
Přestože za celých devadesát minut a čas nastavený sudím nepadl jediný regulérní gól, měl úterní zápas na ikonickém Camp Nou vysokou úroveň. Slávisté díky brankářské show Ondřeje Koláře vydolovali druhý bod do tabulky, a ač zaujímají poslední místo, mají stále šanci na jarní vyřazovací souboje pohárové Evropy. Trenérovi Jindřichu Trpišovskému se povedlo nahradit důležitého stopera Davida Hovorku, jehož zastoupil Michal Frydrych, a tak do klíčového utkání s Interem Milán může vyrukovat s relativním klidem. Domácí zápas se bude hrát 27. listopadu.
Sedmašedesát tisíc diváků se první šance a prvního zákroku Ondřeje Koláře dočkalo v 11. minutě, kdy Nelson Semedo mířil po zemi k pravé tyči. O 20 minut později vzal Lionel Messi zodpovědnost na sebe, avšak atakoval pouze spojnici brankové konstrukce. Těsně před poločasem měl argentinský fantom další šanci, tu pouze v roh dobrým zásahem přetavil gólman červenobílých. Z následného kopu od rohového praporku se k hlavičce dostal Gerard Piqué, ale Kolář opět zakročil a vyrazil míč na další roh. Závar před brankou obrana Slavie odvrátila. Na pěkný centr naskočil ve 2. minutě nastavení prvního poločasu slávistický bek Jan Bořil, hlavičku Marc-Andre ter Stegen zvládl vyrazit, ale dorážku už ne. Bohužel pro Slavii sudí správně odmával ofsajd, takže radost z gólu netrvala dlouho.
Po deseti minutách hry v druhém poločasu si po vynikající kombinaci domácích šanci vypracoval Sergi Roberto. S jeho ránou si také Kolář poradil. V 59. minutě sice Barcelona vstřelila gól, po přezkoumání záznamu však rozhodčí rozhodl o ofsajdu. Obrovskou šanci si po 77. minutách hry vypracoval Messi, ale dalším zákrokem se blýsknul fenomenální Kolář. V poslední minutě zažívali všichni slávisté, hráči i fanoušci, infarktové chvíle, protože sudí kontroloval ze záznamu možnou penaltovou situaci. Kámen ze srdce spadl s definitivním rozhodnutím o kopu od brány. Píšťalka oznámila konec zápasu – 0:0.„Ter Stegen na mě čekal o polovině v útrobách stadionu a říkal, že dlouho takový výkon neviděl, to bylo něco neuvěřitelného. Říkal, že je radost se na to dívat, že hraji i výborně nohama. Čekal na mě i po zápase, což je pro mě od takového brankáře největší ocenění. Z toho jsem měl husí kůži. Pro mě obrovský zážitek,“ uvedl v klasických pozápasových ohlasech hrdina mače Kolář.
„V prvním vzájemném utkání jsme podali lepší výkon a prohráli jsme, tentokrát jsme zase byli o něco horší a měli jsme více štěstí. Je to fotbal, tak to bývá a klobouk dolů před hráči, jaký výkon předvedli a jak v některých fázích kvalitně kombinovali a dokázali být velice nebezpeční. Je třeba ale přiznat, že nás často soupeř mačkal jak citron, velká pochvala klukům, že to zvládli ubránit. Chci také pozdravit Davida Hovorku, snad jsme mu udělali výsledkem radost,“ citují klubové stránky z tiskové konference trenéra Jindřicha Trpišovského. Ten poté naznačil, s čím půjde do dalších bojů v LM: „Budeme se upínat ke každému zápasu, klíčový pro nás bude domácí duel s Interem. Abychom mohli myslet na postup, musíme nějaký zápas vyhrát. Chceme využít domácí prostředí a zvládnout to. Utkání s Interem rozhodne.“
Z restaurace Na Blbym místě Marián Rolník
Turnaj mistryň vyhrála Bartyová, Strýcová zakončí rok jako světová jednička v deblu
Čínský Šen-čen poprvé hostil tenisový Turnaj mistryň. Vítězkou v singlu se stala Australanka Ashleigh Bartyová, semifinálová přemožitelka Karolíny Plíškové. Barbora Strýcová si finálovou účastí v deblu zajistila pozici světové jedničky.
Po pěti letech v Singapuru se prestižní Turnaj mistryň přesunul do Číny. WTA tak navázala na trend posledních let, kdy se čím dál víc turnajů přesunuje do Asie. Kontroverzním tématem se stala volba velmi pomalého povrchu, na který si některé hráčky stěžovaly. „Zasekává se to. Divně se na tom hýbá. Někdy mám pocit, jako by se to pode mnou trochu posouvalo,“ komentovala podle iDnes.cz povrch Karolína Plíšková.
O problémech kurtu svědčí i vysoký počet odstoupení. Japonka Naomi Ósakaová sice svůj úvodní zápas proti Petře Kvitové zvládla, ale do dalšího už nenastoupila kvůli problému s ramenem. Odstoupit musely i vítězka nedávného US Open Kanaďanka Bianca Andreescuová, Nizozemka Kiki Bertensová a semifinálové klání nedokončila ani Belinda Bencicová ze Švýcarska.
Pomalý povrch má naopak v oblibě obhájkyně titulu Elina Svitolinová z Ukrajiny. Na turnaji před finálovým kláním neprohrála deset zápasů v řadě a proti Bartyové měla pozitivní bilanci 5-0. Její soupeřka však potvrdila letošní formu a pozici světové jedničky a poprvé Svitolinovou porazila. Vyhrála tak Turnaj mistryň při svém debutu, to se naposledy povedlo Slovence Dominice Cibulkové v roce 2016. Bartyová se také stala první australskou vítězkou od roku 1976, kdy triumfovala Evonne Goolagongová.
Barboře Strýcové se sice spolu s Tchajwankou Sie Šu-Wei nepodařilo vyhrát finálový zápas s maďarsko-francouzským párem Timea Babosová, Kristina Mladenovicová, ale přesto to Strýcové stačilo na první místo v žebříčku a stala se poprvé nejlepší deblistkou sezony. Kromě premiérové výhry na grandslamu, který vyhrála ve Wimbledonu, se jí letos ještě podařilo s Markétou Vondroušovou dostat do semifinále Australian Open. Česká dvojice Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková skončila s bilancí jedné výhry a dvou porážek už ve skupinové fázi.
Karolíně Plíškové se i ve třetí účasti na turnaji podařilo postoupit do semifinále. Naopak Petra Kvitová prohrála ve třech setech všechny své zápasy ve skupině. Prodloužila tak nelichotivou sérii proher na turnaji, která se táhne od finálové prohry s Agnieszkou Radwaňskou v roce 2015.
Jakub Nekola
Dřevorubecká soutěž Stihl Timbersports poprvé v Praze
Mistrovství světa v dřevorubeckých sportech Stihl Timbersports poprvé zavítalo do Česka. Klání se uskutečnilo v Průmyslovém paláci v Praze 1. a 2. listopadu. Ve štafetě se český tým probojoval až do čtvrtfinále, kde podlehl americkému výběru. Díky nejlepšímu času ze všech poražených čtvrtfinalistů, 57,34 s, se ale mohl radovat z obhajoby pátého místa. V soutěži jednotlivců se poprvé představil Martin Roušal, pro něhož už kvalifikace znamenala největší úspěch v kariéře. Skončil osmý a stanovil si dva osobní rekordy.
Kořeny soutěže sahají až do 19. století, kdy spolu dřevorubci začali soupeřit v dovednostech se sekerou a pilou, konkrétně v Austrálii a na Novém Zélandu. Celosvětově se tomuto originálnímu extrémnímu sportu věnuje přes dva tisíce sportovců, v Evropě něco kolem pěti set a v Česku asi stovka. Soutěží se v šesti disciplínách: Underhand Chop, kdy se závodníci snaží přeseknout kmen, na kterém sami stojí, Stock Saw poměřuje zručnost v řežbě klasickou motorovou pilou, Standing Block Chop, kdy se sportovci pokouší co nejrychleji přeseknout stojící kmen, Single Buck je práce s jednomužnou ruční pilou, Springboard, kdy se snaží přeseknout kmen ve výšce tří metrů a v tzv. královské disciplíně Hot Saw soutěžící přeřezávají kmen extra silnou motorovou pilou. Štafety či juniorské soutěže se ale skládají pouze z prvních čtyř disciplín.
Pátek večer začal týmovou štafetou – o světový titul přijelo bojovat přes 100 závodníků z 20 zemí. Prvenství obhájil tým z Austrálie, držitel světového rekordu 45,10 s, když ve finále porazil Nový Zéland časem 47,80 s. Česko reprezentovali Martin Komárek, Leoš Klíma, Matyáš Klíma, Jan Kamír, Jan Holub a Martin Roušal, který se zároveň poprvé kvalifikoval do závodu jednotlivců. „Je to velký závazek a skutečná čest. Opravdu se těším na světový šampionát na domácí půdě. Moje rodina a přátelé se na mne přijedou podívat – bude to těžké a musím být opravdu dobře připraven,“ uvedl pro Stihl Timbersports v reakci na otázku, co pro něj znamená bojovat před domácím publikem. „Děkujeme, dali jsme do toho všechno“ či „Jste nejlepší publikum!“ a další chvály zazněly z úst reprezentantů k fanouškům.
V sobotu odstartoval turnaj jednotlivců o Champions Trophy, kde mezi sebou ve vyřazovacím systému soupeřilo 12 závodníků. Vítězem se stal australský favorit, čtyřiadvacetiletý Brandon Meyer, držitel světového rekordu v Underhand Chop.
Z Průmyslového paláce Lucie Riedlová
Karlova univerzita má na konte už siedme víťazstvo
V poradí deviaty ročník hokejovej bitky pražských vysokých škôl sa odohral posledný októbrový deň. Zúčastnili sa na ňom štyri najväčšie školy, a to: Univerzita Karlova, České vysoké učení technické, Vysoká škola ekonomická a Česká zemědělská univerzita. „Myšlienkou celej akcie je posilniť spolupatričnosť študentov so svojou univerzitou,“ uviedli organizátori.
Víťazom sa stali študenti z UK, ktorí vo finálnom zápase porazili VŠE 4:0. Tretie miesto obhájili študenti z ČVUT a štvrtý sa umiestnil výber ČZU. „Turnaj som si moc užila, vyhrali sme, takže som s výsledkom určite veľmi spokojná. Atmosféra bola super, chalani podali tímový výkon a víťazstvo si zaslúžili,“ povedala Eliška Krátka, študentka UK. „Nikdy nechodím na hokej, tak mi to prišla ako vhodná príležitosť nejaký si pozrieť naživo,“ uviedol Dominik Pištek, študent ČVUT.
„Ešte sme sa nedostali k úplnému dopočítaniu, ale odhady hovoria, že sa na akcii zúčastnilo vyše 8500 divákov,“ uviedli organizátori. Avšak podľa ich slov vyzbierané peniaze na vstupnom nemali šancu pokryť všetky náklady. „Ono sa to možno nezdá, ale tie náklady sú naozaj vysoké. Na akcii sa tak čiastočne finančne podieľajú aj univerzity a partneri,“ dodali. Hokejová bitka univerzít prevzala inšpiráciu od USA, kde sú športové súboje univerzit veľmi populárne.
Hanka Herinková
Počasí
Po rekordně teplých týdnech se ochladilo
Přelom října a listopadu znamenal pro Česko ochlazení. Ve čtvrtek a v pátek dopoledne podobně jako v předešlých dnech převládaly mlhy. Přes den se na většině míst vyjasnilo. Denní teploty se pohybovaly kolem 4 °až 8 °C stupňů, nejnižší hodnotu - 6,7 °C naměřili v Jeseníkách. S příchodem Dušiček se začalo znovu oteplovat. Ranní mlhy pominuly a teploty stoupaly opět nad 10 °C. Přibylo ovšem oblačnosti a v Čechách i srážek. Po víkendu se od západu začala oblačnost postupně protrhávat, i když na východě republiky mohlo i pršet. Teploty se nezměnily a po poledni se stále držely okolo 10 až 13 °C.
Gabriela Michálková