28. listopadu 2019, Carolina č. 976
události od 20. do 27. listopadu
Z domova
V čele TOP 09 je poprvé žena. Pekarová Adamová těsně porazila Czernina
Do dalších voleb povede TOP 09 poprvé žena. Dosavadní první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová porazila o 15 hlasů Tomáše Czernina, který ji následně na jejím minulém postu nahradil. „Silná sebevědomá a čitelná TOP 09. To bylo moje přání a cíl pro naši stranu a jsem ráda, že s tímto jsem získala důvěru spolustraníků. Věřím, že občanům budeme moci představit jasná řešení,“ řekla na sněmu, který se konal 23. a 24 listopadu v Praze.
„Gratuluji Markétě ke zvolení. Jsem připravený pro TOP 09 pracovat a být nové předsedkyni oporou. Budu dámě rytířem,“ reagoval Czernin na facebooku.
Pekarová Adamová ve funkci střídá Jiřího Pospíšila, který stranu vedl v letech 2017–2019 a rezignoval v srpnu tohoto roku: „Bylo mi ctí dva roky předsedat TOP 09. Předávám štafetu novému vedení.“ Sám se ucházel o funkci řadového místopředsedy, avšak neuspěl, i když si ho nová šéfka do týmu výslovně přála. Právě Pospíšil Pekarovou Adamovou podporoval, zatímco jejího protikandidáta prosazoval Miroslav Kalousek.
Před volbou oba pronesli krátké projevy. „Nevzdali jsme to ani po nejhorším pádu a nevzdáváme to ani teď. Chci také poděkovat otcům zakladatelům – milý Karle, milý Mirku, děkuji. A Jirko, ty jsi topku vzal na svá bedra, když jsme na to my ostatní neměli,” citoval budoucí předsedkyni server Aktuálně.cz. Tomáš Czernin zase řekl: „Milí přátelé, naše strana nevzkvétá. Cítím, že poslední dobou přešlapujeme na místě. Zanikáme v žabomyším pošťuchování opozičních stran a nedaří se prosazovat náš dobrý program. Nabízím cíl a cestu, jak ho dosáhnout. Nabízím poctivou a autentickou politiku.
Mimo jiné vystoupili také Petr Fiala za ODS a Jan Farský za STAN. Oba vyzývali ke spolupráci mezi stranami takzvaného demokratického bloku.
Martin Klouda
Hilšer začíná sbírat podpisy. Chce podruhé kandidovat na prezidenta
Prvním oficiálním uchazečem o Pražský hrad pro další volební období je senátor Marek Hilšer. „Do řádných prezidentských voleb zbývají ještě více než tři roky. Přesto se mne ale řada lidí už dnes ptá. Považuji za férové na tuto otázku jasně odpovědět. Budu kandidovat a občané se mnou mohou počítat,“ oznámil ve čtvrtek 21. listopadu a zahájil sběr podpisů.
Rodák z Chomutova byl občanským kandidátem už před volbami 2018, ale nakonec na limit 50 tisíc podpisů nedosáhl. Tehdy ho podpořilo 11 senátorů. Teď se o to pokusí znovu, vyrazí po celé republice. „Nikdy jsem nebyl virtuálním kandidátem z plakátů. Proto budu cestovat, potkávat se s lidmi a naslouchat jim. Svoje návštěvy přitom spojím se sběrem podpisů pro registraci. Je to cesta, která mi dává smysl, protože za svoje zvolení nebudu vděčit žádným stínům v pozadí, ale pouze svým voličům,“ uvedl.
V roce 2018 skončil s necelými devíti procenty na pátém místě, avšak pozdější klání o Senát v Praze 2 vyhrál s přehledem. „Zisk bezmála půlmilionu hlasů v předešlých prezidentských volbách a následné zvolení do Senátu mě utvrzují v tom, že veřejná služba má smysl. Že stojí za to snažit se poměry v naší zemi zlepšit, i když se někdy může zdát, že nelze s věcmi pohnout a běžný občan nenalezne zastání,“ zdůvodnil.
Miloš Zeman v roce 2023 už podruhé mandát obhajovat nemůže, sám za dobré potenciální uchazeče označil šéfa odborů Josefa Středulu, prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého či premiéra Andreje Babiše. Ten několikrát možnou kandidaturu odmítl. Dále se mluví o poraženém finalistovi Jiřím Drahošovi, bývalém předsedovi Vojenského výboru NATO Petru Pavlovi nebo zpěvákovi a občanském aktivistovi Michaelu Kocábovi.
Z tiskové konference Linh Nhi Vu
Posílit, nebo oslabit prezidenta? Na tom se politici neshodli
O možných změnách postavení hlavy státu diskutovali poslanci se senátory, ke shodě však nedošli. Na jednání ústavních komisí obou komor padla mimo jiné i možnost zrušení přímé volby. Případné změny by se týkaly nadcházejícího volebního období, proti nim se staví zástupci ANO, SPD a část komunistů.
Debaty o pravomocech, která vychází z přímé volby zavedené v roce 2013, se ve středu 20. listopadu mimo jiné účastnili poslanci Helena Válková (ANO), Dominik Feri (TOP 09) a Tomio Okamura (SPD) nebo senátoři Jiří Dienstbier (ČSSD) či Marek Hilšer (MHS).
Ústavní právník Marek Antoš během diskuse poukázal na neobvyklost českého modelu vlády, který „svou volností připomíná monarchii“. Řešení vidí buď v posílení, nebo oslabení prezidentovy funkce. Kromě zrušení přímé volby může být ve hře také střídání iniciativ – pokud by vláda nezískala důvěru do určitého termínu, premiéra by místo prezidenta vybírala Poslanecká sněmovna.
Po letošní několikatýdenní prodlevě v obsazení postu ministra kultury vidí někteří politici problém v absenci lhůt, které by přesněji vymezily některé postupy. Podle šéfa KDU-ČSL Marka Výborného však není rozumné měnit ústavu v reakci na chování někoho konkrétního. „Jsme pod tlakem zkušeností se současnou a minulou hlavou státu a ne pod tlakem ústavy,“ řekl na schůzi.
Většina přítomných politiků do budoucna nepočítá s posilováním pravomocí a stejně tak nesouhlasí se zavedením poloprezidentského systému. Konkrétní změny ale v tuto chvíli v jednání nejsou. „Hnutí v tuto chvíli s žádnými nepočítá,“ dodala Válková.
Z debaty Josefína Folprechtová
Osmdesát nových aut pro policisty: podle Hamáčka za minutu dvanáct
Policie převzala od ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) osmdesát nových vozů. Sloužit budou ředitelstvím Prahy, Vysočiny a Středočeského a Zlínského kraje. Je to však pouze začátek obměny, do konce února dorazí dalších 785 kusů. Dodává je Škoda Auto, jediná firma, která se tendru zúčastnila.
„Po deseti letech se nám konečně podařilo rozjet obnovu. Je to možná za pět minut dvanáct, spíše za minutu dvanáct, ale díky tomuto kroku už policisté nebudou muset jezdit v autech, která patří do šrotu,“ uvedl Hamáček v pátek 22. listopadu při tiskové konferenci na Letenské pláni.
Zajistit, aby policisté mohli jezdit ve vyhovujících autech, nebylo jednoduché. Resort musel vypsat nová výběrová řízení poté, co antimonopolní úřad zrušil tendr za 2,25 miliardy korun. Podle něj byl diskriminační, technické podmínky tendru údajně Škodu Auto zvýhodňovaly. „Kvůli komplikacím jsem, bohužel, musel podat i žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, která stále není ukončená,“ řekl Hamáček.
Aktuální zakázka čítá celkem 865 aut a má hodnotu 603 milionů korun. Další část, 272 kusů, má policie převzít do konce prosince a do konce února příštího roku zbytek. Podle Hamáčka to není poslední dobrá zpráva. Vnitro dále připravuje pořízení osobních policejních i civilních vozů v rámci dvou zakázek, přičemž cena každé z nich by se měla pohybovat kolem dvou miliard korun.
Z tiskové konference Jan Skalák
Ztracené známky před vysvědčením. Školám chybí kybernetická bezpečnost
Na ministerstvu školství se sešli odborníci, učitelé i studenti středních škol, aby společně probrali změny v digitálním vzdělávání. Letošním tématem setkání DigiKoalice byla práce s technologiemi na školách a kybernetická bezpečnost.
Ta podle středoškolských profesorů přítomných 22. listopadu leckde chybí. Nemají správce sítě ani techniky, o ochranu dat se starají učitelé mimo svůj pracovní úvazek. „Chybí lidi, kteří by se o to starali, jasně, každý se občas zapomene odhlásit, ale stalo se, že v bakalářích zmizely známky těsně před klasifikací, ti učitelé na to nestačí,“ uvedla pedagožka z osmiletého gymnázia.
Právě na technickou správu by školy potřebovaly další pracovníky, pro které však není připravené místo ani platové ohodnocení. Studentům chybí vzdělání o pohybu na internetu, podle profesorů je málo dostupných materiálů. Problém se snaží řešit některé firmy. „Děláme přednášky na míru, vytváříme pedagogický materiál a děti vzděláváme pomocí soutěže,“ řekl zástupce serveru Kybersoutez.cz. Společnost Avast vytváří projekt Buď save online, tedy online bezpečně, a ČVUT dělá večerní přednášky pro veřejnost s odborníky z praxe.
Učitelé postrádají také utříděné zdroje na jednom místě, podle kterých by mohli vzdělávat žáky či další kolegy. Ti se často digitalizaci brání, obavy mají hlavně, že se ztrapní před studenty, kteří technologie často ovládají lépe než oni. „Technologiím a umělé inteligenci se ale nevyhneme, ministerstvo školství by mělo zajistit standardy pro udržitelnou správní infrastrukturu, potřebujeme člověka ať už na škole, nebo externistu, který se o to postará,“ shodli se nakonec učitelé.
Z debaty Hana Holíková
ČT přechází na digitální vysílání. Řada domácností přípravy odkládala
Přestože kampaně upozorňují na nový televizní standard DVB-T2 intenzivně už několik měsíců, dva dny před termínem spuštění nebyla část domácností na přijímání moderního signálu stále ještě připravena. Pražská Žižkovská věž a středočeský Cukrák přestaly vysílat ve středu 27. listopadu. Další regiony se budou postupně odpojovat až do června 2020.
Na srozumění publika se soustředily nejen České Radiokomunikace (CRA) a Česká televize, ale také ministerstvo průmyslu a obchodu. „V dané chvíli si troufáme tvrdit, že veřejnost je informována. Společně jsme tomu v posledních měsících věnovali mimořádnou pozornost, díky čemuž můžeme říci, že 93 % populace ví, že se bude přecházet na vyšší a dokonalejší formát,“ uvedl na tiskové konferenci v pondělí 25. listopadu šéf resortu Karel Havlíček (za ANO).
I tak se podle generálního ředitele CRA Víta Vážana zatím standardu DVB-T2 nepřizpůsobilo kolem 40 % uživatelů pozemního vysílání. S koupí nového televizoru či set-top boxu, který splňuje technické požadavky moderního signálu, totiž lidé často otálejí, jak doplnil i šéf České televize Petr Dvořák: „Vycházíme ze zkušenosti, kterou jsme už prošli při první vlně digitalizace v roce 2011, kdy k vypínání také docházelo a kdy se přibližně 20 až 25 procent diváků ještě v posledních dnech snažilo získat možnost připojení.“
Dvořák se ale aktuální změny nebojí: „I termín 27. listopadu jsme se snažili přizpůsobit tomu, že nás čekají Vánoce, čeká nás silná televizní sezona a věříme, že pokud si to diváci nezařídili už teď, tak poté, co jim zmizí kanály České televize, udělají všechno pro to, aby stihli štědrovečerní pohádku.“ Česká televize nabídla publiku podporu mimo jiné i ve formě externího call centra, kam se mohou obracet s případnými dotazy.
Z tiskové konference Kristýna Slavíková
V ideálním světě by NATO nebylo potřeba, i to zaznělo na veřejné debatě s Petříčkem
Mladí sociální demokraté uspořádali v úterý 25. listopadu ve Skautském institutu na pražském Staroměstském náměstí veřejnou debatu s ministrem zahraniční Tomášem Petříčkem (ČSSD). Hlavním tématem byl vývoj české zahraniční politiky v letech 1989 až 2019, mluvilo se však i o EU, NATO, turecko-syrském konfliktu nebo vývoji situace v Hongkongu. První blok programu byl pod taktovkou moderátorů, ve druhém dostalo šanci publikum.
Diskusi otevřel dotaz, jak ministr prožíval události 17. listopadu 1989, které si Česko nedávno připomnělo. „Bylo mi tehdy osm let, takže jsem pravděpodobně někde jezdil na kole,“ odpověděl. „Dnes ale při pohledu zpět vnímám 17. listopad jako událost přinášející zásadní změny, které napravovaly pokřivení společnosti,“ dodal. Na otázku, co mohou lidé sami dělat pro zlepšení současné situace, uvedl: „Demokracie není jen o tom, přijít jednou za pár let k volbám, občanská společnost vzniká ve vašem nejbližším okolí.“
Kromě vývoje české zahraniční politiky bezprostředně po revoluci se diváci zajímali také o řečníkův názor na aktuální dění. Několik účastníků akce například uvedlo, že si nejsou jisti funkčností NATO. „V ideálním světě by sice vůbec nebylo potřeba, v tom však bohužel nežijeme,“ reagoval. NATO podle něj svou funkci prokázalo nejen tím, že se navzdory výzvám za posledních 70 let nerozpadlo, ale také dokázalo předejít konfliktům natolik, že se jeho 5. článek musel za celou dobu fungování použít za pouze jednou, 11. září 2001.
Z debaty Daniela Seigová
Ministerstvo zahraničí se zavázalo: Ambasády do roku 2021 zezelenají
Proplácení MHD zaměstnancům, služební elektrokola či kompost na zahradě Černínského paláce. Nejen těmito opatřeními chce ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ‚zezelenit‘ provoz resortu, a jít tak příkladem dalším institucím veřejné správy, stejně jako soukromým podnikům. Ministerstvo také v rámci programu Zelené ambasády zřídí fond, ze kterého budou moci velvyslanectví čerpat peníze na své ekologické projekty.
„Bez skutečné mezinárodní spolupráce však bude mít naše úsilí pouze mizivý efekt,“ poznamenal v projevu k zástupcům firem a asociací, jež ve čtvrtek 21. listopadu na Večeru dobrovolných závazků také představily svůj postup v oblasti udržitelného rozvoje.
Čestným hostem byl americký ekonom a expert na udržitelný rozvoj Jeffrey Sachs, jenž už v Česku o ekologii nejednou přednášel, a dokonce stál u zrodu cen SDGs (Sustainable Development Goals – Cíle udržitelného rozvoje). „Máte dovednosti, energii, bohatou historii a vědomí nutnosti stát se udržitelnými. Již 150 let se udržujete na špičce technologického rozvoje – ujměte se tedy vedení i zde. Jak jsme si o víkendu znovu připomněli, Česká republika je zemí velkých úspěchů,“ prohlásil.
Kromě Sachse se ke slovu dostalo i několik zástupců nadnárodních koncernů. Lukáš Němčík, tiskový mluvčí obchodní firmy Coop, hovořil o znovuvyužitelných nákupních taškách, Zuzana Holá z Lidlu o ekologičtějším složení potravin. „Proč to neuděláme ze dne na den? Protože by to nikomu nechutnalo,“ obhajovala delší splatnost závazku o snížení obsahu soli a cukru v potravinách – v oficiálním prohlášení firma uvedla termín do roku 2025. Ředitelka komunikace firmy Siemens Mariana Kellerová představila závazek dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. Možnost prezentovat svou práci dostala i firma Forewear, věnující se výrobě reklamních předmětů z recyklovaných materiálů.
K dobrovolným závazkům se mohou připojit i další úřady, firmy, obce či neziskové organizace. Informace o iniciativě jsou k dispozici na stránkách www.cr2030.cz/zavazky./p>
Z akce Valérie Štylerová
Dub ponese jméno TGM. V botanické zahradě ho vysadila prezidentova pravnučka
Pražská botanická zahrada letos oslavila 50 let existence. Při této příležitosti vysadila Charlotta Kotíková, pravnučka Tomáše Garrigua Masaryka, strom na památku prvního československého prezidenta.Přítomní si ve čtvrtek 21. listopadu připomněli odkaz rodiny Masarykových v rámci projektu Kořeny osobností. „In memoriam nesázíme ve velkém, ale jen pokud se jedná o výjimečné osobnosti Československa, takové rostliny jsou zatím jen tři,“ řekla Darina Miklovičová, spoluzakladatelka projektu. Právě propojení se jmény významných lidí pomáhá zvýšit povědomí o vzácných dřevinách. Strom ponese také jména Jana a Alice Masarykových.
„Je známo, že Tomáš Garrigue Masaryk měl vřelý vztah ke stromům, zvláště pak k dubům. Ve stínu koruny tohoto stromu často pořádal důležitá jednání. Rozhodli jsme se proto, že toto velké jméno bude nejlépe reprezentovat dub letní,“ vysvětlil kurátor dřevin Tomáš Vencálek.
Charlottu Kotíkovou potěšilo, že se akce mohla zúčastnit a podpořit prospěšnou iniciativu. „Sázení stromů je nejenom ekologický, ale vlastně svým způsobem i politický akt. Doufám, že se politická situace v Česku bude vyvíjet pozitivně a tento strom toho bude svědkem,“ dodala.
Z botanické zahrady Justýna Jirásková
DVTV si počtvrté v řadě odnáší dvě Křišťálové lupy
Čtrnáctý ročník ankety Křišťálová lupa přinesl obhajobu DVTV, osobností roku 2019 se stal Oliver Dlouhý, tvůrce vyhledávače letenek Kiwi.com. Čtvrteční večer v divadle Archa ocenil nejoblíbenější a nejzajímavější projekty a služby českého internetu v 15 kategoriích, o kterých rozhodly veřejnost i odborná porota.
DVTV ovládla kategorii zpravodajství a publicistiky počtvrté v řadě, cenu za popularitu si odnesla dokonce už popáté za sebou. „Děkuji moc naší skvělé komunitě,“ komentovala vítězství dojatá moderátorka rozhovorů Daniela Drtinová.
Její kolega z redakce Martin Veselovský se spolu s moderátorem Českého rozhlasu Janem Pokorným podílel na Živé rekonstrukci okupace 1939 ČRo, která uspěla v kategorii obsahová inspirace. Tou marketingovou je spolek Milion chvilek pro demokracii, který v posledním roce několikrát zaplnil náměstí demonstranty po republice.
Veřejně prospěšnou službou je aplikace Záchranka, která slouží ke kontaktu se záchrannými složkami, osvětě, ale hlavně k určování polohy. „Když jste dispečerem tísňové linky 155 a nevíte, kam máte záchranku poslat, jelikož lidé jsou ve stresu a nevědí, aplikace Záchranka je tou nejdůležitější inovací poslední let,“ komentovala mluvčí pražské záchranky Jana Poštová, která přebírala cenu místo tvůrce Filipa Maleňáka.
Zúčastnit se nemohl ani vítěz osobnosti roku Oliver Dlouhý. „Moc si toho vážím. Děkuji celému našemu týmu, sice je to cena osobní, ale bez tvrdé práce celého týmu bychom nebyli schopni vybudovat tak skvělou firmu jako kiwi.com,“ poděkoval na dálku přes video.
V dalších kategoriích mimo jiné bodovaly Deník N jako projekt roku či Databazeknih.cz, naopak anticena za nedostatečný vývoj eGovernment připadla vládě.
Tereza Vernerová
Noclehárny na zimu zvyšují kapacity. A pes už není překážkou
Oblečení, konzervu a převoz na ubytovnu. To nabízí v zimní sezoně lidem bez střechy nad hlavou terénní dodávka Centra sociálních služeb v Praze. Na silnicích se opět objeví již tuto neděli, kdy hlavní město startuje zimní opatření na pomoc lidem bez domova. Letos budou k dispozici pokoje pro lidi se psy, spousta majitelů totiž zůstávala přes zimu venku právě proto, že je s jejich mazlíčky žádné zařízení nepřijalo.
„Na noclehárnách budou ve vybraných prostorech k dispozici pelechy a venku, na dohlednou vzdálenost z okna, zimní kotce,“ oznámila v úterý 26. listopadu radní pro sociální politiku Milena Johnová (Praha sobě). Na zimu se prodlužuje otevírací doba nízkoprahových center a zvyšuje kapacita ubytoven, v případě mimořádných mrazů jsou připraveny i provizorní vytápěné stany a malá iglú, kde mohou přespat třeba lidé, kteří mají ve velkých zařízeních obavy o své osobní věci.
Zvyšuje se i množství nasazovaných terénních týmů. Ty doplňuje už zmíněná speciální dodávka s oblečením a potravinami, která navíc zajišťuje odvoz do denního centra, kde se lidé mohou vysprchovat a vyspat. „Největší poptávka je po spodním prádle, ponožkách a botách. Nabízíme deky i zimní bundy, základní jídlo, v autě máme i nezávislé topení,“ popisuje vedoucí terénních programů Centra sociálních služeb David Veber. „Neděje se, že by si lidé brali jídlo a oblečení, ale pomoc i odvoz odmítli.“
I běžní Pražané mohou pomoci. Kromě finanční a materiální podpory třeba jako dobrovolníci Českého červeného kříže Praha 1. Pokud uvidí v mrazech někoho, kdo nemá kam jít, mohou zavolat na linku 156. Městská policie spolupracuje se sociálními pracovníky, kteří lidem následně nabídnou nocleh v teple.
Z tiskové konference Šárka Vlasáková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Volby na Slovensku by ovládl Směr, průzkumy omezí delší moratorium
Tři měsíce před parlamentními volbami na Slovensku vede průzkumy vládnoucí Směr-SD, za ním následuje nová strana Za lidi a koalice Progresivní Slovensko/Spolu. Výraznou podporu mají také Kotlebovci. Vyplývá to z šetření agentury AKO, zveřejněného v úterý 26. listopadu. Volby se uskuteční 29. února.
Směr-sociální demokracie bývalého premiéra Roberta Fica by vyhrála ziskem 18,4 %. Za lidi exprezidenta Andreje Kisky a spojenectví Progresivní Slovensko/Spolu se dělí o druhé místo, volilo by je zhruba 12 % dotazovaných.
Uspělo by ještě dalších šest politických uskupení v čele s krajně pravicovou Lidovou stranou Naše Slovensko Mariana Kotleby s podílem okolo 10 %. Zbytek slovenské Národní rady by tvořili poslanci stran a hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (7,6 %), Jsme rodina (7,1 %), Slovenská národní strana (6,4 %), Křesťanskodemokratické hnutí (6,4 %) a Svoboda a solidarita (6,3 %).
Zveřejňování aktuálních preferencí skončí už padesát dní před hlasováním. V zemi totiž vstoupí v platnost prodloužené moratorium. To už podruhé schválil parlament, čímž prolomil veto prezidentky Zuzany Čaputové. Ta už dříve uvedla, že se případně obrátí i na ústavní soud. „Jsem přesvědčena, že novela je v rozporu s vícero právy garantovanými ústavou. Jde například o právo na informace, jejich shromažďování a šíření. Potlačuje i politickou soutěž,“ citovala ji ČT24.
Daniel Palát
Ekonomika
Obchodní centrum Stromovka se i přes komplikace při stavbě otevřelo veřejnosti
Dlouho očekávané obchodní centrum Stromovka se návštěvníkům otevřelo 21. listopadu. Ráno se ještě dolaďovaly nejrůznější detaily a v 11 hodin, po přestřižení rudé pásky, se oficiálně rozběhl provoz. K tomuto dni vedlo 11 let stavby a příprav, které trvaly od prvotního získání práv k pozemku.
Obchodní dům nabízí rozmanité služby a nákupní možnosti, mimo jiné supermarket Lidl, prodejny Tescoma či Baťa. ,,Jsou zde tři patra, z nichž první bych nazval móda, sport a zdraví, druhé patro služby a supermarket a třetí gastro spolu se zábavou,” popsal Rostislav Novák, ředitel společnosti Lordship, která komplex vlastní. Mimo jiné se zde nachází také kancelářské prostory k pronájmu, které jsou zatím prázdné.
Nové centrum klade důraz na udržitelnost a ekologii. Součástí jednotek s občerstvením jsou tedy například terasy, které se v teplejších měsících zpřístupní návštěvníkům, a nebudou se zde používat žádné plastové příbory či nádobí.
Stromovka se v začátcích potýkala s komplikacemi, které provázela i žaloba Prahy 7 usilující o zrušení stavebního povolení. Kritika směřovala především k velikosti, kterou neschvaloval ani starosta městské části Jan Čižinský (Praha 7 sobě). Z původního návrhu nakonec zmizel skleněný válec s kancelářemi, který měl být na střeše, a budova se podstatně snížila. Radnice následně žalobu stáhla. V Praze se dnes nachází přibližně šedesát obchodních center a v celé republice zhruba stovka.
Ze Stromovky Sandra Sýkorová
Kultura
Fotografii roku vyhrál symbol rozdělené společnosti
Titul Fotografie roku získal ve dvacátém pátém ročníku soutěže Czech Press Photo snímek Lukáše Bíby z mediálního domu Economia. Zachycuje českou vlajku nad shromážděním demonstrantů proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) v červnu na Letné. Vyhlášení výsledků se konalo v pátek 22. listopadu v Brožíkově sálu na pražské Staroměstské radnici.Vítězná momentka je podle poroty symbolem složité politické i společenské situace v zemi. „Třicet let po pádu komunismu je společnost opět rozdělena: na jedné straně dochází k vášnivým protivládním protestům a na straně druhé si vládní strana udržuje nejvyšší preference,“ uvedla porotkyně Daniela Mrázková. „Stejně jako většina mých kolegů jsem se snažil zachytit protesty na Letné ze všech možných úhlů. Nejprve jsem fotil dole u pódia a pak jsem využil přístupu nahoru na střechu Molochova, odkud bylo možné získat fotku 250 tisíc lidí,“ poznamenal Bíba.
Každodenní život nejlépe zachytil Michal Růžička (Mafra) na snímku Déšť v Praze na Andělu. Zobrazuje řidičku tramvaje přehazující výhybku, ta se vyhlašování zúčastnila a dokonce přišla Růžičkovi cenu předat. „Od té doby jsme se ještě nepotkali,“ neskrýval překvapení.Po loňském kontroverzním vítězství Lukáše Zemana se však letos někteří přední čeští autoři v čele Milanem Jarošem, Janem Šibíkem a Tomki Němcem nezúčastnili. Protestují tak proti klesající úrovni soutěže. „V rámci profesionalismu soutěže došlo ke zpřísnění pravidel účasti, stejně jako ve světové soutěži World Press Photo,“ reagovala už dříve pro Seznam ředitelka Veronika Souralová.
Porota letos vybírala téměř ze čtyř tisíc příspěvků od 270 autorů. Jejím předsedou je už od roku 2011 český fotograf Petr Josek. Dále v ní zasedli třeba David Cambell, programový ředitel World Press Photo, ředitel Panos Pictures Adrian Evans nebo vedoucí katedry žurnalistiky na FSV UK Filip Láb. Vítězná i nominovaná díla si zájemci můžou prohlédnout v galerii Staroměstské radnice až do 30. ledna příštího roku.
Z vyhlášení Daniel Schön
Čtyřlístek slaví padesátku. Dostal knihu a vyhlíží i večerníček
Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa provázeli dětství několika generací Čechů. A i když by jim málokdo tipoval tak vysoký věk, završili už rovných padesát let. Ke kulatým narozeninám se zvířecí parta dočkala výroční knihy Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách. Čtenáři ji mohli poprvé spatřit ve čtvrtek 21. listopadu v Paláci knih Luxor na pražském Václavském náměstí, kde ji coby kmotr pokřtil zpěvák Matěj Rupert, sám velký příznivec čtyř hrdinů.
Hlavní z autorů Pavel Kořínek příběh sestavoval přibližně dva roky. „Musím říct, že to vznikalo dlouze a bolavě, ale nakonec se to snad podařilo. Je to takový pokus odvyprávět půlstoletí se Čtyřlístkem. Snažili jsme se, aby kniha reprezentovala vše, co se za padesát let stalo, nebo například aby připomněla opomenuté příběhy a postavy,“ popisuje Kořínek, mimo jiné odborník na československý komiks.
Součástí knihy jsou i speciální přílohy. „Kromě pohlednic a krásného plakátu tam máme například faksimile prvního čísla nebo grafický list podepsaný otcem kreseb Jaroslavem Němečkem,“ dodává.Úspěch fenomenálního komiksu, jehož nejnovější díl má na obálce číslo 680, má hned několik důvodů. „Jsou to určitě dobře vymyšlené postavy, příběhy, které zaujmou, a v neposlední řadě i ta velká mezigenerační tradice,“ uvádí Němeček.
Čtveřice z Třeskoprsk se dokonce možná dočká i kresleného večerníčku, o kterém se už jedná s Českou televizí. „V neposlední řadě bych chtěl ještě upozornit na brzké znovuotevření Muzea Čtyřlístku v Doksech, které se letos stěhuje z knihovny do větších prostor tamního zámku a na jehož obnovení se moc těšíme,“ doplňuje Němeček.
Z knihkupectví Anna Portešová
Saxana v divadle: Černocká aspoň při premiéře, z Krause je ředitel školy
Necelých 48 let uplynulo od premiéry snímku Dívka na koštěti a příběh hlavní hrdinky se znovu vrací. Tentokrát ne v další repríze filmového originálu či jeho druhého dílu, nýbrž v divadelní adaptaci režiséra Šimona Cabana. Saxanu, podle níž inscenace nese jméno, hraje Vendula Příhodová v alternaci s Berenikou Kohoutovou.
Kdo by neznal mladou čarodějnici, jež dala přednost životu mezi lidmi před tím v zemi kouzel. Některé narážky se sice týkají třeba aktuální politické situace, Caban však zásadní věci ponechal, jak byly v předloze dnes už legendární dvojice Miloše Macourka a Václava Vorlíčka. „I když mám rád různé výklady a přepisy, v případě Saxany by to bylo zbytečně násilné,“ vysvětlil pro magazín Aktuálně.cz Caban.Ten po delším naléhání pro premiéru získal Petru Černockou, jež hlavní roli před téměř půl stoletím ztvárnila. V představení se však zpěvačka objevila až na konci, kde se spolu s Vendulou Příhodovou ujaly titulní písně. „Řekla jsem si, že to bude opravdu důstojné rozloučení s mojí čarodějnickou minulostí,“ řekla pro server iDnes.cz.
Kromě ní se na prknech pražského Studia DVA objevil ještě jeden herec, který byl i u natáčení Vorlíčkova snímku. Zatímco v předloze ztvárnil postavu Mikyho Rouska, tentokrát se Jan Kraus představil jako ředitel kouzelnické školy. „Je super, že na to oba kývli, je skvělé s nimi moci spolupracovat,“ svěřila se Příhodová.
Diváci se mohou těšit na známé herce jako Ivanu Chýlkovou, Sabinu Remundovou nebo Romana Štabrňáka. Kromě skvělého obsazení láká představení i na perfektně propracované triky. I z těchto důvodů je o Saxanu velký zájem.
Z divadla Marek Jakšič
K narozeninám si skupina Rybičky 48 nadělila vyprodanou Lucernu
Přes 2500 lidí v pražské Lucerně oslavilo ve čtvrtek 21. listopadu společně s kapelou Rybičky 48 jejich další výročí. „Přesně před 17 lety jsme měli první koncert v klubu Česká 1 v Kutné Hoře a já měl celou dobu zavřené oči, protože jsem se styděl zpívat,“ řekl zpěvák a frontman Kuba Ryba.
Podzimní turné s názvem Zamilovaný/Nešťastná 2 navazuje na píseň z roku 2009, která je jedním z největších hitů kapely. Na něm se autorsky podílela i Bára Zemanová, která ji ve čtvrtek na pódiu symbolicky také zazpívala.
Sálem zazněla většina nejznámějších a nejoblíbenějších písní. „Byla z nich fakt cítit energie. Je tu neuvěřitelná atmosféra, všichni okolo zpívali a tancovali. Moc jsem si to užila,“ popisuje Klára, která na koncerty chodí pravidelně, ale v Lucerně byla poprvé.
„Poprvé jsme tu stáli v roce 2004, když jsme přebírali cenu Radia Beat a chtěli jsme tu být někdy znovu. Tak se nám to loni poštěstilo,“ uvedl frontman skupiny. Jeho kolega Petr Lebeda dodal: „Přátelé, když jsem tohle viděl loni, tak jsem si řekl, že to tu musíme udělat znovu.“ Podle nich byli letos v Lucerně na dlouhou dobu naposledy. Skupina se příští rok na jaře představí v pěti městech sérií vystoupení s názvem Rockový stužkovák, kterou na podzim zakončí Rockovou maturitou v O2 areně. Poté plánuje koncertní pauzu.
Z koncertu Kateřina Němcová
Od pohádek k revoltě proti režimu. Dokument o Jiřím Trnkovi vstupuje do kin
V dětství si chtěl hrát, zůstalo mu to na celý život. Neobvyklý osud jednoho z největších českých umělců 20. století, průkopníka loutkových animovaných filmů a zakladatele studia Bratři v triku připomene film v česko-francouzské koprodukci Jiří Trnka: Nalezený přítel. Do kin vstupuje 28. listopadu.
V jeho úvodu přijíždí na kole do francouzského dělnického kina na promítání Trnkovy pohádky Bajaja malý chlapec, jenž představuje režiséra dokumentu Joëla Fargese. Právě vyprávění filmaře, kterého tvorba českého autora ovlivnila už v dětství, příběh uvozuje i uzavírá. Společně s Terezou Brdečkovou, scenáristkou a dcerou Trnkova blízkého spolupracovníka Jiřího Brdečky, pátrá po osudu této neobvyklé renesanční osobnosti. Cestu umělce ke slávě během 50. let až po konflikt s komunistickým režimem zachycují nejen pomocí dobových záběrů, ale i rekonstrukcí klíčových událostí jeho života.
Postavu Fargese ztvárnil herec Réginald Huguenin. „Dokumenty stojí na archivních záběrech, které jsou velmi drahé. Proto před sebou máte rozhodnutí, jakým způsobem naplnit čas záběry, které archivní nejsou. Joël sám ve filmu účinkovat nechtěl, primární pro něj byla práce režiséra,“ uvedla Brdečková. Autenticitu podle ní jejich krok nenarušuje. „Ten příběh jako takový je pravdivý, jen jsme se rozhodli to posunout dál,“ dodala.
Film, ve kterém hlavní aktéři hovoří primárně francouzsky, uvidí i diváci v zahraničí. Na festivalu v Boloni získal cenu studentské poroty za nejlepší dokumentární počin, ve Francii poběží v televizi. V Česku bude navíc k dispozici ve dvou verzích – vedle standardní stopáže 80 minut také ve zkrácené verzi pro školy. Distributoři budou navíc nabízet dva z animovaných krátkometrážních snímků, Pérák a SS nebo poslední Trnkovo dílo Ruka.
V prosinci uplyne od smrti Jiřího Trnky 50 let. Jeho život a dílo si připomíná i výstava V zahradách imaginace v Kutné Hoře. V Galerii Středočeského kraje je k vidění od října, klasickou expozici doplňuje interaktivní multimediální instalace.
Z kina Karolína Blažková
K Bohu skrz barvy a inkoust. Národní knihovna vystavila vzácné rukopisy
Andělé v Zrcadlové kapli pražského Klementina střežili od 22. do 23. listopadu modlitební svazky z dob pozdního středověku. Osmi archiváliím vévodila kniha, která patřila českému a uherskému králi Ladislavu Pohrobkovi.
„Malý příruční formát svědčí o tom, že sloužila k rozmluvě s Bohem. Bohatá iluminace měla zase reprezentativní funkci, spisy se často dávaly na odiv. Mladý král je tedy vyobrazen jako ideální a zbožný vládce,“ uvedl jeden z historiků.
Mimo Habsburky výstava představila i další šlechtu, Lobkovicové opatřili breviář rodovým erbem a portréty, Rožmberk Oldřich II. nechal knihu zhotovit pro svého syna Jana. Samotnou církev zastupuje kartuziánský svazek Nebeský žebřík, který dal výstavě jméno. Symbolizuje duchovní cestu ke spáse lidské duše založené na pokoře a milosrdenství.
Všechny exponáty spojuje propracovanost a pestrost ilustrací, písmo a dekorace jsou stále jasně viditelné. Za dobrým stavem spisů stojí pečlivá péče, odborníci při jejich instalaci používají rukavice, roušku i ochranný oděv a uchovávají je ve speciálních podmínkách –v bezprašném prostředí a naprosté tmě. Světlo dokumenty poškozuje a způsobuje žloutnutí. Důležité jsou také relativní vlhkost a teplota, ideální je 18 až 20 stupňů.
Bohatě zdobené svazky tvoří spolu s barokní velkolepostí kaple zajímavou mozaiku, která zdůrazňuje roli víry ve středověku. Křesťanskou literaturu českých zemí ve 14. a v 15. století kromě této dvoudenní výstavy mapuje širší projekt, který pod stejným názvem prostřednictvím panelů informuje o prezentovaných knihách.
Z výstavy Kristýna Dvouletá
Sport
Sparta ve výročních dresech neuspěla, po remízách ztráceli i ostatní
Sedmnácté kolo fotbalové ligy se neslo ve znamení remíz, hned pět zápasů skončilo bez vítěze. Ztratila vedoucí Slavia, která hrála 0:0 v Olomouci, i druhá Plzeň, jež v Karviné pouze vyrovnala na 1:1. Po bodu bral mimo jiné i čtvrtý Jablonec stejně jako pátá Sparta, která při oslavě 126. narozenin proti Českým Budějovicím musela hned třikrát dotahovat.
Letenští proti nováčkovi nastoupili v rudo-bíle pruhovaných retro dresech s dobovou jitřenkou v logu k oslavě 126. narozenin klubu. Důvodů k radosti však Letenští moc neměli: na střely sice vyhráli 19:3, ale třikrát prohrávali. „Všichni jsme věřili, že to zvládneme a dáme lidem dárek, že to bude pěkná oslava. Ale nevyšlo nám to,” uvedl pro iDnes.cz záložník Srdjan Plavšič, který srovnal na 2:2.
Sparta tak dál zůstává na konci skupiny o titul, předním příčkám se nepřiblížila. Za vedoucí Slavií zaostává o devatenáct bodů, za druhou Plzní o osm. Ta na hřišti předposlední Karviné s debutujícím trenérem Jurajem Jarábkem prohrávala už od 16. minuty. Svěřenci kouče Pavla Vrby zásluhou Michaela Krmenčíka ve druhé půli už jen vyrovnali, takže se domácí mohli po dlouhých pěti zápasech radovat ze zisku bodu.
„Právem. My jsme výkon, po kterém bychom si zasloužili tři body, nepředvedli. Je to škoda, Slavia i Boleslav ztratily, mohli jsme si polepšit,“ řekl pro Sport.cz plzeňský stoper Jakub Brabec.
Výsledky 17. kola: Sparta – České Budějovice 3:3, Opava – Mladá Boleslav 1:0, Bohemians – Příbram 1:0, Liberec – Zlín 5:0, Olomouc – Slavia 0:0, Teplice – Ostrava 1:1, Karviná – Plzeň 1:1, Slovácko – Jablonec 1:1.
Tabulka: 1. Slavia 45 bodů, 2. Plzeň 34, 3. Mladá Boleslav 29, 4. Jablonec 29, 5. Sparta 26, 6. Ostrava 26, 7. Slovácko 26, 8. Liberec 24, 9. České Budějovice 24, 10. Olomouc 20, 11. Bohemians 19, 12. Teplice 19, 13. Zlín 15, 14. Příbram 13, 15. Opava 13, 16. Karviná 12.
Eliška Krátká
Učitel s láskou k fotbalu sbíral dresy slavných. Vystavuje je v Edenu
Jako malý kluk sháněl podpisy všech fotbalistů, kteří zavítali na jeho domovskou Maltu. Když jednou potkal československou reprezentaci, rozhodl se začít sbírat dresy. A nyní Kenneth John Formosa slávistickému muzeu zapůjčil na čtyři desítky unikátních trikotů všech vítězů Zlatého míče od roku 1956.
„Všechno začalo na začátku 80. let, když jsem byl malý. Malta je malá země, takže když tam někdo přijede, běháte kolem nich a sbíráte podpisy. Jednou přijela československá reprezentace a první podpis, který jsem sehnal, byl od Iva Viktora. Tehdy jsem se rozhodl začít sbírat dresy, vlastně vždycky jsem chtěl mít kompletní kolekci něčeho,“ popisuje maltský učitel Formosa. „První, který jsem získal, byl ten George Besta. Nejcennější jsou ty Franze Beckenbauera a Josefa Masopusta.“
Posledního jmenovaného, vítěze z roku 1962, nepřipomíná jen dres, ale také slavná trofej. A vlastně i jemu muzeum tak trochu vděčí za slavné exponáty. Do Prahy je totiž přivezl Jiří Hora, předseda Klubu přátel Josefa Masopusta. „Díky Kennethovi bydlím na Maltě a často se potkáváme. Do Čech jsem jezdil na Slavii a v minulosti jsme tu už otvírali dvě výstavy. Když jsem se na ně koukal, řekl jsem si, že by bylo skvělé nahradit je sbírkou dresů. Vedení Slavie zájem mělo, já jsem oslovil Kennetha a on souhlasil.“
„Byl jsem naprosto ohromený,“ přiznává viceprezident Slavie Tomáš Syrovátka. „I finanční ředitel Daniel Konrád, kterého jen tak něco nezaskočí, volal, že je to neuvěřitelné.“
Jak se bude kolekce rozrůstat? „Uvidíme, kdo se stane dalším nejlepším fotbalistou světa. Z ekonomického hlediska je pro mě samozřejmě lepší, když Zlatý míč vyhrává pořád ten stejný hráč. Poslední roky jsem tak vlastně hodně ušetřil,“ směje se Formosa. V letech 2008 až 2017 si totiž všech deset trofejí rozdělili Lionel Messi s Cristianem Ronaldem.
Slavia nabízí prohlídku muzea ve vybraných termínech dospělým za 150 korun, dětem pak za 50. Lístky jsou k zakoupení v předprodeji na webu slavia.cz/museum.
Z muzea David Sokol
Počasí
Brzká tma naznačuje: Zima už se blíží
Když ne ještě teploty, které se na konci listopadu drží nad obvyklým průměrem, tak určitě brzká tma jasně naznačuje: Zima je zase o týden blíž. Už kolem půl páté odpoledne se zešeří. Ještěže Carolina má uzávěrku v 15.30, takže se z ní chodí za světla. Až na editory. Ti by šli domů za tmy i v létě.
redakce