5. prosince 2019, Carolina č. 977

události od 27. listopadu do 4. prosince


Z domova

Vlasovci zradili a Rusko není nepřítel, prohlásil prezident Zeman v TV Barrandov

Miloš Zeman ve čtvrtek 28. listopadu v pořadu Týden s prezidentem, který vysílá pravidelně TV Barrandov, komentoval varování BIS, problémy ministra Miroslava Tomana (za ČSSD) při cestách po Rusku a záměr Pavla Novotného (ODS) postavit pomník vlasovcům v Řeporyjích. Vyjádřil se také ke stíhání Miloše Jakeše a Lubomíra Štrougala.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu minulý týden zahájil trestní stíhání bývalého generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara. „To, že se stříleli lidé na hranicích, je svinstvo a to svinstvo si zaslouží trest. U lidí, kterým je přes devadesát let, už ovšem ten trest ztrácí význam. Jen nechápu, proč se to řeší po třiceti letech,“ řekl Zeman. Vyšetřovatelé uvádějí, že kvůli ignoraci trojice funkcionářů bylo v letech 1976 až 1989 zastřeleno nebo roztrháno psy minimálně sedm lidí, kteří se snažili přejít hranice ČSSR.

Prezident se také vyjádřil k misi ministra zemědělství Miroslava Tomana v Rusku, která skončila předčasně, jelikož tamní úřady neumožnily delegaci přeletět z Moskvy do Kazaně – údajně kvůli tomu, že česká strana nedodržela celní předpisy. „Rusové podle všeho četli zprávu BIS, že tu řádí ruští špioni. Je možné, že to je odvetná akce,“ uvedl Zeman. „Tvrdím, že BIS ve vztahu k Rusku či Číně nám dělá spíše problémy,“ dodal. Citoval též slova německé kancléřky Angely Merkelové, že je užitečné mít dobré vztahy jak s Ruskem, tak Čínou.

Zeman promluvil také o iniciativě starosty Řeporyjí, který se chystá v této pražské městské části zřídit pomník vlasovcům. Na adresu Pavla Novotného prohlásil, že očekává, že řeporyjští občané zjistí, jaký je doopravdy člověk a příště jej nezvolí. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček již dříve uvedl, že hrdá země snese pomníky své minulosti, do které patří i vlasovci.

Proti pomníku vlasovcům se ohradila i ruská ambasáda, která je považuje za válečné zločince.

Jan Fuchs

Rizika, se kterými se budeme potýkat? Diskuse předních odborníků na bezpečnost

Koordinace bezpečnostních složek, užití zpravodajských informací v trestním řízení, proměny zpravodajství v čase a personální předpoklady k působení ve zpravodajských službách. O těchto tématech debatovali 4. prosince v pražském hotelu International ředitel BIS Michal Koudelka, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a prorektor pro zahraniční vztahy z Cevro Institutu Tomáš Pojar.

Stát musí začít více koordinovat práci bezpečnostních složek, shodli se účastníci debaty. Nejvíce kriticky vystupoval Tomáš Pojar: „Problém není jen v koordinaci bezpečnostních složek, nýbrž v celém státním aparátu, který nedokáže fungovat horizontálně.“ Podle Koudelky a později i Berouna však stát situaci zvládá. Musí se ale začít co nejrychleji přizpůsobovat nové době a být schopný líp reagovat na aktuální hrozby.

Další otázkou bylo využití informací získaných zpravodajskými složkami v trestním řízení. K této problematice ještě nebyl přijat příslušný zákon, a nenastavily se tak mantinely pro práci zpravodajských služeb. Podle Koudelky by se však měly tyto informace využívat zejména v případě trestného činu špionáže a terorismu. Chápe však i kritiku ze strany veřejnosti a myslí si, že je důležitý otevřený a transparentní postup. Zároveň je ale podle něj nutné myslet i na ochranu zdrojů, které by kvůli nepromyšlenému zveřejňování informací mohly být odhaleny.

Zásadní změnou v posledních letech je velká otevřenost výše zmíněných institucí, se kterou pracují. Ta je podle Berouna jedním z nejdůležitějších faktorů a zároveň velmi pomohla při náboru. Česká republika se aktuálně řadí k nejbezpečnějším zemím na světe. Pro to, aby se mezi nimi udržela, je stěžejní, abychom si práci zpravodajců dostatečně cenili a využívali ji v praxi. Zároveň je podle Koudelky nutné, abychom měli pořád na paměti, že se situace vždy může změnit.

Z diskusní snídaně Marek Máčala

Morální hodnoty, či obchod. Jaký postoj ČR zaujme k porušování lidských práv v Číně?

Poslanecká sněmovna by měla odsoudit porušování lidských práv a pronásledování menšin v Čínské lidové republice. O návrhu na zařazení mimořádného bodu na jednání dolní komory hovořil poslanec za KDU-ČSL Vít Kaňkovský na tiskové konferenci, kterou uspořádal 28. listopadu. Podporují ho i další kluby opozičních stran ODS, Pirátů, TOP 09 a STAN.

V ČLR se nelegálně prodávají orgány na transplantace. Patrně pocházejí od nepohodlných občanů ve vězeních. Vedení státu totiž pronásleduje a vězní politické oponenty a menšiny, nejvíce ohroženými skupinami jsou křesťané, Ujgurové, Tibeťané a příslušníci Falun Gong (Fa-lun-kung).

Za poslední jmenovanou skupinu promluvil na tiskové konferenci zástupce Asociace Falun Gong ČR Martin Samek: „Obracíme se na členy dolní komory Parlamentu ČR, aby nedovolili čínskému režimu potlačit jejich svědomí a nevyměňovali morální hodnoty za ekonomické výhody.“Piráti chtějí situaci řešit. „Prosazujeme novelu transplantačního zákona, aby se náhodou nestalo, že si někdo z naší země bude moci takovýto orgán pořídit,“ uvedla Olga Richterová. Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová zdůraznila, že si musíme uvědomit, jaké hrůzné podoby porušování lidských práv se dějí v zemi, se kterou obchodujeme.

Předsedové KDU-ČSL i STAN připomněli, že to není tak dávno, kdy se v naší zemi dělo bezpráví a kdy byla zahraniční podpora neocenitelná. Kaňkovský jednání na toto téma navrhl už v říjnu, vládní strany ANO a ČSSD ho ale zamítly.

Michaela Šedinová

V Česku žije 3567 HIV pozitivních občanů, letos jich přibylo 199

Průměrný věk nově zjištěných HIV pozitivních občanů byl 37 let, s věkovým rozpětím od 14 do 77. Informace uveřejnil 29. listopadu Státní zdravotní ústav ke Světovému dni boje proti AIDS. Česko zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS, ze 100 tisíc obyvatel se nakazí pouze dva. Je tomu tak i přesto, že v období 2003 až 2016 lékaři zaznamenali dlouhodobý nárůst nově zjištěných případů z úrovně kolem 50 až na maximum 286 případů.

V předchozích dvou letech nových případů výrazně ubylo, celkově o 28 %. Pokles pravděpodobně souvisí se změnou mezinárodních a národních doporučení, která požadují, aby se léčba zahajovala co nejdříve po zjištění HIV pozitivity. Virová nálož u úspěšně léčených pacientů klesá, a tím znesnadňuje přenos infekce.

Letos od 1. ledna do 31. října se v ČR vyskytlo 199 nových případů. I nadále se na přenosu dominantně podílí skupina mužů majících sex s muži (67 % z celkového počtu nakažených). Podíl infikovaných heterosexuálů je 23 %, dlouhodobě pak v Česku zůstává nízký počet nakažených injekčních uživatelů drog, z celkového počtu infekcí se pouze 3 % vyskytla mezi nimi. Od zahájení sledování v roce 1985 se zaevidovalo 3567 případů HIV pozitivity. U 664 z nich se rozvinula fáze AIDS, která zapříčinila 309 úmrtí. Stále trvá nepříznivý trend vysokého výskytu dalších sexuálně přenosných nemocí u HIV pozitivních, např. syfilis či kapavky, a to v naprosté většině u mužů majících sex s muži.

V rámci prevence se od 22. do 29. listopadu uskutečnila největší letošní kampaň na podporu testování, tj. Evropský týden na testování HIV a žloutenky, koordinovaná Státním zdravotním ústavem. Zájemci měli k dispozici 101 míst ve všech krajích České republiky. Jindy mají možnost najít si „své“ testovací místo na webu www.tadyted.com

Z tiskové konference Jan Fuchs

Pojem podcasty si priblížili študenti Karlovej univerzity

Čo sú podcasty, koľkí ľudia vôbec o nich vedia, koľkí ich aj reálne počúvajú, ale aj to, ako ich české médiá využívajú, prišli 28. novembra porozprávať na Fakultu sociálnych vied UK ľudia, ktorí sú tvorcami mnohých podcastov. Rozpravy moderovala dekanka Alice Němcová Tejkalová, hosťami boli Iva Jonášová, šéfredaktorka Rádia Wave, influencerka Tereza Salte, autor podcastov Štúdia N Filip Titlbach a Jakub Jetmar, ktorý píše pre Mediář.

Podcasty sú zvukové záznamy, ktoré autor alebo vydavateľ umiestňuje na internet v podobe súborov, najčastejšie vo formáte MP3, na ktoré odkazuje na webových stránkach. Možno ich počúvať kdekoľvek a vtedy, keď to osobe najviac vyhovuje. „V Lidl môžeme prehrabávať cestoviny a do toho počúvať nejaký srdcervúci príbeh,“ vysvetlil Jakub Jetmar.Jetmar priblížil tiež problém s pojmom, slovu podcast rozumie iba 11 % z celkovej populácie. U mladých od 15 do 19 rokov je to až 58 %, avšak s pribúdajúcim vekom percentá klesajú. „Mne to príde, že keď je dobrý podcast, tak je to strašne naliehavé, pretože ten hlas je jedinečný a práve ten nahrávací prístroj tam dokáže zachytiť všetky prerieknutia, všetky šumy a všetky tie veci,“ dodal.

„Výhoda podcastov je tá, že ľudia tam nemajú kam hneď reagovať, takže málokto príde zase spätne na instagram, aby mi komentoval niečo, čo som povedala v tom podcaste,“ uviedla Tereza Salte. Podľa jej slov si však ľudí vďaka podcastom púšťa oveľa bližšie, pretože zabúda, že hovorí do mikrofónu, a tak si nedokáže predstaviť, koľko ľudí to počúva. Podľa Titlbacha má množstvo podcastov len akýsi rozprávací formát. Uviedol aj to, že počet poslucháčov záleží aj od toho, kto ste. Ak ste influencerka alebo (youtuber) Kovy, tak ich budete mať veľa, pretože robíte aj ďalšie veci, ste známy aj inak, takže ľudia si vás vypočujú.

Z rozpráv o podcastoch Hanka Herinková

Lov středních škol započal. Na Vyšehradě se konala 24. Schola Pragensis

Čtyři patra pražského Kongresového centra koncem týdne zaplnili budoucí středoškoláci a jejich rodiče. Již 24. ročníku Scholy Pragensis, přehlídky středních a vyšších odborných škol na území hlavního města, se účastnilo na čtyři sta vystavovatelů. Návštěvníci mohli prohlížet stánky gymnázií, středních škol, akademií i odborných učilišť. Veletrh pořádal Magistrát hlavního města Prahy.

I letos se prostory KCP hemžily motivovanými rodiči a jejich potomky, školními výpravami i ostatními zájemci o střední a vyšší odborné školství v Praze. U hlavního stánku veletrhu si návštěvníci vyzvedli seznam vystavujících škol, mapu objektu, propisku zdarma a vyrazili hledat svou vysněnou školu. Každý den se v rámci doprovodného programu uskutečnilo mnoho zajímavých akcí a přednášek.

Prezentace škol se ujali samotní studenti a jejich učitelé. A nezůstalo jen u sdílení rad a informací o studiu. Kdo měl chuť, mohl si dát u stánků gastronomických škol třeba kopeček zmrzliny nebo tradiční český chlebíček. Ostatní odborné školy nabízely své produkty taktéž. Například studenti zahradnických škol prodávali vánoční hvězdy nebo zdobené věnce.

Z veletrhu Stella McGoldrick

Airin ukořistila první místo v pětiboji na tradiční Mikulášské besídce pro psy – Helppes

Už 17. ročník Mikulášské besídky pro psy, kterou pořádá Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené, proběhl ve vynikající atmosféře. Poslední listopadový den se ve výcvikovém centru v pražském Motole proháněli psi všech velikostí, ras i nátur. Někteří se ostýchali, jiní si hráli s ostatními a až na jeden malý zkrat se vše obešlo bez bolístek.

Nejdříve se slova ujal zastupitel v Praze 5 Petr Lachnit, který vyzdvihl práci centra, poděkoval sponzorům a vyzval k podepsání petice za přístup asistenčních psů do restauračních zařízení. Ředitelka Helppsa Zuzana Daušová poděkovala všem přítomným, vyzdvihla příjemné počasí a popřála krásné svátky. Následovala besídka, kdy každý zapsaný pejsek dostal mikulášskou nadílku a certifikát hodného, nebo naopak zlobivého pejska. Ti s certifikátem zlobiče museli do pekla, které představovala přepravka.

Řady návštěvníků i pejsků po nadílce prořídly, a zbyli tak opravdoví srdcaři a soutěžící. Tradiční pětiboj sestával z netradičních disciplín, konkrétně Andělské pomoci, Očistce, Pekelné cesty, Tichého Mikuláše a Procházky rájem. Všechny disciplíny korespondovaly s klasickými cviky. Her se mohl účastnit kdokoliv kromě cvičitelů.

,,Hrozně jsem se bála, že všechno pokazíme a trhnem si ostudu, nakonec jsme trhly první místo,“ sdělila Carolině Lenka Rovenská, která se svou Airin pětiboj vyhrála. Královskou disciplínu – aport buřta – ukořistila Sunny Olivera Moravce.

Z výcvikového areálu Helppes Marián Rolník

Nejlepší bramborový salát v Česku má chuť svobody

Už potřinácté se první adventní sobotu ve středočeském Mratíně konalo mistrovství České republiky v přípravě bramborového salátu. Dorazilo 18 tříčlenných družstev závodících ve dvou kategoriích – junioři a senioři. Ve skupině dospělých vyhrály a staly se zároveň absolutními vítězkami loňské druhé vicemistryně Tři grácie.

Úkolem soutěžících bylo za hodinu připravit 2 kg salátu dle vlastní receptury a pouze z vlastních surovin a pomůcek. Výsledné pokrmy hodnotila sedmičlenná porota složená z odborníků i laiků a z významných osobností kulturního života. Mimo jiné v ní zasedli i investigativní novinář a spisovatel Josef Klíma, švýcarský velvyslanec Dominik Furgler či starosta obce Jiří Falek. Bodované disciplíny byly chuť, vzhled, vůně, originalita a celkový dojem. Po ohodnocení nabízela jednotlivá družstva svůj salát k ochutnání divákům.

Originalitě se meze nekladou, proto se v receptech objevily třeba fazole, červená řepa, salám, worcestrová omáčka nebo smrkový džem, což byl nápad juniorského týmu Diplomati. „Dělaly jsme to tak, aby ochutnávka připomínala krásnou procházku lesem za úsvitu. (…) Nakonec jsme náš salát zakouřily smoking gunem, aby vám to opět navodilo takovou pohodu, kdy sedíte u ohně s kamarády a děláte brambory v popelu, které voní ještě druhý den,“ okomentovala salát mluvčí družstva, které v dorostenecké kategorii zvítězilo.

Absolutní vítězky Tři grácie, mistrové ze Středního odborného učiliště gastronomie a podnikání na Černém Mostě, zaujaly porotu sametovým salátem typizovaným do oslav 30 let svobody. „Ten salát je v podstatě zjemněný smetanou – čili jako sametem, uvedla členka týmu a dodala: Je to klasický salát, našly jsme recept, který měl Václav Havel rád, on tam jenom píše, že dával větší množství cibule a jemnil to právě tou smetanou.

Ze sportovního areálu v Mratíně Lucie Riedlová

Staroměstské náměstí ozdobil vánoční strom

Pražské vánoční veselí odstartovalo tento víkend. Největším symbolem těchto oslav je každoroční rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, na které tentokrát podle České televize dorazily tisíce lidí.

Letošní strom pochází ze Semil, měří 22 metrů a jedná se o smrk ztepilý. Poprvé se rozzářil v sobotu v půl páté, ale světelná show s hudebním podkresem Vadima Petrova z večerníčku Krkonošské pohádky se opakuje každý den v hodinových intervalech od půl páté do půl desáté a pohádkový doprovod střídá znělka z vánočního filmu Sám doma.

Strom zdobí čtyřicítka velkých andělů, kteří připomínají perníkové. Ty doplňují 4,5 kilometru dlouhý světelný řetěz a tradiční koule. Vše v klasických vánočních barvách – zlaté, bílé, červené a zelené. Špičce kraluje velká kometa a celý strom působí staročesky. Na náměstí je i pódium, které nabízí kulturní program, od zpívání koled přes mikulášskou návštěvu až po Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby.

Ze Staroměstského náměstí Michal Mach

Na Václavském náměstí začaly vánoční trhy

V pondělí 2. prosince zastupitelé městské části Praha 1 slavnostně zahájili desátý ročník vánočních trhů s názvem Václavské Vánoce. Proslov pronesl starosta Pavel Čižinský, který přítomné vyzval, aby se letos kvůli svátkům příliš nestresovali a spíš si užívali vánoční atmosféru. Společně s několika radními pak rozsvítil vánoční stromek. Zahájení trhů doprovázely koledami Podřipský žesťový kvartet a kapela The Brownies.

Mluvili také zástupci neziskových organizací, kterým výtěžek z trhů připadne. Většina stánků patří právě jim, koupit si tak můžete výrobky například z chráněné dílny Život 90, která se specializuje na pomoc seniorům, či z chráněné keramické dílny Řásnovka. Pravidelně se trhů účastní také například Světluška, která zde za posledních šest let vybrala 1,4 milionu korun.

Organizátoři mají na celý advent naplánovaný bohatý program, například mikulášskou besídku nebo vystoupení dětských sborů. Od 15. prosince si také budete moci zapálit svíčku betlémským světýlkem, které přivezou skauti z Izraele. Na místě bude možné zakoupit na světlo lucernu, a podpořit tak některou z neziskových organizací. Lze se tu také najíst, všechny obaly a kelímky jsou buď vratné, nebo rozložitelné.

Trhy končí 6.ledna, otevřené jsou každý den od desíti hodin, řemeslné stánky zavírají v osm, ty s občerstvením pak v deset večer.

Z Václavského náměstí Magdalena Maňáková

Zaplněné náměstí v Brandýse sledovalo slavnostní rozsvícení vánočního stromku

Brandýs nad Labem ožil v sobotu vánoční náladou. Na Masarykově náměstí začaly první letošní vánoční trhy a rozsvěcel se stromek. Víkendový program pokračoval v neděli ve Staré Boleslavi.

V deset hodin zahájilo sobotní program představení Kočovného divadla poutníka Hrocha, poté přišla na řadu vystoupení mateřské školky Matýsek, základních škol Palachova a Na Výsluní a svoje představení předvedli také žáci Základní umělecké školy v Brandýse nad Labem. Po celý den byly otevřené stánky s občerstvením a vánoční tematikou. Na provizorním pódiu se kromě koncertů pořádaly také různé soutěže pro děti a rodiče pod záštitou Městského domu dětí a mládeže v čele s Klárou Jurčíkovou. Ten také měl otevřený stánek, ve kterém si děti mohly vyzkoušet zdobení perníčků. Vrchol večera, rozsvícení vánočního stromku, nastal po skončení všech vystoupení v sedmnáct hodin.

Akce pokračovala v neděli ve Staré Boleslavi. Na náměstí, v blízkosti kostelů Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava, se letos kromě stromku poprvé rozzářila i městská radnice. Celý den opět provázela hudba. Nejprve přišla na řadu kapela Konstelace 3, poté žáci základní školy ve Staré Boleslavi a Základní umělecké školy v Brandýse nad Labem. Po rozsvícení stromku v 17 hodin zahrála ještě skupina Kantoři.

Z Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi Jakub Nekola

Na Letné se opět zadarmo bruslí

Největší venkovní kluziště v Praze je po roce znovu v provozu. Díky projektu Praha sportovní jsou ledové plochy na Letné opět přístupné bezplatně. Kromě samotného bruslení se mohou návštěvníci ohřát ve vytápěném stanu nebo využít široké nabídky občerstvení, na místě si lze také zapůjčit brusle. V pátek 29. listopadu tam hlavní město zahájilo bruslařskou sezonu bohatým programem.

Slavnostní zahájení sestávalo především z krasobruslařského vystoupení dětí z týmu Krasobruslařský klub Stadion Praha a exhibičního utkání para hokeje. Jízdu na sledgích (speciálních hokejových ocelových saních), které para hokejistům umožňují pohyb na ledě, si návštěvníci mohli následně vyzkoušet sami. K dispozici jim byly i dva multifunkční trenažéry z dílny organizace Cesta za snem určené handicapovaným sportovcům. Odvážlivci si na nich mohli zasoutěžit o drobné ceny.

Ledové plochy leží na Letenské pláni naproti fotbalovému stadionu Sparty. Navštěvovat je lze až do 1. března 2020, a to denně od 9.00 do 21.00 hodin. Minulý rok se kluziště těšilo zájmu přibližně 90 tisíc lidí, letos se očekává ještě vyšší počet. „Doufáme, že letos překonáme tu bájnou hranici 100 tisíc návštěvníků,“ prohlásil na slavnostním zahájení Vít Šimral, radní hlavního města Prahy pro oblast sportu a školství.

Ze slavnostního zahájení Berta Sedláčková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Summit v Londýně připomněl výročí 70 let NATO

Hlavními tématy summitu NATO, který se konal v Londýně od úterý 3. do středy 4. prosince, byl boj s terorismem, vzrůstající vliv Číny, dále pak vzdušná obrana Pobaltí nebo třeba vojenská mobilita v Evropě. Českou republiku na něm zastupoval prezident Miloš Zeman. Summit mimo jiné připomněl i 70 let od založení NATO.

Místem konání vrcholné schůzky se stal Londýn proto, že Velká Británie byla jednou z 12 zakládajících zemí Severoatlantické aliance a zároveň zde sídlila její první centrála. Program akce oficiálně začal až ve večerních hodinách, kdy se státníci zúčastnili recepce pořádané královnou Alžbětou II. v Buckinghamském paláci. Během odpoledne se na Trafalgarském náměstí demonstrovalo proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a současně i proti válkám NATO, uvádí web ČT24. Ještě před oficiálním zahájením summitu se sešel francouzský prezident Emmanuel Macron s DonaldemTrumpem, probírali spolu nutnost zvýšit flexibilitu aliance i možnou hrozbu ze strany Číny.

Středeční program začal ranním zasedáním všech 29 představitelů. Na něm projednávali především vzdušnou obranu Pobaltí a s tím související „agresivní“ politiku Ruska. Plán na obranu Pobaltí odmítalo podpořit Turecko, dokud ostatní členské státy neuznají kurdské milice YPG, se kterými Turecko na severu Sýrie válčí, za teroristickou organizaci. Názory jednotlivých států se ale v tomto bodě rozcházejí. „Samozřejmě, že máme neshody, cokoli jiného by bylo divné,“ uvedl podle Českých novin generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ze summitu odjížděli představitelé s tím, že se jim podařilo prosadit nový plán na posílení obrany Pobaltí a Polska.

Barbora Šatná

Ekonomika

Cena energií pro rok 2020: elektřina podraží o stokoruny, plyn bude levnější

Skokové zdražení plynu a elektřiny se konat nebude. Takový vzkaz vyslal Energetický regulační úřad (ERÚ) českým domácnostem s výhledem na příští rok. Spotřebitelé, kteří využívají elektřinu k běžné potřebě, zaplatí meziročně průměrně asi o 370 korun více. Naopak účet za plyn bude v mnoha rodinách nižší v řádech desetikorun. Český regulátor to oznámil ve čtvrtek 28. listopadu na tiskové konferenci, na níž zveřejnil nová cenová rozhodnutí.

Ta se týkají regulované složky ceny elektřiny, která se pro domácnosti zvedne průměrně o 1,3 %, u plynu o 0,53 %. „Meziročně roste cena silové elektřiny, která jde na pokrytí ztrát v přenosové a distribuční soustavě. (…) Někteří distributoři jsou zároveň aktivní na poli investic,“ vysvětlil důvody pro navýšení předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček. „Zvýšení je dokonce pod úrovní aktuální inflace,“ dodal. Ta aktuálně činí 2,7 %. Za elektřinu si nejvíce připlatí zákazníci E.ON distribuce (jižní Čechy a jižní Morava), zlevnění plynu nejméně pocítí Pražané. V obou případech to souvisí právě s investicemi místních distributorů do přenosové soustavy.

Regulovaná složka ceny, kterou každoročně s ohledem na vývoj trhu energií upravuje ERÚ, má momentálně 53% podíl na konečném účtu domácností za elektřinu, na celkové ceně plynu se promítá přibližně z 27 %. Výši zbylé neregulované složky si oproti tomu stanovují samy distributorské firmy. Poskytovatelé elektřiny by ji měli v roce 2020 dle odhadů ERÚ navyšovat, plynárenské firmy ji díky levné komoditě sníží.

Úřad kromě regulace cen pravidelně řeší i stížnosti spotřebitelů na nekalé praktiky zprostředkovatelů energií. Ty by měla potírat připravovaná novela energetického zákona. Každý zprostředkovatel by dle ní musel zažádat stát o registraci. „Jde o podobné řešení, jaké zavedla Česká národní banka pro společnosti ve finančním sektoru,“ prozradil spoluautor novely a člen rady ERÚ Ladislav Havel. Návrh v nejbližší době projedná legislativní rada vlády.

Z Národního technického muzea Johan Čáp

Třetina celosvětově vyprodukovaných potravin se vyhodí, nejvíce plýtvají domácnosti

ciace ekologických neziskových organizací Zelený kruh ve spolupráci s iniciativou Zachraň jídlo pořádala seminář o šetrném nakládání s potravinami a jídlem. Akce pod názvem Jak neplýtvat potravinami? se konala ve čtvrtek 28. listopadu v pražském Café AdAstra, kde pracují i lidé s tělesným nebo mentálním postižením či sociokulturním handicapem. O problematice plýtvání jídlem přednášel David Hájek ze Zachraň jídlo.

iva Zachraň jídlo vznikla v roce 2013 a je skupinou nadšenců, kteří se po vzoru Velké Británie snaží o snížení množství potravin, jež končí v koši. Jedna britská rodina průměrně za rok vyhodí jídlo v hodnotě dvaceti tisíc korun, v Česku je to osm tisíc. Celosvětově se vyhodí přibližně třetina vyprodukovaných potravin. „Zeměkoule má jisté limity, dokáže uživit jenom určité množství obyvatel, proto je takové chování lidstva iracionální,“ řekl David Hájek.

í podíl na vyhazování jídla mají domácnosti se 41, 2 %, druhé je zemědělství s 34, 2 %. Zemědělci tzv. křivou zeleninu nechávají na polích, protože vědí, že neprojde skrz síto požadavků supermarketů. Ty mají své přísné předpisy, podle kterých ovoce a zeleninu přijímají. Parametry jako barvu, tvar a velikost posuzují tzv. kvalitáři. Příčinou vyhazovu jsou tedy opět konzumenti, protože podle mluvčích supermarketů by křivou zeleninu nekoupili.

ka rovněž připomněla, že plýtvání potravinami je plýtváním vodou, lidskou prací, pohonnými látkami, penězi a úsilím lidí. Dále Hájek radil, jak potraviny s rozmyslem nakupovat a skladovat, abychom předešli plýtvání. Toto know-how i s recepty obsahuje knížka Zachraň jídlo v kuchyni.

Z Café AdAstra Martina Kroa

Aplikace Scan4Chem další užitečnou zbraní v boji s potenciálně nebezpečným zbožím

Evropská aplikace Scan4Cham může spotřebitelům sloužit jako detektor potenciálně nebezpečného zboží. Nevládní organizace Arnika ji 4. prosince představila na tiskové konferenci v pražském Café Kampus. Spolu s demonstrací nové aplikace Arnika také seznámila s výsledky analýzy vánočních stromků, ozdob a osvětlení.

Ve zkoumaných vzorcích vánočního zboží se našlo nadlimitní množství toxických látek. Česká organizace Arnika spolu s německými a rakouskými organizacemi otestovala celkem 33 vánočních stromků, ozdob a osvětlení. Zkoumal se obsah ftalátů, chlorovaných parafínů, zpomalovačů hoření a olova. Zákonné limity překračovalo 13 výrobků. Na českém trhu šlo o vánoční stromek a několik osvětlení. Po upozornění byl stromek s nejvyšším obsahem SVHC látek (substances of very high concern) stažen z prodeje.

Informace týkající se škodlivých látek v koncentraci nad 0,1 % si musejí dodavatelé sdělovat. Nová aplikace řeší problém, že se tato fakta nedostávají až ke spotřebiteli. Pokud je chtěl zjistit, musel se dosud obracet na výrobce či prodejce, který má na odpověď 45 dní. Arnika dříve zkoumala různé hračky pro děti, ubrusy z PVC, letos vánoční zboží. ,,Do příště se chceme zaměřit na perfluorované látky, které se používají jednak v outdoorovém oblečení, ale i v oblečení dětském. Tyto perfluorované látky jsou také v papírových obalech na potraviny, protože po nich stéká voda nebo olej. Evropským, ale i celosvětovým trendem je tyto látky omezit. Je tomu nakloněná i evropská legislativa, ale potřebuje poslední impuls, který my naší aktivitou chceme dodat,“ říká expertka na toxické látky Jitka Straková.

Vývoj Scan4Cham vede Umwelt Bundesamt, německá agentura pro životní prostředí, a zapojilo se do něj 20 organizací ze 13 zemí Evropy. Jako vzor jim slouží aplikace zaměřené na kosmetické produkty, jako například ToxFox, kterou si stáhlo na 1,3 milionu uživatelů.

Z tiskové konference Marián Rolník

Dyzajn market už tradičně ovládl náměstí Václava Havla

Na pražském náměstí Václava Havla se tento víkend konal prodejní festival Dyzajn market, který hostil přes 180 vybraných designérů. Kromě nakupování mohli návštěvníci užívat kulturního programu, rodiče pak mohli odložit své ratolesti v dětském koutku.

Dyzajn market se koná šest víkendů v roce, a to již osm let. Pořádá jej stejnojmenný spolek. Prodávané produkty jsou většinou české, ale i z dalších evropských zemí. Velkým trendem jsou recyklované produkty či tzv. upcycling, tedy využívání starých věcí novým způsobem. Příkladem mohou být minimalistické vázy značky SRNA, které se vyrábí ze starých skleněných lahví. Někteří prodávající věnují část výtěžku vybraným neziskovým organizacím.

Návštěvníci mohli kupovat mimo jiné oblečení, šperky, doplňky, batohy, kabelky, hračky, nádobí knihy či přírodní kosmetiku od lokálních značek. Kromě výrobků si mohli koupit jídlo a pití u dvaceti stánků, zhlédnout se svými dětmi divadelní představení (Ne)pořádné vánoce či si poslechnout koncert zpěváka skupiny Support Lesbiens Dušana Marka.Příští edice se uskuteční 14. a 15. prosince výjimečně na holešovickém Výstavišti, a to z důvodu plánované rekonstrukce piazzety Národního divadla.

Z náměstí Václava Havla v Praze Magdaléna Kohoutová

Kultura

Všestranný výtvarník Šlitr Šlitr Šlitr

Od 30. listopadu do 15. února si v Galerii Villa Pellé v pražských Dejvicích mohou lidé připomenout jednoho z nejvýznamnějších českých umělců, spoluzakladatele divadla Semafor Jiřího Šlitra. Výstava Šlitr Šlitr Šlitr nabízí nový pohled na umělcovu výtvarnou tvorbu, která dokázala skvěle zachytit atmosféru místa a pestrost lidských typů.

Výstava pomocí nápaditého grafického a kompozičního řešení designérů Matěje Činčery a Jana Klosse propojuje Šlitrovu hudební, divadelní a výtvarnou tvorbu. V první řadě se ale zaměřuje na jeho kresby.

„Setkáme se zde s momentkami z divadel, barů, hudebních klubů a také s kresbami nebo spíš karikaturami různých osobností hudby nebo showbyznysu, se kterými se setkával,“ řekla k výstavě její kurátorka Daniela Kramerová. Expozice dále nabízí ukázky z umělcových cestovních deníků a skicáků z Moskvy, Bruselu nebo New Yorku. V nich se autor zaměřuje nejen na pro něj typické téma kavárenského života, ale i městské výjevy.

Návštěvníci si mohou prohlédnout i dosud nezveřejněná díla, která z rozsáhlé soukromé sbírky zapůjčila Šlitrova dcera Dominika Křesťanová. Kompletní obrazová dokumentace výstavy Šlitr Šlitr Šlitr bude součástí publikace vycházející na přelomu roku. Kniha má být připomínkou 95 let od umělcova narození, 50 let od jeho předčasné smrti a zároveň příspěvkem k letošnímu 60. výročí Semaforu.

Z Galerie Villa Pellé Gabriela Michálková

Vyhnání Gerty Schnirch: hra o chybách, které se nesmí opakovat

Publikum pražského Žižkovského divadla Járy Cimrmana zhlédlo v sobotu druhou premiéru představení Vyhnání Gerty Schnirch, jehož předlohou je stejnojmenný román Kateřiny Tučkové. Ten vypráví o Gertě Schnirch z Brna, dceři německého otce a české matky. V noci z 30. na 31. května 1945 – nedlouho předtím, než Německo prohrává druhou světovou válku – se Gerta stává jednou z obětí nedobrovolného odsunu brněnských Němců směrem na Vídeň.

Režisérkou je Diana Šoltýsová, která představení popsala jako hodně ženské a trochu kontroverzní. Na pódiu vystoupilo celkem jedenáct hereček a jediný herec. Michal Kern měl za úkol ztvárnit veškeré mužské postavy, zatímco Gertu v různých životních obdobích hrály tři herečky – Ivana Machalová, Jaroslava Košková a Aneta Kalertová. Výsledkem byly kruté a intimní scény líčící Gertin dramatický život. Vyčerpávající pochod z Brna, kterého se musely zúčastnit všechny německé děti, ženy a staří lidé, hlavní hrdinku silně poznamenal.

„Myslím si, že je to velice ožehavé téma ještě stále,“ vyjádřil se Michal Kern. Vyhnání Gerty Schnirch budou lidé moci vidět až do 30. května 2020.

Z divadla Anastasia Junová

Po třiceti letech na stejném místě. Skauti si k 30 letům svobody nadělili film

Třicáté výročí pádu komunistické vlády, třicet let svobodného skautingu v kuse bez zákazu – v tomto duchu se neslo premiérové promítání dokumentárního filmu Hledání lilie. Přes 450 diváků se 2. prosince sešlo v Městské knihovně v Praze, aby si tyto události společně připomněli. Pozvání obdrželi nejen vzácní hosté, ale rovněž všichni přispěvatelé hithitové kampaně, díky níž bylo možné film natočit.

„Skauting není samozřejmostí, bylo potřeba mnoho odvážných žen a mužů, již se nevzdali svých hodnot a bojovali za ně bez ohledu na často tragické následky. Těmto bojovníkům za svobodu patří dnešní velký dík,“ uvedla slavnostní večer moderátorka Aneta Adámková po zaznění písně Modlitba pro Martu. Před promítáním vystoupil ředitel knihovny Tomáš Řehák, který upozornil, že uskutečnění akce právě v Městské knihovně v Praze není bezdůvodné. Právě zde byl totiž na den přesně před třiceti lety český skauting obnoven. Shromáždění pozdravil i Vít Šimral, člen Rady hlavního města Prahy.

Dokumentární film Hledání lilie režírovaný Viktorem Portlem navazuje na film z roku 2017 Skauti bez lilie. Zaměřuje se na úskalí a problémy obnovy skautingu v roce 1989. Výpovědi čtyř pamětníků, kteří skautské znovuzrození po sametové revoluci vnímali každý jinak, prokládají dobové fotografie a videozáznamy.

„Přijde mi neuvěřitelné, že tady existuje organizace, která si zvládne k třiceti letům svobody nadělit film, který se třiceti lety svobody zabývá,“ řekl po skončení projekce režisér Viktor Portel. Na závěr večera na pódiu promluvili i zasloužilí skauti Káča a Rys, vedoucí pro zahraniční skauting a bývalí i současní náčelníci Junáka. Slavnost pak ukončily junácká a po ní česká hymna.

Z Městské knihovny v Praze Magdalena Trajerová

Festival studentských filmů Famufest představil pouze snímky zahraničních autorů

Každoroční promítání studentských filmů pod záštitou Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze letos výjimečně obsahovalo pouze díla zahraničních filmařů. Speciální ročník s upraveným názvem Famufest Meets the World se konal mezi 27. listopadem a 1. prosincem v paláci Lažanských. Místo snímků studentů FAMU měli diváci možnost zhlédnout tvorbu mladých režisérů z celého světa nebo navštívit přednášky a diskuse zahraničních pedagogů. Neobvyklé zpracování zvolila fakulta symbolicky k 30. výročí sametové revoluce a přilákala jím stovky návštěvníků.

Pětidenní festival vycházel z partnerské spolupráce se zahraničními školami z USA, Dánska nebo například i Tchaj-wanu. Promítalo se vždy od sedmi hodin večer, zatímco přes den byly pro veřejnost otevřené přednášky a panelové diskuse na různorodá témata. Někteří ze zahraničních studentů dorazili uvést snímky osobně. Velký ohlas vzbudila například studentka Maddie Gwinn z univerzity v Kalifornii.

Ta ve svém filmu Marketa in the Desert vykreslila příběh československé emigrující rodiny ve Spojených státech amerických. „Měla jsem možnost vycházet ze zkušeností mé babičky, která během svého života musela emigrovat z Irska. Československo jsem si pak vybrala, protože jsem v minulosti tři roky studovala i na FAMU a mám zde hodně přátel, kteří mi zase vyprávěli příběhy svých rodičů z dob socialismu,“ odpovídala Maddie na otázky diváků.

Festival studentských filmů fakulta pořádá vždy na podzim již od roku 1983. Tradičně je otevřen široké veřejnosti a představuje nejlepší snímky studentů FAMU za uplynulý rok. Současná podoba s názvem Famufest vznikla v roce 2000 po přejmenování z Festivalu FAMU.

Z paláce Lažanských Tomáš Kulhavý

Sport

Florbalistky chtějí na MS vybojovat medaili

O víkendu začíná ve švýcarském Neuchâtelu mistrovství světa. „Náš cíl je medaile a musíme být realisté, že i bronz by byl úspěchem,“ řekl podle ČTK novinářům reprezentační trenér Sascha Rhyner. Tiskové konference se 29. listopadu zúčastnili také prezident Českého florbalu Filip Šuman a z hráček Eliška Krupnová a Martina Řepková.

Hned na úvod tiskové konference reagovali trenér i hráčky pozitivně na dosud odvedenou práci a vyzdvihli schopnost českého týmu kreativně tvořit hru. Rhyner však podotkl, že ani skvělá bilance po 17 přípravných utkání ještě nic neznamená. Zda byla příprava úspěšná, se ukáže až na samotném mistrovství světa.

Češky se ve skupině potkají s výběry Švédska, Slovenska a Lotyšska. Jak hráčky, tak i trenér se shodli, že národní tým nečeká nic lehkého. Rhyner však míní, že těžká základní skupina nemusí být na škodu a může tým vybudit k lepším výkonů hned od začátku. Na utkání proti Slovensku a zároveň federální derby se těší i Martina Řepková: „Slovenský tým znám, mají dobré hráčky. Myslím si, že Slovensko může být černým koněm turnaje a těším se na zápas proti nim.“

Před začátkem MS čekalo hráčky předturnajové soustředění, na němž ladí zejména standardní situace a volné údery. Na více věcí již nezbývá podle Rhynera moc času. Změnu lokace, ve které se tentokrát soustředění koná, kvitovaly pozitivně i hráčky. „Jsem ráda za změnu, kdy místo do Bystřice odjíždíme do Švýcarska,“ řekla Eliška Krupnová.Celý podnik mistrovství světa žen bude možné sledovat na televizním kanále ČT Sport, který odvysílá 14 utkání a dále pak na oficiálních kanálech Českého florbalu a IFF.

Z tiskové konference Marek Máčala

V nominaci na Channel One Cup nechybí Gulaš. Debutovat bude Flek

Trenér hokejové reprezentace Miloš Říha starší povolal na ruský turnaj Euro Hockey Tour čtrnáct hokejistů, kteří byli u výhry českého národního týmu na finské Karjale. Domácí utkání v rámci Channel One Cupu odehraje i Milan Gulaš, do Ruska ale nepoletí. Jediným nováčkem je karlovarský útočník Jakub Flek. Nominaci oznámilo vedení reprezentace na pondělní tiskové konferenci.

Nejproduktivnější hráč české extraligy Milan Gulaš neodcestuje s týmem do Moskvy. „S Milanem jsme se už dopředu domluvili, že nastoupí jen doma v Plzni a pak bude znovu reprezentovat na únorových hrách ve Švédsku,“ odůvodnil tento krok Miloš Říha. Po čtvrtečním zápase se kádr zúží o více jmen. O ostatních hráčích, kteří s týmem do Moskvy nepoletí, ale zatím rozhodnuto není.

Reprezentační dres znovu obléknou i Ondřej Vitásek z Chabarovsku a liberecký Michal Birner. Ti reprezentovali naposledy loni v dubnu. Na loňském mistrovství světa hrál další navrátilec do sestavy Tomáš Hyka z ruského Čeljabinsku. Zdravotní potíže ohlásili Michal Řepík, Roman Červenka nebo Mihal Bulíř.

„Pozitivní je, že všichni chtějí reprezentovat,“ pochvaloval si hlavní trenér národního týmu přístup hráčů. Češi se představí před domácím publikem ve čtvrtek 12. prosince v Plzni proti Finsku. V Moskvě pak odehrají zápasy s Ruskem a Švédskem.

Brankáři: Šimon Hrubec, Marek Langhamer, Roman Will; Obránci: Marek Hrbas, Jakub Jeřábek, Lukáš Klok, Jakub Krejčík, Michal Moravčík, Vojtěch Mozík, Filip Pyrochta, Andrej Šustr, Ondřej Vitásek; Útočníci: Michal Birner, Tomáš Filippi, Jakub Flek, Dmitrij Jaškin, Milan Gulaš, Roman Horák, Tomáš Hyka, Andrej Nestrašil, Lukáš Rousek, Lukáš Sedlák, Jiří Sekáč, David Tomášek, Martin Zaťovič, Hynek Zohorna, Radim Zohorna, Tomáš Zohorna.

Z tiskové konference František Zajíc

Počasí

Přelom listopadu a prosince byl nadprůměrně teplý

Česko prožilo relativně teplý závěr listopadu, kdy nejvyšší denní teploty dosahovaly až k 12 stupňům. Studený severozápadní vítr přinesl o víkendu mírné ochlazení, ale ve srovnání s minulými roky byly teploty stále nadprůměrné. Celý týden převládala nízká inverzní oblačnost.

Čtvrtek a pátek bylo převážně zataženo s občasnými přeháňkami. Pršelo hlavně na východě republiky, kde bylo také nejstudeněji. Celé Česko sužovaly hutné ranní mlhy, které se v průběhu dne protrhávaly. O víkendu se ochladilo a na většině území byla velmi nízká inverzní oblačnost. Slunečno bylo převážně na horách. Oblačnost přetrvala i začátkem nového týdne a zůstane tak až do jeho konce. Předpokládá se, že teploty budou většinu prosince stále nadprůměrné a rapidní ochlazení by mělo přijít až po Vánocích.

Sára Voldánová