8. října 2020, Carolina č. 979

události od 1. do 7. října


Z domova

Ve většině krajů vyhrálo ANO, málokde však bude vládnout

V České republice se v pátek 2. a sobotu 3. října uskutečnily volby do krajských zastupitelstev. Podle očekávání zvítězilo ve většině krajů hnutí ANO. Z celkem třinácti krajů, kde se volilo, si ANO připsalo vítězství hned v deseti, což je dokonce o jedno víc než před čtyřmi lety. Za úspěšné považuje volby i opoziční hnutí STAN, které vyhrálo v jednom kraji. Volby hodnotí jako zdařilé i Piráti a ODS, naopak levicové strany ČSSD a KSČM mluví o velkém zklamání.

Hnutí ANO nezvítězilo pouze ve Středočeském, Libereckém a Královehradeckém kraji. Ve středních Čechách vyhrálo hnutí STAN, v Libereckém kraji regionální sdružení SLK a v Královehradeckém kraji pak zvítězila koalice ODS, TOP 09 a hnutí Východočeši.

V celé České republice získalo vítězné ANO dohromady 21,83 % hlasů a bude mít dohromady ve všech krajích 177 zastupitelů, což je o dva víc než v minulém volebním období. Skokanem voleb je jednoznačně Česká pirátská strana, místo tří mandátů jich nyní bude mít 91. Výrazně si v počtu zastupitelů též polepšily STAN nebo SPD. Naopak největší ztráty hlásí vládní ČSSD a také komunistická strana. Například ČSSD celostátně získala pouze 4,93 % a místo 125 zastupitelů jich nyní bude mít jen 28. Volební účast byla vyšší než před čtyřmi lety. Zatímco v roce 2016 přišlo volit krajské zastupitele necelých 35 % oprávněných voličů, letos byla účast téměř 38 %.

Letošní volby byly v mnohých ohledech specifické. Ministerstvo vnitra nakonec umožnilo volit osobám, které jsou v době voleb v karanténě kvůli koronaviru. Volit mohly buď na speciálních místech ze svého automobilu, nebo pomocí přenosné schránky. Pandemie nemoci covid-19 ovlivnila i hygienický režim volebních místností. Lidé museli při vstupu do volební místnosti použít dezinfekci na ruce. Povinností bylo taktéž mít nasazenou roušku a udržovat bezpečný odstup od členů volební komise, kteří museli mít po celou dobu voleb roušku a rukavice.

David Schalek

Opoziční koalice dělají vládním stranám čáru přes rozpočet

Vládní hnutí ANO zvítězilo v krajských volbách v deseti ze třinácti krajů, přesto ale pravděpodobně skončí v opozici hned v několika z nich. Pozici ve vedení kraje má ANO zatím jistou pouze v kraji Moravskoslezském, Ústeckém a Zlínském. Opoziční strany mají naproti tomu vedoucí pozice jisté v sedmi krajích, kde již skončila povolební jednání. Premiér Andrej Babiš označil plánované koalice bez vítězného hnutí ANO za „spiknutí nenávisti“.

Předvolební koalice zaznamenaly úspěch hned v několika krajích, a některé opoziční strany si tak zajistily křesla tam, kde by jinak riskovaly výsledek nižší než pět procent, což by znamenalo ztrátu mandátů v těchto regionech. Ne všude to však stačilo. Například koalice TOP 09, Klubu angažovaných nestraníků a Koruny české se do zastupitelstva na Vysočině nedostala jen o jediný hlas. Za zmínku stojí i fakt, že TOP 09 nešla do voleb samostatně v jediném kraji.

Na finální podobě zastupitelstva se už dohodlo deset krajů ze třinácti. Z dosavadních výsledků jednání se dá usuzovat, že opoziční strany v krajských zastupitelstvech výrazně posílí a více se zaměří na vzájemnou podporu i do voleb sněmovních. Taková jednání už oznámili lídři ODS, TOP 09 a lidovců.

Vojtěch Lang

První kolo sečtené, vládní koalice bez šance na většinu v Senátu

V pátek 2. a v sobotu 3. října se ve volebních místnostech napříč republikou začalo rozhodovat o novém obsazení jedné třetiny křesel v horní komoře parlamentu. Vládní strany uspěly pouze v jedenácti ze sedmadvaceti obvodů. Během prvního kola senátních voleb získal přes 50 % hlasů jediný kandidát, a to Zbyněk Linhart (za koalici hnutí STAN a Starostové pro Liberecký kraj), který tak obhájil post senátora za obvod Děčín. Ve zbylých šestadvaceti obvodech půjdou voliči tento týden k urnám znovu.

Z hlediska počtu stranických kandidátů postupujících do druhého kola si nejlépe vedli vládní hnutí ANO a Starostové a nezávislí, kteří do rozhodujícího klání vysílají shodně po osmi ženách či mužích. Pět kandidátů postupuje za ODS a čtyři za KDU-ČSL. Sociální demokraté byli úspěšní pouze ve třech obvodech a již nyní je tedy patrné, že se ani letos vládním stranám nepodaří v horní komoře dosáhnout nadpoloviční většiny.

Mezi těmi, kdo se 9. a 10. října budou ucházet o přízeň voličů, jsou mimo jiné bývalá předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová, kandidující v obvodě Praha 1 za ODS/STAN/TOP 09, které ke zvolení senátorkou chybělo jen 1,5 % hlasů, nebo bývalý předseda senátu Milan Štěch, jenž kandiduje za ČSSD na Pelhřimovsku. Zajímavý výsledek zaznamenali v obvodu Praha 5, kde byly bezmála čtyři pětiny hlasů téměř rovným dílem rozděleny mezi Michaela Žantovského (nestr. za ODS/STAN/TOP 09) a Václava Lásku (Senátor 21).

Šanci obhájit křeslo nedostane celkem osm senátorů, z nichž šest bylo součástí senátorského klubu ČSSD. Patří mezi ně mimo jiné bývalý prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. První kolo nedopadlo úspěšně ani pro exministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (za ANO a ČSSD), bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného (Trikolóra), člena rady ČTK Petra Žantovského (SPD) nebo předsedu poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika. Letošní volební klání se neslo v duchu opatření souvisejících s koronavirovou krizí. Ta ovšem neměla vliv na účast, která se pohybovala lehce pod 37 % procenty.

Filip Janota

Vláda reaguje na vysoká koronavirová čísla, vyhlásila nouzový stav

Koronavirová situace se v České republice zhoršuje. Jen za toto úterý přibylo zatím rekordních 4 457 pozitivních případů. Za minulý týden nemoci podlehlo celkem 122 osob, což je také nejvíce od začátku pandemie. Na tuto skutečnost zareagovala vláda a vyhlásila už druhý nouzový stav s platností od pondělí 5. října, a to na 30 dní.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ho zdůvodnil potřebou vyhlásit plošná opatření, která pomůžou zhoršené epidemiologické situaci a která nešla za normálních podmínek přijmout. Nově je tedy omezeno konání hromadných akcí do 18. října do půlnoci, a to následovně: ve vnitřních prostorách se na akci až na výjimky může scházet maximálně 10 osob, na venkovních 20, v restauracích u jednoho stolu může sedět maximálně 6 osob a stoly musí od sebe být minimálně 1,5 m.

Dále se ruší koncerty, divadelní představení a zkoušky, při nichž se zpívá. Naopak na hromadné akce bez zpěvu, jako filmové, divadelní a jiné smí přijít maximálně 500 lidí za předpokladu, že každý má vyhrazené místo k sezení a nemá možnost občerstvit se. Bohoslužby se mohou konat také beze zpěvu, a to v počtu maximálně 100 osob. Oficiální sportovní soutěže a tréninky mohou probíhat v maximálním počtu 130 osob a bez diváků. Bez nich se letos uskuteční i slavná Velká pardubická.

Dále se omezuje prezenční výuka na středních, vyšších odborných a vysokých školách. Tato opatření mají ve své působnosti krajské hygienické stanice, reagující na semafor. Opatření jsou platná v krajích, které mají oranžovou a červenou barvu. Výuka praktických předmětů, individuální konzultace či zkoušky na vysokých školách jsou povoleny. Další dlouhodobá opatření má ministr zdravotnictví představit v pátek.

Klára Pukovcová

V Praze se představil nový pomocník v boji proti koronaviru

Celosvětově rozšířený dezinfekční robot od dánské společnosti UVD se nově představil i v Česku. Dezinfekční roboti jsou jedni z nejúčinnějších bojovníků proti šíření nového koronaviru, a i proto je o ně větší zájem než kdy předtím. Mezi jejich největší klady patří rychlost práce, samostatnost, a především ochrana zdraví lékařů i pacientů. Během 10 až 15 minut dokážou vydezinfikovat nejen povrchy, ale i vzduch v místnosti pomocí ultrafialového záření, které je účinnější než chemická dezinfekce.

V prostorách pražské mezinárodní školy Meridian se dezinfekční robot představil po několika měsících intenzivní práce po celém světě – od epicentra nového koronaviru v čínském Wuhanu, v bostonských hotelech až po letiště v Mnichově či Heathrow v Londýně. Společnost UVD byla založena poté, co se dánská vláda v roce 2014 pokoušela najít řešení, jak zamezit šíření infekcí v nemocnicích, a samotní roboti se vyrábí od roku 2018. Tento rok vyhráli euRobotics Technology Transfer Award udělovanou za inovace vzniklé spoluprací mezi vědci a průmyslem.

Robot funguje podobně jako robotické vysavače. Pomocí systému LiDAR si oskenuje místnost a uloží si digitální mapu. Díky předem nalepeným bodům na podlaze se poté po místnosti pohybuje a na každém z bodů se zhruba na 1 až 2 minuty zastaví a svítí na své okolí osmi zářivkovými trubicemi germicidní světlo. To je UV světlem ve spektru C, kterým se obvykle dezinfikuje voda. Germicidní světlo proniká buněčnou membránou a způsobí narušení buněčných struktur, proto se v právě dezinfikované místnosti nesmí nikdo nacházet. Pokud však robot zjistí, že někdo v místnosti je, nezačne ani dezinfikovat.

Díky šestiletému vývoji jsou už některé dánské nemocnice vybavené speciálními výtahy, které si robot umí sám přivolat a využít je k přepravě na další patro. Nepřetržité využití vydrží dvě až tři hodiny, k dobíjecí stanici dojede sám a během deseti hodin se nabije. Kromě režimu autonomní dezinfekce lze ovládat robota i tabletem. Cena robota se pohybuje kolem 55 tisíc eur (1,5 mil Kč) a prodává se víc než ve čtyřiceti zemích.

Z prezentace Filip Vokoun

Hackerský kongres: Chraňme si svá data

Čelíme digitální totalitě, ozbrojme se vědomostmi a schopnostmi. Přesně tak znělo motto sedmého ročníku Hackers Congress Paralelní polis, který se od 2. do 4. října uskutečnil pod záštitou Institutu kryptoanarchie. Hlavní cíl kongresu, na němž vystoupilo 53 expertů z oblasti kybernetiky a softwarových systémů, byl od samého počátku zřejmý – varovat občany před zneužitelností dat, snadnou šiřitelností informací na internetu a centralizací moci.

„Primárně se nestylizujeme do nějaké hardcore technologické konference, důraz je spíše kladen na svobodu a ochranu digitálního soukromí. Proto by přednášky měly být uchopitelné pro většinu lidí,” zval na akci pár dní před jejím začátkem Pavol Lupták, jeden ze zakladatelů Paralelní polis.

Během tří dnů trvání kongresu se na parketách pražského Paralelního polis a La Fabriky uskutečnila ku příkladu přednáška uznávaného amerického ekonoma a učitele práv Davida Friedmana. Ten publiku předložil svou vizi ideální společnosti, v níž lidé s vlastnickými právy nepotřebují ke svému každodennímu životu centralizovanou vládu. Mezi zajímavými hosty se rovněž objevili první tzv. seasteadři, čili lidé trvale žijící v obydlích na moři. Chadovi a Nadie za jejich provizorní přístřešek vzdálený 13 námořních mil od pobřeží Thajska dokonce uložili podmínečný trest smrti, jelikož jím údajně ohrožovali thajskou suverenitu.

Kromě nespočtu přednášek byl letošní ročník specifický taktéž tím, že se v jeho rámci konaly unikátní workshopy zaměřené na téma kryptoměny (konkrétně bitcoinu) či zabezpečení počítače proti nechtěnému úniku údajů.

Celkový zájem o kongres byl značný i přes veškerá koronavirová opatření a nemalou cenu vstupného, které se pohybovalo v rozmezí od 1337 do 19900 korun českých. Pořadatelé proto zůstávají optimističtí a už začínají plánovat 8. ročník tohoto kyberanarchistického svátku.

Z Paralelního polis Tereza Patricie Prokopová

Začal Festival bezpečného internetu

Festival bezpečného internetu odstartoval 5. října panelovou diskusí pro pracovníky prevence v oblasti kybernetiky. Akci organizoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost pod záštitou ministerstva vnitra a ministerstva školství. Ačkoli se původně mělo vše konat za osobní přítomnosti publika, nakonec byli pořadatelé kvůli novým opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru nuceni přesunout se do on-line prostoru. Diskutovalo se prostřednictvím živého vysílání na YouTube a Facebooku.

„Kybernetická bezpečnost není něco, co může vyřešit jeden úřad, nebo pár nějakých expertů. Ano, i kyberbezpečnost potřebuje své specialisty a experty, ale potřebuje také především širší povědomí a vzdělanou společnost,“ uvedl na začátku akce Karel Řehka, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Spolu s ním úvodní slovo pronesl ještě první náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání Jiří Nováček. Dopolední část se věnovala efektivitě kyberprevence, odpoledne pak novým trendům v kybernetické bezpečnosti a kriminalitě, po kterém následovalo už jen závěrečné shrnutí a prostor pro dotazy z publika.

Panelová diskuse byla pouze jednou z mnoha akcí, které se v rámci Festivalu bezpečného internetu, jehož ambasadory jsou například Martina Sáblíková, Ewa Farna nebo Ladislav Špaček, konají. V následujících týdnech se dále uskuteční například několik on-line konferencí pro veřejnost nebo digitální den. Po celý říjen se odehrávají také různé osvětové kampaně.

Anežka Zemenová

Ekoaktivisté protestovali před Sněmovnou

Thunovskou ulici v blízkosti dolní parlamentní komory ve čtvrtek 1. října zablokovali členové české odnože aktivistického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí). To dlouhodobě požaduje vyhlášení stavu klimatické nouze a zajištění uhlíkové neutrality do roku 2025.

Už v ranních hodinách zadržela policie ČR deset osob, které narušily chráněný prostor Sněmovny a neuposlechly výzvy k jeho opuštění. Následně těžkooděnci zajistili v přilehlé Tomášské ulici dalších 32 aktivistů, kteří se připoutali k železné konstrukci či k sobě navzájem. Celkově bylo zadrženo 44 lidí, kteří byli předáni strážníkům městské policie k navazujícímu přestupkovému jednání.

Blokádou vyvrcholily několikadenní nenásilné protesty v rámci tzv. Velké rebelie za život, jejímž cílem je upozornit na nečinnost politiků v klimatické krizi a nedostatečné plnění závazků vyplývajících z Pařížské dohody. Součástí byla úterní demonstrace před ministerstvem financí, cyklojízda Prahou nebo recesistický zvířecí průvod.

Kateřina Viková

Expertní skupina se sešla k novelám o budoucnosti konopí

Expertní skupina, sestavená poslancem Markem Novákem (hnutí ANO) k novele zákona 167/1998 Sb. o návykových látkách, poprvé zasedla 1. října a hlavním tématem jejího jednání byla legalizace konopí. Ve Sněmovně se nyní nacházejí dva návrhy na rozšíření dostupnosti konopí v Česku. Jeden je z dílny Pirátů a druhý z dílny ministerstva zdravotnictví. Zatímco pirátský návrh v konečném důsledku konopí legalizuje, návrh ministerstva zdravotnictví ne, ale rozšiřuje jeho trh.

Expertní skupina má zástupce ze všech oborů, kterých se konopí týká. Jsou zde ředitelka odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR Jarmila Vedralová, ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, vedoucí oddělení inspektorátu omamných a psychotropních látek ministerstva zdravotnictví Petr Novák a Jakub Rinke, dále ředitel Dopravní policie ČŘ, zástupce ministerstva zahraničí, zástupce pacientů, ředitelka Státní agentury pro konopí pro léčebné použití a zástupce Národního ústavu duševního zdraví. Cílem dle Marka Nováka je „dostupné konopí za přijatelnou cenu“.

V návrhu Pirátů vnímá poslanec Novák chyby hlavně v neupravení kontroly místa, kde by se rostliny pěstovaly, a jejich počet, nedefinovaný způsob kontroly osob zpracovávajících konopí či nevymezení maximálního obsahu THC v rostlinách. Jak však poslanec vysvětlil, vládní návrh spíše rozšiřuje trh umožněním pěstování konopí a jeho distribuováním do českých lékáren a zrušením podmínky vykupování a likvidace, čímž by se snížily náklady. Do 17. října si skupina mezi sebou předá poznámky k vládnímu návrhu a v týdnu od 20. října začne probírat návrh pirátský.

Z tiskové konference Michael Džindžichašvili

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Na Slovensku platí nouzový stav, za úterý přibylo rekordních 877 nakažených

Za uplynulý týden přibylo 4 548 případů nákazy při 50 862 testech. Podíl pozitivních testů je 11,1 %. Ve středu 30. září slovenská vláda v čele s premiérem Igorem Matovičem (OĽANO) schválila nouzový stav, který bude trvat po dobu 45 dnů. Učinila tak na doporučení krizového štábu, a to již podruhé. Ministr vnitra Roman Mikulec (OĽANO) se vyjádřil, že vláda dělá všechno proto, aby se nemusela zavést karanténa nebo zavřít hranice. Vyzval také občany, aby byli neustále zodpovědní, nosili roušky, dodržovali vzdálenost a myli si ruce.

Mezi nová opatření platí povinné nošení roušky i v exteriéru (v případě, že je osoba méně než dva metry od lidí, se kterými nesdílí společnou domácnost), restaurace a bary budou otevřené do 22. hodiny a vysoké školy přešly na distanční výuku. Seznam rizikových zemí zůstává stejný, patří do něj i Česká republika. Po příjezdu na Slovensko je povinnost předložit negativní výsledek RT-PCR testu, ne starší než 72 hodin, nebo nastoupit do domácí izolace. Výjimku mají slovenští studenti studující v Česku a jejich doprovod v podobě jedné osoby.

Původně ohlásili premiér a hlavní hygienik i úplný zákaz hromadných akcí, nakonec však toto nařízení po kritice široké i odborné veřejnosti změnili. Pro interiérové i venkovní akce platí maximální počet 50 lidí, a to včetně účinkujících, sportovců a organizátorů. Podle premiéra tak budou podmínky stejné jak pro kulturní a sportovní akce, tak pro shromáždění církevního typu.

Tereza Spáčilová

Ekonomika

Schodek 320 miliard Kč, takový je ministerský návrh státního rozpočtu na rok 2021

Ministerstvo financí zveřejnilo návrh státního rozpočtu na rok 2021. Počítá s příjmy 1328,2 mld. Kč, výdaji 1648,2 mld. Kč a schodkem 320 mld. Kč. Po získání příspěvků z EU se příjmy zvýší na 1486,8 mld. Kč a výdaje na 1806,8 mld. Kč, schodek zůstane stejný. Pravděpodobně se tak bude jednat po letošním roce, dle údajů uvedených resortem ve středu 30. září, o druhý nejméně vyrovnaný státní rozpočet v historii Česka. „Hlavním cílem je využít nízkou úroveň veřejného zadlužení ČR k realizaci opatření, která pomohou udržet a zlepšit životní úroveň obyvatel, zmírnit dopady pandemie na nejpostiženější skupiny a prostřednictvím rekordních investic co nejrychleji obnovit udržitelný ekonomický růst,“ odůvodnila návrh ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Některé opoziční strany ovšem s deficitem 320 mld. Kč nesouhlasí. Na svém Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla: „Nepřekvapuje mě, že ministryně Schillerová navrhuje pro příští rok schodek 320 miliard. Tahle vláda nezná slovo zodpovědnost a už vůbec ne budoucnost. Před týdnem šla paní Schillerová i s premiérem za Milošem Zemanem se schodkem 116 miliard. Dnes je to údajně 320 miliard a výpadek příjmů ze zrušení superhrubé mzdy v návrhu stále není.“

Největší finanční opatření zasáhnou ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo pro místní rozvoj. Naopak nejvíce oproti loňsku obdrží resort práce a sociálních věcí a resort dopravy, a to vždy přes 21 mld. Kč. Státní kasu mimo jiné ovlivní zákonná valorizace důchodů, zvýšení platů učitelů nebo dodatečné výdaje na zdravotnictví způsobené pandemií nového typu koronaviru.

Návrh rozpočtu na příští rok musí nejdříve schválit vláda, poté poslanci a následně zákon podepisuje prezident

Jan Louženský

Nezaměstnanost v září zůstala na 3,8 %

Nezaměstnanost se v září držela na stejných číslech jako v srpnu i v červenci. Podíl lidí bez práce v rámci celé republiky je nyní 3,8 %. Nezaměstnaných osob je 277 015, o 2063 méně než v srpnu. V porovnání se zářím 2019, kdy podíl činil 2,6 %, vzrostl víc než o jedno procento. Údaje zveřejnil 2. října Úřad práce ČR.

Jako každý rok se i letos v září přihlásilo do evidence množství absolventů škol a učilišť, především se zaměřením na ekonomiku a administrativu, gastronomii, provozní služby a jiné. Meziměsíčně počet mladých uchazečů o práci vzrostl o 5574 na 15 968. Absolventům nabízeli zaměstnavatelé celkem 58 636 volných míst především na pozicích dělníků, obsluhy strojů, kovářů, nástrojářů a řemeslníků.

Český statistický úřad uvádí, že situace v jednotlivých regionech se příliš neměnila. Mezi kraje s nejvyššími hodnotami nezaměstnaných patří ty v příhraničí, kraje Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský. Ve všech třech je podíl nezaměstnanosti okolo 5 %. Naopak nejnižší číslo je v Pardubickém kraji, kde činí okolo 2,5 %.

V následujících měsících se očekává mírný růst nezaměstnanosti, především v důsledku ukončení letních sezonních úvazků a turistické sezony.

Magdalena Žohová

Kultura

Letošní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio se přesouvá do online prostředí

Současná nejistá situace vtiskla unikátní podobu i mezinárodní přehlídce rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Letošní 36. ročník festivalu, který se za normálních okolností koná na jaře, si tak bude možné vychutnat v polovině října, a to na obrazovkách počítačů z pohodlí domova. Program je připravený na odpolední hodiny od pondělí 12. října do středy 14. října. Oficiálně zahájí v úterý v rámci hry 4000 dnů Divadla Ungelt v prostorách Moravského divadla Olomouc, kde se představí i čestná prezidentka festivalu Hana Maciuchová.

Základ Prix Bohemia Radio tvoří tradičně soutěžní přehlídka rozhlasové tvorby, tento rok ve čtyřech kategoriích: Dokument, Drama, Reportáž a Multimédia. Do finále vybrala odborná porota celkem dvacet devět českých i zahraničních projektů, z nichž ty vítězné vyhlásí na závěr festivalu, 14. října, v doprovodu klarinetového kvarteta Clarinet Factory z Prahy.

V předcházejících dnech se uskuteční online diskuse odborných porotců a autorů soutěžních příspěvků k jednotlivým kategoriím. Zpestřením ročníku bude navíc online debata řešící otázku komfortu versus soukromí na internetu, kde vystoupí osobnosti jako poslanec a předseda České pirátské strany Ivan Bartoš, zakladatel a ředitel Semantic Visions František Vrábel či proděkanka Fakulty informatiky MU v Brně Barbora Bühnová.

Prix Bohemia Radio, jehož posláním, jak se uvádí na stránkách, je „zvyšování kvality rozhlasové tvorby a prezentace veřejnoprávních médií zemí jako institucí, které vytvářejí a šíří kulturní hodnoty“, letos nabízí širokou škálu témat finálových pořadů od aktuálních politických a socioekonomických dění po rozhlasovou adaptaci známého pohádkového příběhu Putování za švestkovou vůní. Posluchači mají možnost pustit si všechna soutěžní díla nezávisle na festivalu na jeho webových stránkách až do neděle 18. října.

Valentýna Dušková

Lunchmeat, poslední festival před nouzovým stavem?

V Praze se od 23. září do 3. října konal jedenáctý ročník hudebního festivalu Lunchmeat. V nabídce měl řadu audiovizuálních kouzel a spoustu kvalitní elektronické hudby. Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu v pondělí 5. října se jednalo zřejmě o poslední pražský festival víc než pro100 osob.

Hlavní program se odehrával v prostorách Veletržního paláce, kde byly připraveny dva koncertní sály, ve kterých se sešli nejen představitelé české elektronické scény, ale i plno zahraničních umělců. Za zmínku stojí například projekt, který na festivalu představil německý umělec Robert Hanke. Spočíval v zapojení pěti starých počítačů Commodore CBM 8032, pomocí kterých vytvořil skvělou audiovizuální show. Tím chtěl dokázat, že člověk nepotřebuje tu nejmodernější techniku, aby mohl něco takového realizovat.

Program však nenabízel pouze hudbu. Konal se například i workshop, na který mohl každý přijít a dozvědět se o problémech týkajících se české elektronické scény. Řešila se i témata jako covid-19, snaha zviditelnit se v médiích, finanční udržitelnost a spousta dalších věcí.

Festivalu se zúčastnilo kolem 400 osob. Avšak i s tímto počtem se organizátorům podařilo plnit všechna nařízení. Na každém rohu byla dostupná dezinfekce, všichni účastníci měli na obličejích roušku nebo si zakrývali ústa obdobným způsobem. Ti, kteří zakrytá ústa neměli, nebyli vpuštěni dovnitř. V prostorách, ve kterých se odehrávaly jednotlivé koncerty, se nesmělo pít ani jíst a většina návštěvníků se snažila spolupracovat tak, aby festival byl co nejbezpečnější.

Z festivalu Josef Czyž

Dopravní halou se rozezněl první koncert cyklu Hudba mezi lokomotivami

Houslista Pavel Šporcl a klavírista Petr Jiříkovský odstartovali v pondělí 5. října v 19 hodin v Dopravní hale Národního technického muzea cyklus koncertů Hudba mezi lokomotivami. Zahajovací program se rozhodli pojmenovat Láska a nenávist. Klasické pojetí tzv. Kreutzerovy sonáty L. van Beethovena doplnila i skladba Mnoho povyku pro nic z repertoáru E.W. Korngolda a I Palpiti N. Paganiniho.

Nápad na využití hlavní haly NTM k veřejné hudební produkci se zrodil ve spolupráci se Šporcl Arts Agency, a to především z důvodu unikátní akustiky. Krom jiného tu hrál roli i osobní faktor. „Lokomotiva pro mne vždy znamenala vůni dálky a dobrodružství cesty, na jejímž konci mě čeká překvapení a nová zkušenost. A návrat do dětství. Vždyť můj dědeček byl strojvedoucí a amatérský houslista v jedné osobě,“ uvedl Šporcl pro ČTK.

Dalších pět koncertů se uskuteční v následujícím půlroce. Vystoupí známí čeští hudebníci jako např. Zemlinského kvarteto nebo kytarista Lukáš Sommer. Pěvecká sekce nabídne soprán Jany Šrejmy Kačírkové či zpěv Barbory Šporclové Kodetové. Cyklus se bude zaměřovat především na klasická díla, i tak lze na programu nalézt jazz, swing, filmovou hudbu anebo argentinské tango.

Všechna vystoupení se konají v pondělí od 19 hodin. Cena vstupenek se pohybuje od 230 do 370 Kč.

Z Národního technického muzea Karolína Šimečková

Nouzovému stavu navzdory. V ČR se koná Týden knihoven

Od pondělí 5. října až po neděli 11. října se v celé České republice odehrává Týden knihoven. Češi jsou ve světě známi svým velkým počtem knihoven na obyvatele. Podle výzkumu Nadace Billa a Melindy Gatesových se dokonce jedná o zemi s nejhustší sítí knihoven na světě. Není tedy divu, že se v Česku tato tradiční akce uskutečňuje už 24. rokem a nezrušila se ani v důsledku světové pandemie a nouzového stavu, který začal platit taktéž od pondělí.

V městské knihovně v moravském Uničově událost netrvá celý týden, ale končí už v pátek. Členové i nečlenové knihovny si ale i tak přijdou na své. Zvláště ti, co rádi ušetří nějaký ten peníz. Pokud by se nějaký čtenář chtěl stát členem knihovny a využívat jejích možností, teď je na to díky bezplatné registraci ta správná doba. To platí i pro zapomnětlivce, kteří doma mají knihy, jejichž výpůjční doba dávno uplynula, jelikož na všechny takové případy nyní platí amnestie. A pokud by si někdo chtěl obohatit svoji vlastní knihovnu, ta městská nabízí některé vyřazené tituly za symbolickou cenu 5 Kč.

Tím to ovšem nekončí. Všichni čtenáři nad 18 let (ať již registrovaní, či ne) se mohou zúčastnit ankety, ve které zodpoví pár otázek o svých oblíbených autorech nebo knihách, a budou o soutěžit o knižní cenu. V dětském oddělení jsou přichystány bojové úkoly, při kterých si nejmladší návštěvníci ověří nejen znalosti ze světa knih, ale i matematiku či řešení přesmyček.

„Za dnešní den moc lidí našich služeb nevyužilo,“ svěřila se Carolině v pondělí knihovnice Světlana Staníková. Následně dodala: „Snad se to v průběhu týdne změní.“

Z Uničova Nikola Kobzová

Sport

Klíčové penalty. Slavii vyřadily z Ligy mistrů, Plzeň z Evropské ligy

Fotbalová Slavia si loňskou účast v Lize mistrů nezopakuje a prestižní soutěž zůstane bez českého klubu. Slavia ve středu 30. září na hřišti Midtjyllandu sice dlouho držela postupový výsledek, ale zlomila ji opakovaně zahrávaná penalta. Český šampion v kvalifikaci podlehl celkově 1:4 a čeká ho Evropská liga. Pokutový kop rozhodoval i o účasti dalších českých týmů v druhé pohárové soutěži o den později: Liberec díky němu přes APOEL Nikósie postoupil (1:0), Plzeň přes Hapoel Beer Ševa ne (0:1).

Klíčový moment zápasu mezi Midtjyllandem a Slavií a obrovskou zlobu hostů přinesla situace kolem 80. minuty. Slávistický záložník Tomáš Holeš zahrál rukou, penaltu však brankář Ondřej Kolář u levé tyče skvěle zneškodnil. Jenže sudí ji na pokyn videorozhodčího nechal opakovat, podle záběrů gólman opustil čáru o něco dříve, než směl. A Alexander Scholz, který nahradil neúspěšného Soryho Kabu, pálil prudce k opačné tyči a druhý pokutový kop proměnil. „Prasečina největšího kalibru,“ vztekal se Kolář do kamery O2TV. „Co s námi tady provedli, je neskutečný,“ přidal kapitán Jan Bořil k přísnému verdiktu.

Přitom Slavia až do penalty držela výsledek 1:1, který by jí po úvodní remíze 0:0 v Edenu k postupu stačil. V Dánsku začala skvěle, ve třetí minutě se po rohu prosadil Peter Olayinka, dál byl první poločas velmi vyrovnaný. Až v 65. minutě Midtjylland srovnal a po opakované penaltě zaskočenou Slavii ještě dvěma góly dorazil.

Zatímco Slavii penalta vyřadila, Liberci naopak pomohla. V závěru zápasu kvalifikace Evropské ligy ji proměnil Kamso Mara a jediným gólem vyřadil kyperského soupeře APOEL Nikósie. Druhým klíčovým okamžikem utkání byl zákrok domácího brankáře Filipa Nguyena, který po přestávce fantasticky vychytal velkou šanci soupeře. Liberec se poprvé od roku 2016 může těšit na základní skupinu pohárové soutěže.

To Plzeň se nedostala ani do Evropské ligy, a znovu o tom rozhodla penalta. V Izraeli proti Hapoelu Beer Ševa prohrávala už od čtvrté minuty, kdy brankář Aleš Hruška trefil při vzdušném souboji v šestnáctce protihráče do obličeje. Domácí celkově prvnímu poločasu dominovali a nenechali Plzni příliš prostoru. Českému vicemistrovi nepomohla ani střídání, přes kompaktní a jistou obranu soupeře se nedostal, naopak dvakrát ho zachránila tyč. V základní skupině evropských pohárů tak bude chybět podruhé za sebou.

Jan Spurný

Los pohárů: Zlatan na Letné, Slavia narazí na Schicka, Liberec přivítá Kangu

Věhlasné zahraniční jméno či bývalé hráče Sparty přisoudil los základních skupin Evropské ligy českým účastníkům. Spartu jako nejsilnější soupeř čeká AC Milán v čele s fenomenálním Zlatanem Ibrahimovičem, Slavia se mimo jiné utká s Leverkusenem, za nějž nastupuje Patrik Schick. Liberec proti sobě zase bude mít Guélora Kangu nebo Pavla Kadeřábka. Losovalo se 2. října ve švýcarském Nyonu.

„Já už jsem hrál dvakrát skupinu a vím, že i když jsme tady tenkrát měli Inter Milán, jsou to lidi jako my a myslím, že můžeme postoupit v pohodě,“ řekl České televizi sparťanský útočník Lukáš Juliš. Kromě AC Milán se letenský tým střetne také s Celtikem Glasgow a Lille.

Slavia dostala do skupiny kromě Leverkusenu také Beer Ševu a především Nice, které v minulosti projevilo zájem o gólmana Ondřeje Koláře. „Nice jsem si přál nejvíce ze všech soupeřů. Při losu se mi v tomhle směru poštěstilo a už se moc těším,“ prohlásil Kolář v rozhovoru pro ČT Sport. Liberec narazí na belgický Gent, Crvenou zvezdu Bělehrad s bývalým tahounem Sparty Kangou a Hoffenheim, ve kterém dlouhodobě působí se Spartou taktéž spjatý Kadeřábek.

Zápasy základních skupin začnou 22. října po reprezentační přestávce a poslední, šesté kolo, připadá na 10. prosince. Závěrečná část je na programu v květnu, stříbrný pohár nad hlavu zvednou fotbalisté v Gdaňsku, kde se finále odehraje.

Žaneta Levíčková

Velkým ztrátám navzdory. Fotbalovou reprezentaci čeká náročný trojboj

Sedm. Tolik jmen musel trenér Jaroslav Šilhavý postupně vyškrtat z nominace před pondělním srazem české fotbalové reprezentace i během něj. Zejména na pozici útočníka mu chybí tři důležití hráči. Zraněné Patrika Schicka s Michaelem Krmenčíkem měl nahradit plzeňský Zdeněk Ondrášek. Jeho záskok se však stal jen záležitostí několika hodin. Po pozitivním testu na koronavir jednoho z hráčů západočeského klubu opustili mužstvo i jeho týmoví spoluhráči Jan Kopic a Lukáš Kalvach.

V současném výběru tak na hrot připadají v úvahu Matěj Vydra a Adam Hložek. Na pozici brankáře nemůže národní mužstvo počítat s Ondřejem Kolářem a Jiřím Pavlenkou. Koláře na sraz nepustilo zranění, Pavlenku zase hrozba karantény po návratu zpět do Brém. Šilhavý tak místo nich povolal Tomáše Koubka s Filipem Nguyenem.

I přes tento handicap však asistent trenéra Jiří Chytrý věří, že tým úspěšně naváže na zářijové vítězství 3:1 proti Slovensku. „Pokud bychom to odehráli v takové kvalitě a intenzitě, je to předpoklad k tomu, abychom byli úspěšní,“ uvedl Chytrý v nahrávce pro média.

Čeští reprezentanti se po odletu do Larnaky nejprve utkají ve středu 7. října v přípravném utkání s Kyprem. Poté už přijdou na řadu dvě střetnutí v rámci Ligy národů. V neděli se Češi představí v zápase s Izraelem. O tři dny později pak zakončí své venkovní turné proti Skotsku. V nominaci momentálně figuruje pětadvacet hráčů, včetně nováčka Tomáše Petráška. Po uzávěrce: Kypr-ČR 1:2

Dan Hübsch

Fotbalová liga má za sebou šest kol, tabulku vede pražská Sparta

Nejvyšší česká fotbalová soutěž má odehraných šest kol. Na prvním místě je nyní jediná stoprocentní pražská Sparta, kterou pronásledují Slavia a Plzeň. Poslední jsou s jedním bodem Příbram a Zbrojovka Brno. Teď čeká nejvyšší tuzemskou fotbalovou soutěž reprezentační přestávka. Sedmé kolo se rozběhne 16. října a v jeho programu uvidíme šlágr v podobě souboje Plzně se Spartou.

Sparta vstoupila do sezony nejlépe od roku 2013, tedy od posledního zisku mistrovského titulu. Všech šest utkání letos vyhrála, v uplynulém kole porazila 2:1 Jablonec.

Slavia je jako úřadující mistr ligy na druhém místě o dva body zpět za svým odvěkým rivalem. Ztratila pouze jednou, když překvapivě remizovala s nováčkem soutěže, Pardubicemi. V šestém kole se štěstím slavisté vyhráli v Ostravě nad Baníkem 1:0.

Třetí Plzeň již ztrácí na Spartu 5 bodů, když v šesti zápasech zaváhala dvakrát. Ve druhém kole prohrála v Liberci a nyní v šestém remizovala 2:2 v Olomouci.

Překvapivě dobře si v úvodu sezony vedou jako nováček nejvyšší soutěže Pardubice. Nejen, že dokázaly remizovat s pražskou Slavií, ale také dvakrát zvítězily. V tabulce jsou tak na výborné sedmé pozici. V posledním zápase Východočeši zvítězili 1:0 v Uherském Hradišti nad Slováckem.

Druhým nováčkem soutěže je Zbrojovka Brno, která si ve srovnání s Pardubicemi vede o poznání hůř. V dosavadních šesti utkáních vybojovala pouze bod. V posledním kole doma podlehla Karviné 0:2.

Ve zbývajících utkáních šestého kola porazili Bohemians Zlín 2:0, Liberec Příbram 3:0, Opava Teplice 2:1 a Mladá Boleslav remizovala s Českými Budějovicemi 2:2.

Jakub Cimburek

Kvitová je v semifinále Roland Garros. Další Češi ve dvouhře končí

Z českých tenistů vydržela v prvním týdnu dvouher na grandslamovém Roland Garros jen jediná zástupkyně. Petra Kvitová nejenže postoupila do osmifinále, ale v něm v pondělí 5. října porazila Číňanku Čang Šuaj 6:2 a 6:4, a probojovala se tak mezi nejlepších osm. Jako další z českých zástupkyň zazářila Barbora Krejčíková, která také postoupila do čtvrtého kola. Naproti tomu Karolína Plíšková vypadla už v kole druhém.

„Byl to velmi náročný zápas, soupeřka hrála opravdu agresivně. Podmínky se zde neustále mění, zpočátku hodně foukalo, po zatažení střechy se mi ale v hale hrálo lépe. Jsem ráda, že jsem zápas dotáhla do vítězného konce,“ řekla Kvitová v pozápasovém rozhovoru v přímém přenosu České televize.

V zápase o semifinále, které je zároveň také jejím dosavadním vrcholem na turnaji, se ve středu 7. října utká s Němkou Laurou Siegemundovou, která v pondělí porazila Španělku Paulu Badosovou 7:5 a 6:2.

Pro Barboru Krejčíkovou, držitelku čtyř grandslamů ve čtyřhře, představuje čtvrté kolo v Paříží životní úspěch ve dvouhře. A i osmifinále začala nadějně, získala první sadu, ale nakonec argentinské soupeřce Nadie Podorské podlehla 6:2, 2:6 a 3:6.

Karolína Plíšková výkon z posledního ročníku nevylepšila a znovu vypadla už ve 2. kole. Obhájkyni titulu Jeleně Ostapenkové podlehla 2:6 a 4:6. Bývalá světová jednička měla potíže s pohybem, proto byla zřejmá značná převaha Lotyšky v dlouhých výměnách. Plíšková příliš nepřesvědčila ani v prvním kole, kdy s Majar Šarífovou z Egypta svedla dlouhou bitvu.

Po uzávěrce: Kvitová porazila Siegemundovou 6:3, 6:3.

Viktorie Semrádová

Hokejový víkend se zúžil na tři duely. Z nich mají první bod České Budějovice

I když se kluby hokejové extraligy jen krátce před víkendem dohodly na pokračování soutěže i přes vládní opatření, a navíc naposledy mohly hrát alespoň před tisícovkou diváků, nakonec ze dvou plánových kol zůstaly kvůli covidu jen tři zápasy. V nich si vůbec první bod do tabulky připsal nováček z Českých Budějovic, Sparta po sedmi porážkách v řadě ve vzájemných zápasech porazila Liberec a Plzeň uspěla ve Vítkovicích. České Budějovice v pátek 2. října proti Vítkovicím prohrávaly od první třetiny o dva góly, ale ve druhé části snížily a ve třetí skóre srovnaly. Díky tomu si zajistily vůbec první bod v novém ročníku, ale na první vítězství už nedosáhly. V prodloužení padly 2:3. I tak v tabulce opustily dno a posunuly se zatím na dvanáctou pozici. Pořadí je však hodně neúplné, třináctá Kometa kvůli koronaviru neodehrála jediný zápas, nově poslední Litvínov pouze dva, zatímco jiné týmy třeba pět či šest. Jako například Sparta, která se proti Liberci prosadila jednou v každé třetině, když se postupně trefili Filip Chlapík, David Dvořáček a Jan Buchtele. „Sparta byla aktivnější, dostala se do vedení a my jsme v první třetině neměli moc zakončení,” řekl liberecký trenér Jiří Kudrna pro týmový web.

Plzeň si v neděli odvezla z Vítkovic výhru 5:4 v prodloužení. Nejlepšího střelce soutěže Tomáše Mertla zastoupil Milan Gulaš, jenže se trefil dvakrát. Poprvé ve třetí části a pak především ve druhé minutě prodloužení při přečíslení dva na jednoho. Na rozhodující gól mu přihrál právě Mertl.

Eliška Ratiborská

Počasí

Začátek října přinesl ochlazení

Září se s námi rozloučilo posledními teplými dny a první říjnový týden už se nesl v podzimním duchu. Průměrné denní teploty se pohybovaly mezi 12 a 18 stupni. Většinou bylo oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, na celém území republiky se místy vyskytoval slabý vítr. Po slunečném sobotním odpoledni, kdy se teploty vyšplhaly až na 24 stupňů, začalo nad Českem přibývat oblačnosti. Na části našeho území se v noci ze soboty na neděli vyskytl jižní vítr o rychlosti 70 km/h. Nejsilnější nárazy větru zaznamenali na Sněžce, Lysé hoře a Šeráku.

Anna Černá