22. října 2020, Carolina č. 981

události od 14. do 21. října


Z domova

Vláda reaguje na rekordní počty nakažených přísnějšími opatřeními

Roušky je od středy 21. října povinné nosit i na zastavěném území obcí a v autě. Jsou to další ze stále přísnějších vládních nařízení vyhlášených ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) s účelem zabránit šíření nového koronaviru. Na ten během víkendu zemřelo 130 pacientů a 104 tisíc s ním bojovalo. Ve středu byla také ohlášena nová opatření nařizující uzavření obchodů, služeb a omezení volného pohybu lidí, která budou platit od 22. října do 3. listopadu.

Týkají se většiny obchodů s výjimkou prodejen potravin, drogerie, lékáren a několika dalších provozů. Vláda nařídila omezení pohybu a kontaktu s lidmi s výjimkou cesty do práce a na nákupy. Výjimkou je také pohyb po přírodě, který je omezen na členy jedné domácnosti nebo nutné cesty za rodinou. Omezí se také úřední hodiny maximálně na 5 hodin a 2 dny v týdnu. Tato opatření jsou podle ministra zdravotnictví poslední před případným lockdownem. Ten by byl zaveden, pokud by se za 14 dní ukázalo, že nově zavedená opatření nepomáhají.

Změny se dotýkají i seniorů, svateb a pohřbů. V domovech seniorů by měly být zavedeny vyčleněné prostory pro nemocné. Prymula také počítá s plošným testováním v těchto zařízeních včetně jejich zaměstnanců. Jedná se tak o první část z plošného testování populace. To Prymula jmenoval jako jeden ze tří pilířů strategie dalšího boje s epidemií a využít se k němu mají antigenní testy, které jsou rychlejší a levnější. V pondělí také začalo platit omezení svateb a pohřbů. Těch se může účastnit maximálně 30 lidí.

Středeční opatření navázala na už zavedenou povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech, omezení shromažďování, uzavření barů a restaurací či zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Ta se však často porušují a od 1. do 20. října zaznamenali jen pražští strážníci 3666 případů, kdy lidé v MHD nedodržovali nařízení vlády o nošení roušky.

Filip Vokoun

Počet nakažených dosahuje rekordních čísel, zdravotnický systém je pod tlakem

Česká republika v posledních dnech zažívá zatím největší nárůst nově nakažených od počátku pandemie. V úterý 20. října přibylo rekordních 11 984 pozitivních na 30 686 testovaných. Zdravotnický systém tak zažívá obrovský nápor a mnozí odborníci se obávají, že nepozastaví-li se rychlé šíření nákazy, kapacity nemocnic nebudou dostatečné.

Aktuálně se v Česku nachází přes 110 000 osob, u nichž byla potvrzena nákaza covid-19. Epidemiologové navíc odhadují, že tato čísla jsou ve skutečnosti pouhým zlomkem reálného počtu. Hospitalizovaných pacientů je 4 064. Nemocnice jsou nuceny navyšovat kapacity volných lůžek a omezovat operace pouze na nejakutnější zákroky. Spolu s pacienty zároveň přibývá i nakažených zdravotníků. „Opatření rozhodně nejsou přehnaná, měla přijít ještě dřív,“ řekla Carolině k současné situaci zdravotní sestra z infekčního oddělení českobudějovické nemocnice. Na otázku, jak vypadá situace u nich v nemocnici, odpověděla: „Infekční oddělení už je naplněné, ale nemocnice se nyní připravuje na další nával lidí. Různá oddělení se předělávají na covidové jednotky. Omezily se plánované operace, u nás na infekčním se dobrovolně začaly zapojovat i sestry z jiných oddělení. Věříme ale, že to zvládneme.“

Obdobné kroky podstupují i ostatní nemocnice, aby se vyhnuly zahlcení, a z „první linie“ se ozývá volání o pomoc. Lékaři začínají veřejně vystupovat proti zlehčování problému. Na internet vyvěsili oficiální dopis, v němž vyzývají veřejnost, aby se chovala zodpovědně a uvědomovala si rizika. Karlovarská nemocnice zase zveřejnila videozáběry svých pracovníků, jak se starají o pacienty, kteří v souvislosti s koronavirem bojují o život.

Na výstavišti v pražských Letňanech se začala stavět záložní polní nemocnice, na jejímž budování se podílí armáda. Měla by být plně připravena už v neděli. Poskytne 500 lůžek pro pacienty s méně vážným průběhem onemocnění covid-19.

Anežka Zemenová

Nedělní protivládní protest skončil po bratislavském vzoru u vodního děla

Veřejné shromáždění svolané Ivanem Sochorem ze spolku Hnutí občanské nespokojenosti (HON) se konalo na Staroměstském náměstí za příslibu dodržení horní hranice 500 účastníků s rozestupy a se zakrytými ústy. Na místě se ale podle odhadů sešlo až 2000 lidí a většina bez roušek. Podporu akci vyjádřili i fotbaloví a hokejoví fanoušci, mimo jiné i zarytí příznivci těchto sportů, označováni jako hooligans a ultras. Jejich účast už předem vyvolávala obavy o klidný průběh odpoledne, zvláště po sobotním konfliktu ve Bratislavě.

Program, jenž byl připravený od 14 hodin do 16 hodin, se nicméně musel přerušit už po hodině, kdy magistrát kvůli nedodržování bezpečnostních opatření nařídil rozpuštění protestu. Na pódiu se však stihlo vystřídat několik řečníků, například boxer Ondřej Pála nebo disident Jiří Wolf.

Kritizovali zmatečný postup vlády v době koronakrize, stejně tak nedomyšlení některých jejích nařízení a podpory lidem, kteří jsou situací ohrožení nejvíce, ať už zdravotně či ekonomicky. „Vy vidíte zavřenou hospodu, milá vládo, ale já vidím servírku samoživitelku, která má dvě děti a musí si půjčit, aby mohla jíst,“ pronesl Pálka. Bouřlivá kritika se pak snesla především na ministra zdravotnictví Romana Prymulu a premiéra Andreje Babiše.

Dosud hladký průběh demonstrace se zvrátil až po předčasném ukončení programu, kdy se z rozhořčeného davu začal zvedat kouř petard. Část účastníků pak zaútočila na skupinu policistů, což podnítilo celý konflikt. Létaly lahve, odpadkové koše i světlice. Na místě bylo potřeba kromě zásahů těžkooděnců a policistů na koních i použití slzného plynu a vodního děla. Potyčka se zklidnila přibližně po hodině a skončila zadržením 130 výtržníků, z nichž 14 je podezřelých ze spáchání trestného činu. Kromě dvou policistů, kteří byli k ošetření převezeni do nemocnice, však naštěstí nepřinesla žádná vážnější zranění.

Z demonstrace Valentýna Dušková

Schůze Poslanecké sněmovny ve znamení protikoronavirových opatření

Poslanci v úterý 20. října opět zasedli k řádné schůzi Sněmovny, kvůli hygienickým opatřením jen v polovičním počtu. Zazněly nejen návrhy zákonů, ale také opakované výzvy obyvatelstvu, aby dodržovalo nařízení a zdržovalo se pokud možno doma. „Myslím, že je namístě, abychom z epidemie koronaviru neměli strach, ale abychom z něj měli respekt,“ uvedla na tiskové konferenci poslaneckého klubu TOP 09 předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že opatření se nedodržují dostatečně a mezilidský kontakt se bude muset ještě více omezit.

Na začátku složil poslanecký slib Jaroslava Vymazal, nahradil Miroslavu Němcovou, jež je nyní senátorkou. Následovalo potvrzení legislativního stavu nouze, který umožňuje urychlení přijímání zákonů v krizové situaci. V tomto týdnu čeká poslance projednání osmi vládních návrhů týkajících se opatření ohledně koronavirové situace. KDU-ČSL požaduje, aby se rozšířil okruh podnikatelů a OSVČ, kteří budou mít nárok na finanční kompenzaci vzniklých ztrát.

Závěrečného čtení se má dočkat jednorázový příspěvek 5000 korun všem důchodcům, některé opoziční strany ale předložily jeho výrazné úpravy. Například Piráti chtějí příspěvek snížit na 1500 korun. STAN a TOP 09 chtějí po vládě vyjádření k nastávající situaci a zlepšení komunikace. Poslanecký klub SPD žádá vládu o nastínění plánu v případě dalšího postupu nákazy.

Magdalena Žohová

Senátoři se naposledy sešli v předvolebním složení, předsedou zřejmě zůstane Vystrčil

Na poslední schůzi horní komory v předvolebním složení, která se uskutečnila ve středu 14. října, přednesl předseda Miloš Vystrčil (ODS) zprávu o činnosti Senátu. Mluvil o něm jako o strážci ústavnosti, zdůraznil jeho přínosnost ve vylepšování zákonů putujících ze Sněmovny (upraví se každý desátý). V projevu vzdal hold svému předchůdci, počátkem roku zesnulému Jaroslavu Kuberovi. Na jeho počest nechali v podloubí Valdštejnského paláce nainstalovat památeční lavičku.

S počátkem nového volebního období si senátoři zvolí svého předsedu, jím pravděpodobně zůstane Vystrčil, navrhne ho nově vzniklý klub ODS a TOP 09. Podporu mu vyjádřili senátoři napříč kluby, včetně nově nejsilnějších Starostů, kteří mají na obsazení postu právo. Volba se uskuteční během ustavující schůze Senátu 11. listopadu.

Po 24 letech naopak v Senátu končí místopředseda Milan Štěch (ČSSD), který mandát v říjnových volbách neobhájil. Kolegové se s ním rozloučili potleskem.

Avizovaným programem schůze mělo být především projednávání reakcí vlády na doporučení, které Senát navrhl v otázce pandemie koronaviru. Pozvaný předseda vlády se však nedostavil. Ten je podle závěru senátní komise, která se věnovala posouzení unijních auditů, stále ve střetu zájmů jako osoba ovládající holding Agrofert. Hlasování závěr komise potvrdilo a Senát vyzval vládu k rozřešení situace.

Kromě premiérova střetu zájmů se projednávaly otázky týkající se ekologie na základě návrhů z EU. Dále senátoři schválili novelu živnostenského zákona týkající se povinnosti turistických průvodců nosit viditelně profesní průkaz. Povinnost se tímto odkládá z ledna na březen. Cílem bylo ulevit průvodcům, jejichž živnost byla zasažena pandemií nemoci covid-19.

Kateřina Viková

Státní vyznamenání se letos na Hradě předávat nebudou

Každý rok se 28. října na Pražském hradě ve Vladislavském sále v rámci oslav vzniku Československa předávají státní vyznamenání. Letos tomu tak kvůli pandemii nového koronaviru nebude, prezident Miloš Zeman tím vyhověl návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Ocenění udělí, předá je ale až příští rok. Seznam vyznamenaných, mezi nimž je i vloni zesnulý Karel Gott, zveřejní stránky www.hrad.cz v den státního svátku ve 20 hodin.

Prezident Miloš Zeman o možnost udělit státní vyznamená velmi stál, ještě v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že zrušit kvůli koronaviru státní svátek pokládá „za nerozumné a neuctivé k naší státní tradici“.

Snaha Hradu pořádat v čase koronavirové krize oslavy se například nesetkala s pochopením ani u vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který, jak uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz, jel i s premiérem Andrejem Babišem (ANO) do Lán prezidenta přesvědčit, že nyní není na pořádání takovýchto akcí vhodná doba. S prezidentem se domluvili, že se předávání zúčastní pouze hlava státu a vyznamenaní za dodržení všech opatření (roušky, rozestupy, negativní testy). Konečné rozhodnutí ale mělo zůstat na hygieně.

S případnou „výjimkou“ pro Hrad nesouhlasila ani část opozice. Oslavy každoročně konané i ve spoustě měst České republiky se rovněž neuskuteční, nebo budou bez účasti veřejnosti, informovala ČT24.

Michael Džindžichašvili

Projekt MŠMT a UK má pomoci s distanční výukou

Koronavir ovlivňuje vše, co může – od ekonomiky, sociálních kontaktů, volného času až po vzdělání. Právě to prodělalo jednu z největších změn, jelikož se muselo adaptovat na nové podmínky distanční výuky. Nejen o nich na pondělní online tiskové konferenci Univerzity Karlovy promluvili její rektor Tomáš Zima, prorektorka pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti Radka Wildová a Cyril Brom z Katedry softwaru a výuky informatiky Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Po jarní vlně epidemie bylo zřejmé, že ministerstvo školství bude muset v kooperaci s vysokými školami přijít s plánem, který zajistí bezproblémový průběh výuky na podzim. Pod záštitou tzv. think-tanku Vzdělávání21, projektu, který má za úkol zlepšovat systém vzdělávání, proto vznikl dokument předkládající možnosti řešení současného nouzového stavu.

„Nepochybuji, že situaci zvládneme, ale to neznamená, že se vrátíme do roku 2019 neboli doby předcovidové,“ prohlásil optimisticky Cyril Brom předtím, než vyjmenoval systémové návrhy. Ty obsahovaly vytvoření skupiny analytiků z MŠMT, která by rozebírala a hodnotila aktuální situaci, či vyvinutí národní koordinační platformy, kde by mohli učitelé ze škol napříč celou Českou republikou sdílet své know-how s tipy a triky ohledně distanční výuky. Většina škol ji dle prorektorky Wildové zvládá na jedničku, nicméně se kvůli ní rozevírají socioekonomické nůžky s dopadem na sociálně slabší rodiny.

Projekt, jenž má dle prorektorky Wildové začít fungovat ihned, by měl také pomoct se zapojením široké veřejnosti do informačního systému Propojme se, a zlepšit tak mentoringovou koordinaci i přenos informací ke studentům. V budoucnu by měl také podpořit častější školy v přírodě.

Z tiskové konference Tereza Patricie Prokopová

Festival bezpečného internetu odhalil, jak se chránit online

V rámci Festivalu bezpečného internetu uspořádala Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky (AVPO ČR) společně s Nadací rozvoje občanské společnosti (NROS) online konferenci s názvem Neziskovky a online bezpečnost. Tu zahájil ve středu 14. října v Akademii ČTK moderátor Jan Placák společně s prvním hostem, Hanou Čepovou.

První dvacetiminutový blok se zabýval počítačovou bezpečností v organizacích a firmách. Zuzana Průchová, právnička v registru domén CZ.NIC, pak představila zabezpečení internetových domén a jejich spolehlivé užívání po celou dobu strávenou online. Dalším hostem byla Alena Šváchová, vedoucí programů Nadace rozvoje občanské společnosti, která demonstrovala tzv. mapy krizové pomoci. Místa mající za úkol co nejefektivněji chránit děti a mladé dospělé před riziky internetu (především nevhodným obsahem a kyberšikanou). Prověřuj a pak důvěřuj aneb Jak řeší ČTK lži a manipulace byl název výkladu Martiny Vašíčkové, koordinátorky Akademie ČTK a současné mluvčí ČTK. Hlavními body její prezentace byly zpravodajské zásady, druhy zdrojů, a především jejich hodnověrné ověřování.

Poslední blok patřil Romanu Řípovi z firmy Digital factory. Ten rozebíral výhody elektronických podpisů, jejich úrovně a závažnost z pohledu legislativy České republiky.

Dvouhodinový seminář uzavřel Jan Placák s upoutávkou na podcast Nahlídni, který vzniká ve spolupráci právě s AVPO ČR a NROS. Nové epizody o vzdělávání a seberozvoji vycházejí každých 14 dní a jsou dostupné na Spotify, YouTube, Apple podcasty a Google podcasty.

Karolína Šimečková

Arnika zveřejnila žebříček největších znečišťovatelů za rok 2019

Nezisková společnost Arnika opět po roce zveřejnila žebříček největších znečišťovatelů životního prostředí v Česku. Titul už po šesté připadl středočeské chemičce Spolana Neratovice. Na online tiskové konferenci to ve čtvrtek 15. října oznámili zástupci Arniky.

Společnost Spolana Neratovice vypouští nejvíce emisí trichlorethylenu, a tím se dostala na první místo v kategorii rakovinotvorných látek, stejně tak i v kategorii látek mutagenních (negativně působících na DNA).

Nejvíce reprotoxických látek ovlivňujících rozmnožovací systém vypustila Deza Valašské Meziříčí. Prvenství v této skupině jí nejspíše zajišťují emise benzenu a fenolu. Skupinu producentů skleníkových plynů tvoří dle vedoucího programu Toxických látek a odpadů a předsedy sdružení Arnika Jindřicha Petrlíka převážně elektrárny spalující hnědé uhlí, firmy připravující suroviny pro výrobu plastů nebo metalurgické provozy. V top trojce najdeme elektrárny z Ústeckého kraje, a to Prunéřov, Počerady a Tušimice (celý žebříček na www.znecistovatele.cz).

Ačkoli se míra znečišťování u většiny sledovaných látek od roku 2004, od kdy Arnika žebříček sestavuje, snižuje, množství rtuti vypuštěné v emisích je však největší za posledních sedm let. Na prvním místě znečišťovatelů je elektrárna Chvaletice (Pardubický kraj) následovaná již zmíněnou trojicí z Ústeckého kraje. Dle Petrlíka by měl stát elektrárny lépe regulovat a více je tlačit ke snižování emisí rtuti.

Další aktuální skupinou (také kvůli ekologické havárii na Bečvě) jsou producenti látek nebezpečných pro vodní organismy, jejichž číslo je taktéž rostoucí. Například únik více než devíti tun zinku za rok 2019 nahlásila společnost MS technik provozovna Rožnov.

Arnika pracuje s údaji z integrovaného registru znečišťování (IRZ) spravovaného ministerstvem životního prostředí. Mnoho společností se však prezentovaným hodnotám brání s tím, že nezohledňují jejich komplexní činnost. Například Spolana argumentuje faktem, že jako jediná v zemi vyrábí kaprolaktam a elektrárna Chvaletice zdůrazňuje rekordní množství vyrobené elektřiny. Emisní limity a normy přitom dle vlastních vyjádření dodržují.

Z online tiskové konference Klára Pukovcová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Summit EU: hrozba tvrdého brexitu a spolupráce v boji s pandemií

Evropští lídři se ve čtvrtek 15. a v pátek 16. října sešli v Bruselu, aby diskutovali o epidemické situaci, jednáních s Velkou Británií, klimatu a vztazích s Afrikou.

Londýn původně označil summit za mezní termín uzavření dohody o vztazích unie se Spojeným královstvím, nyní je ovšem jasné, že jednání budou i nadále pokračovat. Jako stále pravděpodobnější se jeví možnost takzvaného tvrdého brexitu, tedy neuzavření dohody. „EU stále doufá v dohodu, ne však za každou cenu,“ uvedla na Twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a dodala, že příští týden dorazí do Londýna unijní vyjednávací tým, aby „zintenzivnil rozhovory“.

Vrcholní evropští politici se v Bruselu dohodli na užší spolupráci v boji s koronavirovou pandemií. Na návrh německé kancléřky Angely Merkelové se budou zástupci členských států scházet při pravidelných videokonferencích, kde budou koordinovat svůj postup. Zásadní novinkou je také rozhodnutí o vzájemném uznávání testů na covid-19 napříč celou unií. Národní státy se nicméně nehodlají vzdát kontroly nad svými protiepidemickými opatřeními.

Evropská rada jednala také o klimatu a shodla se, že je třeba v nastupující dekádě zintenzivnit snahy členských států, aby unie dosáhla vytyčených cílů. Mezi ty patří zejména redukce emisí oxidu uhličitého o 55 % do roku 2030.

Šéfové evropských exekutiv se dále zabývali zahraniční politikou. Debatovalo se především o Africe, kterou Evropská rada označila za „největšího obchodního a investičního partnera EU“.

Českou republiku na summitu reprezentoval předseda vlády Andrej Babiš. Ten zastupoval i polského premiéra Mateusze Morawieckého, který do Bruselu nedorazil, protože přišel do styku s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Ze stejného důvodu musela jednání předčasně opustit předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Filip Janota

Slovensko schválilo plošné testování obyvatelstva. Zapojí i armádu

Zatím nejrozsáhlejší opatření proti pandemii nového koronaviru čekají Slovensko od 30. října do 1. listopadu a od 6. do 8. listopadu. V neděli o tom rozhodla vláda Igora Matoviče. Slovensko je první zemí na světě, kde se uchýlí k celoplošnému testování obyvatelstva. Za tímto účelem již dříve objednali 13 milionů antigenových testů.

Své pochybnosti vyslovili někteří odborníci citovaní slovenskými médii. Podle nich jsou antigenové testy méně spolehlivé. Upozorňují i na náročnost organizace a průběhu celoplošného testování. Dle Matoviče ale mají testy jen malou chybovost a dokážou odhalit ty osoby, které mohou nakazit další.

Ministr obrany Jaroslav Naď sdělil, že se do testování zapojí 50 tisíc státních zaměstnanců včetně nanejvýš 8 tisíc vojáků. Ti budou mít za úkol zorganizovat a zajistit hladký průběh testování. Ministr zdravotnictví Marek Krajčí vyzval zdravotníky a studenty medicíny, aby při celoplošném testování pomohli. K úspěšnému splnění úkolu bude potřeba 20 tisíc zdravotníků.

Testování není povinné, nicméně kdo testování odmítne, bude muset strávit deset dní v domácí karanténě. Výjimku mají pouze děti do deseti let, důchodci, kteří nepotřebují opustit bydliště, a všichni pracující z domova.

Na Slovensku nadále platí všechna dříve zavedená opatření, včetně nošení roušek, zákazu shromažďování a uzavření některých institucí. Česká republika je na Slovensku stále vedená na seznamu rizikových zemí.

Vojtěch Lang

Ekonomika

Zahraniční obchod České republiky se od ledna do srpna propadl zhruba o 10 %

Zahraniční obchod České republiky zaznamenal od ledna do konce srpna přibližně desetiprocentní úpadek. Meziročně se snížil vývoz o 11 % a dovoz o 9,7 %. Nejvíce zasaženým odvětvím ekonomiky z důvodu pandemie covid-19 byl automobilový průmysl, který omezení vývozu nejvýrazněji zasáhlo v dubnu, kdy export činil pouze 18 mld. Kč. To je téměř pětkrát méně než ve stejném měsíci minulého roku. Naopak se výrazně dařilo dovozu farmaceutických výrobků, a to zejména kvůli zvýšené poptávce po volně prodejném léčivu. Na tiskové konferenci ve čtvrtek 15. října to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).

„K nejvyšším meziročním poklesům došlo v dubnu a květnu na straně vývozu. V důsledku omezení části výroby klesl vývoz v dubnu o 38 %, v květnu o 28,9 %. Poklesy hodnoty dovozu zboží byly pak o 26,4 %, respektive o 23,2 %,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Bilance mezi exportem a importem se od června meziročně stabilizovala, a to zejména kvůli obnovení výroby a obchodu s motorovými vozidly a nižší poptávce zboží ze zahraničí. Bilanci také vyvažoval nízký dovoz ropy a zemního plynu, když na jaře hodnoty klesly pod dlouholeté minimum.

Eminentní byly i ztráty s českým nejvýznamnějším ekonomickým partnerem Německem. Úbytek na obou stranách dosahoval přes 80 mld. Kč. Zajímavý údaj vykazuje import z Číny, který stoupl téměř o 30 mld. Kč proti sledovanému období minulého roku. Naopak vývoz do této země se mírně snížil.

Pandemie covid-19 nečekaně zasáhla hospodářství mnoha omezeními, a to zejména od března do května, kdy bylo mnoho firem nuceno ukončit či dočasně omezit výrobu.

Z konference Jan Louženský

Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství vyhlásila Stavby roku

Vyhlášení výsledků 28. ročníku soutěže Stavba roku, které se uskutečnilo ve čtvrtek 15. října, opět ukázalo, že se v Česku nachází mnoho nových zajímavých projektů. Prestižní ocenění Stavba roku získaly Víceúčelová sportovní hala Modřice v Modřicích, KORU Vinohradská v Praze, AALTO Cibulka v Praze, Výstavba pavilonu intenzivní medicíny v areálu Nemocnice Jablonec nad Nisou, Chateau Troja Residence v Praze, O2 universum – dostavba malé haly O2 areny na konferenčním centru v Praze, Městská knihovna v Písku – Centrum celoživotního vzdělávání a Mateřská škola Bystrouška v Jihlavě. Všechny vítězné stavby jsou k vidění na http://www.stavbaroku.cz.

Letos se do soutěže přihlásilo rekordních 84 staveb. Udílelo se 8 titulů, 17 zvláštních cen, ceny veřejnosti a titul pro zahraniční stavbu. Místo tradičního vyhlášení cen v Betlémské kapli v Praze se veřejnost tentokrát dověděla výsledky online.

Pětičlennou porotu, která je vždy sestavena z odborníků v oboru, letos tvořili: Jan Vrana, Renata Zdařilová, Ladislav Vaněk, Jan Pašek a Martina Hovořilová. Společně navštívili všech 84 přihlášených budov během necelých 12 dnů. Právě oni tvrdí, že osobní návštěva přihlášených staveb je klíčová.

Všech 8 staveb, jež obdržely prestižní titul Stavba roku, poprvé v historii soutěže vyhrálo zároveň křišťálovou sošku v podobě razítka podle designu Ronyho Presla od sklárny Rückl.

Ivana Kozáková

Kultura

Praha 6 odhalila kontroverzní sochu Marie Terezie

Představitelé městské části Praha 6 v úterý 20. října odhalili památník jediné české vladařky Marie Terezie. Jedná se o vůbec první sochu této habsburské panovnice v tuzemsku. Současně radnice zveřejnila na webové stránce www.praha6.cz/marie-terezie její 3D model. Socha, která v parku nesoucím jméno panovnice, však z mnoha důvodů budí kontroverze. Také proti ní vzniklo několik peticí.

Autorem díla je sochař Jan Kovářík, který na tomto projektu pracoval od roku 2013. Za zhotovení sochy zaplatila městská část celkem 3,6 milionů korun. Zčásti na tento 5,5 metru vysoký monument přispěl i pražský magistrát. Ten navíc nedávno představil záměr vybudovat příští rok v blízkosti sochy alej věnovanou Josipu Plečnikovi, architektovi slovinského původu, který za první republiky významně přispěl k nové podobě Pražského hradu.

Některým kritikům sochy se nelíbí její umělecké provedení. Připomíná podle nich spíše „kuželku“. Mnohým vadí, protože ji vnímají jako symbol habsburské monarchie. Spisovatel a nakladatel Jiří Padevět zase spoluinicioval vznik petice, ve které se žádá, aby na tomto místě spíše vznikl památník věnovaný protinacistické odbojové skupině Tři králové. Právě v těchto místech totiž v březnu 1942 zemřel při přestřelce s gestapem Václav Morávek, jeden ze členů skupiny.

Marie Terezie vládla habsburské monarchii, jejíž součástí byly i České země, mezi lety 1740 až 1780. Na rakouský trůn nastoupila právě 20. října. Za dobu své vlády provedla v zemi mnoho reforem v duchu osvícenství. Zavedla například povinnou školní docházku, číslování domů či evidenci obyvatel. Taktéž se jí povedlo výrazně zmodernizovat armádu nebo v celé monarchii sjednotit měnu, míry a váhy.

David Schalek

Festival Ji.hlava letos přináší více než 200 filmů online

Od 27. října do 8. listopadu se uskuteční 24. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Kvůli pandemii koronaviru se akce sice musí přesunout do světa internetu, diváci však nebudou o nic ochuzeni a na oficiálních stránkách festivalu MFDF Ji.hlava se mohou těšit víc než na 220 filmů. Na tiskové konferenci 14. října pořadatelé některé z nich představili.

Za zmínku jistě stojí film Martina Páva, Vlci na hranicích, který vypráví o návratu vlků na Broumovsko. Ze zahraničí je to pak například snímek Zaho Zay režisérky Maévy Ranaïvojaony, který se odehrává na Madagaskaru a snaží se divákovi přiblížit tamější situaci s korupcí a kriminalitou, ale režisérka se v něm také pokouší najít svého otce a své kořeny.

Diváci však nepřijdou ani o slibovaný doprovodný program. „Rádi bychom co nejvíce zprostředkovali jihlavskou atmosféru. Plánujeme několik paralelních živých streamů, celodenní vysílání z jihlavského Majáku i interaktivní propojení diváků a filmařů,“ říká Marek Hovorka, ředitel festivalu. Cena akreditace je tentokrát nižší. Lidé za ni zaplatí minimálně 350 korun, avšak mohou přispět i víc, a tím podpořit letos strádající filmaře, kterým bude věnováno 60 % z každé akreditace.

Pořadatelé festivalu se nenechávají situací odradit, ba naopak doufají, že online setkání přiláká více lidí. „Ten letošní ročník berme za odměnu, protože i bez toho, abychom za těmi filmy museli do Jihlavy, se k nim dostaneme, což je skvělá příležitost. Navíc bych rád věřil, že tímto způsobem objevíme i nové diváky,“ svěřil se Hovorka.

Nikola Kobzová

Světluška opět zazářila, na pomoc zrakově postiženým vybrala přes dva miliony korun

Sobotní večer rozzářil 16. ročník benefičního koncertu Světlo pro Světlušku. V Pražské křižovatce se s moderátory, youtuberem Karlem Kovářem a zpěvačkou Ewou Farnou, sešli účastníci reportáží Den spolu, partneři projektu a představitelé České televize a Českého rozhlasu. Přes současnou koronavirovou situaci byl večer úspěšný, na pomoc zrakově postiženým se díky dárcovským SMS a finančním darům vybralo přes dva miliony korun.

Letošní program přišel s několika novinkami, zároveň se ale musel přizpůsobit vládním opatřením. Vystoupení nevidomých muzikantů se známými osobnostmi, mezi které patřili Anna K., Michal Hrůza, Lake Malawi nebo Pavel Šporcl, byla nahraná předem. V sále nebyli přítomní diváci ani sbory, přímý přenos se vysílal na ČT1, ČRo Radiožurnál a nově i na sociálních sítích a na iRozhlas.cz. Pro zrakově postižené diváky byl navíc opatřen živým audiopopisem.

V průběhu večera se představil reportážní formát Den spolu, tradiční medailonek, který zachytil příběh nevidomé maminky Aleny Terezie Vítek, a nová píseň od Pokáče s názvem Já se nestydím za to, že nevidím. Nechybělo ani ohlédnutí za uplynulými 20 lety působení Nadačního fondu Českého rozhlasu.

„Nejsilnějším momentem bylo, když jsme vyhlásili sbírku na pomoc Světlušce, a první přispěvatelé, kteří nám poslali svou podporu, byli právě zrakově postižení. Je krásné, jak se ten kruh uzavírá,“ vzpomněla v přímém přenosu ředitelka fondu Gabriela Drastichová.

Anna Černá

Sport

Čeští fotbalisté Skotsko přehráli, zůstali však bez bodů

Ve čtvrtém zápase Ligy národů se česká reprezentace střetla na národním stadionu v Glasgowě s domácím Skotskem. Přestože byla celý zápas lepším týmem, domácím podlehla těsně 0:1. Oproti zápasu v Izraeli se musela obejít bez trenéra Jaroslava Šilhavého a obránce Tomáše Holeše, kteří byli pozitivně testovaní na covid. Tým doplnili útočníci Rabušic s Poznarem a záložníci Sáček s Malínským.

Jediný gól utkání padl hned na jeho začátku. Jediné větší zaváhání české obrany trestal Fraser a po pěkné akci Skotů prostřelil Vaclíka. V dalším průběhu prvního poločasu byli aktivnější Češi. Hned ve 13. minutě mohl srovnat Vydra, ale s jeho hlavičkou si brankář poradil. Poté přišel nepříjemný moment, když kvůli zranění musel ve 20. minutě střídat stoper Ondřej Čelůstka, jehož nahradil David Hovorka. Ve zbytku první půle byl dále hodně aktivní útočník Matěj Vydra, ale žádnou šanci nedokázal přetavit v gól. Skotové zahrozili už pouze jednou, Fraser pálil těsně nad Vaclíkovu branku.

Druhý poločas byl zcela v režii českého týmu. I nadále byl aktivní Vydra, k němuž se přidali i další hráči a hrálo se pouze na polovině Skotů. V 69. minutě se dostal do šance v malém vápně Alex Král, ale jeho pokus zablokoval obránce. Zřejmě největší šanci celého utkání měl Tomáš Souček, který v 82. minutě v malém vápně minul prázdnou bránu. Poté se mohli prosadit také domácí, McBurnie trefil břevno. Nic dalšího se nestalo, Skotové ubránili výhru a dále jsou v čele tabulky skupiny B2.

Český tým zůstává v tabulce na druhém místě, ale už se čtyřbodovou ztrátou na první Skotsko. Šance na postup do ligy A je tak pouze teoretická. Při dalším reprezentačním srazu čeká na výběr trenéra Šilhavého kromě domácích duelů Ligy národů s Izraelem a se Slovenskem také přípravné utkání v Německu. To celý sraz odstartuje 11. listopadu.

Jakub Cimburek

MMA v Brně i tenis v Ostravě dostaly výjimku, o dalších sportech se jedná

Navzdory přísným hygienickým opatřením se profesionální sport v Česku nezastavil úplně. Domácí i světové tenistky se tento týden střetávají na turnaji WTA v Ostravě, brněnské Boby centrum v sobotu 17. října ožilo duely MMA, byť bez diváků. Obě akce dostaly výjimku od hlavní hygieničky Jarmily Rážové, stejně jako následně zápasy Evropské ligy. Fotbalisté navíc mohou trénovat bez početního omezení, potvrdila ligová asociace.

Podle nových nařízení ministerstva zdravotnictví se od 12. října musely zastavit veškeré soutěže. O dva dny později schválila Rážová po jednání s šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou výjimku pro tenis a MMA, o den později tak učinila i v případě Sparty s Libercem a jejich domácích zápasů Evropské ligy ve čtvrtek 22. října. Zatímco fotbal získal i povolení pro společný trénink, hokejisté mají přípravu omezenou. Na ně se vztahuje zákaz ve vnitřních prostorech. Proto některé kluby volí trénink na otevřených stadionech.

Sportovní soutěže by mohly spustit znovu 3. listopadu, do kdy zatím platí vyhlášený nouzový stav, už nyní se ovšem mluví o možném prodloužení. Proto zejména zástupci fotbalu i hokeje nyní vyjednávají, aby se jejich zápasy mohly začít hrát. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by podmínkou kromě absence diváků bylo pravidelné testování. „Apeluji, aby povolil alespoň dvě nejsledovanější soutěže, aby se lidé měli na co dívat, aby mohli jednodušeji dodržovat opatření vlády,“ dodal pro ČTK Hnilička.

Erik Zahradil

Coufal se Součkem přispěli k senzaci, Pekhart už vládne polským střelcům

Takový závěr se nevidí každý den. Fotbalisté West Hamu s Vladimírem Coufalem a Tomášem Součkem ze zdánlivě ztraceného souboje s Tottenhamem, v němž prohrávali o tři góly, vydolovali díky skvělému finiši bod a čeští reprezentanti patřili ke klíčovým postavám. V dalších evropských soutěžích, které na rozdíl od tuzemské ligy pokračují, zazářil například Tomáš Pekhart. V Polsku se díky dvěma gólům vyšvihl do čela tabulky střelců.

West Ham sice prohrával o tři góly už po šestnácti minutách, ale vyrovnat stihl ještě v kratším čase. Poprvé snížil až v 82. minutě, krátce nato si domácí dali vlastní gól po prudkém centru neúnavného Coufala. On a jeho spoluhráči dovršili mimořádný závěr v nastaveném čase. „Neuvěřitelný zápas. Neuvěřitelný tým. Neuvěřitelný výkon. Neuvěřitelný závěr. Nezapomenutelný bod,“ napsal Souček pro zápase na Twitter.

Právě Součkův výkon vyzdvihl José Mourinho, kouč Tottenhamu. Českého záložníka přirovnal k Marouanu Fellainimu, bývalému hráči Evertonu a Manchesteru United, který byl platný nejen v defenzivě, ale uměl i nebezpečně zakončit. A to platí i pro Součka: od příchodu do Premier League vyhrál nejvíce osobních soubojů v soupeřově pokutovém území. A také do zakončení se dostává, jen zatím není tak produktivní. Nikdo v Anglii zatím letos nevyslal více střel, aniž by se radoval z gólu.

Střelecky se naopak velice daří Tomáši Pekhartovi. Bývalý kanonýr Jablonce či Sparty se postaral o šest z celkových sedmi gólů Legie Varšava v aktuálním ročníku polské ligy. Pozici klíčového hráče ještě zvýraznil ve víkendovém utkání se Zaglebie Lubin, v němž dvěma zásahy zajistil výsledek 2:1 a posunul se na první místo tabulky střelců.

Ondřej Belák

Počasí

Silný déšť způsobil povodně, následující týden by měl být teplejší

Silný déšť ve středu a čtvrtek měl minulý týden za následek vzestup hladiny řek na východě Čech a na Moravě. Extrémní stupeň nebezpečí vyhlásili v sedmi různých krajích. Voda zkomplikovala provoz na dálnici D1, odřízla část obcí, chatové oblasti, domy i silnice. Hladiny řek definitivně klesly koncem víkendu, momentálně není v platnosti žádná výstraha.

Od středy do neděle bylo převážně zataženo, s přeháňkami nebo občasným deštěm. Počasí se ale zlepšilo začátkem týdne, kdy denní teploty dosáhly až 13°C a bylo oblačno až polojasno.

Následující týden by měly teploty na celém území Česka stoupat, a to zejména ve čtvrtek, kdy by se měly pohybovat mezi 16 až 20 stupni Celsia. V pátek a sobotu se očekává déšť na většině území, neděle a začátek příštího týdne by ale mělo být oblačno až polojasno.Teploty se budou od soboty pohybovat mezi 11 až 15°C.

Tereza Spáčilová