Ekonomika

Kultura

Sport

Berbrova éra je u konce, policie ho viní z korupce a zpronevěry

Českým fotbalem otřásá skandál a sahá až do nejvyšších pater. Policie zadržela místopředsedu Fotbalové asociace Romana Berbra a vyšetřuje ho pro údajnou korupci a zpronevěru. Berbr na post ve vedení rezignoval, totéž učinila i jeho manželka Dagmar Damková. Výkonný výbor následně odvolal z čela komise rozhodčích Jozefa Chovance.

Aféra plní nejen sportovní rubriky už od 16. října, kdy policisté zasahovali v budově asociace na Strahově a na několika dalších místech v zemi. Obvinili celkem dvacet osob, čtyři z nich, včetně Berbra, poslal soud do vazby. Dalšími jsou sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý prvoligový hráč Michal Káník. „My všichni, co ve fotbale působíme, jsme dopustili tuto situaci. Ať už chybou nebo pohodlností, abychom si nepopálili prsty, nebo kvůli nedostatku vlastní síly,“ citovala ČTK předsedu asociace Martina Malíka. Sám dokonce zvažoval rezignaci. „Domnívám se, že by bylo svým způsobem zbabělé teď říct, že odcházíme. Myslím si, že bychom to měli být my, kdo podnikne kroky pro obnovení důvěry v český fotbal.“

Obvinění souvisí především se zápasy Vyšehradu v ročníku 2018/19, kdy usiloval o postup do druhé ligy. Klub si měl úspěch pojistit až statisícovými úplatky, jak napsaly SeznamZprávy.cz. Podle webu Lidovky.cz navíc Berbr údajně zpronevěřil 850 tisíc korun, o něž měl připravit Plzeňský fotbalový svaz falešnými fakturami.

Nečekané události s sebou podle některých sportovních osobností nesou především šanci na změnu k lepšímu. Že však k opravdovému uzdravení českého fotbalu vede ještě dlouhá cesta, ve vysílání České televize popsal Jaromír Bosák: „Vyřízli jsme rakovinový nádor, což Roman Berbr v českém fotbale rozhodně byl, ale těch metastáz je po těle fotbalu opravdu hodně a nedají se odstranit ze dne na den.“

Tomáš Zemánek

Velká ztráta v Izraeli. Slavia chybovala a nestačila na Beer Ševu

Fotbalisté Slavie prohráli ve čtvrtek 22. října úvodní zápas Evropské ligy v Izraeli proti Beer Ševě 1:3. V utkání sice často drželi míč měli a jasnou střeleckou převahu, o jejich porážce ale rozhodly hlavně chyby v zadních řadách.

Domácí se mohli spolehnout na nejsilnější sestavu. Nastoupit směli záložník Josué a obránce Taha i přesto, že jim test na covid vyšel pozitivně. Beer Ševa uvedla, že nejsou nově nemocní a UEFA start povolila. Slávisté naopak postrádali zraněného Karafiáta a Holeše, který zůstal po reprezentačním srazu v karanténě, a tak hráli v netradičním rozestavení 3-5-2.

To především v prvním poločase fungovalo. Slavia nepustila Beer Ševu do šancí a trpělivě držela míč. Kombinace však úspěch nepřinesly, akcím chybělo lepší zakončení. Naopak domácí se z ojedinělé šance prosadili: ve 45. minutě Dadaya vyslal přízemní centr do pokutového území, Kolář se nedomluvil s Hovorkou a na zadní tyči zůstal volný Agudelo, který doklepl míč do branky.

Slávisté i v druhém poločase pokračovali v tlaku, vystřelili celkem devatenáctkrát. Ale na gól čekali až do 75. minuty, kdy Stanciu našel v pokutovém území Provoda a ten z voleje vyrovnal. Naděje na body však zhatil závěr. Rozhozenou obranu překvapil v 86. minutě brejk domácích a Acolatse poslal Beer Ševu znovu do vedení. Stejný hráč o chvíli později využil chyby v rozehrávce smolaře Hovorky a definitivně rozhodl.

„Tohle je Evropa, útočníci mají obrovskou kvalitu. Nesmíme si dovolit takhle chybovat,“ řekl pro klubovou televizi trenér Jindřich Trpišovský. Slávisté si porážkou s outsiderem zkomplikovali šanci na postup ze skupiny, další zápas je čeká ve čtvrtek 29. října doma proti Leverkusenu.

Petr Kallista

Oslabená Sparta na úvod Evropské ligy podlehla Lille

Čtyři roky čekali fotbalisté Sparty na utkání základní skupiny Evropské ligy. Návrat do pohárů jim ale nevyšel, s francouzským Lille prohráli 1:4. Za hosty skóroval hned třikrát Yazici, čtvrtou branku přidal Ikoné, jediný zásah Sparty zaznamenal kapitán Bořek Dočkal. Zápas ovlivnilo brzké vyloučení Ladislava Krejčího mladšího, který dostal červenou kartu už po dvaceti minutách.

„Na soupeře jsme se důkladně připravovali, ale chyběli nám hráči a někteří další tři týdny nehráli. Nebylo to jednoduché,“ řekl pro server iDnes.cz trenér Václav Kotal. Nastoupit nemohli stopeři Plechatý a Čelůstka, jen na lavičce začal nejproduktivnější hráč sezony Hložek. Kvůli koronavirovým opatřením se navíc zastavila domácí soutěž a na úvodu byl výpadek znát. Na nesehranou sparťanskou defenzívu se hrnul jeden útok za druhým a už v první minutě neproměnil velkou šanci David.

Po úvodním tlaku sice dokázali domácí hru vyrovnat, ale ve 23. minutě zastavil stoper Krejčí unikajícího protihráče těsně před šestnáctkou nedovoleně a Sparta šla do deseti. Lille početní výhodu v závěru poločasu využilo, pěkně se trefil Yazici. Na druhé straně upřel rozhodčí v nastavení Spartě penaltu a nařídil pouze přímý kop. „Nebyla to jen jedna chyba, která ovlivní zápas, ale kupilo se to,“ stěžoval si pro Českou televizi Dočkal. Ještě před gólem mohl dostat druhou žlutou kartu stoper hostů Botman.

Do druhé půle vstoupili domácí mnohem lépe a byl to právě Dočkal, který zužitkoval skvělou přihrávku střídajícího Hložka a vyrovnal. Lille ale stupňovalo tlak a po hodině hry rozhodlo. Nejprve se hlavou podruhé prosadil Yazici, v samostatném úniku Heču překonal Ikoné a nepovedenou čtvrthodinu završil chybou Hanousek, který tak pomohl Yazicimu k hattricku. Další šanci na body bude mít Sparta ve čtvrtek na hřišti AC Milán.

Jonáš Stoilov

Liberec udolal Gent díky střelci Hilalovi a skvělému brankáři Nguyenovi

Ačkoli do prvního kola Evropské ligy vstupovaly tři české týmy, bodovat dokázal jen Liberec. Severočeský tým si v domácím prostředí bez fanoušků poradil s belgickým Gentem 1:0. Jediný gól zápasu vstřelil v prvním poločase Yusúf Hilal, další klíčovou postavou byl brankář Filip Nguyen, který především v závěru nepřipustil vyrovnání.

„Neřekl bych, že jsem hrdinou. Všichni kluci hráli zodpovědně, týmový výkon byl dobrý a odrazil se na výsledku,“ citovala ČTK domácího gólmana. Jednou mu sice pomohla tyč, třikrát střelu zblokovali spoluhráči, ale další šance kryl výtečně. Už v 9. minutě zasahoval proti ráně zblízka, po přestávce zase skvěle vyběhl. Nejlepší zákrok si připsal v závěru: vymrštil se k tyči a pravou rukou vytáhl mimo nebezpečnou hlavičku po rohovém kopu.

„Jsem opravdu velmi zvědavý na statistiky,“ poznamenal po utkání kouč hostů Wim De Decker. Celkem i se střelami mimo zakončil jeho tým hned čtrnáctkrát. „Byli jsme lepší, bohužel jedeme domů bez bodu. Liberec tvrdě potrestal naši chybu.“

To ve 29. minutě centroval zleva Mosquera, míč se od Koscelníka dostal k Hilalovi, který zůstal nepokrytý na hraně malého vápna a čtvrteční zápas rozhodl prudkou střelou. Po gólech v kvalifikaci proti Riteriai a FCSB se v Evropské lize prosadil už potřetí. A potřetí ze čtyř zápasů také Liberec odehrál utkání bez inkasované branky.

„Gent je skvělý mančaft, velmi těžký soupeř, ale kluci to zvládli. Proměnili jsme jednu ze svých tří šancí a párkrát nás podržel Filip skvělými zákroky,“ chválil domácí trenér Pavel Hoftych. „Jedna výhra ale nedělá skupinu, čeká nás ještě pět zápasů,“ dodal Nguyen. Ten nejbližší už ve čtvrtek v Bělehradě.

Michael Schuster

Asistence pro Coufala a cenný bod pro West Ham. Se Součkem v Londýně válí

Poprvé za čtyři roky odolali fotbalisté West Hamu v anglické lize Manchesteru City a připsali si alespoň bod. Na domácí remíze 1:1 měli velkou zásluhu čeští reprezentanti Tomáš Souček a Vladimír Coufal. Londýnský deník Evening Standard jim za jejich výkony udělil nadprůměrné hodnocení 7 z 10.

Nejenže ze svých pozic defenzivního záložníka, respektive obránce zastavovali útoky soupeře, ale oba se podíleli na vedoucím gólu sobotního zápasu. Souček v 18. minutě zpracoval míč u rohového praporku a přihrál právě Coufalovi, po jehož centru se obratně nůžkami prosadil Michail Antonio. Coufal si tak od přestupu na začátku října připsal první asistenci. „Chci poděkovat všem, co mi pomáhali na hřišti. Věřím, že tenhle bod bude dobrý pro naše sebevědomí a pro týmového ducha,” napsal Coufal na Twitteru.

Předvedený výkon ocenil i trenér David Moyes, dokonce Součka vyzdvihl jmenovitě. „Přinesl našemu týmu něco úplně nového,” uvedl trenér pro týmovou televizi. Jeho mužstvo v sobotu ale těsný náskok neudrželo, po přestávce Manchester City vyrovnal.

West Ham je zatím po šesti zápasech s osmi body na dvanáctém místě, cennou remízu si kromě zmíněného zápasu připsal i před týdnem proti Tottenhamu, kdy dotáhl třígólovou ztrátu. „Před sezonou panovala v týmu dobrá atmosféra. Máme dobrého ducha a sebevědomí na to, abychom hráli proti týmům jako Manchester City nebo Tottenham,” řekl Souček pro beIN Sports. Už o víkendu čeká jeho tým další zkouška: úřadující mistr z Liverpoolu.

Erik Zahradil

Českým tenistkám se doma nedařilo, turnaj v Ostravě ovládla Sabalenková

Žádná z Češek na turnaji J&T Banka Ostrava Open, který se konal od 17. do 25. října, neprošla dál než do druhého kola. Přitom v hlavní soutěži jich startovalo hned sedm. Tvrdý povrch v Ostravar Aréně naopak svědčil běloruským tenistkám, především Aryně Sabalenkové, která vítězství slavila dvakrát.

Do druhého kola se probojovaly pouze dvě Češky. V něm Karolína Muchová nestačila na belgickou soupeřku Elise Mertensovou a Barbora Krejčíková na Victorii Azarenkovou z Běloruska.

Karolína Plíšková se jako turnajová dvojka vyhnula prvnímu kolu a nastoupila rovnou do druhého, jenže hned v prvním zápase neuspěla. Světová šestka prohrála s Ruskou Veronikou Kudermetovovou 6:4, 4:6, 3:6, stejně jako letos v srpnu, kdy jí podlehla taktéž v úvodním zápase. „Teď to bylo asi o něco lepší, uhrála jsem set. Všechny sady rozhodlo pár míčků,“ poznamenala Plíšková pro Sport.cz.

České naděje na úspěch držely do víkendu Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková, největší favoritky na titul ve čtyřhře. K semifinálovému zápasu však nakonec kvůli nemoci Krejčíkové nenastoupily. „Už večer se Bára necítila nejlíp, byla unavená. Vypadá to, že na ni něco dolehlo, a po konzultaci jsme se rozhodly, že je lepší nenastoupit,“ uvedla Siniaková ve videokonferenci s médii.

V běloruském finále dvouhry byla úspěšnější Sabalenková. Azarenkovou porazila hladce 6:2, 6:2. O pár hodin později pak po boku Mertensové zvítězila i ve čtyřhře a poprvé v životě se jí tak podařila neobvyklá věc – získat titul v singlu i deblu na stejném turnaji.

Barbora Hourová

Hokejisté trénují v cizině i pod širým nebem. Velkému zájmu se těší Dobříš

Zákaz kolektivních sportů a tréninků ve vnitřních prostorech zasáhl i nejvyšší domácí hokejovou soutěž. Proto některé týmy extraligy zvolily netradiční prostředí. Například Sparta, Plzeň a Mladá Boleslav momentálně dojíždějí na venkovní stadion v Dobříši, stejné místo si vybraly prvoligové Slavia a Kladno. Pardubice i Třinec se zase rozhodly pro zahraničí a přesunuly se do Polska. Obdobný úmysl měl i Hradec Králové, ale německá strana tréninky vzhledem k horšící se situaci v Česku zakázala.

„Je skvělé, že můžeme být na ledě. Myslím si, že někteří kluci by něco podobného sami ani nezkusili,“ citoval web Českénoviny.cz sparťanského trenéra Miloslava Hořavu. Stejně jako zástupci ostatních celků i on a jeho svěřenci doufají, že se brzy vrátí do domácí haly a sezona bude pokračovat, byť zatím bez diváků.

O tom už jednal předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) s dosavadním ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). „Extraliga je přesvědčena, že mohla pokračovat minimálně v tréninkovém rytmu a v zápasech bez diváků. V bublině by hráči neměli koho nakazit, promořená je jich drtivá většina,“ vysvětlil hokejový komentátor Robert Záruba pro podcast ČT sport.

Možný restart, zvažovaný dokonce už na tento víkend, ale znovu zpozdí nejen aktuální situace, ale i výměna ve vládě. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by se měl poprvé účastnit jednání vlády až ve čtvrtek a teprve pak budou diskuse pokračovat. Na další vývoj už nečekali představitelé fotbalu v případě soutěží od třetí ligy níž. Ty pro zbytek roku ukončili, sdělil na Twitteru Jan Pauly, generální sekretář Fotbalové asociace.

Žaneta Levíčková

Italské Giro ozdobily český i slovenský etapový vavřín

Sice v říjnu místo května, ale přece. I v odloženém termínu kvůli pandemii koronaviru čekalo na letošním Giro d´Italia 176 závodníků peklo: třiadvacet dní, v nich jednadvacet etap a celkem téměř 3400 kilometrů. Až do cíle v Miláně jich nakonec dojelo 133 včetně českého cyklisty Josefa Černého v barvách polské stáje CCC a slovenského showmana Petera Sagana z německé Bory. Černý skončil v závodě celkově 86., Sagan ještě o šest příček níž, ale oba na italských silnicích oslavili svá etapová prvenství.

„Všechno se to seběhlo hrozně rychle, nemůžu tomu uvěřit," popisoval Černý pro Českou televizi. Skvělý tempař se třiadvacet kilometrů před cílem zkrácené devatenácté etapy odhodlal k drtivému nástupu. Nakonec v cíli vyhrál s náskokem osmnácti vteřin a stal se prvním Čechem po osmi letech, který na Giru zvítězil. „Úžasný pocit. Začal jsem tomu věřit tak 500 metrů před cílem," doplnil Černý.

Právě devatenáctou etapu organizátoři kvůli protestu závodníků zkrátili z původních 258 kilometrů jen na polovinu. Ředitel závodu Mauro Vegni v reakci na protest věnoval všechny etapové prémie na boj proti nemoci covid-19. O tu tak přišel i Černého tým.

Černého slovenský konkurent v peletonu Sagan se radoval z triumfu už o týden dříve, při premiérovém startu na Giru ovládl desátou etapu. Sladký pocit si vychutnal víc než po roce, jinak mu vítězství spíš unikala. Jen na letošním Giru skončil čtyřikát druhý, na Tour de France dokonce drží rekord v počtu druhých míst. A stejnou pozici obsadil letos v Itálii i v bodovací soutěži.

Celkové prvenství a zisk růžového trikotu oslavoval před Milánským dómem nakonec Brit Tao Geoghegan Hart z Ineosu. Dramatický souboj rozsekla až závěrečná časovka, ve které Hart na australského vyzyvatele Jaie Hindleyho najel rozhodujících devětatřicet vteřin.