12. listopadu 2020, Carolina č. 984

události od 4. do 11. listopadu


Z domova

Čeští politici gratulovali Joeu Bidenovi

Ačkoliv ještě nejsou sečteny všechny hlasy, je téměř jisté, že se 46. prezidentem Spojených států stane demokrat Joe Biden. Agentura AP odhaduje, že se pro něj vysloví 290 volitelů, přičemž ke zvolení šéfa americké administrativy jich je potřeba 270. Mnozí světoví státníci už Bidenovi k jeho úspěchu gratulovali a se svými blahopřáními se připojili i ústavní činitelé České republiky.

„Věřím, že tak jako mnohokrát předtím, i během Vašeho prezidentství společně dokážeme, že Česká republika a USA jsou silní spojenci i dobří přátelé,“ napsal Joeu Bidenovi prezident Miloš Zeman a pozval ho k návštěvě Prahy.

Předseda vlády Andrej Babiš na Twitteru uvedl, že „je důležité, aby se nový prezident aktivně přihlásil ke spojeneckým závazkům vůči NATO a usiloval o uzavření obchodní dohody s EU“. Prohlásil také, že se těší na všestrannou a přátelskou spolupráci.

Na Bidenův úspěch reagoval i ministr zahraničí Tomáš Petříček. ČT řekl, že „pro Českou republiku se nezmění mnoho, nicméně to může vést ke zlepšení stavu mezi Evropskou unií a USA“.

Současný rezident Bílého domu Donald Trump výsledek voleb zpochybnil a oznámil, že jej hodlá napadnout soudní cestou. Zatím ale nepředložil žádné důkazy, jež by jeho názor podpořily.

Sbor velitelů, který má oficiálně zvolit prezidenta USA, se sejde 14. prosince. Na 20. ledna pak připadá inaugurace, která zahájí čtyřleté funkční období.

Filip Janota

Čína zůstane prioritou, shodli se účastníci debaty o amerických volbách

Institut pro politiku a společnost uspořádal ve čtvrtek 5. listopadu online debatu na téma Jak se změní svět za (staro)nového prezidenta? Zúčastnili se jí: Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA, Martina Heranová z Cevro institu, Alex Braun z americké firmy SKDKnickerbocker, a Kryštof Kozák, amerikanista z Fakulty sociálních věd UK. Debata se konala v době, kdy se stále v USA sčítaly hlasy a nebylo jisté, kdo zvítězil.

Důležitým tématem bylo, co se bude odehrávat, pokud se prezidentem stane Joe Biden. Martina Heranová například poznamenala, že prioritou by byla v prvních měsících jeho vlády domácí politika. „Společnost bude velmi rozdělená a bude obtížné ji spojovat,“ dodala. Velvyslanec Kmoníček si zase myslí, že vzhledem ke geopolitické situaci se toho celkově moc nezmění. Akorát se podle něj bude tento příběh odehrávat na „akademičtější a méně brutální úrovni“.

Prioritou v zahraniční politice bude podle všech účastníků vztah USA k Číně. A to bez ohledu na to, jestli prezidentem bude Biden, či Trump. „Biden si ale uvědomuje, že pokud se chce Amerika postavit Číně, bude to jednodušší se spojenci a Amerika má výhodu, že ty spojence má,“ myslí si analytik Braun. Na dotaz moderátora Jana Macháčka, co by se za Bidena změnilo v postoji k Evropě, odpověděli diskutéři, že kromě rétoriky a postoje k pařížské klimatické dohodě by se toho vlastně příliš nenašlo. Velkou neznámou zůstává Blízký východ, kde by Biden musel navazovat na Trumpovy úspěchy v podobě uzavírání míru mezi Izraelem a některými arabskými státy.

Velkou pozornost také věnovali diskutující skutečnosti, že stejně jako před čtyřmi lety předvolební průzkumy ani letos příliš neodhadly reálný výsledek. Jednoznačně se shodli, že za tím je špatná metodika, kterou opakovaně využívají volební agentury, případně efekt stydlivého voliče. Spíše k okrajovým tématům rozpravy naopak patřil americký systém hlasování a sčítání hlasů.

Z debaty David Schalek

Koronavirus – čísla poklesla, vláda spustila nový Covid portál

Nově nakažených koronavirem ubývá. V pondělí 9. listopadu přibylo pouhých 6 048 případů na 29 816 provedených testů, což je nejméně za poslední měsíc. Celkem se v Česku k 11. listopadu evidovalo 147 084 nakažených osob a u většiny z nich má nemoc lehký průběh. Počet hospitalizovaných se stabilizoval, pohybuje se kolem 8 000. Nadále však roste počet úmrtí na covid-19. Jen během minulého týdne jich přibylo přes 1 000, celkový součet tak přesáhl 5 300.

Nejrychleji se nákaza šíří na Pelhřimovsku. Naopak nejméně zasaženým regionem je Praha, kde na 100 000 obyvatel připadá jen 241 osob s nákazou. Dle statistik ministerstva zdravotnictví se nyní projevuje účinek opatření přijatých před dvěma týdny. Ta platí, stejně jako všechna ostatní, do 20. listopadu, kdy má končit nouzový stav. Vláda chce však Sněmovnu požádat o jeho prodloužení. „Jakkoli to vypadá, že epidemie brzdí, tak brzdí relativně pomalu. A pokud budeme potřebovat držet některá opatření, tak si to nouzový stav vyžádá,“ uvedl Jan Hamáček pro iRozhlas.cz.

Aby se občané v pandemické situaci lépe orientovali, spustila vláda nový web Covid portál. Obsahuje přehled všech platných opatření s praktickým popisem jejich dopadu na běžný život. K jeho vzniku dal podnět opoziční poslanec Dominik Feri (TOP 09), který na nezbytnost podobného webu upozorňoval dlouhodobě. Poprvé od počátku pandemie tak vzniklo jedno místo, kde jsou veškeré informace týkající se koronaviru dostupné.

Anežka Zemenová

Milion chvilek pořádá 16. listopadu online protivládní demonstraci

Spolek Milion chvilek pro demokracii pořádá další demonstraci. Bude se konat 16. listopadu v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii od 18 hodin a je dalším vyjádřením nespokojenosti s vládou. Dle spolku kabinet nepodnikl včas kroky k lepšímu zvládnutí pandemie. Kvůli koronavirové situaci bude vše online.

V pondělí zveřejnil spolek na svém webu tříbodový program demonstrace. Prvním je už zmíněná protivládní kritika za nezvládnutí pandemie, shrnutí a pojmenování problémů, které považuje za důležité. Druhá následuje pieta, symbolické uctění památky obětí pandemie, a připomínka Dne boje za svobodu a demokracii. Posledním bodem bude představení plánu na následující rok, který má být rokem změny.

Spolek vybídl ke spolupráci občany. Odkazuje se na krajské a senátní volby, které přinesly naději, že by spolupráce mohla fungovat nejen v regionální, ale i celostátní politice. Krajské a senátní volby sice nejsou tak zásadní jako ty sněmovní, ale letos přinesly naději pro opoziční strany, které získaly velké množství hlasů a vytvářejí koalice, ve kterých jsou silnější. Babišovo ANO sice vyhrálo, ale ve většině krajů nemá na rozdíl od opozice spojence.

Při loňských protestech byl hlavním tématem premiér Andrej Babiš a jeho střet zájmů. Předseda spolku Mikuláš Minář ho v listopadu na Letné vyzval, aby odstoupil. To se dodnes nestalo, Milion chvilek to však nevzdává a dál se vymezuje proti vládě i premiérovi. Demonstrace se ponese v duchu hesla 2019 byl rokem protestů, 2020 byl rokem krize, 2021 bude rokem změny a nové naděje! Zatím není jasné, jakou platformu organizátoři využijí k přenosu, i online se ale lze přihlásit jako dobrovolník. Spolek na webu uvedl, že počítá s aktivním zapojením lidí, kteří se protestu zúčastní, neuvedl však, jakým způsobem se budou moci přidat.

Magdalena Žohová

Psychoaktivní léky nejvíce problémově užívají ženy a důchodci

Nadužívání léků se v České republice týká zhruba 900 tisíců lidí, což je téměř desetina populace. Závislost na lécích je čtvrtá na žebříčku závislostí nejrozšířenějších, před ní je na prvním místě tabák, dále alkohol a nelegální drogy. Takové závěry vyplývají z konference o psychoaktivních lécích, která se v důsledku koronavirových nařízení konala 27. října online.

Úvodní prezentaci měla ředitelka Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR Jarmila Vedralová. Nastínila v ní strategii protidrogové politiky do roku 2027. Ta se podrobněji zaměřuje právě na situaci psychoaktivních léků a nadužívání moderních technologií. Hlavním úkolem je širší informovanost odborné i laické veřejnosti o rizicích předepisování a nadužívání psychoaktivních léků. O to se budou snažit informační kampaně, například opakovaná kampaň Bezpečné léky v lékárnách, dále se budou vzdělávat samotní lékaři a lékárníci. Druhým nejdůležitějším cílem je efektivnější využívání kontrolních nástrojů, jako je e-preskripce či registr výdeje léků s omezením a současná regulace spotřeby léků.

Nejvíce zneužívanými látkami jsou alprazolam, který se vyskytuje například v neurolu, hned za ním je zolpid, vyskytující se v přípravku stilnox. První z přípravků se užívá při mírných až závažných úzkostných poruchách, druhý léčí krátkodobou nespavost. Ve statistikách nadužívání léčiv převyšují muže ženy, a to proto, že zastoupení v léčbě závislosti na hypnoticích a sedativech je mnohem větší. U seniorů, kdy riziko stoupá s dobou a množstvím jejich užívání, mohou léky zapříčinit poruchy paměti, pozornosti či mluvení, což působí jako projev demence.

V souvislosti s epidemickou situací se spotřeba léků spíš zvýšila u pravidelných uživatelů, zároveň však příležitostní uživatelé spotřebu snížili. „U dospělé populace jsme zaznamenali zhruba trojnásobný nárůst depresí a rizika sebevraždy, téměř dvojnásobný nárůst úzkostných poruch a zvýšený výskyt nárazového pití alkoholu,“ říká Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví k dopadům onemocnění covid-19. Záznam z konference je dostupný na YouTube na speciálně vytvořeném kanále Psychoaktivní léky.

Michael Džindžichašvili

Hlavní cenu TA ČR 2020 získal program na pomoc sluchově handicapovaným

Ve čtvrtek 6. listopadu se už poosmé předávaly ceny Technologické agentury České republiky. V 19:00 program z budovy Národního muzea odstartoval Martin Bunček, ředitel kanceláře TA ČR. Ceremoniál se vzhledem ke koronavirové situaci odehrával v duchu budoucnosti. Místo galavečera s jednotlivými vítězi a fyzickými cenami šlo o digitálně upravenou realitu vysílanou na Mall.tv (https://www.mall.tv/den-ta-cr-2020/slavnostni-predavani-cen-ta-cr-2020-5-11-2020-19-00).

Absolutním vítězem a držitelem hlavní ceny Český nápad se stal projekt z kategorie Společnost „Eliminace jazykových bariér handicapovaných diváků České televize II“. Za ním stojí Západočeská univerzita v Plzni a její kybernetičtí specialisté. Jde o unikátní systém, který dokáže převádět slova živého pořadu automaticky do titulků zobrazených v televizi v reálném čase. „Důležité je, že to děláme pro někoho, komu to slouží a kdo je rád. Dostáváme děkovné dopisy od sluchově postižených, a to je největší odměna za naši práci,“ uvedl pro Mall.tv vedoucí projektu Josef Psutka.

Za Business kategorii si tento rok odnesl prvenství projekt „Thuliové vláknové lasery pro průmyslové a medicínské aplikace“. Governance cenu obdržel plán „Vývoj a vytvoření regulačního rámce standardu mobilních návěstidel pro zajištění provozu letišť v režimu VFR noc na bázi LED návěstidel“. Kategorie Partnerství spojila výzkumníky ze společnosti VÚTS a Taiwan Textile Research Institute, kteří vyvinuli nejen technologii výroby 3D tkanin z vysoko-pevnostního polyesterového hedvábí, ale také tryskový tkací stroj. Novou kategorii Country for the Future ovládla společnost Blindspot Solutions. Ta stojí za vývojem aplikace PARSS, která umožňuje subjektům všech velikostí i oblastí působení chytře rozvrhnout pracovní harmonogram zaměstnanců s eliminací ohrožení jejich zdraví a nákazy v období pandemie.

Letos se navíc poprvé vyhlašovala Filmová cena TAČR Za popularizaci vědy mezi mládeží. Obdržel ji vzdělávací portál ČT edu, který Česká televize zřídila bezprostředně po uzavření škol při první vlně koronaviru pro děti předškolního věku a žáky základních i středních škol.

Karolína Šimečková

Třetí ročník Czech Space Week, tentokráte online

Tři, dva, jedna, zážeh! V neděli 8. listopadu odstartoval festival kosmických aktivit Czech Space Week, na jehož organizaci se podílí Český kosmický ústav a společnost CzechInvest. Akce je určená pro širokou veřejnost, pro studenty, a dokonce je přichystaný program i pro děti.

Každý, kdo se zajímá o dění ve Vesmíru, si přijde na své. V nabídce je plno přednášek, workshopů a diskusí. I přes současnou situaci a omezení hromadných akcí si organizátoři dokázali poradit a třetí ročník se odehrává kompletně v online prostředí (na Facebooku a YouTube).

Festival začal v 18:00 diskusí o super hmotných černých dírách vedenou vědci Astronomického ústavu ČR. Od Jiřího Svobody, Soni Ehlerové, Michala Bursy a tiskového tajemníka Pavla Suchana se diváci mohli dozvědět například, jak černé díry vznikají, co se stane, když do sebe narážejí, nebo jak by to vypadalo, kdyby se Slunce proměnilo v černou díru.

První den festivalu pak ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek a jeho kolega Jiří Kokmotos zakončili svým pořadem Sedmikrásky online. V něm vyprávěli o aktuálním dění na brněnském nebi, srovnávali jej s děním na těch nejtemnějších místech na světě, například v Chile anebo na Kanárských ostrovech. Pro srovnání, při dobré viditelnosti lze v Česku průměrně pozorovat zhruba 500 hvězd a na Kanárských ostrovech až 8 000. Czech Space Week potrvá do 14. listopadu. Nabídne například ještě přednášku Proč zkoumáme Mars? a diskusi pro studenty a absolventy vysokých škol, která se bude týkat kariéry v kosmickém průmyslu.

Josef Czyž

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Společnost Huawei představila ve Varšavě plány pro budoucnost

Evropský den inovací pořádaný společností Huawei, jedním z předních světových hráčů na poli infrastruktury informačních a komunikačních technologií, se letos uskutečnil ve Varšavě. Od 5. do 6. listopadu se 8. ročník akce odehrál kompletně online, tentokrát s názvem Společné inovace pro budoucnost.

Mezi hlavní témata patřila především podpora škol a studentů k rozvíjení jejich talentů, zrovnoprávnění pozice žen v prostředí technologických společností či budoucnost technologií v Evropě. Do univerzit a podpory vzdělání investuje Huawei každý rok více než 300 milionů dolarů a kromě investic také aktivně hledá lepší formy učení. Na toto téma promluvil i profesor Jan Medey z Varšavské univerzity. Ten vytkl univerzitám, že dostatečně nepřipravují budoucí učitele na jejich práci a zdůraznil pozitiva tzv. blended learning, výuky spojující prezenční formu s elektronickou. Ženy pracující pro čínského giganta pak představily, jakým způsobem podporuje Huawei zapojení žen do prostředí technologických společností. V těch jich v Polsku pracuje pouze 20 až 25 %. Dalším tématem byl projekt Tech4All, který si dává za cíl pomoci s přístupem k digitálním technologiím. K nim má v dnešní době přístup jen polovina lidstva.

Další Evropský den inovací se bude konat 3. prosince v Mnichově.

Z online tiskové konference Filip Vokoun

Ekonomika

Nová podoba společné zemědělské politiky EU ohrožuje české zemědělce

Projednávaná forma nové společné zemědělské politiky Evropské unie (SZP) přináší problematické body a bude zatěžovat zemědělce nadměrnou byrokracií. Na tom se shodli předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha a prezident Agrární komory ČR Jan Doležal na tiskové konferenci konané ve středu 4. listopadu. Mezi nejdiskutovanější změny SZP plánované na období 2021 až 2027 patří snížení rozpočtu a dotací, povinné stanovení stropu pro částky podpory a rozdílný přístup k podnikům podle velikosti. „Země, která prohraje v rámci SZP, je Česká republika,“ řekl Martin Pýcha. Dále kritizoval zvyšující se náklady na zaměstnance. S nižší finanční podporou a nedostatečnou konkurenceschopností zemědělců na trhu také hrozí přechod k pěstování obilí či řepky, namísto brambor nebo jiných komodit.

Do podoby nové SZP zasáhla začátkem roku schválená Evropská zelená dohoda, tzv. Green Deal, která mimo jiné klade zvýšené nároky na šetrné zemědělství vůči životnímu prostředí. „Green Deal představuje pro české zemědělce pokles výdělku o 30–50 %,“ míní Jan Doležal. Ten také považuje začátek platnosti strategie EU v zemědělském sektoru v roce 2021 za nereálný.

Návrhy na zastropování podpory hodnotí předseda Zemědělského svazu ČR jako nevyvážené. „Rozlišují se zemědělci na dobré a špatné, a to podle velikosti. Soukromé farmy jsou z pohledu EU vnímány jako správné, přičemž družstva jsou kvůli své velikosti diskriminována.“ Dále se Pýcha domnívá, že hrozí situace, kdy družstva dostanou necelé 4 miliony na dotacích ročně, místo současných 15 milionů.“

V roce 2018 tvořil rozpočet SZP 58 miliard eur z celkových 162,1 miliardy eur. Podpora zemědělství je výraznou položkou ve výdajích EU. Dosavadní strategie společné zemědělské politiky platí do konce letošního roku.

Z tiskové konference Jan Louženský

Svatomartinských vín bude letos o pětinu méně

I první vína nového ročníku, která se tradičně otvírají na sv. Martina 11. listopadu v 11:11, se musela přizpůsobit aktuální pandemické a ekonomické situaci. Jejich produkce je dle Vinařského fondu o 20 % menší než minulý rok. Na trh se tedy dostane zhruba 1 750 000 lahví, zmínil na online tiskové konferenci 4. listopadu prezident Vinařské unie ČR (VUČR) Ondřej Beránek.

Tento pokles nezapříčinil menší zájem konzumentů či malá úroda, ale omezení prodejních příležitostí. Zavřené restaurace, zrušené košty a další akce, ke kterým víno neodlučitelně patří (divadla, adventní trhy či vánoční večírky). Vinaři kromě maloobchodů hledají alternativní metody prodeje. Zřizují e-shopy, webové stránky, vinařství Znovín Znojmo natočilo sérii videí s názvem Podzimní e-putování.

Komplikace ovšem nepřineslo jen omezení prodejních příležitostí, ale i průběh sklizně. Kvůli deštivému a chladnějšímu počasí začalo hlavní vinobraní později než obvykle, až v polovině září. Vydatné zářijové a říjnové deště také znemožnily strojům vyjet na pole, což sběr hroznů zbrzdilo. Některé vinice čekají vůbec nejzazší termín ukončení sklizně, a to tento týden. Navzdory všem překážkám VUČR tvrdí, že celková sklizeň bude větší než vloni a vína budou mít dostatečně plnou a aromatickou chuť. Dle Beránka by ceny vín v příštím roce růst neměly.

Z online tiskové konference Klára Pukovcová

Kultura

Thálie za celoživotní mistrovství pro Josefa Abrháma, ceremoniál bude online

Divadelní svět, který se potýká nejen s restrikcí živých představení, se kvůli pandemii nedočká ani velkolepé ceremonie k vyhlášení českých divadelních Oscarů. Událost se v komornější formě přesouvá z Národního divadla do online prostředí. Pořadatelé ale přes koronavirové nesnáze věří, že se diváci mají v sobotu 14. listopadu od osmi večer na co těšit. Informace k 27. ročníku poskytli zástupci Herecké asociace i samotní porotci na tiskové videokonferenci minulý čtvrtek.

Veřejnost nepřijde o živé vstupy nominovaných ani o rozhovory s oceněnými. Předávání bude navíc doprovázet speciální program, jenž přiblíží mimo jiné historii Thálie. Další novinkou je rozdělení oboru Alternativní a loutkové divadlo – Thálie proto letos čítá šest hlavních kategorií: Činohra, Opera, Alternativní divadlo, Balet a pohybové divadlo, Muzikál a Loutkové divadlo. Nominovaní umělci pochází ze souborů z různých měst a předsedkyně alternativní poroty Kateřina Rathouská tvrdí, že i přes zkrácenou sezonu „bylo z čeho vybírat“.

Nechybí ani čtyři ocenění za celoživotní dílo a tři zvláštní ceny, jejichž laureáty akademie zatím úmyslně nevyhlásila a chce jimi publikum v sobotu překvapit. Nositelé mistrovství jsou už naopak známi. Za svoji uměleckou práci v oblasti činohry získají ocenění Josef Abrhám a Hana Bauerová, v opeře Jan Malík, za muzikál Hana Talpová a za balet Aneta Voleská.

Večerem bude provázet prezident Herecké asociace Ondřej Kepka. Zájemci si mohou později pustit i pořad Ohlasy Cen Thálie, který odvysílá 15. listopadu od 17 hodin Český rozhlas Dvojka. Ročník následně v prosinci završí ČT Art minisérií portrétů letošních laureátů.

Z online tiskové konference Valentýna Dušková

Ve víru hudby – Pražští symfonici přichází s novou sérií rozhovorů

YouTube kanál Pražští symfonikové FOK zveřejnil ve středu 4. listopadu první z řady chystaných rozhovorů dramaturga Martina Rudovského a jeho hostů nazvaný Hudbou spojeni. Tentokrát se s ním v kostele sv. Šimona a Judy sešli houslista Ivan Ženatý a klavírista Martin Kasík. Diváci streamu se tak od obou hráčů, kteří spolu vystupují už 11 let, mohli dozvědět, jak se ze dvou chlapců z vesnických rodin stali členové Pražských symfoniků, kteří jsou žádáni až v dalekých Spojených státech, a jak zvládají lockdown a uzavření konzervatoří.

Ivan Ženatý se dále rozhovořil o Jiřím Bezrodném, podle něj největším pedagogovi, který ho zbavil strachu obnažit své srdce před davem čítajícím i tisíce lidí. Také se svěřil se svým mottem, které se snaží zase on vštěpit svým žákům. „Vy všichni jste se narodili jako originály a není zapotřebí, abyste umírali jako kopie,“ říká prý svým studentům, od kterých vyžaduje, aby do hudby vložili kus sebe. To, jak oba umělci tuto radu dodržují, prokázali v hudební vsuvce, ve které představili skladby Johannese Brahmse, ale také např. českého skladatele Vítězslava Nováka.

Pořadatelé se snaží do projektu aktivně zapojit i diváky, kteří mohou na e-mailovou adresu pr@fok.cz zasílat dotazy. Rozhovory se budou konat každou středu v 18:15 a organizátoři počítají s tím, že tomu tak bude minimálně do konce listopadu. Na středu 11. listopadu měl Martin Rudovský na programu představení dalších dvou hostů – šéfdirigenta FOK Tomáše Braunera a emeritního fagotistu Luboše Hucka. Na svůj YouTube kanál budou dále přidávat edukační videa o nástrojích a uskuteční se zde i Virtuální akademie pro studenty hudebních škol, se kterými se hráči Pražských symfoniků podělí o své znalosti a zkušenosti.

Nikola Kobzová

Mezipatra spojují LGBTQ+ komunitu i na dálku, kina nahradil Aerovod

Queer filmový festival Mezipatra, který se letos koná pouze online, už tradičně představuje české a zahraniční filmy s homosexuální, bisexuální, trans a queer tematikou. Program, včetně doprovodných akcí, zůstal beze změny. Od 5. do 21. listopadu si každý může po zakoupení virtuálních vstupenek užít festivalové snímky z pohodlí domova. Zahájení se zhostily moderátorky podcastu Radia Wave Buchty Ivana Veselková a Zuzana Fuksová. První film Nic ve zlým, německé drama režiséra Faraze Shariata, uvedly v reakci na letošní téma festivalu Zotavení přímo z gauče a v županech. Slavnostní večer završil živě vysílaný koncert DJů Zey, Kewu a Step by Step.

O Cenu pro nejlepší celovečerní hraný film soutěží jedenáct snímků a jejího vítěze zvolí hlavní porota, ve které zasednou Brigid O’Shea, Marián Amsler a Barbora Šichanová. „Nakonec se podařilo postavit soutěž, která je opravdu svébytná a velmi zajímavým způsobem na queer problematiku nahlíží,“ řekl pro ČRo Vltava ředitel festivalu Pavel Bicek. Z programu upozornil na komedii Svatý narcis, argentinský film Jedna z tisíce nebo dokumenty Navždy Amber a Děvčátko. Diváky také lákal na krátkometrážní filmy v soutěži o cenu studentské poroty.

Akci pořádají sdružení Mezipatra a STUD Brno už od roku 2000. Skrze filmy s LGBTQ+ zaměřením dávají prostor k diskusi a sebevyjádření, jejich cílem je rozšířit českému obecenstvu obzory v otázce sexuálních a genderových menšin. Snímky se letos promítají na platformě Aerovod a doprovodné akce jako workshopy Transparentní čeština a Škola základ (queer) života či rozhovory s tvůrci filmů jsou dostupné zadarmo na Facebooku a YouTube.

Ze slavnostního zahájení Anna Černá

Pragovka láká na online výstavu Kryštofa Kaplana

Pragovka Gallery ve spolupráci s The White Room zahájila výstavu Korporealita sochaře Kryštofa Kaplana. Představila ji 4. listopadu prostřednictvím moderně pojaté online vernisáže, která byla současně komentovanou prohlídkou kurátorky Ivy Mladičové.

Virtuální prohlídka pracovala s dynamikou a gradací pomocí hudební performance samotného umělce (dlouhodobě se věnuje i hudební tvorbě) a voice-overu, ve kterém kurátorka přiblížila stěžejní témata a výrazové prvky Kaplanovy tvorby. Kamera s rybím okem provedla diváka industriálním prostorem The White Room, na jehož specifičnost autor reaguje instalací svých děl.

Název odkazuje k latinskému corpus, tedy tělo, které je jedním z hlavních témat Kaplanovy tvorby. Ve svém sochařském rukopisu dlouhodobě pracuje s figurální formou a organickými tvary. Kromě figury vystavuje Kaplan i masivní mechanické objekty, tvořené nosnými strukturami ze železa či betonu, na které umisťuje plastiky z laminátu či měděného plechu, jejichž tvar upravuje chemicko-fyzikálními procesy. V jednom tematickém celku výstavy autor také poukazuje na „parazitní prvky městského prostoru“ objektem s blikajícím světelným rámem připomínajícím všudypřítomné city lights (světla velkoměst). Největší exponát se nachází ve stísněném prostoru buňky, jejíž bíle vykachlíkované a částečně prosklené stěny odrážející silné světlo dodávají dílu na působivosti.

Kryštof Kaplan (33) absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze a v Pragovce působí od roku 2019. Výstavu, která rekapituluje výrazné momenty jeho expresivní formy, si lze od 9. listopadu prohlédnout online. Živě odvysílaná vernisáž je přístupná z facebookové stránky The White Room. Samotná výstava potrvá do 31. prosince a veškerý doprovodný materiál mohou zájemci sledovat na youtubovém kanále Pragovka Gallery.

Z online vernisáže Kateřina Viková

Nový festival dokumentárních filmů připomíná totality 20. století

Nezlomní a obětovaní, takový je název nově vzniklého festivalu dokumentárních filmů, který od 10. do 12. listopadu pořádá Muzeum paměti XX. století. Uvádí 21 snímků českých, slovenských a polských tvůrců a jeden film je hraný. Živý přenos z pražského kina Bio Oko lze sledovat zdarma ze stránky muzeum20stoleti.cz či ze stránek festivalu nezlomniaobetovani.cz. Program představili pořadatelé na tiskové konferenci 5. listopadu.

„V zemích, kde bývaly totality, existují muzea připomínající tyto události, proto Praha založila své vlastní rozhodnutím zastupitelstva. Symbolicky zapsáno bylo 17. listopadu 2019,” sdělila na tiskové konferenci Hana Kordová Marvanová (STAN), zastupitelka hlavního města Prahy. Dočasné sídlo muzea je v Domě pážat na Hradčanech. Historik a člen správní rady muzea Petr Blažek zmínil, že nechtěli pouze kamennou základnu, proto zvolili filmovou přehlídku inspirovanou přehlídkou dokumentárních filmů v Gdyni, s níž by chtěli spolupracovat.

Posláním muzea, tudíž i jeho filmové přehlídky, je především připomínat události během obou totalit, jejich příčiny a konkrétní osudy lidí v této době. Před každým snímkem uvádí do souvislostí historik a po většině filmů následuje i debata s tvůrci a odborníky, kteří přiblíží kontext doby. Poslední den se také udělí dvě ceny – Strážce paměti a Tvůrce paměti.

Z online tiskové konference Ivana Kozáková

Festival Dny severu zahájila online beseda se spisovatelkou Alexandrou Salmelou

Beseda s finsko-slovenskou spisovatelkou Alexandrou Salmelou a překladatelem Michalem Švecem se ve čtvrtek 5. listopadu zaměřila na její nejnovější dílo Antihrdina. Román, který vyšel ve Finsku v roce 2015, se čtyři roky poté dočkal českého překladu. Za slovenským překladem stojí sama autorka.

Alexandra Salmela se narodila v Bratislavě, kde vystudovala dramaturgii, pokračovala studiem finštiny a finské literatury v Praze. Za prvotinu 27 aneb Smrt vás proslaví získala v roce 2010 ocenění Nejlepší finský debut. Oba romány se také dostaly do finálové desítky prestižní slovenské soutěže Anasoft Litera. Ve své mateřské slovenštině napsala i několik dětských knížek jako Mimi a Líza nebo Žirafí máma a jiné příšery.

I navzdory dystopickým prvkům autorka svůj román nepovažuje za sci-fi literaturu. Věnuje se aktuálním tématům, jako jsou ekosocialismus a kapitalismus, legendy a revoluce, média a reklama. Postavy v něm tápají mezi cynismem a nadějí, jsou spíš záporné než kladné. ,,V hrdinovi by, podle mě, mělo být něco nebezpečného a temného. Ultra-pozitivní hrdina je nudný. Je mnohem zábavnější snažit se dopátrat malého kousku dobra u negativní postavy,“ myslí si Salmela.

Román zaujme nekonvenčním využitím jazyka, hrou se slovy a různými styly. Paradoxně právě fakt, že finština není jejím mateřským jazykem, považuje Michal Švec za Salmelinu přednost. ,,Velice dobře zná i ty nejzazší kouty jazyka. Přistupuje k němu jako k bádání a využívá ho naprosto fascinujícím způsobem.“ Stejně důležitá je i grafická podoba díla, která pomocí různých fontů, lomení textu, perokreseb a novinových článků vytváří dojem reklamou přesyceného světa, pozlátka i chudoby.

Významnou část díla tvoří i kritika médií, která v ději často vystupují jako zavádějící. ,,V současném finském žurnalismu mi vadí, že články jsou psané jako příběhy. Zdá se mi, že je to strašně subjektivní, víc než by bylo zdravé,“ myslí si Salmela. Právě média jsou tématem už jedenáctého ročníku festivalu Dny severu, který zastřešuje nezisková organizace Skandinávský dům. Festival do 11. listopadu nabídl bohatý program skládající se z dokumentu Život začíná po stovce, filmu Idealista, semináři o knižním PR a debaty o severských zemích v českých médiích.

Z online besedy Tereza Spáčilová

Sport

Slavia a Sparta v Evropské lize zvítězily, oslabený Liberec prohrál rozdílem třídy

Skupinová fáze Evropské ligy je ve své polovině. Ve čtvrtek 5. listopadu týmy odehrály kompletní třetí kolo a v akci byli také všichni tři čeští zástupci. Slavia podruhé v řadě zvítězila, v Edenu porazila Nice 3:2 a v tabulce skupiny C drží druhé postupové místo. Sparta si v EL připsala první vítězství. Na hřišti Celticu vyhrála přesvědčivě 4:1, a stále tak má šanci na postup, ovšem cestu k němu bude mít ještě hodně těžkou. Liberec ve velmi oslabené sestavě prohrál v Hoffenheimu 0:5 a v tabulce zůstává třetí, s podobnými šancemi na postup jako Sparta.

Slavia vstupovala do domácího utkání s Nice po skalpu Leverkusenu sebevědomá. Trenér Jindřich Trpišovský ale musel řešit potíže se sestavou, protože několik hráčů základní jedenáctky mělo pozitivní test na covid-19. Zápas začal lépe pro Slavii, už v 16. minutě se po individuální akci trefil Jan Kuchta, pro kterého to byl první gól za A-tým sešívaných. Poté se dostali ke slovu hosté, ve 33. minutě srovnal Gouiri. Ještě před přestávkou si Slavia vzala vedení zpět, hlavou ve svém debutovém utkání v základní sestavě skóroval teprve devatenáctiletý Senegalec Abdulláh Sima. Ve druhém poločase se domácí dostali do dvoubrankového vedení, když se v 71. minutě podruhé trefil Kuchta. Nice stihlo v závěru upravit konečný výsledek na 3:2.

Sparta chtěla po dvou úvodních porážkách proti domácímu Celticu konečně bodovat. Trenér Václav Kotal kvůli absencím chtě nechtě zamíchal sestavou a přineslo to ovoce. Lukáš Juliš potvrdil gólový apetit z úvodu sezony, ve 25. minutě vstřelil odražený míč do sítě a poslal Spartu do vedení. Krátce poté musel v řadě situací podržet svůj tým brankář Nita, díky němuž Sparta i nadále vedla. Před koncem prvního poločasu dostal Juliš dobrou přihrávku, míč ideálně zpracoval a přesnou střelou zvýšil na 2:0. Ve druhé půli Celtic po několika šancích snížil na 1:2. Tento stav ovšem dlouho netrval, v 77. minutě přihrál Karlsson po krásném sólu Julišovi, a ten zkompletoval hattrick. Třetí gól nebyl poslední ze sparťanské dílny, na samotném konci zápasu přihrál Dočkal Krejčímu (staršímu) a ten hlavou uzavřel skóre na konečných 1:4.

Liberec byl před třetím zápasem ve složité situaci. Kvůli nákaze koronavirem chybělo trenéru Pavlu Hoftychovi celkem 15 hráčů, a tak museli tým doplnit hráči B-týmu. Tento problém se výrazně promítl do osudu utkání. Domácí Hoffenheim kontroloval hru, vytvářel si šance a Slovanu nedovolil v podstatě vůbec nic. Zápas skončil jasným výsledkem 5:0.

Jakub Cimburek

Nový kouč, noví hráči, ale podobný styl. Hokejisté skončili na Karjale druzí

Česká hokejová reprezentace se po dlouhých devíti měsících objevila znovu na ledě. V rámci Euro Hockey Tour se představila na finském turnaji Karjala. A pod novým trenérem Filipem Pešánem to nebylo vůbec špatné. Češi se po loňském vítězství na stejném turnaji umístili se šesti body druzí za mladým ruským výběrem. Pouze s ním, po vítězstvích nad Švédskem i Finskem, Pešánovi svěřenci zaváhali.

Právě nedělní utkání s Ruskem se od předchozích dvou výrazně odlišovalo hned ve dvou aspektech. Herním i personálním. Na ledě, vyjma úvodních deseti minut, byli Rusové sehranější a sebevědomější. Český tým na rozdíl od zápasů se Švédskem (3:1) a Finskem (2:0) působil unavenějším dojmem. Aktivní přístup i důraz, typický už za předešlého trenéra Miloše Říhy, se z hry ve srovnání s předešlými duely vytratil. Debutující brankář Lukáš Pařík plně nenavázal na spolehlivé výkony Patrika Bartošáka a Dominika Hrachoviny, v útoku Češi sice trefili dvě tyčky a dostali se do pár samostatných úniků, ale neprosadili se a prohráli 0:3. Trenéři pak proti týmu sborné s věkovým průměrem 18,1 do sestavy zařadili hned deset juniorů, včetně historicky nejmladšího hráče v národním týmu: šestnáctiletého obránce Davida Jiříčka. Celkově si v Helsinkách premiérový start připsalo rovnou dvanáct hráčů. „Myslím, že jsme tímto turnajem otevřeli další veliká jména pro budoucnost českého hokeje,“ řekl pro ČT Pešán.

Rusové turnaj ovládli, i když ostatní trenéři jejich nominaci za nasazení reprezentace do dvaceti let zpochybňovali a kritizovali. Sám Pešán mluvil o degradaci akce. „Hrát proti juniorům je prostě něco jiného než se seniorským týmem,“ uvedl pro web Hokej.cz.

Dan Hübsch

Sparta nezvládla šlágr s Plzní, Slavia vybojovala první místo v tabulce

Fotbalová liga se po 33denní přestávce vrátila a hned nabídla prestižní souboj Plzně se Spartou. Hit sedmého kola rozhodli domácí třemi góly už v prvním poločase, a připravili tak letenskému týmu první porážku sezony. Nově se na první místo tabulky díky těsné výhře nad Mladou Boleslaví posunula Slavia.

Vedení dosud držela právě Sparta, jenže v Plzni už v prvním poločase dostala tři góly od Buchy, Ondráška a Hejdy. Po přestávce se sice oklepala, ale nepříznivý stav korigoval až v úplném závěru Ladislav Krejčí mladší, navíc předtím díky brankáři Nitovi přestála penaltu. „Dneska jsme se celkově nedostávali do šancí. Měli jsme dva tři dobré centry, kdy jsme se mohli dostat do zakončení. Ale gólové šance nám chyběly,“ prohlásil pro klubový web kapitán Bořek Dočkal. Jeho tým tak kvůli prohře 1:3 v letošní sezoně poprvé nebodoval.

Na prvním místě se aktuálně nachází Slavia, která se na výhru nad Mladou Boleslaví nadřela. Utkání v Edenu i přes převahu domácích rozhodl gól Olayinky ze 7. minuty.

Překvapení přineslo střetnutí Jablonce s Brnem, které nečekaně vyhráli hosté. Díky výsledku 1:0 tak vůbec poprvé od návratu do první ligy naplno bodovali. Ostrava si i přes absenci dvou brankářů poradila s Příbramí 4:0. Liberec ve výrazně oslabené sestavě úspěšně vzdoroval Teplicím a zvítězil 2:1. Karviná po stejném výsledku proti Bohemians slavila už čtvrtý zápas bez porážky v řadě, a tým se tak drží na sedmém místě tabulky.

Tabulka: 1. Slavia 19, 2. Sparta 18, 3. Plzeň 16, 4. Olomouc 14, 5. Liberec 13, 6. Pardubice 13, 7. Karviná 12, 8. Jablonec 10, 9. Zlín 9, 10. Ostrava 8, 11. Slovácko 8, 12. Bohemians 7, 13. Teplice 6, 14. Ml. Boleslav 5, 15. Opava 5, 16. Brno 4, 17. Budějovice 3, 18. Příbram 1.

Jan Spurný

Sraz fotbalové reprezentace poznamenaly covid i zranění

Před listopadovými zápasy se sešla v Praze fotbalová reprezentace. Tým čítající 25 hráčů následně odcestoval do Lipska, kde ho ve středu 11. listopadu čekalo přípravné utkání s Německem (po uzávěrce: Česko prohrálo 0:1). Poté přesun do Plzně, kde odehraje poslední dvě utkání letošního ročníku Ligy národů s Izraelem a Slovenskem.

Pondělní preventivní testování na nemoc covid-19 odhalilo už v Praze jeden pozitivní případ, nakažený David Pavelka se vzápětí stáhl do izolace. „Těšil jsem se, že si po více jak roce opět zahraju za reprezentaci, ale testy byly bohužel proti. Mrzí mě to, cítím se naprosto zdravý, ale nedá se nic dělat,“ uvedl Pavelka pro ČTK. Ze stejného důvodu národní tým opustil den před výkopem také útočník Pekhart.

Trenér Šilhavý nominaci měnil i kvůli zraněním. Nguyena, Koláře, Čelůstku a Ševčíka nahradili Mandous a Jemelka, do výběru se poprvé v kariéře dostal Václav Černý. Pozvánka mu přišla po vydařeném startu nizozemské ligy v dresu Twende Enschede, kdy třiadvacetiletý ofenzivní hráč vstřelil čtyři branky a na stejný počet přihrál. Výběr doplnil i brankář Koubek.

„Budeme muset zatížení rozložit, takže všichni hráči, kteří tu jsou, se dostanou na hřiště. Uvidíme podle okolností a zdravotního stavu, kolik toho kdo odehraje,“ sdělil ČTK asistent trenéra Jiří Chytrý.

Martin Bartošek

Počasí

Inverze zahalila většinu území

Minulá středa byla posledním dnem, kdy Česko nesužovaly mlhy. Nejdříve se jednalo pouze o mlhy ranní, jež se v průběhu dne rozpustily. Poté však nízká oblačnost začala trápit místa položená do 600 m. n. m. i přes den, což způsobilo nízkou viditelnost, která na mnoha místech komplikovala dopravní situaci. Slunečno bylo oproti tomu na horách a v jim přilehlých oblastech. Opad inverze se předpokládá koncem tohoto týdne.

Teploty přes den se pohybovaly v rozmezí příjemných 8 a 11 stupňů Celsia, v noci jsme však mohli zaznamenat první přízemní mrazíky. Tento týden by měl být teplotně velice podobný tomu minulému s denními maximy okolo 9 stupňů. Nejnižší noční teplota by poté neměla klesnout pod 1 stupeň.

Až na výjimky se očekává zatažená obloha s jemným mrholením, či krátkými dešťovými přeháňkami. Podzimní „trend“ by poté mohl prolomit pátek, kdy má být polojasno. To by při troše štěstí mělo vydržet přes celý víkend až do neděle.

Tereza Patricie Prokopová