26. listopadu 2020, Carolina č. 986

události od 18. do 25. listopadu


Z domova

Půl milionu případů covid-19 od března, nouzový stav se prodlužuje do 12. prosince

Od jarního vypuknutí epidemie laboratoře v Česku potvrdily přes 500 tisíc pozitivních testů, denní čísla nově nakažených koronavirem se ale snižují. V neděli jich přibylo nejméně od 28. září. Vláda proto na mimořádné schůzi minulý pátek rozhodla o zmírnění některých opatření, čehož se dočkaly obchody i školství. Nouzový stav se však prodlužuje o další tři týdny do 12. prosince.

Od pondělí se zavedly nové změny v krizových opatřeních. Noční zákaz vycházení se z 21 hodin posunul na 23. hodinu a platí do 5 hodin ráno. Shodně se prodloužila i otevírací doba obchodů, které tedy můžou zavírat až ve 23:00. S blížícími se vánočními svátky vláda také povolila venkovní stánky s kapry, stromky i ozdobami, a to po celý týden, i když jinak platí zákaz nedělních prodejů. Provoz obnovily i knihovny, které nyní fungují prostřednictvím výdejních okének.

Od středy nastoupily do škol závěrečné ročníky středních, vyšších odborných škol a konzervatoří. V pondělí 30. listopadu přejde na prezenční výuku i 1. stupeň a 9. třídy základních škol. Zbylé ročníky se jí také dočkají, avšak v turnusové podobě. Univerzit se týká pouze rozvolnění v rámci praxí a laboratorních či uměleckých aktivit.

Také v oblasti kulturního života schůze rozhodla o některých uvolněních. Na svatbách, pohřbech a bohoslužbách se lidé mohou scházet do počtu 20. Obdobně se zvýšil i limit nepříbuzných osob, které spolu mohou trávit volný čas, a to z původních dvou na šest. Vzhledem k ustanovení o venkovním požívání alkoholu by se nicméně na veřejnosti svařák nadále pít neměl.

Valentýna Dušková

Ve Sněmovně zvítězil rozum a odpovědnost, tvrdí Hamáček

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek 19. listopadu rozhodla, že nouzový stav bude platit do 12. prosince. Po první schůzi, která trvala téměř devět hodin, poslanci schválili pozměněný zákon o evidenci skutečných majitelů. Až po půlnoci prošel při třetím čtení daňový balíček se zrušením superhrubé mzdy podle premiéra Andreje Babiše (ANO). Státní rozpočet tak přijde asi o 87 miliard korun.

Vláda žádala prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Premiér zdůraznil nutnost spolupráce, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) apeloval, že pokud se opatření uvolní před Vánoci, kromě nakoupených dárků si domů přineseme i nemoc. Ze strany opozice zazněla kritika, někteří označovali prodlužování nouzového stavu za neopodstatněné a vinili ze současné situace vládu. Vzešlo celkem šest návrhů, s 54 hlasy uspěl ten od KSČM, podle kterého potrvá nouzový stav do 12. prosince. „Ve Sněmovně zvítězil rozum a odpovědnost. Pokud se však nestane zázrak, dnešní debatu si zopakujeme za tři týdny,“ komentoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) rozhodnutí na Twitteru.

Poslanci pokračovali projednáváním zákona o evidenci skutečných majitelů. Část opozice tvrdila, že by mohl hrát ve prospěch premiéra Babiše v jeho sporu o podezření ze střetu zájmů. Zákon schválili, avšak s pozměňovacím návrhem Marka Výborného (KDU-ČSL), díky kterému se část týkající se svěřenských fondů vypouští. Podle tohoto zákona by měl být premiér označen jako spolumajitel Agrofertu.

Jako poslední se Sněmovna zabývala změnami v daňovém systému, nejspornější oblastí bylo zrušení superhrubé mzdy. Obě strany vládní koalice přišly s návrhy, Babiš chtěl zavést daň z příjmů 15 %, vicepremiér Hamáček prosazoval sazbu ve výši 19 %. Díky podpoře ODS a SPD zvítězilo ANO, státní rozpočet v důsledku toho přijde o daňové příjmy asi v hodnotě 87 miliard korun. Poslanci také odsouhlasili zvýšení slevy na poplatníka na průměrnou hrubou mzdu, jak navrhovali Piráti.

Anna Černá

Členská základna Pirátů kývla na návrh o možné koalici se STAN

Česká pirátská strana si odhlasovala vstup do jednání o nové koaliční smlouvě se Starosty a nezávislými (STAN). Z 1079 členů se jich 695 vyslovilo pro návrh, zapotřebí byla třípětinová většina. Po dvoudenním elektronickém hlasování, které skončilo v pondělí 23. listopadu a v němž účast činila 80 %, nastává měsíční lhůta určená k sestavení společné strategie pro volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Může se tak jednat o druhé seskupení parlamentních stran hned po tzv. „superkoalici“ ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

„Výsledek hlasování vnímám jako jasný signál, že deklarovaná spolupráce s hnutím STAN má smysl. Pokud se nám podaří vyjednat parametry spolupráce, můžeme společně bojovat o vítězství v blížících se sněmovních volbách a získat možnost prosazovat náš program ve vedení této země.“ Takto hodnotil na Twitteru aktuální situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle volebního průzkumu zpracovaného 15. listopadu pro Českou televizi agenturou Kantar CZ by se jednalo o partnerství dvou největších opozičních stran. Za ANO s 27,5 % skončili na druhém místě Piráti (21 %), následovaní STAN (11 %).

STAN si předsevzalo spojení s Piráty už v říjnu. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan okomentoval na Twitteru rozhodnutí slovy: „Jsem přesvědčený o tom, že kombinace zkušených Starostů a energických Pirátů je lékem na několikaletý marasmus našeho státu. Jako Starostové víme, a jsem přesvědčen, že Piráti to ví stejně tak, že do politiky musíte jít pro něco. Mít cíl. Hodnoty. Nestačí být proti něčemu nebo někomu.“

Jan Louženský

Potravinová sbírka pomohla lidem v tísni 440 tunami zboží

Solidarita je vždy ceněným projevem soudržnosti, o to více však v době koronavirové krize. Pomoci lidem ve složité životní situaci se proto rozhodly potravinové banky ve spolupráci s Českou federací potravinových bank. Sbírka se uskutečnila v supermarketech po celé České republice v sobotu 21. října od 8:00 do 18:00, velkoobchod Makro poté akci podpořil i v neděli. Celkem se vybralo na 440 tun zboží, což je nejvíc v historii.

Osobní odevzdání potravin a drogistického zboží v obchodě nicméně nebylo podmínkou, lidé stále můžou darovat i virtuální košíky s jídlem skrze internetové servery Rohlík.cz či iTesco. Výhodou této formy nákupu je její časová flexibilita, jelikož oba zmíněné online obchody přijímají potravinové dary až do 1. prosince.

„Jsem velmi rád, že jsme mohli tuto sbírku zařídit, protože to vidím jako bohulibou činnost. Přibývá více lidí v této pandemické situaci, kteří potřebují pomoci,“ prohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman během zahájení dobročinné akce před supermarketem Lidl v Praze 4. „A musím říct, že je dobře, když lidi jdou nakoupit trvanlivé potraviny, které potravinové banky potřebují, jako rýži, mouku, oleje či hygienické věci.“

Navzdory účasti více než 600 prodejen se předpokládá, že bude scházet na 500 tun jídla. Roli v tom hraje vzrůst poptávky kvůli přetrvávající epidemické krizi i zrušené jarní kolo sbírky. Průměrně lidé utratili 100 až 250 korun za nákup, což odpovídá údajům z předešlých let. Vláda poté rozhodla, že na sbírku přispěje částkou 20 milionů korun.

Komu vybrané potraviny posléze poputují? Primárně se bude jednat o skupiny ohrožené nedostatkem jídla, jakými jsou osamělí senioři, matky samoživitelky, nezaměstnaní, bezdomovci a lidé s minimální mzdou.

Ze zahájení Tereza Patricie Prokopová

Každá třetí potravina skončí v koši

Osmdesát čtyři procent Čechů vnímá plýtvání potravinami jako problém, neuvědomují si ale, že právě přes 40 % všeho vyhozeného jídla se znehodnotí na úrovni domácností. Nejvíce se vyhazují pečivo, zelenina, ovoce, přílohy, doma připravené jídlo či mléčné výrobky. Zhruba jedna třetina všech vyprodukovaných potravin skončí v odpadkovém koši, tvrdí účastníci online konference, kterou pod názvem Plýtvání potravinami, aneb jak neplýtvat, zorganizoval 23. listopadu Sociologický ústav Akademie věd ČR.

Příčinou je často neporozumění označení trvanlivosti či špatné skladování potravin ze strany spotřebitelů. Pojmy minimální trvanlivost a spotřebujte do si zaměňuje až polovina tázaných. Výrobci také z opatrnosti uvádějí kratší datum spotřeby, než je nutné. Aby lidé předešli vyhazování přebytečných surovin, Radka Hanzlová z Akademie věd radí, aby plánovali, nakupovali dle seznamu, vyhýbali se nákupům v akcích, zamrazovali, zpracovávali zbytky či nakupovali „ošklivky“. Výzkum Mendelovy univerzity v Brně provedený v devíti stech tamních domácností ukázal, že jedna osoba průměrně vyplýtvá 37,4 kg za rok. Nejvíce se vyhodí v sídlištní, pak vilové a nejméně v zástavbě na venkově, kde je větší pravděpodobnost zkompostování či zkonzumování zvířaty. Dále odhalil, že mladí lidé ve věku 18 až 29 let plýtvají desetkrát více než lidé starší 65 let. Poukázal, že plýtvání má souvislost s častým nakupováním ve velkém (nad 500 Kč), s měsíčním příjmem nebo s počtem členů rodiny.

Proti hladu, ale i proti plýtvání bojují potravinové banky, kterých je v ČR celkem patnáct. Letošní sbírka vybrala rekordní množství potravin, přesto tento zdroj tvoří jen desetinu zásob potravinových bank. Přes polovinu zásob představuje neprodané zboží svážené z obchodních řetězců.

Z online konference Klára Pukovcová

Jak panenky zachraňují životy. UNICEF připomíná dětská práva

Na Světový den dětí v pátek 20. listopadu odstartoval 18. ročník charitativní aukce panenek pro UNICEF, který se podobně jako spousta velkých akcí přesunul do online světa. Dražba na oficiálních stránkách organizace trvala až do úterý 24. listopadu, kdy ji zakončil rozhovor moderátora Karla Voříška s autory panenek v Českém muzeu hudby. Kromě nich zde byli přítomni hlavní partneři projektu, zatímco ostatní účastníci mohli závěr akce sledovat na streamu na YouTube kanálu UNICEF ČR.

V této čtyřdenní dražbě cena každé z panenek začala na 3 000 Kč, což je částka odpovídající nákladům na očkování pěti dětí proti šesti smrtelným nemocem. Jak už to ale na aukcích bývá, s přibývajícími přihazujícími stoupá i cena, takže se panenky často vydraží v desítkách tisíc. Minulý rok se za nejvyšší cenu vydražila panenka Mei, a to za 85 000 Kč, letos Zlatá panenka Patrika Eliáše a Gordany Glass za 65 000. Tentokrát se celkem vybralo 426 000 Kč, což je částka postačující k naočkování 710 dětí.

Letos se na aukci objevilo 26 děl českých umělců, designerů a návrhářů. Kromě panenek, které věnovali např. designérka Hana Zárubová, moderátor Aleš Cibulka či tým pořadu Sama doma, lidé mohli přihazovat i na obraz Jiřího Suchého nebo signovanou fotografii Jana Saudka. Moderátorka pořadu Sama doma Lucie Křížková ve Studiu 6 odhalila, jak osobní pro ni a její kolegy tvorba panenky byla. „Je to pro nás velmi symbolické. Panenčino jméno Stáňa jsme nevybrali náhodou, protože náš pořad v tomto roce velmi rezonuje smutným odchodem naší moderátorky Stáni Lekešové,“ řekla v rozhovoru.

Aukce však není jedinou akcí připomínající práva dětí. Stejně jako v New Yorku, Athénách či Sydney se i v českých městech rozsvítily některé budovy tyrkysovou barvou. V Praze to byly Karolinum, Petřínská rozhledna a Tančící dům, ale modrá se objevila i v Brně, Ostravě a Českém Krumlově. Český UNICEF také spustil portál Česko přeje dětem, na kterém lidé mohli zveřejňovat vzkazy dětem.

Nikola Kobzová

Nejdražší bankovka se vydražila za dvanáctinásobek ceny

Za 12 milionů a 100 tisíc se v pátek 21. listopadu prodala 5000Kč bankovka z roku 1919. Historických platidel se ale prodávalo mnohem více. Ona pětitisícovka je nejdražší vydraženou bankovkou u nás. Dlouho se vědělo pouze o sedmi kusech, v současnosti je jich známo 26, informuje iDnes.cz. O tuto bankovku se ale přeli zájemci už v předaukčním limitování, kdy si na aukčním portálu nastavili limit, kolik jsou za předmět ochotni dát. Už tady byl boj napínavý, s 33 příhozy od 12 klientů. Ti navyšovali vyvolávací cenu 1 milion korun. Částka 12 milionů 100 tisíc byla už dána před začátkem aukce, budoucí majitel ale byl i tak online, aby ho nikdo náhodou nepřehodil. A to se nestalo.

Dalšími historickými platidly, jež se taktéž na aukci, kterou pořádal server Bankovky.com, vyskytly, byly například bankovky – guldeny, krejcary, koruny – z habsburské monarchie, rakouského císařství až do konce Rakousko-Uherska z let 1759–1918. Z tohoto období může být zajímavá bankovka s nominální hodnotou 10 000 korun, která se prodala za osminásobek vyvolávací ceny, tedy za 32 tisíc korun. Dále bankovky z první republiky, mezi nimi právě i ta nejdražší. Velký nárůst v ceně zaznamenala i 500korunová bankovka z roku 1919, která navýšila svoji vyvolávací cenu 7,5krát, z 200 tisíc na 1,5 milionu. Další bankovky pocházely z protektorátu, z období Československa a dále již bankovky porevoluční z České i Slovenské republiky. Nakonec se nabízela polská, německá a maďarská platidla z našeho území z let 1938–45. Položek bylo celkem 570, aukce trvala přes tři hodiny.

Z období po roce 1989 se dražily i bankovky, které mohou být stále v oběhu. Běžně používané nebo už vyřazené dvaceti- či padesátikorunové bankovky z prvních či posledních sérií, s tiskovou chybou, převráceným vodotiskem nebo i úředně znehodnocené. Takové bankovky, které jinak můžeme mít v peněženkách, se dostanou i například na pětinásobek své původní nominální hodnoty.

Při běžném placení můžeme narazit i na desetikorunu z roku 1993, která má díky chybě v přípravě posunutou linii nad písmeny „Kč‟. Taková mince může v aukci zvýšit svoji hodnotu až 3000krát.

Michael Džindžichašvili

Alkohol působí jako amfetamin, zaznělo od expertů na tiskové konferenci

AquaLife Institut uspořádal v pátek 20. listopadu online tiskovou konferenci na téma Pití podle pravidel aneb Šťastné a veselé! Vystoupili na ní: Pavel Kohout, přednosta interní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nutriční specialistka Věra Boháčová a ředitelka AquaLife Institutu Klára Hálová. Hosté se sice věnovali zejména vlivu alkoholu na lidský organismus, ale také představili různá doporučení, jak se vyrovnávat s kocovinou. Načasování akce souviselo s blížícími se vánočními svátky a oslavami nového roku, kdy se konají různé sešlosti a lidé více konzumují alkoholické nápoje.

Docent Kohout hned na úvod mluvil o velkém významu alkoholu v české společnosti: „Je to naše nejakceptovanější droga a dnes už běžná součást naší gastronomie.“ Hovořil rovněž o setrvale stoupající spotřebě a spolu s nutriční terapeutkou Boháčovou popisoval jeho krátkodobý i dlouhodobý vliv na lidské tělo. V souvislosti s krátkodobými efekty přirovnali hosté alkohol k amfetaminu, jelikož může zklidnit i nabudit, případně tlumit úzkosti. Řeč přišla i na jeho vstřebávání, které je obecně pomalejší, než si mnoho lidí myslí.

Jako následky nadměrné dlouhodobé konzumace alkoholických nápojů zmínili diskutující zejména kardiovaskulární choroby, nádorová onemocnění slinivky, střev, žaludku nebo též cirhózu jater. „Časté je dnes u alkoholiků postupné rozvinutí neuropatie nebo demence,“ doplnil Kohout. Věra Boháčová rovněž poznamenala poměrně málo známý fakt, že destiláty i jiné produkty obsahující alkohol mají většinou velký obsah kalorií a jsou nevhodné pro osoby, které se snaží zhubnout.

Zazněly i obecné rady, jak se vyrovnat s kocovinou. „Nejlepší prevence kocoviny je samozřejmě vůbec nepít,“ nechala se slyšet Boháčová. Pro ty, kteří si i tak dají skleničku, je podle ní zásadní nepít nalačno a prokládat pití alkoholu obyčejnou vodou či minerálkou. Další vystupující poznamenali, že je důležité dobře se poté vyspat a další den se vyhnout pití kávy a tučným jídlům.

Z tiskové konference David Schalek

Vánoční strom už v Praze stojí, trhů se ale město nedočká

Na Staroměstském náměstí nově stojí vánoční strom. Do centra Prahy dorazil kolem 2:30 v noci z pondělí na úterý, aby se jeho stavění obešlo bez srocování lidí. Zůstane stát až do začátku ledna.

Smrk měří přes 17 metrů a Praze ho prodal majitel chaty v Kamenném Přívozu. O jeho pokácení se v neděli postaral několikanásobný mistr ČR v práci s motorovou pilou. Poté strom cestoval do Modletic u Prahy, odkud druhý den v nočních hodinách pokračoval na Staroměstské náměstí. Z důvodu zákazu nočního vycházení se stavěl bez přihlížejících. Bez větších hromadných akcí by se kvůli opatřením proti šíření koronaviru mělo obejít i jeho páteční zdobení a následné rozsvícení, které v minulosti přicházely sledovat tisíce diváků.

V důsledku protiepidemických opatření letos na Staroměstském náměstí nevypuknou ani tradiční vánoční trhy. Budou chybět dokonce i na Václavském náměstí a na náměstí Republiky. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) by se ale mohly konat menší trhy v jiných částech města.

Anežka Zemenová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Na Slovensku se jedná o dalším plošném testování, komplikuje to spor v koalici

Za uplynulý týden od 18. listopadu na Slovensku přibylo 11 616 případů nákazy při 133 216 testech (PCR i antigenních), podíl pozitivních je 8,71 %. V pondělí 23. listopadu zasedal slovenský ústřední krizový štáb, který schválil další plošné testování. Premiér Igor Matovič (OĽANO) mluví o trojkolovém povinném testování, které by se mělo uskutečnit ještě před Vánoci. O definitivní podobě testování se ale ještě bude jednat.

Situaci komplikují napjaté vztahy mezi premiérem a ministrem hospodářství Richardem Sulíkem (SaS). Premiér se den po jednání štábu na svém Facebooku vyjádřil, že pokud se situace nezmění, „nemá víc sil a chuť takto pokračovat dál” a nechce ,,neustále vyčkávat na výpady od bratra ve zbrani”. Zároveň však dodal, že doufá v obnovení jejich přátelství.

Ještě před krizovým štábem představil ministr hospodářství plán strany SaS, který obsahuje semafor opatření na regionální bázi. Ten předložila strana ke schválení konziliu odborníků, které má ale vlastní plán vytvořený ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a šéfem tohoto resortu Marekem Krajčím (OĽANO). SaS zároveň požaduje, aby plošné testování bylo dobrovolné.

V podobném duchu se vyjádřila prezidentka Zuzana Čaputová. „Pokud by se mělo realizovat celoplošné testování, budu toto rozhodnutí respektovat, považovala bych však za správné, pokud by se konalo na dobrovolné bázi,” uvedla.

Na vývoji situace a definování podoby plošného testování bude záviset i to, jestli se studenti druhého stupně základních škol a středoškoláci dostanou do konce kalendářního roku zpátky do lavic. Podle ministerstva školství štáb jednal i o novém návrhu, který však ministerstvo nebude medializovat před vyhodnocením jeho uskutečnitelnosti. Navrhuje též vytvoření mobilních testovacích jednotek, které by dokázaly dle požadavků ředitelů škol otestovat žáky, jejich zákonné zástupce a pracovníky škol., a to na základě dobrovolnosti.

Tereza Spáčilová

Ekonomika

Restauratéři očekávají propad tržeb o 70 miliard korun

Gastronomický sektor, jedna z oblastí nejvíc zasažených krizí, ztrácí na tržbách každým dnem 414 milionů korun. Na tiskové konferenci Svazu obchodu a cestovního ruchu to 19. listopadu řekl Jakub Špika, zástupce společnosti Nielsen, která poskytuje analýzy dat. Každý týden to činí téměř tři miliardy korun, a do konce roku by se tak mohly ztráty dostat až na 70 miliard korun.

Ani letní znovuotevření nekompenzovalo jarní propady, po kterých 2 % gastronomických prodejen znovu neotevřela a sektor zaznamenal na tržbách ztrátu 28,2 miliardy korun. U barů byl pokles příjmů největší a desetina jich znovu neotevřela. Oproti minulému roku se jejich tržby snížily o 42 %. Restaurace, které tvoří polovinu tržeb segmentu, pocítily propad o 23 %. Na ně jsou navázána další odvětví a jejich dodavatelé, kteří se ocitli ve stejné situaci.

Největší podíl na poklesu tržeb má Praha. Kraj tvoří 60 % cestovního ruchu Česka, a kromě ztráty zahraničních zákazníků škodí podnikům v hlavním městě i práce z domova. Podle odborníků je nyní situace horší než na jaře. Restauratéři ztratili naději na rychlé pominutí krize a dvě třetiny ztrát byli nuceni pokrýt z vlastních rezerv. Výdejní okénka jsou podle expertů příliš nákladná na provoz a tvoří tržbu asi jen 10 %. Restaurace, která je schopná uvařit až 400 jídel denně, jich dnes přes okénko prodá maximálně 50, uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Jejich jedinou výhodou je podle něj to, že pomáhají udržet zaměstnance v práci a zákazníkům ukážou, že je podnik stále na světě.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza předpokládá, že krizová situace změní gastronomický sektor už navždy. Řekl, že důležité bude vybudovat loajalitu zákazníků tak, aby se do podniku vraceli. Dále předpovídá, že se po krizi v restauracích objeví nová bezpečnostní opatření a takeaway se stane častější formou občerstvení.

Podle dat společnosti zajišťující pokladní systémy Dotykačka je otevřeno 39 % všech gastroprovozoven. Kromě restaurací opatření tvrdě zasáhla i cateringové podniky, kterým propadly tržby z důvodu zákazu hromadných akcí až o 80 %.

Z online tiskové konference Filip Vokoun

CzechTourism představil strategii na další roky

I přesto, že si dnes v Česku plánuje dovolenou jen málokdo, agentura CzechTourism seznámila 24. listopadu veřejnost se svými plány do roku 2025. Ještě vloni zaměstnával cestovní ruch téměř čtvrt milionu lidí a tvořil přibližně 3 % HDP. V této době ale patří k odvětvím, která pandemie koronaviru zasáhla nejvíce, a právě na tuto situaci potřebuje CzechTourism se svou strategií reagovat.

Podle vyjádření ředitele CzechTourism Jana Hergeta se plán bude dělit na dvě části. V té první se chce agentura věnovat vnitřním změnám ve firmě. Tedy zlepšit reakci na požadavky podnikatelů a regionů a přizpůsobovat se otevírání a zavírání hranic v souvislosti s vládními opatřeními. Za prioritu Herget také označil flexibilitu a rychlejší reagování na změny do budoucna, což souvisí i s vyšší mírou digitalizace.

V druhé části se CzechTourism zabývá Českou republikou. Chce pomoci s růstem regionálních ekonomik a výnosy veřejných rozpočtů, což pomůže udržet český turismus při životě. V kampani na příští roky se chce více zaměřit na lákání turistů z konkrétních subkultur, oproti plošné reklamě, kterou používal doteď. Jde například o cyklisty z Německa, milovníky opery z Japonska nebo fanoušky agroturistiky.

Hlavním cílem bude udržet Česko na mapě cestovatelů a podpořit regionální turismus, aby byl cestovní ruch co nejméně ohrožený i po konci pandemie.

Vojtěch Lang

Kultura

Cenu za architekturu získala skleněná roubenka Lasvitu

Česká komora architektů předávala v pondělí 23. listopadu výroční ocenění za nejlepší realizované stavby letošního roku. Hlavní cenu udělila mezinárodní porota Jiřímu Opočenskému a Štěpánu Valouchovi z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu budovy firmy Lasvit v Novém Boru. Jedná se o původně dřevěnou stavbu, kterou Opočenský s Valouchem obohatili o zcela novou část, jíž dominuje sklo. V projektu se tak snoubí tradiční prvky s moderními.

Pátý ročník České ceny za architekturu se konal v pražském Divadle Archa bez přítomnosti hostů. Přímý přenos z galavečera zprostředkovala na svém webu Česká televize. Celkem se o cenu ucházelo 191 děl. Porota pod vedením francouzského architekta Henriho Bavy pak měla za úkol vybrat laureáta z šesti finalistů, které společně s jednadvaceti dalšími pracemi nominovala architektonická komora v červnu letošního roku.

Mezi finalisty se dostaly také mateřská škola, rodinný dům, vinotéka, zemědělské dílny a revitalizace pražských náplavek. Kromě toho si architekti odnesli šest partnerských cen, mimo jiné Cenu ministerstva pro místní rozvoj a Cenu ministerstva průmyslu a obchodu.

Jakožto Výjimečný počin ocenila ČKA Davida Vávru, Radovana Lipuse a Renatu Vlčkovou za jejich televizní pořady Šumná města a Šumné stopy.

Z online udělování cen Filip Janota

Noc divadel trochu jinak – tentokrát už odpoledne a online

Kvůli pandemii se spoustu akcí přesouvá do online prostoru, a jejich organizátoři se tak snaží aspoň částečně nahradit to, co návštěvníci nemohou absolvovat naživo. Jednou z významných podzimních událostí kulturní sféry je Noc divadel, do které se jich v Česku zapojuje mnoho. Letos se 27 scén zúčastnilo online přenosu a další jinými způsoby.

Do vysílání se zapojilo jmenovitě třeba Divadlo Bez zábradlí, Národní divadlo Praha, z mimopražských Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Oskara Nedbala Tábor a jiné. Online verzi koordinoval Institut umění – Divadelní ústav IDU a konala se formou živého přenosu, který prokládaly krátké příspěvky.

V sobotu 21. listopadu se Noc odehrála pod příznačným názvem Divadlo tu bylo, bude a je (dnes celý den). Program na odpoledne a část večera byl bohatý: rozhovory s umělci, virtuální prohlídky výstav, interaktivní prohlídky divadelního zákulisí, hry, soutěžní kvíz, úryvky z inscenací i návštěvy divadelních zkoušek, debaty a dramaturgické úvody.

Moderátoři také připomněli výročí sta let od narození významného českého scénografa Josefa Svobody, zavzpomínali na něj třeba scénografka Helena Albertová a filmový střihač Jakub Hejna. Do letošního ročníku se zapojila některá divadla i jinak, třeba časově omezeným zpřístupněním některých svých her. Naivní divadlo Liberec uvolnilo na 24 hodin zdarma inscenaci Pouť krkonošská, Divadlo Spejbla a Hurvínka zase Hurvínkovu cestu do tramtárie.

Současná situace kultuře neprospívá, divadla vláda uzavřela více než před měsícem, 12. října. Noc divadel nicméně ukázala, že organizátoři dokážou být v online prostoru kreativní i za stávajících ztížených podmínek.

Magdalena Žohová

Jazzový festival uvedl špičky tuzemské scény

Protože současná opatření stále nepovolují kulturní akce, rozhodl se jazzový klub Jazz Dock uspořádat svůj nejprestižnější festival Jazz On5 online. V šesti večerech od 20. do 25. listopadu živě odvysílal koncerty současných předních jazzmanů přímo ze smíchovského klubu.

Součástí festivalu jsou tradičně umělci napříč žánry. Oceněným albem se pochlubilo trio kytaristy Davida Dorůžky, přední postavy české jazzové scény, dále vystoupila funková kapela Vikollejen, Ondřej Pivec a jeho Organic Quartet, smyčcové S.V.A. Trio, Ondřej Ruml a Matej Benko Quintet a svým originálním zvukem akci zakončila kapela Vertigo.

Všechny interprety si zájemci mohli poslechnout ve vysoké kvalitě prostřednictvím YouTube, Facebooku nebo oficiálního webu Jazz Docku zdarma nebo za dobrovolné vstupné, které přispívalo na podporu kapely, chod klubu a personál zařizující živý přenos. Během zimy uspořádá klub v rámci Jazz On5 další koncerty. Pokud to situace dovolí, tentokrát už s živým publikem.

Z online koncertu Kateřina Viková

Osobnosti diskutovaly o kultuře a její budoucnosti

Konference Střed zájmu: Kultura v nové realitě o nových možnostech kultury v budoucnosti daleké i blízké nastínila problémy současného umění i návrhy jejich řešení. Odehrála se v pondělí 23. listopadu a trvala od 10 do 16 hodin. Zaměřovala se především na životní prostředí a možnost práce v krizi způsobené pandemií koronaviru.

První ze tří bloků prezentoval pod názvem Změna společnosti environmentální témata. Podle diskutujících může kultura poukazovat na problémy se životním prostředím, udávat trendy a tlačit vládu ke zpřísnění emisních zákonů. Na tyto problémy poukázali filozofka Alice Koubová, ekonom Jan Bittner, ekologická ekonomka Naďa Johanisová a Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha.

Audit kultury, neboli panel druhý, řešil transformaci kultury v souvislosti s momentálními omezeními. Zároveň se zabýval otázkou, zda předtím přehřátá ekonomika neznačila i přehřátou kulturu, jinými slovy, jestli nebylo kultury před nouzovým stavem až moc. Zde do debaty přispěli ředitel Moravské galerie Jan Press, kreativní producent Yemi, umělecký šéf HaDivadla Ivan Buraj, dokumentarista Vít Janeček a kritička Anežka Bartlová.

Finální panel Perspektiva umělců přiblížil, jak momentálně žijí a (ne)tvoří samotní tvůrci. Prezentující vystupovali formou aplikace Zoom a diváci mohli sledovat přímý přenos na Facebooku organizací Kreativní Evropa a Institut umění – Divadelní ústav. Vysílalo se z plzeňského Depa 2015, kde událost moderovali Jana Návratová a Ondřej Cihlář.

Ivana Kozáková

Sport

Čeští fotbalisté porazili Slovensko a postupují do elitní skupiny Ligy národů

Co se ještě před týdnem zdálo téměř nemožné, je skutečností. Čeští fotbalisté postupují mezi elitu Ligy národů. V posledním skupinovém utkání porazili Slovensko 2:0 a výhra Izraele nad Skotskem posunula českou reprezentaci na první místo tabulky. To jí zajišťuje v příštím ročníku Ligy národů místo v elitní Lize A, kde se může střetnout s fotbalovými giganty, jako jsou Anglie, Německo, Španělsko a další.

Trenér Jaroslav Šilhavý vyslal do posledního letošního utkání úplně stejnou sestavu, která v předchozím zápase porazila Izrael. A byla to správná volba. Češi byli od samého začátku utkání velice aktivní, hned ve 3. minutě se dostal do šance Ondrášek a následně Matějů. Zdeněk Ondrášek byl v úvodu neudržitelný, v šesté minutě vyrazil jeho dělovku brankář Rodák do břevna. Slovenský brankář znovu podržel svůj tým za dalších deset minut, když nebezpečnou Ondráškovu hlavičku vyrazil výborným zákrokem mimo branku. Z další akce už ale kapituloval. Centr z rohového kopu v 17. minutě našel Tomáše Součka, záložník West Hamu potvrdil formu a přesnou hlavičkou k tyči poslal český tým do vedení. Do druhého poločasu musel Šilhavý vystřídat brankáře. Tomáš Vaclík měl na konci první půle zdravotní problémy a nahradil jej Tomáš Koubek. Ten předvedl nejdůležitější zákrok zápasu hned ve 49. minutě, když zlikvidoval střelu Pekaríka. Jednalo se o největší slovenskou šanci v zápase. V 55. minutě zvýšil na 2:0 Ondrášek a definitivně soupeři sebral naději na body. Slováci ve zbytku zápasu už nic nepředvedli, naopak mohli ještě inkasovat.

Česko v derby znovu porazilo Slovensko, tentokrát 2:0. Výsledek rozhodl o rozdílných osudech obou týmů. Česká reprezentace postupuje do Ligy A, naopak Slovensko sestupuje do Ligy C.

Jakub Cimburek

Sešívaní zůstávají na první příčce, Příbram stále bez výhry

Osmé kolo nejvyšší domácí soutěže, hrané od pátku 20. do neděle 23. listopadu, přineslo hned několik atraktivních utkání. Slavia si z Opavy po vysoké výhře 6:0 odvezla zasloužené tři body. Díky tomu je stále na prvním místě před druhou Spartou, které nevyšel zápas s Českými Budějovicemi. Jasnou výhru si připsala také Mladá Boleslav, zvítězila nad Pardubicemi 4:1. Plzeň nečekaně podlehla Zlínu 0:1 a Příbram nedokázala ani tentokráte zvítězit, se Zbrojovkou uhrála remízu.

Slavia se v první půli zápasu nejprve musela vzpamatovat z reprezentační přestávky. Vedla sice díky gólu Kúdery, ale Opava jí nedala nic zadarmo. Ze začátku měla psychicky navrch, protože lépe nastoupila do zápasu.

Gólová kanonáda ze strany sešívaných přišla až v druhém poločase. Kuchta svým prvním gólem v sezoně uklidnil hru v 53. minutě a o pět minut později přidal další a zvýšil na 3:0. Tím odstartoval žně, prosadili se pak ještě Bořil, Sima a Musa. „Výsledek vypadá na papíře jednoznačně, ale museli jsme si ho tvrdě odpracovat,“ komentoval zápas trenér Jindřich Trpišovský pro klubový web.

Překvapením kola byl nedělní zápas Sparty s Českými Budějovicemi. Sparťané nastoupili v dresech připomínajících ty ze třicátých let k příležitosti 127. výročí založení klubu. Ale ani nové dresy jim v zápase nepomohly. Na domácí půdě prohráli 2:4. Pro Spartu je to druhá prohra v řadě a ztrácí čtyři body na vedoucí Slavii.

Výsledky kola: Liberec – Jablonec 1:3, Mladá Boleslav – Pardubice 4:1, Bohemians – Teplice 2:0, Olomouc – Karviná 3:0, Opava – Slavia 0:6, Brno – Příbram 1:1, Zlín – Plzeň 1:0, Sparta – České Budějovice 2:4.

Josef Czyž

Čeští judisté skončili na domácím ME bez medaile

Letošní kontinentální šampionát v Praze, který se uskutečnil bez diváků, skončil pro české judisty neúspěchem. Olympijský vítěz Lukáš Krpálek nedosáhl v kategorii nad 100 kilogramů na stupně vítězů a obsadil dělené páté místo. Ze zbylých jedenácti českých reprezentantů jen tři postoupili alespoň do druhého kola. Na přípravu výběru měla vliv opatření spojená s koronavirem.

„Pro mě to bude obrovská motivace směrem k olympiádě. O to víc budu pracovat, aby byla medaile z Tokia. Musíme doufat, že všechna ta opatření pominou a budeme moci normálně cestovat, jak jsme zvyklí. Je vidět, že pokud budu chtít pomýšlet na olympijskou medaili, tak musí příprava vypadat úplně jinak,“ řekl Krpálek pro Lidovky.cz.

Úřadující mistr světa byl hlavní českou nadějí. Problematická příprava povětšinou v domácích podmínkách a přerušená jeho nákazou koronavirem se projevila na výkonech. Ve čtvrtfinále prohrál s Rusem Tamerlanem Bašajevem na ipon. Trojnásobný evropský šampion musel do oprav, kde porazil Orema Sassonema z Izraele. V boji o bronz českého borce dvakrát povalil na zem Gruzínec Guram Tushishvili a zápas skončil po dvou bodovaných technikách za 40 vteřin.

„Že čtyřikrát za závody upadnu na wazari, to se mi fakt nestává,“ řekl Krpálek. Příčinu nezvyklých chyb hledal trenér v nedostatečné přípravě, kdy Krpálek mohl vycestovat jen na soustředění do Turecka. „Pral se tam s devadesátkama, stovkama. Prostě s úrovní, kterou jsme byli schopni zajistit. Ale podobně těžký trénink, jako bývá v Japonsku nebo na kempech, kde se sjedou nejlepší judisté, Lukáš několik měsíců neměl,“ řekl Petr Lacina pro iDnes.cz.

Ve druhém kole skončila cesta šampionátem pro Věru Zemanovou, Jiřího Petra a Daniela Prokopa. Ostatní Češi vypadli hned na začátku.

Martin Bartošek

Jedna výhra a dost: Budějovice jsou stále na poslední příčce

Nováček extraligové sezony z Českých Budějovic nezažívá nejlepší start. Naopak. V tabulce patří jihočeským hokejistům poslední místo. A když už přerušili sérii porážek, dočkali se prvního vítězství a rozdrtili Vítkovice na jejich ledě 7:0, na vysoké vítězství nenavázali a připsali si jen další prohry.

Nad sílu Budějovic byl nejprve jeden z nejlepších celků ročníku z Třince. Na jeho ledě jen snižovaly a podlehly 3:6. „Přestože vítězství vypadá výrazně, tak když jsme měli nějakou slabší fázi, Budějovice byly velmi nepříjemné,“ uznal útočník Tomáš Marcinko.

Po deseti neúspěšných zápasech se Jihočeši vytáhli suverénní výhrou 7:0 ve Vítkovicích. Hvězdou zápasu byl kapitán Pavel Pýcha, který otevřel skóre v první třetině a připsal si ještě tři asistence. Klíčových bylo deset minut druhé části, v níž se hosté prosadili pětkrát. Extraligový debut zažil dvacetiletý obránce Ivan Lytvynov. „Hrálo se mi skvěle. Líp, než jsem od sebe čekal, což už znamená hodně,“ poznamenal. O tom, že si ho tým stahuje zpět z prvoligového Havířova, se dozvěděl den předem. Na vítězné vlně se Budějovice neudržely dlouho. Doma proti Liberci vedly, ale hosté skóre ještě v první třetině otočili. Vyrovnávací gól Daniela Voženílka a skvělé zákroky brankáře Jiřího Patery přinesly prodloužení a následně nájezdy, v nich se jako jediný prosadil útočník hostů Adam Musil a Budějovice si připsaly další porážku. A dobře pro ně nedopadla ani poslední dohrávka. Ačkoli Zlínu chyběl na covid pozitivně testovaný trenér Robert Svoboda a také čtyři útočníci, zaslouženě zvítězil 4:1.

Žaneta Levíčková

Český talent Gawlas na šipkařském Grand Slamu trápil favority

Hned dvakrát dělila osmnáctiletého českého reprezentanta Adama Gawlase od vítězství pouze jedna šipka. Jak v souboji se Simonem Whitlockem, tak i proti Ryanovi Searlovi ale minul, a ve skupině tak skončil poslední. Na svém prvním velkém turnaji od 16. do 24. listopadu v anglickém Coventry i tak zanechal dobrý dojem, když potrápil také dvojnásobného mistra světa Garyho Andersona.

Proti Létajícímu Skotovi, jak se Andersonovi přezdívá, sice začal lehce nervózně, ale favorit si nepohlídal závěr utkání a nabídl českému reprezentantovi šanci na srovnání na 4:4. Gawlas ji ale nevyužil a těsně podlehl 3:5. „Je smutné, co se stalo. První zápas p,roti svému vzoru jsem si představoval trochu jinak,“ řekl v rozhovoru pro iSport.cz Gawlas, který narážel nejen na neproměněné příležitosti, ale i na rozhovor, v němž ho jeho idol nařknul z podvádění.

Andersonovi vadilo údajné Gawlasovo hlasité dýchání, které ho rušilo. Ostatní hráči se ale postavili za českého mladíka. „Glen Durrant, James Wade, Dimitri van den Bergh – ti všichni za mnou druhý den přišli a ptali se mě, jestli jsem v pohodě,“ líčil Gawlas. „Bylo to od nich hezké, že člověku, který je na úplném začátku, dali tolik rad a motivovali ho.“

A motivace byla na Gawlasovi znát. Se Searlem sice prohrával už 0:3, ale vrátil se a za stavu 4:4 útočil na vítězství. Znovu ale nedokázal zakončit a Searle chybu potrestal. Do třetího utkání vletěl Gawlas s výborným průměrem přes 100 bodů na tři šipky. I když už postoupit nemohl, vedl nad dalším hráčem TOP20 Whitlockem 4:0 a mířil za čestným úspěchem. Nervozita mu ale závěr pokazila a Whitlock vydřel výhru 5:4. „Smutný ale nejsem, předvedl jsem toho hodně,“ řekl nejmladší účastník turnaje.

Jonáš Stoilov

Počasí

Nadprůměrné teploty vystřídaly ranní mrazíky

Počasí do poloviny minulého týdne připomínalo spíš babí léto než polovinu podzimu. V odpoledních maximech dosahovaly teploty 12 °C s jasnou až polojasnou oblohou na celém území České republiky. Po přechodu studené fronty ve čtvrtek se ale výrazně ochladilo a víkend přinesl polojasné až oblačné počasí s ojedinělými přeháňkami, od středních poloh smíšenými či sněhovými.

Poslední listopadový týden poskytne další ochlazení doprovázené slabým větrem, ranními a dopoledními mrznoucími mlhami. Meteorologové vydali výstrahu, neboť se na silnicích můžou v nočních a ranních hodinách tvořit námrazy, při mrznoucím mrholení i slabé ledovky. Obloha by měla být ke konci týdne ponejvíc oblačná až zatažená se slabým deštěm, ve vyšších polohách i sněhem. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 9 °C, noční se budou pohybovat od +2 do -2 °C.

Karolína Šimečková