3. prosince 2020, Carolina č. 987

události od 25. listopadu do 2. prosince


Z domova

Česko rozvolní opatření. Otvírají se restaurace či obchody

Česká republika přechází od 3. prosince z čtvrtého protiepidemického stupně na třetí. V omezeném režimu se tak otvírají obchody, restaurace a služby, taktéž skončil zákaz nočního vycházení. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) změnu oznámil v neděli 29. listopadu na tiskové konferenci po mimořádném vládním jednání.

Zprvu kabinet uvažoval o uvolnění opatření už v pondělí. „Rozhodnutí posunout to na čtvrtek je kompromisní, aby se všichni, kteří budou otevírat, mohli připravit,“ uvedl místopředseda vlády a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Dle vládních odhadů přetrvá třetí stupeň až do Vánoc.

Podle nových opatření mohou stravovací zařízení otevřít do deseti hodin večer, u jednoho stolu smí sedět nejvíc čtyři lidé při maximálním naplnění 50 % kapacity. Stravovací zóny v obchodních centrech dál vydávají jídlo pouze s sebou. V obchodech stále platí omezení jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních a mohou být otevřeny i v neděli. Rozvolnění opatření se ale netýká škol. Ty se navzdory tomu, že stupeň pohotovosti odpovídá třetímu stupni opatření, budou nadále řídit dle čtvrtého stupně až do 7. prosince.

S ohledem na advent vláda sice nedoporučila, ale ani nezakázala vánoční trhy. „Rozhodnutí je na jednotlivých krajích,“ uvedl Havlíček. Kabinet neomezil ani tradici mikulášské trojice. „Mikuláši a čerti budou muset dodržovat stejná pravidla jako pozemské bytosti,“ dodal Blatný pro TV Nova.

Kamila Plzáková

Denní přírůstky covid-19 klesají, v nemocnicích je méně pacientů

Denní počty prokázaných případů nemoci covid-19 v Česku za posledních sedm dní nadále klesají. V úterý 1. prosince odhalily testy 5176 pozitivních osob, zhruba o 700 méně než před týdnem. Stoupá naopak počet aktivních případů, k úterý jich podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo téměř 65 tisíc. Nejvyšší týdenní čísla zaznamenaly laboratoře na Havlíčkobrodsku, nejnižší evidovaly v okrese Cheb.

Za posledních sedm dní klesly také počty nakažených pacientů v nemocnicích, z 5 210 na pondělních 4 741, z nichž 675 vyžaduje intenzivní péči. Ministerstvo proto minulý týden zrušilo zákaz plánované péče. „Nemocnice ale musí být připravené, aby v případě potřeby byly schopny přizpůsobit svou činnost opět zvýšenému počtu pacientů covid-19,“ upozornil v pátek náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Mírně pozitivní trend vykazuje procento pozitivních testů z prvotestů, které se od minulé středy třikrát dostalo pod 20 %, což je ale stále poměrně vysoká hodnota. Zároveň však laboratoře provádějí méně testů, v týdenním srovnání klesl jejich počet o více než 40 tisíc. Snižují se i počty úmrtí s onemocněním covid-19, denně jich statistici zaznamenají okolo 100.

Od čtvrtka 3. prosince platí v Česku třetí stupeň protiepidemického systému. Vláda o tom rozhodla v neděli na základě indexu rizika, který se v zemi drží na hodnotě 57. Situace v krajích se ale různí. Zatímco Praha má skóre 42, Olomoucký kraj 74.

Šimon Rogner

Spor o daně: Devastuje stát, vyčetl Hamáček ODS. Demagogie, reagoval Fiala

V otázce výše daní se ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček střetl s místopředsedou Sněmovny a předsedou ODS Petrem Fialou. Hamáček v nedělním pořadu Partie na TV Prima například Fialovi vyčetl, že si jeho strana pouze „splnila svůj sen o rovné dani“ a v důsledku toho zdevastuje nejen stát, ale i kraje a obce. Předseda ODS naopak přístup ČSSD ke zvýšení slevy na poplatníka a snížení sazby označil za demagogický.

Vyhrocenou debatu vyvolalo téma hlasování o daňovém balíčku a zrušení superhrubé mzdy. ANO společně s ODS a SPD odhlasovaly sazby z hrubé mzdy 15 a 23 procent. ČSSD návrh nepodpořila, naopak předložila vlastní úpravu: 19 a 23 procent a zvýšení slevy na poplatníka měsíčně z 24 840 na 30 000 korun. Sněmovna schválila nakonec variantu Pirátů na na 34 125 korun. Hamáček v pořadu uvedl, že schválený balíček přinese „totální destrukci státního i veřejných rozpočtů“. Současná úprava by měla dopad až 130 miliard korun.

„Na tom hlasování se krásně ukázalo, jak bude fungovat případná koalice ODS a hnutí ANO, ukázalo se, že hnutí ANO, když je potřeba, tak se velmi rychle vrací ke svým pravicovým základům z počátku toho hnutí,“ uvedl předseda ČSSD. „Kdybychom neměli roušky, tak by lidé viděli, jak se teď usmívám,“ reagoval Fiala. Uvedl, že díky nižším daním se dostane více peněz k lidem, kteří s nimi budou moci nakládat, a to rozhýbe ekonomiku. Podle Hamáčka je však návrh nespravedlivý, protože pomáhá nejvíc těm nejbohatším.

Alena Harciníková

Piráty povede do příštích sněmovních voleb Ivan Bartoš

Piráti si po čtyřdenním hlasování zvolili celostátního lídra pro parlamentní volby v roce 2021. Stal se jím už počtvrté stávající předseda Ivan Bartoš. Ve stranickém referendu získal 95 % odevzdaných hlasů (530 z 556), přičemž potřeboval nadpoloviční většinu. Bartoš se tím stal i hlavním kandidátem strany na premiéra.

Hlasování o budoucím lídrovi strany začalo 27. listopadu a skončilo 1. prosince v pozdních večerních hodinách. Krajské organizace měly možnost navrhovat kandidáty až do 24. listopadu. Ivan Bartoš byl jediným, kdo nominaci krajů přijal.

„Jsem hluboce vděčný za důvěru, kterou ve mne členové strany již počtvrté vložili a slibuji, že tento závazek nezklamu,“ komentuje výsledek hlasování Bartoš. „Rádi bychom naše vize a přání našich voličů prosazovali příští rok i ve vládním angažmá. Jsme si dobře vědomi velké zodpovědnosti, kterou taková role přináší, proto k ní přistupujeme s velkým respektem, pokorou a promyšlenou vizí. Ve vedení této země chceme začít psát její novou, lepší budoucnost.“

Aneta Hamerníková

Lékaři apelují na prevenci při příležitosti Dne boje proti AIDS

Česko patří v počtu nově diagnostikovaných i v celkovém množství nakažených virem HIV k zemím s nejnižším výskytem. Letos přibylo 221 nových případů, současně však 15 lidí na AIDS zemřelo, každoročně přichází 15 % pacientů až v rozvinutém stádiu. Na rizika i možnou prevenci upozorňuje Den boje proti AIDS. „Je to velmi významná problematika a je nutné se jí věnovat i v této době, kdy veškeré síly upínáme na covid,“ prohlásila při jeho příležitosti 1. prosince hlavní hygienička Jarmila Rážová.

„Česká republika je ve velice příznivé situaci, od roku 2016 počty nově nakažených klesají,“ řekl Vratislav Němeček ze Státního zdravotního ústavu. Ze studií vyplývá, že z celkového počtu 3801 HIV pozitivních tvoří více než 85 % muži. „Nejvíce pacientů se zpravidla nakazí při homosexuálním pohlavním styku,“ poznamenal Němeček, „v poslední době ale přibývá nakažených i z heterosexuálního“. Ten je častější u nakažených cizinců, jejichž počet roste.

Němeček upozornil na nutnost včasného zachycení a zahájení léčby, což eliminuje přenos nemoci i možné zdravotní následky. „Každý den diagnostikujeme 12 nově zachycených lidí se sexuálně přenosným onemocněním, proto se zaměřujeme především na prevenci,“ apelovala lékařka Hana Zákoucká. Význam prevence a testování zdůrazňují aktivity jako Evropský týden testování (20. až 27. listopadu) a Hrou proti AIDS. Současnou situaci komplikuje koronavirová pandemie, přesto stále mají lidé možnost se testovat. Odborníci to dokonce doporučují a varují před rizikem duální infekce.

Ema Polívková

O střechu nad hlavou ve stáří se bojí třetina lidí, říká průzkum Charity

Zatímco jen čtyři procenta lidí si myslí, že je bydlení v České republice dobře dostupné, hned polovina se obává, že ho pro své potomky nesežene. Názory populace zjišťoval průzkum agentury Median, který vytvořila pro Charitu ČR a katolickou církev. Bydlení je pro Čechy velkým tématem už dlouho a situaci ještě zhoršila pandemie.

Celkem 71 % respondentů uvedlo, že hodnotí jeho dostupnost velmi špatně nebo špatně, nejhůře dopadly Praha a střední Čechy. Každý osmý člověk se obává, že bude muset v následujícím roce současné prostory opustit, v případě nájemníků se toho bojí dokonce každý čtvrtý. Téměř třetina pak má obavy, kde bude ve stáří žít.

„Vytváří se nám určité sociální bubliny. I napříč jimi jde ale solidarita. Až devadesát procent lidí si myslí, že by pro nejpotřebnější mělo vzniknout sociální bydlení,“ uvedla na tiskové konferenci 26. listopadu socioložka České biskupské konference Kateřina Pulkrábková. Jako řešení této krize uvedlo 69 % lidí novou výstavbu na území celé republiky, 65 % by souhlasilo s přijetím zákona, který by zaručil dostupné bydlení pro zranitelné skupiny obyvatel. Stejná část lidí by podpořila sociální byty pro lidi v nouzi a 62 % rozvoj družstevního vlastnictví.

Ohroženi jsou rovněž lidé s hypotékou, což je zhruba třetina těch, kteří bydlí ve svém. Odklad splátek hypotéky v letošním roce už využila téměř desetina z nich. Do konce října si u bank odložilo splátky úvěrů 270 tisíc rodin, řada lidí si vyjednala odklad nájemného.

Charita ČR je největším poskytovatelem sociálních služeb v Česku. Průzkum pro ně v září provedla agentura Median, zapojilo se do něj přes tisíc lidí nad 18 let.

Dana Koubková

Praha upravuje pomoc pro lidi bez domova i s ohledem na covid-19

Pro lidi bez přístřeší znamená zima doslova boj o přežití, s čímž se na území Prahy vypořádává systém vládních i neziskových organizací, například Centrum sociálních služeb Praha či R-Mosty. Situaci však výrazně ztížila pandemie koronaviru. Radní hlavního města Milena Johnová (Praha sobě) v této souvislosti ocenila spolupráci organizací či Krajské hygienické stanice, kritizovala však kroky státu.

Systém podpory lidí bez domova se podle Johnové letos upraví kvůli protiepidemickým ochranným opatřením. „Snížila se kapacita jednotlivých míst, ale zvýšil se jejich počet. Je to proto, aby se snížilo množství lidí na jednom místě a zároveň riziko šíření nákazy covidem-19,“ vysvětlil Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha.

Tradiční fungování rozšířila celotýdenní noclehárna, vedle ní i centra pro ošetření lidí bez domova a několik dalších zařízení. Kapacity denních center se od prosince také navyšují. Plán Prahy zaměřený na sociálně slabé v zimním období má trvat od začátku prosince až do konce března. „Jediné, co nám chybí, je koordinační role státu,“ upřesnila Johnová na tiskové konferenci ve středu 25. listopadu. Kritizovala pomalejší vyplácení dávek a další problémy spojené s administrativou. Podle ní se také v důsledku nákazy novým typem koronaviru dostalo na ulici více než 10 % lidí z těch, kteří od jara přišli o práci. Ubytování osobám bez přístřeší proto poskytují rovněž humanitární hostely.

David Strnad

V Křišťálové lupě bodovaly DVTV, Kulatý stůl či program Hlídač státu

Cenu popularity, označovanou jako nejatraktivnější, si v rámci letošního vyhlášení Křišťálové lupy odnesla DVTV. Stejného úspěchu dosáhla i loni, zato v kategorii Zpravodajství a publicistika vítězství neobhájila. Tentokrát patří Seznam Zprávám. Křišťálová lupa coby Cena českého internetu pro nejzajímavější nové projekty či služby se předává už od roku 2006, pro letošek se přesunula do online prostoru.

Projektem roku se stal start up týmu technologických firem a IT nadšenců Covid19cz, pod kterým se vyvíjejí programy na pomoc v boji proti pandemii, ty se poté představují vládě jako možná řešení. Mezi ně se řadí infolinka 1212, tracking v mapách nebo aplikace eRouška. Osobností roku se stal Michal Bláha, zakladatel informačního portálu Hlídač státu s databází institucí, osob a programem K-Index, indexem korupčního rizika, jenž znázorňuje míru rizikového faktoru daného subjektu.

Křišťálová lupa letos poprvé vyzdvihla také Podcast roku. Uspěla show U Kulatého stolu, projekt Martina Klesnila a Patrika Fialy. Dvojice se proslavila pořadem Temnota pro Televizi Seznam, kde poukazovala na podvody pražských taxikářů či týrání zvířat v množírnách.

Anticenu, již uděluje odborná porota bez hlasování veřejnosti, získal jako obvykle státní projekt, letos za selhání při zavedení Chytré karantény. I ostatní pozice této kategorie obsadily další nezdary vlády jako například nedávná aukce 5G kmitočtů či nakupování roušek z podvodných obchodů.

Anna Helclová

Lékař, astronom nebo spisovatel: Noc vědců představila široké využití robotů

Člověk a robot, to bylo téma letošní Noci vědců. Odborníci z celé republiky během ní ukázali jejich využití v medicíně, astronomii, zemědělství a dalších oborech; věnovali se také budoucnosti umělé inteligence a jejího vztahu k člověku. „Při vhodné dělbě práce zvládnou člověk a umělá inteligence to, co by ani jeden z nich nezvládl samostatně,“ uvedl Rudolf Rosa z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Diváci mohli 27. listopadu zhlédnout přednášky o využití robotizace při rehabilitaci, v mikrochirurgii, například při léčbě neplodnosti, nebo o využití 3D tisku při výuce anatomie. Součástí programu byla i prezentace věnující se pomoci robotů při testování na covid-19 a ochraně před nemocí. Roboti ukázali přínos také v oblasti astronomie. Nezanedbatelná je jejich role při průzkumu Marsu nebo Jupiteru, vědci mluvili také o robotických dalekohledech.

Z příspěvku Národního zemědělského muzea se mohli diváci dozvědět, jak se robotizace používá k výrobě piva či jak přispívá k ochraně rostlin. Umělá inteligence dokáže například monitorovat stav porostů, chránit rostliny před škůdci nebo diagnostikovat původ různých chorob. Program obohatila i přednáška o literatuře psané umělou inteligencí, odborníci zde předvedli automaticky vygenerovanou sbírku básní nebo divadelní hru. Noc vědců se už od roku 2005 zaměřuje na popularizaci vědy a techniky. Kvůli světové pandemii se její termín posunul ze září až na konec listopadu. Akce se uskutečnila online po celé republice, zapojilo se do ní asi 50 institucí.

Barbora Ekrtová

Rozvoj umělé inteligence i bezpečnosti spotřebitelů

Umělá inteligence se rozvíjí a učí vlastními silami. S tím přicházejí rizika spojená například se zneužitím dat uživatelů a vyvstává otázka, zdali jsou stávající pravidla bezpečnosti dostatečná. Na druhou stranu vzniká mnoho programů a strategií, které mají posunout vývoj této oblasti v Česku dál.

„Jsme svědky prudkého rozvoje těchto technologií,“ řekl programový ředitel Libor Dupal na tiskové konferenci Sdružení českých spotřebitelů ve čtvrtek 26. listopadu a upozornil, že regulace by neměly být pouze na národní úrovni, ale minimálně na evropské. Evropská komise momentálně pracuje na několika dokumentech, které uživatelům zajistí vyšší bezpečnost.

Ředitel Odboru digitální ekonomiky a chytré specializace MPO Daniel Všetečka představil program Digitální Česko a strategie na rozvoj technologií. Mezi hlavními tématy je bezpečnost a ochrana, výroba, financování inovativních oblastí nebo soutěž na evropské úrovni. „Chceme vrátit Českou republiku mezi špičku nejvyspělejších zemí,“ uvedl Všetečka. Všechny tyto cíle by se měly uskutečnit v horizontu deseti let.

Sdružení českých spotřebitelů dělalo během minulého měsíce anketu veřejného mínění o umělé inteligenci. Z výsledků vyplynulo, že mnoho lidí o umělé inteligenci ví velmi málo.

Hana Saxová

Drážní promenáda spojí Vršovice a Strašnice

Z míst, kde po 150 let jezdily vlaky z Prahy do Benešova, brzy zmizí koleje a nahradí je nová drážní promenáda. Povede v úseku mezi Zahradním Městem, Strašnicemi a Vršovicemi a sloužit má především pěším a cyklistům. Nový projekt představili zástupci hlavního města ve čtvrtek 26. listopadu.

Půjde o dva několik kilometrů dlouhé pásy obklopené zelení. Součástí stezky zůstanou i některé prvky železnice jako vzpomínka na původní trať. Tu nahradí čtyřkolejný koridor s dvěma novými zastávkami Eden a Zahradní Město.

„Promenáda má působit velkoryse, klidně a minimalisticky, z hlediska orientace intuitivně a přehledně. Tvaroslovím i materiály má být soudobá a současně se přitom odkazovat na železniční minulost. Základními materiály jsou světlý beton, rezavě probarvený asfalt, štěrk a korodovaná ocel,“ popsal hlavní architekt Tomáš Cach.

Stavba by měla začít v roce 2022 a skončit nejpozději do dvou let. Moderní promenádu spojí tři nově vzniklé lávky, kromě toho se bude rekonstruovat i historický most. Projekt vyjde na 200 až 300 milionů korun.

„Propojili jsme různé inspirace z newyorské High Line, pařížské Promenade Plantée s nizozemskými cyklistickými dálnicemi a německými městskými parky z železničních brownfieldů v jednom. Praha bude mít zase o jeden světový unikát navíc,” uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Naneta Jiráková

Spotřeba potravin v roce 2019 překonala historické maximum

Češi spotřebovávají stále více potravin. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla průměrná hodnota 796,5 kilogramů na obyvatele za loňský rok ve srovnání s předchozím obdobím o 6,9 kg a je nejvyšší od roku 1993. Proti němu se zvedla o 65,5 kg.

Více se konzumovaly ryby, hovězí maso, kravské mléko, máslo, brambory nebo cukr. Nárůst hodnot zaznamenal ČSÚ také u piva a lihovin. „Historicky nejvyšší spotřeby na obyvatele bylo loni dosaženo u spotřeby rýže, a to 6,7 kg, dále u drůbežího masa 29,0 kg, sýrů 13,8 kg, ostatních mléčných výrobků 35,2 kg a jižního ovoce 37,5 kg,“ řekla na tiskové konferenci ČSÚ Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví. V porovnání s předcházejícím obdobím naopak lidé méně jedli vejce, chleba a zeleninu, meziročně také klesla konzumace nealkoholických nápojů, minerální vody, nebo cigaret.

Data, která ČSÚ zveřejňuje vždy v listopadu nebo prosinci, ale neobsahují pouze reálně zkonzumované potraviny. „Spotřeba se počítá bilanční metodou na základě znalostí o tuzemské výrobě včetně samozásobení, zásobách, pohybu zemědělských komodit i potravinářských výrobků přes hranice. Kalkulované množství zahrnuje také možné potravinové ztráty a odpady, které jsou odhadovány až na jednu třetinu spotřeby,“ uvedl předseda ČSÚ Matěj Rojíček.

S tématem souvisí potravinová soběstačnost, tedy podíl výroby a spotřeby na obyvatele. Česká republika je soběstačná v produkci hovězího masa, mléka, obilovin nebo cukru. U piva se dlouhodobě pohybuje nad hranicí 100 %, v minulém roce dosáhla hodnoty 122 %. Samostatnost ČR naopak ztrácí hlavně u ovoce a zeleniny – jablek, mrkve nebo zelí. Přestože konzumace brambor narostla o 2,7 %, jejich sklizeň dlouhodobě spíše klesá. Podobně je poptávka po potravinách vyšší než jejich výroba u vajec, rajčat nebo cibule. Závislost na dovážených produktech tak celkově roste.

Veronika Marcinková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Šéfem nové strany Hlas-SD se stal expremiér Pellegrini

Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini se podle očekávání stal předsedou nově vzniklého uskupení Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD). O víkendu o tom rozhodl ustavující sněm. Partaj, kterou založil Pellegrini spolu s dalšími třemi poslanci parlamentu po odchodu z někdejší vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica, je podle průzkumu aktuálně nejoblíbenější v zemi.

„Ve společnosti vládne napjatá atmosféra. Vládní rozhodnutí jsou často charakterizována chaosem, amatérismem, nezkušeností. Proto jednou z priorit strany Hlas-sociální demokracie musí být, že ji bude reprezentovat profesionalita a odbornost,“ řekl Pellegrini po sněmu, který se kvůli koronavirové pandemii uskutečnil online formou. Hlas-SD chce podle něj podpořit návrh na vypsání referenda o předčasných volbách, který už dříve předložil Směr. Pellegrini však upozornil, že bude vyžadovat širší shodu ohledně plebiscitu.

Delegáti kromě předsedy zvolili i tři místopředsedy a část užšího vedení. O dalších členech se rozhodne na řádném sněmu příští rok v březnu.

Pellegrini se stal premiérem v březnu 2018. V čele kabinetu vystřídal svého tehdejšího stranického šéfa Fica, který rezignoval z důvodu politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. V květnu pak Pellegrini vyzval Fica, aby funkci opustil. Nakonec ale ohlásil odchod ze strany a založil vlastní subjekt.

Hlas-SD se už v říjnovém průzkumu veřejného mínění agentury AKO dostal s preferencemi 18,8 % do čela. Předběhl tak nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče, které vyhrálo poslední parlamentní volby.

Adéla Snopová

Slovensko bude na hranicích ověřovat negativní testy. Ruší se výjimky

Při příjezdu na Slovensko bude nutné prokázat se negativním testem na covid-19. Nové opatření oznámil tamní ministr zdravotnictví Marek Krajčí během páteční tiskové konference. Změny na hranicích nabudou platnosti 7. prosince.

Přísnější režim se doposud nevztahoval na studenty a pendlery. Nově se všechny výjimky zruší. Omezení však nepostihne osoby, které budou přes Slovensko pouze přejíždět. „Přes hranice stále přijíždí množství lidí, kteří mají výjimky. Bude povinnost pro všechny lidi, kteří dosud nepotřebovali mít u sebe žádný test, mít u sebe alespoň výsledek antigenního testu ne staršího než dva týdny,“ shrnul Krajčí na konferenci. Dodržování opatření prověřuje policie pouze náhodně.

Na Slovensku přibylo za poslední dva týdny ve srovnání se sousedními zeměmi při přepočtu na obyvatele nejméně nakažených, například ve zmiňovaný pátek 27. listopadu 1953 nakažených. Krajčí však očekává, že se pozitivní trend může změnit a opět začne růst počet infikovaných.

Julia Pátá

Ekonomika

Daňový balíček stále není vyřešený, prezident ho bude vetovat

Diskuse o daňovém balíčku nekončí. Po schválení Poslaneckou sněmovnou o něm bude nyní jednat Senát, o souhlasu, či vrácení rozhodne 10. prosince. Prezident Miloš Zeman na úterní schůzce s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) uvedl, že balíček v současné podobě bude vetovat, a to kvůli pozměňovacímu návrhu, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka na 34 125 korun. Na Twitteru to oznámil mluvčí Jiří Ovčáček. Schillerová následně sdělila, že názor hlavy státu uvede v Senátu a dodala, že k jakýmkoliv návrhům na zvýšení bude mít zamítavý postoj. „Měla jsem k němu negativní stanovisko i předtím, zůstanu u svých názorů,“ dodala pro Seznam Zprávy.

Někteří senátoři berou prezidentovo oznámení veta jako předčasné. Předsedkyně klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková ho hodnotí jako nevhodné zasahování. „Bohužel zájem o ČR a její budoucnost, především z hlediska finanční udržitelnosti, je mimo toto jednání a rozhodování a zájem jak prezidenta, tak premiéra,“ uvedla pro ČTK. V případě vrácení balíčku Senátem rozhodne o jeho finální podobě Sněmovna pravděpodobně v týdnu před vánočními svátky.

Balíček schválila dolní komora 20. listopadu, už tento proces ale provázely spory, a to především mezi vládními ANO a ČSSD. ANO se nakonec bez koaličního partnera obešlo a s podporou opozičních ODS a SPD prosadilo při zrušení superhrubé mzdy sazby daně z příjmů 15 a 23 procent.

ČSSD chtěla 19 a 23 procent a zvýšení daňové slevy na poplatníka ze současných 24 840 na 30 000 korun. Sněmovnou vedle uvedených změn prošel ale pirátský návrh na zvýšení slevy na 34 125 korun, vůči kterému se vymezil i prezident. Obě opatření představují v součtu dopad na státní rozpočet ve výši 130 miliard korun.

Timon Láska

Zadlužení bude nejvyšší za sedm let. Může za to koronavirus, tvrdí Faltýnek

Podle střednědobého výhledu ministerstva financí na roky 2022 a 2023 by měl státní dluh stoupnout bezmála na 3 biliony korun, což vzhledem k HDP znamená nárůst z 29 % téměř na 47 %. Procentuální podíl přitom od roku 2013 až do loňska klesal. „Přišel virus a všichni skáčou,“ reagoval Faltýnek v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT. Spolu s ním diskutovali jeho protějšek z KDU-ČSL Jan Bartošek a poslanec za KSČM Jiří Dolejš.

Faltýnek argumentoval právě rostoucím dluhem sousedních zemí a srovnával například absolutní hodnoty zadlužení Česka a Německa. „Ostatní země EU se budou pohybovat mezi 60 a 85 %,“ dodal. Nejen samotný státní dluh, ale především absenci vize do dalších let kritizoval Dolejš. Naznačil tak, že KSČM, o kterou se vládní koalice při důležitých hlasováních opírá, nemusí podpořit návrh státního rozpočtu na následující rok ve stávajícím znění. Hrozí tedy, že Česká republika započne rok v rozpočtovém provizoriu.

Debata se pak znovu stočila ke snižování daní, které kritizoval i Bartošek: „Roztlačili jste vagon z kopce a odmontovali mu brzdy. Budou to platit naše děti,“ komentoval postup vlády. „Viním ANO jako vládní stranu,“ reagoval na Dolejšovu poznámku, že na vývoji situace se podílela i opoziční ODS, když na rozdíl od komunistů podpořila návrh premiéra Babiše na snížení daně z příjmů na 15 % a 23 %.

Filip Svoboda

V Česku jsou stále desetitisíce domácností s dětmi bez počítače

Přístup k internetu mají více než čtyři pětiny českých domácností, v obdobné míře jsou v nich zastoupeny i počítače, notebooky či tablety. Zjištění vyplývající z jarního šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejnili ve středu 25. listopadu.

K internetu je připojeno 82 % domácností, tablet, počítač nebo notebook jich vlastní 79 %. Nejmenší podíl je v Ústeckém a Karlovarském kraji a v nižších socioekonomických vrstvách. Přestože čísla ovlivňuje i generace starších 65 let, která používá uvedenou techniku méně, stále se v Česku nachází asi 76 tisíc dětí, které žijí v rodinách bez počítače a tabletu a 2 % rodin nemá připojení k internetu.

V oblasti prodeje přes internet šetření ukázalo strmý růst související s koronavirovou pandemií. Už většina populace (54 %) pořizovala oblečení, jídlo z restaurací, potraviny, drogistické zboží či sportovní potřeby online. „Potraviny si během sledovaných tří měsíců nakoupilo 13 % osob. Stejný podíl si přes internet objednal jídlo z restaurací či fastfoodů. Oblečení nebo obuv si koupilo online 30 % osob. Byla to nejčastější položka na internetu, stejně jako v několika předchozích letech,“ uvedl v tiskové zprávě Marek Rojíček, předseda ČSÚ.

Statistický úřad také zjišťoval, jak jsou na tom Češi s moderní technologiemi, jako jsou například chytré televize nebo nositelná elektronika. Ty používá třetina populace, u chytrých televizí je to třikrát více než přes čtyřmi lety. Zařízení (IoT), tedy ta, která komunikují prostřednictvím internetu, slouží 7 % osob, nejčastěji u bezpečnostních systémů.

Tomáš Hána

Kultura

Čeští diváci měli opět možnost zhlédnout nejnovější italské filmy

Nejlepší počiny italské kinematografie za rok 2020 se představily na sedmém ročníku festivalu Mittel Cinema Fest. Přehlídka se kvůli opatřením netradičně konala online.

Program zahájil snímek Tkaničky o životě manželského páru, který zůstává po třicet let stále spolu, i když se muž mezitím zamiloval do jiné. Jak režisér Daniele Luchetti zkoumá tenkou hranici mezi láskou a nevěrou, ocenili kritici v Benátkách. „Většina z vybraných snímků se promítala na prestižních festivalech jako Berlinale, Benátky nebo Festa del Cinema v Římě, na kterých získaly významná národní a mezinárodní ocenění,“ řekl italský velvyslanec Francesco Nisio.

Součástí programu bylo i drama Padrenostro. Vypráví příběh chlapce, na jehož otce spáchali neznámí útočníci atentát. Strach a zranitelnost rodiny poznamenaly jeho život. Režisér Claudio Noce do děje promítl vlastní dospívání v 70. letech minulého století. „Pamatuji si, že jsme vždy poslouchali rozhovory dospělých, jejich strachy a nejistoty z každodenních událostí. Ale pro ně jako bychom byli někde daleko od toho všeho, úplně neviditelní,” uvedl. Dětství, ale z pohledu rodičů, se věnuje také komedie Děti. Neplánované těhotenství způsobí mladým manželům celou řadu úsměvných situací.

Zájemci mohli vidět mimo jiné také filmy Co bude dál nebo Predátoři. Mittel Cinema Fest se konal od 26. listopadu do 3. prosince a projekce byly zdarma.

Anna Sochorová

Lichožrouti se zabydleli v galerii. Fanoušci mohou zaslat ponožky

Hrdinové z románů Pavla Šruta se nastěhovali do prostor pražské Villy Pellé. Jejich autorka Galina Miklínová připravila výstavu, která je prezentuje v autentickém prostředí, a návštěvníci se s nimi mohou setkat od čtvrtka 3. prosince.

Lichožrouti žijí podle románů v každém domě a živí se výhradně ponožkami. Po knižní trilogii, která vycházela mezi lety 2008 a 2013, se dočkali například filmového zpracování nebo vlastní společenské hry. Kromě nich se zájemci na výstavě setkají i s dalšími autorčinými postavami, jako jsou Cílovníci nebo Strašidýlko Stráša.

Vila na sebe vzala podobu domova pana Kadeřábka, u kterého lichožrouti bydlí. „Chtěli jsme, aby se muzeum proměnilo v živý organismus, aby působilo maximálně živě,“ vysvětlil kurátor Radim Kopáč na vernisáži. Tu galerie vysílala online v úterý 1. prosince. Expozice se měla pro veřejnost otevřít už ve čtvrtek současně s uvolněním vládních opatření. „Příznivci Lichožroutů mohou do galerie prozatím vyslat své liché ponožky, které se stanou součástí instalace,“ uvedli pořadatelé.

Vernisáži předcházelo sbírání vybavení, které by vystihlo atmosféru příběhu. „Začali jsme se vciťovat do pana Kadeřábka, jak žije, jaký má nábytek, a postupně jsme to shromažďovali,“ řekl scénograf Jan Tomšů, který několik měsíců obcházel bazary a sháněl vhodné exponáty. Výstava bude pro veřejnost otevřena až do konce března příštího roku. Dětští i dospělí návštěvníci se mohou těšit na doprovodný program i komentované prohlídky.

Markéta Plešková

Sport

Slavia díky senzační výhře v Nice poskočila na první místo tabulky

Klíčový zápas o postup v Evropské lize v Nice zvládla Slavia parádně. V utkání, které oba týmy odehrály velmi kvalitně, jí nechybělo ani štěstí a po čtvrtém kole skupinových bojů drží první místo tabulky. O vítězství 3:1 se mimořádnou trefou zasloužil i Ondřej Lingr.

Fotbalisté českého mistra si ve skupině C, která se zprvu zdála být velmi náročnou, počínají fantasticky. Posledním utkáním se přiblížili jistotě postupu do vyřazovací části na pouhý jeden bod. A v případě jakékoliv další ztráty izraelského Hapoelu Beer Ševy, který čekají utkání právě se Slavií a Nice, už jim i současných devět bodů zajistí postup.

Utkání hrané na uzavřeném stadionu Nice se už od prvních minut neslo ve vysokém tempu. Oba týmy se prezentovaly jednoznačnou ambicí na zisk tří bodů, čemuž odpovídalo jejich ofenzivní nasazení. Jako první se ve 14. minutě radovali slávisté, když Lingr nečekaně vypálil šajtlí. Jeho střela s trajektorií delší než 20 metrů byla pro brankáře nechytatelná a názorně předvedla, čemu se ve fotbale říká šibenice. „Životní gól? Asi jo,“ řekl po zápase.

Hráči Nice zareagovali velmi dobře, následující minuty totiž patřily spíše jejich nebezpečným akcím. Při jedné takové gólman Ondřej Kolář zbrkle vyběhl až k boční straně vápna, jenže soupeřovu kolmou přihrávku nezachytil. Atal sice poslal míč pod brankářem jen do tyče, od níž se ale odrazil k volnému Gouirimu, který snadno vyrovnal.

Ve druhém poločase bylo utkání vcelku vyrovnané. Oba týmy si vypracovaly nejednu gólovou šanci. Proměňovali však jen slávisté, kterým se podařilo dvakrát skórovat hlavou. O branku na 2:1 se po rohu postaral Olayinka, později na konečných 3:1 zvýšil Sima.

Za zmínku stojí, že hráči Nice během utkání třikrát trefili brankovou konstrukci, Slavii tedy štěstí nechybělo. Celkově však vyhrála zaslouženě, což následně vystihl i soupeřův trenér Patrick Vieira: „Bohužel je to pro nás velké zklamání, chtěli jsme vyhrát. Od chvíle, kdy Slavia dala gól na 2:1, to s námi šlo z kopce.“

Tomáš Zemánek

Historie se opakuje: Sparta opět nasázela Celtiku čtyři góly

Fotbalisté Sparty už podruhé během několika týdnů porazili Celtic výrazně 4:1. Hvězdou zápasu čtvrtého kola Evropské ligy na Letné byl opět Lukáš Juliš, který k senzačnímu úspěchu přispěl hned dvěma trefami a téměř zopakoval hattrick z Glasgow. Sparta je tak dál ve hře o postup, ale ani tentokrát se však nevyvarovala několika chyb.

„Hrálo se nám dobře. Musím kluky za ty dva góly pochválit,“ řekl pro klubovou televizi Juliš, který dvěma trefami zvrátil výsledek z 1:1 na 3:1. Nejprve mu v závěru první půle přesně přihrál kapitán Bořek Dočkal, podruhé deset minut před koncem pak David Karlsson. „Byl to ten brejk, na který jsme 30 minut čekali,“ dodal Juliš k druhé situaci.

Navzdory vynikajícímu výsledku měla Sparta v úvodech obou poločasů problémy v defenzívě. Naštěstí pro domácí je ale využil jen Édouard, když ho sparťan David Hancko nechal už v 15. minutě otevřít skóre zápasu. I Spartě zpočátku chybělo lepší zakončení, jednu z šancí proměnil až v 26. minutě právě Hancko, který po Dočkalově rohovém kopu odčinil předchozí chybu.

„Začátky obou poločasů jsme zase trošku zaspali. Dostali jsme laciný gól. Naštěstí se nám to podařilo ještě do poločasu otočit,“ zhodnotil úvodní chyby sparťanů trenér Václav Kotal. „Jsou chyby, které jsou zajistitelné, a ty, které ne. Z tohoto pohledu jsem rád, že to klukům vyšlo. I když jsme nějaké chyby udělali.“

Viktorie Semrádová

Liberec nestačil na Hoffenheim, šance na postup jsou tak mizivé

Ani na druhý pokus nezískal Liberec proti Hoffenheimu aspoň bod. Po předchozí vysoké prohře 0:5 sice ve čtvrtém kole Evropské ligy dlouho vzdoroval, po dvou gólech v závěru však podlehl 0:2. Čtvrteční zápas rozhodly chyba brankáře a zbytečná ruka. Německý tým si díky výhře zajistil postup, Liberec má šanci už jen malou.

Domácí úspěšně drželi bezgólový stav až do 77. minuty, kdy Christoph Baumgartner napřáhl kousek za hranicí pokutového území a pravačkou zamířil křížně k levé tyči. Ačkoli přízemní střela nebyla ani příliš prudká ani umístěná, prošla brankáři Filipu Nguyenovi pod rukama. „Co k tomu říct? Takových střel bych měl chytat sto ze sta. Bohužel jsem ji nechytil, moje chyba,” uvedl pro portál iDnes.cz. Druhý gól pak zavinil v 88. minutě záložník Kamso Mara, kdy ve vápně zbytečně sáhl rukou na míč, a sudí odpískal penaltu, kterou následně proměnil Andrej Kramarič.

Liberečtí tak za listopad prohráli tři ze čtyř utkání a zvládli za tu dobu vstřelit pouhé dvě branky. Přitom Hoffenheim se v letošní sezoně německé ligy trápí, je až dvanáctý, proti Liberci mu kvůli zraněním a pozitivním nálezům koronaviru nemohlo do zápasu nastoupit až osm hráčů. Jedním z nich byl i český reprezentant Pavel Kadeřábek.

Po výhře Crvene zvezdy nad Gentem se Liberec ocitl na třetím místě tabulky s jedinou výhrou proti Gentu z konce října. Pokud by Severočeši ještě chtěli uvažovat o postupu, museli by vyhrát dva zbývající zápasy, zatímco srbský tým by musel obě utkání prohrát.

Erik Zahradil

Čtyři utkání, čtyři vítězství. Mladá Boleslav drží úspěšnou sérii

Mladoboleslavští hokejisté během uplynulého týdne odehráli čtyři utkání extraligy, ve kterých získali všechny body. Vítěznou sérii odstartovali vysokou výhrou nad Karlovými Vary a postupně porazili i Olomouc, Pardubice a Litvínov. Čtyři úspěchy za sebou je posunuly ze sedmého místa sice jen na šesté, ale výrazně přiblížily týmům před nimi. S 28 body teď na pátý Hradec ztrácejí jeden, na čtvrtou Spartu tři, na třetí Karlovy Vary jen o jeden víc.

„Všichni plníme v týmu role, jaké máme. Makáme jeden pro druhého, gólmani nám chytají,“ citoval klubový web obránce Davida Bernada, který rozhodl poslední utkání na ledě Litvínova (4:2). Z úspěšné party vyčnívá především útočník David Šťastný, nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč týmu. V každém z dalších tří uvedených zápasů se na výsledku podílel gólem či přihrávkou.

Při těsné výhře nad Pardubicemi 3:2 přihrával na rozdílový gól, u přesvědčivého vítězství nad Olomoucí 3:0 připravil hned všechny tři. „Je super, že týmu pomáhám. Cítím se výborně, celé lajně to šlape. Důležité ale je, že se vyhrává,“ řekl pro Hokej.cz.

Nejvíc ale zazářil proti Karlovými Varům, kdy při drtivém výsledku 11:4 skóroval hned čtyřikrát. „Snažím se hodně střílet, v lajně všechno funguje. Mário Lunter s Radimem Zohornou hrají výborně a já se snažím proměnit něco z toho, co mi vypracují,“ dodal Šťastný po výhře, která odstartovala týden úspěchů.

Eliška Ratiborská

Moravec na úvod Světového poháru zářil, biatlonistky doplatily na střelbu

Biatlonista Ondřej Moravec vstoupil do nové sezony s čistým střeleckým štítem a v úvodním vytrvalostním závodu Světového poháru ve finském Kontiolahti obsadil pátou příčku, v níž ho od medailové pozice dělily pouhé tři vteřiny. Bezchybnou střelbu zopakoval i o den později, v nedělním sprintu skončil desátý. Naopak reprezentantkám se na střelnici příliš nedařilo.

„Ukázal, jakou sílu pořád má. Chyběla ale frekvence ve finiši. To ho stálo těch pár vteřin, které chybí na pódiové umístění. Ale jel nádherný závod, což je důležité pro celý tým. Kluci vidí, že se lze umístit blízko pódia, ne-li na pódiu,“ ocenil Ondřej Rybář v rozhovoru pro Českou televizi.

Moravec předvedl především výbornou střeleckou formu a jako jediný Čech zvládl za víkend všech šest položek za nula. „Mockrát jsem na této střelnici takový klid nezažil, takže nebyl důvod trávit tam čas navíc,“ popsal Moravec.

Michal Krčmář se do první desítky nevešel a s více než dvouminutovou ztrátou a jednou nepřesnou ranou skončil v závodě na 20 km jedenáctý, ve sprintu na 10 km se opět vešel do úvodní dvacítky. Po překvapivém výkonu zvítězil teprve třiadvacetiletý Nor Sturla Lägreid, který předčil i krajana Johannese Bö. Ten dokázal v nedělním sprintu bez jediné chyby ve skvělém běžeckém čase suverénně zvítězit.

Češky na úvod sezony trápila střelba, po sobotě si rovněž stěžovaly na rozbitou závodní trať. „Jelo se mi kvůli tomu dost špatně. Byla po mužském závodě velmi hluboká,“ řekla později pro ČT Markéta Davidová. „Střelnice byla ale poklidná. Mrzí mě poslední rána vleže, která šla nahoru úplně zbytečně.“ Skončila až jednadvacátá se ztrátou necelých tří minut na úřadující držitelku žlutého trikotu Italku Dorotheu Wiererovou. Ve sprintu byla s třemi chybami dokonce až 37. Ostatní biatlonistky se nevešly do první padesátky.

Viktorie Semrádová

Samková v sezoně plné nejistot mění plány, ale ne cíl: Být co nejrychlejší

Snowboardistce Evě Samkové ruší jeden závod za druhým a místo do Finska se narychlo přesouvala na přípravu do italské Cervinie. „Jisté jsou jen závody, které jsou zrušené,“ vystihuje neobvyklou sezonu její trenér. V ohrožení by mohl být i vrchol sezony – mistrovství světa v Číně, který je na programu příští rok v lednu.

Strasti způsobené pandemií popisovala olympijská vítězka ze Soči 2014 s trenérem na virtuální tiskové konferenci. „Odpadly závody ve Španělsku i v Kanadě. Ani Světové poháry v rakouském Montafonu a italské Cervinii se neuskuteční. Není to jen kvůli covidu, je taky extrémně teplé počasí. Jisté tak není nic,“ vysvětlil Jelínek. „Průměrně je to tak jedna změna na dva dny,“ dodala Samková.

Mistrovství světa v Čang-ťia-kchou zatím platí. Podle české reprezentantky je to nejdůležitější závod sezony. „Doufám, že se to uspořádá. Minulý rok nám tam zrušili Světový pohár a před olympiádou je potřeba si tu trať vyzkoušet.“

Koronavirová omezení však přinášejí i výhody. „Na druhou stranu jsme při tréninku na svahu téměř sami, nemáme žádné prodlevy a nečekáme ve frontách,“ pochvalovala si Samková. Další pozitivní zpráva přišla ze Svazu lyžařů, který bude nově vystupovat pod názvem Czech Ski and Snowboard. „Moc se mi to líbí, konečně jsme obsazení v názvu a můžeme ten svaz brát i jako náš,“ říkal spokojeně Jelínek.

A plány do budoucna? „Jezdit co nejrychleji,“ smála se hvězda snowboardcrossu. To trenéra čeká ještě hodně zařizování: „Budeme prostě bojovat a žebrat, abychom mohli trénovat na sportovištích ostatních reprezentací.“

Adam Procházka

Počasí

Napadl první sníh

V noci ze středy na čtvrtek 3. prosince napadl na většině území ČR první sníh letošní zimy.

redakce