10. prosince 2020, Carolina č. 988

události od 2. do 9. prosince


Z domova

Opatření se opět zpřísňují, PES však zůstává na třetím stupni

Klesající trend vývoje epidemie ustal. K úterý 8. prosince potvrdily laboratoře v Česku 5845 nových případů koronaviru, což je nejvíce za poslední dva týdny. Pozitivních bylo přes 25 % testovaných. Počet úmrtí se zvýšil o 100 na 9136 obětí od počátku epidemie. Nejzasaženějším regionem je Havlíčkobrodsko, nejlépe jsou na tom Českokrumlovsko a Českobudějovicko.

Index rizika protiepidemického systému dosahuje od pondělí 64 bodů a „skóre PES je nyní na hranici mezi stupni 3 a 4“, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. Pokud se rizikové skóre udržuje na úrovni vyšší, než je současný stav déle než tři dny, má vláda zvážit přechod do vyššího stupně pohotovosti. Přechod do 4. stupně ministerstvo zatím nenavrhuje.

Na tiskové konferenci Blatný taktéž oznámil zkrácení otevírací doby restaurací, klubů a barů, ty budou muset zavřít v 20 hodin večer, včetně výdejních okének. Opět platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti a prodej občerstvení a alkoholických nápojů na trzích. Zpřísnění oproti 3. stupni tabulky PES je podle ministra zdravotnictví odrazem porušování opatření spojených právě s konzumací alkoholu na trzích a u výdejních okének restaurací. Nová opatření jsou platná od středy 9. prosince.

Kateřina Viková

Poslanci schválili pravidla očkování

Podle novely zákona, pro kterou se v pátek 4. prosince vyslovila Sněmovna, bude očkování proti koronaviru bezplatné a dobrovolné. Návrh zákona umožní náklady na nákup a distribuci vakcíny uhradit z veřejného zdravotního pojištění.

„Návrh pamatuje taky na odškodnění, a to je podstatné, případné újmy způsobené očkováním na nemoc covid-19. Toto odškodnění by bylo řešeno podobně jako u odškodnění újmy povinným očkováním,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Dodal, že jeho cílem je naočkovat 60 až 70 % populace.

Dále dolní komora odhlasovala návrh zákona rozšiřující kompetence mediků, kteří pomáhají v nemocnicích v boji s pandemií. Zákonodárci také umožnili policistům vypomáhat ve věznicích, kde hrozí nedostatek personálu.

Filip Janota

Dvě třetiny Čechů by vakcínu proti covidu-19 odmítly

Jak se staví česká populace k očkování proti covidu-19? Na toto téma 3. prosince diskutovali profesor Ladislav Machala z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce a Karolína Hájková ze studentské iniciativy Medici PRO Očkování v online webináři Česko! A jak dál? pořádaném Univerzitou Karlovou.

První fáze očkování proti koronaviru by měla začít na přelomu ledna a února příštího roku. Vakcinace, která bude dobrovolná, však vyžaduje ke svému úspěchu důvěru občanů. Ta podle Hájkové během posledních let stále klesá jak v Česku, tak i ve světě, a proočkovanost vůči vážným chorobám se zmenšuje. Podle posledních studií National Pandemic Alarm by se v Česku nechalo očkovat proti covidu jen 36 % dotazovaných. Lidé se vakcín i přes jejich rychlý vývoj obávat nemusí, protože už je lékaři vyzkoušeli na desítkách tisíc dobrovolníků, míní oba hosté debaty.

Shodli se rovněž, že cestou k získání důvěry veřejnosti k vakcínám je podpora od známých osobností. „Dovedl bych si představit, že by nějaký známý fotbalista nebo hokejista prohlásil, nechte se očkovat, abychom my mohli hrát a vy byste mohli fandit,“ řekl Machala. Podle Hájkové je pro Čechy nejdůležitější, co jim řeknou jejich lékaři. Mnoho Čechů vidí bojkot roušek a šíření nepravdivých informací o vakcinaci jako boj proti současné vládě. Proto je důležité, aby se do kampaně zapojili i opoziční politici, doplnila.

Profesor Machala věří, že by se při proočkování rizikové skupiny obyvatel mohl vrátit život k normálu. Nemocnice by se tak nemusely obávat, že těchto 30 % populace zahltí jednotky intenzivní péče, a vláda by mohla začít uvolňovat opatření.

Z webináře Filip Vokoun

Červená, oranžová, zelená. Kam se nyní může cestovat?

Ministerstvo zdravotnictví v pátek 4. prosince aktualizovalo tzv. cestovatelský semafor. V zelené kategorii se k datu 5. prosince nachází pouze Vatikánský městský stát. V oranžové kategorii je od pondělí 7. prosince Malta, doplnila tak stávající Dánsko, Finsko, Irsko, Island, Norsko, Kanárské a Baleárské ostrovy, Azory a Madeiru. Do červené, nejhorší kategorie, se dostal Kypr. Připojuje se tak ke zbytku evropských států, které se už v červené zóně nacházejí. Semafor se aktualizoval na základě údajů z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Z tzv. zelených zemí nemusí příchozí absolvovat karanténu, test na covid-19 či vyplnit příjezdový formulář. Bez nutnosti vyplnění formuláře mohou přijet čeští cestující z oranžových zemí. Nikoliv ale příchozí cizinci, ti musí odevzdat negativní výsledek z testu na covid-19 před vstupem na pracoviště či do vzdělávacího institutu a formulář vyplnit. Výjimku mají pendleři. Kdokoliv, Čech či cizinec, přijíždějící z červené oblasti, musí na vlastní náklady podstoupit test a vyplnit příjezdový formulář. Může ale také předložit test negativní z členského státu EU, který není starší než 72 hodin. V rizikové zemi musel strávit více než 12 hodin. Než se jedinec výsledek dozví, měl by se vyhýbat kontaktu s ostatními, především se seniory. Pokud to práce umožňuje, měl by dotyčný zůstat na home office.

Ministerstvo zahraničí zároveň upozorňuje, že je nutné, aby se případní cestovatelé do cizích zemí informovali o podmínkách vstupu, zákazech a opatřeních v dané zemi. Tyto informace se nacházejí na stránkách ministerstva a průběžně se aktualizují. Dále vyzývá občany, aby do cizích zemí cestovali pouze v nezbytných případech. Pokud se někdo rozhodne cestovat, doporučuje se, aby si sjednal cestovní pojištění, které by popřípadě pokrylo výdaje na léčbu covid-19.

Michael Džindžichašvili

V Praze se opět demonstrovalo proti koronavirovým restrikcím

Občanská platforma Manifest.cz uspořádala v neděli 6. prosince protestní akci nazvanou Pochod svobody-koleda vládě. Zúčastnilo se jí několik stovek lidí, kteří odpoledne v průvodu prošli centrem Prahy. Spolek Manifest.cz založený podnikatelem Davidem Tesařem chtěl touto demonstrací upozornit na údajné narůstající omezování svobody a demokracie v České republice a zbytečnost vládních opatření proti šíření nemoci covid-19.

Shromáždění začalo ve 14:00 na Václavském náměstí. Zde vystoupilo několik řečníků, kteří shodně kritizovali vládu a parlamentní opozici, zejména za dopady opatření na veřejnost a za plán připravované vakcinace. Řečnili zde mimo jiné i zástupci iniciativy Vraťme děti do školy. Ti vyzvali k okamžitému návratu všech žáků a studentů do vzdělávacích zařízení, a to bez povinnosti nosit roušky. „Jinak budou naše děti psychicky labilní a sociálně nemotorné,“ prohlásila například Pavla Drbalová z této iniciativy.

Demonstranti se následně vydali na avizovaný pochod městem. Zamířili nejprve na Staroměstské náměstí. Odtud pokračovali přes náměstí Jana Palacha a Mánesův most až na Klárov k sídlu vlády, kde se okolo 17:00 lidé začali postupně rozcházet. Manifestace se obešla bez incidentů a zásahů policie, byť protestující většinou nedodržovali stanovené rozestupy a neměli nasazené roušky.

Tato akce nebyla jedinou demonstrací reagující na protiepidemická opatření, která se v hlavním městě ten den konala. Přibližně ve stejnou dobu se na Palackého náměstí uskutečnil mítink občanského spolku HON. Účastníci tohoto shromáždění se následně vydali směrem ke stanici metra Můstek. Tam se část z nich přidala k pochodu z Václavského náměstí.

Celkově se jednalo už o několikátou protivládní protestní akci svolanou platformou Manifest.cz. Týden před tímto pražským pochodem se na její popud demonstrovalo v Ostravě a Ústí nad Labem. Nejvýznamnější událostí spolupořádanou tímto spolkem nadále zůstává protestní průvod ze 17. listopadu letošního roku, kdy ulicemi Prahy podle policie pochodovaly až dva tisíce lidí.

Dle přenosu David Schalek

Mikuláš Minář představil své politické hnutí, nese název Lidé PRO

Mikuláš Minář, bývalý předseda spolku Milion chvilek pro demokracii, představil nové politické hnutí Lidé PRO. Ve čtvrtek 3. prosince uvedl vizi, odhalil své podporovatele a vyzval lidi k podpisu výzvy, aby hnutí kandidovalo v parlamentních volbách, a k finanční podpoře.

Minář uvedl, že ho k založení hnutí přivedla myšlenka, že už nechce jen dál stát proti někomu, ale rozhodl se jít opačnou, pozitivní cestou: „Nakonec mi došlo, že mi už nestačí kritizovat. Že nechci být proti. Chci být především pro.” Představil také spoustu známých tváří z různých oborů, které hnutí podporují. Aktuálně ho reprezentují například exšéf Transparency International ČR David Ondráčka, podnikatel Martin Hausenblas nebo pražský radní Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Minářova podmínka pro kandidaturu do příštích sněmovních voleb je půl milionu podpisů prohlášení, které zní jednoduše „Jsem pro, aby šlo hnutí Lidé PRO do voleb.“ „Nechceme být další pětiprocentní strana. Buď pořádně, protože to lidé chtějí, nebo vůbec,“ odůvodnil postup Minář. Na stránkách je také seznam bodů důležitých pro hnutí, mezi než patří například zájem o větší prosperitu země, zdraví lidí a jejich bezpečí, spravedlnost, vzdělávání, jednotlivé regiony a další. Po necelém týdnu (v čase středeční polední uzávěrky) figuruje pod prohlášením necelých 15 tisíc podpisů.

Za svůj krok založit hnutí se Minář potýká i s kritikou. Hlavním argumentem, který mu někteří vyčítají, je obava, že založením nového hnutí se rozdělí hlasy opozice, která už je tak dost roztříštěná. Minář se ale dle svých slov snaží zaměřit na lidi, kterým žádná politická strana dosud nevyhovovala natolik, aby jí dali svůj hlas.

Magdalena Žohová

Jak Mikuláš letos naplnil potravinové banky

Letošní situace sice zabránila obvyklým mikulášským radovánkám a tradicím, avšak v sobotu 5. prosince občané Česka a Slovenska dostali možnost si to vynahradit. A to díky sbírce Potřebujeme se – Staň se i ty Mikulášem, kterou inicioval novinář Jan Tuna. V sobotu ve dvě hodiny odpoledne započal sedmihodinový charitativní koncert vysílaný online z pražského Rock Café ve prospěch potravinových bank, které pomáhají rodičům samoživitelům, osamělým seniorům či rodinám v krizi.

Akcí provázeli Jan Tuna a ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Bez nároku na honorář zde účinkovali hlavně zpěváci Dalibor Gondík, Tonya Graves, Ondřej Ruml nebo Ondřej Gregor Brzobohatý, ale na pódiu se také objevila designérka Anna Marešová či chirurg Tomáš Šebek. Koncert spadal pod záštitu pražského primátora Zdeňka Hřiba a Hany Třeštíkové. Hřib v krátkém videu vyjádřil projektu podporu.

„Abychom se mohli nazvat vyspělou společností, je nutné, aby se lidé v momentální či dlouhodobé krizi měli kam obrátit. Aby věděli, že nemusí nutně dopadnout až na samotné dno,“ řekl.

Čechů, kteří si často základní zboží nemohou dovolit a musí využívat potravinové banky, v letošním roce přibylo. Zatímco vloni jich bylo 100 000, letos toto číslo stouplo na 120 000, z nichž 36 000 jsou děti. Cílem této akce bylo získat 60 tun potravin, hygienických pomůcek a čisticích a dezinfekčních prostředků, které dárci mohli donést na jedno z 30 odběrových míst, 27 z nich v Česku a 3 na Slovensku. Dohromady se vybralo 62,7 tun.

Nikola Kobzová

Legendární Hašlerky slaví 100 let od svého vzniku

V prosinci roku 1920 vdechl pražský podnikatel František Lhotský život dnes všeobecně známým bonbonům Hašlerky. Jméno těmto kandytům, tvrdým bonbonům, propůjčil český písničkář a herec Karel Hašler. Dnes se jich v závodě Sfinx Holešov vyprodukuje okolo 1100 tun ročně. „Bonbony Hašlerky jsou již neodmyslitelnou součástí naší kultury, budí emoce mezi lidmi.“ Těmito slovy otevřel tiskovou konferenci, konanou 3. prosince ke stoletému výročí, manažer značky Štěpán Zendulka.

Zendulka rovněž odůvodnil dnešní úspěch československé sladkosti především tím, že si ponechala svou originalitu a nezměnil se způsob její výroby. Tato cukrovinka se vyznačuje schopností ulevit od bolesti v krku a osvěžit dech. Mezi nejoblíbenější druh Hašlerek u zákazníků patří sáčkový 90g originál balený v papírkách. Právě proto se plastový sáček tohoto nejrozšířenějšího typu převleče do historického designu připomínajícího stoleté jubileum. Zároveň je od letošního roku na trhu dostupné nové dražé, a to tzv. Hašlerky mini.

Černé bonbony s anýzovou chutí se za doby první republiky vyráběly ve fabrikách Františka Lhotského. Ovšem po znárodnění v roce 1948 se o sedm let později výroba přesunula do závodu Sfinx Holešov, kde zůstala dodnes. Od roku 1992 spadá Sfinx pod švýcarskou značku Nestlé. V závodě se vyrábějí také např. BON PARI nebo Slávie, z výrobků typu dražé pak Lentilky a JOJO.

Výrobní procedura Hašlerek spočívá ve svaření cukru, sirupu a vody při teplotě 139 °C. Do následně vzniklé kandytové hmoty se zapracují silice, bylinné extrakty (anýz, máta, jitrocel a meduňka) a aktivní uhlí kvůli nižší lepkavosti. Ze vzniklého materiálu se poté lisují bonbony požadovaných tvarů.

Z online tiskové konference Jan Louženský

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Nezaměstnanost v ČR v listopadu vzrostla na 3,8 %

Nezaměstnanost meziměsíčně o desetinu stoupla, činí teď 3,8 %. Úřad práce ČR evidoval 274 526 osob, které se v listopadu ucházely o pracovní místa, což je jen o 2 841 více než v říjnu. Oproti hodnotám z loňského listopadu se ale počet uchazečů o zaměstnání zvýšil o 77 237. Jedná se o nejvyšší listopadovou hodnotu od roku 2016. Tato data 4. prosince zveřejnil Úřad práce ČR.

„Práce je hlavně v průmyslu, nezaměstnanost se snížila v regionech s průmyslovými zónami,“ oznámila na svém twitterovém účtu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ještě před zveřejněním statistik Úřadu práce ČR. Nejlépe jsou na tom okresy Rychnov nad Kněžnou a Pelhřimov, kde nezaměstnanost nedosahuje ani 2 %. Nejvyšší nezaměstnanost naopak vykazuje Karvinsko, tam práci v listopadu hledalo 7,9 % osob.

S nárůstem nezaměstnanosti vzrostl i počet volných pracovních míst, a to v porovnání s říjnem zhruba o 7 000. Zaměstnavatelé jich prostřednictvím Úřadu práce ČR v listopadu nabízeli 317 972, z toho u 240 890 pozic uvedli, že na ně přijmou i pracovníky ze zahraničí. Největší zájem je o technické a dělnické profese nebo o kvalifikované řemeslníky. V mezinárodním srovnání je na tom Česká republika s nezaměstnaností velmi dobře. Podle Eurostatu dlouhodobě patří mezi státy s nejnižší mírou a v listopadu měla dokonce nejnižší nezaměstnanost v celé EU.

Anežka Zemenová

Majitelé dronů se od prosince nevyhnou registraci

Až desítky tisíc majitelů dronů a leteckých modelů ovlivní nová pravidla pro bezpečnost bezpilotního létání. Změna vychází z nové legislativy EU a jednotlivé státy ji budou uplatňovat od 31. prosince tohoto roku. Ve čtvrtek 3. prosince to na tiskové konferenci oznámil ministr dopravy, obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Nový typ regulace třídí drony do tří kategorií: otevřená, specifická a certifikovaná. Kategorie jsou určené na základě účelu, hmotnosti a jednotlivých funkcí dronu. Výjimku z registrace budou mít pouze hračky pro děti do čtrnácti let nebo letouny lehčí než 250 gramů, a to ještě pouze ty, které nejsou vybavené kamerou. Novým pravidlům podléhají všechny bezpilotní letouny, včetně těch využívaných leteckými modeláři, a legislativa mezi nimi nijak nerozlišuje. Podle vyjádření ministerstva dopravy bude za porušení nových pravidel hrozit vysoká sankce. Všechna dosud platná pravidla provozu dronů zůstávají beze změny.

Systém registrací spustil Úřad pro civilní letectví v pátek 4. prosince a jeho součástí je i krátké školení online následované testem, které má majitele dronů poučit o správné vzdálenosti od obydlených oblastí nebo procházejících lidí. Důraz klade také na správné dodržování leteckého prostoru a GDPR. Registrace a veškeré informace k ní jsou dostupné na webových stránkách Úřadu pro civilní letectví (https://dron.caa.cz/). Po tiskové konferenci následovala i krátká ukázka možností bezpilotní techniky. Se svým dronem vystoupili například zástupci Policie České republiky, která má k dispozici přes tři desítky takových letounů a využívá je ve specifických situacích. V budoucnosti můžeme očekávat široké uplatnění dronů v řešení krizových situací, jmenovitě u hasičů nebo horských záchranářů.

Z pražského letiště Točná Vojtěch Lang

Kultura

Czech Press Photo 2020 ovládl fotoreportér ČTK Roman Vondrouš

Ve středu 2. prosince se konal už 26. ročník slavnostního ceremoniálu předávání cen Czech Press Photo, letos v budově pražského Národního muzea. Krom kategorie Reportáž vyhrál snímek reportéra ČTK Romana Vondrouše i hlavní ocenění, stal se Fotografií roku.

Vítězný snímek zachycuje nejmenovaného vědce procházejícího dezinfekční branou. „Tato fotografie vznikla při příležitosti konání národního průmyslového summitu, který se odehrával v září v Betlémské kapli na Betlémském náměstí v Praze. Už když jsem ke kapli přicházel, jsem si všiml dvou neobvyklých kostek, které se na vstupu nacházely, a tak jsem v hlavě přemítal, co by to mohlo být, protože nic takového jsem v životě ještě neviděl,“ uvedl Vondrouš v pořadu České televize Události, komentáře. Hlavním důvodem vzniku fotografie byla ovšem pro autora nezapomenutelná atmosféra vyvolaná kombinací slunečního svitu a dezinfekční látky uvnitř kostky. Vondrouš uspěl v soutěži i v minulých letech, v roce 2013 dokonce vyhrál World Press Photo snímkem z dostihového sportu.

Celkem se soutěže zúčastnilo 288 fotografů, kteří přihlásili přes 5000 fotografií v sedmi kategoriích. Snímky hodnotila mezinárodní porota ve složení Joe Klamar, šéffotograf francouzské agentury Agence France-Presse pro oblast střední Evropy, reportážní fotografka z USA Nicole Tungová, australský fotograf Chris McGrath z Getty Images, český fotograf Herbert Slavík a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch.

Vernisáž vítězných snímků se uskuteční začátkem března 2021, kvůli nepředvídatelné koronavirové situaci bude datum upřesněno po Novém roce.

Karolína Šimečková

Mikulášské představení Cirku la Putyka si letos diváci užili v bezpečí aut

Po částečném rozvolnění vládních opatření ve čtvrtek 3. prosince přišel druhý adventní víkend. Přestože andělé rozdávali nadílku v rouškách a v rozestupech, uskutečnila se řada nezapomenutelných akcí. Jednou z nich byla Mikulášská jatka, která pořádal divadelní soubor Cirk la Putyka. Česká jednička v žánru nový cirkus zaplnila Pražskou tržnici v Holešovicích čerty, anděly a Mikuláši, návštěvníky od nich dělila okna aut.

Organizátoři naplánovali letošní nadílku v drive-in formě, aby se co nejvíce přizpůsobili epidemické situaci. Během soboty i neděle se na místo sjížděla auta plná diváků. V unikátním dvacetiminutovém představení nechyběli létající andělé a skákající čerti. „Kdo byl hodný, dostane na cestu jablíčko nebo bramboru. A ti ostatní skončí v cirkusovém pekle,“ varovali předem pořadatelé na webových stránkách. Pro děti, které se nemohly účastnit, připravili Mikulášskou ústřednu78, a tak se s nadpřirozenými bytostmi mnohé spojily po telefonu.

Mikulášská jatka přitom nejsou první akcí, kterou tito divadelníci během koronavirové pandemie pořádají. Už na jaře se jejich představení přenesla z domácí scény Jatka78 na internet. Mezi nejnovější počiny souboru patří Televize Naživo, kterou lze naladit od konce listopadu. Jedním z pořadů je Late night show, kde se setkávají tradiční cirkusové rodiny s novocirkusovou generací. Dalším současným projektem souboru je (La)dění zaměřující se na pomoc seniorům.

Anna Černá

Je jazyk opravdu mrtvý? Výstava Terezy Zelenkové snoubí umění s ezoterikou

Dvě sféry umění, psaní a fotografování, lze označit za nesourodé. Tento stereotyp se rozhodla zbořit umělkyně Tereza Zelenková svou novou výstavou Mrtvý jazyk, kterou můžou zájemci navštívit od 3. prosince v Ateliéru Josefa Sudka na pražském Újezdě. Za deset korun se příchozím naskytne pohled na šest černobílých analogových fotografií, v nichž autorka propojuje svět literátů a ezoterických filozofů. Expozice potrvá do 10. ledna příštího roku.

Ke všem snímkům jsou přiložené příběhy, které doplňují jejich celkový význam – text bez fotografie, či fotografie bez textu by jinak nepůsobily uceleně. Autorčiným cílem je odkrýt rozličné problémy současné společnosti, jakými jsou migrace, informační roztříštěnost a společenská nestabilita. Primárním zdrojem inspirace pro ni i z tohoto důvodu byla dekadentní poezie francouzských autorů Rimbauda a Baudelaira, nebo také transgresivní úvahy Georgese Bataillea, které se odrazily do místy až nadpřirozených popisů černobílých děl. Ohlas získala výstava i v Londýně, kde Tereza Zelenková dlouhodobě žije.

Nejvýraznějším dílem expozice je Descartova lebka. Bromostříbrnou fotografii doplňuje příběh, v němž autorka popisuje ztrátu ostatků Reného Descarta, jejich následné nalezení a ověření pravosti skrze umění. Výstavu, která se prezentuje v českém i anglickém jazyce, ocení jak milovníci fotografie, tak i literatury.

Z výstavy Tereza Patricie Prokopová

Festival Advent po síti spojil klasickou hudbu s rozhovory o Vánocích

Už druhou adventní neděli připravil Symfonický orchestr města hl. m. Prahy FOK bohatý program v rámci večerů nazvaných Sváteční rozjímání. Festival vznikl jako částečná náhrada hraní naživo, místo klasických koncertů orchestr uveřejňuje videozáznamy na svém Youtube kanálu. V kostele sv. Šimona a Judy se tentokrát setkali různí hudebníci, rozhovor vedl dramaturg FOK Martin Rudovský s etnografkou Národního muzea Danielou Záveskou.

V průběhu večera zazněly skladby Richtera, Mozarta i Dvořáka. Úvodní Richterův Smyčcový kvartet C dur zahrál soubor čtyř mladých žen Eve Quartet. Ten v Klarinetovém kvintetu Wolfganga Amadea Mozarta doplnil Matouš Kopáček (klarinet) a Serenádu d moll op. 44 Antonína Dvořáka uvedlo Collegium FOK.

Tématem rozhovoru byla řeč Vánoc a Záveská v něm přiblížila české lidové tradice včetně názorných ukázek rekvizit, masek a jiného příslušenství. Seznámila diváky s adventem, který v minulosti začínal už 25. listopadu svátkem sv. Kateřiny. „Konala se poslední zábava, která ukončila tradiční cyklus veselí a dál už začínalo období ztišení a příprav.

Zajímavostí je, že Kateřinská zábava byla věnovaná ženám; ženy platily muzikanty, staraly se o občerstvení a dokonce si vybíraly tanečníky.” Mezi rozšířené tradice patřilo i věštění na sv. Ondřeje a tzv. Barborky, dívky, které v předvečer svátku sv. Barbory odměnily poslušné děti jablkem, perníkem nebo oříšky. S Mikulášem nechodili jenom čert a anděl, ale také Mikuláška, ale advent byl plný i temnějších postav. Těmi byly například tzv. Lucky, starší ženy v bílé masce se zobanem a křídly, nebo Perchta, bytost v masce červené. Součástí Vánoc byla i stavba jesliček nebo vánoční stromek, který se k nám dostal z Německa, stejně jako mýtus, že dárky nosí Ježíšek.

Sváteční rozjímání se bude konat ještě dvakrát, vždy v adventní neděli v 18 hodin. Kromě klasické hudby se účastníci můžou těšit na rozhovory na téma Chuť a Zvuk Vánoc. Všechny videozáznamy jsou ke zhlédnutí na kanálu Youtube Pražští symfonikové FOK.

Z online události Tereza Spáčilová

Když nemůžou lidé za kulturou, musí kultura za lidmi. Koná se zimní edice Za dveřmi

Od první adventní neděle mohli Pražané narazit na desítku inscenací, které přináší vůbec první zimní verze festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Zahájil průvodem přes Staroměstské náměstí se sedmimetrovou loutkou anděla v doprovodu chůdařů. Tento týden vzal ale festival podobu Ostrůvků živého umění, kdy se na tramvajových zastávkách a náměstích konají menší vystoupení každý den.

„Jedna básnička, než vám přijede tramvaj. Jedno taneční číslo, než nastoupíte do autobusu. Jeden monolog při přestupu na metro. Právě na zastávkách pražské MHD se odehrávají Ostrůvky živého umění, které nabízejí rozptýlení náhodným čekajícím cestujícím. Když nemohou lidé za kulturou, přijde kultura za nimi,“ říká Karel Kratochvíl, zakladatel Krutého Krtka, spolku, v jehož spolupráci festival vzniká. Básně, prózu i písně recitují herci jako například Anna Polívková, Ladislav Karda a Ondřej Novák. Ve zbývajících dnech si můžete přijít poslechnout právě Annu Polívkovou na Strossmayerovo náměstí, nebo se zajít podívat do centra na vánoční stromeček a při tom zhlédnout představení divadelního souboru Spitfire Company.

Na Staroměstském náměstí se už takto představily soubory G.N.A.T. a Squadra Sua, žonglérské duo Bratři v tricku nebo taneční konzervatoř Duncan centre. Squadra Sua v úterý zaujala střípky ze své surreálné grotesky Přecházení, kdy čtyři muži s kýblem v ruce kráčeli s několika klaunskými zastaveními přes náměstí. Nakonec ještě rozdávali obdržené peníze od přihlížejících zpět.

Od 10. do 13. prosince bude také možné navštívit venkovní divadelní galerii v Pražské tržnici. Návštěvníky čeká od 16 do 20 hodin oživlá divadelní instalace plná osvětlených obřích loutek či akrobatických strojů a jiných konstrukcí, které reprezentovaly Českou republiku na EXPO v Šanghaji, Miláně a na zahájení formule 1 v Bahrajnu. Zbylé dvě adventní neděle se budou opět konat andělské průvody. Kompletní program můžou zájemci nalézt na stránkách Za dveřmi.

Z festivalu pouličního divadla Valentýna Dušková

Znovuzahájení snové výstavy Jaroslava Valečky

Téměř po dvouměsíční pauze bylo možné opět navštívit expozici Báchorky a balady malíře Jaroslava Valečky. V Galerii kritiků, v prvním patře Paláce Adria, trvala výstava po otevření pouhé tři dny, a to od 3. do 6. prosince. Opětovné zahájení doprovázela komentovaná prohlídka za účasti autora.

Jaroslav Valečka je jeden z českých zástupců stuckismu, jenž má dva hlavní znaky: jít proti konceptualismu a snažit se o návrat ke klasické malbě. Malíř vychází hlavně ze symbolismu a expresionismu. Na této výstavě byly znatelné jeho sklony ke krajinným scenériím a figurálním kompozicím.

Expozice je zaměřená na krajiny severních Čech, kde autor vyrůstal. Obrazy zachycují zkreslenou realitu v zasněženém snovém prostředí, vypráví morbidní a zároveň bizarní zprostředkované příběhy místního života. Některé poukazují na realističtější výjevy (např. tažení opilce lesem), naopak jiné na zcela fantaskní. Vyniká zde kontrast mezi podivností oněch příběhů a melancholií poklidné přírody.

Některé obrazy na výstavě se od ostatních výrazně lišily, a to byly portréty. Ty působily jako masky, v jistých výjevech až jako surrealistická stvoření z nočních můr.

Z Galerie kritiků Ivana Kozáková

Sport

Sešívaní porazili izraelskou Beer Ševu 3:0 a postupují do jarní fáze EL

Slavia si ve čtvrtek 3. prosince pojistila postup do vyřazovací části Evropské ligy. V Edenu po koncentrovaném výkonu porazila izraelskou Beer Ševu 3:0. Je nyní jediným českým týmem, který se do play-off podívá. Sparta ani Liberec ze skupin nepostupují. Na jaře může sešívané čekat například AC Milán či anglický Arsenal.

Slavia měla svému soupeři co vracet, v prvním kole mu podlehla 1:3. Trenér Jindřich Trpišovský udělal před zápasem hned několik změn v sestavě. Do základu nasadil devatenáctiletého Abdallaha Simu, na středu pak dostal šanci Nicolae Stanciu a na post levého obránce se vrátil zotavený Oscar Dorley.

Sešívaní začali rozvážnou hrou. První šance přišla v 7. minutě, kdy Lukáš Masopust vypálil zpoza šestnáctky, ale přímo do rukou brankáře. Tomáš Holeš pak napřáhl v 17. minutě, ale jeho střela skončila mimo branku. Gólově se domácí prosadili až po 31 minutách zápasu. Sima vyskočil na nadýchaný centr Jana Kuchty a hlavičkou dopravil balon za záda Ohada Levity. Tím koučovi Trpišovskému vrátil vloženou důvěru a vstřelil svůj třetí gól v Evropské lize. Druhá branka následovala hned pět minut poté. Stanciu se dostal k odraženému míči a před šestnáctkou neváhal. Vstřelil jej k bližší tyči, a zvýšil tak vedení na 2:0. Tímto výsledkem Slavia uzavřela první půli.

Druhý poločas se hrál už v uvolněném duchu. Domácí neměli kam spěchat, drželi balon a trpělivě kombinovali. Trpělivost se jim vyplatila, a tak v 85. minutě přidal Sima po výborné přihrávce Petera Olayinky svůj druhý gól. Tím zpečetil vedení a Slavia mohla slavit zaslouženou výhru.

„Postup řadím hodně vysoko, podařilo se nám vyřadit Nice a mít po pěti kolech dvanáct bodů, to je pro tým neskutečný úspěch,“ komentoval zápas trenér Trpišovský pro klubový web.

Slavili nejen hráči, ale i fanoušci. V Edenu bylo díky uvolnění opatření 600 lidí, většina z nich sledovala hru ze skyboxů a někteří seděli přímo na tribunách.

Josef Czyž

Slavia v derby porazila Spartu a zvýšila svůj náskok v čele ligy

Ve 297. pražském derby byla úspěšnější Slavia. Před prázdnými tribunami na Letné dokázala porazit největšího rivala 3:0 a na prvním místě tabulky má teď pětibodový náskok. Derby bylo poprvé po dvanácti letech přímým soubojem o první místo v nejvyšší české fotbalové soutěži. Slavia měla před zápasem náskok dvou bodů. Sparta chtěla po čtyřech letech konečně sešívané porazit, a tím se také dostat do čela tabulky.

Úvod utkání byl vyrovnaný, více příležitostí sice měla Slavia, ale jednalo se spíš o střely z dálky. Největší šancí Letenských a zřejmě zlomovým okamžikem zápasu byla penalta. Ve 28. minutě fauloval brankář Kolář Ladislava Krejčího staršího a sudí správně nařídil pokutový kop. K němu se postavil útočník Juliš, jehož střelu Kolář vyrazil nohama, a napravil tak svoji chybu. Slavia následně potrestala sparťanské zaváhání a ve 32. minutě skóroval hlavou z rohového kopu Sima. Domácí mohli rychle srovnat, k zakončení hlavou se ze standardní situace dostal Háncko, ale jeho střelu výborně vyrazil Kolář. Ve 39. minutě se na Spartu snesla další pohroma. Senegalský útočník Abdallah Sima si výborně zpracoval míč do běhu a střelou k tyči zvýšil na 2:0 pro Slavii.

Jestliže měla Sparta nějaký plán na návrat do zápasu ve druhém poločase, rychle vzal za své. Už v 53. minutě dali domácí příliš mnoho prostoru Ondřeji Lingrovi, který přesnou a tvrdou ranou k tyči přidal třetí gól Slavie. Sparta si po třetí brance žádnou velkou příležitost nevytvořila. Naopak mohla být ráda, že sešívaní další šance nevyužili.

Slavia tak znovu na Letné uspěla, stejně jako před rokem zvítězila nad Spartou 3:0. „Výkon týmu gradoval až do konce, kluci předvedli skvělý výkon a zaslouženě jsme získali tři body,“ chválil své svěřence v rozhovoru pro klubový web trenér Jindřich Trpišovský. Zároveň ale upozornil, že liga i přes pětibodový náskok Slavie určitě není rozhodnutá. „Vůbec nic to neznamená. Před námi je hrozně moc kol a víme, že jsme schopní ztrácet body s týmy jako Brno nebo Pardubice. Náskok pěti bodů je v tříbodovém sytému, ke kterému přibude pohár a jarní část Evropské ligy, malý,“ dodal.

Další výsledky 10. kola: Zlín – Jablonec 0:2, Bohemians – Pardubice 1:1, Opava – Ostrava 1:2, Olomouc – Příbram 1:1, Plzeň – Karviná 0:1, Brno – Č. Budějovice 1:3, Ml. Boleslav – Teplice 0:2, Liberec – Slovácko 1:1

Jakub Cimburek

Oslabená Sparta ztratila šanci na postup, sestřelil ji střídající Yilmaz

Po dramatickém utkání v Lille je jasné, že se Sparta letos do vyřazovací fáze Evropské ligy nepodívá. Pražané se sice i v deseti ujali vedení, francouzský celek ale dvěma góly Buraka Yilmaze otočil skóre a zvítězil těsně 2:1.

Svěřenci Václava Kotala se po většinu času bránili. Mohli se ovšem spolehnout na skvělý výkon Florina Nity, který už během prvního poločasu zlikvidoval několik vyložených příležitostí. Fantastický výkon rumunského brankáře gradoval ve druhé půli, a když už ho Jonathan David překonal, zaskočil za něj na brankové čáře Ladislav Krejčí mladší.

Velká komplikace pro hosty nastala v 63. minutě. Ondřej Čelůstka poslal k zemi pronikajícího Davida, viděl druhou žlutou kartu a Sparta šla do deseti. I v oslabení ovšem favorizovaného soupeře šokovala vedoucím gólem. Na nadýchaný centr Bořka Dočkala vyskočil Ladislav Krejčí mladší a tvrdou hlavičkou otevřel skóre.

Jenže náskok udržela jen krátce. V 77. minutě na hřiště nastoupil Burak Yilmaz, který se v závěrečné desetiminutovce prosadil dvakrát zblízka a proměnil nápor Lille ve vítězství. „Občas jsme měli i štěstí. Podařilo se nám dát gól, pak jsme bohužel dvakrát inkasovali. Je to velká škoda, strašně nás to mrzí,“ litoval na klubovém webu Ladislav Krejčí mladší. Sparta každopádně v nabité skupině nezanechala vůbec špatný dojem. Své evropské působení ukončí příští čtvrtek doma proti hvězdnému AC Milán. „Myslím, že jsme v Evropě ukázali, že na to máme,“ svěřil se záložník Srdjan Plavšić.

Ondřej Belák

Druhá výhra Liberce na postup ze skupiny Evropské ligy nestačila

I ve druhém utkání, tentokrát na hřišti soupeře, porazili liberečtí fotbalisté Gent, přesto jejich výhra 2:1 na postup ze skupiny nestačila. I teoretickou šanci zahrát si vyřazovací část soutěže jim vzala remíza Crvené zvezdy Bělehrad a Hoffenheimu, týmů nacházejících se v tabulce před Severočechy. Ti se musí smířit s třetím a nepostupovým místem.

Podobně jako v prvním vzájemném zápase byl aktivnější belgický celek, který držel míč a dostával se do šancí, ale nedařilo se mu v koncovce. Několik povedených zákroků předvedl liberecký brankář Nguyen. Byl to právě on, jenž rychlou rozehrávkou vyslal spoluhráče do protiútoku. Míč si pohotově narazil Mara s Peškem a s pomocí teče obránce domácích otevřel ve 32. minutě skóre.

Kvůli velkému množství faulů na obou stranách trpělo tempo hry. Emoce a šarvátky musela klidnit hlavní sudí, kterou byla Ukrajinka Kateryna Monzulová. Bylo to vůbec poprvé, kdy utkání českého celku v rámci pohárových soutěží UEFA řídily ženy. „Musím rozhodčí strašně moc pochválit, protože to zvládly dobře. Až na ten konec, který byl hektický, ale tak to u takových zápasů bývá. V prvním poločase snad nebyla ani jedna žlutá karta. Měla i respekt, řídila si to podle sebe, zvládla to skvěle,“ řekl záložník Liberce Jakub Pešek.

Rozhozený Gent si po první inkasované brance nevěděl rady. Slovan začal ještě lépe bránit a dál spoléhal na své protiútoky. Druhý gól Liberečtí přidali v 55. minutě po zahraném přímém kopu, kdy Kačaraba využil závaru na malém vápně. Radost z dvoubrankového vedení trvala pouhé čtyři minuty, kdy na konečné skóre snížil Jaremčuk.

„Dokázali jsme s nimi podruhé zvítězit, čehož si hodně ceníme. Nenašel bych jediného hráče, který hrál pod své možnosti. Za mě postoupila dál dvě nejlepší mužstva. Jsem rád, že my jsme udělali nějaké body do koeficientu, a snad ještě nějaké přidáme s Crvenou zvezdou,“ zhodnotil utkání trenér Liberce Pavel Hoftych.

Martin Bartošek

Davidová dojela ve sprintu šestá, Mikyska debutoval ve štafetě

Ani při druhé zastávce biatlonového Světového poháru ve finském Kontiolahti se žádný z českých reprezentantů neumístil na pódiu. Na to rozšířené se však ve čtvrtečním sprintu dostala Markéta Davidová, která i s jednou chybou obsadila šesté místo. Ve stejném typu závodu pak mezi muži elitní desítku uzavřel Michal Krčmář. Česká mužská štafeta si vyjela solidní sedmé místo. V její sestavě se poprvé ukázal dvacetiletý Tomáš Mikyska.

Šesté místo vybojovala Davidová i díky výtečnému běhu, na trati patřila po celou dobu k nejlepším. Po závodě si ale stejně říkala, kde se jí toulá štěstí. Boj o celkové prvenství totiž opustila po jedné kalibrové ráně na stojce. Trestnému kolu se úplně vyhnul Krčmář, který ale zejména kvůli pomalejší střelbě skončil desátý. I přesto si oba vybudovali solidní startovní pozice pro stíhací závody. V nich však hodně chybovali a propadali se celkovým pořadím. Krčmář se proti sprintu zhoršil o deset míst, jeho kolegyně z reprezentace dokonce o šestnáct.

Zato všechny terče sestřelil a skvělým výkonem se na prvním úseku blýskl v nedělní štafetě Mikyska. „Dostal jsem pokyn nikam se nehnat. Vyšlo to, jsem spokojený. Po prvním kole jsem byl dost zadýchaný, snažil jsem se vše si hlídat. Na stojce jsem byl dost nervózní, takže jsem si dával pozor... Pocity? Je to neskutečné,“ uvedl po premiéře v rozhovoru pro ČT.

V druhé části si na střelnici skvěle poradil i Ondřej Moravec. V posledním kole však za sebou nechal v hlubokém sněhu hůlku a ztratil dvacet vteřin na čelo závodu. „Při odrazu mi v ruce zůstalo jen poutko... je to divné, nikdy se mi to nestalo. Kus jsem jel bez hůlky, pak jsem ještě zakopl, absolutně jsem ztratil rytmus. Do té doby to byl super závod.“

Pětkrát musel dobíjet Tomáš Krupčík a jednou Michal Krčmář, který na posledním úseku zaznamenal třetí nejrychlejší běžecký čas. Celkově tak mužská štafeta musela využít jen šest nábojů navíc. Naopak české biatlonistky o den dříve ve štafetě absolvovaly dohromady rekordních sedm trestných kol a dobíjely hned čtrnáctkrát.

Dan Hübsch

Velký obrat proti Liberci, Karlovy Vary znovu vítězí

Hokejisté Karlových Varů už počtvrté za sebou zvítězili a nacházejí se na třetím místě extraligové tabulky. Poslední výhru si připsali proti Liberci, když otočili během poslední třetiny skóre zápasu z 1:3 na 4:3. „Už jsem ani nevěřil,“ uvedl kapitán Václav Skuhravý pro web Hokej.cz.

Hosté ze severu Čech ovládli úvod utkání a ujali se vedení zásluhou kapitána Petra Jelínka už po necelých pěti minutách. Domácí sice v další třetině srovnali, přesto byli po 40 minutách spokojeni více Liberečtí, za které se dvakrát prosadil útočník Adam Musil. Zápas byl plný emocí, což ještě vyostřil pěstní souboj domácího Jakuba Lauka s Jaroslavem Vlachem. „Po bitce tam bylo více ostřejších, zákeřnějších zákroků, ale aspoň byl hokej zajímavější,“ glosoval utkání kapitán Skuhravý.

Závěrečná část však patřila domácímu celku. Na stav 2:3 z pohledu domácích snižoval z přesilové hry Petr Koblasa, o pět minut později vyrovnával svým prvním gólem v tomto ročníku domácí kapitán. „Střílel jsem po zemi, protože kdybych střílel nahoru, tak někoho trefím. Dával jsem to do skrumáže před bránou a prolétlo to až do branky,“ hodnotila vyrovnávací branku zápasu karlovarská legenda.

Když pak minutu a 45 vteřin před závěrečnou sirénou David Kaše překonal brankáře hostů Petra Kváču, domácí tým vybuchl radostí. „Myslím, že na sebe můžeme být hrdí, že jsme to otočili. Zápas jsme nehráli dobře, ale je vidět, že tým má velikou vnitřní sílu a i ve špatném zápasu to dokážeme otočit a vyhrát,“ popsal Lauko.

Michael Schuster

Počasí

Mrazivý nástup zimy se vrací do průměru

První prosincové dny přinesly náznak zimního počasí. Třetí prosinec se nesl ve znamení celodenního sněžení na východě republiky a denní teplota v celé ČR se pohybovala kolem nuly. Sněhová nadílka ovšem nevydržela dlouho. V pátek teplota vystoupala až k +10 °C a v noci neklesla pod bod mrazu. Teplý ráz počasí provázený velmi silným větrem na severu a severovýchodě republiky vydržel až do neděle.

Český hydrometeorologický ústav ve své dlouhodobé měsíční předpovědi z pátku předpokládá, že tento i následující prosincový týden bude na hranici průměrných a nadprůměrných hodnot. Průměrná noční teplota bude těsně pod nulou a přes den se bude pohybovat kolem + 4 °C. V týdnu od 21. prosince do 3. ledna se očekává mírný pokles teplot. V noci kolem - 3 °C, ve dne kolem + 2 °C. Srážky, by se měly pohybovat v mezích dlouhodobých průměrů.

Klára Pukovcová