17. prosince 2020, Carolina č. 989

události od 7. do 16. prosince


Z domova

Česko zpět ve čtvrtém stupni systému PES. Musíme okamžitě jednat, říká Babiš

Česko se od pátku 18. prosince vrátí do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Vláda tak rozhodla na pondělním zasedání v reakci na stoupající reprodukční číslo R a počet nakažených. Hotely, restaurace, fitness centra a bazény se znovu po dvou týdnech provozu uzavřou. Shromažďování se opět omezí na šest osob, noční vycházení bude zakázáno od 23:00 do 4:59. Beze změny platí povinnost nošení roušek na veřejnosti. Nadále ale zůstanou otevřeny obchody a služby, a to i v neděli, s výjimkou ubytovacích zařízení a budou možné návštěvy v sociálních zařízeních.

„Ta čísla bohužel stoupají, reprodukční číslo je 1,2 a to znamená, že my musíme okamžitě jednat. I když samozřejmě je to velice nepříjemná situace, strašně nás to mrzí. Ale dochází k tomu nárůstu a dochází k nárůstu i mezi seniory. A při takovém trendu bychom skutečně riskovali ke konci měsíce možná až deset tisíc nakažených, a to samozřejmě nikdo z nás nechce,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

Mezi další opatření patří snížení počtu osob při bohoslužbách, z původních 30 to bude jen 20 % kapacity. Vnitřní sportoviště se uzavřou pro amatéry. Na pohřbech a svatbách bude maximum 30 osob. Stravovací podniky budou moci fungovat v okénkovém režimu mimo zákaz vycházení, vláda také upravila zákaz prodeje nápojů na ulici, ten se týká jen alkoholu.

Opatření se promítnou i do škol. „Děti půjdou před Vánoci naposledy v pátek a následně budou školy 21. a 22. prosince uzavřeny. Týká se to v podstatě všech kromě mateřských a vysokých,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Index systému PES se drží na čtvrtém stupni už od 5. prosince, totiž od tří dnů po rozvolnění opatření. Nejlépe si stojí Praha, kde je index na čísle 51 a odpovídá třetímu stupni.

Anna Müllerová

Opatření nejsou spravedlivá, říká Czernin. To covid také není, reaguje Havlíček

Jak vláda v pondělí zareaguje na rostoucí index nákazy, naznačil už o den dřív vicepremiér a ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). „Je pravděpodobné, že zavřou restaurace a hotely, diskutujeme o tom, že se udělají výjimky v oblasti obchodu a služeb,“ řekl v Partii na TV Prima. Podle opozičního senátora Tomáše Czernina (TOP 09) zaváděná opatření, která se znovu nejvíc dotknou stravování a ubytování, nejsou spravedlivá.

Restauratéry, kteří odmítají zavřít po osmé hodině večer, chápe. „Rebelie je následkem toho, že oni opravdu neví, kudy kam. Je to zoufalý protest,“ uvedl Czernin. „My musíme rebelii odmítnout, nemůžou porušovat zákon,“ prohlásil Havlíček. Ten nespravedlnost zaváděných restrikcí sice připustil, opětný zákaz provozu restaurací ale považuje za nutný, riziko nákazy je v nich totiž vyšší než v obchodech. Kompenzace provozovatelům by mohly vypadat podobně jako na jaře. „Dostávali by na den konkrétní částku, aby se nadechli a přežili,“ informoval vicepremiér.

Debata se dotkla i plánovaného testování na covid-19, které má začít 18. prosince. Czernin upozorňoval, že se lidem dostatečně nevysvětluje, proč by ho měli podstoupit. „Mediální kampaň v nejbližších dnech nastartuje,“ poznamenal Havlíček. Důležitým krokem ke zvládnutí epidemie se může stát vakcína, která by měla být dostupná v první půlce ledna. Snaha motivovat k očkování ale podle senátora, stejně jako u testování, selhává: „Kampaň se měla rozjet dřív. Už dávno mělo být řečeno, jak to bude fungovat, protože lidi to neví.

Veronika Marcinková

Covid-19 se šíří dál, pozitivních případů je nejvíc za posledních 30 dnů

Šíření onemocnění covid-19 vykazuje stoupající trend. Za úterý 15. prosince přibylo v Česku dalších 7 889 nakažených. K osmi tisícům se čísla nákazy naposledy blížila 12. listopadu. Současný stav překonal ten z minulého týdne, kdy testy potvrdily o 2 000 případů míň. Vysoký je i podíl pozitivních vůči všem testovaným, v uvedený den dosáhl 26, 7 %. Nákaza za posledních sedm dní nejvýrazněji postihla Kroměřížsko, Chrudimsko a Havlíčkobrodsko.

Vzhledem k zvýšení indexu rizika rozhodla vláda o přechodu do 4. stupně protiepidemického systému (PES). Ve 3. stupni se momentálně nachází pouze šest okresů, například Praha, Teplice nebo Znojmo. Naopak pátého stupně dosáhlo až 26 okresů, tedy třetina. Hodnota PES se ve středu zvýšila na 23,4 %. Z důvodu překročení hranice 23 % stoupl index rizika z 66 bodů na 71 bodů.

„My jsme to skutečně velice dlouho zvažovali, a i když je v nemocnicích stav pacientů stabilizovaný kolem 4 200, nicméně v rámci celého roku zemřelo na covid víc než 9 600 lidí. A ta čísla bohužel stoupají, reprodukční číslo je 1,2 a to znamená, že my musíme okamžitě jednat,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) na pondělní tiskové konferenci. Průměr úmrtí v důsledku onemocnění se za poslední týden pohyboval kolem sta obětí denně. Od začátku pandemie na jaře se nakazilo 594 148 lidí. Z celkového součtu potvrzených případů se jich doposud vyléčilo 516 786.

Julia Pátá

Hamáček se omlouval za chaos, Fiala kritizoval absenci vládního plánu

O současných i budoucích opatřeních proti covidu-19 se v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT přeli předseda ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s místopředsedou Sněmovny Petrem Fialou (ODS). Zatímco Hamáček vysvětloval vládní kroky a omlouval se za způsobený chaos, Fiala kritizoval absenci strategie a kompenzace zavřeným provozovnám.

Vášnivou diskusi rozpoutalo jedno z posledních omezení – úplný zákaz prodeje nápojů s sebou. Fiala označil opatření za symbol celého počínání kabinetu, které komentoval slovy: „Vláda vytvořila systém PES, který nakonec neplatil snad ani minutu. A první ho zpochybnila právě sama vláda.“ Hamáčkovi vytýkal stávající nízké kompenzace podnikatelům i nedostatečný plán na očkování.

Hamáček s většinou vládních kroků souhlasí. Předchozí uvolnění související s přechodem do třetího stupně bylo podle něj nevyhnutelné kvůli tlaku, kterému kabinet čelil. „Do pátku bych nečekal, nárůst čísel mě děsí,“ reagoval Hamáček na plánovaný přechod do čtvrtého stupně. Zmatečnost opatření posledních dnů vysvětloval tím, že texty nových nařízení dostávají ministři teprve pár minut před hlasováním.

Naopak se hosté pořadu shodli na nutnosti plánu na vakcinaci i ohledně výše kompenzací zavřeným firmám, která by měla činit alespoň 80 % ušlého zisku. Názorový rozpor se ale znovu objevil u nového daňového balíčku – podle Hamáčka rozpočtová neodpovědnost způsobí ztráty ve státním rozpočtu a znemožní vyplácení kompenzací. „Balíček není vítězstvím ODS, ale především lidí. Ti budou mít v této těžké době více peněz,“ oponoval Fiala. Změny daní se nyní po úpravě v Senátu vrací do Poslanecké sněmovny.

Julie Šafová

IKEM vylepšuje léčbu srdeční arytmie pomocí mobilní aplikace

Obézním pacientům s nejčastějším typem srdeční arytmie, takzvanou fibrilací síní, by mohlo pomoci, pokud pod dohledem odborníků sníží hmotnost a zlepší svoji životosprávu. V rámci studie budou lékaři u osmdesáti nemocných kontrolovat zdravotní stav i fyzickou aktivitu pomocí mobilní aplikace a chytrých hodinek.

„Problémem je motivace, zhubnout krátkodobě není až tak těžké, ale udržet to dlouhodobě bývá problémem. Právě k tomu může významně přispět telemonitoring a telemedicína, tedy využití chytrých přístrojů ke sledování pacienta,“ řekl na tiskové konferenci 14. prosince přednosta diabetologie v IKEM Martin Haluzík.

Fibrilace se projevuje rychlou nekoordinovanou akcí srdečních síní, která může vést k selhání, nebo k cévním mozkovým příhodám. Významně snižuje kvalitu života a zhoršuje fyzickou kondici. Výzkumný projekt Kliniky kardiologie IKEM pod názvem Hobit-FS si klade za úkol zefektivnit její léčbu u obézních.

Tradičně se fibrilace omezuje katetrizační ablací, při které lékaři potlačují spouštěče této arytmie. Úspěšnost metody ale snižuje, pokud je pacient i nadále obézní a jeho stav ovlivňují další nemoci a faktory, například špatná kompenzace krevního tlaku, cukrovka, onemocnění štítné žlázy, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a sedavý životní styl.

„Obézním pacientům s fibrilací bude nápomocen tým, ve kterém budou kardiolog, fyzioterapeut, obezitolog, nutriční specialista a psycholog. Tito lidé mají za pomoci nejnovější techniky a telemedicícny najít individuální řešení tak, abychom šetřili jejich čas,” řekl ředitel IKEM Michal Stiborek.

Nemocnice účastníkům studie zapůjčí chytré hodinky a telefon značky Apple, v nichž bude aplikace vyvinutá přímo IT oddělením nemocnice. Ta bude sledovat fyzickou aktivitu nemocných, jejich průměrnou tepovou frekvenci, spálené kalorie a případný výskyt arytmie. Výsledky se budou přenášet do informačního systému IKEM, kde je v reálném čase uvidí lékaři. Pomocí aplikace je také možné například zažádat o léky či o návštěvu u lékaře.

Dana Koubkova

Úmrtí převažovala nad narozeními. ČSÚ zveřejnil nové statistiky

Česko má k letošnímu září 10,7 milionu obyvatel. Meziročně jich přibylo 13,9 tisíce, což je však o 60 % menší přírůstek než loni. Za nárůstem stojí především cizinci, kteří se přistěhovali, protože v zemi víc lidí zemřelo, než se narodilo. Vyplývá to z dat, která zveřejnil Český statistický úřad. Ta mapují vývoj v prvních třech čtvrtletích roku 2020.

Pohyb obyvatelstva výrazně ovlivnila pandemie covid-19. Za dané období zemřelo o 1,7 % víc lidí, než se narodilo dětí. Z údajů vyplývá, že během týdne od 19. října zemřelo v Česku o 1 088 obyvatel víc, než je průměr ze stejného týdne za posledních pět let – jde přibližně o 50% nárůst a nejvyšší průměrnou úmrtnost za posledních 25 let.

Živě narozených dětí bylo od ledna do září 83,3 tisíce, tedy o 2,6 tisíce míň než loni. O necelé tři tisíce víc se jich narodilo vdaným ženám oproti rodičkám svobodným.

Do ČR se letos přistěhovalo 41,5 tisíce osob, což je o 6,6 tisíce míň než v loňském roce. Emigrace naopak stoupla téměř o 9 tisíc na 25,9 tisíce. Saldo zahraničního stěhování se meziročně snížilo o 50 % na 15,6 tisíce. Nejvyšší saldo už tradičně zaznamenali u obyvatel Ukrajiny, Slovenska a Ruska. Nejméně se ze země stěhovali Britové, Poláci a Němci.

„Tato změna z velké části souvisí s administrativními úkony navazujícími na legislativní omezení platnosti potvrzení o přechodném pobytu pro občany EU na dobu 10 let,“ uvádí ČSÚ v tiskové zprávě.

Počet svateb se od minulého roku snížil o necelých 10 tisíc na 38,1 tisíce. Nejmíň sňatků se konalo v březnu (pouhých 700), nejvíce jich bylo v srpnu (10 tisíc). Mírně poklesl také počet rozvodů, ČSÚ ale upozorňuje, že to může souviset s omezením činnosti soudů.

Markéta Plešková

Seznam viní Google ze zneužívání postavení na trhu, chce 9 miliard korun

Česká společnost Seznam.cz v blogovém příspěvku oznámila podání předžalobní výzvy na americký Google. Podle Anety Kapuciánové, PR manažerky tuzemské online jedničky, se dopustil omezení hospodářské soutěže v rámci internetového vyhledávání. To mělo poškodit právě Seznam, jenž za vzniklé škody žádá přes devět miliard korun.

Představitelé Seznamu se ke kroku rozhodli na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2018. Ta shledala, že se Google dopustil porušení předpisů EU. Seznam.cz postup v tiskové zprávě z 10. prosince zdůvodňuje „zneužíváním dominantního postavení Google na trhu s licencovanými operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení a aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android“

Jeho jednání mělo zamezit šíření aplikací od Seznamu v prostředí operačního systému Android vlastněného Googlem, a to v letech 2011 až 2018. Škodu, která české společnosti vznikla, vyčíslili ekonomičtí znalci podle Seznamu na 9,072 miliardy korun. Po uplynutí třicetidenní lhůty na zaplacení částky podá Seznam žalobu. Stát by se tak mohlo 10. ledna.

Firma českého podnikatele Iva Lukačoviče našla oporu u Michala Feixe ze společnosti Chronos Consulting. Porušení férovosti hospodářské soutěže dle něj spočívá především v předinstalaci vlastních aplikací na úkor konkurentů a ve zneužívání vyhledávačů tak, aby měly aplikace Seznamu těžší přístup k uživatelům oproti aplikacím Googlu.

Ten se sice nařčení z využívání možného monopolu brání, podle serveru iRozhlas.cz však k zásahu orgány EK vyzývalo už před měsícem na 165 firem a sdružení v čele s Yelpem či Trivagem. Vadí jim stejné praktiky, kvůli nimž předžalobní výzvu na uhrazení peněžité škody podal Seznam.cz. Google už EU několikrát za podobné jednání pokutovala.

Podle mluvčí Googlu ČR Alžběty Houzarové poskytuje Android uživatelům „nebývalou možnost volby“, jaké aplikace si do svých zařízení nainstalují. Na samotnou výzvu k odškodnění podle ČTK nereagovala.

David Strnad

Praha plánuje rozsáhlé úpravy životního prostředí

V lednu představí hlavní město komplexní plán snižování emisí. Na tiskové konferenci ve středu 16. prosince to oznámil náměstek primátora Petr Hlubuček za STAN. Dále se magistrát v následujícím roce zaměří na revitalizaci rybníků, parků a pokračovat bude i výsadba stromů.

Příprava na změnu klimatu a boj se suchem jsou podle Hlubučka klíčovými tématy následujících let. Připomněl přijetí klimatického závazku a připojení hlavního města k pařížské dohodě. Do roku 2030 by se tak měly emise v Praze snížit o 45 %, úplná dekarbonizace je cílem do roku 2050. Největší podíl na koncentraci emisí v Praze má automobilová doprava.

„Výstavba okruhů není samospásná,“ upozorňuje Hlubuček a tvrdí, že okruhy můžou v budoucnu naopak přivést do města kamionovou dopravu. Hojně diskutované zavedení mýtného systému, které je také součástí ekologické strategie magistrátu, zatím nemá v radě města dostatečnou podporu.

Boji proti oteplování by měly napomoct rozsáhlé revitalizace vodních prvků a parků. Mezi prvními mají být obora Hvězda, Vítkov nebo Letenské sady. Právě tam vznikne nový, asi metr hluboký, rybník. S tím se pojí také výsadba stromů a zalesňování. V roce 2019 vysázelo hlavní město 300 tisíc stromů, letos to bylo asi 200 tisíc. Očekává se tedy, že magistrát dostojí slibu, který čítá jeden milion stromů do roku 2022 a to i přesto, že rychlost výsadby bude kvůli nutným výkupům pozemků a změnám územního plánu klesat.

Magistrát kvůli zmíněným plánům zřídí pozici energetického manažera a od jara příštího roku by měl začít fungovat i post manažera modrozelené infrastruktury.

Filip Svoboda

Pražští radní schválili plán na podporu dostupnějšího bydlení

Praha schválila plán na podporu družstevního bydlení, který na třetí pokus prosadila Hana Kordová Marvanová jako jednu z priorit volebního programu koalice Spojené síly pro Prahu. Jeho cílem je pomoct střední třídě, pro niž je bydlení v Praze dlouhodobě finančně nedostupné. Podmínky získání hypotéky totiž splňuje jen málokdo.

Podle projektu poskytne hlavní město pozemek družstvu, které si vezme dlouhodobý úvěr na stavbu a po splacení může budovu od magistrátu odkoupit. Díky tomu lidé ušetří za pozemek a nezatíží je hypotéka. „Rádi bychom, aby bydlení bylo cenově výhodnější až o jednu třetinu oproti bydlení na trhu,“ uvedla Marvanová na tiskové konferenci 14. prosince. Za poskytnutí parcely městu připadne část bytů, ty bude pronajímat například příslušníkům potřebných profesí, jako jsou zdravotníci, učitelé či hasiči.

Praha také podpoří spolkové bydlení, ve kterém by pozemky dostaly občanské spolky a ročně splácely přibližně procento aktuální ceny. Město tak získá prostředky k dalším podobným investicím. Pokud oba návrhy schválí i zastupitelstvo, začne magistrát od příštího roku hledat vhodné pozemky. Během roku a půl by měla vzniknout první družstva. Zájem už projevily městské části Praha 8, Praha 11, Praha 12 a Praha 13. „Předpokládám jednání i s dalšími městskými částmi,“ dodala radní.

Naneta Jiráková

Sameček orangutana ze ZOO Praha se jmenuje podle postavy ze Zeměplochy

Sameček orangutana sumaterského narozený 17. listopadu dostal od chovatelů jméno Pustakawan, zkráceně Kawi. „V indonéštině to znamená knihovník, podle orangutana Knihovníka ze Zeměplochy. Vybrali jsme ho na počest autora této knihy, Terryho Pratchetta, který se zajímá o chov těchto opic a několikrát navštívil i naši ZOO,“ uvedl ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek ve středu 16. prosince. Dále zástupci zoologické zahrady představili na tiskové konferenci chovatelské úspěchy a TOP 10 druhů mláďat narozených v letošním roce.

Do výběru se vešly ohrožené druhy plazů a ptáků jako želva Smithova nebo dvojzoborožec nosorožčí. Největší pozornost však přitáhla mláďata savců. „Od roku 2013 patří pražská ZOO k významným chovatelům slonů indických, už se nám narodilo pět slůňat,“ vyzdvihl narození samiček Lakuny a Amalee kurátor chovu savců Pavel Brandl. Také upozornil na samečka tapíra čabrakového Morseho nebo právě na Pustakawana.

Letos se zvířata musela vypořádat s nezvyklou situací. „Někteří živočichové jsou tak zvyklí na přítomnost návštěvníků, že je prázdnota za sklem velmi vykolejila, například gaviálové se chovají v současné době velice neklidně,“ dodal Petr Velenský za ošetřovatele plazů. Bobek také poděkoval veřejnosti za velkou finanční podporu v dnešní těžké době a uvedl, že ZOO Praha kvůli pandemii covid-19 čelí ztrátě až 90 milionů korun.

Ema Polívková

Stovky ľudí vyjadrili nespokojnosť na Hodžovom námestí už po druhýkrát

Napriek štátnym obmedzeniam zhromažďovania sa nad šesť ľudí sa sobotňajšie poludnie v Bratislave nezaobišlo bez protestu. Ľudia, ktorí nesúhlasia so súčasnými protipandemickými opatreniami a vládou premiéra Igora Matoviča (OĽANO), sa vybrali do ulíc, konkrétne na Hodžove námestie pred Prezidentský palác Slovenskej republiky.

Aj keď sa epidemická situácia na Slovensku postupne zhoršuje, na Hodžovom námestí sa združilo niekoľko stoviek ľudí, mnohí z nich si nekryli dýchacie cesty rúškom. Výnimkou neboli ani rečníci porušujúci aktuálne nariadenia, vystúpili medzi nimi aj poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS). Spochybňovali opatrenia, testovanie ľudí na vírus covid-19 či očkovanie. „Úplne tendenčne včera vychádzali správy o tom, že Pandemická komisia zase nejako vyhodnotila, že vírus na Slovensku silnie, a že ľudia by mali ostať doma, nikam nechodiť a byť zodpovední. No ale priatelia, ja musím povedať, že my sa nemôžeme čudovať, že vírus silnie, keď vírus je dnes predsedom vlády!“ Vyjadril sa predseda ĽSNS Marian Kotleba.

Priebeh demonštrácie kontrolovala polícia, vrátane ťažkoodencov. Po ukončení protestu polícia zadržala 12 ľudí, z ktorých 3 osoby boli podozrivé z drogovej trestnej činnosti, nebezpečného vyhrážania a prejavov extrémizmu. „Ostatné osoby sa dopustili priestupku zo zákona o zhromažďovacom práve,“ dodala policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková.

Sobotňajší protest bol už druhý za uplynulý mesiac, avšak zúčastnených bolo tentokrát značne menej než na prvom, ktorý sa uskutočnil 17. novembra. Nespokojní demonštranti sa tentokrát, okrem Bratislavy, v iných slovenských mestách nezoskupili.

Nina Briatková

Piráti a STAN půjdou v případě neúspěchu společně i do opozice

Piráti a hnutí STAN pokračují v domlouvání koalice. Dohodli se, že budou spolupracovat i v případě neúspěchu ve volbách, a nyní řeší jména lídrů jednotlivých krajů. Předseda Pirátů a adept na post premiéra Ivan Bartoš se bude ucházet o vedení Ústeckého kraje, šéf hnutí STAN Vít Rakušan chce kandidovat v kraji Středočeském.

Bartoš Ústecký kraj odůvodnil tím, že se zde zrcadlí problémy celé republiky, konkrétně zmínil exekuční pasti, devastaci přírody a korupci. „Těmito problémy se v Poslanecké sněmovně zabýváme už nyní a my věříme, že ten, kdo dokáže řešit tyto problémy, má velkou šanci, aby uspěl v následujících volbách. Proto moje volba padla právě na Ústecký kraj,“ objasnil Bartoš na tiskové konferenci v pondělí 14. prosince.

Rakušan si vybral Středočeský kraj, kde už byl v minulosti krajským zastupitelem a také devět let starostou Kolína, a tak je přesvědčený, že problémy regionu důvěrně zná. „Myslím si, že i pro společnou koalici bude přínosné, když někdo, kdo celý svůj život profiloval a spojil se Středočeským krajem, bude lídrem právě zde,“ vysvětlil Rakušan. Obsazení míst lídrů dalších krajů nyní řeší regionální organizace.

Piráti a STAN v případě volebního vítězství společně půjdou do vlády, když neuspějí, tak i do opozice. „To je prostě nepřekročitelná podmínka, kterou jsme si v naší spolupráci zadefinovali hned v úvodu,“ zdůraznil Rakušan. V předchozích týdnech se už dohodli na programových vizích a prioritách, jednání pokračují a návrh koaliční smlouvy směřuje do finální podoby.

Klára Španělová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovensko před Vánoci zpřísňuje opatření, zakázalo vycházet

Slovensko minulý týden zaznamenalo jeden z největších přírůstků nových případů nákazy koronavirem. Od pátku 11. prosince platí první z dříve ohlášeného nového souboru omezení a ve středu 16. prosince kabinet opatření ještě zpřísnil. Především schválil zákaz vycházení s některými výjimkami, jako jsou cesty do zaměstnání.

„Je zřejmé, že opatření, která momentálně máme, nejsou dostačující,“ avizovala prezidentka Zuzana Čaputová po úterní schůzce s odborníky. Ocenila také aktivity pandemické komise, která minulý týden navrhla přísnější omezení. „Nevím, v jaké podobě je ve středu (16.12.) schválí vláda, byla bych však velmi ráda, kdyby mix doporučení a přijatých nařízení odpovídal vážnosti situace a měl podporu široké vědecké komunity,” dodala.

Laboratoře v úterý 15. prosince potvrdily nových 3565 infikovaných. Dalších 4397 nakažených odhalily míň spolehlivé antigenní testy, které země začala využívat na podzim za účelem plošného testování obyvatel. „Mně jde o každý jeden den. Do lockdownu potřebujeme vstoupit s ohledem na vážnou epidemickou situaci,“ řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OĽANO).

Nové případy koronaviru začaly na Slovensku stoupat zhruba před třemi týdny. V reakci na to vláda opět zpřísnila některá z karanténních omezení. Například restaurace nyní nově nemůžou podávat jídlo ani ve venkovních prostorech. Odborníci se ale shodují, že opatření přicházejí pozdě a před Vánocemi už nezvrátí šíření nemoci. Mezi ně patří například epidemioložka Zuzana Krištúfková z Fakulty veřejného zdravotnictví Slovenské zdravotnické univerzity nebo virolog z Biomedicínského centra SAV Boris Klempa.

Od konce listopadu také stoupá počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Na plicní formu v souvislosti s tímto onemocněním zemřelo v zemi dosud 1309 lidí.

Adéla Snopová

Ekonomika

Senát podpořil nižší daně, ale snížil slevu na poplatníka. Rozhodne Sněmovna

Senát upravil daňový balíček. Podpořil zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 %, pozměnil však slevu na poplatníka. Piráti navrhli, aby se stávajících 24 840 korun zvýšilo až na 34 125, nová verze počítá s 27 840 korunami. Především kvůli tomu avizoval prezident Miloš Zeman, že by balíček vetoval. Senátní úprava nově neopomíjí ani kraje a obce, ty by dostaly náhradu výpadku příjmů z 80 % formou rozpočtového určení daní.

„Zajistíme životaschopnost obcí a krajů, a to takovým způsobem, aby mohly obsluhovat občany, kteří tam žijí a zároveň by mohly vykonávat své základní funkce,” uvedl předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS), který prosazoval některé změny. Podle něj obsahovala sněmovní verze mnoho chyb.

Pro hlasovali 10. prosince senátoři za ODS, ANO, KDU-ČSL a ČSSD, zdrželi se naopak zástupci TOP 09, protože neprošel jejich pozměňovací návrh, který by ponechal zákon o rozpočtové odpovědnosti platným. Návrh se nyní vrátí do Sněmovny, proti němu už se vyjádřili Piráti, ČSSD i SPD. V případě schválení bude záležet na prezidentovi, kterému také chybí časové omezení normy na dva roky. Dopady nové verze se odhadují na 90 až 120 miliard korun, s vyšší slevou na poplatníka to bylo až 130 miliard.

Návrh snížení daní vyvolal i vlnu kritiky. „My víme jen to, že tady bude dluh, ale nevíme, jak ho vyrovnáme, kdy ho vyrovnáme a čím. Takový návrh zákona je špatný a čistě politický,” poukázal Jiří Čunek (KDU-ČSL). Ten věří, že rychlá změna v názorech premiéra Andreje Babiše (ANO) ohledně snižování daní – ještě loni byl striktně proti – je pouze taktický krok související s volbami do Poslanecké sněmovny příští rok.

Úprava také obsahuje stravenkový paušál, který umožňuje zaměstnancům další formu daňově zvýhodněného stravování. Příspěvek mohou nyní čerpat rovnou v peněžní formě.

Anna Helclová

Zeman jednal s Babišem a Schillerovou o balíčku, veto ještě zváží

Prezident Miloš Zeman se v úterý 15. prosince sešel na Hradě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Zástupci vlády se ho snažili přesvědčit, aby podepsal chystaný daňový balíček. Prezident podle Schillerové senátní úpravy, především změnu u slevy na poplatníka, uvítal. Případné veto zváží, ale souhlas ještě nepotvrdil.

Senát vrátil balíček do Sněmovny ve čtvrtek. Kromě zvýšení slevy na poplatníka Zemanovi vadí taky absence jeho podmínky, aby změna daně z příjmů trvala jen dva roky. Zároveň ale věří Babišovi, který se na schůzce zavázal, že dvouletou platnost veřejně zopakuje. „Prezident řekl, že věří závazku premiéra, že pokud se jím stane znovu, tak udělá vše, abychom se k tomu vrátili,“ uvedla Schillerová pro server iRozhlas.cz.

Pokud Sněmovna upravený návrh schválí a Zeman jej podepíše, daně z příjmů fyzických osob 15 a 23 procent nahradí superhrubou mzdu. Prezident by zároveň chtěl, aby byla dvouletá platnost uvedena přímo v zákoně. To je ale podle ministryně legislativně neproveditelné. „Jediná možnost by byla stanovit další sazby od roku 2023 a to by bylo špatně, protože zde bude jiná politická reprezentace,“ doplnila Schillerová.

Daňový balíček rozděluje koaliční ANO a ČSSD. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček dokonce naznačil, že by kvůli němu mohla strana kabinet opustit. „Pokud mají s účastí ve vládě problém, ať klidně odejdou,“ reagoval na Hamáčkova slova Babiš.

Timon Láska

Komunisté rozpočet nepodpoří, pokud vláda neškrtne deset miliard obraně

Komunisté trvají na škrtech v obraně, jinak státní rozpočet nepodpoří, uvedl předseda strany Vojtěch Filip v pátek 11. prosince po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Vláda však s navrženou úpravou nesouhlasí. Kabinet tak stále nemá ve Sněmovně podporu pro nejdůležitější zákon roku, je však možné, že komunisté opustí jednací sál, a sníží tak počet potřebných hlasů.

Odebraných deset miliard chtějí poslanci KSČM převést do rozpočtové rezervy. „Abychom je mohli použít spíše na to, že armáda pomůže zdravotníkům, sociálnímu systému v řešení pandemie covid, než aby udělala nákupy,“ uvedl Filip. Sněmovna bude rozpočet schvalovat ve středu a menšinová vláda ANO a ČSSD se o KSČM opírá.

Podle Filipa se na páteční jednání mohl dostavit spíše ministr obrany. „Paní ministryně byla velmi přesvědčivá, ale to členům nestačilo,“ uvedl. Předseda KSČM byl připraven se s Lubomírem Metnarem (za ANO) sejít. „Ministr obrany náš názor nezmění, ale mohl by ho změnit on,“ uvedl Filip.

Schillerová varovala před rozpočtovým provizoriem, se kterým komunisté od nového roku počítají. „Prohlubuje hospodářskou krizi a problém by dopadl i na samosprávy. Byl by to dopad celospolečenský,“ upozornila.

Alena Harciníková

Návrh reformy počítá se základním důchodem 10 tisíc po 25 letech práce

Každý, kdo odpracuje alespoň 25 let a dosáhne důchodového věku, by mohl pobírat minimálně 10 tisíc korun. Počítá s tím návrh reformy, kterou v pátek 11. prosince představily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová. Návrh by mimo jiné rozdělil veřejný penzijní systém na dva pilíře a snížil důchodový věk pro lidi s náročnými profesemi. Koaliční ANO se k návrhu staví rezervovaně, podle části opozice pak neřeší finanční udržitelnost systému.

„Reforma má tři cíle: udržitelnost, spravedlnost a srozumitelnost,“ řekla Maláčová s tím, že na dodatečné výdaje by se daly využít peníze z EU z plánu obnovy. Základní důchod, vyplácený z nultého pilíře, by se pak měl z větší části financovat ze státního rozpočtu, což už dříve doporučovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. „Udržitelnost po roce 2030 tento návrh neřeší, přitom důstojný důchod si zaslouží i dnešní pracující,“ namítla pro ČTK poslankyně Pirátů Olga Richterová.

Reforma by zvedla příspěvek za výchovu dětí, hlavní pečující rodič by mohl dostat 500 Kč měsíčně, maximálně však 1500 Kč na tři děti. Pro pracující důchodce by se mohla snížit daň z příjmu a každý občan by si mohl díky důchodové kalkulačce spočítat, jaký důchod bude mít.

S návrhem principiálně souhlasí poslanec KSČM Jiří Dolejš i předseda lidovců Marian Jurečka. Zbytek opozice by ho spíš nepodpořil. Nejasný je zatím názor koaličního partnera ANO, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dříve uvedla, že vláda důchodovou reformu do voleb nepředloží. Premiér Andrej Babiš (ANO) pro ČTK návrh nekomentoval s tím, že ho podrobně nezná.

Navrhovaný zákon by podle Nerudové měla v únoru dostat vláda, následně by pak mohl projít parlamentem a k podpisu by ho dostal prezident. Podle části opozice se zákon nestihne přijmout do sněmovních voleb, které by se měly konat příští říjen. Základní důchod by v případě rychlého přijetí mohl začít platit od ledna 2022, výchovné za péči o rok později a dřívější odchod do důchodu pro náročné profese v roce 2024.

Šimon Rogner

Kultura

Festival Malé oči zavede děti do pohádky i ukáže zákulisí kin

Už posedmé představil filmový festival Malé oči snímky pro malé diváky. Letošní ročník nesl název Cesta je cíl, protože zájemce přenesl především do pohádky. Bohatý program v termínu od 14. do 18. prosince zpestřilo také čtení s herečkou Adélou Elbel nebo prohlídka zákulisí kin. Ale vše jen virtuálně vzhledem k aktuálním opatřením, díla byla dostupná na platformách Moje kino Live a Aerovod.

„Už během jarního uzavření kin jsme vymysleli online kino, kde začínáme vždy v konkrétní čas, nechybí tu gong, znělky, živé přenosy lektorů či možnost si psát s ostatními diváky prostřednictvím chatu,“ řekl jeden z pořadatelů David Beránek.

Z programu zaujal třeba původně němý animovaný snímek Ovečka Shaun ve filmu: Farmaggedon, který doplnil živý dabing herců Kryštofa Bartoše, Jindřišky Dudziakové a Anny Peřinové. Diváci mohli zhlédnout řadu filmů, například Malý princ, Tři veteráni nebo Kuky se vrací. Po Mlsných medvědích příbězích navíc děti s pomocí lektorky z Aeroškoly zjistily, jak se vytvářejí animace.

Promítání doplnily i další aktivity. Například virtuální prohlídka sedmi kin, mimo jiné Bio Oko Praha či Bio Centrál Hradec Králové, zájemcům ukázala, kdo všechno v nich pracuje a jak se pouštějí filmy. Komička a překladatelka Adéla Elbel zase četla z knihy Princ a princ a král a král a rodina, a odpovídala tak na otázku, zda si princ místo princezny může vzít prince. Na programu bylo i Disco v kině.

Hana Saxová

Sport

Slavii čeká duel s Leicesterem, ale o další velké bitvy může český fotbal přijít

Fotbalisty Slavie čeká v play off Evropské ligy prestižní souboj s Leicesterem. Zvučného soupeře jim přisoudil pondělní los v Nyonu. Z českých týmů zůstala na jaře jako jediná a kvůli nepříznivým výsledkům pozice českého fotbalu v národním koeficientu slábne. Reálně tak hrozí, že přespříští rok už neudrží pozici, která garantuje hned pět klubů v pohárech. A zhorší se i jejich nasazování do předkol.

Také v poslední podzimním kole zůstali čeští zástupci bez vítězství. Slavia (0:4) i Sparta (0:1) prohrály. Liberec remizoval (0:0). Slavia v Leverkusenu prohrávala už od osmé minuty, kdy se prosadil Baily, a stejný hráč přidal v 32. minutě druhý gól, když doklepl míč do sítě po hlavičce Patricka Schicka. Český reprezentant byl v prvním poločase hodně vidět, ale v druhém poločase ho vystřídal Diabym, který v 59. minutě zvýšil na 3:0. Na konečné skóre 4:0 uzavřel brankou v 91. minutě Bellarabí.

Na první příčku ve skupině tak slávističtí fotbalisté sice nedosáhli, ale můžou se těšit na vysněného anglického soupeře. Pondělní los totiž přidělil slávistickým fotbalistům Leicester City, tedy překvapivého šampiona Premier League sezony 2015/16. „Do dvojzápasu půjdeme s tím, že budeme chtít postoupit. S ničím jiným by ani nemělo smysl hrát. Jít si to nějak užít, to asi nemá cenu,“ řekl Lukáš Masopust pro ČT sport.

Vzhledem k náročnému programu byly pro týmy charakteristické změny v sestavách. Za Spartu například poprvé v soutěžním duelu nastoupil sedmnáctiletý obránce Vitík. Letenští drželi krok s AC Milán, ale nakonec prohráli 0:1. Liberec měl proti CZ Bělehrad největší šance ze standardních situací, zatímco jeho soupeř hrozil ze hry. Zápas skončil remízou 0:0.

Martin Bartošek

Plzeňská mizérie nekončí, Slavia drží náskok v čele

Šest posledních zápasů v lize, jedna výhra. Nelichotivou sérii Plzeň nezlomila ani v sobotním utkání, a výrazně si tak komplikuje šance na titul. S Jabloncem po fantastickém obratu domácích padla v 11. kole nejvyšší české fotbalové soutěže 2:3. To obě pražská S bodovala naplno. Sparta těsně udolala Slovácko 2:1 a Slavia přejela doma Liberec 3:0.

Na mistrovské kralování Plzně, jako naposledy v roce 2018 či čtyřikrát předtím, to letos nevypadá. V aktuálním ročníku se Západočechům vůbec nedaří. Tým těžce snášel úvodní vyřazení z evropských pohárů a následná frustrace se přenesla i na domácí scénu. Od porážky v říjnovém kvalifikačním duelu s Beer Ševou se v lize trápí. Z posledních čtyř zápasů získala jediný bod a po 11. kole se v tabulce nachází až na šestém místě se ztrátou dvanácti bodů na vedoucí Slavii.

Přitom se klání v Jablonci pro hosty vyvíjelo dobře. Po trefách Buchy a Beauguela šli do kabin za příznivého stavu 2:0. A mohlo být ještě lépe, další gól Buchy totiž zastavil ofsajd. Na druhou půli si však Jablonec připravil fantastický obrat a soupeře porazil 3:2. „Druhý poločas to byl jiný svět. Viděli jsme, že jakmile se Jablonec chytil gólem, nám odešla mentalita. Zápas jsme dokonce ještě prohráli. Momentem byla jednoznačně neproměněná Kobrova (Zdeňka Ondráška) šance za stavu 2:2. Pro nás obrovské zklamání,“ řekl trenér Adrian Guľa pro ČT Sport.

Výsledek může jeho svěřence mrzet o to víc i proto, že hlavní konkurenti své zápasy zvládli. Sparta se na Slovácku sice dlouho trápila a až do 84. minuty platil remízový stav 1:1. V ní ale vystřelil Pražanům výhru 2:1 David Pavelka.

Slavia drama nepřipustila a jasně přehrála na domácím stadionu Liberec 3:0. Dva góly opět přidala vycházející hvězda ze Senegalu – Abdallah Sima. I díky suverénnímu vítězství si tak slávisté nadále na prvním místě drží vedení pěti bodů před rivalem z Letné.

Petr Kallista

Davidová pátá ve sprintu, Krčmář vybojoval úspěch i pro štafetu mužů

Prodloužený biatlonový víkend v Hochfilzenu byl pro české fanoušky jedním ze šťastnějších. Už v jeho prvním závodu zaznamenala Markéta Davidová páté místo, na jeho konci se o stejné umístění mužské štafety postaral Michal Krčmář.

Ve sprintu žen na 7,5 km se skvělým během předvedla Davidová, ač si to zřejmě sama neuvědomovala. „Na trati jsem se cítila úplně šíleně. Trochu mě udivuje, že ten čas je takový, protože se mi jelo úplně hrozně,“ sdělila ČT. Jen dvě z jejích soupeřek zvládly trať rychleji. Jedna chyba a pomalejší tempo na střelnici ale českou sportovkyni odsunuly až na páté místo.

Český úspěch zajistila i štafeta mužů ve složení Tomáš Mikyska, Jakub Štvrtecký, Ondřej Moravec, Michal Krčmář. O skvělé páté místo se nejvíc zasloužil finišující Krčmář, který byl na střelnici mimořádně rychlý a stoprocentně přesný. „Jsem se zdravě naštval. Takhle se dělá biatlon.

Takhle musím závodit celý rok, zdravě riskovat. Tu stojku si vůbec nepamatuju, prostě jsem přijel a najednou jsem měl odstříleno. Je to pro mě dobrá injekce,“ hodnotil po závodě. Třetí z českých umístění v top 10 si připsala opět Davidová, a to devátou příčkou ve stíhacím závodě.

Biatlonovým světem tentokrát rezonovala především jména Dzinara Alimbekaová a Johannes Dale. Nor i Běloruska totiž vůbec poprvé ovládli individuální závod Světového poháru. A naopak v negativním slova smyslu „zazářila“ i Češka Lucie Charvátová, která při střelbě ve stoje během stíhacího závodu minula všech deset terčů, načež odstoupila.

Tomáš Zemánek

Ledecká si odskočila z lyží na snowboard: stále je nejrychlejší

Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká se nenechala zaskočit přívaly sněhu, které jí bránily v tréninku, ani skoro jedenáctiměsíční přestávkou od Světového poháru v paralelním obřím slalomu. Závod v Cortině d´Ampezzo 12. prosince totiž prosvištěla k jasnému vítězství. „Mám radost. Měla jsem nad jízdami kontrolu, byla jsem rychlá, ale jsou tam rezervy a je na čem pracovat,“ řekla médiím.

Soupeřky proti Ledecké neměly šanci. Už od kvalifikace dokazovala, že je jednoznačně nejrychlejší a ve finále pak zvítězila nad Němkou Selinou Jörgovou o 86 setin. „Mám rychlé prkno a dobrého servisáka, takže už se jenom vezu z kopce dolů,“ reagovala po 19. triumfu ve Světovém poháru snowboardingu.

Se snowboardem si na sjezdovku Tondi Normale dvojnásobná olympijská vítězka odskočila od lyžování, jelikož se ještě před týdnem chystala na závody superobřího slalomu ve Svatém Mořici, které zrušilo sněžení, a od středy 16. prosince začíná opět trénovat sjezdy. „Teď jsem byla snowboarďačka a na lyže nemyslela, ale už se těším do Val d´Isere,“ dodala.

Eliška Ratiborská

Počasí

Sníh i nadále zůstává pouze na horách a obrázcích Josefa Lady

I druhý prosincový týden zapomněl nadělit sníh do níže položených částí republiky. Teploty se celých sedm dnů držely nad nulou, nepřekročily však 8 °C. Srážek bylo pomálu. Kromě slunečného pondělka převládala po celý týden na většině území zatažená obloha.

Ve středu 9. prosince se menší sněhové nadílky dočkaly oblasti nad 500 m. n. m. Na východě území se ve čtvrtek objevily mrznoucí srážky a místy i sníh s deštěm. V pátek sněžilo v polohách nad 400 m. n. m. O víkendu se však ze sněhu mohly těšit opět pouze horské oblasti.

Aneta Hamerníková