29. ledna 2021, Carolina č. 990

Výběr událostí z ledna 2021 (do 26.)


Z domova

V Česku dál platí přísná opatření kvůli vytížení nemocnic i nové mutaci koronaviru

Protiepidemický systém PES se už čtrnáct dní drží na úrovni čtvrtého stupně, v úterý 26. ledna dosáhl 68 bodů. Dál platí opatření podle nejpřísnějšího pátého stupně. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) však zatím není prostor pro rozvolňování. Po jednání ústředního krizového štábu ve středu 27. ledna poukázal na vytížení nemocnic a riziko nakažlivější mutace.

„Za sebe říkám – v situaci 9 000 nově nakažených denně, přeplněné nemocnice, vyčerpaní zdravotníci, reprodukční číslo blížící se 1, britská mutace viru za rohem – to není moment na otevírání sjezdovek,“ napsal Hamáček ve středu na Twitteru.

O otevření skiareálů teď usiluje mimo jiné opoziční KSČM, která však vládu toleruje. Kabinet ale poslední takový návrh ministra obchodu, průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) odmítl. Ve hře je také návrat některých školáků do lavic, ale i ten ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podmiňuje poklesem hospitalizovaných.

Aktuální celkový počet nakažených činí 99 934 osob, z toho šest tisíc je v nemocnicích. Celkem už se nakazil téměř milion lidí, přes 15 tisíc zemřelo. Blatný ovšem v Otázkách Václava Moravce v ČT v neděli 24. ledna uvedl, že „pouze 30 % vykázaných úmrtí je jednoznačně spojeno s koronavirem“.

Odborníci současně upozorňují na novou mutaci koronaviru, britskou či aktuálně jihoafrickou. Ta se podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly objeví v Česku do tří týdnů a stejně jako britská vykazuje až o 50 % větší nakažlivost. Americká firma Moderna už oznámila, že její vakcína by měla být odolná proti všem doposud známým mutacím.

V Česku také dál platí nouzový stav, schválený do 14. února. Ve druhé vlně ho vláda vyhlásila 5. října a postupně se souhlasem Poslanecké sněmovny postupně prodlužovala.

Jakub Jirásek

Piráti a STAN potvrdili koalici, spojence hledá i ČSSD

V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny budou kandidovat minimálně dvě koalice. Smlouvu ve čtvrtek 21. ledna uzavřeli lídři Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN), kteří tak potvrdili rozhodnutí svých stranických orgánů. Spojence mezi politickými subjekty hledá i ČSSD, o spolupráci má vyjednávat mimo jiné se Stranou zelených.

„Vidím velkou naději,“ prohlásil předseda Pirátů Ivan Bartoš, když na tiskové konferenci v úterý 12. ledna oznamoval výsledky stranického referenda o koaliční smlouvě s hnutím STAN. Tu podpořilo téměř 79 % hlasujících členů Pirátů, tedy více než nutných 60 %. Širší vedení Starostů schválilo dohodu už na začátku ledna.

Mezi programové priority patří digitalizace veřejné správy, nižší daně z práce, dostupná zdravotní péče v regionech, vzdělávání pro 21. století či ochrana klimatu. „Myslím, že společně máme šanci opravdu změnit poměry v naší zemi,“ řekl Rakušan.

Koalice míří podle Bartoše na vítězství ve volbách, za spodní metu označil 25 %. Právě on je koaličním kandidátem na premiéra, Rakušan bude jedním ze čtyř krajských lídrů svého hnutí. Předáci koalice nevyloučili povolební spojení s druhou známou koalicí ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

O spolupráci do sněmovních voleb stojí také sociální demokraté, jejichž vedení dostalo na začátku ledna mandát k vyjednávání o levicové alianci s odboráři, nezávislými odborníky, regionálními uskupeními a dalšími programově blízkými subjekty. Podle serveru Seznam Zprávy jedná ČSSD se Stranou zelených, má jí nabízet místa na kandidátce.

Podle prezidenta Miloše Zemana by sociální demokraté mohli uzavřít koalici s hnutím ANO, řekl to v rozhovoru pro čtvrteční (21. ledna) Mladou frontu Dnes. To však odmítli jak premiér a šéf ANO Andrej Babiš, tak ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Šimon Rogner

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenský lockdown sa predĺžil do 7. februára

Na mimoriadnom silvestrovskom rokovaní vláda Slovenskej republiky schválila platnosť prísneho zákazu vychádzania od 1. januára. Pôvodný koniec platnosti núdzového režimu sa datoval na 25. január, avšak z dôvodu pomalého zlepšovania epidemickej situácie vláda na rokovaní v polovici januára predĺžila platnosť lockdownu až do 7. februára.

Sprísnenie nariadení obsahuje zákaz cestovania medzi okresmi, zatvorenie prevádzok všetkých lyžiarskych stredísk a požičovní lyží, hotely nesmú od začiatku nového roka prijímať nových hostí, ba dokonca sa opäť zatvárajú kostoly. Predĺženie režimu je spojené aj s jednorazovým skríningovým celoplošným testovaním, ktoré prebehlo v období od 18. januára do 26. januára. Testovanie bolo povinné pre všetkých vo vekovej kategórii od 15 do 65 rokov. Medzi výnimky patrili ľudia, ktorí prekonali ochorenie covid-19 a majú lekárske potvrdenie nie staršie ako 90 dní, či tí, ktorí absolvovali dve dávky očkovania a počkali 14 dní na celkovú imunitu. Taktiež ťažko zdravotne postihnutí nie sú povinní zúčastniť sa testovania.

„Som veľmi rád, že sa ľudia zapojili, že prišli a uvedomujú si dôležitosť tohto projektu s názvom Zachráňme spolu životy. Ďakujem veľmi pekne všetkým, ktorí pridali ruku k dielu a zabezpečili plynulý chod odberných miest a presun dát,“ vyjadril spokojnosť premiér Igor Matovič už 23. januára v priebehu skríningu. Na základe zmapovania epidemickej situácie by sa mali slovenské okresy rozdeliť. V tých s najhoršou situáciou sa bude skríningové testovanie opakovať v prvom februárovom týždni, zatiaľ čo lepšie okresy sa opäť vrátia do súčasného režimu platných opatrení, ktoré sa budú postupne uvoľňovať.

Nina Briatková

Ekonomika

Kultura

Zemřel František Filip. Režíroval Chalupáře a Cirkus Humberto

Ve věku 90 let zemřel režisér František Filip, který velkou měrou přispěl k rozvoji české televizní tvorby. Natočil seriály Tři chlapi v chalupě, Chalupáři nebo Cirkus Humberto, přepsal také text opery Prodaná nevěsta. Jak oznámila Česká televize, podlehl 9. ledna komplikacím spojeným s nemocí covid-19.

„Miloval herce, uměl si je vybrat a uměl jim dát prostor,“ vzpomínal režisér Zdeněk Zelenka pro iDnes.cz. „František Filip dokázal lidi nadchnout tak, že do toho šli s nadšením, že byli ochotní prostě vytrpět to, co by normálně nevytrpěli, nevydrželi,“ dodal pro Deník.cz herec Antonín Navrátil.

Písecký rodák absolvoval v roce 1950 FAMU, kde ke konci svého života také učil. Po studiích nastoupil do nově vzniklé Československé televize, kde zůstal až do důchodu. Natočil přes 600 filmů a televizních pořadů různých žánrů a kategorií. Stojí za známými filmy jako Utrpení mladého Boháčka nebo Odvážná slečna. Mimo jiné natočil i seriály F. L. Věk a Zlá krev, oba se staly českou klasikou. Jeho posledním počinem byla v roce 2004 komedie Tři dámy s pistolí.

V roce 2011 získal Cenu Vladislava Vančury za dlouhodobý přínos televizní tvorbě a proměnu uměleckého odvětví. Je držitelem Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. V roce 2017 převzal také Thálii za šíření divadelního umění v televizi.

Kamila Plzáková

Nominace 28. ročníku Českých lvů: prim hrají historická dramata

Nejvíce nominací na letošní filmové ceny Český lev, hned 15, získala Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy. O jednu méně mají Havel Slávka Horáka a Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Tradiční cenu fanoušků získal dokument V síti.

Letošní novinkou jsou nominace krátkých a animovaných snímků. Dále se nově budou oceňovat i tvůrci minisérií (například Herec s Janem Cinou v hlavní roli, Stockholmský syndrom režiséra Dana Svátka), televizních filmů (Veterán Jana Hřebejka) a také seriálů. V kategorii nejlepší herec bude bojovat Viktor Dvořák za ztvárnění Václava Havla s Ivanem Trojanem, který si zahrál léčitele Jana Mikoláška v Šarlatánovi. Favoritkou na nejlepší herečku je Anna Geislerová, taktéž za Havla.

O výběru rozhodovalo 190 členů České filmové a televizní akademie, kteří volili z 87 děl. Už zmíněný snímek Šarlatán odborníci doporučili na Oscara v kategorii cizojazyčný film. Nejlepší plakát vytvořil grafik Jan Pounar ke Krajině ve stínu, cenu fanoušků si vysloužili Vít Klusák a Barbora Chalupová za dokument V síti, jehož cílem bylo poukázat na sexuální obtěžování nezletilých na internetu a možná rizika spojená se sociálními sítěmi.

„Mám z ocenění velkou radost. Film se brzy vydá na obrazovku České televize. Tím by mohl proniknout do dalších domácností, což by mohlo pomoci otevřít toto téma u dětí, které se v podobném průšvihu topí,“ uvedl ČTK režisér a zároveň producent Klusák.

O skleněnou sošku se bude ve 21 kategoriích ucházet 27 snímků. Galavečer se uskuteční 6. března v pražském Rudolfinu.

Žaneta Levíčková

Zpěvák a textař David Stypka podlehl rakovině

Zpěvák, kytarista a textař David Stypka zemřel 10. ledna ve věku 41 let po rok a půl dlouhém boji s rakovinou slinivky. Smutnou událost oznámila nahrávací společnost SinglTon, se kterou Stypka spolupracoval. V roce 2017 získal cenu Anděl v kategorii Sólový interpret.

Hudebníkovo úmrtí později potvrdila i jeho rodina: „S lítostí oznamujeme, že zpěvák, skladatel a básník David Stypka podlehl dlouhodobé nemoci spojené s komplikacemi covid-19.“ O své nemoci řekl fanouškům v říjnu 2019.

Stypka, původem z Frýdku-Místku, působil na české hudební scéně od 90. let, výraznější úspěch zaznamenalo EP Jericho z roku 2016, které mu vyneslo nominaci na Objev roku v hudebních oceněních Anděl. Hned o rok později se posluchačům vryl do paměti, když vydal se svou kapelou Bandjeez desku Neboj. Právě za ni obdržel Anděla v kategorii Sólový interpret. Nejúspěšnější skladbou alba se stal duet s Ewou Farnou Dobré ráno, milá.

Původním povoláním novinář, později grafik, se do české hudební historie zapsal jako chytrý textař písní s myšlenkou i chytlavou melodií. Často promítal do tvorby své pocity, jak sám na konto poslední desky Neboj řekl: „Podařilo se nám nějakým vedením osudu udělat veselo-smutnou desku a že takový ten smutek a zmar, který je v písničkách zakotvený, neovlivňuje vyznění desky, na které je nakonec spousta naděje.“

Po uzávěrce: Po těžké nemoci zemřela 26. ledna herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let.

Filip Svoboda

Sport

Sáblíková má z víceboje bronz i rekord, klíčová byla patnáctistovka

Rychlobruslařka Martina Sáblíková si z mistrovství Evropy v nizozemském Heerenveenu, které bylo na programu 16. a 17. ledna, odvezla bronzovou medaili. Ta je navíc rekordní. Na celkové třetí místo ve víceboji se vyhoupla po posledním závodě, když nejlépe zvládla pětitisícovou trať. Po dvou úvodních disciplínách přitom byla průběžně pátá a sama si na bednu nevěřila.

Úkol před nedělní finální disciplínou zněl jasně: zajet co nejlepší čas a doufat. Do cíle pětitisícové trati dojela skvělým časem 6:53,22 a soupeřky za sebou nechala o dvě vteřiny. „Říkala jsem si, že pětku snad ani nedojedu, jak už mě po třech kolech bolely nohy. Takže je to příjemné překvapení,“ líčila Sáblíková pro ČT Sport.

Ještě v sobotu si ale po jedenáctém místě na pětistovce a čtvrtém na třítisícovce moc šancí nedávala. „I když bych mohla říct, že je to otevřené, ztráta už je taková, že na medaili to podle mě nejde,“ řekla pro iDnes.cz. Naděje přišla v neděli kolem poledne, když časem 1:56,17 obsadila na trati 1 500 metrů čtvrté místo: „Patnáctistovka byla psychický zlom, kdy jsem si řekla, že by to ještě mohlo být dobrý. A jsem hrozně ráda, že bylo.“ Oblíbenou pětikilometrovou dráhu o pár hodin později ovládla a to znamenalo konečnou třetí pozici.

V celkovém pořadí tak 21násobnou mistryni světa předčily pouze Antoinette de Jongová a Irene Schoutenová z Nizozemska. Nikola Zdráhalová skončila devátá.

Pro českou reprezentantku to je už dvanáctý cenný kov na kontinentálním šampionátu. Na takový úspěch dosáhla jako vůbec první v historii. „Je to další meta v mé rychlobruslařské kariéře, které se mi podařilo dosáhnout,“ neskrývala radost v rozhovoru pro ČT Sport.

Odpočinku si ale moc neužije, za tři týdny ji čeká další velká akce: „Těším se, že po čtyřboji si budou moje nohy moct trochu odpočinout. A pak se začnu připravovat na mistrovství světa. Bude to tady náročné, ale to bude pro všechny v téhle bublině.“

Adam Procházka

Ledecké nejdřív stupně vítězů těsně unikly, pak byla druhá

Česká lyžařka a dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká patřila v lednu zase mezi nejlepší. Nejprve byla 9. ledna ve Světovém poháru ve Svatém Antonu nejrychlejší v tréninkové jízdě a v hlavním závodu ve sjezdu obsadila čtvrté místo, když ji od stupňů vítězů dělilo pouhých šest setin. Následně se 22. ledna v Crans Montaně prosadila v nejrychlejší disciplíně na druhé místo.

„Mám z toho obrovskou radost, byla to dobrá jízda, moc jsem si to užila. Ale pořád je co zlepšovat,“ reagovala bezprostředně Ledecká, kterou překonala jen Sofia Goggiaová z Itálie, která průběžné pořadí disciplíny vede. Ledecká je čtvrtá. „Beru ji jako další soupeřku. Sofia je skvělá lyžařka, je rychlá, ale takových je tam dalších minimálně dvacet. Všechny jsou něčím výjimečné a všechny chtějí vyhrát.“

Blízko stupňů vítězů byla Ledecká už v předchozím sjezdu. Za suverénní vítězkou Goggiaovou zaostala víc než o vteřinu, od bronzové Američanky Breezy Johnsonové ji ale dělilo pouhých šest setin. „Škoda, že Ester nevydržela tempo z horní části, kterou projela perfektně. Pak se jednou nedostala k bráně a ztrácela. Jsme samozřejmě trošku zklamaní z brambory, ale musíme být na zemi, pokračovat dál v práci a snad to cinkne příště,“ chválil trenér Tomáš Bank. Jeho slova se naplnila o dva týdny později.

Jonáš Stoilov

Samková převedla fantastický finiš a dojela si v Chiese pro první místo

Česká snowboardcrossařka Eva Samková ovládla v neděli 24. ledna finále Světového poháru v italské Chiese di Valmalenco. V závodě na 750 metrů přitom od začátku musela dohánět ztrátu. Dramatický konec však zvládla a získala svůj patnáctý triumf v seriálu v kariéře. Už v prvním letošním závodě v sobotu Samková ukázala, že stále patří mezi špičku ženské kategorie. Od začátku držela náskok a o první, respektive druhé místo ji připravily až v závěru Italka Michela Molioliová s Američankou Faye Guliniovou.

Ve stejném složení, ještě s francouzskou reprezentantkou Julií Pereairovou de Sousaovou, se rozjel i závod nedělní. Ten měl pro českou závodnici přesně opačný průběh. Ze startu vyrazila pomaleji a v polovině trati byla čtvrtá. V poslední zatáčce si ale skvěle našla vnějškem místo a dojela vedoucí Američanku. V těsném finiši pak soupeřku předjela a do cíle dorazila i podle fotografického potvrzení jako první.

„Je to nádherný pocit,“ reagovala bezprostředně Samková. „O tom je náš sport, to je na něm nejhezčí. Jste čtvrtá po startu a první v cíli.“ Pro Samkovou to je patnácté vítězství ve SP v dosavadní kariéře a vůbec první od prosince 2019, kdy slavila v rakouském Montafonu. Z Itálie si snowboardistka mimo jiné odvezla i dvě velká kola parmezánu. Ta převzali všichni závodníci umístění na medailových stupních.

Společně se sobotním třetím místem se olympijská vítězka ze Soči momentálně nachází na dělené první pozici průběžného pořadí s Guliniovou. Obě mají 160 bodů. Další zastávkou bude pro Samkovou mistrovství světa ve švédském středisku Idre Fjäll. Od 11. do 13. února tam bude mít česká závodnice možnost zopakovat loňský triumf. Poté jí čekají dva poslední závody zkráceného programu: v gruzínském Bakurani a švýcarském Veyssonaz.

Petr Kallista

Krizová situace v házené: reprezentace přišla o MS i realizační tým

Ani letos si čeští házenkáři nezahrají na mistrovství světa. I přesto, že se na šampionát po šesti letech poprvé kvalifikovali. Tým se už od začátku ledna při reprezentačním srazu musel potýkat s koronavirovou nákazou, která mu nakonec neumožnila do Egypta odcestovat. Den před startem mistrovství, 12. ledna, rozhodnutí oznámili představitelé svazu na tiskové konferenci. Odřeknutá účast pak 20. ledna vyvrcholila odvoláním kompletního realizačního týmu. Včetně hlavních trenérů Daniela Kubeše s Janem Filipem, kteří tým vedli od roku 2014.

„Zatím jsem konec asi nedokázal vstřebat. Je to vše čerstvé a nepřemýšlel jsem o tom. Pořád je to pro nás obrovsky bolestivé, pro hráče a realizační tým. Tohle nás bude bolet ještě dlouho,“ popisoval v rozhovoru pro ČT Filip. Za vedení týmu se postavili hned čtyři zástupci exekutivy, kteří okamžitě rezignovali. Mezi nimi i předseda svazu Jaroslav Chvalný: „Dodatečně se to hodnotí velmi dobře, když jste v teple a z kanceláře hodnotíte někoho, kdo byl v absolutním stresu. Toto řešení považuji za krajní, nešťastné a pro český svaz do budoucna nedobré.“

Devítičlenná exekutiva v těsném poměru hlasů pět ku čtyřem rozhodla, že vedení týmu pochybilo. Dle prohlášení mělo „nevhodně zvolit program akce, špatně reagovat na vývoj pandemické situace v Česku a neudělat vše pro účast na mistrovství světa“. Části výkonného orgánu vadilo, že vedení týmu nezřídilo druhé mužstvo v jiném místě. „Pochybení těsná většina z členů exekutivy považuje za neakceptovatelné selhání, nevratné poškození jména české házené v České republice i na mezinárodní úrovni,“ stojí dále v prohlášení.

Tým nemohl už 6. ledna kvůli problémům s koronavirem odehrát zápas v kvalifikaci ME na Faerských ostrovech. Počet nakažených neustále rostl a začali se připravovat náhradníci. Do dějiště MS měli házenkáři vyrazit pouhý den před svým úvodním zápasem proti Švédsku. Nakonec vše padlo. Podle Chvalného nemohlo na šampionát odjet rovnou sedmnáct hráčů. Navíc i oběma trenérům vyšly testy na covid pozitivně. „Nechtěli jsme účastí za každou cenu znevážit českou házenou. Jeli bychom tam na výlet, to jsme nechtěli podstoupit,“ dodal Chvalný.

Dan Hübsch

Ronaldo nejlepším střelcem historie? Bican má stále víc, tvrdí FAČR

Cristiano Ronaldo pomohl svým 760. gólem k výhře Juventusu nad Neapolí ve finále italského Superpoháru. Podle mnohých zdrojů se stal nejproduktivnějším kanonýrem historie, Fotbalová asociace České republiky toto tvrzení však odmítá. Podle její statistiky na rekord Josefa Bicana stále nedosáhl.

Ronaldo nastřílel dohromady 658 gólů v dresech Sportingu Lisabon, Manchesteru United, Realu Madrid a Juventusu. Zbylých 102 nasbíral za portugalskou reprezentaci, kde je také nejlepším střelcem v dějinách. K údajnému překonání Bicanova rekordu mu pogratulovali i spoluhráč a veterán Gianluigi Buffon nebo legendární anglický útočník Gary Lineker. Podle webu uznávané organizace statistiků RSSSF však československá legenda vstřelila celkem 805 gólů. Toto číslo má ve svých záznamech i federace FIFA. Komise pro historii a statistiku FAČR se rozhodla údaje přepočítat a nakonec přišla na číslo 821.

„Z nepřeberného množství Bicanových branek je třeba vybrat ty oficiální, což je velice složité. Naše Komise pro historii a statistiku FAČR se začala tímto problémem zabývat a vyšla z počtu branek, které mu počítají renomované mezinárodní statistické weby. Ten počet je 805 branek, s poznámkou, že chybí góly vstřelené v roce 1952 za Hradec Králové v druhé nejvyšší české soutěži,” uvedl předseda komise Jaroslav Kolář.

Počet chybějících gólů se však povedlo dohledat, po prověření všech oficiálních zápasů tak podle komise Bican ve skutečnosti nastřílel 821 gólů. „Cristiano Ronaldo zatím Josefa Bicana nepředstihne a bude se muset ještě snažit, aby tuto metu dosáhl,” dodal Kolář.

Erik Zahradil

Po třech ztrátách konečně za plný počet. Plzeň zdolala Pardubice

Po bezbrankové remíze v Příbrami přišla první jarní výhra. Fotbalisté Plzně zvítězili v utkání 16. kola první ligy nad Pardubicemi 2:0. O tom, že tři body zůstanou v Doosan Aréně, rozhodli Milan Havel a Pavel Bucha. Viktoriánům se v posledních zápasech nedařilo. Po ostudné prohře 0:4 se Slováckem, těsné porážce 0:1 od vedoucí Slavie a nerozhodném výsledku v Příbrami přerušili neúspěšnou sérii proti nováčkovi z Pardubic.

Plzeň do střetnutí vstoupila velmi aktivně a na branku Marka Boháče pálila jednu ránu za druhou. Její převaha ještě zesílila, když ve 30. minutě podrazil Martin Šejvl unikajícího Šimona Faltu, za faul obdržel červenou kartu a předčasně zamířil do sprch. Minutu před koncem poločasu se k dorážce v pokutovém území dostal Zdeněk Ondrášek, jeho trefu ale sudí po kontrole u videa odvolali kvůli ofsajdu.

I ve druhé části bylo cítit hlad Plzně po výhře, navzdory početní převaze padl první gól až v 78. minutě, kdy obránce Havel dostal tečovaný balón za záda pardubického brankáře. Na konečných 2:0 zvyšoval v nastavení Bucha, který bez větších obtíží využil povedený centr Ba Louy.

„Hrozně jsme to celý tým potřebovali. Dali jsme do toho hodně a tuhle odměnu už jsme potřebovali, jsem rád, že jsme vyhráli,“ prohlásil pro klubový web Havel.

Západočeši tak po třech utkáních bez výhry konečně naplno bodovali a v tabulce české ligy se posunuli na sedmou příčku. Už o víkendu je ale čeká souboj s Baníkem Ostrava, který jejich umístění může ohrozit, v tabulce je jen o bod zpět.

Jan Spurný

Liberec je ve formě, v novém roce vždy bodoval. Cílem je čtyřka, velí Knot

Libereckým hokejistům se v posledních týdnech daří. V novém kalendářním roce doposud odehráli deset utkání a ve všech bodovali. Aktuálně navíc drží sérii čtyř vítězství za sebou. Naposledy svěřenci Patrika Augusty těsně porazili Vítkovice.

Severočeši vstoupili do sezony na své poměry vlažněji, už ale ukazují, že to znovu myslí s útokem na nejvyšší extraligové příčky vážně. Od startu roku 2021 bodovali ve všech deseti zápasech a v tabulce se už pohybují na hraně elitní čtveřice, která si letos zahraje přímo čtvrtfinále play-off. „Chceme se dostat do čtyřky a udržet se tam,“ hlásí obránce Ronald Knot.

Liberecká jízda je navíc zajímavá i pro nezaujaté fanoušky. Posledních šest duelů vždy skončilo rozdílem jediné branky, čtyřikrát o vítězi nerozhodla základní hrací doba. „Zvládat těsné zápasy bude potřeba v play-off, takže si toho rozhodně ceníme. Na druhou stranu si myslím, že musíme být lepší a příště makat celých šedesát minut,“ řekl forvard Adam Musil. Narážel přitom na nedělní utkání s Vítkovicemi, kdy jeho tým málem ztratil třígólový náskok.

Liberec po dvou třetinách vedl 3:0 a zdálo se, že by se po delší době mohl dočkat klidnějšího vítězství. Vítkovičtí se však ve třetí části dostali na dostřel a Tygři byli rádi za výhru 3:2. Dvěma góly jim tříbodový zisk vystřelil Dávid Gríger, který už je po zranění zpátky v plné síle.

„Skočil jsem do rozjetého vlaku. Ze začátku to nebylo jednoduché, ale každé utkání je o něco lepší a dostávám se do toho zpět. Je důležité, že v zápasech bodujeme. O to mám potom větší radost a dodává mi to i další energii do práce,“ usmíval se slovenský útočník.

Ondrej Belák

Vaněček si připsal 45 zákroků, na výhru to však nestačilo

Další zápas odchytal Vítek Vaněček v NHL. V dresu Washingtonu si proti Buffalu připsal hned 45 zákroků, všechny tři góly dostal jen v oslabení a následně jeden v nájezdech, po nichž jeho tým podlehl 3:4. Washington, oslabený o ruské hráče, kteří nedodrželi covidový protokol, nebyl tak nebezpečný jako obvykle a Buffalo si počínalo aktivněji.

I proto měl Vaněček tolik práce, mezi tyčemi si navzdory teprve čtvrtému startu počínal zkušeně. Už v čase 8:20 zasahoval při úniku rychlého Taylora Halla. Český gólman nedovolil Hallovi skórovat ani deset minut před koncem utkání z trestného střílení.

Čerstvě pětadvacetiletý brankář za celý zápas nakonec inkasoval třikrát, stejně jako Linus Ullmark na druhé straně, zápas tak dospěl do prodloužení. V něm Vaněček znovu uspěl ve velké šanci proti dotírajícímu Hallovi a ani Jack Eichel ho nepřekvapil. „Chytal skvěle, co chytil v prodloužení, bylo neskutečné,“ chválil jeho spoluhráč Justin Schultz.

Duel rozhodovaly nájezdy. Jediným, kdo Vaněčka překonal, byl Eichel, nikdo z hráčů Washingtonu však neproměnil, a vítězství tak nakonec vybojovalo Buffalo. „Vítek odchytal několik dobrých zápasů a teď přidal další skvělý výkon,“ poznamenal trenér Peter Laviolette.

Michael Schuster

Hertl dvakrát skóroval a jednou asistoval. Stal se první hvězdou utkání

První zápas nové sezony NHL dopadl pro Tomáše Hertla ideálně. San Jose vyhrálo nad Arizonou 4:3 po nájezdech a český hokejista přispěl k úspěchu dvěma brankami a jednou asistencí. Nejen za tu bilanci ho vyhlásili první hvězdou utkání. „Nemohlo to dopadnout líp,“ řekl Hertl v pozápasovém rozhovoru, „jsem šťastný.“

Slávistický odchovanec se ze San Jose prosadil v novém ročníku jako první, když se nejlépe zorientoval před brankou a kolem ležícího gólmana Darcyho Kuempera skóroval. V 17. minutě udeřil podruhé, když se trefil z otočky.

V poslední třetině ještě posunul puk na spoluhráče Evandera Kanea, který ujel všem a zvýšil na 3:1. „S Kanem už máme odehraných mnoho společných utkání, máme ale na čem pracovat. Musíme se déle držet v útočném pásmu,“ prohlásil Hertl. Arizona ale v závěru třetí části srovnala, štěstí v nájezdech se však přiklonilo na stranu San Jose.

„Není nic lepšího než slavit vítězství se spoluhráči,“ hodnotil první letošní výhru Hertl, který byl u všech gólů svého týmu a patří mu cena pro první hvězdu zápasu. „Dlouho jsem nehrál a nedal gól, jsem rád že se mi to povedlo brzo změnit.“

Michael Schuster

Počasí

Sníh sešel z hor do měst. Potěšil děti, ale potrápil řidiče

Poslední lednové dny si zajisté užily děti, nikoli však řidiči. Kvůli silnému sněžení byly obtížně sjízdné úseky silnic na Plzeňsku a Karlovarsku, kde uvázlo několik kamionů. Nejvíce na pozoru by se měli mít lidé v Krkonoších a Jeseníkách, kde začátkem posledního lednového týdne napadlo 20 centimetrů. Proto zde platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Jakub Jirásek