4. března 2021, Carolina č. 991
události od 24. února do 3. března
Z domova
Pandemie v Česku sílí. Vláda omezila volný pohyb osob, testuje se ve firmách
Od prvních tří případů onemocnění covid-19 až k omezení volného pohybu osob, více než 20 tisícům zemřelých ale také naději v podobě očkování. Rok od první potvrzené nákazy v Česku vstoupila země 1. března do režimu zpřísněných opatření. Vláda vyhlásila nový nouzový stav, omezila volný pohyb osob mezi okresy, uzavřela školy a většinu obchodů, v hromadné dopravě nebo v obchodech zavedla povinnost nosit respirátory. Reaguje tak na kritickou situaci v nemocnicích, kde je aktuálně ve vážném stavu 1661 pacientů, nejvíc od začátku pandemie. V úterý 2. března testy odhalily 16 642 nově nakažených, tedy čtvrtý nejvyšší počet. V souvislosti s onemocněním zemřelo 20 941 lidí.
Od 1. března lidé nemůžou opustit okres, ve kterém mají trvalý pobyt nebo bydliště. Výjimky tvoří cesty do zaměstnání, k lékaři a kvůli nezbytné péči o blízké. Sportovat a procházet se lze pouze v obci, nakupovat jen na území okresu. Otevřené zůstaly prodejny potravin, drogerie nebo lékárny, zavřít nově musely také prodejny s dětskou obuví či papírnictví. Plánovaný návrat dětí do škol vláda odložila, místo něj zcela uzavřela základní a mateřské školy, výjimku mají zařízení pro děti zdravotníků.
Restrikce budou platit do 21. března, na jejich dodržování dohlíží více než 30 tisíc příslušníků z řad policie, armády a celní správy. „Chápu, že naše vláda v minulosti nadělala plno chyb a jsme si toho vědomi, ale chtěli bychom, abyste nám ještě jednou dali šanci, abychom se společně snažili tyto tři týdny vydržet, zastavit vir a vrátit se postupně do normálu,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
Lidé v karanténě nově stráví 14 dní, k nemocenské by mohli po dobu dvou týdnů pobírat příspěvek 370 Kč denně. „Abychom se ze současné situace dostali, karanténa musí být dodržována. Pevně věřím, že tohle k tomu … podstatnou měrou přispěje,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Jako jedna z prvních zemí v Evropě Česká republika v březnu spustila plošné testování ve firmách. Díky němu by se mělo každý týden nechat otestovat až 2,1 milionu pracovníků. Podniky s více než 250 zaměstnanci začaly testovat 3. března.
Rok s covidem-19 ukázal, že nástrojem pro úspěšné zvládnutí pandemie je kromě testování, trasování, snížení mobility, izolace a ochrany dýchacích cest vakcinace. Česko očkuje od loňského prosince, druhou dávku jedné z dostupných vakcín dostalo zatím 246 513 zájemců.
„Vakcinace je to řešení, které všichni očekáváme,“ uvedl na tiskové konferenci vlády ministr vnitra Jan Hamáček. Jako řešení ji vnímá také stále větší procento populace, podle agentury STEM totiž zájem o očkování ve společnosti roste.
Veronika Marcinková
Prezident byl podle Fialy připraven rychle podepsat pandemický zákon
Prezident Miloš Zeman je podle předsedy ODS Petra Fialy připraven rychle podepsat pandemický zákon. Řekl to ve středu 24. února po jednání na Pražském hradě. Politici podle poslance občanských demokratů Pavla Blažka, který se schůzky také zúčastnil, probírali i změny volebního zákona.
Pandemickým zákonem, díky němuž by vláda mohla po konci nouzového stavu vydávat protiepidemická opatření, se týž den zabýval Senát, který ho se změnami poslal zpět do Poslanecké sněmovny. „Pan prezident nás ujistil, že je připraven ho co nejrychleji podepsat,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala po jednání se Zemanem, jenž zákon podepsal v pátek 26. února poté, co jej v senátní verzi schválili poslanci.
Podle Fialy politici probírali dlouhodobější otázky i aktuální pandemickou situaci. Za tu nese podle lídra koalice Spolu odpovědnost vláda, která má přijít s plánem. „Všichni víme, že si s pandemií neporadíme, pokud se nezačne mnohem více testovat, pokud se nebude testovat ve firmách a pokud se nebude více očkovat,“ řekl Fiala s tím, že kabinet musí na jednání s opozicí předložit konkrétní opatření a zdůvodnit je daty.
Navrhovaná opatření a data vláda předložila opozici v pátek 26. února, kdy poslanci rozhodovali o nouzovém stavu. O podpoře jeho prodloužení vyjednával s opozičními stranami premiér Andrej Babiš (ANO), ale nakonec je nepřesvědčil. Sněmovna prodloužení současného stavu nouze odmítla a místo toho vyzvala vládu, ať vyhlásí nový. To kabinet v pátek večer udělal a zároveň zpřísnil některá opatření.
Prezident na jednání s Fialou a poslancem Blažkem hovořil také o volebním zákoně. Podle Blažka se všichni účastníci shodli, že se politická reprezentace musí dohodnout na nové podobě zákona, jehož část kvůli porušení rovnosti volebního práva na začátku února zrušil Ústavní soud. „Pan prezident řekl přijatelnou a racionální představu volebního zákona. Myslím si, že dospějeme k dobrému konci,“ doplnil Blažek.
Z brífingu na Hradčanském náměstí Šimon Rogner
Iniciativa Chcípl PES vyzvala poslance k vyslovení nedůvěry vládě
Poslanecká sněmovna měla podle iniciativy Chcípl PES v pátek 26. února místo jednání o prodloužení nouzového stavu vyslovit nedůvěru vládě. „Jakákoliv jiná vláda bude lepší než ta vláda, která je tam dnes. Aspoň nový předseda nebude mít tolik podniků jako současný,“ uvedl na tiskové konferenci 25. února bývalý poslanec ODS Jiří Janeček.
Iniciativa naplánovala v den jednání uličku hanby pro poslance. Důvodem měla být spolupráce opozice s vládou, která není schopná ochránit lidi před pandemií. „Zítra v osm hodin ráno chceme vytvořit našim poslancům uličky hanby, protože se tak chovají, absolutně opozice selhala, co se týče podpory nebo nepodpory vlády, jen se tady kouká, jak tady padají s odpuštěním na hubu živnostníci a podnikatelé a na druhou stranu nadnárodní korporace frčej na 120 procent. My se pokusíme zítra přesvědčit poslance, aby místo pandemického stavu spíš vyslovili nedůvěru vládě a převzali zodpovědnost, protože dneska má opozice opravdu většinu v parlamentu, Babiš dneska nemá většinu,“ popisoval Janeček.
Další plánovanou akcí je protest 7. března, který se má kvůli velkému zájmu uskutečnit na Staroměstském náměstí. Počet účastníků bude pravděpodobně překračovat povolený limit pro setkávání. Iniciativa ale zatím akci neodvolala a chystá se vládní opatření porušit. Demonstrace by měla mít tři bloky. V prvním vystoupí lidé kritizující platná opatření, druhá část bude patřit odborníkům a jako poslední bude představena vize iniciativy. Organizátoři se touto akcí dle vlastního vyjádření snaží dodat účastníkům naději.
Iniciativa Chcípl PES vznikla jako výzva podnikatelů z gastronomie s cílem ukázat na nesmyslnost vládních opatření. Zároveň má podanou žádost o založení politického hnutí, chce kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Svým názvem paroduje protiepidemický systém PES, podle kterého se vláda řídí při vyhlašování opatření proti pandemii. Na sociálních sítích iniciativu sleduje přes šedesát tisíc lidí.
Z tiskové konference Dana Koubková
Zástupci Prahy 1 a Senátu uctili památku Jana Zajíce
Češi si ve čtvrtek 25. února připomněli čin osmnáctiletého studenta Jana Zajíce. Ten se před 52 lety v tento den, na výročí komunistického převratu, upálil. Jeho čin byl protestem proti odevzdanosti, s jakou společnost přijala nastupující normalizaci po sovětské okupaci (srpen 1968), čímž navázal na oběť Jana Palacha. V současné koronavirové krizi se pietní akce Svíce za Jana Zajíce a Vzpomínkové setkání musely obejít bez shromáždění veřejnosti, pouze za přítomnosti radních Prahy 1 a senátorky z této městské části.
„Dnes je 25. února a po čtyřicet let jsme slýchali, že tento den znamenal vítězství pracujícího lidu, a přitom to byla porážka pracujícího lidu. Dvacet let nám tvrdili, že oběť Jana Zajíce byla zbytečná. (…) Nyní můžeme v tomto fatálním činu nalézt vnitřní svobodu,“ těmito slovy zahájil první místostarosta Prahy 1 Petr Burgr (KDU-ČSL) vzpomínkové setkání u vchodu do domu č. 39 na Václavském náměstí, v jehož průjezdu Zajíc svůj čin uskutečnil.
Dále vystoupila senátorka Miroslava Němcová (ODS), která vzpomínala, jak ona prožívala smrt Jana Zajíce v roce 1969. Zmínila paralelu tehdejší politicky nemocné společnosti a té současné, nemocí zasažené. „Roušky nejsou symbolem toho, že máme mlčet, ale připomínají lidem, aby bojovali za to, co je důležité,“ apelovala Němcová.
Z pietní akce na Václavském náměstí Ema Polívková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Ekonomika
Kultura
Desítky umělců se spojily na podporu české kultury
Bude tomu už skoro rok, co české kulturní instituce zejí prázdnotou. Jako symbolickou připomínku toho, že kultura tvoří zásadní součást našich životů, ožilo pražské Národní divadlo v sobotu 27. února pod taktovkou předních českých umělců.
Slavnostní večer, iniciovaný přehlídkou Metronome Prague Festival v čele s Davidem Gaydečkou a Martinem Voňkou, zabral přes tři hodiny a kralovalo mu přes 30 vystoupení. Událostí nazvanou Národ sobě – kultura tobě prováděla moderátorská dvojice z divadelní skupiny VOSTO5 Petr Prokop a Ondřej Šilhář. „Dnešní večer slouží jako upozornění na stav, ve kterém se kultura bez možnosti působit naživo nachází,“ vysvětlili smysl akce moderátoři. „Postiženi nejsou jen umělci samotní, ale i všechny profese, které jsou na kulturu navázány.“
Hlavní program zaplnila převážně hudba, vážná i moderní, česká i zahraniční. Na podporu kultury zpívali Vojtěch Dyk, Václav Neckář či kapely Mig21, Monkey Business a Lucie. Z venkovní terasy divadla zahrála skupina Wohnout nebo hudebník Pokáč s Annou Slováčkovou. Působivou prohlídku vnitřních prostor divadla předvedla ve svém vystoupení také zpěvačka Barbora Poláková. Jako zástupce zahraničních interpretů zahrála (byť na dálku) britská kapela Morcheeba. Mnoho výstupů doplnil samotný orchestr Národního divadla včetně dvou operních sólistů. Nechyběla ani divadelní vystoupení, ať už v režii baletního souboru Národního divadla či skupiny Cirk La Putyka.
Multižánrový koncert se uskutečnil s důrazem na hygienická opatření, ať už šlo o přísnou dezinfekci, ochranné pomůcky v zákulisí či měření teploty všem zúčastněným. Cílem přenosu bylo povzbudit kulturní fanoušky, poděkovat těm, kteří s pandemií bojují, ale i upozornit na to, že česká umělecká scéna se bez možnosti působení pro živé diváky nachází v kritickém stavu. Sobotní akci si nenechalo ujít 375 tisíc diváků, což z ní učinilo nejsledovanější pořad ČT Art od dob vzniku stanice v roce 2013.
Julie Šafová
V cenách Muriel uspěly ženské autorky, komiksovou knihou roku je příběh o alopecii
Česká akademie komiksu udílela už počtrnácté ceny Muriel za nejlepší tvorbu uplynulého roku. Předávání se 24. února kvůli špatné pandemické situaci neuskutečnilo jako obvykle v pražském kině Bio Oko, nýbrž online na webu ČT Art. Hlavní cenu z devíti udělovaných si za nejlepší komiksovou knihu odnesly Tereza Drahoňovská a Štěpánka Jislová za publikaci Bez vlasů. Autobiografické dílo popisuje život s alopecií, tedy nemocí, jejímž průvodním příznakem je vypadávání vlasů.
V porotě zasedli kreslíř Branko Jelinek, literární publicistka a kritička Kateřina Čopjaková, komiksový teoretik Martin Foret a scenárista a kritik Antonín Tesař. Zhruba půlhodinovým záznamem provázely herečky Ester Geislerová a Johana Ožvold. Drahoňovská dle poroty upřímně a emotivně zachytila vyrovnávání se s nemocí, postupem léčby a možnosti pomoci dalším lidem, kteří se s alopecií potýkají, a také smíření s faktem, že už jí nejspíš vlasy nikdy nenarostou.
Cenu za nejlepší krátký komiks získal skautský příběh Kateřiny Čupové a Marka Steiningera Druhý břeh. Čupová, která letos zároveň sesbírala nejvíce nominací, uspěla už podruhé. Ocenění za nejlepší studentský komiks, tedy závěrečnou či ročníkovou školní práci, připadlo studentce Ateliéru ilustrace a grafiky UMPRUM Barboře Satranské za intimní náhled do běžných dnů pracujících Hospodský, průvodčí, truhlář, cukrářka, farář, vitrážista, řezník, restaurátor a sociální pracovnice. Porota dodává, že i přes úspěchy autorek Toy-box či Lely Geislerové v minulosti nikdy nešlo hovořit o ženské vlně, letošní ročník je podle ní proto přelomový.
Komiksovým stripem roku se stal Mourrison Lukáše Fibricha, pravidelně vycházející v časopise ABC. Komiksovým překladem roku byla oceněna Michaela Marková za Divnou planetu, cena za překladový komiks připadla nakladatelství Paseka za drama o dospívajících dívkách Jedno obyčejný léto. Do Síně slávy byli uvedeni Ivan Stable a Jakub Němeček za založení nakladatelství Mot, Cenu za přínos českému komiksu bez nominace získalo duo Tomáš Kučerovský a Tomáš Prokůpek za založení a vydávání časopisu Aargh!
Timon Láska
Švandovo divadlo uvedlo hru napsanou robotem
Při příležitosti stého výročí premiéry divadelní hry Karla Čapka R.U.R. uvedlo pražské Švandovo divadlo inscenaci AI: Když robot píše hru, jejímž autorem je převážně umělá inteligence. V rámci projektu THEAITRE na ní divadlo spolupracovalo s DAMU a Matematicko-fyzikální fakultou UK. Diváci měli možnost zhlédnout představení online na YouTube kanálu Švandova divadla od pátku 26. února do pondělí 1. března.
Autoři označují hru za první svého druhu, přičemž umělá inteligence má stát za devadesáti procenty obsahu. Nejschopnější je prý při generování dialogů mezi dvěma postavami na zadané téma, problémy jí naopak činí celková koncepce příběhu. „Projektu jsem nevěřil, hlavní motivací byla zvědavost,“ přiznal v debatě po premiéře režisér Daniel Hrbek.
Původně měla hra pojednávat přímo o Karlu Čapkovi, případně měla napodobovat jeho literární styl. Později od těchto úmyslů autoři ustoupili a inscenace tak navazuje na Čapka pouze tematicky. Hlavní role se ujal Jacob Erftemeijer, v rolích vedlejších můžeme vidět Denisu Barešovou, Andreu Buršovou a další.
Hra vypráví o robotovi, který se snaží zorientovat se v lidské společnosti. Řeší tak běžné problémy jako shánění pracovního místa, ale také vážnější témata jako emoce nebo smrt. Žánrově se pohybuje, jak říkají sami autoři, na hranici černé komedie a existenciálního dramatu. Mnohými až absurdními prvky může připomenout hry Václava Havla.
Filip Svoboda
Sport
Slavia otočila duel se Slováckem a v čele tabulky navýšila bodový náskok
Nejvyšší česká fotbalová soutěž má za sebou 21. kolo. Na prvním místě tabulky i nadále úřaduje pražská Slavia, která po postupu v Evropské lize dokázala zvítězit v Uherském Hradišti. Plzeň uspěla v Brně a začíná se zvedat, Mladá Boleslav porazila Karvinou a odvrací sestupovou hrozbu.
Fotbalisté Slavie Praha bojovali po úspěchu v Leicesteru o další ligové body v Uherském Hradišti proti Slovácku. To je překvapením sezony, předvádí výborný fotbal a drží se v tabulce na třetí pozici. Také proti vedoucímu celku soutěže začali Moravané velmi dobře. Už v 11. minutě využil chybu hostující defenzivy Sadílek a otevřel skóre utkání. Slavia vyrovnala ve 36. minutě, z penalty se trefil Stanciu. Slovácko si ještě před přestávkou vzalo vedení zpět, v nastavení skóroval hlavou Michal Kadlec. Ve druhé půli ale Slavia zabrala, v 72. minutě znovu vyrovnal Stanciu a o devět minut později vystřelil výhru 3:2 Lingr. Sešívaní tak mají díky odloženému utkání Sparty právě před svým pražským rivalem náskok 11 bodů.
Trenér Jindřich Trpišovský chválil po utkání přínos střídajících hráčů. „Byli důležitým faktorem! Střídající kluci nám pomohli hodně kvalitativně i ohledně agresivity a důrazu. To byl klíčový zlom, kromě trestného kopu, to byl druhý klíč k obratu,“ řekl slavistický kouč v rozhovoru pro klubový web.
Viktoria Plzeň zatím neprožívá sezonu podle očekávání. Pod trenérem Guĺou nezvykle často ztrácela body a nacházela se až na 9. místě tabulky. Poslední dvě utkání ale Západočechům vyšly. Ve 21. kole nastoupila Viktoria na půdě Zbrojovky Brno, která je stále na sestupující pozici. Byla v zápase aktivnější, ale nedařilo se jí proměňovat gólové šance. Nakonec se dočkala, v 68. minutě rozhodl o její výhře 1:0 Beauguel.
Mladá Boleslav se letos mimořádně trápí. Přestože má velmi slušný kádr, jsou výsledky mizerné a čekají ji boje o záchranu. Nyní se tým z města automobilů utkal na domácí půdě s Karvinou a utkání zvládl. Boleslav zvítězila 2:0 a první výhra od 5. ledna ji posunula na nesestupovou 15. příčku.
Ostatní zápasy 21. kola 1. fotbalové ligy: Liberec – Pardubice 4:1, Opava – Jablonec 0:1, Bohemians – České Budějovice 1:1, Ostrava – Teplice 1:1, Olomouc – Zlín 0:1. Utkání Sparty s Příbramí bylo kvůli karanténě pražského celku odloženo.
Tabulka ligy po 21. kole: 1. Slavia 55 b, 2. Sparta 44 b, 3. Slovácko 40 b, 4. Jablonec 39 b, 5. Liberec 36 b, 6. Plzeň 34 b, 7. Pardubice 31 b, 8. Olomouc 30 b, 9. Ostrava 30 b, 10. České Budějovice 30 b, 11. Zlín 25 b, 12. Karviná 25 b, 13. Bohemians 24 b, 14. Teplice 19 b, 15. Mladá Boleslav 16 b, 16. Brno 14 b, 17. Příbram 12 b, 18. Opava 12 b.
Jakub Cimburek
Fantazie. Slavia porazila Leicester a postoupila do osmifinále Evropské ligy
Fanoušci sešívaných mohou oslavovat. Po domácí bezbrankové remíze Slavia 25. února v odvetném zápase prvního kola play-off Evropské ligy porazila Leicester 2:0, a postoupila tak do další fáze vyřazovací části. O výhře rozhodly góly Lukáše Provoda a senegalské hvězdy Abdallaha Simy. Červenobílé tak čeká další dvojzápas v pohárové Evropě. Los ve švýcarském Nyonu jim do osmifinále přisoudil Glasgow Rangers, které jako trenér vede bývalý záložník Liverpoolu Steven Gerrard.
Hráči anglického celku na počátku střetnutí slávistům nedali nic zadarmo. První velkou šanci přesto měli sešívaní. Sima si ve 29. minutě naběhl na přesný centr a z velké dálky pohotově vypálil, jeho střela ale těsně minula levou tyč za zády Kaspera Schmeichela. Leicester se hnal za prvním gólem utkání, ani jeden z pokusů však Ondřeje Koláře nepřekvapil, a do šaten se tak šlo za stavu 0:0.
Do druhé části vstoupili slávisté velmi aktivně a už po čtyřech minutách se dočkali zasloužené odměny v podobě gólu Provoda, který bez větších obtíží zužitkoval centr Nicolae Stancia. V tu chvíli potřebovaly Lišky, jak se hráčům Leicesteru přezdívá, k jistotě postupu už dva góly. Krátce poté trenér Brendan Rodgers na situaci zareagoval trojitým střídáním. Ani tento tah ale nevyšel. V 79. minutě se po přihrávce Petera Olayinky k míči dostal Sima a z uctivé vzdálenosti vyslal projektil do pravého dolního rohu branky – 2:0. Červenobílí už si nadějné vedení vzít nenechali. „Je to pro mě podobné, jako další zážitky v pohárech, které byly umocněné přítomností diváků. Asi si ale neumím moc představit, co by zážitek postupu přes Leicester mohlo v mé kariéře překonat,“ hodnotil po utkání trenér Jindřich Trpišovský pro klubový web.
„Všichni jsme nadšení, že se nám to podařilo. Obrovský úspěch pro celou Slavii a nejenom pro hráče, ale pro celé vedení, realizační tým a lidi okolo, kteří nám dělají servis a spousta lidí je nevidí. Já jsem strašně rád, že se nám tohle povedlo,“ komentoval zápas na www.slavia.cz obránce David Zima.
Jan Spurný
48. kolo hokejové extraligy: České Budějovice a Zlín definitivně mimo play-off
Na čtvrteční předehrávku 48. kola mezi Spartou a Litvínovem navázala v pátek série zbývajících šesti soubojů. Tu odstartoval duel mezi plzeňskou Škodovkou a Vítkovicemi, který díky 33 úspěšným zákrokům mladého plzeňského brankáře Pavláta dopadl lépe pro Západočechy. Ti zvítězili 3:1, v tabulce se posunuli na aktuální šesté místo, a živí tak naději na přímý postup do čtvrtfinále. Na rozdíl od Vítkovic, ty se už osmifinálovým bojům nevyhnou. Stejně tak budou muset osmifinále podstoupit Karlovy Vary, Pardubice, Brno, Olomouc a Litvínov.
Oceláři si mohli zajistit komfortní náskok v čele tabulky – Spartě mohli odskočit už na rozdíl sedmi bodů. I přesto, že tým Václava Varadi dvakrát vedl, nedokázal příznivý průběh zápasu proměnit ve vítězství. Hradec Králové nakonec vyhrál 3:2, a po dvou letech tak dokázal Třinec porazit v základní hrací době. Momentálně se nachází na čtvrté příčce, která jako poslední zajišťuje přímý postup do čtvrtfinále ligy. O ni však v následujících čtyřech kolech bude bojovat se Škodou Plzeň a Bílými Tygry z Liberce. Právě tým z Podještědí se po pátečním duelu mohl posunout na třetí místo v soutěži, a připravit si tak lepší výchozí pozici pro play-off. Tygři ale v brněnské DRFG Areně padli 1:4.
Velmi zajímavou podívanou nabídl duel Beranů Zlín s karlovarskou Energií. Berani po první třetině odcházeli do kabin s jednobrankovým vedením. Druhou část zápasu ale ovládla karlovarská Energie, takže Zlín musel ve třetí třetině dotahovat ztrátu jednoho gólu. Ta nakonec skončila nerozhodně 4:4 a na řadu přišlo prodloužení. Tím se Zlín definitivně připravil o možnost zabojovat o osmifinále, a sezona pro něj proto skončí už 7. března. V nastavené pětiminutovce se trefil Černoch a Energie si do tabulky připsala dva body.
Dále 48. kolo nabídlo duel Mladé Boleslavi s Dynamem. Boleslav zvítězila 5:2 a proti Pardubicím zapsala body už ve dvanáctém společném utkání za sebou. Poslední položkou ve výčtu je zápas jihočeského Motoru a Olomouce, který dopadl lépe pro tým z Hané. Olomoučtí otočili utkání ze stavu 0:1 na konečných 2:1 po trefách Dujsíka a Koloucha. České Budějovice na domácím hřišti prohrály už poosmé v řadě.
Výsledky kompletního 48. kola: Sparta Praha – Verva Litvínov 2:4, Škoda Plzeň – Vítkovice 3:1, České Budějovice – Olomouc 1:2, Hradec Králové – Oceláři Třinec 3:2, Energie Karlovy Vary – Berani Zlín 5:4 pp, Mladá Boleslav – Dynamo Pardubice 5:2 Kometa Brno – Bílí Tygři Liberec 4:1
Kateřina Hrubá
Počasí
Konec února: Kvete, co kvést má
Ve znamení rekordů se v Česku nesl poslední únorový týden. Desítky meteorologických stanic zaznamenávaly na druhý měsíc roku netypické dvacetistupňové teploty. Není divu, že kvete, co kvést má: sněženky, bledule, talovíny či krokusy.
redakce