18. března 2021, Carolina č. 992

události od 10. do 17. března


Z domova

Opatření začala podle Blatného fungovat, nemocnice však čelí největšímu náporu

Počty hospitalizovaných kvůli covidu-19 dosahují v březnu rekordních hodnot. Minulý týden zdravotníci pečovali až o devět tisíc nakažených, z nichž až dva tisíce vyžadovaly intenzivní péči. Protiepidemická opatření začala podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) fungovat, náročná situace v nemocnicích však podle něj bude ještě trvat.

Právě nápor na zdravotnická zařízení je důvodem, proč ministr nebude navrhovat zásadní uvolnění opatření, jejichž nejpřísnější podoba platí do 21. března. „Umím si představit, že by bylo možné zvýšit perimetr pro pohyb při volnočasových aktivitách,“ řekl na brífinku v pátek 12. března. Později dodal, že s omezením pohybu mezi okresy počítá i během Velikonoc, a proto bude požadovat prodloužení nouzového stavu, který končí 28. března.

Počty nově potvrzených nakažených přestaly podle Blatného v posledních dnech stoupat, ze statistik ministerstva je však patrné, že ani výrazně neklesaly. V pondělí 15. března potvrdily testy nákazu u více než 10 tisíc lidí, v úterý téměř u 14 tisíc. Ve srovnání s dny v předchozím týdnu tak šlo o mírný pokles. Opačný trend vykazují statistiky zesnulých, denně umíralo v souvislosti s koronavirem kolem 200 lidí, počet úmrtí je k 16. březnu 23 902.

Výrazně narostl počet antigenních testů, což šéf resortu přičítá povinnému testování v podnicích. To se nově rozšiřuje i na firmy s alespoň deseti zaměstnanci, které musejí testovat nejpozději od 26. března. „Testování zaměstnanců nemá být primárně směřováno na veřejná odběrná místa, ta na to nejsou stavěná,“ upozornil Blatný.

Za pozitivní označil ministr průběh očkování, u něhož statistici evidují přes milion aplikovaných dávek. Tempo vakcinace v březnu zrychlilo, během pracovního týdne zdravotníci očkovali denně kolem 40 tisíc lidí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se denní kapacita mohla po Velikonocích navýšit až na 100 tisíc.

Česko na rozdíl od jiných evropských zemí nepozastavilo očkování vakcínou AstraZeneca. „Zatím nebyla prokázána příčinná souvislost nežádoucích účinků přímo s podáním vakcíny,“ odpověděl Blatný, podle něhož se počty krevních sraženin či plicní embolie mezi očkovanými nevymykají počtům v běžné populaci.

Šimon Rogner

Ministerstvo zdravotnictví dostalo ocenění dlouhodobý slídil od Velkého bratra

Organizace Iuridicum Remedium vyhlásila v pátek 12. března výsledky už 16. ročníku Cen Velkého bratra (Big Brother Awards) pro největší slídily. V porotě zasedlo devět odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů. Mezi nimi například Jan Cibulka, datový novinář vyučující na FSV UK, nebo ředitelka společnosti dTest Eduarda Hekšová. Anticeny udělovali ve čtyřech kategoriích.

Cenu pro Dlouhodobého slídila získalo ministerstvo zdravotnictví za sérii pochybení při nakládání s osobními údaji v průběhu pandemie. Za chyby v legislativní práci, zejména pokud jde o návrh, aby hygienici měli přístup k lokalizačním údajům od operátorů, dále šlo o zřejmě nezákonné předávání údajů o lidech v karanténě hygieniky Policii ČR. Problémem jsou i úniky dat z registračních formulářů na testování i očkování k reklamním gigantům.

Úředním slídilem se stali poslanci ANO Monika Červíčková a Jiří Mašek za návrh na zavedení povinného registrování rodných čísel lidí nakupujících anonymní SIM karty.

Cena pro Firemního slídila náleží české společnosti Cogniware. Ta vyvíjí systém na vyhodnocování důkazů a rozpoznávání lidí podle hlasu, tváře, věku nebo emocí. Samo o sobě by to bylo zásahem do soukromí, navíc ale jejich hlavní klientelu tvoří autoritářské státy Blízkého východu, kde je nízká míra ochrany soukromí.

V kategorii Výrok Velkého bratra ocenila organizace profesora Jaroslava Flegra, který vyzýval ke zpřístupnění citlivých dat o pohybu a karetních transakcích pro státní orgány.

Za vítěze pozitivní ceny pak porota označila dvě disentní stanoviska ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové ke klíčovým nálezům Ústavního soudu týkající se ochrany soukromí.

Iuridicum Remedium je nevládní nezisková organizace, která ve spoluprací s webem HlídacíPes.org vyhlašuje Ceny Velkého bratra už od roku 2005. Její vlastní činností je prosazování základní svobody člověka a dostupnost práva i spravedlnosti všem. Mimo jiné poskytuje právní pomoc.

Z online předávání cen Dana Koubková

Týden mozku ukazuje posun neurologického výzkumu i dopady covidu

Třetí týden v březnu patří každoročně vzdělávacímu festivalu Týden mozku. Minulý rok jeho průběh narušila pandemie a pořadatelé akci na poslední chvíli zrušili. Letos si ale účastníci od 15. do 21. března mohli poslechnout všechny přednášky prostřednictvím online platforem.

Týden mozku, pořádaný Akademií věd ČR ve spolupráci s organizací The European Dana Alliance for the Brain, zde má tradici od roku 1998. Tvoří součást celosvětové kampaně Brain Awareness Week, která si klade za cíl populárně naučnou formou seznámit veřejnost se stavem výzkumu mozku, diagnostiky a léčby neurologických onemocnění. Dle zakladatele festivalu profesora Josefa Syky by akce měla přinášet především potěšení z nově nabytých informací.

„Mozek již po dlouhá staletí přitahuje lidskou pozornost. Je tajemný, složitý a těžko uchopitelný. A jeho výzkum nedokázala zastavit ani pandemie,“ uvedla při pondělním zahájení předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.

Z vědeckých kapacit na festivalu promluvili neurovědec Josef Syka o sluchovém ústrojí či doktor Jiří Paleček o vzniku bolesti. Psychiatr Cyril Höschl vysvětlil základní pojmy deprese, neuroložka Soňa Nevšímalová se věnovala spánkové medicíně a přednášející z pražské VŠCHT přiblížili využití psychedelik v současné léčbě. Část přednášejících se také zabývala aktuálními dopady covidu na lidský organismus.

Pro zájemce pořadatelé připravili bohatý doprovodný program v podobě rozmanitých diskusí, filmů, besed či kvízů pro dětské i dospělé publikum. Diváci se navzdory virtuální bariéře mohli interaktivně zúčastnit panelových diskusí o mozkových nádorech, zhlédnout snímky o nejkomplexnějším orgánu lidského těla či se poučit na workshopu o kognitivních funkcích.

Julie Šafová

Pamatovat si je snadné, když vám někdo poradí, jak na to

Radost z úspěchu, větší soběstačnost a nezávislost ale i možnost, jak udržovat sociální kontakt v pokročilém věku přináší lidem trénink paměti, který pro ně zajišťují odborníci z České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. ČSTPMJ už více než 20 let pomáhá seniorům efektivně používat paměť a zlepšit tak celkovou kvalitu jejich života. Kromě pravidelných kurzů a lekcí organizuje každý rok v březnu také několik desítek přednášek pro veřejnost v rámci Národního týdne pro trénování paměti, který letos potrvá do 21. března.

„Smyslem toho týdne je, abychom seznámili českou veřejnost s tím, že pamatovat si je snadné, pokud se naučíte správně spolupracovat se svým mozkem (…), pokud vám někdo poradí, jak na to,“ říká předsedkyně společnosti Danuše Steinová. Jedním z cílů přednášek je také změnit postoj seniorů k problémům s pamětí a motivovat je k aktivní práci v kurzech. Ty realizují kromě vysokých škol, nemocnic nebo rezidenčních domovů také knihovny a jejich speciálně vyškolení knihovníci-trenéři paměti. Pravidelná setkávání ale v loňském roce přerušila pandemie, i senioři tak museli cvičit na dálku v jim neznámém online prostředí.

Knihovnice Dana Maroszová z Třince pociťuje, že nová situace sice brání jejím klientům scházet se, jak byli zvyklí, vidí kolem sebe ale také houževnatost a optimismus, které neopouštějí ani nejstarší část populace. „U kurzů, které probíhají čistě online, sice chybí přímý kontakt, ale i tak jsme spolu. Nemůžeme dělat všechna cvičení, (…) stále je jich ale na výběr dost. Je vidět, že lidé se na to těší, (…) jsou rádi, že se vidí. Všichni pořád opakují, že se těší, až se sejdou naživo,“ říká trenérka.

ČSTPMJ od svého vzniku v roce 1998 vyškolila téměř 2 000 profesionálů v trénování paměti. Odbornou přípravu poskytuje i v zahraničí, školí zájemce v Estonsku, Nepálu, Albánii nebo Rusku. Každý trenér je zodpovědný za úspěch klienta, vždy nastavuje cvičení tak, aby účastník zažil pocit vítězství a úspěchu, který ho bude motivovat k dalšímu zlepšení. „Trénování paměti musí být vždy úspěšné,“ říká Steinová.

Z online tiskové konference Veronika Marcinková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Babiš jednal o zapojení ČR do izraelského programu na vývoj a výrobu vakcín

Premiér Andrej Babiš navštívil ve čtvrtek 11. března Izrael, aby zde nabral zkušenosti se strategií rychlého očkování proti koronaviru. Izrael je nyní nejproočkovanější země na světě, více než 55 % populace dostalo alespoň jednu dávku. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přizval k jednání také maďarského předsedu vlády Viktora Orbána.

Diskutovali o možnosti zapojení Česka a Maďarska do společného výzkumu a vývoje vakcín nezávisle na Evropské unii (aliance Prvních chytrých hybatelů). Dále měl Babiš na programu otevření pobočky české ambasády v Jeruzalémě.

Andrej Babiš ocenil izraelský boj s koronavirem a také poděkoval za dodání 5 000 dávek vakcíny Moderna do České republiky. „Uvědomujete si jistě, že covidová pandemie dopadla velice tvrdě na naši zemi v posledních měsících. Důvod, proč jsem navštívil Izrael, je, abych se poučil z vaší praxe. (…) Izrael si zajistil dopředu dostatečné množství vakcín a stává se první zemí, kde budou moci lidé začít žít své životy, jak byli zvyklí,“ uvedl na tiskové konferenci přenášené Českou televizí.

Pokud by Česko a Maďarsko vstoupily do aliance Prvních chytrých hybatelů, připojily by se k dalším dvěma členským zemím EU, Rakousku s Dánskem. Premiéři na návštěvě také představili tzv. zelené covidové pasy, které by po vakcinaci umožňovaly vstup do běžného života.

Netanjahu na tiskové konferenci hovořil o tom, že si váží českého a maďarského partnerství. Znovu připomínal československou vojenskou pomoc při vzniku státu v r. 1948. Důkazem přátelství mezi Izraelem a oběma evropskými zeměmi se stalo i otevření poboček české a maďarské ambasády v Jeruzalémě.

Ema Polívková

Ekonomika

Respirátory v Česku už vyrábí i tchajwanská linka, provoz zahájili politici

Ve Zlíně se rozjela produkce ochranných pomůcek na tchajwanské výrobní lince, kterou asijský stát věnoval České republice po prosincové návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Právě on společně s ministrem zahraničních věcí Tchaj-wanu Josephem Wu a dalšími hosty ve čtvrtek 11. března v online prostoru činnost linky slavnostně zahájil.

Výrobní linku momentálně provozuje zlínská společnost Spur, jejíž generální ředitel Tomáš Dudák přislíbil darování části výrobků českým zdravotníkům. Stejně jako předseda Senátu zdůraznil, že nanorespirátory se budou na tchajwanské lince vyrábět z českých materiálů. Právě výzkumu nanofiltrů se firma dlouhodobě věnuje. Její obchodní manažer David Pospíšil navíc označil zařízení za nejdokonalejší, jaké měli od začátku pandemie koronaviru k dispozici. Vyrobit zvládne milion kusů respirátorů měsíčně, což zvýší výrobní kapacitu Spuru z dosavadních 4 na 5 milionů. Vystrčil poděkoval Tchaj-wanu za velkorysý dar a vyjádřil naději na pokračující spolupráci. „Přestože toto je úžasná věc, věřím, že ta návštěva měla hlubší význam,“ vzpomenul také na svoji diplomatickou cestu a znovu připomněl i téma demokracie a dodržování lidských práv. Poměrně emocionálně na něj navázal i Joseph Wu: „Demokracie se bude nadále potýkat s překážkami, ale znovu se ukazuje, že jde o nejlepší systém, ve kterém lze čelit krizi.“

Spolupráci obou států vyhlíží i náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martina Tauberová, a to nejen v oblasti ekonomiky: „Nejde jen o obchod a investice, ale i technologie, chytrou agrikulturu, vesmírný výzkum nebo nanotechnologie.“

Z online akce Filip Svoboda

Kultura

Ozvěny MFDF Ji.hlava zahájil intimní íránský dokument Rentgen rodiny

Pandemie už od podzimu neúprosně ruší většinu pravidelných kulturních svátků. Jedním z mála, který se přechodu do online formy nebránil, byl 24. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Takzvané Ozvěny, pořádané necelého půl roku po přehlídce samotné, nabízejí divákům kvůli nepříznivé covidové situaci ke zhlédnutí 40 nejzajímavějších snímků z uplynulého ročníku a k tomu navíc pár filmových novinek na https://www.ji-hlava.cz/, a to od 11. do 25. března.

Netradiční ročník Ozvěn zahájil dokument Rentgen rodiny (2020) s následnou online debatou s íránskou režisérkou Firouzeh Khosrovaniovou. Autobiografický dokument zachycuje vývoj milostného vztahu jejích rodičů od prvotního zamilování v Teheránu přes život v Ženevě až po náboženskou separaci vztahu způsobenou radikalizací matčiny víry. Intimní, osobité drama přineslo Khosrovaniové cenu za nejlepší dokument na amsterdamském dokumentárním festivalu IDFA, snímek měl v rámci Ozvěn českou premiéru.

Ještě před úvodní „projekcí“ k divákům krátce promluvil ředitel festivalu Marek Hovorka a potvrdil nadcházející změny v jubilejním 25. ročníku, z nichž nejzásadnější je spojení tří soutěžních kategorií do jedné. V jejím rámci pak porota udělí vícero cen, od technických za střih a zvuk až po hlavní cenu za nejlepší film. Ji.hlava se letos uskuteční od 25. do 31. října. Jihlavské Ozvěny se v následujících týdnech jako obvykle přesunou do zahraničí, tentokrát v online podobě do Belgie, Francie a USA.

K akreditaci na všechny filmy Ozvěn za 150 korun se dá za dalších 300 přikoupit i říjnová Ji.hlava. Akreditovaným divákům pořadatelé nabízejí kromě už zmiňovaných dokumentů taky streamované diskuse. V sobotu 13. března web otevřel debatu s filmaři z pásma fascinace-exprmntl.cz, o dva dny později o budoucnosti evropské kinematografie.

Nabídka filmů obsahuje mimo jiné i vítěze Ceny za nejvýraznější dokument Bílá na bílé (2020), též oceněné imigrační drama Lotyšští kojoti (2020) či existenční snímek o hledání práce Nová šichta (2020), za který si Jindřich Andrš odnesl Cenu pro nejlepší český film.

Timon Láska

Sport

První zápas bez vítěze. Slavia doma remizovala s Rangers

Ve čtvrtek 11. března vstoupila pražská Slavia do další fáze vyřazovací části fotbalové Evropské ligy. V osmifinále na ni čekali Glasgow Rangers. Sešívaní v Edenu už od 7. minuty utkání zásluhou Nicolae Stancia vedli, ještě během prvního poločasu však nešťastně inkasovali a do odvety půjdou s remízou 1:1. A s vědomím, že pro jistotu postupu musejí ve Skotsku vstřelit alespoň jeden gól. Druhé střetnutí se hraje ve čtvrtek 18. března od 21 hodin.

Červenobílí do domácího klání vstoupili velmi aktivně. Skvělý začátek byl již po sedmi minutách odměněn – Stanciu vyslal z hranice vápna krásnou střelu do pravé poloviny brány. Devětatřicetiletý gólman Rangers Allan McGregor mohl trefě rumunského záložníka jen přihlížet. Slávisté měli navrch i nadále. Ve 36. minutě se však ke slovu dostali hosté. Po volném kopu využil zmatků v obraně sešívaných Ianis Hagi a poslal přihrávku k nikým nekrytému Filipu Helanderovi. Švédskému obránci stačilo jen míč doklepnout do odkryté sítě. Ve zbytku první části se už nic podstatného nestalo, a do šaten se tak šlo za nerozhodného stavu 1:1.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský sáhnul po pauze k jedné změně – Petera Olayinku nahradil Lukáš Masopust. První chvilky druhé půle byly spíše opatrnější. V 56. minutě musel za záchrannou brzdu zatáhnout David Zima. Mladý stoper za svůj zákrok obdržel žlutou kartu a v odvetném utkání nebude moct nastoupit. Od druhého inkasovaného gólu zachránil červenobílé v 65. minutě Ondřej Kolář, který vyškrábl oblouček Ryana Kenta směřující pod břevno. Naopak sešívané může mrzet veliká šance z úplného konce zápasu. Po rohovém kopu se k hlavičce propracoval Masopust, jeho pokus ale fantasticky zneškodnil McGregor. Více už se v utkání nestalo.

„Do zápasu jsme dobře vstoupili, dali jsme hezký gól a hru měli pod kontrolou. Byli jsme silní v rozehrávce. Bohužel jsme pak inkasovali ze standardky, obdržený gól změnil ráz hry, hodně pomohl soupeři a zbytek půle nás stál hodně sil,“ hodnotil pro klubový web kouč Trpišovský. „Druhá půle ztratila na kvalitě, Rangers čekali na naši chybu, aby nás z brejku potrestali. My jsme naše šance neproměnili a zápas se poté už spíše dohrával.“

Jan Spurný

IX. díl SP v biatlonu: povedené sprinty i Moravcův poslední start

Po třídenní pauze započalo ve čtvrtek 12. března v Novém Městě na Moravě další kolo Světového poháru v biatlonu. Program odstartoval sprint mužů, do kterého se zapojili i dva čeští mladíci, Mikuláš Karlík a Vítězslav Hornig. Ti si pozvánku vysloužili díky velmi dobrým výsledkům z nedávného mistrovství světa juniorů. Českým mužům se sprint povedl – všech pět postoupilo do sobotního stíhacího závodu. V něm byl nejlepší Michal Krčmář, který si oproti sprintu pohoršil jen o jedno místo a dojel třináctý. Naopak Mikuláš Karlík si i s třemi chybami na střelnici polepšil rovnou o osm příček, a poskočil tak na konečné šestadvacáté místo. Zvítězil, stejně jako ve sprintu, Francouz Quentin Fillon Maillet.

V pátek v podvečer odstartovaly i závody žen. Podobně jako mužům se i českým děvčatům dařilo. Poslední místo v první desítce obsadila Lucie Charvátová. O tři desetiny vteřiny pomalejší Markéta Davidová skončila jedenáctá. Do stíhačky postoupily i Eva Puskarčíková s Jessicou Jislovou, a to z 31. a 33. příčky. Nejvíce se povedla Davidové, která dojela šestá, a probojovala se tak na velké podium. Stejně jako sprint, tak i stíhací závod opanovala Norka Tiril Eckhoffová. Ta do své sbírky v neděli přidala třetí zlatou medaili, když Norové zvítězili v závodě smíšených štafet. Česká štafeta ve složení Jislová, Davidová, Karlík, Krčmář dokončila závod s jedním trestným kolem a 17 dobíjeními na 11. místě.

Biatlonový víkend v Novém Městě na Moravě završila nejmladší disciplína, kterou je závod smíšených dvojic. Do něj nastoupilo v českých barvách duo Charvátová-Moravec. Pro biatlonového veterána to zároveň byl poslední start jeho profesionální kariéry. Střelecký kolaps Charvátové na úvodní položce ve stoje však zhatil veškeré naděje na dobrý výsledek a česká dvojice musela po zbytek závodu dotahovat. Moravec nakonec duu dovezl sedmnácté místo se ztrátou tří minut a 45 vteřin na vítězné Švédy.

Kateřina Hrubá

23. kolo 1. fotbalové ligy: Liberec je po další výhře třetí, Baník vstřelil pět branek

Nabité fotbalové jaro pokračuje. Týmy české nejvyšší soutěže odehrály už 23., byť nekompletní, kolo. Pražská Slavia, lídr soutěže, přesvědčivě uspěla v Mladé Boleslavi. Liberec potvrdil formu a otočil duel s Teplicemi, Baník dal nejvíce branek v sezoně.

Slavia v Mladé Boleslavi potvrdila papírové předpoklady. Domácímu týmu nedovolila ani branku a sama vstřelila tři. Dvakrát se v první půli prosadil ve velmi dobré formě hrající Stanciu, v 82. minutě pak z penalty završil gólový účet zápasu Hilál.

Slovan Liberec zažívá povedené období, ale v domácím utkání proti trápícím se Teplicím musel otáčet nepříznivý vývoj. Ve 13. minutě si totiž vstřelil vlastní gól Sadílek a hosté se překvapivě ujali vedení. Když potom neproměnil Rabušic penaltu, vypadalo to se svěřenci Pavla Hoftycha špatně. Ve druhém poločase ale ukázali charakter, v 77. minutě srovnal Rabušic a v 90. minutě otočil na konečných 2:1 Rondič. Výhra posunula Liberec na 3. místo tabulky.

Právě Michael Rabušic, neúspěšný exekutor penalty a střelec první branky, si po zápase oddychl a pochválil dobrý kolektiv. „Kabina skvěle funguje a jsem rád, že jsme to konečně ukázali i na hřišti, že dokážeme zápas otočit a porvat se. Že nejsme jen platonická parta, ale dokážeme se kousnout,“ řekl v pozápasovém rozhovoru pro klubový web.

Fotbalisté Baníku Ostrava vstřelili v utkání proti Příbrami nejvíce branek v sezoně, zvítězili 5:0. Výměna trenéra očividně zafungovala a Ondřej Smetana oslavil svoji první výhru na střídačce Baníku. Naopak Pavel Horváth po dlouhodobě neuspokojivých výsledcích a herním projevu po tomto zápase u příbramského celku skončil. Nahradí jej bývalý slovenský reprezentant Jozef Valachovič.

Ostatní zápasy 23. kola 1. fotbalové ligy: Opava – Pardubice 1:0, Zlín – České Budějovice 3:0, Bohemians – Karviná 2:0, Brno – Jablonec 1:2. Zápasy Plzně se Spartou a Olomouce se Slováckem byly kvůli karanténě Plzně a Slovácka odloženy.

Tabulka po 23. kole: 1. Slavia 61 b, 2. Sparta 47 b, 3. Liberec 42 b, 4. Jablonec 42 b, 5. Slovácko 40 b, 6. Plzeň 37 b, 7. Ostrava 33 b, 8. Pardubice 31 b, 9. Olomouc 30 b, 10. České Budějovice 30 b, 11. Zlín 29 b, 12. Bohemians 28 b, 13. Karviná 26 b, 14. Teplice 22 b, 15. Mladá Boleslav 19 b, 16. Brno 15 b, 17. Opava 15 b, 18. Příbram 12 b

Jakub Cimburek

Počasí

Jaro se ještě odkládá

V Praze a nižších polohách sice kvete, co kvést má, ale minimálně na tento týden se vrací zima. Zejména v polohách nad 800 m napadlo řádné množství sněhu, a to od 20 cm v podhůří Jizerských hor na Liberecku až do jednoho metru v Krkonoších. Sníh, případně s deštěm, ale padal i v dalších částech republiky. Pravé jaro, jakkoliv ve vzduchu už je jasně cítit a zpěv ptáků tento pocit intenzivně prohlubuje, se ještě odkládá.

Odpovídají tomu i teploty, které v noci klesají pod bod mrazu. Proto také nový sníh neroztál, ale zůstal ležet, i když přes den občas vysvitne slunce. Ti, kteří už by rádi trhali petrklíče, nejspíš radost nemají, ale vodohospodáři jsou ze sněhové nadílky, a zejména jejího pomalého tání, po dlouhé době nadšení. A to je dobrá zpráva pro všechny.

redakce