29. dubna 2021, Carolina č. 995

události od 21. do 28. dubna


Z domova

Ministrem zahraničí se stal Kulhánek, den poté vyhostil desítky ruských diplomatů

Rezortu zahraničí se ujal bývalý náměstek ministra zahraničí, obrany i vnitra a blízký spolupracovník Jana Hamáčka šestatřicetiletý Jakub Kulhánek (oba ČSSD). Ve středu 21. dubna ho jmenoval prezident republiky Miloš Zeman a do úřadu ho uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Už tentýž den musel Kulhánek řešit napjaté vztahy s Ruskou federací po odhalení pravděpodobného zapojení ruské rozvědky GRU ve výbuších muničního skladu ve Vrběticích na podzim roku 2014. Ve čtvrtek pak nechal po nedodržení ultimáta na umožnění návratu českých pracovníků ambasády do Moskvy vyhostit další ruské diplomaty.

Kulhánek označil za jeden ze svých hlavních cílů kontinuitu zahraniční politiky. „Chci prosazovat české národní zájmy včetně aktivní ekonomické diplomacie v úzké spolupráci s podnikatelskými svazy,“ dodal. Na ekonomickou diplomacii by se měl nový ministr zahraničí soustředit i podle Zemana. K česko-ruským vztahům se prezident vyjádřil až v neděli. „Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu. (…) Z toho ovšem nevyplývá, že podezření z jejich účasti není vážné,“ uvedl mimo jiné v televizním projevu.

„Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád vyhoštění osmnácti ruských zpravodajců ničím neohrozí normální fungování ruské ambasády v Praze. Protireakce ruské strany vyhostit dvacet našich diplomatů, včetně zástupce velvyslance byla nicméně nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády,“ komentoval dění Kulhánek.

Po setkání s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským oznámil, že pokud ruská strana nepovolí návrat vyhoštěným českým diplomatům do čtvrtka do 12 hodin, rozhodne o snížení počtu pracovníků ruského velvyslanectví v Praze na hodnotu odpovídající zbylým Čechům v Moskvě. Zamítavá reakce ze strany Kremlu vedla k uskutečnění tohoto kroku. Českou republiku tak musí opustit do konce května dalších 63 Rusů s diplomatickým nebo služebním pasem. Rusko na paritu přistoupilo, na obou velvyslanectvích tak zůstane sedm diplomatů a dvacet pět administrativně-technických pracovníků.

Filip Svoboda

Poslanci schválili vyšší přídavky na děti, prošlo i daňové zvýhodnění rodin s více dětmi

Poslanci v pátek 23. dubna schválili zvýšení přídavků na děti o čtvrtinu. Rodiny by podle nové úpravy zákona měly mít také nárok na 15% daňové zvýhodnění na druhé a každé další dítě. Sněmovnou prošla také novela zákona o bezpečnosti práce nebo předpis, který umožňuje realitním makléřům obnovit živnost po jejím zániku. Piráti na jednání upozornili, že podle nich je mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření maloobchodů protiprávní a není v souladu s pandemickým zákonem. Na hlasování o jejich usnesení, ve kterém mimo jiné vyzývali vládu k okamžitému otevření maloobchodu a služeb, ale nedošlo.

Přídavky na dítě by se podle novely zákona o sociální podpoře měly zvýšit o 26 %, například na děti do šesti let o 130 korun měsíčně. Rodinám alespoň s jedním pracujícím rodičem se dávky navýší o 500 korun. Nově také na podporu dosáhne větší počet rodin. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) má totiž v současnosti na příspěvek nárok pouze jedno dítě z deseti, a to by se mělo změnit. „Jedná se o dlouhodobě očekávanou pomoc rodinám, které se snaží, pracují, ale stejně jsou chudí, respektive nízkopříjmoví. Je to i jeden z velmi efektivních nástrojů, jak bojovat s krizí,“ řekla Maláčová.

V souvislosti s pandemií covidu-19 dolní komora debatovala o školství nebo o maloobchodu. Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) reagoval na verdikt Nejvyššího správního soudu, který zrušil mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví zakazující provoz maloobchodu a služeb. Podle Ferjenčíka vláda jedná nezákonně, překračuje své kompetence a obchody by se měly okamžitě znovu otevřít. Místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO) ale doporučil nic neuspěchat a začít rozvolňovat nejdříve od 3. května. „Podnikatelé mi to říkají dnes a denně, včetně těch obchodníků – hlavně ať se to zase za tři týdny nezavře. To už je lepší týden nebo čtrnáct dnů vydržet, budeme-li mít větší pravděpodobnost toho, že to dáme a že to ustojíme všichni,“ uvedl Havlíček ve Sněmovně.

Sněmovna schválila také usnesení, podle kterého má ministr školství Robert Plaga (za ANO) do 28. dubna vytvořit nařízení umožňující žákům středních škol získat úřední maturitu. Plaga do pravidel pro letošní maturity ale zasahovat nechce.

Veronika Marcinková

Dál klesají počty nakažených, vláda tak otevírá část škol i služeb

Počty nově potvrzených případů covidu-19 v Česku se na konci dubna nadále snižují, průměrné denní přírůstky činí asi 2,5 tisíce. Lepší epidemickou situaci hlásí i nemocnice, které se v závěru měsíce staraly o tři tisíce pacientů, z nichž asi čtvrtina vyžadovala intenzivní péči. Vláda proto od pondělí 3. května uvolňuje další opatření, otevírá část škol a služeb.

Zmírňování protiepidemických zákazů se nově řídí balíčky s jednotlivými etapami rozvolňování. Ta druhá začne částečně platit od pondělí, kdy se otevřou kadeřnictví, kosmetické salony, pedikúry či služby péče o zvířata. Personál se může věnovat pouze jednomu zákazníkovi, který u sebe musí mít negativní test. V Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji obnoví provoz muzea, galerie či hrady, do lavic se v nich vrátí také žáci druhého stupně ZŠ a odpovídajících ročníků gymnázií a konzervatoří. Podle kabinetu to umožňují nižší počty nakažených.

Právě lepší epidemická situace je podmínkou pro další uvolňování. Při celostátním počtu 100 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel týdně by měly otevřít malé obchody, venkovní trhy a ostatní služby, stejná hranice je podmínkou pro návrat druhého stupně ZŠ v jednotlivých krajích. „Vidíme spíše postupný pokles, ale jsem optimista,“ řekl v pondělí 26. dubna ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) s tím, že o úpravě opatření vláda rozhodne definitivně ve čtvrtek. Ministři se v pondělí zabývali také indickou mutací viru, kterou zdravotníci potvrdili minulý týden v Hradci Králové, kam ji přivezla zřejmě studentka z Indie. „Věříme, že k dalšímu šíření onemocnění v souvislosti s tímto případem nedošlo,“ uvedla mluvčí tamní hygieny Veronika Krejčí. Do země vláda zakázala cestovat, vrátit se smějí jen Češi a rezidenti v ČR, ale za zpřísněných podmínek.

Šimon Rogner

Letošní Den Země se věnoval obnově naší planety

U příležitosti už 51. Mezinárodního dne Země uspořádala Asociace společenské odpovědnosti vzdělávací akci, která měla posluchačům přinést praktické tipy, jak přispět k obnově planety. Uskutečnila se v rámci Akademie Cílů udržitelného rozvoje a byla první ze čtyř částí, věnovaných tomuto tématu.

Oslavu Dne Země 22. dubna zahájil edukativní projev české polární vědkyně a vedoucí centra polární ekologie Marie Šabacké. „Jen Alpy přijdou do roku 2050 o polovinu ledovců. V Švýcarsku a na Islandu dokonce zavedli tradici smutečního průvodu, takových pohřbů, když některý z jejich ledovců definitivně zanikne. Pokud se nic nezmění, Evropa bude téměř bez ledu na konci tohoto století,“ varovala vědkyně. Hovořila také o problematice oteplování planety vlivem uhlíkové stopy, šíření nepravdivých informací a nadužívaní fosilních paliv. „Mrtví dinosauři, které pálíme jako zdroj paliva, nám stejně dříve nebo později dojdou, tak proč už teď neinvestovat do nových obnovitelných technologií a vyhnout se riziku klimatické katastrofy,“ doplnila Šabacká.

Za organizaci Česká krajina představil Dalibor Dostál projekt Rezervace divokých koní, který vyhrál Cenu SDGs 2020 v kategorii Změna klimatu. Zkratka SDGs pochází z anglického Sustainable Development Goals, tedy Cíle udržitelného rozvoje. V roce 2015 je přijaly všechny státy OSN, aby ukončily chudobu, bojovaly s nerovností a se změnou klimatu.

V panelové diskusi se o své zkušenosti podělili zakladatel iniciativy Plant for the Planet v ČR Šimon Michalčík, ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje Anna Pasková, již zmíněný Dalibor Dostál a americký odborník na udržitelnou energii Thomas Weirich.

Z online akce Dana Koubková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Kultura

Ceny Czech Grand Design ovládla DIY svítidla autorů Herrmann & Coufal

S absencí diváků a domovského prostředí pražského Stavovského divadla se uskutečnil 15. ročník Cen Czech Grand Design 2020. Vysílal se živě 21. dubna na ČT Art přímo ze studia na Kavčích horách. Cenu absolutního vítěze napříč kategoriemi, stejně jako Designera roku, si odnesla dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Porotu zaujali převážně návrhem tří svítidel s tvůrčím způsobem do it yourself, a to ve spolupráci s hobbymarketovým řetězcem Hornbach. Druhé ocenění jim předal ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Herrmann & Coufal, jak se v branži prezentují, obohatili výtvory prvky jednoduchosti, jak k oblíbenému DIY stylu patří. Lampa Tension připomíná dlouhým tvarem s kontrastující ocelí prut či lehkou tyč, lustr Lift poskytne tolik ramen, kolik si jich zákazník vytvoří. Porota designéry ocenila i za minimalistická závěsná světla Capsule. „Krása nemusí být povrchová, ale schovaná ve smyslu věci anebo v důmyslné konstrukci,“ uvádí vítězové. Za prvenství v kategorii Designer roku získali od ministerstva 70 tisíc korun na další projekty.

Ceremoniál moderovali již potřetí Jiří Konvalinka a Jan Vejražka, vystupující jako Mutanti hledaj východisko, „teleporty“ cen k vítězům zprostředkovávala herečka Berenika Kohoutová. Cenu za objev roku získala ženská dvojice Lappa Studio za akusticko-světelný projekt Eclipse, v kategorii oděvu uspěl Jakub Polanka. Výrobcem roku se stala Tkalcovna Kubák.

Ocenění ilustrátora roku od pražského primátora Zdeňka Hřiba připadlo knize Apolenka z modrotisku autorů Vlková & Šrámek, nejlepší šperky vytvořil Zdeněk Vacek. V kategorii grafického designu porotu okouzlilo studio 20YY Designers za vizuální identitu pro Muzeum literatury, cenu za nejlepší fotografie si odnesly Shotby.us. Na závěr sám sebe do Síně slávy uvedl rektor UMPRUM Jiří Pelzl.

Timon Láska

Signal Festival ukázal nemilosrdnou změnu světa okolo nás

Signal Festival se na jaře vrátil do veřejného prostoru. Na Mezinárodní den Země 22. dubna umístili organizátoři do venkovního areálu pražských Holešovic expozici nazvanou The Room of Change. Zobrazuje závratnou rychlost, kterou se naše planeta poslední desítky let mění.

Festival světla touto expozicí navázal na předchozí tvorbu z roku 2020, jež se věnovala hlavně životnímu prostředí. Instalaci složenou ze dvou venkovních pláten vytvořilo italské studio Accurat. Výstava před přesunem do Prahy již úspěšně premiérovala v italském muzeu La Triennale di Milano. Všechny úpravy potřebné pro přesun díla pod širé nebe zaštítil Italský kulturní institut.

Na pražském Výstavišti ji diváci mohli navštívit každý den od 22. do 28. dubna vždy od poledne do půlnoci. „Česká kulturní scéna dostala za poslední rok pořádně zabrat. Umění lidem chybí,“ uvedl ředitel Signal Festivalu Martin Pošta. „Museli jsme proto využít první možné příležitosti rozvolnění a vydat se do veřejného prostoru.“

The Room of Change mapuje současný vývoj na Zemi, ať už z přírodního či lidského hlediska. Skládá se z dat, vesmírných snímků i osobních fotografií. Tvůrci projekci rozdělili na osm sekcí, každá se věnuje změnám planety z jiné perspektivy. Fotografie sdružené pod souhrnným názvem Příroda seznamují s proměnami krajiny a dopady globálního oteplování. V tématu Vesmír ohromují kosmické úkazy a úspěchy vesmírného výzkumu. Kategorie Říše zvířat vysvětluje změny v populaci zvěře a upozorňuje na rapidní vymírání druhů. Fotografie ze skupiny Společnost ukazují vývoj světové populace, teroristické hrozby i posuny ve volebních systémech. Projekce s názvem Naděje vypráví příběhy života a smrti ze všech koutů světa, podobně jako kategorie Štěstí. Téma Věda přibližuje pokroky ve zdravotnictví a poslední oblast nazvaná Technologie předvádí průběh technologické revoluce a propojenost dnešní globalizované společnosti.

Z festivalu Julie Šafová

Umělecké fotografie v oknech fasády pražského domu SmetanaQ vyzývají k naději

Čtrnáct českých fotografů pokrylo svým snímkem jedno z oken fasády domu SmetanaQ v Divadelní ulici v Praze 1 v rámci výstavy Naděje. Motivem akce je citát Karla Čapka „Nestačí ve svých konstatováních míti jen pravdu, musí z ní vycházet také víra a naděje.“ Výstavu odstartovala 22. dubna vernisáž moderovaná českým představitelem slam poetry Anatolem Svahilcem a pro diváky bude expozice dostupná do 30. září.

Mezi vystavujícími je např. fotoreportér České tiskové kanceláře a držitel několika ocenění ze soutěže Czech Press Photo a World Press Photo Roman Vondrouš, Libuše Jarcovjáková, jejíž výstavu Evokativ hodnotil britský deník The Guardian jako nejlepší výstavu roku 2019, nebo známý český fotograf Jiří Šigut. Ostatní umělce můžete nalézt na https://www.galeriefasada.cz/nadeje/.

Při zahájení přednesl Anatol Svahilec ukázky své tvorby, které úzce souvisely právě s motivem naděje. Zazněla například báseň Blabla slam, jež sarkasticky pojednává o čekání na blanické rytíře. Dále vystoupili také kurátoři projektu Markéta Musilová a Miro Švolík, kteří právě propojovali smysl výstavy se současnou koronavirovou krizí a nutností vidiny naděje. „Snaží se reflektovat relevantnost všech ‚pravd‘, o kterých jsme utvrzováni v našich sociálních bublinách. Hodně tomu přispívají i sociální sítě,“ uvedli v tiskové zprávě.

Kolemjdoucí mohou na křižovatce ulic Divadelní a Krocínova, v blízkosti Národního divadla, vidět nyní už druhou uměleckou expozici. Galerie Fasáda si klade za cíl oživit toto místo, poškozené před lety výbuchem plynu, a zároveň propagovat současné české umění.

Z vernisáže Ema Polívková

Sport

Skvělý narozeninový dárek: Oceláři obdarovali kouče Varaďu extraligovým titulem

Oceláři dokázali v pěti zápasech porazit Bílé Tygry, a stali se tak šampióny hokejové extraligy. A co víc, svůj druhý titul v řadě (a celkově třetí v historii) získali v den 45. narozenin svého hlavního trenéra Václava Varadi. Masarykův pohár oslavili spolu s několika sty diváků, kteří na finálové zápasy mohli za dodržení přísných opatření. Tým z Třince od samého začátku v sérii dominoval. Jeho hra byla svižná a tvrdá, což soupeři z Liberce způsobovalo velké problémy. Navíc se všichni jeho hráči dopouštěli minima chyb a hráli vysoce obětavě, takže se liberečtí hokejisté jen velmi obtížně dostávali do vyložených gólových šancí. Opomenout nelze ani famózní výkon gólmana Ondřeje Kacetla, který v průběhu celého play-off vychytal šest čistých kont, a překonal tak rekord Romana Málka z roku 2011. Ve finále pak Kacetl vynuloval Tygry hned dvakrát za sebou, a to v posledních dvou utkáních.

Klíčovou roli v sérii sehrála i (ne)disciplinovanost a z ní pramenící přesilovky. Hráči klubu z Podještědí si v pěti finálových zápasech odseděli 104 trestných minut, během kterých inkasovali šest branek z celkových třinácti. K tomu byli kvůli následným disciplinárním trestům oslabeni o dva klíčové hráče. Ve druhém utkání chyběl úročník Adam Musil, který dostal trest za ránu pěstí do tváře ležícího Jána Marcinka. V tomto zápase vyfasoval stopku kapitán Petr Jelínek, který proto nemohl nastoupit dvakrát doma.

V celé sérii se Libereckým podařilo zvítězit pouze jednou (3:0), a to na domácím ledě za výrazného přispění brankáře Petra Kváči, který vychytal svoji třetí nulu ve vyřazovacích bojích. I přes prohru 1:4 na zápasy si Tygři zapíšou do své klubové historie další skvělý výsledek. V posledních pěti letech se čtyřikrát stali držiteli Prezidentského poháru a třikrát se účastnili finále, z čehož je jednou ovládli.

Výsledky finálové série: HC Oceláři Třinec – HC Bílí Tygři Liberec: 6:2, 3:1, 0:3, 1:0 pp, 3:0

Kateřina Hrubá

Vršovické derby bez gólů, dominantní Hložek nebo důležitá výhra Plzně

29. kolo první fotbalové ligy je minulostí. Jedním z nejsledovanějších zápasů bylo jistě tradiční vršovické derby mezi Bohemians a Slavií. Sešívaní si výhrou mohli už šest kol před koncem soutěže zajistit titul, Klokani v čele s brankářem Hugem Bačkovským jim však nepovolili ani jeden gól, a v Ďolíčku se tak body dělily. V dresu Sparty zazářil Adam Hložek, který při výhře Letenských 4:2 nad Opavou vstřelil hattrick a přidal jednu asistenci. Důležité body v boji o evropské poháry si do tabulky připsala Plzeň – doma porazila Slovácko 2:1.

Pražská Slavia si bude muset na oslavy titulu počkat minimálně do dalšího ligového kola. Vršovické derby proti Bohemians totiž skončilo bezbrankovou remízou. Především první poločas byl na šance skromný a ani jeden z týmů se do výraznější příležitosti nedostal. Na straně domácích později zazářil teprve jednadvacetiletý gólman Bačkovský, který vychytal jak samostatný únik Lukáše Masopusta krátce po změně stran, tak střelu Jana Kuchty z 81. minuty. Slavii na kolena srazila hlavně přesnost – jen jeden pokus z patnácti totiž mířil na branku. Červenobílým se však podařilo stanovit nový československý rekord v ligové neporazitelnosti, který v jejich podání čítá už těžko uvěřitelných 41 utkání.

Slavit mohli rivalové z Letné, Sparta doma porazila poslední Opavu 4:2. Lví podíl na výsledku měl talentovaný Hložek, který dal hattrick, a stal se tak vůbec nejmladším třígólovým střelcem v historii nejvyšší české fotbalové ligy. Osmnáctiletý útočník navíc přihrál na branku Srdjana Plavšiče. „Samozřejmě jsem si to užil, i když to byla práce celého týmu. Dostal jsem to dvakrát vlastně do prázdné branky, jednou od Dočkyho podruhé od Wiesyho. Ten třetí gól jsem pak jen uklízel na zadní tyč. Jsem spokojený,“ hlásil rekordman Hložek po skvělém individuálním výkonu pro klubový web Sparta.cz. Letenští si výhrou upevnili třetí místo v tabulce a na druhý Jablonec i nadále ztrácejí pouze bod.

Do bojů o evropské poháry se opět přihlásila také Plzeň. Viktoriáni v Doosan Aréně porazili díky brankám Adriela Ba Louy a Lukáše Kalvacha silné Slovácko 2:1. Tým z Uherského Hradiště přitom nad vodou dlouhou držel svými zákroky brankář Vít Nemrava. Na zápas nejspíš nebude v dobrém vzpomínat domácí útočník Jean-David Beauguel. Devětadvacetiletý Francouz sice dal dva góly, ani jeden z nich však neplatil kvůli postavení mimo hru. Jeho tým to však nemusí mrzet, vítězstvím se opět přiblížil pozici pro kvalifikaci do Evropské konferenční ligy.

Kompletní výsledky 29. kola první fotbalové ligy:

České Budějovice – Jablonec 0:2, Olomouc – Ostrava 0:2, Mladá Boleslav – Liberec 0:1, Plzeň – Slovácko 2:1, Karviná – Příbram 0:1, Brno – Teplice 0:0, Zlín – Pardubice 0:4, Sparta – Opava 4:2, Bohemians – Slavia 0:0

Tabulka po 26. kole:

1. Slavia 75 b, 2. Jablonec 59, 3. Sparta 58, 4. Slovácko 53, 5. Plzeň 51, 6. Liberec 49, 7. Pardubice 45, 8. Ostrava 44, 9. Olomouc 39, 10. Bohemians 38, 11. Karviná 33, 12. České Budějovice 32, 13. Zlín 29, 14. Mladá Boleslav 27, 15. Teplice 25, 16. Brno 21, 17. Příbram 20, 18. Opava 15

Jan Spurný

Počasí

Konec nočních minusových teplot, 1. první máj bude zatažený

Počasí se v posledních dnech začalo mírně zlepšovat. Na některých místech v České republice teploty v noci ještě padaly pod bod mrazu, ale naposledy se tak stalo z úterý na středu. Pak se začalo oteplovat, ve čtvrtek by teploty na některých místech mohly vyšplhat až ke 20 stupňům Celsia. Pálení čarodějnic by nemělo nic bránit, v pátek pouze někde zaprší, přeháněk a srážek však bude postupně ubývat. Na prvního máje má být zataženo, ale s příjemnými teplotami, které by opět měly atakovat 20 stupňů Celsia. Od neděle se pak začne znovu ochlazovat.

Jakub Cimburek